PublishPress Capabilities 2.40.0 - en to sv-SE translation catalogue (778 entries)

en: "Posts" capabilities selected here also define type-specific role assignment for Permission Groups%s.
sv-SE: "Inlägg" funktioner som valts här definierar också typ-specifik rolltilldelning för Behörighetsgrupper%s.

en: "Posts" capabilities selected here also define type-specific role assignment for Permit Groups%s.
sv-SE: "Inlägg" funktioner som valts här definierar också typ-specifik rolltilldelning för Tillståndsgrupper%s.

en: %1$d users moved to default role %2$s.
sv-SE: %1$d användare flyttades till standardroll %2$s.

en: %1$s = Capability denied, even if granted by another role %2$s
sv-SE: %1$s = Behörighet nekad, även om den beviljats av en annan roll %2$s

en: %1$s = Capability granted %2$s
sv-SE: %1$s = Behörighet beviljad %2$s

en: %1$s = Capability not granted %2$s
sv-SE: %1$s = Behörighet inte beviljad %2$s

en: %1$sReturn to Administrator view%2$s
sv-SE: %1$sÅtergå till administratörsvy%2$s

en: %1$sbuy%2$s %3$s
sv-SE: %1$sköp%2$s %3$s

en: %1$sgrab%2$s %3$s
sv-SE: %1$sgrip%2$s %3$s

en: %1s Error: %2s  PublishPress Capabilities cannot function because another copy of the plugin is active.
sv-SE: %1s Fel: %2s  PublishPress-funktioner kan inte fungera eftersom en annan kopia av pluginet är aktiv.

en: %s (%s roles)
sv-SE: %s (%s roller)

en: %s (free install)
sv-SE: %s (gratis installation)

en: %s (level %s)
sv-SE: %s (nivå %s)

en: %s Capabilities
sv-SE: %s Funktioner

en: %s Redirects
sv-SE: %s Omdirigeringar

en: %s info/purchase
sv-SE: %s info/köp

en: %s restored from last backup.
sv-SE: %s återställd från senaste säkerhetskopiering.

en: %s role copied. Please click the "Create Role" button to create this new role.
sv-SE: %s roll kopierad. Vänligen klicka på "Skapa roll"-knappen för att skapa denna nya roll.

en: %s role updated successfully.
sv-SE: %s roll uppdaterad framgångsrikt.

en: %s successfully imported from uploaded data.
sv-SE: %s importerad framgångsrikt från uppladdade data.

en: %s: assigned by Permission Group
sv-SE: %s: tilldelad av behörighetsgrupp

en: (non-editable role)
sv-SE: (roll som inte kan redigeras)

en: (this role will be removed if you restore backup)
sv-SE: (denna roll kommer att tas bort om du återställer säkerhetskopian)

en: A backup created on this screen replaces any previous manual backups, but is never automatically replaced.
sv-SE: En säkerhetskopia skapad på denna skärm ersätter alla tidigare manuella säkerhetskopior, men ersätts aldrig automatiskt.

en: About
sv-SE: Om

en: About PublishPress Capabilities
sv-SE: Om PublishPress Capabilities

en: Add Body Class
sv-SE: Lägg till kroppsklass

en: Add CSS selectors (class or ID), choose a style variation, and set a brand color.
sv-SE: Lägg till CSS-selektorer (klass eller ID), välj en stilvariant och ange en varumärkesfärg.

en: Add Custom CSS
sv-SE: Lägg till anpassad CSS

en: Add Custom Style
sv-SE: Lägg till anpassad stil

en: Add New
sv-SE: Lägg till ny

en: Add New Custom Style
sv-SE: Lägg till ny anpassad stil

en: Add New Element
sv-SE: Lägg till nytt element

en: Add a New Capability
sv-SE: Lägg till en ny kapabilitet

en: Add block
sv-SE: Lägg till block

en: Add more than one custom admin styles. This feature is available in PublishPress Capabilities Pro.
sv-SE: Lägg till mer än en anpassad administratörsstil. Denna funktion finns i PublishPress Capabilities Pro.

en: Add new block
sv-SE: Lägg till nytt block

en: Add option to search and user testing in the Admin Bar.
sv-SE: Lägg till alternativ för att söka och användartester i administrationsfältet.

en: Add or clear custom item entry before saving changes.
sv-SE: Lägg till eller rensa anpassad postinmatning innan du sparar ändringar.

en: Add or remove capability from the role normally
sv-SE: Lägg till eller ta bort kapabilitet från rollen normalt

en: Add or remove members from permission groups.
sv-SE: Lägg till eller ta bort medlemmar från behörighetsgrupper.

en: Add or remove this capability from the WordPress role
sv-SE: Lägg till eller ta bort denna kapabilitet från WordPress-rollen

en: Add post metabox:
sv-SE: Lägg till inläggsmetabox:

en: Add to role
sv-SE: Lägg till i rollen

en: Additional
sv-SE: Ytterligare

en: Additional Capabilities
sv-SE: Ytterligare kapabiliteter

en: Admin Access
sv-SE: Adminåtkomst

en: Admin Bar
sv-SE: Adminfält

en: Admin Bar Background
sv-SE: Admin Bar Bakgrund

en: Admin Bar Hover Background
sv-SE: Admin Bar Hover Bakgrund

en: Admin Bar Icon
sv-SE: Admin Bar Ikon

en: Admin Bar modification
sv-SE: Ändring av adminfält

en: Admin Bar search
sv-SE: Sökning i adminfält

en: Admin Color Scheme
sv-SE: Admin färgschema

en: Admin Feature Restrictions
sv-SE: Begränsningar för adminfunktioner

en: Admin Features
sv-SE: Adminfunktioner

en: Admin Features Settings
sv-SE: Inställningar för adminfunktioner

en: Admin Features allows you to remove elements from the admin area and toolbar.
sv-SE: Adminfunktioner gör att du kan ta bort element från adminområdet och verktygsfältet.

en: Admin Font Family
sv-SE: Admin typsnittsfamilj

en: Admin Font Size
sv-SE: Admin teckenstorlek

en: Admin Footer Text
sv-SE: Adminfototext

en: Admin Menu
sv-SE: Adminmeny

en: Admin Menu Restrictions
sv-SE: Begränsningar för adminmenyer

en: Admin Menus
sv-SE: Adminmenyer

en: Admin Menus allows you to edit the admin menu links and control who has access.
sv-SE: Adminmenyer gör att du kan redigera länkarna i adminmenyn och kontrollera vem som har åtkomst.

en: Admin Notices
sv-SE: Adminmeddelanden

en: Admin Notices allows you to clean up the WordPress admin area by organizing extra messages and advertisements into one place.
sv-SE: Admin Notices gör att du kan rensa upp WordPress adminområde genom att organisera extra meddelanden och annonser på ett ställe.

en: Admin Styles
sv-SE: Adminstilar

en: Admin Styles allows you to customize the WordPress admin area with your own branding.
sv-SE: Adminstilar gör att du kan anpassa WordPress adminområde med din egen varumärkesprofil.

en: Admin Styles allows you to customize the admin area with your own branding.
sv-SE: Adminstilar gör att du kan anpassa adminområdet med din egen varumärkesprofil.

en: Admin bar colors
sv-SE: Admin bar färger

en: Admin listing access is normally provided by the "Edit" capabilities. These "List" capabilities only apply if the corresponding "Edit" capability is missing. Also, these "List" capabilities can grant access, but not deny access.
sv-SE: Åtkomst till adminlistan ges normalt av "Redigera"-kapabiliteterna. Dessa "Lista"-kapabiliteter gäller endast om den motsvarande "Redigera"-kapabiliteten saknas. Dessutom kan dessa "Lista"-kapabiliteter ge åtkomst, men inte neka åtkomst.

en: Admin menu colors
sv-SE: Admin meny färger

en: Admin notice status updated successfully.
sv-SE: Status för adminmeddelande uppdaterades framgångsrikt.

en: Admin styles saved successfully.
sv-SE: Adminstilar sparades framgångsrikt.

en: Administer advanced content permissions and visibility rules.
sv-SE: Administrera avancerade innehållsbehörigheter och synlighetsregler.

en: Advanced
sv-SE: Avancerad

en: All %s | All %s
sv-SE[0]: Alla %s
sv-SE[1]: Alla %s

en: All Roles
sv-SE: Alla roller

en: All fields are required.
sv-SE: Alla fält är obligatoriska.

en: Allow "Edit", "Delete" and "Assign" capabilities separately from the "Manage" capability.
sv-SE: Tillåt "Redigera", "Ta bort" och "Tilldela" behörigheter separat från "Hantera" behörigheten.

en: Allow PublishPress to find profile items for this role.
sv-SE: Tillåt PublishPress att hitta profilobjekt för denna roll.

en: Allow post type permissions to be controlled separately from other areas of WordPress. %1$sFind out more.%2$s
sv-SE: Tillåt posttypbehörigheter att kontrolleras separat från andra områden i WordPress. %1$sTa reda på mer.%2$s

en: Allow taxonomy permissions to be controlled separately from other areas of WordPress.
sv-SE: Tillåt taksonomibehörigheter att kontrolleras separat från andra områden i WordPress.

en: Allow the Capabilities screen to deny selected capabilities for individual WordPress application passwords.
sv-SE: Tillåt att skärmen för kapabiliteter nekar valda kapabiliteter för individuella WordPress applikationslösenord.

en: Alternate Row Background
sv-SE: Alternativ rad bakgrund

en: Alternate Row Text Color
sv-SE: Alternativ rad text färg

en: Always show the Classic Editor tab in "Editor Features" screen.
sv-SE: Visa alltid fliken Klassisk redigerare i "Redigerarfunktioner" skärmen.

en: Always try to automatically find profile elements. This may cause temporary issues when updating user roles that do not have access to the WordPress admin area.
sv-SE: Försök alltid automatiskt att hitta profilkomponenter. Detta kan orsaka tillfälliga problem när användarroller uppdateras som inte har tillgång till WordPress adminområde.

en: Amber Glow
sv-SE: Amberglöd

en: An error occured!
sv-SE: Ett fel uppstod!

en: An error occurred!
sv-SE: Ett fel inträffade!

en: Application Password Capabilities
sv-SE: Applikationslösenordets kapabiliteter

en: Application Passwords
sv-SE: Applikationslösenord

en: Application password capabilities
sv-SE: Applikationslösenordets kapabiliteter

en: Application password capabilities saved.
sv-SE: Applikationslösenordets kapabiliteter har sparats.

en: Apply custom styling
sv-SE: Tillämpa anpassad stil

en: Approve Revision
sv-SE: Godkänn revision

en: Are you sure you want to delete "%s" custom style?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort "%s" anpassad stil?

en: Are you sure you want to delete this %1s? %2s %3s
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort denna %1s? %2s %3s

en: Are you sure you want to delete this item ?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort detta objekt?

en: Are you sure you want to delete this role?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort denna roll?

en: Assign custom WP roles supplementally for a specific post type <em>(Pro)</em>
sv-SE: Tilldela anpassade WP-roller som tillägg för en specifik posttyp <em>(Pro)</em>

en: Assign or change role assignments for users.
sv-SE: Tilldela eller ändra rolltilldelningar för användare.

en: Assign standard WP roles supplementally for a specific post type
sv-SE: Tilldela standard WP-roller som komplement för en specifik inläggstyp

en: Associate users or groups with any page.
sv-SE: Associera användare eller grupper med vilken sida som helst.

en: Auto-backup of all roles (%s)
sv-SE: Automatisk säkerhetskopiering av alla roller (%s)

en: Automatically define type-specific capabilities for your custom post types and taxonomies
sv-SE: Definiera automatiskt typ-specifika kapabiliteter för dina anpassade inläggstyper och taxonomier

en: Automatically refresh profile elements
sv-SE: Uppdatera automatiskt profilelement

en: Available Backups:
sv-SE: Tillgängliga säkerhetskopior:

en: Background
sv-SE: Bakgrund

en: Background Color
sv-SE: Bakgrundsfärg

en: Backup
sv-SE: Säkerhetskopiera

en: Backup Roles and Capabilities
sv-SE: Säkerhetskopiera roller och kapabiliteter

en: Backup Tool for PublishPress Capabilities
sv-SE: Säkerhetskopieringsverktyg för PublishPress-kapabiliteter

en: Bad form Received
sv-SE: Felaktig formulär mottagen

en: Bad form received.
sv-SE: Felaktig formulär mottagen.

en: Before importing, we recommend using the "Backup" tab to create a backup of your current settings.
sv-SE: Innan importering rekommenderar vi att använda fliken "Säkerhetskopiera" för att skapa en säkerhetskopiering av dina nuvarande inställningar.

en: Blank Template
sv-SE: Tom mall

en: Block
sv-SE: Blockera

en: Block Dashboard Access
sv-SE: Blockera åtkomst till instrumentpanelen

en: Block Login
sv-SE: Blockera inloggning

en: Block Panel
sv-SE: Blockera panel

en: Block by URL
sv-SE: Blockera via URL

en: Block users in this role from accessing admin area.
sv-SE: Blockera användare i denna roll från att få åtkomst till adminområdet.

en: Block users in this role from logging into the site.
sv-SE: Blockera användare i denna roll från att logga in på webbplatsen.

en: Body
sv-SE: Kropp

en: Body Class
sv-SE: Kroppsklass

en: Body Text
sv-SE: Brödtext

en: Border
sv-SE: Gräns

en: Brand Color
sv-SE: Varumärkesfärg

en: Button colors
sv-SE: Knappar färger

en: Buttons
sv-SE: Knappar

en: By default, WooCommerce prevents most users from accessing the WordPress admin area. When enabled, this setting will remove those restrictions for this role. %1s Click here for more details. %2s
sv-SE: Som standard förhindrar WooCommerce de flesta användare från att få åtkomst till WordPress-administrationsområdet. När detta är aktiverat kommer inställningen att ta bort dessa begränsningar för denna roll. %1s Klicka här för mer information. %2s

en: Bypass content restrictions for editorial workflows.
sv-SE: Överskrid innehållsbegränsningar för redaktionella arbetsflöden.

en: Can delete posts which are currently published with private visibility.
sv-SE: Kan ta bort inlägg som för närvarande är publicerade med privat synlighet.

en: Can delete posts which are currently published.
sv-SE: Kan ta bort inlägg som för närvarande är publicerade.

en: Can delete posts which were created by other users.
sv-SE: Kan ta bort inlägg som skapats av andra användare.

en: Can edit posts which are currently published with private visibility.
sv-SE: Kan redigera inlägg som för närvarande är publicerade med privat synlighet.

en: Can edit posts which are currently published.
sv-SE: Kan redigera inlägg som för närvarande är publicerade.

en: Can edit posts which were created by other users.
sv-SE: Kan redigera inlägg som skapats av andra användare.

en: Can make a post publicly visible.
sv-SE: Kan göra ett inlägg offentligt synligt.

en: Can read posts which are currently published with private visibility.
sv-SE: Kan läsa inlägg som för närvarande är publicerade med privat synlighet.

en: Cancel
sv-SE: Avbryt

en: Cancel Edit
sv-SE: Avbryt redigering

en: Cannot delete default role. You <a href="%s">have to change it first</a>.
sv-SE: Kan inte ta bort standardrollen. Du <a href="%s">måste ändra den först</a>.

en: Capabilites Documentation
sv-SE: Dokumentation om behörigheter

en: Capabilities
sv-SE: Behörigheter

en: Capabilities Settings
sv-SE: Inställningar för behörigheter

en: Capabilities allows you change the permissions for any user role.
sv-SE: Behörigheter gör att du kan ändra behörigheterna för vilken användarroll som helst.

en: Capabilities allows you to change the permissions for any user role.
sv-SE: Behörigheter gör att du kan ändra behörigheterna för vilken användarroll som helst.

en: Capabilities for custom statuses can be manually added here. (See %sPermissions > Post Statuses%s for applicable names). %sSupplemental status-specific roles%s are usually more convenient, though.
sv-SE: Behörigheter för anpassade statusar kan läggas till manuellt här. (Se %sBehörigheter > Inläggsstatusar%s för tillämpliga namn). %sTilläggsroller för specifika statusar%s är vanligtvis mer praktiska, dock.

en: Capabilities for custom statuses can be manually added here. Or activate the PP Custom Post Statuses extension to assign status-specific supplemental roles.
sv-SE: Behörigheter för anpassade statusar kan läggas till manuellt här. Eller aktivera PP Custom Post Statuses-tillägget för att tilldela status-specifika tilläggsroller.

en: Capabilities for custom statuses can be manually added to a role here (see Conditions > Status > Capability Mapping for applicable names). However, it is usually more convenient to use Permit Groups to assign a supplemental status-specific role.
sv-SE: Behörigheter för anpassade statusar kan läggas till en roll här (se Villkor > Status > Behörighetsmappning för tillämpliga namn). Det är dock vanligtvis mer praktiskt att använda Tillståndsgrupper för att tilldela en tilläggsroll specifik för status.

en: Capabilities is Safe to Use
sv-SE: Behörigheter är säkra att använda

en: Capability Name
sv-SE: Kapabilitetsnamn

en: Change how this style is displayed
sv-SE: Ändra hur denna stil visas

en: Checklist
sv-SE: Checklista

en: Cherry
sv-SE: Körsbär

en: Choose Frontend Features that will apply to this post.
sv-SE: Välj frontendfunktioner som ska tillämpas på detta inlägg.

en: Classic
sv-SE: Klassisk

en: Classic Editor %s Restrictions
sv-SE: Klassisk redigerare %s begränsningar

en: Classic editor
sv-SE: Klassisk redigerare

en: Click here for more on notice types.
sv-SE: Klicka här för mer information om notistyper.

en: Click the "Find profile items for this role" button.
sv-SE: Klicka på knappen "Hitta profilobjekt för denna roll".

en: Cobalt
sv-SE: Kobolt

en: Color for delete/trash actions
sv-SE: Färg för ta bort/papperskorg åtgärder

en: Color for inactive items
sv-SE: Färg för inaktiva objekt

en: Color for spam actions
sv-SE: Färg för spam åtgärder

en: Color for trash actions
sv-SE: Färg för papperskorg åtgärder

en: Color on hover
sv-SE: Färg vid hover

en: Color settings
sv-SE: Färgalternativ

en: Configure notice visibility by user role
sv-SE: Konfigurera meddelandevisibilitet efter användarroll

en: Contact
sv-SE: Kontakt

en: Contact the PublishPress team
sv-SE: Kontakta PublishPress-teamet

en: Content Associations
sv-SE: Innehållsassociationer

en: Control Allowed Editors
sv-SE: Kontrollera tillåtna redigerare

en: Control Settings
sv-SE: Kontrollera inställningar

en: Control how admin styles are applied to users.
sv-SE: Kontrollera hur adminstilar tillämpas på användare.

en: Copy
sv-SE: Kopiera

en: Copy / update this role definition to all sites now
sv-SE: Kopiera / uppdatera denna rolldefinition till alla webbplatser nu

en: Copy Role
sv-SE: Kopiera roll

en: Copy option settings to all sites now
sv-SE: Kopiera alternativinställningar till alla webbplatser nu

en: Coupon Description
sv-SE: Kupongbeskrivning

en: Create New Role
sv-SE: Skapa ny roll

en: Create Revision
sv-SE: Skapa revision

en: Create network-wide permission groups in multisite.
sv-SE: Skapa behörighetsgrupper för hela nätverket i multisite.

en: Create new permission groups.
sv-SE: Skapa nya behörighetsgrupper.

en: Create this role definition in new (future) sites
sv-SE: Skapa denna rolldefinition i nya (framtida) sidor

en: Current Menu Background
sv-SE: Nuvarande meny bakgrund

en: Current Menu Text
sv-SE: Nuvarande meny text

en: Current Role
sv-SE: Nuvarande roll

en: Current logo preview
sv-SE: Förhandsgranskning av nuvarande logotyp

en: Custom
sv-SE: Anpassad

en: Custom Admin Logo
sv-SE: Anpassad administratörslogotyp

en: Custom CSS
sv-SE: Anpassad CSS

en: Custom Favicon
sv-SE: Anpassad favicon

en: Custom Items
sv-SE: Anpassade artiklar

en: Custom Moderation statuses for access-controlled, multi-step publishing workflow <em>(Pro)</em>
sv-SE: Anpassade modereringsstatusar för åtkomstkontrollerad, flerstegs publiceringsarbetsflöde <em>(Pro)</em>

en: Custom Post Visibility statuses, fully implemented throughout wp-admin <em>(Pro)</em>
sv-SE: Anpassade inläggssynlighetsstatusar, fullt implementerade i wp-admin <em>(Pro)</em>

en: Custom Style
sv-SE: Anpassad stil

en: Custom Style Name
sv-SE: Namn på anpassad stil

en: Custom Style Name is required.
sv-SE: Namn på anpassad stil krävs.

en: Custom Value
sv-SE: Anpassat värde

en: Custom admin color schemes
sv-SE: Anpassade administratörsfärgscheman

en: Custom footer text
sv-SE: Anpassad brödtext

en: Custom item one
sv-SE: Anpassad artikel ett

en: Custom selector color rules
sv-SE: Anpassade selector färgregler

en: Custom style "%s" deleted successfully.
sv-SE: Anpassad stil "%s" raderades framgångsrikt.

en: Custom style "%s" saved successfully.
sv-SE: Anpassad stil "%s" sparades framgångsrikt.

en: Custom style name cannot be empty.
sv-SE: Namnet på den anpassade stilen får inte vara tomt.

en: Customize colors for different admin elements. Changes are previewed instantly.
sv-SE: Anpassa färger för olika admin-element. Ändringar visas omedelbart.

en: Customize editing permissions per-category or per-post <em>(Pro)</em>
sv-SE: Anpassa redigeringsbehörigheter per kategori eller per inlägg <em>(Pro)</em>

en: Customize reading permissions per-category or per-post
sv-SE: Anpassa läsnadsbehörigheter per kategori eller per inlägg

en: Customize the moderated editing of published content with Revisionary or Post Forking <em>(Pro)</em>
sv-SE: Anpassa den modererade redigeringen av publicerat innehåll med Revisionary eller Post Forking <em>(Pro)</em>

en: Dashboard
sv-SE: Instrumentbräda

en: Dashboard widget colors
sv-SE: Dashboard widget färger

en: Default
sv-SE: Standard

en: Default Link Color
sv-SE: Standard länkfärg

en: Default Role
sv-SE: Standardroll

en: Define and apply custom post statuses.
sv-SE: Definiera och tillämpa anpassade inläggsstatusar.

en: Define custom privacy policies for content.
sv-SE: Definiera anpassade sekretesspolicyer för innehåll.

en: Delete Custom Style
sv-SE: Ta bort anpassad stil

en: Delete Link Color
sv-SE: Ta bort länkfärg

en: Delete permission groups.
sv-SE: Ta bort behörighetsgrupper.

en: Delete role
sv-SE: Ta bort roll

en: Deleting a system role is not allowed.
sv-SE: Det är inte tillåtet att ta bort en systemroll.

en: Deleting this role will completely remove it from database and is irrecoverable.
sv-SE: Att ta bort denna roll kommer helt att ta bort den från databasen och är oåterkallelig.

en: Deletion
sv-SE: Borttagning

en: Desert Sand
sv-SE: Ökensand

en: Detailed Taxonomy Capabilities
sv-SE: Detaljerade taxonomifunktioner

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
sv-SE: Detaljerad dokumentation finns också tillgänglig på plugin-webbplatsen.

en: Disable Code Editor
sv-SE: Inaktivera kodredigerare

en: Disable WooCommerce admin restrictions
sv-SE: Inaktivera WooCommerce-administratörsbegränsningar

en: Disable the "Code editor" option for the Gutenberg block editor.
sv-SE: Inaktivera "Kodredigerare"-alternativet för Gutenberg-blockredigeraren.

en: Display Name
sv-SE: Visningsnamn

en: Display this notice
sv-SE: Visa detta meddelande

en: Displayed notices will no longer be removed from admin pages.
sv-SE: Visade meddelanden kommer inte längre att tas bort från administrationssidor.

en: Document Bar Title
sv-SE: Dokumentets bar titel

en: Document Overview
sv-SE: Dokumentöversikt

en: Document Panel
sv-SE: Dokumentpanel

en: Documentation
sv-SE: Dokumentation

en: Drag multiple roles selection to change roles order.
sv-SE: Dra flera roller för att ändra ordningen på rollerna.

en: Each user role has a level from 0 to 10. The Subscriber role defaults to the lowest level (0). The Administrator role defaults to level 10.
sv-SE: Varje användarroll har en nivå från 0 till 10. Rollen Prenumerant har som standard den lägsta nivån (0). Rollen Administratör har som standard nivå 10.

en: Edit
sv-SE: Redigera

en: Edit Color Style
sv-SE: Redigera färgstil

en: Edit Custom Style
sv-SE: Redigera anpassad stil

en: Edit Post
sv-SE: Redigera inlägg

en: Edit Role: %s
sv-SE: Redigera roll: %s

en: Edit Site
sv-SE: Redigera webbplats

en: Edit attachments uploaded by the current user.
sv-SE: Redigera bilagor som laddats upp av den aktuella användaren.

en: Edit custom style
sv-SE: Redigera anpassad stil

en: Edit existing permission groups.
sv-SE: Redigera befintliga behörighetsgrupper.

en: Edit the settings.
sv-SE: Redigera inställningarna.

en: Editable %s | Editable %s
sv-SE[0]: Redigerbar %s
sv-SE[1]: Redigerbara %s

en: Editing
sv-SE: Redigerar

en: Editing:
sv-SE: Redigering:

en: Editor Feature Restrictions
sv-SE: Begränsningar för redigeringsfunktioner

en: Editor Features
sv-SE: Redigeringsfunktioner

en: Editor Features allows you to remove elements from the post editing screen.
sv-SE: Redigeringsfunktioner gör det möjligt att ta bort element från inläggsredigeringsskärmen.

en: Editorial Comments
sv-SE: Redaktionella kommentarer

en: Enable %1$s access to the Admin Notices area.
sv-SE: Aktivera %1$s åtkomst till Admin Notices-området.

en: Enable Classic Editor tab
sv-SE: Aktivera flik för klassisk redigerare

en: Enable Frontend Features for %1$s Role
sv-SE: Aktivera frontendfunktioner för %1$s roll

en: Enter IDs or classes to hide. Separate multiple values with a comma (.custom-item-one, .custom-item-two, #new-item-id).
sv-SE: Ange ID eller klasser som ska döljas. Separera flera värden med ett kommatecken (.custom-item-one, .custom-item-two, #new-item-id).

en: Enter a name for your custom style
sv-SE: Ange ett namn för din anpassade stil

en: Enter classes that should be added to the body HTML. Separate multiple values with a space (custom-item-one custom-item-two).
sv-SE: Ange klasser som ska läggas till i body HTML. Separera flera värden med ett mellanslag (custom-item-one custom-item-two).

en: Enter classes to add the body HTML. Do not include the . before the HTML.
sv-SE: Ange klasser för att lägga till i body HTML. Inkludera inte . före HTML.

en: Enter custom CSS to be added to frontend pages. Examples: .custom-style-1 { color: red; } #custom-header { background: red; }
sv-SE: Ange anpassad CSS som ska läggas till på frontend-sidor. Exempel: .custom-style-1 { color: red; } #custom-header { background: red; }

en: Enter the URL users in this role should be redirected to after login.
sv-SE: Ange URL som användare i denna roll ska omdirigeras till efter inloggning.

en: Enter the URL users in this role should be redirected to after logout.
sv-SE: Ange URL som användare i denna roll ska omdirigeras till efter utloggning.

en: Enter the URL users in this role should be redirected to after registration.
sv-SE: Ange URL som användare i denna roll ska omdirigeras till efter registrering.

en: Enter the URL users in this role should be redirected to after their first login.
sv-SE: Ange URL som användare i denna roll ska omdirigeras till efter sin första inloggning.

en: Enter the relative path only without domain for login redirect.
sv-SE: Ange den relativa sökvägen endast utan domän för inloggningsomdirigering.

en: Enter the relative path only without domain for logout redirect.
sv-SE: Ange den relativa sökvägen endast utan domän för utloggningsomdirigering.

en: Error importing settings! Please check that you uploaded a valid json file.
sv-SE: Fel vid import av inställningar! Kontrollera att du har laddat upp en giltig json-fil.

en: Error importing settings! Please try again.
sv-SE: Fel vid import av inställningar! Försök igen.

en: Error notices
sv-SE: Felmeddelanden

en: Error: Failed creating the new role.
sv-SE: Fel: Misslyckades med att skapa den nya rollen.

en: Error: wrong data
sv-SE: Fel: Felaktiga uppgifter

en: Exception Management
sv-SE: Undantagshantering

en: Exclude role from User Testing
sv-SE: Exkludera rollen från användartester

en: Exclude users in selected roles from User Testing.
sv-SE: Exkludera användare i valda roller från användartester.

en: Exempt user from edit-circle restrictions.
sv-SE: Befria användare från redigeringscirkelbegränsningar.

en: Exempt user from read-circle restrictions.
sv-SE: Befria användare från läscirkelbegränsningar.

en: Explicitly negate these capabilities by storing as disabled
sv-SE: Negera dessa kapabiliteter explicit genom att spara som inaktiverade

en: Explicity negate this capability by storing as disabled
sv-SE: Negera denna kapabilitet explicit genom att spara som inaktiverad

en: Export
sv-SE: Exportera

en: Export / Import
sv-SE: Exportera / Importera

en: Export Settings
sv-SE: Exportera inställningar

en: Export the plugin settings for this site as a .json file. This allows you to easily import the configuration into another site.
sv-SE: Exportera plugin-inställningarna för denna webbplats som en .json-fil. Detta gör att du enkelt kan importera konfigurationen till en annan webbplats.

en: Featured Image
sv-SE: Utvald bild

en: Featured image
sv-SE: Utvald bild

en: Features include:
sv-SE: Funktioner inkluderar:

en: Features:
sv-SE: Funktioner:

en: Filter by capability
sv-SE: Filtrera efter kapabilitet

en: Filter by post type
sv-SE: Filtrera efter inläggstyp

en: Filter by taxonomy
sv-SE: Filtrera efter taksonomi

en: Find profile items for this role
sv-SE: Hitta profilobjekt för denna roll

en: First Login Redirect
sv-SE: Första inloggning omdirigering

en: Font Family
sv-SE: Typsnittsfamilj

en: Font Size
sv-SE: Typsnittsstorlek

en: Force Quick Edit access when restrictions would otherwise block it.
sv-SE: Tvinga åtkomst till Snabbreddigering när begränsningar annars skulle blockera det.

en: Force role settings (override user selection)
sv-SE: Tvinga rollinställningar (överskriv användarval)

en: Forest
sv-SE: Skog

en: Form Fields
sv-SE: Formulärfält

en: Form input colors
sv-SE: Formulär inmatningsfärger

en: Forms
sv-SE: Formulär

en: Front End footer notice
sv-SE: Fotnot i Front End

en: Frontend Features
sv-SE: Frontendfunktioner

en: Frontend Features allows you to add or remove elements from the frontend of your site.
sv-SE: Frontendfunktioner gör att du kan lägga till eller ta bort element från frontend på din webbplats.

en: Frontend element item updated. Save changes to enable for role.
sv-SE: Frontend-elementet har uppdaterats. Spara ändringar för att aktivera för rollen.

en: General
sv-SE: Allmänt

en: Go to the Backup feature
sv-SE: Gå till säkerhetskopieringsfunktionen

en: Grant Spectator, Participant or Moderator access to specific bbPress forums <em>(Pro)</em>
sv-SE: Ge Spectator-, Deltagare- eller Moderatoråtkomst till specifika bbPress-forum <em>(Pro)</em>

en: Grant supplemental content permissions to a BuddyPress group <em>(Pro)</em>
sv-SE: Ge kompletterande innehållstillstånd till en BuddyPress-grupp <em>(Pro)</em>

en: Graphite
sv-SE: Grafit

en: Gutenberg Editor %s Restrictions
sv-SE: Gutenberg-redigerare %s Begränsningar

en: Gutenberg editor
sv-SE: Gutenberg-redigerare

en: HTML Editor Button
sv-SE: HTML-redigerarens knapp

en: Has Users %s | Has Users %s
sv-SE[0]: Har Användare %s
sv-SE[1]: Har Användare %s

en: Has basic deletion capability (but may need other capabilities based on post status and ownership).
sv-SE: Har grundläggande raderingsmöjligheter (men kan behöva andra möjligheter beroende på inläggets status och ägande).

en: Has basic editing capability (but may need other capabilities based on post status and ownership).
sv-SE: Har grundläggande redigeringsmöjligheter (men kan behöva andra möjligheter beroende på inläggets status och ägande).

en: Headings
sv-SE: Rubriker

en: Hidden IDs or Classes
sv-SE: Dolda ID:n eller klasser

en: Hidden Notices
sv-SE: Dolda meddelanden

en: Hide Admin Color Scheme settings in user profile
sv-SE: Dölj inställningar för Admin-färgschema i användarprofilen

en: Hide Admin Toolbar
sv-SE: Dölj Admin-verktygsfältet

en: Hide CSS Elements
sv-SE: Dölj CSS-element

en: Hide Dashboard Widgets
sv-SE: Dölj instrumentpanelens widgetar

en: Hide Default Items
sv-SE: Dölj standardobjekt

en: Hide IDs or Classes
sv-SE: Dölj ID:n eller klasser

en: Hide Submenus
sv-SE: Dölj undermenyer

en: Hide Twenty Twenty-Three Credit Footer
sv-SE: Dölj Twenty Twenty-Three kreditfot

en: Hide this notice
sv-SE: Dölj detta meddelande

en: Highlight Color
sv-SE: Markeringsfärg

en: Hover State
sv-SE: Hover-tillstånd

en: How to use Admin Features
sv-SE: Hur man använder adminfunktioner

en: How to use Admin Notices
sv-SE: Hur man använder Admin Notices

en: How to use Admin Styles
sv-SE: Hur man använder adminstilar

en: How to use Capabilities
sv-SE: Hur man använder kapabiliteter

en: How to use Editor Features
sv-SE: Hur man använder redigerarfunktioner

en: How to use Frontend Features
sv-SE: Hur man använder frontendfunktioner

en: How to use Navigation Menus
sv-SE: Hur man använder navigeringsmenyer

en: How to use Profile Features
sv-SE: Hur man använder profilfunktioner

en: How to use Redirect Features
sv-SE: Hur man använder omdirigeringsfunktioner

en: If you have installed any plugin that adds new roles or capabilities, these will be lost.
sv-SE: Om du har installerat någon plugin som lägger till nya roller eller kapabiliteter, kommer dessa att gå förlorade.

en: If you like %s, please leave us a %s rating. Thank you!
sv-SE: Om du gillar %s, vänligen ge oss en %s betyg. Tack!

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
sv-SE: Om du behöver hjälp eller har en ny funktionsförfrågan, låt oss veta.

en: Import Settings
sv-SE: Importera inställningar

en: Import the plugin settings from a .json file. This file can be obtained by exporting the settings on another site using the form above.
sv-SE: Importera pluginens inställningar från en .json-fil. Denna fil kan erhållas genom att exportera inställningarna på en annan webbplats med formuläret ovan.

en: Inactive Link Color
sv-SE: Inaktiv länk färg

en: Include in new sites.
sv-SE: Inkludera i nya webbplatser.

en: Incorrect capability name.
sv-SE: Felaktigt kapabilitetsnamn.

en: Info notices
sv-SE: Informationsmeddelanden

en: Initial Backup
sv-SE: Initial Säkerhetskopiering

en: Initial Backup - %s
sv-SE: Initial Säkerhetskopiering - %s

en: Initial backup of all roles
sv-SE: Initial säkerhetskopiering av alla roller

en: Ink
sv-SE: Bläck

en: Input Background Color
sv-SE: Inmatningsbakgrundsfärg

en: Input Border Color
sv-SE: Inmatning kantfärg

en: Input Focus Border
sv-SE: Inmatningsfokus kant

en: Input Text Color
sv-SE: Inmatningstextfärg

en: Invalid Capabilities
sv-SE: Ogiltiga kapabiliteter

en: Invalid action. Reload this page and try again.
sv-SE: Ogiltig åtgärd. Ladda om denna sida och försök igen.

en: Invalid form.
sv-SE: Ogiltig formulär.

en: Invalid form. Reload this page and try again.
sv-SE: Ogiltig formulär. Ladda om denna sida och försök igen.

en: Invalid nonce token!
sv-SE: Ogiltig nonce-token!

en: Invalid request!.
sv-SE: Ogiltig begäran!.

en: Invalid role name entry: %s
sv-SE: Ogiltig rollnamnpost: %s

en: Invalid role provided.
sv-SE: Ogiltig roll angiven.

en: It is recommended to use this only as a last resource!
sv-SE: Det rekommenderas att använda detta endast som en sista utväg!

en: Lagoon
sv-SE: Lagun

en: Last Backup
sv-SE: Senaste Säkerhetskopiering

en: Last Manual Backup - %s
sv-SE: Senaste Manuella Säkerhetskopiering - %s

en: Level:
sv-SE: Nivå:

en: Link Hover Color
sv-SE: Länk Hover-färg

en: Link element colors
sv-SE: Länk elementfärger

en: Links
sv-SE: Länkar

en: List all media library files.
sv-SE: Lista alla filer i mediebiblioteket.

en: List unattached files uploaded by other users.
sv-SE: Lista oanslutna filer som laddats upp av andra användare.

en: Listing
sv-SE: Uppräkning

en: Live preview of your custom color scheme
sv-SE: Live förhandsgranskning av din anpassade färgschema

en: Load Less
sv-SE: Ladda mindre

en: Load More
sv-SE: Ladda mer

en: Load on page types is required.
sv-SE: Laddning på sidtyper krävs.

en: Load on page types:
sv-SE: Laddning på sidtyper:

en: Logged In Users
sv-SE: Inloggade användare

en: Logged Out Users
sv-SE: Utloggade användare

en: Login Redirect
sv-SE: Inloggningsomdirigering

en: Login permission denied.
sv-SE: Inloggningstillstånd nekades.

en: Logout Redirect
sv-SE: Utloggningsomdirigering

en: Main Admin Color
sv-SE: Huvudadministratörens färg

en: Main Admin Color is required.
sv-SE: Huvudadministratörens färg krävs.

en: Main Admin Color settings
sv-SE: Huvudadministratörens färginställningar

en: Manage members of network-wide permission groups.
sv-SE: Hantera medlemmar i behörighetsgrupper för hela nätverket.

en: Manage plugin permission settings.
sv-SE: Hantera inställningar för plugin-behörigheter.

en: Manual Backup
sv-SE: Manuell säkerhetskopiering

en: Manual backup of %s (%s)
sv-SE: Manuell säkerhetskopiering av %s (%s)

en: Media & Misc
sv-SE: Media & Övrigt

en: Media Buttons (all)
sv-SE: Media-knappar (alla)

en: Member support forum
sv-SE: Medlemsstödsforum

en: Menu Background
sv-SE: Meny bakgrund

en: Menu Hover Background
sv-SE: Meny hovra bakgrund

en: Menu Hover Text
sv-SE: Meny hovra text

en: Menu Icon Color
sv-SE: Meny ikonfärg

en: Menu Text Color
sv-SE: Meny textfärg

en: Metaboxes
sv-SE: Metaboxar

en: Midnight Teal
sv-SE: Midnattsblå

en: Mint Breeze
sv-SE: Mintbris

en: Missing parameters, refresh the page and try again.
sv-SE: Saknade parametrar, uppdatera sidan och försök igen.

en: Mobile Menu Toggle
sv-SE: Mobilmeny växla

en: Moderate any item regardless of authorship.
sv-SE: Moderera vilket objekt som helst oavsett upphovsrätt.

en: Modern Slate
sv-SE: Modern Skiffer

en: Modes
sv-SE: Lägen

en: Move selected notice types out of admin pages
sv-SE: Flytta valda meddelandetyper från admin-sidor

en: Move to Hidden Notices
sv-SE: Flytta till dolda meddelanden

en: Multiples roles on "Add New User" screen
sv-SE: Flera roller på "Lägg till ny användare" skärmen

en: Multiples roles on "User Edit" screen
sv-SE: Flera roller på "Användarredigera"-skärmen

en: Multisite
sv-SE: Flerplatser

en: Named Sizes
sv-SE: Namngivna storlekar

en: Nav Menu
sv-SE: Navigeringsmeny

en: Nav Menus (Block)
sv-SE: Navigeringsmenyer (Block)

en: Nav Menus (Legacy)
sv-SE: Navigeringsmenyer (Legacy)

en: Navigation Menu Restrictions
sv-SE: Begränsningar för navigeringsmenyer

en: Navigation Menus
sv-SE: Navigeringsmenyer

en: Navigation Menus allows you to block access to frontend menu links.
sv-SE: Navigeringsmenyer gör att du kan blockera åtkomst till meny-länkar på frontend.

en: Need PublishPress Capabilities Support?
sv-SE: Behöver du PublishPress-funktioner stöd?

en: Needed function to create default roles not found!
sv-SE: Nödvändig funktion för att skapa standardroller hittades inte!

en: Network sync completed.
sv-SE: Nätverksynkronisering slutförd.

en: Network sync has been queued and will continue in the background.
sv-SE: Nätverksynkronisering har ställts i kö och kommer att fortsätta i bakgrunden.

en: New
sv-SE: Ny

en: New backup saved.
sv-SE: Ny säkerhetskopia sparad.

en: New capabilities are controlled on the Additonal tab.
sv-SE: Nya funktioner styrs på fliken Ytterligare.

en: New capability added to role.
sv-SE: Ny funktion tillagd till rollen.

en: New frontend element added. Save changes to enable for role.
sv-SE: Nytt frontend-element tillagt. Spara ändringar för att aktivera för rollen.

en: New role created.
sv-SE: Ny roll skapad.

en: No Users %s | No Users %s
sv-SE[0]: Inga användare %s
sv-SE[1]: Inga användare %s

en: No change
sv-SE: Inga ändringar

en: No changes
sv-SE: Inga ändringar

en: No metaboxes found for %1s. %2s Click here %3s to visit the %4s screen and refresh this page afterwards to load the new metaboxes.
sv-SE: Inga metaboxar hittades för %1s. %2s Klicka här %3s för att besöka %4s-sidan och uppdatera denna sida efteråt för att ladda de nya metaboxarna.

en: No permission!
sv-SE: Ingen behörighet!

en: No results found.
sv-SE: Inga resultat hittades.

en: No results found. Please try again with a different word.
sv-SE: Inga resultat hittades. Försök igen med ett annat ord.

en: No role specified.
sv-SE: Ingen roll angiven.

en: No valid backup data found to import.
sv-SE: Inga giltiga säkerhetskopieringsdata hittades för import.

en: Nordic
sv-SE: Nordisk

en: Notification
sv-SE: Notifiering

en: Notification Color
sv-SE: Notifikationsfärg

en: Notification center access
sv-SE: Åtkomst till meddelandecentrum

en: Notifications
sv-SE: Meddelanden

en: Notifications to display in the Admin Notices area.
sv-SE: Meddelanden som ska visas i området för Admin-meddelanden.

en: Notifications to remove from WordPress admin pages
sv-SE: Meddelanden som ska tas bort från WordPress-administrationssidor

en: Ocean Deep
sv-SE: Havsdjup

en: On this screen, you can restore an earlier version of your roles and capabilities.
sv-SE: På den här skärmen kan du återställa en tidigare version av dina roller och behörigheter.

en: Optional target-specific typography rules for common admin elements.
sv-SE: Valfria mål-specifika typografiregler för vanliga adminelement.

en: Options
sv-SE: Alternativ

en: Orchid
sv-SE: Orkidé

en: Other Boxes
sv-SE: Andra rutor

en: Outline
sv-SE: Översikt

en: Page Attributes: Order
sv-SE: Sidattribut: Ordning

en: Page Boxes
sv-SE: Sidboxar

en: Page Lists
sv-SE: Sidor

en: Page background color
sv-SE: Sidans bakgrundsfärg

en: Page title
sv-SE: Sidtitel

en: Pages
sv-SE: Sidor

en: Paragraph
sv-SE: Stycke

en: Permalink: Descriptive Caption
sv-SE: Permalink: Beskrivande rubrik

en: Permission denied
sv-SE: Åtkomst nekad

en: Permission denied.
sv-SE: Åtkomst nekad.

en: Permissions & Access
sv-SE: Behörigheter & Åtkomst

en: Pixel Sizes
sv-SE: Pixelstorlekar

en: Placeholder Text Color
sv-SE: Platshållartextfärg

en: Please make a 'Manual Backup' in the backup tab to enable backup restore in case anything goes wrong.
sv-SE: Vänligen gör en 'Manuell säkerhetskopiering' i säkerhetskopieringstabben för att möjliggöra återställning av säkerhetskopiering om något går fel.

en: Please upload a file to import
sv-SE: Vänligen ladda upp en fil att importera

en: Please upload a valid .json file
sv-SE: Vänligen ladda upp en giltig .json fil

en: Plugin Capabilities &ndash; %s
sv-SE: Plugin-funktioner &ndash; %s

en: Post %s Capabilities
sv-SE: Inlägg %s funktioner

en: Post Attributes
sv-SE: Inläggsegenskaper

en: Post Type Metabox
sv-SE: Inläggstyp Metabox

en: Post type registration does not define this capability distinctly
sv-SE: Registreringen av inläggstyp definierar inte denna funktion tydligt

en: Preset
sv-SE: Förinställning

en: Preset Fonts
sv-SE: Förinställda typsnitt

en: Primary Button
sv-SE: Primär knapp

en: Primary Button Background
sv-SE: Primär knapp bakgrund

en: Primary Button Hover
sv-SE: Primär knapp hovra

en: Primary Button Text
sv-SE: Primär knapp text

en: Primary brand color
sv-SE: Primär varumärkesfärg

en: Primary text color
sv-SE: Primär textfärg

en: Profile Feature Restrictions
sv-SE: Profilfunktionsbegränsningar

en: Profile Features
sv-SE: Profilfunktioner

en: Profile Features allows you to remove elements from the Profile screen.
sv-SE: Profilfunktioner gör att du kan ta bort element från profilskärmen.

en: Profile features access disabled.
sv-SE: Åtkomst till profilfunktioner inaktiverad.

en: Profile features access enabled for this role.
sv-SE: Åtkomst till profilfunktioner aktiverad för denna roll.

en: Publish / Update
sv-SE: Publicera / Uppdatera

en: Publish Actions
sv-SE: Publicera åtgärder

en: Publish Box
sv-SE: Publiceringsruta

en: PublishPress Capabilities
sv-SE: PublishPress funktioner

en: PublishPress Capabilities Menu Restriction
sv-SE: PublishPress Capabilities Menybegränsning

en: PublishPress Capabilities automatically creates a backup on installation and whenever you save changes.
sv-SE: PublishPress Capabilities skapar automatiskt en säkerhetskopia vid installation och varje gång du sparar ändringar.

en: PublishPress Capabilities automatically creates a backup on installation and whenever you save changes. The initial backup and last %d auto-backups are kept.
sv-SE: PublishPress Capabilities skapar automatiskt en säkerhetskopia vid installation och varje gång du sparar ändringar. Den ursprungliga säkerhetskopian och de senaste %d automatisk säkerhetskopiorna sparas.

en: PublishPress Capabilities is the access control plugin for WordPress. You can manage all your WordPress user roles, from Administrators to Subscribers.
sv-SE: PublishPress Capabilities är tillgångskontrollplugin för WordPress. Du kan hantera alla dina WordPress-användarroll, från administratörer till prenumeranter.

en: PublishPress Permissions
sv-SE: PublishPress Behörigheter

en: Read more on Role Level.
sv-SE: Läs mer om rollnivå.

en: Redirect Features allows you to redirect users in a role after Registration, Login or Logout.
sv-SE: Omdirigera funktioner gör att du kan omdirigera användare i en roll efter registrering, inloggning eller utloggning.

en: Redirect users to a specified URL.
sv-SE: Omdirigera användare till en angiven URL.

en: Redirect users to the URL they were viewing before login.
sv-SE: Omdirigera användare till den URL de tittade på innan inloggning.

en: Redirects
sv-SE: Omdirigeringar

en: Redirects allows you to redirect users in a role after Registration, Login or Logout.
sv-SE: Omdirigeringar gör att du kan omdirigera användare i en roll efter registrering, inloggning eller utloggning.

en: Refresh Profile Features
sv-SE: Uppdatera profilfunktioner

en: Registration Redirect
sv-SE: Omdirigering vid registrering

en: Regulate permissions for Edit Flow post statuses <em>(Pro)</em>
sv-SE: Reglera behörigheter för Redigera Flöde inläggsstatusar <em>(Pro)</em>

en: Remove
sv-SE: Ta bort

en: Remove Admin Notices from WordPress admin screen and organize them in to a single area.
sv-SE: Ta bort adminmeddelanden från WordPress administratörsskärmen och organisera dem i ett enda område.

en: Remove Admin Toolbar
sv-SE: Ta bort adminverktygsfält

en: Replace "Howdy"
sv-SE: Ersätt "Howdy"

en: Replace "Howdy" in the admin bar.
sv-SE: Ersätt "Howdy" i administrationsfältet.

en: Replace "Howdy" text
sv-SE: Ersätt "Howdy" text

en: Replace the WordPress logo and favicon
sv-SE: Ersätt WordPress-logotypen och faviconen

en: Replace the default "Thanks for creating with WordPress" message in the admin footer.
sv-SE: Ersätt standardmeddelandet "Tack för att du skapade med WordPress" i administrationsfotnoten.

en: Request Support
sv-SE: Begär support

en: Reset Roles
sv-SE: Återställ roller

en: Reset Roles and Capabilities to WordPress defaults
sv-SE: Återställ roller och förmågor till WordPress-standarder

en: Reset WordPress Defaults
sv-SE: Återställ WordPress-standarder

en: Reset to WordPress defaults
sv-SE: Återställ till WordPress-standarder

en: Reseting default Roles and Capabilities will set them to the WordPress install defaults.
sv-SE: Återställning av standardroller och förmågor kommer att ställa in dem på WordPress-installationens standarder.

en: Restore
sv-SE: Återställ

en: Restore Previous Roles and Capabilities
sv-SE: Återställ tidigare roller och förmågor

en: Restore Selected Roles
sv-SE: Återställ valda roller

en: Restore failed. No backup found.
sv-SE: Återställning misslyckades. Ingen säkerhetskopia hittades.

en: Right bar
sv-SE: Högerfält

en: Role
sv-SE: Roll

en: Role Capabilities
sv-SE: Rollförmågor

en: Role Level
sv-SE: Rollnivå

en: Role Name
sv-SE: Rollnamn

en: Role Slug
sv-SE: Rollslug

en: Role Type
sv-SE: Rolltyp

en: Role level is mostly deprecated. However, it still determines eligibility for Post Author assignment and limits the application of user editing capabilities.
sv-SE: Rollnivå är mestadels avvecklad. Det avgör dock fortfarande berättigande för tilldelning av inläggsförfattare och begränsar tillämpningen av användarredigeringsförmågor.

en: Roles
sv-SE: Roller

en: Roles & Groups
sv-SE: Roller & Grupper

en: Roles allows you to create, edit, and delete all the user roles on your site.
sv-SE: Roller låter dig skapa, redigera och ta bort alla användarroller på din webbplats.

en: Roles and Capabilities
sv-SE: Roller och behörigheter

en: Roles and Capabilities reset to WordPress defaults
sv-SE: Roller och behörigheter återställs till WordPress-standarder

en: Roles and Capabilities restored from initial backup.
sv-SE: Roller och behörigheter återställdes från initial säkerhetskopia.

en: Roles and Capabilities restored from selected auto-backup.
sv-SE: Roller och behörigheter återställdes från vald automatisk säkerhetskopia.

en: Row Hover Background
sv-SE: Rad hover bakgrund

en: Royal Plum
sv-SE: Kunglig Plommon

en: Sage
sv-SE: Salvia

en: Save %s Restrictions
sv-SE: Spara %s begränsningar

en: Save Changes
sv-SE: Spara ändringar

en: Save Custom Style
sv-SE: Spara anpassad stil

en: Save Edit
sv-SE: Spara redigering

en: Save for %s
sv-SE: Spara för %s

en: Save for all Post Types
sv-SE: Spara för alla inläggstyper

en: Save for all Roles
sv-SE: Spara för alla roller

en: Saving...
sv-SE: Sparar...

en: Search
sv-SE: Sök

en: Search Roles
sv-SE: Sök roller

en: Search capabilities...
sv-SE: Sök behörigheter...

en: Search user...
sv-SE: Sök användare...

en: Secondary Button Background
sv-SE: Sekundär knapp bakgrund

en: Secondary Button Hover
sv-SE: Sekundär knapp hovra

en: Secondary Button Text
sv-SE: Sekundär knapp text

en: Security check failed
sv-SE: Säkerhetskontrollen misslyckades

en: Security check failed.
sv-SE: Säkerhetskontrollen misslyckades.

en: Select %1$s...
sv-SE: Välj %1$s...

en: Select %s
sv-SE: Välj %s

en: Select Image
sv-SE: Välj bild

en: Select allowed editor
sv-SE: Välj tillåten redigerare

en: Select pages...
sv-SE: Välj sidor...

en: Select post types...
sv-SE: Välj inläggstyper...

en: Select roles...
sv-SE: Välj roller...

en: Select the allowed editor options for users in this role.
sv-SE: Välj de tillåtna redigeraralternativen för användare i denna roll.

en: Select the notification types that should be displayed in the Admin Notices area after been removed from the WordPress admin screens.
sv-SE: Välj de typ av meddelanden som ska visas i Admin Notices-området efter att ha tagits bort från WordPress adminskärmar.

en: Select the notification types that should be hidden when a user in the %1$s role is viewing WordPress admin screens.
sv-SE: Välj de meddelandetyp som ska döljas när en användare med %1$s roll visar WordPress adminskärmar.

en: Selected Pages
sv-SE: Valda sidor

en: Selected item deleted successfully
sv-SE: Valt objekt raderades framgångsrikt

en: Selector
sv-SE: Väljare

en: Separate multiple values with a space (custom-style-one custom-style-two).
sv-SE: Separera flera värden med ett mellanslag (custom-style-one custom-style-two).

en: Set a base font size for the admin area. Leave empty to use the default WordPress size.
sv-SE: Ange en bas teckenstorlek för adminområdet. Lämna tomt för att använda standardstorleken för WordPress.

en: Set a font stack for the admin area, for example "Segoe UI", sans-serif.
sv-SE: Ange en typsnittsstapel för adminområdet, till exempel "Segoe UI", sans-serif.

en: Set custom post statuses for content items.
sv-SE: Ställ in anpassade inläggsstatusar för innehållsobjekt.

en: Set login redirect cookie
sv-SE: Ställ in inloggningsomdirigeringscookie

en: Set per-item association exceptions.
sv-SE: Ställ in undantag för per-objekt-associationer.

en: Set per-item edit exceptions.
sv-SE: Ställ in undantag för per-objekt-redigering.

en: Set per-item read exceptions.
sv-SE: Ställ in undantag för per-objekt-läsning.

en: Set per-item revision exceptions.
sv-SE: Ställ in undantag för per-objekt-revision.

en: Set taxonomy term assignment exceptions.
sv-SE: Ställ in undantag för tilldelning av taksonomitermer.

en: Set taxonomy term association exceptions.
sv-SE: Ställ in undantag för associationer av taksonomitermer.

en: Set taxonomy term management exceptions.
sv-SE: Ställ in undantag för hantering av taksonomitermer.

en: Sets the admin color scheme for all users. Click a scheme to preview it instantly.
sv-SE: Ställer in adminfärgschemat för alla användare. Klicka på ett schema för att förhandsgranska det omedelbart.

en: Setting
sv-SE: Inställning

en: Settings
sv-SE: Inställningar

en: Settings Panel
sv-SE: Inställningspanel

en: Settings saved.
sv-SE: Inställningar sparade.

en: Settings updated successfully.
sv-SE: Inställningar uppdaterades framgångsrikt.

en: Settings updated.
sv-SE: Inställningar uppdaterade.

en: Show all post types on the "Editor Features" screen, even ones normally hidden in the WordPress admin area.
sv-SE: Visa alla inläggstyper på skärmen "Redigeringsfunktioner", även de som normalt är dolda i WordPress administratörsområde.

en: Show changes from current roles only
sv-SE: Visa ändringar endast från aktuella roller

en: Show private post types
sv-SE: Visa privata inläggstyper

en: Show private taxonomies
sv-SE: Visa privata taksonomier

en: Show selected notices in a dedicated Admin Notices panel
sv-SE: Visa valda meddelanden i en dedikerad Admin Notices-panel

en: Silence this notice
sv-SE: Tysta denna notis

en: Silenced Notices
sv-SE: Tysta meddelanden

en: Site Dark Mode
sv-SE: Mörkt läge för webbplatsen

en: Site Light Mode
sv-SE: Ljust läge för webbplatsen

en: Skipped %d invalid or unsupported import entries.
sv-SE: Hoppa över %d ogiltiga eller icke-stödda importposter.

en: Slug already exists
sv-SE: Slug finns redan

en: Social Links
sv-SE: Sociala länkar

en: Something went wrong, the system wasn't able to create the role, refresh the page and try again.
sv-SE: Något gick fel, systemet kunde inte skapa rollen, uppdatera sidan och försök igen.

en: Spam Link Color
sv-SE: Spam länk färg

en: Standard link color
sv-SE: Standard länkfärg

en: Start from template
sv-SE: Börja från mall

en: Status & visibility
sv-SE: Status & synlighet

en: Stone
sv-SE: Sten

en: Submenu Background
sv-SE: Underkategorimeny bakgrund

en: Submenu Text Color
sv-SE: Undermeny Textfärg

en: Submit Revision
sv-SE: Skicka revision

en: Success notices
sv-SE: Framgångsmeddelanden

en: Sunrise
sv-SE: Soluppgång

en: Switch to Draft
sv-SE: Byt till utkast

en: Sync options to all sites.
sv-SE: Synkronisera alternativ till alla sidor.

en: Sync role to all sites.
sv-SE: Synkronisera roll till alla sidor.

en: Table Border Color
sv-SE: Tabell kantfärg

en: Table Header Background
sv-SE: Tabellhuvud bakgrund

en: Table Header Text
sv-SE: Tabellhuvud text

en: Table Row Background
sv-SE: Tabellrad bakgrund

en: Table Row Text Color
sv-SE: Tabellrad text färg

en: Table element colors
sv-SE: Tabell element färger

en: Tables
sv-SE: Tabeller

en: Target
sv-SE: Mål

en: TaxoPress - Settings
sv-SE: TaxoPress - Inställningar

en: Taxonomies
sv-SE: Taxonomier

en: Taxonomy
sv-SE: Taxonomi

en: Taxonomy Boxes
sv-SE: Taxonomi Boxar

en: Term %s Capabilities
sv-SE: Term %s Möjligheter

en: Test this user
sv-SE: Testa den här användaren

en: Test user
sv-SE: Testanvändare

en: Test your site by instantly logging in as another user. Available accounts include any which the current user can edit.
sv-SE: Testa din sida genom att logga in som en annan användare omedelbart. Tillgängliga konton inkluderar alla som den aktuella användaren kan redigera.

en: Testing as user: %1$s. %2$sReturn to Administrator view%3$s
sv-SE: Testar som användare: %1$s. %2$sÅtergå till administratörsvyn%3$s

en: Testing:
sv-SE: Testar:

en: Text Color
sv-SE: Textfärg

en: Text settings
sv-SE: Textinställningar

en: Thank you for creating with WordPress
sv-SE: Tack för att du skapade med WordPress

en: The "slug" is the URL-friendly version of the role. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers and underscores.
sv-SE: "Slug" är den URL-vänliga versionen av rollen. Den är vanligtvis helt med små bokstäver och innehåller endast bokstäver, siffror och understreck.

en: The %s role is not enabled for editing. The Find button is disabled.
sv-SE: Rollen %s är inte aktiverad för redigering. Sök-knappen är inaktiverad.

en: The User Testing feature also requires the %1$s edit_users %2$s capability.
sv-SE: Funktionen för användartester kräver också %1$s edit_users %2$s behörighet.

en: The following entries have no effect. Please assign desired capabilities on the Editing / Deletion / Private tabs.
sv-SE: Följande poster har ingen effekt. Vänligen tilldela önskade möjligheter på flikarna Redigering / Borttagning / Privat.

en: The new role %s was created successfully.
sv-SE: Den nya rollen %s skapades framgångsrikt.

en: The role "%s" already exists. Please choose a different name.
sv-SE: Rollen "%s" finns redan. Vänligen välj ett annat namn.

en: The role %1$s was successfully deleted. %2$s
sv-SE: Rollen %1$s raderades framgångsrikt. %2$s

en: The role %1$s was successfully hidden.
sv-SE: Rollen %1$s doldes framgångsrikt.

en: The role %1$s was successfully unhidden.
sv-SE: Rollen %1$s visades framgångsrikt.

en: The role could not be deleted.
sv-SE: Rollen kunde inte raderas.

en: The selected %1$s roles were successfully deleted. %2$s
sv-SE: De valda %1$s rollerna raderades framgångsrikt. %2$s

en: The selected application password is not editable.
sv-SE: Det valda applikationslösenordet kan inte redigeras.

en: The selected role is not editable.
sv-SE: Den valda rollen är inte redigerbar.

en: The slug for this post type is %s
sv-SE: Sluggen för den här inläggstypen är %s

en: The slug for this taxonomy is %s
sv-SE: Sluggen för denna taksonomi är %s

en: There are currently no admin notices.
sv-SE: Det finns för närvarande inga administratörsnotiser.

en: There are no frontend menu links. To control access to navigation menus, please add menu links.
sv-SE: Det finns inga meny-länkar på framsidan. För att styra åtkomsten till navigeringsmenyer, vänligen lägg till meny-länkar.

en: There are no users in this role. Please select a role that has users and is able to access the "Profile" screen.
sv-SE: Det finns inga användare i denna roll. Vänligen välj en roll som har användare och kan få åtkomst till "Profil"-skärmen.

en: These can be edited on the %1s Capabilities screen %2s
sv-SE: Dessa kan redigeras på %1s Behörigheter skärmen %2s

en: This allows you to assign a new user to multiples roles.
sv-SE: Detta gör att du kan tilldela en ny användare till flera roller.

en: This allows you to assign an existing user to multiple roles.
sv-SE: Detta gör att du kan tilldela en befintlig användare till flera roller.

en: This capability is %s
sv-SE: Denna behörighet är %s

en: This capability is controlled by %s
sv-SE: Denna behörighet styrs av %s

en: This capability is controlled by %s Use the sidebar settings to allow this to be controlled independently.
sv-SE: Denna behörighet styrs av %s Använd inställningarna i sidofältet för att tillåta detta att styras oberoende.

en: This capability is explicitly negated. Click to add/remove normally.
sv-SE: Denna funktion är uttryckligen nekad. Klicka för att lägga till/ta bort normalt.

en: This capability is not available for this post type.
sv-SE: Denna funktion är inte tillgänglig för denna inläggstyp.

en: This feature allows you to modify the site frontend by hiding IDs or classes, adding CSS styles, or adding body classes.
sv-SE: Denna funktion gör att du kan modifiera webbplatsens frontend genom att dölja ID:n eller klasser, lägga till CSS-stilar eller lägga till kroppsklasser.

en: This feature is denied
sv-SE: Denna funktion är nekad

en: This feature will be added to all pages.
sv-SE: Denna funktion kommer att läggas till på alla sidor.

en: This feature will test the "Profile" screen as a user in the %s role.
sv-SE: Denna funktion kommer att testa "Profil"-skärmen som en användare i rollen %s.

en: This menu is restricted for the following roles
sv-SE: Denna meny är begränsad för följande roller

en: This notice will be moved to the "Silenced Notices" tab and you will not receive a notification if it appears again.
sv-SE: Denna avisering kommer att flyttas till fliken "Tysta aviseringar" och du kommer inte att få en avisering om den dyker upp igen.

en: This plugin can be deleted.
sv-SE: Denna plugin kan raderas.

en: This role is not enabled for profile feature editing.
sv-SE: Denna roll är inte aktiverad för redigering av profilfunktioner.

en: This will add a metabox on the post editing screen. You can use this feature to add body classes only for that post.
sv-SE: Detta kommer att lägga till en metaruta på redigeringsskärmen för inlägg. Du kan använda denna funktion för att endast lägga till kroppsklasser för det inlägget.

en: This will cause a new capability to be required for creating posts, and enable a checkbox column here for role assignments. Normally, post creation is controlled by the "Edit" capability.
sv-SE: Detta kommer att kräva en ny funktion för att skapa inlägg och aktivera en kryssruta här för rolltilldelningar. Normalt styrs inläggsskapande av "Redigera"-funktionen.

en: This will only show here in the WordPress admin area.
sv-SE: Detta kommer endast att visas här i WordPress-adminområdet.

en: This will show all post types on the "Capabilities" screen, even ones normally hidden in the WordPress admin area.
sv-SE: Detta kommer att visa alla inläggstyper på "Behörigheter"-skärmen, även sådana som normalt är dolda i WordPress-adminområdet.

en: This will show all taxonomies on the "Capabilities" screen, even ones normally hidden in the WordPress admin area.
sv-SE: Detta kommer att visa alla taksonomier på "Behörigheter"-skärmen, även sådana som normalt är dolda i WordPress-adminområdet.

en: Title:
sv-SE: Titel:

en: Toggle all
sv-SE: Växla alla

en: Top Bar - Left
sv-SE: Översta fältet - Vänster

en: Top Bar - Right
sv-SE: Översta fältet - Höger

en: Top Tabs
sv-SE: Översta flikar

en: Trash Link Color
sv-SE: Papperskorgs länk färg

en: Type / Taxonomy settings saved.
sv-SE: Typ / Taksonomi-inställningar sparade.

en: Typography
sv-SE: Typografi

en: Typography Overrides
sv-SE: Typografiöverskrivningar

en: URL targeted
sv-SE: URL riktad

en: Unable to retrieve user data.
sv-SE: Kunde inte hämta användardata.

en: Uneditable %s | Uneditable %s
sv-SE[0]: Ej redigerbar %s
sv-SE[1]: Ej redigerbara %s

en: Unhide
sv-SE: Avdölj

en: Unique Post Type Capabilities
sv-SE: Unika inläggstypfunktioner

en: Unique Taxonomy Capabilities
sv-SE: Unika taxonomifunktioner

en: Unnamed application password
sv-SE: Obenämnt applikationslösenord

en: Update
sv-SE: Uppdatera

en: Upgrade to Pro
sv-SE: Uppgradera till Pro

en: Upload a custom favicon for the admin area. Recommended: 16px by 16px or 32px by 32px in SVG or PNG format.
sv-SE: Ladda upp en anpassad favicon för adminområdet. Rekommenderat: 16px med 16px eller 32px med 32px i SVG- eller PNG-format.

en: Upload a custom logo to replace the WordPress icon in the admin bar. Recommended: 20px by 20px in SVG or PNG format.
sv-SE: Ladda upp en anpassad logotyp för att ersätta WordPress-ikonen i adminfältet. Rekommenderat: 20px med 20px i SVG- eller PNG-format.

en: Use cookie to determine pages users were viewing before login. This is useful when login redirect is not working correctly due to wp_get_referer() limitation.
sv-SE: Använd cookie för att avgöra vilka sidor användare har sett före inloggning. Detta är användbart när inloggningsomdirigering inte fungerar korrekt på grund av wp_get_referer() begränsning.

en: Use the "Create" capability for selected post types
sv-SE: Använd "Skapa" behörighet för valda inläggstyper

en: Use the sidebar settings to allow this to be controlled independently.
sv-SE: Använd sidofältsinställningarna för att tillåta att detta kontrolleras oberoende.

en: Use this Image
sv-SE: Använd denna bild

en: Used for alerts and notifications
sv-SE: Används för varningar och notifikationer

en: Used for hovers and highlights
sv-SE: Används för hover och markeringar

en: User Display Name
sv-SE: Användarnamn för visning

en: User Testing
sv-SE: Användartestning

en: User actions
sv-SE: Användaråtgärder

en: Value
sv-SE: Värde

en: View Documentation
sv-SE: Visa dokumentation

en: View Knowledge Base
sv-SE: Visa kunskapsbas

en: Visibility
sv-SE: Synlighet

en: WPML integration to mirror permissions to translations <em>(Pro)</em>
sv-SE: WPML-integration för att spegla behörigheter till översättningar <em>(Pro)</em>

en: Warning notices
sv-SE: Varningsmeddelanden

en: Warning:
sv-SE: Varning:

en: Warning: This role cannot access the dashboard without the read capability. %1$sClick here to fix this now%2$s.
sv-SE: Varning: Denna roll kan inte komma åt instrumentpanelen utan läsbehörighet. %1$sKlicka här för att åtgärda detta nu%2$s.

en: Welcome panel
sv-SE: Välkomstpanel

en: When enabled, role settings will always apply, overriding any user selection even if the color scheme UI is visible to them.
sv-SE: När det är aktiverat kommer rollinställningar alltid att tillämpas, vilket åsidosätter alla användarval även om färgschemat är synligt för dem.

en: When enabled, users cannot see or change color scheme settings in their profile. Role-based settings will be applied.
sv-SE: När det är aktiverat kan användare inte se eller ändra färgschema-inställningar i sin profil. Rollbaserade inställningar kommer att tillämpas.

en: When testing, display a caption and return link in the Admin Bar.
sv-SE: När du testar, visa en rubrik och återlänk i Admin Bar.

en: When testing, display a return link in the front end footer.
sv-SE: När du testar, visa en återlänk i sidfoten på frontend.

en: Whenever you use PublishPress Capabilities to save changes, it also creates a backup which you can use to restore a previous configuration.
sv-SE: När du använder PublishPress Capabilities för att spara ändringar skapar det också en säkerhetskopia som du kan använda för att återställa en tidigare konfiguration.

en: Whole Site
sv-SE: Hela webbplatsen

en: Widget Background
sv-SE: Widget Bakgrund

en: Widget Border
sv-SE: Widget Kant

en: Widget Header Background
sv-SE: Widget Header Bakgrund

en: Widget Link
sv-SE: Widget Länk

en: Widget Link Hover
sv-SE: Widget Länk Hover

en: Widget Title Text
sv-SE: Widget Titel Text

en: Wildcard enabled
sv-SE: Wildcard aktiverad

en: Word count
sv-SE: Ordantal

en: WordPress Core Capabilities
sv-SE: WordPress Core Behörigheter

en: WordPress External Links
sv-SE: WordPress Externa Länkar

en: WordPress Logo
sv-SE: WordPress Logotyp

en: WordPress stores role capabilities in your database, where they remain even if the plugin is deactivated.
sv-SE: WordPress lagrar rollbehörigheter i din databas, där de förblir även om plugin-programmet är avaktiverat.

en: You are about to reset Roles and Capabilities to WordPress defaults.
     'Cancel' to stop, 'OK' to reset.
sv-SE: Du håller på att återställa roller och rättigheter till WordPress-standarder. 'Avbryt' för att stoppa, 'OK' för att återställa.

en: You can add the CSS for your classes by clicking "Add Custom CSS".
sv-SE: Du kan lägga till CSS för dina klasser genom att klicka på "Lägg till anpassad CSS".

en: You can also configure this role as a %sPermission Group%s.
sv-SE: Du kan också konfigurera denna roll som en %sBehörighetsgrupp%s.

en: You can block pages by URL or hide Admin elements by entering a CSS class or ID. This feature is available in PublishPress Capabilities Pro.
sv-SE: Du kan blockera sidor med URL eller dölja admin-element genom att ange en CSS-klass eller ID. Denna funktion är tillgänglig i PublishPress Capabilities Pro.

en: You can hide plugin metaboxes. You can also hide specific items by entering their CSS class or ID. This feature is available in PublishPress Capabilities Pro.
sv-SE: Du kan dölja plugin-metaboxar. Du kan också dölja specifika objekt genom att ange deras CSS-klass eller ID. Denna funktion är tillgänglig i PublishPress Capabilities Pro.

en: You can restrict access to admin menu screens. You can also edit, change, add, or remove links from the WordPress admin menu. This feature is available in PublishPress Capabilities Pro.
sv-SE: Du kan begränsa åtkomst till adminmenyskärmar. Du kan också redigera, ändra, lägga till eller ta bort länkar från WordPress-adminmenyn. Denna funktion är tillgänglig i PublishPress Capabilities Pro.

en: You can select page types where this element will be added.
sv-SE: Du kan välja sidtyper där detta element kommer att läggas till.

en: You can use Frontend Features to target specific posts and pages. This feature is available in PublishPress Capabilities Pro.
sv-SE: Du kan använda frontend-funktioner för att rikta in dig på specifika inlägg och sidor. Denna funktion är tillgänglig i PublishPress Capabilities Pro.

en: You cannot remove Manage Capabilities from Administrators
sv-SE: Du kan inte ta bort hantera rättigheter från administratörer

en: You do not have permission to access this page.
sv-SE: Du har inte behörighet att få åtkomst till denna sida.

en: You do not have permission to manage admin features.
sv-SE: Du har inte behörighet att hantera adminfunktioner.

en: You do not have permission to manage admin notices.
sv-SE: Du har inte behörighet att hantera adminmeddelanden.

en: You do not have permission to manage admin styles.
sv-SE: Du har inte behörighet att hantera adminstilar.

en: You do not have permission to manage capabilities.
sv-SE: Du har inte behörighet att hantera rättigheter.

en: You do not have permission to manage editor features.
sv-SE: Du har inte behörighet att hantera redigerarfunktioner.

en: You do not have permission to manage frontend features.
sv-SE: Du har inte behörighet att hantera frontend-funktioner.

en: You do not have permission to manage navigation menus.
sv-SE: Du har inte behörighet att hantera navigeringsmenyer.

en: You do not have permission to manage profile features.
sv-SE: Du har inte behörighet att hantera profilfunktioner.

en: You do not have permission to manage redirect.
sv-SE: Du har inte behörighet att hantera omdirigeringar.

en: You do not have permission to manage roles.
sv-SE: Du har inte behörighet att hantera roller.

en: You do not have permission to perform this action.
sv-SE: Du har inte behörighet att utföra denna åtgärd.

en: You do not have permission to restore backup.
sv-SE: Du har inte behörighet att återställa säkerhetskopian.

en: You do not have permission to restore roles.
sv-SE: Du har inte behörighet att återställa roller.

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
sv-SE: Du har inte tillräckliga behörigheter för att utföra denna åtgärd.

en: You have no additional capabilities.
sv-SE: Du har inga ytterligare möjligheter.

en: You must enter the Login Redirect URL.
sv-SE: Du måste ange inloggningsomdirigerings-URL:en.

en: You must select at least one editor for the role when managing allowed editor.
sv-SE: Du måste välja minst en redigerare för rollen när du hanterar tillåtna redigerare.

en: You're using PublishPress Capabilities Free. The Pro version has more features and support. %sUpgrade to Pro%s
sv-SE: Du använder PublishPress Capabilities Free. Pro-versionen har fler funktioner och support. %sUppgradera till Pro%s

en: Your Role
sv-SE: Din roll

en: Your link has expired, refresh the page and try again.
sv-SE: Din länk har gått ut, uppdatera sidan och försök igen.

en: activate %1$sAdvanced settings%2$s, see Role Usage
sv-SE: aktivera %1$sAvancerade inställningar%2$s, se rollanvändning

en: all roles
sv-SE: alla roller

en: check / uncheck / negate all
sv-SE: markera / avmarkera / neka alla

en: e.g. .publishpress-wrap h1, #my-plugin-header
sv-SE: t.ex. .PublishPress-wrap h1, #my-plugin-header

en: e.g., Company Branding, Dark Mode
sv-SE: t.ex., Företagsbranding, Mörkt läge

en: see %1$sRole Usage%2$s: "Pattern Roles"
sv-SE: se %1$sRollanvändning%2$s: "Mönsterroller"

en: show Classic Editor controls
sv-SE: visa kontroller för Classic Editor

en: this custom style
sv-SE: denna anpassade stil

en: usage key
sv-SE: användningsnyckel
