Admin Columns - en to ar translation catalogue (300 entries)

en: Edit columns
ar: تحرير الأعمدة

en: Plugins
ar: إضافات

en: Display and edit Advanced Custom Fields fields in the posts overview in seconds!
ar: قم بعرض وتعديل حقول Advanced Custom Fields في قائمة التدوينات في ثواني!

en: Enhance the products, orders and coupons overviews with new columns and inline editing.
ar: قم بتحسين المنتجات، والطلبات، والكوبونات بإضافة أعمدة جديدة وتعديل فوري.

en: Thumbnail
ar: صورة مصغرة

en: Medium
ar: وسط

en: Large
ar: كبير

en: Full
ar: كامل

en: Exact match
ar: تطابق تام

en: Lesser than
ar: أقل من

en: Greater than
ar: أكبر من

en: Between
ar: بين

en: Date Format
ar: تنسيق التاريخ

en: This will determine how the date will be displayed.
ar: هذا سيحدد كيف سيتم عرض التاريخ.

en: Example:
ar: مثال:

en: Leave empty for WordPress date format, change your <a href='%s'>default date format here</a>.
ar: أترك خاليا لتنسيق ووردبريس الإفتراضي للتاريخ، قم بتغيير <a href="%s">تنسيق التاريخ الخاص بك هنا</a>.

en: Documentation on date and time formatting.
ar: توثيق حول تنسيق التاريخ والوقت.

en: Excerpt length
ar: طول المقتطف

en: Number of words
ar: عدد الكلمات

en: Preview size
ar: حجم المعاينة

en: Custom
ar: مخصوص

en: width
ar: عرض

en: height
ar: إرتفاع

en: Before
ar: قبل

en: This text will appear before the custom field value.
ar: هذا النص سيظهر قبل الحقل المخصوص.

en: After
ar: بعد

en: This text will appear after the custom field value.
ar: هذا النص سيظهر بعد الحقل المخصوص.

en: Display Name
ar: اسم العرض

en: First Name
ar: الاسم الأول

en: Last Name
ar: الاسم الأخير

en: Nickname
ar: الاسم المستعار

en: User Login
ar: اسم الدخول

en: User Email
ar: بريد المستخدم

en: User ID
ar: رقم المستخدم

en: First and Last Name
ar: الاسم الأول والأخير

en: Display format
ar: تنسيق العرض

en: This is the format of the author name.
ar: هذا هو تنسيق اسم الكاتب.

en: Edit
ar: تحرير

en: Clone
ar: نسخ

en: Remove
ar: إزالة

en: Type
ar: نوع

en: Choose a column type.
ar: اختر نوع عمود

en: Name
ar: الاسم

en: Label
ar: العنوان

en: This is the name which will appear as the column header.
ar: هذا هو الاسم الذي سيظهر كترويسة العمود.

en: Width
ar: عرض

en: default
ar: إفتراضي

en: auto
ar: تلقائي

en: Property To Display
ar: الخاصية المراد عرضها

en: Post property to display for related post(s).
ar: خاصية التدوينة المراد عرضها للتدوينات ذات الصلة

en: Link To
ar: رابط لـ

en: Edit Post Author
ar: تعديل كاتب التدوينة

en: View Public Post Author Page
ar: عرض الصفحة العامة لكاتب الصفحة

en: Page the posts should link to.
ar: صفحات يجب على التدوينات الربط إليها

en: click here
ar: اضغط هنا

en: Leave a review!
ar: اترك تقييماً!

en: Permanently hide notice
ar: إخفاء التنبيه للأبد

en: We're sorry to hear that; maybe we can help! If you're having problems properly setting up %s or if you would like help with some more advanced features, please visit our %s.
ar: نحن آسفون لسماع ذلك، ربما يمكننا أن نساعد! إذا كنت تواجه مشاكل في تثبيت %s بصورة صحيحة أو إذا كنت ترغب في مساعدة مع بعض الميزات الأكثر تقدماً، يرجى زيارة %s.

en: documentation page
ar: صفحة التوثيق

en: As an Admin Columns Pro user, you can also use your AdminColumns.com account to access product support through %s!
ar: كمستخدم للإضافة الاحترافية، يمكنك أيضا استخدام حساب AdminColumns.com الخاص بك للوصول لدعم المنتجات من خلال %s!

en: our forums
ar: منتدياتنا

en: You can also find help on the %s, and %s.
ar: يمكنك أيضاً الحصول على المساعدة في %s و %s.

en: Admin Columns forums on WordPress.org
ar: منتديات Admin Columns على WordPress.org

en: find answers to some frequently asked questions
ar: العثور على إجابات لبعض الأسئلة الشائعة

en: Add-on successfully activated.
ar: تم تنشيط الملحق بنجاح.

en: Add-on successfully deactivated.
ar: تم تعطيل الملحق بنجاح.

en: Admin Columns Settings
ar: إعدادات Admin Columns

en: %s column is already present and can not be duplicated.
ar: عمود %s موجود بالفعل ولا يمكن استنساخه.

en: Default settings succesfully restored.
ar: تمت إستعادة الإعدادات الإفتراضية بنجاح.

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: This plugin is for adding and removing additional columns to the administration screens for post(types), pages, media library, comments, links and users. Change the column's label and reorder them.
ar: هذا البرنامج هو لإضافة وإزالة أعمدة إضافية في الشاشات الإدارية لـ(أنواع) التدوينات، الصفحات، مكتبة الوسائط، التعليقات، الوصلات والمستخدمين. قم بتغيير تسمية الأعمدة وإعادة ترتيبها.

en: Basics
ar: مبادئ

en: Change order
ar: تغيير الترتيب

en: By dragging the columns you can change the order which they will appear in.
ar: عن طريق سحب الأعمدة يمكنك تغيير ترتيب الذي سوف تظهر فيه.

en: Change label
ar: تغيير العنوان

en: By clicking on the triangle you will see the column options. Here you can change each label of the columns heading.
ar: بالنقر على المثلث سترى خيارات العمود. هنا يمكنك تغيير تسمية ترويسات الأعمدة.

en: Change column width
ar: تغيير عرض العمود

en: By clicking on the triangle you will see the column options. By using the draggable slider you can set the width of the columns in percentages.
ar: بالنقر على المثلث سترى خيارات العمود. باستخدام شريط التمرير القابل للسحب يمكنك تعيين عرض الأعمدة بالنسب المئوية.

en: Custom Field
ar: حقل مخصوص

en: 'Custom Field' column
ar: عمود 'حقل مخصوص'

en: The custom field colum uses the custom fields from posts and users. There are 10 types which you can set.
ar: يستخدم عمود الحقل المخصوص الحقول المخصوصة من التدوينات والمستخدمين. هناك 10 أنواع يمكنك تعيينها.

en: Default
ar: إفتراضي

en: Value: Can be either a string or array. Arrays will be flattened and values are seperated by a ',' comma.
ar: قيمة: يمكن أن تكون إما سلسلة أو مصفوفة. سيتم تسطيح المصفوفات ويتم فصل القيم بـ '،' فاصلة.

en: Image
ar: صورة

en: Value: should contain an image URL or Attachment IDs ( seperated by a ',' comma ).
ar: قيمة: يجب أن يحتوي عنوان URL للصورة أو معرفات المرفقات (مفصولة بـ '،' فاصلة).

en: Excerpt
ar: مقتطف

en: Value: This will show the first 20 words of the Post content.
ar: قيمة: سيقوم هذا بإظهار أول 20 كلمة من محتوى التدوينة.

en: Multiple Values
ar: قيم متعددة

en: Value: should be an array. This will flatten any ( multi dimensional ) array.
ar: قيمة: يجب أن يكون مصفوفة. هذا سوف يسطح أي مصفوفة (متعددة الأبعاد).

en: Numeric
ar: رقمي

en: Value: Integers only.<br/>If you have the 'sorting addon' this will be used for sorting, so you can sort your posts on numeric (custom field) values.
ar: القيمة: الأعداد الصحيحة فقط <br/> إذا كان لديك 'ملحق الترتيب' سيتم استخدام هذه للترتيب، بحيث يمكنك ترتيب تدويناتك على القيم الرقمية (الحقل المخصوص).

en: Date
ar: تاريخ

en: Value: Can be unix time stamp or a date format as described in the <a href='%s'>Codex</a>. You can change the outputted date format at the <a href='%s'>general settings</a> page.
ar: قيمة: يمكن أن تكون طابع يونكس زمني أو تنسيق تاريخ كما هو موضح في <a href='%s'>Codex</a>. يمكنك تغيير تنسيق التاريخ المخرج من صفحة <a href='%s'>الإعدادات العامة</a>.

en: Post Titles
ar: عناوين تدوينات

en: Value: can be one or more Post ID's (seperated by ',').
ar: قيمة: يمكن أن تكون رقم تدوينة واحدة أو أكثر (مفصولة بـ',').

en: Usernames
ar: أسماء مستخدمين

en: Value: can be one or more User ID's (seperated by ',').
ar: قيمة: يمكن أن تكون رقم مستخدم واحد أو أكثر (مفصولة بـ',').

en: Checkmark
ar: علامة اختيار

en: Value: should be a 1 (one) or 0 (zero).
ar: قيمة: يجب أن تكون 1 (واحد) أو 0 (صفر).

en: Color
ar: لون

en: Value: hex value color, such as #808080.
ar: قيمة: لون بقيمة عشرية، مثل 808080#.

en: Counter
ar: عداد

en: Value: Can be either a string or array. This will display a count of the number of times the meta key is used by the item.
ar: القيمة: يمكن أن يكون إما سلسلة أو مجموعة. هذا سيعرض عدد مرات استخدام المفتاح من قبل العنصر.

en: Welcome to Admin Columns
ar: مرحبا في Admin Columns

en: Thank you for updating to the latest version!
ar: شكرا لك على التحديث للنسخة الأخيرة!

en: Admin Columns is more polished and enjoyable than ever before. We hope you like it.
ar: Admin Columns أصبحت مصقولة وممتعة أكثر من أي وقت مضى. نأمل أن تنال إعجابكم.

en: What’s New
ar: ما الجديد

en: Changelog
ar: سجل التغييرات

en: Important
ar: مهم

en: Database Changes
ar: تغييرات قاعدة البيانات

en: The database has been changed between versions 1 and 2. But we made sure you can still roll back to version 1x without any issues.
ar: تم تغيير قاعدة البيانات بين الإصدارات 1 و 2. ولكن حرصنا على ألا يزال بإمكانك الرجوع إلى إصدار 1x دون أية مشاكل.

en: Make sure you backup your database and then click
ar: تأكد من عمل نسخة احتياطية لقاعدة بياناتك ثم انقر

en: Upgrade Database
ar: تحديث قاعدة البيانات

en: Potential Issues
ar: مشاكل محتملة

en: Do to the sizable refactoring the code, surounding Addons and action/filters, your website may not operate correctly. It is important that you read the full
ar: نسبة إلى إعادة بناء كود الإضافة بشكل كبير، وكذلك الملحاقت والدوال، قد لا يعمل موقع الويب الخاص بك بشكل صحيح. من المهم أن تقرأ بشكل كامل

en: Migrating from v1 to v2
ar: الانتقال من النسخة 1 إلى النسخة 2

en: guide to view the full list of changes.
ar: توجيه لعرض القائمة الكاملة للتغييرات.

en: When you have found a bug please <a href='%s'>report them to us</a> so we can fix it in the next release.
ar: عندما تجد أخطاء الرجاء <a href="%s">التبيلغ عنها لنا</a> لكي نتمكن من إصلاحها في النسخة القادمة.

en: Important!
ar: مهم!

en: If you updated the Admin Columns plugin without prior knowledge of such changes, Please roll back to the latest
ar: إذا قمت بتحديث Admin Columns دون معرفة مسبقة بهذه التغييرات، فالرجاء الرجوع لآخر

en: version 1
ar: النسخة 1

en: of this plugin.
ar: من هذه الإضافة

en: Changelog for
ar: سجل التغييرات لـ

en: Learn more
ar: تعلم المزيد

en: Start using Admin Columns
ar: البدء باستخدام Admin Columns

en: General Settings
ar: إعدادات عامة

en: Customize your Admin Columns settings.
ar: قم بتخصيص إعدادات Admin Columns.

en: Show "Edit Columns" button on admin screens. Default is <code>on</code>.
ar: إظهار زر "تحرير الأعمدة" على الشاشات الإدارية. الإفتراضي هو <code>نعم</code>.

en: Restore Settings
ar: استرجاع الإعدادات

en: This will delete all column settings and restore the default settings.
ar: سيؤدي هذا إلى حذف كافة إعدادات الأعمدة واستعادة الإعدادات الإفتراضية.

en: Restore default settings
ar: استرجاع الإعدادات الإفتراضية

en: Warning! ALL saved admin columns data will be deleted. This cannot be undone. 'OK' to delete, 'Cancel' to stop
ar: تحذير! كافة بيانات الأعمدة المحفوظة سيتم حذفها. لا يمكن التراجع عن هذا. 'موافق' للحذف، 'إلغاء' للإيقاف

en: Posttypes
ar: أنواع التدوينات

en: Others
ar: أخرى

en: Taxonomies
ar: تصنيفات

en: Settings
ar: إعدادات

en: Add-ons
ar: ملحقات

en: The columns for %s are set up via PHP and can therefore not be edited in the admin panel.
ar: تم إنشاء الأعمدة لـ%s عبر PHP وبالتالي لا يمكن تحريرها في لوحة الإدارة.

en: Store settings
ar: حفظ الإعدادات

en: Warning! The %s columns data will be deleted. This cannot be undone. 'OK' to delete, 'Cancel' to stop
ar: تحذير! بيانات أعمدة %s سيتم حذفها. لا يمكن التراجع عن هذا. 'موافق' للحذف، 'إلغاء' للإيقاف

en: Restore
ar: استرجاع

en: columns
ar: أعمدة

en: Get Admin Columns Pro
ar: أحصل على Admin Columns Pro

en: Add Sorting
ar: أضف ترتيب

en: Add Filtering
ar: أضف تصفية

en: Add Import/Export
ar: أضف استيراد/تصدير

en: Add Direct Editing
ar: أضف تعديل مباشر

en: Check out <a href='%s'>Admin Columns Pro</a> for more details!
ar: تعرف على <a href="%s">الملحق الإحترافي</a> للمزيد من التفاصيل!

en: Subscribe to receive news &amp; updates below.
ar: سجل اشتراكك أدناه لتستقبل الأخبار والتحديثات.

en: Your Email
ar: بريدك الإلكتروني

en: Are you happy with Admin Columns?
ar: هل أنت راض عن Admin Columns؟

en: What's wrong? Need help? Let us know!
ar: ما المشكلة؟ تحتاج لمساعدة؟ أخبرنا!

en: Check out our extensive documentation, or you can open a support topic on WordPress.org!
ar: تعرف على توثيقنا واسع النطاق، أو يمكنك فتح موضوع دعم على WordPress.org!

en: Docs
ar: التوثيق

en: Forums
ar: المنتديات

en: Woohoo! We're glad to hear that!
ar: مرحى! نحن سعيدون لسماع ذلك!

en: We would really love it if you could show your appreciation by giving us a rating on WordPress.org or tweet about Admin Columns!
ar: نحن نحب حقاً إذا كان باستطاعتك إظهار تقديرك بإعطائنا تقييم على WordPress.org أو قم بالتغريد عنAdmin Columns!

en: Rate
ar: قيّم

en: Tweet
ar: غرّد

en: Buy Pro
ar: اشتر النسخة الاحترافية

en: Support
ar: دعم

en: Check the <strong>Help</strong> section in the top-right screen.
ar: تحقق من قسم <strong>المساعدة</strong> في الجانب العلوي الأيسر من الشاشة.

en: For full documentation, bug reports, feature suggestions and other tips <a href='%s'>visit the Admin Columns website</a>
ar: للحصول على الوثائق الكاملة، تقارير الأخطاء، اقتراحات الميزات وغيرها من النصائح <a href='%s'>قم بزيارة موقع Admin Columns</a>

en: Drag and drop to reorder
ar: قم بالسحب والإلقاء لإعادة الترتيب

en: Add Column
ar: أضف عمود

en: Active
ar: نشط

en: Deactivate
ar: تعطيل

en: Installed
ar: مثبت

en: Activate
ar: تنشيط

en: Download & Install
ar: تحميل وتثبيت

en: Get this add-on
ar: احصل على هذا الملحق

en: settings succesfully restored.
ar: تمت إستعادة الإعدادات بنجاح.

en: No columns settings available.
ar: لا توجد إعدادات أعمدة متوفرة.

en: You are trying to store the same settings for %s.
ar: انت تحاول حفظ نفس الإعدادات لـ %s.

en: Settings for %s updated successfully.
ar: إعدادات %s تم تحديثها بنجاح.

en: Columns by Plugins
ar: أعمدة من إضافات

en: View
ar: عرض

en: The pro add-on is no longer supported. Please login to your account and download Admin Columns Pro
ar: تم إيقاف الدعم للملحق الإضافي . الرجاء الدخول على حسابك وتنزيل Admin Columns Pro

en: Upgrade
ar: تحديث

en: requires a database upgrade
ar: يتطلب ترقية قاعدة البيانات

en: why?
ar: لماذا؟

en: Please
ar: فضلا

en: backup your database
ar: قم بعمل نسخة إحتياطية من قاعدة بياناتك

en: then click
ar: ثم انقر

en: Migrating Column Settings
ar: نقل إعدادات الأعمدة

en: No Upgrade Required
ar: لا تحديث مطلوب

en: Return to welcome screen.
ar: رجوع إلى صفحة الترحيب.

en: Upgrade Complete!
ar: اكتمل التحديث

en: Return to settings.
ar: العودة للإعدادات.

en: Error
ar: خطأ

en: Sorry. Something went wrong during the upgrade process. Please report this on the support forum.
ar: عفوا. حدث خطأ أثناء عملية الترقية. الرجاء التبليغ عن هذا في منتديات الدعم.

en: ACF Field
ar: حقل ACF

en: If you have a developer licence please download & install your ACF add-on from the <a href='%s'>add-ons tab</a>.
ar: إذا كان لديك نسخة مطوّر الرجاء تنزيل وتثبيت ملحق ACF الخاص بك من <a href='%s'>تبويبة الملحقات</a>.

en: Admin Columns Pro - Developer offers full Advanced Custom Fields integeration, allowing you to easily display and edit ACF fields from within your posts overview.
ar: Admin Columns Pro - Developer توفر دمج تام مع Advanced Custom Fields، لتجعلك تعرض وتعدل حقول ACF بسهولة من قائمة تدويناتك.

en: Find out more
ar: معرفة المزيد

en: Actions
ar: تطبيقات

en: Use icons?
ar: استخدم أيقونات؟

en: Use icons instead of text for displaying the actions.
ar: استخدام أيقونات بدلاً من النص لعرض الإجراءات.

en: Checkmark (true/false)
ar: علامة إختيار (صح/خطأ)

en: Media Library
ar: مكتبة الوسائط

en: Post Title (Post ID's)
ar: عنوان تدوينة (أرقام تدوينات)

en: Username (User ID's)
ar: اسم مستخدم (أرقام مستخدمين)

en: Term Name (Term ID's)
ar: اسم العبارة (أرقام العبارات)

en: Select your custom field.
ar: اختر حقلك المخصوص

en: No custom fields available.
ar: لا توجد حقول مخصوصة متوفرة.

en: Please create a %s item first.
ar: الرجاء إنشاء %s أولاً.

en: Field Type
ar: نوع الحقل

en: This will determine how the value will be displayed.
ar: هذا سيحدد كيف سيتم عرض القيمة.

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Used by Menu
ar: مستخدم بواسطة القائمة

en: Link to menu
ar: ربط بالقائمة

en: This will make the title link to the menu.
ar: هذا سوف يجعل العنوان رابطاً للقائمة.

en: ID
ar: رقم

en: Agent
ar: عميل

en: Approved
ar: موافق عليه

en: Avatar
ar: صورة

en: Author email
ar: بريد الكاتب

en: Author IP
ar: عنوان آي بي الكاتب

en: Author name
ar: اسم الكاتب

en: Author url
ar: عنوان موقع الكاتب

en: Author
ar: الكاتب

en: Date GMT
ar: تاريخ GMT

en: Content
ar: المحتوى

en: Post
ar: تدوينة

en: In Reply To
ar: ردا على

en: User
ar: مستخدم

en: Word count
ar: عدد الكلمات

en: Alt
ar: بديل

en: Attached to post
ar: مرفق في التدوينة

en: Available Sizes
ar: الأحجام المتوفرة

en: full size
ar: حجم كامل

en: Caption
ar: شرح

en: Description
ar: وصف

en: Dimensions
ar: أبعاد

en: EXIF data
ar: بيانات EXIF

en: Aperture
ar: فتحة

en: Credit
ar: شرف

en: Camera
ar: كاميرا

en: Timestamp
ar: طابع زمني

en: Copyright EXIF
ar: بيانات EXIF حق النشر

en: Focal Length
ar: بعد بؤري

en: Shutter Speed
ar: سرعة مصراع

en: Title
ar: عنوان

en: File name
ar: اسم ملف

en: File size
ar: حجم ملف

en: Full path
ar: مسار كامل

en: Path scope
ar: نطاق المسار

en: Part of the file path to display
ar: جزء من مسار الملف للعرض

en: Relative to domain
ar: نسبي للنطاق

en: Relative to main uploads folder
ar: نسبي لمجلد المرفوعات الأساسي

en: Height
ar: إرتفاع

en: Mime type
ar: نوع Mime

en: No. of Attachments
ar: عدد المرفقات

en: Attachments
ar: مرفقات

en: Display Author As
ar: عرض الكاتب كـ

en: View Public Author Page
ar: عرض الصفحة العامة للكاتب

en: Page the author name should link to.
ar: صفحات يجب على اسم الكاتب الربط إليها.

en: Before More Tag
ar: قبل وسم المزيد

en: Comment count
ar: عدد التعليقات

en: Total
ar: المجموع

en: Pending
ar: بالانتظار

en: Spam
ar: مزعج

en: Trash
ar: المهملات

en: Comment status
ar: حالة التعليق

en: Select which comment status you like to display.
ar: اختر حالة التعليق الذي تريد عرضه.

en: Depth
ar: عمق

en: Estimated Reading Time
ar: زمن القراءة التقريبي

en: second | seconds
ar[0]: ثانية
ar[1]: ثانية
ar[2]: ثانيتان
ar[3]: ثواني
ar[4]: ثواني
ar[5]: ثواني

en: minute | minutes
ar[0]: دقيقة
ar[1]: دقيقة
ar[2]: دقيقتان
ar[3]: دقائق
ar[4]: دقائق
ar[5]: دقائق

en: Words per minute
ar: كلمة في الدقيقة

en: Estimated reading time in words per minute
ar: زمن القراءة التقريبي بعدد الكلمات في الدقيقة

en: Featured Image
ar: الصورة المميزة

en: Post Format
ar: تنسيق التدوينة

en: Last Modified Author
ar: كاتب آخر تحديث

en: Last modified
ar: آخر تحديث

en: Order
ar: ترتيب

en: Page Template
ar: قالب الصفحة

en: Parent
ar: الأب

en: Path
ar: مسار

en: Permalink
ar: رابط دائم

en: Link to post
ar: ربط بالتدوينة

en: This will make the permalink clickable.
ar: هذا سوف يجعل الرابط الدائم قابل للضغط.

en: Ping status
ar: حالة التنبيه

en: Roles
ar: الأدوار

en: Slug
ar: الاسم اللطيف

en: Status
ar: الحالة

en: Sticky
ar: لاصق

en: Title without actions
ar: عنوان بدون إجراءات

en: Length
ar: طول

en: Notes
ar: ملاحظات

en: Owner
ar: مالك

en: Target
ar: هدف

en: Display name
ar: اسم العرض

en: First name
ar: الاسم الأول

en: Last name
ar: الاسم الأخير

en: Post Count
ar: عدد التدوينات

en: Post Type
ar: نوع تدوبنة

en: Registered
ar: مسجل

en: Visual Editor
ar: المحرر المرئي

en: Url
ar: عنوان موقع
