RapidSVN 0.9.5 - en to ja translation catalogue (415 entries)

en: %s  code: %ld
ja: %s コード: %ld

en: %s Version %s
ja: %s バージョン %s

en: %x %X
ja: %Y-%m-%d %H:%M:%S

en: &About...
ja: このソフトウェアについて(&A)...

en: &Add	INS
ja: 追加(&A)	INS

en: &Add Existing Working Copy...
ja: 既存の作業コピーを追加(&A)...

en: &Annotate
ja: 注釈(&A)

en: &Annotate...
ja: 注釈(&A)...

en: &Bookmarks
ja: ブックマーク(&B)

en: &Close
ja: 閉じる(&C)

en: &Contents	F1
ja: コンテンツ(&C)	F1

en: &Copy...	F5
ja: コピー(&C)...	F5

en: &Create...
ja: 作成(&C)...

en: &Delete	DEL
ja: 削除(&D)	DEL

en: &Delete...
ja: 削除(&D)...

en: &Diff
ja: 比較(&D)

en: &Diff to Base...	CTRL+B
ja: BASEと比較(&D)...	CTRL+B

en: &Diff to Head...	CTRL+H
ja: HEADと比較(&D)...	CTRL+H

en: &Diff...	CTRL+D
ja: 比較(&D)...	CTRL+D

en: &Edit Bookmark...
ja: ブックマークの編集(&E)...

en: &Edit...
ja: 編集(&E)...

en: &Edit...	F3
ja: 編集(&E)...	F3

en: &Export...	CTRL-E
ja: エクスポート(&E)...	CTRL-E

en: &Extras
ja: 特別(&E)

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &Files to commit
ja: コミット(&F)

en: &Get
ja: 取得(&G)

en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: &Ignore	CTRL-DEL
ja: 無視(&I)	CTRL-DEL

en: &Import...	CTRL-I
ja: インポート(&I)...	CTRL-I

en: &Index	Shift+F1
ja: 目次(&I)	Shift+F1

en: &Info...
ja: 情報(&I)...

en: &Lock...
ja: ロック(&L)...

en: &Log...	CTRL-L
ja: ログ(&L)...	CTRL-L

en: &Merge
ja: マージ(&M)

en: &Modify
ja: 変更(&M)

en: &New...
ja: 新規(&N)...

en: &Permanently
ja: 常に(&P)

en: &Properties...	CTRL-P
ja: 属性(&P)...	CTRL-P

en: &Query
ja: クエリ(&Q)

en: &Recent entries:
ja: 最近のエントリ(&R):

en: &Remove Bookmark
ja: ブックマークの削除(&R)

en: &Repository
ja: リポジトリ(&R)

en: &Stop
ja: 停止(&S)

en: &Switch Repository URL...
ja: リポジトリURLの切り替え(&S)...

en: &Temporarily
ja: 今回だけ(&T)

en: &Tests
ja: テスト(&T)

en: &Toggle
ja: 反転(&T)

en: &Unlock
ja: ロック解除(&U)

en: &Update...	CTRL-U
ja: 更新(&U)...	CTRL-U

en: &View
ja: 表示(&V)

en: &View...
ja: 表示(&V)...

en: - The certificate has an unknown error.
ja: - 証明書には不明なエラーがあります。

en: - The certificate has expired.
ja: - 証明書は期限切れです。

en: - The certificate hostname does not match.
ja: - 証明書のホスト名は一致しません。

en: - The certificate is not issued by a trusted authority.
      Use the fingerprint to validate the certificate manually!
ja: - 証明書は信頼された認証期間から発行されていません。
      フィンガープリントを見て、証明書を検証してください！

en: - The certificate is not yet valid.
ja: - 無効な証明書です。

en: <None>
ja: <なし>

en: About %s
ja: %s について

en: Action
ja: アクション

en: Add
ja: 追加

en: Add Existing &Repository...
ja: 既存のリポジトリを追加(&R)...

en: Add r&ecursive
ja: 子階層も追加(&E)

en: Add selected
ja: 追加

en: Add to bookmarks
ja: ブックマークに追加

en: Added
ja: 追加

en: Added repository to bookmarks '%s'
ja: リポジトリはブックマーク '%s' に追加されました

en: Added working copy to bookmarks '%s'
ja: 作業コピーはブックマーク '%s' に追加されました

en: Adding directory to repository: %s
ja: ディレクトリをリポジトリに追加します: %s

en: Adding file to repository: %s
ja: ファイルをリポジトリに追加しています: %s

en: Affected Files/Dirs
ja: 影響を受けたファイル/ディレクトリ

en: All files|*
ja: 全てのファイル|*

en: An error occured while launching the browser
ja: ブラウザの起動中にエラーが発生しました

en: An error occurred while checking valid actions
ja: アクションのチェック中にエラーが発生しました

en: Annotate
ja: 注釈履歴

en: Are you sure that you want to import
    
      %s
    
    into
    
      %s?
ja: 以下を本当にインポートしますか
    
      %s
    
    保存先
    
      %s

en: Authentication
ja: 認証

en: Author
ja: 作者

en: Bookmark
ja: ブックマーク

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Bring changes from the repository into the working copy
ja: リポジトリの変更を作業コピーに反映

en: Browse
ja: 参照

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Certificate Information:
ja: 証明書情報:

en: Check&out...	CTRL-O
ja: チェックアウト(&O)...	CTRL-O

en: Checkout
ja: チェックアウト

en: Checkout New Working Copy...
ja: 新しい作業コピーをチェックアウト

en: Checkout Test
ja: チェックアウトテスト

en: Checksum
ja: チェックサム

en: Checksum: %s
ja: チェックサム: %s

en: Cleanup
ja: クリーンアップ

en: Co&mmit...	CTRL-ENTER
ja: コミット(&M)...	CTRL-ENTER

en: Columns
ja: 列の表示

en: Commit
ja: コミット

en: Commit Log Message
ja: ログメッセージをコミット

en: Commit log message: default to most recent
ja: コミットログメッセージ: 最近のものをデフォルトに

en: Commit selected
ja: コミット

en: Committed revision
ja: コミットしたリビジョン

en: Compare:
ja: 比較:

en: Conflict BASE
ja: BASEと衝突

en: Conflict BASE File: %s
ja: BASEと衝突するファイル: %s

en: Conflict HEAD
ja: HEADと衝突

en: Conflict HEAD File: %s
ja: HEADと衝突するファイル: %s

en: Conflict Properties File: %s
ja: 属性が衝突するファイル: %s

en: Conflict Work
ja: 作業コピーと衝突

en: Conflict Working File: %s
ja: 作業コピーと衝突するファイル: %s

en: Copied
ja: コピー

en: Copied From Rev: %ld
ja: コピー元リビジョン: %ld

en: Copied From URL: %s
ja: コピー元URL: %s

en: Copied from Path
ja: コピー元パス

en: Copied from Rev
ja: コピー元リビジョン

en: Copy
ja: コピー

en: Copy/Move
ja: コピー/移動

en: Copying file into working directory: %s
ja: 作業ディレクトリにファイルをコピーしています: %s

en: Copying file: %s
ja: ファイルをコピーしています: %s

en: Could not set working directory to %s
ja: 作業ディレクトリを%sに設定できません

en: Create New Repository...
ja: リポジトリの新規作成...

en: Date
ja: 日付

en: Date:
ja: 日付:

en: Delete
ja: 削除

en: Delete files and directories from version control
ja: ファイルおよびディレクトリをバージョン管理から削除

en: Delete selected
ja: 削除

en: Deleted
ja: 削除

en: Destination Directory
ja: 出力ディレクトリ

en: Destination file
ja: 出力ファイル

en: Destination path
ja: 出力パス

en: Diff
ja: 比較

en: Diff Tool
ja: 比較ツール

en: Diff to BASE
ja: BASEと比較

en: Diff to HEAD
ja: HEADと比較

en: Diff to another revision/date
ja: 他のリビジョン/日付と比較する

en: Diff two revisions/dates
ja: 2つのリビジョン/日付を比較

en: Different login for each bookmark in the bookmarks list
ja: ブックマークごとに異なるログインを使う

en: Directory:
ja: ディレクトリ:

en: Display conflicted files/directories
ja: 競合ファイル/ディレクトリを表示します

en: Display info about selected entries
ja: 選択したエントリの情報を表示します

en: Display modified files/directories
ja: 変更ファイル/ディレクトリを表示します

en: Display unmodified files/directories
ja: 未変更ファイル/ディレクトリを表示します

en: Display unversioned files/directories
ja: バージョン管理されていないファイル/ディレクトリを表示します

en: Do you want to delete the selected files/directories?
ja: 選択したファイル/ディレクトリを削除しますか?

en: Do you want to revert local changes?
ja: ローカルな変更を元に戻しますか?

en: Do you want to unlock the selected files/directories?
ja: 選択したファイル/ディレクトリのロックを解除しますか?

en: E&xit	CTRL-Q
ja: 終了(&X)	CTRL-Q

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Bookmark
ja: ブックマークの編集

en: Edit Property
ja: 属性の編集

en: Enter &log message
ja: ログメッセージを入力してください(&L)

en: Enter a comment for this lock
ja: このロックにコメントを入力してください

en: Enter log message
ja: ログメッセージを入力してください

en: Enter new name:
ja: 新しい名前を入力:

en: Enter the local path where you want the code be exported.
ja: コードをエクスポートしたいローカルパスを入力してください。

en: Enter the local path where you want the code checked out to here.
ja: コードをチェックアウトしたいローカルパスを入力してください。

en: Enter the repository URL (not local path) here.
ja: リポジトリURL(ローカルパスではありません)を入力してください。

en: Enter what kind of symbol(s) do you want as EOL (end of line) in exported files.
ja: エクスポートされるファイル中のEOL(行終端)として望ましい記号の種類を入力してください。

en: Error
ja: エラー

en: Error retrieving status:
ja: ステータス取得エラー:

en: Error setting the property values
ja: 属性値設定エラー

en: Error validating server certificate for '%s':
ja: サーバ証明書 '%s' 検証エラー:

en: Error while performing action.
ja: アクション実行中にエラー

en: Error while performing action: %s
ja: アクション実行中にエラー: %s

en: Error while preparing action.
ja: アクション準備中にエラー

en: Error while preparing action: %s
ja: アクション準備中にエラー: %s

en: Error while refreshing filelist (%s)
ja: ファイルリスのトリフレッシュ中にエラー (%s)

en: Error while updating filelist
ja: ファイルリスト更新中にエラー

en: Error while updating filelist (%s)
ja: ファイルリスト更新中にエラー(%s)

en: Error: %s
ja: エラー: %s

en: Exception occured during filelist update
ja: ファイルリスト更新中に例外が発生

en: Executable Files|*.exe;*.com;*.bat|All files (*.*)|*.*
ja: 実行可能ファイル|*.exe;*.com;*.bat|全てのファイル (*.*)|*.*

en: Execute
ja: 実行

en: Execute diff tool: %s
ja: 比較ツールを実行: %s

en: Execute editor: %s
ja: エディタを実行: %s

en: Execute file explorer: %s
ja: ファイルエクスプローラを実行: %s

en: Execute merge tool: %s
ja: マージツールを実行: %s

en: Execute: %s
ja: 実行: %s

en: Explore...	F2
ja: エクスプローラ...	F2

en: Export
ja: エクスポート

en: Extension
ja: 拡張子

en: Failed to lock
ja: ロックに失敗しました

en: Failed to unlock
ja: ロック解除に失敗しました

en: File
ja: ファイル

en: File path required when importing a file!
ja: ファイルをインポートするにはファイルパスが必要です!

en: Fingerprint:
ja: フィンガープリント:

en: First path or URL is required for merge!
ja: マージには第1パスまたはURLが必要です!

en: First working copy or URL
ja: 第1パスまたはURL

en: For more information see:
ja: 詳しくは以下を参照:

en: Force
ja: 強制

en: Force removal
ja: 強制削除

en: Force to execute even if destination directory not empty, causes overwriting of files with the same names.
ja: 出力先ディレクトリが空でなくても強制的に実行します。ファイルは同じ名前で上書きされます。

en: Force unlocking even if you are not the lock owner
ja: 自分がロック所有者でなくても強制的にロックを解除する

en: General
ja: 一般

en: Get file %s rev. %s
ja: ファイルを取得: %s リビジョン %s

en: History: %d revisions
ja: 履歴: 計 %d リビジョン

en: Hostname:
ja: ホスト名:

en: If not using the latest version of the files, specify which revision to use here.
ja: 最新バージョンのファイルを使わない場合、どのリビジョンを使うか指定してください。

en: If the files were renamed or moved some time, specify which peg revision to use here.
ja: ファイルが名前変更または移動されている場合、どのペグ・リビジョンを使うか指定してください。

en: Ignore
ja: 無視

en: Ignore Externals
ja: 外部参照を無視

en: Ignore externals
ja: 外部参照を無視

en: Import
ja: インポート

en: Importing file into repository: %s
ja: リポジトリにファイルをインポートします: %s

en: In&teractive Resolve...	CTRL-T
ja: 対話的に衝突を解消(&T)...	CTRL-T

en: Info
ja: 情報

en: Info selected
ja: 情報

en: Information
ja: 情報

en: Internal Error: There is another action running
ja: 内部エラー: 実行中の他アクションがあります

en: Internal Error: no client data for action event!
ja: 内部エラー: アクションイベントのためのクライアントデータがありません!

en: Internal Error: no context available
ja: 内部エラー: コンテキストがありません

en: Invalid revision number detected
ja: 無効なリビジョン番号が検出されました

en: Invalid selection. At least one revisions is needed for diff and no more than two.
ja: 無効な選択。比較には少なくとも1つ(かつ、2つ以下)のリビジョンが必要です。

en: Invalid selection. Exactly two revisions needed for merge.
ja: 無効な選択。マージには2つのリビジョンが必要です。

en: Invalid selection. Only one revision may be selected for annotate
ja: 無効な選択。注釈には1つのリビジョンしか選べません

en: Issue:
ja: 発行元:

en: Keep Locks
ja: ロックを維持

en: Last Changed
ja: 最終更新

en: Last Changed Author: %s
ja: 最終更新者: %s

en: Last Changed Date
ja: 最終更新日

en: Last Changed Rev: %ld
ja: 最終更新リビジョン: %ld

en: Line
ja: 行

en: Listener Test
ja: リスナテスト

en: Listing entries in '%s'
ja: '%s' のエントリを一覧しています

en: Locale Information:
    Language: %s
    System Name: %s
    Canonical Name: %s
ja: ロケール情報:
    言語: %s
    システム名: %s
    正式名称: %s

en: Locate help
ja: ヘルプを探す

en: Locate tips
ja: ヒントを探す

en: Locate tips file
ja: ヒントのファイルを探す

en: Lock
ja: ロック

en: Lock Comment
ja: ロックコメント

en: Lock Comment:
    %s
ja: ロックコメント:
    %s

en: Lock Creation Date
ja: ロック作成日

en: Lock Owner
ja: ロック所有者

en: Lock Owner: %s
ja: ロック所有者: %s

en: Lock Token: %s
ja: ロックトークン: %s

en: Locked
ja: ロック

en: Log
ja: ログ

en: Log History
ja: ログ履歴

en: Log Message
ja: ログメッセージ

en: Log Message:
ja: ログメッセージ:

en: Log selected
ja: ログ

en: Login...
ja: ログイン...

en: Logout
ja: ログアウト

en: Logout '%s'
ja: ログアウト '%s'

en: M&ove...	F6
ja: 移動(&O)...	F6

en: Make &directory...	F7
ja: ディレクトリの作成(&D)...	F7

en: Make directory
ja: ディレクトリの作成

en: Merge
ja: マージ

en: Merge Tool
ja: マージツール

en: Merge revisions
ja: リビジョン間でマージ

en: Merge...
ja: マージ...

en: Modified
ja: 変更

en: Move
ja: 移動

en: Moving file: %s
ja: ファイルを移動しています: %s

en: Multiple Files
ja: 複数ファイル

en: Name
ja: 名前

en: Name: %s
ja: 名前: %s

en: New Property
ja: 新しい属性

en: No diff tool set in the preferences
ja: 設定で比較ツールが指定されていません

en: No help file was chosen, would you like to be 
    asked again after next application start?
ja: ヘルプファイルが選択されていません。
    次回起動時にも問い合わせますか?

en: No merge tool set in the preferences
ja: 設定でマージツールが指定されていません

en: No tips file was chosen, would you like to be 
    asked again after next application start?
ja: ヒントファイルが選択されていません。
    次回起動時にも問い合わせますか?

en: Node Kind: %s
ja: ノードの種類: %s

en: Not specified
ja: 指定しない

en: Not versioned
ja: バージョン管理されていません

en: Open...
ja: 開く...

en: Overwrite
ja: 上書き

en: Password
ja: パスワード

en: Path
ja: パス

en: Path type:
ja: パスの種類:

en: Peg Revision
ja: ペグ・リビジョン

en: Please use the command line utility 'svnadmin'
    to create a new repository.
    
    This command line utility is not part of the
    RapidSVN distribution.
    
    More information about subversion:
    http://svnbook.red-bean.com/
    http://subversion.tigris.org
ja: 新しいリポジトリを作成するには、'svnadmin'
    コマンドラインユーティリティを使用してください。
    
    このコマンドラインユーティリティはRapidSVNの
    配布物には含まれていません。
    
    Subversionに関する詳細情報はこちら:
    http://svnbook.red-bean.com/
    http://subversion.tigris.org

en: Preferences
ja: 設定

en: Preferences...
ja: 設定...

en: Program arguments (%1=base, %2=theirs %3=mine %4=result):
ja: プログラム引数 (%1=ベース, %2=相手 %3=自分 %4=結果):

en: Program arguments (%1=file1, %2=file2):
ja: プログラム引数 (%1=ファイル1, %2=ファイル2):

en: Program arguments (%1=selected directory):
ja: プログラム引数 (%1=選択中ディレクトリ)

en: Program arguments (%1=selected file):
ja: プログラム引数 (%1=選択中ファイル):

en: Programs
ja: プログラム

en: Prop Date
ja: 属性の日付

en: Prop Status
ja: 属性の状態

en: Properties Last Updated
ja: 属性の最終更新

en: Properties:
ja: 属性:

en: Property
ja: 属性

en: Property Editor
ja: 属性エディタ

en: Purge temporary files on program exit
ja: プログラム終了時に一時ファイルを破棄する

en: Put files and directories under revision control
ja: ファイルとディレクトリをバージョン管理下に置く

en: RapidSVN Error
ja: RapidSVNエラー

en: RapidSVN Help: %s
ja: RapidSVN ヘルプ: %s

en: Re&name...	CTRL-N
ja: 名前の変更(&N)...	CTRL-N

en: Re&solve conflicts	CTRL-S
ja: 衝突の解消(&S)	Ctrl+S

en: Re&vert	CTRL-V
ja: 元に戻す(&V)	CTRL-V

en: Ready
ja: レディ

en: Ready
ja: レディ

en: Recent entries:
ja: 最近のエントリ:

en: Recursive
ja: 子階層を含む

en: Refresh
ja: リフレッシュ

en: Refresh View	CTRL-R
ja: 表示をリフレッシュ	CTRL-R

en: Refresh the file list
ja: ファイルリストをリフレッシュ

en: Refresh with Update
ja: 更新してリフレッシュ

en: Relocate
ja: 再配置

en: Remove 'conflicted' state on working copy files or directories
ja: 作業コピーのファイルまたはディレクトリの衝突状態を取り除く

en: Removed bookmark
ja: 削除済みブックマーク

en: Rename
ja: 名前の変更

en: Rep. Rev.
ja: リポジトリ リビジョン

en: Replaced
ja: 置換

en: Repository
ja: リポジトリ

en: Repository URL
ja: リポジトリURL

en: Repository URL is required for import!
ja: インポートにはリポジトリURLが必要です!

en: Repository UUID: %s
ja: リポジトリ UUID: %s

en: Repository: %s
ja: リポジトリ: %s

en: Reset Columns
ja: 列を初期化

en: Reset Flat Mode on every program start
ja: プログラムを開始するたびにフラットモードをリセット

en: Resolve
ja: 衝突の解消

en: Resolve selected
ja: 衝突の解消

en: Resolved
ja: 解消

en: Restore
ja: 復元

en: Restore pristine working copy file (undo all local edits)
ja: 初期作業コピーファイルを復元(すべてのローカル編集を元に戻す)

en: Revert
ja: 元に戻す

en: Revert selected
ja: 元に戻す

en: Revision
ja: リビジョン

en: Revision must be an unsigned number!
ja: リビジョンは正の数でなければなりません!

en: Revision or date #1:
ja: リビジョンまたは日付 #1:

en: Revision or date #2:
ja: リビジョンまたは日付 #2:

en: Revision:
ja: リビジョン:

en: Revision: %ld
ja: リビジョン: %ld

en: SSL Certificate
ja: SSL証明書

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Schedule: %s
ja: スケジュール: %s

en: Second path or URL is required for merge!
ja: マージには第2パスまたはURLが必要です!

en: Second working copy or URL
ja: 第2パスまたはURL

en: Select Certificate File
ja: 証明書ファイルを選択してください

en: Select a destination directory
ja: 出力ディレクトリを選択してください

en: Select a destination folder to merge to
ja: マージの出力先フォルダを選択してください

en: Select a directory
ja: ディレクトリを選択してください

en: Select a directory to import
ja: インポートするディレクトリを選択してください

en: Select a file to import
ja: インポートするファイルを選択してください

en: Select destination:
ja: 出力先を選択してください:

en: Select diff tool executable
ja: 実行可能な比較ツールを選択してください

en: Select merge tool executable
ja: 実行可能なマージツールを選択してください

en: Select standard editor executable
ja: 実行可能な標準エディタを選択してください

en: Select standard file explorer executable
ja: 実行可能なファイルエクスプローラを選択してください

en: Send changes from your working copy to the repository
ja: 変更を作業コピーからリポジトリに送信

en: Set this to get the latest version of the files in the repository.
ja: リポジトリ内のファイルの最新バージョンを得るにはこれをチェックします。

en: Set this to use BASE/HEAD (current) peg revision of the files.
ja: ファイルのBASE/HEAD(現行)ペグ・リビジョンを使用するにはこれをチェックします。

en: Set to automatically create a new working copy bookmark.
ja: チェックすると、作業コピーのブックマークが自動的に作成されます。

en: Set to get all subdirectories from the URL also.
ja: チェックすると、URLからすべてのサブディレクトリを取得します。

en: Set to ignore external definitions and the external working copies managed by them.
ja: チェックすると、ここで管理されている外部定義と外部参照作業コピーを無視します。

en: Show Startup Tips
ja: 起動時にヒントを表示

en: Show conflicted entries
ja: 競合エントリを表示

en: Show entries in subdirectories
ja: サブディレクトリ内のエントリを表示

en: Show ignored entries
ja: 無視エントリを表示

en: Show modified entries
ja: 変更エントリを表示

en: Show subdirectories
ja: サブディレクトリを表示

en: Show the log messages for the selected entries
ja: 選択されたエントリのログメッセージを表示

en: Show unmodified entries
ja: 未変更エントリを表示

en: Show unversioned entries
ja: バージョン管理されていないエントリを表示

en: Skip
ja: スキップ

en: Sort
ja: 並び替え

en: Sort Ascending
ja: 昇順に並び替え

en: Standard Editor
ja: 標準エディタ

en: Standard Explorer
ja: 標準エクスプローラ

en: Status
ja: 状態

en: Steal lock if it belongs to another user
ja: ロックが他のユーザに属している場合は奪う

en: Stop
ja: 停止

en: Stop the current action
ja: 現在のアクションを停止

en: Store authentication credentials on hard disk
ja: 認証証明書をハードディスクに保存

en: Switch URL
ja: URLの切り替え

en: Switch URL...	CTRL-S
ja: URLの切り替え...	CTRL-S

en: Test duration
ja: テスト所要時間

en: Test ended at
ja: テスト終了時刻

en: Test started at
ja: テスト開始時刻

en: Text Last Updated
ja: テキスト最終更新

en: The Editor is not configured. Please check Edit->Preferences>Programs
ja: エディタが設定されていません。編集->設定->プログラムを確認してください。

en: There were errors validating the server certificate.
    Do you want to trust this certificate?
ja: サーバ証明書の検証エラーがありました。
    本当にこの証明書を信用しますか?

en: This action has resulted in a commit - please enter a log message
ja: このアクションによってコミットが発生します。ログメッセージを入力してください。

en: Tree
ja: ツリー

en: Unimplemented action!
ja: 未実装アクション!

en: Unknown destination path
ja: 未知の出力パス

en: Unlock
ja: ロック解除

en: Unlocked
ja: ロックが解除

en: Update
ja: 更新

en: Update selected
ja: 更新

en: Updated
ja: 更新

en: Updating...
ja: 更新しています...

en: Use Path for Sorting
ja: 並び替えにパスを使用

en: Use URL/path:
ja: URL/パスを使用

en: Use always
ja: 常に使用

en: Use latest
ja: 最新を使用

en: User
ja: ユーザ

en: Valid from:
ja: 発効日:

en: Valid until:
ja: 有効期限:

en: Value
ja: 値

en: View
ja: 表示

en: Would you like to move or copy
    
    
      %s
    
    into
    
      %s?
ja: 以下をコピーもしくは移動しますか
    
    
      %s
    
    保存先
    
      %s

en: You cannot add a subversion administrative directory to the bookmarks!
ja: Subversion管理ディレクトリをブックマークに追加することはできません!

en: add
ja: 追加

en: added
ja: 追加

en: conflicted
ja: 衝突

en: delete
ja: 削除

en: deleted
ja: 削除

en: directory
ja: ディレクトリ

en: external
ja: 外部参照

en: file
ja: ファイル

en: ignored
ja: 無視

en: incomplete
ja: 未完了

en: merged
ja: マージ

en: missing
ja: 紛失

en: modified
ja: 変更

en: native
ja: ネイティブ

en: none
ja: なし

en: normal
ja: 通常

en: obstructed
ja: 妨害

en: outdated
ja: 期限切れ

en: replace
ja: 置換

en: replaced
ja: 置換

en: unknown
ja: 不明

en: unknown value
ja: 不明な値

en: unversioned
ja: バージョン管理外
