Multicollab - en to fr_FR translation catalogue (369 entries)

en:  Resolved Thread Comments
fr_FR:  Commentaires de discussion résolus

en:  ago
fr_FR:  depuis

en:  on
fr_FR:  sur

en: $150 Savings*
fr_FR: 150 $ d'économies*

en: $200 Savings*
fr_FR: 200 $ d'économies*

en: %s (%d times)
fr_FR: %s (%d fois)

en: %s By
fr_FR: %s par

en: %s You
fr_FR: %s Tu

en: (Not Recommended).
fr_FR: (Non recommandé).

en: /Annually
fr_FR: /Annuel

en: 14 Days – 100% No-Risk Money Back Guarantee!
fr_FR: 14 jours - Garantie de remboursement sans risque à 100 % !

en: A great addition for author/editor collaboration
fr_FR: Un excellent ajout pour la collaboration auteur/éditeur

en: AM
fr_FR: UN M

en: About Plugin
fr_FR: À propos du plugin

en: Accept All
fr_FR: Accepter tout

en: Accept All Edits
fr_FR: Accepter toutes les modifications

en: Accept All Suggestions
fr_FR: Accepter toutes les suggestions

en: Accept suggestion
fr_FR: Accepter la suggestion

en: Accept/Reject Suggestion
fr_FR: Accepter/Rejeter la suggestion

en: Accepted Suggestions
fr_FR: Accepter la suggestion

en: Activate License
fr_FR: Activer la licence

en: Activate Plan
fr_FR: Activer le forfait

en: Activities
fr_FR: Activités

en: Activity Snapshot
fr_FR: Instantané d'activité

en: Activity Timeline
fr_FR: Chronologie des activités

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add Comment
fr_FR: Ajouter un commentaire

en: Add Suggestion
fr_FR: Ajouter une suggestion

en: Advanced Dashboard
fr_FR: Tableau de bord avancé

en: All categories
fr_FR: Toutes catégories

en: All dates
fr_FR: Toutes les dates

en: All features of Basic Plan
fr_FR: Toutes les fonctionnalités du plan de base

en: All features of Plus Plan
fr_FR: Toutes les fonctionnalités du plan Plus

en: All pages/posts
fr_FR: Toutes les pages/messages

en: Annually for 1-site
fr_FR: Annuellement pour 1 site

en: Assign to
fr_FR: Affecter à

en: Assign to %s
fr_FR: Attribuer à %s

en: Assigned to
fr_FR: Assigné à

en: Assigned to %s
fr_FR: Affecté à %s

en: Assigned to You
fr_FR: Attribué à vous

en: Attach Document To Comment
fr_FR: Joindre un document au commentaire

en: Attach file
fr_FR: Pièce jointe

en: Awesome plug-in
fr_FR: Plug-in génial

en: Awesome plugin
fr_FR: Plugin génial

en: Bengali
fr_FR: bengali

en: Beta
fr_FR: Bêta

en: Block Alignment
fr_FR: Alignement des blocs

en: Bold, Font
fr_FR: Audacieux, Polices

en: By default, Suggestions Mode is OFF on for each post in Multicollab. Selecting this option will automatically turn ON Suggestions on all future posts on your website. You can still manually turn OFF suggestions mode for individual posts. We don't recommend turning Suggestions Mode ON for all the new posts unless you have specific business needs.
fr_FR: Par défaut, le mode Suggestions est désactivé pour chaque publication dans Multicollab. La sélection de cette option activera automatiquement les suggestions sur tous les futurs messages de votre site Web. Vous pouvez toujours désactiver manuellement le mode de suggestions pour les messages individuels. Nous vous déconseillons d'activer le mode Suggestions pour toutes les nouvelles publications, sauf si vous avez des besoins professionnels spécifiques.

en: By default, Suggestions Mode is OFF on for each post in Multicollab. This option will automatically turn ON Suggestions for selected Custom Post Types for future posts. You can still manually turn OFF suggestions mode for individual posts.
fr_FR: Par défaut, le mode Suggestions est désactivé pour chaque publication dans Multicollab. Cette option activera automatiquement les suggestions pour les types de publication personnalisés sélectionnés pour les publications futures. Vous pouvez toujours désactiver manuellement le mode de suggestions pour les messages individuels.

en: By default, Suggestions Mode is OFF on for each post in Multicollab. This option will automatically turn ON Suggestions for selected post categories for future posts. You can still manually turn OFF suggestions mode for individual posts.
fr_FR: Par défaut, le mode Suggestions est désactivé pour chaque publication dans Multicollab. Cette option activera automatiquement les suggestions pour les catégories de publication sélectionnées pour les publications futures. Vous pouvez toujours désactiver manuellement le mode de suggestions pour les messages individuels.

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Change Heading
fr_FR: Changer Titre

en: Channel Name:
fr_FR: Nom du canal:

en: Chinese
fr_FR: Chinois

en: Click
fr_FR: Cliquez sur

en: Click here to view this comment
fr_FR: Cliquez ici pour voir ce commentaire

en: Co-Founder at QuickDraft LLP
fr_FR: Co-fondateur de QuickDraft LLP

en: Collaborators
fr_FR: Collaborateurs

en: Collapse
fr_FR: S'effondrer

en: Comment
fr_FR: Commenter

en: Comment Anywhere
fr_FR: Commentez n'importe où

en: Comment Resolved
fr_FR: Commentaire résolu

en: Comment on any text and media
fr_FR: Commenter n'importe quel texte et média

en: Comment or add others with @
fr_FR: Commentez ou ajoutez d'autres personnes avec @

en: Comments
fr_FR: commentaires

en: Comments Column
fr_FR: Colonne des commentaires

en: Comments are Hidden
fr_FR: Les commentaires sont masqués

en: Comments are Visible
fr_FR: Les commentaires sont visibles

en: Connect
fr_FR: Relier

en: Contact Support
fr_FR: Contactez le support

en: Contact Us
fr_FR: Nous contacter

en: Contact for Enterprise License
fr_FR: Contact pour la licence d'entreprise

en: Content Block
fr_FR: bloc de contenu

en: Copy Link
fr_FR: Copier le lien

en: Custom Permissions
fr_FR: Autorisations personnalisées

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Deactivate License
fr_FR: Désactiver la licence

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete attachment
fr_FR: Supprimer la pièce jointe

en: Delete this Suggestion?
fr_FR: Supprimer cette suggestion ?

en: Delete this comment thread?
fr_FR: Supprimer ce fil de commentaires ?

en: Delete this comment?
fr_FR: Supprimer ce commentaire ?

en: Delete this thread?
fr_FR: Supprimer ce fil ?

en: Deletions
fr_FR: Suppressions

en: Disable Comments
fr_FR: Désactiver les commentaires

en: Disable Suggestion
fr_FR: Désactiver les suggestions

en: Discard Changes
fr_FR: Annuler les modifications

en: Discard Comment
fr_FR: Ignorer le commentaire

en: Disconnect
fr_FR: Déconnecter

en: Edit
fr_FR: Éditer

en: Edit your comments...
fr_FR: Modifiez vos commentaires...

en: Editorial Comments
fr_FR: Commentaires éditoriaux

en: Email Notification
fr_FR: Notification par e-mail

en: Enable Suggestions for
fr_FR: Activer les suggestions pour

en: English
fr_FR: Anglais

en: Enter WebSocket URL
fr_FR: Entrez l'URL WebSocket

en: Everything in PLUS
fr_FR: Tout en PLUS

en: Everything in PRO
fr_FR: Tout en PRO

en: Expires
fr_FR: Expire

en: Feedback
fr_FR: Retour d'information

en: Filter
fr_FR: Filtre

en: Floating Comment
fr_FR: Commentaire flottant

en: Floating Comment Toolbar
fr_FR: Barre d'outils des commentaires flottants

en: For premium support and help with customizing this plugin for your business needs.
fr_FR: Pour un support premium et de l'aide pour personnaliser ce plugin pour votre entreprise Besoins.

en: Formatting
fr_FR: Mise en page

en: French
fr_FR: Français

en: General
fr_FR: Général

en: General Settings
fr_FR: réglages généraux

en: German
fr_FR: Allemand

en: Go Back
fr_FR: Retourner

en: Guide to Setup Email Notifications
fr_FR: Guide de configuration des notifications par e-mail

en: Guide to Setup WebSocket
fr_FR: Guide de configuration de WebSocket

en: Gutenberg block alignment suggestions are already available. So you can not add other block alignment suggestions on the same block.
fr_FR: Des suggestions d'alignement de blocs Gutenberg sont déjà disponibles. Vous ne pouvez donc pas ajouter d'autres suggestions d'alignement de bloc sur le même bloc.

en: Having trouble? Check out our help documentation
fr_FR: Avoir des problèmes? Consultez notre documentation d'aide

en: Help
fr_FR: Aider

en: Help Documentation
fr_FR: Documentation d'aide

en: Hide
fr_FR: Cacher

en: Hide Comments
fr_FR: Masquer les commentaires

en: Hide Suggestions
fr_FR: Masquer les suggestions

en: Hide the
fr_FR: Masquer la

en: Highlight
fr_FR: Souligner

en: Hindi
fr_FR: hindi

en: If this option is selected, everyone will be reminded when they try to publish a post that has unresolved comments or pending suggestions. This is useful to alert authors to review the unresolved comments and changes before they Publish the post.
fr_FR: Si cette option est sélectionnée, tout le monde recevra un rappel lorsqu'il essaiera de publier un article contenant des commentaires non résolus ou des suggestions en attente. Ceci est utile pour alerter les auteurs afin qu'ils examinent les commentaires et les modifications non résolus avant de publier le message.

en: If this option is selected, users will not be able to publish a post with unresolved comments or pending suggestions. This is useful to prevent publishing a post with unresolved comments and pending suggestions.
fr_FR: Si cette option est sélectionnée, les utilisateurs ne pourront pas publier une publication avec des commentaires non résolus ou des suggestions en attente. Ceci est utile pour empêcher la publication d'un message avec des commentaires non résolus et des suggestions en attente.

en: Image Size
fr_FR: Taille de l'image

en: Inline Code
fr_FR: Code en ligne

en: Integrations
fr_FR: Intégrations

en: Italic
fr_FR: Italique

en: Keyboard Input
fr_FR: La saisie au clavier

en: Language Options
fr_FR: Options de langue

en: Last Edited By
fr_FR: Dernière modification par

en: Latest Activity
fr_FR: Dernère Activité

en: Learn More
fr_FR: Apprendre encore plus

en: License Information:
fr_FR: Informations sur la licence:

en: License Status
fr_FR: État de la licence

en: Licenses
fr_FR: Licences

en: Line Break
fr_FR: Saut de ligne

en: Link
fr_FR: Lien

en: Link Copied!
fr_FR: Lien copié !

en: Link Target
fr_FR: Cible du lien

en: Live Demo
fr_FR: Démo en direct

en: Load More
fr_FR: Charger plus

en: Loading...
fr_FR: Chargement...

en: Manage Permissions
fr_FR: Gérer les autorisations

en: Mark as Resolved
fr_FR: Marquer comme résolu

en: Marked as Resolved
fr_FR: Marqué comme résolu

en: Marked as resolved by
fr_FR: Marqué comme résolu par

en: Mentioned you in a comment in the following page.
fr_FR: Je vous ai mentionné dans un commentaire sur la page suivante.

en: Migration Setting
fr_FR: Paramètre de migration

en: More Options...
fr_FR: Plus d'options...

en: Multicollab defaults to English, syncs with the chosen WordPress Admin language, and supports other languages.
fr_FR: Multicollab utilise par défaut l'anglais, se synchronise avec la langue d'administration WordPress choisie et prend en charge d'autres langues.

en: Multicollab is Default to the
fr_FR: Multicollab est défini par défaut sur

en: Multicollab supports these languages.
fr_FR: Multicollab prend en charge ces langues.

en: Multilingual
fr_FR: Multilingue

en: Multilingual Options
fr_FR: Options multilingues

en: Multiple comments are not possible on the same block
fr_FR: Vous ne pouvez pas donner plusieurs commentaires sur le même bloc.

en: Multiple comments are not possible on the same block.
fr_FR: Vous ne pouvez pas donner plusieurs commentaires sur le même Texte.

en: My Account
fr_FR: Mon compte

en: New Comment
fr_FR: Nouveau commentaire

en: New Comment on Suggestion
fr_FR: Nouveau commentaire sur la suggestion

en: New Suggestion
fr_FR: Nouvelle suggestion

en: No
fr_FR: Non

en: No activities found.
fr_FR: Aucune activité trouvée.

en: No comments found.
fr_FR: Aucun commentaire trouvé.

en: No more activities.
fr_FR: Plus d'activités.

en: No recent activities found!
fr_FR: Aucune activité récente trouvée !

en: Notification Settings
fr_FR: Paramètres de notification

en: Notify
fr_FR: Notifier

en: Notify site admin
fr_FR: Notifier l'administrateur du site

en: One suggestion is already available on selected text. So you can not add other suggestions to the same text.
fr_FR: Une suggestion est déjà disponible sur le texte sélectionné. Vous ne pouvez donc pas ajouter d'autres suggestions au même texte.

en: Open
fr_FR: Ouvrir

en: Open Comments
fr_FR: Ouvrir les commentaires

en: Open Suggestions
fr_FR: Ouvrir les suggestions

en: Pages
fr_FR: pages

en: Permissions
fr_FR: Autorisations

en: Permissions saved!
fr_FR: Autorisations enregistrées !

en: Plan
fr_FR: Planifier

en: Please add some comment.
fr_FR: S'il vous plaît écrivez un commentaire à partager.

en: Please edit your comment.
fr_FR: Veuillez modifier le texte avant d'enregistrer.

en: Please enter the license key that you received in the email right after the purchase. OR You can access your licenses anytime from the
fr_FR: Veuillez entrer la clé de licence que vous avez reçue dans l'e-mail juste après l'achat. OU Vous pouvez accéder à vos licences à tout moment à partir du

en: Please renew your license key.
fr_FR: Veuillez renouveler votre clé de licence.

en: Please select a block, text or media to comment on.
fr_FR: Veuillez sélectionner le texte à commenter.

en: Please select a category
fr_FR: Veuillez sélectionner une catégorie

en: Please select a channel
fr_FR: Veuillez sélectionner une chaîne

en: Please select a post type
fr_FR: Veuillez sélectionner un type de publication

en: Please select any option to save!
fr_FR: Veuillez sélectionner une option pour enregistrer !

en: Please select block/image to comment on.
fr_FR: Veuillez sélectionner le bloc/l'image à commenter.

en: Plugin Developer
fr_FR: Développeur de plugins

en: Plus Support
fr_FR: D'assistance Plus

en: Post Comment
fr_FR: Poster un commentaire

en: Posts
fr_FR: Des postes

en: Premium
fr_FR: prime

en: Pro Support
fr_FR: D'assistance Pro

en: Publishing
fr_FR: Édition

en: Real-time Editing
fr_FR: Édition en temps réel

en: Reassign to
fr_FR: Réaffecter à

en: Reassigned to
fr_FR: Réaffecté à

en: Reassigned to %s
fr_FR: Réaffecté à %s

en: Reassigned to You
fr_FR: Réaffecté à vous

en: Recent Activities
fr_FR: Activités récentes

en: Reject All
fr_FR: Tout rejeter

en: Reject All Edits
fr_FR: Rejeter toutes les modifications

en: Reject All Suggestions
fr_FR: Rejeter toutes les suggestions

en: Reject suggestion
fr_FR: Refuser la suggestion

en: Rejected Suggestions
fr_FR: Suggestions rejetées

en: Remind
fr_FR: Rappeler

en: Remove Link with URL
fr_FR: Supprimer le lien avec l'URL

en: Replace
fr_FR: Remplacer

en: Reply
fr_FR: Répondre

en: Reply or add others with @
fr_FR: Répondre ou ajouter d'autres avec @

en: Reply to comment
fr_FR: Répondre au commentaire

en: Reply to this comment
fr_FR: Répondre à ce commentaire

en: Reports
fr_FR: Rapports

en: Reset Filter
fr_FR: Réinitialiser le filtre

en: Resolve
fr_FR: Résoudre

en: Resolve Comment
fr_FR: Résoudre le commentaire

en: Resolve this thread?
fr_FR: Résoudre ce fil ?

en: Resolved
fr_FR: Résolue

en: Resolved Comments
fr_FR: Commentaires résolus

en: Review All Suggestions
fr_FR: Examiner toutes les suggestions

en: Review Suggestions
fr_FR: Suggestions de révision

en: Review suggested edits
fr_FR: Examiner les modifications suggérées

en: Roles
fr_FR: Rôles

en: Run Test
fr_FR: Exécuter le test

en: Save
fr_FR: Sauver

en: Save Changes
fr_FR: Sauvegarder les modifications

en: Save Draft
fr_FR: Enregistrer le brouillon

en: Save Draft Comment
fr_FR: Enregistrer le brouillon de commentaire

en: Settings
fr_FR: Réglages

en: Settings saved!
fr_FR: Paramètres sauvegardés!

en: Setup integration between WordPress and Slack.
fr_FR: Intégration de la configuration entre WordPress et Slack.

en: Share
fr_FR: Partager

en: Show all
fr_FR: Afficher tout

en: Show all %d replies
fr_FR: afficher toutes les %d réponses

en: Show draft Info board
fr_FR: Afficher le brouillon du tableau d'informations

en: Slack Channel Notifications
fr_FR: Notifications de canal Slack

en: Slack Integration
fr_FR: Intégration Slack

en: Slack Settings
fr_FR: Paramètres Slack

en: Something went wrong!. Kindly Please save, refresh and then try again.
fr_FR: Quelque chose s'est mal passé !. Veuillez enregistrer, actualiser, puis réessayer.

en: Sorry! No user found!
fr_FR: Pardon! Aucun utilisateur trouvé !

en: Space
fr_FR: Espace

en: Spanish
fr_FR: Espagnol

en: Sr. Web Developer
fr_FR: Développeur Web principal

en: Stop
fr_FR: Arrêt

en: Strikethrough
fr_FR: Barré

en: Subscript
fr_FR: Indice

en: Suggest Edits
fr_FR: Suggérer des modifications

en: Suggest Edits (Track Changes)
fr_FR: Suggérer des modifications (Suivre les modifications)

en: Suggestion Accepted
fr_FR: Suggestion acceptée

en: Suggestion Mode
fr_FR: Mode suggestion

en: Suggestion Mode (Track Changes)
fr_FR: Mode suggestion (suivi des modifications)

en: Suggestion Mode is OFF
fr_FR: Le mode suggestion est désactivé

en: Suggestion Mode is ON
fr_FR: Le mode suggestion est activé

en: Suggestion Mode only works with Paragraph and Heading Block.
fr_FR: Le mode suggestion ne fonctionne qu'avec le bloc paragraphe et titre.

en: Suggestion Mode works only with a draft page or post.
fr_FR: Le mode suggestion fonctionne uniquement avec un brouillon de page ou de publication.

en: Suggestion Rejected
fr_FR: Suggestion rejetée

en: Suggestion Resolved
fr_FR: Suggestion résolue

en: Suggestions Accepted
fr_FR: Suggestions acceptées

en: Suggestions Rejected
fr_FR: Suggestions rejetées

en: Suggestions are Hidden
fr_FR: Les suggestions sont masquées

en: Suggestions are Visible
fr_FR: Les suggestions sont visibles

en: Suggestions over suggestion are restricted!
fr_FR: Les suggestions sur suggestion sont limitées !

en: Summary
fr_FR: Résumé

en: Super Admin
fr_FR: Super administrateur

en: Superscript
fr_FR: Exposant

en: Technical Help
fr_FR: Aide technique

en: Test Integration
fr_FR: Tester l'intégration

en: Text Color
fr_FR: Couleur du texte

en: Thanks for installing Google Doc-Style Editorial Commenting Plugin.
fr_FR: Merci d'avoir installé le plugin de commentaire éditorial de Google Doc-Style.

en: The Assigned person will be notified and responsible for marking as done.
fr_FR: La personne assignée sera avisée et responsable du marquage comme fait.

en: The comment you are trying to access has been closed!
fr_FR: Le commentaire auquel vous tentez d'accéder est fermé !

en: The plug-in an awesome. It works fantastic. It is one of the great features of our platform.The plug-in an awesome. It works fantastic. It is one of the great features of our platform.
fr_FR: Le plug-in est génial. Cela fonctionne fantastique. C'est l'une des grandes fonctionnalités de notre plateforme. Le plug-in est génial. Cela fonctionne fantastique. C'est l'une des grandes fonctionnalités de notre plateforme.

en: There are a few pending suggestions or comments in this post. Do you still want to publish the post?
fr_FR: Il y a peu de suggestions ou de commentaires en attente dans cet article. Souhaitez-vous toujours publier le message ?

en: This an easy-to-use plugin—the best one I’m aware of—for those who have an editorial process. My wife is a blogger and I’m her editor. We’ve only begun taking advantage of it but I wanted to offer a positive shout out.
fr_FR: C'est un plugin facile à utiliser - le meilleur que je connaisse - pour ceux qui ont un processus éditorial. Ma femme est blogueuse et je suis son éditeur. Nous avons seulement commencé à en profiter, mais je voulais offrir un cri positif.

en: This column will disappear from the Post List if this is checked.
fr_FR: Cette colonne disparaîtra de la liste des publications si cette case est cochée.

en: This floating toolbar to add quick comments and suggestions will disappear from the Block Editor if this is checked.
fr_FR: Cette barre d'outils flottante pour ajouter des commentaires rapides et des suggestions disparaîtra de l'éditeur de blocs si elle est cochée.

en: This is exactly what I was looking for. This plugin works flawlessly. Great job.
fr_FR: Ceci est exactement ce que je cherchais. Ce plugin fonctionne parfaitement. Bon travail.

en: This plugin serves the commenting feature like Google Docs within the Gutenberg Editor!
fr_FR: Ce plugin sert la fonctionnalité de commentaire comme Google Docs dans le Éditeur Gutenberg!

en: This reminder will disappear from the Block Editor if this is checked.
fr_FR: Ce rappel disparaîtra de l'éditeur de blocs si cette case est cochée.

en: Title
fr_FR: Titre

en: Today
fr_FR: Aujourd'hui

en: Total Comments
fr_FR: Total des commentaires

en: Total Suggestions
fr_FR: Nombre total de suggestions

en: Turn ON
fr_FR: Allumer

en: Underline
fr_FR: Souligner

en: Unknown User
fr_FR: Utilisateur inconnu

en: Upgrade
fr_FR: Mise à niveau

en: Upgrade to Premium
fr_FR: Passer à la version premium

en: Use Multicollab's complementary WebSocket service.
fr_FR: Utilisez le service WebSocket complémentaire de Multicollab.

en: Users Collaboration
fr_FR: Collaboration des utilisateurs

en: VIP Support
fr_FR: D'assistance VIP

en: Version 3.0.1
fr_FR: Variante 3.0.1

en: Visit Site
fr_FR: Visitez le site

en: Webhook URL
fr_FR: URL du webhook

en: When an author tries to Publish a post with pending comments or suggestions, alert and remind them about it, but they can
fr_FR: Lorsqu'un auteur essaie de publier un message avec des commentaires ou des suggestions en attente, alertez-le et rappelez-le, mais il peut

en: When an author tries to publish a post with pending comments or suggestions, remind them about it and
fr_FR: Lorsqu'un auteur essaie de publier un article avec des commentaires ou des suggestions en attente, rappelez-le-lui et

en: When enabled, all the comment boxes will disappear to provide a non-distracted editing experience. You can still add a comment to your post.
fr_FR: Lorsqu'elles sont activées, toutes les zones de commentaires disparaissent pour offrir une expérience d'édition sans distraction. Vous pouvez toujours ajouter un commentaire à votre publication.

en: When enabled, all the notification boxes for suggested edits will disappear to provide a non-distracted editing experience. You can continue to track your edits.
fr_FR: Lorsqu'elle est activée, toutes les boîtes de notification pour les modifications suggérées disparaissent pour offrir une expérience d'édition sans distraction. Vous pouvez continuer à suivre vos modifications.

en: WordPress Development Experts & WordPress VIP Partner Agency
fr_FR: Experts en développement WordPress et agence partenaire WordPress VIP

en: WordPress Team Lead
fr_FR: Chef d'équipe WordPress

en: Yes
fr_FR: Oui

en: Yesterday
fr_FR: Hier

en: You
fr_FR: Tu

en: You are fully protected by our 100% Money Back Guarantee. If you don’t like our products over the next 14 days, then we will gladly refund your money. No questions asked!
fr_FR: Vous êtes entièrement protégé par notre garantie de remboursement à 100 %. Si vous n'aimez pas nos produits au cours des 14 prochains jours, nous nous ferons un plaisir de vous rembourser. Aucune question posée!

en: You are not Authorised to view this...
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à voir ceci...

en: You can not give multiple suggestions on the same Text.
fr_FR: Vous ne pouvez pas donner plusieurs suggestions sur le même texte.

en: You can suggest changes to a post without changing the original text with the suggesting-edit feature. When enabled, any changes to this post will be highlighted to review by the post’s author.
fr_FR: Vous pouvez suggérer des modifications à un article sans modifier le texte d'origine grâce à la fonctionnalité de suggestion de modification. Lorsque cette option est activée, toute modification apportée à cette publication sera mise en surbrillance pour être examinée par l'auteur de la publication.

en: You can't publish this post before resolving all suggestions or comments. Please review and resolve all open suggestions and comments before moving forward.
fr_FR: Vous ne pouvez pas publier le message avec des commentaires ou des suggestions en attente. Veuillez examiner et résoudre tous les commentaires et suggestions avant de le publier.

en: You have
fr_FR: Tu as

en: You have been mentioned
fr_FR: Vous avez été mentionné

en: You will get real-time updates for mentions, replies, and other comment activities of Multicollab in your Slack channel. It allows you to fit Multicollab in a place you know your team is checking all day.
fr_FR: Vous obtiendrez des mises à jour en temps réel pour les mentions, réponses et autres activités de commentaires de Multicollab dans votre chaîne Slack. Il vous permet d'installer Multicollab dans un endroit que vous savez que votre équipe vérifie toute la journée.

en: Your @mention will add people to this discussion and send an email.
fr_FR: Votre @mention ajoutera des personnes à cette discussion et enverra un e-mail.

en: Your HTML return output is not valid. It may break or faced some issue of editing Gutenberg block.
fr_FR: Votre sortie de retour HTML n'est pas valide. Il peut casser ou faire face à un problème d'édition du bloc Gutenberg.

en: Your WebSocket URL:
fr_FR: Votre URL WebSocket :

en: Your last action has generated unexpected output. So that is why you face some issues like breaking the editing block.
fr_FR: Votre dernière action a généré une sortie inattendue. C'est pourquoi vous rencontrez des problèmes tels que la rupture du bloc d'édition.

en: Your license key expires on
fr_FR: Votre clé de licence expire le

en: about a minute
fr_FR: environ une minute

en: accept
fr_FR: accepter

en: all pages/posts
fr_FR: toutes les pages/articles

en: allowing publish the post.
fr_FR: permettant de publier le message.

en: am
fr_FR: un m

en: authors from publishing posts with pending comments.
fr_FR: les auteurs de publier des articles avec des commentaires en attente.

en: authors of pending comments before publishing while still
fr_FR: auteurs des commentaires en attente avant de les publier alors qu'ils sont encore

en: center
fr_FR: centrer

en: column on the Post Lists.
fr_FR: colonne sur les listes de messages.

en: commented
fr_FR: commenté

en: custom post types.
fr_FR: types de messages personnalisés.

en: default
fr_FR: défaut

en: deleted
fr_FR: supprimé

en: deleted comment of
fr_FR: commentaire supprimé de

en: draft comments/suggestions.
fr_FR: rédiger des commentaires/suggestions.

en: edited
fr_FR: édité

en: edited %s
fr_FR: modifié %s

en: edited at %s
fr_FR: modifié à %s

en: few seconds
fr_FR: quelques secondes

en: for all new comments even if not mentioned.
fr_FR: pour tous les nouveaux commentaires même s'ils ne sont pas mentionnés.

en: for all new comments. (Not Recommended)
fr_FR: pour tous les nouveaux commentaires. (Non recommandé)

en: for all posts and pages on my website (Not Recommended).
fr_FR: pour tous les articles et pages de mon site Web (non recommandé).

en: for these custom post types:
fr_FR: pour ces types de messages personnalisés:

en: for these post categories:
fr_FR: pour ces catégories de messages :

en: has %sed the following suggestion.
fr_FR: a %s la suggestion suivante.

en: has resolved the following thread.
fr_FR: a résolu le fil suivant.

en: in Block Editor.
fr_FR: dans l'éditeur de blocs.

en: language. But compatible with these languages and will sync with your selected language for the WordPress Admin area.
fr_FR: Langue. Mais compatible avec ces langues et se synchronisera avec la langue sélectionnée pour la zone d'administration WordPress.

en: left
fr_FR: la gauche

en: level
fr_FR: niveau

en: on the Post Lists.
fr_FR: sur les listes de messages.

en: or start 14-day free trial
fr_FR: ou commencez un essai gratuit de 14 jours

en: publish the post.
fr_FR: ils peuvent publier le message.

en: reject
fr_FR: refuser

en: reminder in Block Editor.
fr_FR: rappel dans l'éditeur de blocs.

en: reminder.
fr_FR: rappel.

en: replied
fr_FR: a répondu

en: replies
fr_FR: réponses

en: resolved thread
fr_FR: thread résolu

en: right
fr_FR: droit

en: selected categories.
fr_FR: catégories sélectionnées.

en: show less
fr_FR: Montrer moins

en: show more
fr_FR: montre plus

en: stop them from publishing it.
fr_FR: les empêcher de le publier.

en: times)
fr_FR: fois)

en: to
fr_FR: à

en: to apply changes.
fr_FR: pour appliquer les modifications.

en: to apply comments/suggestions.
fr_FR: pour appliquer les commentaires/suggestions.

en: to save comments.
fr_FR: pour enregistrer les commentaires.

en: toolbar.
fr_FR: barre d'outils.

en: unsaved comments.
fr_FR: commentaires non enregistrés.

en: with URL
fr_FR: avec URL
