Document Library Lite - Manage & Display Downloads - en to da-DK translation catalogue (288 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Document Library Lite - Manage & Display Downloads
da-DK: Dokumentbibliotek Lite - Administrer & Vis Downloads

note: Description of the plugin
en: Add documents and display them in a searchable document library.
da-DK: Tilføj dokumenter og vis dem i et søgbart dokumentbibliotek.

en: Settings
da-DK: Indstillinger

en: Select File
da-DK: Vælg fil

en: Add File
da-DK: Tilføj fil

en: Replace File
da-DK: Erstat fil

en: All types
da-DK: Alle typer

en: Documents
da-DK: Dokumenter

en: Add New
da-DK: Tilføj ny

en: Categories
da-DK: Kategorier

en: Document Link
da-DK: Dokumentlink

en: Upload a file or select one from the media library:
da-DK: Upload en fil eller vælg en fra mediebiblioteket:

en: None
da-DK: Ingen

en: File Upload
da-DK: Filupload

note: translators: %s: File name
en: Remove file: %s
da-DK: Fjern fil: %s

en: Document Library Importing
da-DK: Importering af dokumentbibliotek

en: Import
da-DK: Importér

en: Import documents
da-DK: Importér dokumenter

note: translators: %1: Document Library Pro link start, %2: Document Library Pro link end
en: Lots of documents? Upgrade to %1$sDocument Library Pro%2$s to add documents in bulk - either by using drag-and-drop to upload documents directly to WordPress, or by importing documents from a CSV file. It’s a fantastic time-saver for adding multiple documents at once.
da-DK: Masser af dokumenter? Opgrader til %1$sDocument Library Pro%2$s for at tilføje dokumenter i bulk - enten ved at trække og slippe for at uploade dokumenter direkte til WordPress, eller ved at importere dokumenter fra en CSV-fil. Det er en fantastisk tidsbesparelse for at tilføje flere dokumenter på én gang.

en: Protect
da-DK: Beskyt

en: Document Library Lite Settings
da-DK: Indstillinger for Document Library Lite

en: Save Changes
da-DK: Gem ændringer

en: Document Library Page
da-DK: Dokumentbiblioteks side

en: Document Grid
da-DK: Dokumentgitter

note: translators: %1: Document Library Pro link start, %2: Document Library Pro link end
en: Upgrade to %1$sDocument Library Pro%2$s to display documents in a beautiful grid layout:
da-DK: Opgrader til %1$sDocument Library Pro%2$s for at vise dokumenter i et smukt gitterlayout:

en: Document Tables
da-DK: Dokumenttabeller

en: Library content
da-DK: Biblioteksindhold

en: Document links
da-DK: Dokumentlinks

en: Loading & performance
da-DK: Indlæsning & ydeevne

en: Document library controls
da-DK: Kontroller for dokumentbibliotek

en: Columns
da-DK: Kolonner

en: Enter the fields to include in your document tables.
da-DK: Indtast felterne, der skal inkluderes i dine dokumenttabeller.

en: Image size
da-DK: Billedstørrelse

en: Enter WxH in pixels (e.g. 80x80).
da-DK: Indtast WxH i pixel (f.eks. 80x80).

en: Accessing documents
da-DK: Adgang til dokumenter

en: How a user accesses documents from the ‘link’ column.
da-DK: Hvordan en bruger får adgang til dokumenter fra 'link'-kolonnen.

en: Link to document
da-DK: Link til dokument

en: Multi-select checkboxes
da-DK: Multi-vælg afkrydsningsfelter

en: Both
da-DK: Begge

en: Multi-download button
da-DK: Multi-download knap

en: The position of the button to download all selected documents.
da-DK: Positionen for knappen til at downloade alle valgte dokumenter.

en: Below document library
da-DK: Under dokumentbiblioteket

en: Above document library
da-DK: Over dokumentbiblioteket

en: Multi-download button text
da-DK: Multi-download knaptekst

en: The text for the button to download all selected documents.
da-DK: Teksten til knappen for at downloade alle valgte dokumenter.

en: Download Selected Documents
da-DK: Download valgte dokumenter

en: Load the document table one page at a time
da-DK: Indlæs dokumenttabellen én side ad gangen

en: Enable this if you have many documents or experience slow page load times.
da-DK: Aktivér dette, hvis du har mange dokumenter eller oplever langsomme indlæsningstider.

en: Warning: Lazy load limits the searching and sorting features in the document library. Only use it if you definitely need it.
da-DK: Advarsel: Lazy load begrænser søge- og sorteringsfunktionerne i dokumentbiblioteket. Brug det kun, hvis du helt klart har brug for det.

en: Cache document libraries to improve load time
da-DK: Cache dokumentbiblioteker for at forbedre indlæsningstiden

en: Cache expires after
da-DK: Cache udløber efter

en: hours
da-DK: timer

en: Your table data will be refreshed after this length of time.
da-DK: Dine tabeldata vil blive opdateret efter denne tidsperiode.

en: Search filters
da-DK: Søgefiltre

en: Disabled
da-DK: Deaktiveret

en: Show based on columns in table
da-DK: Vis baseret på kolonner i tabellen

en: Custom
da-DK: Brugerdefineret

en: Show dropdown menus to filter by doc_categories, doc_tags, or custom taxonomy.
da-DK: Vis dropdown-menuer for at filtrere efter doc_kategorier, doc_tags eller brugerdefineret taksonomi.

en: Page length
da-DK: Side længde

en: Above library
da-DK: Over bibliotek

en: Below library
da-DK: Under bibliotek

en: Above and below library
da-DK: Over og under bibliotek

en: Hidden
da-DK: Skjult

en: The position of the 'Show [x] entries' dropdown list.
da-DK: Positionen af dropdown-listen 'Vis [x] indgange'.

en: Default
da-DK: Standard

en: Customize the design of the document tables.
da-DK: Tilpas designet af dokumenttabellerne.

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: The following options are used when documents are listed in a table layout. You can override them in the [doc_library] shortcode. See the %1$sknowledge base%2$s for details of how to configure your document tables even further.
da-DK: Følgende muligheder anvendes, når dokumenter listes i et tabel-layout. Du kan tilsidesætte dem i [doc_library] shortcode. Se %1$sknowledge base%2$s for detaljer om, hvordan du yderligere kan konfigurere dine dokumenttabeller.

en: General
da-DK: Generelt

en: Document data
da-DK: Dokumentdata

en: Document lists
da-DK: Dokumentlister

en: Document preview
da-DK: Dokumentpreview

en: Number of documents
da-DK: Antal dokumenter

en: Sorting
da-DK: Sortering

en: Use the following options to manage the fields that are used to store information about your documents.
da-DK: Brug følgende muligheder til at administrere de felter, der bruges til at gemme information om dine dokumenter.

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: These options set defaults for all your document libraries and are used for the table layout. You can override them in the shortcode for individual libraries. %1$sRead more%2$s.
da-DK: Disse muligheder indstiller standarder for alle dine dokumentbiblioteker og bruges til tabelopstillingen. Du kan tilsidesætte dem i shortcode for individuelle biblioteker. %1$sLæs mere%2$s.

en: Document fields
da-DK: Dokumentfelter

en: Pro version only
da-DK: Kun pro version

en: Content
da-DK: Indhold

en: Excerpt
da-DK: Uddrag

en: Featured Image
da-DK: Fremhævet billede

en: Comments
da-DK: Kommentarer

en: Document library page
da-DK: Dokumentbiblioteks side

en: The page to display your documents.
da-DK: Siden til at vise dine dokumenter.

en: You can also use the [doc_library] shortcode to list documents on other pages.
da-DK: Du kan også bruge [doc_library] shortcode til at liste dokumenter på andre sider.

en: Default layout
da-DK: Standardlayout

en: Table
da-DK: Tabel

en: Grid
da-DK: Gitter

en: Folders
da-DK: Mapper

en: Display the document library in folders
da-DK: Vis dokumentbiblioteket i mapper

en: Include a link to the document.
da-DK: Inkluder et link til dokumentet.

en: Use the 'Link destination' option below to control the link behavior.
da-DK: Brug indstillingen 'Linkdestination' nedenfor til at styre linkadfærden.

en: Link style
da-DK: Linkstil

en: Control the appearance of the link to the document.
da-DK: Kontroller udseendet af linket til dokumentet.

en: Button with text
da-DK: Knap med tekst

en: Button with icon and text
da-DK: Knap med ikon og tekst

en: Button with icon
da-DK: Knap med ikon

en: Download icon only
da-DK: Download ikon kun

en: File type icon
da-DK: Filtype ikon

en: Text link
da-DK: Tekstlink

en: Link text
da-DK: Link-tekst

en: The text displayed on the button or link.
da-DK: Den tekst, der vises på knappen eller linket.

en: Link destination
da-DK: Linkdestination

en: What happens when someone clicks on a link to a document.
da-DK: Hvad der sker, når nogen klikker på et link til et dokument.

en: Direct access
da-DK: Direkte adgang

en: Open single document page
da-DK: Åbn enkelt dokument side

en: Link target
da-DK: Linkmål

en: Open links in a new tab
da-DK: Åbn links i en ny fane

en: Clickable fields
da-DK: Klikbare felter

en: Control which fields are clickable, in addition to the 'link' field.
da-DK: Kontroller, hvilke felter der er klikbare, ud over 'link' feltet.

en: Allow users to preview documents in a lightbox
da-DK: Tillad brugere at forhåndsvise dokumenter i en lysboks

en: The preview option will appear for supported file types only.
da-DK: Forhåndsvisningsmuligheden vil kun vises for understøttede filtyper.

en: Preview style
da-DK: Forhåndsvisningsstil

en: Control the appearance of the preview option.
da-DK: Kontroller udseendet af forhåndsvisningsmuligheden.

en: Icon only
da-DK: Kun ikon

en: Preview text
da-DK: Forhåndsvisningstekst

en: The text displayed on the preview button or link.
da-DK: Den tekst, der vises på forhåndsvisningsknappen eller -linket.

en: Preview
da-DK: Forhåndsvisning

en: Image lightbox
da-DK: Billede lysboks

en: Display images in a lightbox when opened
da-DK: Vis billeder i en lysboks, når de åbnes

en: Display shortcodes, HTML and other formatting in the document content, excerpt and custom field columns
da-DK: Vis shortcodes, HTML og anden formatering i dokumentindholdet, uddrag og brugerdefinerede feltkolonner

en: Excerpt length
da-DK: Uddrag længde

en: words
da-DK: ord

en: Enter -1 to show the full excerpt.
da-DK: Indtast -1 for at vise det fulde uddrag.

en: Content length
da-DK: Indhold længde

en: Enter -1 to show the full content.
da-DK: Indtast -1 for at vise det fulde indhold.

en: Search box
da-DK: Søgefelt

en: The position of the search box above the list of documents. You can also add a search box using a shortcode or widget.
da-DK: Positionen af søgefeltet over listen over dokumenter. Du kan også tilføje et søgefelt ved hjælp af en shortcode eller widget.

en: Reset button
da-DK: Nulstil knap

en: Show the reset button above the library
da-DK: Vis nulstil knappen over biblioteket

en: Documents per page
da-DK: Dokumenter pr. side

en: The number of documents per page of the document library. Enter -1 to display all documents on one page.
da-DK: Antallet af dokumenter pr. side i dokumentbiblioteket. Indtast -1 for at vise alle dokumenter på én side.

en: Pagination type
da-DK: Siderings type

en: Numbers only
da-DK: Kun tal

en: Prev|Next
da-DK: Forrige|Næste

en: Prev|Next + Numbers
da-DK: Forrige|Næste + Tal

en: Prev|Next|First|Last
da-DK: Forrige|Næste|Første|Sidste

en: Prev|Next|First|Last + Numbers
da-DK: Forrige|Næste|Første|Sidste + Tal

en: Pagination position
da-DK: Sidste for pagination

en: The position of the paging buttons which scroll between results.
da-DK: Positionen af paging-knapperne, som ruller mellem resultaterne.

en: Totals
da-DK: Totaler

en: The position of the document total, e.g. '25 documents'.
da-DK: Positionen af dokumentets total, f.eks. '25 dokumenter'.

en: Sort by
da-DK: Sorter efter

en: Title
da-DK: Titel

en: Date published
da-DK: Dato offentliggjort

en: Date modified
da-DK: Dato ændret

en: Page order (menu order)
da-DK: Side rækkefølge (menu rækkefølge)

en: Author
da-DK: Forfatter

en: Random
da-DK: Tilfældig

en: The initial sort order of the document library.
da-DK: Den indledende sorteringsrækkefølge i dokumentbiblioteket.

en: Sort direction
da-DK: Sorteringsretning

en: Automatic
da-DK: Automatisk

en: Ascending (A to Z, oldest to newest)
da-DK: Stigende (A til Z, ældste til nyeste)

en: Descending (Z to A, newest to oldest)
da-DK: Faldende (Z til A, nyeste til ældste)

en: Single Document
da-DK: Enkelt dokument

note: translators: %1: Document Library Pro link start, %2: Document Library Pro link end
en: Upgrade to %1$sDocument Library Pro%2$s to have a separate page for each document. You can use this instead - or in addition to - the download links on the main document library page. It’s ideal for providing more information about each document, or even embedding documents directly onto the page:
da-DK: Opgrader til %1$sDocument Library Pro%2$s for at få en separat side for hvert dokument. Du kan bruge dette i stedet for - eller som supplement til - downloadlinksene på hoveddokumentbibliotekssiden. Det er ideelt til at give mere information om hvert dokument, eller endda indlejre dokumenter direkte på siden:

en: Behavior
da-DK: Adfærd

en: Finally, choose from a range of options to customize your document libraries.
da-DK: Vælg endelig fra et udvalg af muligheder for at tilpasse dine dokumentbiblioteker.

en: Document library behavior
da-DK: Dokumentbiblioteksadfærd

en: Read more
da-DK: Læs mere

en: Show filters dropdown to allow users to filter by categories, tags, or custom taxonomy.
da-DK: Vis filterdropdown for at tillade brugere at filtrere efter kategorier, tags eller brugerdefineret taksonomi.

en: Enable this if you will have lots of documents, otherwise leave it blank.
da-DK: Aktivér dette, hvis du har mange dokumenter, ellers lad det stå tomt.

en: Ready
da-DK: Klar

en: Complete Setup
da-DK: Fuldfør opsætning

note: translators: %1: Add Document link open %2: Add Document link close %3: Document Library page link open %4: Document library page link close
en: Congratulations, you have finished setting up the plugin! The next step is to start %1$sadding%2$s documents. Your documents will be listed on the %3$sdocument library page%4$s.
da-DK: Tillykke, du har afsluttet opsætningen af plugin'et! Næste skridt er at starte med %1$sat tilføje%2$s dokumenter. Dine dokumenter vil blive listet på %3$sdokumentbibliotekssiden%4$s.

en: Layout and Content
da-DK: Layout og indhold

en: First, choose the layout for your document libraries.
da-DK: Først skal du vælge layoutet til dine dokumentbiblioteker.

en: Layout and content
da-DK: Layout og indhold

en: Next, decide how the links to download a document will look and behave.
da-DK: Dernæst skal du beslutte, hvordan links til at downloade et dokument vil se ud og opføre sig.

en: More
da-DK: Mere

note: translators: %1$s: URL to All Access Pass page %2$s: URL to the KB about the upgrading process
en: Enhance your website with these fantastic plugins from Barn2, or get them all by upgrading to an <a href="%1$s" target="_blank">All Access Pass<a/>! <a href="%2$s" target="_blank">(learn how here)</a>
da-DK: Forbedr din hjemmeside med disse fantastiske plugins fra Barn2, eller få dem alle ved at opgradere til et <a href="%1$s" target="_blank">All Access Pass<a/>! <a href="%2$s" target="_blank">(læs hvordan her)</a>

en: Extra features
da-DK: Ekstra funktioner

en: Welcome
da-DK: Velkommen

en: Start displaying documents in no time.
da-DK: Begynd at vise dokumenter på ingen tid.

en: Use this setup wizard to quickly configure the most popular options for your document libraries. You can change these options later on the plugin settings page or by relaunching the setup wizard. You can also override these options in the shortcode for individual libraries.
da-DK: Brug denne opsætningsguide til hurtigt at konfigurere de mest populære muligheder for dine dokumentbiblioteker. Du kan ændre disse muligheder senere på plugin-indstillingssiden eller ved at genstarte opsætningsguiden. Du kan også tilsidesætte disse muligheder i shortcode for individuelle biblioteker.

en: Document does not exist
da-DK: Dokumentet findes ikke

en: (_MAX_ in total)
da-DK: (_MAX_ i alt)

en: Show _MENU_ entries
da-DK: Vis _MENU_ poster

en: Search:
da-DK: Søg:

en: Loading...
da-DK: Indlæser...

en: No data available in table
da-DK: Ingen data tilgængelig i tabellen

en: First
da-DK: Første

en: Last
da-DK: Sidste

en: Next
da-DK: Næste

en: Previous
da-DK: Forrige

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
da-DK: Viser _START_ til _END_ af _TOTAL_ poster

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
da-DK: Viser 0 til 0 af 0 poster

note: translators: ARIA text for sorting column in ascending order
en: : activate to sort column ascending
da-DK: : aktiver for at sortere kolonne stigende

note: translators: ARIA text for sorting column in descending order
en: : activate to sort column descending
da-DK: : aktiver for at sortere kolonne faldende

en: No matching records found
da-DK: Ingen matchende poster fundet

en: No results found
da-DK: Ingen resultater fundet

en: Reset
da-DK: Nulstil

en: Documents Archives
da-DK: Dokumentarkiver

en: Documents Attributes
da-DK: Dokumentattributter

en: Parent Documents:
da-DK: Overordnede dokumenter:

en: All Documents
da-DK: Alle dokumenter

en: Add New Document
da-DK: Tilføj nyt dokument

en: New Document
da-DK: Nyt dokument

en: Edit Document
da-DK: Rediger dokument

en: Update Document
da-DK: Opdater dokument

en: View Document
da-DK: Vis dokument

en: View Documents
da-DK: Vis dokumenter

en: Search Documents
da-DK: Søg dokumenter

en: Not found
da-DK: Ikke fundet

en: Not found in Trash
da-DK: Ikke fundet i papirkurv

en: Set featured image
da-DK: Indstil fremhævet billede

en: Remove featured image
da-DK: Fjern fremhævet billede

en: Use as featured image
da-DK: Brug som fremhævet billede

en: Insert into Document
da-DK: Indsæt i dokument

en: Uploaded to this document
da-DK: Uploadet til dette dokument

en: Document list
da-DK: Dokumentliste

en: Documents list navigation
da-DK: Dokumentliste navigation

en: Filter Documents list
da-DK: Filtrer dokumentliste

en: Document Library documents.
da-DK: Dokumentbibliotek dokumenter.

en: Are you enjoying Document Library Lite?
da-DK: Nyder du Dokumentbibliotek Lite?

en: Congratulations, you've just published your 5th document! If you have time, it would be great if you could leave us a review and let us know what you think of the plugin.
da-DK: Tillykke, du har lige offentliggjort dit 5. dokument! Hvis du har tid, ville det være fantastisk, hvis du kunne efterlade os en anmeldelse og fortælle os, hvad du synes om plugin'et.

en: Add Review
da-DK: Tilføj anmeldelse

en: Dismiss
da-DK: Afvis

en: All Categories
da-DK: Alle kategorier

en: Parent Category
da-DK: Overordnet kategori

en: Parent Category:
da-DK: Overordnet kategori:

en: New Category Name
da-DK: Nyt kategorinavn

en: Add New Category
da-DK: Tilføj ny kategori

en: Edit Category
da-DK: Rediger kategori

en: Update Category
da-DK: Opdater kategori

en: View Category
da-DK: Vis kategori

en: Separate categories with commas
da-DK: Adskil kategorier med kommaer

en: Add or remove categories
da-DK: Tilføj eller fjern kategorier

en: Choose from the most used
da-DK: Vælg fra de mest anvendte

en: Popular Categories
da-DK: Populære kategorier

en: Search Categories
da-DK: Søg Kategorier

en: Not Found
da-DK: Ikke Fundet

en: No categories
da-DK: Ingen kategorier

en: Categories list
da-DK: Kategorier liste

en: Categories list navigation
da-DK: Kategorier liste navigation

en: Document Downloads
da-DK: Dokument Downloads

en: All Items
da-DK: Alle Elementer

en: Parent Item
da-DK: Overordnet Element

en: Parent Item:
da-DK: Overordnet Element:

en: New Item Name
da-DK: Nyt Element Navn

en: Add New Item
da-DK: Tilføj Nyt Element

en: Edit Item
da-DK: Rediger Element

en: Update Item
da-DK: Opdater Element

en: View Item
da-DK: Vis Element

en: Separate items with commas
da-DK: Adskil elementer med kommaer

en: Add or remove items
da-DK: Tilføj eller fjern elementer

en: Popular Items
da-DK: Populære Elementer

en: Search Items
da-DK: Søg Elementer

en: No items
da-DK: Ingen elementer

en: Items list
da-DK: Elementer liste

en: Items list navigation
da-DK: Navigation i varelisten

en: File Types
da-DK: Filtyper

en: All File Types
da-DK: Alle filtyper

en: Parent File Type
da-DK: Overordnet filtype

en: Parent File Type:
da-DK: Overordnet filtype:

en: New File Type Name
da-DK: Navn på ny filtype

en: Add New File Type
da-DK: Tilføj ny filtype

en: Edit File Type
da-DK: Rediger filtype

en: Update File Type
da-DK: Opdater filtype

en: View File Type
da-DK: Vis filtype

en: Separate file types with commas
da-DK: Adskil filtyper med kommaer

en: Add or remove file types
da-DK: Tilføj eller fjern filtyper

en: Popular File Types
da-DK: Populære filtyper

en: Search File Types
da-DK: Søg filtyper

en: No file types
da-DK: Ingen filtyper

en: File types list
da-DK: Liste over filtyper

en: File types list navigation
da-DK: Navigation i liste over filtyper

en: Download
da-DK: Hent

en: Image
da-DK: Billede

en: Date
da-DK: Dato

en: Close
da-DK: Luk

en: Close (Esc)
da-DK: Luk (Esc)

en: Share
da-DK: Del

en: Toggle fullscreen
da-DK: Skift til fuld skærm

en: Zoom in/out
da-DK: Zoom ind/ud

en: Previous (arrow left)
da-DK: Forrige (pil venstre)

en: Next (arrow right)
da-DK: Næste (pil højre)

[ctx: Page slug]
en: document-library
da-DK: dokument-bibliotek

[ctx: Page title]
en: Document Library
da-DK: Dokumentbibliotek

[ctx: Post Type General Name]
en: Documents
da-DK: Dokumenter

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Document
da-DK: Dokument

[ctx: Admin Menu text]
en: Documents
da-DK: Dokumenter

[ctx: Add New on Toolbar]
en: Documents
da-DK: Dokumenter

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Categories
da-DK: Dokumentkategorier

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Download
da-DK: Dokumentdownload

[ctx: Taxonomy General Name]
en: File Types
da-DK: Filtyper

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Category
da-DK: Dokumentkategori

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Download
da-DK: Dokumentdownload

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: File Type
da-DK: Filtype
