DW Question Answer - en to hi_IN translation catalogue (132 entries)

en: DWQA Questions
hi_IN: DWQA प्रश्न

en: DWQA Ask Question
hi_IN: DWQA प्रश्न पूछिए

en: Are you cheating huh?
hi_IN: क्या आप धोखा दे रहे हैं हुह?

en: Missing id of answer
hi_IN: उत्तर की ID विलुप्त है

en: Author
hi_IN: लेखक

en: Detail
hi_IN: जानकारी

en: Anonymous
hi_IN: बेनाम

en: Answered on
hi_IN: उत्तरित

en: Read more
hi_IN: और पढ़े

en: Delete draft
hi_IN: ड्राफ्ट डिलीट करें

en: You do not have permission to submit question.
hi_IN: आपको प्रश्न पूछने की अनुमति नहीं है.

en: Captcha is not correct
hi_IN: काप्तचा सही नहीं है

en: Answer for
hi_IN: इसके लिए उत्तर

en: Hello, Are you cheating huh?
hi_IN: सुनिए, क्या आप धोखा दे रहे हैं, हा ?

en: You can't post comment
hi_IN: आप कमेंट नहीं कर सकते हैं.

en: Please enter your comment content
hi_IN: कृपया अपनें विचार लिखें

en: Comment content must not be empty.
hi_IN: कमेंट हिस्सा खाली नहीं रहना चाहिए.

en: User Registration was disabled.
hi_IN: प्रयोक्ता रजिस्ट्रेशन बंद हो गया

en: This email is already registered, please choose another one.
hi_IN: यह ईमेल पहले ही रजिस्टर हो चूका है, कृपया दूसरा चुने.

en: Overview
hi_IN: एक नजर

en: DW Question Answer Plugin
hi_IN: DW प्रश्नोतरी प्लग-इन

en: DW Question Answer is a WordPress Plugin which helps you build a Question & Answer system on your WordPress sites. The plugin is easy to install and set up. Let start building up your community with this WordPress question & answer system.
hi_IN: DW प्रश्नोतरी एक वर्डप्रेस प्लग-इन है जो आपको आपकी वर्डप्रेस साइट्स पर एक प्रश्न एवं उत्तर की व्यवस्था बनाने में मदद करती है. यह प्लग-इन इंस्टाल एवं चालु करने में सरल है. आईये इस वर्डप्रेस प्रश्नोत्तर व्यवस्था के साथ आपकी कम्युनिटी बनाना शुरू करें.

en: Setup Question List Page
hi_IN: प्रश्न सूची हेतु पन्ना तय करें

en: Setup Ask Question Page
hi_IN: प्रश्न पूछने हेतु पन्ना तय करें

en: Shortcode
hi_IN: शार्टकोड

en: Style integration
hi_IN: स्टाइल समन्वयन

en: For more information:
hi_IN: अधिक जानकारी हेतु:

en: DW Question Answer Guide
hi_IN: DW प्रश्नोतरी गाइड

en: Community
hi_IN: कम्युनिटी

en: DesignWall Wordpress Themes
hi_IN: डिजाईनवाल की वर्डप्रेस थीम्स

en: DesignWall Wordpress Plugins
hi_IN: डिजाईनवाल के वर्डप्रेस प्लग-इन्स

en: Status
hi_IN: स्थिति

en: Open
hi_IN: खुला

en: Pending
hi_IN: लंबित

en: Resolved
hi_IN: हल हो चुका

en: Re-Open
hi_IN: फिर से खोले

en: Closed
hi_IN: बंद

en: Sticky
hi_IN: स्थापित

en: Answers
hi_IN: उत्तर

en: Question Meta Data
hi_IN: प्रश्न के बारे में

en: A new question was posted on {site_name}
hi_IN: {site_name} पर एक नया प्रश्न पूछा गया

en: A new answer for "{question_title}" was posted on {site_name}
hi_IN: {site_name} पर "{question_title}" हेतु एक नया उत्तर डाला गया

en: [{site_name}] You have a new comment for question {question_title}
hi_IN: [{site_name}] पर {question_title} हेतु आपके लिए एक नया कमेंट है

en: [{site_name}] You have a new comment for answer
hi_IN: [{site_name}] उत्तर हेतु आपके लिए एक नया कमेंट है

en: How to use DW Question Answer
hi_IN: DW प्रश्नोतार्री का कैसे प्रयोग करें

en: Documents, Support From DesignWall (help)
hi_IN: डिजाईन वाल की तरफ से दस्तावेज एवं सहायता (हेल्प)

en: Config your support channel
hi_IN: अपने सहायता चैनल को दुरुस्त करें

en: Answer
hi_IN: उत्तर

en: In Response To
hi_IN: इसके जवाब में

en: Edit
hi_IN: सम्पादन

en: Delete
hi_IN: डिलीट

en: View
hi_IN: देखें

en: Submitted
hi_IN: हो गया

en: on
hi_IN: ऑन

en: Are you cheating, huh?
hi_IN: क्या आप धोखा दे रहे हैं, हुह?

en: What
hi_IN: क्या

en: You voted for this
hi_IN: आपने इसके लिए वोट किया

en: Posts by %s
hi_IN: %s द्वारा किये गए पोस्ट

en: New
hi_IN: नया

en: asked by
hi_IN: प्रश्नक

en: Question
hi_IN: प्रश्न

en: Question Category
hi_IN: प्रश्न वर्ग

en: Question Tags
hi_IN: प्रश्न विषय

en: Info
hi_IN: सूचना

en: answered
hi_IN: उत्तरित

en: voted
hi_IN: वोट किया

en: views
hi_IN: दर्शक

en: Invalid Post
hi_IN: अमान्य पोस्ट

en: Sticky Questions
hi_IN: स्थापित प्रश्न

en: Question is not valid
hi_IN: प्रश्न वैध नहीं है

en: Delete Action was failed
hi_IN: डिलीट प्रक्रिया फेल हो गयी

en: You do not have permission to delete this question
hi_IN: आपको यह प्रश्न डिलीट करने की अनुमति नहीं है

en: Select Archive Question Page
hi_IN: प्रश्न संग्रह पृष्ठ चुने

en: hours
hi_IN: घंटें

en: A period of time in which new questions are highlighted and marked as New
hi_IN: समयांतराल, जिसमे नए प्रश्न हाईलाइट रहते है एवं नए माने जाते है

en: days
hi_IN: दिन

en: Select Submit Question Page
hi_IN: प्रश्न डालने वाला पृष्ठ चुने

en: Upload
hi_IN: अपलोड

en: Email subject
hi_IN: ईमेल विषय

en: Email Content
hi_IN: ईमेल सामग्री

en: Read
hi_IN: पढ़े

en: Post
hi_IN: पोस्ट

en: Reset Default
hi_IN: प्रारंभिक अवस्था

en: Plugin Settings
hi_IN: प्लग-इन सेटिंग्स

en: Settings
hi_IN: सेटिंग्स

en: Question List Page
hi_IN: प्रश्न सूची पृष्ठ

en: Ask Question Page
hi_IN: प्रश्न पूछने हेतु पृष्ठ

en: Permalink Settings
hi_IN: पर्मालिंक सेटिंग्स

en: From Email
hi_IN: ईमेल से

en: Group Permission
hi_IN: समूह अनुमति

en: DWQA Settings
hi_IN: DWप्रश्नोत्तरी सेटिंग्स

en: General
hi_IN: सामान्य

en: Email Logo
hi_IN: ईमेल लोगो

en: Save all changes
hi_IN: सारे परिवर्तन सुरक्षित करें

en: This address will be used as the sender of the outgoing emails.
hi_IN: यह पता जाने वाले ईमेल के प्रेषक के रूप में प्रयोग होगा

en: Popular Questions
hi_IN: प्रचलित प्रश्न

en: Latest Answers
hi_IN: नवीनतम प्रश्न

en: Answer at
hi_IN: उत्तरित

en: Link to
hi_IN: लिंक

en: Answered
hi_IN: उत्तरित

en: Missing post ID
hi_IN: पोस्ट ID विलुप्त

en: Post does not exist
hi_IN: पोस्ट का कोई अस्तित्व नहीं है

en: Invalid post status
hi_IN: अमान्य पोस्ट स्थिति

en: Category
hi_IN: वर्ग

en: Email
hi_IN: ईमेल

en: Name
hi_IN: नाम

en: Required fields are marked %s
hi_IN: आवश्यक खाने %s द्वारा चिन्हित हैं

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
hi_IN: कमेंट करने के लिए <a href="%s">लॉग इन</a> होना जरुरी है.

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: %s
hi_IN: आप <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr>टैग एवं एट्रिब्यूट प्रयुक्त कर सकते हैं: %s

en: Leave a Reply
hi_IN: एक जवाब छोड़े

en: Leave a Reply to %s
hi_IN: %s को एक जवाब छोड़े

en: Cancel reply
hi_IN: जवाब रद्द करें

en: Post Comment
hi_IN: कमेंट पोस्ट करें

en: Sticky Question
hi_IN: स्थापित प्रश्न

en: Ask a question
hi_IN: प्रश्न पूछें

en: Staff
hi_IN: स्टाफ

en: View all posts filed under %s
hi_IN: %s के अंतर्गत समस्त पोस्ट देखें

en: Feed for all posts filed under %s
hi_IN: %s के अंतर्गत समस्त पोस्ट की फीड

en: Widget title
hi_IN: विजेट का शीर्षक

en: Number of posts
hi_IN: पोस्ट्स की संख्या

en: DWQA Popular Questions
hi_IN: DWप्रश्नोत्तरी प्रचलित प्रश्न

en: Show a list of questions that related to a question. Just show in single question page
hi_IN: उन प्रश्नों की सूची दिखाएं जो एक प्रश्न से मिलती हैं. एकक प्रश्न पृष्ठ पर ही दिखें

en: DWQA Related Questions
hi_IN: DWप्रश्नोत्तरी सम्बंधित प्रश्न

en: Public
hi_IN: सार्वजनिक

en: All
hi_IN: समस्त

en: Ask Question
hi_IN: प्रश्न पूछें

en: Select question category
hi_IN: प्रश्न वर्ग चुने

en: You do not have permission to view questions
hi_IN: आपको प्रश्न देखने की अनुमति नहीं है

en: asked
hi_IN: पूछा गया

en: Vote Up
hi_IN: अप वोट

en: Vote Down
hi_IN: डाउन वोट

en: Private
hi_IN: निजी
