Document Library Lite - Manage & Display Downloads - en to pt-BR translation catalogue (291 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Document Library Lite - Manage & Display Downloads
pt-BR: Biblioteca de Documentos Lite - Gerenciar & Exibir Downloads

note: Description of the plugin
en: Add documents and display them in a searchable document library.
pt-BR: Adicione documentos e exiba-os em uma biblioteca de documentos pesquisável.

en: Settings
pt-BR: Configurações

en: Pro Version
pt-BR: Versão Pro

en: Select File
pt-BR: Selecionar Arquivo

en: Add File
pt-BR: Adicionar Arquivo

en: Replace File
pt-BR: Substituir Arquivo

en: All types
pt-BR: Todos os tipos

en: Documents
pt-BR: Documentos

en: Add New
pt-BR: Adicionar Novo

en: Categories
pt-BR: Categorias

en: Document Link
pt-BR: Link do Documento

en: Upload a file or select one from the media library:
pt-BR: Envie um arquivo ou selecione um da biblioteca de mídia:

en: None
pt-BR: Nenhum

en: File Upload
pt-BR: Envio de Arquivo

note: translators: %s: File name
en: Remove file: %s
pt-BR: Remover arquivo: %s

en: Document Library Importing
pt-BR: Importando Biblioteca de Documentos

en: Import
pt-BR: Importar

en: Import documents
pt-BR: Importar documentos

note: translators: %1: Document Library Pro link start, %2: Document Library Pro link end
en: Lots of documents? Upgrade to %1$sDocument Library Pro%2$s to add documents in bulk - either by using drag-and-drop to upload documents directly to WordPress, or by importing documents from a CSV file. It’s a fantastic time-saver for adding multiple documents at once.
pt-BR: Muitos documentos? Atualize para %1$sDocument Library Pro%2$s para adicionar documentos em massa - seja usando arrastar e soltar para enviar documentos diretamente para o WordPress, ou importando documentos de um arquivo CSV. É uma forma fantástica de economizar tempo ao adicionar vários documentos de uma vez.

en: Protect
pt-BR: Proteger

en: Document Library Lite Settings
pt-BR: Configurações do Document Library Lite

en: Save Changes
pt-BR: Salvar Alterações

en: Document Library Page
pt-BR: Página da Biblioteca de Documentos

en: Document Grid
pt-BR: Grade de Documentos

note: translators: %1: Document Library Pro link start, %2: Document Library Pro link end
en: Upgrade to %1$sDocument Library Pro%2$s to display documents in a beautiful grid layout:
pt-BR: Atualize para %1$sDocument Library Pro%2$s para exibir documentos em um belo layout de grade:

en: Document Tables
pt-BR: Tabelas de Documentos

en: Library content
pt-BR: Conteúdo da biblioteca

en: Document links
pt-BR: Links de documentos

en: Loading & performance
pt-BR: Carregando & desempenho

en: Document library controls
pt-BR: Controles da biblioteca de documentos

en: Columns
pt-BR: Colunas

en: Enter the fields to include in your document tables.
pt-BR: Digite os campos a serem incluídos em suas tabelas de documentos.

en: Image size
pt-BR: Tamanho da imagem

en: Enter WxH in pixels (e.g. 80x80).
pt-BR: Digite WxH em pixels (ex: 80x80).

en: Accessing documents
pt-BR: Acessando documentos

en: How a user accesses documents from the ‘link’ column.
pt-BR: Como um usuário acessa documentos da coluna ‘link’.

en: Link to document
pt-BR: Link para o documento

en: Multi-select checkboxes
pt-BR: Caixas de seleção múltipla

en: Both
pt-BR: Ambos

en: Multi-download button
pt-BR: Botão de download múltiplo

en: The position of the button to download all selected documents.
pt-BR: A posição do botão para baixar todos os documentos selecionados.

en: Below document library
pt-BR: Abaixo da biblioteca de documentos

en: Above document library
pt-BR: Acima da biblioteca de documentos

en: Multi-download button text
pt-BR: Texto do botão de download múltiplo

en: The text for the button to download all selected documents.
pt-BR: O texto para o botão para baixar todos os documentos selecionados.

en: Download Selected Documents
pt-BR: Baixar Documentos Selecionados

en: Lazy load
pt-BR: Carregamento preguiçoso

en: Load the document table one page at a time
pt-BR: Carregar a tabela de documentos uma página de cada vez

en: Enable this if you have many documents or experience slow page load times.
pt-BR: Ative isso se você tiver muitos documentos ou se estiver enfrentando tempos de carregamento de página lentos.

en: Warning: Lazy load limits the searching and sorting features in the document library. Only use it if you definitely need it.
pt-BR: Aviso: O carregamento preguiçoso limita os recursos de busca e ordenação na biblioteca de documentos. Use apenas se você realmente precisar.

en: Caching
pt-BR: Cache

en: Cache document libraries to improve load time
pt-BR: Cache das bibliotecas de documentos para melhorar o tempo de carregamento

en: Cache expires after
pt-BR: Cache expira após

en: hours
pt-BR: horas

en: Your table data will be refreshed after this length of time.
pt-BR: Os dados da sua tabela serão atualizados após esse período de tempo.

en: Search filters
pt-BR: Filtros de pesquisa

en: Disabled
pt-BR: Desativado

en: Show based on columns in table
pt-BR: Mostrar com base nas colunas da tabela

en: Custom
pt-BR: Personalizado

en: Show dropdown menus to filter by doc_categories, doc_tags, or custom taxonomy.
pt-BR: Mostrar menus suspensos para filtrar por doc_categories, doc_tags ou taxonomia personalizada.

en: Page length
pt-BR: Comprimento da página

en: Above library
pt-BR: Acima da biblioteca

en: Below library
pt-BR: Abaixo da biblioteca

en: Above and below library
pt-BR: Acima e abaixo da biblioteca

en: Hidden
pt-BR: Oculto

en: The position of the 'Show [x] entries' dropdown list.
pt-BR: A posição da lista suspensa 'Mostrar [x] entradas'.

en: Default
pt-BR: Padrão

en: Customize the design of the document tables.
pt-BR: Personalize o design das tabelas de documentos.

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: The following options are used when documents are listed in a table layout. You can override them in the [doc_library] shortcode. See the %1$sknowledge base%2$s for details of how to configure your document tables even further.
pt-BR: As seguintes opções são usadas quando os documentos são listados em um layout de tabela. Você pode substituí-las no shortcode [doc_library]. Veja a %1$sbase de conhecimento%2$s para detalhes de como configurar ainda mais suas tabelas de documentos.

en: General
pt-BR: Geral

en: Document data
pt-BR: Dados do documento

en: Document lists
pt-BR: Listas de documentos

en: Document preview
pt-BR: Pré-visualização do documento

en: Number of documents
pt-BR: Número de documentos

en: Sorting
pt-BR: Ordenação

en: Use the following options to manage the fields that are used to store information about your documents.
pt-BR: Use as seguintes opções para gerenciar os campos que são usados para armazenar informações sobre seus documentos.

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: These options set defaults for all your document libraries and are used for the table layout. You can override them in the shortcode for individual libraries. %1$sRead more%2$s.
pt-BR: Essas opções definem padrões para todas as suas bibliotecas de documentos e são usadas para o layout da tabela. Você pode substituí-los no shortcode para bibliotecas individuais. %1$sLeia mais%2$s.

en: Document fields
pt-BR: Campos do documento

en: Pro version only
pt-BR: Versão Pro apenas

en: Content
pt-BR: Conteúdo

en: Excerpt
pt-BR: Resumo

en: Featured Image
pt-BR: Imagem destacada

en: Comments
pt-BR: Comentários

en: Document library page
pt-BR: Página da biblioteca de documentos

en: The page to display your documents.
pt-BR: A página para exibir seus documentos.

en: You can also use the [doc_library] shortcode to list documents on other pages.
pt-BR: Você também pode usar o shortcode [doc_library] para listar documentos em outras páginas.

en: Default layout
pt-BR: Layout padrão

en: Table
pt-BR: Tabela

en: Grid
pt-BR: Grade

en: Folders
pt-BR: Pastas

en: Display the document library in folders
pt-BR: Exibir a biblioteca de documentos em pastas

en: Include a link to the document.
pt-BR: Incluir um link para o documento.

en: Use the 'Link destination' option below to control the link behavior.
pt-BR: Use a opção 'Destino do link' abaixo para controlar o comportamento do link.

en: Link style
pt-BR: Estilo do link

en: Control the appearance of the link to the document.
pt-BR: Controle a aparência do link para o documento.

en: Button with text
pt-BR: Botão com texto

en: Button with icon and text
pt-BR: Botão com ícone e texto

en: Button with icon
pt-BR: Botão com ícone

en: Download icon only
pt-BR: Baixar apenas ícone

en: File type icon
pt-BR: Ícone de tipo de arquivo

en: Text link
pt-BR: Link de texto

en: Link text
pt-BR: Texto do link

en: The text displayed on the button or link.
pt-BR: O texto exibido no botão ou link.

en: Link destination
pt-BR: Destino do link

en: What happens when someone clicks on a link to a document.
pt-BR: O que acontece quando alguém clica em um link para um documento.

en: Direct access
pt-BR: Acesso direto

en: Open single document page
pt-BR: Abrir página de documento único

en: Link target
pt-BR: Alvo do link

en: Open links in a new tab
pt-BR: Abrir links em uma nova aba

en: Clickable fields
pt-BR: Campos clicáveis

en: Control which fields are clickable, in addition to the 'link' field.
pt-BR: Controlar quais campos são clicáveis, além do campo 'link'.

en: Allow users to preview documents in a lightbox
pt-BR: Permitir que os usuários visualizem documentos em uma lightbox

en: The preview option will appear for supported file types only.
pt-BR: A opção de visualização aparecerá apenas para tipos de arquivo suportados.

en: Preview style
pt-BR: Estilo de visualização

en: Control the appearance of the preview option.
pt-BR: Controlar a aparência da opção de visualização.

en: Icon only
pt-BR: Somente ícone

en: Preview text
pt-BR: Texto de pré-visualização

en: The text displayed on the preview button or link.
pt-BR: O texto exibido no botão ou link de pré-visualização.

en: Preview
pt-BR: Pré-visualização

en: Image lightbox
pt-BR: Lightbox de imagem

en: Display images in a lightbox when opened
pt-BR: Exibir imagens em uma lightbox quando abertas

en: Shortcodes
pt-BR: Códigos de acesso

en: Display shortcodes, HTML and other formatting in the document content, excerpt and custom field columns
pt-BR: Exibir códigos de acesso, HTML e outras formatações no conteúdo do documento, resumo e colunas de campos personalizados

en: Excerpt length
pt-BR: Comprimento do resumo

en: words
pt-BR: palavras

en: Enter -1 to show the full excerpt.
pt-BR: Digite -1 para mostrar o resumo completo.

en: Content length
pt-BR: Comprimento do conteúdo

en: Enter -1 to show the full content.
pt-BR: Digite -1 para mostrar o conteúdo completo.

en: Search box
pt-BR: Caixa de pesquisa

en: The position of the search box above the list of documents. You can also add a search box using a shortcode or widget.
pt-BR: A posição da caixa de pesquisa acima da lista de documentos. Você também pode adicionar uma caixa de pesquisa usando um código de acesso ou widget.

en: Reset button
pt-BR: Botão de redefinição

en: Show the reset button above the library
pt-BR: Mostrar o botão de redefinição acima da biblioteca

en: Documents per page
pt-BR: Documentos por página

en: The number of documents per page of the document library. Enter -1 to display all documents on one page.
pt-BR: O número de documentos por página da biblioteca de documentos. Digite -1 para exibir todos os documentos em uma página.

en: Pagination type
pt-BR: Tipo de paginação

en: Numbers only
pt-BR: Apenas números

en: Prev|Next
pt-BR: Anterior|Próximo

en: Prev|Next + Numbers
pt-BR: Anterior|Próximo + Números

en: Prev|Next|First|Last
pt-BR: Anterior|Próximo|Primeiro|Último

en: Prev|Next|First|Last + Numbers
pt-BR: Anterior|Próximo|Primeiro|Último + Números

en: Pagination position
pt-BR: Posição da paginação

en: The position of the paging buttons which scroll between results.
pt-BR: A posição dos botões de paginação que rolam entre os resultados.

en: Totals
pt-BR: Totais

en: The position of the document total, e.g. '25 documents'.
pt-BR: A posição do total de documentos, por exemplo, '25 documentos'.

en: Sort by
pt-BR: Classificar por

en: Title
pt-BR: Título

en: Date published
pt-BR: Data de publicação

en: Date modified
pt-BR: Data de modificação

en: Page order (menu order)
pt-BR: Ordem das páginas (ordem do menu)

en: Author
pt-BR: Autor

en: Random
pt-BR: Aleatório

en: The initial sort order of the document library.
pt-BR: A ordem de classificação inicial da biblioteca de documentos.

en: Sort direction
pt-BR: Direção da classificação

en: Automatic
pt-BR: Automático

en: Ascending (A to Z, oldest to newest)
pt-BR: Ascendente (A a Z, do mais antigo ao mais novo)

en: Descending (Z to A, newest to oldest)
pt-BR: Descendente (Z a A, do mais novo ao mais antigo)

en: Single Document
pt-BR: Documento Único

note: translators: %1: Document Library Pro link start, %2: Document Library Pro link end
en: Upgrade to %1$sDocument Library Pro%2$s to have a separate page for each document. You can use this instead - or in addition to - the download links on the main document library page. It’s ideal for providing more information about each document, or even embedding documents directly onto the page:
pt-BR: Atualize para %1$sDocument Library Pro%2$s para ter uma página separada para cada documento. Você pode usar isso em vez de - ou além de - os links de download na página principal da biblioteca de documentos. É ideal para fornecer mais informações sobre cada documento, ou até mesmo incorporar documentos diretamente na página:

en: Behavior
pt-BR: Comportamento

en: Finally, choose from a range of options to customize your document libraries.
pt-BR: Por fim, escolha entre uma variedade de opções para personalizar suas bibliotecas de documentos.

en: Document library behavior
pt-BR: Comportamento da biblioteca de documentos

en: Read more
pt-BR: Leia mais

en: Show filters dropdown to allow users to filter by categories, tags, or custom taxonomy.
pt-BR: Mostrar dropdown de filtros para permitir que os usuários filtrem por categorias, tags ou taxonomia personalizada.

en: Enable this if you will have lots of documents, otherwise leave it blank.
pt-BR: Ative isso se você tiver muitos documentos, caso contrário, deixe em branco.

en: Ready
pt-BR: Pronto

en: Complete Setup
pt-BR: Configuração Completa

note: translators: %1: Add Document link open %2: Add Document link close %3: Document Library page link open %4: Document library page link close
en: Congratulations, you have finished setting up the plugin! The next step is to start %1$sadding%2$s documents. Your documents will be listed on the %3$sdocument library page%4$s.
pt-BR: Parabéns, você terminou de configurar o plugin! O próximo passo é começar %1$sadicionando%2$s documentos. Seus documentos serão listados na %3$s página da biblioteca de documentos %4$s.

en: Layout and Content
pt-BR: Layout e Conteúdo

en: First, choose the layout for your document libraries.
pt-BR: Primeiro, escolha o layout para suas bibliotecas de documentos.

en: Layout and content
pt-BR: Layout e conteúdo

en: Next, decide how the links to download a document will look and behave.
pt-BR: Em seguida, decida como os links para baixar um documento irão aparecer e se comportar.

en: More
pt-BR: Mais

note: translators: %1$s: URL to All Access Pass page %2$s: URL to the KB about the upgrading process
en: Enhance your website with these fantastic plugins from Barn2, or get them all by upgrading to an <a href="%1$s" target="_blank">All Access Pass<a/>! <a href="%2$s" target="_blank">(learn how here)</a>
pt-BR: Melhore seu site com esses plugins fantásticos da Barn2, ou obtenha todos eles atualizando para um <a href="%1$s" target="_blank">All Access Pass<a/>! <a href="%2$s" target="_blank">(aprenda como aqui)</a>

en: Extra features
pt-BR: Recursos extras

en: Welcome
pt-BR: Bem-vindo

en: Start displaying documents in no time.
pt-BR: Comece a exibir documentos em pouco tempo.

en: Use this setup wizard to quickly configure the most popular options for your document libraries. You can change these options later on the plugin settings page or by relaunching the setup wizard. You can also override these options in the shortcode for individual libraries.
pt-BR: Use este assistente de configuração para configurar rapidamente as opções mais populares para suas bibliotecas de documentos. Você pode alterar essas opções mais tarde na página de configurações do plugin ou relançando o assistente de configuração. Você também pode substituir essas opções no shortcode para bibliotecas individuais.

en: Document does not exist
pt-BR: Documento não existe

en: (_MAX_ in total)
pt-BR: (_MAX_ no total)

en: Show _MENU_ entries
pt-BR: Mostrar _MENU_ entradas

en: Search:
pt-BR: Buscar:

en: Loading...
pt-BR: Carregando...

en: No data available in table
pt-BR: Nenhum dado disponível na tabela

en: First
pt-BR: Primeiro

en: Last
pt-BR: Último

en: Next
pt-BR: Próximo

en: Previous
pt-BR: Anterior

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
pt-BR: Mostrando _START_ a _END_ de _TOTAL_ entradas

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
pt-BR: Mostrando 0 a 0 de 0 entradas

note: translators: ARIA text for sorting column in ascending order
en: : activate to sort column ascending
pt-BR: : ative para classificar a coluna em ordem crescente

note: translators: ARIA text for sorting column in descending order
en: : activate to sort column descending
pt-BR: : ative para classificar a coluna em ordem decrescente

en: No matching records found
pt-BR: Nenhum registro correspondente encontrado

en: No results found
pt-BR: Nenhum resultado encontrado

en: Reset
pt-BR: Redefinir

en: Documents Archives
pt-BR: Arquivos de Documentos

en: Documents Attributes
pt-BR: Atributos de Documentos

en: Parent Documents:
pt-BR: Documentos Pais:

en: All Documents
pt-BR: Todos os Documentos

en: Add New Document
pt-BR: Adicionar Novo Documento

en: New Document
pt-BR: Novo Documento

en: Edit Document
pt-BR: Editar Documento

en: Update Document
pt-BR: Atualizar Documento

en: View Document
pt-BR: Visualizar Documento

en: View Documents
pt-BR: Visualizar Documentos

en: Search Documents
pt-BR: Pesquisar Documentos

en: Not found
pt-BR: Não encontrado

en: Not found in Trash
pt-BR: Não encontrado na Lixeira

en: Set featured image
pt-BR: Definir imagem destacada

en: Remove featured image
pt-BR: Remover imagem destacada

en: Use as featured image
pt-BR: Usar como imagem destacada

en: Insert into Document
pt-BR: Inserir no Documento

en: Uploaded to this document
pt-BR: Carregado para este documento

en: Document list
pt-BR: Lista de documentos

en: Documents list navigation
pt-BR: Navegação na lista de documentos

en: Filter Documents list
pt-BR: Filtrar lista de documentos

en: Document Library documents.
pt-BR: Documentos da Biblioteca de Documentos.

en: Are you enjoying Document Library Lite?
pt-BR: Você está gostando da Biblioteca de Documentos Lite?

en: Congratulations, you've just published your 5th document! If you have time, it would be great if you could leave us a review and let us know what you think of the plugin.
pt-BR: Parabéns, você acaba de publicar seu 5º documento! Se tiver tempo, seria ótimo se você pudesse nos deixar uma avaliação e nos contar o que acha do plugin.

en: Add Review
pt-BR: Adicionar Avaliação

en: Dismiss
pt-BR: Dispensar

en: All Categories
pt-BR: Todas as Categorias

en: Parent Category
pt-BR: Categoria Pai

en: Parent Category:
pt-BR: Categoria Pai:

en: New Category Name
pt-BR: Novo Nome da Categoria

en: Add New Category
pt-BR: Adicionar Nova Categoria

en: Edit Category
pt-BR: Editar Categoria

en: Update Category
pt-BR: Atualizar Categoria

en: View Category
pt-BR: Ver Categoria

en: Separate categories with commas
pt-BR: Separe categorias com vírgulas

en: Add or remove categories
pt-BR: Adicionar ou remover categorias

en: Choose from the most used
pt-BR: Escolha entre os mais usados

en: Popular Categories
pt-BR: Categorias Populares

en: Search Categories
pt-BR: Categorias de Busca

en: Not Found
pt-BR: Não Encontrado

en: No categories
pt-BR: Sem categorias

en: Categories list
pt-BR: Lista de categorias

en: Categories list navigation
pt-BR: Navegação na lista de categorias

en: Document Downloads
pt-BR: Downloads de Documentos

en: All Items
pt-BR: Todos os Itens

en: Parent Item
pt-BR: Item Pai

en: Parent Item:
pt-BR: Item Pai:

en: New Item Name
pt-BR: Nome do Novo Item

en: Add New Item
pt-BR: Adicionar Novo Item

en: Edit Item
pt-BR: Editar Item

en: Update Item
pt-BR: Atualizar Item

en: View Item
pt-BR: Ver Item

en: Separate items with commas
pt-BR: Separe os itens com vírgulas

en: Add or remove items
pt-BR: Adicionar ou remover itens

en: Popular Items
pt-BR: Itens Populares

en: Search Items
pt-BR: Buscar Itens

en: No items
pt-BR: Sem itens

en: Items list
pt-BR: Lista de itens

en: Items list navigation
pt-BR: Navegação da lista de itens

en: File Types
pt-BR: Tipos de Arquivo

en: All File Types
pt-BR: Todos os Tipos de Arquivo

en: Parent File Type
pt-BR: Tipo de Arquivo Pai

en: Parent File Type:
pt-BR: Tipo de Arquivo Pai:

en: New File Type Name
pt-BR: Nome do Novo Tipo de Arquivo

en: Add New File Type
pt-BR: Adicionar Novo Tipo de Arquivo

en: Edit File Type
pt-BR: Editar Tipo de Arquivo

en: Update File Type
pt-BR: Atualizar Tipo de Arquivo

en: View File Type
pt-BR: Ver Tipo de Arquivo

en: Separate file types with commas
pt-BR: Separe os tipos de arquivo com vírgulas

en: Add or remove file types
pt-BR: Adicionar ou remover tipos de arquivo

en: Popular File Types
pt-BR: Tipos de Arquivo Populares

en: Search File Types
pt-BR: Pesquisar Tipos de Arquivo

en: No file types
pt-BR: Nenhum tipo de arquivo

en: File types list
pt-BR: Lista de tipos de arquivo

en: File types list navigation
pt-BR: Navegação da lista de tipos de arquivo

en: Download
pt-BR: Baixar

en: Image
pt-BR: Imagem

en: Date
pt-BR: Data

en: Close
pt-BR: Fechar

en: Close (Esc)
pt-BR: Fechar (Esc)

en: Share
pt-BR: Compartilhar

en: Toggle fullscreen
pt-BR: Alternar tela cheia

en: Previous (arrow left)
pt-BR: Anterior (seta esquerda)

en: Next (arrow right)
pt-BR: Próximo (seta direita)

[ctx: Page slug]
en: document-library
pt-BR: biblioteca-documentos

[ctx: Page title]
en: Document Library
pt-BR: Biblioteca de Documentos

[ctx: Post Type General Name]
en: Documents
pt-BR: Documentos

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Document
pt-BR: Documento

[ctx: Admin Menu text]
en: Documents
pt-BR: Documentos

[ctx: Add New on Toolbar]
en: Documents
pt-BR: Documentos

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Categories
pt-BR: Categorias de Documentos

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Download
pt-BR: Download de Documento

[ctx: Taxonomy General Name]
en: File Types
pt-BR: Tipos de Arquivos

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Category
pt-BR: Categoria de Documento

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Download
pt-BR: Download do Documento

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: File Type
pt-BR: Tipo de Arquivo
