WP Customer Area - en to ja translation catalogue (289 entries)

en: View profile
ja: プロファイルを表示

en: Manage account
ja: アカウントの管理

en: Logout
ja: ログアウト

en: Register
ja: 登録

en: Login
ja: ログイン

en: Address Manager
ja: 住所の管理

en: Home address
ja: 所在地

en: Billing address
ja: 請求先住所

en: Clear
ja: クリア

en: Clear the address
ja: 住所をクリア

en: Error: you must choose an owner first
ja: エラー: 初めに所有者を選択する必要があります

en: Name
ja: 名称

en: Company
ja: 会社

en: VAT Number
ja: VAT 番号

en: Street address
ja: 番地

en: Street address, line 1
ja: 番地 1

en: Street address, line 2
ja: 番地 2

en: Zip/Postal code
ja: 郵便番号

en: City
ja: 市

en: Country
ja: 国

en: State/Province
ja: 都道府県

en: No address yet
ja: まだ住所がありません

en: Logo
ja: ロゴ

en: Logo URL
ja: ロゴのURL

en: Upload Logo
ja: ロゴをアップロード

en: Administration Area
ja: 管理者エリア

en: You are not allowed to do that
ja: これを実行する権限がありません

en: Missing parameters
ja: パラメータが不足しています

en: General
ja: 一般

en: Back-office
ja: バックオフィス

en: Access the WordPress admin area
ja: WordPress の管理エリアにアクセス

en: Front-office
ja: フロントオフィス

en: See the WordPress top bar
ja: WordPress 上部のバー参照してください

en: What's new
ja: 新着情報

en: Change log
ja: 更新履歴

en: Live from the blog
ja: ブログからライブ

en: Add-ons &amp; themes
ja: アドオン &amp; テーマ

en: Welcome to WP Customer Area %s
ja: ようこそ %s の WP Customer Area へ

en: Add new
ja: 追加

en: Manage %1$s
ja: メッセージ %1$s

en: Your private area
ja: プライベートエリア

en: Add-ons
ja: アドオン

en: About WP Customer Area
ja: WP Customer Area について

en: All %s
ja: 全ての %s

en: New %s
ja: 新しい %s

en: Published
ja: 公開

en: Draft
ja: 下書き

en: Trash
ja: ゴミ箱へ移動

en: Title
ja: タイトル

en: Author
ja: 作成者

en: Date
ja: 日付

en: Settings
ja: 設定

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Support
ja: サポート

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Subscribe
ja: 購読

en: Shortcodes
ja: ショートコード

en: Learn more
ja: 詳細はこちら

en: Search
ja: 検索

en: Any
ja: 任意

en: and
ja: と

en: Capabilities
ja: 権限

en: Account details
ja: アカウントの詳細

en: Profile
ja: プロファイル

en: Submit
ja: 送信

en: Dashboard
ja: ホーム

en: Home
ja: ホーム

en: Pages
ja: 固定ページ

en: Reset
ja: リセット

en: Permalinks
ja: パーマリンク設定

en: Category Archive
ja: カテゴリーアーカイブ

en: Author Archive
ja: 著者アーカイブ

en: Toggle navigation
ja: ナビゲーションを切り替え

en: Menu
ja: メニュー

en: Page
ja: 固定ページ

en: Slug
ja: スラッグ

en: Order
ja: 順序

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Type
ja: タイプ

en: Edit
ja: 編集

en: View
ja: 表示

en: Files
ja: ファイル

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Archives
ja: アーカイブ

en: View all
ja: すべて表示

en: Download
ja: ダウンロード

en: Logs
ja: ログ

en: User
ja: ユーザー

en: You are not allowed to delete this item.
ja: この項目を削除する権限がありません。

en: Your name
ja: あなたのお名前

en: Payment
ja: 支払い

en: Payments
ja: 支払い

en: Amount
ja: お支払い額

en: Status
ja: ステータス

en: Delete
ja: 削除

en: Gateway
ja: 決済代行サービス

en: Notes
ja: ご注意

en: Amazon Payments
ja: Amazon ペイメント

en: PayPal
ja: Paypal

en: General settings
ja: 一般的な設定

en: Complete
ja: ご予約完了

en: Pending
ja: 保留中

en: Refunded
ja: 払い戻し

en: Abandoned
ja: 放棄

en: Failed
ja: フィールド

en: Currency
ja: 通貨

en: Address
ja: 住所

en: Checkout
ja: お会計

en: Pay with %s
ja: %sで支払います

en: Continue
ja: 続ける

en: payments
ja: お支払い

en: Thank you
ja: ありがとうございました

en: Manage categories
ja: カテゴリ管理

en: Remove
ja: 削除

en: Delete pages
ja: ページ削除

en: File
ja: ファイル

en: Path
ja: パス

en: Templates
ja: テンプレート

en: Current
ja: 現行

en: Version: %s
ja: バージョン: %s

en: unknown
ja: 不明

en: All
ja: すべて

en: Reset settings
ja: 設定をリセット

en: Username
ja: ユーザー名

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: Display name
ja: 表示名

en: Password
ja: パスワード

en: Unpublished
ja: 未公開

en: Y/m/d g:i:s A
ja: Y年n月j日 g:i:s a

en: %s ago
ja: %s前

en: Y/m/d
ja: Y年n月j日

en: Missed schedule
ja: 予約投稿の失敗

en: Scheduled
ja: 予約済み

en: Last Modified
ja: 最終編集日

en: Restore
ja: 復元

en: Preview
ja: プレビュー

en: Empty Trash
ja: ゴミ箱を空にする

en: Done
ja: 完了

en: Text
ja: テキスト

en: Email
ja: Eメール

en: Header
ja: ヘッダー

en: Number
ja: 番号

en: Saving...
ja: 保存しています…

en: Cancel
ja: キャンセル

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Upload File
ja: ファイルのアップロード

en: None
ja: なし

en: Title:
ja: タイトル:

en: Order By:
ja: 並び替え:

en: Order:
ja: 順序:

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Show
ja: 表示する

en: Hide
ja: 隠す

en: Andorra
ja: アンドラ

en: Anguilla
ja: アンギラ

en: Antarctica
ja: 南極

en: Argentina
ja: アルゼンチン

en: Aruba
ja: アルバ

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Bahrain
ja: バーレーン

en: Barbados
ja: バルバドス

en: Belize
ja: ベリーズ

en: Bermuda
ja: バミューダ島

en: Cape Verde
ja: カーボベルデ

en: Costa Rica
ja: コスタリカ

en: Djibouti
ja: ジブチ

en: Dominica
ja: ドミニカ

en: El Salvador
ja: エルサルバドル

en: Fiji
ja: フィジー

en: Gibraltar
ja: ジブラルタル

en: Grenada
ja: グレナダ

en: Guadeloupe
ja: グアドループ

en: Guam
ja: グアム

en: Guatemala
ja: グアテマラ

en: Guernsey
ja: ガーンジー

en: Guyana
ja: ガイアナ

en: Hong Kong
ja: 香港

en: Isle of Man
ja: マン島

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: Jersey
ja: ジャージー島

en: Kuwait
ja: クウェート

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク

en: Macau
ja: マカオ

en: Maldives
ja: モルディブ

en: Malta
ja: マルタ

en: Martinique
ja: マルティニーク

en: Mauritius
ja: モーリシャス

en: Mayotte
ja: マヨット

en: Monaco
ja: モナコ

en: Montserrat
ja: モントセラート

en: Nauru
ja: ナウル

en: Niue
ja: ニウエ

en: Palau
ja: パラウ

en: Panama
ja: パナマ

en: Puerto Rico
ja: プエルトリコ

en: Qatar
ja: カタール

en: San Marino
ja: サンマリノ

en: Singapore
ja: シンガポール

en: South Georgia
ja: サウスジョージア

en: A Coru&ntilde;a
ja: ア・コルーニャ

en: Araba
ja: アラバ

en: Albacete
ja: アルバセテ

en: Alicante
ja: アリカンテ

en: Almer&iacute;a
ja: アルメリア

en: Asturias
ja: アストゥリアス

en: &Aacute;vila
ja: アビラ

en: Badajoz
ja: バダホス

en: Baleares
ja: バレアレス

en: Barcelona
ja: バルセロナ

en: Burgos
ja: ブルゴス

en: C&aacute;ceres
ja: カセレス

en: C&aacute;diz
ja: カディス

en: Cantabria
ja: カンタブリア

en: Castell&oacute;n
ja: カステリョン

en: Ceuta
ja: セウタ

en: Ciudad Real
ja: シウダードレアル

en: C&oacute;rdoba
ja: コルドバ

en: Cuenca
ja: クエンカ

en: Girona
ja: ジローナ

en: Granada
ja: グラナダ

en: Guadalajara
ja: グアダラハラ

en: Gipuzkoa
ja: ギプスコア

en: Huelva
ja: ウエルバ

en: Huesca
ja: ウエスカ

en: Ja&eacute;n
ja: ハエン

en: La Rioja
ja: ラ・リオハ

en: Las Palmas
ja: ラス・パルマス

en: Le&oacute;n
ja: レオン

en: Lleida
ja: リェイダ

en: Lugo
ja: ルーゴ

en: Madrid
ja: マドリード

en: M&aacute;laga
ja: マラガ

en: Melilla
ja: メリリャ

en: Murcia
ja: ムルシア

en: Navarra
ja: ナバラ

en: Ourense
ja: オウレンセ

en: Palencia
ja: パレンシア

en: Pontevedra
ja: ポンテベドラ

en: Salamanca
ja: サラマンカ

en: Santa Cruz de Tenerife
ja: サンタ・クルス・デ・テネリフェ

en: Segovia
ja: セゴビア

en: Sevilla
ja: セビリア

en: Soria
ja: ソリア

en: Tarragona
ja: タラゴナ

en: Teruel
ja: テルエル

en: Toledo
ja: トレド

en: Valencia
ja: バレンシア

en: Valladolid
ja: バリャドリッド

en: Bizkaia
ja: ビスカヤ

en: Zamora
ja: サモラ

en: Zaragoza
ja: サラゴサ

en: Brazilian Real (R&#36;)
ja: ブラジル レアル(&#36;)

en: Czech Koruna
ja: チェコ コルナ

en: Danish Krone
ja: デンマーク クローネ

en: Hong Kong Dollar (&#36;)
ja: 香港ドル (&#36;)

en: Hungarian Forint
ja: ハンガリー フォリント

en: Indian Rupee (&#8377;)
ja: インド ルピー (&#8377;)

en: Iranian Rial (&#65020;)
ja: イラン リアル (&#65020;)

en: Israeli Shekel (&#8362;)
ja: イスラエル シケル (&#8362;)

en: Japanese Yen (&yen;)
ja: 日本円

en: Mexican Peso (&#36;)
ja: メキシコ ペソ(&#36;)

en: New Zealand Dollar (&#36;)
ja: ニュージーランドドル (&#36;)

en: Norwegian Krone
ja: ノルウェー クローネ

en: Polish Zloty
ja: ポーランド ズローティ

en: Pounds Sterling (&pound;)
ja: ポンド (&pound;)

en: Singapore Dollar (&#36;)
ja: シンガポールドル (&#36;)

en: Swedish Krona
ja: スゥエーデン クローナ

en: Swiss Franc
ja: スイス フラン

en: Thai Baht (&#3647;)
ja: タイ バーツ (&#3647;)

en: Turkish Lira (&#8378;)
ja: トルコ リラ (&#8378;)

[ctx: cuar_payment]
en: Payments
ja: 支払い

[ctx: cuar_payment]
en: Payment
ja: 支払い

[ctx: cuar_payment]
en: Add New
ja: 新規追加

[ctx: cuar_payment]
en: Add New Payment
ja: 支払いを追加

[ctx: cuar_payment]
en: Edit Payment
ja: 支払いを編集

[ctx: cuar_payment]
en: New Payment
ja: 新規支払い

[ctx: cuar_payment]
en: View Payment
ja: 支払いを見る

[ctx: cuar_payment]
en: Search Payments
ja: 支払いを検索

[ctx: cuar_private_file]
en: File
ja: ファイル

[ctx: cuar_private_file]
en: Files
ja: ファイル

[ctx: cuar_private_file]
en: Add New
ja: 新規追加

[ctx: cuar_private_page]
en: Page
ja: 固定ページ

[ctx: cuar_private_page]
en: Pages
ja: 固定ページ

[ctx: cuar_private_page]
en: Add New
ja: 新規追加

[ctx: Date picker text]
en: Clear
ja: クリア

[ctx: Date picker text]
en: Today
ja: 今日
