Cache Master - en to ja translation catalogue (153 entries)

note: %s is the number of rows.
en: %s rows has been deleted.
ja: %s行が削除されました。

en: A URL per line.
ja: 1行に1つのURL。

en: A variable key per line.
ja: 1行に1つの変数キー。

note: Description of the plugin
en: A WordPress cache plugin.
ja: WordPressキャッシュプラグイン。

en: About
ja: 紹介

en: Access denied.
ja: アクセスが拒否されました。

en: Advanced
ja: 高度な

en: After
ja: 後

en: All
ja: すべて

en: Always show cached pages to guests.
ja: 常にキャッシュされたページをゲストに表示します。

en: Any request containing those variables, even if its value is empty, will be ignored by Caster Master.
ja: それらの変数を含む任意のリクエスト、値が空であっても、Caster Masterによって無視されます。

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Archive Pages
ja: アーカイブページ

en: Author
ja: 作者

en: Basic
ja: 基本

en: Because Cache Master works after all plugins are installed, it can only save a maximum of 20-25 percent memory.
ja: Cache Masterはすべてのプラグインがインストールされた後に動作するため、メモリを最大20-25パーセントしか節約できません。

en: Before
ja: 前

en: Benchmark
ja: ベンチマーク

en: Benchmark information consists of memory usage, SQL query number, page generation time and page caching status.
ja: ベンチマーク情報は、メモリ使用量、SQLクエリ数、ページ生成時間、ページキャッシュ状態から成り立っています。

en: Benchmark Report
ja: ベンチマークレポート

en: Both
ja: 両方

en: Cache Driver
ja: キャッシュドライバー

en: Cache has been cleared.
ja: キャッシュはクリアされました。

en: Cache Master
ja: キャッシュマスター

en: Cache Master cannot work with the plugin "%s" because of output buffer conflicts.
ja: 出力バッファの競合のため、「キャッシュマスター」はプラグイン「%s」と共に動作できません。

en: Cache Master is brought to you by <a href="%1$s">Terry L.</a> from <a href="%2$s">Taiwan</a>.
ja: キャッシュマスターは、<a href="%2$s">台湾</a>の<a href="%1$s">Terry L.</a>が提供しています。

en: Cache Master supports only static URL structure.
ja: キャッシュマスターは静的URL構造のみをサポートしています。

en: Cache status
ja: キャッシュステータス

en: Cache status powered by Cache Master plugin
ja: キャッシュマスタープラグインによるキャッシュステータス

en: Cache Type
ja: キャッシュタイプ

en: Caching Status
ja: キャッシングステータス

en: Category
ja: カテゴリー

en: Change the settings carefully, make sure you know what you are doing.
ja: 設定を慎重に変更し、何をしているかを確認してください。

en: Choose a driver to cache your posts and pages.
ja: 投稿とページをキャッシュするドライバーを選択してください。

en: Clear Cache
ja: キャッシュをクリア

en: Clear cache data of a specific cache type, or just clear all of them.
ja: 特定のキャッシュタイプのキャッシュデータをクリアする、またはすべてクリアする。

en: Clear the product page cache referred to the order after a user has successfully completed a purchase.
ja: ユーザーが購入を完了した後、注文に関連した商品ページのキャッシュをクリアします。

en: Code
ja: コード

en: Collection
ja: コレクション

en: Confirm Clearing Cache
ja: キャッシュクリアの確認

en: Connection
ja: 接続

en: Core
ja: コア

en: Could not find PHP code for Expert Mode.
ja: エキスパートモードのPHPコードが見つかりませんでした。

en: Database
ja: データベース

en: Date
ja: 日付

en: Debug Comment
ja: デバッグコメント

en: Disable
ja: 無効

en: Display
ja: 表示

en: Display the benchmark information in the footer area.
ja: フッターエリアにベンチマーク情報を表示します。

en: Display the benchmark report before and after caching by Cache Master.
ja: キャッシュマスターによるキャッシュ前後のベンチマークレポートを表示します。

en: Driver
ja: ドライバー

en: Enable
ja: 有効

en: Events
ja: イベント

en: Example
ja: 例

en: Excluded $_COOKIE Variables
ja: 除外された $_COOKIE 変数

en: Excluded $_GET Variables
ja: 除外された $_GET 変数

en: Excluded $_POST Variables
ja: 除外された $_POST 変数

en: Excluded pages or pages contain JavaScript errors will not display benchmark information.
ja: 除外されたページやJavaScriptエラーを含むページでは、ベンチマーク情報は表示されません。

en: Excluded URL Path List
ja: 除外されたURLパスリスト

en: Exclusion
ja: 除外

en: Expert Mode
ja: エキスパートモード

en: Expires at: %s
ja: 有効期限：%s

en: File
ja: ファイル

en: Footer Text
ja: フッターテキスト

en: For example, use <code>/custom-type/</code> instead of <code>www.example.com/custom-type/1/</code> for a web page.
ja: たとえば、ウェブページのために<code>www.example.com/custom-type/1/</code> の代わりに <code>/custom-type/</code> を使用します。

en: Guests
ja: ゲスト

en: Guide
ja: ガイド

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Host
ja: ホスト

note: %s is a placeholder for a file name.
en: However, if you modify %s to let Cache Master output cache before everything initialized, it can save up to a maximum of <strong>95</strong> percent memory - possibly even more.
ja: しかし、%sを変更してCache Masterがすべてを初期化する前にキャッシュを出力するようにすると、メモリの最大<strong>95</strong>％を節約できる可能性があります - それ以上の可能性もあります。

en: Icon
ja: アイコン

en: If you have any issues or have found any bugs, please report them at the following URL.
ja: 何か問題があるか、バグを見つけた場合は、以下のURLで報告してください。

en: Insert an HTML debug comment in the source code. This is for debug purposes only, to let us know that the page is being cached.
ja: ソースコードにHTMLデバッグコメントを挿入します。これはデバッグ目的のみで、ページがキャッシュされていることを知らせるためのものです。

en: Keep data generated by Cache Master.
ja: Cache Masterによって生成されたデータを保持します。

en: Logged-in Users
ja: ログインユーザー

en: Logged-in users always see cached pages when Expert Mode is working because of outputting cache at a very early stage when running in Expert Mode.
ja: エキスパートモードで動作しているときにログインユーザーは常にキャッシュされたページを見ることができます。なぜなら、エキスパートモードで実行すると非常に早い段階でキャッシュが出力されるからです。

en: Logged-in users will not trigger the caching processes to avoid displaying admin bar to everyone.
ja: ログインユーザーは、管理バーを全員に表示するのを避けるために、キャッシュ処理をトリガーしません。

en: Memory usage
ja: メモリ使用量

en: Memory usage: %s MB
ja: メモリ使用量：%s MB

en: No
ja: いいえ

en: Note
ja: 注意

en: Now: %s
ja: 現在：%s

en: Once you disable this option, Cache Master will stop working and all cache will be cleared.
ja: このオプションを無効にすると、Cache Masterは停止し、すべてのキャッシュがクリアされます。

note: %s is a placeholder for a file name.
en: Once you have done things right, if you are using Chome, %s or right click and select "View Source" to vew the HTML source code.
ja: あなたが正しく行ったら、Chromeを使用している場合は、%sまたは右クリックして「ソースを表示」を選択し、HTMLソースコードを表示します。

en: Once you make changes in this page, all cache data will be cleared.
ja: このページで変更を加えると、すべてのキャッシュデータがクリアされます。

en: Others
ja: その他

en: Page
ja: ページ

en: Page generated in %s seconds.
ja: ページ生成時間：%s秒

en: Page generation time
ja: ページ生成時間

en: Pages
ja: ページ

en: Password
ja: パスワード

en: Payment Complete
ja: 支払い完了

en: PHP code for Expert Mode found.
ja: エキスパートモードのPHPコードが見つかりました。

note: %s is the name of the PHP extension
en: PHP extension "%s" is not installed on your system.
ja: PHP拡張機能 "%s" はあなたのシステムにインストールされていません。

en: Please enter the <strong>begin with</strong> URLs you want them excluded from Cache Master.
ja: Cache Masterから除外したい <strong>始まりの</strong> URLを入力してください。

en: Please fill in a number between 300-86400. (in seconds)
ja: 300から86400の間の数字を入力してください。(秒単位)

note: %s is a placeholder for a file name.
en: Please modify %1$s and insert the following code into %2$s
ja: %1$sを修正し、以下のコードを%2$sに挿入してください

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Port
ja: ポート

en: Post
ja: 投稿

en: Post Types
ja: 投稿タイプ

en: Preferences
ja: プリファレンス

en: Product
ja: 製品

en: Product category
ja: 製品カテゴリ

en: Product tag
ja: 製品タグ

en: Record the caching information.
ja: キャッシュ情報を記録する。

en: Register a widget that can display the benchmark information.
ja: ベンチマーク情報を表示できるウィジェットを登録します。

en: Remove data generated by Cache Master.
ja: Cache Masterによって生成されたデータを削除します。

en: Rows
ja: 行数

en: sec
ja: 秒

en: Set the permission of the socket file to 777 might solve this problem.
ja: ソケットファイルの権限を777に設定すると、この問題が解決するかもしれません。

en: Settings
ja: 設定

en: Skip those settings unless you want to make changes to default settings.
ja: デフォルトの設定を変更したい場合以外は、これらの設定をスキップしてください。

en: Source code
ja: ソースコード

en: SQL queries
ja: SQLクエリ

en: SQL queries: %s
ja: SQLクエリ: %s

en: Statistics
ja: 統計

en: Status
ja: ステータス

en: Support
ja: サポート

en: Support to WooCommerce plugin.
ja: WooCommerceプラグインのサポート

en: Tag
ja: タグ

note: Author of the plugin
en: Terry Lin
ja: テリー・リン

en: Text
ja: テキスト

en: The following settings work only when this option is enabled.
ja: 以下の設定は、このオプションが有効になっているときのみ機能します。

en: The position of the PHP code is supposed to put right after the DB constants.
ja: PHPコードはDB定数の直後に置くことを想定しています。

en: The settings you have set are not working, please recheck your settings.
ja: 設定が機能していません。設定を再確認してください。

en: There is no cache on your site currently.
ja: 現在、あなたのサイトにはキャッシュがありません。

en: This option is also applied to Memcache as well.
ja: このオプションはMemcacheにも適用されます。

en: This option is not available to change, becasue you are using this driver.
ja: このオプションは、このドライバーを使用しているため、変更できません。

en: This option only works when you have put the custom PHP code in wp-config.php
ja: このオプションは、カスタムPHPコードをwp-config.phpに入れた場合のみ機能します

en: This option only works when you uninstall this plugin.
ja: このオプションは、このプラグインをアンインストールするときにのみ機能します。

en: This page is cached by Cache Master plugin.
ja: このページはCache Masterプラグインによってキャッシュされています。

en: This PHP code is generated dynamically depending on your settings.
ja: このPHPコードは、設定に応じて動的に生成されます。

en: Time to cache: %s
ja: キャッシュまでの時間: %s

en: Time to Live
ja: 生存時間

en: Token has been rejected.
ja: トークンが拒否されました。

en: Total Size
ja: 合計サイズ

en: Uncategorised
ja: 未分類

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Unix Socket
ja: Unixソケット

en: User
ja: ユーザー

en: Visibilty
ja: 表示

en: What type of archive page do you like to cache?
ja: どの種類のアーカイブページをキャッシュしますか？

en: What type of post would you like to cache?
ja: どの種類の投稿をキャッシュしますか？

en: When a user's shopping cart is not empty, Cache Master will stop outputting cache.
ja: ユーザーのショッピングカートが空でない場合、Cache Masterはキャッシュの出力を停止します。

en: Widget
ja: ウィジェット

en: WooCommerce is not actived.
ja: WooCommerceがアクティブ化されていません。

en: Would you like to cache the homepage of your site?
ja: あなたのサイトのホームページをキャッシュしますか？

en: Would you like to show cached pages to logged-in users as well?
ja: ログインユーザーにもキャッシュされたページを表示しますか？

en: Would you like to use text or an icon as the label name when displaying benchmark results?
ja: ベンチマーク結果を表示する際に、ラベル名としてテキストまたはアイコンを使用しますか？

en: Yes
ja: はい

note: %s: permalink setting url.
en: You need to go to the %s page and change the permalink settings.
ja: %sページに移動してパーマリンクの設定を変更する必要があります。

en: You should see the result like this.
ja: このような結果が表示されます。
