Admin Columns - en to ja_JP translation catalogue (239 entries)

en: Thumbnail
ja_JP: サムネイル

en: Medium
ja_JP: メディア

en: Large
ja_JP: 大

en: Full
ja_JP: フルサイズ

en: Date Format
ja_JP: データフォーマット

en: This will determine how the date will be displayed.
ja_JP: 日付の表示方法を設定する。

en: Example:
ja_JP: 例：

en: Leave empty for WordPress date format, change your <a href="%s">default date format here</a>.
ja_JP: 設定＞一般 <a href="%s">日付フォーマット</a>を利用する場合は空白にしてください。

en: Documentation on date and time formatting.
ja_JP: 日付と時刻のフォーマット

en: Excerpt length
ja_JP: 抜粋の長さ

en: Number of words
ja_JP: 文字数

en: Preview size
ja_JP: プレビューサイズ

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: width
ja_JP: 幅

en: height
ja_JP: 高さ

en: Before
ja_JP: 表示の前

en: This text will appear before the custom field value.
ja_JP: このテキストはカスタムフィールドの値の前に表示されます。（ＨＴＭＬタグ含む）

en: After
ja_JP: 表示の後

en: This text will appear after the custom field value.
ja_JP: このテキストはカスタムフィールドの値の後に表示されます。（ＨＴＭＬタグ含む）

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Choose a column type.
ja_JP: 列に表示するタイプを設定します。

en: ID
ja_JP: ＩＤ

en: Label
ja_JP: ラベル

en: This is the name which will appear as the column header.
ja_JP: 列に表示される名前

en: Width
ja_JP: 表示幅

en: default
ja_JP: 初期値

en: Actions
ja_JP: アクション

en: Unapprove
ja_JP: 承認しない

en: Approve
ja_JP: 承認する

en: Restore
ja_JP: 初期状態に戻す

en: Delete Permanently
ja_JP: 完全に削除する

en: Quick&nbsp;Edit
ja_JP: クイック編集

en: Reply
ja_JP: リプライ

en: Agent
ja_JP: エージェント

en: Approved
ja_JP: 承認された

en: Avatar
ja_JP: アバター

en: Author email
ja_JP: 投稿者メール

en: Author IP
ja_JP: 投稿者ＩＰ

en: Author url
ja_JP: 投稿者URL

en: Author
ja_JP: 投稿者

en: Date GMT
ja_JP: 日時(GMT)

en: Submitted on <a href="%1$s">%2$s at %3$s</a>
ja_JP: 送信する <a href="%1$s">%2$s at %3$s</a>

en: Date
ja_JP: 日付

en: Excerpt
ja_JP: エキスポート

en: In Reply To
ja_JP: 返信先

en: Word count
ja_JP: 文字数

en: Custom Field
ja_JP: カスタムフィールド

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Checkmark (true/false)
ja_JP: チェックマーク(true/false)

en: Color
ja_JP: 色

en: Counter
ja_JP: カウンター

en: Image
ja_JP: 画像

en: Media Library
ja_JP: メディアライブラリー

en: Multiple Values
ja_JP: 複数の値

en: Numeric
ja_JP: 数値

en: Post Title (Post ID's)
ja_JP: タイトル(Post ID's)

en: Username (User ID's)
ja_JP: ユーザー名(User ID's)

en: Select your custom field.
ja_JP: カスタムフィールドを選択

en: No custom fields available.
ja_JP: カスタムフィールドがありません

en: Field Type
ja_JP: フィールドタイプ

en: This will determine how the value will be displayed.
ja_JP: 表示される方法を設定します

en: You are about to delete this link '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
ja_JP: このリンクを削除しようとしています '%s'
    'Cancel' は中止します, 'OK' は削除します。

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Description
ja_JP: 説明

en: Length
ja_JP: 長さ

en: Notes
ja_JP: 注釈

en: Owner
ja_JP: オーナー

en: Target
ja_JP: ターゲット

en: Alt
ja_JP: 代替テキスト

en: Available Sizes
ja_JP: 利用できるサイズ

en: full size
ja_JP: フルサイズ

en: Caption
ja_JP: キャプション

en: Dimensions
ja_JP: 大きさ

en: EXIF data
ja_JP: EXIFデータ

en: Aperture
ja_JP: 絞り(Aperture)

en: Credit
ja_JP: クレジット

en: Camera
ja_JP: カメラ

en: Timestamp
ja_JP: タイムスタンプ

en: Copyright EXIF
ja_JP: EXIF著作権

en: Focal Length
ja_JP: 焦点距離(Focal Length)

en: ISO
ja_JP: 感度(ISO)

en: Shutter Speed
ja_JP: シャッタースピード

en: Title
ja_JP: タイトル

en: File name
ja_JP: ファイル名

en: File size
ja_JP: ファイルサイズ

en: Full path
ja_JP: フルパス

en: Height
ja_JP: 高さ

en: Mime type
ja_JP: Mimeタイプ

en: Edit this item
ja_JP: 項目を編集

en: Edit this item inline
ja_JP: この項目をインラインで編集する。

en: Restore this item from the Trash
ja_JP: この項目をゴミ箱から復元する。

en: Move this item to the Trash
ja_JP: この項目をゴミ箱へ移動

en: Trash
ja_JP: ゴミ箱

en: Delete this item permanently
ja_JP: この項目を完全に削除

en: Preview &#8220;%s&#8221;
ja_JP: プレビュー &#8220;%s&#8221;

en: Preview
ja_JP: プレビュー

en: View &#8220;%s&#8221;
ja_JP: 表示 &#8220;%s&#8221;

en: View
ja_JP: 表示

en: No. of Attachments
ja_JP: アタッチメント（ファイル等）ＩＤ

en: Attachment
ja_JP: アタッチメント（ファイル等）

en: Display Author As
ja_JP: 投稿者名

en: Display Name
ja_JP: 表示名

en: First Name
ja_JP: 姓

en: Last Name
ja_JP: 名

en: Nickname
ja_JP: ニックネーム

en: User Login
ja_JP: ユーザーログイン名

en: User Email
ja_JP: ユーザーメール

en: User ID
ja_JP: ユーザーＩＤ

en: First and Last Name
ja_JP: 姓名

en: This is the format of the author name.
ja_JP: 投稿者の表示方法

en: Before More Tag
ja_JP: タグの前に

en: Comment count
ja_JP: コメント数

en: Total
ja_JP: トータル

en: Pending
ja_JP: ペンディング

en: Spam
ja_JP: スパム

en: Comment status
ja_JP: コメントステータス

en: Select which comment status you like to display.
ja_JP: 表示させたいコメントステータスを選択します。

en: Featured Image
ja_JP: 注目画像

en: Post Format
ja_JP: ポストフォーマット

en: Last modified
ja_JP: 最終更新

en: Page Order
ja_JP: ページオーダー

en: Page Template
ja_JP: ページテンプレート

en: Parent
ja_JP: パーマメント

en: Ping status
ja_JP: Pingステータス

en: Roles
ja_JP: 権限

en: Slug
ja_JP: スラッグ

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Published
ja_JP: 公開

en: Draft
ja_JP: 下書き

en: Scheduled
ja_JP: 予定の

en: Private
ja_JP: プライベート

en: Pending Review
ja_JP: レビュー待ち

en: Sticky
ja_JP: 先頭に固定表示

en: Taxonomy
ja_JP: タクソノミー

en: Comment Count
ja_JP: コメント数

en: First name
ja_JP: 名

en: Last name
ja_JP: 姓

en: Post Count
ja_JP: コメント

en: Post Type
ja_JP: 投稿タイプ

en: Registered
ja_JP: 登録された

en: Url
ja_JP: URL

en: Admin Columns Settings
ja_JP: Admin Columns 設定

en: %s column is already present and can not be duplicated.
ja_JP: %s 列はすでに存在します。複製することができません

en: Default settings succesfully restored.
ja_JP: 初期設定を復元しました。

en: Overview
ja_JP: 概要

en: This plugin is for adding and removing additional columns to the administration screens for post(types), pages, media library, comments, links and users. Change the column's label and reorder them.
ja_JP: このプラグインは管理画面に表示される列の追加・削除や並び変えを可能にします。
    投稿・メディアページ・コメント・リンク・ユーザー・カスタム投稿(post type)に対応し
    ＰＲＯ版ではソート・フィルタリングも可能になります。

en: Basics
ja_JP: 基本

en: Change order
ja_JP: 並びを変更

en: By dragging the columns you can change the order which they will appear in.
ja_JP: 列幅をドラッグして表示される場所を変更することが可能です。

en: Change label
ja_JP: ラベルの変更

en: By clicking on the triangle you will see the column options. Here you can change each label of the columns heading.
ja_JP: 列の表示オプションを表示します。
    見出しや列のラベルを変更できます。

en: Change column width
ja_JP: 列幅を変更

en: By clicking on the triangle you will see the column options. By using the draggable slider you can set the width of the columns in percentages.
ja_JP: 三角形をクリックすると、列のオプションが表示されます。ドラッグ可能なスライダーを使用することで、パーセンテージで列の幅を設定することができます。

en: 'Custom Field' column
ja_JP: カスタムフィールド幅

en: The custom field colum uses the custom fields from posts and users. There are 10 types which you can set.
ja_JP: カスタムフィールドには設定可能な10種類のタイプあります

en: Value: Can be either a string or array. Arrays will be flattened and values are seperated by a ',' comma.
ja_JP: 値：文字列または配列になります。配列は、区切ります。

en: Value: should contain an image URL or Attachment IDs ( seperated by a ',' comma ).
ja_JP: 値：画像URLやファイルＩＤを含んでいる必要があります。(複数の場合は"、”で区切ってください)

en: Value: This will show the first 20 words of the Post content.
ja_JP: 値：投稿内容の最初の２０文字が表示されます。

en: Value: should be an array. This will flatten any ( multi dimensional ) array.
ja_JP: 値：配列でなければいけません。(配列をフラット化します)

en: Value: Integers only.<br/>If you have the 'sorting addon' this will be used for sorting, so you can sort your posts on numeric (custom field) values.
ja_JP: 値：整数だけ<br/>サポートします。ソートアドオンが有効な場合(カスタムフィールド)記事を並び変えることができます。

en: Value: Can be unix time stamp or a date format as described in the <a href='%s'>Codex</a>. You can change the outputted date format at the <a href='%s'>general settings</a> page.
ja_JP: 値：<a href='%s'>Codex</a>の説明であるようにunixタイムスタンプや日付形式を指定できます。設定＞一般<a href='%s'>日付のフォーマット</a>設定を利用できます。

en: Post Titles
ja_JP: 投稿タイトル

en: Value: can be one or more Post ID's (seperated by ',').
ja_JP: 値：複数の場合は、ポストＩＤを(、)で区切ってください。

en: Usernames
ja_JP: ユーザー名

en: Value: can be one or more User ID's (seperated by ',').
ja_JP: 値；複数のユーザーの場合は(、)で区切ってください。

en: Checkmark
ja_JP: チェックマーク

en: Value: should be a 1 (one) or 0 (zero).
ja_JP: 値:1(one)または0(zero)

en: Value: hex value color, such as #808080.
ja_JP: 値：ＨＥＸカラーコード　#808080など

en: Value: Can be either a string or array. This will display a count of the number of times the meta key is used by the item.
ja_JP: 値：文字列または配列。meta_keyの場合は回数を表示します

en: Welcome to Admin Columns
ja_JP: ようこそ　Admin Columns

en: Thank you for updating to the latest version!
ja_JP: 最新のバージョンに更新して頂きありがとうございます。

en: Admin Columns is more polished and enjoyable than ever before. We hope you like it.
ja_JP: Admin Columns は洗練された管理画面を提供します。
    私たちは、あなたやあなたのユーザーが喜ぶことを願っています。

en: What’s New
ja_JP: 最新

en: Changelog
ja_JP: 変更履歴

en: Addons
ja_JP: アドオン

en: Addons are now activated by downloading and installing individual plugins. Although these plugins will not be hosted on the wordpress.org repository, each Add-on will continue to receive updates in the usual way.
ja_JP: アドオンは現在、個々のプラグインをダウンロードし、インストールすることで有効になります。これらのプラグインはwordpress.orgリポジトリ上でホストされることはありませんが、各アドオン通常の方法でアップデートを受信していきます。

en: This website uses the Sortorder Addon. This addon needs to be downloaded.
ja_JP: このサイトはソートアドインを使用しています。このアドインをダウンロードする必要があります。

en: Addons are seperate plugins which need to be downloaded.
ja_JP: アドオンをダウンロードする必要がある別のプラグインです。

en: Download your Addons
ja_JP: アドインをダウンロードする

en: This website does not use add-ons
ja_JP: このサイトはプロ版を使用していません。

en: Important
ja_JP: インポート

en: Database Changes
ja_JP: データベースの変更

en: The database has been changed between versions 1 and 2. But we made sure you can still roll back to version 1x without any issues.
ja_JP: データベースには、バージョン1と2で変更されました。しかし、我々は、何の問題もなく戻ってバージョン1Xにロールバックすることができことを確認しています。

en: Make sure you backup your database and then click
ja_JP: クリックしてデータバースのバックアップを作る

en: Upgrade Database
ja_JP: データベースをアップデート

en: Potential Issues
ja_JP: 潜在的な問題

en: Migrating from v1 to v2
ja_JP: Ｖｅｒ1からＶｅｒ2への移行

en: guide to view the full list of changes.
ja_JP: 変更点の詳細案内

en: When you have found a bug please <a href="%s">report them to us</a> so we can fix it in the next release.
ja_JP: バグを発見した場合は<a href="%s">バグレポート</a>で報告してください。次回リリースで修正致します。

en: Important!
ja_JP: 大切な事

en: If you updated the Admin Columns plugin without prior knowledge of such changes, Please roll back to the latest
ja_JP: プラグイン管理の列を更新した場合、最新のものにロールバックしてください。

en: of this plugin.
ja_JP: このプラグイン

en: Changelog for
ja_JP: 変更履歴の

en: Learn more
ja_JP: 詳細はこちら

en: Start using Admin Columns
ja_JP: Admin Columnsをはじめましょう

en: General Settings
ja_JP: 一般設定

en: Customize your Admin Columns settings.
ja_JP: 管理画面の列表示を<br/>
    カスタマイズします。

en: Show "Edit Columns" button on admin screens. Default is <code>off</code>.
ja_JP: 管理者画面に”列編集”ボタンを表示します。初期設定は<code>off</code>です。

en: Save
ja_JP: 保存

en: Restore Settings
ja_JP: 設定の復元

en: This will delete all column settings and restore the default settings.
ja_JP: 追加された全ての列を削除し、<br/>
    デフォルト設定に戻します。

en: Restore default settings
ja_JP: デフォルト設定に戻します。

en: Warning! ALL saved admin columns data will be deleted. This cannot be undone. \'OK\' to delete, \'Cancel\' to stop
ja_JP: 注意！　保存された、すべての列表示が削除されます。元に戻すことはできません。 \'OK\' で削除します \'Cancel\'で中止します。

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Store settings
ja_JP: 設定を保存

en: Update
ja_JP: アップデート

en: Warning! The %s columns data will be deleted. This cannot be undone. \'OK\' to delete, \'Cancel\' to stop
ja_JP: 注意! 　あなたが設定した　%s 列は削除されWP初期値に戻ります。削除すると元に戻すことはできません. \'OK\' で削除　\'Cancel\' でキャンセル

en: columns
ja_JP: －列

en: Add Sorting
ja_JP: ソートを追加

en: Add Filtering
ja_JP: フィルターを追加

en: Add Import/Export
ja_JP: 設定のインポート・エキスポートを追加

en: Support
ja_JP: サポート

en: Check the <strong>Help</strong> section in the top-right screen.
ja_JP: 画面右上の<strong>Help</strong>を確認してください。

en: For full documentation, bug reports, feature suggestions and other tips <a href='%s'>visit the Admin Columns website</a>
ja_JP: ドキュメント・バグレポート・機能の提案などは<br/>
     <a href='%s'> Admin Columns website</a>を訪れてください。

en: Drag and drop to reorder
ja_JP: ドロップ＆ドラッグで表示順序を変更できます

en: Add Column
ja_JP: 列の追加

en: settings succesfully restored.
ja_JP: 設定を復元しました。

en: No columns settings available.
ja_JP: 設定された列はありません

en: You are trying to store the same settings for %s.
ja_JP: %sはすでに設定済みです

en: Settings for %s updated succesfully.
ja_JP: 設定 %s は正常にアップデートしました。

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Links
ja_JP: リンク

en: Users
ja_JP: ユーザー

en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

en: requires a database upgrade
ja_JP: データベースの更新（アップグレード）が必要です。

en: why?
ja_JP: なぜ？

en: Please
ja_JP: どうぞ

en: backup your database
ja_JP: データベースのバックアップ

en: then click
ja_JP: クリックする

en: Migrating Column Settings
ja_JP: 移行列の設定

en: No Upgrade Required
ja_JP: アップグレード不可

en: Return to welcome screen.
ja_JP: 「ようこそ」の画面へ戻ります

en: Upgrade Complete!
ja_JP: 更新完了

en: Return to settings.
ja_JP: 設定へ戻る

en: Error
ja_JP: エラー

en: Sorry. Something went wrong during the upgrade process. Please report this on the support forum.
ja_JP: 申し訳ありません。アップグレードプロセス中にエラーが発生しました。サポートフォーラムへ報告してください。

en: Edit columns
ja_JP: 列の編集
