Document Library Lite - Manage & Display Downloads 1.1.3 - en to nl-NL translation catalogue (289 entries)

en: (_MAX_ in total)
nl-NL: (_MAX_ in totaal)

en: : activate to sort column ascending
nl-NL: : activeer om kolom oplopend te sorteren

en: : activate to sort column descending
nl-NL: : activeer om kolom aflopend te sorteren

en: Above and below library
nl-NL: Boven en onder bibliotheek

en: Above document library
nl-NL: Boven documentbibliotheek

en: Above library
nl-NL: Boven bibliotheek

en: Accessing documents
nl-NL: Toegang tot documenten

en: Add File
nl-NL: Bestand Toevoegen

en: Add New
nl-NL: Nieuwe Toevoegen

en: Add New Category
nl-NL: Voeg nieuwe categorie toe

en: Add New Document
nl-NL: Nieuw Document Toevoegen

en: Add New File Type
nl-NL: Voeg nieuw bestandstype toe

en: Add New Item
nl-NL: Voeg Nieuw Item Toe

[ctx: Add New on Toolbar]
en: Documents
nl-NL: Documenten

en: Add Review
nl-NL: Voeg recensie toe

en: Add documents and display them in a searchable document library.
nl-NL: Voeg documenten toe en toon ze in een doorzoekbare documentenbibliotheek.

en: Add or remove categories
nl-NL: Voeg categorieën toe of verwijder ze

en: Add or remove file types
nl-NL: Voeg bestandstypen toe of verwijder ze

en: Add or remove items
nl-NL: Voeg items toe of verwijder ze

[ctx: Admin Menu text]
en: Documents
nl-NL: Documenten

en: All Categories
nl-NL: Alle categorieën

en: All Documents
nl-NL: Alle Documenten

en: All File Types
nl-NL: Alle bestandstypen

en: All Items
nl-NL: Alle Items

en: All types
nl-NL: Alle types

en: Allow users to preview documents in a lightbox
nl-NL: Sta gebruikers toe om documenten in een lightbox te bekijken

en: Are you enjoying Document Library Lite?
nl-NL: Geniet je van Documentbibliotheek Lite?

en: Ascending (A to Z, oldest to newest)
nl-NL: Oplopend (A tot Z, oudste tot nieuwste)

en: Author
nl-NL: Auteur

en: Automatic
nl-NL: Automatisch

en: Behavior
nl-NL: Gedrag

en: Below document library
nl-NL: Onder documentbibliotheek

en: Below library
nl-NL: Onder bibliotheek

en: Both
nl-NL: Beide

en: Button with icon
nl-NL: Knop met pictogram

en: Button with icon and text
nl-NL: Knop met pictogram en tekst

en: Button with text
nl-NL: Knop met tekst

en: Cache document libraries to improve load time
nl-NL: Cache documentbibliotheken om de laadtijd te verbeteren

en: Cache expires after
nl-NL: Cache verloopt na

en: Categories
nl-NL: Categorieën

en: Categories list
nl-NL: Categorieënlijst

en: Categories list navigation
nl-NL: Navigatie door de categorieënlijst

en: Choose from the most used
nl-NL: Kies uit de meest gebruikte

en: Clickable fields
nl-NL: Klikbare velden

en: Close
nl-NL: Sluiten

en: Close (Esc)
nl-NL: Sluiten (Esc)

en: Columns
nl-NL: Kolommen

en: Comments
nl-NL: Reacties

en: Complete Setup
nl-NL: Voltooi Setup

en: Congratulations, you have finished setting up the plugin! The next step is to start %1$sadding%2$s documents. Your documents will be listed on the %3$sdocument library page%4$s.
nl-NL: Gefeliciteerd, je hebt de plugin ingesteld! De volgende stap is om %1$sdocumenten%2$s toe te voegen. Je documenten worden weergegeven op de %3$sdocumentbibliotheekpagina%4$s.

en: Congratulations, you've just published your 5th document! If you have time, it would be great if you could leave us a review and let us know what you think of the plugin.
nl-NL: Gefeliciteerd, je hebt zojuist je 5e document gepubliceerd! Als je tijd hebt, zou het geweldig zijn als je ons een recensie zou kunnen achterlaten en ons laat weten wat je van de plugin vindt.

en: Content
nl-NL: Inhoud

en: Content length
nl-NL: Lengte van de inhoud

en: Control the appearance of the link to the document.
nl-NL: Beheer de weergave van de link naar het document.

en: Control the appearance of the preview option.
nl-NL: Beheer het uiterlijk van de voorvertoningsoptie.

en: Control which fields are clickable, in addition to the 'link' field.
nl-NL: Controleer welke velden klikbaar zijn, naast het 'link' veld.

en: Custom
nl-NL: Aangepast

en: Customize the design of the document tables.
nl-NL: Pas het ontwerp van de documenttabellen aan.

en: Date
nl-NL: Datum

en: Date modified
nl-NL: Datum gewijzigd

en: Date published
nl-NL: Datum gepubliceerd

en: Default
nl-NL: Standaard

en: Default layout
nl-NL: Standaardindeling

en: Descending (Z to A, newest to oldest)
nl-NL: Aflopend (Z tot A, nieuwste tot oudste)

en: Design
nl-NL: Ontwerp

en: Direct access
nl-NL: Directe toegang

en: Disabled
nl-NL: Uitgeschakeld

en: Dismiss
nl-NL: Afwijzen

en: Display images in a lightbox when opened
nl-NL: Afbeeldingen weergeven in een lichtbox wanneer geopend

en: Display shortcodes, HTML and other formatting in the document content, excerpt and custom field columns
nl-NL: Shortcodes, HTML en andere opmaak weergeven in de documentinhoud, samenvatting en aangepaste veldkolommen

en: Display the document library in folders
nl-NL: Toon de documentbibliotheek in mappen

en: Document Downloads
nl-NL: Documentdownloads

en: Document Grid
nl-NL: Documentenrooster

en: Document Library Importing
nl-NL: Documentenbibliotheek Importeren

en: Document Library Lite - Manage & Display Downloads
nl-NL: Documentenbibliotheek Lite - Beheer & Toon Downloads

en: Document Library Lite Settings
nl-NL: Document Library Lite-instellingen

en: Document Library Page
nl-NL: Documentbibliotheekpagina

en: Document Library documents.
nl-NL: Documenten van Documentbibliotheek.

en: Document Link
nl-NL: Documentlink

en: Document Tables
nl-NL: Documenttabellen

en: Document data
nl-NL: Documentgegevens

en: Document does not exist
nl-NL: Document bestaat niet

en: Document fields
nl-NL: Documentvelden

en: Document library behavior
nl-NL: Gedrag van de documentbibliotheek

en: Document library controls
nl-NL: Documentbibliotheekbesturingselementen

en: Document library page
nl-NL: Documentbibliotheekpagina

en: Document links
nl-NL: Documentlinks

en: Document list
nl-NL: Documentenlijst

en: Document lists
nl-NL: Documentlijsten

en: Document preview
nl-NL: Documentvoorbeeld

en: Documents
nl-NL: Documenten

en: Documents Archives
nl-NL: Documenten Archieven

en: Documents Attributes
nl-NL: Documenten Attributen

en: Documents list navigation
nl-NL: Navigatie door documentenlijst

en: Documents per page
nl-NL: Documenten per pagina

en: Download
nl-NL: Downloaden

en: Download Selected Documents
nl-NL: Geselecteerde documenten downloaden

en: Download icon only
nl-NL: Download pictogram alleen

en: Edit Category
nl-NL: Bewerk categorie

en: Edit Document
nl-NL: Document Bewerken

en: Edit File Type
nl-NL: Bewerk bestandstype

en: Edit Item
nl-NL: Bewerk Item

en: Enable this if you have many documents or experience slow page load times.
nl-NL: Schakel dit in als u veel documenten heeft of als u trage laadtijden ervaart.

en: Enable this if you will have lots of documents, otherwise leave it blank.
nl-NL: Schakel dit in als je veel documenten hebt, anders laat het leeg.

en: Enhance your website with these fantastic plugins from Barn2, or get them all by upgrading to an <a href="%1$s" target="_blank">All Access Pass<a/>! <a href="%2$s" target="_blank">(learn how here)</a>
nl-NL: Verbeter je website met deze fantastische plugins van Barn2, of krijg ze allemaal door te upgraden naar een <a href="%1$s" target="_blank">All Access Pass<a/>! <a href="%2$s" target="_blank">(leer hier hoe)</a>

en: Enter -1 to show the full content.
nl-NL: Voer -1 in om de volledige inhoud weer te geven.

en: Enter -1 to show the full excerpt.
nl-NL: Voer -1 in om de volledige samenvatting weer te geven.

en: Enter WxH in pixels (e.g. 80x80).
nl-NL: Voer WxH in pixels in (bijv. 80x80).

en: Enter the fields to include in your document tables.
nl-NL: Voer de velden in die u in uw documenttabellen wilt opnemen.

en: Excerpt
nl-NL: Uittreksel

en: Excerpt length
nl-NL: Lengte van de samenvatting

en: Extra features
nl-NL: Extra functies

en: Featured Image
nl-NL: Uitgelichte afbeelding

en: File Types
nl-NL: Bestandstypen

en: File Upload
nl-NL: Bestand Uploaden

en: File type icon
nl-NL: Bestandstype pictogram

en: File types list
nl-NL: Lijst met bestandstypen

en: File types list navigation
nl-NL: Navigatie door de lijst met bestandstypen

en: Filter Documents list
nl-NL: Filter documentenlijst

en: Finally, choose from a range of options to customize your document libraries.
nl-NL: Kies ten slotte uit een reeks opties om je documentbibliotheken aan te passen.

en: First
nl-NL: Eerste

en: First, choose the layout for your document libraries.
nl-NL: Kies eerst de indeling voor je documentbibliotheken.

en: Folders
nl-NL: Mappen

en: General
nl-NL: Algemeen

en: Grid
nl-NL: Raster

en: Hidden
nl-NL: Verborgen

en: How a user accesses documents from the ‘link’ column.
nl-NL: Hoe een gebruiker documenten vanuit de ‘link’ kolom benadert.

en: Icon only
nl-NL: Alleen pictogram

en: Image
nl-NL: Afbeelding

en: Image lightbox
nl-NL: Afbeeldingslichtbox

en: Image size
nl-NL: Afbeeldingsgrootte

en: Import
nl-NL: Importeren

en: Import documents
nl-NL: Documenten importeren

en: Include a link to the document.
nl-NL: Neem een link naar het document op.

en: Insert into Document
nl-NL: In Document Invoegen

en: Items list
nl-NL: Itemslijst

en: Items list navigation
nl-NL: Navigatie door de itemslijst

en: Last
nl-NL: Laatste

en: Layout and Content
nl-NL: Indeling en Inhoud

en: Layout and content
nl-NL: Indeling en inhoud

en: Lazy load
nl-NL: Lui laden

en: Library content
nl-NL: Bibliotheekinhoud

en: Link destination
nl-NL: Linkbestemming

en: Link style
nl-NL: Linkstijl

en: Link target
nl-NL: Linkdoel

en: Link text
nl-NL: Linktekst

en: Link to document
nl-NL: Link naar document

en: Load the document table one page at a time
nl-NL: Laad de documenttabel één pagina tegelijk

en: Loading & performance
nl-NL: Laden & prestaties

en: Loading...
nl-NL: Laden...

en: Lots of documents? Upgrade to %1$sDocument Library Pro%2$s to add documents in bulk - either by using drag-and-drop to upload documents directly to WordPress, or by importing documents from a CSV file. It’s a fantastic time-saver for adding multiple documents at once.
nl-NL: Veel documenten? Upgrade naar %1$sDocument Library Pro%2$s om documenten in bulk toe te voegen - hetzij door te slepen en neer te zetten om documenten direct naar WordPress te uploaden, of door documenten vanuit een CSV-bestand te importeren. Het is een fantastische tijdbespaarder voor het toevoegen van meerdere documenten tegelijk.

en: More
nl-NL: Meer

en: Multi-download button
nl-NL: Meerdere downloadknop

en: Multi-download button text
nl-NL: Tekst voor meerdere downloadknop

en: Multi-select checkboxes
nl-NL: Meerdere selectievakjes

en: New Category Name
nl-NL: Nieuwe categorienaam

en: New Document
nl-NL: Nieuw Document

en: New File Type Name
nl-NL: Nieuwe naam voor bestandstype

en: New Item Name
nl-NL: Nieuwe Itemnaam

en: Next
nl-NL: Volgende

en: Next (arrow right)
nl-NL: Volgende (pijl rechts)

en: Next, decide how the links to download a document will look and behave.
nl-NL: Bepaal vervolgens hoe de links om een document te downloaden eruitzien en zich gedragen.

en: No categories
nl-NL: Geen categorieën

en: No data available in table
nl-NL: Geen gegevens beschikbaar in tabel

en: No file types
nl-NL: Geen bestandstypen

en: No items
nl-NL: Geen items

en: No matching records found
nl-NL: Geen overeenkomende records gevonden

en: No results found
nl-NL: Geen resultaten gevonden

en: None
nl-NL: Geen

en: Not Found
nl-NL: Niet Gevonden

en: Not found
nl-NL: Niet gevonden

en: Not found in Trash
nl-NL: Niet gevonden in Prullenbak

en: Number of documents
nl-NL: Aantal documenten

en: Numbers only
nl-NL: Alleen cijfers

en: Open links in a new tab
nl-NL: Open links in een nieuw tabblad

en: Open single document page
nl-NL: Open enkele documentpagina

en: Page length
nl-NL: Pagina lengte

en: Page order (menu order)
nl-NL: Pagina volgorde (menu volgorde)

[ctx: Page slug]
en: document-library
nl-NL: document-bibliotheek

[ctx: Page title]
en: Document Library
nl-NL: Documentbibliotheek

en: Pagination position
nl-NL: Paginering positie

en: Pagination type
nl-NL: Paginatietype

en: Parent Category
nl-NL: Bovenliggende categorie

en: Parent Category:
nl-NL: Bovenliggende categorie:

en: Parent Documents:
nl-NL: Ouderlijke Documenten:

en: Parent File Type
nl-NL: Bovenliggend bestandstype

en: Parent File Type:
nl-NL: Bovenliggend bestandstype:

en: Parent Item
nl-NL: Bovenliggend Item

en: Parent Item:
nl-NL: Bovenliggend Item:

en: Popular Categories
nl-NL: Populaire categorieën

en: Popular File Types
nl-NL: Populaire bestandstypen

en: Popular Items
nl-NL: Populaire Items

[ctx: Post Type General Name]
en: Documents
nl-NL: Documenten

en: Preview
nl-NL: Voorbeeld

en: Preview style
nl-NL: Voorvertoningsstijl

en: Preview text
nl-NL: Voorbeeldtekst

en: Previous
nl-NL: Vorige

en: Previous (arrow left)
nl-NL: Vorige (pijl links)

en: Prev|Next
nl-NL: Vorige|Volgende

en: Prev|Next + Numbers
nl-NL: Vorige|Volgende + Cijfers

en: Prev|Next|First|Last
nl-NL: Vorige|Volgende|Eerste|Laatste

en: Prev|Next|First|Last + Numbers
nl-NL: Vorige|Volgende|Eerste|Laatste + Cijfers

en: Pro Version
nl-NL: Pro Versie

en: Pro version only
nl-NL: Alleen Pro-versie

en: Protect
nl-NL: Beveiligen

en: Random
nl-NL: Willekeurig

en: Read more
nl-NL: Lees meer

en: Ready
nl-NL: Klaar

en: Remove featured image
nl-NL: Uitgelichte afbeelding verwijderen

en: Remove file: %s
nl-NL: Verwijder bestand: %s

en: Replace File
nl-NL: Bestand Vervangen

en: Reset
nl-NL: Resetten

en: Reset button
nl-NL: Resetknop

en: Save Changes
nl-NL: Wijzigingen opslaan

en: Search Categories
nl-NL: Zoekcategorieën

en: Search Documents
nl-NL: Documenten Zoeken

en: Search File Types
nl-NL: Zoek bestandstypen

en: Search Items
nl-NL: Zoek Items

en: Search box
nl-NL: Zoekvak

en: Search filters
nl-NL: Zoekfilters

en: Search:
nl-NL: Zoeken:

en: Select File
nl-NL: Selecteer Bestand

en: Separate categories with commas
nl-NL: Scheidingstekens voor categorieën met komma's

en: Separate file types with commas
nl-NL: Scheidingselementen voor bestandstypen met komma's

en: Separate items with commas
nl-NL: Scheidingstekens met komma's

en: Set featured image
nl-NL: Uitgelichte afbeelding instellen

en: Settings
nl-NL: Instellingen

en: Share
nl-NL: Delen

en: Show _MENU_ entries
nl-NL: Toon _MENU_ vermeldingen

en: Show based on columns in table
nl-NL: Toon op basis van kolommen in tabel

en: Show dropdown menus to filter by doc_categories, doc_tags, or custom taxonomy.
nl-NL: Toon dropdown-menu's om te filteren op doc_categories, doc_tags of aangepaste taxonomie.

en: Show filters dropdown to allow users to filter by categories, tags, or custom taxonomy.
nl-NL: Toon filters dropdown om gebruikers in staat te stellen te filteren op categorieën, tags of aangepaste taxonomie.

en: Show the reset button above the library
nl-NL: Toon de resetknop boven de bibliotheek

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
nl-NL: Toon 0 tot 0 van 0 vermeldingen

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
nl-NL: Toon _START_ tot _END_ van _TOTAL_ vermeldingen

en: Single Document
nl-NL: Enkel Document

en: Sort by
nl-NL: Sorteren op

en: Sort direction
nl-NL: Sorteer richting

en: Sorting
nl-NL: Sorteren

en: Start displaying documents in no time.
nl-NL: Begin met het weergeven van documenten in een mum van tijd.

en: Table
nl-NL: Tabel

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Categories
nl-NL: Documentcategorieën

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Download
nl-NL: Document downloaden

[ctx: Taxonomy General Name]
en: File Types
nl-NL: Bestandstypen

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Category
nl-NL: Documentcategorie

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: File Type
nl-NL: Bestandstype

en: Text link
nl-NL: Tekstlink

en: The following options are used when documents are listed in a table layout. You can override them in the [doc_library] shortcode. See the %1$sknowledge base%2$s for details of how to configure your document tables even further.
nl-NL: De volgende opties worden gebruikt wanneer documenten in een tabelindeling worden weergegeven. U kunt ze overschrijven in de [doc_library] shortcode. Zie de %1$skennisbank%2$s voor details over hoe u uw documenttabellen nog verder kunt configureren.

en: The initial sort order of the document library.
nl-NL: De initiële sorteervolgorde van de documentbibliotheek.

en: The number of documents per page of the document library. Enter -1 to display all documents on one page.
nl-NL: Het aantal documenten per pagina van de documentbibliotheek. Voer -1 in om alle documenten op één pagina weer te geven.

en: The page to display your documents.
nl-NL: De pagina om uw documenten weer te geven.

en: The position of the 'Show [x] entries' dropdown list.
nl-NL: De positie van de 'Toon [x] vermeldingen' dropdownlijst.

en: The position of the button to download all selected documents.
nl-NL: De positie van de knop om alle geselecteerde documenten te downloaden.

en: The position of the document total, e.g. '25 documents'.
nl-NL: De positie van het documenttotaal, bijv. '25 documenten'.

en: The position of the paging buttons which scroll between results.
nl-NL: De positie van de pagingknoppen die tussen resultaten scrollen.

en: The position of the search box above the list of documents. You can also add a search box using a shortcode or widget.
nl-NL: De positie van het zoekvak boven de lijst met documenten. U kunt ook een zoekvak toevoegen met een shortcode of widget.

en: The preview option will appear for supported file types only.
nl-NL: De preview-optie verschijnt alleen voor ondersteunde bestandstypen.

en: The text displayed on the button or link.
nl-NL: De tekst die op de knop of link wordt weergegeven.

en: The text displayed on the preview button or link.
nl-NL: De tekst die op de voorbeeldknop of -link wordt weergegeven.

en: The text for the button to download all selected documents.
nl-NL: De tekst voor de knop om alle geselecteerde documenten te downloaden.

en: These options set defaults for all your document libraries and are used for the table layout. You can override them in the shortcode for individual libraries. %1$sRead more%2$s.
nl-NL: Deze opties stellen standaardwaarden in voor al uw documentbibliotheken en worden gebruikt voor de tabelindeling. U kunt ze overschrijven in de shortcode voor individuele bibliotheken. %1$sLees meer%2$s.

en: Title
nl-NL: Titel

en: Toggle fullscreen
nl-NL: Volledig scherm in-/uitschakelen

en: Totals
nl-NL: Totaal

en: Update Category
nl-NL: Werk categorie bij

en: Update Document
nl-NL: Document Bijwerken

en: Update File Type
nl-NL: Werk bestandstype bij

en: Update Item
nl-NL: Werk Item Bij

en: Upgrade to %1$sDocument Library Pro%2$s to display documents in a beautiful grid layout:
nl-NL: Upgrade naar %1$sDocument Library Pro%2$s om documenten in een mooi roosterindeling weer te geven:

en: Upgrade to %1$sDocument Library Pro%2$s to have a separate page for each document. You can use this instead - or in addition to - the download links on the main document library page. It’s ideal for providing more information about each document, or even embedding documents directly onto the page:
nl-NL: Upgrade naar %1$sDocument Library Pro%2$s om een aparte pagina voor elk document te hebben. Je kunt dit in plaats van - of naast - de downloadlinks op de hoofdpagina van de documentbibliotheek gebruiken. Het is ideaal om meer informatie over elk document te geven, of zelfs documenten rechtstreeks op de pagina in te voegen:

en: Upload a file or select one from the media library:
nl-NL: Upload een bestand of selecteer er een uit de mediabibliotheek:

en: Uploaded to this document
nl-NL: Geüpload naar dit document

en: Use as featured image
nl-NL: Gebruik als uitgelichte afbeelding

en: Use the 'Link destination' option below to control the link behavior.
nl-NL: Gebruik de optie 'Linkbestemming' hieronder om het linkgedrag te regelen.

en: Use the following options to manage the fields that are used to store information about your documents.
nl-NL: Gebruik de volgende opties om de velden te beheren die worden gebruikt om informatie over uw documenten op te slaan.

en: Use this setup wizard to quickly configure the most popular options for your document libraries. You can change these options later on the plugin settings page or by relaunching the setup wizard. You can also override these options in the shortcode for individual libraries.
nl-NL: Gebruik deze installatie-wizard om snel de meest populaire opties voor uw documentbibliotheken te configureren. U kunt deze opties later wijzigen op de instellingenpagina van de plugin of door de installatie-wizard opnieuw te starten. U kunt deze opties ook overschrijven in de shortcode voor individuele bibliotheken.

en: View Category
nl-NL: Bekijk categorie

en: View Document
nl-NL: Document Bekijken

en: View Documents
nl-NL: Documenten Bekijken

en: View File Type
nl-NL: Bekijk bestandstype

en: View Item
nl-NL: Bekijk Item

en: Warning: Lazy load limits the searching and sorting features in the document library. Only use it if you definitely need it.
nl-NL: Waarschuwing: Lui laden beperkt de zoek- en sorteermogelijkheden in de documentbibliotheek. Gebruik het alleen als u het absoluut nodig heeft.

en: Welcome
nl-NL: Welkom

en: What happens when someone clicks on a link to a document.
nl-NL: Wat er gebeurt wanneer iemand op een link naar een document klikt.

en: You can also use the [doc_library] shortcode to list documents on other pages.
nl-NL: U kunt ook de shortcode [doc_library] gebruiken om documenten op andere pagina's te vermelden.

en: Your table data will be refreshed after this length of time.
nl-NL: Uw tabelgegevens worden na deze tijdsduur vernieuwd.

en: Zoom in/out
nl-NL: In-/uitzoomen

en: hours
nl-NL: uren

en: words
nl-NL: woorden
