Contact Form - en to ca_ES translation catalogue (219 entries)

en: %1$sNote:%2$s The contact form is not protected from spam and bots. Use %3$s Captcha by BestWebSoft plugin %5$s or %4$s reCaptcha by BestWebSoft plugin %5$s to protect your contact form.
ca_ES: %1$sNota:%2$s el formulari de contacte no està protegit del correu brossa i dels robots. Utilitzeu el %3$s connector Captcha by BestWebSoft %5$s o el %4$s connector reCaptcha by BestWebSoft %5$s per protegir el vostre formulari de contacte.

en: 'FROM' field
ca_ES: Camp 'FROM'

en: 'Send me a copy' block
ca_ES: 'Mesajın bir kopyasını e-posta adresime gönder' seçeneği

en: 'Visible' and 'Disabled for editing' options will be applied only to logged-in users.
ca_ES: Les opcions "Visible" i "Desactivat per a l'edició" només s'aplicaran als usuaris que hagin iniciat sessió.

en: A valid email address is required.
ca_ES: Geçerli bir e-posta adresi yazmanız gerekiyor.

en: Action after email is sent
ca_ES: E-posta gönderildikten sonra ne yapılsın?

en: Activate
ca_ES: Activa

en: Activate for network
ca_ES: Activa per a la xarxa

en: Add Contact Form  to your page or post using the following shortcode:
ca_ES: Afegeix formulari de contacte a la teva pàgina o publicació mitjançant el codi curt següent:

en: Add a language
ca_ES: Bir dil ekle

en: Add department selectbox to the contact form
ca_ES: Afegeix la casella de selecció del departament al formulari de contacte

en: Add multiple forms
ca_ES: Afegeix diversos formularis

en: Add placeholder to the input blocks
ca_ES: Giriş alanlarına bilgilendirme notu ekle

en: Add to the form
ca_ES: Forma ekle

en: Add tooltips
ca_ES: Şunları ekle:

en: Additional Settings
ca_ES: Configuració addicional

en: Address
ca_ES: Adres:

en: Address is required.
ca_ES: Adresinizi yazmanız gerekiyor.

en: Agreement checkbox
ca_ES: Onay kutusu

en: Appearance
ca_ES: Aparença

en: Are you sure that you want to delete this language data?
ca_ES: Bu dile ait verileri silmek istediğinize emin misiniz?

en: Attachment
ca_ES: Dosya Yükleme

en: Attachment block
ca_ES: Dosya Yükleme

en: Background color of the input field errors
ca_ES: giriş alanı hataları için arka plan rengi

en: Border color
ca_ES: Border rengi

en: Border color of the input field errors
ca_ES: Giriş alanı hataları için border rengi

en: Border width in px, numbers only
ca_ES: Bırder genişliği, piksel cinsinden, sadece sayı

en: Bottom
ca_ES: Inferior

en: Button color
ca_ES: Buton rengi

en: Button text color
ca_ES: Buton yazı rengi

en: Center
ca_ES: Centre

en: Change the names of the contact form fields and error messages
ca_ES: Yukarıdan eklenen dile göre İletişim Formu alanlarının isimlerini ve hata mesajlarını değiştir

en: Close
ca_ES: Tancar

en: Close notice
ca_ES: Tancar avís

en: Color of the input field errors.
ca_ES: Giriş alanlarının hata rengi

en: Contact Form Settings
ca_ES: İletişim Formu Ayarları

en: Contact Form Shortcode
ca_ES: Formulari de contacte Shortcode

en: Contact Form plugin doesn't support your current version of Contact Form Multi plugin. Please update Contact Form Multi plugin to version 1.2.6 or higher.
ca_ES: El connector Formulari de contacte no admet la versió actual del connector Multi formulari de contacte. Actualitzeu el formulari de contacte Multi plugin a la versió 1.2.6 o superior.

en: Contact Form plugin requires PHP %s or higher. Please contact your hosting provider to upgrade PHP version.
ca_ES: El connector formulari de contacte requereix que php %s o superior. Poseu-vos en contacte amb el vostre proveïdor d'allotjament per actualitzar la versió PHP.

en: Contact Form | Preview
ca_ES: Formulari de contacte | Presentar

en: Contact form
ca_ES: Formulari Contacte

en: Contact from
ca_ES: İletişim Formu

en: Create Field
ca_ES: Crea un camp

en: Custom
ca_ES: Personalitzat

en: Custom Code
ca_ES: Codi personalitzat

en: Date/Time
ca_ES: Tarih/Zaman

en: Default
ca_ES: Varsayılan

en: Delete an attachment file from the server after the email is sent
ca_ES: E-posta gönderildikten sonra eklenen dosyayı sunucudan sil

en: Department selectbox
ca_ES: Quadre de selecció del departament

en: Disabled for editing
ca_ES: Düzenlemeye kapatılmış

en: Display additional info in the email
ca_ES: E-postanın içerisinde ek bilgiler göster

en: Display error messages
ca_ES: Hata mesajlarını göster

en: Display error messages & color of the input field errors
ca_ES: Hata mesajlarını ve giriş alanı hata rengini göster

en: Display text
ca_ES: Metin göster

en: Download
ca_ES: Descarregar

en: Drag the necessary field to sort fields.
ca_ES: Arrossegueu el camp necessari per ordenar els camps.

en: Email
ca_ES: E-Posta Adresi

en: Email 'FROM' field option was changed, which may cause email messages being moved to the spam folder or email delivery failures.
ca_ES: S'ha canviat l'opció de camp "DE" del correu electrònic, la qual cosa pot provocar que els missatges de correu electrònic es moguin a la carpeta de correu brossa o als errors de lliurament de correu electrònic.

en: Email Address
ca_ES: E-posta Adresi

en: Email address
ca_ES: E-posta adresi

en: Email in HTML format sending
ca_ES: E-postayı HTML formatında gönder

en: Enable to multiple file selection
ca_ES: Habilita a la selecció de diversos fitxers

en: Ensure your contact form are correctly configured. Check your settings now!
ca_ES: Assegureu-vos que el vostre formulari de contacte estigui configurat correctament. Comproveu ara la vostra configuració!

en: Enter multiple email addresses separated by comma for receiving messages.
ca_ES: Introduïu diverses adreces de correu electrònic separades per comes per rebre missatges.

en: Enter your %1$sMeasurement ID%2$s to track contact form submissions in Google Analytics.
ca_ES: Introduïu el vostre %1$sID de mesurament%2$s per fer un seguiment dels enviaments de formularis de contacte a Google Analytics.

en: Error message about the file type for the Attachment field
ca_ES: Yüklenen dosyanın uzantısıyla ilgili hata mesajı

en: Error message for Limit for the Message field
ca_ES: Missatge d'error per al camp Límit del missatge

en: Error message for the Address field
ca_ES: 'Adres' alanı için hata mesajı

en: Error message for the Captcha field
ca_ES: CAPTCHA alanı için hata mesajı

en: Error message for the Email field
ca_ES: 'E-posta adresş' alanı için hata mesajı

en: Error message for the Message field
ca_ES: 'Mesaj' alanı için hata mesajı

en: Error message for the Name field
ca_ES: 'İsim' alanı için hata mesajı

en: Error message for the Phone field
ca_ES: 'Telefon numarası' alanı için hata mesajı

en: Error message for the Subject field
ca_ES: 'Başlık' alanı için hata mesajı

en: Error message for the whole form
ca_ES: Formun geneli için hata mesajı

en: Error message when file size limit for the Attachment field is exceeded
ca_ES: En fazla dosya yükleme boyutu sınırı açıldığında oluşan hata mesajı

en: Error message while moving the file for the Attachment field
ca_ES: Yüklenecek dosya seçilirken oluşan hata için hata mesajı

en: Error message while uploading a file for the Attachment field to the server
ca_ES: Dosya yüklenirken oluşan hata için hata mesajı

en: Error text color
ca_ES: Hata metni rengi

en: Errors color
ca_ES: Hataların renkleri

en: Errors output
ca_ES: Hata çıktısı

en: Example: Date/Time: August 19, 2013 8:50 pm
ca_ES: Exemple: Data/Hora: 19 d'agost de 2013 20:50 h

en: Example: Sent from (IP address): 127.0.0.1
ca_ES: Exemple: enviat des de (adreça IP): 127.0.0.1

en: Example: Sent from (referer):   https://bestwebsoft.com/contacts/contact-us/
ca_ES: Exemple: enviat des del (referèndum): https://bestwebsoft.com/contacts/contact-us/

en: Example: Using (user agent): Mozilla/5.0 (Windows NT 6.2; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/28.0.1500.95 Safari/537.36
ca_ES: Exemple: ús (agent d'usuari): Mozilla/5.0 (Windows NT 6.2; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, com Gecko) Chrome/28.0.1500.95 Safari/537.36

en: FAQ
ca_ES: SSS

en: Field Type
ca_ES: Tipus de Camp

en: Field's default value
ca_ES: Alanın varsayılan değeri

en: Field's default/available value
ca_ES: Valor predeterminat/disponible del camp

en: Fields
ca_ES: Alanlar

en: File format is not valid.
ca_ES: Dosya uzantısı uygun değil.

en: File upload error.
ca_ES: Dosya yükleme hatası.

en: Form align
ca_ES: Alineació de formes

en: Form layout
ca_ES: Disposició del formulari

en: GDPR Compliance
ca_ES: Compliment GDPR

en: Google Analytics Measurement ID
ca_ES: Identificador de mesurament de Google Analytics

en: Google Analytics version 4 is required.
ca_ES: Es requereix la versió 4 de Google Analytics.

en: I consent to having this site collect my personal data.
ca_ES: Accepto que aquest lloc reculli les meves dades personals.

en: If the 'Redirect to page' option is selected then the URL field should be in the following format
ca_ES: Eğer 'Sayfaya Yönlendir' seçeneği seçilmişse, URL alanı şu formatta olmalı:

en: If this option is changed, email messages may be moved to the spam folder or email delivery failures may occur.
ca_ES: Si es canvia aquesta opció, és possible que els missatges de correu electrònic es moguin a la carpeta de correu brossa o als errors de lliurament de correu electrònic.

en: If you can see this MIME, it means that the MIME type is not supported by your email client!
ca_ES: Eğer bu MIME'ı görüyorsanız, bu e-posta sunucunuzun MIME'ı desteklemediği anlamına gelir!

en: If you leave the fields empty, the messages will be sent to the email address specified during registration.
ca_ES: Eğer aşağıdaki alanları boş bırakırsanız, kullanıcının mesajı kayıt sırasında girilen e-posta adresine gönderilecek.

en: If you want to create multiple contact forms, please install the Contact Form Multi plugin.
ca_ES: Si voleu crear diversos formularis de contacte, instal·leu el formulari de contacte multi plugin.

en: Illegal language code
ca_ES: Codi de llengua no vàlid

en: Input fields
ca_ES: Giriş alanları

en: Input fields background color
ca_ES: Giriş alanları arka plan rengi

en: Install Contact Form Multi plugin to create unlimited number of contact forms.
ca_ES: Instal·leu el connector Multi formulari de contacte per crear un nombre il·limitat de formularis de contacte.

en: Label text color
ca_ES: Etiket metninin rengi

en: Labels align
ca_ES: Les etiquetes s'alineen

en: Labels position
ca_ES: Posició de les etiquetes

en: Language
ca_ES: Idioma

en: Language Settings
ca_ES: Configuració d'idioma

en: Learn More
ca_ES: Saber-ne més

en: Learn more
ca_ES: Saber-ne més

en: Left
ca_ES: Esquerra

en: License Key
ca_ES: Clau de llicència

en: Limit for Message field
ca_ES: Límit per al camp Missatge

en: Link to Privacy Policy Page
ca_ES: Pàgina d'enllaç a la política de privadesa

en: Location selectbox
ca_ES: Quadre de selecció Ubicació

en: Manage messages that have been sent from your website.
ca_ES: Gestioneu els missatges que s'han enviat des del vostre lloc web.

en: Message
ca_ES: Mesaj

en: Message length does not meet requirements.
ca_ES: La longitud del missatge no compleix els requisits.

en: Message text is required.
ca_ES: Mesaj kısmını doldurmanız gerekiyor.

en: Min / Max symbols in the message
ca_ES: Símbols min/max al missatge

en: Min / Max symbols in the message cannot be empty.
ca_ES: Els símbols mínim/màxim del missatge no poden estar buits.

en: Multi-attachment
ca_ES: Diversos fitxers adjunts

en: Name
ca_ES: İsim

en: One column
ca_ES: Una columna

en: Optional checkbox
ca_ES: İsteğe bağlı onay kutusu

en: Optional checkbox, the results of which will be displayed in email
ca_ES: E-posta'da gösterilecek, isteğe bağlı onay kutusu

en: Phone Number
ca_ES: Telefon Numarası

en: Phone number
ca_ES: Telefon numarası

en: Phone number is required.
ca_ES: Telefon numaranızı yazmanız gerekiyor.

en: Placeholder color
ca_ES: Bilgilendirme notu rengi

en: Placeholder color of the input field errors
ca_ES: Giriş alanı hataları için bilgilendirme notu rengi

en: Please activate the appropriate option on
ca_ES: Activeu l'opció adequada a

en: Please enable JavaScript in your browser.
ca_ES: Si us plau, activeu JavaScript al vostre navegador.

en: Please enable JavaScript to change '%1$s', '%2$s', '%3$s', '%4$s' options and for fields sorting.
ca_ES: Activeu JavaScript per canviar les opcions "%1$s", "%2$s", "%3$s", "%4$s" i per a l'ordenació de camps.

en: Please enter a valid email address in the 'FROM' field.
ca_ES: Introduïu una adreça electrònica vàlida al camp "DE".

en: Please enter a valid email address in the 'Use this email address' field.
ca_ES: Introduïu una adreça electrònica vàlida al camp "Utilitza aquesta adreça electrònica".

en: Please enter only letters and numbers at least 3 characters, words seperated by spaces
ca_ES: Introduïu només lletres i números d'almenys 3 caràcters, paraules separades per espais

en: Please enter only letters at least 3 characters, words seperated by spaces
ca_ES: Introduïu només lletres d'almenys 3 caràcters, paraules separades per espais

en: Please enter only numbers at least 6 characters
ca_ES: Introduïu només números d'almenys 6 caràcters

en: Please fill out the CAPTCHA.
ca_ES: Lütfen CAPTCHA kısmını doldurun.

en: Please make corrections below and try again.
ca_ES: Lütfen aşağıdaki düzeltmeleri yapın ve yeniden deneyin.

en: Redirect to the page
ca_ES: Sayfaya yönlendir

en: Required
ca_ES: Zorunlu

en: Required checkbox for submitting the form
ca_ES: Formu göndermek için işaretlenmesi gereken onay kutusu

en: Required symbol
ca_ES: Zorunlu işareti

en: Right
ca_ES: Dreta

en: Save emails to the database
ca_ES: E-postaları veritabanına kaydet

en: Select Color
ca_ES: Selecciona un color

en: Select a username
ca_ES: Seleccioneu un nom d'usuari

en: Select a username of the person who should get the messages from the contact form.
ca_ES: Seleccioneu un nom d'usuari de la persona que hauria de rebre els missatges del formulari de contacte.

en: Send me a copy
ca_ES: Bana bir kopyasını gönder

en: Sending method
ca_ES: Mètode d'enviament

en: Sent from (IP address)
ca_ES: Enviat des de (adreça IP)

en: Sent from (ip address)
ca_ES: Gönderilen (IP Adresi)

en: Sent from (referer)
ca_ES: Gönderilen (referer)

en: Settings
ca_ES: Ayarlar

en: Settings are not saved.
ca_ES: La configuració no es desa.

en: Settings saved.
ca_ES: Ayarlar  kaydedildi.

en: Site
ca_ES: Website

en: Sorry, email message could not be delivered.
ca_ES: Üzgünüz, e-posta mesajınız gönderilemedi.

en: Sorry, your nonce did not verify.
ca_ES: Ho sento, el teu nonce no ho va verificar.

en: Specify a mask which will be used for the phone validation, where * is a number. Use only the following symbols: %s
ca_ES: Especifiqueu una màscara que s'utilitzarà per a la validació del telèfon, on * és un número. Utilitzeu només els símbols següents: %s

en: Style options
ca_ES: Tasarım ayarları

en: Subject
ca_ES: Başlık

en: Subject is required.
ca_ES: Başlık kısmını doldurmanız gerekiyor.

en: Submit
ca_ES: Gönder

en: Submit button
ca_ES: Gönderme butonu

en: Submit position
ca_ES: Envia la posició

en: Such user does not exist.
ca_ES: Aquest usuari no existeix.

en: Support
ca_ES: Destek

en: Supported file types: HTML, TXT, CSS, GIF, PNG, JPEG, JPG, TIFF, BMP, AI, EPS, PS, CSV, RTF, PDF, DOC, DOCX, XLS, XLSX, ZIP, RAR, WAV, MP3, PPT.
ca_ES: Desteklenen dosya uzantıları: HTML, TXT, CSS, GIF, PNG, JPEG, JPG, TIFF, BMP, AI, EPS, PS, CSV, RTF, PDF, DOC, DOCX, XLS, XLSX, ZIP, RAR, WAV, MP3, PPT.

en: Test your contact form
ca_ES: Prova el teu formulari de contacte

en: Text
ca_ES: Metin

en: Text color
ca_ES: Metin rengi

en: Text fields color
ca_ES: Metin alanlarının rengi

en: Thank you for contacting us.
ca_ES: İletişime geçtiğiniz için teşekkürler.

en: The email address of the user who fills the form will be used in the field 'From'.
ca_ES: 'Gönderici' alanında formu dolduran kullanıcının e-posta adresi gösterilecek.

en: The file could not be uploaded.
ca_ES: Dosya yüklenemedi.

en: The name of the user who fills the form will be used in the field 'From'.
ca_ES: 'Gönderici' alanında formu dolduran ziyaretçinin adı kullanılacak.

en: The user's email address
ca_ES: Adreça electrònica de l'usuari

en: This file is too large.
ca_ES: Dosyanın boyutu çok büyük.

en: Tips below the Attachment
ca_ES: Dosya yükleme alanı altında açıklama

en: Tips below the Attachment block
ca_ES: Dosya yükleme alanı altında gösterilecek açıklamalar

en: Title
ca_ES: Títol

en: Top
ca_ES: A dalt

en: Two columns
ca_ES: Dues columnes

en: Upgrade to Pro
ca_ES: Actualitza a Pro

en: Url
ca_ES: URL

en: Use User's email as a default value if the user is logged in.
ca_ES: Utilitzeu el correu electrònic de l'usuari com a valor per defecte si l'usuari ha iniciat la sessió.

en: Use User's name as a default value if the user is logged in.
ca_ES: Utilitzeu el nom de l'usuari com a valor per defecte si l'usuari ha iniciat la sessió.

en: Use shortcode
ca_ES: Kısa kodu kullan

en: Use the changed names of the contact form fields in the email
ca_ES: Utilitzeu els noms canviats dels camps del formulari de contacte al correu electrònic

en: Use this email address
ca_ES: Utilitzeu aquesta adreça electrònica

en: Used
ca_ES: Kullanılsın mı?

en: User email
ca_ES: Kullanıcı e-postası

en: User name
ca_ES: Kullanıcı adı

en: Users can attach the following file formats
ca_ES: Kullanıcılar şu uzantılardaki dosyaları yükleyebilirler

en: Using
ca_ES: Utilitzant

en: Using (user agent)
ca_ES: Şununla:

en: Visible
ca_ES: Görünür

en: Width
ca_ES: Amplada

en: Width in px, numbers only
ca_ES: Piksel cinsinden genişlik, sadece sayı

en: Wp-mail
ca_ES: Wp-Mail

en: You can use the PHP mail function for mailing
ca_ES: Podeu utilitzar la funció de correu PHP per enviar

en: You can use the WordPress wp_mail function for mailing
ca_ES: Podeu utilitzar la funció wp_mail de WordPress per enviar correu

en: Your name is required.
ca_ES: İsminizi yazmanız gerekiyor.

en: allows to store your messages to the database.
ca_ES: permet emmagatzemar els missatges a la base de dades.

en: between %1$d and %2$d characters
ca_ES: entre %1$d i %2$d caràcters

en: between %1$d, and %2$d characters
ca_ES: entre %1$d i %2$d caràcters

en: click to expand/hide the list
ca_ES: feu clic per expandir/amagar la llista

en: for this language
ca_ES: bu dil için

en: less than %1$d characters
ca_ES: menys de %1$d caràcters

en: max
ca_ES: màx

en: more than %1$d characters
ca_ES: més de %1$d caràcters

en: settings page
ca_ES: pàgina de configuració
