Document Library Lite - Manage & Display Downloads 1.1.3 - en to fr-FR translation catalogue (285 entries)

en: (_MAX_ in total)
fr-FR: (_MAX_ au total)

en: : activate to sort column ascending
fr-FR: : activer pour trier la colonne par ordre croissant

en: : activate to sort column descending
fr-FR: : activer pour trier la colonne par ordre décroissant

en: Above and below library
fr-FR: Au-dessus et en dessous de la bibliothèque

en: Above document library
fr-FR: Au-dessus de la bibliothèque de documents

en: Above library
fr-FR: Au-dessus de la bibliothèque

en: Accessing documents
fr-FR: Accéder aux documents

en: Add File
fr-FR: Ajouter un fichier

en: Add New
fr-FR: Ajouter nouveau

en: Add New Category
fr-FR: Ajouter une nouvelle catégorie

en: Add New Document
fr-FR: Ajouter un Nouveau Document

en: Add New File Type
fr-FR: Ajouter un nouveau type de fichier

en: Add New Item
fr-FR: Ajouter un nouvel élément

en: Add Review
fr-FR: Ajouter un avis

en: Add documents and display them in a searchable document library.
fr-FR: Ajoutez des documents et affichez-les dans une bibliothèque de documents consultable.

en: Add or remove categories
fr-FR: Ajouter ou supprimer des catégories

en: Add or remove file types
fr-FR: Ajouter ou supprimer des types de fichiers

en: Add or remove items
fr-FR: Ajouter ou supprimer des éléments

en: All Categories
fr-FR: Toutes les catégories

en: All Documents
fr-FR: Tous les Documents

en: All File Types
fr-FR: Tous les types de fichiers

en: All Items
fr-FR: Tous les éléments

en: All types
fr-FR: Tous les types

en: Allow users to preview documents in a lightbox
fr-FR: Permettre aux utilisateurs de prévisualiser des documents dans une lightbox

en: Are you enjoying Document Library Lite?
fr-FR: Aimez-vous Document Library Lite ?

en: Ascending (A to Z, oldest to newest)
fr-FR: Ascendant (A à Z, du plus ancien au plus récent)

en: Author
fr-FR: Auteur

en: Automatic
fr-FR: Automatique

en: Behavior
fr-FR: Comportement

en: Below document library
fr-FR: Sous la bibliothèque de documents

en: Below library
fr-FR: En dessous de la bibliothèque

en: Both
fr-FR: Les deux

en: Button with icon
fr-FR: Bouton avec icône

en: Button with icon and text
fr-FR: Bouton avec icône et texte

en: Button with text
fr-FR: Bouton avec texte

en: Cache document libraries to improve load time
fr-FR: Mettre en cache les bibliothèques de documents pour améliorer le temps de chargement

en: Cache expires after
fr-FR: La mise en cache expire après

en: Caching
fr-FR: Mise en cache

en: Categories
fr-FR: Catégories

en: Categories list
fr-FR: Liste des catégories

en: Categories list navigation
fr-FR: Navigation dans la liste des catégories

en: Choose from the most used
fr-FR: Choisissez parmi les plus utilisées

en: Clickable fields
fr-FR: Champs cliquables

en: Close
fr-FR: Fermer

en: Close (Esc)
fr-FR: Fermer (Échap)

en: Columns
fr-FR: Colonnes

en: Comments
fr-FR: Commentaires

en: Complete Setup
fr-FR: Configurer complètement

en: Congratulations, you have finished setting up the plugin! The next step is to start %1$sadding%2$s documents. Your documents will be listed on the %3$sdocument library page%4$s.
fr-FR: Félicitations, vous avez terminé de configurer le plugin ! La prochaine étape consiste à commencer à %1$sajouter%2$s des documents. Vos documents seront listés sur la %3$sbibliothèque de documents%4$s.

en: Congratulations, you've just published your 5th document! If you have time, it would be great if you could leave us a review and let us know what you think of the plugin.
fr-FR: Félicitations, vous venez de publier votre 5ème document ! Si vous avez le temps, ce serait génial si vous pouviez nous laisser un avis et nous dire ce que vous pensez du plugin.

en: Content
fr-FR: Contenu

en: Content length
fr-FR: Longueur du contenu

en: Control the appearance of the link to the document.
fr-FR: Contrôlez l'apparence du lien vers le document.

en: Control the appearance of the preview option.
fr-FR: Contrôlez l'apparence de l'option de prévisualisation.

en: Control which fields are clickable, in addition to the 'link' field.
fr-FR: Contrôlez quels champs sont cliquables, en plus du champ 'lien'.

en: Custom
fr-FR: Personnalisé

en: Customize the design of the document tables.
fr-FR: Personnalisez le design des tableaux de documents.

en: Date modified
fr-FR: Date modifiée

en: Date published
fr-FR: Date de publication

en: Default
fr-FR: Par défaut

en: Default layout
fr-FR: Mise en page par défaut

en: Descending (Z to A, newest to oldest)
fr-FR: Descendant (Z à A, du plus récent au plus ancien)

en: Direct access
fr-FR: Accès direct

en: Disabled
fr-FR: Désactivé

en: Dismiss
fr-FR: Ignorer

en: Display images in a lightbox when opened
fr-FR: Afficher les images dans une lightbox lorsqu'elles sont ouvertes

en: Display shortcodes, HTML and other formatting in the document content, excerpt and custom field columns
fr-FR: Afficher les shortcodes, HTML et autres formats dans le contenu du document, l'extrait et les colonnes de champ personnalisé

en: Display the document library in folders
fr-FR: Afficher la bibliothèque de documents dans des dossiers

en: Document Downloads
fr-FR: Téléchargements de documents

en: Document Grid
fr-FR: Grille de documents

en: Document Library Importing
fr-FR: Importation de la bibliothèque de documents

en: Document Library Lite - Manage & Display Downloads
fr-FR: Bibliothèque de documents Lite - Gérer & Afficher les téléchargements

en: Document Library Lite Settings
fr-FR: Paramètres de Document Library Lite

en: Document Library Page
fr-FR: Page de la bibliothèque de documents

en: Document Library documents.
fr-FR: Documents de la bibliothèque de documents.

en: Document Link
fr-FR: Lien du document

en: Document Tables
fr-FR: Tableaux de documents

en: Document data
fr-FR: Données du document

en: Document does not exist
fr-FR: Le document n'existe pas

en: Document fields
fr-FR: Champs de document

en: Document library behavior
fr-FR: Comportement de la bibliothèque de documents

en: Document library controls
fr-FR: Contrôles de la bibliothèque de documents

en: Document library page
fr-FR: Page de la bibliothèque de documents

en: Document links
fr-FR: Liens de documents

en: Document list
fr-FR: Liste des Documents

en: Document lists
fr-FR: Listes de documents

en: Document preview
fr-FR: Aperçu du document

en: Documents Attributes
fr-FR: Attributs des Documents

en: Documents list navigation
fr-FR: Navigation dans la liste des documents

en: Documents per page
fr-FR: Documents par page

en: Download
fr-FR: Télécharger

en: Download Selected Documents
fr-FR: Télécharger les documents sélectionnés

en: Download icon only
fr-FR: Télécharger uniquement l'icône

en: Edit Category
fr-FR: Modifier la catégorie

en: Edit Document
fr-FR: Modifier le Document

en: Edit File Type
fr-FR: Modifier le type de fichier

en: Edit Item
fr-FR: Éditer l'élément

en: Enable this if you have many documents or experience slow page load times.
fr-FR: Activez cela si vous avez de nombreux documents ou si vous rencontrez des temps de chargement de page lents.

en: Enable this if you will have lots of documents, otherwise leave it blank.
fr-FR: Activez ceci si vous aurez beaucoup de documents, sinon laissez-le vide.

en: Enhance your website with these fantastic plugins from Barn2, or get them all by upgrading to an <a href="%1$s" target="_blank">All Access Pass<a/>! <a href="%2$s" target="_blank">(learn how here)</a>
fr-FR: Améliorez votre site web avec ces fantastiques plugins de Barn2, ou obtenez-les tous en vous inscrivant à un <a href="%1$s" target="_blank">Accès Total<a/> ! <a href="%2$s" target="_blank">(apprenez comment ici)</a>

en: Enter -1 to show the full content.
fr-FR: Entrez -1 pour afficher le contenu complet.

en: Enter -1 to show the full excerpt.
fr-FR: Entrez -1 pour afficher l'extrait complet.

en: Enter WxH in pixels (e.g. 80x80).
fr-FR: Entrez WxH en pixels (par exemple, 80x80).

en: Enter the fields to include in your document tables.
fr-FR: Entrez les champs à inclure dans vos tableaux de documents.

en: Excerpt
fr-FR: Extrait

en: Excerpt length
fr-FR: Longueur de l'extrait

en: Extra features
fr-FR: Fonctionnalités supplémentaires

en: Featured Image
fr-FR: Image mise en avant

en: File Types
fr-FR: Types de fichiers

en: File Upload
fr-FR: Téléversement de fichier

en: File type icon
fr-FR: Icône de type de fichier

en: File types list
fr-FR: Liste des types de fichiers

en: File types list navigation
fr-FR: Navigation dans la liste des types de fichiers

en: Filter Documents list
fr-FR: Filtrer la liste des documents

en: Finally, choose from a range of options to customize your document libraries.
fr-FR: Enfin, choisissez parmi une gamme d'options pour personnaliser vos bibliothèques de documents.

en: First
fr-FR: Premier

en: First, choose the layout for your document libraries.
fr-FR: Tout d'abord, choisissez la disposition pour vos bibliothèques de documents.

en: Folders
fr-FR: Dossiers

en: General
fr-FR: Général

en: Grid
fr-FR: Grille

en: Hidden
fr-FR: Caché

en: How a user accesses documents from the ‘link’ column.
fr-FR: Comment un utilisateur accède aux documents depuis la colonne ‘lien’.

en: Icon only
fr-FR: Icône seulement

en: Image lightbox
fr-FR: Lightbox d'image

en: Image size
fr-FR: Taille de l'image

en: Import
fr-FR: Importer

en: Import documents
fr-FR: Importer des documents

en: Include a link to the document.
fr-FR: Inclure un lien vers le document.

en: Insert into Document
fr-FR: Insérer dans le Document

en: Items list
fr-FR: Liste des éléments

en: Items list navigation
fr-FR: Navigation de la liste des éléments

en: Last
fr-FR: Dernier

en: Layout and Content
fr-FR: Disposition et contenu

en: Layout and content
fr-FR: Disposition et contenu

en: Lazy load
fr-FR: Chargement paresseux

en: Library content
fr-FR: Contenu de la bibliothèque

en: Link
fr-FR: Lien

en: Link destination
fr-FR: Destination du lien

en: Link style
fr-FR: Style de lien

en: Link target
fr-FR: Cible du lien

en: Link text
fr-FR: Texte du lien

en: Link to document
fr-FR: Lien vers le document

en: Links
fr-FR: Liens

en: Load the document table one page at a time
fr-FR: Charger le tableau de documents une page à la fois

en: Loading & performance
fr-FR: Chargement & performance

en: Loading...
fr-FR: Chargement...

en: Lots of documents? Upgrade to %1$sDocument Library Pro%2$s to add documents in bulk - either by using drag-and-drop to upload documents directly to WordPress, or by importing documents from a CSV file. It’s a fantastic time-saver for adding multiple documents at once.
fr-FR: Vous avez beaucoup de documents ? Passez à %1$sDocument Library Pro%2$s pour ajouter des documents en masse - soit en faisant glisser et déposer pour télécharger des documents directement sur WordPress, soit en important des documents à partir d'un fichier CSV. C'est un gain de temps fantastique pour ajouter plusieurs documents à la fois.

en: More
fr-FR: Plus

en: Multi-download button
fr-FR: Bouton de téléchargement multiple

en: Multi-download button text
fr-FR: Texte du bouton de téléchargement multiple

en: Multi-select checkboxes
fr-FR: Cases à cocher multi-sélection

en: New Category Name
fr-FR: Nouveau nom de catégorie

en: New Document
fr-FR: Nouveau Document

en: New File Type Name
fr-FR: Nom du nouveau type de fichier

en: New Item Name
fr-FR: Nom de nouvel élément

en: Next
fr-FR: Suivant

en: Next (arrow right)
fr-FR: Suivant (flèche droite)

en: Next, decide how the links to download a document will look and behave.
fr-FR: Ensuite, décidez de l'apparence et du comportement des liens pour télécharger un document.

en: No categories
fr-FR: Aucune catégorie

en: No data available in table
fr-FR: Aucune donnée disponible dans le tableau

en: No file types
fr-FR: Aucun type de fichier

en: No items
fr-FR: Aucun élément

en: No matching records found
fr-FR: Aucun enregistrement correspondant trouvé

en: No results found
fr-FR: Aucun résultat trouvé

en: None
fr-FR: Aucun

en: Not Found
fr-FR: Non trouvé

en: Not found
fr-FR: Non trouvé

en: Not found in Trash
fr-FR: Non trouvé dans la Corbeille

en: Number of documents
fr-FR: Nombre de documents

en: Numbers only
fr-FR: Chiffres uniquement

en: Open links in a new tab
fr-FR: Ouvrir les liens dans un nouvel onglet

en: Open single document page
fr-FR: Ouvrir une page de document unique

en: Page length
fr-FR: Longueur de page

en: Page order (menu order)
fr-FR: Ordre des pages (ordre du menu)

[ctx: Page slug]
en: document-library
fr-FR: bibliothèque-de-documents

[ctx: Page title]
en: Document Library
fr-FR: Bibliothèque de documents

en: Pagination position
fr-FR: Position de pagination

en: Pagination type
fr-FR: Type de pagination

en: Parent Category
fr-FR: Catégorie parente

en: Parent Category:
fr-FR: Catégorie parente :

en: Parent Documents:
fr-FR: Documents Parents :

en: Parent File Type
fr-FR: Type de fichier parent

en: Parent File Type:
fr-FR: Type de fichier parent :

en: Parent Item
fr-FR: Élément parent

en: Parent Item:
fr-FR: Élément parent :

en: Popular Categories
fr-FR: Catégories populaires

en: Popular File Types
fr-FR: Types de fichiers populaires

en: Popular Items
fr-FR: Éléments populaires

en: Preview
fr-FR: Prévisualiser

en: Preview style
fr-FR: Style de prévisualisation

en: Preview text
fr-FR: Texte de prévisualisation

en: Previous
fr-FR: Précédent

en: Previous (arrow left)
fr-FR: Précédent (flèche gauche)

en: Prev|Next
fr-FR: Précédent|Suivant

en: Prev|Next + Numbers
fr-FR: Précédent|Suivant + Chiffres

en: Prev|Next|First|Last
fr-FR: Précédent|Suivant|Premier|Dernier

en: Prev|Next|First|Last + Numbers
fr-FR: Précédent|Suivant|Premier|Dernier + Chiffres

en: Pro Version
fr-FR: Version Pro

en: Pro version only
fr-FR: Version Pro uniquement

en: Protect
fr-FR: Protéger

en: Random
fr-FR: Aléatoire

en: Read more
fr-FR: En savoir plus

en: Ready
fr-FR: Prêt

en: Remove featured image
fr-FR: Supprimer l'image à la une

en: Remove file: %s
fr-FR: Supprimer le fichier : %s

en: Replace File
fr-FR: Remplacer le fichier

en: Reset
fr-FR: Réinitialiser

en: Reset button
fr-FR: Bouton de réinitialisation

en: Save Changes
fr-FR: Enregistrer les modifications

en: Search Categories
fr-FR: Catégories de recherche

en: Search Documents
fr-FR: Rechercher des Documents

en: Search File Types
fr-FR: Rechercher des types de fichiers

en: Search Items
fr-FR: Rechercher des éléments

en: Search box
fr-FR: Boîte de recherche

en: Search filters
fr-FR: Filtres de recherche

en: Search:
fr-FR: Recherche :

en: Select File
fr-FR: Sélectionner un fichier

en: Separate categories with commas
fr-FR: Séparez les catégories par des virgules

en: Separate file types with commas
fr-FR: Séparez les types de fichiers par des virgules

en: Separate items with commas
fr-FR: Séparez les éléments par des virgules

en: Set featured image
fr-FR: Définir l'image à la une

en: Settings
fr-FR: Paramètres

en: Share
fr-FR: Partager

en: Show _MENU_ entries
fr-FR: Afficher _MENU_ entrées

en: Show based on columns in table
fr-FR: Afficher en fonction des colonnes dans le tableau

en: Show dropdown menus to filter by doc_categories, doc_tags, or custom taxonomy.
fr-FR: Afficher des menus déroulants pour filtrer par doc_categories, doc_tags ou taxonomie personnalisée.

en: Show filters dropdown to allow users to filter by categories, tags, or custom taxonomy.
fr-FR: Afficher le menu déroulant des filtres pour permettre aux utilisateurs de filtrer par catégories, tags ou taxonomie personnalisée.

en: Show the reset button above the library
fr-FR: Afficher le bouton de réinitialisation au-dessus de la bibliothèque

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
fr-FR: Affichage de 0 à 0 sur 0 entrées

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
fr-FR: Affichage de _START_ à _END_ sur _TOTAL_ entrées

en: Single Document
fr-FR: Document unique

en: Sort by
fr-FR: Trier par

en: Sort direction
fr-FR: Direction de tri

en: Sorting
fr-FR: Tri

en: Start displaying documents in no time.
fr-FR: Commencez à afficher des documents en un rien de temps.

en: Table
fr-FR: Tableau

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Categories
fr-FR: Catégories de documents

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Download
fr-FR: Téléchargement de document

[ctx: Taxonomy General Name]
en: File Types
fr-FR: Types de fichiers

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Category
fr-FR: Catégorie de document

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Download
fr-FR: Téléchargement de Document

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: File Type
fr-FR: Type de Fichier

en: Text link
fr-FR: Lien texte

en: The following options are used when documents are listed in a table layout. You can override them in the [doc_library] shortcode. See the %1$sknowledge base%2$s for details of how to configure your document tables even further.
fr-FR: Les options suivantes sont utilisées lorsque les documents sont listés dans un format de tableau. Vous pouvez les remplacer dans le shortcode [doc_library]. Consultez la %1$sbase de connaissances%2$s pour plus de détails sur la façon de configurer encore plus vos tableaux de documents.

en: The initial sort order of the document library.
fr-FR: L'ordre de tri initial de la bibliothèque de documents.

en: The number of documents per page of the document library. Enter -1 to display all documents on one page.
fr-FR: Le nombre de documents par page de la bibliothèque de documents. Entrez -1 pour afficher tous les documents sur une seule page.

en: The page to display your documents.
fr-FR: La page pour afficher vos documents.

en: The position of the 'Show [x] entries' dropdown list.
fr-FR: La position de la liste déroulante 'Afficher [x] entrées'.

en: The position of the button to download all selected documents.
fr-FR: La position du bouton pour télécharger tous les documents sélectionnés.

en: The position of the document total, e.g. '25 documents'.
fr-FR: La position du total de documents, par ex. '25 documents'.

en: The position of the paging buttons which scroll between results.
fr-FR: La position des boutons de pagination qui défilent entre les résultats.

en: The position of the search box above the list of documents. You can also add a search box using a shortcode or widget.
fr-FR: La position de la boîte de recherche au-dessus de la liste des documents. Vous pouvez également ajouter une boîte de recherche en utilisant un shortcode ou un widget.

en: The preview option will appear for supported file types only.
fr-FR: L'option de prévisualisation apparaîtra uniquement pour les types de fichiers pris en charge.

en: The text displayed on the button or link.
fr-FR: Le texte affiché sur le bouton ou le lien.

en: The text displayed on the preview button or link.
fr-FR: Le texte affiché sur le bouton ou le lien de prévisualisation.

en: The text for the button to download all selected documents.
fr-FR: Le texte pour le bouton de télécharger tous les documents sélectionnés.

en: These options set defaults for all your document libraries and are used for the table layout. You can override them in the shortcode for individual libraries. %1$sRead more%2$s.
fr-FR: Ces options définissent des valeurs par défaut pour toutes vos bibliothèques de documents et sont utilisées pour la mise en page du tableau. Vous pouvez les remplacer dans le shortcode pour des bibliothèques individuelles. %1$sEn savoir plus%2$s.

en: Title
fr-FR: Titre

en: Toggle fullscreen
fr-FR: Basculer en plein écran

en: Totals
fr-FR: Totaux

en: Update Category
fr-FR: Mettre à jour la catégorie

en: Update Document
fr-FR: Mettre à jour le Document

en: Update File Type
fr-FR: Mettre à jour le type de fichier

en: Update Item
fr-FR: Mettre à jour l'élément

en: Upgrade to %1$sDocument Library Pro%2$s to display documents in a beautiful grid layout:
fr-FR: Passez à %1$sDocument Library Pro%2$s pour afficher les documents dans un beau format de grille :

en: Upgrade to %1$sDocument Library Pro%2$s to have a separate page for each document. You can use this instead - or in addition to - the download links on the main document library page. It’s ideal for providing more information about each document, or even embedding documents directly onto the page:
fr-FR: Mettez à niveau vers %1$sDocument Library Pro%2$s pour avoir une page séparée pour chaque document. Vous pouvez utiliser ceci à la place - ou en plus - des liens de téléchargement sur la page principale de la bibliothèque de documents. C'est idéal pour fournir plus d'informations sur chaque document, ou même intégrer des documents directement sur la page :

en: Upload a file or select one from the media library:
fr-FR: Téléchargez un fichier ou sélectionnez-en un dans la bibliothèque multimédia :

en: Uploaded to this document
fr-FR: Téléversé dans ce document

en: Use as featured image
fr-FR: Utiliser comme image à la une

en: Use the 'Link destination' option below to control the link behavior.
fr-FR: Utilisez l'option 'Destination du lien' ci-dessous pour contrôler le comportement du lien.

en: Use the following options to manage the fields that are used to store information about your documents.
fr-FR: Utilisez les options suivantes pour gérer les champs utilisés pour stocker des informations sur vos documents.

en: Use this setup wizard to quickly configure the most popular options for your document libraries. You can change these options later on the plugin settings page or by relaunching the setup wizard. You can also override these options in the shortcode for individual libraries.
fr-FR: Utilisez cet assistant de configuration pour configurer rapidement les options les plus populaires pour vos bibliothèques de documents. Vous pouvez modifier ces options plus tard sur la page des paramètres du plugin ou en relançant l'assistant de configuration. Vous pouvez également remplacer ces options dans le shortcode pour des bibliothèques individuelles.

en: View Category
fr-FR: Voir la catégorie

en: View Document
fr-FR: Afficher le Document

en: View Documents
fr-FR: Afficher les Documents

en: View File Type
fr-FR: Voir le type de fichier

en: View Item
fr-FR: Voir l'élément

en: Warning: Lazy load limits the searching and sorting features in the document library. Only use it if you definitely need it.
fr-FR: Avertissement : Le chargement paresseux limite les fonctionnalités de recherche et de tri dans la bibliothèque de documents. Utilisez-le uniquement si vous en avez vraiment besoin.

en: Welcome
fr-FR: Bienvenue

en: What happens when someone clicks on a link to a document.
fr-FR: Ce qui se passe lorsque quelqu'un clique sur un lien vers un document.

en: You can also use the [doc_library] shortcode to list documents on other pages.
fr-FR: Vous pouvez également utiliser le shortcode [doc_library] pour lister des documents sur d'autres pages.

en: Your table data will be refreshed after this length of time.
fr-FR: Vos données de tableau seront actualisées après cette durée.

en: Zoom in/out
fr-FR: Zoom avant/arrière

en: hours
fr-FR: heures

en: words
fr-FR: mots
