contact_form_maker - en to pt translation catalogue (380 entries)

en:  form options
pt: Opções de e-mail

en: * field is required.
pt: campo obrigatório

en: Action type
pt: Tipo de Ação

en: Actions after Submission
pt: Ações após a apresentação

en: Actions after submission
pt: Ações após a apresentação

en: Active Class name
pt: Nome de classe ativa

en: Add Conatct Form Builder widget.
pt: Contact Form Builder

en: Add IP
pt: Adicionar IP

en: Add more emails
pt: Adicionar mais e-mails

en: Add new
pt: Adicionar novo

en: Additional Attributes
pt: Atributos adicionais

en: Address
pt: Endereço da Rua

en: Afghanistan
pt: Afeganistão

en: Alaska
pt: Alasca

en: Albania
pt: Albânia

en: Algeria
pt: Argélia

en: All
pt: Tudo

en: All fields list
pt: Tudo lista Campos

en: Allow only unique values
pt: Permitir apenas valores únicos

en: Allow other
pt: outro

en: Antigua and Barbuda
pt: Antigua e Barbuda

en: Apply
pt: Aplicar

en: Apply Source Formatting
pt: Aplicar formatação de origem

en: Armenia
pt: Armênia

en: Australia
pt: Austrália

en: Austria
pt: Áustria

en: Auto Generate Layout
pt: Auto Gerar layout

en: Azerbaijan
pt: Azerbaijão

en: Belgium
pt: Bélgica

en: Bhutan
pt: Butão

en: Block IP
pt: Bloqueios de IP

en: Blocked IPs
pt: IPs bloqueados

en: Bolivia
pt: Bolívia

en: Bosnia and Herzegovina
pt: Bósnia e Herzegovina

en: Brazil
pt: Brasil

en: Bulgaria
pt: Bulgária

en: California
pt: Califórnia

en: Cambodia
pt: Camboja

en: Cameroon
pt: Camarões

en: Canada
pt: Canadá

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cape Verde
pt: Cabo Verde

en: Captcha size
pt: Tamanho captcha

en: Central African Republic
pt: República Centro-Africano

en: Chad
pt: Chade

en: Choices
pt: Escolhas

en: City
pt: Cidade

en: Class name
pt: Nome da classe

en: Clean
pt: Limpo

en: Click Here
pt: Clique Aqui

en: Comoros
pt: Comores

en: Conversion Rate
pt: Conversão da taxa

en: Cote d\'Ivoire
pt: Cote d 'Ivoire

en: Count
pt: Contagem

en: Country
pt: [O PAÍS]

en: CountryCode
pt: Código do país

en: Create new form
pt: Criar uma nova forma

en: Croatia
pt: Croácia

en: Custom Text in Email For Administrator
pt: Texto feito sob encomenda em e-mail de administrador

en: Custom Text in Email For User
pt: Texto feito sob encomenda em e-mail de usuário

en: Cyprus
pt: Chipre

en: Czech Republic
pt: República Tcheca

en: Database Tables
pt: Tabelas de banco de dados

en: Date
pt: Data

en: Deactivating Contact Form Builder plugin does not remove any data that may have been created, such as the Forms and the Submissions. To completely remove this plugin, you can uninstall it here
pt: Desativando formulário de contato Builder plugin não remover quaisquer dados que possam ter sido criados, tais como as formas e as submissões. Para remover completamente este plugin, você pode desinstalá-lo aqui

en: Deactive Class name
pt: Nome de classe Deactive

en: Default
pt: Omissão

en: Delete
pt: Excluir

en: Delete Email
pt: Excluir e-mail

en: Delete selected items
pt: Por favor, selecione o campo

en: Denmark
pt: Dinamarca

en: Description
pt: Descrição

en: Disable field(s)
pt: Desativar o campo

en: Disable the field
pt: Desativar o campo

en: Display Reset button
pt: Exibição botão Reset

en: Do you really want to uninstall Conatct Form Builder
pt: Você realmente deseja desinstalar Conatct Form Builder

en: Do you want to delete selected items?
pt: Você não pode excluir tema padrão

en: Do you want to unblock selected IPs?
pt: Você quer desbloquear IPs selecionados?

en: Dominican Republic
pt: República Dominicana

en: Done
pt: Feito

en: Drag the marker to change marker position.
pt: Arraste o marcador para alterar a posição do marcador.

en: Dublicate the field
pt: Desativar o campo

en: East Timor (Timor Timur)
pt: Timor Leste (Timor Timur)

en: Ecuador
pt: Equador

en: Edit
pt: Editar

en: Edit CSS
pt: Editar CSS

en: Edit form
pt: Editar forma

en: Edit the field
pt: Edite o campo

en: Egypt
pt: Egito

en: Email From
pt: E-mail De

en: Email Options
pt: Opções de e-mail

en: Email to Administrator
pt: E-mail ao administrador

en: Email to User
pt: E-mail para o usuário

en: Email to send submissions to
pt: E-mail para enviar apresentações para

en: Empty value
pt: Valor vazio

en: Enable Drag & Drop
pt: Ativar Drag & Drop

en: Enable field
pt: Desativar o campo

en: Enable the field
pt: Desativar o campo

en: Entries
pt: Entradas

en: Equatorial Guinea
pt: Guiné Equatorial

en: Error, email was not sent.
pt: Erro, de e-mail não foi enviado.

en: Error, incorrect Security code.
pt: De erro, código de segurança errado.

en: Error. Please install plugin again.
pt: Error. Por favor, instale o plugin novamente.

en: Estonia
pt: Estônia

en: Ethiopia
pt: Etiópia

en: Export to
pt: Exportar para

en: Extended
pt: Alargado

en: Featured Plugins
pt: Plugins em destaque

en: Field label
pt: Rótulo de campo

en: Field label position
pt: O campo posição do rótulo

en: Field label size(px)
pt: Tamanho de etiqueta Campo (px)

en: Field size(px)
pt: Tamanho do campo (px)

en: Finland
pt: Finlândia

en: Form
pt: Forma

en: Form Layout
pt: Layout do formulário

en: Form Options
pt: Opções de e-mail

en: Form Preview
pt: Formulário de Pré-Visualização

en: Form title
pt: Título Form

en: France
pt: França

en: From
pt: Do

en: From Name
pt: A partir do Nome

en: Gabon
pt: Gabão

en: General Options
pt: Opções Gerais

en: Germany
pt: Alemanha

en: Ghana
pt: Gana

en: Go
pt: Ir

en: Go to the first page
pt: Ir para a primeira página

en: Go to the last page
pt: Ir para a última página

en: Go to the next page
pt: Vá para a página seguinte

en: Go to the page
pt: Vá para a página

en: Go to the previous page
pt: Vá para a página anterior

en: Greece
pt: Grécia

en: Guinea
pt: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt: Guiana

en: Height
pt: Altura

en: Horizontal
pt: horizontal

en: Hungary
pt: Hungria

en: IMPORTANT! Check the "Empty value" checkbox only if you want the option to be considered as empty.
pt: IMPORTANTE! Marque a opção "valor vazio" só se você quiser a opção de ser considerada como vazia.

en: Iceland
pt: Islândia

en: India
pt: Índia

en: Indonesia
pt: Indonésia

en: Insert
pt: Inserir

en: Iran
pt: Irã

en: Iraq
pt: Iraque

en: Ireland
pt: Irlanda

en: Italy
pt: Itália

en: Item Succesfully Deleted.
pt: Itens com sucesso excluído.

en: Item Succesfully Saved.
pt: Salvo item com sucesso.

en: Items Succesfully Deleted.
pt: Itens com sucesso excluído.

en: Items Succesfully Saved.
pt: Salvo item com sucesso.

en: Japan
pt: Japão

en: Jordan
pt: Jordânia

en: Kazakhstan
pt: Cazaquistão

en: Kenya
pt: Quênia

en: Korea, North
pt: Coreia do Norte

en: Korea, South
pt: Coreia do Sul

en: Kuwait
pt: Kuweit

en: Kyrgyzstan
pt: Quirguistão

en: Latvia
pt: Látvia

en: Lebanon
pt: Líbano

en: Left
pt: Esquerda

en: Lesotho
pt: Lesoto

en: Liberia
pt: Libéria

en: Libya
pt: Líbia

en: Lithuania
pt: Lituânia

en: Location
pt: Localização

en: Luxembourg
pt: Luxemburgo

en: Macedonia
pt: Macedónia

en: Madagascar
pt: Madagáscar

en: Mailer
pt: Remetente

en: Make sure not to publish the same field twice. This will cause malfunctioning of the form
pt: Certifique-se de não publicar o mesmo campo duas vezes. Isso fará com que o mau funcionamento do formulário

en: Malawi
pt: Malavi

en: Malaysia
pt: Malásia

en: Maldives
pt: Maldivas

en: Manager
pt: Gerente

en: Map size
pt: Tamanho do mapa

en: Marker Info
pt: Marcador Informações

en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

en: Mauritania
pt: Mauritânia

en: Mexico
pt: México

en: Micronesia
pt: Micronésia

en: Mississippi
pt: Mississipi

en: Mode
pt: Modo

en: Mongolia
pt: Mongólia

en: Morocco
pt: Marrocos

en: Move the field down
pt: Mova o campo abaixo

en: Move the field to the left
pt: Mova o campo à esquerda

en: Move the field to the right
pt: Mova o campo à direita

en: Move the field up
pt: Mova o campo-se

en: Mozambique
pt: Moçambique

en: Name
pt: A partir do Nome

en: Name Format
pt: Nome do formato

en: Namibia
pt: Namíbia

en: Netherlands
pt: Holanda

en: New Hampshire
pt: Nova Hampshire

en: New Jersey
pt: Nova Jersey

en: New Mexico
pt: Novo México

en: New York
pt: Nova Iorque

en: New Zealand
pt: nova Zelândia

en: Nicaragua
pt: Nicarágua

en: Niger
pt: Níger

en: Nigeria
pt: Nigéria

en: No
pt: Nenhuma

en: North Carolina
pt: Carolina Do Norte

en: Norway
pt: Noruega

en: Nothing was submitted.
pt: Nada foi apresentado.

en: Notice
pt: Aviso prévio

en: Oman
pt: Omã

en: Once uninstalled, this cannot be undone. You should use a Database Backup plugin of WordPress to back up all the data first
pt: Uma vez desinstalado, este não pode ser desfeita. Você deve usar um plugin de backup de banco de dados do WordPress para fazer backup de todos os dados primeiro

en: Only letters, numbers, hyphens and underscores are allowed.
pt: Somente letras, números, hifens e sublinhados são permitidos.

en: Option name
pt: Nome da opção

en: Options
pt: Opções de e-mail

en: Options Succesfully Saved.
pt: Opções com sucesso Salvo.

en: Other
pt: Outro

en: Overall size(px)
pt: Tamanho total (px)

en: Page
pt: Página

en: Pakistan
pt: Paquistão

en: Panama
pt: Panamá

en: Papua New Guinea
pt: Papua Nova Guiné

en: Paraguay
pt: Paraguai

en: Percentage
pt: Percentagem

en: Philippines
pt: Filipinas

en: Please select an element to add.
pt: Por favor, selecione um elemento a acrescentar.

en: Please wait while page loading
pt: Por favor aguarde enquanto o carregamento da página

en: Poland
pt: Polônia

en: Post
pt: Posto

en: Preview
pt: Visualização

en: Price
pt: Preço

en: Private key
pt: Chave privada

en: Public key
pt: Publicado

en: Published
pt: Publicado

en: Qatar
pt: Catar

en: Randomize in frontend
pt: Randomize no frontend

en: Read More in User Manual
pt: Leia mais no Manual do Usuário

en: Recaptcha Theme
pt: Recaptcha Tema

en: Recaptcha doesn't display in back end
pt: Não Recaptcha não exibir no back-end

en: Red
pt: Vermelho

en: Relative Position
pt: Posição Relativa

en: Reply to
pt: Responder a

en: Required
pt: Necessário

en: Required fields mark
pt: Campos obrigatórios marcar

en: Reset
pt: Restabelecer

en: Reset button label
pt: Etiqueta do botão de reset

en: Reset function
pt: Função de reset

en: Romania
pt: Romênia

en: Rows/Columns
pt: Adicionar / Remover Colunas

en: Russia
pt: Rússia

en: Rwanda
pt: Ruanda

en: Saint Kitts and Nevis
pt: São Cristóvão e Nevis

en: Saint Lucia
pt: Santa Lúcia

en: Saint Vincent
pt: São Vicente

en: Sao Tome and Principe
pt: São Tomé e Príncipe

en: Saudi Arabia
pt: Arábia Saudita

en: Save
pt: Salvar

en: Save IP
pt: Salvar

en: Save as Copy
pt: Salvar como nova

en: Save data(to database)
pt: Salve dados (para banco de dados)

en: Saving
pt: Economia

en: Search
pt: Pesquisa

en: Search by fields
pt: Busca por campos

en: Select Columns
pt: Selecionar colunas

en: Select Page
pt: Selecione Página

en: Select Post
pt: Selecione Mensagem

en: Select a Date
pt: Escolha uma data

en: Select a Field
pt: Selecione um campo

en: Select a Form
pt: Selecione um Formulário

en: Select a form
pt: Selecione um formulário

en: Send E-mail
pt: Enviar E-mail

en: Send to
pt: Enviar para

en: Serbia and Montenegro
pt: Sérvia e Montenegro

en: Show
pt: Mostra

en: Show submitter information
pt: Mostrar informações do apresentador

en: Sierra Leone
pt: Serra Leoa

en: Singapore
pt: Cingapura

en: Slovakia
pt: Eslováquia

en: Slovenia
pt: Eslovenia

en: Solomon Islands
pt: Ilhas Salomão

en: Somalia
pt: Somália

en: Sorry, the labels must be unique.
pt: Desculpe, os rótulos devem ser exclusivos.

en: Sorry, you cannot add a style attribute here. Use "Class name" instead.
pt: Desculpe, você não pode adicionar um atributo de estilo aqui. Use "Nome de classe" em vez.

en: South Africa
pt: África do Sul

en: South Carolina
pt: Carolina do Sul

en: Spain
pt: Espanha

en: State / Province / Region
pt: Estado / Província / Região

en: Statistics
pt: Estatística

en: Stay on Form
pt: Fique em Forma

en: Street Address Line 2
pt: Rua Linha de endereço 2

en: Subject
pt: Assunto

en: Submissions
pt: Submissões

en: Submit button label
pt: Submeta data

en: Submit function
pt: Submeta data

en: Submitter's IP
pt: IP do apresentador

en: Sudan
pt: Sudão

en: Swaziland
pt: Suazilândia

en: Sweden
pt: Suécia

en: Switzerland
pt: Suíça

en: Syria
pt: Síria

en: Tajikistan
pt: Tajiquistão

en: Tanzania
pt: Tanzânia

en: Text
pt: Texto

en: Thailand
pt: Tailândia

en: The field label is required.
pt: O rótulo campo é obrigatório.

en: The following Database Tables succesfully deleted
pt: As seguintes tabelas de banco de dados com sucesso excluído

en: The following WordPress Options/Tables will be DELETED
pt: As seguintes opções WordPress / Mesas será ELIMINADO

en: The item is successfully set as default.
pt: O item é definido com sucesso como padrão.

en: The labels of the fields are editable. Please, click the label to edit.
pt: As etiquetas dos campos são editáveis. Por favor, clique no rótulo a ser editado.

en: The name of the attribute cannot be a number.
pt: O nome do atributo não pode ser um número.

en: The name of the attribute cannot contain a space.
pt: O nome do atributo não pode conter um espaço.

en: The name of the attribute is required.
pt: É necessário o nome do atributo.

en: The theme must have a title.
pt: O tema deve ter um título.

en: Theme
pt: Tema

en: Theme title
pt: Tema título

en: Themes
pt: Temas

en: There is no email field
pt: Não existe um campo de e-mail

en: There is no possibility of adding new form fields, whereas you can edit, enable/disable the current fields included in each form
pt: Não há possibilidade de adicionar novos campos de formulário, enquanto você pode editar, ativar / desativar os campos atuais incluídos em cada forma

en: This field %s requires a unique entry and this value was already submitted.
pt: Este campo %s requer uma entrada única e este valor já tiver sido apresentado.

en: This is not a valid email address.
pt: Este não é um endereço de e-mail válido.

en: This section allows you to block IPs.
pt: Esta seção permite que você bloqueie IPs.

en: This section allows you to edit form options
pt: Esta seção permite que você edite as opções de formulário

en: This section allows you to edit form themes
pt: Esta seção permite que você edite temas de formulário

en: This section allows you to edit forms
pt: Esta seção permite que você edite as formas

en: This section allows you to enable/disable fields in your form
pt: Esta seção permite que você ativar / desativar campos em seu formulário

en: This section allows you to view form submissions
pt: Esta seção permite-lhe visualizar envios de formulários

en: This will add the following line
pt: Isto irá adicionar a seguinte linha

en: Timezone
pt: Fuso Horário

en: Title
pt: Titulo

en: To Finish the Uninstallation and Contact Form Builder will be Deactivated Automatically
pt: Para terminar a desinstalação e Contact Form Builder será automaticamente desativado

en: To customize the layout of the form fields uncheck the Auto-Generate Layout box and edit the HTML
pt: Para personalizar o layout dos campos do formulário desmarque a caixa layout da Auto-Gerar e editar o HTML

en: To return to the default settings you should check Auto-Generate Layout box
pt: Para voltar às configurações padrão que você deve verificar Auto-Generate caixa de layout

en: Top
pt: Para

en: Trinidad and Tobago
pt: Trinidad e Tobago

en: Tunisia
pt: Tunísia

en: Turkey
pt: Turquia

en: Turkmenistan
pt: Turquemenistão

en: Ukraine
pt: Ucrânia

en: Unanswered
pt: Sem resposta

en: Unblock IP
pt: Desbloquear IP

en: Uncheck the Auto-Generate Layout box.
pt: Desmarque a caixa de layout the-Gerar Auto

en: Uninstall Conact Form Builder
pt: Desinstalar conact Form Builder

en: Uninstall Contact Form Builder
pt: Desinstalar o formulário de contato Builder

en: United Arab Emirates
pt: Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom
pt: Reino Unido

en: United States
pt: Estados Unidos

en: Uruguay
pt: Uruguai

en: Use US states
pt: Estados Unidos

en: Use list for US states
pt: Usar lista de estados dos EUA

en: Use the field to allow the user to choose whether to receive a copy of the submitted form or not. Do not forget to fill in User Email section in Email Options in advance.
pt: Use o campo para permitir ao usuário escolher se deseja receber uma cópia do formulário submetido ou não. Não se esqueça de preencher a secção E-mail do usuário em Opções de e-mail com antecedência.

en: Uzbekistan
pt: Uzbequistão

en: Value
pt: Valor

en: Value if empty
pt: Valor se vazio

en: Vatican City
pt: Cidade do Vaticano

en: Vietnam
pt: Vietnã

en: Views
pt: Visualizações

en: Virginia
pt: Virgínia

en: WARNING
pt: ATENÇÃO

en: White
pt: Branco

en: Width
pt: Largura

en: Yemen
pt: Iémen

en: Yes
pt: Sim

en: You are About to Uninstall Contact Form Builder from WordPress.\nThis Action Is Not Reversible.
pt: Você está prestes a desinstalar o formulário de contato Builder a partir do WordPress. \ NA presente acção não é reversível.

en: You can change positioning, add in-line styles and etc. Click on the provided buttons to add the corresponding field
pt: Você pode alterar o posicionamento, adicione estilos in-line e etc. Clique nos botões fornecidos para adicionar no campo correspondente

en: You can use drag and drop to move the fields up/down for the change of the order and left/right for creating columns within the form.
pt: Você pode usar arrastar e soltar para mover os campos para cima / baixo para que a alteração da ordem e à esquerda / direita para a criação de colunas dentro do formulário.

en: You can't delete default theme
pt: Você não pode excluir tema padrão

en: You must select at least one item.
pt: Você deve selecionar pelo menos um item.

en: Your form was successfully submitted.
pt: Seu formulário foi submetido com êxito.

en: Your ip is blacklisted. Please contact the website administrator.
pt: O seu IP está na lista negra. Por favor, contate o administrador do site

en: Zambia
pt: Zâmbia

en: Zimbabwe
pt: Zimbábue

en: add
pt: adicionar

en: cancel
pt: Cancelar

en: custom
pt: personalizado

en: field is required.
pt: campo obrigatório

en: function
pt: função

en: if different from 'Email From'
pt: se for diferente do "E-mail De '

en: is used to set a row
pt: é utilizado para definir uma fila

en: items
pt: itens

en: of
pt: de

en: section break
pt: quebra de seção

en: where
pt: onde
