DesignSetGo 1.0.0 - en to fr_FR translation catalogue (1351 entries)

en: "This product exceeded all my expectations. Highly recommended!"
fr_FR: "Ce produit a dépassé toutes mes attentes. Hautement recommandé !"

en: (empty)
fr_FR: (vide)

en: 3D card that flips on hover to reveal back content.
fr_FR: Carte 3D qui se retourne au survol pour révéler le contenu arrière.

en: 3D flip card container
fr_FR: Conteneur de carte à retournement 3D

en: AJAX Submit
fr_FR: Soumission AJAX

en: ARIA Label
fr_FR: Étiquette ARIA

en: Abilities for inserting and configuring blocks
fr_FR: Capacités pour insérer et configurer les blocs

en: Abilities that provide information about blocks and capabilities
fr_FR: Capacités fournissant des informations sur les blocs et fonctionnalités

en: Above Bar
fr_FR: Au-dessus de la barre

en: Accent 1 / Light Background
fr_FR: Accent 1 / Arrière-plan clair

en: Accent 2 / Primary Brand
fr_FR: Accent 2 / Marque principale

en: Accent 3 / Dark Background
fr_FR: Accent 3 / Arrière-plan sombre

en: Accent 4 / Dark Variant
fr_FR: Accent 4 / Variante sombre

en: Accent 5 / Neutral
fr_FR: Accent 5 / Neutre

en: Accessible label for screen readers
fr_FR: Étiquette accessible pour les lecteurs d'écran

en: Accordion
fr_FR: Accordéon

en: Accordion Item
fr_FR: Élément d'accordéon

en: Accordion Item 1
fr_FR: Élément d'accordéon 1

en: Accordion Item 2
fr_FR: Élément d'accordéon 2

en: Accordion Item Title
fr_FR: Titre de l'élément d'accordéon

en: Accordion Settings
fr_FR: Paramètres de l'accordéon

en: Accordion attributes
fr_FR: Attributs de l'accordéon

en: Accordion inserted successfully.
fr_FR: Accordéon inséré avec succès.

en: Accordion item attributes
fr_FR: Attributs de l'élément d'accordéon

en: Accordion item blocks (designsetgo/accordion-item)
fr_FR: Blocs d'éléments d'accordéon (designsetgo/accordion-item)

en: Accordion item title/question
fr_FR: Titre/question de l'élément d'accordéon

en: Accordion with images
fr_FR: Accordéon avec images

en: Active Tab Background
fr_FR: Arrière-plan de l'onglet actif

en: Active Tab Text
fr_FR: Texte de l'onglet actif

en: Active slide centered in view
fr_FR: Diapositive active centrée dans la vue

en: Add Images
fr_FR: Ajouter des images

en: Add Link
fr_FR: Ajouter un lien

en: Add More Images
fr_FR: Ajouter plus d'images

en: Add Option
fr_FR: Ajouter une option

en: Add Row
fr_FR: Ajouter une ligne

en: Add a hidden field to detect spam bots.
fr_FR: Ajouter un champ caché pour détecter les robots de spam.

en: Add any WordPress blocks inside slides. Click to edit or add background images.
fr_FR: Ajoutez n'importe quels blocs WordPress dans les diapositives. Cliquez pour modifier ou ajouter des images d'arrière-plan.

en: Add content…
fr_FR: Ajouter du contenu…

en: Add description…
fr_FR: Ajouter une description…

en: Add entrance and exit animations to this block
fr_FR: Ajouter des animations d'entrée et de sortie à ce bloc

en: Add overlay to any block
fr_FR: Ajouter une superposition à n'importe quel bloc

en: Add pill text…
fr_FR: Ajouter du texte de pilule…

en: Add slide content…
fr_FR: Ajouter du contenu de diapositive…

en: Add slide title…
fr_FR: Ajouter un titre de diapositive…

en: Add title…
fr_FR: Ajouter un titre…

en: Adding icon list item...
fr_FR: Ajout de l'élément de liste d'icônes...

en: Additional Options
fr_FR: Options supplémentaires

en: Additional guidance shown below the field
fr_FR: Conseils supplémentaires affichés sous le champ

en: Advanced
fr_FR: Avancé

en: Advanced Settings
fr_FR: Paramètres avancés

en: Align Items
fr_FR: Aligner les éléments

en: Align items center
fr_FR: Aligner les éléments au centre

en: Align items left
fr_FR: Aligner les éléments à gauche

en: Align items right
fr_FR: Aligner les éléments à droite

en: Align list items horizontally
fr_FR: Aligner les éléments de liste horizontalement

en: Alignment
fr_FR: Alignement

en: All
fr_FR: Tout

en: All Submissions
fr_FR: Toutes les soumissions

en: Allow Decimals
fr_FR: Autoriser les décimales

en: Allow Multiple Open
fr_FR: Autoriser plusieurs ouvertures

en: Allow decimal numbers instead of integers only
fr_FR: Autoriser les nombres décimaux au lieu des entiers uniquement

en: Allow multiple items to be open simultaneously
fr_FR: Autoriser l'ouverture simultanée de plusieurs éléments

en: Allow tabs to be accessed via URL hash (e.g., #tab-name)
fr_FR: Autoriser l'accès aux onglets via le hash d'URL (par ex., #tab-name)

en: Allow wrapping to multiple lines
fr_FR: Autoriser le retour à la ligne

en: Alphanumeric
fr_FR: Alphanumérique

en: Amoeba
fr_FR: Amibe

en: Anchor (URL Hash)
fr_FR: Ancre (Hash URL)

en: Animate Once
fr_FR: Animer une fois

en: Animate Stripes
fr_FR: Animer les rayures

en: Animate on Scroll
fr_FR: Animer au défilement

en: Animate only once (scroll animations)
fr_FR: Animer une seule fois (animations au défilement)

en: Animate striped pattern
fr_FR: Animer le motif rayé

en: Animate the bar when it enters the viewport
fr_FR: Animer la barre lorsqu'elle entre dans la fenêtre

en: Animate when scrolled into view
fr_FR: Animer lorsque défilé dans la vue

en: Animated
fr_FR: Animé

en: Animated blob shapes
fr_FR: Formes blob animées

en: Animated counter that counts up to a target value.
fr_FR: Compteur animé qui compte jusqu'à une valeur cible.

en: Animated progress bar with customizable colors and value.
fr_FR: Barre de progression animée avec couleurs et valeur personnalisables.

en: Animated progress indicators
fr_FR: Indicateurs de progression animés

en: Animated statistics container
fr_FR: Conteneur de statistiques animées

en: Animation Delay (seconds)
fr_FR: Délai d'animation (secondes)

en: Animation Duration
fr_FR: Durée de l'animation

en: Animation Duration (ms)
fr_FR: Durée de l'animation (ms)

en: Animation Duration (seconds)
fr_FR: Durée de l'animation (secondes)

en: Animation Easing
fr_FR: Lissage de l'animation

en: Animation Override
fr_FR: Remplacement de l'animation

en: Animation Settings
fr_FR: Paramètres d'animation

en: Animation Trigger
fr_FR: Déclencheur d'animation

en: Animation Type
fr_FR: Type d'animation

en: Animation applied successfully.
fr_FR: Animation appliquée avec succès.

en: Animation delay in milliseconds
fr_FR: Délai de l'animation en millisecondes

en: Animation delay in seconds
fr_FR: Délai de l'animation en secondes

en: Animation duration (e.g., "0.6s")
fr_FR: Durée de l'animation (par ex., "0.6s")

en: Animation duration in milliseconds
fr_FR: Durée de l'animation en millisecondes

en: Animation duration in seconds
fr_FR: Durée de l'animation en secondes

en: Animation easing function
fr_FR: Fonction de lissage d'animation

en: Animation settings are required.
fr_FR: Les paramètres d'animation sont requis.

en: Animation settings to apply
fr_FR: Paramètres d'animation à appliquer

en: Animation style between slides
fr_FR: Style d'animation entre les diapositives

en: Animation timing curve
fr_FR: Courbe de timing d'animation

en: Animation timing function
fr_FR: Fonction de timing d'animation

en: Animation trigger
fr_FR: Déclencheur d'animation

en: Animation when block appears
fr_FR: Animation à l'apparition du bloc

en: Animation when block disappears
fr_FR: Animation à la disparition du bloc

en: Any Format
fr_FR: Tout format

en: Appearance
fr_FR: Apparence

en: Applies entrance and exit animations to any WordPress block with customizable settings for duration, delay, easing, and triggers.
fr_FR: Applique des animations d'entrée et de sortie à n'importe quel bloc WordPress avec des paramètres personnalisables pour la durée, le délai, le lissage et les déclencheurs.

en: Apply Block Animation
fr_FR: Appliquer une animation de bloc

en: Applying animation...
fr_FR: Application de l'animation...

en: Array of FAQ items
fr_FR: Tableau d'éléments FAQ

en: Array of features to display
fr_FR: Tableau de fonctionnalités à afficher

en: Array of statistics to display
fr_FR: Tableau de statistiques à afficher

en: Arrow Background
fr_FR: Arrière-plan de la flèche

en: Arrow Colors
fr_FR: Couleurs de la flèche

en: Arrow Icon Color
fr_FR: Couleur de l'icône de la flèche

en: Arrow Padding
fr_FR: Espacement de la flèche

en: Arrow Size
fr_FR: Taille de la flèche

en: Arrow Style
fr_FR: Style de la flèche

en: Arrows
fr_FR: Flèches

en: Aspect Ratio
fr_FR: Rapport d'aspect

en: At least one FAQ is required.
fr_FR: Au moins une FAQ est requise.

en: At least one feature is required.
fr_FR: Au moins une fonctionnalité est requise.

en: At least one stat is required.
fr_FR: Au moins une statistique est requise.

en: At least one time unit should be visible.
fr_FR: Au moins une unité de temps doit être visible.

en: Auto
fr_FR: Automatique

en: Auto-Format Phone Number
fr_FR: Formater automatiquement le numéro de téléphone

en: Auto-play Interval (ms)
fr_FR: Intervalle de lecture automatique (ms)

en: Auto-play Settings
fr_FR: Paramètres de lecture automatique

en: Automatically format phone number as user types
fr_FR: Formater automatiquement le numéro de téléphone pendant la saisie

en: Automatically start playing when page loads
fr_FR: Démarrer automatiquement la lecture au chargement de la page

en: Autoplay
fr_FR: Lecture automatique

en: Available block attributes
fr_FR: Attributs de bloc disponibles

en: Back face of a flip card.
fr_FR: Face arrière d'une carte à retournement.

en: Back face of flip card
fr_FR: Face arrière de la carte à retournement

en: Back of Card
fr_FR: Arrière de la carte

en: Background
fr_FR: Arrière-plan

en: Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan

en: Background Image
fr_FR: Image d'arrière-plan

en: Background Position
fr_FR: Position de l'arrière-plan

en: Background Shape
fr_FR: Forme d'arrière-plan

en: Background Size
fr_FR: Taille de l'arrière-plan

en: Background Video
fr_FR: Vidéo d'arrière-plan

en: Badge/tag style elements
fr_FR: Éléments de style badge/étiquette

en: Bar Color
fr_FR: Couleur de la barre

en: Bar Height
fr_FR: Hauteur de la barre

en: Bar Style
fr_FR: Style de la barre

en: Bar background color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan de la barre

en: Bar height (e.g., "20px")
fr_FR: Hauteur de la barre (par ex., "20px")

en: Bar style
fr_FR: Style de la barre

en: Base / Background
fr_FR: Base / Arrière-plan

en: Base animation framework
fr_FR: Framework d'animation de base

en: Behavior Settings
fr_FR: Paramètres de comportement

en: Below Bar
fr_FR: En dessous de la barre

en: Below this width, uses mobile slides per view
fr_FR: En dessous de cette largeur, utilise les diapositives mobiles par vue

en: Below this width, uses tablet slides per view
fr_FR: En dessous de cette largeur, utilise les diapositives tablette par vue

en: Blob Settings
fr_FR: Paramètres de blob

en: Blob Shape
fr_FR: Forme de blob

en: Blob Size
fr_FR: Taille de blob

en: Blobs
fr_FR: Taches

en: Block Animations
fr_FR: Animations de bloc

en: Block attributes
fr_FR: Attributs de bloc

en: Block category
fr_FR: Catégorie du bloc

en: Block description
fr_FR: Description du bloc

en: Block name
fr_FR: Nom du bloc

en: Block name (any WordPress core block or DesignSetGo block)
fr_FR: Nom du bloc (tout bloc WordPress de base ou bloc DesignSetGo)

en: Block name (e.g., "designsetgo/counter")
fr_FR: Nom du bloc (par ex., "designsetgo/counter")

en: Block name (should be "designsetgo/accordion-item")
fr_FR: Nom du bloc (doit être "designsetgo/accordion-item")

en: Block name is required.
fr_FR: Le nom du bloc est requis.

en: Block name to apply animation to (e.g., "core/paragraph", "core/heading")
fr_FR: Nom du bloc auquel appliquer l'animation (par ex., "core/paragraph", "core/heading")

en: Block position (0 = prepend, -1 = append, or specific index)
fr_FR: Position du bloc (0 = début, -1 = fin, ou index spécifique)

en: Block support features
fr_FR: Fonctionnalités supportées par le bloc

en: Blocks
fr_FR: Blocs

en: Blocks & Extensions
fr_FR: Blocs & Extensions

en: Blue and Orange
fr_FR: Bleu et orange

en: Border Between Items
fr_FR: Bordure entre les éléments

en: Border Color
fr_FR: Couleur de bordure

en: Border Radius
fr_FR: Rayon de bordure

en: Border radius (e.g., "4px")
fr_FR: Rayon de bordure (par ex., "4px")

en: Bottom
fr_FR: Bas

en: Bottom Center
fr_FR: Bas centre

en: Bottom Left
fr_FR: Bas gauche

en: Bottom Right
fr_FR: Bas droite

en: Boxed (Default)
fr_FR: Encadré (Par défaut)

en: Brand 1
fr_FR: Marque 1

en: Brand 2
fr_FR: Marque 2

en: Brand 3
fr_FR: Marque 3

en: Brand 4
fr_FR: Marque 4

en: Brand 5
fr_FR: Marque 5

en: Brand 6
fr_FR: Marque 6

en: Brand 7
fr_FR: Marque 7

en: Brand 8
fr_FR: Marque 8

en: Brand Fade
fr_FR: Fondu de marque

en: Breakpoint for mobile mode in pixels
fr_FR: Point de rupture pour le mode mobile en pixels

en: Business
fr_FR: Entreprise

en: Button Alignment
fr_FR: Alignement du bouton

en: Button URL
fr_FR: URL du bouton

en: Button text
fr_FR: Texte du bouton

en: Button text…
fr_FR: Texte du bouton…

en: Button width
fr_FR: Largeur du bouton

en: Button width (e.g., "auto", "100%", "200px")
fr_FR: Largeur du bouton (par ex., "auto", "100%", "200px")

en: Button with icon and optional text label.
fr_FR: Bouton avec icône et étiquette de texte facultative.

en: Button with icon support
fr_FR: Bouton avec support d'icône

en: CSS Code
fr_FR: Code CSS

en: CSS Grid-based responsive layouts
fr_FR: Mises en page responsive basées sur CSS Grid

en: Cache Duration (seconds)
fr_FR: Durée du cache (secondes)

en: Card flips left to right
fr_FR: La carte se retourne de gauche à droite

en: Card flips top to bottom
fr_FR: La carte se retourne de haut en bas

en: Card flips when clicking on it
fr_FR: La carte se retourne en cliquant dessus

en: Card flips when hovering over it
fr_FR: La carte se retourne au survol

en: Card side attributes (supports all WordPress block supports like spacing, colors, etc.)
fr_FR: Attributs de côté de carte (prend en charge tous les supports de bloc WordPress comme l'espacement, les couleurs, etc.)

en: Cascading text alignment
fr_FR: Alignement de texte en cascade

en: Center
fr_FR: Centre

en: Center Center
fr_FR: Centre centre

en: Centered Slides
fr_FR: Diapositives centrées

en: Change Icon
fr_FR: Changer l'icône

en: Character for decimals (e.g., "." or ",")
fr_FR: Caractère pour les décimales (par ex., "." ou ",")

en: Character for thousands (e.g., "," or ".")
fr_FR: Caractère pour les milliers (par ex., "," ou ".")

en: Chart
fr_FR: Graphique

en: Check
fr_FR: Cocher

en: Checkbox Field
fr_FR: Champ de case à cocher

en: Checkbox input
fr_FR: Saisie de case à cocher

en: Checked by Default
fr_FR: Coché par défaut

en: Child blocks can be set to reveal when hovering over this container.
fr_FR: Les blocs enfants peuvent être configurés pour se révéler au survol de ce conteneur.

en: Choose Icon
fr_FR: Choisir une icône

en: Choose an icon to display with the tab
fr_FR: Choisir une icône à afficher avec l'onglet

en: Choose how list items are arranged
fr_FR: Choisir comment les éléments de liste sont organisés

en: Choose how phone numbers should be formatted
fr_FR: Choisir comment les numéros de téléphone doivent être formatés

en: Choose how the countdown units are displayed.
fr_FR: Choisissez comment les unités du compte à rebours sont affichées.

en: Choose the organic shape style
fr_FR: Choisir le style de forme organique

en: Choose the transition animation style
fr_FR: Choisir le style d'animation de transition

en: Circle
fr_FR: Cercle

en: Classic Blob
fr_FR: Blob classique

en: Click
fr_FR: Clic

en: Click the tab above to edit its content
fr_FR: Cliquez sur l'onglet ci-dessus pour modifier son contenu

en: Click/Tap
fr_FR: Cliquer/Appuyer

en: Cloud
fr_FR: Nuage

en: Collapse Animation
fr_FR: Animation de repli

en: Collapsible accordion container for FAQ sections and content organization.
fr_FR: Conteneur d'accordéon repliable pour les sections FAQ et l'organisation du contenu.

en: Color
fr_FR: Couleur

en: Color Settings
fr_FR: Paramètres de couleur

en: Colors
fr_FR: Couleurs

en: Colors applied to all accordion items when open.
fr_FR: Couleurs appliquées à tous les éléments d'accordéon lorsqu'ils sont ouverts.

en: Column Gap
fr_FR: Espacement des colonnes

en: Column Span
fr_FR: Portée de colonne

en: Columns
fr_FR: Colonnes

en: Columns (Desktop)
fr_FR: Colonnes (Ordinateur)

en: Columns (Mobile)
fr_FR: Colonnes (Mobile)

en: Columns (Tablet)
fr_FR: Colonnes (Tablette)

en: Complete form system with 11 field types
fr_FR: Système de formulaire complet avec 11 types de champs

en: Complete form with AJAX submission
fr_FR: Formulaire complet avec soumission AJAX

en: Completion Message
fr_FR: Message de fin

en: Completion Settings
fr_FR: Paramètres de fin

en: Conditional Asset Loading
fr_FR: Chargement conditionnel des ressources

en: Configure Counter Animation
fr_FR: Configurer l'animation du compteur

en: Configure performance, forms, and security
fr_FR: Configurer les performances, les formulaires et la sécurité

en: Configure transitions, navigation, auto-play, and more in the settings panel.
fr_FR: Configurer les transitions, la navigation, la lecture automatique et plus encore dans le panneau des paramètres.

en: Constrain Width
fr_FR: Contraindre la largeur

en: Constrain to content width
fr_FR: Contraindre à la largeur du contenu

en: Contain
fr_FR: Contenir

en: Container Blocks
fr_FR: Blocs conteneurs

en: Container Blocks:
fr_FR: Blocs conteneurs :

en: Content Alignment
fr_FR: Alignement du contenu

en: Content Width
fr_FR: Largeur du contenu

en: Content alignment
fr_FR: Alignement du contenu

en: Content blocks for this accordion item
fr_FR: Blocs de contenu pour cet élément d'accordéon

en: Content blocks for this card side
fr_FR: Blocs de contenu pour ce côté de carte

en: Content blocks for this icon list item (typically heading and paragraph)
fr_FR: Blocs de contenu pour cet élément de liste d'icônes (généralement titre et paragraphe)

en: Content blocks for this tab
fr_FR: Blocs de contenu pour cet onglet

en: Content blocks to be revealed on hover
fr_FR: Blocs de contenu à révéler au survol

en: Content is constrained to max width
fr_FR: Le contenu est contraint à la largeur maximale

en: Content reveal on scroll
fr_FR: Révélation du contenu au défilement

en: Content that reveals on scroll with customizable animations.
fr_FR: Contenu qui se révèle au défilement avec animations personnalisables.

en: Content uses full container width
fr_FR: Le contenu utilise toute la largeur du conteneur

en: Content width constraints
fr_FR: Contraintes de largeur du contenu

en: Continuous scrolling logo slider
fr_FR: Slider de logo à défilement continu

en: Contrast / Text
fr_FR: Contraste / Texte

en: Controls for reveal animations
fr_FR: Contrôles pour les animations de révélation

en: Controls how fast images move based on scroll
fr_FR: Contrôle la vitesse de déplacement des images en fonction du défilement

en: Countdown Timer
fr_FR: Compte à rebours

en: Counter
fr_FR: Compteur

en: Counter Group
fr_FR: Groupe de compteurs

en: Counter Settings
fr_FR: Paramètres du compteur

en: Counter animation settings to update
fr_FR: Paramètres d'animation du compteur à mettre à jour

en: Counter animation updated successfully.
fr_FR: Animation du compteur mise à jour avec succès.

en: Counter blocks to insert (typically designsetgo/counter)
fr_FR: Blocs de compteur à insérer (généralement designsetgo/counter)

en: Counter group attributes
fr_FR: Attributs du groupe de compteurs

en: Counter group inserted successfully.
fr_FR: Groupe de compteurs inséré avec succès.

en: Counter label text
fr_FR: Texte de l'étiquette du compteur

en: Country Code
fr_FR: Code pays

en: Cover
fr_FR: Couvrir

en: Create something amazing with beautiful, full-screen hero sliders
fr_FR: Créer quelque chose d'extraordinaire avec de magnifiques sliders héro plein écran

en: Creating accordion...
fr_FR: Création de l'accordéon...

en: Creating flex container...
fr_FR: Création du conteneur flex...

en: Creating flip card...
fr_FR: Création de la carte à retournement...

en: Creating grid container...
fr_FR: Création du conteneur de grille...

en: Creating icon list...
fr_FR: Création de la liste d'icônes...

en: Creating reveal container...
fr_FR: Création du conteneur de révélation...

en: Creating scroll accordion...
fr_FR: Création de l'accordéon de défilement...

en: Creating scroll marquee...
fr_FR: Création du défilement marquee...

en: Creating stack container...
fr_FR: Création du conteneur de pile...

en: Creating tabs container...
fr_FR: Création du conteneur d'onglets...

en: Custom CSS
fr_FR: CSS personnalisé

en: Custom Pattern
fr_FR: Motif personnalisé

en: Custom Pattern (Regex)
fr_FR: Motif personnalisé (Regex)

en: Custom Row/Column Gaps
fr_FR: Espacements lignes/colonnes personnalisés

en: Custom hover colors set. Clear to use open state colors.
fr_FR: Couleurs de survol personnalisées définies. Effacer pour utiliser les couleurs de l'état ouvert.

en: Customize colors, typography, and spacing
fr_FR: Personnaliser les couleurs, la typographie et l'espacement

en: Dark Overlay
fr_FR: Superposition sombre

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Date & Time
fr_FR: Date et heure

en: Date Field
fr_FR: Champ de date

en: Date Range
fr_FR: Plage de dates

en: Date picker input
fr_FR: Saisie de sélecteur de date

en: Day
fr_FR: Jour

en: Days
fr_FR: Jours

en: Decimal Places
fr_FR: Décimales

en: Decimal Point
fr_FR: Séparateur décimal

en: Decimal separator character
fr_FR: Caractère de séparateur décimal

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Default Country Code
fr_FR: Code pays par défaut

en: Default Duration (ms)
fr_FR: Durée par défaut (ms)

en: Default Easing
fr_FR: Lissage par défaut

en: Default Expanded Item
fr_FR: Élément étendu par défaut

en: Default Value
fr_FR: Valeur par défaut

en: Default animation duration in milliseconds.
fr_FR: Durée d'animation par défaut en millisecondes.

en: Default animation timing function.
fr_FR: Fonction de timing d'animation par défaut.

en: Default icon size for all items
fr_FR: Taille d'icône par défaut pour tous les éléments

en: Delay (ms)
fr_FR: Délai (ms)

en: Delay before animation starts
fr_FR: Délai avant le démarrage de l'animation

en: Delay:
fr_FR: Délai :

en: Description Tag
fr_FR: Balise de description

en: Description text below counter
fr_FR: Texte de description sous le compteur

en: DesignSetGo provides 41 powerful blocks and 10 extensions to enhance your WordPress editing experience.
fr_FR: DesignSetGo fournit 41 blocs puissants et 10 extensions pour améliorer votre expérience d'édition WordPress.

en: DesignSetGo: Call to Action
fr_FR: DesignSetGo : Appel à l'action

en: DesignSetGo: Content
fr_FR: DesignSetGo : Contenu

en: DesignSetGo: FAQ
fr_FR: DesignSetGo : FAQ

en: DesignSetGo: Features
fr_FR: DesignSetGo : Fonctionnalités

en: DesignSetGo: Hero
fr_FR: DesignSetGo : Héro

en: DesignSetGo: Pricing
fr_FR: DesignSetGo : Tarifs

en: DesignSetGo: Team
fr_FR: DesignSetGo : Équipe

en: DesignSetGo: Testimonials
fr_FR: DesignSetGo : Témoignages

en: Desktop Columns
fr_FR: Colonnes ordinateur

en: Disable All
fr_FR: Tout désactiver

en: Disable animations for users who prefer reduced motion (accessibility).
fr_FR: Désactiver les animations pour les utilisateurs qui préfèrent un mouvement réduit (accessibilité).

en: Disabled when exit animation is set
fr_FR: Désactivé lorsque l'animation de sortie est définie

en: Display Options
fr_FR: Options d'affichage

en: Display a dropdown for selecting country code
fr_FR: Afficher une liste déroulante pour sélectionner le code pays

en: Distance from viewport to trigger animation
fr_FR: Distance depuis la fenêtre pour déclencher l'animation

en: Dot Color
fr_FR: Couleur du point

en: Dot Position
fr_FR: Position du point

en: Dot Style
fr_FR: Style du point

en: Draggable (Mouse)
fr_FR: Déplaçable (Souris)

en: Drop
fr_FR: Déposer

en: Dropdown
fr_FR: Liste déroulante

en: Dropdown select
fr_FR: Sélection déroulante

en: Duration
fr_FR: Durée

en: Duration in seconds
fr_FR: Durée en secondes

en: Duration:
fr_FR: Durée :

en: Dynamic Blocks
fr_FR: Blocs dynamiques

en: Ease
fr_FR: Lissé

en: Ease In
fr_FR: Lissé à l'entrée

en: Ease In Out
fr_FR: Lissé à l'entrée et sortie

en: Ease Out
fr_FR: Lissé à la sortie

en: Ease Out Cubic
fr_FR: Ease Out cubique

en: Ease Out Quad
fr_FR: Ease Out quadratique

en: Easing
fr_FR: Lissage

en: Easing Function
fr_FR: Fonction de lissage

en: Easing:
fr_FR: Lissage :

en: Email Body Template
fr_FR: Modèle de corps d'email

en: Email Field
fr_FR: Champ e-mail

en: Email Notifications
fr_FR: Notifications par email

en: Email Subject
fr_FR: Sujet de l'email

en: Email address shown as sender (leave empty for admin email)
fr_FR: Adresse email affichée comme expéditeur (laisser vide pour l'email admin)

en: Email address to receive notifications
fr_FR: Adresse email pour recevoir les notifications

en: Email content template. Use {field_name} for specific fields or {all_fields} for all submitted data.
fr_FR: Modèle de contenu d'email. Utilisez {field_name} pour des champs spécifiques ou {all_fields} pour toutes les données soumises.

en: Email input field
fr_FR: Champ de saisie d'email

en: Enable All
fr_FR: Tout activer

en: Enable Animations
fr_FR: Activer les animations

en: Enable Auto-play
fr_FR: Activer la lecture automatique

en: Enable Deep Linking
fr_FR: Activer la liaison profonde

en: Enable Email Notifications
fr_FR: Activer les notifications par email

en: Enable Honeypot
fr_FR: Activer le pot de miel

en: Enable Overlay
fr_FR: Activer la superposition

en: Enable Rate Limiting
fr_FR: Activer la limitation de débit

en: Enable Reveal Mode
fr_FR: Activer le mode révélation

en: Enable URL hash navigation for tabs
fr_FR: Activer la navigation par hash URL pour les onglets

en: Enable animation
fr_FR: Activer l'animation

en: Enable block entrance/exit animations.
fr_FR: Activer les animations d'entrée/sortie du bloc.

en: Enable or disable blocks and extensions to customize your editing experience.
fr_FR: Activer ou désactiver les blocs et extensions pour personnaliser votre expérience d'édition.

en: Enable or disable individual blocks and extensions
fr_FR: Activer ou désactiver les blocs et extensions individuellement

en: Enable to allow child blocks to reveal on hover.
fr_FR: Activer pour permettre aux blocs enfants de se révéler au survol.

en: Enabled Blocks
fr_FR: Blocs activés

en: End
fr_FR: Fin

en: End Value
fr_FR: Valeur finale

en: Ending value of the counter
fr_FR: Valeur de fin du compteur

en: Enter label…
fr_FR: Entrer l'étiquette…

en: Enter the link URL
fr_FR: Entrer l'URL du lien

en: Entrance Animation
fr_FR: Animation d'entrée

en: Entrance animation type
fr_FR: Type d'animation d'entrée

en: Entrance/exit animations for all blocks
fr_FR: Animations d'entrée/sortie pour tous les blocs

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Error Message
fr_FR: Message d'erreur

en: Everything you need to build stunning websites
fr_FR: Tout ce dont vous avez besoin pour créer de superbes sites web

en: Example text shown when field is empty
fr_FR: Texte d'exemple affiché lorsque le champ est vide

en: Examples:
fr_FR: Exemples :

en: Exit Animation (Optional)
fr_FR: Animation de sortie (Facultative)

en: Exit animation type
fr_FR: Type d'animation de sortie

en: Exit animations require repeating behavior. "Animate Once" is disabled.
fr_FR: Les animations de sortie nécessitent un comportement répétitif. "Animer une fois" est désactivé.

en: Expanded Ratio
fr_FR: Ratio étendu

en: Expansion Behavior
fr_FR: Comportement d'extension

en: Extensions add functionality to all blocks. Disabling extensions will reduce editor complexity.
fr_FR: Les extensions ajoutent des fonctionnalités à tous les blocs. Désactiver les extensions réduira la complexité de l'éditeur.

en: FAQ Accordion
fr_FR: Accordéon FAQ

en: FAQ answer
fr_FR: Réponse FAQ

en: FAQ question
fr_FR: Question FAQ

en: FAQ section generated successfully.
fr_FR: Section FAQ générée avec succès.

en: Fade
fr_FR: Fondu

en: Failed to load data.
fr_FR: Échec du chargement des données.

en: Failed to load settings.
fr_FR: Échec du chargement des paramètres.

en: Failed to save form submission. Please try again.
fr_FR: Échec de l'enregistrement de la soumission du formulaire. Veuillez réessayer.

en: Failed to save settings.
fr_FR: Échec de l'enregistrement des paramètres.

en: Feature description
fr_FR: Description de la fonctionnalité

en: Feature grid generated successfully.
fr_FR: Grille de fonctionnalités générée avec succès.

en: Feature title
fr_FR: Titre de la fonctionnalité

en: Field "%1$s": %2$s
fr_FR: Champ "%1$s" : %2$s

en: Field Background
fr_FR: Arrière-plan du champ

en: Field Name
fr_FR: Nom du champ

en: Field Settings
fr_FR: Paramètres du champ

en: Field Spacing
fr_FR: Espacement du champ

en: Field Width
fr_FR: Largeur du champ

en: File Upload
fr_FR: Téléversement de fichier

en: File upload field
fr_FR: Champ d'envoi de fichier

en: Filled
fr_FR: Rempli

en: Filter by category
fr_FR: Filtrer par catégorie

en: Final number to display
fr_FR: Nombre final à afficher

en: First item
fr_FR: Premier élément

en: Fixed height for the accordion
fr_FR: Hauteur fixe pour l'accordéon

en: Flex Container
fr_FR: Conteneur Flex

en: Flex container attributes
fr_FR: Attributs du conteneur flex

en: Flex container inserted successfully.
fr_FR: Conteneur flex inséré avec succès.

en: Flex direction
fr_FR: Direction flex

en: Flex, Grid, and Stack layouts for responsive designs
fr_FR: Mises en page Flex, Grid et Stack pour les designs responsive

en: Flexible horizontal or vertical layout container with customizable alignment, gap, and wrapping.
fr_FR: Conteneur de mise en page horizontal ou vertical flexible avec alignement, espacement et retour à la ligne personnalisables.

en: Flexible layouts with wrapping and alignment
fr_FR: Mises en page flexibles avec retour à la ligne et alignement

en: Flip (3D Rotation)
fr_FR: Retournement (Rotation 3D)

en: Flip Card
fr_FR: Carte à retourner

en: Flip Card Back
fr_FR: Face arrière de la carte

en: Flip Card Front
fr_FR: Face avant de la carte

en: Flip Card Settings
fr_FR: Paramètres de la carte à retournement

en: Flip Card attributes
fr_FR: Attributs de la carte à retournement

en: Flip Card requires exactly 2 inner blocks: flip-card-front and flip-card-back.
fr_FR: La carte à retournement nécessite exactement 2 blocs internes : flip-card-front et flip-card-back.

en: Flip Direction
fr_FR: Direction de retournement

en: Flip Duration
fr_FR: Durée de retournement

en: Flip Effect
fr_FR: Effet de retournement

en: Flip Trigger
fr_FR: Déclencheur de retournement

en: Flip animation effect
fr_FR: Effet d'animation de retournement

en: Flip card inserted successfully.
fr_FR: Carte à retournement insérée avec succès.

en: Flip direction (only applies to "flip" effect)
fr_FR: Direction de retournement (s'applique uniquement à l'effet "retournement")

en: Float
fr_FR: Flotter

en: Float/Pulse/Spin keep your shape. Morph changes the shape itself.
fr_FR: Flotter/Pulsation/Rotation conservent votre forme. Morphing change la forme elle-même.

en: Form Blocks
fr_FR: Blocs de formulaire

en: Form Builder
fr_FR: Constructeur de formulaires

en: Form Builder:
fr_FR: Créateur de formulaire :

en: Form Colors
fr_FR: Couleurs du formulaire

en: Form ID
fr_FR: ID du formulaire

en: Form ID:
fr_FR: ID du formulaire :

en: Form Settings
fr_FR: Paramètres du formulaire

en: Form Submission - %s
fr_FR: Soumission de formulaire - %s

en: Form messages will appear here
fr_FR: Les messages du formulaire apparaîtront ici

en: Form submitted successfully!
fr_FR: Formulaire soumis avec succès !

en: Format numbers like "1,000" or "1000"
fr_FR: Formater les nombres comme "1 000" ou "1000"

en: Format: HH:MM (e.g., 09:00)
fr_FR: Format : HH:MM (par ex., 09:00)

en: Format: HH:MM (e.g., 17:00)
fr_FR: Format : HH:MM (par ex., 17:00)

en: Forms
fr_FR: Formulaires

en: Free Mode
fr_FR: Mode libre

en: From Email
fr_FR: Email expéditeur

en: From Name
fr_FR: Nom de l'expéditeur

en: Front and back card blocks (designsetgo/flip-card-front and designsetgo/flip-card-back)
fr_FR: Blocs de carte avant et arrière (designsetgo/flip-card-front et designsetgo/flip-card-back)

en: Front face of a flip card.
fr_FR: Face avant d'une carte à retournement.

en: Front face of flip card
fr_FR: Face avant de la carte à retournement

en: Front of Card
fr_FR: Avant de la carte

en: Full Width
fr_FR: Pleine largeur

en: Full Width (100%)
fr_FR: Pleine largeur (100%)

en: Full-height slider for hero sections with centered content
fr_FR: Slider pleine hauteur pour sections héro avec contenu centré

en: Gallery Carousel
fr_FR: Carrousel de galerie

en: Gap
fr_FR: Espacement

en: Gap Between Images
fr_FR: Espacement entre les images

en: Gap Between Items
fr_FR: Espacement entre les éléments

en: Gap Between Rows
fr_FR: Espacement entre les lignes

en: Gap Between Slides
fr_FR: Espacement entre les diapositives

en: Gap Between Tabs
fr_FR: Espacement entre les onglets

en: Gap Between Units
fr_FR: Espace entre les unités

en: Gap Settings
fr_FR: Paramètres d'espacement

en: Gap between accordion items (e.g., "0.5rem")
fr_FR: Espacement entre les éléments d'accordéon (par ex., "0.5rem")

en: Gap between columns (e.g., "20px", "2rem")
fr_FR: Espacement entre les colonnes (par ex., "20px", "2rem")

en: Gap between counters (e.g., "32px")
fr_FR: Espacement entre les compteurs (par ex., "32px")

en: Gap between icon and text (e.g., "8px")
fr_FR: Espacement entre l'icône et le texte (par ex., "8px")

en: Gap between images (e.g., "20px")
fr_FR: Espacement entre les images (par ex., "20px")

en: Gap between list items (e.g., "24px")
fr_FR: Espacement entre les éléments de liste (par ex., "24px")

en: Gap between rows (e.g., "20px", "2rem")
fr_FR: Espacement entre les lignes (par ex., "20px", "2rem")

en: Gap between tabs (e.g., "8px")
fr_FR: Espacement entre les onglets (par ex., "8px")

en: Generate FAQ Section
fr_FR: Générer une section FAQ

en: Generate Feature Grid
fr_FR: Générer une grille de fonctionnalités

en: Generate Hero Section
fr_FR: Générer une section héro

en: Generate Stats Section
fr_FR: Générer une section de statistiques

en: Generates a Frequently Asked Questions section using an accordion with collapsible questions and answers.
fr_FR: Génère une section Foire Aux Questions utilisant un accordéon avec des questions et réponses repliables.

en: Generates a complete hero section with heading, description text, and call-to-action buttons in a centered Stack container.
fr_FR: Génère une section héro complète avec titre, texte de description et boutons d'appel à l'action dans un conteneur Stack centré.

en: Generates a responsive grid of features with icons, headings, and descriptions. Perfect for showcasing product features or services.
fr_FR: Génère une grille responsive de fonctionnalités avec icônes, titres et descriptions. Parfait pour mettre en valeur les caractéristiques de produits ou services.

en: Generates a statistics section with animated counters. Perfect for showcasing metrics, achievements, or key numbers.
fr_FR: Génère une section de statistiques avec compteurs animés. Parfait pour présenter des métriques, réalisations ou chiffres clés.

en: Generating FAQ section...
fr_FR: Génération de la section FAQ...

en: Generating feature grid...
fr_FR: Génération de la grille de fonctionnalités...

en: Generating hero section...
fr_FR: Génération de la section héro...

en: Generating stats section...
fr_FR: Génération de la section de statistiques...

en: Get Started
fr_FR: Commencer

en: Getting Started
fr_FR: Pour commencer

en: Global Styles
fr_FR: Styles globaux

en: Grid
fr_FR: Grille

en: Grid Container
fr_FR: Conteneur de grille

en: Grid Settings
fr_FR: Paramètres de la grille

en: Grid Span
fr_FR: Portée de la grille

en: Grid container attributes
fr_FR: Attributs du conteneur de grille

en: Grid container inserted successfully.
fr_FR: Conteneur de grille inséré avec succès.

en: Grid layout span controls
fr_FR: Contrôles de portée de la mise en page en grille

en: Group of animated counters for statistics sections.
fr_FR: Groupe de compteurs animés pour les sections de statistiques.

en: HTML element for the description
fr_FR: Élément HTML pour la description

en: HTML element for the title
fr_FR: Élément HTML pour le titre

en: Half Width (50%)
fr_FR: Demi-largeur (50%)

en: Happy Customers
fr_FR: Clients satisfaits

en: Heading 2 (H2)
fr_FR: Titre 2 (H2)

en: Heading 3 (H3)
fr_FR: Titre 3 (H3)

en: Heading 4 (H4)
fr_FR: Titre 4 (H4)

en: Heading 5 (H5)
fr_FR: Titre 5 (H5)

en: Heading 6 (H6)
fr_FR: Titre 6 (H6)

en: Heart
fr_FR: Cœur

en: Heavy
fr_FR: Lourd

en: Height
fr_FR: Hauteur

en: Height of the textarea in rows
fr_FR: Hauteur de la zone de texte en lignes

en: Help Text
fr_FR: Texte d'aide

en: Hero Slider
fr_FR: Slider héro

en: Hero description text
fr_FR: Texte de description héro

en: Hero heading text
fr_FR: Texte du titre héro

en: Hero layout style
fr_FR: Style de mise en page héro

en: Hero section generated successfully.
fr_FR: Section héro générée avec succès.

en: Hidden Field
fr_FR: Champ masqué

en: Hidden Field:
fr_FR: Champ caché :

en: Hidden form field
fr_FR: Champ de formulaire caché

en: Hide Timer Completely
fr_FR: Masquer complètement le minuteur

en: Hide on Mobile
fr_FR: Masquer sur mobile

en: Hide video on mobile devices to save bandwidth
fr_FR: Masquer la vidéo sur les appareils mobiles pour économiser la bande passante

en: Hint text shown inside the field
fr_FR: Texte indicatif affiché dans le champ

en: Horizontal Alignment
fr_FR: Alignement horizontal

en: Horizontal alignment
fr_FR: Alignement horizontal

en: Horizontal alignment of items
fr_FR: Alignement horizontal des éléments

en: Hour
fr_FR: Heure

en: Hours
fr_FR: Heures

en: Hover
fr_FR: Survol

en: Hover (Desktop)
fr_FR: Survol (Ordinateur)

en: Hover Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan au survol

en: Hover Button Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan du bouton au survol

en: Hover Color
fr_FR: Couleur au survol

en: Hover Icon Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan de l'icône au survol

en: Hover Settings
fr_FR: Paramètres de survol

en: Hover State Colors
fr_FR: Couleurs de l'état survol

en: Hover Text Color
fr_FR: Couleur du texte au survol

en: Hover is automatically replaced with click on mobile
fr_FR: Le survol est automatiquement remplacé par le clic sur mobile

en: How long one animation cycle takes
fr_FR: Durée d'un cycle d'animation

en: How long the count animation takes
fr_FR: Durée de l'animation de comptage

en: How long the counting animation takes
fr_FR: Durée de l'animation de comptage

en: How long to cache block detection results.
fr_FR: Durée de mise en cache des résultats de détection de bloc.

en: How long to keep form submissions. Set to 0 to keep forever.
fr_FR: Durée de conservation des soumissions de formulaire. Définir à 0 pour conserver indéfiniment.

en: How much larger the expanded item becomes (others stay normal size)
fr_FR: De combien l'élément étendu devient plus grand (les autres restent de taille normale)

en: How tabs display on mobile
fr_FR: Comment les onglets s'affichent sur mobile

en: How the background image fills the slide
fr_FR: Comment l'image d'arrière-plan remplit la diapositive

en: How to Use
fr_FR: Comment utiliser

en: How to trigger the flip
fr_FR: Comment déclencher le retournement

en: Human-readable title
fr_FR: Titre lisible

en: IP Address
fr_FR: Adresse IP

en: IP Address:
fr_FR: Adresse IP :

en: Icon
fr_FR: Icône

en: Icon Button
fr_FR: Bouton avec icône

en: Icon Color
fr_FR: Couleur de l'icône

en: Icon Gap
fr_FR: Espacement de l'icône

en: Icon List
fr_FR: Liste d'icônes

en: Icon List Item
fr_FR: Élément de liste d'icônes

en: Icon List Item attributes
fr_FR: Attributs de l'élément de liste d'icônes

en: Icon List attributes
fr_FR: Attributs de la liste d'icônes

en: Icon Position
fr_FR: Position de l'icône

en: Icon Settings
fr_FR: Paramètres de l'icône

en: Icon Size
fr_FR: Taille de l'icône

en: Icon Style
fr_FR: Style de l'icône

en: Icon attributes
fr_FR: Attributs de l'icône

en: Icon button attributes
fr_FR: Attributs du bouton d'icône

en: Icon button inserted successfully.
fr_FR: Bouton d'icône inséré avec succès.

en: Icon color (hex code)
fr_FR: Couleur de l'icône (code hex)

en: Icon inserted successfully.
fr_FR: Icône insérée avec succès.

en: Icon is displayed
fr_FR: L'icône est affichée

en: Icon list inserted successfully.
fr_FR: Liste d'icônes insérée avec succès.

en: Icon list item attributes
fr_FR: Attributs de l'élément de liste d'icônes

en: Icon list item blocks (designsetgo/icon-list-item)
fr_FR: Blocs d'éléments de liste d'icônes (designsetgo/icon-list-item)

en: Icon list item inserted successfully.
fr_FR: Élément de liste d'icônes inséré avec succès.

en: Icon name
fr_FR: Nom de l'icône

en: Icon name (e.g., "star", "check", "lightbulb")
fr_FR: Nom de l'icône (par ex., "star", "check", "lightbulb")

en: Icon position
fr_FR: Position de l'icône

en: Icon position relative to content
fr_FR: Position de l'icône par rapport au contenu

en: Icon position relative to text
fr_FR: Position de l'icône par rapport au texte

en: Icon rotation in degrees (0-360)
fr_FR: Rotation de l'icône en degrés (0-360)

en: Icon size in pixels
fr_FR: Taille de l'icône en pixels

en: Icon style
fr_FR: Style de l'icône

en: Icon style for expand/collapse indicator
fr_FR: Style d'icône pour l'indicateur d'expansion/repli

en: Icons, tabs, accordions, and more
fr_FR: Icônes, onglets, accordéons et plus encore

en: Image Accordion
fr_FR: Accordéon d'images

en: Image Accordion Item
fr_FR: Élément d'accordéon d'images

en: Image Dimensions
fr_FR: Dimensions de l'image

en: Image Height
fr_FR: Hauteur de l'image

en: Image URL
fr_FR: URL de l'image

en: Image Width
fr_FR: Largeur de l'image

en: Image alt text
fr_FR: Texte alt de l'image

en: Image border radius (e.g., "8px")
fr_FR: Rayon de bordure de l'image (par ex., "8px")

en: Image height (e.g., "200px")
fr_FR: Hauteur de l'image (par ex., "200px")

en: Image slider
fr_FR: Slider d'images

en: Image width (e.g., "300px")
fr_FR: Largeur de l'image (par ex., "300px")

en: Images for this row
fr_FR: Images pour cette ligne

en: Increment/decrement step value
fr_FR: Valeur de pas d'incrémentation/décrémentation

en: Index of initially active tab (0-based)
fr_FR: Index de l'onglet initialement actif (base 0)

en: Individual accordion panel
fr_FR: Panneau d'accordéon individuel

en: Individual animated counter
fr_FR: Compteur animé individuel

en: Individual image item
fr_FR: Élément d'image individuel

en: Individual item within a scroll accordion.
fr_FR: Élément individuel dans un accordéon de défilement.

en: Individual item within an accordion with title and content.
fr_FR: Élément individuel dans un accordéon avec titre et contenu.

en: Individual item within an icon list.
fr_FR: Élément individuel dans une liste d'icônes.

en: Individual list item
fr_FR: Élément de liste individuel

en: Individual scroll panel
fr_FR: Panneau de défilement individuel

en: Individual slider slide
fr_FR: Diapositive de slider individuelle

en: Individual tab panel
fr_FR: Panneau d'onglet individuel

en: Individual tab within a tabs container.
fr_FR: Onglet individuel dans un conteneur d'onglets.

en: Infinite loop navigation
fr_FR: Navigation en boucle infinie

en: Infinite scrolling content
fr_FR: Contenu à défilement infini

en: Infinite scrolling marquee for logos or content.
fr_FR: Défilement marquee infini pour logos ou contenu.

en: Information
fr_FR: Informations

en: Inline
fr_FR: En ligne

en: Inline SVG icons with styling
fr_FR: Icônes SVG en ligne avec style

en: Inner block at index %d has invalid attributes (must be an array).
fr_FR: Le bloc interne à l'index %d possède des attributs invalides (doit être un tableau).

en: Inner block at index %d has invalid innerBlocks (must be an array).
fr_FR: Le bloc interne à l'index %d possède des innerBlocks invalides (doit être un tableau).

en: Inner block at index %d is missing a valid name.
fr_FR: Le bloc interne à l'index %d ne possède pas de nom valide.

en: Inner blocks to insert
fr_FR: Blocs internes à insérer

en: Inner blocks to insert (grid items)
fr_FR: Blocs internes à insérer (éléments de grille)

en: Inner spacing of the arrow button
fr_FR: Espacement interne du bouton de flèche

en: Input Height
fr_FR: Hauteur de saisie

en: Input Padding
fr_FR: Espacement de saisie

en: Insert Accordion
fr_FR: Insérer un accordéon

en: Insert Counter Group
fr_FR: Insérer un groupe de compteurs

en: Insert Flex Container
fr_FR: Insérer un conteneur Flex

en: Insert Flip Card
fr_FR: Insérer une carte à retournement

en: Insert Grid Container
fr_FR: Insérer un conteneur de grille

en: Insert Icon
fr_FR: Insérer une icône

en: Insert Icon Button
fr_FR: Insérer un bouton d'icône

en: Insert Icon List
fr_FR: Insérer une liste d'icônes

en: Insert Icon List Item
fr_FR: Insérer un élément de liste d'icônes

en: Insert Progress Bar
fr_FR: Insérer une barre de progression

en: Insert Reveal
fr_FR: Insérer une révélation

en: Insert Scroll Accordion
fr_FR: Insérer un accordéon de défilement

en: Insert Scroll Marquee
fr_FR: Insérer un défilement marquee

en: Insert Stack Container
fr_FR: Insérer un conteneur de pile

en: Insert Tabs
fr_FR: Insérer des onglets

en: Inserting counter group...
fr_FR: Insertion du groupe de compteurs...

en: Inserting icon button...
fr_FR: Insertion du bouton d'icône...

en: Inserting icon...
fr_FR: Insertion de l'icône...

en: Inserting progress bar...
fr_FR: Insertion de la barre de progression...

en: Inserts a Counter Group container for displaying animated statistics. Add Counter blocks as inner blocks to display multiple stats.
fr_FR: Insère un conteneur de groupe de compteurs pour afficher des statistiques animées. Ajoutez des blocs Compteur comme blocs internes pour afficher plusieurs statistiques.

en: Inserts a Flex Container block with customizable layout settings including direction, alignment, wrapping, and gap.
fr_FR: Insère un bloc Conteneur Flex avec paramètres de mise en page personnalisables incluant direction, alignement, retour à la ligne et espacement.

en: Inserts a Progress Bar block for displaying progress, statistics, or skills with customizable colors, labels, and animations.
fr_FR: Insère un bloc Barre de progression pour afficher la progression, les statistiques ou les compétences avec couleurs, étiquettes et animations personnalisables.

en: Inserts a Reveal container that reveals hidden content on hover. Perfect for interactive content reveals and hover effects.
fr_FR: Insère un conteneur de révélation qui révèle le contenu caché au survol. Parfait pour les révélations de contenu interactives et les effets de survol.

en: Inserts a Scroll Accordion that reveals items progressively as you scroll. Items stack on top of each other with a sticky stacking effect.
fr_FR: Insère un accordéon de défilement qui révèle les éléments progressivement lors du défilement. Les éléments s'empilent les uns sur les autres avec un effet d'empilement collant.

en: Inserts a Scroll Marquee that displays rows of images scrolling horizontally in alternating directions based on page scroll. Perfect for image galleries and brand showcases.
fr_FR: Insère un défilement marquee qui affiche des rangées d'images défilant horizontalement dans des directions alternées selon le défilement de la page. Parfait pour les galeries d'images et vitrines de marques.

en: Inserts a Stack Container block for simple vertical stacking with consistent gaps. Perfect for sections and content areas.
fr_FR: Insère un bloc Conteneur de pile pour un empilement vertical simple avec espacements constants. Parfait pour les sections et zones de contenu.

en: Inserts a Tabs container for organizing content into tabbed sections with icons, deep linking, and responsive accordion mode.
fr_FR: Insère un conteneur d'onglets pour organiser le contenu en sections à onglets avec icônes, liaison profonde et mode accordéon responsive.

en: Inserts a responsive Grid Container block with customizable column counts for desktop, tablet, and mobile.
fr_FR: Insère un bloc Conteneur de grille responsive avec nombres de colonnes personnalisables pour ordinateur, tablette et mobile.

en: Inserts an Accordion container for creating accessible collapsible content sections. Perfect for FAQs and content organization.
fr_FR: Insère un conteneur d'accordéon pour créer des sections de contenu repliables accessibles. Parfait pour les FAQ et l'organisation du contenu.

en: Inserts an Icon Button block with customizable text, icon, link, and styling. Perfect for CTAs and navigation.
fr_FR: Insère un bloc Bouton d'icône avec texte, icône, lien et style personnalisables. Parfait pour les CTA et la navigation.

en: Inserts an Icon List Item with icon, optional link, and rich content. Must be used within an Icon List block.
fr_FR: Insère un élément de liste d'icônes avec icône, lien facultatif et contenu riche. Doit être utilisé dans un bloc Liste d'icônes.

en: Inserts an Icon List container for creating lists with icons, titles, and descriptions. Perfect for features, benefits, and services.
fr_FR: Insère un conteneur de liste d'icônes pour créer des listes avec icônes, titres et descriptions. Parfait pour les fonctionnalités, avantages et services.

en: Inserts an Icon block with customizable styling including icon selection, size, style (filled/outlined), rotation, and optional link.
fr_FR: Insère un bloc Icône avec style personnalisable incluant sélection d'icône, taille, style (rempli/contour), rotation et lien facultatif.

en: Inserts an interactive Flip Card that reveals content on the back. Perfect for team profiles, product showcases, and feature highlights.
fr_FR: Insère une carte à retournement interactive qui révèle le contenu à l'arrière. Parfait pour les profils d'équipe, vitrines de produits et mises en avant de fonctionnalités.

en: Inside
fr_FR: À l'intérieur

en: Inside Bar
fr_FR: Dans la barre

en: Interactive Blocks
fr_FR: Blocs interactifs

en: Interactive Blocks:
fr_FR: Blocs interactifs :

en: Invalid URL.
fr_FR: URL invalide.

en: Invalid email address.
fr_FR: Adresse email invalide.

en: Invalid number.
fr_FR: Nombre invalide.

en: Invalid phone number.
fr_FR: Numéro de téléphone invalide.

en: Invalid security token.
fr_FR: Jeton de sécurité invalide.

en: Invisible field to catch spam bots
fr_FR: Champ invisible pour attraper les robots de spam

en: Item Settings
fr_FR: Paramètres de l'élément

en: Items are separated with spacing
fr_FR: Les éléments sont séparés par un espacement

en: Items collapse from height 0 with fade.
fr_FR: Les éléments se replient depuis une hauteur de 0 avec fondu.

en: Items fade in without size change.
fr_FR: Les éléments apparaissent en fondu sans changement de taille.

en: Items have borders between them with no gap
fr_FR: Les éléments ont des bordures entre eux sans espacement

en: Items maintain flex layout on all devices
fr_FR: Les éléments conservent la mise en page flex sur tous les appareils

en: Items will stack vertically on mobile devices
fr_FR: Les éléments s'empileront verticalement sur les appareils mobiles

en: Justified
fr_FR: Justifié

en: Label
fr_FR: Étiquette

en: Label Color
fr_FR: Couleur de l'étiquette

en: Label Position
fr_FR: Position de l'étiquette

en: Label Settings
fr_FR: Paramètres de l'étiquette

en: Label Text
fr_FR: Texte de l'étiquette

en: Label position
fr_FR: Position de l'étiquette

en: Label text (e.g., "Project Completion")
fr_FR: Texte de l'étiquette (par ex., "Achèvement du projet")

en: Large (24px)
fr_FR: Grand (24px)

en: Layout
fr_FR: Mise en page

en: Layout Settings
fr_FR: Paramètres de mise en page

en: Layout Style
fr_FR: Style de mise en page

en: Learn More
fr_FR: En savoir plus

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Left Center
fr_FR: Gauche centre

en: Letters Only
fr_FR: Lettres uniquement

en: Limit submissions per IP address
fr_FR: Limiter les soumissions par adresse IP

en: Linear
fr_FR: Linéaire

en: Lines
fr_FR: Lignes

en: Link
fr_FR: Lien

en: Link Rel
fr_FR: Rel du lien

en: Link Settings
fr_FR: Paramètres du lien

en: Link rel attribute
fr_FR: Attribut rel du lien

en: Link rel attribute (e.g., "noopener noreferrer" for external links)
fr_FR: Attribut rel du lien (par ex., "noopener noreferrer" pour les liens externes)

en: Link target
fr_FR: Cible du lien

en: List DesignSetGo Blocks
fr_FR: Lister les blocs DesignSetGo

en: List Settings
fr_FR: Paramètres de la liste

en: List alignment
fr_FR: Alignement de la liste

en: List item title…
fr_FR: Titre de l'élément de liste…

en: List layout
fr_FR: Mise en page de la liste

en: List with custom icons
fr_FR: Liste avec icônes personnalisées

en: List with icons for each item, perfect for features or benefits.
fr_FR: Liste avec icônes pour chaque élément, parfait pour les fonctionnalités ou avantages.

en: Load block assets only on pages that use them. Improves performance.
fr_FR: Charger les ressources de bloc uniquement sur les pages qui les utilisent. Améliore les performances.

en: Log IP Addresses
fr_FR: Enregistrer les adresses IP

en: Log Referrers
fr_FR: Enregistrer les référents

en: Log User Agents
fr_FR: Enregistrer les agents utilisateurs

en: Logo Slider
fr_FR: Slider de logos

en: Loop
fr_FR: Boucle

en: Make the entire list item clickable
fr_FR: Rendre l'ensemble de l'élément de liste cliquable

en: Manage Blocks
fr_FR: Gérer les blocs

en: Manage your DesignSetGo blocks, extensions, and settings.
fr_FR: Gérer vos blocs, extensions et paramètres DesignSetGo.

en: Manual navigation only
fr_FR: Navigation manuelle uniquement

en: Max Submissions
fr_FR: Soumissions maximales

en: Max Width
fr_FR: Largeur maximale

en: Max width
fr_FR: Largeur maximale

en: Maximum Date
fr_FR: Date maximale

en: Maximum Length
fr_FR: Longueur maximale

en: Maximum Time
fr_FR: Heure maximale

en: Maximum Value
fr_FR: Valeur maximale

en: Maximum allowed value (leave empty for no maximum)
fr_FR: Valeur maximale autorisée (laisser vide pour aucun maximum)

en: Maximum characters allowed (0 = no limit)
fr_FR: Caractères maximums autorisés (0 = aucune limite)

en: Maximum content width (e.g., "1200px")
fr_FR: Largeur de contenu maximale (par ex., "1200px")

en: Maximum number of characters allowed (0 = no maximum)
fr_FR: Nombre maximal de caractères autorisés (0 = aucun maximum)

en: Maximum submissions allowed per time window
fr_FR: Soumissions maximales autorisées par fenêtre de temps

en: Maximum width for this block. Leave empty for no constraint.
fr_FR: Largeur maximale pour ce bloc. Laisser vide pour aucune contrainte.

en: Media
fr_FR: Médias

en: Medium (16px)
fr_FR: Moyen (16px)

en: Mega — 160px
fr_FR: Méga — 160px

en: Message shown after successful submission
fr_FR: Message affiché après une soumission réussie

en: Message shown if submission fails
fr_FR: Message affiché si la soumission échoue

en: Message shown when validation fails
fr_FR: Message affiché lors de l'échec de la validation

en: Min Height Override
fr_FR: Remplacement de hauteur minimale

en: Minimum Date
fr_FR: Date minimale

en: Minimum Length
fr_FR: Longueur minimale

en: Minimum Time
fr_FR: Heure minimale

en: Minimum Value
fr_FR: Valeur minimale

en: Minimum allowed value (leave empty for no minimum)
fr_FR: Valeur minimale autorisée (laisser vide pour aucun minimum)

en: Minimum height for input fields
fr_FR: Hauteur minimale pour les champs de saisie

en: Minimum number of characters required (0 = no minimum)
fr_FR: Nombre minimal de caractères requis (0 = aucun minimum)

en: Mobile Breakpoint (px)
fr_FR: Point de rupture mobile (px)

en: Mobile Columns
fr_FR: Colonnes mobiles

en: Mobile Mode
fr_FR: Mode mobile

en: Mobile Settings
fr_FR: Paramètres mobiles

en: Modern carousel with effects
fr_FR: Carrousel moderne avec effets

en: Morph Style 1
fr_FR: Style de morphing 1

en: Morph Style 2
fr_FR: Style de morphing 2

en: Multi-line text input
fr_FR: Saisie de texte multiligne

en: Multiple panels can be open at once
fr_FR: Plusieurs panneaux peuvent être ouverts simultanément

en: Mute audio (required for autoplay)
fr_FR: Couper le son (requis pour la lecture automatique)

en: Muted
fr_FR: Muet

en: Name
fr_FR: Nom

en: Name of the block that was updated
fr_FR: Nom du bloc qui a été mis à jour

en: Name shown as email sender (leave empty for site name)
fr_FR: Nom affiché comme expéditeur de l'email (laisser vide pour le nom du site)

en: Navigation Settings
fr_FR: Paramètres de navigation

en: Nested blocks
fr_FR: Blocs imbriqués

en: Nested inner blocks
fr_FR: Blocs internes imbriqués

en: New Form Submission
fr_FR: Nouvelle soumission de formulaire

en: New Tab
fr_FR: Nouvel onglet

en: New attributes that were applied
fr_FR: Nouveaux attributs qui ont été appliqués

en: New form submission:
    
    {all_fields}
    
    Submitted from: {page_url}
fr_FR: Nouvelle soumission de formulaire :
    
    {all_fields}
    
    Soumis depuis : {page_url}

en: Next slide
fr_FR: Diapositive suivante

en: No form data available.
fr_FR: Aucune donnée de formulaire disponible.

en: No icon displayed
fr_FR: Aucune icône affichée

en: No icons found
fr_FR: Aucune icône trouvée

en: No matching blocks found to update.
fr_FR: Aucun bloc correspondant trouvé pour la mise à jour.

en: No overlay on items
fr_FR: Aucune superposition sur les éléments

en: No submissions found
fr_FR: Aucune soumission trouvée

en: No submissions found in Trash
fr_FR: Aucune soumission trouvée dans la corbeille

en: None
fr_FR: Aucun

en: Number Color
fr_FR: Couleur des chiffres

en: Number Field
fr_FR: Champ numérique

en: Number Formatting
fr_FR: Formatage des nombres

en: Number Hover Color
fr_FR: Couleur du nombre au survol

en: Number Settings
fr_FR: Paramètres du nombre

en: Number input field
fr_FR: Champ de saisie numérique

en: Number of blocks updated
fr_FR: Nombre de blocs mis à jour

en: Number of columns (for grid layout)
fr_FR: Nombre de colonnes (pour la mise en page en grille)

en: Number of columns in grid layout
fr_FR: Nombre de colonnes dans la mise en page en grille

en: Number of columns on desktop
fr_FR: Nombre de colonnes sur ordinateur

en: Number of columns on desktop screens
fr_FR: Nombre de colonnes sur les écrans d'ordinateur

en: Number of columns on mobile
fr_FR: Nombre de colonnes sur mobile

en: Number of columns on mobile screens (≤ 767px)
fr_FR: Nombre de colonnes sur les écrans mobiles (≤ 767px)

en: Number of columns on tablet
fr_FR: Nombre de colonnes sur tablette

en: Number of columns on tablet screens (≤ 1024px)
fr_FR: Nombre de colonnes sur les écrans tablette (≤ 1024px)

en: Number of columns this block spans in the grid
fr_FR: Nombre de colonnes que ce bloc occupe dans la grille

en: Number of decimal places
fr_FR: Nombre de décimales

en: Number of slides visible at once
fr_FR: Nombre de diapositives visibles à la fois

en: Number to count from
fr_FR: Nombre à partir duquel compter

en: Numbers Only
fr_FR: Nombres uniquement

en: Offset from viewport (pixels) before triggering scroll animation
fr_FR: Décalage depuis la fenêtre (pixels) avant de déclencher l'animation au défilement

en: One Quarter (25%)
fr_FR: Un quart (25%)

en: One Third (33%)
fr_FR: Un tiers (33%)

en: Only animate the first time block enters viewport
fr_FR: Animer uniquement la première fois que le bloc entre dans la fenêtre

en: Only one panel can be open at a time
fr_FR: Un seul panneau peut être ouvert à la fois

en: Opacity when item is expanded
fr_FR: Opacité lorsque l'élément est étendu

en: Opacity when item is not expanded
fr_FR: Opacité lorsque l'élément n'est pas étendu

en: Open State Colors
fr_FR: Couleurs de l'état ouvert

en: Open by Default
fr_FR: Ouvert par défaut

en: Open in
fr_FR: Ouvrir dans

en: Open in new tab
fr_FR: Ouvrir dans un nouvel onglet

en: Optional URL to link the icon
fr_FR: URL facultative pour lier l'icône

en: Optional URL to link the item
fr_FR: URL facultative pour lier l'élément

en: Optional icon name
fr_FR: Nom d'icône facultatif

en: Optional prefix (e.g., "$")
fr_FR: Préfixe facultatif (par ex., "$")

en: Optional secondary button
fr_FR: Bouton secondaire facultatif

en: Optional section title
fr_FR: Titre de section facultatif

en: Optional suffix (e.g., "+", "%", "K")
fr_FR: Suffixe facultatif (par ex., "+", "%", "K")

en: Other
fr_FR: Autre

en: Outlined
fr_FR: Contour

en: Outside
fr_FR: Extérieur

en: Overlay
fr_FR: Superposition

en: Overlay Color
fr_FR: Couleur de superposition

en: Overlay Opacity
fr_FR: Opacité de la superposition

en: Overlay Opacity (Default)
fr_FR: Opacité de la superposition (Par défaut)

en: Overlay Opacity (Expanded)
fr_FR: Opacité de la superposition (Étendu)

en: Overlay applied to all items
fr_FR: Superposition appliquée à tous les éléments

en: Overlay transparency (0 = transparent, 100 = opaque)
fr_FR: Transparence de la superposition (0 = transparent, 100 = opaque)

en: Override Parent Animation
fr_FR: Remplacer l'animation du parent

en: Override group animation settings
fr_FR: Remplacer les paramètres d'animation du groupe

en: Override slider height for this slide only (leave empty to use slider settings)
fr_FR: Remplacer la hauteur du slider pour cette diapositive uniquement (laisser vide pour utiliser les paramètres du slider)

en: Padding
fr_FR: Marge intérieure

en: Padding inside input fields
fr_FR: Espacement intérieur des champs de saisie

en: Paragraph (P)
fr_FR: Paragraphe (P)

en: Pause after user clicks, swipes, or drags
fr_FR: Pause après que l'utilisateur clique, glisse ou fait glisser

en: Pause on Hover
fr_FR: Pause au survol

en: Pause on Interaction
fr_FR: Pause lors de l'interaction

en: Pebble
fr_FR: Galet

en: Per-block custom CSS
fr_FR: CSS personnalisé par bloc

en: Percentage
fr_FR: Pourcentage

en: Performance
fr_FR: Performances

en: Phone Field
fr_FR: Champ téléphone

en: Phone Format
fr_FR: Format de téléphone

en: Phone number input
fr_FR: Saisie de numéro de téléphone

en: Pill
fr_FR: Pilule

en: Pills
fr_FR: Pilules

en: Placeholder
fr_FR: Espace réservé

en: Please select at least one animation type.
fr_FR: Veuillez sélectionner au moins un type d'animation.

en: Plugin Statistics
fr_FR: Statistiques du plugin

en: Plus/Minus
fr_FR: Plus/Moins

en: Popular
fr_FR: Populaire

en: Position of expand/collapse icon
fr_FR: Position de l'icône d'expansion/repli

en: Position of icon relative to text
fr_FR: Position de l'icône par rapport au texte

en: Position where block was inserted
fr_FR: Position où le bloc a été inséré

en: Post ID is required.
fr_FR: L'ID de l'article est requis.

en: Post ID where block was inserted
fr_FR: ID de l'article où le bloc a été inséré

en: Post ID where blocks were updated
fr_FR: ID de l'article où les blocs ont été mis à jour

en: Post not found.
fr_FR: Article non trouvé.

en: Poster Image (Optional)
fr_FR: Image d'affiche (Facultatif)

en: Powerful Features
fr_FR: Fonctionnalités puissantes

en: Pre-fill this field with a default value
fr_FR: Préremplir ce champ avec une valeur par défaut

en: Pre-filled date (Format: YYYY-MM-DD)
fr_FR: Date préremplie (Format : AAAA-MM-JJ)

en: Pre-filled time (Format: HH:MM)
fr_FR: Heure préremplie (Format : HH:MM)

en: Pre-filled value for this field
fr_FR: Valeur préremplie pour ce champ

en: Pre-selected option value
fr_FR: Valeur d'option présélectionnée

en: Prefix
fr_FR: Préfixe

en: Prefix text (e.g., "$")
fr_FR: Texte de préfixe (par ex., "$")

en: Prevent spam by limiting submission frequency.
fr_FR: Prévenir le spam en limitant la fréquence de soumission.

en: Previous slide
fr_FR: Diapositive précédente

en: Primary Gradient
fr_FR: Dégradé principal

en: Primary call-to-action button
fr_FR: Bouton d'appel à l'action principal

en: Progress Bar
fr_FR: Barre de progression

en: Progress Settings
fr_FR: Paramètres de progression

en: Progress bar attributes
fr_FR: Attributs de la barre de progression

en: Progress bar color
fr_FR: Couleur de la barre de progression

en: Progress bar inserted successfully.
fr_FR: Barre de progression insérée avec succès.

en: Progress percentage (0-100)
fr_FR: Pourcentage de progression (0-100)

en: Pulse
fr_FR: Pulsation

en: Quick Animations
fr_FR: Animations rapides

en: Quick Links
fr_FR: Liens rapides

en: Recipient Email
fr_FR: Email du destinataire

en: Recommended: "noopener noreferrer"
fr_FR: Recommandé : "noopener noreferrer"

en: Referrer:
fr_FR: Référent :

en: Regular expression for validation
fr_FR: Expression régulière pour la validation

en: Rel attribute for security (default: noopener noreferrer)
fr_FR: Attribut rel pour la sécurité (par défaut : noopener noreferrer)

en: Remove Image
fr_FR: Supprimer l'image

en: Remove Link
fr_FR: Supprimer le lien

en: Remove Poster
fr_FR: Supprimer l'affiche

en: Remove Row
fr_FR: Supprimer la ligne

en: Remove Video
fr_FR: Supprimer la vidéo

en: Remove option
fr_FR: Supprimer l'option

en: Replace Image
fr_FR: Remplacer l'image

en: Replace Poster
fr_FR: Remplacer l'affiche

en: Replace Video
fr_FR: Remplacer la vidéo

en: Replace these slides with your own content and images. Swipe, click arrows, or use keyboard to navigate.
fr_FR: Remplacez ces diapositives par votre propre contenu et vos images. Glissez, cliquez sur les flèches ou utilisez le clavier pour naviguer.

en: Reply-To Field Name
fr_FR: Nom du champ de réponse

en: Required
fr_FR: Obligatoire

en: Required Field
fr_FR: Champ obligatoire

en: Respect Prefers Reduced Motion
fr_FR: Respecter la préférence de mouvement réduit

en: Responsive
fr_FR: Adaptatif

en: Responsive grid layout with customizable columns for desktop, tablet, and mobile.
fr_FR: Mise en page en grille responsive avec colonnes personnalisables pour ordinateur, tablette et mobile.

en: Responsive visibility/settings
fr_FR: Visibilité/paramètres responsive

en: Restart video when it ends
fr_FR: Redémarrer la vidéo lorsqu'elle se termine

en: Retrieving available blocks...
fr_FR: Récupération des blocs disponibles...

en: Returns a comprehensive list of all available DesignSetGo blocks with their capabilities, attributes, and metadata.
fr_FR: Retourne une liste complète de tous les blocs DesignSetGo disponibles avec leurs capacités, attributs et métadonnées.

en: Reveal
fr_FR: Révélation

en: Reveal Control
fr_FR: Contrôle de révélation

en: Reveal Settings
fr_FR: Paramètres de révélation

en: Reveal animation effect
fr_FR: Effet d'animation de révélation

en: Reveal container attributes
fr_FR: Attributs du conteneur de révélation

en: Reveal container inserted successfully.
fr_FR: Conteneur de révélation inséré avec succès.

en: Reveal on Hover
fr_FR: Révéler au survol

en: Revenue Generated
fr_FR: Chiffre d'affaires généré

en: Right
fr_FR: Droite

en: Right Center
fr_FR: Droite centre

en: Rocket
fr_FR: Fusée

en: Rounded Square
fr_FR: Carré arrondi

en: Rounded pill-shaped badge or tag element.
fr_FR: Élément de badge ou d'étiquette en forme de pilule arrondie.

en: Row Gap
fr_FR: Espacement des lignes

en: Rows
fr_FR: Lignes

en: Rows of images with directions
fr_FR: Rangées d'images avec directions

en: SVG icon with customizable size, color, and rotation.
fr_FR: Icône SVG avec taille, couleur et rotation personnalisables.

en: Same Tab
fr_FR: Même onglet

en: Save Changes
fr_FR: Enregistrer les modifications

en: Scale
fr_FR: Échelle

en: Screen width below which mobile mode activates
fr_FR: Largeur d'écran en dessous de laquelle le mode mobile s'active

en: Scroll Accordion
fr_FR: Accordéon défilant

en: Scroll Accordion Item
fr_FR: Élément d'accordéon défilant

en: Scroll Accordion attributes
fr_FR: Attributs de l'accordéon de défilement

en: Scroll Marquee
fr_FR: Défilement de marquise

en: Scroll Marquee attributes
fr_FR: Attributs du défilement marquee

en: Scroll Settings
fr_FR: Paramètres de défilement

en: Scroll Speed
fr_FR: Vitesse de défilement

en: Scroll accordion inserted successfully.
fr_FR: Accordéon de défilement inséré avec succès.

en: Scroll accordion item attributes (supports all WordPress block supports like spacing, colors, etc.)
fr_FR: Attributs de l'élément d'accordéon de défilement (prend en charge tous les supports de bloc WordPress comme l'espacement, les couleurs, etc.)

en: Scroll accordion item blocks (designsetgo/scroll-accordion-item)
fr_FR: Blocs d'éléments d'accordéon de défilement (designsetgo/scroll-accordion-item)

en: Scroll direction for this row
fr_FR: Direction de défilement pour cette rangée

en: Scroll marquee inserted successfully.
fr_FR: Défilement marquee inséré avec succès.

en: Scroll speed multiplier
fr_FR: Multiplicateur de vitesse de défilement

en: Search Submissions
fr_FR: Rechercher les soumissions

en: Search icons…
fr_FR: Rechercher des icônes…

en: Second item
fr_FR: Deuxième élément

en: Security & Privacy
fr_FR: Sécurité & Confidentialité

en: Select Background Image
fr_FR: Sélectionner l'image d'arrière-plan

en: Select Field
fr_FR: Champ de sélection

en: Select a shape to add a background behind the icon.
fr_FR: Sélectionnez une forme pour ajouter un arrière-plan derrière l'icône.

en: Send email when form is submitted
fr_FR: Envoyer un email lors de la soumission du formulaire

en: Set a target date and time in the block settings to start your countdown.
fr_FR: Définissez une date et une heure cibles dans les paramètres du bloc pour démarrer votre compte à rebours.

en: Set field width to create multi-column layouts
fr_FR: Définir la largeur du champ pour créer des mises en page multi-colonnes

en: Set the progress percentage (0–100)
fr_FR: Définir le pourcentage de progression (0–100)

en: Set the target date and time for your countdown.
fr_FR: Définissez la date et l'heure cibles pour votre compte à rebours.

en: Settings
fr_FR: Réglages

en: Settings are required.
fr_FR: Les paramètres sont requis.

en: Settings saved successfully!
fr_FR: Paramètres enregistrés avec succès !

en: Settings saved successfully! Please refresh any open editor pages to see the changes.
fr_FR: Paramètres enregistrés avec succès ! Veuillez actualiser les pages d'éditeur ouvertes pour voir les modifications.

en: Shape & Background
fr_FR: Forme & Arrière-plan

en: Shop
fr_FR: Boutique

en: Show Arrows
fr_FR: Afficher les flèches

en: Show Country Code Selector
fr_FR: Afficher le sélecteur de code pays

en: Show Custom Message
fr_FR: Afficher un message personnalisé

en: Show Days
fr_FR: Afficher les jours

en: Show Dots
fr_FR: Afficher les points

en: Show Hours
fr_FR: Afficher les heures

en: Show Icon
fr_FR: Afficher l'icône

en: Show Label
fr_FR: Afficher l'étiquette

en: Show Minutes
fr_FR: Afficher les minutes

en: Show Percentage
fr_FR: Afficher le pourcentage

en: Show Seconds
fr_FR: Afficher les secondes

en: Show borders between items
fr_FR: Afficher des bordures entre les éléments

en: Show icon with counter
fr_FR: Afficher une icône avec le compteur

en: Show label text
fr_FR: Afficher le texte de l'étiquette

en: Show multiple images in a carousel view
fr_FR: Afficher plusieurs images dans une vue carrousel

en: Show percentage value
fr_FR: Afficher la valeur en pourcentage

en: Showing first 100 results. Refine your search to see more.
fr_FR: Affichage des 100 premiers résultats. Affinez votre recherche pour en voir plus.

en: Sides
fr_FR: Côtés

en: Site Name
fr_FR: Nom du site

en: Slide
fr_FR: Diapositive

en: Slide 1
fr_FR: Diapositive 1

en: Slide 1: Beautiful Slider
fr_FR: Diapositive 1 : Magnifique slider

en: Slide 2
fr_FR: Diapositive 2

en: Slide 2: Fully Customizable
fr_FR: Diapositive 2 : Entièrement personnalisable

en: Slide 3
fr_FR: Diapositive 3

en: Slide 3: Get Started
fr_FR: Diapositive 3 : Commencer

en: Slide Down
fr_FR: Glisser vers le bas

en: Slide Up
fr_FR: Glisser vers le haut

en: Slider
fr_FR: Curseur

en: Slider optimized for testimonials with fade transitions
fr_FR: Slider optimisé pour les témoignages avec transitions en fondu

en: Slider uses aspect ratio
fr_FR: Le slider utilise le ratio d'aspect

en: Slider uses fixed height
fr_FR: Le slider utilise une hauteur fixe

en: Sliders, flip cards, and animations
fr_FR: Sliders, cartes à retournement et animations

en: Slides Per View (Desktop)
fr_FR: Diapositives par vue (Ordinateur)

en: Slides Per View (Mobile)
fr_FR: Diapositives par vue (Mobile)

en: Slides Per View (Tablet)
fr_FR: Diapositives par vue (Tablette)

en: Slides advance automatically
fr_FR: Les diapositives avancent automatiquement

en: Small (14px)
fr_FR: Petit (14px)

en: Smooth scrolling without snap points
fr_FR: Défilement fluide sans points d'accrochage

en: Social
fr_FR: Réseaux sociaux

en: Solid
fr_FR: Plein

en: Space between form fields
fr_FR: Espacement entre les champs du formulaire

en: Space between icon and text
fr_FR: Espacement entre l'icône et le texte

en: Space between list items
fr_FR: Espacement entre les éléments de liste

en: Space between the icon and the shape edge.
fr_FR: Espacement entre l'icône et le bord de la forme.

en: Spacing
fr_FR: Espacement

en: Spam Protection
fr_FR: Protection anti-spam

en: Spam submission rejected.
fr_FR: Soumission de spam rejetée.

en: Specific block client ID to update (optional)
fr_FR: ID client du bloc spécifique à mettre à jour (facultatif)

en: Speed of expansion/collapse animation
fr_FR: Vitesse de l'animation d'expansion/repli

en: Speed of the flip animation
fr_FR: Vitesse de l'animation de retournement

en: Spin
fr_FR: Rotation

en: Splash
fr_FR: Éclaboussure

en: Square
fr_FR: Carré

en: Squares
fr_FR: Carrés

en: Stack Container
fr_FR: Conteneur de pile

en: Stack container attributes
fr_FR: Attributs du conteneur de pile

en: Stack container inserted successfully.
fr_FR: Conteneur de pile inséré avec succès.

en: Stack items vertically on mobile
fr_FR: Empiler les éléments verticalement sur mobile

en: Stack on Mobile
fr_FR: Empiler sur mobile

en: Star
fr_FR: Étoile

en: Start
fr_FR: Début

en: Start Value
fr_FR: Valeur de départ

en: Starting value of the counter
fr_FR: Valeur de départ du compteur

en: Stat label/description
fr_FR: Étiquette/description de la statistique

en: Stat value/number
fr_FR: Valeur/nombre de la statistique

en: Stats section generated successfully.
fr_FR: Section de statistiques générée avec succès.

en: Step
fr_FR: Pas

en: Step (seconds)
fr_FR: Pas (secondes)

en: Sticky stacking accordion that reveals items on scroll.
fr_FR: Accordéon à empilement collant qui révèle les éléments au défilement.

en: Sticky stacking scroll effect
fr_FR: Effet de défilement avec empilement collant

en: Stop at first/last slide
fr_FR: Arrêter à la première/dernière diapositive

en: Store IP addresses with form submissions.
fr_FR: Enregistrer les adresses IP avec les soumissions de formulaire.

en: Store browser user agent strings with form submissions.
fr_FR: Enregistrer les chaînes d'agent utilisateur du navigateur avec les soumissions de formulaire.

en: Store referrer URLs with form submissions.
fr_FR: Enregistrer les URL de référent avec les soumissions de formulaire.

en: Stretch
fr_FR: Étirer

en: Striped
fr_FR: Rayé

en: Stroke Width
fr_FR: Épaisseur du trait

en: Stroke width for outlined icons
fr_FR: Épaisseur du trait pour les icônes en contour

en: Style Settings
fr_FR: Paramètres de style

en: Style each section using the block toolbar or the Styles panel.
fr_FR: Stylisez chaque section en utilisant la barre d'outils du bloc ou le panneau Styles.

en: Styles data must be an array.
fr_FR: Les données de styles doivent être un tableau.

en: Subject line for notification emails. Use {field_name} for dynamic values.
fr_FR: Ligne d'objet pour les emails de notification. Utilisez {field_name} pour les valeurs dynamiques.

en: Submission
fr_FR: Soumission

en: Submission Details
fr_FR: Détails de la soumission

en: Submission Information
fr_FR: Informations de la soumission

en: Submission Retention (days)
fr_FR: Conservation des soumissions (jours)

en: Submission too fast. Please try again.
fr_FR: Soumission trop rapide. Veuillez réessayer.

en: Submit Button Text
fr_FR: Texte du bouton de soumission

en: Submit form without page reload
fr_FR: Soumettre le formulaire sans recharger la page

en: Submitted:
fr_FR: Soumis le :

en: Subtle Light
fr_FR: Lumière subtile

en: Success
fr_FR: Succès

en: Success Message
fr_FR: Message de réussite

en: Successfully retrieved block list.
fr_FR: Liste des blocs récupérée avec succès.

en: Suffix
fr_FR: Suffixe

en: Suffix text (e.g., "+", "%")
fr_FR: Texte de suffixe (par ex., "+", "%")

en: Swipeable (Touch)
fr_FR: Glissable (Tactile)

en: System Font
fr_FR: Police système

en: Tab
fr_FR: Onglet

en: Tab 1
fr_FR: Onglet 1

en: Tab 2
fr_FR: Onglet 2

en: Tab 3
fr_FR: Onglet 3

en: Tab Background
fr_FR: Arrière-plan d'onglet

en: Tab Border
fr_FR: Bordure d'onglet

en: Tab Colors
fr_FR: Couleurs d'onglet

en: Tab Settings
fr_FR: Paramètres de l'onglet

en: Tab Style
fr_FR: Style d'onglet

en: Tab Text
fr_FR: Texte d'onglet

en: Tab Title
fr_FR: Titre de l'onglet

en: Tab alignment
fr_FR: Alignement des onglets

en: Tab attributes including title and icon
fr_FR: Attributs de l'onglet incluant titre et icône

en: Tab blocks to insert (designsetgo/tab)
fr_FR: Blocs d'onglets à insérer (designsetgo/tab)

en: Tab orientation
fr_FR: Orientation de l'onglet

en: Tab title
fr_FR: Titre de l'onglet

en: Tabbed content with deep linking
fr_FR: Contenu à onglets avec liaison profonde

en: Tabbed interface for organizing content into switchable panels.
fr_FR: Interface à onglets pour organiser le contenu en panneaux interchangeables.

en: Tablet Breakpoint (px)
fr_FR: Point de rupture tablette (px)

en: Tablet Columns
fr_FR: Colonnes tablette

en: Tabs
fr_FR: Onglets

en: Tabs (Scrollable)
fr_FR: Onglets (Défilables)

en: Tabs attributes
fr_FR: Attributs des onglets

en: Tabs container inserted successfully.
fr_FR: Conteneur d'onglets inséré avec succès.

en: Target date set!
fr_FR: Date cible définie !

en: Target post ID
fr_FR: ID de l'article cible

en: Tech
fr_FR: Technologie

en: Testimonial Slider
fr_FR: Slider de témoignages

en: Text
fr_FR: Texte

en: Text Alignment Inheritance
fr_FR: Héritage de l'alignement du texte

en: Text Color
fr_FR: Couleur du texte

en: Text Field
fr_FR: Champ de texte

en: Text Settings
fr_FR: Paramètres de texte

en: Text after number (e.g., "+", "%", "K")
fr_FR: Texte après le nombre (par ex., "+", "%", "K")

en: Text alignment
fr_FR: Alignement du texte

en: Text before number (e.g., "$", "€")
fr_FR: Texte avant le nombre (par ex., "$", "€")

en: Text input field
fr_FR: Champ de saisie de texte

en: Text shown when no option is selected
fr_FR: Texte affiché lorsqu'aucune option n'est sélectionnée

en: Textarea
fr_FR: Zone de texte

en: The background color is set in the "Color" panel below.
fr_FR: La couleur d'arrière-plan est définie dans le panneau "Couleur" ci-dessous.

en: The countdown has ended!
fr_FR: Le compte à rebours est terminé !

en: The hidden value to be submitted with the form
fr_FR: La valeur cachée à soumettre avec le formulaire

en: The title shown in the tab navigation
fr_FR: Le titre affiché dans la navigation par onglets

en: The value submitted when checkbox is checked
fr_FR: La valeur soumise lorsque la case est cochée

en: Thinner strokes work better for detailed icons
fr_FR: Les traits plus fins fonctionnent mieux pour les icônes détaillées

en: Third item
fr_FR: Troisième élément

en: This block is always visible.
fr_FR: Ce bloc est toujours visible.

en: This block will be hidden until you hover over the parent container.
fr_FR: Ce bloc sera caché jusqu'à ce que vous survoliez le conteneur parent.

en: This flip card has two sections: Front and Back. Click on each section to edit its content.
fr_FR: Cette carte à retournement a deux sections : Avant et Arrière. Cliquez sur chaque section pour modifier son contenu.

en: This message will replace the countdown timer when it reaches zero.
fr_FR: Ce message remplacera le compte à rebours lorsqu'il atteindra zéro.

en: This panel will be closed when the page loads
fr_FR: Ce panneau sera fermé au chargement de la page

en: This panel will be open when the page loads
fr_FR: Ce panneau sera ouvert au chargement de la page

en: Thousands Separator
fr_FR: Séparateur de milliers

en: Thousands separator character
fr_FR: Caractère de séparateur de milliers

en: Three Quarters (75%)
fr_FR: Trois quarts (75%)

en: Time Field
fr_FR: Champ d'heure

en: Time Range
fr_FR: Plage horaire

en: Time Window (seconds)
fr_FR: Fenêtre de temps (secondes)

en: Time between slides
fr_FR: Temps entre les diapositives

en: Time increment in seconds (60 = 1 minute)
fr_FR: Incrément de temps en secondes (60 = 1 minute)

en: Time period for rate limiting
fr_FR: Période de temps pour la limitation de débit

en: Time picker input
fr_FR: Saisie de sélecteur d'heure

en: Timer hidden (countdown complete)
fr_FR: Compte à rebours masqué (compte à rebours terminé)

en: Timezone
fr_FR: Fuseau horaire

en: Title Tag
fr_FR: Balise de titre

en: Too many submissions. Please try again later.
fr_FR: Trop de soumissions. Veuillez réessayer plus tard.

en: Top
fr_FR: Haut

en: Top Center
fr_FR: Haut centre

en: Top Left
fr_FR: Haut gauche

en: Top Right
fr_FR: Haut droite

en: Traditional accordion container
fr_FR: Conteneur d'accordéon traditionnel

en: Transition Duration
fr_FR: Durée de transition

en: Transition Easing
fr_FR: Lissage de transition

en: Transition Effect
fr_FR: Effet de transition

en: Transition Settings
fr_FR: Paramètres de transition

en: Trigger Type
fr_FR: Type de déclencheur

en: Trophy
fr_FR: Trophée

en: Two Thirds (66%)
fr_FR: Deux tiers (66%)

en: UI
fr_FR: Interface

en: UI Elements
fr_FR: Éléments d'interface

en: UI Elements:
fr_FR: Éléments d'interface :

en: URL Field
fr_FR: Champ URL

en: URL input field
fr_FR: Champ de saisie d'URL

en: URL-friendly identifier for deep linking
fr_FR: Identifiant compatible URL pour la liaison profonde

en: Underline
fr_FR: Souligné

en: Unique block identifier
fr_FR: Identifiant unique du bloc

en: Unique identifier for this field
fr_FR: Identifiant unique pour ce champ

en: Unique identifier for this field (letters, numbers, hyphens, underscores only)
fr_FR: Identifiant unique pour ce champ (lettres, chiffres, tirets, underscores uniquement)

en: Unique identifier for this field (letters, numbers, underscores)
fr_FR: Identifiant unique pour ce champ (lettres, chiffres, underscores)

en: Unit Background
fr_FR: Arrière-plan de l'unité

en: Unit Padding
fr_FR: Remplissage de l'unité

en: Updates animation settings for Counter blocks including start/end values, duration, delay, decimals, and prefix/suffix.
fr_FR: Met à jour les paramètres d'animation des blocs Compteur incluant les valeurs de début/fin, la durée, le délai, les décimales et le préfixe/suffixe.

en: Updating counter animation...
fr_FR: Mise à jour de l'animation du compteur...

en: Upload Poster
fr_FR: Télécharger une affiche

en: Upload Video
fr_FR: Télécharger une vidéo

en: Uptime
fr_FR: Temps de fonctionnement

en: Use "selector" to target this block. Write nested selectors like "selector h3" to target elements inside.
fr_FR: Utilisez "selector" pour cibler ce bloc. Écrivez des sélecteurs imbriqués comme "selector h3" pour cibler les éléments à l'intérieur.

en: Use Aspect Ratio
fr_FR: Utiliser le ratio d'aspect

en: Use Thousands Separator
fr_FR: Utiliser le séparateur de milliers

en: Use a form field value for reply-to (e.g., "email" or "user_email")
fr_FR: Utiliser une valeur de champ de formulaire pour la réponse (par ex., "email" ou "user_email")

en: Use custom animation settings instead of parent settings
fr_FR: Utiliser des paramètres d'animation personnalisés au lieu des paramètres du parent

en: Use thousands separator
fr_FR: Utiliser le séparateur de milliers

en: User Agent:
fr_FR: Agent utilisateur :

en: Users
fr_FR: Utilisateurs

en: Using WordPress blockGap (configure in Spacing panel)
fr_FR: Utilisation du blockGap WordPress (configurer dans le panneau Espacement)

en: Using parent settings:
fr_FR: Utilisation des paramètres du parent :

en: Using separate row and column gaps
fr_FR: Utilisation d'espacements de lignes et colonnes séparés

en: Validation Message
fr_FR: Message de validation

en: Validation Type
fr_FR: Type de validation

en: Value
fr_FR: Valeur

en: Vertical Alignment
fr_FR: Alignement vertical

en: Vertical alignment
fr_FR: Alignement vertical

en: Vertical alignment of grid items
fr_FR: Alignement vertical des éléments de grille

en: Vertical alignment of items
fr_FR: Alignement vertical des éléments

en: Vertical stacking container with consistent spacing between elements.
fr_FR: Conteneur d'empilement vertical avec espacement constant entre les éléments.

en: Vertical stacking layouts
fr_FR: Mises en page d'empilement vertical

en: Video backgrounds for blocks
fr_FR: Arrière-plans vidéo pour les blocs

en: Video poster
fr_FR: Affiche de vidéo

en: View Submission
fr_FR: Voir la soumission

en: View and manage form submissions
fr_FR: Voir et gérer les soumissions de formulaire

en: Viewport Offset (px)
fr_FR: Décalage de la fenêtre (px)

en: Visible Units
fr_FR: Unités visibles

en: Visual style of tabs
fr_FR: Style visuel des onglets

en: Vivid
fr_FR: Vif

en: Warning
fr_FR: Avertissement

en: Welcome to Your Site
fr_FR: Bienvenue sur votre site

en: When Countdown Ends
fr_FR: Lorsque le compte à rebours se termine

en: Whether item is initially open
fr_FR: Si l'élément est initialement ouvert

en: Whether the operation was successful
fr_FR: Si l'opération a réussi

en: Whether this is a reveal container
fr_FR: Si ceci est un conteneur de révélation

en: Whether to update all matching blocks or just the first
fr_FR: Mise à jour de tous les blocs correspondants ou seulement du premier

en: Which item is expanded on page load (0 = none, 1 = first, etc.)
fr_FR: Quel élément est étendu au chargement de la page (0 = aucun, 1 = premier, etc.)

en: Which items are initially open
fr_FR: Quels éléments sont initialement ouverts

en: Width
fr_FR: Largeur

en: Width and height of the blob shape
fr_FR: Largeur et hauteur de la forme blob

en: WordPress Default
fr_FR: Par défaut WordPress

en: WordPress media ID (optional)
fr_FR: ID média WordPress (facultatif)

en: You can add any blocks you want to the front and back, including images, headings, buttons, and more.
fr_FR: Vous pouvez ajouter tous les blocs que vous souhaitez à l'avant et à l'arrière, y compris des images, titres, boutons et plus encore.

en: You do not have permission to edit this post.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de modifier cet article.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
fr_FR: Vous n'avez pas les permissions suffisantes pour accéder à cette page.

[ctx: block description]
en: A URL/website address input field for forms.
fr_FR: Un champ de saisie d'URL/adresse de site web pour les formulaires.

[ctx: block description]
en: A date picker input field for forms.
fr_FR: Un champ de sélection de date pour les formulaires.

[ctx: block description]
en: A dropdown select field for forms.
fr_FR: Un champ de sélection déroulante pour les formulaires.

[ctx: block description]
en: A hidden field for passing data in forms.
fr_FR: Un champ caché pour transmettre des données dans les formulaires.

[ctx: block description]
en: A modern, performant slider with multiple transition effects, auto-play, and full block support inside slides.
fr_FR: Un slider moderne et performant avec plusieurs effets de transition, lecture automatique et prise en charge complète des blocs dans les diapositives.

[ctx: block description]
en: A number input field for forms.
fr_FR: Un champ de saisie numérique pour les formulaires.

[ctx: block description]
en: A phone number input field for forms.
fr_FR: Un champ de saisie de numéro de téléphone pour les formulaires.

[ctx: block description]
en: A single checkbox field for forms.
fr_FR: Un champ de case à cocher unique pour les formulaires.

[ctx: block description]
en: A single item in an icon list with icon, title, and description.
fr_FR: Un élément unique dans une liste d'icônes avec icône, titre et description.

[ctx: block description]
en: A time picker input field for forms.
fr_FR: Un champ de sélection d'heure pour les formulaires.

[ctx: block description]
en: Accordion that reveals items progressively as you scroll down the page
fr_FR: Accordéon qui révèle les éléments progressivement lors du défilement de la page

[ctx: block description]
en: An individual collapsible item within an accordion.
fr_FR: Un élément repliable individuel dans un accordéon.

[ctx: block description]
en: An individual expandable panel within an image accordion.
fr_FR: Un panneau extensible individuel dans un accordéon d'images.

[ctx: block description]
en: Back face of the flip card.
fr_FR: Face arrière de la carte à retournement.

[ctx: block description]
en: Container that reveals hidden content on hover
fr_FR: Conteneur qui révèle le contenu caché au survol

[ctx: block description]
en: Create a list of items with icons, titles, and descriptions.
fr_FR: Créer une liste d'éléments avec icônes, titres et descriptions.

[ctx: block description]
en: Create accessible accordion sections with customizable icons and behavior for FAQs and content organization.
fr_FR: Créer des sections d'accordéon accessibles avec icônes et comportement personnalisables pour les FAQ et l'organisation du contenu.

[ctx: block description]
en: Create custom forms with multiple field types, AJAX submission, and spam protection.
fr_FR: Créer des formulaires personnalisés avec plusieurs types de champs, soumission AJAX et protection anti-spam.

[ctx: block description]
en: Create random, unique, and organic-looking blob shapes. Customize with gradients, overlays, and images. Animate with smooth morphing effects.
fr_FR: Créer des formes blob aléatoires, uniques et d'aspect organique. Personnaliser avec dégradés, superpositions et images. Animer avec des effets de morphing fluides.

[ctx: block description]
en: Create tabbed content with icons, deep linking, and responsive accordion mode.
fr_FR: Créer du contenu à onglets avec icônes, liaison profonde et mode accordéon responsive.

[ctx: block description]
en: Display a series of expandable image panels that reveal content on hover or click, perfect for showcasing portfolios, galleries, or featured content.
fr_FR: Afficher une série de panneaux d'images extensibles qui révèlent le contenu au survol ou au clic, parfait pour présenter des portfolios, galeries ou contenus en vedette.

[ctx: block description]
en: Display an inline SVG icon with customizable styling.
fr_FR: Afficher une icône SVG en ligne avec style personnalisable.

[ctx: block description]
en: Display animated statistics and numbers that count up on scroll
fr_FR: Afficher des statistiques et chiffres animés qui comptent au défilement

[ctx: block description]
en: Display progress or statistics with an animated bar
fr_FR: Afficher la progression ou les statistiques avec une barre animée

[ctx: block description]
en: Display rows of images that scroll horizontally in alternating directions based on page scroll. For best performance, use optimized images (WebP format recommended) and limit to 20 images or less.
fr_FR: Afficher des rangées d'images qui défilent horizontalement dans des directions alternées selon le défilement de la page. Pour de meilleures performances, utilisez des images optimisées (format WebP recommandé) et limitez à 20 images ou moins.

[ctx: block description]
en: Display text with a rounded background that wraps tightly around content.
fr_FR: Afficher du texte avec un arrière-plan arrondi qui s'ajuste étroitement au contenu.

[ctx: block description]
en: Email input field with built-in validation.
fr_FR: Champ de saisie d'email avec validation intégrée.

[ctx: block description]
en: Flexible horizontal or vertical layouts with wrapping. Perfect for button groups, hero sections, and responsive card layouts.
fr_FR: Mises en page horizontales ou verticales flexibles avec retour à la ligne. Parfait pour les groupes de boutons, sections héro et mises en page de cartes responsive.

[ctx: block description]
en: Front face of the flip card.
fr_FR: Face avant de la carte à retournement.

[ctx: block description]
en: Individual counter item with animated number
fr_FR: Élément de compteur individuel avec nombre animé

[ctx: block description]
en: Individual item within a Scroll Accordion
fr_FR: Élément individuel dans un accordéon de défilement

[ctx: block description]
en: Individual slide within a slider with background image support and full block flexibility.
fr_FR: Diapositive individuelle dans un slider avec support d'image d'arrière-plan et flexibilité complète des blocs.

[ctx: block description]
en: Individual tab panel within a Tabs block.
fr_FR: Panneau d'onglet individuel dans un bloc Onglets.

[ctx: block description]
en: Interactive card that flips to reveal content on the back. Perfect for team profiles, product showcases, and feature highlights.
fr_FR: Carte interactive qui se retourne pour révéler le contenu à l'arrière. Parfait pour les profils d'équipe, vitrines de produits et mises en avant de fonctionnalités.

[ctx: block description]
en: Multi-line text area for longer text input.
fr_FR: Zone de texte multiligne pour saisie de texte plus longue.

[ctx: block description]
en: Responsive multi-column grid layouts. Perfect for feature grids, product listings, team members, and card layouts.
fr_FR: Mises en page en grille multi-colonnes responsive. Parfait pour les grilles de fonctionnalités, listes de produits, membres d'équipe et mises en page de cartes.

[ctx: block description]
en: Single-line text input field for forms.
fr_FR: Champ de saisie de texte sur une seule ligne pour les formulaires.

[ctx: block keyword]
en: accordion
fr_FR: accordéon

[ctx: block keyword]
en: address
fr_FR: adresse

[ctx: block keyword]
en: agree
fr_FR: accepter

[ctx: block keyword]
en: animate
fr_FR: animer

[ctx: block keyword]
en: animated
fr_FR: animé

[ctx: block keyword]
en: back
fr_FR: arrière

[ctx: block keyword]
en: bar
fr_FR: barre

[ctx: block keyword]
en: benefits
fr_FR: avantages

[ctx: block keyword]
en: button
fr_FR: bouton

[ctx: block keyword]
en: calendar
fr_FR: calendrier

[ctx: block keyword]
en: call to action
fr_FR: appel à l'action

[ctx: block keyword]
en: card
fr_FR: carte

[ctx: block keyword]
en: carousel
fr_FR: carrousel

[ctx: block keyword]
en: check
fr_FR: cocher

[ctx: block keyword]
en: checkbox
fr_FR: case à cocher

[ctx: block keyword]
en: choice
fr_FR: choix

[ctx: block keyword]
en: clock
fr_FR: horloge

[ctx: block keyword]
en: collapsible
fr_FR: repliable

[ctx: block keyword]
en: columns
fr_FR: colonnes

[ctx: block keyword]
en: container
fr_FR: conteneur

[ctx: block keyword]
en: counter
fr_FR: compteur

[ctx: block keyword]
en: data
fr_FR: données

[ctx: block keyword]
en: datepicker
fr_FR: sélecteur de date

[ctx: block keyword]
en: day
fr_FR: jour

[ctx: block keyword]
en: decimal
fr_FR: décimal

[ctx: block keyword]
en: dropdown
fr_FR: déroulante

[ctx: block keyword]
en: expand
fr_FR: étendre

[ctx: block keyword]
en: feature
fr_FR: fonctionnalité

[ctx: block keyword]
en: features
fr_FR: fonctionnalités

[ctx: block keyword]
en: field
fr_FR: champ

[ctx: block keyword]
en: fields
fr_FR: champs

[ctx: block keyword]
en: flip
fr_FR: retournement

[ctx: block keyword]
en: form
fr_FR: formulaire

[ctx: block keyword]
en: front
fr_FR: avant

[ctx: block keyword]
en: gallery
fr_FR: galerie

[ctx: block keyword]
en: gradient
fr_FR: dégradé

[ctx: block keyword]
en: graphic
fr_FR: graphique

[ctx: block keyword]
en: grid
fr_FR: grille

[ctx: block keyword]
en: hero
fr_FR: héro

[ctx: block keyword]
en: hidden
fr_FR: caché

[ctx: block keyword]
en: hour
fr_FR: heure

[ctx: block keyword]
en: hover
fr_FR: survol

[ctx: block keyword]
en: icon
fr_FR: icône

[ctx: block keyword]
en: infinite
fr_FR: infini

[ctx: block keyword]
en: input
fr_FR: saisie

[ctx: block keyword]
en: integer
fr_FR: entier

[ctx: block keyword]
en: interactive
fr_FR: interactif

[ctx: block keyword]
en: item
fr_FR: élément

[ctx: block keyword]
en: label
fr_FR: étiquette

[ctx: block keyword]
en: layout
fr_FR: mise en page

[ctx: block keyword]
en: link
fr_FR: lien

[ctx: block keyword]
en: list
fr_FR: liste

[ctx: block keyword]
en: list item
fr_FR: élément de liste

[ctx: block keyword]
en: meter
fr_FR: compteur

[ctx: block keyword]
en: morph
fr_FR: morphing

[ctx: block keyword]
en: number
fr_FR: nombre

[ctx: block keyword]
en: numbers
fr_FR: nombres

[ctx: block keyword]
en: organic
fr_FR: organique

[ctx: block keyword]
en: panel
fr_FR: panneau

[ctx: block keyword]
en: parallax
fr_FR: parallaxe

[ctx: block keyword]
en: percentage
fr_FR: pourcentage

[ctx: block keyword]
en: phone
fr_FR: téléphone

[ctx: block keyword]
en: pill
fr_FR: pilule

[ctx: block keyword]
en: progress
fr_FR: progression

[ctx: block keyword]
en: reveal
fr_FR: révélation

[ctx: block keyword]
en: rotate
fr_FR: rotation

[ctx: block keyword]
en: row
fr_FR: ligne

[ctx: block keyword]
en: scroll
fr_FR: défilement

[ctx: block keyword]
en: select
fr_FR: sélection

[ctx: block keyword]
en: shape
fr_FR: forme

[ctx: block keyword]
en: show
fr_FR: afficher

[ctx: block keyword]
en: slide
fr_FR: diapositive

[ctx: block keyword]
en: slideshow
fr_FR: diaporama

[ctx: block keyword]
en: stack
fr_FR: pile

[ctx: block keyword]
en: stacking
fr_FR: empilement

[ctx: block keyword]
en: stat
fr_FR: statistique

[ctx: block keyword]
en: statistics
fr_FR: statistiques

[ctx: block keyword]
en: stats
fr_FR: statistiques

[ctx: block keyword]
en: sticky
fr_FR: collant

[ctx: block keyword]
en: submit
fr_FR: soumettre

[ctx: block keyword]
en: survey
fr_FR: sondage

[ctx: block keyword]
en: symbol
fr_FR: symbole

[ctx: block keyword]
en: tab
fr_FR: onglet

[ctx: block keyword]
en: tabbed
fr_FR: à onglets

[ctx: block keyword]
en: tabs
fr_FR: onglets

[ctx: block keyword]
en: tag
fr_FR: étiquette

[ctx: block keyword]
en: tel
fr_FR: tél

[ctx: block keyword]
en: telephone
fr_FR: téléphone

[ctx: block keyword]
en: text
fr_FR: texte

[ctx: block keyword]
en: textarea
fr_FR: zone de texte

[ctx: block keyword]
en: time
fr_FR: heure

[ctx: block keyword]
en: timepicker
fr_FR: sélecteur d'heure

[ctx: block keyword]
en: toggle
fr_FR: basculer

[ctx: block keyword]
en: value
fr_FR: valeur

[ctx: block keyword]
en: website
fr_FR: site web

en: e.g., Project Progress
fr_FR: par ex., Progression du projet

[ctx: post type general name]
en: Form Submissions
fr_FR: Soumissions de formulaire

[ctx: post type singular name]
en: Form Submission
fr_FR: Soumission de formulaire

en: ⚡ Hover colors mirror open state by default. Set custom colors to override.
fr_FR: ⚡ Les couleurs de survol reflètent l'état ouvert par défaut. Définir des couleurs personnalisées pour remplacer.

en: 💡 Tip: Set the background color using the "Color" panel, and adjust border radius using the "Border" panel.
fr_FR: 💡 Astuce : Définissez la couleur d'arrière-plan à l'aide du panneau "Couleur" et ajustez le rayon de bordure à l'aide du panneau "Bordure".
