Dev.Land - en to pt_BR translation catalogue (230 entries)

note: Page title
en: - IP Bans
pt_BR: - IP Proibições

note: Page title
en: - Real-Time
pt_BR: - Em Tempo Real

note: Page title
en: - Settings
pt_BR: - Definições

en: Add jQuery library for inline script compatibility
pt_BR: Adicionar a biblioteca jQuery para inline script de compatibilidade

en: Add to Dev.Land dashboard vital information on your WordPress website
pt_BR: Adicionar a Dev.Terra de painel de informações vitais sobre o seu site WordPress

en: Advanced Settings
pt_BR: Configurações Avançadas

en: Allow Google to be notified that your site has new content
pt_BR: Permitir que o Google pretende ser notificado de que o seu site tem conteúdo novo

note: Page title
en: Analytics
pt_BR: O google Analytics

en: App Settings
pt_BR: Configurações Do Aplicativo

en: Are you using a WordPress Block Theme, or Theme with Child Theme Header
pt_BR: Você está usando um WordPress Bloco Temático, Tema ou com o Tema Criança Cabeçalho

en: Available Memory
pt_BR: Memória Disponível

en: Available memory at 30% or greater
pt_BR: A memória disponível em 30% ou mais

en: AVIF (AV1 Image File Format) is a cutting-edge image format that leverages the power of the AV1 video codec to deliver exceptional image compression while maintaining high visual quality. It employs advanced techniques to significantly reduce file sizes without compromising image fidelity, making it an ideal choice for efficient web and digital content delivery.
pt_BR: AVIF (AV1 Formato de Arquivo de Imagem) é uma tecnologia de ponta em formato de imagem que utiliza o poder da AV1 codec de vídeo para garantir uma excepcional de compressão de imagem, mantendo a alta qualidade visual. Ele emprega técnicas avançadas para reduzir significativamente os tamanhos de arquivo sem comprometer a fidelidade de imagem, tornando-o uma escolha ideal para uma eficiente web e digital de entrega de conteúdo.

en: AVIF Conversion
pt_BR: AVIF de Conversão

en: Ban pages to your website by request.
pt_BR: Proibição de páginas para o seu site por pedido.

en: Ban requests to your website by IP address.
pt_BR: Proibição de solicitações para o seu site através do endereço IP.

en: Batch Size
pt_BR: Tamanho Do Lote

en: Block a UserAgent
pt_BR: Bloquear um Agente de utilizador

en: Block external access to publishing on your website
pt_BR: Bloqueie o acesso externo ao publicar em seu site

en: Browser Banning
pt_BR: Navegador Que Proíbe

en: Browser Type
pt_BR: Tipo De Navegador

en: Cache Policy
pt_BR: Política De Cache

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Categories
pt_BR: Categorias

en: CF7 is one of the most popular form builders in WordPress, however it can add a lot of resources for styles, ajax scripts, and more that can bloat your performance.  Our recommendation is to load these scripts onto the pages you need them on.
pt_BR: CF7 é um dos mais populares formulário de construtores em WordPress, no entanto, ele pode adicionar um monte de recursos para estilos, scripts ajax, e mais, que altera o seu desempenho. Nossa recomendação é que ao carregar esses scripts para as páginas você precisa de todos eles.

en: Change App Settings
pt_BR: Alterar As Definições De Aplicações

en: Classic Styles
pt_BR: Os Estilos Clássicos

en: Clear Cache
pt_BR: Limpar Cache

en: Clear Scripts
pt_BR: Claro Scripts

en: Combine your scripts into one script, which will save resource requests.
pt_BR: Combinar seus scripts em um script, que irá guardar as solicitações de recursos.

en: Consider giving us a review
pt_BR: Considere a possibilidade de dar-nos uma revisão

en: Contact Form 7
pt_BR: Formulário De Contato 7

en: Content Security Policy
pt_BR: Política De Segurança De Conteúdo

en: Content-Security-Policy HTTP response header helps you reduce XSS risks on modern browsers by declaring which dynamic resources are allowed to load.
pt_BR: Conteúdo de Segurança-a Política de cabeçalho de resposta de HTTP ajuda a reduzir os riscos de XSS em navegadores modernos, declarando que dinâmico recursos estão autorizados a carregar.

en: Continue
pt_BR: Continuar

en: Conversion complete. Converted files
pt_BR: Concluída a conversão. Arquivos convertidos

en: Conversion Progress
pt_BR: Progresso Da Conversão

en: Convert heavy inline styles to external files for FID, LCP to help user mobile load times.
pt_BR: Converter pesado estilos inline para arquivos externos para FID, LCP para ajudar o usuário móvel tempos de carregamento.

en: Convert Images to AVIF
pt_BR: Converter Imagens para AVIF

en: Current Time
pt_BR: Hora Atual

en: Custom Resource Folder (/assets/resources/)
pt_BR: Recurso personalizado de Pasta (/assets/resources/)

en: Customize Conversion Options: Adjust the conversion settings, including timeout limits, batch sizes, and quality, to align with your site's requirements.
pt_BR: Personalizar as Opções de Conversão: Ajustar as configurações de conversão, incluindo os limites de tempo, tamanhos de lote, e de qualidade, para alinhar com o dos requisitos do seu site.

en: Dark
pt_BR: Escuro

en: Database Limit
pt_BR: Limite De Banco De Dados

en: Database Name
pt_BR: Nome Do Banco De Dados

en: Define a path for a custom login
pt_BR: Definir um caminho para um login personalizado

en: Dequeue all CSS and JS files
pt_BR: Dequeue todos os arquivos CSS e JS

note: Name of the plugin
en: Dev.Land
pt_BR: Dev.Terra

en: Dev.Land Options
pt_BR: Dev.Terra Opções

en: Direct Page Views
pt_BR: Direto Da Página Vistas

en: directory
pt_BR: diretório

en: directory does not exist
pt_BR: o diretório não existe

en: directory exist
pt_BR: diretório existe

en: Disable Classic Wordpress Bloat for a faster website
pt_BR: Desativar o Clássico Wordpress Inchaço para um site mais rápido

en: Disables srcset in featured posts as WordPress enables this by default
pt_BR: Desativa srcset em cargos de destaque como o WordPress permite isso por padrão

en: Do you wish to force .webp paths, as some file migrated need this
pt_BR: Você gostaria de força .webp caminhos, como algum arquivo migrado precisa deste

en: Does your theme use inline JavaScript?
pt_BR: Seu tema inline JavaScript?

en: Emoji Disable
pt_BR: Emoji Desativar

en: Enable 'Plugin Hidden' Mode
pt_BR: Activar O 'Plugin Ocultas", De Modo

en: Enable This App
pt_BR: Habilitar Este Aplicativo

en: Enhanced Loading
pt_BR: Avançada De Carregamento De

en: Enjoy Faster Loading: Once the conversions are complete, your site will benefit from faster loading times and improved overall performance.
pt_BR: Desfrute de um Carregamento mais Rápido: uma Vez que as conversões são concluída, o seu site irá beneficiar do tempo de carregamento mais rápido e melhor desempenho geral.

en: Enter a relative url like /login/
pt_BR: Introduza um url relativo, como o /login/

en: files have been successfully converted so far
pt_BR: os arquivos foram convertidos com êxito até agora

en: Firewall IP Bans
pt_BR: IP do Firewall Proibições

en: Firewall Settings
pt_BR: As Configurações Do Firewall

en: For a better user experience Google suggests to load your images above the fold preloaded, which allows users to not have to wait for the image to load.
pt_BR: Para uma melhor experiência do usuário do Google sugere para carregar as suas imagens acima da dobra pré-carregado, que permite que os usuários não tem que esperar para que a imagem carregar.

en: Force your WordPress site to ignore background processes upon saving.
pt_BR: A força do seu site WordPress para ignorar os processos de plano de fundo em cima de verão.

en: free
pt_BR: livre

en: Generate posts and page into cached files from the database.
pt_BR: Gerar postos e a página em cache de arquivos do banco de dados.

en: Get analytics on live traffic on your website.
pt_BR: Obter análise de tráfego em seu site.

en: Get some user data and traffic analysis of what is popular on your website.
pt_BR: Obter alguns dados de usuário e análise de tráfego do que é popular em seu site.

en: Getting Started
pt_BR: Introdução

en: Have your browser, secure your website and reduce XSS risks.
pt_BR: Com seu navegador seguro, o seu website e reduzir riscos de XSS.

en: Having a cache policy will have the resources requested less often.
pt_BR: Ter uma política de cache terá os recursos solicitados com menos frequência.

en: Helping Fonts, CSS, and JS preload faster.
pt_BR: Ajudando Fontes, CSS e JS de pré-carregamento mais rápido.

en: Hide your plugins from bots and external requests.
pt_BR: Ocultar seus plugins de bots e solicitações externas.

en: Hire Experts
pt_BR: Contratar Especialistas

en: Ideal settings
pt_BR: As configurações ideais

en: Images
pt_BR: Imagens

en: Images load quicker when visible, when detected in the viewport.
pt_BR: As imagens carregam mais rápido quando visível, quando detectado no visor.

en: Inline Style Conversion
pt_BR: Estilo Inline Conversão

en: Install Available
pt_BR: Instalar Disponível

en: Installed
pt_BR: Instalado

en: IP Address
pt_BR: Endereço IP

en: IP Banning
pt_BR: Banimento de IP

en: IP Bans
pt_BR: IP Proibições

en: is enabled
pt_BR: está habilitado

en: is not enabled
pt_BR: não está habilitado

en: is not supported
pt_BR: não é suportado

en: is supported
pt_BR: é suportado

en: Language and Options Reset
pt_BR: A linguagem e as Opções de Reset

en: Language and saved data has been reset.
pt_BR: A linguagem e os dados guardados foi redefinido.

en: Last 24 hours
pt_BR: Últimas 24 horas

en: Last 3 Months
pt_BR: Últimos 3 Meses

en: Last 30 minutes
pt_BR: Últimos 30 minutos

en: Last 6 Months
pt_BR: Passado 6 Meses

en: Last Month
pt_BR: Último Mês

en: Last Week
pt_BR: Semana Passada

en: Last Year
pt_BR: No Ano Passado

en: Less Resources, Better preloading, Optmized delivery of files.
pt_BR: Menos Recursos, Melhor pré-carregamento, Optmized de entrega dos arquivos.

en: Light
pt_BR: Luz

en: Limit the posts per page set in Wordpress.
pt_BR: Limite de posts por página no Wordpress.

en: Load forms faster for speed and vital performance
pt_BR: Carga formas mais rápidas de velocidade e vital do desempenho

en: Load More Items
pt_BR: Carregar Mais Itens

en: Load site resources in the browser, before the page renders
pt_BR: Carga de recursos do site no navegador, antes de a página é processada

en: Location
pt_BR: Localização

en: Locked Down
pt_BR: Bloqueado

en: Login Mover
pt_BR: Login Motor

en: Loose
pt_BR: Solto

en: Max Memory Limit
pt_BR: Max Limite De Memória

en: Max Memory Limit at
pt_BR: Max Limite de Memória em

en: Merge Speed
pt_BR: Mesclar Velocidade

en: Monitor Progress: You can monitor the progress of conversions and view the list of successfully converted images directly from the plugin's interface.
pt_BR: Monitor de Andamento: Você pode monitorar o progresso de conversões e ver a lista dos convertidos com êxito imagens directamente a partir do plugin interface.

en: Most WordPress websites have no easy way to be informed of outdated settings or php modules, with site vitals we can quickly tell which areas of our website need to be improved.  Our dials will install on our main page, please note that green is ideal setting and yellow is a bit less than ideal and red could use some improvements.  Clicking on the dials will enable more details about your website.
pt_BR: A maioria dos websites WordPress tem nenhuma maneira fácil de ser informado desatualizado ou configurações do php módulos, com o site entranhas nós pode rapidamente dizer quais as áreas do nosso site precisa ser melhorado. Nossas marcações vai se instalar na nossa página principal, por favor, note que o verde é o cenário ideal e o amarelo é um pouco menos do que o ideal e o vermelho poderia usar algumas melhorias. Clicando sobre os botões permitirão obter mais detalhes sobre o seu site.

en: Motion
pt_BR: Movimento

en: Moves the url to login to your Wordpress website
pt_BR: Move o url de login para o seu site Wordpress

en: Moving your inline styles into a seperate file will help with load times and performance.
pt_BR: Mover o estilos inline em uma área separada do arquivo irá ajudar com tempos de carga e desempenho.

en: Naturally there is no limit to how many object can be returned in WorPress which can allow users to request thousands of objects if the query allows it, using Database limit will change that to only be 10 per page.  There is no limit for logged in admins.
pt_BR: Naturalmente, não há limite de quantos objetos podem ser devolvidos em WorPress que pode permitir que os usuários pedido de milhares de objetos se a consulta permite-lo, usando o limite de Banco de dados vai mudar que apenas 10 por página. Não há limite para o registrado em administradores.

en: Next Generation image format
pt_BR: A próxima Geração de formato de imagem

en: No
pt_BR: Nenhum

en: No conversion progress available. Click the 'Convert Images to AVIF' button to start the conversion.
pt_BR: Nenhum progresso de conversão disponíveis. Clique em "Converter Imagens para AVIF' botão para iniciar a conversão.

en: No data available for this time frame.
pt_BR: Dados não disponíveis para este período de tempo.

en: No files were converted.
pt_BR: Não há arquivos foram convertidos.

en: Object Cache
pt_BR: Objeto Cache

en: Object Cache is a great way to have the database transactions skip certain pieces to load in that are called over and over.
pt_BR: Cache de objetos é uma ótima maneira de ter o banco de dados de transações de ignorar certas peças para carregar em que são chamados mais e mais.

en: of
pt_BR: de

en: Off
pt_BR: Fora

en: On
pt_BR: No

en: Optimize
pt_BR: Otimizar

en: or
pt_BR: ou

en: or greater
pt_BR: ou superior

en: Organic Page Views
pt_BR: Orgânicos Página Vistas

en: Our custom analytics on your website without slowing down your website
pt_BR: Nossa personalizados do google analytics em seu site, sem abrandar o seu site

en: Our firewall will allow your website to ban users, requests, ip addresses, and more.  This helps with having a more secure website.
pt_BR: Nosso firewall permitirá que seu website para banir usuários, solicitações, endereços de ip e muito mais. Isso ajuda a ter mais um site seguro.

en: Page
pt_BR: Página

en: Page Banning
pt_BR: Página Proibição

en: Page Cache
pt_BR: Cache De Página

en: Page Caching for (pages, and posts). Caching (stored for 30 days), cleared via CRON after 30 days for server optimization. Cached files autoupdating as changes are published. Page caching will solve one of the complexities with WordPress, you can save server resources and connections in order to deliver an optimized website.
pt_BR: Página de Cache para páginas e posts). O armazenamento em cache (armazenados por 30 dias), apuradas através de CRON após 30 dias para a otimização do servidor. Arquivos em cache autoupdating como alterações sejam publicadas. Página de cache vai resolver uma das complexidades com o WordPress, você pode salvar os recursos do servidor e conexões, a fim de entregar um site otimizado.

en: Page Limit
pt_BR: Limite De Páginas

en: Page Slug
pt_BR: Página Slug

en: Page Views
pt_BR: Página Vistas

en: Performance
pt_BR: Desempenho

en: Please help us improve %2$s! If you opt-in, some data about your usage of %2$s will be sent to %5$s. If you skip this, that's okay! %2$s will still work just fine.
pt_BR: Por favor, ajude-nos a melhorar o %2$s! Se você opt-in, alguns dados sobre o uso de %2$s será enviado para %5$s. Se você ignorar isso, tudo bem! %2$s ainda vai funcionar muito bem.

en: Plugin Hidden
pt_BR: Plugin Ocultos

en: Powerup your website from slow to fast, with Dev.Land, we will help deliver your site optimized, secure, with great performance.
pt_BR: Energização seu website lento ao mais rápido, com Dev.Terra, vamos ajudar a entregar o seu site otimizado e seguro, com excelente desempenho.

en: Preload Images Above Fold
pt_BR: Pré-Carregar As Imagens Acima Dobra

en: Preloading
pt_BR: Pré-carregamento

en: Preloading images and resources, for best performance this preloading code will detect resources is on each page and then tell the browser to preload those files.
pt_BR: Pré-carregamento de imagens e recursos para um melhor desempenho este pré-carregamento de código irá detectar recursos está em cada página e, em seguida, dizer ao navegador para pré-carregar os arquivos.

en: Protect your website from breakins.  Using our login mover will do just that.  We block the default WordPress login path and change it to website.com/devland-login/ which will make your site more secure.  We also block access to the user list api, so hackers do not know the account name to potentially login. Please remember the login path.
pt_BR: Proteja o seu website a partir de breakins. Usando o nosso login motor vai fazer exatamente isso. Nós bloquear o padrão do WordPress login caminho e alterá-lo para website.com/devland-login/ o que vai tornar o seu site mais seguro. Nós também bloquear o acesso à lista de usuários api, para que hackers não sei o nome da conta a ser potencialmente login. Por favor, lembre-se de que o login caminho.

en: Protect your website from intruders, bad requests, and bots.
pt_BR: Proteja o seu website a partir de intrusos, mau pedidos, e bots.

en: Purchase
pt_BR: Compra

en: Quality
pt_BR: Qualidade

en: Read our change log
pt_BR: Leia o nosso log de alteração

en: Read our documentation overview
pt_BR: Leia nossa documentação visão geral

en: Reading about optimized cache we determined that 90 days for most resources like videos, css, and js are okay.  However more requested items like images and fonts get a 365 day policy which makes them not really get updated.  Images get a new path even upon reloaded so this is not an issue.  Clearing cache on files or serving files with a version number also will get the latest.
pt_BR: Lendo sobre otimizado cache determinou-se que 90 dias para a maior parte dos recursos, como vídeos, css e js estão bem. No entanto, mais pedido itens como imagens e fontes de obter um 365 dias o que os torna realmente não obter atualizado. Imagens de obter um novo caminho, mesmo após recarregado para que este não é um problema. Limpeza de cache de arquivos ou servir arquivos com um número de versão também terá a mais recente.

en: Real-Time Analytics
pt_BR: Em Tempo Real Do Google Analytics

en: Realtime
pt_BR: Em tempo real

en: Removal of WordPress Emoji library, in performance tests this shows to slow down.
pt_BR: Remoção do WordPress Emoji biblioteca, em testes de desempenho isso mostra a abrandar.

en: Remove all scripts, just use combine.min.js
pt_BR: Remova todos os scripts, é só usar combine.min.js

en: Resource Sync
pt_BR: Recurso De Sincronização

en: Resources (sort or delete below)
pt_BR: Recursos (classificar ou eliminar abaixo)

en: Save Local
pt_BR: Salve Local

en: Script Resources
pt_BR: Recursos De Script

en: Security
pt_BR: Segurança

en: See our demo videos on getting started
pt_BR: Veja os nossos vídeos de demonstração de como começar

en: See what is happening Real-Time with your website.
pt_BR: Ver o que está acontecendo em Tempo Real com o seu site.

en: See which bots are crawling your site, and ban them.
pt_BR: Veja o que os bots estão o rastreamento de seu site, e bani-los.

en: Select Your Security Level, Loose is recommended as Strict will disable iframes, and object code, and Locked Down will also disable inline styles and scripts sometimes causing problems, and also disabling third party resources.
pt_BR: Selecione o Seu Nível de Segurança, Solto é recomendado como Estrita irá desativar iframes, e o código objeto, e Bloqueado também desativará estilos inline e scripts, por vezes, causar problemas, e também desabilitando recursos de terceiros.

en: Serve up .webp images for enhanced performance
pt_BR: Servir .webp imagens para melhor desempenho

en: Services
pt_BR: Serviços

en: Settings
pt_BR: Definições

en: Site Analytics
pt_BR: Estatísticas Do Site

en: Site Vitals
pt_BR: Site De Sinais Vitais

en: Social Page Views
pt_BR: Social Página Vistas

en: Speed Options
pt_BR: Opções De Velocidade

en: SrcSet Disable
pt_BR: SrcSet Desativar

en: SrcSet is a mobile feature which the browser will request small image sizes for various screen sizes.  WordPress enabled this by default, but sometimes it can be taxing with 5 various sized images for each image, and the best option might be to just enable the 1 image.
pt_BR: SrcSet é um móvel que o navegador vai pedir a pequenos tamanhos de imagem para vários tamanhos de tela. WordPress ativado por padrão, mas às vezes pode ser cansativo com 5 diferentes tamanhos de imagens para cada imagem, e a melhor opção pode ser a de apenas permitir a 1 de imagem.

en: Start the Conversion: Click the "Convert Images to AVIF" button to start the conversion process. Our plugin will handle the rest.
pt_BR: Iniciar a Conversão: Clique em "Converter Imagens para AVIF" botão para iniciar o processo de conversão. Nosso plugin irá lidar com o resto.

en: Starting the conversion from file
pt_BR: Iniciar a conversão do arquivo

en: Strict
pt_BR: Estrito

en: Subscription
pt_BR: Assinatura

en: Support
pt_BR: Suporte

en: Thanks For Being a Paid Member
pt_BR: Obrigado Por Ser um Membro Pago

en: The
pt_BR: O

en: The AVIF Image Conversion feature in our plugin empowers you to optimize and enhance your website's image performance by converting images to the highly efficient AVIF format. AVIF is a cutting-edge image format known for its exceptional compression efficiency without compromising image quality.
pt_BR: A AVIF o recurso de Conversão de Imagem em nosso plugin permite que você otimizar o seu site a imagem de desempenho por conversão de imagens para o altamente eficiente AVIF formato. AVIF é uma tecnologia de ponta em formato de imagem conhecido por sua excepcional eficiência de compressão, sem comprometer a qualidade da imagem.

en: The cache has been cleared.
pt_BR: A cache foi limpo.

en: The scripts has been cleared.
pt_BR: Os scripts tem sido desmarcada.

en: Theme
pt_BR: Tema

en: This app is not available for toggling.
pt_BR: Este aplicativo não está disponível para a alternância.

en: This is an all in one solution, this app will help most WordPress themes out of the box.  Please let us know if your theme has a special directory for css and js, as some tend to be several levels down from the root theme folder.  We will scan your root and sub directories, but if your theme has an additional sub directory please define it from your theme, we only support one additional folder.
pt_BR: Esta é uma solução tudo em um, este aplicativo irá ajudá-mais temas WordPress para fora da caixa. Por favor, deixe-nos saber se o seu tema tem um diretório especial para o css e js, como alguns tendem a ser a vários níveis abaixo da raiz pasta do tema. Vamos analisar o seu raíz e sub-diretórios, mas se o seu tema tem um sub-diretório, por favor, defina-a partir de seu tema, só há suporte para uma pasta adicional.

en: Tier4
pt_BR: Administração de nível 4

en: Timeout Limit (seconds)
pt_BR: Limite de tempo de espera (segundos)

en: Timestamp
pt_BR: Carimbo de data / hora

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Traffic Type
pt_BR: Tipo De Tráfego

en: Turn On
pt_BR: Ligue

en: Turning this on, will take all scripts located inside your main theme inside the /js/ folder and combine them into one script this will allow mobile loading to be quicker.  Please also consider not combining anything that renders to the dom, as that will be faster not being combined.
pt_BR: Transformar isso, vai tomar todos os scripts localizados dentro de seu tema principal dentro do /js/ pasta e combiná-las em um script isto irá permitir móvel de carregamento seja mais rápido. Por favor, considere também não combinando nada que presta para o dom, como que vai ser mais rápido, não sendo combinado.

en: Uninstall
pt_BR: Desinstalação

en: Unlock All Features
pt_BR: Desbloquear Todas As Funcionalidades

en: Upgrade
pt_BR: Atualização

en: Upgrade to Install
pt_BR: Atualização para Instalar

en: upload module
pt_BR: upload do módulo

en: Usage
pt_BR: Utilização

en: Used Memory
pt_BR: Memória Utilizada

en: Used memory at
pt_BR: Memória utilizada pelo

en: User Agent
pt_BR: Agente Do Usuário

en: User Agent Banning
pt_BR: Agente Do Usuário A Proibição De

en: Users
pt_BR: Usuários

en: Using Enhanced Loading will give you better FCP scores as your load times should not wait around as long.
pt_BR: Usando Avançada de Carregamento irá dar-lhe a melhor FCP pontuações de carga não deve esperar por tanto tempo.

en: Using Object Cache will help speed up some common WordPress transactions.
pt_BR: Usando o Objeto de Cache irá ajudar a acelerar algumas WordPress transações.

en: Version
pt_BR: Versão

en: Views
pt_BR: Pontos de vista

en: WebP has been around since 2010, and is becoming more of a standard in 2018.  You will need some server based packages for this to work.  Our recommendation is contact your host or website administrator.  This plugin allows .jpg, .png, .gif to be uploaded into .webp format which is about 60% less in file size making your website faster.  We have a redirect for assets uploaded if they exsist once this plugin is activated it should work well.  Please contact us if you need a backlog of files converted into webp.
pt_BR: WebP tem sido em torno desde 2010, e está a tornar-se um padrão em 2018. Você vai precisar de algum servidor de base de pacotes para este trabalho. Nossa recomendação é que contacte o seu host ou o administrador do website. Este plugin permite .jpg, .png, .gif para ser carregado no .formato webp, que é de cerca de 60% menor no tamanho do arquivo, tornando o seu site mais rápido. Temos um redirecionamento para ativos carregados se escolher uma vez que este plugin é ativado, ele deve funcionar bem. Por favor, entre em contato conosco se você precisar de uma lista de pendências de arquivos convertidos em webp.

en: While saving with WordPress your site might request to send your data out to 3rd party plugins for different application usage, and functions.  Enabling this local option only will disable all wp_remote_get commands, it should allow those functions to run with empty data. If you enable this Ping Google will be disabled as that will ping upon a post or page being created.
pt_BR: Enquanto o verão com o WordPress do seu site podem pedir para enviar seus dados para a 3ª festa de plugins para diferentes de utilização do aplicativo, e funções. Habilitando esta opção só irá desativar todos os wp_remote_get comandos, deve permitir que essas funções para executar com dados vazios. Se você habilitar essa Ping do Google será desativada como que vai ping em cima de um post ou página que está sendo criado.

en: While saving with WordPress your site, will tell Googlebot about new content this should help getting your pages indexed faster, there is no delay in sending to google as google should be allowed to be notified at time of publishing.
pt_BR: Enquanto o verão com o WordPress o seu site, vai dizer que o Googlebot sobre o novo conteúdo, o que deve ajudar a obter suas páginas indexadas mais rapidamente, não há atraso no envio para o google como o google deve ter permissão para ser notificado no momento da publicação.

en: WordPress block library is great, but did you know there are several css files that have to be turned on in order to make this work.  Depending upon your theme and setup this plugin will turn off the default styles allowing your website to write your own styles for WordPress blocks.
pt_BR: WordPress biblioteca de blocos é ótimo, mas você sabia que há vários arquivos css que tem que estar ligado para fazer este trabalho. Dependendo do seu tema e configurar este plugin irá desligar os estilos padrão, permitindo que seu website para escrever os seus próprios estilos para WordPress blocos.

en: WordPress Database Table Prefix
pt_BR: Prefixo Da Tabela Do Banco De Dados Do WordPress

en: WordPress installs an emoji font by default this can slow your site down. This is called render blocking, as all fonts add time and block a page from rendering instantly.
pt_BR: WordPress instala um emoji fonte por padrão, isso pode diminuir o seu site do ar. Isso é chamado de renderização de bloqueio, como todas as fontes de hora de adicionar e bloquear uma página de renderização instantaneamente.

note: Description of the plugin
en: Wordpress plugin for speed, security, analytics, vitals, caching, and modern browsers.  Consolidate the features of many plugins, and add features that make sense.
pt_BR: Plugin Wordpress para a velocidade, a segurança, o google analytics, os sinais vitais, o cache e os navegadores modernos. Consolidar as características de muitos plugins e adicionar recursos que fazem sentido.

en: XMLRPC Disabled
pt_BR: XMLRPC Deficiência

en: XMLRPC is a function that allows you to publish to your website via the WordPress app or another connected website.  This server runs well and is enabled by default.  WordPress did not account for the millions of bot that try to break into your site using this method.  Turning this off by default will disable the potential threats.
pt_BR: XMLRPC é uma função que permite você publicar seu site através do app WordPress ou outro ligado site. Este servidor é executado bem e é ativado por padrão. O WordPress não levou em conta os milhões de bot que tentam invadir o seu site usando esse método. A desativação dessa opção, por padrão, irá desactivar a ameaças potenciais.

en: Yes
pt_BR: Sim

en: You can write to the
pt_BR: Você pode escrever para o

en: You do not have write permissions for the
pt_BR: Você não tem permissões de escrita para a

en: You have exceeded your allocated page views for the current month. Please visit our plans, use code 'Upgrade77' to upgrade
pt_BR: Você excedeu seu alocados página vistas para o mês atual. Por favor, visite nossa planos, use o código 'Upgrade77' para atualizar

en: You Own This
pt_BR: Você Possui Este

en: Your Account
pt_BR: Sua Conta

en: Your Apps
pt_BR: Suas Aplicações

en: Your Available Apps
pt_BR: Seu Aplicativos Disponíveis
