DesignSetGo 1.0.0 - en to it_IT translation catalogue (1093 entries)

en: 3D card that flips on hover to reveal back content.
it_IT: Carta 3D che gira al passaggio del mouse per rivelare il contenuto sul retro.

en: 3D flip card container
it_IT: Contenitore carta girevole 3D

en: AJAX Submit
it_IT: AJAX invia

en: ARIA Label
it_IT: ARIA etichetta

en: Abilities for inserting and configuring blocks
it_IT: Funzionalità per inserire e configurare blocchi

en: Abilities that provide information about blocks and capabilities
it_IT: Funzionalità che forniscono informazioni su blocchi e capacità

en: Above Bar
it_IT: Above barra

en: Accent 1 / Light Background
it_IT: Accent 1 / Light sfondo

en: Accent 3 / Dark Background
it_IT: Accent 3 / Dark sfondo

en: Accessible label for screen readers
it_IT: Accessible etichetta for screen readers

en: Accordion
it_IT: fisarmonica

en: Accordion Item
it_IT: fisarmonica elemento

en: Accordion Item 1
it_IT: fisarmonica elemento 1

en: Accordion Item 2
it_IT: fisarmonica elemento 2

en: Accordion Item Title
it_IT: fisarmonica elemento titolo

en: Accordion Settings
it_IT: fisarmonica impostazioni

en: Accordion attributes
it_IT: fisarmonica attributes

en: Accordion inserted successfully.
it_IT: fisarmonica inserted successfully.

en: Accordion item attributes
it_IT: fisarmonica elemento attributes

en: Accordion item title/question
it_IT: fisarmonica elemento titolo/question

en: Accordion with images
it_IT: fisarmonica with immagini

en: Active Tab Background
it_IT: attivo scheda sfondo

en: Active Tab Text
it_IT: attivo scheda testo

en: Active slide centered in view
it_IT: attivo diapositiva centered in view

en: Add Images
it_IT: aggiungi immagini

en: Add Link
it_IT: aggiungi link

en: Add More Images
it_IT: aggiungi More immagini

en: Add Option
it_IT: aggiungi opzione

en: Add Row
it_IT: aggiungi riga

en: Add a hidden field to detect spam bots.
it_IT: aggiungi a nascosto campo to detect spam bots.

en: Add any WordPress blocks inside slides. Click to edit or add background images.
it_IT: aggiungi any WordPress blocchi inside diapositive. Click to modifica or aggiungi sfondo immagini.

en: Add content…
it_IT: aggiungi contenuto…

en: Add description…
it_IT: aggiungi descrizione…

en: Add entrance and exit animations to this block
it_IT: aggiungi entrance and exit animazioni to this blocco

en: Add overlay to any block
it_IT: aggiungi sovrapposizione to any blocco

en: Add pill text…
it_IT: aggiungi pillola testo…

en: Add slide content…
it_IT: aggiungi diapositiva contenuto…

en: Add slide title…
it_IT: aggiungi diapositiva titolo…

en: Add title…
it_IT: aggiungi titolo…

en: Adding icon list item...
it_IT: Adding icona elenco elemento...

en: Additional Options
it_IT: Additional opzioni

en: Additional guidance shown below the field
it_IT: Additional guidance shown below the campo

en: Advanced
it_IT: avanzato

en: Advanced Settings
it_IT: avanzato impostazioni

en: Align Items
it_IT: Align elementi

en: Align items center
it_IT: Align elementi centro

en: Align items left
it_IT: Align elementi sinistra

en: Align items right
it_IT: Align elementi destra

en: Align list items horizontally
it_IT: Align elenco elementi horizontally

en: Alignment
it_IT: allineamento

en: Allow Multiple Open
it_IT: Allow Multiple apri

en: Allow multiple items to be open simultaneously
it_IT: Allow multiple elementi to be apri simultaneously

en: Allow tabs to be accessed via URL hash (e.g., #tab-name)
it_IT: Allow schede to be accessed via URL hash (e.g., #scheda-nome)

en: Animate on Scroll
it_IT: Animate on scorrimento

en: Animate only once (scroll animations)
it_IT: Anima solo una volta (animazioni di scorrimento)

en: Animate the bar when it enters the viewport
it_IT: Animate the barra when it enters the viewport

en: Animated blob shapes
it_IT: Animated blob forme

en: Animated counter that counts up to a target value.
it_IT: Animated contatore that counts up to a destinazione valore.

en: Animated progress bar with customizable colors and value.
it_IT: Animated progresso barra with customizable colori and valore.

en: Animated progress indicators
it_IT: Animated progresso indicators

en: Animated statistics container
it_IT: Animated statistics contenitore

en: Animation
it_IT: animazione

en: Animation Delay (seconds)
it_IT: animazione ritardo (seconds)

en: Animation Duration
it_IT: animazione durata

en: Animation Duration (ms)
it_IT: animazione durata (ms)

en: Animation Duration (seconds)
it_IT: animazione durata (seconds)

en: Animation Easing
it_IT: animazione Easing

en: Animation Override
it_IT: animazione Override

en: Animation Settings
it_IT: animazione impostazioni

en: Animation Trigger
it_IT: animazione Trigger

en: Animation Type
it_IT: animazione tipo

en: Animation applied successfully.
it_IT: Animazione applicata con successo.

en: Animation delay in milliseconds
it_IT: Ritardo animazione in millisecondi

en: Animation delay in seconds
it_IT: Ritardo animazione in secondi

en: Animation duration (e.g., "0.6s")
it_IT: animazione durata (e.g., "0.6s")

en: Animation duration in milliseconds
it_IT: Durata animazione in millisecondi

en: Animation duration in seconds
it_IT: Durata animazione in secondi

en: Animation easing function
it_IT: Funzione di easing dell'animazione

en: Animation settings are required.
it_IT: Impostazioni animazione obbligatorie.

en: Animation settings to apply
it_IT: Impostazioni animazione da applicare

en: Animation style between slides
it_IT: animazione stile between diapositive

en: Animation timing curve
it_IT: animazione timing curve

en: Animation timing function
it_IT: animazione timing function

en: Animation trigger
it_IT: Trigger animazione

en: Animation when block appears
it_IT: animazione when blocco appears

en: Animation when block disappears
it_IT: animazione when blocco disappears

en: Animations
it_IT: animazioni

en: Applies entrance and exit animations to any WordPress block with customizable settings for duration, delay, easing, and triggers.
it_IT: Applica animazioni di entrata e uscita a qualsiasi blocco WordPress con impostazioni personalizzabili per durata, ritardo, easing e trigger.

en: Apply Block Animation
it_IT: Applica animazione blocco

en: Applying animation...
it_IT: Applicazione animazione...

en: Array of FAQ items
it_IT: Array di elementi FAQ

en: Array of features to display
it_IT: Array di funzionalità da visualizzare

en: Array of statistics to display
it_IT: Array di statistiche da visualizzare

en: Arrow Background
it_IT: Arrow sfondo

en: Arrow Colors
it_IT: Arrow colori

en: Arrow Icon Color
it_IT: Arrow icona colore

en: Arrow Padding
it_IT: Arrow padding

en: Arrow Size
it_IT: Arrow dimensione

en: Arrow Style
it_IT: Arrow stile

en: Arrows
it_IT: frecce

en: At least one FAQ is required.
it_IT: È richiesta almeno una FAQ.

en: At least one feature is required.
it_IT: È richiesta almeno una funzionalità.

en: At least one stat is required.
it_IT: At least one stat is obbligatorio.

en: At least one time unit should be visible.
it_IT: Almeno un'unità di tempo dovrebbe essere visibile.

en: Auto
it_IT: auto

en: Auto-Format Phone Number
it_IT: auto-Format telefono numero

en: Auto-play Interval (ms)
it_IT: auto-riproduci Interval (ms)

en: Auto-play Settings
it_IT: auto-riproduci impostazioni

en: Automatically format phone number as user types
it_IT: Automatically format telefono numero as user types

en: Automatically start playing when page loads
it_IT: Automatically inizio playing when page loads

en: Autoplay
it_IT: riproduzione automatica

en: Available block attributes
it_IT: Available blocco attributes

en: Back face of a flip card.
it_IT: retro face of a gira carta.

en: Back face of flip card
it_IT: retro face of gira carta

en: Back of Card
it_IT: retro of carta

en: Background
it_IT: sfondo

en: Background Color
it_IT: sfondo colore

en: Background Image
it_IT: sfondo immagine

en: Background Position
it_IT: sfondo posizione

en: Background Shape
it_IT: sfondo forma

en: Background Size
it_IT: sfondo dimensione

en: Background Video
it_IT: sfondo video

en: Badge/tag style elements
it_IT: Badge/tag stile elements

en: Bar Color
it_IT: barra colore

en: Bar Height
it_IT: barra altezza

en: Bar Style
it_IT: barra stile

en: Bar background color
it_IT: barra sfondo colore

en: Bar style
it_IT: barra stile

en: Base / Background
it_IT: Base / sfondo

en: Base animation framework
it_IT: Base animazione framework

en: Behavior Settings
it_IT: Behavior impostazioni

en: Below Bar
it_IT: Below barra

en: Below this width, uses mobile slides per view
it_IT: Below this larghezza, uses mobile diapositive per view

en: Below this width, uses tablet slides per view
it_IT: Below this larghezza, uses tablet diapositive per view

en: Blob Settings
it_IT: blob impostazioni

en: Blob Shape
it_IT: blob forma

en: Blob Size
it_IT: blob dimensione

en: Blobs
it_IT: blob

en: Block Animations
it_IT: blocco animazioni

en: Block attributes
it_IT: blocco attributes

en: Block category
it_IT: blocco category

en: Block description
it_IT: blocco descrizione

en: Block name
it_IT: blocco nome

en: Block name (any WordPress core block or DesignSetGo block)
it_IT: blocco nome (any WordPress core blocco or DesignSetGo blocco)

en: Block name is required.
it_IT: Nome blocco obbligatorio.

en: Block name to apply animation to (e.g., "core/paragraph", "core/heading")
it_IT: Nome del blocco a cui applicare l'animazione (es. "core/paragraph", "core/heading")

en: Block position (0 = prepend, -1 = append, or specific index)
it_IT: Posizione blocco (0 = anteponi, -1 = appendi, o indice specifico)

en: Block support features
it_IT: blocco support funzionalità

en: Blocks
it_IT: Blocchi

en: Blocks & Extensions
it_IT: blocchi & Extensions

en: Border Between Items
it_IT: bordo Between elementi

en: Border Color
it_IT: bordo colore

en: Border Radius
it_IT: bordo raggio

en: Bottom
it_IT: basso

en: Bottom Center
it_IT: basso centro

en: Bottom Left
it_IT: basso sinistra

en: Bottom Right
it_IT: basso destra

en: Boxed (Default)
it_IT: Riquadrato (Predefinito)

en: Button Alignment
it_IT: pulsante allineamento

en: Button URL
it_IT: URL pulsante

en: Button text
it_IT: Testo pulsante

en: Button text…
it_IT: pulsante testo…

en: Button width
it_IT: pulsante larghezza

en: Button with icon and optional text label.
it_IT: pulsante with icona and facoltativo testo etichetta.

en: Button with icon support
it_IT: pulsante with icona support

en: CSS Grid-based responsive layouts
it_IT: CSS griglia-based responsive layouts

en: Cache Duration (seconds)
it_IT: Cache durata (seconds)

en: Card flips left to right
it_IT: carta flips sinistra to destra

en: Card flips top to bottom
it_IT: carta flips alto to basso

en: Card flips when clicking on it
it_IT: carta flips when clicking on it

en: Card flips when hovering over it
it_IT: carta flips when hovering over it

en: Card side attributes (supports all WordPress block supports like spacing, colors, etc.)
it_IT: carta side attributes (supports all WordPress blocco supports like spaziatura, colori, etc.)

en: Cascading text alignment
it_IT: Cascading testo allineamento

en: Center
it_IT: centro

en: Center Center
it_IT: centro centro

en: Centered Slides
it_IT: Centered diapositive

en: Change Icon
it_IT: cambia icona

en: Checkbox Field
it_IT: casella di controllo campo

en: Checkbox input
it_IT: casella di controllo input

en: Checked by Default
it_IT: Checked by predefinito

en: Child blocks can be set to reveal when hovering over this container.
it_IT: Child blocchi can be set to rivela when hovering over this contenitore.

en: Choose Icon
it_IT: scegli icona

en: Choose an icon to display with the tab
it_IT: scegli an icona to display with the scheda

en: Choose how list items are arranged
it_IT: scegli how elenco elementi are arranged

en: Choose how phone numbers should be formatted
it_IT: scegli how telefono numbers should be formatted

en: Choose how the countdown units are displayed.
it_IT: Scegli come vengono visualizzate le unità del conto alla rovescia.

en: Choose the organic shape style
it_IT: scegli the organico forma stile

en: Choose the transition animation style
it_IT: scegli the transizione animazione stile

en: Classic Blob
it_IT: Classic blob

en: Click the tab above to edit its content
it_IT: Click the scheda above to modifica its contenuto

en: Collapse Animation
it_IT: Collapse animazione

en: Collapsible accordion container for FAQ sections and content organization.
it_IT: Collapsible fisarmonica contenitore for FAQ sections and contenuto organization.

en: Color
it_IT: colore

en: Color Settings
it_IT: colore impostazioni

en: Colors
it_IT: Colori

en: Colors applied to all accordion items when open.
it_IT: colori applied to all fisarmonica elementi when apri.

en: Column Gap
it_IT: colonna spaziatura

en: Column Span
it_IT: colonna Span

en: Columns
it_IT: colonne

en: Columns (Desktop)
it_IT: colonne (desktop)

en: Columns (Mobile)
it_IT: colonne (mobile)

en: Columns (Tablet)
it_IT: colonne (tablet)

en: Compact
it_IT: Compatto

en: Complete form system with 11 field types
it_IT: Complete modulo system with 11 campo types

en: Complete form with AJAX submission
it_IT: Complete modulo with AJAX submission

en: Completion Message
it_IT: Messaggio di completamento

en: Completion Settings
it_IT: Impostazioni di completamento

en: Conditional Asset Loading
it_IT: Conditional Asset caricamento

en: Configure Counter Animation
it_IT: Configura animazione contatore

en: Configure performance, forms, and security
it_IT: Configure performance, moduli, and security

en: Configure transitions, navigation, auto-play, and more in the settings panel.
it_IT: Configure transitions, navigation, auto-riproduci, and more in the impostazioni panel.

en: Constrain Width
it_IT: Constrain larghezza

en: Constrain to content width
it_IT: Constrain to contenuto larghezza

en: Container Blocks
it_IT: contenitore blocchi

en: Container Blocks:
it_IT: contenitore blocchi:

en: Content Alignment
it_IT: contenuto allineamento

en: Content Width
it_IT: contenuto larghezza

en: Content alignment
it_IT: contenuto allineamento

en: Content blocks for this accordion item
it_IT: contenuto blocchi for this fisarmonica elemento

en: Content blocks for this card side
it_IT: contenuto blocchi for this carta side

en: Content blocks for this icon list item (typically heading and paragraph)
it_IT: contenuto blocchi for this icona elenco elemento (typically titolo and paragraph)

en: Content blocks for this tab
it_IT: contenuto blocchi for this scheda

en: Content blocks to be revealed on hover
it_IT: contenuto blocchi to be revealed on passaggio

en: Content is constrained to max width
it_IT: contenuto is constrained to max larghezza

en: Content reveal on scroll
it_IT: contenuto rivela on scorrimento

en: Content that reveals on scroll with customizable animations.
it_IT: contenuto that reveals on scorrimento with customizable animazioni.

en: Content uses full container width
it_IT: contenuto uses full contenitore larghezza

en: Content width constraints
it_IT: contenuto larghezza constraints

en: Contrast / Text
it_IT: Contrast / testo

en: Controls for reveal animations
it_IT: Controls for rivela animazioni

en: Controls how fast images move based on scroll
it_IT: Controls how fast immagini move based on scorrimento

en: Countdown Timer
it_IT: Timer conto alla rovescia

en: Counter
it_IT: contatore

en: Counter Group
it_IT: contatore Group

en: Counter Settings
it_IT: contatore impostazioni

en: Counter animation settings to update
it_IT: Impostazioni animazione contatore da aggiornare

en: Counter animation updated successfully.
it_IT: Animazione contatore aggiornata con successo.

en: Counter group attributes
it_IT: contatore group attributes

en: Counter group inserted successfully.
it_IT: contatore group inserted successfully.

en: Counter label text
it_IT: Testo etichetta contatore

en: Creating accordion...
it_IT: Creating fisarmonica...

en: Creating flex container...
it_IT: Creating flex contenitore...

en: Creating flip card...
it_IT: Creating gira carta...

en: Creating grid container...
it_IT: Creating griglia contenitore...

en: Creating icon list...
it_IT: Creating icona elenco...

en: Creating reveal container...
it_IT: Creating rivela contenitore...

en: Creating scroll accordion...
it_IT: Creating scorrimento fisarmonica...

en: Creating scroll marquee...
it_IT: Creating scorrimento marquee...

en: Creating stack container...
it_IT: Creating stack contenitore...

en: Creating tabs container...
it_IT: Creating schede contenitore...

en: Custom CSS
it_IT: personalizzato CSS

en: Custom Pattern
it_IT: personalizzato pattern

en: Custom Pattern (Regex)
it_IT: personalizzato pattern (Regex)

en: Custom Row/Column Gaps
it_IT: personalizzato riga/colonna Gaps

en: Custom hover colors set. Clear to use open state colors.
it_IT: personalizzato passaggio colori set. Clear to use apri state colori.

en: Customize colors, typography, and spacing
it_IT: Customize colori, typography, and spaziatura

en: Dark Overlay
it_IT: Dark sovrapposizione

en: Date
it_IT: data

en: Date & Time
it_IT: Data e ora

en: Date Field
it_IT: data campo

en: Date Range
it_IT: data Range

en: Date picker input
it_IT: data picker input

en: Day
it_IT: Giorno

en: Days
it_IT: Giorni

en: Default
it_IT: predefinito

en: Default Country Code
it_IT: predefinito Country Code

en: Default Duration (ms)
it_IT: predefinito durata (ms)

en: Default Easing
it_IT: predefinito Easing

en: Default Expanded Item
it_IT: predefinito espanso elemento

en: Default Value
it_IT: predefinito valore

en: Default animation duration in milliseconds.
it_IT: predefinito animazione durata in milliseconds.

en: Default animation timing function.
it_IT: predefinito animazione timing function.

en: Default icon size for all items
it_IT: predefinito icona dimensione for all elementi

en: Delay (ms)
it_IT: ritardo (ms)

en: Delay before animation starts
it_IT: ritardo before animazione starts

en: Delay:
it_IT: ritardo:

en: Description Tag
it_IT: descrizione Tag

en: Description text below counter
it_IT: descrizione testo below contatore

en: DesignSetGo provides 41 powerful blocks and 10 extensions to enhance your WordPress editing experience.
it_IT: DesignSetGo provides 41 powerful blocchi and 10 extensions to enhance your WordPress editing experience.

en: DesignSetGo: Content
it_IT: DesignSetGo: contenuto

en: DesignSetGo: Features
it_IT: DesignSetGo: funzionalità

en: Desktop Columns
it_IT: desktop colonne

en: Disable All
it_IT: disabilita All

en: Disable animations for users who prefer reduced motion (accessibility).
it_IT: disabilita animazioni for users who prefer reduced motion (accessibility).

en: Disabled when exit animation is set
it_IT: disabilitato when exit animazione is set

en: Display Options
it_IT: Opzioni di visualizzazione

en: Display a dropdown for selecting country code
it_IT: Display a a tendina for selecting country code

en: Distance from viewport to trigger animation
it_IT: Distance from viewport to trigger animazione

en: Dot Color
it_IT: Dot colore

en: Dot Position
it_IT: Dot posizione

en: Dot Style
it_IT: Dot stile

en: Dropdown
it_IT: a tendina

en: Dropdown select
it_IT: a tendina seleziona

en: Duration
it_IT: durata

en: Duration in seconds
it_IT: durata in seconds

en: Duration:
it_IT: durata:

en: Dynamic Blocks
it_IT: Dynamic blocchi

en: Email
it_IT: email

en: Email Body Template
it_IT: email Body template

en: Email Field
it_IT: email campo

en: Email Notifications
it_IT: email Notifications

en: Email Subject
it_IT: email Subject

en: Email address shown as sender (leave empty for admin email)
it_IT: email address shown as sender (leave empty for admin email)

en: Email address to receive notifications
it_IT: email address to receive notifications

en: Email content template. Use {field_name} for specific fields or {all_fields} for all submitted data.
it_IT: email contenuto template. Use {field_name} for specific campi or {all_fields} for all submitted data.

en: Email input field
it_IT: email input campo

en: Enable All
it_IT: abilita All

en: Enable Animations
it_IT: abilita animazioni

en: Enable Auto-play
it_IT: abilita auto-riproduci

en: Enable Deep Linking
it_IT: abilita Deep Linking

en: Enable Email Notifications
it_IT: abilita email Notifications

en: Enable Honeypot
it_IT: abilita Honeypot

en: Enable Overlay
it_IT: abilita sovrapposizione

en: Enable Rate Limiting
it_IT: abilita Rate Limiting

en: Enable Reveal Mode
it_IT: abilita rivela Mode

en: Enable URL hash navigation for tabs
it_IT: abilita URL hash navigation for schede

en: Enable animation
it_IT: Abilita animazione

en: Enable block entrance/exit animations.
it_IT: abilita blocco entrance/exit animazioni.

en: Enable or disable blocks and extensions to customize your editing experience.
it_IT: abilita or disabilita blocchi and extensions to customize your editing experience.

en: Enable or disable individual blocks and extensions
it_IT: abilita or disabilita individual blocchi and extensions

en: Enable to allow child blocks to reveal on hover.
it_IT: abilita to allow child blocchi to rivela on passaggio.

en: Enabled Blocks
it_IT: abilitato blocchi

en: End
it_IT: fine

en: End Value
it_IT: fine valore

en: Ending value of the counter
it_IT: Valore finale del contatore

en: Enter label…
it_IT: Enter etichetta…

en: Entrance Animation
it_IT: Entrance animazione

en: Entrance animation type
it_IT: Tipo di animazione di entrata

en: Entrance/exit animations for all blocks
it_IT: Entrance/exit animazioni for all blocchi

en: Error
it_IT: errore

en: Error Message
it_IT: errore messaggio

en: Example text shown when field is empty
it_IT: Example testo shown when campo is empty

en: Exit Animation (Optional)
it_IT: Exit animazione (facoltativo)

en: Exit animation type
it_IT: Tipo di animazione di uscita

en: Exit animations require repeating behavior. "Animate Once" is disabled.
it_IT: Exit animazioni require repeating behavior. "Animate Once" is disabilitato.

en: Expanded Ratio
it_IT: espanso Ratio

en: Extensions add functionality to all blocks. Disabling extensions will reduce editor complexity.
it_IT: Extensions aggiungi functionality to all blocchi. Disabling extensions will reduce editor complexity.

en: FAQ Accordion
it_IT: FAQ fisarmonica

en: FAQ answer
it_IT: Risposta FAQ

en: FAQ question
it_IT: Domanda FAQ

en: FAQ section generated successfully.
it_IT: Sezione FAQ generata con successo.

en: Failed to load data.
it_IT: Failed to carica data.

en: Failed to load settings.
it_IT: Failed to carica impostazioni.

en: Failed to save form submission. Please try again.
it_IT: Failed to salva modulo submission. Please try again.

en: Failed to save settings.
it_IT: Failed to salva impostazioni.

en: Feature description
it_IT: Descrizione funzionalità

en: Feature grid generated successfully.
it_IT: Griglia funzionalità generata con successo.

en: Feature title
it_IT: Titolo funzionalità

en: Field Background
it_IT: campo sfondo

en: Field Name
it_IT: campo nome

en: Field Settings
it_IT: campo impostazioni

en: Field Spacing
it_IT: campo spaziatura

en: Field Width
it_IT: campo larghezza

en: File Upload
it_IT: file caricamento

en: File upload field
it_IT: file caricamento campo

en: Filter by category
it_IT: filtra by category

en: Final number to display
it_IT: Final numero to display

en: First item
it_IT: primo elemento

en: Fixed height for the accordion
it_IT: Fixed altezza for the fisarmonica

en: Flex Container
it_IT: flex contenitore

en: Flex container attributes
it_IT: flex contenitore attributes

en: Flex container inserted successfully.
it_IT: flex contenitore inserted successfully.

en: Flex direction
it_IT: flex direzione

en: Flex, Grid, and Stack layouts for responsive designs
it_IT: flex, griglia, and stack layouts for responsive designs

en: Flexible horizontal or vertical layout container with customizable alignment, gap, and wrapping.
it_IT: Flexible orizzontale or verticale layout contenitore with customizable allineamento, spaziatura, and wrapping.

en: Flexible layouts with wrapping and alignment
it_IT: Flexible layouts with wrapping and allineamento

en: Flip (3D Rotation)
it_IT: gira (3D Rotation)

en: Flip Card
it_IT: gira carta

en: Flip Card Back
it_IT: gira carta retro

en: Flip Card Front
it_IT: gira carta fronte

en: Flip Card Settings
it_IT: gira carta impostazioni

en: Flip Card attributes
it_IT: gira carta attributes

en: Flip Card requires exactly 2 inner blocks: flip-card-front and flip-card-back.
it_IT: gira carta requires exactly 2 inner blocchi: gira-carta-fronte and gira-carta-retro.

en: Flip Direction
it_IT: gira direzione

en: Flip Duration
it_IT: gira durata

en: Flip Effect
it_IT: gira effetto

en: Flip Trigger
it_IT: gira Trigger

en: Flip animation effect
it_IT: gira animazione effetto

en: Flip card inserted successfully.
it_IT: gira carta inserted successfully.

en: Flip direction (only applies to "flip" effect)
it_IT: gira direzione (only applies to "gira" effetto)

en: Float/Pulse/Spin keep your shape. Morph changes the shape itself.
it_IT: Float/Pulse/Spin keep your forma. Morph changes the forma itself.

en: Form Blocks
it_IT: modulo blocchi

en: Form Builder
it_IT: modulo Builder

en: Form Builder:
it_IT: modulo Builder:

en: Form Colors
it_IT: modulo colori

en: Form ID
it_IT: modulo ID

en: Form ID:
it_IT: modulo ID:

en: Form Settings
it_IT: modulo impostazioni

en: Form messages will appear here
it_IT: modulo messages will appear here

en: Form submitted successfully!
it_IT: modulo submitted successfully!

en: Forms
it_IT: moduli

en: From Email
it_IT: From email

en: From Name
it_IT: From nome

en: Front face of a flip card.
it_IT: fronte face of a gira carta.

en: Front face of flip card
it_IT: fronte face of gira carta

en: Front of Card
it_IT: fronte of carta

en: Full Width
it_IT: Full larghezza

en: Full-height slider for hero sections with centered content
it_IT: Full-altezza slider for hero sections with centered contenuto

en: Gap
it_IT: spaziatura

en: Gap Between Images
it_IT: spaziatura Between immagini

en: Gap Between Items
it_IT: spaziatura Between elementi

en: Gap Between Rows
it_IT: spaziatura Between righe

en: Gap Between Slides
it_IT: spaziatura Between diapositive

en: Gap Between Tabs
it_IT: spaziatura Between schede

en: Gap Between Units
it_IT: Distanza tra le unità

en: Gap Settings
it_IT: spaziatura impostazioni

en: Gap between accordion items (e.g., "0.5rem")
it_IT: spaziatura between fisarmonica elementi (e.g., "0.5rem")

en: Generate FAQ Section
it_IT: Genera sezione FAQ

en: Generate Feature Grid
it_IT: Genera griglia funzionalità

en: Generate Hero Section
it_IT: Genera sezione hero

en: Generate Stats Section
it_IT: Genera sezione statistiche

en: Generates a Frequently Asked Questions section using an accordion with collapsible questions and answers.
it_IT: Genera una sezione Domande Frequenti utilizzando una fisarmonica con domande e risposte pieghevoli.

en: Generates a complete hero section with heading, description text, and call-to-action buttons in a centered Stack container.
it_IT: Genera una sezione hero completa con titolo, testo descrittivo e pulsanti call-to-action in un contenitore Stack centrato.

en: Generates a responsive grid of features with icons, headings, and descriptions. Perfect for showcasing product features or services.
it_IT: Genera una griglia responsive di funzionalità con icone, titoli e descrizioni. Perfetto per mostrare caratteristiche di prodotti o servizi.

en: Generates a statistics section with animated counters. Perfect for showcasing metrics, achievements, or key numbers.
it_IT: Genera una sezione statistiche con contatori animati. Perfetto per mostrare metriche, traguardi o numeri chiave.

en: Generating FAQ section...
it_IT: Generazione sezione FAQ...

en: Generating feature grid...
it_IT: Generazione griglia funzionalità...

en: Generating hero section...
it_IT: Generazione sezione hero...

en: Generating stats section...
it_IT: Generazione sezione statistiche...

en: Grid
it_IT: griglia

en: Grid Container
it_IT: griglia contenitore

en: Grid Settings
it_IT: griglia impostazioni

en: Grid Span
it_IT: griglia Span

en: Grid container attributes
it_IT: griglia contenitore attributes

en: Grid container inserted successfully.
it_IT: griglia contenitore inserted successfully.

en: Grid layout span controls
it_IT: griglia layout span controls

en: HTML element for the description
it_IT: HTML element for the descrizione

en: HTML element for the title
it_IT: HTML element for the titolo

en: Heading 2 (H2)
it_IT: titolo 2 (H2)

en: Heading 3 (H3)
it_IT: titolo 3 (H3)

en: Heading 4 (H4)
it_IT: titolo 4 (H4)

en: Heading 5 (H5)
it_IT: titolo 5 (H5)

en: Heading 6 (H6)
it_IT: titolo 6 (H6)

en: Height
it_IT: altezza

en: Height of the textarea in rows
it_IT: altezza of the area di testo in righe

en: Help Text
it_IT: aiuto testo

en: Hero Slider
it_IT: Hero slider

en: Hero description text
it_IT: Testo descrizione hero

en: Hero heading text
it_IT: Testo titolo hero

en: Hero layout style
it_IT: Stile layout hero

en: Hero section generated successfully.
it_IT: Sezione hero generata con successo.

en: Hidden Field
it_IT: nascosto campo

en: Hidden Field:
it_IT: nascosto campo:

en: Hidden form field
it_IT: nascosto modulo campo

en: Hide Timer Completely
it_IT: Nascondi completamente il timer

en: Hide on Mobile
it_IT: nascondi on mobile

en: Hide video on mobile devices to save bandwidth
it_IT: nascondi video on mobile devices to salva bandwidth

en: Hint text shown inside the field
it_IT: Hint testo shown inside the campo

en: Horizontal
it_IT: orizzontale

en: Horizontal Alignment
it_IT: orizzontale allineamento

en: Horizontal alignment
it_IT: orizzontale allineamento

en: Horizontal alignment of items
it_IT: orizzontale allineamento of elementi

en: Hour
it_IT: Ora

en: Hours
it_IT: Ore

en: Hover
it_IT: passaggio

en: Hover (Desktop)
it_IT: passaggio (desktop)

en: Hover Background Color
it_IT: passaggio sfondo colore

en: Hover Button Background Color
it_IT: passaggio pulsante sfondo colore

en: Hover Color
it_IT: passaggio colore

en: Hover Icon Background Color
it_IT: passaggio icona sfondo colore

en: Hover Settings
it_IT: passaggio impostazioni

en: Hover State Colors
it_IT: passaggio State colori

en: Hover Text Color
it_IT: passaggio testo colore

en: Hover is automatically replaced with click on mobile
it_IT: passaggio is automatically replaced with click on mobile

en: How long one animation cycle takes
it_IT: How long one animazione cycle takes

en: How long the count animation takes
it_IT: How long the count animazione takes

en: How long the counting animation takes
it_IT: How long the counting animazione takes

en: How long to cache block detection results.
it_IT: How long to cache blocco detection results.

en: How long to keep form submissions. Set to 0 to keep forever.
it_IT: How long to keep modulo submissions. Set to 0 to keep forever.

en: How much larger the expanded item becomes (others stay normal size)
it_IT: How much larger the espanso elemento becomes (others stay normal dimensione)

en: How tabs display on mobile
it_IT: How schede display on mobile

en: How the background image fills the slide
it_IT: How the sfondo immagine fills the diapositiva

en: How to trigger the flip
it_IT: How to trigger the gira

en: Human-readable title
it_IT: Human-readable titolo

en: Icon
it_IT: icona

en: Icon Button
it_IT: icona pulsante

en: Icon Color
it_IT: icona colore

en: Icon Gap
it_IT: icona spaziatura

en: Icon List
it_IT: icona elenco

en: Icon List Item
it_IT: icona elenco elemento

en: Icon List Item attributes
it_IT: icona elenco elemento attributes

en: Icon List attributes
it_IT: icona elenco attributes

en: Icon Position
it_IT: icona posizione

en: Icon Settings
it_IT: icona impostazioni

en: Icon Size
it_IT: icona dimensione

en: Icon Style
it_IT: icona stile

en: Icon attributes
it_IT: icona attributes

en: Icon button attributes
it_IT: icona pulsante attributes

en: Icon button inserted successfully.
it_IT: icona pulsante inserted successfully.

en: Icon color (hex code)
it_IT: icona colore (hex code)

en: Icon inserted successfully.
it_IT: icona inserted successfully.

en: Icon is displayed
it_IT: icona is displayed

en: Icon list inserted successfully.
it_IT: icona elenco inserted successfully.

en: Icon list item attributes
it_IT: icona elenco elemento attributes

en: Icon list item inserted successfully.
it_IT: icona elenco elemento inserted successfully.

en: Icon name
it_IT: Nome icona

en: Icon name (e.g., "star", "check", "lightbulb")
it_IT: Nome icona (es. "star", "check", "lightbulb")

en: Icon position
it_IT: Posizione icona

en: Icon position relative to content
it_IT: icona posizione relative to contenuto

en: Icon position relative to text
it_IT: icona posizione relative to testo

en: Icon rotation in degrees (0-360)
it_IT: icona rotation in degrees (0-360)

en: Icon size in pixels
it_IT: icona dimensione in pixels

en: Icon style
it_IT: icona stile

en: Icon style for expand/collapse indicator
it_IT: icona stile for expand/collapse indicator

en: Icons, tabs, accordions, and more
it_IT: icone, schede, accordions, and more

en: Image 1
it_IT: immagine 1

en: Image 2
it_IT: immagine 2

en: Image 3
it_IT: immagine 3

en: Image 4
it_IT: immagine 4

en: Image Accordion
it_IT: immagine fisarmonica

en: Image Accordion Item
it_IT: immagine fisarmonica elemento

en: Image Dimensions
it_IT: immagine Dimensions

en: Image Height
it_IT: immagine altezza

en: Image URL
it_IT: immagine URL

en: Image Width
it_IT: immagine larghezza

en: Image alt text
it_IT: immagine alt testo

en: Image slider
it_IT: immagine slider

en: Images for this row
it_IT: immagini for this riga

en: Increment/decrement step value
it_IT: Increment/decrement step valore

en: Index of initially active tab (0-based)
it_IT: Index of initially attivo scheda (0-based)

en: Individual accordion panel
it_IT: Individual fisarmonica panel

en: Individual animated counter
it_IT: Individual animated contatore

en: Individual image item
it_IT: Individual immagine elemento

en: Individual item within a scroll accordion.
it_IT: Individual elemento within a scorrimento fisarmonica.

en: Individual item within an accordion with title and content.
it_IT: Individual elemento within an fisarmonica with titolo and contenuto.

en: Individual item within an icon list.
it_IT: Individual elemento within an icona elenco.

en: Individual list item
it_IT: Individual elenco elemento

en: Individual scroll panel
it_IT: Individual scorrimento panel

en: Individual slider slide
it_IT: Individual slider diapositiva

en: Individual tab panel
it_IT: Individual scheda panel

en: Individual tab within a tabs container.
it_IT: Individual scheda within a schede contenitore.

en: Infinite loop navigation
it_IT: infinito ciclo navigation

en: Infinite scrolling content
it_IT: infinito scrolling contenuto

en: Infinite scrolling marquee for logos or content.
it_IT: infinito scrolling marquee for logos or contenuto.

en: Information
it_IT: Informazioni

en: Inline
it_IT: In linea

en: Inline SVG icons with styling
it_IT: Inline SVG icone with styling

en: Inner block at index %d has invalid attributes (must be an array).
it_IT: Il blocco interno all'indice %d ha attributi non validi (deve essere un array).

en: Inner block at index %d has invalid innerBlocks (must be an array).
it_IT: Il blocco interno all'indice %d ha innerBlocks non validi (deve essere un array).

en: Inner block at index %d is missing a valid name.
it_IT: Il blocco interno all'indice %d manca di un nome valido.

en: Inner blocks to insert
it_IT: Inner blocchi to insert

en: Inner blocks to insert (grid items)
it_IT: Inner blocchi to insert (griglia elementi)

en: Inner spacing of the arrow button
it_IT: Inner spaziatura of the arrow pulsante

en: Input Height
it_IT: input altezza

en: Input Padding
it_IT: input padding

en: Insert Accordion
it_IT: Insert fisarmonica

en: Insert Counter Group
it_IT: Insert contatore Group

en: Insert Flex Container
it_IT: Insert flex contenitore

en: Insert Flip Card
it_IT: Insert gira carta

en: Insert Grid Container
it_IT: Insert griglia contenitore

en: Insert Icon
it_IT: Insert icona

en: Insert Icon Button
it_IT: Insert icona pulsante

en: Insert Icon List
it_IT: Insert icona elenco

en: Insert Icon List Item
it_IT: Insert icona elenco elemento

en: Insert Progress Bar
it_IT: Insert progresso barra

en: Insert Reveal
it_IT: Insert rivela

en: Insert Scroll Accordion
it_IT: Insert scorrimento fisarmonica

en: Insert Scroll Marquee
it_IT: Insert scorrimento marquee

en: Insert Stack Container
it_IT: Insert stack contenitore

en: Insert Tabs
it_IT: Insert schede

en: Inserting counter group...
it_IT: Inserting contatore group...

en: Inserting icon button...
it_IT: Inserting icona pulsante...

en: Inserting icon...
it_IT: Inserting icona...

en: Inserting progress bar...
it_IT: Inserting progresso barra...

en: Inserts a Counter Group container for displaying animated statistics. Add Counter blocks as inner blocks to display multiple stats.
it_IT: Inserts a contatore Group contenitore for displaying animated statistics. aggiungi contatore blocchi as inner blocchi to display multiple stats.

en: Inserts a Flex Container block with customizable layout settings including direction, alignment, wrapping, and gap.
it_IT: Inserts a flex contenitore blocco with customizable layout impostazioni including direzione, allineamento, wrapping, and spaziatura.

en: Inserts a Progress Bar block for displaying progress, statistics, or skills with customizable colors, labels, and animations.
it_IT: Inserts a progresso barra blocco for displaying progresso, statistics, or skills with customizable colori, labels, and animazioni.

en: Inserts a Reveal container that reveals hidden content on hover. Perfect for interactive content reveals and hover effects.
it_IT: Inserts a rivela contenitore that reveals nascosto contenuto on passaggio. Perfect for interactive contenuto reveals and passaggio effetti.

en: Inserts a Scroll Accordion that reveals items progressively as you scroll. Items stack on top of each other with a sticky stacking effect.
it_IT: Inserts a scorrimento fisarmonica that reveals elementi progressively as you scorrimento. elementi stack on alto of each other with a sticky stacking effetto.

en: Inserts a Scroll Marquee that displays rows of images scrolling horizontally in alternating directions based on page scroll. Perfect for image galleries and brand showcases.
it_IT: Inserts a scorrimento marquee that displays righe of immagini scrolling horizontally in alternating directions based on page scorrimento. Perfect for immagine galleries and brand showcases.

en: Inserts a Stack Container block for simple vertical stacking with consistent gaps. Perfect for sections and content areas.
it_IT: Inserts a stack contenitore blocco for simple verticale stacking with consistent gaps. Perfect for sections and contenuto areas.

en: Inserts a Tabs container for organizing content into tabbed sections with icons, deep linking, and responsive accordion mode.
it_IT: Inserts a schede contenitore for organizing contenuto into tabbed sections with icone, deep linking, and responsive fisarmonica mode.

en: Inserts a responsive Grid Container block with customizable column counts for desktop, tablet, and mobile.
it_IT: Inserts a responsive griglia contenitore blocco with customizable colonna counts for desktop, tablet, and mobile.

en: Inserts an Accordion container for creating accessible collapsible content sections. Perfect for FAQs and content organization.
it_IT: Inserts an fisarmonica contenitore for creating accessible collapsible contenuto sections. Perfect for FAQs and contenuto organization.

en: Inserts an Icon Button block with customizable text, icon, link, and styling. Perfect for CTAs and navigation.
it_IT: Inserts an icona pulsante blocco with customizable testo, icona, link, and styling. Perfect for CTAs and navigation.

en: Inserts an Icon List Item with icon, optional link, and rich content. Must be used within an Icon List block.
it_IT: Inserts an icona elenco elemento with icona, facoltativo link, and rich contenuto. Must be used within an icona elenco blocco.

en: Inserts an Icon List container for creating lists with icons, titles, and descriptions. Perfect for features, benefits, and services.
it_IT: Inserts an icona elenco contenitore for creating lists with icone, titles, and descriptions. Perfect for funzionalità, benefits, and services.

en: Inserts an Icon block with customizable styling including icon selection, size, style (filled/outlined), rotation, and optional link.
it_IT: Inserts an icona blocco with customizable styling including icona selection, dimensione, stile (filled/outlined), rotation, and facoltativo link.

en: Inserts an interactive Flip Card that reveals content on the back. Perfect for team profiles, product showcases, and feature highlights.
it_IT: Inserts an interactive gira carta that reveals contenuto on the retro. Perfect for team profiles, product showcases, and funzionalità highlights.

en: Inside Bar
it_IT: Inside barra

en: Interactive Blocks
it_IT: Interactive blocchi

en: Interactive Blocks:
it_IT: Interactive blocchi:

en: Invalid number.
it_IT: Invalid numero.

en: Invalid phone number.
it_IT: Invalid telefono numero.

en: Invisible field to catch spam bots
it_IT: Invisible campo to catch spam bots

en: Item Settings
it_IT: elemento impostazioni

en: Items are separated with spacing
it_IT: elementi are separated with spaziatura

en: Items collapse from height 0 with fade.
it_IT: elementi collapse from altezza 0 with fade.

en: Items fade in without size change.
it_IT: elementi fade in without dimensione cambia.

en: Items have borders between them with no gap
it_IT: elementi have borders between them with no spaziatura

en: Items maintain flex layout on all devices
it_IT: elementi maintain flex layout on all devices

en: Items will stack vertically on mobile devices
it_IT: elementi will stack vertically on mobile devices

en: Label
it_IT: etichetta

en: Label Color
it_IT: etichetta colore

en: Label Position
it_IT: etichetta posizione

en: Label Settings
it_IT: etichetta impostazioni

en: Label Text
it_IT: etichetta testo

en: Label position
it_IT: etichetta posizione

en: Label text (e.g., "Project Completion")
it_IT: etichetta testo (e.g., "Project Completion")

en: Layout
it_IT: layout

en: Layout Settings
it_IT: layout impostazioni

en: Layout Style
it_IT: Stile del layout

en: Left
it_IT: sinistra

en: Left Center
it_IT: sinistra centro

en: Link
it_IT: link

en: Link Rel
it_IT: link Rel

en: Link Settings
it_IT: link impostazioni

en: Link rel attribute
it_IT: link rel attribute

en: Link rel attribute (e.g., "noopener noreferrer" for external links)
it_IT: link rel attribute (e.g., "noopener noreferrer" for esterno links)

en: Link target
it_IT: link destinazione

en: List DesignSetGo Blocks
it_IT: elenco DesignSetGo blocchi

en: List Settings
it_IT: elenco impostazioni

en: List alignment
it_IT: elenco allineamento

en: List item title…
it_IT: elenco elemento titolo…

en: List layout
it_IT: elenco layout

en: List with custom icons
it_IT: elenco with personalizzato icone

en: List with icons for each item, perfect for features or benefits.
it_IT: elenco with icone for each elemento, perfect for funzionalità or benefits.

en: Load block assets only on pages that use them. Improves performance.
it_IT: carica blocco assets only on pages that use them. Improves performance.

en: Logo Slider
it_IT: Logo slider

en: Loop
it_IT: ciclo

en: Make the entire list item clickable
it_IT: Make the entire elenco elemento clickable

en: Manage Blocks
it_IT: Manage blocchi

en: Manage your DesignSetGo blocks, extensions, and settings.
it_IT: Manage your DesignSetGo blocchi, extensions, and impostazioni.

en: Max Width
it_IT: Max larghezza

en: Max width
it_IT: Max larghezza

en: Maximum Date
it_IT: Maximum data

en: Maximum Value
it_IT: Maximum valore

en: Maximum allowed value (leave empty for no maximum)
it_IT: Maximum allowed valore (leave empty for no maximum)

en: Maximum number of characters allowed (0 = no maximum)
it_IT: Maximum numero of characters allowed (0 = no maximum)

en: Maximum width for this block. Leave empty for no constraint.
it_IT: Maximum larghezza for this blocco. Leave empty for no constraint.

en: Media
it_IT: media

en: Message
it_IT: messaggio

en: Message shown after successful submission
it_IT: messaggio shown after successful submission

en: Message shown if submission fails
it_IT: messaggio shown if submission fails

en: Message shown when validation fails
it_IT: messaggio shown when validazione fails

en: Min Height Override
it_IT: Min altezza Override

en: Minimum Date
it_IT: Minimum data

en: Minimum Value
it_IT: Minimum valore

en: Minimum allowed value (leave empty for no minimum)
it_IT: Minimum allowed valore (leave empty for no minimum)

en: Minimum height for input fields
it_IT: Minimum altezza for input campi

en: Minimum number of characters required (0 = no minimum)
it_IT: Minimum numero of characters obbligatorio (0 = no minimum)

en: Mobile Columns
it_IT: mobile colonne

en: Mobile Mode
it_IT: mobile Mode

en: Mobile Settings
it_IT: mobile impostazioni

en: Modern carousel with effects
it_IT: Modern carousel with effetti

en: Morph Style 1
it_IT: Morph stile 1

en: Morph Style 2
it_IT: Morph stile 2

en: Multi-line text input
it_IT: Multi-linea testo input

en: Multiple panels can be open at once
it_IT: Multiple panels can be apri at once

en: Mute audio (required for autoplay)
it_IT: Mute audio (obbligatorio for riproduzione automatica)

en: Name
it_IT: nome

en: Name of the block that was updated
it_IT: Nome del blocco aggiornato

en: Name shown as email sender (leave empty for site name)
it_IT: nome shown as email sender (leave empty for site nome)

en: Navigation Settings
it_IT: Navigation impostazioni

en: Nested blocks
it_IT: Nested blocchi

en: Nested inner blocks
it_IT: Nested inner blocchi

en: New Form Submission
it_IT: New modulo Submission

en: New Tab
it_IT: New scheda

en: New attributes that were applied
it_IT: Nuovi attributi applicati

en: Next slide
it_IT: successivo diapositiva

en: No form data available.
it_IT: no modulo data available.

en: No icon displayed
it_IT: no icona displayed

en: No icons found
it_IT: no icone found

en: No matching blocks found to update.
it_IT: Nessun blocco corrispondente trovato da aggiornare.

en: No overlay on items
it_IT: no sovrapposizione on elementi

en: No submissions found
it_IT: no submissions found

en: No submissions found in Trash
it_IT: no submissions found in Trash

en: None
it_IT: nessuno

en: Number Color
it_IT: Colore del numero

en: Number Field
it_IT: numero campo

en: Number Formatting
it_IT: numero Formatting

en: Number Hover Color
it_IT: numero passaggio colore

en: Number Settings
it_IT: numero impostazioni

en: Number input field
it_IT: numero input campo

en: Number of blocks updated
it_IT: Numero di blocchi aggiornati

en: Number of columns (for grid layout)
it_IT: numero of colonne (for griglia layout)

en: Number of columns in grid layout
it_IT: numero of colonne in griglia layout

en: Number of columns on desktop
it_IT: Numero di colonne su desktop

en: Number of columns on desktop screens
it_IT: numero of colonne on desktop screens

en: Number of columns on mobile
it_IT: numero of colonne on mobile

en: Number of columns on tablet
it_IT: numero of colonne on tablet

en: Number of columns this block spans in the grid
it_IT: numero of colonne this blocco spans in the griglia

en: Number of decimal places
it_IT: Numero di cifre decimali

en: Number of slides visible at once
it_IT: numero of diapositive visibile at once

en: Number to count from
it_IT: numero to count from

en: Offset from viewport (pixels) before triggering scroll animation
it_IT: Offset dalla viewport (pixel) prima di attivare l'animazione di scorrimento

en: Only animate the first time block enters viewport
it_IT: Only animate the primo time blocco enters viewport

en: Only one panel can be open at a time
it_IT: Only one panel can be apri at a time

en: Opacity when item is expanded
it_IT: opacità when elemento is espanso

en: Opacity when item is not expanded
it_IT: opacità when elemento is not espanso

en: Open State Colors
it_IT: apri State colori

en: Open by Default
it_IT: apri by predefinito

en: Open in
it_IT: apri in

en: Open in new tab
it_IT: apri in new scheda

en: Optional URL to link the icon
it_IT: facoltativo URL to link the icona

en: Optional URL to link the item
it_IT: facoltativo URL to link the elemento

en: Optional icon name
it_IT: Nome icona facoltativo

en: Optional prefix (e.g., "$")
it_IT: Prefisso facoltativo (es. "$")

en: Optional secondary button
it_IT: Pulsante secondario facoltativo

en: Optional section title
it_IT: Titolo sezione facoltativo

en: Options
it_IT: opzioni

en: Overlay
it_IT: sovrapposizione

en: Overlay Color
it_IT: sovrapposizione colore

en: Overlay Opacity
it_IT: sovrapposizione opacità

en: Overlay Opacity (Default)
it_IT: sovrapposizione opacità (predefinito)

en: Overlay Opacity (Expanded)
it_IT: sovrapposizione opacità (espanso)

en: Overlay applied to all items
it_IT: sovrapposizione applied to all elementi

en: Overlay transparency (0 = transparent, 100 = opaque)
it_IT: sovrapposizione transparency (0 = transparent, 100 = opaque)

en: Override Parent Animation
it_IT: Override Parent animazione

en: Override group animation settings
it_IT: Sovrascrivi impostazioni animazione gruppo

en: Override slider height for this slide only (leave empty to use slider settings)
it_IT: Override slider altezza for this diapositiva only (leave empty to use slider impostazioni)

en: Padding
it_IT: padding

en: Padding inside input fields
it_IT: padding inside input campi

en: Pause after user clicks, swipes, or drags
it_IT: pausa after user clicks, swipes, or drags

en: Pause on Hover
it_IT: pausa on passaggio

en: Pause on Interaction
it_IT: pausa on Interaction

en: Per-block custom CSS
it_IT: Per-blocco personalizzato CSS

en: Phone Field
it_IT: telefono campo

en: Phone Format
it_IT: telefono Format

en: Phone number input
it_IT: telefono numero input

en: Pill
it_IT: pillola

en: Placeholder
it_IT: segnaposto

en: Please select at least one animation type.
it_IT: Please seleziona at least one animazione tipo.

en: Position of expand/collapse icon
it_IT: posizione of expand/collapse icona

en: Position of icon relative to text
it_IT: posizione of icona relative to testo

en: Position where block was inserted
it_IT: Posizione dove è stato inserito il blocco

en: Post ID is required.
it_IT: ID articolo obbligatorio.

en: Post ID where block was inserted
it_IT: ID dell'articolo dove è stato inserito il blocco

en: Post ID where blocks were updated
it_IT: ID dell'articolo dove i blocchi sono stati aggiornati

en: Post not found.
it_IT: Articolo non trovato.

en: Poster Image (Optional)
it_IT: Poster immagine (facoltativo)

en: Powerful Features
it_IT: Powerful funzionalità

en: Pre-fill this field with a default value
it_IT: Pre-fill this campo with a predefinito valore

en: Pre-filled date (Format: YYYY-MM-DD)
it_IT: Pre-filled data (Format: YYYY-MM-DD)

en: Pre-filled value for this field
it_IT: Pre-filled valore for this campo

en: Pre-selected option value
it_IT: Pre-selected opzione valore

en: Prefix text (e.g., "$")
it_IT: Testo prefisso (es. "$")

en: Previous slide
it_IT: precedente diapositiva

en: Primary Gradient
it_IT: Primary gradiente

en: Primary call-to-action button
it_IT: Pulsante call-to-action primario

en: Progress Bar
it_IT: progresso barra

en: Progress Settings
it_IT: progresso impostazioni

en: Progress bar attributes
it_IT: progresso barra attributes

en: Progress bar color
it_IT: progresso barra colore

en: Progress bar inserted successfully.
it_IT: progresso barra inserted successfully.

en: Progress percentage (0-100)
it_IT: progresso percentage (0-100)

en: Quick Animations
it_IT: Quick animazioni

en: Recipient Email
it_IT: Recipient email

en: Regular expression for validation
it_IT: Regular expression for validazione

en: Rel attribute for security (default: noopener noreferrer)
it_IT: Rel attribute for security (predefinito: noopener noreferrer)

en: Remove Image
it_IT: rimuovi immagine

en: Remove Link
it_IT: rimuovi link

en: Remove Poster
it_IT: rimuovi Poster

en: Remove Row
it_IT: rimuovi riga

en: Remove Video
it_IT: rimuovi video

en: Remove option
it_IT: rimuovi opzione

en: Replace Image
it_IT: Replace immagine

en: Replace Video
it_IT: Replace video

en: Replace these slides with your own content and images. Swipe, click arrows, or use keyboard to navigate.
it_IT: Replace these diapositive with your own contenuto and immagini. Swipe, click frecce, or use keyboard to navigate.

en: Reply-To Field Name
it_IT: Reply-To campo nome

en: Required
it_IT: obbligatorio

en: Required Field
it_IT: obbligatorio campo

en: Responsive
it_IT: responsive

en: Responsive grid layout with customizable columns for desktop, tablet, and mobile.
it_IT: responsive griglia layout with customizable colonne for desktop, tablet, and mobile.

en: Responsive visibility/settings
it_IT: responsive visibility/impostazioni

en: Retrieving available blocks...
it_IT: Retrieving available blocchi...

en: Returns a comprehensive list of all available DesignSetGo blocks with their capabilities, attributes, and metadata.
it_IT: Returns a comprehensive elenco of all available DesignSetGo blocchi with their capabilities, attributes, and metadata.

en: Reveal
it_IT: rivela

en: Reveal Control
it_IT: rivela Control

en: Reveal Settings
it_IT: rivela impostazioni

en: Reveal animation effect
it_IT: rivela animazione effetto

en: Reveal container attributes
it_IT: rivela contenitore attributes

en: Reveal container inserted successfully.
it_IT: rivela contenitore inserted successfully.

en: Reveal on Hover
it_IT: rivela on passaggio

en: Right
it_IT: destra

en: Right Center
it_IT: destra centro

en: Rounded pill-shaped badge or tag element.
it_IT: Rounded pillola-shaped badge or tag element.

en: Row Gap
it_IT: riga spaziatura

en: Rows
it_IT: righe

en: Rows of images with directions
it_IT: righe of immagini with directions

en: SVG icon with customizable size, color, and rotation.
it_IT: SVG icona with customizable dimensione, colore, and rotation.

en: Same Tab
it_IT: Same scheda

en: Save Changes
it_IT: salva Changes

en: Screen width below which mobile mode activates
it_IT: Screen larghezza below which mobile mode activates

en: Scroll Accordion
it_IT: scorrimento fisarmonica

en: Scroll Accordion Item
it_IT: scorrimento fisarmonica elemento

en: Scroll Accordion attributes
it_IT: scorrimento fisarmonica attributes

en: Scroll Marquee
it_IT: scorrimento marquee

en: Scroll Marquee attributes
it_IT: scorrimento marquee attributes

en: Scroll Settings
it_IT: scorrimento impostazioni

en: Scroll Speed
it_IT: scorrimento velocità

en: Scroll accordion inserted successfully.
it_IT: scorrimento fisarmonica inserted successfully.

en: Scroll accordion item attributes (supports all WordPress block supports like spacing, colors, etc.)
it_IT: scorrimento fisarmonica elemento attributes (supports all WordPress blocco supports like spaziatura, colori, etc.)

en: Scroll direction for this row
it_IT: scorrimento direzione for this riga

en: Scroll marquee inserted successfully.
it_IT: scorrimento marquee inserted successfully.

en: Scroll speed multiplier
it_IT: scorrimento velocità multiplier

en: Search Submissions
it_IT: cerca Submissions

en: Search icons…
it_IT: cerca icone…

en: Second item
it_IT: Second elemento

en: Select Background Image
it_IT: seleziona sfondo immagine

en: Select Field
it_IT: seleziona campo

en: Select a shape to add a background behind the icon.
it_IT: seleziona a forma to aggiungi a sfondo behind the icona.

en: Send email when form is submitted
it_IT: Send email when modulo is submitted

en: Set a target date and time in the block settings to start your countdown.
it_IT: Imposta una data e un'ora target nelle impostazioni del blocco per avviare il conto alla rovescia.

en: Set field width to create multi-column layouts
it_IT: Set campo larghezza to create multi-colonna layouts

en: Set the progress percentage (0–100)
it_IT: Set the progresso percentage (0–100)

en: Set the target date and time for your countdown.
it_IT: Imposta la data e l'ora target per il tuo conto alla rovescia.

en: Settings
it_IT: impostazioni

en: Settings are required.
it_IT: Impostazioni obbligatorie.

en: Settings saved successfully!
it_IT: impostazioni saved successfully!

en: Settings saved successfully! Please refresh any open editor pages to see the changes.
it_IT: impostazioni saved successfully! Please refresh any apri editor pages to see the changes.

en: Shape & Background
it_IT: forma & sfondo

en: Show Arrows
it_IT: mostra frecce

en: Show Country Code Selector
it_IT: mostra Country Code Selector

en: Show Custom Message
it_IT: Mostra messaggio personalizzato

en: Show Days
it_IT: Mostra giorni

en: Show Dots
it_IT: mostra punti

en: Show Hours
it_IT: Mostra ore

en: Show Icon
it_IT: mostra icona

en: Show Label
it_IT: mostra etichetta

en: Show Minutes
it_IT: Mostra minuti

en: Show Percentage
it_IT: mostra Percentage

en: Show Seconds
it_IT: Mostra secondi

en: Show borders between items
it_IT: mostra borders between elementi

en: Show icon with counter
it_IT: Mostra icona con contatore

en: Show label text
it_IT: mostra etichetta testo

en: Show multiple images in a carousel view
it_IT: mostra multiple immagini in a carousel view

en: Show percentage value
it_IT: mostra percentage valore

en: Showing first 100 results. Refine your search to see more.
it_IT: Showing primo 100 results. Refine your cerca to see more.

en: Site Name
it_IT: Site nome

en: Slide
it_IT: diapositiva

en: Slide 1
it_IT: diapositiva 1

en: Slide 1: Beautiful Slider
it_IT: diapositiva 1: Beautiful slider

en: Slide 2
it_IT: diapositiva 2

en: Slide 2: Fully Customizable
it_IT: diapositiva 2: Fully Customizable

en: Slide 3
it_IT: diapositiva 3

en: Slide 3: Get Started
it_IT: diapositiva 3: Get Started

en: Slide Down
it_IT: diapositiva Down

en: Slide Up
it_IT: diapositiva Up

en: Slider
it_IT: slider

en: Slider optimized for testimonials with fade transitions
it_IT: slider optimized for testimonials with fade transitions

en: Slider uses aspect ratio
it_IT: slider uses aspect ratio

en: Slider uses fixed height
it_IT: slider uses fixed altezza

en: Sliders, flip cards, and animations
it_IT: Sliders, gira carte, and animazioni

en: Slides Per View (Desktop)
it_IT: diapositive Per View (desktop)

en: Slides Per View (Mobile)
it_IT: diapositive Per View (mobile)

en: Slides Per View (Tablet)
it_IT: diapositive Per View (tablet)

en: Slides advance automatically
it_IT: diapositive advance automatically

en: Space between form fields
it_IT: Space between modulo campi

en: Space between icon and text
it_IT: Space between icona and testo

en: Space between list items
it_IT: Space between elenco elementi

en: Space between the icon and the shape edge.
it_IT: Space between the icona and the forma edge.

en: Spacing
it_IT: spaziatura

en: Specific block client ID to update (optional)
it_IT: ID client del blocco specifico da aggiornare (facoltativo)

en: Speed of expansion/collapse animation
it_IT: velocità of expansion/collapse animazione

en: Speed of the flip animation
it_IT: velocità of the gira animazione

en: Stack Container
it_IT: stack contenitore

en: Stack container attributes
it_IT: stack contenitore attributes

en: Stack container inserted successfully.
it_IT: stack contenitore inserted successfully.

en: Stack items vertically on mobile
it_IT: stack elementi vertically on mobile

en: Stack on Mobile
it_IT: stack on mobile

en: Start
it_IT: inizio

en: Start Value
it_IT: inizio valore

en: Starting value of the counter
it_IT: Valore iniziale del contatore

en: Stat label/description
it_IT: Stat etichetta/descrizione

en: Stat value/number
it_IT: Valore/numero statistica

en: Stats section generated successfully.
it_IT: Sezione statistiche generata con successo.

en: Sticky stacking accordion that reveals items on scroll.
it_IT: Sticky stacking fisarmonica that reveals elementi on scorrimento.

en: Sticky stacking scroll effect
it_IT: Sticky stacking scorrimento effetto

en: Stop at first/last slide
it_IT: Stop at primo/ultimo diapositiva

en: Store IP addresses with form submissions.
it_IT: Store IP addresses with modulo submissions.

en: Store browser user agent strings with form submissions.
it_IT: Store browser user agent strings with modulo submissions.

en: Store referrer URLs with form submissions.
it_IT: Store referrer URLs with modulo submissions.

en: Stroke Width
it_IT: Stroke larghezza

en: Stroke width for outlined icons
it_IT: Stroke larghezza for outlined icone

en: Style
it_IT: stile

en: Style Settings
it_IT: stile impostazioni

en: Style each section using the block toolbar or the Styles panel.
it_IT: stile each sezione using the blocco toolbar or the Styles panel.

en: Subject line for notification emails. Use {field_name} for dynamic values.
it_IT: Subject linea for notification emails. Use {field_name} for dynamic values.

en: Submit Button Text
it_IT: invia pulsante testo

en: Submit form without page reload
it_IT: invia modulo without page reload

en: Success
it_IT: successo

en: Success Message
it_IT: successo messaggio

en: Successfully retrieved block list.
it_IT: Successfully retrieved blocco elenco.

en: Suffix text (e.g., "+", "%")
it_IT: Testo suffisso (es. "+", "%")

en: System Font
it_IT: System font

en: Tab
it_IT: scheda

en: Tab 1
it_IT: scheda 1

en: Tab 2
it_IT: scheda 2

en: Tab 3
it_IT: scheda 3

en: Tab Background
it_IT: scheda sfondo

en: Tab Border
it_IT: scheda bordo

en: Tab Colors
it_IT: scheda colori

en: Tab Settings
it_IT: scheda impostazioni

en: Tab Style
it_IT: scheda stile

en: Tab Text
it_IT: scheda testo

en: Tab Title
it_IT: scheda titolo

en: Tab alignment
it_IT: scheda allineamento

en: Tab attributes including title and icon
it_IT: scheda attributes including titolo and icona

en: Tab orientation
it_IT: scheda orientation

en: Tab title
it_IT: scheda titolo

en: Tabbed content with deep linking
it_IT: Tabbed contenuto with deep linking

en: Tabbed interface for organizing content into switchable panels.
it_IT: Tabbed interface for organizing contenuto into switchable panels.

en: Tablet Columns
it_IT: tablet colonne

en: Tabs
it_IT: schede

en: Tabs (Scrollable)
it_IT: schede (Scrollable)

en: Tabs attributes
it_IT: schede attributes

en: Tabs container inserted successfully.
it_IT: schede contenitore inserted successfully.

en: Target date set!
it_IT: Data target impostata!

en: Target post ID
it_IT: ID articolo di destinazione

en: Testimonial Slider
it_IT: Testimonial slider

en: Text
it_IT: testo

en: Text Alignment Inheritance
it_IT: testo allineamento Inheritance

en: Text Color
it_IT: testo colore

en: Text Field
it_IT: testo campo

en: Text Settings
it_IT: testo impostazioni

en: Text alignment
it_IT: testo allineamento

en: Text before number (e.g., "$", "€")
it_IT: testo before numero (e.g., "$", "€")

en: Text input field
it_IT: testo input campo

en: Text shown when no option is selected
it_IT: testo shown when no opzione is selected

en: Textarea
it_IT: area di testo

en: The background color is set in the "Color" panel below.
it_IT: The sfondo colore is set in the "colore" panel below.

en: The countdown has ended!
it_IT: Il conto alla rovescia è terminato!

en: The hidden value to be submitted with the form
it_IT: The nascosto valore to be submitted with the modulo

en: The title shown in the tab navigation
it_IT: The titolo shown in the scheda navigation

en: The value submitted when checkbox is checked
it_IT: The valore submitted when casella di controllo is checked

en: Thinner strokes work better for detailed icons
it_IT: Thinner strokes work better for detailed icone

en: Third item
it_IT: Third elemento

en: This block is always visible.
it_IT: This blocco is always visibile.

en: This block will be hidden until you hover over the parent container.
it_IT: This blocco will be nascosto until you passaggio over the parent contenitore.

en: This flip card has two sections: Front and Back. Click on each section to edit its content.
it_IT: This gira carta has two sections: fronte and retro. Click on each sezione to modifica its contenuto.

en: This message will replace the countdown timer when it reaches zero.
it_IT: Questo messaggio sostituirà il timer quando raggiungerà lo zero.

en: This panel will be open when the page loads
it_IT: This panel will be apri when the page loads

en: Time Field
it_IT: Time campo

en: Time between slides
it_IT: Time between diapositive

en: Timer hidden (countdown complete)
it_IT: Timer nascosto (conto alla rovescia completato)

en: Timezone
it_IT: Fuso orario

en: Title Tag
it_IT: titolo Tag

en: Top
it_IT: alto

en: Top Center
it_IT: alto centro

en: Top Left
it_IT: alto sinistra

en: Top Right
it_IT: alto destra

en: Traditional accordion container
it_IT: Traditional fisarmonica contenitore

en: Transition Duration
it_IT: transizione durata

en: Transition Easing
it_IT: transizione Easing

en: Transition Effect
it_IT: transizione effetto

en: Transition Settings
it_IT: transizione impostazioni

en: Trigger Type
it_IT: Trigger tipo

en: Type
it_IT: tipo

en: URL Field
it_IT: URL campo

en: URL input field
it_IT: URL input campo

en: Underline
it_IT: sottolineato

en: Unique block identifier
it_IT: Identificatore univoco del blocco

en: Unique identifier for this field
it_IT: Unique identifier for this campo

en: Unique identifier for this field (letters, numbers, hyphens, underscores only)
it_IT: Unique identifier for this campo (letters, numbers, hyphens, underscores only)

en: Unique identifier for this field (letters, numbers, underscores)
it_IT: Unique identifier for this campo (letters, numbers, underscores)

en: Unit Background
it_IT: Sfondo dell'unità

en: Unit Padding
it_IT: Padding dell'unità

en: Updates animation settings for Counter blocks including start/end values, duration, delay, decimals, and prefix/suffix.
it_IT: Aggiorna le impostazioni di animazione per i blocchi Contatore inclusi valori iniziali/finali, durata, ritardo, decimali e prefisso/suffisso.

en: Updating counter animation...
it_IT: Aggiornamento animazione contatore...

en: Upload Poster
it_IT: caricamento Poster

en: Upload Video
it_IT: caricamento video

en: Use "selector" to target this block. Write nested selectors like "selector h3" to target elements inside.
it_IT: Use "selector" to destinazione this blocco. Write nested selectors like "selector h3" to destinazione elements inside.

en: Use a form field value for reply-to (e.g., "email" or "user_email")
it_IT: Use a modulo campo valore for reply-to (e.g., "email" or "user_email")

en: Use custom animation settings instead of parent settings
it_IT: Use personalizzato animazione impostazioni instead of parent impostazioni

en: Using WordPress blockGap (configure in Spacing panel)
it_IT: Using WordPress blockGap (configure in spaziatura panel)

en: Using parent settings:
it_IT: Using parent impostazioni:

en: Using separate row and column gaps
it_IT: Using separate riga and colonna gaps

en: Validation
it_IT: validazione

en: Validation Message
it_IT: validazione messaggio

en: Validation Type
it_IT: validazione tipo

en: Value
it_IT: valore

en: Vertical
it_IT: verticale

en: Vertical Alignment
it_IT: verticale allineamento

en: Vertical alignment
it_IT: verticale allineamento

en: Vertical alignment of grid items
it_IT: verticale allineamento of griglia elementi

en: Vertical alignment of items
it_IT: verticale allineamento of elementi

en: Vertical stacking container with consistent spacing between elements.
it_IT: verticale stacking contenitore with consistent spaziatura between elements.

en: Vertical stacking layouts
it_IT: verticale stacking layouts

en: Video backgrounds for blocks
it_IT: video backgrounds for blocchi

en: Video poster
it_IT: video poster

en: View and manage form submissions
it_IT: View and manage modulo submissions

en: Visible Units
it_IT: Unità visibili

en: Visual style of tabs
it_IT: Visual stile of schede

en: Warning
it_IT: avviso

en: When Countdown Ends
it_IT: Quando il conto alla rovescia termina

en: Whether item is initially open
it_IT: Whether elemento is initially apri

en: Whether the operation was successful
it_IT: Se l'operazione è stata completata con successo

en: Whether this is a reveal container
it_IT: Whether this is a rivela contenitore

en: Whether to update all matching blocks or just the first
it_IT: Se aggiornare tutti i blocchi corrispondenti o solo il primo

en: Which item is expanded on page load (0 = none, 1 = first, etc.)
it_IT: Which elemento is espanso on page carica (0 = nessuno, 1 = primo, etc.)

en: Which items are initially open
it_IT: Which elementi are initially apri

en: Width
it_IT: larghezza

en: Width and height of the blob shape
it_IT: larghezza and altezza of the blob forma

en: WordPress Default
it_IT: Predefinito WordPress

en: WordPress media ID (optional)
it_IT: WordPress media ID (facoltativo)

en: You can add any blocks you want to the front and back, including images, headings, buttons, and more.
it_IT: You can aggiungi any blocchi you want to the fronte and retro, including immagini, headings, pulsanti, and more.

en: You do not have permission to edit this post.
it_IT: Non hai i permessi per modificare questo articolo.

[ctx: block description]
en: A URL/website address input field for forms.
it_IT: Un campo input per URL/indirizzi web nei moduli.

[ctx: block description]
en: A date picker input field for forms.
it_IT: Un campo di selezione data per i moduli.

[ctx: block description]
en: A dropdown select field for forms.
it_IT: Un campo a tendina per i moduli.

[ctx: block description]
en: A hidden field for passing data in forms.
it_IT: Un campo nascosto per passare dati nei moduli.

[ctx: block description]
en: A modern, performant slider with multiple transition effects, auto-play, and full block support inside slides.
it_IT: Uno slider moderno e performante con effetti di transizione multipli, riproduzione automatica e supporto completo ai blocchi nelle diapositive.

[ctx: block description]
en: A number input field for forms.
it_IT: Un campo input numerico per i moduli.

[ctx: block description]
en: A phone number input field for forms.
it_IT: Un campo input per numeri di telefono nei moduli.

[ctx: block description]
en: A single checkbox field for forms.
it_IT: Un campo casella di controllo singola per i moduli.

[ctx: block description]
en: A single item in an icon list with icon, title, and description.
it_IT: Un singolo elemento in un elenco con icona, titolo e descrizione.

[ctx: block description]
en: A time picker input field for forms.
it_IT: A time picker input campo for moduli.

[ctx: block description]
en: Accordion that reveals items progressively as you scroll down the page
it_IT: fisarmonica that reveals elementi progressively as you scorrimento down the page

[ctx: block description]
en: An individual collapsible item within an accordion.
it_IT: An individual collapsible elemento within an fisarmonica.

[ctx: block description]
en: An individual expandable panel within an image accordion.
it_IT: An individual expandable panel within an immagine fisarmonica.

[ctx: block description]
en: Back face of the flip card.
it_IT: retro face of the gira carta.

[ctx: block description]
en: Container that reveals hidden content on hover
it_IT: contenitore that reveals nascosto contenuto on passaggio

[ctx: block description]
en: Create a list of items with icons, titles, and descriptions.
it_IT: Create a elenco of elementi with icone, titles, and descriptions.

[ctx: block description]
en: Create accessible accordion sections with customizable icons and behavior for FAQs and content organization.
it_IT: Create accessible fisarmonica sections with customizable icone and behavior for FAQs and contenuto organization.

[ctx: block description]
en: Create custom forms with multiple field types, AJAX submission, and spam protection.
it_IT: Create personalizzato moduli with multiple campo types, AJAX submission, and spam protection.

[ctx: block description]
en: Create random, unique, and organic-looking blob shapes. Customize with gradients, overlays, and images. Animate with smooth morphing effects.
it_IT: Create random, unique, and organico-looking blob forme. Customize with gradients, overlays, and immagini. Animate with smooth morphing effetti.

[ctx: block description]
en: Create tabbed content with icons, deep linking, and responsive accordion mode.
it_IT: Create tabbed contenuto with icone, deep linking, and responsive fisarmonica mode.

[ctx: block description]
en: Display a series of expandable image panels that reveal content on hover or click, perfect for showcasing portfolios, galleries, or featured content.
it_IT: Display a series of expandable immagine panels that rivela contenuto on passaggio or click, perfect for showcasing portfolios, galleries, or featured contenuto.

[ctx: block description]
en: Display an inline SVG icon with customizable styling.
it_IT: Display an inline SVG icona with customizable styling.

[ctx: block description]
en: Display animated statistics and numbers that count up on scroll
it_IT: Display animated statistics and numbers that count up on scorrimento

[ctx: block description]
en: Display progress or statistics with an animated bar
it_IT: Display progresso or statistics with an animated barra

[ctx: block description]
en: Display rows of images that scroll horizontally in alternating directions based on page scroll. For best performance, use optimized images (WebP format recommended) and limit to 20 images or less.
it_IT: Display righe of immagini that scorrimento horizontally in alternating directions based on page scorrimento. For best performance, use optimized immagini (WebP format recommended) and limit to 20 immagini or less.

[ctx: block description]
en: Display text with a rounded background that wraps tightly around content.
it_IT: Display testo with a rounded sfondo that wraps tightly around contenuto.

[ctx: block description]
en: Email input field with built-in validation.
it_IT: email input campo with built-in validazione.

[ctx: block description]
en: Flexible horizontal or vertical layouts with wrapping. Perfect for button groups, hero sections, and responsive card layouts.
it_IT: Flexible orizzontale or verticale layouts with wrapping. Perfect for pulsante groups, hero sections, and responsive carta layouts.

[ctx: block description]
en: Front face of the flip card.
it_IT: fronte face of the gira carta.

[ctx: block description]
en: Individual counter item with animated number
it_IT: Individual contatore elemento with animated numero

[ctx: block description]
en: Individual item within a Scroll Accordion
it_IT: Individual elemento within a scorrimento fisarmonica

[ctx: block description]
en: Individual slide within a slider with background image support and full block flexibility.
it_IT: Individual diapositiva within a slider with sfondo immagine support and full blocco flexibility.

[ctx: block description]
en: Individual tab panel within a Tabs block.
it_IT: Individual scheda panel within a schede blocco.

[ctx: block description]
en: Interactive card that flips to reveal content on the back. Perfect for team profiles, product showcases, and feature highlights.
it_IT: Interactive carta that flips to rivela contenuto on the retro. Perfect for team profiles, product showcases, and funzionalità highlights.

[ctx: block description]
en: Multi-line text area for longer text input.
it_IT: Multi-linea testo area for longer testo input.

[ctx: block description]
en: Responsive multi-column grid layouts. Perfect for feature grids, product listings, team members, and card layouts.
it_IT: responsive multi-colonna griglia layouts. Perfect for funzionalità grids, product listings, team members, and carta layouts.

[ctx: block description]
en: Single-line text input field for forms.
it_IT: Single-linea testo input campo for moduli.

[ctx: block keyword]
en: accordion
it_IT: fisarmonica

[ctx: block keyword]
en: back
it_IT: retro

[ctx: block keyword]
en: bar
it_IT: barra

[ctx: block keyword]
en: button
it_IT: pulsante

[ctx: block keyword]
en: card
it_IT: carta

[ctx: block keyword]
en: checkbox
it_IT: casella di controllo

[ctx: block keyword]
en: columns
it_IT: colonne

[ctx: block keyword]
en: container
it_IT: contenitore

[ctx: block keyword]
en: counter
it_IT: contatore

[ctx: block keyword]
en: date
it_IT: data

[ctx: block keyword]
en: dropdown
it_IT: a tendina

[ctx: block keyword]
en: feature
it_IT: funzionalità

[ctx: block keyword]
en: features
it_IT: funzionalità

[ctx: block keyword]
en: field
it_IT: campo

[ctx: block keyword]
en: fields
it_IT: campi

[ctx: block keyword]
en: flip
it_IT: gira

[ctx: block keyword]
en: form
it_IT: modulo

[ctx: block keyword]
en: front
it_IT: fronte

[ctx: block keyword]
en: gradient
it_IT: gradiente

[ctx: block keyword]
en: grid
it_IT: griglia

[ctx: block keyword]
en: hidden
it_IT: nascosto

[ctx: block keyword]
en: horizontal
it_IT: orizzontale

[ctx: block keyword]
en: hover
it_IT: passaggio

[ctx: block keyword]
en: icon
it_IT: icona

[ctx: block keyword]
en: image
it_IT: immagine

[ctx: block keyword]
en: images
it_IT: immagini

[ctx: block keyword]
en: infinite
it_IT: infinito

[ctx: block keyword]
en: item
it_IT: elemento

[ctx: block keyword]
en: label
it_IT: etichetta

[ctx: block keyword]
en: list
it_IT: elenco

[ctx: block keyword]
en: list item
it_IT: elenco elemento

[ctx: block keyword]
en: message
it_IT: messaggio

[ctx: block keyword]
en: number
it_IT: numero

[ctx: block keyword]
en: options
it_IT: opzioni

[ctx: block keyword]
en: organic
it_IT: organico

[ctx: block keyword]
en: phone
it_IT: telefono

[ctx: block keyword]
en: pill
it_IT: pillola

[ctx: block keyword]
en: progress
it_IT: progresso

[ctx: block keyword]
en: reveal
it_IT: rivela

[ctx: block keyword]
en: row
it_IT: riga

[ctx: block keyword]
en: scroll
it_IT: scorrimento

[ctx: block keyword]
en: section
it_IT: sezione

[ctx: block keyword]
en: select
it_IT: seleziona

[ctx: block keyword]
en: shape
it_IT: forma

[ctx: block keyword]
en: show
it_IT: mostra

[ctx: block keyword]
en: slide
it_IT: diapositiva

[ctx: block keyword]
en: submit
it_IT: invia

[ctx: block keyword]
en: tab
it_IT: scheda

[ctx: block keyword]
en: tabs
it_IT: schede

[ctx: block keyword]
en: text
it_IT: testo

[ctx: block keyword]
en: textarea
it_IT: area di testo

[ctx: block keyword]
en: value
it_IT: valore

[ctx: block keyword]
en: vertical
it_IT: verticale

en: e.g., Project Progress
it_IT: e.g., Project progresso

[ctx: post type general name]
en: Form Submissions
it_IT: modulo Submissions

[ctx: post type singular name]
en: Form Submission
it_IT: modulo Submission

en: ⚡ Hover colors mirror open state by default. Set custom colors to override.
it_IT: ⚡ passaggio colori mirror apri state by predefinito. Set personalizzato colori to override.

en: 💡 Tip: Set the background color using the "Color" panel, and adjust border radius using the "Border" panel.
it_IT: 💡 Tip: Set the sfondo colore using the "colore" panel, and adjust bordo raggio using the "bordo" panel.
