Document Library Lite - Manage & Display Downloads - en to sv-SE translation catalogue (292 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Document Library Lite - Manage & Display Downloads
sv-SE: Dokumentbibliotek Lite - Hantera & Visa Nedladdningar

note: Description of the plugin
en: Add documents and display them in a searchable document library.
sv-SE: Lägg till dokument och visa dem i ett sökbart dokumentbibliotek.

en: Settings
sv-SE: Inställningar

en: Select File
sv-SE: Välj Fil

en: Add File
sv-SE: Lägg till Fil

en: Replace File
sv-SE: Ersätt Fil

en: All types
sv-SE: Alla typer

en: Documents
sv-SE: Dokument

en: Add New
sv-SE: Lägg till Ny

en: Categories
sv-SE: Kategorier

en: Document Link
sv-SE: Dokumentlänk

en: Upload a file or select one from the media library:
sv-SE: Ladda upp en fil eller välj en från mediabiblioteket:

en: None
sv-SE: Ingen

en: File Upload
sv-SE: Filuppladdning

note: translators: %s: File name
en: Remove file: %s
sv-SE: Ta bort fil: %s

en: Document Library Importing
sv-SE: Importerar Dokumentbibliotek

en: Import
sv-SE: Importera

en: Import documents
sv-SE: Importera dokument

note: translators: %1: Document Library Pro link start, %2: Document Library Pro link end
en: Lots of documents? Upgrade to %1$sDocument Library Pro%2$s to add documents in bulk - either by using drag-and-drop to upload documents directly to WordPress, or by importing documents from a CSV file. It’s a fantastic time-saver for adding multiple documents at once.
sv-SE: Många dokument? Uppgradera till %1$sDocument Library Pro%2$s för att lägga till dokument i bulk - antingen genom att dra och släppa för att ladda upp dokument direkt till WordPress, eller genom att importera dokument från en CSV-fil. Det är en fantastisk tidsbesparare för att lägga till flera dokument på en gång.

en: Protect
sv-SE: Skydda

en: Document Library Lite Settings
sv-SE: Inställningar för Document Library Lite

en: Save Changes
sv-SE: Spara ändringar

en: Document Library Page
sv-SE: Dokumentbiblioteksidan

en: Document Grid
sv-SE: Dokumentgalleriet

note: translators: %1: Document Library Pro link start, %2: Document Library Pro link end
en: Upgrade to %1$sDocument Library Pro%2$s to display documents in a beautiful grid layout:
sv-SE: Uppgradera till %1$sDocument Library Pro%2$s för att visa dokument i en vacker rutlayout:

en: Document Tables
sv-SE: Dokumenttabeller

en: Library content
sv-SE: Biblioteksinnehåll

en: Document links
sv-SE: Dokumentlänkar

en: Loading & performance
sv-SE: Laddar & prestanda

en: Document library controls
sv-SE: Kontroller för dokumentbibliotek

en: Columns
sv-SE: Kolumner

en: Enter the fields to include in your document tables.
sv-SE: Ange fälten som ska ingå i dina dokumenttabeller.

en: Image size
sv-SE: Bildstorlek

en: Enter WxH in pixels (e.g. 80x80).
sv-SE: Ange WxH i pixlar (t.ex. 80x80).

en: Accessing documents
sv-SE: Åtkomst till dokument

en: How a user accesses documents from the ‘link’ column.
sv-SE: Hur en användare får åtkomst till dokument från 'länk'-kolumnen.

en: Link to document
sv-SE: Länk till dokument

en: Multi-select checkboxes
sv-SE: Multi-välj kryssrutor

en: Both
sv-SE: Båda

en: Multi-download button
sv-SE: Multi-nedladdningsknapp

en: The position of the button to download all selected documents.
sv-SE: Positionen för knappen för att ladda ner alla valda dokument.

en: Below document library
sv-SE: Nedanför dokumentbiblioteket

en: Above document library
sv-SE: Ovanför dokumentbiblioteket

en: Multi-download button text
sv-SE: Text för multi-nedladdningsknappen

en: The text for the button to download all selected documents.
sv-SE: Texten för knappen för att ladda ner alla valda dokument.

en: Download Selected Documents
sv-SE: Ladda ner valda dokument

en: Lazy load
sv-SE: Lata in

en: Load the document table one page at a time
sv-SE: Ladda dokumenttabellen en sida i taget

en: Enable this if you have many documents or experience slow page load times.
sv-SE: Aktivera detta om du har många dokument eller upplever långsamma sidladdningstider.

en: Warning: Lazy load limits the searching and sorting features in the document library. Only use it if you definitely need it.
sv-SE: Varning: Lata in begränsar sök- och sorteringsfunktionerna i dokumentbiblioteket. Använd det endast om du verkligen behöver det.

en: Cache document libraries to improve load time
sv-SE: Cachea dokumentbibliotek för att förbättra laddningstiden

en: Cache expires after
sv-SE: Cache utgår efter

en: hours
sv-SE: timmar

en: Your table data will be refreshed after this length of time.
sv-SE: Dina tabelldata kommer att uppdateras efter denna tidsperiod.

en: Search filters
sv-SE: Sökfilter

en: Disabled
sv-SE: Inaktiverad

en: Show based on columns in table
sv-SE: Visa baserat på kolumner i tabellen

en: Custom
sv-SE: Anpassad

en: Show dropdown menus to filter by doc_categories, doc_tags, or custom taxonomy.
sv-SE: Visa rullgardinsmenyer för att filtrera efter doc_categories, doc_tags eller anpassad taksonomi.

en: Page length
sv-SE: Sidlängd

en: Above library
sv-SE: Ovanför biblioteket

en: Below library
sv-SE: Nedan biblioteket

en: Above and below library
sv-SE: Ovanför och nedanför biblioteket

en: Hidden
sv-SE: Dold

en: The position of the 'Show [x] entries' dropdown list.
sv-SE: Positionen för rullgardinsmenyn 'Visa [x] poster'.

en: Default
sv-SE: Standard

en: Customize the design of the document tables.
sv-SE: Anpassa designen av dokumenttabellerna.

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: The following options are used when documents are listed in a table layout. You can override them in the [doc_library] shortcode. See the %1$sknowledge base%2$s for details of how to configure your document tables even further.
sv-SE: Följande alternativ används när dokument listas i en tabellayout. Du kan åsidosätta dem i [doc_library] kortkoden. Se %1$skunskapsbas%2$s för detaljer om hur du kan konfigurera dina dokumenttabeller ytterligare.

en: General
sv-SE: Allmän

en: Document data
sv-SE: Dokumentdata

en: Document lists
sv-SE: Dokumentlistor

en: Document preview
sv-SE: Dokumentförhandsgranskning

en: Number of documents
sv-SE: Antal dokument

en: Sorting
sv-SE: Sortering

en: Use the following options to manage the fields that are used to store information about your documents.
sv-SE: Använd följande alternativ för att hantera fälten som används för att lagra information om dina dokument.

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: These options set defaults for all your document libraries and are used for the table layout. You can override them in the shortcode for individual libraries. %1$sRead more%2$s.
sv-SE: Dessa alternativ ställer in standardinställningar för alla dina dokumentbibliotek och används för tabellayouten. Du kan åsidosätta dem i kortkoden för individuella bibliotek. %1$sLäs mer%2$s.

en: Document fields
sv-SE: Dokumentfält

en: Pro version only
sv-SE: Endast Pro-versionen

en: Content
sv-SE: Innehåll

en: Excerpt
sv-SE: Utdrag

en: Featured Image
sv-SE: Utvald bild

en: Comments
sv-SE: Kommentarer

en: Document library page
sv-SE: Dokumentbiblioteksida

en: The page to display your documents.
sv-SE: Sidan för att visa dina dokument.

en: You can also use the [doc_library] shortcode to list documents on other pages.
sv-SE: Du kan också använda kortkoden [doc_library] för att lista dokument på andra sidor.

en: Default layout
sv-SE: Standardlayout

en: Table
sv-SE: Tabell

en: Grid
sv-SE: Rutnät

en: Folders
sv-SE: Mappar

en: Display the document library in folders
sv-SE: Visa dokumentbiblioteket i mappar

en: Include a link to the document.
sv-SE: Inkludera en länk till dokumentet.

en: Use the 'Link destination' option below to control the link behavior.
sv-SE: Använd alternativet 'Länkdestination' nedan för att styra länkens beteende.

en: Link style
sv-SE: Länkstil

en: Control the appearance of the link to the document.
sv-SE: Kontrollera utseendet på länken till dokumentet.

en: Button with text
sv-SE: Knapp med text

en: Button with icon and text
sv-SE: Knapp med ikon och text

en: Button with icon
sv-SE: Knapp med ikon

en: Download icon only
sv-SE: Ladda ner ikon endast

en: File type icon
sv-SE: Filtyp ikon

en: Text link
sv-SE: Textlänk

en: Link text
sv-SE: Länkttext

en: The text displayed on the button or link.
sv-SE: Texten som visas på knappen eller länken.

en: Link destination
sv-SE: Länkmål

en: What happens when someone clicks on a link to a document.
sv-SE: Vad som händer när någon klickar på en länk till ett dokument.

en: Direct access
sv-SE: Direkt åtkomst

en: Open single document page
sv-SE: Öppna enstaka dokument sida

en: Link target
sv-SE: Länkmål

en: Open links in a new tab
sv-SE: Öppna länkar i en ny flik

en: Clickable fields
sv-SE: Klickbara fält

en: Control which fields are clickable, in addition to the 'link' field.
sv-SE: Kontrollera vilka fält som är klickbara, utöver 'länk' fältet.

en: Allow users to preview documents in a lightbox
sv-SE: Tillåt användare att förhandsgranska dokument i en ljuslåda

en: The preview option will appear for supported file types only.
sv-SE: Förhandsgranskningsalternativet kommer att visas endast för stödda filtyper.

en: Preview style
sv-SE: Förhandsgranskningsstil

en: Control the appearance of the preview option.
sv-SE: Kontrollera utseendet på förhandsgranskningsalternativet.

en: Icon only
sv-SE: Endast ikon

en: Preview text
sv-SE: Förhandsgranskningstext

en: The text displayed on the preview button or link.
sv-SE: Texten som visas på förhandsgranskningsknappen eller länken.

en: Preview
sv-SE: Förhandsgranskning

en: Image lightbox
sv-SE: Bildljustub

en: Display images in a lightbox when opened
sv-SE: Visa bilder i en ljustub när de öppnas

en: Shortcodes
sv-SE: Kortkoder

en: Display shortcodes, HTML and other formatting in the document content, excerpt and custom field columns
sv-SE: Visa kortkoder, HTML och annan formatering i dokumentinnehållet, utdrag och anpassade fältkolumner

en: Excerpt length
sv-SE: Utdragslängd

en: words
sv-SE: ord

en: Enter -1 to show the full excerpt.
sv-SE: Ange -1 för att visa hela utdraget.

en: Content length
sv-SE: Innehållslängd

en: Enter -1 to show the full content.
sv-SE: Ange -1 för att visa hela innehållet.

en: Search box
sv-SE: Sökruta

en: The position of the search box above the list of documents. You can also add a search box using a shortcode or widget.
sv-SE: Positionen för sökrutan ovanför listan med dokument. Du kan också lägga till en sökruta med hjälp av en kortkod eller widget.

en: Reset button
sv-SE: Återställningsknapp

en: Show the reset button above the library
sv-SE: Visa återställningsknappen ovanför biblioteket

en: Documents per page
sv-SE: Dokument per sida

en: The number of documents per page of the document library. Enter -1 to display all documents on one page.
sv-SE: Antalet dokument per sida i dokumentbiblioteket. Ange -1 för att visa alla dokument på en sida.

en: Pagination type
sv-SE: Pagineringstyp

en: Numbers only
sv-SE: Endast siffror

en: Prev|Next
sv-SE: Föregående|Nästa

en: Prev|Next + Numbers
sv-SE: Föregående|Nästa + Siffror

en: Prev|Next|First|Last
sv-SE: Föregående|Nästa|Första|Sista

en: Prev|Next|First|Last + Numbers
sv-SE: Föregående|Nästa|Första|Sista + Siffror

en: Pagination position
sv-SE: Sidnumreringens position

en: The position of the paging buttons which scroll between results.
sv-SE: Positionen för sidknapparna som bläddrar mellan resultaten.

en: Totals
sv-SE: Totaler

en: The position of the document total, e.g. '25 documents'.
sv-SE: Positionen för dokumentets total, t.ex. '25 dokument'.

en: Sort by
sv-SE: Sortera efter

en: Title
sv-SE: Titel

en: Date published
sv-SE: Publiceringsdatum

en: Date modified
sv-SE: Ändringsdatum

en: Page order (menu order)
sv-SE: Sidorordning (menyordning)

en: Author
sv-SE: Författare

en: Random
sv-SE: Slumptal

en: The initial sort order of the document library.
sv-SE: Den inledande sorteringsordningen för dokumentbiblioteket.

en: Sort direction
sv-SE: Sorteringsriktning

en: Automatic
sv-SE: Automatisk

en: Ascending (A to Z, oldest to newest)
sv-SE: Stigande (A till Z, äldsta till nyaste)

en: Descending (Z to A, newest to oldest)
sv-SE: Fallande (Z till A, nyaste till äldsta)

en: Single Document
sv-SE: Enstaka dokument

note: translators: %1: Document Library Pro link start, %2: Document Library Pro link end
en: Upgrade to %1$sDocument Library Pro%2$s to have a separate page for each document. You can use this instead - or in addition to - the download links on the main document library page. It’s ideal for providing more information about each document, or even embedding documents directly onto the page:
sv-SE: Uppgradera till %1$sDocument Library Pro%2$s för att ha en separat sida för varje dokument. Du kan använda detta istället för - eller som tillägg till - nedladdningslänkarna på huvudsidan för dokumentbiblioteket. Det är perfekt för att ge mer information om varje dokument, eller till och med bädda in dokument direkt på sidan:

en: Behavior
sv-SE: Beteende

en: Finally, choose from a range of options to customize your document libraries.
sv-SE: Välj slutligen från en rad alternativ för att anpassa dina dokumentbibliotek.

en: Document library behavior
sv-SE: Beteende för dokumentbibliotek

en: Read more
sv-SE: Läs mer

en: Show filters dropdown to allow users to filter by categories, tags, or custom taxonomy.
sv-SE: Visa filtreringsrullgardinen för att låta användare filtrera efter kategorier, taggar eller anpassad taksonomi.

en: Enable this if you will have lots of documents, otherwise leave it blank.
sv-SE: Aktivera detta om du har många dokument, annars lämna det tomt.

en: Ready
sv-SE: Klar

en: Complete Setup
sv-SE: Slutför installationen

note: translators: %1: Add Document link open %2: Add Document link close %3: Document Library page link open %4: Document library page link close
en: Congratulations, you have finished setting up the plugin! The next step is to start %1$sadding%2$s documents. Your documents will be listed on the %3$sdocument library page%4$s.
sv-SE: Grattis, du har slutfört installationen av tillägget! Nästa steg är att börja %1$slägga till%2$s dokument. Dina dokument kommer att listas på %3$sdokumentbibliotekssidan%4$s.

en: Layout and Content
sv-SE: Layout och innehåll

en: First, choose the layout for your document libraries.
sv-SE: Först, välj layout för dina dokumentbibliotek.

en: Layout and content
sv-SE: Layout och innehåll

en: Links
sv-SE: Länkar

en: Next, decide how the links to download a document will look and behave.
sv-SE: Nästa, bestäm hur länkarna för att ladda ner ett dokument kommer att se ut och bete sig.

en: More
sv-SE: Mer

note: translators: %1$s: URL to All Access Pass page %2$s: URL to the KB about the upgrading process
en: Enhance your website with these fantastic plugins from Barn2, or get them all by upgrading to an <a href="%1$s" target="_blank">All Access Pass<a/>! <a href="%2$s" target="_blank">(learn how here)</a>
sv-SE: Förbättra din webbplats med dessa fantastiska tillägg från Barn2, eller få dem alla genom att uppgradera till en <a href="%1$s" target="_blank">All Access Pass<a/>! <a href="%2$s" target="_blank">(lär dig hur här)</a>

en: Extra features
sv-SE: Extra funktioner

en: Welcome
sv-SE: Välkommen

en: Start displaying documents in no time.
sv-SE: Börja visa dokument på nolltid.

en: Use this setup wizard to quickly configure the most popular options for your document libraries. You can change these options later on the plugin settings page or by relaunching the setup wizard. You can also override these options in the shortcode for individual libraries.
sv-SE: Använd den här installationsguiden för att snabbt konfigurera de mest populära alternativen för dina dokumentbibliotek. Du kan ändra dessa alternativ senare på plugin-inställningssidan eller genom att starta installationsguiden igen. Du kan också åsidosätta dessa alternativ i kortkoden för individuella bibliotek.

en: Document does not exist
sv-SE: Dokumentet finns inte

en: (_MAX_ in total)
sv-SE: (_MAX_ totalt)

en: Show _MENU_ entries
sv-SE: Visa _MENU_ poster

en: Search:
sv-SE: Sök:

en: Loading...
sv-SE: Laddar...

en: No data available in table
sv-SE: Inga data tillgängliga i tabellen

en: First
sv-SE: Första

en: Last
sv-SE: Sista

en: Next
sv-SE: Nästa

en: Previous
sv-SE: Föregående

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
sv-SE: Visar _START_ till _END_ av _TOTAL_ poster

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
sv-SE: Visar 0 till 0 av 0 poster

note: translators: ARIA text for sorting column in ascending order
en: : activate to sort column ascending
sv-SE: : aktivera för att sortera kolumnen i stigande ordning

note: translators: ARIA text for sorting column in descending order
en: : activate to sort column descending
sv-SE: : aktivera för att sortera kolumnen i fallande ordning

en: No matching records found
sv-SE: Inga matchande poster hittades

en: No results found
sv-SE: Inga resultat hittades

en: Reset
sv-SE: Återställ

en: Documents Archives
sv-SE: Dokumentarkiv

en: Documents Attributes
sv-SE: Dokumentattribut

en: Parent Documents:
sv-SE: Överordnade dokument:

en: All Documents
sv-SE: Alla dokument

en: Add New Document
sv-SE: Lägg till nytt dokument

en: New Document
sv-SE: Nytt dokument

en: Edit Document
sv-SE: Redigera dokument

en: Update Document
sv-SE: Uppdatera dokument

en: View Document
sv-SE: Visa dokument

en: View Documents
sv-SE: Visa dokument

en: Search Documents
sv-SE: Sök dokument

en: Not found
sv-SE: Hittades inte

en: Not found in Trash
sv-SE: Hittades inte i papperskorgen

en: Set featured image
sv-SE: Ställ in utvald bild

en: Remove featured image
sv-SE: Ta bort utvald bild

en: Use as featured image
sv-SE: Använd som utvald bild

en: Insert into Document
sv-SE: Infoga i dokument

en: Uploaded to this document
sv-SE: Uppladdad till detta dokument

en: Document list
sv-SE: Dokumentlista

en: Documents list navigation
sv-SE: Navigering i dokumentlista

en: Filter Documents list
sv-SE: Filtrera dokumentlistan

en: Document Library documents.
sv-SE: Dokument i dokumentbiblioteket.

en: Are you enjoying Document Library Lite?
sv-SE: Tycker du om Document Library Lite?

en: Congratulations, you've just published your 5th document! If you have time, it would be great if you could leave us a review and let us know what you think of the plugin.
sv-SE: Grattis, du har just publicerat ditt 5:e dokument! Om du har tid skulle det vara bra om du kunde lämna en recension och låta oss veta vad du tycker om pluginet.

en: Add Review
sv-SE: Lägg till recension

en: Dismiss
sv-SE: Avbryt

en: All Categories
sv-SE: Alla kategorier

en: Parent Category
sv-SE: Överordnad kategori

en: Parent Category:
sv-SE: Överordnad kategori:

en: New Category Name
sv-SE: Nytt kategorinamn

en: Add New Category
sv-SE: Lägg till ny kategori

en: Edit Category
sv-SE: Redigera kategori

en: Update Category
sv-SE: Uppdatera kategori

en: View Category
sv-SE: Visa kategori

en: Separate categories with commas
sv-SE: Separera kategorier med kommatecken

en: Add or remove categories
sv-SE: Lägg till eller ta bort kategorier

en: Choose from the most used
sv-SE: Välj bland de mest använda

en: Popular Categories
sv-SE: Populära kategorier

en: Search Categories
sv-SE: Sök kategorier

en: Not Found
sv-SE: Ej hittad

en: No categories
sv-SE: Inga kategorier

en: Categories list
sv-SE: Kategorilista

en: Categories list navigation
sv-SE: Navigering i kategorilista

en: Document Downloads
sv-SE: Dokumentnedladdningar

en: All Items
sv-SE: Alla objekt

en: Parent Item
sv-SE: Överordnat objekt

en: Parent Item:
sv-SE: Överordnat objekt:

en: New Item Name
sv-SE: Namn på nytt objekt

en: Add New Item
sv-SE: Lägg till nytt objekt

en: Edit Item
sv-SE: Redigera objekt

en: Update Item
sv-SE: Uppdatera objekt

en: View Item
sv-SE: Visa objekt

en: Separate items with commas
sv-SE: Separera objekt med kommatecken

en: Add or remove items
sv-SE: Lägg till eller ta bort objekt

en: Popular Items
sv-SE: Populära objekt

en: Search Items
sv-SE: Sök objekt

en: No items
sv-SE: Inga objekt

en: Items list
sv-SE: Objektlista

en: Items list navigation
sv-SE: Navigering av objektlista

en: File Types
sv-SE: Filtyper

en: All File Types
sv-SE: Alla filtyper

en: Parent File Type
sv-SE: Överordnad filtyp

en: Parent File Type:
sv-SE: Överordnad filtyp:

en: New File Type Name
sv-SE: Nytt filtypnamn

en: Add New File Type
sv-SE: Lägg till ny filtyp

en: Edit File Type
sv-SE: Redigera filtyp

en: Update File Type
sv-SE: Uppdatera filtyp

en: View File Type
sv-SE: Visa filtyp

en: Separate file types with commas
sv-SE: Separera filtyper med kommatecken

en: Add or remove file types
sv-SE: Lägg till eller ta bort filtyper

en: Popular File Types
sv-SE: Populära filtyper

en: Search File Types
sv-SE: Sök filtyper

en: No file types
sv-SE: Inga filtyper

en: File types list
sv-SE: Filtypslista

en: File types list navigation
sv-SE: Navigering av filtypslista

en: Download
sv-SE: Ladda ner

en: Image
sv-SE: Bild

en: Date
sv-SE: Datum

en: Link
sv-SE: Länk

en: Close
sv-SE: Stäng

en: Close (Esc)
sv-SE: Stäng (Esc)

en: Share
sv-SE: Dela

en: Toggle fullscreen
sv-SE: Växla helskärm

en: Zoom in/out
sv-SE: Zooma in/ut

en: Previous (arrow left)
sv-SE: Föregående (vänster pil)

en: Next (arrow right)
sv-SE: Nästa (höger pil)

[ctx: Page slug]
en: document-library
sv-SE: dokument-bibliotek

[ctx: Page title]
en: Document Library
sv-SE: Dokumentbibliotek

[ctx: Post Type General Name]
en: Documents
sv-SE: Dokument

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Document
sv-SE: Dokument

[ctx: Admin Menu text]
en: Documents
sv-SE: Dokument

[ctx: Add New on Toolbar]
en: Documents
sv-SE: Dokument

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Categories
sv-SE: Dokumentkategorier

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Download
sv-SE: Dokumentnedladdning

[ctx: Taxonomy General Name]
en: File Types
sv-SE: Filtyper

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Category
sv-SE: Dokumentkategori

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Download
sv-SE: Nedladdning av dokument

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: File Type
sv-SE: Filtyp
