Dev.Land - en to de_DE translation catalogue (210 entries)

note: Page title
en: - Real-Time
de_DE: - Real-Zeit

note: Page title
en: - Settings
de_DE: - Einstellungen

en: Add jQuery library for inline script compatibility
de_DE: Fügen Sie die jQuery-Bibliothek für inline-script Kompatibilität

en: Add to Dev.Land dashboard vital information on your WordPress website
de_DE: Add to Dev.Land dashboard wichtige Informationen auf Ihrer WordPress-website

en: Advanced Settings
de_DE: Erweiterte Einstellungen

en: Allow Google to be notified that your site has new content
de_DE: Google mitgeteilt werden, dass Ihre Website neue Inhalte

en: App Settings
de_DE: App-Einstellungen

en: Are you using a WordPress Block Theme, or Theme with Child Theme Header
de_DE: Verwenden Sie ein WordPress-Block-Design oder Thema mit Child Theme Header

en: Available Memory
de_DE: Verfügbare Speicher

en: Available memory at 30% or greater
de_DE: Verfügbaren Speicher auf 30% oder mehr

en: AVIF (AV1 Image File Format) is a cutting-edge image format that leverages the power of the AV1 video codec to deliver exceptional image compression while maintaining high visual quality. It employs advanced techniques to significantly reduce file sizes without compromising image fidelity, making it an ideal choice for efficient web and digital content delivery.
de_DE: AVIF (AV1 Image File Format) ist ein schneiden-Rand Bild-format, die nutzt die Leistung der AV1 video codec außergewöhnliche Bild-Komprimierung unter Beibehaltung einer hohen Bildqualität. Es setzt moderne Techniken erheblich reduzieren Datei Größen ohne Kompromisse bei der Bild-fidelity, so dass es eine ideale Wahl für ein effizientes web-und digital content-delivery -.

en: AVIF Conversion
de_DE: AVIF Umwandlung

en: Ban pages to your website by request.
de_DE: Ban Seiten auf Ihrer website auf Anfrage.

en: Ban requests to your website by IP address.
de_DE: Ban Anforderungen an Ihre website die IP-Adresse.

en: Batch Size
de_DE: Batch-Größe

en: Block external access to publishing on your website
de_DE: Blockieren Sie den externen Zugriff auf die Veröffentlichung auf Ihrer website

en: Browser Banning
de_DE: Browser-Verbot

en: Browser Type
de_DE: - Browser-Typ

en: Cancel
de_DE: Abbrechen

en: Categories
de_DE: Kategorien

en: CF7 is one of the most popular form builders in WordPress, however it can add a lot of resources for styles, ajax scripts, and more that can bloat your performance.  Our recommendation is to load these scripts onto the pages you need them on.
de_DE: CF7 ist eine der populärsten form builders in WordPress, aber es kann eine Menge von Ressourcen für styles, ajax-Skripte und vieles mehr, die können aufblasen Ihre Leistung. Unsere Empfehlung lautet, laden Sie diese Skripte auf den Seiten, die Sie brauchen, die Sie auf.

en: Change App Settings
de_DE: Ändern Sie Die App-Einstellungen

en: Classic Styles
de_DE: Klassische Styles

en: Clear Cache
de_DE: Cache Löschen

en: Clear Scripts
de_DE: Klar Scripts

en: Combine your scripts into one script, which will save resource requests.
de_DE: Kombinieren Sie Ihre Skripts in einem Skript, das spart Ressourcen-Anfragen.

en: Consider giving us a review
de_DE: Erwägen Sie uns eine Bewertung

en: Content-Security-Policy HTTP response header helps you reduce XSS risks on modern browsers by declaring which dynamic resources are allowed to load.
de_DE: Content-Security-Policy " HTTP-Antwort-header unterstützt Sie bei der Reduzierung XSS-Risiken auf modernen Browsern, indem er erklärt, die dynamische Ressourcen sind erlaubt zu laden.

en: Continue
de_DE: Weiter

en: Conversion complete. Converted files
de_DE: Die Konvertierung abgeschlossen ist. Konvertierten Dateien

en: Conversion Progress
de_DE: Umwandlung Fortschritt

en: Convert heavy inline styles to external files for FID, LCP to help user mobile load times.
de_DE: Konvertieren schwere inline-styles in externe Dateien für FID, LCP zu helfen, Nutzer mobile Ladezeiten.

en: Convert Images to AVIF
de_DE: Bilder zu konvertieren AVIF

en: Current Time
de_DE: Aktuelle Zeit

en: Custom Resource Folder (/assets/resources/)
de_DE: Benutzerdefinierte Ressource-Ordner (/assets/resources/)

en: Customize Conversion Options: Adjust the conversion settings, including timeout limits, batch sizes, and quality, to align with your site's requirements.
de_DE: Anpassen Umwandlung-Optionen: Passen Sie die Konvertierungseinstellungen einschließlich der timeout-Grenze, batch-Größen, und Qualität in übereinstimmung mit Ihren Website-Anforderungen.

en: Dark
de_DE: Dunkel

en: Database Limit
de_DE: Datenbank-Limit

en: Database Name
de_DE: Datenbank Name

en: Define a path for a custom login
de_DE: Definieren Sie einen Pfad für eine benutzerdefinierte login

en: Dequeue all CSS and JS files
de_DE: Entfernen Sie alle CSS-und JS-Dateien

en: Dev.Land Options
de_DE: Dev.Land Optionen

en: Direct Page Views
de_DE: Direkte Seitenaufrufe

en: directory
de_DE: Verzeichnis

en: directory does not exist
de_DE: Verzeichnis nicht vorhanden

en: directory exist
de_DE: Verzeichnis existieren

en: Disable Classic Wordpress Bloat for a faster website
de_DE: Deaktivieren Sie Klassische Wordpress-Aufblasen für eine schnellere website

en: Disables srcset in featured posts as WordPress enables this by default
de_DE: Deaktiviert srcset in featured posts in WordPress ermöglicht das standardmäßig

en: Do you wish to force .webp paths, as some file migrated need this
de_DE: Tun Sie wollen zu Kraft .webp Wege, wie Sie einige-Datei migriert werden, müssen diese

en: Does your theme use inline JavaScript?
de_DE: Hat Ihr Thema verwenden Sie inline-JavaScript-Code?

en: Emoji Disable
de_DE: Emoji Deaktivieren

en: Enable 'Plugin Hidden' Mode
de_DE: Aktivieren Sie 'Plugin Versteckt" - Modus

en: Enable This App
de_DE: Aktivieren Sie Diese App

en: Enhanced Loading
de_DE: Erweiterte Be -

en: Enjoy Faster Loading: Once the conversions are complete, your site will benefit from faster loading times and improved overall performance.
de_DE: Genießen Sie Schnelleres Laden: wenn die Umbauten abgeschlossen sind, wird Ihre Website profitieren Sie von schnelleren Ladezeiten und verbessert insgesamt die performance.

en: Enter a relative url like /login/
de_DE: Geben Sie eine relative url wie /login/

en: files have been successfully converted so far
de_DE: Dateien wurden erfolgreich umgewandelt, so weit

en: Firewall IP Bans
de_DE: Firewall-IP-Bans

en: Firewall Settings
de_DE: Firewall-Einstellungen

en: For a better user experience Google suggests to load your images above the fold preloaded, which allows users to not have to wait for the image to load.
de_DE: Für eine bessere user experience Google schlägt vor, laden Ihre Bilder über das Fach vorgespannt, die es Benutzern ermöglicht, nicht zu warten, bis das Bild geladen ist.

en: Force your WordPress site to ignore background processes upon saving.
de_DE: Erzwingen Sie Ihre WordPress-Website zu ignorieren, die hintergrund-Prozesse auf speichern.

en: free
de_DE: kostenlos

en: Generate posts and page into cached files from the database.
de_DE: Generieren posts und der Seite in den Cache-Dateien aus der Datenbank.

en: Get analytics on live traffic on your website.
de_DE: Get analytics auf live-traffic auf Ihrer website.

en: Get some user data and traffic analysis of what is popular on your website.
de_DE: Holen Sie sich einige Benutzer-Daten-und traffic-Analyse von dem, was ist beliebt auf Ihrer website.

en: Getting Started
de_DE: Erste Schritte

en: Have your browser, secure your website and reduce XSS risks.
de_DE: Haben Sie Ihren browser, sichern Sie Ihre website und reduzieren XSS-Risiken.

en: Having a cache policy will have the resources requested less often.
de_DE: Mit einem cache-Politik der angeforderten Ressourcen, die weniger Häufig.

en: Helping Fonts, CSS, and JS preload faster.
de_DE: Helfen Schriftarten, CSS-und JS-preload schneller.

en: Hide your plugins from bots and external requests.
de_DE: Verstecken Sie Ihre plugins, die von bots und externe Anforderungen.

en: Hire Experts
de_DE: Mieten Sie Experten

en: Ideal settings
de_DE: Ideale Einstellungen

en: Images
de_DE: Bilder

en: Images load quicker when visible, when detected in the viewport.
de_DE: Bilder laden schneller, wenn sichtbar, wenn erkannt, in den viewport.

en: Inline Style Conversion
de_DE: Inline-Style-Konvertierung

en: Install Available
de_DE: Installieren Sie Verfügbar

en: Installed
de_DE: Installiert

en: IP Address
de_DE: IP-Adresse

en: IP Banning
de_DE: IP-Verbot

en: is enabled
de_DE: aktiviert ist

en: is not enabled
de_DE: nicht aktiviert

en: is not supported
de_DE: wird nicht unterstützt

en: is supported
de_DE: wird unterstützt

en: Language and Options Reset
de_DE: Sprache und Optionen Zurücksetzen

en: Language and saved data has been reset.
de_DE: Sprache und gespeicherte Daten zurückgesetzt wurde.

en: Last 24 hours
de_DE: Der letzten 24 Stunden

en: Last 3 Months
de_DE: Letzte 3 Monate

en: Last 30 minutes
de_DE: In den letzten 30 Minuten

en: Last 6 Months
de_DE: Letzte 6 Monate

en: Last Month
de_DE: Letzten Monat

en: Last Week
de_DE: Letzte Woche

en: Last Year
de_DE: Im Letzten Jahr

en: Less Resources, Better preloading, Optmized delivery of files.
de_DE: Weniger Ressourcen, Besser Vorladen, Optmized Lieferung von Dateien.

en: Light
de_DE: Licht

en: Limit the posts per page set in Wordpress.
de_DE: Begrenzung der Beiträge pro Seite einstellen in Wordpress.

en: Load forms faster for speed and vital performance
de_DE: Laden Sie Formulare schneller Geschwindigkeit und wesentliche Leistung

en: Load More Items
de_DE: Laden Sie Mehr Artikel

en: Load site resources in the browser, before the page renders
de_DE: Laden Sie Website-Ressourcen im browser, bevor die Seite gerendert wird

en: Location
de_DE: Lage

en: Locked Down
de_DE: Gesperrt

en: Logs
de_DE: Protokolle

en: Loose
de_DE: Lose

en: Max Memory Limit at
de_DE: Max Memory Limit

en: Merge Speed
de_DE: Zusammenführen Geschwindigkeit

en: Monitor Progress: You can monitor the progress of conversions and view the list of successfully converted images directly from the plugin's interface.
de_DE: Überwachung der Fortschritte: Sie können den Fortschritt der conversions und view-die Liste der erfolgreich konvertierten Bilder direkt aus dem plugin-Schnittstelle.

en: Most WordPress websites have no easy way to be informed of outdated settings or php modules, with site vitals we can quickly tell which areas of our website need to be improved.  Our dials will install on our main page, please note that green is ideal setting and yellow is a bit less than ideal and red could use some improvements.  Clicking on the dials will enable more details about your website.
de_DE: Die meisten WordPress-websites haben keinen einfachen Weg, um informiert zu sein veralteten Einstellungen oder php-Module, mit Website lebenswichtigen Organen können wir schnell erkennen, welche Bereiche unserer website, die verbessert werden müssen. Unsere Zifferblätter werden, installieren Sie auf unserer Haupt-Seite, bitte beachten Sie, dass grün ist eine ideale Kulisse und gelb ist ein bisschen weniger als ideal und rot könnten einige Verbesserungen. Klick auf die Zifferblätter können noch mehr details über Ihre website.

en: Motion
de_DE: Bewegung

en: Moves the url to login to your Wordpress website
de_DE: Verschiebt die url zum login zu Ihrer Wordpress-website

en: Moving your inline styles into a seperate file will help with load times and performance.
de_DE: Bewegen Sie Ihre inline-styles in eine separate Datei wird mit Hilfe Ladezeiten und performance.

en: Naturally there is no limit to how many object can be returned in WorPress which can allow users to request thousands of objects if the query allows it, using Database limit will change that to only be 10 per page.  There is no limit for logged in admins.
de_DE: Natürlich gibt es kein limit, wie viele Objekt kann zurückgegeben werden, in WordPress, die können erlauben Benutzer, um Anfrage, Tausende von Objekten, wenn die Abfrage ermöglicht es, mithilfe von Datenbank-limit ändern, dass nur 10, - pro Seite. Es gibt keine Begrenzung für angemeldete Administratoren.

en: No
de_DE: Keine

en: No conversion progress available. Click the 'Convert Images to AVIF' button to start the conversion.
de_DE: Keine Umwandlung Fortschritt zur Verfügung. Klicken Sie auf 'Konvertieren Sie Bilder in AVIF' - Taste um die Konvertierung zu starten.

en: No data available for this time frame.
de_DE: Keine Daten verfügbar für dieses Zeitrahmens.

en: No files were converted.
de_DE: Es wurden keine Dateien konvertiert.

en: Object Cache
de_DE: Objekt-Cache

en: Object Cache is a great way to have the database transactions skip certain pieces to load in that are called over and over.
de_DE: Objekt-Cache ist ein guter Weg, um die Datenbank-Transaktionen überspringen, bestimmte Stücke zu laden, die aufgerufen werden, über und über.

en: of
de_DE: von

en: On
de_DE: Auf

en: Optimize
de_DE: Optimieren

en: or
de_DE: oder

en: or greater
de_DE: oder größer

en: Organic Page Views
de_DE: Bio-Ansichten Seite

en: Our custom analytics on your website without slowing down your website
de_DE: Unsere benutzerdefinierten analytics auf Ihrer website ohne Verlangsamung Ihrer Webseite

en: Our firewall will allow your website to ban users, requests, ip addresses, and more.  This helps with having a more secure website.
de_DE: Unsere firewall Ihrer website zu verbieten, Benutzer-Anforderungen, ip-Adressen und mehr. Dies hilft mit, dass Sie eine sichere website ist.

en: Page
de_DE: Seite

en: Page Banning
de_DE: Seite Banning

en: Page Caching for (pages, and posts). Caching (stored for 30 days), cleared via CRON after 30 days for server optimization. Cached files autoupdating as changes are published. Page caching will solve one of the complexities with WordPress, you can save server resources and connections in order to deliver an optimized website.
de_DE: Seiten-Caching für (Seiten und Beiträge). Zwischenspeichern (gespeichert für 30 Tage), klärte per CRON nach 30 Tage für server-Optimierung. Cache-Dateien autoupdating änderungen veröffentlicht werden. Seiten-caching zu lösen, wird eine der Komplexitäten, die mit WordPress, können Sie server-Ressourcen und verbindungen, um liefern eine optimierte website.

en: Page Limit
de_DE: Seite Grenze

en: Page Slug
de_DE: Seite Slug

en: Page Views
de_DE: Seitenaufrufe

en: Performance
de_DE: Leistung

en: Please help us improve %2$s! If you opt-in, some data about your usage of %2$s will be sent to %5$s. If you skip this, that's okay! %2$s will still work just fine.
de_DE: Bitte helfen Sie uns, besser zu %2$s! Wenn Sie opt-in, einige Daten über Ihre Nutzung von %2$s wird gesendet werden, um die %5$s. Wenn Sie dies auslassen, das ist okay! %2$s wird immer noch gut funktionieren.

en: Plugin Hidden
de_DE: Plugin Versteckt

en: Powerup your website from slow to fast, with Dev.Land, we will help deliver your site optimized, secure, with great performance.
de_DE: Powerup Ihre website von langsam bis schnell, mit Dev.Land, wir werden helfen Sie zu liefern Ihre Website optimiert, sicher, mit hoher Leistung.

en: Preload Images Above Fold
de_DE: Preload Bilder Oben Falten

en: Preloading images and resources, for best performance this preloading code will detect resources is on each page and then tell the browser to preload those files.
de_DE: Vorausladen von Bildern und Ressourcen, für die beste performance dieses Vorladen-code wird erkannt, Ressourcen, ist auf jeder Seite, und dann sagen Sie den browser zum laden dieser Dateien.

en: Protect your website from breakins.  Using our login mover will do just that.  We block the default WordPress login path and change it to website.com/devland-login/ which will make your site more secure.  We also block access to the user list api, so hackers do not know the account name to potentially login. Please remember the login path.
de_DE: Schützen Sie Ihre website vom breakins. Über unser login-mover wird genau das tun. Wir blockieren die Standard-WordPress-login-Pfad ändern und es zu website.com/devland-login/ was machen Ihre Website sicherer. Wir auch blockieren Sie den Zugriff auf die Benutzer-api-Liste, damit Hacker nicht wissen, den Namen des Kontos, um potenziell login. Denken Sie bitte daran, den login-Pfad.

en: Protect your website from intruders, bad requests, and bots.
de_DE: Schützen Sie Ihre website vor Eindringlingen, bad Anfragen und bots.

en: Purchase
de_DE: Kaufen

en: Quality
de_DE: Qualität

en: Read our change log
de_DE: Lesen Sie unsere change-log

en: Read our documentation overview
de_DE: Lesen Sie unsere Dokumentation übersicht

en: Reading about optimized cache we determined that 90 days for most resources like videos, css, and js are okay.  However more requested items like images and fonts get a 365 day policy which makes them not really get updated.  Images get a new path even upon reloaded so this is not an issue.  Clearing cache on files or serving files with a version number also will get the latest.
de_DE: Lesen über optimierte cache haben wir festgestellt, dass 90 Tage für die meisten Ressourcen wie videos, css-und js sind okay. Aber mehr angeforderten Elemente wie Bilder und fonts erhalten Sie ein 365-Tages-Politik, die macht Sie nicht wirklich aktualisiert. Bilder bekommen Sie einen neuen Weg, auch bei neu geladen, so ist dies kein Problem. Clearing-cache auf Dateien oder Dateien mit einer Versionsnummer, außerdem wird Holen Sie sich die neuesten.

en: Realtime
de_DE: Echtzeit

en: Removal of WordPress Emoji library, in performance tests this shows to slow down.
de_DE: Entfernung von WordPress Emoji-Bibliothek, in der die performance-tests zeigt dies sich zu verlangsamen.

en: Remove all scripts, just use combine.min.js
de_DE: Entfernen Sie alle Skripts, verwenden Sie einfach combine.min.js

en: Resource Sync
de_DE: Ressourcen Synchronisieren

en: Resources (sort or delete below)
de_DE: Ressourcen (Sortieren, zu löschen oder unten)

en: Save Local
de_DE: Speichern Lokalen

en: Script Resources
de_DE: Skript-Ressourcen

en: Security
de_DE: Sicherheit

en: See our demo videos on getting started
de_DE: Sehen Sie sich unsere demo-videos auf erste Schritte

en: See what is happening Real-Time with your website.
de_DE: Sehen Sie, was passiert, in Echtzeit mit Ihren website.

en: See which bots are crawling your site, and ban them.
de_DE: Finden Sie die bots das Crawlen Ihrer Website, und Sie verbieten.

en: Select Your Security Level, Loose is recommended as Strict will disable iframes, and object code, and Locked Down will also disable inline styles and scripts sometimes causing problems, and also disabling third party resources.
de_DE: Wählen Sie Ihre Sicherheitsstufe, Lose wird empfohlen, da Strenge deaktivieren iframes und Objekt code, und Gesperrt, wird auch deaktivieren Sie die inline-Stile und Skripte manchmal verursachen Probleme, und auch die Deaktivierung der Drittanbieter-Ressourcen.

en: Serve up .webp images for enhanced performance
de_DE: Servieren .webp-Bilder für verbesserte Leistung

en: Services
de_DE: Dienstleistungen

en: Settings
de_DE: Einstellungen

en: Site Analytics
de_DE: Website Analytics

en: Site Vitals
de_DE: Website Lebenswichtigen Organen

en: Social Page Views
de_DE: Soziale Seitenaufrufe

en: Speed Options
de_DE: Speed-Optionen

en: SrcSet Disable
de_DE: SrcSet Deaktivieren

en: SrcSet is a mobile feature which the browser will request small image sizes for various screen sizes.  WordPress enabled this by default, but sometimes it can be taxing with 5 various sized images for each image, and the best option might be to just enable the 1 image.
de_DE: SrcSet ist eine mobile Funktion, die der browser die Anforderung kleinen Bildgrößen für die verschiedenen Bildschirm Größen. WordPress aktiviert diese automatisch, aber manchmal kann es anstrengend mit 5 verschiedene Größe der Bilder für jedes Bild, und die beste option könnte sein, aktivieren Sie einfach die 1 Bild.

en: Start the Conversion: Click the "Convert Images to AVIF" button to start the conversion process. Our plugin will handle the rest.
de_DE: Die Konvertierung starten: Klicken Sie auf die "Konvertieren Sie Bilder in AVIF" - button, um die Konvertierung zu starten. Unser plugin wird den rest erledigen.

en: Starting the conversion from file
de_DE: Beginn der Konvertierung von der Datei

en: Strict
de_DE: Strengen

en: Subscription
de_DE: Abonnement

en: Thanks For Being a Paid Member
de_DE: Danke, dass Sie ein Bezahltes Mitglied

en: The
de_DE: Die

en: The AVIF Image Conversion feature in our plugin empowers you to optimize and enhance your website's image performance by converting images to the highly efficient AVIF format. AVIF is a cutting-edge image format known for its exceptional compression efficiency without compromising image quality.
de_DE: Die AVIF-Bild-Konvertierung-Funktion in unserem plugin können Sie optimieren und verbessern Sie Ihre website, die Bild Leistung durch Umwandlung Bilder der effizienten AVIF-format. AVIF ist ein schneiden-Rand Bild format bekannt für seine außergewöhnliche Kompression Effizienz, ohne Kompromisse bei der Bildqualität.

en: The cache has been cleared.
de_DE: Der cache gelöscht wurde.

en: The scripts has been cleared.
de_DE: Die scripts gelöscht wurde.

en: Theme
de_DE: Thema

en: This app is not available for toggling.
de_DE: Diese app ist nicht für das Umschalten.

en: This is an all in one solution, this app will help most WordPress themes out of the box.  Please let us know if your theme has a special directory for css and js, as some tend to be several levels down from the root theme folder.  We will scan your root and sub directories, but if your theme has an additional sub directory please define it from your theme, we only support one additional folder.
de_DE: Dies ist ein all-in-one Lösung, diese app wird helfen, die meisten WordPress-themes out of the box. Bitte lassen Sie uns wissen, wenn Ihr Thema ist ein spezielles Verzeichnis für css-und js, einige neigen dazu, mehrere Ebenen unterhalb der Wurzel theme-Ordner. Wir Scannen Ihre root-und sub-Verzeichnisse, aber wenn Ihr Thema ist ein zusätzlicher sub-Verzeichnis legen Sie bitte es von Ihrem Thema, wir unterstützen nur einen zusätzlichen Ordner.

en: Timeout Limit (seconds)
de_DE: Zeitüberschreitung (Sekunden)

en: Timestamp
de_DE: Zeitstempel

en: Today
de_DE: Heute

en: Traffic Type
de_DE: Traffic-Typ

en: Turn On
de_DE: Schalten Sie

en: Turning this on, will take all scripts located inside your main theme inside the /js/ folder and combine them into one script this will allow mobile loading to be quicker.  Please also consider not combining anything that renders to the dom, as that will be faster not being combined.
de_DE: Durch einschalten (on), werden alle Skripts, die sich in Ihrem wichtigsten Thema innerhalb der /js/ Ordner und kombinieren Sie Sie in einem Skript dies ermöglicht es mobilen laden schneller zu sein. Beachten Sie bitte auch nicht die Kombination von etwas, das macht auf den dom, als, dass wird schneller sein, nicht kombiniert.

en: Uninstall
de_DE: Deinstallieren

en: Upgrade to Install
de_DE: Upgrade zu Installieren

en: upload module
de_DE: upload-Modul

en: Used Memory
de_DE: Verwendeten Speicher

en: Used memory at
de_DE: Verwendeten Speicher an

en: User Agent
de_DE: User-Agent

en: User Agent Banning
de_DE: User-Agent Banning

en: Users
de_DE: Benutzer

en: Using Enhanced Loading will give you better FCP scores as your load times should not wait around as long.
de_DE: Mit Hilfe der Erweiterten Be-erhalten Sie eine bessere FCP erzielt als Ihre Ladezeiten sollten Sie nicht warten, um, wie lange.

en: Using Object Cache will help speed up some common WordPress transactions.
de_DE: Mit dem Objekt-Cache beschleunigen einige gängige WordPress-Transaktionen.

en: Views
de_DE: Ansichten

en: WebP has been around since 2010, and is becoming more of a standard in 2018.  You will need some server based packages for this to work.  Our recommendation is contact your host or website administrator.  This plugin allows .jpg, .png, .gif to be uploaded into .webp format which is about 60% less in file size making your website faster.  We have a redirect for assets uploaded if they exsist once this plugin is activated it should work well.  Please contact us if you need a backlog of files converted into webp.
de_DE: WebP hat es schon seit 2010, und wird immer mehr zu einem standard in 2018. Benötigen Sie einige server-basierte Pakete für diese zu arbeiten. Unsere Empfehlung ist, Kontaktieren Sie Ihren Gastgeber oder Ihre website administrator. Dieses plugin erlaubt .jpg, .png, .gif hochgeladen werden, die in .format webp, etwa 60% weniger im Datei-Größe, so dass Ihre website schneller. Wir haben eine Umleitung für assets hochgeladen, wenn Sie inzwischen sobald das plugin aktiviert ist, sollte es gut funktionieren. Bitte Kontaktieren Sie uns wenn Sie benötigen einen Rückstand von Dateien umgewandelt webp.

en: While saving with WordPress your site might request to send your data out to 3rd party plugins for different application usage, and functions.  Enabling this local option only will disable all wp_remote_get commands, it should allow those functions to run with empty data. If you enable this Ping Google will be disabled as that will ping upon a post or page being created.
de_DE: Und sparen Sie mit WordPress Ihre Website möglicherweise Anfrage zu senden Sie Ihre Daten aus der 3rd-party-plugins für verschiedene Anwendung, Verwendung und Funktionen. Durch aktivieren dieser option lokal, nur deaktivieren Sie alle wp_remote_get Befehle, die es ermöglichen sollte, die diese Funktionen ausführen, mit leeren Daten. Wenn Sie dies aktivieren Ping Google wird deaktiviert sein, dass der ping auf einen Beitrag oder eine Seite erstellt wird.

en: While saving with WordPress your site, will tell Googlebot about new content this should help getting your pages indexed faster, there is no delay in sending to google as google should be allowed to be notified at time of publishing.
de_DE: Und sparen Sie mit WordPress Ihre Website, werden Sie den Googlebot anweisen, über neue Inhalte dies sollte dazu beitragen, Ihre Seiten indiziert schneller, es ist keine Verzögerung in der übertragung an google als google erlaubt sein sollte, um benachrichtigt zu werden, zum Zeitpunkt der Veröffentlichung.

en: WordPress block library is great, but did you know there are several css files that have to be turned on in order to make this work.  Depending upon your theme and setup this plugin will turn off the default styles allowing your website to write your own styles for WordPress blocks.
de_DE: WordPress-block-Bibliothek ist großartig, aber wussten Sie, es gibt mehrere css-Dateien, die eingeschaltet werden, um diese Arbeit zu machen. Je nach Ihrem Thema und setup dieses plugin schaltet die Standardstile, so dass Ihre Webseite schreiben Ihre eigenen Stile für WordPress-Blöcke.

en: WordPress Database Table Prefix
de_DE: WordPress Datenbank Tabelle Präfix

en: WordPress installs an emoji font by default this can slow your site down. This is called render blocking, as all fonts add time and block a page from rendering instantly.
de_DE: WordPress installiert, die ein emoji schriftart standardmäßig ist diese verlangsamen Ihre Website down. Dies nennt man render-blocking, als alle Schriften, die Zeit und blockieren Sie eine Seite gerendert sofort.

note: Description of the plugin
en: Wordpress plugin for speed, security, analytics, vitals, caching, and modern browsers.  Consolidate the features of many plugins, and add features that make sense.
de_DE: Wordpress-plugin für Geschwindigkeit, Sicherheit, analytics, lebenswichtigen Organen, Zwischenspeichern und modernen Browsern. Die Festigung der Merkmale von vielen plugins und Funktionen hinzuzufügen, die Sinn machen.

en: XMLRPC Disabled
de_DE: XMLRPC Deaktiviert

en: XMLRPC is a function that allows you to publish to your website via the WordPress app or another connected website.  This server runs well and is enabled by default.  WordPress did not account for the millions of bot that try to break into your site using this method.  Turning this off by default will disable the potential threats.
de_DE: XMLRPC ist eine Funktion, die ermöglicht Sie zu veröffentlichen Sie auf Ihrer Webseite über die WordPress-app oder einem anderen verbundenen website. Dieser server läuft auch und ist standardmäßig aktiviert. WordPress nicht Konto für die Millionen von Bots, die versuchen zu brechen in Ihre Website verwenden Sie diese Methode. Wenn Sie diese Option deaktivieren, die standardmäßig deaktiviert werden, die potenzielle Bedrohungen.

en: Yes
de_DE: Ja

en: You can write to the
de_DE: Sie können schreiben, die

en: You do not have write permissions for the
de_DE: Sie haben keine Schreibberechtigung für den

en: You have exceeded your allocated page views for the current month. Please visit our plans, use code 'Upgrade77' to upgrade
de_DE: Sie überschritten haben Ihr zugeordneten Seite Ansichten für den aktuellen Monat. Bitte besuchen Sie unsere Pläne, benutzen Sie den code 'Upgrade77' upgrade

en: You Own This
de_DE: Sie

en: Your Account
de_DE: Ihr Konto

en: Your Apps
de_DE: Ihre Apps

en: Your Available Apps
de_DE: Ihre Verfügbaren Apps
