contact_form_maker - en to fr translation catalogue (377 entries)

en:  form options
fr: Options de messagerie

en: * field is required.
fr: Champ est obligatoire

en: Action type
fr: Type d'action

en: Actions after Submission
fr: Actions après la présentation

en: Actions after submission
fr: Actions après la soumission

en: Active Class name
fr: Nom de la classe active

en: Add Conatct Form Builder widget.
fr: Formulaire de contact Builder

en: Add IP
fr: Ajouter IP

en: Add more emails
fr: Ajouter plus d'emails

en: Add new
fr: Ajouter un nouveau

en: Additional Attributes
fr: Attributs supplémentaires

en: Address
fr: Adresse

en: Albania
fr: Albanie

en: Algeria
fr: Algérie

en: All
fr: Tous

en: All fields list
fr: Liste de tous les champs

en: Allow only unique values
fr: Autoriser des valeurs uniques

en: Allow other
fr: autre

en: Andorra
fr: Andorre

en: Antigua and Barbuda
fr: Antigua-et-Barbuda

en: Apply
fr: Appliquer

en: Apply Source Formatting
fr: Appliquer le format source

en: Argentina
fr: Argentine

en: Armenia
fr: Arménie

en: Australia
fr: Australie

en: Austria
fr: Autriche

en: Auto Generate Layout
fr: Générer automatiquement la mise en page

en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

en: Bahrain
fr: Bahreïn

en: Barbados
fr: Barbade

en: Belarus
fr: Biélorussie

en: Belgium
fr: Belgique

en: Benin
fr: Bénin

en: Bhutan
fr: Bhoutan

en: Block IP
fr: Bloc IP

en: Blocked IPs
fr: IPs bloqués

en: Bolivia
fr: Bolivie

en: Bosnia and Herzegovina
fr: Bosnie Herzégovine

en: Brazil
fr: Brésil

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: California
fr: Californie

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cape Verde
fr: Cap-Vert

en: Captcha size
fr: Taille Captcha

en: Central African Republic
fr: République Centrafricaine

en: Chad
fr: Tchad

en: Chile
fr: Chili

en: China
fr: Chine

en: Choices
fr: Choix

en: City
fr: Ville

en: Class name
fr: Nom de la classe

en: Clean
fr: Propre

en: Click Here
fr: Cliquez Ici

en: Comoros
fr: Comores

en: Conversion Rate
fr: Taux de conversion

en: Cote d'Ivoire
fr: Côte d'Ivoire

en: Cote d\'Ivoire
fr: Côte d  'Ivoire

en: Count
fr: Compter

en: Country
fr: Pays

en: CountryCode
fr: Code postal

en: Create new form
fr: Créer un nouveau formulaire

en: Croatia
fr: Croatie

en: Custom Text
fr: Texte personnalisé

en: Custom Text in Email For Administrator
fr: Custom Text Courriel Pour Administrator

en: Custom Text in Email For User
fr: Custom Text Courriel Pour utilisateur

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Czech Republic
fr: Chypre

en: Database Tables
fr: Tables de base de données

en: Deactivating Contact Form Builder plugin does not remove any data that may have been created, such as the Forms and the Submissions. To completely remove this plugin, you can uninstall it here
fr: Désactivation Formulaire de contact Builder plugin ne supprime pas les données qui peuvent avoir été créés, tels que les formulaires et les soumissions. Pour supprimer complètement ce plugin, vous pouvez le désinstaller ici

en: Deactive Class name
fr: Nom de la classe Désactiver

en: Default
fr: Par défaut

en: Delete
fr: Effacer

en: Delete Email
fr: Supprimer Email

en: Delete selected items
fr: S'il vous plaît sélectionnez le champ

en: Denmark
fr: Danemark

en: Disable field(s)
fr: Désactiver le domaine

en: Disable the field
fr: Désactiver le domaine

en: Display Reset button
fr: Affichage bouton Reset

en: District Of Columbia
fr: District fédéral de Columbia

en: Do you really want to uninstall Conatct Form Builder
fr: Voulez-vous vraiment désinstaller Conatct Form Builder

en: Do you want to delete selected items?
fr: Vous ne pouvez pas supprimer thème par défaut

en: Do you want to unblock selected IPs?
fr: Voulez-vous pour débloquer IP sélectionnés?

en: Dominica
fr: Dominique

en: Dominican Republic
fr: République Dominicaine

en: Done
fr: Fini

en: Drag the marker to change marker position.
fr: Faites glisser le marqueur de changer la position du marqueur.

en: Dublicate the field
fr: Désactiver le domaine

en: East Timor (Timor Timur)
fr: Timor oriental (Timor Timur)

en: Ecuador
fr: Equateur

en: Edit
fr: Éditer

en: Edit CSS
fr: Modifier CSS

en: Edit form
fr: Modifier la forme

en: Edit the field
fr: Modifiez le champ

en: Egypt
fr: Egypte

en: El Salvador
fr: Le Salvador

en: Email From
fr: Email De

en: Email Options
fr: Options de messagerie

en: Email to Administrator
fr: Envoyer à l'administrateur

en: Email to User
fr: Envoyer à l'utilisateur

en: Email to send submissions to
fr: Email pour envoyer les soumissions à

en: Empty value
fr: Valeur vide

en: Enable Drag & Drop
fr: Activer Drag & Drop

en: Enable field
fr: Désactiver le domaine

en: Enable the field
fr: Désactiver le domaine

en: Entries
fr: Entrées

en: Equatorial Guinea
fr: Guinée Equatoriale

en: Eritrea
fr: Erythrée

en: Error, email was not sent.
fr: Erreur, e-mail n'a pas été envoyé.

en: Error, incorrect Security code.
fr: Erreur, le code de sécurité incorrect.

en: Error. Please install plugin again.
fr: Erreur. S'il vous plaît installer Plugin.

en: Estonia
fr: Estonie

en: Ethiopia
fr: Ethiopie

en: Export to
fr: Exporter vers

en: Extended
fr: Prolongé

en: Featured Plugins
fr: Plugins en vedette

en: Field label
fr: étiquette de champ

en: Field label position
fr: position de l'étiquette sur le terrain

en: Field label size(px)
fr: taille de l'étiquette de champ (px)

en: Field size(px)
fr: Taille du champ (px)

en: Fiji
fr: Fidji

en: Finland
fr: Finlande

en: Florida
fr: Floride

en: Form
fr: Forme

en: Form Layout
fr: Mise en Forme

en: Form Options
fr: Options de messagerie

en: Form Preview
fr: Formulaire Aperçu

en: Form title
fr: Titre du formulaire

en: From
fr: à partir de

en: From Name
fr: De Nom

en: Gambia, The
fr: Gambie

en: General Options
fr: Options générales

en: Georgia
fr: Géorgie

en: Germany
fr: Allemagne

en: Go
fr: Aller

en: Go to the first page
fr: Aller à la première page

en: Go to the last page
fr: Aller à la dernière page

en: Go to the next page
fr: Aller à la page suivante

en: Go to the page
fr: Accédez à la page

en: Go to the previous page
fr: Accédez à la page précédente

en: Greece
fr: Grèce

en: Grenada
fr: Grenade

en: Guinea
fr: Guinée

en: Guinea-Bissau
fr: Guinée-Bissau

en: Guyana
fr: Guyane

en: Haiti
fr: Haïti

en: Height
fr: Hauteur

en: Horizontal
fr: horizontal

en: Hungary
fr: Hongrie

en: IMPORTANT! Check the "Empty value" checkbox only if you want the option to be considered as empty.
fr: IMPORTANT! Vérifiez la  case "Vider valeur de " seulement si vous voulez avoir la possibilité d'être considéré comme vide.

en: Iceland
fr: Islande

en: India
fr: Inde

en: Indonesia
fr: Indonésie

en: Insert
fr: Insérer

en: Iraq
fr: Irak

en: Ireland
fr: Irlande

en: Israel
fr: Israël

en: Italy
fr: Italie

en: Item Succesfully Deleted.
fr: Articles avec succès se supprimés.

en: Item Succesfully Saved.
fr: Point correctement enregistré.

en: Items Succesfully Deleted.
fr: Articles avec succès se supprimés.

en: Items Succesfully Saved.
fr: Point correctement enregistré.

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: Japan
fr: Japon

en: Jordan
fr: Jordanie

en: Korea, North
fr: Corée du Nord

en: Korea, South
fr: Corée du Sud

en: Kuwait
fr: Koweit

en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizstan

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Lebanon
fr: Liban

en: Left
fr: Gauche

en: Liberia
fr: Libéria

en: Libya
fr: Libye

en: Lithuania
fr: Lituanie

en: Location
fr: Emplacement

en: Louisiana
fr: Louisiane

en: Macedonia
fr: Macédoine

en: Make sure not to publish the same field twice. This will cause malfunctioning of the form
fr: Assurez-vous de ne pas publier le même champ deux fois. Cela va provoquer un dysfonctionnement de la forme

en: Malaysia
fr: Malaisie

en: Malta
fr: Malte

en: Manager
fr: Directeur

en: Map size
fr: Taille de la carte

en: Marker Info
fr: Marker Infos

en: Marshall Islands
fr: Iles Marshall

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Mauritius
fr: Ile Maurice

en: Mexico
fr: Mexique

en: Micronesia
fr: Micronésie

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: Morocco
fr: Maroc

en: Move the field down
fr: Déplacer le champ vers le bas

en: Move the field to the left
fr: Déplacer le champ vers la gauche

en: Move the field to the right
fr: Déplacez le champ à droite

en: Move the field up
fr: Déplacer le champ vers le haut

en: Name
fr: De Nom

en: Name Format
fr: Nom Format

en: Namibia
fr: Namibie

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: New Mexico
fr: Nouveau Mexique

en: New Zealand
fr: Nouvelle Zélande

en: No
fr: Aucun

en: North Carolina
fr: Caroline Du Nord

en: North Dakota
fr: Dakota du Nord

en: Norway
fr: Norvège

en: Nothing was submitted.
fr: Rien n'a été soumis.

en: Notice
fr: Avis

en: Once uninstalled, this cannot be undone. You should use a Database Backup plugin of WordPress to back up all the data first
fr: Une fois désinstallé, cela ne peut pas être annulée. Vous devez utiliser un plugin de base de données de sauvegarde de WordPress pour sauvegarder toutes les données de première

en: Only letters, numbers, hyphens and underscores are allowed.
fr: Des lettres, des chiffres, des traits d'union et de soulignement sont autorisés.

en: Option name
fr: Nom de l'option

en: Options
fr: Options de messagerie

en: Options Succesfully Saved.
fr: Options de correctement enregistré.

en: Other
fr: Autre

en: Overall size(px)
fr: Taille globale (px)

en: Papua New Guinea
fr: Papouasie Nouvelle Guinée

en: Pennsylvania
fr: Pennsylvanie

en: Percentage
fr: Pourcentage

en: Peru
fr: Pérou

en: Please select an element to add.
fr: S'il vous plaît sélectionner un élément à ajouter.

en: Please wait while page loading
fr: S'il vous plaît patienter pendant le chargement des pages

en: Poland
fr: Pologne

en: Post
fr: Poste

en: Postal / Zip Code
fr: Code postal / Zip

en: Preview
fr: Avant-première

en: Price
fr: Prix

en: Private key
fr: Clé privée

en: Public key
fr: Publié

en: Published
fr: Publié

en: Randomize in frontend
fr: Aléatoire en frontend

en: Read More in User Manual
fr: Lire la suite dans le manuel de l'utilisateur

en: Recaptcha Theme
fr: Recaptcha Thème

en: Recaptcha doesn't display in back end
fr: Recaptcha ne apparaît pas dans extrémité arrière

en: Red
fr: Rouge

en: Relative Position
fr: Position relative

en: Reply to
fr: Répondre à

en: Required
fr: Requis

en: Required fields mark
fr: Les champs obligatoires marquent

en: Reset
fr: Remettre

en: Reset button label
fr: Étiquette du bouton Réinitialiser

en: Reset function
fr: Fonction de réinitialisation

en: Romania
fr: Roumanie

en: Rows/Columns
fr: Les lignes / colonnes

en: Russia
fr: Russie

en: Saint Kitts and Nevis
fr: Saint-Kitts-et-Nevis

en: Saint Lucia
fr: Sainte-Lucie

en: Saint Vincent
fr: Saint-Vincent-

en: Sao Tome and Principe
fr: Sao Tomé et Principe

en: Saudi Arabia
fr: Arabie Saoudite

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Save IP
fr: Sauvegarder

en: Save as Copy
fr: Enregistrer nouvelle

en: Save data(to database)
fr: Sauvegardez les données (à la base de données)

en: Saving
fr: Économie

en: Search
fr: Recherche

en: Search by fields
fr: Recherche par champs

en: Select Columns
fr: Sélectionner les colonnes

en: Select Page
fr: Sélectionnez la page

en: Select Post
fr: Sélectionnez Poster

en: Select a Date
fr: Sélectionnez une date

en: Select a Field
fr: Sélectionnez un champ

en: Select a Form
fr: Sélectionner un formulaire

en: Select a form
fr: Sélectionnez un formulaire

en: Send E-mail
fr: Envoyer par e-mail

en: Send to
fr: Envoyer à

en: Senegal
fr: Sénégal

en: Serbia and Montenegro
fr: Serbie et Monténégro

en: Show
fr: Spectacle

en: Show submitter information
fr: Afficher les informations expéditeur

en: Singapore
fr: Singapour

en: Slovakia
fr: Slovaquie

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: Solomon Islands
fr: Iles Salomon

en: Somalia
fr: Somalie

en: Sorry, the labels must be unique.
fr: Désolé, les étiquettes doivent être uniques.

en: Sorry, you cannot add a style attribute here. Use "Class name" instead.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas ajouter un attribut de style ici. Utilisez "Nom de la classe " à la place.

en: South Africa
fr: Afrique Du Sud

en: South Carolina
fr: Caroline Du Sud

en: South Dakota
fr: Dakota du Sud

en: Spain
fr: Espagne

en: State / Province / Region
fr: Province

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Stay on Form
fr: Restez sur le formulaire

en: Street Address Line 2
fr: Adresse 2

en: Subject
fr: Sujet

en: Submissions
fr: Soumissions

en: Submit button label
fr: Date de dépôt

en: Submit function
fr: Date de dépôt

en: Submitter's IP
fr: IP Envoyé

en: Sudan
fr: Soudan

en: Sweden
fr: Suède

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Syria
fr: Syrie

en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

en: Tanzania
fr: Tanzanie

en: Text
fr: Texte

en: Thailand
fr: Thaïlande

en: The field label is required.
fr: L'étiquette de champ est obligatoire.

en: The following Database Tables succesfully deleted
fr: Les tables de la base suivantes avec succès supprimés

en: The following WordPress Options/Tables will be DELETED
fr: Les options de WordPress / tables seront supprimés

en: The item is successfully set as default.
fr: L'élément est réglé avec succès par défaut.

en: The labels of the fields are editable. Please, click the label to edit.
fr: Les étiquettes des champs sont modifiables. S'il vous plaît, cliquez sur l'étiquette à modifier.

en: The name of the attribute cannot be a number.
fr: Le nom de l'attribut ne peut pas être un nombre.

en: The name of the attribute cannot contain a space.
fr: Le nom de l'attribut ne peut pas contenir d'espace.

en: The name of the attribute is required.
fr: Le nom de l'attribut est obligatoire.

en: The theme must have a title.
fr: Le thème doit avoir un titre.

en: Theme
fr: Thème

en: Theme title
fr: Titre Thème

en: Themes
fr: Thèmes

en: There is no email field
fr: Il n'y a pas de champ email

en: There is no possibility of adding new form fields, whereas you can edit, enable/disable the current fields included in each form
fr: Il n'y a aucune possibilité d'ajouter de nouveaux champs de formulaire, alors que vous pouvez éditer, activer / désactiver les champs de courant inclus dans chaque forme

en: This field %s requires a unique entry and this value was already submitted.
fr: Ce champ %s nécessite une entrée unique et cette valeur a déjà été soumis.

en: This is not a valid email address.
fr: Ceci n'est pas une adresse e-mail valide

en: This section allows you to block IPs.
fr: Cette section vous permet de bloquer les IP.

en: This section allows you to edit form options
fr: Cette section vous permet de modifier les options de forme

en: This section allows you to edit form themes
fr: Cette section vous permet d'éditer des thèmes de forme

en: This section allows you to edit forms
fr: Cette section vous permet d'éditer des formulaires

en: This section allows you to enable/disable fields in your form
fr: Cette section vous permet d'activer / désactiver les champs dans votre formulaire

en: This section allows you to view form submissions
fr: Cette section vous permet de visualiser la soumission de formulaire

en: This will add the following line
fr: Cela va ajouter la ligne suivante

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Title
fr: Titre

en: To Finish the Uninstallation and Contact Form Builder will be Deactivated Automatically
fr: Pour terminer la désinstallation et Formulaire de contact Builder sera automatiquement désactivée

en: To customize the layout of the form fields uncheck the Auto-Generate Layout box and edit the HTML
fr: Pour personnaliser la mise en page des champs de formulaire décochez la case Mise en page automatique Générer et modifier le code HTML

en: To return to the default settings you should check Auto-Generate Layout box
fr: Pour revenir aux paramètres par défaut, vous devriez vérifier Auto-Generate boîte Disposition

en: Top
fr: Haut

en: Trinidad and Tobago
fr: Trinité-et-Tobago

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: Turkey
fr: Turquie

en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

en: Uganda
fr: Ouganda

en: Unanswered
fr: Sans réponse

en: Unblock IP
fr: Débloquer IP

en: Uncheck the Auto-Generate Layout box.
fr: Décochez la case Auto-Generate Layout

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: Uninstall Conact Form Builder
fr: Désinstallez Conact Form Builder

en: Uninstall Contact Form Builder
fr: Désinstallez Formulaire de contact Builder

en: United Arab Emirates
fr: Émirats arabes unis

en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

en: United States
fr: États Unis

en: Use US states
fr: États Unis

en: Use list for US states
fr: Utilisez la liste des États américains

en: Use the field to allow the user to choose whether to receive a copy of the submitted form or not. Do not forget to fill in User Email section in Email Options in advance.
fr: Utilisez le champ pour permettre à l'utilisateur de choisir si vous souhaitez recevoir une copie du formulaire soumis ou non. Ne pas oublier de remplir l'utilisateur section E-mail dans les options de messagerie à l'avance.

en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

en: Value
fr: Valeur

en: Value if empty
fr: Valeur si vide

en: Vatican City
fr: Cité du Vatican

en: Vietnam
fr: Viêt-Nam

en: Views
fr: Vues

en: Virginia
fr: Virginie

en: WARNING
fr: AVERTISSEMENT

en: West Virginia
fr: Virginie-Occidentale

en: White
fr: Blanc

en: Width
fr: Largeur

en: Yemen
fr: Yémen

en: Yes
fr: Oui

en: You are About to Uninstall Contact Form Builder from WordPress.\nThis Action Is Not Reversible.
fr: Vous êtes propos de désinstaller Formulaire de contact Builder de WordPress. \ NCette action est irréversible.

en: You can change positioning, add in-line styles and etc. Click on the provided buttons to add the corresponding field
fr: Vous pouvez modifier le positionnement, ajouter des styles en ligne, etc Cliquez sur les boutons prévus pour ajouter le champ correspondant

en: You can use drag and drop to move the fields up/down for the change of the order and left/right for creating columns within the form.
fr: Vous pouvez utiliser le glisser-déposer pour déplacer les champs haut / bas pour le changement de l'ordre et à gauche / droite pour créer des colonnes dans le formulaire.

en: You can't delete default theme
fr: Vous ne pouvez pas supprimer thème par défaut

en: You must select at least one item.
fr: Vous devez sélectionner au moins un article.

en: Your form was successfully submitted.
fr: Votre formulaire a été soumis avec succès.

en: Your ip is blacklisted. Please contact the website administrator.
fr: Votre ip est blacklisté. S'il vous plaît contactez l'administrateur du site.

en: Zambia
fr: Zambie

en: add
fr: ajouter

en: cancel
fr: Annuler

en: ctrl-enter
fr: Ctrl-Entrée

en: custom
fr: coutume

en: field is required.
fr: Champ est obligatoire

en: function
fr: fonction

en: if different from 'Email From'
fr: si différente de 'Email From'

en: is used to set a row
fr: est utilisé pour définir une rangée

en: item
fr: article

en: items
fr: articles

en: of
fr: de

en: section break
fr: saut de section

en: where
fr: où
