DW Question Answer - en to ar translation catalogue (298 entries)

en:  or
ar: أو

en:  to submit question.
ar: لاضافة سؤال

en: %1$s ago
ar: منذ %1$s

en: %s day | %s days
ar[0]: %s يوم
ar[1]: %s أيام

en: %s second | %s seconds
ar[0]: %s ثانية
ar[1]: %s ثانية

en: A new answer for "{question_title}" was posted on {site_name}
ar: اجابة جديد في  "{question_title}" تم اضافتها على  {site_name}

en: A new question was posted on {site_name}
ar: سؤال جديد تم اضافته في  {site_name}

en: A page where displays all questions
ar: صفحة يظهر فيها جميع الأسئلة

en: A page where users can submit questions.
ar: صفحة عبرها يستطيع اضافة سؤال

en: A period of time in which new questions are highlighted and marked as New
ar: تسليط الضوء  على السؤال الجديد و يتم اعتباره سؤال جديد لفترة زمنية المحددة

en: Add New Category
ar: اضافة تصنيف جديد

en: Add New Question
ar: أضف سؤال جديد

en: Add New Tag
ar: أضف وسم جديد

en: Add answer
ar: اضافة جواب

en: Add new answer
ar: اضف اجابة جديدة

en: Add or remove tags
ar: اضافة أو ازالة وسوم

en: All
ar: كلها

en: All Answers
ar: جميع الأجوبة

en: All Categories
ar: جميع التصنيفات

en: All Questions
ar: جميع الأسئلة

en: All Tags
ar: جميع الوسوم

en: All questions from
ar: جميع الأسئلة من

en: Allow members to post private question
ar: تمكين الأعضاء من اضافة سؤال خاص

en: Already a member?
ar: أنت عضو ؟

en: Anonymous
ar: مجهولون

en: Answer
ar: جواب

en: Answer at
ar: اجابة على

en: Answer for
ar: اجابة لـ

en: Answer this Question
ar: الاجابة عن هذا السؤال

en: Answered
ar: تم الاجابة

en: Answered on
ar: اجابة على

en: Answers
ar: اجابات

en: Archive page show at most
ar: اظهار صفحة الأرشيف أكثر

en: Are you cheating huh?
ar: هل تخادع , اممم ؟

en: Are you cheating, huh?
ar: هل تخادع , اممم ؟

en: Ask Question
ar: أضف سؤالك

en: Ask Question Page
ar: صفحة اضافة سؤال

en: Ask a question
ar: أضف سؤالك

en: Author
ar: الكاتب

en: Cancel
ar: الغاء

en: Cancel reply
ar: الغاء الرد

en: Captcha is not correct
ar: تأكد من رمز التحقق

en: Captcha settings
ar: اعدادات كود التحقق

en: Category
ar: تصنيف

en: Cc
ar: cc

en: Choose from the most used tags
ar: الاختيار من بين أكثر الوسوم استعمالا

en: Closed
ar: مغلق

en: Comment
ar: تعليق

en: Comment content must not be empty.
ar: انه تعليق , كيف يكون فارغ

en: Comment must have more than 2 characters
ar: التعليق على الأقل يحتوي على كلمتين

en: Community
ar: مجتمع

en: Config your support channel
ar: تهيئة قناة الدعم

en: DW Question Answer Guide
ar: سؤال اجابة دليل DW

en: DW Question Answer Plugin
ar: DW سؤال جواب اضافة

en: DW Question Answer is a WordPress Plugin which helps you build a Question & Answer system on your WordPress sites. The plugin is easy to install and set up. Let start building up your community with this WordPress question & answer system.
ar: DW سؤال و اجابة  هو اضافة  ووردبريس التي تساعدك على بناء نظام سؤال وجواب على مواقع ووردبريس الخاص بك. الاضافة سهلة التركيب التفعيل . ابني مجتمعك الخاص مع اضافة  DW

en: DWQA Ask Question
ar: أضف سؤال

en: DWQA Popular Questions
ar: DWQA الاسئلة الشائعة

en: DWQA Questions
ar: الأسئلة

en: DWQA Related Questions
ar: DWQA الأسئلة المرتبطة

en: DWQA Settings
ar: DWQA اعدادت

en: Delete
ar: محو

en: Delete Action was failed
ar: عملية المحو لم تتم بنجاح

en: Delete draft
ar: محو المسودة

en: DesignWall Wordpress Plugins
ar: وردبريس اضافات DesignWall

en: DesignWall Wordpress Themes
ar: وردبريس قوالب DesignWall

en: Detail
ar: معلومات

en: Do you want to delete this answer?
ar: تريد محو الاجابة ؟

en: Do you want to delete this comment?
ar: تريد محو هذا التعليق ؟

en: Do you want to delete this question?
ar: هل تريد محو السؤال ؟

en: Documents, Support From DesignWall (help)
ar: وثائق , دعم من DesignWall ( المساعدة  )

en: Draft
ar: مسودة

en: Edit
ar: تعديل

en: Edit Category
ar: تعديل التصنيف

en: Edit Question
ar: تعديل السؤال

en: Edit Tag
ar: تعديل الوسم

en: Edit answer
ar: تعديل الاجابة

en: Email
ar: البريد الالكتروني

en: Email Content
ar: محتوى الايميل

en: Email Logo
ar: شعار البريد الالكتروني

en: Email setup
ar: اعدادت البريد الالكتروني

en: Email subject
ar: موضوع الايمل

en: Empty
ar: فارغ

en: Enable notification for new answer
ar: تفعيل الاشعار حو الأجوبة الجديدة

en: Enable notification for new comment of answer
ar: تفعيل الاشعار حول تعليق على اجابة

en: Enable notification for new comment of question
ar: تفعيل الاشعار حول تعليق على سؤال

en: Enable notification for new question
ar: تفعيل الاشعارات على الأسئلة الجديدة

en: Enable/Disable captcha on single question page
ar: تفعيل/الغاء تفعيل رمز التحقق على صفحة سؤال

en: Enable/Disable captcha on submit question page
ar: تفعيل/الغاء تفعيل رمز التحقق على صفحة اضاف سؤال

en: Enter a question title
ar: أدخل السؤال

en: Enter a valid email address
ar: ادخل بريد الكتروني  فعال

en: Everyone can see
ar: الجميع يستطيع المشاهدة

en: Feed for all posts filed under %s
ar: تغذية جميع الأسئلة في %s

en: Flag
ar: اشارة بعلم

en: Follow This Question
ar: متابعة هذا السؤال

en: For more information:
ar: لمعلومات أكثر :

en: From Email
ar: من البريد الالكتروني

en: General
ar: عام

en: Google Captcha Private Key
ar: المفتاح الخاص  لكود التحقق - جوجل

en: Google Captcha Public Key
ar: المفتاح العمومي  لكود التحقق - جوجل

en: Group Permission
ar: صلاحيات المجوعة

en: Hello, Are you cheating huh?
ar: كيف حالك؟ هل تخادع ؟

en: How to use DW Question Answer
ar: كيف أستعمل DW اجابة و سؤال ؟

en: How to...
ar: كيف ...

en: In Response To
ar: جواب الى

en: Info
ar: معلومات

en: Invalid Post
ar: ما اخترته لاغ

en: Invalid post status
ar: خطأ حول حالة البوست

en: Latest Answers
ar: آخر الأجوبة

en: Leave a Reply
ar: أترك رد

en: Leave a Reply to %s
ar: أترك رد لـ %s

en: Link to
ar: رابط لـ

en: Link to answer
ar: رابط لاجابة

en: Link to comment
ar: رابط لتعليق

en: Log In
ar: تسجيل الدخول

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out?</a>
ar: متصل <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="قطع الاتصال">الخروج ؟</a>

en: Login
ar: الدخول

en: Login to submit your question
ar: يجب عليك الاتصال لاضافة سؤالك

en: Missing answer ID
ar: أين رقم الاجابة

en: Missing id of answer
ar: رقم الاجابة ناقص

en: Missing post ID
ar: ينقص تعريف البوست

en: Need Answer
ar: يحتاج اجابة

en: New
ar: جديد

en: New Answer
ar: اجابة جديدة

en: New Answer Notification
ar: اشعار حول اجابة جديدة

en: New Category Name
ar: اسم التصنيف الجديد

en: New Comment to Answer
ar: تعليق جديد للاجابة

en: New Comment to Answer Notification
ar: اشعار حول تعليق جديد على الاجابة

en: New Comment to Question
ar: تعليق جديد للسؤال

en: New Comment to Question Notification
ar: اشعار حول تعليق جديد على السؤال

en: New Question
ar: سؤال جديد

en: New Question Notification
ar: اشعار حول سؤال جديد

en: New Question Time Frame
ar: السؤال الجديد - الإطار الزمني

en: New Tag Name
ar: اسم الوسم الجديد

en: Next
ar: التالي

en: No Answers found
ar: لم يتم العثور على اي اجابة

en: No Answers found in Trash
ar: ليس هناك اي جابة في سلة المهملات

en: No questions found
ar: لم يتم العثور على أي سؤال

en: No questions found in Trash
ar: لا يوجد أي سؤال في سلة المهملات

en: Not found! Try another keyword.
ar: لم يتم العثور , جرب كلمة أخرى

en: Not yet a member?
ar: لست عضو الى حد الآن

en: Notification
ar: اشعارات

en: Number of posts
ar: عدد المنشورات

en: Only Author and Administrator can see
ar: فقط الكتاب و المديرين يستطعون المشاهدة

en: Only you as Author and Admin can see the question
ar: أنت فقط و المديرين تستطيعون مشاهدة هذا السؤال

en: Open
ar: مفتوح

en: Or press <strong>ENTER</strong> to get more questions
ar: أو اضغط على  " ادخال " للحصول على أسئلة اضافية

en: Overdue
ar: قديم

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: Parent Category
ar: التصنيف الأب

en: Parent Category:
ar: التصنيف الأب :

en: Pending
ar: في الانتظار

en: Permalink Settings
ar: اعدادت الروابط - هام قم بحفظ الاعدادت حتى و لو لم تقم بتغيير شيء

en: Permalink to %s
ar: %s رابط ثابت لـ

en: Permission
ar: صلاحيات

en: Please
ar: الرجاء

en: Please add your name
ar: الرجاء اضافة اسمك

en: Please enter your answer
ar: الرجاء ادخال اجابتك

en: Please enter your comment content
ar: اضف تعليقك

en: Please enter your question
ar: الرجاء ادخال سؤالك

en: Please login or
ar: الرجاء الاتصال أو

en: Plugin Settings
ar: اعدادت الاضافة

en: Popular Questions
ar: الاسئلة المشهورة

en: Popular Tags
ar: الوسوم الأكثر استعمالا

en: Post
ar: بوست

en: Post Comment
ar: اضافة تعليق

en: Post by
ar: أضيف عبر

en: Post does not exist
ar: لم يتعم العثور على البوست

en: Post this Question as Private.
ar: اضافة السؤال كخاص

en: Posts by
ar: مشاركات عبر

en: Posts by %s
ar: %s أضيف عبر

en: Prev
ar: السابق

en: Private
ar: خاص

en: Private Question
ar: سؤال خاص

en: Private: %s
ar: خاص : %s

en: Public
ar: عمومي

en: Publish
ar: نشر

en: Question
ar: سؤال

en: Question Categories
ar: تصنيفات الأسئلة

en: Question Category
ar: تصنيف السؤال

en: Question List Page
ar: قائمة الأسئلة

en: Question Meta Data
ar: بيانات تعريف السؤال

en: Question Overdue - Time Frame
ar: السؤال المتأخر - الإطار الزمني

en: Question Tags
ar: وسوم السؤال

en: Question details
ar: معلومات عن السؤال

en: Question is not valid
ar: السؤال لاغ

en: Queue
ar: في الطابور

en: Re-Open
ar: اعادة الفتح

en: Read
ar: قراءة

en: Read more
ar: قراءة المزيد

en: Register
ar: التسجيل

en: Report
ar: تقرير

en: Required fields are marked %s
ar: يتم وضع علامة على الحقول المطلوبة %s

en: Reset Default
ar: اعادة الاعدادت الى الافتراضي

en: Resolved
ar: تم الحل

en: Save all changes
ar: حفظ جميع الاعدادت

en: Save draft
ar: حفظ المسودة

en: Search
ar: بحث

en: Search Answer
ar: البحث عن جواب

en: Search Categories
ar: البحث عن تنصنيف

en: Search Question
ar: ابحث عن سؤال

en: Search Tags
ar: البحث عن وسوم

en: Select Archive Question Page
ar: حدد أرشيف  سؤال الصفحة

en: Select Submit Question Page
ar: اختر صفحة الأسئلة

en: Select a category
ar: اختر تصنيف

en: Select question category
ar: اختر تصنيف السؤال

en: Send A Copy Of Every Email To Admin
ar: ارسل أي نسخة من البريد للمدير

en: Send to
ar: ارسال لـ

en: Separate tags with commas
ar: التفرقة بين الوسوم باستعمال فاصلة

en: Settings
ar: اعدادت

en: Setup Ask Question Page
ar: اعدادت قائمة الأجوبة

en: Setup Question List Page
ar: اعدادت قائمة الأسئلة

en: Shortcode
ar: اختصارات

en: Show a list of questions that related to a question. Just show in single question page
ar: اضافة الأسئلة المرتبطة . اضافة سؤال واحد

en: Show a list of questions that was ordered by views.
ar: اضهار قائمة الأسئلة عبر مرات المشاهدة

en: Single Category
ar: تصنيف واحد

en: Single Question
ar: سؤال واحد

en: Single Tag
ar: وسم واحد

en: Sorry, but nothing matched your filter.
ar: عفوا لاشيء يطابق بحثك

en: Sorry, but nothing matched your filter.
ar: عفوا , لا شيء يتتطابق مع بحثك

en: Staff
ar: فريق العمل

en: Status
ar: الحالة

en: Status:
ar: الحالة :

en: Sticky
ar: مثتب

en: Sticky Question
ar: تنثبيت التعليق

en: Sticky Questions
ar: ثبت الاجابة

en: Style integration
ar: دمج مع القالب

en: Submitted
ar: مواصلة

en: The answer link
ar: رابط الاجابة

en: This address will be used as the sender of the outgoing emails.
ar: هذا البريد سيتم استعماله كمرسل

en: This answer was flagged as spam
ar: الاجابة تم اضافتها الى قائمة السبام

en: This answer was flagged as spam.
ar: هذه الاجابة سبام

en: This answer was flagged as spam. Do you want to show it
ar: الاجابة تم اضافتها في قائمة السبام , تريد رِؤيتها ؟

en: This answer will be marked as spam and hidden. Do you want to flag it?
ar: هذه الاجابة تم اضافتها في قائمة السبام

en: This email is already registered, please choose another one.
ar: هذا البريد تم استعماله من قبل , الرجاء اختيار بريد آخر

en: This is the best answer
ar: أفضل اجابة

en: Time settings
ar: اعدادات الوقت

en: Type your email
ar: البريد الالكتروني

en: Undo
ar: التراجع

en: Unflag
ar: الغاء الاشارة

en: Unfollow This Question
ar: الغاء تتبع السؤال

en: Update
ar: تحديث

en: Update Category
ar: تحديث التصنيف

en: Update Tag
ar: تحديث الوسم

en: Upload
ar: رفع

en: Upload or choose a logo to be displayed at the top of the email
ar: رفع أو اختار شعار يظهر في أعلى الايميل

en: User Registration was disabled.
ar: عذرا تم ايقاف التسجيل في الوقت الحالي

en: View
ar: مشاهدة

en: View Answer
ar: مشاهدة الجواب

en: View Question
ar: مشاهدة الأسئلة

en: View all posts filed under %s
ar: رؤية جميع الأسئلة في %s

en: View previous comments
ar: مشاهدة التعاليق السابقة

en: Vote
ar: تصويت

en: Vote Down
ar: تصويت سلبي

en: Vote Up
ar: تصويت ايجابي

en: What
ar: ماذا ؟

en: Widget title
ar: عنوان المربع الجانبي

en: Write a reply...
ar: اكتب تعليقك ...

en: You can ask question
ar: تستطيع اضافة سؤال

en: You can't post comment
ar: لا تستطيع اضافة تعليق

en: You do not have permission to delete this question
ar: لا تملك صلاحيات لمحو هذا السؤال

en: You do not have permission to submit answer.
ar: ليس لديك صلاحيات لاضافة اجابة ,

en: You do not have permission to submit question.
ar: لا تملك صلاحيات لاضافة سؤال

en: You do not have permission to view answers
ar: ليس لديك صلاحيات لمشاهدة الأجوبة

en: You do not have permission to view questions
ar: ليس لديك صلاحيات لرؤية الاجابة

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: %s
ar: تستطيع استعمال <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> : %s

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
ar: يجب عليك أن تكون <a href="%s">متصل</a> لاضافة تعليق

en: You need an account to submit question and get answers. Create one:
ar: يجب أن تكون مسجل لاضافة سؤال و الحصول على اجابة . سجل الآن :

en: You voted for this
ar: لقد قمت بالتصويت لـ

en: Your email address will not be published.
ar: نحترم حقوقك , البريد الالكتروني لن يتم نشره

en: Your question
ar: سؤالك

en: Your question must be at least 2 characters in length
ar: طول السؤال على الأقل كلمتين

en: [{site_name}] You have a new comment for answer
ar:  لديك تعليق جديد على اجابتك [{site_name}]

en: [{site_name}] You have a new comment for question {question_title}
ar: [{site_name}] لديك تعليق جديد على سؤال {question_title}

en: about %s hour | %s hours
ar[0]: %s ساعة
ar[1]: %s ساعات

en: about %s min | %s mins
ar[0]: %s دقائق
ar[1]: %s دقائق

en: answer | answers
ar[0]: اجابة
ar[1]: اجابات

en: answered
ar: اجابة

en: asked
ar: أسئلة

en: asked by
ar: سؤال عبر

en: days
ar: أيام

en: here
ar: هنا

en: hide
ar: اخفاء

en: hours
ar: ساعات

[ctx: noun]
en: Comment
ar: تعليق

en: of
ar: من

en: on
ar: في

en: questions
ar: الأسئلة

en: show
ar: اظهار

en: tag 1, tag 2,...
ar: وسم 1 , وسم 2

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
ar: التصنيفات

[ctx: taxonomy general name]
en: Tags
ar: الوسوم

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
ar: تصنيف

[ctx: taxonomy singular name]
en: Tag
ar: وسم

en: to Submit Answer
ar: لاضافة اجابة

en: view | views
ar[0]: مشاهدة
ar[1]: مشاهدات

en: views
ar: مشاهدة

en: vote | votes
ar[0]: تصويت
ar[1]: تصويت

en: voted
ar: تصويت
