Contact Form - en to sv translation catalogue (215 entries)

en: %1$sNote:%2$s The contact form is not protected from spam and bots. Use %3$s Captcha by BestWebSoft plugin %5$s or %4$s reCaptcha by BestWebSoft plugin %5$s to protect your contact form.
sv: %1$sObs:%2$s Kontaktformuläret är inte skyddat mot spam och bots. Använd %3$s Captcha by BestWebSoft plugin %5$s eller %4$s reCaptcha by BestWebSoft plugin %5$s för att skydda ditt kontaktformulär.

en: 'FROM' field
sv: "FROM"-fältet

en: 'Send me a copy' block
sv: "Skicka mig en kopia" block

en: 'Visible' and 'Disabled for editing' options will be applied only to logged-in users.
sv: alternativen "Synlig" och "Inaktiverad för redigering" tillämpas endast på inloggade användare.

en: A valid email address is required.
sv: En giltig e-postadress krävs.

en: Action after email is sent
sv: Åtgärd efter meddelande skickats

en: Activate
sv: Aktivera

en: Activate for network
sv: Aktivera för nätverk

en: Add Contact Form  to your page or post using the following shortcode:
sv: Lägg till kontaktformulär på din sida eller i ditt inlägg med hjälp av följande kortkod:

en: Add a language
sv: Lägg till ett språk

en: Add department selectbox to the contact form
sv: Lägg till valbox för avdelning i kontaktformuläret

en: Add multiple forms
sv: Lägg till flera formulär

en: Add placeholder to the input blocks
sv: Lägg till platshållare på inmatningsblocken

en: Add to the form
sv: Lägg till i formuläret

en: Add tooltips
sv: Visa verktygstips

en: Additional Settings
sv: Ytterligare inställningar

en: Address
sv: Adress

en: Address is required.
sv: Adress krävs.

en: Agreement checkbox
sv: Kryssruta för avtal

en: Appearance
sv: Utseende

en: Are you sure that you want to delete this language data?
sv: Är du säker på att du vill ta bort språkdatan?

en: Attachment
sv: Bifoga fil

en: Attachment block
sv: Bilageblock

en: Background color of the input field errors
sv: Bakgrundsfärg på inmatningfältsfel

en: Border color
sv: Ramfärg

en: Border color of the input field errors
sv: Ramfärg på inmatningfältsfel

en: Border width in px, numbers only
sv: Rambredd i px, endast siffror

en: Bottom
sv: Botten

en: Button color
sv: Knappfärg

en: Button text color
sv: Knapptextfärg

en: Center
sv: Centrera

en: Change the names of the contact form fields and error messages
sv: Ändra etikett för fälten i kontaktformuläret och felmeddelanden

en: Close
sv: Stäng

en: Close notice
sv: Stäng meddelande

en: Color of the input field errors.
sv: Färg på inmatningfältsfel.

en: Contact Form Settings
sv: Kontaktformulärinställningar

en: Contact Form Shortcode
sv: Kortkod för kontaktformulär

en: Contact Form plugin doesn't support your current version of Contact Form Multi plugin. Please update Contact Form Multi plugin to version 1.2.6 or higher.
sv: Contact Form plugin stöder inte din nuvarande version av Contact Form Multi plugin. Vänligen uppdatera Contact Form Multi plugin till version 1.2.6 eller högre.

en: Contact Form plugin requires PHP %s or higher. Please contact your hosting provider to upgrade PHP version.
sv: Contact Form plugin kräver PHP %s eller högre. Vänligen kontakta din hostingleverantör för att uppgradera PHP-versionen.

en: Contact Form | Preview
sv: Kontaktformulär | Förhandsgranskning

en: Contact form
sv: Kontaktformulär

en: Contact from
sv: Kontaktformulär

en: Create Field
sv: Skapa fält

en: Custom
sv: Anpassad

en: Custom Code
sv: Anpassad kod

en: Date/Time
sv: Datum/Tid

en: Default
sv: Standard

en: Delete an attachment file from the server after the email is sent
sv: Ta bort en bifogad fil från servern efter att e-postmeddelandet har skickats

en: Department selectbox
sv: Väljbox för avdelning

en: Disabled for editing
sv: Inaktiverad för redigering

en: Display additional info in the email
sv: Visa ytterligare information i meddelandet

en: Display error messages
sv: Visa felmeddelanden

en: Display error messages & color of the input field errors
sv: Visa felmeddelanden & färg på inmatningfältsfel

en: Display text
sv: Visa text

en: Download
sv: Hämta

en: Drag the necessary field to sort fields.
sv: Dra det fält som behövs för att sortera fälten.

en: Email
sv: E-post

en: Email 'FROM' field option was changed, which may cause email messages being moved to the spam folder or email delivery failures.
sv: Alternativet för fältet "FROM" i e-postmeddelandet har ändrats, vilket kan leda till att e-postmeddelanden flyttas till skräppostmappen eller att e-postleveransen misslyckas.

en: Email Address
sv: E-postadress

en: Email address
sv: E-postadress

en: Email in HTML format sending
sv: Skicka e-post i HTML-format

en: Enable to multiple file selection
sv: Möjliggör val av flera filer

en: Ensure your contact form are correctly configured. Check your settings now!
sv: Se till att ditt kontaktformulär är korrekt konfigurerat. Kontrollera dina inställningar nu!

en: Enter multiple email addresses separated by comma for receiving messages.
sv: Ange flera e-postadresser åtskilda med kommatecken för mottagning av meddelanden.

en: Enter your %1$sMeasurement ID%2$s to track contact form submissions in Google Analytics.
sv: Ange ditt %1$sMätnings-ID%2$s för att spåra inlämningar av kontaktformulär i Google Analytics.

en: Error
sv: Fel

en: Error message about the file type for the Attachment field
sv: Felmeddelande för filformat i bilagefältet

en: Error message for Limit for the Message field
sv: Felmeddelande för Limit för fältet Message

en: Error message for the Address field
sv: Felmeddelande för adressfältet

en: Error message for the Captcha field
sv: Felmeddelande för CAPTCHA

en: Error message for the Email field
sv: Felmeddelande för e-postadressfältet

en: Error message for the Message field
sv: Felmeddelande för meddelandefältet

en: Error message for the Name field
sv: Felmeddelande för namnfältet

en: Error message for the Phone field
sv: Felmeddelande för telefonfältet

en: Error message for the Subject field
sv: Felmeddelande for ämnesfältet

en: Error message for the whole form
sv: Felmeddelande för formuläret

en: Error message when file size limit for the Attachment field is exceeded
sv: Felmeddelande när filstorleksgränsen för fältet Attachment överskrids

en: Error message while moving the file for the Attachment field
sv: Felmeddelande för flytt av fil till bilagefältet

en: Error message while uploading a file for the Attachment field to the server
sv: Felmeddelande för uppladdning av fil till bilagefältet på servern

en: Error text color
sv: Feltextfärg

en: Errors color
sv: Felfärg

en: Errors output
sv: Felutmatning

en: Example: Date/Time: August 19, 2013 8:50 pm
sv: Exempel: Datum/Tid: 19 augusti 2013 kl. 20.50

en: Example: Sent from (IP address): 127.0.0.1
sv: Ett exempel: Skickat från (IP-adress): 127.0.0.1

en: Example: Sent from (referer):   https://bestwebsoft.com/contacts/contact-us/
sv: Exempel: Skickat från (referent): https://bestwebsoft.com/contacts/contact-us/

en: Example: Using (user agent): Mozilla/5.0 (Windows NT 6.2; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/28.0.1500.95 Safari/537.36
sv: Ett exempel: Använder (användaragent): Mozilla/5.0 (Windows NT 6.2; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, som Gecko) Chrome/28.0.1500.95 Safari/537.36

en: Field Type
sv: Fälttyp

en: Field's default value
sv: Fältets standardvärde

en: Field's default/available value
sv: Fältets standardvärde/tillgängliga värde

en: Fields
sv: Fält

en: File format is not valid.
sv: Bilageformaten är inte giltigt.

en: File upload error.
sv: Filuppladdningsfel.

en: Form layout
sv: Layout för formulär

en: GDPR Compliance
sv: GDPR

en: Google Analytics Measurement ID
sv: ID för mätning i Google Analytics

en: Google Analytics version 4 is required.
sv: Google Analytics version 4 krävs.

en: I consent to having this site collect my personal data.
sv: Jag samtycker till att denna webbplats samlar in mina personuppgifter.

en: If the 'Redirect to page' option is selected then the URL field should be in the following format
sv: Om alternativet 'Omdirigera till sida' väljs ska URL-fältet fyllas i med följande format

en: If this option is changed, email messages may be moved to the spam folder or email delivery failures may occur.
sv: Om det här alternativet ändras kan e-postmeddelanden flyttas till skräppostmappen eller så kan det uppstå fel i e-postleveransen.

en: If you can see this MIME, it means that the MIME type is not supported by your email client!
sv: Om du kan se detta MIME, så accepterar inte din e-postklient denna MIME-typ!

en: If you leave the fields empty, the messages will be sent to the email address specified during registration.
sv: Om du lämnar fälten tomma kommer meddelandena att skickas till den e-postadressen som angavs under registreringen.

en: If you want to create multiple contact forms, please install the Contact Form Multi plugin.
sv: Om du vill skapa flera kontaktformulär installerar du plugin-programmet Contact Form Multi.

en: Illegal language code
sv: Olaglig språkkod

en: Input fields
sv: Inmatningsfält

en: Input fields background color
sv: Inmatningfältsbakgrundsfärg

en: Install Contact Form Multi plugin to create unlimited number of contact forms.
sv: Installera Contact Form Multi-plugin för att skapa ett obegränsat antal kontaktformulär.

en: Label text color
sv: Etikett-textfärg

en: Labels align
sv: Etiketter justering

en: Labels position
sv: Etiketter position

en: Language
sv: Språk

en: Language Settings
sv: SpråkInställningar

en: Learn More
sv: Läs mer

en: Learn more
sv: Läs mer

en: Left
sv: Vänster

en: License Key
sv: Licensnyckel

en: Limit for Message field
sv: Gräns för meddelandefält

en: Link to Privacy Policy Page
sv: Länk till sidan om integritetspolicy

en: Location selectbox
sv: Väljbox för plats

en: Mail
sv: E-post

en: Manage messages that have been sent from your website.
sv: Hantera meddelanden som har skickats från din webbplats.

en: Message
sv: Meddelande

en: Message length does not meet requirements.
sv: Meddelandets längd uppfyller inte kraven.

en: Message text is required.
sv: Meddelande krävs.

en: Min / Max symbols in the message
sv: Min/max-symboler i meddelandet

en: Min / Max symbols in the message cannot be empty.
sv: Min/Max-symbolerna i meddelandet får inte vara tomma.

en: Misc
sv: Övrigt

en: NEW_FORM
sv: NY_FORM

en: Name
sv: Namn

en: One column
sv: En kolumn

en: Optional checkbox
sv: Valfri kryssruta

en: Optional checkbox, the results of which will be displayed in email
sv: Valfri kryssruta, vars resultat kommer att visas i e-postmeddelandet

en: Phone Number
sv: Telefonnummer

en: Phone number
sv: Telefonnummer

en: Phone number is required.
sv: Telefonnummer krävs.

en: Placeholder color
sv: Platshållarfärg

en: Placeholder color of the input field errors
sv: Platshållarfärg för inmatningfältsfel

en: Please activate the appropriate option on
sv: Vänligen aktivera lämpligt alternativ på

en: Please enable JavaScript in your browser.
sv: Vänligen aktivera JavaScript i din webbläsare.

en: Please enable JavaScript to change '%1$s', '%2$s', '%3$s', '%4$s' options and for fields sorting.
sv: Aktivera JavaScript för att ändra alternativen '%1$s', '%2$s', '%3$s', '%4$s' och för fältsortering.

en: Please enter a valid email address in the 'FROM' field.
sv: Ange en giltig e-postadress i fältet "FROM".

en: Please enter a valid email address in the 'Use this email address' field.
sv: Ange en giltig e-postadress i fältet "Använd den här e-postadressen".

en: Please enter only letters and numbers at least 3 characters, words seperated by spaces
sv: Vänligen ange endast bokstäver och siffror med minst 3 tecken, ord separerade med mellanslag

en: Please enter only letters at least 3 characters, words seperated by spaces
sv: Vänligen ange endast bokstäver med minst 3 tecken, ord separerade med mellanslag

en: Please enter only numbers at least 6 characters
sv: Vänligen ange endast siffror med minst 6 tecken

en: Please fill out the CAPTCHA.
sv: Var god fyll i CAPTCHA.

en: Please make corrections below and try again.
sv: Var god gör korrigeringar nedan och försök igen.

en: Redirect to the page
sv: Omdirigera till sida

en: Required
sv: Obligatorisk

en: Required checkbox for submitting the form
sv: Obligatorisk kryssruta för att skicka in formuläret

en: Required symbol
sv: Obligatorisk symbol

en: Right
sv: Höger

en: Save emails to the database
sv: Spara e-postmeddelanden i databasen

en: Select Color
sv: Välj färg

en: Select a username
sv: Välj ett användarnamn

en: Select a username of the person who should get the messages from the contact form.
sv: Välj ett användarnamn för den person som ska få meddelandena från kontaktformuläret.

en: Send me a copy
sv: Skicka mig en kopia

en: Sending method
sv: Utksicksmetod

en: Sent from (IP address)
sv: Skickat från (IP-adress)

en: Sent from (ip address)
sv: Skickat från (ip-adress)

en: Sent from (referer)
sv: Skickat från (referer)

en: Settings
sv: Inställningar

en: Settings are not saved.
sv: Inställningarna sparas inte.

en: Settings saved.
sv: Inställningar sparades.

en: Site
sv: Sajt

en: Sorry, email message could not be delivered.
sv: Tyvärr kunde ditt meddelande inte levereras.

en: Sorry, your nonce did not verify.
sv: Tyvärr, ditt unika nummer (”nonce”) kunde inte verifieras.

en: Specify a mask which will be used for the phone validation, where * is a number. Use only the following symbols: %s
sv: Ange en mask som ska användas för telefonvalidering, där * är ett nummer. Använd endast följande symboler: %s

en: Style options
sv: Stilalternativ

en: Subject
sv: Ämne

en: Subject is required.
sv: Ämne krävs.

en: Submit
sv: Skicka

en: Submit button
sv: Skicka-knapp

en: Submit position
sv: Skicka in position

en: Such user does not exist.
sv: Sådan användare existerar inte.

en: Supported file types: HTML, TXT, CSS, GIF, PNG, JPEG, JPG, TIFF, BMP, AI, EPS, PS, CSV, RTF, PDF, DOC, DOCX, XLS, XLSX, ZIP, RAR, WAV, MP3, PPT.
sv: Stödda filformat: HTML, TXT, CSS, GIF, PNG, JPEG, JPG, TIFF, BMP, AI, EPS, PS, CSV, RTF, PDF, DOC, DOCX, XLS, XLSX, ZIP, RAR, WAV, MP3, PPT.

en: Test your contact form
sv: Testa ditt kontaktformulär

en: Text color
sv: Textfärg

en: Text fields color
sv: Textfältfärg

en: Thank you for contacting us.
sv: Tack för att du kontaktade oss.

en: The email address of the user who fills the form will be used in the field 'From'.
sv: E-postadressen för användaren som fyller i formuläret kommer att användas i 'Från'-fältet.

en: The file could not be uploaded.
sv: Filen kunde inte laddas upp.

en: The name of the user who fills the form will be used in the field 'From'.
sv: Namnet på den användare som fyller i formuläret kommer att användas i fältet "From".

en: The user's email address
sv: Användarens emailadress

en: This file is too large.
sv: Filen är för stor.

en: Tips below the Attachment
sv: Tips under fästanordningen

en: Tips below the Attachment block
sv: Tips under Attachment-blocket

en: Title
sv: Titel

en: Top
sv: Topp

en: Two columns
sv: Två kolumner

en: Upgrade to Pro
sv: Uppgradera till Pro

en: Use User's email as a default value if the user is logged in.
sv: Använd användarens e-postadress som standardvärde om användaren är inloggad.

en: Use User's name as a default value if the user is logged in.
sv: Använd användarens namn som standardvärde om användaren är inloggad.

en: Use shortcode
sv: Använd kortkod

en: Use the changed names of the contact form fields in the email
sv: Använd de ändrade namnen på fälten i kontaktformuläret i e-postmeddelandet

en: Use this email address
sv: Använd den här e-postadressen

en: Used
sv: Använda

en: User email
sv: Användarens e-post

en: User name
sv: Användarnamn

en: Users can attach the following file formats
sv: Användare kan bifoga filer av följande format

en: Using
sv: Använder

en: Using (user agent)
sv: Använder (user agent)

en: Visible
sv: Synlig

en: Width
sv: Bredd

en: Width in px, numbers only
sv: Bredd i px, endast siffror

en: You can use the PHP mail function for mailing
sv: Du kan använda PHP:s mailfunktion för att skicka

en: You can use the WordPress wp_mail function for mailing
sv: Du kan använda WordPress wp_mail-funktion för utskick

en: Your name is required.
sv: Ditt namn krävs.

en: allows to store your messages to the database.
sv: gör det möjligt att lagra dina meddelanden i databasen.

en: between %1$d and %2$d characters
sv: mellan %1$d och %2$d tecken

en: between %1$d, and %2$d characters
sv: mellan %1$d och %2$d tecken

en: click to expand/hide the list
sv: klicka för att expandera/dölja listan

en: for this language
sv: för detta språk

en: less than %1$d characters
sv: mindre än %1$d tecken

en: more than %1$d characters
sv: mer än %1$d tecken

en: settings page
sv: inställnings sida
