Dev.Land - en to sv_SE translation catalogue (223 entries)

note: Page title
en: - IP Bans
sv_SE: - IP-Förbud

note: Page title
en: - Real-Time
sv_SE: - Real-Tid

note: Page title
en: - Settings
sv_SE: - Inställningar

en: Add jQuery library for inline script compatibility
sv_SE: Lägg till jQuery biblioteket för inline-skript kompatibilitet

en: Add to Dev.Land dashboard vital information on your WordPress website
sv_SE: Lägg till i Dev.Mark instrumentpanelen viktig information på din WordPress-webbplats

en: Advanced Settings
sv_SE: Avancerade Inställningar

en: Allow Google to be notified that your site has new content
sv_SE: Tillåter Google att meddelas att din webbplats har nytt innehåll

en: App Settings
sv_SE: App-Inställningar

en: Are you using a WordPress Block Theme, or Theme with Child Theme Header
sv_SE: Använder du WordPress Block Tema, Tema Barn Tema Header

en: Available Memory
sv_SE: Tillgängligt Minne

en: Available memory at 30% or greater
sv_SE: Tillgängligt minne på 30% eller mer

en: AVIF (AV1 Image File Format) is a cutting-edge image format that leverages the power of the AV1 video codec to deliver exceptional image compression while maintaining high visual quality. It employs advanced techniques to significantly reduce file sizes without compromising image fidelity, making it an ideal choice for efficient web and digital content delivery.
sv_SE: AVIF (AV1 Image File Format) är en avancerad bild-format som utnyttjar kraften i AV1 video-codec-enhet för att leverera enastående bild komprimering med bibehållen hög visuell kvalitet. Det består av en avancerad teknik för att avsevärt minska filstorleken utan att kompromissa med bildkvalitet, vilket gör det till ett idealiskt val för effektiv webb och digital leverans av innehåll.

en: AVIF Conversion
sv_SE: AVIF Konvertering

en: Ban pages to your website by request.
sv_SE: Förbud sidor på din webbplats genom att begära.

en: Ban requests to your website by IP address.
sv_SE: Förbud begär till din webbplats via en IP-adress.

en: Batch Size
sv_SE: Batch-Storlek

en: Block a UserAgent
sv_SE: Blockera en UserAgent

en: Block external access to publishing on your website
sv_SE: Blockera externa tillgång till att publicera på din hemsida

en: Browser Banning
sv_SE: Webbläsaren För Att Förbjuda

en: Browser Type
sv_SE: Typ Av Webbläsare

en: Cache Policy
sv_SE: Cache-Politik

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Categories
sv_SE: Kategorier

en: CF7 is one of the most popular form builders in WordPress, however it can add a lot of resources for styles, ajax scripts, and more that can bloat your performance.  Our recommendation is to load these scripts onto the pages you need them on.
sv_SE: CF7 är en av de mest populära form byggare i WordPress, men det kan lägga en hel del resurser för stilar, ajax-skript, och fler som kan svälla din prestation. Vår rekommendation är att läsa in dessa skript på webbsidor som du behöver dem.

en: Change App Settings
sv_SE: Förändring Appen Inställningar

en: Classic Styles
sv_SE: Klassiska Stilar

en: Clear Cache
sv_SE: Rensa Cache

en: Clear Scripts
sv_SE: Tydligt Manus

en: Combine your scripts into one script, which will save resource requests.
sv_SE: Kombinera ditt manus till ett manus, som kommer att spara resurser önskemål.

en: Consider giving us a review
sv_SE: Överväga att ge oss en recension

en: Content-Security-Policy HTTP response header helps you reduce XSS risks on modern browsers by declaring which dynamic resources are allowed to load.
sv_SE: Innehåll-Säkerhet-Policy HTTP svar header och hjälper dig att sänka XSS risker på moderna webbläsare genom att förklara vilka dynamiska medel är tillåtna för att ladda.

en: Continue
sv_SE: Fortsätt

en: Conversion complete. Converted files
sv_SE: Konverteringen är klar. Konverterade filer

en: Conversion Progress
sv_SE: Omvandlingen Framsteg

en: Convert heavy inline styles to external files for FID, LCP to help user mobile load times.
sv_SE: Konvertera tunga inline styles till externa filer för FID, LCP att hjälpa användaren mobil laddningstider.

en: Convert Images to AVIF
sv_SE: Konvertera Bilder till AVIF

en: Current Time
sv_SE: Aktuell Tid

en: Custom Resource Folder (/assets/resources/)
sv_SE: Anpassad Resurs-Mappen (/tillgångar/resurser/)

en: Customize Conversion Options: Adjust the conversion settings, including timeout limits, batch sizes, and quality, to align with your site's requirements.
sv_SE: Anpassa Konvertering Alternativ: Justera konvertering inställningar, inklusive timeout gränser, batch-storlekar och kvalitet, att anpassa din webbplats: s krav.

en: Dark
sv_SE: Mörk

en: Database Limit
sv_SE: Databasen Gräns

en: Database Name
sv_SE: Databas Namn

en: Define a path for a custom login
sv_SE: Ange en sökväg till en anpassad logga in

en: Dequeue all CSS and JS files
sv_SE: Dequeue alla CSS-och JS-filer

note: Name of the plugin
en: Dev.Land
sv_SE: Dev.Mark

en: Dev.Land Options
sv_SE: Dev.Mark Val

en: Direct Page Views
sv_SE: Direkt Sidvisningar

en: directory
sv_SE: katalog

en: directory does not exist
sv_SE: katalogen finns inte

en: directory exist
sv_SE: katalogen finns

en: Disable Classic Wordpress Bloat for a faster website
sv_SE: Inaktivera Klassisk Wordpress-Svälla för att få en snabbare hemsida

en: Disables srcset in featured posts as WordPress enables this by default
sv_SE: Inaktiverar srcset i dagens inlägg som WordPress gör detta som standard

en: Do you wish to force .webp paths, as some file migrated need this
sv_SE: Gör du önskar att tvinga fram .webp vägar, som någon fil som migrerat behöver detta

en: Does your theme use inline JavaScript?
sv_SE: Har ditt tema använder inline-JavaScript?

en: Emoji Disable
sv_SE: Emoji Inaktivera

en: Enable 'Plugin Hidden' Mode
sv_SE: Aktivera Plugin Dolda " - Läge

en: Enable This App
sv_SE: Aktivera Denna App

en: Enhanced Loading
sv_SE: Förbättrad Inläsning

en: Enjoy Faster Loading: Once the conversions are complete, your site will benefit from faster loading times and improved overall performance.
sv_SE: Njut av Snabbare Laddning: När konverteringen är klar, din webbplats kommer att dra nytta av snabbare laddningstider och bättre prestanda.

en: Enter a relative url like /login/
sv_SE: Ange en relativ url-adress som /login/

en: files have been successfully converted so far
sv_SE: filer har varit framgångsrikt omvandlats så långt

note: Page title
en: Firewall
sv_SE: Brandvägg

en: Firewall IP Bans
sv_SE: Brandvägg IP-Förbud

en: Firewall Settings
sv_SE: Inställningar För Brandvägg

en: For a better user experience Google suggests to load your images above the fold preloaded, which allows users to not have to wait for the image to load.
sv_SE: För en bättre upplevelse Google föreslår att ladda dina bilder ovanför mitten förinstallerade, vilket tillåter användare att inte behöva vänta på att bilden ska laddas.

en: Force your WordPress site to ignore background processes upon saving.
sv_SE: Tvinga din WordPress webbplats för att ignorera bakgrunden processer på spara.

en: free
sv_SE: gratis

en: Generate posts and page into cached files from the database.
sv_SE: Skapa inlägg och sida i cachelagrade filer från databasen.

en: Get analytics on live traffic on your website.
sv_SE: Få analytics på live trafik på din webbplats.

en: Get some user data and traffic analysis of what is popular on your website.
sv_SE: Få lite data och trafik analys av vad som är populärt på din webbplats.

en: Getting Started
sv_SE: Komma Igång

en: Have your browser, secure your website and reduce XSS risks.
sv_SE: Har din webbläsare, säkra din webbplats och minska XSS risker.

en: Having a cache policy will have the resources requested less often.
sv_SE: Med ett cache-politik kommer att ha de resurser som behövs mindre ofta.

en: Helping Fonts, CSS, and JS preload faster.
sv_SE: Hjälpa Teckensnitt, CSS och JS förspänning snabbare.

en: Hide your plugins from bots and external requests.
sv_SE: Dölj dina plugins från robotar och externa förfrågningar.

en: Hire Experts
sv_SE: Hyra Experter

en: Ideal settings
sv_SE: Idealiska inställningar

en: Images
sv_SE: Bilder

en: Images load quicker when visible, when detected in the viewport.
sv_SE: Bilderna laddas snabbare när den är synlig, när de upptäcks i visningsområdet.

en: Inline Style Conversion
sv_SE: Inline Style Konvertering

en: Install Available
sv_SE: Installera Tillgängliga

en: Installed
sv_SE: Installerade

en: IP Address
sv_SE: IP-Adress

en: IP Banning
sv_SE: IP-Banning

en: IP Bans
sv_SE: IP-Förbud

en: is enabled
sv_SE: är aktiverad

en: is not enabled
sv_SE: är inte aktiverat

en: is not supported
sv_SE: stöds inte

en: is supported
sv_SE: stöds

en: Language and Options Reset
sv_SE: Språk och Val Reset

en: Language and saved data has been reset.
sv_SE: Språk och sparade data har återställts.

en: Last 24 hours
sv_SE: Senaste 24 timmarna

en: Last 3 Months
sv_SE: Senaste 3 Månaderna

en: Last 30 minutes
sv_SE: Sista 30 minuter

en: Last 6 Months
sv_SE: Senaste 6 Månaderna

en: Last Month
sv_SE: Senaste Månaden

en: Last Week
sv_SE: Förra Veckan

en: Last Year
sv_SE: Förra Året

en: Less Resources, Better preloading, Optmized delivery of files.
sv_SE: Mindre Resurser, Bättre förspänning, Optmized leverans av filer.

en: Light
sv_SE: Bakgrund

en: Limit the posts per page set in Wordpress.
sv_SE: Begränsa inlägg per sida som ligger i Wordpress.

en: Load forms faster for speed and vital performance
sv_SE: Ladda former för snabbare hastighet och viktigt resultat

en: Load More Items
sv_SE: Ladda Fler Objekt

en: Load site resources in the browser, before the page renders
sv_SE: Ladda resurser webbplats i webbläsaren, innan sidan gör

en: Location
sv_SE: Läge

en: Locked Down
sv_SE: Låst

en: Login Mover
sv_SE: Logga In Mover

en: Logs
sv_SE: Loggar

en: Loose
sv_SE: Lös

en: Max Memory Limit
sv_SE: Max Minne Gräns

en: Max Memory Limit at
sv_SE: Max Minne Gräns vid

en: Merge Speed
sv_SE: Koppla Speed

en: Monitor Progress: You can monitor the progress of conversions and view the list of successfully converted images directly from the plugin's interface.
sv_SE: Övervaka Framsteg: Du kan följa utvecklingen av omvandlingar och visa listan över konverteras bilder direkt från plugin-gränssnitt.

en: Most WordPress websites have no easy way to be informed of outdated settings or php modules, with site vitals we can quickly tell which areas of our website need to be improved.  Our dials will install on our main page, please note that green is ideal setting and yellow is a bit less than ideal and red could use some improvements.  Clicking on the dials will enable more details about your website.
sv_SE: De flesta WordPress webbplatser har inget enkelt sätt att bli informerad av föråldrade inställningar eller php-moduler med plats livstecken vi kan snabbt se vilka områden av vår webbplats måste förbättras. Våra ringer kommer att installera på våran sida, observera att grönt är idealisk miljö och gult är lite mindre än perfekt och rött skulle kunna använda vissa förbättringar. Klicka på uret kommer att göra det möjligt att få mer information om din webbplats.

en: Moves the url to login to your Wordpress website
sv_SE: Flyttar url för att logga in på din Wordpress-webbplats

en: Moving your inline styles into a seperate file will help with load times and performance.
sv_SE: Flytta din inline styles i en separat fil kommer att hjälpa till med laddningstider och prestanda.

en: Naturally there is no limit to how many object can be returned in WorPress which can allow users to request thousands of objects if the query allows it, using Database limit will change that to only be 10 per page.  There is no limit for logged in admins.
sv_SE: Det är givetvis ingen gräns för hur många objekt kan vara tillbaka i WorPress som kan tillåta användare att begära tusentals objekt om frågan gör det, med hjälp av Databasen gräns kommer att ändra på det för att bara vara 10 per sida. Det finns ingen gräns för inloggade administratörer.

en: Next Generation image format
sv_SE: Nästa Generations bild format

en: No
sv_SE: Inga

en: No conversion progress available. Click the 'Convert Images to AVIF' button to start the conversion.
sv_SE: Ingen konvertering framsteg tillgängliga. Klicka på "Konvertera Bilder till AVIF' - knappen för att starta konverteringen.

en: No data available for this time frame.
sv_SE: Inga data tillgängliga för denna tid.

en: No files were converted.
sv_SE: Inga filer som har konverterats.

en: Object Cache is a great way to have the database transactions skip certain pieces to load in that are called over and over.
sv_SE: Object Cache är ett bra sätt att ha databasen transaktioner hoppa över vissa delar för att ladda i så kallade över och över.

en: of
sv_SE: av

en: Off
sv_SE: Mindre

en: On
sv_SE: På

en: Optimize
sv_SE: Optimera

en: or
sv_SE: eller

en: or greater
sv_SE: eller större

en: Organic Page Views
sv_SE: Ekologisk Sidvisningar

en: Our custom analytics on your website without slowing down your website
sv_SE: Vår custom analytics på din webbplats utan att sakta ned din webbplats

en: Our firewall will allow your website to ban users, requests, ip addresses, and more.  This helps with having a more secure website.
sv_SE: Vår brandvägg kommer att ge din webbplats för att stänga av användare, förfrågningar, ip-adresser och mycket mer. Detta bidrar med att ha en mer säker webbplats.

en: Page
sv_SE: Sida

en: Page Banning
sv_SE: Sidan Förbud Mot

en: Page Cache
sv_SE: Sidan Cache

en: Page Caching for (pages, and posts). Caching (stored for 30 days), cleared via CRON after 30 days for server optimization. Cached files autoupdating as changes are published. Page caching will solve one of the complexities with WordPress, you can save server resources and connections in order to deliver an optimized website.
sv_SE: Sidcachning för (sidor och inlägg). Caching (som lagras i 30 dagar), rensat via CRON efter 30 dagar server för optimering. Cachelagrade filer autoupdating ändringar publiceras. Sidcachning kommer att lösa en av svårigheterna med WordPress, kan du spara resurser på servern och anslutningar för att leverera en optimerad hemsida.

en: Page Limit
sv_SE: Sidan Gränsen

en: Page Slug
sv_SE: Sidan Slug

en: Page Views
sv_SE: Sidvisningar

en: Performance
sv_SE: Prestanda

en: Ping Google
sv_SE: Pinga Google

en: Please help us improve %2$s! If you opt-in, some data about your usage of %2$s will be sent to %5$s. If you skip this, that's okay! %2$s will still work just fine.
sv_SE: Vänligen hjälp oss att förbättra %2$s! Om du opt-in, en del data om din användning av %2$s kommer att skickas till %5$s. Om du hoppar över det här, det är okej! %2$s kommer fortfarande att fungera alldeles utmärkt.

en: Plugin Hidden
sv_SE: Plugin Dold

en: Powerup your website from slow to fast, with Dev.Land, we will help deliver your site optimized, secure, with great performance.
sv_SE: Powerup din webbplats från långsam till snabb, med Dev.Mark, vi kommer att hjälpa till att leverera din webbplats optimerad, säkra, med bra prestanda.

en: Preload Images Above Fold
sv_SE: Förspänning Bilderna Ovan Vik

en: Preloading
sv_SE: Förladdning

en: Preloading images and resources, for best performance this preloading code will detect resources is on each page and then tell the browser to preload those files.
sv_SE: Förhandsladda bilder och resurser, för bästa resultat denna förspänning kod kommer att upptäcka resurser som finns på varje sida och sedan tala om för webbläsaren att förspänningen dessa filer.

en: Protect your website from breakins.  Using our login mover will do just that.  We block the default WordPress login path and change it to website.com/devland-login/ which will make your site more secure.  We also block access to the user list api, so hackers do not know the account name to potentially login. Please remember the login path.
sv_SE: Skydda din webbplats från breakins. Med hjälp av vår logga in mover kommer att göra just det. Vi blockerar standard WordPress logga in sökvägen och ändra det till website.com/devland-login/ som kommer att göra din sida mer säker. Vi kan också blockera tillgång till listan över användare api, så att hackare inte vet konto namn till potentiellt logga in. Kom ihåg login väg.

en: Protect your website from intruders, bad requests, and bots.
sv_SE: Skydda din webbplats från inkräktare, dåligt begär, och robotar.

en: Purchase
sv_SE: Köp

en: Quality
sv_SE: Kvalitet

en: Read our change log
sv_SE: Läs våra förändring logga in

en: Read our documentation overview
sv_SE: Läs vår dokumentation översikt

en: Reading about optimized cache we determined that 90 days for most resources like videos, css, and js are okay.  However more requested items like images and fonts get a 365 day policy which makes them not really get updated.  Images get a new path even upon reloaded so this is not an issue.  Clearing cache on files or serving files with a version number also will get the latest.
sv_SE: Att läsa om optimerad cache vi konstaterat att 90 dagar för de flesta resurser som video, css och js är okej. Men mer begärda objekt som bilder och teckensnitt få i 365 dagar politik som gör dem inte riktigt få uppdaterade. Bilder få en ny väg även på reloaded så är detta inte ett problem. Rensa cacheminnet på filer eller filer som serverar med ett versionsnummer också kommer att få den senaste.

en: Removal of WordPress Emoji library, in performance tests this shows to slow down.
sv_SE: Borttagning av WordPress Emoji bibliotek, i prestandatester visar att sakta ner.

en: Remove all scripts, just use combine.min.js
sv_SE: Ta bort alla skript, bara använda combine.min.js

en: Resource Sync
sv_SE: Resurs Synkronisering

en: Resources (sort or delete below)
sv_SE: Resurser (sortera eller ta bort nedan)

en: Save Local
sv_SE: Spara Lokala

en: Script Resources
sv_SE: Skriptet Resurser

en: Security
sv_SE: Säkerhet

en: See our demo videos on getting started
sv_SE: Se vår demo videor om hur du kommer igång

en: See what is happening Real-Time with your website.
sv_SE: Se vad som händer och sker i realtid med din webbplats.

en: See which bots are crawling your site, and ban them.
sv_SE: Se vilka robotar är att genomsöka din webbplats, och förbjuda dem.

en: Select Your Security Level, Loose is recommended as Strict will disable iframes, and object code, and Locked Down will also disable inline styles and scripts sometimes causing problems, and also disabling third party resources.
sv_SE: Välj Din säkerhetsnivå, Lös rekommenderas som Strikt kommer att stänga iframes, och en kompilerad kod och Låst kommer också att inaktivera inline styles och skript ibland orsakar problem, och också inaktivera tredje part resurser.

en: Serve up .webp images for enhanced performance
sv_SE: Tjäna upp .webp bilder för bättre prestanda

en: Services
sv_SE: Tjänster

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Site Analytics
sv_SE: Plats Analytics

en: Site Vitals
sv_SE: Plats Livstecken

en: Social Page Views
sv_SE: Sociala Sidvisningar

en: Speed Options
sv_SE: Hastighet Alternativ

en: SrcSet Disable
sv_SE: SrcSet Inaktivera

en: SrcSet is a mobile feature which the browser will request small image sizes for various screen sizes.  WordPress enabled this by default, but sometimes it can be taxing with 5 various sized images for each image, and the best option might be to just enable the 1 image.
sv_SE: SrcSet är en mobil funktion som webbläsaren kommer en begäran små bildstorlekar för olika skärmstorlekar. WordPress aktiverat som standard, men ibland kan det vara påfrestande med 5 olika storlekar med bilder för varje bild, och det bästa alternativet kan vara att aktivera bara 1 bild.

en: Start the Conversion: Click the "Convert Images to AVIF" button to start the conversion process. Our plugin will handle the rest.
sv_SE: Starta Konverteringen: Klicka på "Konvertera Bilder till AVIF" - knappen för att starta konverteringen. Vår plugin kommer att hantera resten.

en: Starting the conversion from file
sv_SE: Starta konvertering från fil

en: Strict
sv_SE: Strikt

en: Subscription
sv_SE: Abonnemang

en: Support
sv_SE: Stöd

en: Thanks For Being a Paid Member
sv_SE: Tack För att Vara en betalande Medlem

en: The
sv_SE: Den

en: The AVIF Image Conversion feature in our plugin empowers you to optimize and enhance your website's image performance by converting images to the highly efficient AVIF format. AVIF is a cutting-edge image format known for its exceptional compression efficiency without compromising image quality.
sv_SE: Den AVIF Konvertering funktion i våra plugin ger dig möjlighet att optimera och förbättra din webbplats bilden prestanda genom att konvertera bilder till den mycket effektiv AVIF format. AVIF är en avancerad bild-format känd för sin exceptionella komprimering effektivitet utan att kompromissa med bildkvaliteten.

en: The cache has been cleared.
sv_SE: Cache-minnet har raderats.

en: The scripts has been cleared.
sv_SE: De skript som har raderats.

en: Theme
sv_SE: Tema

en: This app is not available for toggling.
sv_SE: Denna app är inte tillgänglig för pendling.

en: This is an all in one solution, this app will help most WordPress themes out of the box.  Please let us know if your theme has a special directory for css and js, as some tend to be several levels down from the root theme folder.  We will scan your root and sub directories, but if your theme has an additional sub directory please define it from your theme, we only support one additional folder.
sv_SE: Detta är en allt-i-ett-lösning, denna app kommer att hjälpa de flesta WordPress teman ur lådan. Vänligen låt oss veta om ditt tema har en speciell katalog för css-och js, som en del tenderar att vara flera nivåer från roten tema mapp. Vi kommer att skanna ditt root-och sub kataloger, men om ditt tema har en extra sub directory vänligen definiera det från ditt tema, vi bara stöd för en extra mapp.

en: Timeout Limit (seconds)
sv_SE: Timeout-Gränsen (sekunder)

en: Timestamp
sv_SE: Tidsstämpel

en: Today
sv_SE: Idag

en: Traffic Type
sv_SE: Trafik Typ

en: Turn On
sv_SE: Slå På

en: Turning this on, will take all scripts located inside your main theme inside the /js/ folder and combine them into one script this will allow mobile loading to be quicker.  Please also consider not combining anything that renders to the dom, as that will be faster not being combined.
sv_SE: Att vända på detta, kommer att ta alla skript som finns inuti din huvudsakliga temat i /js/ mapp och kombinera dem till en script-detta kommer att möjliggöra mobil laddar för att vara snabbare. Observera även överväga att inte kombinera något som gör att dom, som kommer att vara snabbare på att inte vara tillsammans.

en: Uninstall
sv_SE: Avinstallera

en: Unlock All Features
sv_SE: Låsa Upp Alla Funktioner

en: Upgrade
sv_SE: Uppgradera

en: Upgrade to Install
sv_SE: Uppgradering för att Installera

en: upload module
sv_SE: ladda upp modulen

en: Usage
sv_SE: Användning

en: Used Memory
sv_SE: Använt Minne

en: Used memory at
sv_SE: Använt minne på

en: User Agent Banning
sv_SE: User Agent Förbjuda

en: Users
sv_SE: Användare

en: Using Enhanced Loading will give you better FCP scores as your load times should not wait around as long.
sv_SE: Med hjälp av Förbättrade Lastning kommer att ge dig bättre FCP poäng som din laddningstider bör inte vänta så länge.

en: Using Object Cache will help speed up some common WordPress transactions.
sv_SE: Använda Object Cache kommer att hjälpa till att snabba upp några vanliga WordPress transaktioner.

en: Views
sv_SE: Visningar

en: WebP has been around since 2010, and is becoming more of a standard in 2018.  You will need some server based packages for this to work.  Our recommendation is contact your host or website administrator.  This plugin allows .jpg, .png, .gif to be uploaded into .webp format which is about 60% less in file size making your website faster.  We have a redirect for assets uploaded if they exsist once this plugin is activated it should work well.  Please contact us if you need a backlog of files converted into webp.
sv_SE: WebP har funnits sedan 2010, och blir mer av en standard i och med 2018. Du kommer att behöva lite server-baserade paket för att detta ska fungera. Vår rekommendation är att kontakta din värd eller webbplatsens administratör. Detta plugin gör .jpg, .png .gif ska laddas upp till .webp format som är ca 60% mindre i filstorlek att göra din webbplats snabbare. Vi har en omdirigering för tillgångar som laddas upp om de exsist när detta plugin aktiveras det bör fungera bra. Vänligen kontakta oss om du behöver en eftersläpning av filer omvandlas till webp.

en: While saving with WordPress your site might request to send your data out to 3rd party plugins for different application usage, and functions.  Enabling this local option only will disable all wp_remote_get commands, it should allow those functions to run with empty data. If you enable this Ping Google will be disabled as that will ping upon a post or page being created.
sv_SE: Samtidigt som du sparar med WordPress på din webbplats kan du bli ombedd att skicka dina uppgifter till 3: e part plugins för olika användning av program och funktioner. Aktivering av denna lokala alternativ endast kommer att inaktivera alla wp_remote_get kommandona, bör det möjligt för dessa funktioner för att köra med tomma data. Om du aktiverar det här Ping Google kommer att vara inaktiverad som kommer ping på ett inlägg eller en sida som skapas.

en: While saving with WordPress your site, will tell Googlebot about new content this should help getting your pages indexed faster, there is no delay in sending to google as google should be allowed to be notified at time of publishing.
sv_SE: Samtidigt som du sparar med din WordPress webbplats, kommer att meddela Googlebot om nytt innehåll detta bör hjälpa till att få dina sidor indexeras snabbare, det finns ingen fördröjning när du skickar till google som google bör vara tillåtet att meddelas vid tidpunkten för publicering.

en: WordPress block library is great, but did you know there are several css files that have to be turned on in order to make this work.  Depending upon your theme and setup this plugin will turn off the default styles allowing your website to write your own styles for WordPress blocks.
sv_SE: WordPress block bibliotek är bra, men visste du att det finns flera css-filer som måste vara påslagen för att göra detta arbete. Beroende på ditt tema och setup-denna plugin kommer att stänga av standardstilar att låta din webbplats för att skriva dina egna stilar för WordPress block.

en: WordPress Database Table Prefix
sv_SE: WordPress Databas Tabellprefix

en: WordPress installs an emoji font by default this can slow your site down. This is called render blocking, as all fonts add time and block a page from rendering instantly.
sv_SE: WordPress installerar en emoji teckensnitt som standard detta kan försämra din sida ner. Detta kallas för att göra en blockering, som alla teckensnitt lägga tid och blockera en sida som renderas direkt.

note: Description of the plugin
en: Wordpress plugin for speed, security, analytics, vitals, caching, and modern browsers.  Consolidate the features of many plugins, and add features that make sense.
sv_SE: Wordpress plugin för snabbhet, säkerhet, analytics, livstecken, cachning och moderna webbläsare. Konsolidera det finns många plugins och lägga till funktioner som gör mening.

en: XMLRPC Disabled
sv_SE: XMLRPC Funktionshindrade

en: XMLRPC is a function that allows you to publish to your website via the WordPress app or another connected website.  This server runs well and is enabled by default.  WordPress did not account for the millions of bot that try to break into your site using this method.  Turning this off by default will disable the potential threats.
sv_SE: XMLRPC är en funktion som tillåter dig att publicera din hemsida via WordPress-app eller en annan ansluten webbplats. Denna server kör bra och är aktiverat som standard. WordPress inte står för miljontals bot som försöker bryta sig in i din webbplats med hjälp av denna metod. Att stänga av det standard att inaktivera den potentiella hot.

en: Yes
sv_SE: Ja

en: You can write to the
sv_SE: Du kan skriva till

en: You do not have write permissions for the
sv_SE: Du har inte behörighet att skriva för

en: You have exceeded your allocated page views for the current month. Please visit our plans, use code 'Upgrade77' to upgrade
sv_SE: Du har överskridit din tilldelade sidvisningar för aktuell månad. Besök våra planer, använd koden "Upgrade77" för att uppgradera

en: You Own This
sv_SE: Du Äger Denna

en: Your Account
sv_SE: Ditt Konto

en: Your Apps
sv_SE: Din Apps

en: Your Available Apps
sv_SE: Dina Tillgängliga Appar
