DW Question Answer - en to it translation catalogue (147 entries)

en: Prev
it: Precedente

en: Please enter your question
it: inserisci la tua domanda

en: Your question must be at least 2 characters in length
it: La domanda deve contenere almeno 2 caratteri

en: Enter a valid email address
it: Inserisci un indirizzo mail valido

en: Enter a question title
it: Inserisci il titolo della domanda

en: Please add your name
it: inserisci il tuo nome

en: Please enter your answer
it: Inserisci la tua risposta

en: Please enter your comment content
it: Inserisci il tuo commento

en: Comment must have more than 2 characters
it: I commenti devono contenere almeno 2 caratteri

en: Not found! Try another keyword.
it: Non trovato, prova con un'altra parola chiave

en: Or press <strong>ENTER</strong> to get more questions
it: O premi ENTER per visualizzare altre domande

en: Update
it: Aggiorna

en: Edit
it: Modifica

en: Cancel
it: Cancella

en: Do you want to delete this comment?
it: Vuoi cancellare questo commento?

en: Do you want to delete this answer?
it: Vuoi cancellare questa risposta?

en: Report
it: Segnala

en: Undo
it: Annulla

en: This answer will be marked as spam and hidden. Do you want to flag it?
it: La risposta verrà contrassegnata come spam e nascosta. Vuoi segnalarla?

en: This answer was flagged as spam. Do you want to show it
it: Questa risposta è stata segnalata come spam. Vuoi visualizzarla

en: This answer was flagged as spam
it: Questa risposta è stata segnalata come spam

en: hide
it: nascondi

en: show
it: mostra

en: Follow This Question
it: Segui questa domanda

en: Unfollow This Question
it: Smetti di seguire questa domanda

en: Are you cheating huh?
it: Ce stai a provà, eh?

en: Missing id of answer
it: ID risposta mancante

en: Author
it: Autore

en: Detail
it: Dettagli

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Answered on
it: Risposte a

en: Read more
it: Continua a leggere

en: Delete draft
it: Cancella bozza

en: You do not have permission to submit question.
it: Non hai i permessi per inviare domande

en: Captcha is not correct
it: Il codice Captcha non è corretto

en: Answer for
it: Risposta per

en: You can't post comment
it: Non puoi postare commenti

en: Comment content must not be empty.
it: Il commento non può essere vuoto

en: User Registration was disabled.
it: La registrazioni utenti è disabilitata

en: This email is already registered, please choose another one.
it: Questo indirizzo mail è già in uso. Prego indicarne un altro

en: Overview
it: Panoramica

en: DW Question Answer is a WordPress Plugin which helps you build a Question & Answer system on your WordPress sites. The plugin is easy to install and set up. Let start building up your community with this WordPress question & answer system.
it: DW Question Answer è un plugin di Wordpress che ti permette di creare il tuo sito di Domande e Risposte sfruttando le potenzialità di Wordpress. Il plugin è di facile installazione. Scopri come trasformare il tuo sito Wordpress in una vera community, con DW Question e Answer

en: Style integration
it: Integrazione grafica

en: For more information:
it: Per maggiori informazioni

en: Status
it: Stato

en: Open
it: Aperte

en: Pending
it: In attesa

en: Resolved
it: Risolte

en: Re-Open
it: Ri-aperta

en: Closed
it: Chiuse

en: Sticky
it: In evidenza

en: Answers
it: Risposte

en: Question Meta Data
it: Meta dati della domanda

en: A new question was posted on {site_name}
it: Nuova domanda inserita su {site_name}

en: A new answer for "{question_title}" was posted on {site_name}
it: Una nuova risposta alla domanda "{question_title}" è stata inserita su {site_name}

en: [{site_name}] You have a new comment for answer
it: [{site_name}] Una tua risposta ha ricevuto un nuovo commento

en: Documents, Support From DesignWall (help)
it: Documentazione e supporto da DesignWall

en: Config your support channel
it: Configura il tuo canale di supporto

en: Answer
it: Risposte

en: In Response To
it: In Risposta a

en: Delete
it: Cancella

en: View
it: Visite

en: Submitted
it: Inviate

en: on
it: su

en: Are you cheating, huh?
it: Ce stai a provà, eh?

en: What
it: Cosa

en: You voted for this
it: Hai votato per questa

en: Posts by %s
it: Post di %s

en: %s answered <span class="dwqa-date">%s</span> ago
it: %s ha risposto <span class="dwqa-date">%s</span> fa

en: %s asked <span class="dwqa-date">%s</span> ago
it: %s ha scritto <span class="dwqa-date">%s</span> fa

en: New
it: Nuova

en: asked by
it: chieste da

en: Question
it: Domanda

en: Question Category
it: Categoria domanda

en: Question Tags
it: Tag domande

en: answered
it: risposte

en: voted
it: votate

en: views
it: viste

en: Invalid Post
it: Post non valido

en: Sticky Questions
it: Domande in evidenza

en: Delete Action was failed
it: Impossibile cancellare

en: Select Archive Question Page
it: Scegli la pagina Archivio Domande

en: hours
it: ore

en: A period of time in which new questions are highlighted and marked as New
it: Il periodo di tempo durante il quale una nuova domanda è evidenziata e contrassegnata come Nuova

en: days
it: giorni

en: Select Submit Question Page
it: Scegli la pagina Invia Domanda

en: Select 404 DWQA Page
it: Scegli la pagina 404 per DWQA

en: This page will be redirected when users without authority click on a private question. You can customize the message of this page in.If not, a default 404 page will be used.
it: Questa pagina verrà rediretta quando un utente privo di autorizzazioni adeguate tenterà di accedere ad una domanda privata. Puoi personalizzare il messaggio, in alternativa verrà mostrata una pagina generica di errore 404

en: Upload
it: Carica

en: Email subject
it: Oggetto dell'emal

en: Email Content
it: Contenuto dell'email

en: Reset Default
it: Reimposta default

en: answers.
it: risposte.

en: Plugin Settings
it: Opzioni plugin

en: Settings
it: Opzioni

en: Question List Page
it: Pagina Domande

en: Ask Question Page
it: Pagina Invia Domanda

en: Permalink Settings
it: Opzioni Permalink

en: Group Permission
it: Permessi gruppo

en: DWQA Settings
it: Opzioni DWQA

en: General
it: Generale

en: Email Logo
it: Logo email

en: Save all changes
it: Salva tutto

en: This address will be used as the sender of the outgoing emails.
it: Questo indirizzo sarà utilizzato nel campo Mittente nelle mail in uscita

en: Popular Questions
it: Domande popolari

en: Latest Answers
it: Ultime risposte

en: Answer at
it: Risposta a

en: Link to
it: Link a

en: Answered
it: In risoluzione

en: Invalid post status
it: Stato post non valido

en: Category
it: Categoria

en: Subscribe
it: Iscriviti

en: Name
it: Nome

en: Required fields are marked %s
it: I campi obbligaotri sono contrassegnati da %s

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
it: Devi essere <a href="%s">loggato</a> per poter inviare un commento.

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: %s
it: Puoi utilizzare i seguenti attributi <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr>: %s

en: Leave a Reply
it: Invia una risposta

en: Leave a Reply to %s
it: Invia una risposta a %s

en: Cancel reply
it: Cancella risposta

en: Post Comment
it: Invia commento

en: Sticky Question
it: Domanda in evidenzaa

en: Ask a question
it: Nuova domanda

en: View all posts filed under %s
it: Vedi tutti i post in %s

en: Feed for all posts filed under %s
it: Feed dei post in %s

en: Widget title
it: Titolo del widget

en: Number of posts
it: Numero di post

en: Show a list of questions that related to a question. Just show in single question page
it: Mostra una lista di domande correlate. Visibile solamente nella pagina Domanda singola

en: Your Answer
it: La tua risposta

en: Public
it: Pubblica

en: Submit
it: Invia

en: %s Answers
it: %s Risposte

en: All
it: Tutte

en: Views
it: Visite

en: Ask Question
it: Invia Domanda

[ctx: %s = human-readable time difference]
en: replied %s ago
it: ha risposto %s fa

en: Title
it: Titolo

en: Select question category
it: Seleziona una categoria:

en: You do not have permission to view questions
it: Non hai i permessi per accedere a questa domanda

en: asked
it: inviata

en: <span><a href="%s">%s%s</a> %s %s ago</span>
it: <span><a href="%s">%s%s</a> %s %s fa</span>

en: <strong>%1$s</strong> views
it: <strong>%1$s</strong> visite

en: <strong>%1$s</strong> answers
it: <strong>%1$s</strong> risposte

en: Vote Up
it: Dai un voto positivo

en: Vote Down
it: Dai un voto negativo

en: <span><a href="%s">%s%s</a> %s answered %s ago</span>
it: <span><a href="%s">%s%s</a> %s ha risposto %s fa</span>

en: Private
it: Privata

en: <span><a href="%s">%s%s</a> %s asked %s ago</span>
it: <span><a href="%s">%s%s</a> %s ha scritto %s fa</span>
