contact_form_maker - en to pl translation catalogue (393 entries)

en:  form options
pl: Opcje e-mail

en: * field is required.
pl: Pole jest wymagane.

en: Action type
pl: Typ działania

en: Actions after Submission
pl: Akcje po przedłożeniu

en: Actions after submission
pl: Akcje po złożeniu

en: Active Class name
pl: Aktywny Nazwa klasy

en: Add Conatct Form Builder widget.
pl: Formularz kontaktowy Builder

en: Add IP
pl: Dodaj IP

en: Add more emails
pl: Dodaj więcej e-maili

en: Add new
pl: Dodaj nowe

en: Additional Attributes
pl: Dodatkowe atrybuty

en: Address
pl: Ulica

en: Afghanistan
pl: Afganistan

en: Algeria
pl: Algieria

en: All
pl: Wszystko

en: All fields list
pl: Lista wszystkich pól

en: Allow only unique values
pl: Pozwól tylko unikalne wartości

en: Allow other
pl: inny

en: Andorra
pl: Andora

en: Antigua and Barbuda
pl: Antigua i Barbuda

en: Apply
pl: Zastosować

en: Apply Source Formatting
pl: Zastosuj formatowanie źródła

en: Argentina
pl: Argentyna

en: Auto Generate Layout
pl: Układ automatycznego generowania

en: Azerbaijan
pl: Azerbejdżan

en: Bahamas
pl: Bahamy

en: Bahrain
pl: Bahrajn

en: Bangladesh
pl: Bangladesz

en: Belarus
pl: Białoruś

en: Belgium
pl: Belgia

en: Block IP
pl: Blok IP

en: Blocked IPs
pl: Zablokowane IP

en: Bolivia
pl: Boliwia

en: Bosnia and Herzegovina
pl: Bośnia i Hercegowina

en: Botswana
pl: Botswany

en: Brazil
pl: Brazylia

en: Bulgaria
pl: Bułgaria

en: California
pl: Kalifornia

en: Cambodia
pl: Kambodża

en: Cameroon
pl: Kamerun

en: Canada
pl: Kanada

en: Cancel
pl: Anulować

en: Cape Verde
pl: Wyspy Zielonego Przylądka

en: Captcha size
pl: Rozmiar Captcha

en: Central African Republic
pl: Republika Środkowoafrykańska

en: Chad
pl: Czad

en: China
pl: Chiny

en: Choices
pl: Wybory

en: City
pl: Miejscowość

en: Class name
pl: Nazwa klasy

en: Clean
pl: Czysty

en: Click Here
pl: Kliknij Tutaj

en: Colorado
pl: Kolorado

en: Comoros
pl: Komory

en: Congo
pl: Kongo

en: Congo (Brazzaville)
pl: Kongo (Brazzaville)

en: Conversion Rate
pl: Współczynnik konwersji

en: Costa Rica
pl: Kostaryka

en: Cote d'Ivoire
pl: Wybrzeże Kości Słoniowej

en: Cote d\'Ivoire
pl: Cote d  'Ivoire

en: Count
pl: Liczyć

en: Country
pl: Kraj

en: CountryCode
pl: Kod pocztowy

en: Create new form
pl: Tworzenie nowego formularza

en: Croatia
pl: Chorwacja

en: Cuba
pl: Kuba

en: Custom Text
pl: Tekst niestandardowy

en: Custom Text in Email For Administrator
pl: Tekst niestandardowy na maila Administrator

en: Custom Text in Email For User
pl: Tekst niestandardowy w maila użytkownika

en: Cyprus
pl: Cypr

en: Czech Republic
pl: Czechy

en: Database Tables
pl: Tabele bazy danych

en: Date
pl: Data

en: Deactivating Contact Form Builder plugin does not remove any data that may have been created, such as the Forms and the Submissions. To completely remove this plugin, you can uninstall it here
pl: Wyłączanie wtyczki Formularz kontaktowy Builder nie usuwa żadnych danych, które mogły powstać, jak i Formularze Zgłoszenia. Aby całkowicie usunąć z tej wtyczki, możesz go odinstalować tutaj

en: Deactive Class name
pl: Nieaktywnym Nazwa klasy

en: Default
pl: Domyślnie

en: Delete
pl: Usunąć

en: Delete Email
pl: Usuń e-mail

en: Delete selected items
pl: Proszę wybrać pole

en: Denmark
pl: Dania

en: Description
pl: Opis

en: Disable field(s)
pl: Wyłącz pole

en: Disable the field
pl: Wyłącz pole

en: Display Reset button
pl: Wyświetlacz Przycisk Reset

en: District Of Columbia
pl: Dystrykt Kolumbii

en: Djibouti
pl: Dżibuti

en: Do you really want to uninstall Conatct Form Builder
pl: Czy na pewno chcesz odinstalować conatct Form Builder

en: Do you want to delete selected items?
pl: Nie można usunąć domyślnego motywu

en: Do you want to unblock selected IPs?
pl: Czy chcesz, aby odblokować wybrane adresy IP?

en: Dominica
pl: Dominika

en: Dominican Republic
pl: Republika Dominikany

en: Done
pl: Gotowe

en: Drag the marker to change marker position.
pl: Przeciągnij znacznik, aby zmienić położenie znacznika.

en: Dublicate the field
pl: Wyłącz pole

en: East Timor (Timor Timur)
pl: Timor Wschodni (Timor Timur)

en: Ecuador
pl: Ekwador

en: Edit
pl: Edycja

en: Edit form
pl: Edycja forma

en: Edit the field
pl: Edycja pola

en: Egypt
pl: Egipt

en: El Salvador
pl: Salwador

en: Email From
pl: E-mail Od

en: Email Options
pl: Opcje e-mail

en: Email to Administrator
pl: E-mail do Administratora

en: Email to User
pl: E-mail do użytkownika

en: Email to send submissions to
pl: E-mail do wysyłania zgłoszeń do

en: Empty value
pl: Pusta wartość

en: Enable Drag & Drop
pl: Włącz przeciągnij i upuść

en: Enable field
pl: Wyłącz pole

en: Enable the field
pl: Wyłącz pole

en: Entries
pl: Wpisy

en: Equatorial Guinea
pl: Gwinea Równikowa

en: Eritrea
pl: Erytrea

en: Error, email was not sent.
pl: Błąd, e-mail nie został wysłany.

en: Error, incorrect Security code.
pl: Podano niepoprawny kod bezpieczeństwa.

en: Error. Please install plugin again.
pl: Błąd. Proszę zainstalować plugin ponownie.

en: Ethiopia
pl: Etiopia

en: Export to
pl: Eksport do

en: Extended
pl: Przedłużony

en: Featured Plugins
pl: Ciekawa Wtyczki

en: Field label
pl: Pole etykiety

en: Field label position
pl: Pozycja etykieta pola

en: Field label size(px)
pl: Rozmiar etykiety Field (px)

en: Field size(px)
pl: Wielkość pola (px)

en: Fiji
pl: Fidżi

en: Finland
pl: Finlandia

en: Florida
pl: Floryda

en: Form
pl: Forma

en: Form Layout
pl: Układ Formularz

en: Form Options
pl: Opcje e-mail

en: Form Preview
pl: Formularz Podgląd

en: Form title
pl: Tytuł Formularz

en: France
pl: Francja

en: From
pl: Od

en: From Name
pl: Od nazwiska

en: Gambia, The
pl: Gambia

en: General Options
pl: Opcje ogólne

en: Georgia
pl: Gruzja

en: Germany
pl: Niemcy

en: Go
pl: Iść

en: Go to the first page
pl: Idź do pierwszej strony

en: Go to the last page
pl: Idź do ostatniej strony

en: Go to the next page
pl: Przejdź do następnej strony

en: Go to the page
pl: Przejdź do strony

en: Go to the previous page
pl: Przejdź do poprzedniej strony

en: Greece
pl: Grecja

en: Guatemala
pl: Gwatemala

en: Guinea
pl: Gwinea

en: Guinea-Bissau
pl: Gwinea Bissau

en: Guyana
pl: Gujana

en: Hawaii
pl: Hawaje

en: Height
pl: Wysokość

en: Horizontal
pl: poziomy

en: Hungary
pl: Węgry

en: IMPORTANT! Check the "Empty value" checkbox only if you want the option to be considered as empty.
pl: WAŻNE! Zaznacz pole wyboru "Pusta wartość" tylko jeśli chcesz opcji należy traktować jako pusty.

en: Iceland
pl: Kraina Lodu

en: India
pl: Indie

en: Indonesia
pl: Indonezja

en: Insert
pl: Wstaw

en: Iraq
pl: Irak

en: Ireland
pl: Irlandia

en: Israel
pl: Izrael

en: Italy
pl: Włochy

en: Item Succesfully Deleted.
pl: Produkty pomyślnie usunięty.

en: Item Succesfully Saved.
pl: Pozycja pomyślnie zapisany.

en: Items Succesfully Deleted.
pl: Produkty pomyślnie usunięty.

en: Items Succesfully Saved.
pl: Pozycja pomyślnie zapisany.

en: Jamaica
pl: Jamajka

en: Japan
pl: Japonia

en: Jordan
pl: Jordania

en: Kazakhstan
pl: Kazachstan

en: Kenya
pl: Kenia

en: Korea, North
pl: Korea Północna

en: Korea, South
pl: Korea Południowa

en: Kuwait
pl: Kuwejt

en: Kyrgyzstan
pl: Kirgistan

en: Latitude
pl: Szerokość

en: Latvia
pl: Łotwa

en: Lebanon
pl: Liban

en: Left
pl: Lewo

en: Lesotho
pl: Lesoto

en: Libya
pl: Libia

en: Lithuania
pl: Litwa

en: Location
pl: Lokalizacja

en: Longitude
pl: Długość geograficzna

en: Louisiana
pl: Luizjana

en: Luxembourg
pl: Luksemburg

en: Madagascar
pl: Madagaskar

en: Make sure not to publish the same field twice. This will cause malfunctioning of the form
pl: Upewnij się nie publikować tego samego pola dwa razy. Powoduje to nieprawidłowe działanie formie

en: Malaysia
pl: Malezja

en: Maldives
pl: Malediwy

en: Manager
pl: Menedżer

en: Map size
pl: Rozmiar mapy

en: Marshall Islands
pl: Wyspy Marshalla

en: Mauritania
pl: Mauretania

en: Mexico
pl: Meksyk

en: Micronesia
pl: Mikronezja

en: Mode
pl: Tryb

en: Moldova
pl: Mołdawia

en: Morocco
pl: Maroko

en: Move the field down
pl: Przenieść pole dół

en: Move the field to the left
pl: Przenieść pole po lewej stronie

en: Move the field to the right
pl: Przenieś pole z prawej

en: Move the field up
pl: Przenieść pole się

en: Mozambique
pl: Mozambik

en: Name
pl: Od nazwiska

en: Name Format
pl: Nazwa Format

en: Netherlands
pl: Niderlandy

en: New Mexico
pl: Nowy Meksyk

en: New York
pl: Nowy Jork

en: New Zealand
pl: nowa Zelandia

en: Nicaragua
pl: Nikaragua

en: No
pl: Nie

en: Normal
pl: Normalny

en: North Carolina
pl: Karolina Północna

en: North Dakota
pl: Dakota Północna

en: Norway
pl: Norwegia

en: Nothing was submitted.
pl: Nic nie zostało złożone.

en: Notice
pl: Ogłoszenie

en: Once uninstalled, this cannot be undone. You should use a Database Backup plugin of WordPress to back up all the data first
pl: Po odinstalowaniu tego nie można cofnąć. Należy użyć wtyczki kopii zapasowej bazy danych WordPress kopii zapasowych wszystkich danych pierwszy

en: Only letters, numbers, hyphens and underscores are allowed.
pl: Tylko litery, cyfry, łączniki i podkreślenia są dozwolone.

en: Option name
pl: Nazwa opcji

en: Options
pl: Opcje e-mail

en: Options Succesfully Saved.
pl: Opcje pomyślnie zapisany.

en: Other
pl: Inny

en: Overall size(px)
pl: Całkowity rozmiar (px)

en: Page
pl: Strona

en: Papua New Guinea
pl: Papua Nowa Gwinea

en: Paraguay
pl: Paragwaj

en: Pennsylvania
pl: Pensylwania

en: Percentage
pl: Odsetek

en: Philippines
pl: Filipiny

en: Please select an element to add.
pl: Proszę wybrać element do dodania.

en: Please wait while page loading
pl: Poczekaj ładowanie strony

en: Poland
pl: Polska

en: Portugal
pl: Portugalia

en: Post
pl: Poczta

en: Preview
pl: Zapowiedź

en: Price
pl: Cena

en: Private key
pl: Klucz prywatny

en: Public key
pl: Opublikowany

en: Published
pl: Opublikowany

en: Qatar
pl: Katar

en: Randomize in frontend
pl: Losowo w frontend

en: Read More in User Manual
pl: Czytaj więcej w podręczniku użytkownika

en: Recaptcha Theme
pl: Odśwież Theme

en: Recaptcha doesn't display in back end
pl: Odśwież nie jest wyświetlana w back-end

en: Red
pl: Czerwony

en: Relative Position
pl: Względna pozycja

en: Reply to
pl: Odpowiedz

en: Required
pl: Wymagany

en: Required fields mark
pl: Wymagane pola zaznaczenia

en: Reset
pl: Zresetować

en: Reset button label
pl: Przycisk Reset Etykieta

en: Reset function
pl: Funkcja Reset

en: Romania
pl: Rumunia

en: Rows/Columns
pl: Dodaj / Usuń kolumny

en: Russia
pl: Rosja

en: Saint Kitts and Nevis
pl: Saint Kitts i Nevis

en: Sao Tome and Principe
pl: Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

en: Saudi Arabia
pl: Arabia Saudyjska

en: Save
pl: Zapisz

en: Save IP
pl: Zapisz

en: Save as Copy
pl: Zapisz jako nowy

en: Save data(to database)
pl: Zapisz dane (do bazy danych)

en: Saving
pl: Oszczędność

en: Search
pl: Poszukiwanie

en: Search by fields
pl: Szukaj przez pola

en: Select Columns
pl: Wybierz kolumny

en: Select Page
pl: Wybierz stronę

en: Select Post
pl: Wybierz post

en: Select a Date
pl: Wybierz datę

en: Select a Field
pl: Wybierz pole

en: Select a Form
pl: Wybierz formularz

en: Select a form
pl: Wybierz formę

en: Send E-mail
pl: Wyślij e-mail

en: Send to
pl: Wyślij do

en: Serbia and Montenegro
pl: Serbia i Czarnogóra

en: Seychelles
pl: Seszele

en: Show submitter information
pl: Zobacz dane zgłaszającego

en: Singapore
pl: Singapur

en: Slovakia
pl: Słowacja

en: Slovenia
pl: Słowenia

en: Solomon Islands
pl: Wyspy Salomona

en: Sorry, the labels must be unique.
pl: Niestety, etykiety muszą być unikalne.

en: Sorry, you cannot add a style attribute here. Use "Class name" instead.
pl: Niestety, nie można dodać atrybut stylu tutaj. Użyj "Nazwa klasy" zamiast.

en: South Africa
pl: Afryka Południowa

en: South Carolina
pl: Karolina Południowa

en: South Dakota
pl: Dakota Południowa

en: Spain
pl: Hiszpania

en: State / Province / Region
pl: Stan / województwo / region

en: Statistics
pl: Statystyka

en: Stay on Form
pl: Bądź na Formularzu

en: Street Address Line 2
pl: Linia Ulica 2

en: Subject
pl: Przedmiot

en: Submissions
pl: Zgłoszenia

en: Submit button label
pl: Datę przedłożenia

en: Submit function
pl: Datę przedłożenia

en: Submitter's IP
pl: Nadesłał na IP

en: Suriname
pl: Surinam

en: Swaziland
pl: Suazi

en: Sweden
pl: Szwecja

en: Switzerland
pl: Szwajcaria

en: Taiwan
pl: Tajwan

en: Tajikistan
pl: Tadżykistan

en: Texas
pl: Teksas

en: Text
pl: Tekst

en: Thailand
pl: Tajlandia

en: The field label is required.
pl: Etykieta jest wymagane pola.

en: The following Database Tables succesfully deleted
pl: Poniższe tabele bazy danych pomyślnie usunięty

en: The following WordPress Options/Tables will be DELETED
pl: WordPress następujące opcje / Stoły będą usuwane

en: The item is successfully set as default.
pl: Element jest z powodzeniem ustawić jako domyślny.

en: The labels of the fields are editable. Please, click the label to edit.
pl: Etykiety pól są edytowalne. Proszę, kliknij etykietę edytować.

en: The name of the attribute cannot be a number.
pl: Nazwa atrybutu nie może być liczbą.

en: The name of the attribute cannot contain a space.
pl: Nazwa atrybutu nie może zawierać spacji.

en: The name of the attribute is required.
pl: Wymagana jest nazwa atrybutu.

en: The theme must have a title.
pl: Temat musi mieć tytuł.

en: Theme
pl: Motyw

en: Theme title
pl: Tytuł Theme

en: Themes
pl: Tematy

en: There is no email field
pl: Nie ma pola e-mail

en: There is no possibility of adding new form fields, whereas you can edit, enable/disable the current fields included in each form
pl: Nie ma możliwości dodawania nowych pól formularza, natomiast można edytować, włączyć / wyłączyć obecne pola zawarte w każdej postaci

en: This field %s requires a unique entry and this value was already submitted.
pl: To pole %s wymaga unikalną pozycję i wartość ta została już złożone.

en: This is not a valid email address.
pl: To nie jest prawidłowy adres email.

en: This section allows you to block IPs.
pl: Ta sekcja pozwala blokować adresy IP.

en: This section allows you to edit form options
pl: Ta sekcja pozwala edytować opcje formularza

en: This section allows you to edit form themes
pl: Ta sekcja pozwala na edycję formularza tematy

en: This section allows you to edit forms
pl: Ta sekcja pozwala na edycję formularzy

en: This section allows you to enable/disable fields in your form
pl: Ta sekcja pozwala na włączenie / wyłączenie pola w formularzu

en: This section allows you to view form submissions
pl: Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć zgłaszanie formularzy

en: This will add the following line
pl: Spowoduje to dodanie następującego wiersza

en: Timezone
pl: Strefa Czasowa

en: Title
pl: Stanowisko/Funkcja

en: To Finish the Uninstallation and Contact Form Builder will be Deactivated Automatically
pl: Aby zakończyć odinstalowania i Formularz kontaktowy Builder zostanie wyłączony automatycznie

en: To customize the layout of the form fields uncheck the Auto-Generate Layout box and edit the HTML
pl: Aby dostosować układ pól formularza usuń zaznaczenie pola Układ automatycznie wygenerować i edytować kod HTML

en: To return to the default settings you should check Auto-Generate Layout box
pl: Aby powrócić do ustawień domyślnych należy zaznaczyć pole Automatyczne generowanie Layout

en: Togo
pl: Iść

en: Top
pl: Na

en: Total
pl: Całkowity

en: Trinidad and Tobago
pl: Trynidad i Tobago

en: Tunisia
pl: Tunezja

en: Turkey
pl: Turcja

en: Turkmenistan
pl: Turkmenia

en: UNINSTALL
pl: ODINSTALUJ

en: Ukraine
pl: Ukraina

en: Unanswered
pl: Bez odpowiedzi

en: Unblock IP
pl: Odblokuj IP

en: Uncheck the Auto-Generate Layout box.
pl: Odznacz pole Auto-Layout Generuj

en: Uninstall
pl: Odinstaluj

en: Uninstall Conact Form Builder
pl: Form Builder odinstalować conact

en: Uninstall Contact Form Builder
pl: Odinstaluj Formularz kontaktowy Builder

en: United Arab Emirates
pl: Zjednoczone Emiraty Arabskie

en: United Kingdom
pl: Zjednoczone Królestwo

en: United States
pl: Stany Zjednoczone

en: Uruguay
pl: Urugwaj

en: Use US states
pl: Stany Zjednoczone

en: Use list for US states
pl: Użyj listy do stanów USA

en: Use the field to allow the user to choose whether to receive a copy of the submitted form or not. Do not forget to fill in User Email section in Email Options in advance.
pl: Użyj pola, aby umożliwić użytkownikowi wybrać, czy chcesz otrzymywać kopię złożonej postaci, czy też nie. Nie zapomnij wypełnić w sekcji E-mail użytkownika w oknie Opcje e-mail z wyprzedzeniem.

en: Value
pl: Wartość

en: Value if empty
pl: Wartość jeśli pusty

en: Vatican City
pl: Watykan

en: Venezuela
pl: Wenezuela

en: Vertical
pl: Pionowy

en: Vietnam
pl: Wietnam

en: Views
pl: Widoki

en: Virginia
pl: Wirginia

en: WARNING
pl: OSTRZEŻENIE

en: Washington
pl: Waszyngton

en: West Virginia
pl: Wirginia Zachodnia

en: White
pl: Biały

en: Width
pl: Szerokość

en: Yemen
pl: Jemen

en: Yes
pl: Tak

en: You are About to Uninstall Contact Form Builder from WordPress.\nThis Action Is Not Reversible.
pl: Jesteś O odinstalować Formularz kontaktowy Builder z WordPress. \ NTa akcja jest nieodwracalne.

en: You can change positioning, add in-line styles and etc. Click on the provided buttons to add the corresponding field
pl: Możesz zmienić ustawienie, dodać style-line itp Kliknij na dostarczonych przyciski by dodać odpowiednie pole

en: You can use drag and drop to move the fields up/down for the change of the order and left/right for creating columns within the form.
pl: Możesz użyć metody przeciągnij i upuść, aby przenieść pola w górę / w dół na zmianę kolejności i lewo / prawo do tworzenia kolumn w formie.

en: You can't delete default theme
pl: Nie można usunąć domyślnego motywu

en: You must select at least one item.
pl: Musisz wybrać co najmniej jeden element.

en: Your form was successfully submitted.
pl: Formularz został przesłany pomyślnie.

en: Your ip is blacklisted. Please contact the website administrator.
pl: Twoje IP jest na czarnej liście. Proszę skontaktować się z administratorem strony

en: add
pl: dodać

en: cancel
pl: Anulować

en: ctrl-enter
pl: Ctrl-Enter

en: custom
pl: zwyczaj

en: field is required.
pl: Pole jest wymagane.

en: function
pl: funkcja

en: if different from 'Email From'
pl: jeżeli różni się od "e-mail od"

en: is used to set a row
pl: jest stosowany do ustawiania wiersz

en: item
pl: pozycja

en: items
pl: szt

en: of
pl: z

en: section break
pl: Sekcja przerwy

en: where
pl: gdzie
