Dev.Land - en to da_DK translation catalogue (216 entries)

en: - IP Bans
da_DK: - IP-Forbud

en: - Settings
da_DK: - Indstillinger

en: AVIF (AV1 Image File Format) is a cutting-edge image format that leverages the power of the AV1 video codec to deliver exceptional image compression while maintaining high visual quality. It employs advanced techniques to significantly reduce file sizes without compromising image fidelity, making it an ideal choice for efficient web and digital content delivery.
da_DK: AVIF (AV1 Image File Format) er en cutting-edge image format, der udnytter kraften af AV1-video-codec til at levere exceptionel billede kompression og samtidig opretholde høj visuel kvalitet. Det anvender avancerede teknikker til at reducere filstørrelser uden at gå på kompromis billede troskab, hvilket gør det til et ideelt valg for en effektiv web og digital levering af indhold.

en: AVIF Conversion
da_DK: AVIF Konvertering

en: Add jQuery library for inline script compatibility
da_DK: Tilføj jQuery bibliotek for inline script kompatibilitet

en: Add to Dev.Land dashboard vital information on your WordPress website
da_DK: Tilføj til Dev.Land dashboard vigtige oplysninger på din WordPress hjemmeside

en: Advanced Settings
da_DK: Avancerede Indstillinger

en: Allow Google to be notified that your site has new content
da_DK: Tillader Google at få besked om, at dit websted er nyt indhold

en: App Settings
da_DK: App-Indstillinger

en: Are you using a WordPress Block Theme, or Theme with Child Theme Header
da_DK: Bruger du en WordPress Blok Tema, eller et Tema med Barnet Tema Header

en: Available Memory
da_DK: Hukommelse

en: Available memory at 30% or greater
da_DK: Hukommelse, der er tilgængelig på 30% eller derover

en: Ban pages to your website by request.
da_DK: Forbud sider til din hjemmeside ved anmodning.

en: Ban requests to your website by IP address.
da_DK: Forbud anmodninger til din hjemmeside via en IP-adresse.

en: Batch Size
da_DK: Batch-Størrelse

en: Block a UserAgent
da_DK: Blok a UserAgent

en: Block external access to publishing on your website
da_DK: Blokere ekstern adgang til publicering på din hjemmeside

en: Browser Banning
da_DK: Browser Forbud Mod

en: CF7 is one of the most popular form builders in WordPress, however it can add a lot of resources for styles, ajax scripts, and more that can bloat your performance.  Our recommendation is to load these scripts onto the pages you need them on.
da_DK: CF7 er et af de mest populære form bygherrer i WordPress, men det kan tilføje en masse ressourcer for stilarter, ajax-skripter, og meget mere, der kan fylde din præstation. Vores anbefaling er at indlæse disse scripts på de sider, du har brug for dem.

en: Cache Policy
da_DK: Cache Politik

en: Cancel
da_DK: Annuller

en: Categories
da_DK: Kategorier

en: Change App Settings
da_DK: Ændre App-Indstillinger

en: Classic Styles
da_DK: Klassiske Stilarter

en: Clear Cache
da_DK: Ryd Cache

en: Clear Scripts
da_DK: Klar Scripts

en: Combine your scripts into one script, which will save resource requests.
da_DK: Kombinere dine scripts ind i et script, der vil spare ressourcer anmodninger.

en: Consider giving us a review
da_DK: Overveje at give os en anmeldelse

en: Content-Security-Policy HTTP response header helps you reduce XSS risks on modern browsers by declaring which dynamic resources are allowed to load.
da_DK: Indhold-Sikkerhed-Politik HTTP response header hjælper dig med at reducere XSS risici på moderne browsere ved at erklære, hvor dynamiske ressourcer er tilladt at indlæse.

en: Continue
da_DK: Fortsæt

en: Conversion Progress
da_DK: Konvertering Fremskridt

en: Conversion complete. Converted files
da_DK: Konverteringen er fuldført. Konverterede filer

en: Convert Images to AVIF
da_DK: Konverter Billeder til AVIF

en: Convert heavy inline styles to external files for FID, LCP to help user mobile load times.
da_DK: Konvertere tunge inline-styles til eksterne filer til FID, LCP for at hjælpe brugeren mobile load-tider.

en: Current Time
da_DK: Aktuel Tid

en: Custom Resource Folder (/assets/resources/)
da_DK: Brugerdefineret Ressource Mappe (/assets/resources/)

en: Customize Conversion Options: Adjust the conversion settings, including timeout limits, batch sizes, and quality, to align with your site's requirements.
da_DK: Tilpas Konvertering Muligheder: Juster indstillingerne for konvertering, herunder timeout grænser, batch-størrelser og kvalitet, for at tilpasse dit websted krav.

en: Dark
da_DK: Mørk

en: Database Limit
da_DK: Database Grænse

en: Database Name
da_DK: Database Navn

en: Define a path for a custom login
da_DK: Angiv en sti til en brugerdefineret login

en: Dequeue all CSS and JS files
da_DK: Dequeue alle CSS og JS filer

en: Dev.Land Options
da_DK: Dev.Jord Muligheder

en: Direct Page Views
da_DK: Direkte Sidevisninger

en: Disable Classic Wordpress Bloat for a faster website
da_DK: Deaktiver Klassisk Wordpress Bloat til en hurtigere hjemmeside

en: Disables srcset in featured posts as WordPress enables this by default
da_DK: Deaktiverer srcset i udvalgte stillinger som WordPress gør det muligt for denne som standard

en: Do you wish to force .webp paths, as some file migrated need this
da_DK: Ønsker du at tvinge .webp stier, som nogle har brug for denne fil migreret

en: Does your theme use inline JavaScript?
da_DK: Gør dit tema brug inline JavaScript?

en: Emoji Disable
da_DK: Emoji Deaktivere

en: Enable 'Plugin Hidden' Mode
da_DK: Aktiver 'Plugin Skjulte' Tilstand

en: Enable This App
da_DK: Aktivere Denne App

en: Enhanced Loading
da_DK: Forbedret Læsning

en: Enjoy Faster Loading: Once the conversions are complete, your site will benefit from faster loading times and improved overall performance.
da_DK: Nyd Hurtigere Indlæsning: Når konverteringer er komplet, dit websted vil drage fordel af hurtigere loading tider og forbedret samlede præstation.

en: Enter a relative url like /login/
da_DK: Indtast en relativ url-adresse som /login/

en: Firewall IP Bans
da_DK: Firewall IP-Forbud

en: Firewall Settings
da_DK: Firewall-Indstillinger

en: For a better user experience Google suggests to load your images above the fold preloaded, which allows users to not have to wait for the image to load.
da_DK: For en bedre brugeroplevelse Google foreslår at indlæse dine billeder above the fold præinstalleret, som giver brugerne mulighed for ikke nødt til at vente til det billede, der skal indlæses.

en: Force your WordPress site to ignore background processes upon saving.
da_DK: At tvinge din WordPress websted til at ignorere baggrund processer på at spare.

en: Generate posts and page into cached files from the database.
da_DK: Generere indlæg og side til cachelagrede filer fra databasen.

en: Get analytics on live traffic on your website.
da_DK: Få analytics på live trafik på din hjemmeside.

en: Get some user data and traffic analysis of what is popular on your website.
da_DK: Få nogle bruger data trafik analyse af, hvad der er populært på din hjemmeside.

en: Getting Started
da_DK: Kom Godt I Gang

en: Have your browser, secure your website and reduce XSS risks.
da_DK: Har din browser, sikre dit websted og reducere XSS risici.

en: Having a cache policy will have the resources requested less often.
da_DK: At have en cache-politik vil have de ressourcer, der er anmodet om mindre ofte.

en: Helping Fonts, CSS, and JS preload faster.
da_DK: Hjælpe Skrifttyper, CSS og JS preload hurtigere.

en: Hide your plugins from bots and external requests.
da_DK: Skjul dine plugins fra bots og eksterne anmodninger.

en: Hire Experts
da_DK: Ansætte Eksperter

en: IP Address
da_DK: IP-Adresse

en: IP Banning
da_DK: IP-Banning

en: IP Bans
da_DK: IP-Forbud

en: Ideal settings
da_DK: Ideelle indstillinger

en: Images
da_DK: Billeder

en: Images load quicker when visible, when detected in the viewport.
da_DK: Billeder indlæses hurtigere, når de er synlige, når de opdages i viewport.

en: Inline Style Conversion
da_DK: Inline Style Konvertering

en: Install Available
da_DK: Installere Tilgængelige

en: Installed
da_DK: Installeret

en: Language and Options Reset
da_DK: Sprog og Indstillinger Reset

en: Language and saved data has been reset.
da_DK: Sprog og gemte data, der er blevet nulstillet.

en: Last 24 hours
da_DK: Sidste 24 timer

en: Last 3 Months
da_DK: Seneste 3 Måneder

en: Last 30 minutes
da_DK: Sidste 30 minutter

en: Last 6 Months
da_DK: Sidste 6 Måneder

en: Last Month
da_DK: Sidste Måned

en: Last Week
da_DK: I Sidste Uge

en: Last Year
da_DK: Sidste År

en: Less Resources, Better preloading, Optmized delivery of files.
da_DK: Færre Ressourcer, Bedre forspændt, Optmized levering af filer.

en: Light
da_DK: Lys

en: Limit the posts per page set in Wordpress.
da_DK: Begrænse indlæg per side sat i Wordpress.

en: Load More Items
da_DK: Indlæse Flere Produkter

en: Load forms faster for speed and vital performance
da_DK: Indlæse formularer hurtigere for hastighed og vital ydeevne

en: Load site resources in the browser, before the page renders
da_DK: Belastning site ressourcer i browseren, inden den side gør

en: Location
da_DK: Beliggenhed

en: Locked Down
da_DK: Lukket

en: Login Mover
da_DK: Login-Mover

en: Loose
da_DK: Løs

en: Max Memory Limit
da_DK: Max Hukommelse Grænse

en: Max Memory Limit at
da_DK: Max Hukommelse Grænse ved

en: Merge Speed
da_DK: Flet Hastighed

en: Monitor Progress: You can monitor the progress of conversions and view the list of successfully converted images directly from the plugin's interface.
da_DK: Overvåge Fremskridt: Du kan overvåge udviklingen af konverteringer og se listen over konverteret billeder direkte fra plugin ' s interface.

en: Most WordPress websites have no easy way to be informed of outdated settings or php modules, with site vitals we can quickly tell which areas of our website need to be improved.  Our dials will install on our main page, please note that green is ideal setting and yellow is a bit less than ideal and red could use some improvements.  Clicking on the dials will enable more details about your website.
da_DK: De fleste WordPress hjemmesider er ikke nogen nem måde at blive informeret af forældede indstillinger eller php moduler, med site vigtig at vi hurtigt kan fortælle, hvilke områder af vores hjemmeside er nødt til at blive forbedret. Vores ringer vil installere på vores hovedside, bemærk venligst, at grøn er ideel beliggenhed og gul er en smule mindre end ideel, og rød kan bruge nogle forbedringer. At klikke på de ringer, vil gøre det muligt for flere oplysninger om dit websted.

en: Moves the url to login to your Wordpress website
da_DK: Flytter den url-adresse til at logge ind på din Wordpress hjemmeside

en: Moving your inline styles into a seperate file will help with load times and performance.
da_DK: Flytning af din inline styles i en separat fil, vil hjælpe med at indlæse og ydeevne.

en: Naturally there is no limit to how many object can be returned in WorPress which can allow users to request thousands of objects if the query allows it, using Database limit will change that to only be 10 per page.  There is no limit for logged in admins.
da_DK: Naturligvis er der ingen grænse for, hvor mange objekter kan returneres i WorPress, som kan give brugerne mulighed for at anmode om tusindvis af genstande, hvis forespørgslen gør det muligt, ved hjælp af Databasen grænse vil ændre det til kun at være 10 per side. Der er ingen grænse for logget admins.

en: Next Generation image format
da_DK: Næste Generation billede format

en: No
da_DK: Ingen

en: No conversion progress available. Click the 'Convert Images to AVIF' button to start the conversion.
da_DK: Ingen konvertering fremskridt, der er til rådighed. Klik på "Konverter Billeder til AVIF' - knappen for at starte konverteringen.

en: No data available for this time frame.
da_DK: Ingen data til rådighed for denne tidsramme.

en: No files were converted.
da_DK: Ingen filer blev konverteret.

en: Object Cache is a great way to have the database transactions skip certain pieces to load in that are called over and over.
da_DK: Object Cache er en fantastisk måde at få database transaktioner springe over visse stykker til at indlæse i at kaldes igen og igen.

en: On
da_DK: På

en: Optimize
da_DK: Optimere

en: Organic Page Views
da_DK: Økologisk Sidevisninger

en: Our custom analytics on your website without slowing down your website
da_DK: Vores brugerdefinerede analytics på din hjemmeside uden at bremse din hjemmeside

en: Our firewall will allow your website to ban users, requests, ip addresses, and more.  This helps with having a more secure website.
da_DK: Vores firewall vil give din hjemmeside til at forbyde brugere, anmodninger, ip-adresser, og meget mere. Dette hjælper med at have en mere sikker hjemmeside.

en: Page
da_DK: Side

en: Page Banning
da_DK: Side Forbyde

en: Page Cache
da_DK: Side Cache

en: Page Caching for (pages, and posts). Caching (stored for 30 days), cleared via CRON after 30 days for server optimization. Cached files autoupdating as changes are published. Page caching will solve one of the complexities with WordPress, you can save server resources and connections in order to deliver an optimized website.
da_DK: Side Caching for (sider og indlæg). Caching (gemt i 30 dage), cleares via CRON efter 30 dage for server-optimering. Cachelagrede filer autoupdating som ændringer er offentliggjort. Side caching vil løse et af de problemer med WordPress, kan du spare server ressourcer og forbindelser med henblik på at levere en optimeret hjemmeside.

en: Page Limit
da_DK: Side Grænse

en: Page Slug
da_DK: Side Slug

en: Page Views
da_DK: Sidevisninger

en: Performance
da_DK: Resultater

en: Please help us improve %2$s! If you opt-in, some data about your usage of %2$s will be sent to %5$s. If you skip this, that's okay! %2$s will still work just fine.
da_DK: Hjælp os med at forbedre %2$s! Hvis du vælger, at nogle data om din brug af %2$s vil blive sendt til %5$s. Hvis du springer dette, det er okay! %2$s vil stadig fungere fint.

en: Plugin Hidden
da_DK: Plugin Skjulte

en: Powerup your website from slow to fast, with Dev.Land, we will help deliver your site optimized, secure, with great performance.
da_DK: Powerup din hjemmeside fra langsom til hurtig, med Dev.Den jord, vi vil medvirke til, at dit websted er optimeret, sikker, med stor ydeevne.

en: Preload Images Above Fold
da_DK: Preload Billederne Ovenfor Fold

en: Preloading
da_DK: Forspændt

en: Preloading images and resources, for best performance this preloading code will detect resources is on each page and then tell the browser to preload those files.
da_DK: Forhåndsindlæsning af billeder og ressourcer, for den bedste ydeevne dette forspændt kode vil opdage ressourcer, der er på hver side og derefter fortælle browseren, at preload disse filer.

en: Protect your website from breakins.  Using our login mover will do just that.  We block the default WordPress login path and change it to website.com/devland-login/ which will make your site more secure.  We also block access to the user list api, so hackers do not know the account name to potentially login. Please remember the login path.
da_DK: Beskyt dit websted fra breakins. Ved hjælp af vores login-mover vil gøre netop det. Vi blokere standard WordPress login sti og ændre det til website.com/devland-login/ der vil gøre din hjemmeside mere sikker. Vi har også blokere adgang til brugerens liste api, så hackere ikke kender navnet på kontoen til potentielt at logge ind. Husk venligst login vej.

en: Protect your website from intruders, bad requests, and bots.
da_DK: Beskytte din hjemmeside mod hackere, bad anmodninger, og bots.

en: Purchase
da_DK: Køb

en: Quality
da_DK: Kvalitet

en: Read our change log
da_DK: Læs vores ændre log

en: Read our documentation overview
da_DK: Læs vores dokumentation overblik

en: Reading about optimized cache we determined that 90 days for most resources like videos, css, and js are okay.  However more requested items like images and fonts get a 365 day policy which makes them not really get updated.  Images get a new path even upon reloaded so this is not an issue.  Clearing cache on files or serving files with a version number also will get the latest.
da_DK: At læse om optimeret cache vi besluttet, at 90 dage for de fleste ressourcer såsom videoer, css og js er okay. Men flere og flere ønskede elementer som billeder og skrifttyper, der får en 365 dages politik, som gør dem ikke rigtig få opdateret. Billeder får en ny vej, selv ved reloaded, så dette er ikke et problem. At rydde cachen på filer eller filer, der serverer med et versionsnummer, også vil få det seneste.

en: Removal of WordPress Emoji library, in performance tests this shows to slow down.
da_DK: Fjernelse af WordPress Emoji bibliotek, i test af ydeevne dette viser, at sætte farten ned.

en: Remove all scripts, just use combine.min.js
da_DK: Fjern alle scripts, bare bruge combine.min.js

en: Resource Sync
da_DK: Ressource Sync

en: Resources (sort or delete below)
da_DK: Ressourcer (sort eller slette nedenfor)

en: Save Local
da_DK: Spar Lokale

en: Script Resources
da_DK: Script Ressourcer

en: Security
da_DK: Sikkerhed

en: See our demo videos on getting started
da_DK: Se vores demo-videoer på at komme i gang

en: See what is happening Real-Time with your website.
da_DK: Se hvad der sker i Real-Tid med din hjemmeside.

en: See which bots are crawling your site, and ban them.
da_DK: Se hvilke robotter er at gennemgå dit websted, og forbyde dem.

en: Select Your Security Level, Loose is recommended as Strict will disable iframes, and object code, and Locked Down will also disable inline styles and scripts sometimes causing problems, and also disabling third party resources.
da_DK: Vælg Dit Niveau af Sikkerhed, Løs anbefales som en Streng, vil den blive deaktiveret iframes, og objektkode, og Låst Ned, vil også deaktivere indbyggede typografier og scripts nogle gange skaber problemer, og også deaktivere tredjeparts ressourcer.

en: Serve up .webp images for enhanced performance
da_DK: Tjene op .webp billeder til forbedret ydeevne

en: Services
da_DK: Service

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Site Analytics
da_DK: Ejendommen Analytics

en: Site Vitals
da_DK: Vigtig Hjemmeside

en: Social Page Views
da_DK: Sociale Sidevisninger

en: Speed Options
da_DK: Hastighed Muligheder

en: SrcSet Disable
da_DK: SrcSet Deaktivere

en: SrcSet is a mobile feature which the browser will request small image sizes for various screen sizes.  WordPress enabled this by default, but sometimes it can be taxing with 5 various sized images for each image, and the best option might be to just enable the 1 image.
da_DK: SrcSet er en mobil-funktion, som browseren vil anmode lille billede størrelser til forskellige skærmstørrelser. WordPress aktiveret som standard, men nogle gange kan det være at beskatte med 5 forskellige størrelse billeder, til hvert billede, og den bedste mulighed kunne være at bare sætte 1 billede.

en: Start the Conversion: Click the "Convert Images to AVIF" button to start the conversion process. Our plugin will handle the rest.
da_DK: Start Konvertering: Klik på "Konverter Billeder til AVIF" knappen for at starte konverteringen. Vores plugin vil klare resten.

en: Starting the conversion from file
da_DK: Starter konverteringen fra fil

en: Strict
da_DK: Strenge

en: Subscription
da_DK: Abonnement

en: Support
da_DK: Støtte

en: Thanks For Being a Paid Member
da_DK: Tak For at Være en Betalt Medlem

en: The
da_DK: Den

en: The AVIF Image Conversion feature in our plugin empowers you to optimize and enhance your website's image performance by converting images to the highly efficient AVIF format. AVIF is a cutting-edge image format known for its exceptional compression efficiency without compromising image quality.
da_DK: Den AVIF Billede Konvertering funktion i vores plugin giver dig mulighed for at optimere og forbedre din hjemmesides image ydeevne ved at konvertere billeder til den meget effektive AVIF format. AVIF er en cutting-edge billede format er kendt for sin exceptionelle kompression effektivitet uden at gå på kompromis med billedkvaliteten.

en: The cache has been cleared.
da_DK: Cachen er blevet ryddet.

en: The scripts has been cleared.
da_DK: De scripts, der er blevet ryddet.

en: Theme
da_DK: Tema

en: This app is not available for toggling.
da_DK: Denne app er ikke tilgængelig for skift mellem opkald.

en: This is an all in one solution, this app will help most WordPress themes out of the box.  Please let us know if your theme has a special directory for css and js, as some tend to be several levels down from the root theme folder.  We will scan your root and sub directories, but if your theme has an additional sub directory please define it from your theme, we only support one additional folder.
da_DK: Dette er en alt i én løsning, er denne app vil hjælpe de fleste WordPress temaer ud af boksen. Lad os vide, hvis dit tema er et særligt bibliotek til css og js, som nogle har tendens til at være flere niveauer ned fra roden tema-mappen. Vi vil scanne dit rod-og sub-mapper, men hvis dit tema er en ekstra sub mappe angiv den fra dit tema, kan vi kun støtte en ekstra mappe.

en: Timeout Limit (seconds)
da_DK: Timeout-fristen (sekunder)

en: Today
da_DK: I dag

en: Traffic Type
da_DK: Trafik Type

en: Turn On
da_DK: Tænder

en: Turning this on, will take all scripts located inside your main theme inside the /js/ folder and combine them into one script this will allow mobile loading to be quicker.  Please also consider not combining anything that renders to the dom, as that will be faster not being combined.
da_DK: Vende dette på, vil tage alle scripts, placeret inde i dit vigtigste tema inde i /js/ mappe og kombinere dem i én script dette vil give mobile ilægning af at være hurtigere. Vær også overveje ikke at kombinere noget, der gør, at den dom, som den, der vil være hurtigere og ikke bliver kombineret.

en: Uninstall
da_DK: Afinstaller

en: Unlock All Features
da_DK: Lås Op For Alle Funktioner

en: Upgrade
da_DK: Opgradering

en: Upgrade to Install
da_DK: Opgradering til at Installere

en: Usage
da_DK: Brug

en: Used Memory
da_DK: Anvendt Hukommelse

en: Used memory at
da_DK: Anvendt hukommelse på

en: User Agent
da_DK: User-Agent

en: User Agent Banning
da_DK: User-Agent Forbud Mod

en: Users
da_DK: Brugere

en: Using Enhanced Loading will give you better FCP scores as your load times should not wait around as long.
da_DK: Med Forbedret Læsning vil give dig bedre FCP score som din load-tider bør ikke vente så længe.

en: Using Object Cache will help speed up some common WordPress transactions.
da_DK: Ved hjælp af Object Cache vil bidrage til at fremskynde nogle fælles WordPress transaktioner.

en: Views
da_DK: Udsigt

en: WebP has been around since 2010, and is becoming more of a standard in 2018.  You will need some server based packages for this to work.  Our recommendation is contact your host or website administrator.  This plugin allows .jpg, .png, .gif to be uploaded into .webp format which is about 60% less in file size making your website faster.  We have a redirect for assets uploaded if they exsist once this plugin is activated it should work well.  Please contact us if you need a backlog of files converted into webp.
da_DK: WebP har eksisteret siden 2010, og er ved at blive mere af en standard i 2018. Du vil har brug for nogle server-baserede pakker, for at det virker. Vores anbefaling er at kontakte din vært eller hjemmeside administrator. Dette plugin giver mulighed for .jpg, .png .gif til at være uploadet til .webp-formatet, der er ca 60% mindre i fil størrelsen at gøre din hjemmeside hurtigere. Vi har en omdirigering for aktiver, der er uploaded, hvis de exsist når dette plugin er aktiveret, det skal fungere godt. Kontakt os, hvis du har brug for en ophobning af filer konverteret til webp.

en: While saving with WordPress your site might request to send your data out to 3rd party plugins for different application usage, and functions.  Enabling this local option only will disable all wp_remote_get commands, it should allow those functions to run with empty data. If you enable this Ping Google will be disabled as that will ping upon a post or page being created.
da_DK: Og samtidig spare med WordPress dit websted, kan anmodning om at sende dine data til 3. part plugins til forskellige brug af programmet, og funktioner. Aktivering af denne lokale indstilling vil deaktivere alle wp_remote_get kommandoer, bør det give disse funktioner for at køre med tomme data. Hvis du aktiverer denne Ping Google vil blive deaktiveret, der vil ping på et indlæg eller en side, der bliver skabt.

en: While saving with WordPress your site, will tell Googlebot about new content this should help getting your pages indexed faster, there is no delay in sending to google as google should be allowed to be notified at time of publishing.
da_DK: Og samtidig spare med WordPress på din hjemmeside, vil fortælle Googlebot om nyt indhold dette bør hjælpe med at få dine sider indekseret hurtigere, der er ingen forsinkelse i sender til google, så google skal have lov til at blive meddelt på tidspunktet for offentliggørelsen.

en: WordPress Database Table Prefix
da_DK: WordPress Database Tabel Prefix

en: WordPress block library is great, but did you know there are several css files that have to be turned on in order to make this work.  Depending upon your theme and setup this plugin will turn off the default styles allowing your website to write your own styles for WordPress blocks.
da_DK: WordPress blok bibliotek er fantastisk, men vidste du, at der er flere css-filer, der er nødt til at være tændt for at gøre dette arbejde. Afhængigt af dit tema og opsætning af dette plugin vil slukke den standard stilarter, så din hjemmeside til at skrive din egen stil for WordPress blokke.

en: WordPress installs an emoji font by default this can slow your site down. This is called render blocking, as all fonts add time and block a page from rendering instantly.
da_DK: WordPress installerer en emoji skrifttype som standard dette kan sænke dit website ned. Dette kaldes gøre at blokere, så alle skrifttyper føje tid og blokere en side fra rendering med det samme.

en: Wordpress plugin for speed, security, analytics, vitals, caching, and modern browsers.  Consolidate the features of many plugins, and add features that make sense.
da_DK: Wordpress plugin til hastighed, sikkerhed, analytics, der er vigtig, caching og moderne browsere. Konsolidere funktioner i mange plugins, og tilføje funktioner, der giver mening.

en: XMLRPC Disabled
da_DK: XMLRPC Handicappede

en: XMLRPC is a function that allows you to publish to your website via the WordPress app or another connected website.  This server runs well and is enabled by default.  WordPress did not account for the millions of bot that try to break into your site using this method.  Turning this off by default will disable the potential threats.
da_DK: XMLRPC er en funktion, der giver dig mulighed for at udgive din hjemmeside via WordPress app eller et andet tilsluttet hjemmeside. Denne server kører godt og er som standard aktiveret. WordPress har ikke højde for de millioner af bot, der forsøger at bryde ind på dit websted ved hjælp af denne metode. Slå denne fra som standard vil deaktivere den potentielle trusler.

en: Yes
da_DK: Ja

en: You Own This
da_DK: Du Ejer Dette

en: You can write to the
da_DK: Du kan skrive til

en: You do not have write permissions for the
da_DK: Du har ikke skriverettigheder til

en: You have exceeded your allocated page views for the current month. Please visit our plans, use code 'Upgrade77' to upgrade
da_DK: Du har overskredet dine tildelte sidevisninger for den aktuelle måned. Besøg vores planer, skal du bruge koden 'Upgrade77' for at opgradere

en: Your Account
da_DK: Din Konto

en: Your Apps
da_DK: Dine Apps

en: Your Available Apps
da_DK: Din Apps Til Rådighed

en: directory
da_DK: bibliotek

en: directory does not exist
da_DK: bibliotek findes ikke

en: directory exist
da_DK: bibliotek findes

en: files have been successfully converted so far
da_DK: filer, der er blevet konverteret, så langt

en: free
da_DK: gratis

en: is enabled
da_DK: er aktiveret

en: is not enabled
da_DK: er ikke aktiveret

en: is not supported
da_DK: er ikke understøttet

en: is supported
da_DK: understøttes

en: of
da_DK: af

en: or
da_DK: eller

en: or greater
da_DK: eller større

en: upload module
da_DK: upload modulet
