captcha - en to ru translation catalogue (215 entries)

en: "%s" option must not be fully disabled.
ru: Опция "%s"  не должна быть полностью отключена.

en: Activate
ru: Aktivovat

en: Add New
ru: Добавить

en: Addition
ru: Сложение

en: Advanced Protection
ru: Продвинутая защита

en: All dates
ru: Всё время

en: Allowed diapason
ru: Доступные диапазоны

en: Allowed formats
ru: Доступные форматы

en: Allowed separators for IPs: a comma
ru: Доступные разделители для IP: запятая

en: Allowed separators for reasons: a comma
ru: Доступные разделители для причин: запятая

en: Archive is empty
ru: Архив пустой

en: Arithmetic Actions
ru: Арифметические действия

en: Arithmetic actions
ru: Арифметические действия

en: Can not load images in to the "uploads" folder. Please, check your permissions.
ru: Невозможно загрузить изображения в папку "uploads". Пожалуйста, проверьте свои права.

en: Can't handle encrypting/decrypting data.
ru: Nelze zpracovat šifrování/dešifrování dat.

en: Captcha Field is Empty
ru: Пустое поле Captcha

en: Captcha Packages
ru: Пакеты Captcha

en: Captcha Settings
ru: Nastavení CAPTCHA

en: Captcha Title
ru: Заголовок Captcha

en: Captcha Type
ru: Тип

en: Captcha is Incorrect
ru: Captcha заполнена некорректно

en: Captcha loading...
ru: CAPTCHA načítání...

en: Captcha time limit exceeded.
ru: Časový limit CAPTCHA byl překročen.

en: Checkout form
ru: Форма оформления заказа

en: Click the BACK button on your browser, and try again.
ru: Klikněte ve vašem prohlížeči na tlačítko ZPĚT a zkuste to znovu.

en: Close
ru: Закрыть

en: Comments form
ru: Formulář pro odeslání komentáře

en: Complexity
ru: Сложность

en: Create a Group form
ru: Форма создания группы

en: Custom Code
ru: Vlastní kód

en: Date Added
ru: Дата добавления

en: Decryption password is not set
ru: Пароль для дешифровки не установлен

en: Default
ru: По умолчанию

en: ERROR
ru: CHYBA

en: Empty captcha.
ru: Prázdná CAPTCHA.

en: Enable Captcha for
ru: Povolit CAPTCHA pro

en: Enable to activate a time limit requeired to complete captcha.
ru: Включите, чтобы активировать временное ограничение на ввод Captcha.

en: Enable to add the CAPTCHA to forms on their settings pages.
ru: Povolit pro přidávání CAPTCHA do formulářů na jejich stránkách nastavení.

en: Enable to display captcha when the website page is loaded.
ru: Включите, чтобы отображать Captcha после того, как страница сайта была загружена.

en: Enable to display reload button for captcha.
ru: Включить отображение кнопки перезагрузки для Captcha.

en: Enable to enlarge captcha images on mouseover.
ru: Включить увеличение изображений при наведении.

en: Enable to use general captcha settings.
ru: Включите, чтобы использовать общие настройки.

en: Encryption password is not set
ru: Пароль для шифрования не установлен

en: Enlarge Images
ru: Увеличение изображений

en: Error
ru: Ошибка

en: External plugins
ru: Externí pluginy

en: FAQ
ru: Časté dotazy <acronym title="Frequently asked questions">(FAQ)</acronym>

en: Filter
ru: Применить фильтр

en: Forgot password form
ru: Форма восстановления пароля

en: General
ru: Общие настройки

en: General Settings
ru: Общие настройки

en: Hide from Registered Users
ru: Скрыть от зарегистрированных пользователей

en: IP Address
ru: IP адреса

en: Image Packages
ru: Пакеты Изображений

en: Images
ru: Изображения

en: In order to use "Optical Character Recognition" type, please select at least one of the items in the option "Image Packages".
ru: Для того, чтобы использовать тип "Визуальное распознавание символов", пожалуйста, выберите как минимум один элемент в блоке настроек "Пакеты изображений".

en: In order to use images in the CAPTCHA, please select at least one of the items in the option "Image Packages". The "Images" checkbox in "Complexity" option has been disabled.
ru: Для того, чтобы использовать изображения в CAPTCHA, пожалуйста, выберите как минимум один элемент в блоке настроек "Пакеты изображений". Пункт "Изображения" в блоке опций "Сложность" отключен.

en: Install Now
ru: Instalovat nyní

en: License Key
ru: Licenční klíč

en: Load IP Address(-es)
ru: Загрузить IP адреса

en: Login form
ru: Přihlašovací formulář

en: Messages
ru: Уведомления

en: Messages Settings
ru: Настройки Уведомлений

en: Misc
ru: Různé

en: Multiplication
ru: Умножение

en: My IP
ru: Мой IP

en: No packages found
ru: Пакеты не найдены

en: Number of Images
ru: Количество изображений

en: Numbers (1, 2, 3, etc.)
ru: Цифры (1, 2, 3 и т.д.)

en: One image has been updated or added to the database. | %s images have been updated or added to the database.
ru[0]: Одно изображение было добавлено или обновлено в базе данных.
ru[1]: %s изображения были добавлены или обновлены в базе данных.
ru[2]: %s изображений были добавлены или обновлены в базе данных.

en: One package has been updated or added to the database. | %s packages have been updated or added to the database.
ru[0]: Один пакет был добавлен или обновлен в базе данных.
ru[1]: %s пакета были добавлены или обновлены в базе данных.
ru[2]: %s пакетов были добавлены или обновлены в базе данных.

en: Optical Character Recognition (OCR)
ru: Визуальное распознавание символов

en: Package
ru: Пакет

en: Packages
ru: Пакеты

en: Please complete the captcha.
ru: Пожалуйста, заполните CAPTCHA.

en: Please enter correct captcha value.
ru: Пожалуйста, введите правильное значение CAPTCHA.

en: Protected by %s
ru: Chráněno %s

en: Reason
ru: Причина

en: Registration form
ru: Formulář registrace

en: Reload Button
ru: Кнопка перезагрузки

en: Required Symbol
ru: Обязательный cимвол

en: Reset password form
ru: Formulář pro resetování hesla

en: Search
ru: Поиск

en: Set a number of images to display simultaneously as a captcha question.
ru: Укажите количество изображений отображаемых одновременно.

en: Settings
ru: Nastavení

en: Settings saved.
ru: Nastavení uloženo.

en: Some settings of the package %s were set incorrectly. They have been skipped.
ru: Некоторые настройки пакета %s были установлены неправильно. Они были пропущены.

en: Support
ru: Podpora

en: Text fields in the "Messages" tab must not be empty.
ru: Текстовые поля в блоке настроек "Уведомления" не должны быть пустыми.

en: The image packages list is empty. Please restore default settings or re-install the plugin to fix this error.
ru: Список пакетов изображений пустой. Пожалуйста, восстановите настройки по умолчанию или переустановите плагин для исправления этой ошибки.

en: This message will be displayed above the captcha field.
ru: Это сообщение будет отображено над полем Captcha.

en: This message will be displayed instead of the captcha field.
ru: Это сообщение будет отображено вместо поля CAPTCHA.

en: This option is available only for network or for main blog
ru: Эта опция доступна только для сетевых настроек или главного блога

en: This options is available in Pro version of plugin
ru: Эта опция доступна только для Pro-версии плагина

en: Time Limit
ru: Временное ограничение

en: Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.
ru: Достигнут лимит времени. Пожалуйста, введите CAPTCHA снова.

en: Upgrade to Pro
ru: Aktualizovat na Pro

en: Use Several Image Packages at The Same Time
ru: Использовать несколько пакетов изображений одновременно

en: Use several image packages at the same time
ru: Использовать несколько пакетов изображений одновременно

en: WordPress default
ru: Výchozí WordPress

en: Words (one, two, three, etc.)
ru: Слова (один, два, три и т.д.)

en: Wrong captcha.
ru: Nesprávná CAPTCHA.

en: Wrong data
ru: Неправильные данные

en: You should
ru: Вы должны

en: activate
ru: активировать

en: eight
ru: восемь

en: eighteen
ru: восемнадцать

en: eighty
ru: восемьдесят

en: eighty eight
ru: восемьдесят восемь

en: eighty five
ru: восемьдесят пять

en: eighty four
ru: восемьдесят четыре

en: eighty nine
ru: восемьдесят девять

en: eighty one
ru: восемьдесят один

en: eighty seven
ru: восемьдесят семь

en: eighty six
ru: восемьдесят шесть

en: eighty three
ru: восемьдесят три

en: eighty two
ru: восемьдесят два

en: eleven
ru: одиннадцать

en: fifteen
ru: пятнадцать

en: fifty
ru: пятьдесят

en: fifty eight
ru: пятьдесят восемь

en: fifty five
ru: пятьдесят пять

en: fifty four
ru: пятьдесят четыре

en: fifty nine
ru: пятьдесят девять

en: fifty one
ru: пятьдесят один

en: fifty seven
ru: пятьдесят семь

en: fifty six
ru: пятьдесят шесть

en: fifty three
ru: пятьдесят три

en: fifty two
ru: пятьдесят два

en: five
ru: пять

en: forty
ru: сорок

en: forty eight
ru: сорок восемь

en: forty five
ru: сорок пять

en: forty four
ru: сорок четыре

en: forty nine
ru: сорок девять

en: forty one
ru: сорок один

en: forty seven
ru: сорок семь

en: forty six
ru: сорок шесть

en: forty three
ru: сорок три

en: forty two
ru: сорок два

en: four
ru: четыре

en: fourteen
ru: четырнадцать

en: install
ru: установить

en: nine
ru: девять

en: nineteen
ru: девятнадцать

en: ninety
ru: девяносто

en: ninety eight
ru: девяносто восемь

en: ninety five
ru: девяносто пять

en: ninety four
ru: девяносто четыре

en: ninety nine
ru: девяносто девять

en: ninety one
ru: девяносто один

en: ninety seven
ru: девяносто семь

en: ninety six
ru: девяносто шесть

en: ninety three
ru: девяносто три

en: ninety two
ru: девяносто два

en: one
ru: один

en: ordinary space, tab, new line or carriage return
ru: обычный пробел, табуляция или новая строка

en: package
ru: пакет

en: packages
ru: пакеты

en: sec
ru: сек.

en: semicolon
ru: точка с запятой

en: seven
ru: семь

en: seventeen
ru: семнадцать

en: seventy
ru: семьдесят

en: seventy eight
ru: семьдесят восемь

en: seventy five
ru: семьдесят пять

en: seventy four
ru: семьдесят четыре

en: seventy nine
ru: семьдесят девять

en: seventy one
ru: семьдесят один

en: seventy seven
ru: семьдесят семь

en: seventy six
ru: семьдесят шесть

en: seventy three
ru: семьдесят три

en: seventy two
ru: семьдесят два

en: six
ru: шесть

en: sixteen
ru: шестнадцать

en: sixty
ru: шестьдесят

en: sixty eight
ru: шестьдесят восемь

en: sixty five
ru: шестьдесят пять

en: sixty four
ru: шестьдесят четыре

en: sixty nine
ru: шестьдесят девять

en: sixty one
ru: шестьдесят один

en: sixty seven
ru: шестьдесят семь

en: sixty six
ru: шестьдесят шесть

en: sixty three
ru: шестьдесят три

en: sixty two
ru: шестьдесят два

en: tab, new line or carriage return
ru: табуляция или новая строка

en: ten
ru: десять

en: thirteen
ru: тринадцать

en: thirty
ru: тридцать

en: thirty eight
ru: тридцать восемь

en: thirty five
ru: тридцать пять

en: thirty four
ru: тридцать четыре

en: thirty nine
ru: тридцать девять

en: thirty one
ru: тридцать один

en: thirty seven
ru: тридцать семь

en: thirty six
ru: тридцать шесть

en: thirty three
ru: тридцать три

en: thirty two
ru: тридцать два

en: three
ru: три

en: to the current version
ru: до текущей версии

en: to use this functionality.
ru: для того чтобы использовать функционал.

en: twelve
ru: двенадцать

en: twenty
ru: двадцать

en: twenty eight
ru: двадцать восемь

en: twenty five
ru: двадцать пять

en: twenty four
ru: двадцать четыре

en: twenty nine
ru: двадцать девять

en: twenty one
ru: двадцать один

en: twenty seven
ru: двадцать семь

en: twenty six
ru: двадцать шесть

en: twenty three
ru: двадцать три

en: twenty two
ru: двадцать два

en: two
ru: два

en: update
ru: обновите

en: zero
ru: ноль
