Contact Form - en to id_ID translation catalogue (216 entries)

en: %1$sNote:%2$s The contact form is not protected from spam and bots. Use %3$s Captcha by BestWebSoft plugin %5$s or %4$s reCaptcha by BestWebSoft plugin %5$s to protect your contact form.
id_ID: %1$s Catatan: %2$s Formulir kontak tidak dilindungi dari spam dan bot. Gunakan %3$s Captcha oleh plugin BestWebSoft %5$s atau %4$s reCaptcha oleh plugin BestWebSoft %5$s untuk melindungi formulir kontak Anda.

en: 'FROM' field
id_ID: 'DARI' lapangan

en: 'Send me a copy' block
id_ID: 'Kirimkan saya salinan' block

en: 'Visible' and 'Disabled for editing' options will be applied only to logged-in users.
id_ID: 'Visible' dan 'Dinonaktifkan untuk mengedit' pilihan akan diterapkan hanya untuk log-in pengguna.

en: A valid email address is required.
id_ID: Sebuah alamat email yang valid diperlukan.

en: Action after email is sent
id_ID: Tindakan setelah email dikirim

en: Activate
id_ID: Aktifkan

en: Activate for network
id_ID: Aktifkan untuk jaringan

en: Add Contact Form  to your page or post using the following shortcode:
id_ID: Tambahkan Formulir Kontak ke halaman atau postingan Anda menggunakan shortcode berikut:

en: Add a language
id_ID: Menambahkan bahasa

en: Add department selectbox to the contact form
id_ID: Tambahkan kotak pilihan departemen ke formulir kontak

en: Add multiple forms
id_ID: Menambahkan beberapa formulir

en: Add placeholder to the input blocks
id_ID: Menambahkan placeholder ke blok masukan

en: Add to the form
id_ID: Tambahkan ke form

en: Add tooltips
id_ID: menambahkan tooltips

en: Additional Settings
id_ID: Seting Tambahan

en: Address
id_ID: Alamat

en: Address is required.
id_ID: Alamat diperlukan.

en: Agreement checkbox
id_ID: Kotak centang Perjanjian

en: Appearance
id_ID: Penampilan

en: Are you sure that you want to delete this language data?
id_ID: Apakah Anda yakin bahwa Anda ingin menghapus data bahasa ini?

en: Attachment
id_ID: Lampiran

en: Attachment block
id_ID: Blok lampiran

en: Background color of the input field errors
id_ID: warna latar belakang kesalahan field input

en: Border color
id_ID: warna perbatasan

en: Border color of the input field errors
id_ID: warna perbatasan kesalahan field input

en: Border width in px, numbers only
id_ID: Lebar batas dalam px, hanya angka

en: Bottom
id_ID: Bawah

en: Button color
id_ID: warna tombol

en: Button text color
id_ID: Warna teks tombol

en: Center
id_ID: Pusat

en: Change the names of the contact form fields and error messages
id_ID: Mengubah nama-nama kolom formulir kontak dan pesan kesalahan

en: Close
id_ID: Dekat

en: Close notice
id_ID: Tutup pemberitahuan

en: Color of the input field errors.
id_ID: Warna kesalahan field input.

en: Contact Form Settings
id_ID: Pengaturan Form kontak

en: Contact Form Shortcode
id_ID: Kode Pendek Formulir Kontak

en: Contact Form plugin doesn't support your current version of Contact Form Multi plugin. Please update Contact Form Multi plugin to version 1.2.6 or higher.
id_ID: Plugin Contact Form tidak mendukung versi plugin Contact Form Multi Anda saat ini. Harap perbarui plugin Contact Form Multi ke versi 1.2.6 atau yang lebih tinggi.

en: Contact Form plugin requires PHP %s or higher. Please contact your hosting provider to upgrade PHP version.
id_ID: Plugin Formulir Kontak membutuhkan PHP %s atau lebih tinggi. Silakan hubungi penyedia hosting Anda untuk meningkatkan versi PHP.

en: Contact Form | Preview
id_ID: Formulir Kontak | Pratinjau

en: Contact form
id_ID: Formulir kontak

en: Contact from
id_ID: Kontak dari

en: Create Field
id_ID: Buat Bidang

en: Custom
id_ID: Kustom

en: Custom Code
id_ID: Kode Khusus

en: Date/Time
id_ID: Tanggal Waktu

en: Delete an attachment file from the server after the email is sent
id_ID: Hapus file lampiran dari server setelah email tersebut dikirim

en: Department selectbox
id_ID: Departemen selectbox

en: Disabled for editing
id_ID: Dinonaktifkan untuk mengedit

en: Display additional info in the email
id_ID: Menampilkan info tambahan dalam email

en: Display error messages
id_ID: pesan kesalahan display

en: Display error messages & color of the input field errors
id_ID: pesan kesalahan layar & warna kesalahan field input

en: Display text
id_ID: menampilkan teks

en: Drag the necessary field to sort fields.
id_ID: Tarik bidang yang diperlukan untuk memilah bidang.

en: Email
id_ID: E-mail

en: Email 'FROM' field option was changed, which may cause email messages being moved to the spam folder or email delivery failures.
id_ID: Email 'DARI' pilihan lapangan berubah, yang dapat menyebabkan pesan email dipindahkan ke folder spam atau email kegagalan pengiriman.

en: Email Address
id_ID: Alamat email

en: Email address
id_ID: Alamat email

en: Email in HTML format sending
id_ID: Email dalam format HTML mengirim

en: Enable to multiple file selection
id_ID: Memungkinkan pemilihan beberapa file

en: Ensure your contact form are correctly configured. Check your settings now!
id_ID: Pastikan formulir kontak Anda dikonfigurasi dengan benar. Periksa pengaturan Anda sekarang!

en: Enter multiple email addresses separated by comma for receiving messages.
id_ID: Masukkan beberapa alamat email yang dipisahkan dengan koma untuk menerima pesan.

en: Enter your %1$sMeasurement ID%2$s to track contact form submissions in Google Analytics.
id_ID: Masukkan ID Pengukuran %1$s Anda %2$s untuk melacak pengiriman formulir kontak di Google Analytics.

en: Error
id_ID: Kesalahan

en: Error message about the file type for the Attachment field
id_ID: pesan kesalahan tentang jenis file untuk bidang Lampiran

en: Error message for Limit for the Message field
id_ID: Pesan kesalahan untuk Batas untuk bidang Pesan

en: Error message for the Address field
id_ID: pesan kesalahan untuk bidang Alamat

en: Error message for the Captcha field
id_ID: pesan kesalahan untuk bidang Captcha

en: Error message for the Email field
id_ID: pesan kesalahan untuk bidang Email

en: Error message for the Message field
id_ID: pesan kesalahan untuk bidang Pesan

en: Error message for the Name field
id_ID: pesan kesalahan untuk bidang Nama

en: Error message for the Phone field
id_ID: pesan kesalahan untuk bidang Telepon

en: Error message for the Subject field
id_ID: pesan kesalahan untuk kolom Subyek

en: Error message for the whole form
id_ID: pesan kesalahan untuk seluruh bentuk

en: Error message when file size limit for the Attachment field is exceeded
id_ID: Pesan galat saat batas ukuran file untuk bidang Lampiran terlampaui

en: Error message while moving the file for the Attachment field
id_ID: pesan kesalahan saat memindahkan file untuk bidang Lampiran

en: Error message while uploading a file for the Attachment field to the server
id_ID: pesan kesalahan saat mengunggah file untuk bidang Lampiran ke server

en: Error text color
id_ID: Warna teks kesalahan

en: Errors color
id_ID: warna kesalahan

en: Errors output
id_ID: Keluaran kesalahan

en: Example: Date/Time: August 19, 2013 8:50 pm
id_ID: Contoh: Tanggal/Waktu: 19 Agustus 2013 pukul 20:50

en: Example: Sent from (IP address): 127.0.0.1
id_ID: Contoh: Dikirim dari (alamat IP): 127.0.0.1

en: Example: Sent from (referer):   https://bestwebsoft.com/contacts/contact-us/
id_ID: Contoh: Dikirim dari (pengarah): https://bestwebsoft.com/contacts/contact-us/

en: Example: Using (user agent): Mozilla/5.0 (Windows NT 6.2; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/28.0.1500.95 Safari/537.36
id_ID: Contoh: Menggunakan (agen pengguna): Mozilla/5.0 (Windows NT 6.2; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, seperti Gecko) Chrome/28.0.1500.95 Safari/537.36

en: Field Type
id_ID: Jenis Bidang

en: Field's default value
id_ID: Nilai default Field

en: Field's default/available value
id_ID: Nilai default/nilai yang tersedia pada bidang

en: File format is not valid.
id_ID: Format file tidak valid.

en: File upload error.
id_ID: Berkas kesalahan upload.

en: Form align
id_ID: Form menyelaraskan

en: Form layout
id_ID: tata letak bentuk

en: GDPR Compliance
id_ID: Kepatuhan terhadap GDPR

en: Google Analytics Measurement ID
id_ID: ID Pengukuran Google Analytics

en: Google Analytics version 4 is required.
id_ID: Diperlukan Google Analytics versi 4.

en: I consent to having this site collect my personal data.
id_ID: Saya menyetujui situs ini mengumpulkan data pribadi saya.

en: If the 'Redirect to page' option is selected then the URL field should be in the following format
id_ID: Jika 'Redirect ke halaman' opsi yang dipilih maka bidang URL harus dalam format berikut

en: If this option is changed, email messages may be moved to the spam folder or email delivery failures may occur.
id_ID: Jika opsi ini berubah, pesan email mungkin akan dipindahkan ke folder spam atau email kegagalan pengiriman dapat terjadi.

en: If you can see this MIME, it means that the MIME type is not supported by your email client!
id_ID: Jika Anda dapat melihat MIME ini, itu berarti bahwa tipe MIME tidak didukung oleh klien email Anda!

en: If you leave the fields empty, the messages will be sent to the email address specified during registration.
id_ID: Jika Anda meninggalkan bidang kosong, pesan akan dikirim ke alamat email yang ditentukan saat pendaftaran.

en: If you want to create multiple contact forms, please install the Contact Form Multi plugin.
id_ID: Jika Anda ingin membuat beberapa bentuk kontak, silahkan install plugin Formulir Kontak multi.

en: Illegal language code
id_ID: Kode bahasa ilegal

en: Input fields
id_ID: Bidang masukan

en: Input fields background color
id_ID: Input field warna latar belakang

en: Install Contact Form Multi plugin to create unlimited number of contact forms.
id_ID: Instal Form Kontak multi plugin untuk membuat jumlah yang tidak terbatas formulir kontak.

en: Label text color
id_ID: Warna teks Label

en: Labels align
id_ID: Label sejajar

en: Labels position
id_ID: Posisi label

en: Language
id_ID: Bahasa

en: Language Settings
id_ID: Pengaturan Bahasa

en: Learn More
id_ID: Belajarlah lagi

en: Learn more
id_ID: Pelajari lebih lanjut

en: Left
id_ID: Kiri

en: License Key
id_ID: Kunci Lisensi

en: Limit for Message field
id_ID: Batas untuk bidang Pesan

en: Link to Privacy Policy Page
id_ID: Tautan ke Halaman Kebijakan Privasi

en: Location selectbox
id_ID: Kotak pilihan lokasi

en: Mail
id_ID: Surat

en: Manage messages that have been sent from your website.
id_ID: Mengelola pesan yang telah dikirim dari situs web Anda.

en: Message
id_ID: Pesan

en: Message length does not meet requirements.
id_ID: Panjang pesan tidak memenuhi persyaratan.

en: Message text is required.
id_ID: Pesan teks diperlukan.

en: Min / Max symbols in the message
id_ID: Simbol Min/Maks dalam pesan

en: Min / Max symbols in the message cannot be empty.
id_ID: Simbol Min/Max dalam pesan tidak boleh kosong.

en: Misc
id_ID: Lain-lain

en: Multi-attachment
id_ID: Multi-lampiran

en: Name
id_ID: Nama

en: One column
id_ID: satu kolom

en: Optional checkbox
id_ID: Kotak centang opsional

en: Optional checkbox, the results of which will be displayed in email
id_ID: Opsional kotak centang, yang hasilnya akan ditampilkan dalam email

en: Phone Number
id_ID: Nomor telepon

en: Phone number
id_ID: Nomor telepon

en: Phone number is required.
id_ID: Nomor telepon diperlukan.

en: Placeholder color
id_ID: warna placeholder

en: Placeholder color of the input field errors
id_ID: warna placeholder kesalahan field input

en: Please activate the appropriate option on
id_ID: Silakan aktifkan opsi yang sesuai pada

en: Please enable JavaScript in your browser.
id_ID: Harap aktifkan JavaScript di browser Anda.

en: Please enable JavaScript to change '%1$s', '%2$s', '%3$s', '%4$s' options and for fields sorting.
id_ID: Aktifkan JavaScript untuk mengubah opsi '%1$s', '%2$s', '%3$s', '%4$s' dan untuk pengurutan bidang.

en: Please enter a valid email address in the 'FROM' field.
id_ID: Masukkan alamat email yang valid di kolom 'FROM'.

en: Please enter a valid email address in the 'Use this email address' field.
id_ID: Masukkan alamat email yang valid di kolom 'Gunakan alamat email ini'.

en: Please enter only letters and numbers at least 3 characters, words seperated by spaces
id_ID: Harap masukkan hanya huruf dan angka minimal 3 karakter, kata-kata yang dipisahkan oleh spasi

en: Please enter only letters at least 3 characters, words seperated by spaces
id_ID: Harap masukkan hanya huruf minimal 3 karakter, kata-kata yang dipisahkan oleh spasi

en: Please enter only numbers at least 6 characters
id_ID: Harap masukkan hanya angka minimal 6 karakter

en: Please fill out the CAPTCHA.
id_ID: Silahkan isi CAPTCHA.

en: Please make corrections below and try again.
id_ID: Silakan membuat koreksi di bawah ini dan coba lagi.

en: Redirect to the page
id_ID: Redirect ke halaman

en: Required
id_ID: Wajib

en: Required checkbox for submitting the form
id_ID: Kotak centang yang diperlukan untuk mengirimkan formulir

en: Required symbol
id_ID: simbol diperlukan

en: Right
id_ID: Kanan

en: Save emails to the database
id_ID: Menyimpan email ke database

en: Select Color
id_ID: Pilih Warna

en: Select a username
id_ID: Pilih Username

en: Select a username of the person who should get the messages from the contact form.
id_ID: Pilih nama pengguna orang yang akan menerima pesan dari formulir kontak.

en: Send me a copy
id_ID: Kirimkan saya salinan

en: Sending method
id_ID: metode pengiriman

en: Sent from (IP address)
id_ID: Dikirim dari (alamat IP)

en: Sent from (ip address)
id_ID: Dikirim dari (alamat ip)

en: Sent from (referer)
id_ID: Dikirim dari (referer)

en: Settings
id_ID: pengaturan

en: Settings are not saved.
id_ID: Pengaturan tidak disimpan.

en: Settings saved.
id_ID: Pengaturan disimpan.

en: Site
id_ID: situs

en: Sorry, email message could not be delivered.
id_ID: Maaf, pesan email tidak dapat disampaikan.

en: Sorry, your nonce did not verify.
id_ID: Maaf, nonce Anda tidak memverifikasi.

en: Specify a mask which will be used for the phone validation, where * is a number. Use only the following symbols: %s
id_ID: Tentukan mask yang akan digunakan untuk validasi telepon, di mana * adalah angka. Gunakan hanya simbol berikut ini: %s

en: Style options
id_ID: pilihan gaya

en: Subject
id_ID: Subyek

en: Subject is required.
id_ID: Subjek diperlukan.

en: Submit
id_ID: Menyerahkan

en: Submit button
id_ID: tombol Submit

en: Submit position
id_ID: Kirim posisi

en: Such user does not exist.
id_ID: Pengguna tersebut tidak ada.

en: Support
id_ID: Mendukung

en: Supported file types: HTML, TXT, CSS, GIF, PNG, JPEG, JPG, TIFF, BMP, AI, EPS, PS, CSV, RTF, PDF, DOC, DOCX, XLS, XLSX, ZIP, RAR, WAV, MP3, PPT.
id_ID: Jenis file yang didukung: HTML, TXT, CSS, GIF, PNG, JPEG, JPG, TIFF, BMP, AI, EPS, PS, CSV, RTF, PDF, DOC, DOCX, XLS, XLSX, ZIP, RAR, WAV, MP3, PPT.

en: Test your contact form
id_ID: Menguji formulir kontak Anda

en: Text
id_ID: Teks

en: Text color
id_ID: Warna teks

en: Text fields color
id_ID: Teks ladang warna

en: Thank you for contacting us.
id_ID: Terima kasih sudah menghubungi kami.

en: The email address of the user who fills the form will be used in the field 'From'.
id_ID: Alamat email pengguna yang mengisi form akan digunakan dalam bidang 'Dari'.

en: The file could not be uploaded.
id_ID: File tidak dapat diunggah.

en: The name of the user who fills the form will be used in the field 'From'.
id_ID: Nama pengguna yang mengisi form akan digunakan dalam bidang 'Dari'.

en: The user's email address
id_ID: Alamat email pengguna

en: This file is too large.
id_ID: File ini terlalu besar.

en: Tips below the Attachment
id_ID: Tips di bawah ini Lampiran

en: Tips below the Attachment block
id_ID: Tips di bawah ini blok Lampiran

en: Title
id_ID: Judul

en: Top
id_ID: Puncak

en: Two columns
id_ID: Dua kolom

en: Upgrade to Pro
id_ID: Upgrade ke yang lebih baik

en: Url
id_ID: url

en: Use User's email as a default value if the user is logged in.
id_ID: Gunakan email Pengguna sebagai nilai default jika pengguna login.

en: Use User's name as a default value if the user is logged in.
id_ID: Gunakan Nama Pengguna sebagai nilai default jika pengguna login.

en: Use shortcode
id_ID: Gunakan shortcode

en: Use the changed names of the contact form fields in the email
id_ID: Gunakan nama yang diubah pada bidang formulir kontak di email

en: Use this email address
id_ID: Gunakan alamat email ini

en: Used
id_ID: Bekas

en: User email
id_ID: Email

en: User name
id_ID: Nama pengguna

en: Users can attach the following file formats
id_ID: Pengguna dapat melampirkan format file berikut

en: Using
id_ID: menggunakan

en: Using (user agent)
id_ID: Menggunakan (agen pengguna)

en: Visible
id_ID: Terlihat

en: Width
id_ID: Lebar

en: Width in px, numbers only
id_ID: Lebar di px, angka saja

en: You can use the PHP mail function for mailing
id_ID: Anda dapat menggunakan fungsi surat PHP untuk mengirim surat

en: You can use the WordPress wp_mail function for mailing
id_ID: Anda dapat menggunakan fungsi wp_mail WordPress untuk mengirim email

en: Your name is required.
id_ID: Nama Anda diperlukan.

en: allows to store your messages to the database.
id_ID: memungkinkan untuk menyimpan pesan Anda ke database.

en: between %1$d and %2$d characters
id_ID: antara karakter %1$d dan %2$d

en: between %1$d, and %2$d characters
id_ID: antara karakter %1$d, dan %2$d

en: click to expand/hide the list
id_ID: klik untuk memperluas / menyembunyikan daftar

en: for this language
id_ID: untuk bahasa ini

en: less than %1$d characters
id_ID: kurang dari %1$d karakter

en: more than %1$d characters
id_ID: lebih dari %1$d karakter

en: settings page
id_ID: halaman pengaturan
