Dev.Land - en to fr_CA translation catalogue (221 entries)

en: - IP Bans
fr_CA: - Interdictions IP

en: - Real-Time
fr_CA: - En Temps Réel

en: - Settings
fr_CA: - Paramètres

en: AVIF (AV1 Image File Format) is a cutting-edge image format that leverages the power of the AV1 video codec to deliver exceptional image compression while maintaining high visual quality. It employs advanced techniques to significantly reduce file sizes without compromising image fidelity, making it an ideal choice for efficient web and digital content delivery.
fr_CA: AVIF (AV1 Image File Format) est un coupe-bord de format d'image qui tire parti de la puissance de la AV1 codec vidéo pour délivrer une qualité d'image exceptionnelle de compression tout en conservant une grande qualité visuelle. Il emploie des techniques de pointe pour réduire de façon significative les tailles de fichier sans compromettre l'image de la fidélité, qui en font un choix idéal pour l'efficacité du web et du contenu numérique de livraison.

en: AVIF Conversion
fr_CA: AVIF de Conversion

en: Add jQuery library for inline script compatibility
fr_CA: Ajouter de la bibliothèque jQuery pour de script en ligne de compatibilité

en: Add to Dev.Land dashboard vital information on your WordPress website
fr_CA: Ajouter à Dev.La terre du tableau de bord des informations vitales sur votre site WordPress

en: Advanced Settings
fr_CA: Paramètres Avancés

en: Allow Google to be notified that your site has new content
fr_CA: Permettre à Google d'être avisé que votre site a du nouveau contenu

en: App Settings
fr_CA: Les Paramètres De L'Application

en: Are you using a WordPress Block Theme, or Theme with Child Theme Header
fr_CA: Êtes-vous à l'aide de WordPress Bloc de Thème, ou un Thème Enfant du Thème de l'en-Tête

en: Available Memory
fr_CA: La Mémoire Disponible

en: Available memory at 30% or greater
fr_CA: La mémoire disponible à 30% ou plus

en: Ban pages to your website by request.
fr_CA: L'interdiction des pages de votre site web par demande.

en: Ban requests to your website by IP address.
fr_CA: Interdire les demandes de votre site web par adresse IP.

en: Batch Size
fr_CA: La Taille Des Lots

en: Block a UserAgent
fr_CA: Bloquer un UserAgent

en: Block external access to publishing on your website
fr_CA: Bloquer l'accès externe à la publication sur votre site web

en: Browser Banning
fr_CA: Navigateur Interdiction

en: Browser Type
fr_CA: Le Type De Navigateur

en: CF7 is one of the most popular form builders in WordPress, however it can add a lot of resources for styles, ajax scripts, and more that can bloat your performance.  Our recommendation is to load these scripts onto the pages you need them on.
fr_CA: CF7 est l'un des plus populaires constructeurs de forme dans WordPress, cependant, il peut ajouter un grand nombre de ressources pour les styles, scripts ajax, et plus que peuvent augmenter votre performance. Notre recommandation est à la charge de ces scripts sur les pages dont vous avez besoin sur.

en: Cache Policy
fr_CA: Cache De La Politique

en: Cancel
fr_CA: Annuler

en: Categories
fr_CA: Catégories

en: Change App Settings
fr_CA: Changement Des Paramètres De L'Application

en: Classic Styles
fr_CA: Les Styles Classiques

en: Clear Cache
fr_CA: Vider Le Cache

en: Clear Scripts
fr_CA: Claire Scripts

en: Combine your scripts into one script, which will save resource requests.
fr_CA: Combiner vos scripts dans un script, qui va enregistrer les demandes de ressources.

en: Consider giving us a review
fr_CA: Envisager de nous donner un examen

en: Contact Form 7
fr_CA: Formulaire De Contact 7

en: Content Security Policy
fr_CA: Contenu De La Politique De Sécurité

en: Content-Security-Policy HTTP response header helps you reduce XSS risks on modern browsers by declaring which dynamic resources are allowed to load.
fr_CA: Contenu de la Politique de Sécurité de la réponse HTTP en-tête vous permet de réduire les XSS risques sur les navigateurs modernes en déclarant dynamique des ressources sont autorisés à charger.

en: Continue
fr_CA: Continuer

en: Conversion Progress
fr_CA: Progrès De Conversion

en: Conversion complete. Converted files
fr_CA: La Conversion complète. Les fichiers convertis

en: Convert Images to AVIF
fr_CA: Convertir des Images en AVIF

en: Convert heavy inline styles to external files for FID, LCP to help user mobile load times.
fr_CA: Convertir lourds styles en ligne à des fichiers externes pour FID, LCP pour aider les utilisateurs mobiles, les temps de chargement.

en: Current Time
fr_CA: Heure Actuelle

en: Custom Resource Folder (/assets/resources/)
fr_CA: Personnalisé Dossier de Ressources (/assets/ressources/)

en: Customize Conversion Options: Adjust the conversion settings, including timeout limits, batch sizes, and quality, to align with your site's requirements.
fr_CA: Personnaliser les Options de Conversion: pour Régler les paramètres de conversion, y compris les limites de délai, des tailles de lots, et de qualité, afin de les aligner avec votre site à vos exigences.

en: Dark
fr_CA: Sombre

en: Database Limit
fr_CA: Limite De Données

en: Database Name
fr_CA: Nom De Base De Données

en: Define a path for a custom login
fr_CA: Définir un chemin d'accès personnalisé à la connexion

en: Dequeue all CSS and JS files
fr_CA: Retirer tous les fichiers CSS et JS

en: Dev.Land
fr_CA: Dev.Terre

en: Dev.Land Options
fr_CA: Dev.Options De Terrain

en: Direct Page Views
fr_CA: Direct De Pages Vues

en: Disable Classic Wordpress Bloat for a faster website
fr_CA: Désactiver Classique de Wordpress Dilatation plus rapide d'un site web

en: Disables srcset in featured posts as WordPress enables this by default
fr_CA: Désactive srcset en vedette les postes de WordPress permet à présent par défaut

en: Do you wish to force .webp paths, as some file migrated need this
fr_CA: Voulez-vous la force .webp chemins, comme certains le fichier migré besoin de cette

en: Does your theme use inline JavaScript?
fr_CA: Est-ce que votre thème utilise le JavaScript en ligne?

en: Emoji Disable
fr_CA: Emoji Désactiver

en: Enable 'Plugin Hidden' Mode
fr_CA: Activer Le Plugin Caché " Mode

en: Enable This App
fr_CA: Activer Cette Application

en: Enhanced Loading
fr_CA: Amélioré De Chargement

en: Enjoy Faster Loading: Once the conversions are complete, your site will benefit from faster loading times and improved overall performance.
fr_CA: Profitez de Chargement plus Rapide: une Fois que les conversions sont terminées, votre site bénéficiera de temps de chargement plus rapides et de meilleure performance globale.

en: Enter a relative url like /login/
fr_CA: Entrez une url relative comme /login/

en: Firewall
fr_CA: Pare-feu

en: Firewall IP Bans
fr_CA: Pare-feu IP Interdictions

en: Firewall Settings
fr_CA: Paramètres Du Pare-Feu

en: For a better user experience Google suggests to load your images above the fold preloaded, which allows users to not have to wait for the image to load.
fr_CA: Pour une meilleure expérience utilisateur Google suggère de charger vos images au-dessus du pli, précontraints, qui permet aux utilisateurs de ne pas avoir à attendre pour l'image à charger.

en: Force your WordPress site to ignore background processes upon saving.
fr_CA: La Force de votre site WordPress à ignorer les processus d'arrière-plan lors de l'enregistrement.

en: Generate posts and page into cached files from the database.
fr_CA: Générer des postes et page dans les fichiers mis en cache à partir de la base de données.

en: Get analytics on live traffic on your website.
fr_CA: Obtenez de l'analytique en direct le trafic sur votre site web.

en: Get some user data and traffic analysis of what is popular on your website.
fr_CA: Obtenir les données de l'utilisateur et de l'analyse de la circulation de ce qui est populaire sur votre site web.

en: Getting Started
fr_CA: Prise En Main

en: Have your browser, secure your website and reduce XSS risks.
fr_CA: Votre navigateur sécurisé de votre site web et de réduire les XSS risques.

en: Having a cache policy will have the resources requested less often.
fr_CA: Avoir une politique de cache auront les ressources demandées sont de moins en moins souvent.

en: Helping Fonts, CSS, and JS preload faster.
fr_CA: Aider les Polices, CSS et JS de précontrainte plus rapide.

en: Hide your plugins from bots and external requests.
fr_CA: Cacher vos plugins contre les robots et les demandes de l'extérieur.

en: Hire Experts
fr_CA: Embaucher Des Experts

en: IP Address
fr_CA: Adresse IP

en: IP Banning
fr_CA: IP Interdiction

en: IP Bans
fr_CA: Interdictions IP

en: Ideal settings
fr_CA: Idéal paramètres

en: Images load quicker when visible, when detected in the viewport.
fr_CA: Les Images se chargent plus rapidement lorsqu'il est visible, lorsqu'ils sont détectés dans la fenêtre d'affichage.

en: Inline Style Conversion
fr_CA: De Style En Ligne De Conversion

en: Install Available
fr_CA: Installer Disponible

en: Installed
fr_CA: Installé

en: Language and Options Reset
fr_CA: La langue et les Options de Réinitialisation

en: Language and saved data has been reset.
fr_CA: De la langue et des données enregistrées a été réinitialisé.

en: Last 24 hours
fr_CA: Les dernières 24 heures

en: Last 3 Months
fr_CA: 3 Derniers Mois

en: Last 30 minutes
fr_CA: 30 dernières minutes

en: Last 6 Months
fr_CA: 6 Derniers Mois

en: Last Month
fr_CA: Le Mois Dernier

en: Last Week
fr_CA: La Semaine Dernière

en: Last Year
fr_CA: L'Année Dernière

en: Less Resources, Better preloading, Optmized delivery of files.
fr_CA: Moins de Ressources, plus de préchargement, Optmized de livraison de fichiers.

en: Light
fr_CA: La lumière

en: Limit the posts per page set in Wordpress.
fr_CA: Limiter les posts par page dans Wordpress.

en: Load More Items
fr_CA: Charger Plus D'Articles

en: Load forms faster for speed and vital performance
fr_CA: Charger plus rapidement les formulaires pour la vitesse et l'essentiel de la performance

en: Load site resources in the browser, before the page renders
fr_CA: Charger les ressources du site dans le navigateur, avant que la page s'affiche

en: Location
fr_CA: Emplacement

en: Locked Down
fr_CA: Verrouillé

en: Login Mover
fr_CA: Connexion Mover

en: Logs
fr_CA: Les journaux

en: Loose
fr_CA: Lâche

en: Max Memory Limit
fr_CA: Max Limite De Mémoire

en: Max Memory Limit at
fr_CA: Max Limite de Mémoire à

en: Merge Speed
fr_CA: Fusion De Vitesse

en: Monitor Progress: You can monitor the progress of conversions and view the list of successfully converted images directly from the plugin's interface.
fr_CA: Suivre les Progrès: Vous pouvez surveiller la progression de conversions et d'afficher la liste des réussi à convertir des images directement à partir du plugin d'interface.

en: Most WordPress websites have no easy way to be informed of outdated settings or php modules, with site vitals we can quickly tell which areas of our website need to be improved.  Our dials will install on our main page, please note that green is ideal setting and yellow is a bit less than ideal and red could use some improvements.  Clicking on the dials will enable more details about your website.
fr_CA: La plupart des sites WordPress ont pas de moyen facile d'être informé de la vétusté des paramètres ou des modules php, avec le site de l'essentiel, nous pouvons dire rapidement les zones de notre site web ont besoin d'être améliorés. Nos cadrans installer sur notre page d'accueil, veuillez noter que le vert est idéal et le jaune est un peu moins que l'idéal et rouge pourrait utiliser certaines améliorations. En cliquant sur les cadrans permettra plus de détails au sujet de votre site web.

en: Moves the url to login to your Wordpress website
fr_CA: Déplace la url pour vous connecter à votre site Wordpress

en: Moving your inline styles into a seperate file will help with load times and performance.
fr_CA: Le déplacement de vos styles en ligne dans un autre fichier aidera avec les temps de chargement et les performances.

en: Naturally there is no limit to how many object can be returned in WorPress which can allow users to request thousands of objects if the query allows it, using Database limit will change that to only be 10 per page.  There is no limit for logged in admins.
fr_CA: Naturellement il n'y a pas de limite au nombre d'objets peuvent être retournés dans WorPress qui peut permettre aux utilisateurs de demander des milliers d'objets si la requête permet, à l'aide de la Base de données limité qu'à seulement 10 par page. Il n'y a pas de limite pour les enregistré dans admins.

en: Next Generation image format
fr_CA: La prochaine Génération de format d'image

en: No
fr_CA: Pas de

en: No conversion progress available. Click the 'Convert Images to AVIF' button to start the conversion.
fr_CA: Pas de progression de conversion disponibles. Cliquez sur "Convertir des Images en AVIF" bouton pour démarrer la conversion.

en: No data available for this time frame.
fr_CA: Pas de données disponibles pour ce laps de temps.

en: No files were converted.
fr_CA: Pas de fichiers ont été convertis.

en: Object Cache
fr_CA: Objet Cache

en: Object Cache is a great way to have the database transactions skip certain pieces to load in that are called over and over.
fr_CA: Objet Cache est un excellent moyen d'avoir les transactions de base de données de sauter certaines pièces à la charge de qui sont appelés à plusieurs reprises.

en: On
fr_CA: Sur

en: Optimize
fr_CA: Optimiser

en: Organic Page Views
fr_CA: Organique De Pages Vues

en: Our custom analytics on your website without slowing down your website
fr_CA: Notre personnalisés google analytics sur votre site internet sans ralentir votre site

en: Our firewall will allow your website to ban users, requests, ip addresses, and more.  This helps with having a more secure website.
fr_CA: Notre pare-feu permettra à votre site web pour l'interdiction des utilisateurs, les demandes, les adresses ip, et plus encore. Cela aide à avoir un site web sécurisé.

en: Page Banning
fr_CA: L'Interdiction De La Page

en: Page Cache
fr_CA: Le Cache De La Page

en: Page Caching for (pages, and posts). Caching (stored for 30 days), cleared via CRON after 30 days for server optimization. Cached files autoupdating as changes are published. Page caching will solve one of the complexities with WordPress, you can save server resources and connections in order to deliver an optimized website.
fr_CA: Page mise en Cache pour (des pages et des postes). La mise en cache (stockés pendant 30 jours), compensés via CRON après 30 jours pour l'optimisation du serveur. Les fichiers mis en cache autoupdating que les changements sont publiés. Page mise en cache permettra de résoudre l'une des complexités avec WordPress, vous pouvez économiser les ressources du serveur et des connexions dans le but de livrer un site web optimisé.

en: Page Limit
fr_CA: La Limite De Page

en: Page Views
fr_CA: Pages Vues

en: Please help us improve %2$s! If you opt-in, some data about your usage of %2$s will be sent to %5$s. If you skip this, that's okay! %2$s will still work just fine.
fr_CA: Veuillez nous aider à améliorer %2$s! Si vous acceptez, certaines données concernant votre utilisation de %2$s sera envoyé à %5$s. Si vous ignorez cela, c'est d'accord! %2$s fonctionne toujours très bien.

en: Plugin Hidden
fr_CA: Plugin Cachés

en: Powerup your website from slow to fast, with Dev.Land, we will help deliver your site optimized, secure, with great performance.
fr_CA: La mise sous tension de votre site web à partir de lent à rapide, avec Dev.La terre, nous aideront à réaliser votre site optimisé, sécurisé, avec des performances exceptionnelles.

en: Preload Images Above Fold
fr_CA: Précharger Les Images Ci-Dessus Pli

en: Preloading
fr_CA: Le préchargement

en: Preloading images and resources, for best performance this preloading code will detect resources is on each page and then tell the browser to preload those files.
fr_CA: Le préchargement d'images et de ressources, pour de meilleures performances, ce préchargement code de détecter les ressources sur chaque page, et puis de dire au navigateur pour précharger les fichiers.

en: Protect your website from breakins.  Using our login mover will do just that.  We block the default WordPress login path and change it to website.com/devland-login/ which will make your site more secure.  We also block access to the user list api, so hackers do not know the account name to potentially login. Please remember the login path.
fr_CA: Protéger votre site web à partir d'breakins. À l'aide de notre connexion déménageur permettra de faire exactement cela. On bloque le défaut de connexion de WordPress chemin et de le modifier pour website.com/devland-login/ qui rendra votre site plus sûr. Nous avons également bloquer l'accès à la liste des utilisateurs de l'api, afin que les pirates ne sais pas le nom de compte éventuellement de connexion. N'oubliez pas que le login chemin.

en: Protect your website from intruders, bad requests, and bots.
fr_CA: Protéger votre site web contre les intrus, des demandes douteuses, et les bots.

en: Purchase
fr_CA: Achat

en: Quality
fr_CA: La qualité de l'

en: Read our change log
fr_CA: Lire notre journal des modifications

en: Read our documentation overview
fr_CA: Lire notre présentation de la documentation

en: Reading about optimized cache we determined that 90 days for most resources like videos, css, and js are okay.  However more requested items like images and fonts get a 365 day policy which makes them not really get updated.  Images get a new path even upon reloaded so this is not an issue.  Clearing cache on files or serving files with a version number also will get the latest.
fr_CA: La lecture sur optimisé cache, nous avons déterminé que 90 jours pour la plupart des ressources comme des vidéos, des css et js sont d'accord. Cependant le plus demandé des éléments comme des images et des polices d'obtenir une 365 jours politique qui les rend pas vraiment mis à jour. Les Images d'obtenir un nouveau chemin, même sur reloaded donc ce n'est pas un problème. Effacer la mémoire cache des fichiers ou des fichiers avec un numéro de version sera également l'occasion de la dernière.

en: Real-Time Analytics
fr_CA: L'Analytique En Temps Réel

en: Realtime
fr_CA: En temps réel

en: Removal of WordPress Emoji library, in performance tests this shows to slow down.
fr_CA: Suppression de WordPress Emoji de la bibliothèque, dans les tests de performance de cette montre pour ralentir.

en: Remove all scripts, just use combine.min.js
fr_CA: Supprimer tous les scripts, il suffit d'utiliser combine.min.js

en: Resource Sync
fr_CA: Ressources De Synchronisation

en: Resources (sort or delete below)
fr_CA: Ressources (trier ou supprimer ci-dessous)

en: Save Local
fr_CA: Enregistrer Local

en: Script Resources
fr_CA: Les Ressources De Script

en: Security
fr_CA: Sécurité

en: See our demo videos on getting started
fr_CA: Voir nos vidéos de démonstration sur la mise en route

en: See what is happening Real-Time with your website.
fr_CA: Voir ce qui se passe en Temps Réel avec votre site web.

en: See which bots are crawling your site, and ban them.
fr_CA: Voir les bots sont de l'exploration de votre site, et de les bannir.

en: Select Your Security Level, Loose is recommended as Strict will disable iframes, and object code, and Locked Down will also disable inline styles and scripts sometimes causing problems, and also disabling third party resources.
fr_CA: Sélectionnez Votre Niveau de Sécurité, Lâche est recommandé que le Strict désactiver les iframes, et le code objet, et Verrouillé également désactiver les styles en ligne et les scripts parfois à l'origine des problèmes, et également la désactivation de ressources de tierces parties.

en: Serve up .webp images for enhanced performance
fr_CA: De servir .webp images pour améliorer les performances

en: Settings
fr_CA: Paramètres

en: Site Analytics
fr_CA: L'Analyse De Site

en: Site Vitals
fr_CA: Site De Stats

en: Social Page Views
fr_CA: Sociale De Pages Vues

en: Speed Options
fr_CA: Les Options De Vitesse

en: SrcSet Disable
fr_CA: SrcSet Désactiver

en: SrcSet is a mobile feature which the browser will request small image sizes for various screen sizes.  WordPress enabled this by default, but sometimes it can be taxing with 5 various sized images for each image, and the best option might be to just enable the 1 image.
fr_CA: SrcSet est une fonctionnalité mobile dont le navigateur demande de petites tailles d'image pour les différentes tailles d'écran. WordPress est activé par défaut, mais il peut parfois être pénible avec 5 différentes tailles d'images pour chaque image, et la meilleure option pourrait être de simplement permettre à l'1 image.

en: Start the Conversion: Click the "Convert Images to AVIF" button to start the conversion process. Our plugin will handle the rest.
fr_CA: Le début de la Conversion: Cliquez sur le bouton "Convertir des Images en AVIF" bouton pour démarrer le processus de conversion. Notre plugin s'occupe du reste.

en: Starting the conversion from file
fr_CA: Le démarrage de la conversion à partir d'un fichier

en: Strict
fr_CA: Stricte

en: Subscription
fr_CA: Abonnement

en: Support
fr_CA: Soutien

en: Thanks For Being a Paid Member
fr_CA: Merci d'Être un Membre payant

en: The
fr_CA: L'

en: The AVIF Image Conversion feature in our plugin empowers you to optimize and enhance your website's image performance by converting images to the highly efficient AVIF format. AVIF is a cutting-edge image format known for its exceptional compression efficiency without compromising image quality.
fr_CA: L'AVIF Conversion d'Image en fonction de notre plugin vous permet d'optimiser et d'améliorer votre site web est l'image de la performance par la conversion d'images la très efficace AVIF format. AVIF est à la pointe de format de l'image connue pour ses exceptionnelles de l'efficacité de la compression sans compromettre la qualité d'image.

en: The cache has been cleared.
fr_CA: Le cache a été effacée.

en: The scripts has been cleared.
fr_CA: Les scripts a été effacée.

en: Theme
fr_CA: Thème

en: This app is not available for toggling.
fr_CA: Cette application n'est pas disponible pour le basculement.

en: This is an all in one solution, this app will help most WordPress themes out of the box.  Please let us know if your theme has a special directory for css and js, as some tend to be several levels down from the root theme folder.  We will scan your root and sub directories, but if your theme has an additional sub directory please define it from your theme, we only support one additional folder.
fr_CA: C'est une solution tout en un, cette application va aider la plupart des thèmes WordPress hors de la boîte. S'il vous plaît laissez-nous savoir si votre thème est un répertoire spécial pour les css et js, comme certains ont tendance à être à plusieurs niveaux vers le bas à partir de la racine du dossier du thème. Nous allons analyser votre racine et les sous-répertoires, mais si votre thème est une autre sous répertoire veuillez définir à partir de votre thème, nous ne prenons en charge un dossier supplémentaire.

en: Timeout Limit (seconds)
fr_CA: Délai Limite (secondes)

en: Today
fr_CA: Aujourd'hui

en: Traffic Type
fr_CA: Type De Trafic

en: Turn On
fr_CA: Tourner Sur

en: Turning this on, will take all scripts located inside your main theme inside the /js/ folder and combine them into one script this will allow mobile loading to be quicker.  Please also consider not combining anything that renders to the dom, as that will be faster not being combined.
fr_CA: En activant cette option, prendra toutes les scripts situés à l'intérieur de votre thème principal à l'intérieur de l' /js/ dossier et de les combiner dans un script, cela va permettre au mobile de chargement soit plus rapide. Veuillez également tenir compte non combinant tout ce qui rend les dom, comme cela sera plus rapide de ne pas être combinées.

en: Uninstall
fr_CA: Désinstaller

en: Unlock A Lifetime Membership
fr_CA: Déverrouiller Une Adhésion À Vie

en: Upgrade
fr_CA: Mise à niveau

en: Upgrade to Install
fr_CA: Mise à niveau pour Installer

en: Usage
fr_CA: L'utilisation de la

en: Used Memory
fr_CA: La Mémoire Utilisée

en: Used memory at
fr_CA: La mémoire utilisée à

en: User Agent
fr_CA: L'Agent Utilisateur

en: User Agent Banning
fr_CA: L'Interdiction De L'Agent Utilisateur

en: Users
fr_CA: Les utilisateurs

en: Using Enhanced Loading will give you better FCP scores as your load times should not wait around as long.
fr_CA: L'utilisation Accrue de Chargement vous donnera de meilleures FCP scores que vos temps de chargement ne doit pas attendre aussi longtemps.

en: Using Object Cache will help speed up some common WordPress transactions.
fr_CA: À l'aide de Cache d'Objets aidera à accélérer certaines communes WordPress transactions.

en: Views
fr_CA: Vues

en: WebP has been around since 2010, and is becoming more of a standard in 2018.  You will need some server based packages for this to work.  Our recommendation is contact your host or website administrator.  This plugin allows .jpg, .png, .gif to be uploaded into .webp format which is about 60% less in file size making your website faster.  We have a redirect for assets uploaded if they exsist once this plugin is activated it should work well.  Please contact us if you need a backlog of files converted into webp.
fr_CA: WebP a été autour depuis 2010, et est de plus en plus un standard en 2018. Vous aurez besoin d'un serveur de base de paquets pour que cela fonctionne. Notre recommandation est de contacter votre hébergeur ou de l'administrateur du site. Ce plugin permet .jpg, .png, .gif pour être envoyé dans .format webp, qui est d'environ 60 %d e moins de la taille du fichier de rendre votre site plus rapide. Nous avons une redirection de l'actif transféré que si ils exsist une fois ce plugin est activé, il devrait bien fonctionner. Veuillez nous contacter si vous avez besoin d'un carnet de commandes de fichiers converti en webp.

en: While saving with WordPress your site might request to send your data out to 3rd party plugins for different application usage, and functions.  Enabling this local option only will disable all wp_remote_get commands, it should allow those functions to run with empty data. If you enable this Ping Google will be disabled as that will ping upon a post or page being created.
fr_CA: Tout en économisant avec WordPress, votre site peut demander d'envoyer vos données à la 3e partie des plugins pour différentes utilisation de l'application et des fonctions. L'activation de cette option locale seulement désactiver tous les wp_remote_get commandes, elle devrait permettre à ces fonctions de s'exécuter avec des données vide. Si vous activez ce Ping Google sera désactivé en tant que commande ping sur un poste ou la page en cours de création.

en: While saving with WordPress your site, will tell Googlebot about new content this should help getting your pages indexed faster, there is no delay in sending to google as google should be allowed to be notified at time of publishing.
fr_CA: Tout en économisant avec WordPress de votre site, dira Googlebot sur le nouveau contenu ce qui devrait aider à obtenir vos pages indexées plus vite, il n'y a pas de retard dans l'envoi de google, google devrait être autorisé à être informé au moment de la publication.

en: WordPress Database Table Prefix
fr_CA: Base De Données WordPress Préfixe De Table

en: WordPress block library is great, but did you know there are several css files that have to be turned on in order to make this work.  Depending upon your theme and setup this plugin will turn off the default styles allowing your website to write your own styles for WordPress blocks.
fr_CA: WordPress bibliothèque de blocs est grande, mais avez-vous le savez il existe plusieurs fichiers css doivent être activés afin de réaliser ce travail. En fonction de votre thème et de l'installation de ce plugin va désactiver les styles par défaut permettant à votre site web d'écrire vos propres styles pour WordPress blocs.

en: WordPress installs an emoji font by default this can slow your site down. This is called render blocking, as all fonts add time and block a page from rendering instantly.
fr_CA: WordPress installe un emoji police par défaut, cela peut ralentir votre site vers le bas. Ceci est appelé à rendre de blocage, comme toutes les polices d'ajouter de temps et de bloquer une page de rendu instantanément.

en: Wordpress plugin for speed, security, analytics, vitals, caching, and modern browsers.  Consolidate the features of many plugins, and add features that make sense.
fr_CA: Plugin Wordpress pour la vitesse, la sécurité, les analyses, les signes vitaux, la mise en cache et les navigateurs modernes. Consolider les fonctionnalités de nombreux plugins, et d'ajouter des fonctionnalités qui ont du sens.

en: XMLRPC Disabled
fr_CA: XMLRPC Désactivé

en: XMLRPC is a function that allows you to publish to your website via the WordPress app or another connected website.  This server runs well and is enabled by default.  WordPress did not account for the millions of bot that try to break into your site using this method.  Turning this off by default will disable the potential threats.
fr_CA: XMLRPC est une fonction qui vous permet de publier sur votre site web via WordPress application ou d'une autre relié site web. Ce serveur fonctionne bien et est activé par défaut. WordPress n'a pas tenu compte, pour les millions de bot qui tentent d'accéder à votre site à l'aide de cette méthode. La désactivation de cette option par défaut, désactiver les menaces potentielles.

en: Yes
fr_CA: Oui

en: You Own This
fr_CA: Vous Possédez Ce

en: You can write to the
fr_CA: Vous pouvez écrire à l'

en: You do not have write permissions for the
fr_CA: Vous n'avez pas les droits d'écriture pour le

en: You have exceeded your allocated page views for the current month. Please visit our plans, use code 'Upgrade77' to upgrade
fr_CA: Vous avez dépassé votre alloué de pages vues pour le mois en cours. Veuillez visiter nos plans, utilisez le code 'Upgrade77' pour mettre à niveau

en: Your Account
fr_CA: Votre Compte

en: Your Apps
fr_CA: Vos Applications

en: Your Available Apps
fr_CA: Votre Applications Disponibles

en: directory
fr_CA: annuaire

en: directory does not exist
fr_CA: répertoire n'existe pas

en: directory exist
fr_CA: répertoire existe

en: files have been successfully converted so far
fr_CA: les fichiers ont été convertis avec succès jusqu'à présent

en: free
fr_CA: gratuit

en: is enabled
fr_CA: est activé

en: is not enabled
fr_CA: n'est pas activé

en: is not supported
fr_CA: n'est pas pris en charge

en: is supported
fr_CA: est pris en charge

en: of
fr_CA: de

en: or
fr_CA: ou

en: or greater
fr_CA: ou plus

en: upload module
fr_CA: télécharger le module de
