DW Question Answer - en to th translation catalogue (294 entries)

en:  or
th: หรือ

en:  to submit question.
th: เพื่อส่งคำถาม

en: %1$s ago
th: %1$s ที่แล้ว

en: %s day | %s days
th[0]: %s วัน

en: %s second | %s seconds
th[0]: %s วินาที

en: A new answer for "{question_title}" was posted on {site_name}
th: คำตอบใหม่สำหรับ "{question_title}" ถูกโพสบน {site_name}

en: A new question was posted on {site_name}
th: มีคำถามใหม่โพสบน {site_name}

en: A page where displays all questions
th: เพจที่โชว์คำถามทั้งหมด

en: A page where users can submit questions.
th: เพจที่คนสามารถส่งคำถาม

en: A period of time in which new questions are highlighted and marked as New
th: ช่วงเวลาที่คำถามถือว่ายังใหม่อยู่

en: Add New Category
th: เพิ่มหมวดหมู่ใหม่

en: Add New Question
th: เพิ่มคำถามใหม่

en: Add New Tag
th: เพิ่ม Tag ใหม่

en: Add answer
th: ส่งคำตอบ

en: Add new answer
th: เพิ่มคำตอบใหม่

en: Add or remove tags
th: เพิ่มหรือลบ Tags

en: All
th: ทั้งหมด

en: All Answers
th: คำตอบทั้งหมด

en: All Categories
th: หมวดหมู่ทั้งหมด

en: All Questions
th: คำถามทั้งหมด

en: All Tags
th: Tags ทั้งหมด

en: All questions from
th: คำถามทั้งหมดจาก

en: Allow members to post private question
th: อนุญาตให้สมาชิกโพสคำถามส่วนตัว

en: Already a member?
th: เป็นสมาชิกอยู่แล้ว?

en: Anonymous
th: นิรนาม

en: Answer
th: คำตอบ

en: Answer at
th: คำตอบที่

en: Answer for
th: คำตอบสำหรับ

en: Answer this Question
th: ตอบคำถามนี้

en: Answered
th: มีคำตอบ

en: Answered on
th: ตอบแล้วที่

en: Answers
th: คำตอบ

en: Are you cheating huh?
th: โกงอยู่หรือเปล่า หืม?

en: Are you cheating, huh?
th: โกงอยู่หรือเปล่า หืม?

en: Ask Question
th: สร้างคำถาม

en: Ask Question Page
th: เพจสร้างคำถาม

en: Ask a question
th: สร้างคำถาม

en: Author
th: ผู้เขียน

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Cancel reply
th: ยกเลิกการตอบกลับ

en: Captcha is not correct
th: Captcha ไม่ถูกต้อง

en: Category
th: หมวดหมู่

en: Choose as best answer
th: เลือกให้เป็นคำตอบที่ดีที่สุด

en: Choose from the most used tags
th: เลือกจาก Tags ที่ใช้บ่อยที่สุด

en: Choose your username
th: เลือก username

en: Closed
th: ปิด

en: Comment
th: ความคิดเห็น

en: Comment ID must be show.
th: จำเป็นต้องแสดงรหัสความคิดเห็น

en: Comment content must not be empty.
th: ความคิดเห็นต้องไม่ว่างเปล่า

en: Comment must have more than 2 characters
th: ความคิดเห็นต้องยาวกว่า 2 ตัวอักษร

en: Community
th: ชุมขน

en: Delete
th: ลบ

en: Delete Action was failed
th: การลบล้มเหลว

en: Delete draft
th: ลบแบบร่าง

en: Detail
th: รายละเอียด

en: Do you want to delete this answer?
th: ต้องการลบคำตอบนี้?

en: Do you want to delete this comment?
th: ต้องการลบความคิดเห็นนี้?

en: Do you want to delete this question?
th: ต้องการลบคำถามนี้?

en: Do you want to report this answer
th: ต้องการรายงานคำตอบนี่?

en: Do you want to update this answer
th: ต้องการอัพเดทคำตอบนี้

en: Draft
th: ร่าง

en: Edit
th: แก้ไข

en: Edit Category
th: แก้ไขหมวดหมู่

en: Edit Question
th: แก้ไขคำถาม

en: Edit Tag
th: แก้ไข Tag

en: Edit answer
th: แก้ไขคำตอบ

en: Email
th: อีเมล

en: Email Content
th: เนื้อหาอีเมล

en: Email Logo
th: โลโก้อีเมล

en: Email setup
th: ติดตั้งอีเมล

en: Email subject
th: หัวข้ออีเมล

en: Empty
th: ว่างเปล่า

en: Enter a question title
th: ใส่หัวข้อคำถาม

en: Enter a valid email address
th: อีเมลไม่ถูกต้อง

en: Everyone can see
th: ทุกคนสามารถดูได้

en: Feed for all posts filed under %s
th: Feed สำหรับโพสในหมวด %s

en: Flag
th: ใส่เครื่องหมาย

en: Follow This Question
th: ตามคำถามนี้

en: For more information:
th: ข้อมูลเพิ่มเติม:

en: From Email
th: จากอีเมล

en: General
th: ทั่วไป

en: Hello, Are you cheating huh?
th: สวัสดี คุณกำลังโกงอยู่หรือเปล่า?

en: How to...
th: หัวข้อคำถาม...

en: In Response To
th: เพื่อตอบสนองต่อ

en: Info
th: ข้อมูล

en: Invalid Post
th: โพสไม่ถูกต้อง

en: Invalid post status
th: สถานะโพสไม่ถูกต้อง

en: Latest Answers
th: คำตอบล่าสุด

en: Leave a Reply
th: เขียนตอบ

en: Leave a Reply to %s
th: เขียนตอบให้ %s

en: Link to
th: ลิงค์กับ

en: Link to answer
th: ลิงค์กับคำตอบ

en: Link to comment
th: ลิงค์กับความคิดเห็น

en: Log In
th: เข้าระบบ

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out?</a>
th: เข้าสู่ระบบเป็น <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="ออกจากบัญชีนี้">ออกจากระบบt?</a>

en: Login
th: เข้าระบบ

en: Login required. No anonymous allowed
th: จำเป็นต้องเข้าระบบก่อน ไม่อนุญาตให้ไม่ระบบชื่อ

en: Login to submit your question
th: เข้าสู่ระบบเพื่อส่งคำถามของคุณ

en: Missing answer ID
th: ขาดรหัสคำตอบ

en: Missing email infomation
th: ขาดข้อมูลอีเมล

en: Missing id of answer
th: ขาดรหัสคำตอบ

en: Missing name infomation
th: ขาดข้อมูลชื่อ

en: Missing post ID
th: ขาดรหัสโพส

en: Name
th: ชื่อ

en: Need Answer
th: ต

en: New
th: ใหม่

en: New Answer
th: คำตอบใหม่

en: New Answer (to Followers)
th: คำตอบใหม่ (ถึงผู้ติดตาม)

en: New Answer Notification
th: แจ้งเตือนคำตอบใหม่

en: New Answer Notification (to Followers)
th: แจ้งเตือนคำตอบใหม่ (ถึงผู้ติดตาม)

en: New Category Name
th: ชื่อหมวดหมู่ใหม่

en: New Comment to Answer
th: ความคิดเห็นใหม่สำหรับคำตอบ

en: New Comment to Answer (to Followers)
th: ความคิดเห็นใหม่สำหรับคำตอบ (ถึงผู้ติดตาม)

en: New Comment to Answer Notification
th: ความคิดเห็นใหม่สำหรับการแจ้งเตือนคำตอบ

en: New Comment to Answer Notification (to Followers)
th: ความคิดเห็นใหม่สำหรับการแจ้งเตือนคำตอบ (ถึงผู้ติดตาม)

en: New Comment to Question
th: ความคิดเห็นใหม่สำหรับคำถาม

en: New Comment to Question (to Followers)
th: ความคิดเห็นใหม่สำหรับคำถาม (ถึงผู้ติดตาม)

en: New Comment to Question Notification
th: ความคิดเห็นสำหรับการแจ้งเตือนคำถาม

en: New Comment to Question Notification (to Followers)
th: ความคิดเห็นสำหรับการแจ้งเตือนคำถาม (ถึงผู้ติดตาม)

en: New Question
th: คำถามใหม่

en: New Question Notification
th: แจ้งเตือนคำถามใหม่

en: New Question Time Frame
th: ระยะเวลาที่คำถามยังใหม่อยู่

en: New Tag Name
th: ชื่อ Tag ใหม่

en: Next
th: ถัดไป

en: No Answers found
th: ค้นหาแล้วไม่พบคำตอบ

en: No Answers found in Trash
th: ค้นหาแล้วไม่พบคำตอบในถังขยะ

en: No questions found
th: ค้นหาแล้วไม่พบคำถาม

en: No questions found in Trash
th: ค้นหาแล้วไม่พบคำถามในถังขยะ

en: Not found! Try another keyword.
th: ค้นหาไม่พบ! ลองใช้คำอื่นแทนดู

en: Not yet a member?
th: ยังไม่เป็นสมาชิก?

en: Notification
th: แจ้งเตือน

en: Number of posts
th: จำนวนโพส

en: Only Author and Administrator can see
th: มีแค่ผู้เขียนแล้ว admin ที่ดูได้

en: Only you as Author and Admin can see the question
th: มีแค่คุณ (ผู้เขียน) และ admin ที่เห็นคำถามนี้

en: Open
th: เปิด

en: Or press <strong>ENTER</strong> to get more questions
th: หรือกด <strong>ENTER</strong> เพื่อดูคำถามเพิ่ม

en: Overdue
th: เกินเวลา

en: Overview
th: ภาพรวม

en: Parent Category
th: หมวดหมู่หลัก

en: Parent Category:
th: หมวดหมู่หลัก:

en: Pending
th: กำลังรอดำเนินการ

en: Permission
th: การอนุญาต

en: Please
th: กรุณา

en: Please <a href="
th: กรุณา <a href="

en: Please add your name
th: กรุณาใส่ชื่อคุณ

en: Please enter your answer
th: กรุณาใส่คำตอบคุณ

en: Please enter your comment content
th: กรุณาใส่ความคิดเห็นคุณ

en: Please enter your question
th: กรุณาใส่คำถามคุณ

en: Please login or
th: กรุณาเข้าระบบ หรือ

en: Popular Questions
th: คำถามยอดนิยม

en: Popular Tags
th: Tags ยอดนิยม

en: Post
th: โพส

en: Post Comment
th: โพสความคิดเห็น

en: Post by
th: โพสโดย

en: Post does not exist
th: โพสนี้ไม่มีอยู่

en: Post this Question as Private.
th: โพสคำถามนี้แบบส่วนตัว

en: Posts by
th: โพสโดย

en: Posts by %s
th: โพสโดย %s

en: Prev
th: ก่อนหน้า

en: Private
th: ส่วนตัว

en: Private Question
th: คำถามส่วนตัว

en: Private: %s
th: ส่วนตัว: %s

en: Public
th: สาธารณะ

en: Publish
th: ตีพิมพ์

en: Question
th: คำถาม

en: Question Categories
th: หมวดหมู่คำถาม

en: Question Category
th: หมวดหมู่คำถาม

en: Question List Page
th: เพจรายการคำถาม

en: Question Meta Data
th: Meta Data คำถาม

en: Question Overdue - Time Frame
th: คำถามเกินกำหนด – ระยะเวลา

en: Question Tags
th: Tags คำถาม

en: Question details
th: รายละเอียดคำถาม

en: Question is not valid
th: คำถามไม่ถูกต้อง

en: Queue
th: คิว

en: Re-Open
th: เปิดใหม่

en: Read
th: อ่าน

en: Read more
th: อ่านเพิ่ม

en: Register
th: สมัคร

en: Report
th: รายงาน

en: Required fields are marked %s
th: ใส่ข้อมูลในช่องที่มีเครื่องหมาย %s

en: Reset Default
th: เปลี่ยนเป็นค่าเริ่มต้น

en: Reset all changed to default
th: เปลี่ยนทุกอย่างให้กลับเป็นค่าเริ่มต้น

en: Resolved
th: มีคำตอบสมบูรณ์

en: Save all changes
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลง

en: Save draft
th: บันทึกแบบร่าง

en: Search
th: ค้นหา

en: Search Answer
th: ค้นหาคำตอบ

en: Search Categories
th: ค้นหาหมวดหมู่

en: Search Question
th: ค้นหาคำถาม

en: Search Tags
th: ค้นหา Tags

en: Search query are empty
th: คำค้นหาว่างเปล่า

en: Select a category
th: เลือกหมวดหมู่

en: Select question category
th: เลือกหมวดหมู่คำถาม

en: Send to
th: ส่งให้

en: Separate tags with commas
th: แยก tags ด้วยเครื่องหมาย comma (,)

en: Settings
th: การตั้งค่า

en: Show a list of questions that related to a question. Just show in single question page
th: แสดงรายการคำถามที่เกี่ยวข้องกับคำถามนี้ แสดงผลในหน้าเดียว

en: Show a list of questions that was ordered by views.
th: แสดงรายการคำถามตามจำนวนผู้เข้าชม

en: Single Category
th: หมวดหมู่เดียว

en: Single Question
th: คำถามเดียว

en: Single Tag
th: Tag เดียว

en: Sorry, but nothing matched your filter.
th: ขออภัย แต่ไม่มีอะไรตรงกับตัวกรองของคุณ

en: Sorry, but nothing matched your filter.
th: ขออภัย แต่ไม่มีอะไรตรงกับตัวกรองของคุณ

en: Staff
th: ทีมงาน

en: Status
th: สถานะ

en: Status:
th: สถานะ:

en: Stick This Question on Frontpage
th: แปะคำถามนี้บนหน้าแรก

en: Stick this Question to the front page
th: แปะคำถามนี้บนหน้าแรก

en: Sticky
th: แปะ

en: Sticky Question
th: คำถาม Sticky

en: Sticky Questions
th: คำถาม Sticky

en: Sticky question on top of archive page.
th: แปะคำถามนี้บนเพจคลัง

en: Submitted
th: ส่ง

en: The answer link
th: ลิงค์คำตอบ

en: This address will be used as the sender of the outgoing emails.
th: ที่อยู่นี้จะถูกใช้สำหรับอีเมลขาออก

en: This answer was flagged as spam
th: คำตอบนี้ถูกแจ้งว่าเป็นสแปม

en: This answer was flagged as spam.
th: คำตอบนี้ถูกแจ้งว่าเป็นสแปม

en: This answer was flagged as spam. Do you want to show it
th: คำตอบนี้ถูกแจ้งว่าเป็นสแปม ต้องการแสดงมันไหม?

en: This answer will be hide when flag it. Are you sure?
th: คำตอบนี้จะถูกซ่อนหลังจากคุณแจ้งมัน แน่ในไหม?

en: This answer will be marked as spam and hidden. Do you want to flag it?
th: คำตอบนี้จะกลายเป็นสแปมและถูกซ่อนไว้ แน่ใจว่าต้องการแจ้งมัน?

en: This email is already registered, please choose another one.
th: อีเมลนี้อยู่ในระบบแล้ว กรุณาใส่อีเมลอื่น

en: This is the best answer
th: นี้คือคำตอบที่ดีที่สุด

en: This question has been closed
th: คำถามนี้ถูกปิดแล้ว

en: This username is already registered. Please choose another one.
th: ชื่อผู้ใช้นี้อยู่ในระบบแล้ว กรุณาใส่ชื่ออื่น

en: Time settings
th: ตั้งค่าเวลา

en: Type your email
th: ใส่อีเมลคุณ

en: Type your password
th: ใส่รหัสผ่านคุณ

en: Type your username
th: ใส่ชื่อผู้ใช้งานคุณ

en: Undo
th: เปลี่ยนกลับ

en: Unflag
th: ยกเลิกการแจ้ง (flag)

en: Unfollow This Question
th: ยกเลิกติดตามคำถามนี้

en: Unstick this Question to the front page
th: เอาคำถามนี้ออกจากหน้าแรก

en: Untick This Question on Frontpage
th: เอาคำถามนี้ออกจากหน้าแรก

en: Update
th: อัพเดท

en: Update Category
th: อัพเดทหมวดหมู่

en: Update Tag
th: อัพเดท Tag

en: Upload
th: อัพโหลด

en: User Registration was disabled.
th: ปิดรับสมัครสมาชิก

en: View
th: ดู

en: View Answer
th: ดูคำตอบ

en: View Question
th: ดูคำถาม

en: View all posts filed under %s
th: ดูโพสทั้งหมดที่อยู่ใน %s

en: View previous comments
th: ดูความเห็นที่แล้ืว

en: Vote
th: โหวต

en: Vote Down
th: โหวตลง

en: Vote Up
th: โหวตขึ้น

en: Write a reply...
th: เขียนตอบ

en: You can ask question
th: คุณสามารถถามคำถาม

en: You can ask question <a href="
th: คุณสามารถถามคำถาม <a href="

en: You can't post comment
th: คุณไม่สามารถโพสความคิดเห็น

en: You do not have permission to delete this question
th: คุณไม่มีสิทธ์ลบคำถามนี้

en: You do not have permission to submit answer.
th: คุณไม่มีสิทธ์ส่งคำตอบ

en: You do not have permission to submit question.
th: คุณไม่มีสิทธ์ส่งคำถาม

en: You do not have permission to view answers
th: คุณไม่มีสิทธ์ดูคำตอบ

en: You do not have permission to view questions
th: คุณไม่มีสิทธ์ดูคำถาม

en: You got new answer for your followed question
th: มีคำตอบใหม่สำหรับคำถามที่คุณติดตามอยู่

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: %s
th: คุณสามารถใช้ <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: %s

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
th: คุณต้อง<a href="%s">เข้าระบบ</a>ก่อนถึงจะโพสความคิดเห็นได้

en: You need an account to submit question and get answers. Create one:
th: คุณต้องเป็นสมาชิกก่อนถึงจะส่งคำถามและคำตอบได้ สมัครได้เลย:

en: You voted for this
th: คุณได้โหวตอันนี้

en: Your email address will not be published.
th: อีเมลของคุณจะไม่ถูกเปิดเผย

en: Your question
th: คำถามของคุณ

en: Your question must be at least 2 characters in length
th: คำถามต้องยาวกว่า 2 ตัวอักษร

en: [{site_name}] You have a new comment for answer
th: [{site_name}] มีคนแสดงความคิดเห็นให้คำตอบคุณ

en: [{site_name}] You have a new comment for question {question_title}
th: [{site_name}] คุณมีความคิดเห็นใหม่สำหรับคำถาม {question_title}

en: about %s hour | %s hours
th[0]: %s ชั่วโมง

en: about %s min | %s mins
th[0]: ประมาณ %s นาที

en: answer | answers
th[0]: คำตอบ

en: answered
th: มีคำตอบ

en: asked
th: ถาม

en: asked by
th: ถามโดย

en: by
th: โดย

en: days
th: วัน

en: here
th: ที่นี้

en: hide
th: ซ่อน

en: hours
th: ชั่วโมง

[ctx: noun]
en: Comment
th: ความคิดเห็น

en: of
th: ของ

en: on
th: ที่

en: people are following this question.
th: มีคนติดตามคำถามนี้

[ctx: post type general name]
en: Answer
th: คำตอบ

[ctx: post type general name]
en: Question
th: คำถาม

[ctx: post type singular name]
en: Answer
th: คำตอบ

[ctx: post type singular name]
en: Question
th: คำถาม

en: questions
th: คำถาม

en: show
th: แสดง

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
th: หมวดหมู่

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
th: หมวดหมู่

[ctx: theme]
en: Add New
th: เพิ่มใหม่

en: to Submit Answer
th: เพื่อส่งคำตอบ

en: view | views
th[0]: เข้าชม

en: views
th: เข้าชม

en: vote | votes
th[0]: โหวต

en: voted
th: โหวตแล้ว
