PublishPress Capabilities 2.40.0 - en to ja translation catalogue (792 entries)

en: "Posts" capabilities selected here also define type-specific role assignment for Permission Groups%s.
ja: "投稿"の機能はここで選択されたものは、パーミッショングループ%sのタイプ特有の役割割り当ても定義します。

en: "Posts" capabilities selected here also define type-specific role assignment for Permit Groups%s.
ja: "投稿"の機能はここで選択されたものは、パーミットグループ%sのタイプ特有の役割割り当ても定義します。

en: %1$d users moved to default role %2$s.
ja: %1$d 人のユーザーがデフォルトの役割 %2$s に移動しました。

en: %1$s = Capability denied, even if granted by another role %2$s
ja: %1$s = 他の役割 %2$s によって付与されても、機能が拒否されました

en: %1$s = Capability granted %2$s
ja: %1$s = 機能が付与されました %2$s

en: %1$s = Capability not granted %2$s
ja: %1$s = 機能が付与されていません %2$s

en: %1$sReturn to Administrator view%2$s
ja: %1$s管理者ビューに戻る%2$s

en: %1$sbuy%2$s %3$s
ja: %1$s購入%2$s %3$s

en: %1$sgrab%2$s %3$s
ja: %1$s取得%2$s %3$s

en: %1s Error: %2s  PublishPress Capabilities cannot function because another copy of the plugin is active.
ja: %1s エラー: %2s  PublishPressの機能は、別のコピーのプラグインがアクティブであるため機能しません。

en: %s (%s roles)
ja: %s (%s の役割)

en: %s (free install)
ja: %s (無料インストール)

en: %s (level %s)
ja: %s (レベル %s)

en: %s Capabilities
ja: %s 機能

en: %s Redirects
ja: %s リダイレクト

en: %s info/purchase
ja: %s 情報/購入

en: %s restored from last backup.
ja: %sは最後のバックアップから復元されました。

en: %s role copied. Please click the "Create Role" button to create this new role.
ja: %sの役割がコピーされました。新しい役割を作成するには「役割を作成」ボタンをクリックしてください。

en: %s role updated successfully.
ja: %sの役割が正常に更新されました。

en: %s successfully imported from uploaded data.
ja: %sがアップロードされたデータから正常にインポートされました。

en: %s: assigned by Permission Group
ja: %s: 権限グループによって割り当てられました

en: (non-editable role)
ja: (編集不可の役割)

en: (this role will be removed if you restore backup)
ja: (バックアップを復元するとこの役割は削除されます)

en: A backup created on this screen replaces any previous manual backups, but is never automatically replaced.
ja: この画面で作成されたバックアップは以前の手動バックアップを置き換えますが、自動的に置き換えられることはありません。

en: About
ja: 情報

en: About PublishPress Capabilities
ja: PublishPress Capabilitiesについて

en: Add Body Class
ja: ボディクラスを追加

en: Add CSS selectors (class or ID), choose a style variation, and set a brand color.
ja: CSS セレクター (クラスまたは ID) を追加し、スタイルのバリエーションを選択し、ブランドカラーを設定します。

en: Add Custom CSS
ja: カスタムCSSを追加

en: Add Custom Style
ja: カスタムスタイルを追加

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add New Custom Style
ja: 新しいカスタムスタイルを追加

en: Add New Element
ja: 新しい要素を追加

en: Add a New Capability
ja: 新しい機能を追加

en: Add block
ja: ブロックを追加

en: Add more than one custom admin styles. This feature is available in PublishPress Capabilities Pro.
ja: 1つ以上のカスタム管理スタイルを追加します。この機能はPublishPress Capabilities Proで利用可能です。

en: Add new block
ja: 新しいブロックを追加

en: Add option to search and user testing in the Admin Bar.
ja: 管理バーに検索およびユーザーテストのオプションを追加します。

en: Add or clear custom item entry before saving changes.
ja: 変更を保存する前にカスタムアイテムエントリを追加またはクリアします。

en: Add or remove capability from the role normally
ja: 通常の役割から機能を追加または削除します

en: Add or remove members from permission groups.
ja: 権限グループからメンバーを追加または削除します。

en: Add or remove this capability from the WordPress role
ja: この機能をWordPressの役割から追加または削除します

en: Add post metabox:
ja: 投稿メタボックスを追加:

en: Add to role
ja: 役割に追加

en: Additional
ja: 追加

en: Additional Capabilities
ja: 追加機能

en: Admin
ja: 管理者

en: Admin Access
ja: 管理者アクセス

en: Admin Bar
ja: 管理バー

en: Admin Bar Background
ja: 管理バーの背景

en: Admin Bar Hover Background
ja: 管理バーのホバー背景

en: Admin Bar Hover Text
ja: 管理バーのホバーテキスト

en: Admin Bar Icon
ja: 管理バーのアイコン

en: Admin Bar Text
ja: 管理バーのテキスト

en: Admin Bar modification
ja: 管理者バーの変更

en: Admin Bar search
ja: 管理者バー検索

en: Admin Color Scheme
ja: 管理者カラースキーム

en: Admin Feature Restrictions
ja: 管理者機能制限

en: Admin Features
ja: 管理者機能

en: Admin Features Settings
ja: 管理者機能設定

en: Admin Features allows you to remove elements from the admin area and toolbar.
ja: 管理者機能を使用すると、管理エリアやツールバーから要素を削除できます。

en: Admin Font Family
ja: 管理フォントファミリー

en: Admin Font Size
ja: 管理フォントサイズ

en: Admin Footer Text
ja: 管理者フッターのテキスト

en: Admin Menu
ja: 管理メニュー

en: Admin Menu Restrictions
ja: 管理者メニュー制限

en: Admin Menus
ja: 管理者メニュー

en: Admin Menus allows you to edit the admin menu links and control who has access.
ja: 管理メニューでは、管理メニューリンクを編集し、アクセス権を制御できます。

en: Admin Notices
ja: 管理通知

en: Admin Notices allows you to clean up the WordPress admin area by organizing extra messages and advertisements into one place.
ja: Admin Notices は、余分なメッセージや広告を一箇所に整理することで、WordPress の管理エリアをクリーンアップすることを可能にします。

en: Admin Styles
ja: 管理スタイル

en: Admin Styles allows you to customize the WordPress admin area with your own branding.
ja: 管理スタイルでは、独自のブランディングでWordPressの管理エリアをカスタマイズできます。

en: Admin Styles allows you to customize the admin area with your own branding.
ja: 管理スタイルでは、独自のブランディングで管理エリアをカスタマイズできます。

en: Admin bar colors
ja: 管理バーの色

en: Admin listing access is normally provided by the "Edit" capabilities. These "List" capabilities only apply if the corresponding "Edit" capability is missing. Also, these "List" capabilities can grant access, but not deny access.
ja: 管理者リストアクセスは通常「編集」機能によって提供されます。これらの「リスト」機能は、対応する「編集」機能がない場合にのみ適用されます。また、これらの「リスト」機能はアクセスを許可できますが、アクセスを拒否することはできません。

en: Admin menu colors
ja: 管理メニューの色

en: Admin notice status updated successfully.
ja: 管理通知のステータスが正常に更新されました。

en: Admin styles saved successfully.
ja: 管理者スタイルが正常に保存されました。

en: Administer advanced content permissions and visibility rules.
ja: 高度なコンテンツの権限と可視性ルールを管理します。

en: Advanced
ja: 高度な

en: All %s
ja: すべて %s

en: All Roles
ja: すべてのロール

en: All fields are required.
ja: すべてのフィールドは必須です。

en: Allow "Edit", "Delete" and "Assign" capabilities separately from the "Manage" capability.
ja: 「管理」機能から独立して「編集」、「削除」、および「割り当て」機能を許可します。

en: Allow PublishPress to find profile items for this role.
ja: このロールのプロファイルアイテムをPublishPressが見つけることを許可します。

en: Allow post type permissions to be controlled separately from other areas of WordPress. %1$sFind out more.%2$s
ja: 投稿タイプの権限をWordPressの他のエリアから独立して制御できるようにします。 %1$s詳細を確認する。%2$s

en: Allow taxonomy permissions to be controlled separately from other areas of WordPress.
ja: タクソノミーの権限をWordPressの他のエリアから独立して制御できるようにします。

en: Alternate Row Background
ja: 交互行背景

en: Alternate Row Text Color
ja: 交互行テキストの色

en: Always show the Classic Editor tab in "Editor Features" screen.
ja: 「エディタ機能」画面に常にクラシックエディタタブを表示します。

en: Always try to automatically find profile elements. This may cause temporary issues when updating user roles that do not have access to the WordPress admin area.
ja: 常にプロファイル要素を自動的に見つけようとします。これにより、WordPressの管理エリアにアクセスできないユーザーロールを更新する際に一時的な問題が発生する可能性があります。

en: Amber Glow
ja: アンバーグロー

en: An error occured!
ja: エラーが発生しました！

en: An error occurred!
ja: エラーが発生しました！

en: Apply custom styling
ja: カスタムスタイルを適用

en: Approve Revision
ja: 修正を承認する

en: Are you sure you want to delete "%s" custom style?
ja: "%s" カスタムスタイルを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this %1s? %2s %3s
ja: この %1s を削除してもよろしいですか? %2s %3s

en: Are you sure you want to delete this item ?
ja: このアイテムを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this role?
ja: このロールを削除してもよろしいですか？

en: Assign custom WP roles supplementally for a specific post type <em>(Pro)</em>
ja: 特定の投稿タイプのためにカスタムWPロールを補足的に割り当てる <em>(Pro)</em>

en: Assign or change role assignments for users.
ja: ユーザーの役割の割り当てを設定または変更します。

en: Assign standard WP roles supplementally for a specific post type
ja: 特定の投稿タイプのために標準WPロールを補足的に割り当てる

en: Associate users or groups with any page.
ja: 任意のページにユーザーまたはグループを関連付けます。

en: Auto-backup of all roles (%s)
ja: すべてのロールの自動バックアップ (%s)

en: Automatically define type-specific capabilities for your custom post types and taxonomies
ja: カスタム投稿タイプとタクソノミーのために、タイプ固有の機能を自動的に定義します

en: Automatically refresh profile elements
ja: プロファイル要素を自動的に更新

en: Available Backups:
ja: 利用可能なバックアップ：

en: Background
ja: 背景

en: Background Color
ja: 背景色

en: Backup
ja: バックアップ

en: Backup Roles and Capabilities
ja: ロールと機能のバックアップ

en: Backup Tool for PublishPress Capabilities
ja: PublishPress機能のバックアップツール

en: Bad form Received
ja: 不正なフォームを受け取りました

en: Bad form received.
ja: 不正なフォームを受け取りました。

en: Before importing, we recommend using the "Backup" tab to create a backup of your current settings.
ja: インポートする前に、"バックアップ"タブを使用して現在の設定のバックアップを作成することをお勧めします。

en: Blank Template
ja: 空白のテンプレート

en: Block
ja: ブロック

en: Block Dashboard Access
ja: ダッシュボードアクセスをブロック

en: Block Login
ja: ログインをブロック

en: Block Panel
ja: パネルをブロック

en: Block by URL
ja: URLでブロック

en: Block users in this role from accessing admin area.
ja: このロールのユーザーが管理エリアにアクセスするのをブロックします。

en: Block users in this role from logging into the site.
ja: この役割のユーザーがサイトにログインするのをブロックします。

en: Body
ja: 本文

en: Body Class
ja: 本文クラス

en: Body Text
ja: 本文テキスト

en: Border
ja: ボーダー

en: Brand Color
ja: ブランドカラー

en: Button colors
ja: ボタンの色

en: Buttons
ja: ボタン

en: By default, WooCommerce prevents most users from accessing the WordPress admin area. When enabled, this setting will remove those restrictions for this role. %1s Click here for more details. %2s
ja: デフォルトでは、WooCommerceはほとんどのユーザーがWordPress管理エリアにアクセスするのを防ぎます。この設定を有効にすると、この役割に対する制限が解除されます。 %1s 詳細はこちらをクリックしてください。 %2s

en: Bypass content restrictions for editorial workflows.
ja: 編集ワークフローのためにコンテンツ制限をバイパスします。

en: Can delete posts which are currently published with private visibility.
ja: 現在、プライベートの可視性で公開されている投稿を削除できます。

en: Can delete posts which are currently published.
ja: 現在公開されている投稿を削除できます。

en: Can delete posts which were created by other users.
ja: 他のユーザーが作成した投稿を削除できます。

en: Can edit posts which are currently published with private visibility.
ja: 現在、プライベートの可視性で公開されている投稿を編集できます。

en: Can edit posts which are currently published.
ja: 現在公開されている投稿を編集できます。

en: Can edit posts which were created by other users.
ja: 他のユーザーが作成した投稿を編集できます。

en: Can make a post publicly visible.
ja: 投稿を公開可視性にすることができます。

en: Can read posts which are currently published with private visibility.
ja: 現在、プライベートの可視性で公開されている投稿を読むことができます。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel Edit
ja: 編集をキャンセル

en: Cannot delete default role. You <a href="%s">have to change it first</a>.
ja: デフォルトの役割を削除できません。最初に <a href="%s">変更する必要があります</a>。

en: Capabilites Documentation
ja: 能力ドキュメント

en: Capabilities
ja: 能力

en: Capabilities Settings
ja: 機能設定

en: Capabilities allows you change the permissions for any user role.
ja: 能力は、任意のユーザー役割の権限を変更することを許可します。

en: Capabilities allows you to change the permissions for any user role.
ja: 能力は、任意のユーザー役割の権限を変更することを許可します。

en: Capabilities for custom statuses can be manually added here. (See %sPermissions > Post Statuses%s for applicable names). %sSupplemental status-specific roles%s are usually more convenient, though.
ja: カスタムステータスの能力はここに手動で追加できます。（適用される名前については、%s権限 > 投稿ステータス%sを参照してください）。 %s補足ステータス特有の役割%sは通常、より便利です。

en: Capabilities for custom statuses can be manually added here. Or activate the PP Custom Post Statuses extension to assign status-specific supplemental roles.
ja: カスタムステータスの能力はここに手動で追加できます。または、PPカスタム投稿ステータス拡張を有効にして、ステータス特有の補足役割を割り当てます。

en: Capabilities for custom statuses can be manually added to a role here (see Conditions > Status > Capability Mapping for applicable names). However, it is usually more convenient to use Permit Groups to assign a supplemental status-specific role.
ja: カスタムステータスの機能は、ここで役割に手動で追加できます（該当する名前については条件 > ステータス > 機能マッピングを参照してください）。ただし、通常は補足的なステータス固有の役割を割り当てるために許可グループを使用する方が便利です。

en: Capabilities is Safe to Use
ja: 機能は安全に使用できます

en: Capability Name
ja: 機能名

en: Change how this style is displayed
ja: このスタイルの表示方法を変更

en: Checklist
ja: チェックリスト

en: Cherry
ja: チェリー

en: Choose Frontend Features that will apply to this post.
ja: この投稿に適用されるフロントエンド機能を選択してください。

en: Citrus
ja: シトラス

en: Classic
ja: クラシック

en: Classic Editor %s Restrictions
ja: クラシックエディタ %s 制限

en: Classic editor
ja: クラシックエディタ

en: Click here for more on notice types.
ja: 通知タイプの詳細については、ここをクリックしてください。

en: Click the "Find profile items for this role" button.
ja: 「この役割のプロファイル項目を見つける」ボタンをクリックしてください。

en: Cobalt
ja: コバルト

en: Color for delete/trash actions
ja: 削除/ゴミ箱アクション用の色

en: Color for inactive items
ja: 非アクティブアイテム用の色

en: Color for spam actions
ja: スパムアクション用の色

en: Color for trash actions
ja: ゴミ箱アクション用の色

en: Color on hover
ja: ホバー時の色

en: Color settings
ja: カラー設定

en: Configure notice visibility by user role
ja: ユーザー役割による通知の表示設定

en: Contact
ja: 連絡先

en: Contact the PublishPress team
ja: PublishPressチームに連絡する

en: Content Associations
ja: コンテンツ関連付け

en: Control Allowed Editors
ja: 許可されたエディタを制御する

en: Control Settings
ja: 制御設定

en: Control how admin styles are applied to users.
ja: 管理者スタイルがユーザーに適用される方法を制御します。

en: Copy
ja: コピー

en: Copy / update this role definition to all sites now
ja: この役割定義をすべてのサイトにコピー / 更新します

en: Copy Role
ja: 役割をコピー

en: Copy option settings to all sites now
ja: すべてのサイトにオプション設定をコピーする

en: Coupon Description
ja: クーポン説明

en: Create New Role
ja: 新しい役割を作成

en: Create Revision
ja: リビジョンを作成

en: Create network-wide permission groups in multisite.
ja: マルチサイトでネットワーク全体の権限グループを作成します。

en: Create new permission groups.
ja: 新しい権限グループを作成します。

en: Create this role definition in new (future) sites
ja: 新しい（将来の）サイトにこの役割定義を作成する

en: Current Menu Background
ja: 現在のメニューの背景

en: Current Menu Text
ja: 現在のメニューのテキスト

en: Current Role
ja: 現在の役割

en: Current logo preview
ja: 現在のロゴプレビュー

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Admin Logo
ja: カスタム管理者ロゴ

en: Custom CSS
ja: カスタムCSS

en: Custom Favicon
ja: カスタムファビコン

en: Custom Items
ja: カスタムアイテム

en: Custom Moderation statuses for access-controlled, multi-step publishing workflow <em>(Pro)</em>
ja: アクセス制御された多段階公開ワークフローのためのカスタムモデレーションステータス <em>(Pro)</em>

en: Custom Post Visibility statuses, fully implemented throughout wp-admin <em>(Pro)</em>
ja: 完全にwp-admin全体に実装されたカスタム投稿可視性ステータス <em>(Pro)</em>

en: Custom Style
ja: カスタムスタイル

en: Custom Style Name
ja: カスタムスタイル名

en: Custom Style Name is required.
ja: カスタムスタイル名は必須です。

en: Custom Value
ja: カスタム値

en: Custom admin color schemes
ja: カスタム管理者カラースキーム

en: Custom footer text
ja: カスタムフッターテキスト

en: Custom item one
ja: カスタムアイテム1

en: Custom selector color rules
ja: カスタムセレクターの色ルール

en: Custom style "%s" deleted successfully.
ja: カスタムスタイル "%s" が正常に削除されました。

en: Custom style "%s" saved successfully.
ja: カスタムスタイル "%s" が正常に保存されました。

en: Custom style name cannot be empty.
ja: カスタムスタイル名は空白にできません。

en: Customize colors for different admin elements. Changes are previewed instantly.
ja: 異なる管理要素の色をカスタマイズします。変更は即座にプレビューされます。

en: Customize editing permissions per-category or per-post <em>(Pro)</em>
ja: カテゴリまたは投稿ごとの編集権限をカスタマイズ <em>(Pro)</em>

en: Customize reading permissions per-category or per-post
ja: カテゴリまたは投稿ごとの閲覧権限をカスタマイズ

en: Customize the moderated editing of published content with Revisionary or Post Forking <em>(Pro)</em>
ja: リビジョナリーまたは投稿フォークを使用して公開コンテンツのモデレートされた編集をカスタマイズ <em>(Pro)</em>

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Dashboard Widgets
ja: ダッシュボードウィジェット

en: Dashboard widget colors
ja: ダッシュボードウィジェットの色

en: Default
ja: デフォルト

en: Default Link Color
ja: デフォルトリンクカラー

en: Default Role
ja: デフォルトロール

en: Define and apply custom post statuses.
ja: カスタム投稿ステータスを定義して適用します。

en: Define custom privacy policies for content.
ja: コンテンツのカスタムプライバシーポリシーを定義します。

en: Delete Custom Style
ja: カスタムスタイルを削除

en: Delete Link Color
ja: リンク削除カラー

en: Delete permission groups.
ja: 権限グループを削除します。

en: Delete role
ja: ロールを削除

en: Deleting a system role is not allowed.
ja: システムロールの削除は許可されていません。

en: Deleting this role will completely remove it from database and is irrecoverable.
ja: このロールを削除すると、データベースから完全に削除され、復元できなくなります。

en: Deletion
ja: 削除

en: Desert Sand
ja: デザートサンド

en: Detailed Taxonomy Capabilities
ja: 詳細なタクソノミー機能

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
ja: 詳細なドキュメントはプラグインのウェブサイトでも利用可能です。

en: Disable Code Editor
ja: コードエディタを無効にする

en: Disable WooCommerce admin restrictions
ja: WooCommerce管理制限を無効にする

en: Disable the "Code editor" option for the Gutenberg block editor.
ja: グーテンベルクブロックエディタの「コードエディタ」オプションを無効にします。

en: Display Name
ja: 表示名

en: Display this notice
ja: この通知を表示

en: Displayed notices will no longer be removed from admin pages.
ja: 表示された通知は、管理ページから削除されなくなります。

en: Document Bar Title
ja: ドキュメントバータイトル

en: Document Overview
ja: ドキュメント概要

en: Document Panel
ja: ドキュメントパネル

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Drag multiple roles selection to change roles order.
ja: 複数のロール選択をドラッグして、ロールの順序を変更します。

en: Each user role has a level from 0 to 10. The Subscriber role defaults to the lowest level (0). The Administrator role defaults to level 10.
ja: 各ユーザーロールには、0から10までのレベルがあります。サブスクライバーロールは最低レベル（0）にデフォルト設定されています。管理者ロールはレベル10にデフォルト設定されています。

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Color Style
ja: カラー スタイルを編集

en: Edit Custom Style
ja: カスタムスタイルを編集

en: Edit Post
ja: 投稿を編集

en: Edit Role: %s
ja: ロールを編集: %s

en: Edit Site
ja: サイトを編集

en: Edit attachments uploaded by the current user.
ja: 現在のユーザーによってアップロードされた添付ファイルを編集します。

en: Edit custom style
ja: カスタムスタイルを編集

en: Edit existing permission groups.
ja: 既存の権限グループを編集します。

en: Edit the settings.
ja: 設定を編集します。

en: Editable %s
ja: 編集可能 %s

en: Editing
ja: 編集中

en: Editing:
ja: 編集：

en: Editor Feature Restrictions
ja: エディタ機能の制限

en: Editor Features
ja: エディタ機能

en: Editor Features allows you to remove elements from the post editing screen.
ja: エディタ機能では、投稿編集画面から要素を削除できます。

en: Editorial Comments
ja: 編集コメント

en: Enable %1$s access to the Admin Notices area.
ja: %1$s に Admin Notices エリアへのアクセスを許可します。

en: Enable Classic Editor tab
ja: クラシックエディタタブを有効にする

en: Enable Frontend Features for %1$s Role
ja: %1$s ロールのフロントエンド機能を有効にする

en: Enter IDs or classes to hide. Separate multiple values with a comma (.custom-item-one, .custom-item-two, #new-item-id).
ja: 隠すIDまたはクラスを入力してください。複数の値はカンマで区切ります（.custom-item-one, .custom-item-two, #new-item-id）。

en: Enter a name for your custom style
ja: カスタムスタイルの名前を入力してください

en: Enter classes that should be added to the body HTML. Separate multiple values with a space (custom-item-one custom-item-two).
ja: ボディHTMLに追加するクラスを入力してください。複数の値はスペースで区切ります（custom-item-one custom-item-two）。

en: Enter classes to add the body HTML. Do not include the . before the HTML.
ja: ボディHTMLに追加するクラスを入力してください。HTMLの前に.を含めないでください。

en: Enter custom CSS to be added to frontend pages. Examples: .custom-style-1 { color: red; } #custom-header { background: red; }
ja: フロントエンドページに追加するカスタムCSSを入力してください。例：.custom-style-1 { color: red; } #custom-header { background: red; }

en: Enter the URL users in this role should be redirected to after login.
ja: このロールのユーザーがログイン後にリダイレクトされるURLを入力してください。

en: Enter the URL users in this role should be redirected to after logout.
ja: このロールのユーザーがログアウト後にリダイレクトされるURLを入力してください。

en: Enter the URL users in this role should be redirected to after registration.
ja: このロールのユーザーが登録後にリダイレクトされるURLを入力してください。

en: Enter the URL users in this role should be redirected to after their first login.
ja: この役割のユーザーが初回ログイン後にリダイレクトされるURLを入力してください。

en: Enter the relative path only without domain for login redirect.
ja: ログインリダイレクトのために、ドメインなしの相対パスのみを入力してください。

en: Enter the relative path only without domain for logout redirect.
ja: ログアウトリダイレクトのために、ドメインなしの相対パスのみを入力してください。

en: Error importing settings! Please check that you uploaded a valid json file.
ja: 設定のインポート中にエラーが発生しました！ 有効なjsonファイルをアップロードしたか確認してください。

en: Error importing settings! Please try again.
ja: 設定のインポート中にエラーが発生しました！ もう一度お試しください。

en: Error notices
ja: エラー通知

en: Error: Failed creating the new role.
ja: エラー：新しい役割の作成に失敗しました。

en: Error: wrong data
ja: エラー：不正なデータ

en: Exception Management
ja: 例外管理

en: Exclude role from User Testing
ja: ユーザーテストから役割を除外する

en: Exclude users in selected roles from User Testing.
ja: 選択した役割のユーザーをユーザーテストから除外します。

en: Exempt user from edit-circle restrictions.
ja: ユーザーを編集サークルの制限から免除します。

en: Exempt user from read-circle restrictions.
ja: ユーザーを読み取りサークルの制限から免除します。

en: Explicitly negate these capabilities by storing as disabled
ja: これらの機能を無効として保存することで明示的に否定します

en: Explicity negate this capability by storing as disabled
ja: この機能を無効として保存することで明示的に否定します

en: Export
ja: エクスポート

en: Export / Import
ja: エクスポート / インポート

en: Export Settings
ja: 設定のエクスポート

en: Export the plugin settings for this site as a .json file. This allows you to easily import the configuration into another site.
ja: このサイトのプラグイン設定を.jsonファイルとしてエクスポートします。これにより、別のサイトに設定を簡単にインポートできます。

en: Facebook Classic
ja: Facebook クラシック

en: Featured Image
ja: アイキャッチ画像

en: Featured image
ja: アイキャッチ画像

en: Features include:
ja: 機能には以下が含まれます：

en: Features:
ja: 機能：

en: Filter by capability
ja: 機能によるフィルタリング

en: Filter by post type
ja: 投稿タイプによるフィルタリング

en: Filter by taxonomy
ja: 分類でフィルタ

en: Find profile items for this role
ja: この役割のプロフィール項目を見つける

en: First Login Redirect
ja: 初回ログインリダイレクト

en: Font Family
ja: フォントファミリー

en: Font Size
ja: フォントサイズ

en: Force Quick Edit access when restrictions would otherwise block it.
ja: 制限によってブロックされる場合でも、クイック編集アクセスを強制します。

en: Force role settings (override user selection)
ja: 役割設定を強制する（ユーザーの選択を上書き）

en: Forest
ja: フォレスト

en: Form Fields
ja: フォームフィールド

en: Form input colors
ja: フォーム入力の色

en: Forms
ja: フォーム

en: Front End footer notice
ja: フロントエンドのフッター通知

en: Frontend Features
ja: フロントエンド機能

en: Frontend Features allows you to add or remove elements from the frontend of your site.
ja: フロントエンド機能を使用すると、サイトのフロントエンドから要素を追加または削除できます。

en: Frontend element item updated. Save changes to enable for role.
ja: フロントエンド要素項目が更新されました。役割のために有効にするには変更を保存してください。

en: General
ja: 一般

en: Go to the Backup feature
ja: バックアップ機能に移動

en: Grant Spectator, Participant or Moderator access to specific bbPress forums <em>(Pro)</em>
ja: 特定のbbPressフォーラムに観覧者、参加者、またはモデレーターのアクセスを付与する<em>(Pro)</em>

en: Grant supplemental content permissions to a BuddyPress group <em>(Pro)</em>
ja: BuddyPressグループに補足コンテンツの権限を付与する<em>(Pro)</em>

en: Graphite
ja: グラファイト

en: Gutenberg
ja: グーテンベルク

en: Gutenberg Editor %s Restrictions
ja: グーテンベルクエディタ %s の制限

en: Gutenberg editor
ja: グーテンベルクエディタ

en: HTML Editor Button
ja: HTMLエディタボタン

en: Has Users %s
ja: ユーザーがあります %s

en: Has basic deletion capability (but may need other capabilities based on post status and ownership).
ja: 基本的な削除機能があります（ただし、投稿のステータスや所有権に基づいて他の機能が必要な場合があります）。

en: Has basic editing capability (but may need other capabilities based on post status and ownership).
ja: 基本的な編集機能があります（ただし、投稿のステータスや所有権に基づいて他の機能が必要な場合があります）。

en: Headings
ja: 見出し

en: Hidden IDs or Classes
ja: 非表示のIDまたはクラス

en: Hidden Notices
ja: 非表示の通知

en: Hide Admin Color Scheme settings in user profile
ja: ユーザープロフィールで管理者カラースキーム設定を非表示にする

en: Hide Admin Toolbar
ja: 管理者ツールバーを非表示にする

en: Hide CSS Elements
ja: CSS要素を非表示にする

en: Hide Dashboard Widgets
ja: ダッシュボードウィジェットを非表示にする

en: Hide Default Items
ja: デフォルト項目を非表示にする

en: Hide IDs or Classes
ja: IDまたはクラスを非表示にする

en: Hide Submenus
ja: サブメニューを隠す

en: Hide Twenty Twenty-Three Credit Footer
ja: Twenty Twenty-Threeクレジットフッターを非表示にする

en: Hide this notice
ja: この通知を非表示にする

en: Highlight Color
ja: ハイライトカラー

en: Hover State
ja: ホバー状態

en: How to use Admin Features
ja: 管理者機能の使い方

en: How to use Admin Notices
ja: Admin Notices の使用方法

en: How to use Admin Styles
ja: 管理者スタイルの使い方

en: How to use Capabilities
ja: 機能の使い方

en: How to use Editor Features
ja: エディタ機能の使い方

en: How to use Frontend Features
ja: フロントエンド機能の使い方

en: How to use Navigation Menus
ja: ナビゲーションメニューの使い方

en: How to use Profile Features
ja: プロフィール機能の使い方

en: How to use Redirect Features
ja: リダイレクト機能の使い方

en: If you have installed any plugin that adds new roles or capabilities, these will be lost.
ja: 新しい役割または機能を追加するプラグインをインストールした場合、これらは失われます。

en: If you like %s, please leave us a %s rating. Thank you!
ja: もし%sが気に入ったら、%s評価を残してください。ありがとうございます！

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
ja: 助けが必要な場合や新しい機能リクエストがある場合は、お知らせください。

en: Import Settings
ja: 設定のインポート

en: Import the plugin settings from a .json file. This file can be obtained by exporting the settings on another site using the form above.
ja: プラグイン設定を.jsonファイルからインポートします。このファイルは、上記のフォームを使用して他のサイトで設定をエクスポートすることで取得できます。

en: Inactive Link Color
ja: 非アクティブリンクカラー

en: Include in new sites.
ja: 新しいサイトに含める。

en: Incorrect capability name.
ja: 無効な能力名。

en: Info notices
ja: 情報通知

en: Initial Backup
ja: 初期バックアップ

en: Initial Backup - %s
ja: 初期バックアップ - %s

en: Initial backup of all roles
ja: すべてのロールの初期バックアップ

en: Ink
ja: インク

en: Input Background Color
ja: 入力背景色

en: Input Border Color
ja: 入力境界線の色

en: Input Focus Border
ja: 入力フォーカス境界線

en: Input Text Color
ja: 入力テキストの色

en: Invalid Capabilities
ja: 無効な能力

en: Invalid action. Reload this page and try again.
ja: 無効なアクションです。このページを再読み込みして再試行してください。

en: Invalid form.
ja: 無効なフォームです。

en: Invalid form. Reload this page and try again.
ja: 無効なフォームです。このページを再読み込みして再試行してください。

en: Invalid nonce token!
ja: 無効なnonceトークン！

en: Invalid request!.
ja: 無効なリクエスト！

en: Invalid role name entry: %s
ja: 無効なロール名の入力：%s

en: Invalid role provided.
ja: 無効なロールが提供されました。

en: It is recommended to use this only as a last resource!
ja: これは最後の手段としてのみ使用することをお勧めします！

en: Lagoon
ja: ラグーン

en: Last Backup
ja: 最終バックアップ

en: Last Manual Backup - %s
ja: 最終手動バックアップ - %s

en: Legacy
ja: レガシー

en: Level:
ja: レベル:

en: Link Hover Color
ja: リンクホバーカラー

en: Link element colors
ja: リンク要素の色

en: Links
ja: リンク

en: List all media library files.
ja: すべてのメディアライブラリファイルを一覧表示します。

en: List unattached files uploaded by other users.
ja: 他のユーザーによってアップロードされた未添付ファイルの一覧を表示します。

en: Listing
ja: リスト

en: Live preview of your custom color scheme
ja: カスタムカラースキームのライブプレビュー

en: Load Less
ja: もっと読み込む

en: Load More
ja: さらに読み込む

en: Load on page types is required.
ja: ページタイプでの読み込みが必要です。

en: Load on page types:
ja: ページタイプでの読み込み:

en: Logged In Users
ja: ログインユーザー

en: Logged Out Users
ja: ログアウトユーザー

en: Login Redirect
ja: ログインリダイレクト

en: Login permission denied.
ja: ログイン権限が拒否されました。

en: Logout Redirect
ja: ログアウトリダイレクト

en: Main Admin Color
ja: メイン管理者の色

en: Main Admin Color is required.
ja: メイン管理者カラーは必須です。

en: Main Admin Color settings
ja: メイン管理者の色設定

en: Manage members of network-wide permission groups.
ja: ネットワーク全体の権限グループのメンバーを管理します。

en: Manage plugin permission settings.
ja: プラグインの権限設定を管理します。

en: Manual Backup
ja: 手動バックアップ

en: Manual backup of %s (%s)
ja: 手動バックアップ %s (%s)

en: Media & Misc
ja: メディア＆雑多

en: Media Buttons (all)
ja: メディアボタン（すべて）

en: Member support forum
ja: メンバーサポートフォーラム

en: Menu Background
ja: メニューの背景

en: Menu Hover Background
ja: メニューのホバー背景

en: Menu Hover Text
ja: メニューのホバーテキスト

en: Menu Icon Color
ja: メニューアイコンの色

en: Menu Text Color
ja: メニューのテキストカラー

en: Metaboxes
ja: メタボックス

en: Midnight Teal
ja: ミッドナイトティール

en: Mine %s
ja: マイン %s

en: Mint Breeze
ja: ミントブリーズ

en: Missing parameters, refresh the page and try again.
ja: パラメータが不足しています。ページを更新して再試行してください。

en: Mobile Menu Toggle
ja: モバイルメニューの切り替え

en: Moderate any item regardless of authorship.
ja: 著作権に関係なく任意のアイテムをモデレートします。

en: Modern Slate
ja: モダンスレート

en: Modes
ja: モード

en: Move selected notice types out of admin pages
ja: 選択した通知タイプを管理ページから移動する

en: Move to Hidden Notices
ja: 非表示のお知らせに移動

en: Multiples roles on "Add New User" screen
ja: 「新しいユーザーを追加」画面の複数の役割

en: Multiples roles on "User Edit" screen
ja: 「ユーザー編集」画面の複数の役割

en: Multisite
ja: マルチサイト

en: Named Sizes
ja: 名前付きサイズ

en: Nav Menu
ja: ナビメニュー

en: Nav Menus (Block)
ja: ナビメニュー（ブロック）

en: Nav Menus (Legacy)
ja: ナビメニュー（レガシー）

en: Navigation Menu Restrictions
ja: ナビゲーションメニューの制限

en: Navigation Menus
ja: ナビゲーションメニュー

en: Navigation Menus allows you to block access to frontend menu links.
ja: ナビゲーションメニューは、フロントエンドのメニュリンクへのアクセスをブロックすることができます。

en: Need PublishPress Capabilities Support?
ja: PublishPressの機能サポートが必要ですか？

en: Needed function to create default roles not found!
ja: デフォルトの役割を作成するための必要な機能が見つかりません！

en: Network sync completed.
ja: ネットワーク同期が完了しました。

en: Network sync has been queued and will continue in the background.
ja: ネットワーク同期がキューに追加され、バックグラウンドで続行されます。

en: New
ja: 新規

en: New backup saved.
ja: 新しいバックアップが保存されました。

en: New capabilities are controlled on the Additonal tab.
ja: 新しい機能は追加タブで管理されます。

en: New capability added to role.
ja: 役割に新しい機能が追加されました。

en: New frontend element added. Save changes to enable for role.
ja: 新しいフロントエンド要素が追加されました。変更を保存して役割を有効にします。

en: New role created.
ja: 新しい役割が作成されました。

en: No Users %s
ja: ユーザーがいません %s

en: No change
ja: 変更なし

en: No changes
ja: 変更はありません

en: No metaboxes found for %1s. %2s Click here %3s to visit the %4s screen and refresh this page afterwards to load the new metaboxes.
ja: %1s に対するメタボックスが見つかりませんでした。%2s ここをクリック %3s して %4s スクリーンを訪れ、その後このページを更新して新しいメタボックスを読み込んでください。

en: No permission!
ja: 権限がありません！

en: No results found.
ja: 結果が見つかりませんでした。

en: No results found. Please try again with a different word.
ja: 結果が見つかりませんでした。別の単語で再試行してください。

en: No role specified.
ja: 指定された役割がありません。

en: No valid backup data found to import.
ja: インポートするための有効なバックアップデータが見つかりませんでした。

en: Nordic
ja: ノルディック

en: Notification
ja: 通知

en: Notification Color
ja: 通知カラー

en: Notification center access
ja: 通知センターへのアクセス

en: Notifications
ja: 通知

en: Notifications to display in the Admin Notices area.
ja: 管理者通知エリアに表示する通知。

en: Notifications to remove from WordPress admin pages
ja: WordPress管理ページから削除する通知

en: Ocean Deep
ja: オーシャンディープ

en: On this screen, you can restore an earlier version of your roles and capabilities.
ja: この画面では、以前の役割と機能のバージョンを復元できます。

en: Optional target-specific typography rules for common admin elements.
ja: 一般的な管理要素のためのオプションのターゲット特有のタイポグラフィルール。

en: Options
ja: オプション

en: Orchid
ja: オーキッド

en: Other Boxes
ja: その他のボックス

en: Outline
ja: アウトライン

en: Page Attributes: Order
ja: ページ属性：順序

en: Page Boxes
ja: ページボックス

en: Page Lists
ja: ページリスト

en: Page background color
ja: ページの背景色

en: Page title
ja: ページタイトル

en: Pages
ja: ページ

en: Paragraph
ja: 段落

en: Permalink
ja: パーマリンク

en: Permalink: Descriptive Caption
ja: パーマリンク：説明キャプション

en: Permission denied
ja: 権限が拒否されました

en: Permission denied.
ja: 権限が拒否されました。

en: Permissions & Access
ja: 権限とアクセス

en: Pixel Sizes
ja: ピクセルサイズ

en: Placeholder Text Color
ja: プレースホルダーテキストの色

en: Please make a 'Manual Backup' in the backup tab to enable backup restore in case anything goes wrong.
ja: 何か問題が発生した場合に備えて、バックアップタブで「手動バックアップ」を作成してバックアップの復元を有効にしてください。

en: Please upload a file to import
ja: インポートするファイルをアップロードしてください

en: Please upload a valid .json file
ja: 有効な.jsonファイルをアップロードしてください

en: Plugin Capabilities &ndash; %s
ja: プラグインの機能 &ndash; %s

en: Post %s Capabilities
ja: 投稿 %s の機能

en: Post Attributes
ja: 投稿属性

en: Post Type Metabox
ja: 投稿タイプメタボックス

en: Post type registration does not define this capability distinctly
ja: 投稿タイプの登録は、この機能を明示的に定義していません

en: Preset
ja: プリセット

en: Preset Fonts
ja: プリセットフォント

en: Primary Button
ja: プライマリボタン

en: Primary Button Background
ja: プライマリーボタン背景

en: Primary Button Hover
ja: プライマリーボタンホバー

en: Primary Button Text
ja: プライマリーボタンテキスト

en: Primary brand color
ja: プライマリーブランドカラー

en: Primary text color
ja: プライマリーテキストカラー

en: Profile Feature Restrictions
ja: プロフィール機能の制限

en: Profile Features
ja: プロフィール機能

en: Profile Features allows you to remove elements from the Profile screen.
ja: プロフィール機能では、プロフィール画面から要素を削除することができます。

en: Profile features access disabled.
ja: プロフィール機能へのアクセスが無効になっています。

en: Profile features access enabled for this role.
ja: この役割にはプロフィール機能へのアクセスが有効になっています。

en: Publish / Update
ja: 公開 / 更新

en: Publish Actions
ja: 公開アクション

en: Publish Box
ja: 公開ボックス

en: PublishPress Capabilities
ja: PublishPress 機能

en: PublishPress Capabilities Menu Restriction
ja: PublishPress 機能メニュー制限

en: PublishPress Capabilities automatically creates a backup on installation and whenever you save changes.
ja: PublishPress 機能は、インストール時および変更を保存するたびに自動的にバックアップを作成します。

en: PublishPress Capabilities automatically creates a backup on installation and whenever you save changes. The initial backup and last %d auto-backups are kept.
ja: PublishPress 機能は、インストール時および変更を保存するたびに自動的にバックアップを作成します。初回のバックアップと最後の %d 自動バックアップが保持されます。

en: PublishPress Capabilities is the access control plugin for WordPress. You can manage all your WordPress user roles, from Administrators to Subscribers.
ja: PublishPress 機能は、WordPress 用のアクセス制御プラグインです。管理者から購読者まで、すべての WordPress ユーザーロールを管理できます。

en: PublishPress Custom
ja: PublishPress カスタム

en: PublishPress Permissions
ja: PublishPress パーミッション

en: Read more on Role Level.
ja: 役割レベルについての詳細

en: Redirect Features allows you to redirect users in a role after Registration, Login or Logout.
ja: リダイレクト機能を使用すると、登録後、ログイン後、またはログアウト後にユーザーを役割に基づいてリダイレクトできます。

en: Redirect users to a specified URL.
ja: 指定された URL にユーザーをリダイレクトします。

en: Redirect users to the URL they were viewing before login.
ja: ログイン前に表示していた URL にユーザーをリダイレクトします。

en: Redirects
ja: リダイレクト

en: Redirects allows you to redirect users in a role after Registration, Login or Logout.
ja: リダイレクト機能を使用すると、登録後、ログイン後、またはログアウト後にユーザーを役割に基づいてリダイレクトできます。

en: Refresh Profile Features
ja: プロフィール機能の更新

en: Registration Redirect
ja: 登録リダイレクト

en: Regulate permissions for Edit Flow post statuses <em>(Pro)</em>
ja: 編集フローの投稿ステータスの権限を規制する <em>(Pro)</em>

en: Remove
ja: 削除

en: Remove Admin Notices from WordPress admin screen and organize them in to a single area.
ja: WordPress管理画面から管理者通知を削除し、それらを1つのエリアに整理します。

en: Remove Admin Toolbar
ja: 管理者ツールバーを削除

en: Replace "Howdy"
ja: 「Howdy」を置き換える

en: Replace "Howdy" in the admin bar.
ja: 管理バーの「Howdy」を置き換える。

en: Replace "Howdy" text
ja: 「Howdy」テキストを置き換える

en: Replace the WordPress logo and favicon
ja: WordPressロゴとファビコンを置き換える

en: Replace the default "Thanks for creating with WordPress" message in the admin footer.
ja: 管理フッターのデフォルトの「WordPressでの作成に感謝します」というメッセージを置き換えます。

en: Request Support
ja: サポートをリクエスト

en: Reset Roles
ja: ロールをリセット

en: Reset Roles and Capabilities to WordPress defaults
ja: ロールと権限をWordPressのデフォルトにリセット

en: Reset WordPress Defaults
ja: WordPressのデフォルトをリセット

en: Reset to WordPress defaults
ja: WordPressのデフォルトにリセット

en: Reseting default Roles and Capabilities will set them to the WordPress install defaults.
ja: デフォルトのロールと権限をリセットすると、WordPressのインストールデフォルトに設定されます。

en: Restore
ja: 復元

en: Restore Previous Roles and Capabilities
ja: 以前のロールと権限を復元

en: Restore Selected Roles
ja: 選択したロールを復元

en: Restore failed. No backup found.
ja: 復元に失敗しました。バックアップが見つかりません。

en: Right bar
ja: 右バー

en: Role
ja: ロール

en: Role Capabilities
ja: 役割の機能

en: Role Level
ja: 役割レベル

en: Role Name
ja: 役割名

en: Role Slug
ja: 役割スラッグ

en: Role Type
ja: 役割タイプ

en: Role level is mostly deprecated. However, it still determines eligibility for Post Author assignment and limits the application of user editing capabilities.
ja: 役割レベルは主に非推奨ですが、投稿作成者の割り当ての資格を決定し、ユーザー編集機能の適用を制限します。

en: Roles
ja: 役割

en: Roles & Groups
ja: 役割とグループ

en: Roles allows you to create, edit, and delete all the user roles on your site.
ja: 役割では、サイト上のすべてのユーザー役割を作成、編集、および削除できます。

en: Roles and Capabilities
ja: 役割と機能

en: Roles and Capabilities reset to WordPress defaults
ja: 役割と機能がWordPressのデフォルトにリセットされました

en: Roles and Capabilities restored from initial backup.
ja: 役割と機能が初期バックアップから復元されました。

en: Roles and Capabilities restored from selected auto-backup.
ja: 役割と機能が選択した自動バックアップから復元されました。

en: Row Hover Background
ja: 行ホバー背景

en: Royal Plum
ja: ロイヤルプラム

en: Sage
ja: セージ

en: Save %s Restrictions
ja: %sの制限を保存

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Save Custom Style
ja: カスタムスタイルを保存

en: Save Edit
ja: 編集を保存

en: Save for %s
ja: %sのために保存

en: Save for all Post Types
ja: すべての投稿タイプのために保存

en: Save for all Roles
ja: すべての役割のために保存

en: Saving...
ja: 保存中...

en: Search
ja: 検索

en: Search Roles
ja: 役割を検索

en: Search capabilities...
ja: 機能を検索...

en: Search user...
ja: ユーザーを検索...

en: Secondary Button Background
ja: セカンダリーボタン背景

en: Secondary Button Hover
ja: セカンダリーボタンホバー

en: Secondary Button Text
ja: セカンダリーボタンテキスト

en: Security check failed
ja: セキュリティチェックに失敗しました

en: Security check failed.
ja: セキュリティチェックに失敗しました。

en: Select %1$s...
ja: %1$sを選択...

en: Select %s
ja: %sを選択

en: Select Image
ja: 画像を選択

en: Select a preset font family
ja: プリセットフォントファミリーを選択する

en: Select allowed editor
ja: 許可されたエディタを選択

en: Select pages...
ja: ページを選択...

en: Select post types...
ja: 投稿タイプを選択...

en: Select roles...
ja: ロールを選択...

en: Select the allowed editor options for users in this role.
ja: このロールのユーザーに対して許可されたエディタのオプションを選択してください。

en: Select the notification types that should be displayed in the Admin Notices area after been removed from the WordPress admin screens.
ja: WordPress管理画面から削除された後にAdmin Noticesエリアに表示されるべき通知タイプを選択してください。

en: Select the notification types that should be hidden when a user in the %1$s role is viewing WordPress admin screens.
ja: %1$s 役割のユーザーが WordPress 管理画面を表示しているときに非表示にする通知タイプを選択してください。

en: Selected Pages
ja: 選択したページ

en: Selected item deleted successfully
ja: 選択したアイテムが正常に削除されました

en: Selector
ja: セレクター

en: Separate multiple values with a space (custom-style-one custom-style-two).
ja: 複数の値をスペースで区切ってください (custom-style-one custom-style-two)。

en: Set a base font size for the admin area. Leave empty to use the default WordPress size.
ja: 管理エリアの基準フォントサイズを設定します。空白のままにすると、デフォルトの WordPress サイズが使用されます。

en: Set a font stack for the admin area, for example "Segoe UI", sans-serif.
ja: 管理エリアのフォントスタックを設定します。例: "Segoe UI", sans-serif。

en: Set custom post statuses for content items.
ja: コンテンツ項目のためにカスタム投稿ステータスを設定します。

en: Set login redirect cookie
ja: ログインリダイレクトクッキーを設定

en: Set per-item association exceptions.
ja: アイテムごとの関連付け例外を設定します。

en: Set per-item edit exceptions.
ja: アイテムごとの編集例外を設定します。

en: Set per-item read exceptions.
ja: アイテムごとの読み取り例外を設定します。

en: Set per-item revision exceptions.
ja: アイテムごとの改訂例外を設定します。

en: Set taxonomy term assignment exceptions.
ja: taxonomy タームの割り当て例外を設定します。

en: Set taxonomy term association exceptions.
ja: taxonomy タームの関連付け例外を設定します。

en: Set taxonomy term management exceptions.
ja: taxonomy タームの管理例外を設定します。

en: Sets the admin color scheme for all users. Click a scheme to preview it instantly.
ja: すべてのユーザーの管理者カラースキームを設定します。スキームをクリックすると、すぐにプレビューできます。

en: Setting
ja: 設定

en: Settings
ja: 設定

en: Settings Panel
ja: 設定パネル

en: Settings saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Settings updated successfully.
ja: 設定が正常に更新されました。

en: Settings updated.
ja: 設定が更新されました。

en: Show all post types on the "Editor Features" screen, even ones normally hidden in the WordPress admin area.
ja: WordPress管理エリアで通常は隠されているものを含め、「エディタ機能」画面にすべての投稿タイプを表示します。

en: Show changes from current roles only
ja: 現在のロールからの変更のみ表示

en: Show private post types
ja: プライベート投稿タイプを表示

en: Show private taxonomies
ja: プライベートタクソノミーを表示

en: Show selected notices in a dedicated Admin Notices panel
ja: 選択した通知を専用の Admin Notices パネルに表示する

en: Silence this notice
ja: この通知を無視する

en: Silenced Notices
ja: 無視された通知

en: Site Dark Mode
ja: サイトのダークモード

en: Site Light Mode
ja: サイトのライトモード

en: Skipped %d invalid or unsupported import entries.
ja: 無効またはサポートされていないインポートエントリ %d 件がスキップされました。

en: Slug
ja: スラッグ

en: Slug already exists
ja: スラッグはすでに存在します

en: Social Links
ja: ソーシャルリンク

en: Something went wrong, the system wasn't able to create the role, refresh the page and try again.
ja: 何かがうまくいきませんでした。システムはロールを作成できませんでした。ページを更新して再度お試しください。

en: Spam Link Color
ja: スパムリンクカラー

en: Standard link color
ja: 標準リンクカラー

en: Start from template
ja: テンプレートから開始

en: Status & visibility
ja: ステータスと可視性

en: Stone
ja: ストーン

en: Submenu Background
ja: サブメニューの背景

en: Submenu Text Color
ja: サブメニューのテキストカラー

en: Submit Revision
ja: 修正を送信

en: Success notices
ja: 成功通知

en: Sunrise
ja: サンライズ

en: Switch to Draft
ja: ドラフトに切り替え

en: Sync options to all sites.
ja: すべてのサイトにオプションを同期します。

en: Sync role to all sites.
ja: すべてのサイトに役割を同期します。

en: System %s
ja: システム %s

en: Table Border Color
ja: テーブル境界線の色

en: Table Header Background
ja: テーブルヘッダーの背景

en: Table Header Text
ja: テーブルヘッダーのテキスト

en: Table Row Background
ja: テーブル行の背景

en: Table Row Text Color
ja: テーブル行のテキストカラー

en: Table element colors
ja: テーブル要素の色

en: Tables
ja: テーブル

en: Target
ja: ターゲット

en: TaxoPress - Settings
ja: TaxoPress - 設定

en: Taxonomies
ja: タクソノミー

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Taxonomy Boxes
ja: タクソノミーボックス

en: Term %s Capabilities
ja: 用語 %s の機能

en: Test this user
ja: このユーザーをテストする

en: Test user
ja: テストユーザー

en: Test your site by instantly logging in as another user. Available accounts include any which the current user can edit.
ja: 別のユーザーとして即座にログインしてサイトをテストします。利用可能なアカウントには、現在のユーザーが編集できるものが含まれます。

en: Testing as user: %1$s. %2$sReturn to Administrator view%3$s
ja: ユーザーとしてテスト中: %1$s. %2$s管理者ビューに戻る%3$s

en: Testing:
ja: テスト中:

en: Text
ja: テキスト

en: Text Color
ja: テキストカラー

en: Text settings
ja: テキスト設定

en: Thank you for creating with WordPress
ja: WordPressでの作成に感謝します

en: The "slug" is the URL-friendly version of the role. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers and underscores.
ja: 「スラッグ」は役割のURLフレンドリーなバージョンです。通常はすべて小文字で、文字、数字、アンダースコアのみを含みます。

en: The %s role is not enabled for editing. The Find button is disabled.
ja: %sの役割は編集のために有効になっていません。検索ボタンは無効になっています。

en: The User Testing feature also requires the %1$s edit_users %2$s capability.
ja: ユーザーテスト機能には、 %1$s edit_users %2$s 権限も必要です。

en: The following entries have no effect. Please assign desired capabilities on the Editing / Deletion / Private tabs.
ja: 以下のエントリには効果がありません。編集/削除/プライベートタブで希望の権限を割り当ててください。

en: The new role %s was created successfully.
ja: 新しい役割 %s が正常に作成されました。

en: The role "%s" already exists. Please choose a different name.
ja: 役割 "%s" はすでに存在しています。別の名前を選んでください。

en: The role %1$s was successfully deleted. %2$s
ja: 役割 %1$s は正常に削除されました。 %2$s

en: The role %1$s was successfully hidden.
ja: 役割 %1$s は正常に非表示にされました。

en: The role %1$s was successfully unhidden.
ja: 役割 %1$s は正常に表示されました。

en: The role could not be deleted.
ja: 役割を削除できませんでした。

en: The selected %1$s roles were successfully deleted. %2$s
ja: 選択した %1$s の役割は正常に削除されました。 %2$s

en: The selected role is not editable.
ja: 選択した役割は編集できません。

en: The slug for this post type is %s
ja: この投稿タイプのスラッグは %s です

en: The slug for this taxonomy is %s
ja: この分類法のスラッグは %s です

en: There are currently no admin notices.
ja: 現在、管理通知はありません。

en: There are no frontend menu links. To control access to navigation menus, please add menu links.
ja: フロントエンドメニューリンクはありません。ナビゲーションメニューへのアクセスを制御するには、メニューリンクを追加してください。

en: There are no users in this role. Please select a role that has users and is able to access the "Profile" screen.
ja: この役割にはユーザーがいません。ユーザーがいて「プロフィール」画面にアクセスできる役割を選択してください。

en: These can be edited on the %1s Capabilities screen %2s
ja: これらは %1s 権限画面 %2s で編集できます

en: This allows you to assign a new user to multiples roles.
ja: これにより、新しいユーザーを複数の役割に割り当てることができます。

en: This allows you to assign an existing user to multiple roles.
ja: これにより、既存のユーザーを複数の役割に割り当てることができます。

en: This capability is %s
ja: この権限は %s です

en: This capability is controlled by %s
ja: この機能は%sによって制御されています

en: This capability is controlled by %s Use the sidebar settings to allow this to be controlled independently.
ja: この機能は%sによって制御されています サイドバーの設定を使用して、これを独立して制御できるようにしてください。

en: This capability is explicitly negated. Click to add/remove normally.
ja: この機能は明示的に否定されています。クリックして通常通り追加/削除してください。

en: This capability is not available for this post type.
ja: この投稿タイプではこの機能は利用できません。

en: This feature allows you to modify the site frontend by hiding IDs or classes, adding CSS styles, or adding body classes.
ja: この機能では、IDやクラスを隠したり、CSSスタイルを追加したり、ボディクラスを追加したりしてサイトのフロントエンドを変更できます。

en: This feature is denied
ja: この機能は拒否されています

en: This feature will be added to all pages.
ja: この機能はすべてのページに追加されます。

en: This feature will test the "Profile" screen as a user in the %s role.
ja: この機能は、%sの役割を持つユーザーとして「プロフィール」画面をテストします。

en: This menu is restricted for the following roles
ja: このメニューは以下の役割に制限されています

en: This notice will be moved to the "Silenced Notices" tab and you will not receive a notification if it appears again.
ja: この通知は「サイレント通知」タブに移動され、再度表示されても通知は受け取られません。

en: This plugin can be deleted.
ja: このプラグインは削除できます。

en: This role is not enabled for profile feature editing.
ja: この役割はプロフィール機能の編集には有効ではありません。

en: This will add a metabox on the post editing screen. You can use this feature to add body classes only for that post.
ja: これにより、投稿編集画面にメタボックスが追加されます。この機能を使用して、その投稿のみにボディクラスを追加できます。

en: This will cause a new capability to be required for creating posts, and enable a checkbox column here for role assignments. Normally, post creation is controlled by the "Edit" capability.
ja: これにより、投稿を作成するために新しい機能が必要となり、役割の割り当てのためにここにチェックボックス列が有効になります。通常、投稿の作成は「編集」機能によって制御されています。

en: This will only show here in the WordPress admin area.
ja: これはWordPress管理エリアでのみ表示されます。

en: This will show all post types on the "Capabilities" screen, even ones normally hidden in the WordPress admin area.
ja: これは「機能」画面にすべての投稿タイプを表示します。通常はWordPress管理エリアで隠れているものも含まれます。

en: This will show all taxonomies on the "Capabilities" screen, even ones normally hidden in the WordPress admin area.
ja: これは「機能」画面にすべてのタクソノミーを表示します。通常はWordPress管理エリアで隠れているものも含まれます。

en: Title:
ja: タイトル:

en: Toggle all
ja: すべて切り替え

en: Top Bar - Left
ja: トップバー - 左

en: Top Bar - Right
ja: トップバー - 右

en: Top Tabs
ja: トップタブ

en: Trash Link Color
ja: ゴミ箱リンクカラー

en: Twitter Classic
ja: Twitter クラシック

en: Twitter Modern
ja: Twitter モダン

en: Type / Taxonomy settings saved.
ja: タイプ / タクソノミー設定が保存されました。

en: Typography
ja: タイポグラフィ

en: Typography Overrides
ja: タイポグラフィのオーバーライド

en: URL targeted
ja: ターゲットURL

en: URL wildcard
ja: URLワイルドカード

en: Unable to retrieve user data.
ja: ユーザーデータを取得できません。

en: Uneditable %s
ja: 編集不可 %s

en: Unhide
ja: 非表示解除

en: Unique Post Type Capabilities
ja: ユニーク投稿タイプの機能

en: Unique Taxonomy Capabilities
ja: ユニークタクソノミーの機能

en: Update
ja: 更新

en: Upgrade to Pro
ja: プロ版にアップグレード

en: Upload a custom favicon for the admin area. Recommended: 16px by 16px or 32px by 32px in SVG or PNG format.
ja: 管理エリア用にカスタムファビコンをアップロードしてください。推奨サイズ: 16px x 16px または 32px x 32px の SVG または PNG 形式。

en: Upload a custom logo to replace the WordPress icon in the admin bar. Recommended: 20px by 20px in SVG or PNG format.
ja: 管理バーの WordPress アイコンを置き換えるカスタムロゴをアップロードしてください。推奨サイズ: 20px x 20px の SVG または PNG 形式。

en: Use cookie to determine pages users were viewing before login. This is useful when login redirect is not working correctly due to wp_get_referer() limitation.
ja: ログイン前にユーザーが閲覧していたページを特定するためにクッキーを使用します。これは、wp_get_referer() の制限によりログインリダイレクトが正しく動作しない場合に便利です。

en: Use the "Create" capability for selected post types
ja: 選択した投稿タイプのために「作成」機能を使用する

en: Use the sidebar settings to allow this to be controlled independently.
ja: サイドバー設定を使用して、これを独立して制御できるようにします。

en: Use this Image
ja: この画像を使用

en: Used for alerts and notifications
ja: アラートや通知に使用

en: Used for hovers and highlights
ja: ホバーやハイライトに使用

en: User Display Name
ja: ユーザー表示名

en: User Testing
ja: ユーザーテスト

en: User actions
ja: ユーザーアクション

en: Value
ja: 値

en: Variation
ja: バリエーション

en: View Documentation
ja: ドキュメントを見る

en: View Knowledge Base
ja: ナレッジベースを見る

en: Visibility
ja: 可視性

en: WPML integration to mirror permissions to translations <em>(Pro)</em>
ja: WPML統合による翻訳への権限のミラーリング<em>(Pro)</em>

en: Warning notices
ja: 警告通知

en: Warning:
ja: 警告：

en: Warning: This role cannot access the dashboard without the read capability. %1$sClick here to fix this now%2$s.
ja: 警告：このロールは、読み取り機能なしではダッシュボードにアクセスできません。%1$s今すぐこれを修正するにはクリックしてください%2$s。

en: Welcome panel
ja: ウェルカムパネル

en: When enabled, role settings will always apply, overriding any user selection even if the color scheme UI is visible to them.
ja: 有効にすると、ロール設定が常に適用され、色のスキームUIが見えていてもユーザーの選択を上書きします。

en: When enabled, users cannot see or change color scheme settings in their profile. Role-based settings will be applied.
ja: 有効にすると、ユーザーは自分のプロフィールで色のスキーム設定を表示したり変更したりできません。ロールベースの設定が適用されます。

en: When testing, display a caption and return link in the Admin Bar.
ja: テスト中は、管理バーにキャプションと戻るリンクを表示します。

en: When testing, display a return link in the front end footer.
ja: テスト中は、フロントエンドのフッターに戻るリンクを表示します。

en: Whenever you use PublishPress Capabilities to save changes, it also creates a backup which you can use to restore a previous configuration.
ja: PublishPress Capabilitiesを使用して変更を保存するたびに、以前の設定を復元するために使用できるバックアップも作成されます。

en: Whole Site
ja: サイト全体

en: Widget Background
ja: ウィジェットの背景

en: Widget Body Text
ja: ウィジェット本文テキスト

en: Widget Border
ja: ウィジェットの境界線

en: Widget Header Background
ja: ウィジェットヘッダーの背景

en: Widget Link
ja: ウィジェットリンク

en: Widget Link Hover
ja: ウィジェットリンクホバー

en: Widget Title Text
ja: ウィジェットタイトルテキスト

en: Wildcard enabled
ja: ワイルドカード有効

en: Word count
ja: 単語数

en: WordPress Core
ja: WordPressコア

en: WordPress Core Capabilities
ja: WordPressコア機能

en: WordPress External Links
ja: WordPress外部リンク

en: WordPress Logo
ja: WordPressロゴ

en: WordPress stores role capabilities in your database, where they remain even if the plugin is deactivated.
ja: WordPressは、役割の能力をデータベースに保存し、プラグインが無効化されても残ります。

en: You are about to reset Roles and Capabilities to WordPress defaults.
     'Cancel' to stop, 'OK' to reset.
ja: 役割と能力をWordPressのデフォルトにリセットしようとしています。 
    'キャンセル'で停止、'OK'でリセットします。

en: You can add the CSS for your classes by clicking "Add Custom CSS".
ja: クラスのCSSを追加するには「カスタムCSSを追加」をクリックしてください。

en: You can also configure this role as a %sPermission Group%s.
ja: この役割を%s権限グループ%sとして構成することもできます。

en: You can block pages by URL or hide Admin elements by entering a CSS class or ID. This feature is available in PublishPress Capabilities Pro.
ja: URLでページをブロックしたり、CSSクラスまたはIDを入力して管理要素を非表示にすることができます。この機能はPublishPress Capabilities Proで利用可能です。

en: You can hide plugin metaboxes. You can also hide specific items by entering their CSS class or ID. This feature is available in PublishPress Capabilities Pro.
ja: プラグインのメタボックスを非表示にすることができます。また、特定のアイテムをCSSクラスまたはIDを入力して非表示にすることもできます。この機能はPublishPress Capabilities Proで利用可能です。

en: You can restrict access to admin menu screens. You can also edit, change, add, or remove links from the WordPress admin menu. This feature is available in PublishPress Capabilities Pro.
ja: 管理メニュー画面へのアクセスを制限することができます。また、WordPress管理メニューからリンクを編集、変更、追加、または削除することもできます。この機能はPublishPress Capabilities Proで利用可能です。

en: You can select page types where this element will be added.
ja: この要素が追加されるページタイプを選択できます。

en: You can use Frontend Features to target specific posts and pages. This feature is available in PublishPress Capabilities Pro.
ja: フロントエンド機能を使用して特定の投稿やページをターゲットにすることができます。この機能はPublishPress Capabilities Proで利用可能です。

en: You cannot remove Manage Capabilities from Administrators
ja: 管理者から管理能力を削除することはできません。

en: You do not have permission to access this page.
ja: このページにアクセスする権限がありません。

en: You do not have permission to manage admin features.
ja: 管理機能を管理する権限がありません。

en: You do not have permission to manage admin notices.
ja: 管理通知を管理する権限がありません。

en: You do not have permission to manage admin styles.
ja: 管理スタイルを管理する権限がありません。

en: You do not have permission to manage capabilities.
ja: 能力を管理する権限がありません。

en: You do not have permission to manage editor features.
ja: エディタ機能を管理する権限がありません。

en: You do not have permission to manage frontend features.
ja: フロントエンド機能を管理する権限がありません。

en: You do not have permission to manage navigation menus.
ja: ナビゲーションメニューを管理する権限がありません。

en: You do not have permission to manage profile features.
ja: プロフィール機能を管理する権限がありません。

en: You do not have permission to manage redirect.
ja: リダイレクトを管理する権限がありません。

en: You do not have permission to manage roles.
ja: 役割を管理する権限がありません。

en: You do not have permission to perform this action.
ja: このアクションを実行する権限がありません。

en: You do not have permission to restore backup.
ja: バックアップを復元する権限がありません。

en: You do not have permission to restore roles.
ja: 役割を復元する権限がありません。

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
ja: このアクションを実行するのに十分な権限がありません。

en: You have no additional capabilities.
ja: 追加の機能はありません。

en: You must enter the Login Redirect URL.
ja: ログインリダイレクトURLを入力する必要があります。

en: You must select at least one editor for the role when managing allowed editor.
ja: 許可されたエディタを管理する際には、役割に対して少なくとも1つのエディタを選択する必要があります。

en: You're using PublishPress Capabilities Free. The Pro version has more features and support. %sUpgrade to Pro%s
ja: あなたはPublishPress Capabilities Freeを使用しています。Proバージョンには、より多くの機能とサポートがあります。 %sProにアップグレード%s

en: Your Role
ja: あなたの役割

en: Your link has expired, refresh the page and try again.
ja: リンクの有効期限が切れました。ページを更新して再試行してください。

en: activate %1$sAdvanced settings%2$s, see Role Usage
ja: %1$s高度な設定%2$sを有効にし、役割の使用状況を確認します

en: all roles
ja: すべてのロール

en: check / uncheck / negate all
ja: すべてをチェック / チェック解除 / 否定

en: e.g. .publishpress-wrap h1, #my-plugin-header
ja: 例: .publishpress-wrap h1, #my-plugin-header

en: e.g., Company Branding, Dark Mode
ja: 例: 会社のブランディング、ダークモード

en: see %1$sRole Usage%2$s: "Pattern Roles"
ja: %1$sロールの使用%2$sを参照: "パターンロール"

en: show Classic Editor controls
ja: クラシックエディタコントロールを表示

en: this custom style
ja: このカスタムスタイル

en: usage key
ja: 使用キー
