BuddyForms - en to pt-PT translation catalogue (837 entries)

en: The following
pt-PT: Os seguintes

en: error was
pt-PT: o erro foi

en: errors were
pt-PT: os erros foram

en: found:
pt-PT: encontrado:

en: BuddyForms Preview Page
pt-PT: Página de visualização do BuddyForms

en: This is a preview of how this form will appear on your website
pt-PT: Esta é uma previsão de como este formulário aparecerá no seu site

en: PHP Version Update Required!
pt-PT: Atualização da versão do PHP necessária!

en: You are using PHP Version
pt-PT: Você está usando a versão PHP

en: Please make sure you have at least php version 5.3 installed.
pt-PT: Certifique-se de ter pelo menos a versão 5.3 do php instalada.

en: First you need to select a Taxonomy to select the Taxonomy defaults
pt-PT: Primeiro você precisa selecionar uma taxonomia para selecionar os padrões de taxonomia

en: Please enter a name
pt-PT: Por favor insira um nome

en: Add New
pt-PT: Adicionar novo

en: Documentation
pt-PT: Documentação

en: Contact Us
pt-PT: Contate-Nos

en: Registration is disabled on your site. Please enable registration if you like to use this form for registration purpose. You can still use it to update existing Users. <a href="/wp-admin/options-general.php">Set</a> registration to Anyone can register.
pt-PT: O registo está desativado no seu site. Habilite o registo se quiser usar este formulário para fins de registo. Pode ainda usá-lo para atualizar usuários existentes. <a href="/wp-admin/options-general.php"> Defina </a> o registo como Qualquer pessoa se pode registar.

en: No Post Type Selected. Please select a post type
pt-PT: Nenhum tipo de postagem selecionado. Selecione um tipo de postagem

en: BuddyForms Professional is required to use this Form. You need to upgrade to the Professional Plan. The Free and Starter Versions does not support Custom Post Types <a href="edit.php?post_type=buddyforms&page=buddyforms-pricing">Go Pro Now</a>
pt-PT: O BuddyForms Professional é necessário para usar este formulário. Você precisa de atualizar para o Plano Profissional. As versões gratuita e inicial não oferecem suporte a tipos de artigos personalizados <a href="edit.php?post_type=buddyforms&page=buddyforms-pricing"> Adquira o Pro Agora </a>

en: The Selected Post Type does not exist
pt-PT: O tipo de postagem selecionado não existe

en: BuddyForms Professional is required to use this Form. You need to upgrade to the Professional Plan. The Free and Starter Versions does not support the required Form Elements <a href="edit.php?post_type=buddyforms&page=buddyforms-pricing">Go Pro Now</a>
pt-PT: O BuddyForms Professional é necessário para usar este formulário. Você precisa atualizar para o Plano Profissional. As versões gratuita e inicial não oferecem suporte aos elementos de formulário necessários <a href="edit.php?post_type=buddyforms&page=buddyforms-pricing">Adquira Pro Agora</a>

en: BuddyForms Submissions Page Missing!
pt-PT: Página de envios de BuddyForms ausente!

en: Please select a default page for your submissions in the BuddyForms general settings
pt-PT: Selecione uma página padrão para os seus envios nas configurações gerais do BuddyForms

en: Select the Page Now!
pt-PT: Selecione a página agora!

en: Required
pt-PT: Requerido

en: Make this field a required field
pt-PT: Faça deste campo um campo obrigatório

en: Add as admin post meta box to the edit screen
pt-PT: Adicionar como caixa de mensagem de administrador à tela de edição

en: Add this field to the MetaBox
pt-PT: Adicione este campo à MetaBox

en: Label
pt-PT: Rótulo

en: optional
pt-PT: opcional

en: Underscore before the slug like _name will create a hidden post meta field
pt-PT: O sublinhado antes do slug like_name irá criar um metacampo de postagem oculto

en: Description
pt-PT: Descrição

en: This field is required.
pt-PT: Este campo é obrigatório

en: Required Error Message
pt-PT: Mensagem de erro necessário

en: Text
pt-PT: Texto

en: Name
pt-PT: Nome

en: Validation Min Length
pt-PT: Comprimento mínimo de validação

en: Validation Max Length
pt-PT: Comprimento Máximo de Validação

en: The minimum character length is %s. Please check.
pt-PT: O comprimento mínimo de caracteres é %s. Por favor, verifique.

en: Min Length Message
pt-PT: Mensagem de comprimento mínimo

en: You need to keep the %s in your new string to include the Min Length as part of the error message.
pt-PT: Precisa manter o %s na sua nova string para incluir o Comprimento mínimo como parte da mensagem de erro.

en: The maximum character length is %s. Please check.
pt-PT: O comprimento máximo de caracteres é %s. Por favor, verifique.

en: Max Length Message
pt-PT: Mensagem de comprimento máximo

en: You need to keep the %s in your new string to include the Max Length as part of the error message.
pt-PT: Precisa manter o %s na sua nova string para incluir o Comprimento máximo como parte da mensagem de erro.

en: Country
pt-PT: País

en: Country JSON:
pt-PT: JSON do país:

en: This is the list of Countries with code and name. Consider the Code is used to match with the State element when they are link. Provide a valid JSON. Leave empty to reset the list. Read more in the documentation.
pt-PT: Esta é a lista de países com código e nome. Considere que o código é usado para corresponder ao elemento Estado quando eles são um link. Forneça um JSON válido. Deixe em branco para redefinir a lista. Leia mais na documentação.

en: Link with State
pt-PT: Link com o Estado

en: Show the State from the selected Country
pt-PT: Mostrar o Estado do país selecionado

en: Select this option to show the State from the item selected in the Country list.
pt-PT: Selecione esta opção para mostrar o Estado do item selecionado na lista de países.

en: State
pt-PT: Estado

en: State JSON:
pt-PT: JSON de Estado:

en: This is the list of State with Country code, State code and name. Provide a valid JSON. Leave empty to reset the list. Read more in the documentation.
pt-PT: Esta é a lista de Estados com código do país, código do estado e nome. Forneça um JSON válido. Deixe em branco para redefinir a lista. Leia mais na documentação.

en: Subject
pt-PT: Sujeito

en: Message
pt-PT: Mensagem

en: Username
pt-PT: Nome do usuário

en: Hide Username Form Element for LoggedIn User
pt-PT: Ocultar o elemento nome de usuário para usuário conectado

en: Hide for logged in user
pt-PT: Ocultar para usuário conectado

en: If you want to use this form to allow your users to edit there profile you can hide the password for logged in users to prevent change the password with every update.
pt-PT: Se quiser usar este formulário para permitir que os seus usuários editem o seu perfil, pode ocultar a senha dos usuários conectados para evitar a alteração da senha a cada atualização.

en: User eMail
pt-PT: Email do usuário

en: Hide User eMail Form Element for LoggedIn User
pt-PT: Ocultar elemento de formulário de e-mail do usuário para usuário conectado

en: Enter a valid email.
pt-PT: Insira um email válido.

en: Invalid Email Message
pt-PT: Mensagem de Email Inválido

en: First Name
pt-PT: Primeiro nome

en: Last Name
pt-PT: Último nome

en: Password
pt-PT: Senha

en: New Password
pt-PT: Nova senha

en: New Password Placeholder
pt-PT: Novo marcador de senha

en: Confirm Password
pt-PT: Confirme a Senha

en: Confirm Password Placeholder
pt-PT: Confirme o espaço reservado para senha

en: Hide Password Form Element for LoggedIn User
pt-PT: Ocultar o elemento de formulário de senha para usuário conectado

en: Sign up for a free
pt-PT: Inscreva-se gratuitamente

en: Keys.
pt-PT: Chaves.

en: Site Key.
pt-PT: Chave do site.

en: Private Key
pt-PT: Chave privada

en: Language
pt-PT: Língua

en: Forces the element to render in a specific language, if empty will try to auto-detects the user's language, check the possibles
pt-PT: Força o elemento a renderizar num idioma específico, se vazio tentará detectar automaticamente o idioma do usuário, verifique os possíveis

en: The color theme of the widget
pt-PT: O tema de cores do widget

en: Dark
pt-PT: Escuro

en: Light
pt-PT: Ligeiro

en: The type of CAPTCHA to serve
pt-PT: O tipo de CAPTCHA a ser veiculado

en: Image
pt-PT: Imagem

en: The size of the widget
pt-PT: O tamanho do widget

en: Compact
pt-PT: Compacto

en: reCaptcha is only visible to logged off users. Logged in users not need to get checked.
pt-PT: reCaptcha só é visível para usuários desconectados. Os usuários conectados não precisam ser verificados.

en: Textarea
pt-PT: Área de texto

en: Turn on wp editor features
pt-PT: Ative os recursos do editor wp

en: Hidden?
pt-PT: Escondido?

en: Make this field Hidden
pt-PT: Tornar este campo Oculto

en: Generate textarea
pt-PT: Gerar área de texto

en: You can use any other field value by using the shortcodes [field_slug]
pt-PT: Você pode usar qualquer outro valor de campo usando os códigos de acesso [field_slug]

en: Amount of rows
pt-PT: Quantidade de linhas

en: Post Excerpt
pt-PT: Excerto de publicação

en: Generate Post Excerpt
pt-PT: Gerar Excerto de publicação

en: Telephone Number
pt-PT: Número de telefone

en: Number
pt-PT: Número

en: Validation Min Value
pt-PT: Valor mínimo de validação

en: Validation Max Value
pt-PT: Valor máximo de validação

en: The minimum value allowed is: %s. Please check.
pt-PT: O valor mínimo permitido é: %s. Por favor, verifique.

en: Min Value Message
pt-PT: Mensagem de valor mínimo

en: You need to keep the %s in your new string to include the Min Value as part of the error message.
pt-PT: Precisa manter o %s na sua nova string para incluir o Comprimento mínimo como parte da mensagem de erro.

en: The maximum value allowed is: %s. Please check.
pt-PT: O valor máximo permitido é: %s. Por favor, verifique.

en: Max Value Message
pt-PT: Mensagem de valor máximo

en: You need to keep the %s in your new string to include the Max Value as part of the error message.
pt-PT: Precisa manter o %s na sua nova string para incluir o Comprimento máximo como parte da mensagem de erro.

en: Reset
pt-PT: Redefinir

en: Enable Frontend Reset Option
pt-PT: Habilitar opção de redefinição de frontend

en: Multiple Selection
pt-PT: Seleção Múltipla

en: Multiple
pt-PT: Múltiplo

en: Radio Button
pt-PT: Botão de rádio

en: Checkbox
pt-PT: Caixa de seleção

en: Upload
pt-PT: Envio

en: Max File Size in MB
pt-PT: Tamanho máximo do ficheiro em MB

en: Allowed File Types
pt-PT: Tipos de arquivos permitidos

en: Allowed File Types Resume
pt-PT: Resumo dos tipos de arquivos permitidos

en: Ensure Amount
pt-PT: Garantir quantidade

en: Files in the field should be equals to Max Number of Files.
pt-PT: Os ficheiros no campo devem ser iguais ao Número máximo de ficheiros.

en: Max number of files that will be handled
pt-PT: Número máximo de ficheiros que serão tratados

en: The number of files is greater than allowed.
pt-PT: O número de arquivos é maior do que o permitido.

en: Max files Validation Error Message
pt-PT: Mensagem de erro de validação de máximo de ficheiros

en: One or more files have errors, please check.
pt-PT: Um ou mais ficheiros têm erros, verifique.

en: Upload Error Validation Message
pt-PT: Mensagem de validação de erro de envio

en: Delete Files
pt-PT: Apagar ficheiros

en: Remove Files when Entry is deleted.
pt-PT: Remova os arquivos quando a entrada for excluída.

en: Upload Image From Url
pt-PT: Carregar imagem do URL

en: Upload Images From Url.
pt-PT: Carregar imagens do URL

en: Date
pt-PT: Data

en: Date Format
pt-PT: Formato de data

en: Read more about the format <a target="_blank" href="https://api.jqueryui.com/datepicker/#utility-formatDate">at.</a>
pt-PT: Leia mais sobre o formato <a target="_blank" href="https://api.jqueryui.com/datepicker/#utility-formatDate">em.</a>

en: Enable Time
pt-PT: Habilitar tempo

en: Include the Time Picker in the element
pt-PT: Inclui o seletor de tempo no elemento

en: Time Format
pt-PT: Formato de hora

en: Read more about the format <a target="_blank" href="https://trentrichardson.com/examples/timepicker/#tp-formatting">at.</a>
pt-PT: Leia mais sobre o formato <a target="_blank" href="https://trentrichardson.com/examples/timepicker/#tp-formatting">em.</a>

en: Time Step
pt-PT: Etapa de tempo

en: Invalid Format
pt-PT: Formato Inválido

en: Invalid Format Message
pt-PT: Mensagem de formato inválido

en: Time
pt-PT: Tempo

en: Hour Step
pt-PT: Passo de hora

en: Minute Step
pt-PT: Passo de Minuto

en: Post Format
pt-PT: Formato de publicação

en: Post Formats Default
pt-PT: Formatos de publicação por defeito

en: Hidden
pt-PT: Escondido

en: Taxonomy
pt-PT: Taxonomia

en: Taxonomies
pt-PT: Taxonomias

en: Category
pt-PT: Categoria

en: Categories
pt-PT: Categorias

en: BuddyForms Professional is required to use this form Element . You need to upgrade to the Professional Plan . The Free and Starter Versions does not support Categories tags nad Taxonomies.
pt-PT: É necessário BuddyForms Professional para usar este elemento de formulário. Você precisa de atualizar para o Plano Profissional. As versões gratuita e inicial não oferecem suporte a tags de categorias nem taxonomias.

en: Upgrade Now
pt-PT: Atualize agora

en: Please select a post type in the "Form Setup" tab "Create Content" to get the post type taxonomies.
pt-PT: Selecione um tipo de postagem na aba "Criar conteúdo" em "Configuração do formulário"  para obter as taxonomias do tipo de postagem.

en: This Post Type does not have any
pt-PT: Este tipo de postagem não tem nenhum

en: Default Terms
pt-PT: Termos por defeito

en: You can select a default category
pt-PT: Você pode selecionar uma categoria padrão

en: Taxonomy Placeholder
pt-PT: Marcador de posição de taxonomia

en: You can change the placeholder to something meaningful like Select a Category or what make sense for your taxonomy.
pt-PT: Você pode alterar o marcador para algo significativo como Selecionar uma categoria ou o que fizer sentido para sua taxonomia.

en: Taxonomy Order
pt-PT: Ordem de Taxonomia

en: Limit Selections
pt-PT: Limite de seleções

en: Add a number to limit the Selection amount
pt-PT: Adicione um número para limitar o valor da Seleção

en: Include Items
pt-PT: Incluir Items

en: You can select multiple items
pt-PT: Pode selecionar vários items

en: Exclude Items
pt-PT: Excluir itens

en: New Taxonomy Item
pt-PT: Novo Item de Taxonomia

en: User can create new
pt-PT: O usuário pode criar novos

en: Minimum characters
pt-PT: Caracteres mínimos

en: Minimum number of characters required to start a search.
pt-PT: Número mínimo de caracteres necessários para iniciar uma pesquisa.

en: Value:
pt-PT: Valor:

en: Comments
pt-PT: Comentários

en: This Post Field allows users to override the global comments settings so they can open and close comments as they wish.
pt-PT: Este campo de postagem permite que os usuários substituam as configurações de comentários globais para que possam abrir e fechar comentários como desejarem.

en: Title
pt-PT: Título

en: If you want to generate the title you can set the title to hidden. If the title is visible and a title is entered the entered tiltle is stronger than the generated title. If you want to make sure the generated title is used hide the title field
pt-PT: Se deseja gerar o título, pode defini-lo como oculto. Se o título estiver visível e um título for inserido, o título inserido é mais forte do que o título gerado. Se quiser ter a certeza de que o título gerado é usado, esconda o campo do título

en: Generate Title
pt-PT: Gerar Título

en: Content
pt-PT: Conteúdo

en: Turn off wp editor features
pt-PT: Desative os recursos do editor wp

en: Generate Content
pt-PT: Gerar Conteúdo

en: Select the post status you want to make available in the frontend form
pt-PT: Selecione o status da postagem que deseja disponibilizar no formulário de frontend

en: This Post Field allows users to override this form’s Status setting (find the setting above in the Form Settings bock).
pt-PT: Este campo de postagem permite que os usuários substituam a configuração de status deste formulário (encontre a configuração acima no bloco Configurações do formulário).

en: Featured Image
pt-PT: Imagem em destaque

en: Add Image
pt-PT: Adicionar imagem

en: Description:
pt-PT: Descrição:

en: File
pt-PT: Ficheiro

en: Only one file or multiple?
pt-PT: Apenas um ficheiro ou vários?

en: Allow multiple file upload
pt-PT: Permitir upload de vários arquivos

en: Select allowed file Types
pt-PT: Selecione os tipos de arquivo permitidos

en: GDPR Agreement
pt-PT: Concordância GDPR

en: Please agree to our privacy police
pt-PT: Por favor concorde com nossa política de privacidade

en: Form Actions
pt-PT: Ações de formulário

en: Publish Button
pt-PT: Botão Publicar

en: Check to disabled
pt-PT: Marque para desabilitado

en: Price
pt-PT: Preço

en: Range
pt-PT: Variação

en: Add custom class to the form element
pt-PT: Adicione uma classe personalizada ao elemento do formulário

en: Copy to clipboard
pt-PT: Copiar para área de transferência

en: Edit this Field
pt-PT: Edite este campo

en: Edit
pt-PT: Editar

en: Delete this Field
pt-PT: Excluir este campo

en: Delete
pt-PT: Apagar

en: Full Width
pt-PT: Largura completa

en: Please Save the form once for the form element to work.
pt-PT: Salve o formulário uma vez para que o elemento do formulário funcione.

en: None
pt-PT: Nenhum

en: BuddyForms Professional
pt-PT: BuddyForms Profissional

en: Choose a pre-configured form template or start a new fields from the bottom.
pt-PT: Escolha um modelo de formulário pré-configurado ou inicie novos campos a partir da parte inferior.

en: Dependencies:
pt-PT: Dependências:

en: Use This Template
pt-PT: Use este modelo

en: BuddyForms Wizard
pt-PT: Assistente BuddyForms

en: Form Wizard
pt-PT: Assistente de Formulários

en: Field Order
pt-PT: Ordem do Campo

en: Field Label
pt-PT: Legenda do campo

en: Field Slug
pt-PT: Slug do campo

en: Field Type
pt-PT: Tipo de campo

en: Action
pt-PT: Ação

en: Select a Template
pt-PT: Selecione um modelo

en: + Add Field
pt-PT: + Adicionar Campo

en: Select Field Type
pt-PT: Selecione o tipo de campo

en: Contact Fields
pt-PT: Campos de contato

en: User Fields
pt-PT: Campos do usuário

en: User eEmail
pt-PT: Email do usuário

en: User First Name
pt-PT: Primeiro nome do usuário

en: User Last Name
pt-PT: Apelido do usuário

en: About / Bio
pt-PT: Sobre / Bio

en: Post Fields
pt-PT: Campos de publicação

en: Excerpt
pt-PT: Excerto

en: Basic Fields
pt-PT: Campos Básicos

en: Phone
pt-PT: Telefone

en: Radiobutton
pt-PT: Botão de rádio

en: Post Formats
pt-PT: Formatos de publicação

en: Post Status
pt-PT: Situação da publicação

en: Extra Fields
pt-PT: Campos Extra

en: The [form_singular_name] [post_title] has been successfully Submitted!<br>1. [post_link]<br>2. [edit_link]
pt-PT: O [form_singular_name] [post_title] foi enviado com sucesso! <br> 1. [post_link] <br> 2. [edit_link]

en: From Slug
pt-PT: Do slug

en: The Form Slug is used in shortcodes and other places, please take care changing this option.
pt-PT: O Slug do formulário é usado em códigos de acesso e outros lugares, por favor, tome cuidado ao alterar esta opção.

en: After Submission
pt-PT: Após o envio

en: Display Message
pt-PT: Exibir mensagem

en: Display the Form and Message
pt-PT: Exibir o formulário e a mensagem

en: Display Page Contents
pt-PT: Exibir conteúdo da página

en: Display the Post
pt-PT: Exibir a publicação

en: Display the User's Post List
pt-PT: Exibir a lista de postagens do usuário

en: Redirect to url
pt-PT: Redirecionar para url.

en: After Submission Page
pt-PT: Após a página de envio

en: Select the Page from where the content gets displayed. Will redirected to the page if ajax is disabled, otherwise display the content.
pt-PT: Selecione a página de onde o conteúdo é exibido. Será redirecionado para a página se o ajax estiver desativado, caso contrário, exibirá o conteúdo.

en: Redirect URL
pt-PT: URL de redireccionamento

en: Enter a valid URL
pt-PT: Insira um URL válido

en: After Create Submission Message Text
pt-PT: Depois de criar o texto da mensagem de envio

en: After Update Submission Message Text
pt-PT: Após a atualização do texto da mensagem de envio

en: Empty Submission List Message Text
pt-PT: Texto de mensagem de lista de envio vazio

en: This message is used when you have setup the option <b>Enable your site members to view their submissions</b>
pt-PT: Esta mensagem é usada quando você configura a opção <b> Permitir que membros do seu site vejam os seus envios </b>

en: AJAX
pt-PT: Ajax

en: Disable ajax form submission
pt-PT: Desativar envio de formulário Ajax

en: Local Storage
pt-PT: Armazenamento Local

en: Disable Local Storage
pt-PT: Desativar armazenamento local

en: The form elements content is stored in the browser so it not gets lost if the tab gets closed by accident
pt-PT: O conteúdo dos elementos do formulário é armazenado no navegador para que não seja perdido se a guia for fechada acidentalmente

en: Javascript Validations
pt-PT: Validações Javascript

en: Disable JavaScript Validation
pt-PT: Desativar validação de JavaScript

en: By default the Javascript validations are enabled. Check to disable it.
pt-PT: Por defeito, as validações Javascript estão habilitadas. Marque para desativá-lo.

en: User Data
pt-PT: Dados do usuário

en: Disable IP Address
pt-PT: Desativar endereço IP

en: Disable Referer
pt-PT: Desativar Referer

en: Disable Browser
pt-PT: Desativar navegador

en: Disable Browser Version
pt-PT: Desativar versão do navegador

en: Disable Platform
pt-PT: Desativar plataforma

en: Disable Reports
pt-PT: Desativar relatórios

en: Disable User Agent
pt-PT: Desativar Agente do Usuário

en: By default all above user data will not be stored. In some country's for example in the EU you are not allowed to save the ip. Please make sure you not against the low in your country and adjust if needed
pt-PT: Por defeito, todos os dados do usuário acima não serão armazenados. Em alguns países, por exemplo na UE, você não tem permissão para salvar o ip. Por favor, certifique-se de não violar a lei do seu país e ajuste se necessário

en: Use any POST TYPE with the PRO Version!
pt-PT: Use qualquer POST TYPE com a versão PRO!

en: Select a post type if you want to create posts from form submissions.
pt-PT: Selecione um tipo de postagem se desejar criar postagens a partir de envios de formulários.

en: Read the Documentation
pt-PT: Leia a documentação

en: Post Type
pt-PT: Tipo de publicação

en: Comment Status
pt-PT: Status do comentário

en: Revision
pt-PT: Revisão

en: Enable frontend revision control
pt-PT: Habilitar controle de revisão de frontend

en: Singular Name
pt-PT: Nome Singular

en: The Single Name is used by other plugins and Navigation ( Display Books, Add Book )
pt-PT: O Nome Único é usado por outros plug-ins e Navegação (Exibir Livros, Adicionar Livro)

en: Enable your site members to view their submissions
pt-PT: Permita que os membros do seu site visualizem seus envios

en: Select a page or create a new on if you like to turn on submission management for your logged in users.
pt-PT: Selecione uma página ou crie uma nova se quiser ativar a gestão de envio para seus usuários conectados.

en: Important!
pt-PT: Important:e!

en: The original page content does not get changed. You are free to use any kind of content on the page itself. View a form or list the users submissions with Shortcodes. For the submissions management new endpoints get create for you. You can combine forms under the same page. Its a powerful option.
pt-PT: O conteúdo da página original não é alterado. Você é livre de usar qualquer tipo de conteúdo na própria página. Visualize um formulário ou liste os envios dos usuários com códigos de acesso. Para a gestão de envios, novos endpoints são criados para si. Pode combinar formulários na mesma página. É uma opção poderosa.

en: Form URL
pt-PT: URL do formulário

en: User Submissions URL
pt-PT: URL de envio do usuário

en: Enable site members to manage their submissions
pt-PT: Permitir que os membros do site giram seus envios

en: Create a new Page
pt-PT: Crie uma nova página

en: The page is used to create the endpoints for the create - list and edit submissions views.
pt-PT: A página é usada para criar os terminais para as vistas de envio criar - listar e editar.

en: Admin Bar
pt-PT: Barra de Administração

en: Add to Admin Bar
pt-PT: Adicionar à barra de administração

en: Overwrite Frontend 'Edit Post' Link
pt-PT: Substituir link 'Editar postagem' do frontend

en: All Edit Links
pt-PT: Todos os Links de edição

en: Only in My Posts List
pt-PT: Apenas na lista de minhas postagens

en: The link to the backend will be changed to use the frontend editing.
pt-PT: O link para o backend será alterado para usar a edição do frontend.

en: List Posts Options
pt-PT: Opções de lista de postagens

en: List all Author Posts created with this Form
pt-PT: Liste todas as postagens do autor criadas com este formulário

en: List all Author Posts of the PostType
pt-PT: Liste todas as postagens do autor do Post_Type

en: List Style
pt-PT: Estilo de lista

en: Do you want to list post in a ul li list or as table.
pt-PT: Você deseja listar a postagem em uma lista ul li ou como uma tabela.

en: Select a Blog
pt-PT: Selecione um blog

en: You can post with BuddyForms from one Blog to the other. If you use BuddyPress you can have a centralised Profile on the main Blog and let the user submit to the multisite network from a centralised place.
pt-PT: Pode publicar com BuddyForms de um Blog para outro. Se usa o BuddyPress, pode ter um Perfil centralizado no Blog principal e permitir que o usuário envie para a rede multisite de um local centralizado.

en: Form Submission
pt-PT: Envio de formulário

en: Create Content
pt-PT: Criar conteúdo

en: Edit Submissions
pt-PT: Editar envios

en: Contact Form
pt-PT: Formulário de Contato

en: Registration Form
pt-PT: Formulário de registo

en: Post Form
pt-PT: Formulário de publicação

en: Publish
pt-PT: Publicar

en: Submit
pt-PT: Enviar

en: Save as draft
pt-PT: Guardar como rascunho

en: Labels
pt-PT: Etiquetas

en: Disable CSS
pt-PT: Desativar CSS

en: Disable CSS for labels on this form?
pt-PT: Desativar CSS para rótulos neste formulário?

en: Use labels as placeholders?
pt-PT: Usar rótulos como marcadores?

en: Show labels
pt-PT: Mostrar rótulos

en: Use as placeholder
pt-PT: Use como marcador

en: display the labels above the text fields.
pt-PT: exibir os rótulos acima dos campos de texto.

en: hide labels and display as placeholder text inside text fields .
pt-PT: ocultar rótulos e exibir como localizador de texto dentro dos campos de texto.

en: Label Font Size
pt-PT: Tamanho da fonte da etiqueta

en: Just enter a number. Leave empty = auto
pt-PT: Basta inserir um número. Deixe vazio = auto

en: Label Font Color
pt-PT: Cor da fonte do rótulo

en: Default is auto
pt-PT: Por defeito é automático

en: Label Font Style
pt-PT: Estilo da fonte do rótulo

en: Italic
pt-PT: Itálico

en: Bold
pt-PT: Negrito

en: Bold Italic
pt-PT: Negrito itálico

en: Descriptions
pt-PT: Descrições

en: Disable CSS for descriptions on this form?
pt-PT: Desativar CSS para descrições neste formulário?

en: Description Position
pt-PT: Posição da Descrição

en: Above form field
pt-PT: Acima do campo do formulário

en: Below form field
pt-PT: Abaixo do campo do formulário

en: Description Font Size
pt-PT: Tamanho da Fonte da Descrição

en: in px, just enter a number. Leave empty = auto
pt-PT: em px, basta inserir um número. Deixe vazio = auto

en: Description Font Color
pt-PT: Cor da Fonte da Descrição

en: Description Font Style
pt-PT: Estilo da Fonte da Descrição

en: Other Elements
pt-PT: Outros Elementos

en: Disable CSS for these form elements, on this form?
pt-PT: Desativar CSS para estes elementos de formulário, neste formulário?

en: Radio Button Alignment
pt-PT: Alinhamento do botão de rádio

en: Inline
pt-PT: Em linha

en: List
pt-PT: Lista

en: Want to display your radio buttons in a row (inline) or in a vertical list?
pt-PT: Deseja exibir seus botões de opção numa linha (em linha) ou numa lista vertical?

en: Checkbox Option Alignment
pt-PT: Alinhamento da opção de caixa de seleção

en: Want to display your checkbox options in a row (inline) or in a vertical list?
pt-PT: Deseja exibir suas opções de caixa de seleção numa linha (inline) ou numa lista vertical?

en: Text Fields
pt-PT: Campos de Texto

en: Disable CSS for text fields on this form?
pt-PT: Desativar CSS para campos de texto neste formulário?

en: Field Padding
pt-PT: Preenchimento de campo

en: Just enter a number. Default is 15 (px)
pt-PT: Basta inserir um número. O padrão é 15 (px)

en: Field Background Color
pt-PT: Cor de fundo do campo

en: Field Border Color
pt-PT: Cor da borda do campo

en: Field Border Width
pt-PT: Largura da borda do campo

en: Just enter a number, in px. Leave empty = auto
pt-PT: Basta inserir um número, em px. Deixe vazio = auto

en: Field Corner Radius
pt-PT: Raio do canto do campo

en: Rounded corners. Just enter a number. Leave empty = auto
pt-PT: Cantos arredondados. Basta inserir um número. Deixe vazio = auto

en: Field Font Size
pt-PT: Tamanho da fonte do campo

en: Field Font Color
pt-PT: Cor da fonte do campo

en: Field Placeholder Font Color
pt-PT: Cor da fonte do marcador de posição do campo

en: Field Active Background Color
pt-PT: Cor de fundo do campo ativo

en: Field Active Border Color
pt-PT: Cor da borda do campo ativo

en: Field Active Font Color
pt-PT: Cor da fonte do campo ativo

en: Submit Button
pt-PT: Botão de envio

en: Disable CSS for buttons on this form?
pt-PT: Desativar CSS para botões neste formulário?

en: Button Submit Text
pt-PT: Botão Enviar Texto

en: Default text for the submit button . Default is "Submit" .
pt-PT: Texto por defeito para o botão de envio. O padrão é "Enviar".

en: HTML is allowed, so you can embed icons .
pt-PT: O HTML é permitido, portanto pode incorporar ícones.

en: Button Width
pt-PT: Largura do botão

en: Full width button on mobile only
pt-PT: Botão de largura total apenas no telemóvel

en: Always full width button
pt-PT: Botão sempre de largura total

en: Always normal width button
pt-PT: Botão de largura sempre normal

en: We recommend full width buttons on mobile, looks neater.
pt-PT: Recomendamos botões de largura total no telemóvel, fica mais organizado.

en: Button Alignment
pt-PT: Alinhamento do botão

en: Left
pt-PT: Esquerda

en: Center
pt-PT: Centro

en: Right
pt-PT: Direita

en: How to align your submit button?
pt-PT: Como alinhar o seu botão de envio?

en: Button Size
pt-PT: Tamanho do botão

en: Large
pt-PT: Largo

en: Extra Large
pt-PT: Extra grande

en: Add custom CSS classes to button
pt-PT: Adicionar classes CSS personalizadas ao botão

en: For example:
pt-PT: Por exemplo:

en: Button Corner Radius
pt-PT: Raio do canto do botão

en: Button Border Width
pt-PT: Largura da borda do botão

en: Border width in pixels. Just enter a number. Leave empty = auto
pt-PT: Largura da borda em pixels. Basta inserir um número. Deixe vazio = auto

en: Button Background Color
pt-PT: Cor de fundo do botão

en: Button Font Color
pt-PT: Cor da fonte do botão

en: Button Border Color
pt-PT: Cor da borda do botão

en: Button Background Color Hover
pt-PT: Cor de fundo do botão em hover

en: Button Font Color Hover
pt-PT: Cor da fonte do botão em hover

en: Button Border Color Hover
pt-PT: Cor da borda do botão em hover

en: Add custom styles to the form
pt-PT: Adicione estilos personalizados ao formulário

en: Disable all BuddyForms CSS on this form
pt-PT: Desativar todo o BuddyForms CSS neste formulário

en: Copy layout settings from
pt-PT: Copiar configurações de layout de

en: Load Layout Settings
pt-PT: Carregar configurações de layout

en: Mail Notifications
pt-PT: Notificações por correio

en: By default no notification is sent out. Any submission get stored under Submissions. This makes sure you never lose any submission. Of course you can create individual mail notification for the submitter, inform your moderators or sent out a notification to any email address.
pt-PT: Por defeito, nenhuma notificação é enviada. Qualquer submissão é armazenada em Submissões. Isso garante que você nunca perca nenhum envio. Claro, você pode criar notificações de email individuais para o remetente, informar os seus moderadores ou enviar uma notificação para qualquer endereço de email.

en: Create New Mail Notification
pt-PT: Criar nova notificação por e-mail

en: No Mail Notification Trigger so far.
pt-PT: Nenhum acionador de notificação de email até agora.

en: Get the Pro version to add Post Status Change Mail Notification
pt-PT: Obtenha a versão Pro para adicionar Notificação de alteração de status de postagem

en: Post Status Change Mail Notifications
pt-PT: Mail de notificação da mudança de estado de publicação

en: Forms can send different email notifications triggered by post status changes. For example, automatically notify post authors when their post is published!
pt-PT: Os formulários podem enviar diferentes notificações por e-mail acionadas por alterações de status de postagem. Por exemplo, notifique automaticamente os autores da postagem quando sua postagem for publicada!

en: No Post Status Mail Notification Trigger so far.
pt-PT: Nenhum acionador de notificação de e-mail de status de postagem até agora.

en: Click on one of the available shortcodes to insert on the above element at caret position:
pt-PT: Clique num dos códigos de acesso disponíveis para inserir o elemento acima na posição do cursor:

en: Test this Notification
pt-PT: Teste esta notificação

en: Test
pt-PT: Teste

en: This test Email will be sent using the Site Admin Email and the exiting Subject and Body.
pt-PT: Este e-mail de teste será enviado usando o e-mail do administrador do site e o assunto e corpo existentes.

en: From Name
pt-PT: De nome

en: First and Last Name
pt-PT: Primeiro e último nome

en: Custom
pt-PT: Personalizado

en: Custom Mail From Name
pt-PT: Nome de correio personalizado

en: The senders name e.g. John Doe or use any form element slug as shortcode [field_slug]
pt-PT: O nome do remetente, por exemplo John Doe ou use qualquer slug de elemento de formulário como shortcode [field_slug]

en: From eMail
pt-PT: Do email

en: Submitter - User eMail Field
pt-PT: Remetente - Campo de e-mail do usuário

en: Admin - eMail from WP General Settings
pt-PT: Admin - e-mail das configurações gerais do WP

en: Custom Mail From Address
pt-PT: Endereço de correio personalizado

en: You can use any form element slug as shortcode [field_slug]
pt-PT: Pode usar qualquer slug de elemento de formulário como shortcode [field_slug]

en: Sent mail to
pt-PT: Correio enviado para

en: Separate addresses by "," and/or use any form element slug as shortcode [field_slug]
pt-PT: Separe os endereços por "," e/ou use qualquer slug de elemento do formulário como shortcode [field_slug]

en: Custom sent mail to
pt-PT: Correio enviado personalizado para

en: Form Submission Notification
pt-PT: Notificação de envio de formulário

en: Add a default Subject. If you use the "subject" form element the element value will be used, or use a [field_slug]
pt-PT: Adicione um assunto padrão. Se usar o elemento de formulário "assunto", o valor do elemento será usado, ou use um [field_slug]

en: eMail Message Content
pt-PT: Conteúdo da mensagem de e-mail

en: Important:
pt-PT: Importante:

en: If you use the "Message" form element you can leave this field empty and the "Message" form element value will be used . If you enter content in here, this content will overwrite the "Message" form element .
pt-PT: Se usar o elemento de formulário "Mensagem", pode deixar este campo vazio e o valor do elemento de formulário "Mensagem" será usado. Se inserir conteúdo aqui, esse conteúdo substituirá o elemento de formulário "Mensagem".

en: You can add any form element with tags [] e . g . [ message ] will be replaced with the form element "Message" [ form_elements_table ] will add a table of all form elements .
pt-PT: Você pode adicionar qualquer elemento de formulário com tags [] p. e. [ mensagem ] será substituída pelo elemento de formulário "Mensagem" [ form_elements_table ] adicionará uma tabela de todos os elementos de formulário.

en: If no "Message" form element is uses and "no content" is added a table with all form elements will get auto generated .
pt-PT: Se nenhum elemento "Mensagem" do formulário  for usado e "nenhum conteúdo" for adicionado, uma tabela com todos os elementos de formulário será gerada automaticamente.

en: Edit this Notification
pt-PT: Edite esta Notificação

en: Delete this Notification
pt-PT: Apagar esta Notificação

en: User Shortcodes
pt-PT: Shortcodes do utilizador

en: user_nicename is a url - sanitized version of user_login . For example, if a user’s login is user@example . com, their user_nicename will be userexample - com .
pt-PT: user_nicename é uma versão higienizada por url de user_login. Por exemplo, se o login de um usuário for usuário@exemplo.com, o seu user_nicename será userexample - com.

en: user email
pt-PT: Email do usuário

en: user first name
pt-PT: Primeiro nome do usuário

en: user last name
pt-PT: apelido do usuário

en: Published Post Shortcodes
pt-PT: Shortcodes do artigo publicado

en: the published post link in html
pt-PT: o link da publicação em html

en: the published post link in plain
pt-PT: o link da publicação em texto

en: the published post title
pt-PT: o título da publicação

en: Site Shortcodes
pt-PT: Shortcodes do site

en: the site name
pt-PT: o nome do site

en: the site url
pt-PT: o url do site

en: the site url in html
pt-PT: o url do site em html

en: The senders email e.g. user@domain.com or use any form element slug as shortcode [field_slug]
pt-PT: O e-mail do remetente, por exemplo user@domain.com ou use qualquer slug de elemento de formulário como shortcode [field_slug]

en: The Post Author
pt-PT: O autor da publicação

en: Admin E-mail Address from Settings/General
pt-PT: Endereço de e-mail do administrador em Configurações/Geral

en: Send Mail To
pt-PT: Enviar correio para

en: BuddyForms Test Email
pt-PT: Email de teste de BuddyForms

en: You body was empty, please try when you have something in place.
pt-PT: O corpo estava vazio, tente quando tiver algo no lugar.

en: Notifications
pt-PT: Notificações

en: Unregistered User
pt-PT: Usuário não registado

en: Public Submittable
pt-PT: Submetível a público

en: Access for unregistered users.
pt-PT: Acesso para usuários não registrados.

en: Logged in users only .
pt-PT: Somente usuários conectados.

en: Display Login Form For Unregistered Users with optional Link to a Registration Form
pt-PT: Exibir formulário de login para usuários não registrados com link opcional para um formulário de registo

en: Enable Login on the form
pt-PT: Habilite o Login no formulário

en: Above the Form
pt-PT: Acima do Formulário

en: Under the Form
pt-PT: Sob o formulário

en: Give your existing customers the choice to login. Just place a login form above or under the form. The Login Form is only visible for logged of user.
pt-PT: Dê aos seus clientes existentes a opção de fazer login. Basta colocar um formulário de login acima ou abaixo do formulário. O formulário de login só é visível para o usuário não conectado.

en: Create an account?
pt-PT: Crie a sua conta aqui?

en: Create account during submission
pt-PT: Crie uma conta durante o envio

en: Create a new user during form submission
pt-PT: Crie um novo usuário durante o envio do formulário

en: No Registration
pt-PT: Sem registo

en: Enable Registration on the login form
pt-PT: Habilitar o registo no formulário de login

en: Logged in User
pt-PT: Usuário conectado

en: Get full control with the pro version
pt-PT: Tenha controle total com a versão pro

en: Control who can create, edit and delete content that is created from this form for each user role with the pro version.
pt-PT: Controle quem pode criar, editar e excluir conteúdo criado a partir deste formulário para cada função de usuário com a versão profissional.

en: In the free version all roles can create and edit / delete there own posts
pt-PT: Na versão gratuita, todas as roles podem criar e editar / excluir suas próprias postagens

en: Control who can create, edit and delete content that is created with this form for each user role. If you want to create additional custom user roles, we recommend the Members plugin.
pt-PT: Controle quem pode criar, editar e excluir conteúdo criado com este formulário para cada função de usuário. Se você deseja criar funções de usuário personalizadas adicionais, recomendamos o plug-in Membros.

en: If you check the All Submission the user role will get all users submission in the frontend.
pt-PT: Se marcar Todos os envios, a role do usuário obterá todos os envios dos usuários no frontend.

en: The Admin Submission capability give the ability to the user to access to submission from the administration, take in count it need the minimum permission to access to WordPress administration.
pt-PT: O recurso de Envio de Admin dá ao usuário a capacidade de aceder ao envio da administração, levando em consideração que precisa de permissão mínima para aceder à administração do WordPress.

en: Admin rights can not get changed
pt-PT: Os direitos do administrador não podem ser alterados

en: Create
pt-PT: Criar

en: Draft
pt-PT: Rascunho

en: All Submissions
pt-PT: Todas as inscrições

en: Admin Submission
pt-PT: Envio de administrador

en: Check all
pt-PT: Verifique tudo

en: Permission
pt-PT: Permissão

en: User Register
pt-PT: Registo do usuário

en: User Update
pt-PT: Atualização do usuário

en: On User Registration Options
pt-PT: Nas opções de registo do usuário

en: Generate Password
pt-PT: Gerar senha

en: Auto generate the password.
pt-PT: Gere a senha automaticamente.

en: If generate password is enabled the password field is not required and can be removed from the form. How ever if the password field exist and a passowrd was entered the password from the password field is used instad of the auto generated password.
pt-PT: Se a geração de senha estiver ativada, o campo de senha não é obrigatório e pode ser removido do formulário. No entanto, se o campo de senha existe e uma senha foi inserida, a senha do campo de senha é usada em vez da senha gerada automaticamente.

en: Automatically generate username from eMail
pt-PT: Gerar nome de usuário automaticamente a partir de e-mail

en: Generate Username from eMail
pt-PT: Gerar nome de usuário a partir de e-mail

en: This option only works with the eMail Form Element added to the Form. Please make sure you have the User eMail form element added to the form.
pt-PT: Esta opção só funciona com o elemento de formulário de e-mail adicionado ao formulário. Certifique-se de ter adicionado o elemento de formulário User eMail ao formulário.

en: Activation Page
pt-PT: Página de ativação

en: Select the page the user should land on if he clicks the activation link in the activation email.
pt-PT: Selecione a página que o usuário deve aceder se clicar no link de ativação no e-mail de ativação.

en: Activation Message Subject
pt-PT: Assunto da mensagem de ativação

en: Hi [user_login], Great to see you come on board! Just one small step left to make your registration complete.<br><b>Click the link below to activate your account.</b><br>[activation_link]<br><br>[blog_title]
pt-PT: Olá [user_login], Que bom vê-lo(a) a bordo! Falta apenas um pequeno passo para completar o seu regisro. <br> <b> Clique no link abaixo para ativar a sua conta. </b> <br> [link_ativação] <br> <br> [título_blog]

en: Activation Message Text
pt-PT: Texto da mensagem de ativação

en: Activation From Name
pt-PT: Ativação por nome

en: Activation From eMail
pt-PT: Ativação por e-mail

en: You can set the "From Email Address" to [admin_email] to use the admin Email from the general WordPress settings
pt-PT: Pode definir o "Endereço de e-mail do remetente" como [admin_email] para usar o e-mail do administrador nas configurações gerais do WordPress

en: New User Role
pt-PT: Novo role

en: Select the User Role the user should have after successful registration
pt-PT: Selecione o role que o usuário deve ter após o registo bem-sucedido

en: Select a Page
pt-PT: Selecione uma página

en: Keep the current Role
pt-PT: Mantenha o role atual

en: On User Update Options
pt-PT: Nas opções de atualização do usuário

en: Select the User Role the user should have after successful Update the Form.
pt-PT: Selecione o role que o usuário deve ter após atualizar o formulário com êxito.

en: Moderate User Update
pt-PT: Atualização moderada do usuário

en: Moderate User on Update.
pt-PT: Moderar usuário na atualização.

en: To moderate when the user is Updated check this option. When the User change, it will be Deactivate and Activation Email will be Send. Note the User WILL BE INACTIVE until the Email Activation is clicked or the Admin Activate the user on the WP list of Users.
pt-PT: Para moderar quando o usuário é atualizado, marque esta opção. Quando o usuário mudar, ele será Desativar e o e-mail de ativação será Enviar. Observe que o usuário ESTARÁ INATIVO até que a ativação por email seja clicada ou o administrador ative o usuário na lista WP de usuários.

en: To select the page where the user should land on Update the User Profile use te Form Submission options
pt-PT: Para selecionar a página onde o usuário deve aceder ao atualizar o perfil do usuário, use as opções de envio de formulário

en: Attach a BuddyForm
pt-PT: Anexe um BuddyForm

en: Select the form
pt-PT: Selecione o formulário

en: Display Form
pt-PT: Exibir formulário

en: Display the form.
pt-PT: Exiba o formulário.

en: User Posts List
pt-PT: Lista de postagens do usuário

en: Display the logged in users posts or a login form.
pt-PT: Exibe as publicações dos usuários conectados ou um formulário de login.

en: Link to Form
pt-PT: Link para o formulário

en: Display a link to the form.
pt-PT: Exibir um link para o formulário.

en: Link to Users Posts
pt-PT: Link para postagens de usuários

en: Display a link to the logged in users post.
pt-PT: Exibir um link para a publicação dos usuários conectados.

en: List of all Available Shortcodes
pt-PT: Lista de todos os códigos de acesso disponíveis

en: Upgrade Now!
pt-PT: Atualize agora!

en: Starter
pt-PT: Iniciado

en: Professional
pt-PT: Profissional

en: Business
pt-PT: Negócio

en: Free
pt-PT: Livre

en: Generated Title
pt-PT: Título Gerado

en: BuddyForms Shortcode Generator!
pt-PT: Gerador de Shortcode BuddyForms

en: Insert Form
pt-PT: Inserir formulário

en: Insert into Post
pt-PT: Inserir na postagem

en: Filter Posts
pt-PT: Filtrar postagens

en: All User
pt-PT: Todo o usuário

en: Displayed User
pt-PT: Usuário exibido

en: List Posts
pt-PT: Listar postagens

en: List post submissions here.
pt-PT: Liste os envios de postagens aqui.

en: Insert Navigation
pt-PT: Inserir navegação

en: View - Add New
pt-PT: Vista - Adicionar Nova

en: View Posts
pt-PT: Ver postagens

en: Add Links
pt-PT: Adicionar Links

en: Add links to your form or form submissions.
pt-PT: Adicione links ao seu formulário ou envios de formulário.

en: Please select a Button Type
pt-PT: Selecione um tipo de botão

en: Please select a Form
pt-PT: Selecione um formulário

en: Please select a List Type
pt-PT: Selecione um tipo de lista

en: Strength Requirement
pt-PT: Requisito de Força

en: Level 0 - Anything
pt-PT: Nível 0 - qualquer coisa

en: Level 1 - Weakest
pt-PT: Nível 1 - O mais fraco

en: Level 2 - Weak
pt-PT: Nível 2 - Fraco

en: Level 3 - Medium (Default)
pt-PT: Nível 3 - Médio (padrão)

en: Level 4 - Strong
pt-PT: Nível 4 - forte

en: Level 1 Message
pt-PT: Mensagem de Nível 1

en: Short: Your password is too short.
pt-PT: Curto: sua senha é muito curta.

en: Level 2 Message
pt-PT: Mensagem de Nível 2

en: Password Strength: Weak
pt-PT: Força da senha: fraca

en: Level 3 Message
pt-PT: Mensagem de Nível 3

en: Password Strength: OK
pt-PT: Força da senha: OK

en: Level 4 Message
pt-PT: Mensagem de nível 4

en: Password Strength: Strong
pt-PT: Força da senha: forte

en: Mismatch
pt-PT: Incompatibilidade

en: Password Hint Text
pt-PT: Texto de dica de senha

en: Hint: The password should be at least twelve characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers, and symbols like !  ? $ % ^ &amp; ).
pt-PT: Dica: a senha deve ter pelo menos doze caracteres. Para torná-lo mais forte, use letras maiúsculas e minúsculas, números e símbolos como! ? $% ^ & amp; )

en: Awesome Premium Features
pt-PT: Recursos premium incríveis

en: Form Builder
pt-PT: Construtor de formulário

en: Form Setup
pt-PT: Configuração do formulário

en: Form Designer
pt-PT: Designer de Formulário

en: Add New Form
pt-PT: Adicionar Novo Formulário

en: Edit Form
pt-PT: Editar Formulário

en: New Form
pt-PT: Novo formulário

en: View Form
pt-PT: Ver formulário

en: Search BuddyForms
pt-PT: Pesquisar BuddyForms

en: No BuddyForm found
pt-PT: Nenhum BuddyForm encontrado

en: No Forms found in Trash
pt-PT: Nenhum formulário encontrado na lixeira

en: Submissions
pt-PT: Submissões

en: Form updated.
pt-PT: Formulário atualizado.

en: Custom field updated.
pt-PT: Campo personalizado atualizado.

en: Custom field deleted.
pt-PT: Campo personalizado excluído.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Form restored to revision from %s
pt-PT: Formulário restaurado para revisão de% s

en: Form published.
pt-PT: Formulário publicado.

en: Form saved.
pt-PT: Formulário guardado.

en: Form submitted.
pt-PT: Formulário enviado.

en: Form scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
pt-PT: Formulário agendado para: <strong>%1$s </strong>.

en: Form draft updated.
pt-PT: Rascunho do formulário atualizado.

en: Form Type
pt-PT: Tipo de Formulário

en: Logged In User Access
pt-PT: Acesso de usuário conectado

en: Post Submissions
pt-PT: Envio de publicações

en: Post Type:
pt-PT: Tipo de publicação:

en: No Page Attached
pt-PT: Nenhuma página anexada

en: On
pt-PT: Ligado

en: View Entries
pt-PT: Ver inscrições

en: Version
pt-PT: Versão

en: Preview Form
pt-PT: Pré-visualizar formulário

en: Your Submissions
pt-PT: Os seus Envios

en: The Form
pt-PT: O formulário

en: Export
pt-PT: Exportar

en: View Submissions
pt-PT: Ver envios

en: BuddyForms Settings
pt-PT: Configurações do BuddyForms

en: Settings
pt-PT: Definições

en: Import Forms
pt-PT: Importar Formulários

en: Registration Settings
pt-PT: Configurações de registo

en: Select the Registration Page and Form to overwrite the WordPress default Registration.
pt-PT: Selecione a página e o formulário de registo para substituir o registo padrão do WordPress.

en: Registration Page
pt-PT: Página de registo

en: WordPress Default
pt-PT: Padrão WordPress

en: No Form
pt-PT: Sem formulário

en: Posts - Pages and Custom Post Types
pt-PT: Postagens - Páginas e tipos de postagem personalizados

en: Select a default form for every post type.
pt-PT: Selecione um formulário padrão para cada tipo de postagem.

en: This will make sure that posts created before BuddyForms will have a form associated. If you select none the post edit link will point to the admin for posts not create with BuddyForms
pt-PT: Isso garantirá que as postagens criadas antes do BuddyForms tenham um formulário associado. Se você não selecionar nenhum o link de edição de postagem apontará para o administrador para postagens não criadas com BuddyForms

en: You need to create at least one form to select a post type default.
pt-PT: Você precisa criar pelo menos um formulário para selecionar um tipo de postagem padrão.

en: Frontend Submissions Management
pt-PT: Gestão de envio de front-end

en: Select the Page to use for the frontend submissions management.
pt-PT: Selecione a página a ser usada para a gestão de envios de front-end.

en:  The original page content does not get changed. You are free to use any kind of content on the page itself. Link to different form or list the users submissions.
                                                     For the submissions management new endpoints get create for you. You can combine forms under the same page
pt-PT: O conteúdo da página original não é alterado. Você é livre de usar qualquer tipo de conteúdo na própria página. Crie uma ligação para um formulário diferente ou liste os envios dos utilizadores.
                                                      Para a gestão de envios, novos endpoints são criados para si. Pode combinar formulários na mesma página

en: Example:
pt-PT: Exemplo:

en: This settings can be overwritten on a form basis. Every form can have there individual page if needed. This url will alwaysw be redirected to the corect place. If you use BuddyPress or Ultimate Member as example this link will redirect to the user profile edit or create.
pt-PT: Essas configurações podem ser substituídas numa base de formulário. Cada formulário pode ter uma página individual, se necessário. Este url será sempre redirecionado para o local correto. Se você usar BuddyPress ou Ultimate Member como exemplo, este link redirecionará para a edição ou criação do perfil do usuário.

en: Default Page for your Submissions Management in the Frontend
pt-PT: Página por defeito para a gestão de envios no frontend

en: Reset all marketing permissions
pt-PT: Redefinir todas as permissões de marketing

en: Import the form from a .json file. This file can be obtained by exporting the form from the list view.
pt-PT: Importe o formulário de um arquivo .json. Este arquivo pode ser obtido exportando o formulário da exibição de lista.

en: Import
pt-PT: Importar

en: Form Layout
pt-PT: Layout de formulário

en: Define the form layout for all forms. The global form settings can be overwritten in the Form Builder Stetting
pt-PT: Defina o layout do formulário para todos os formulários. As configurações globais do formulário podem ser substituídas no Form Builder Stetting

en: Save
pt-PT: Guardar

en: By signing up on our site you agree to our terms and conditions [link]. 
    We'll create a new user account for you based on your submissions. 
    All data you submit will be stored on our servers.
    
    After your registration we'll instantly send you an email with an activation link to verify your mail address.
pt-PT: Ao inscrever-se no nosso site, você concorda com nossos termos e condições [link].
    Criaremos uma nova conta de usuário para si com base nos seus envios.
    Todos os dados que enviar serão armazenados nos nossos servidores.
    
    Após o registo, enviaremos instantaneamente um e-mail com um link de ativação para verificar o seu endereço de e-mail.

en: By submitting this form you grant us the rights <br>
    • to store your submitted contents in our database
     <br>• to generate a post on our site based on your data
     <br>• to make this post publicly accessible
pt-PT: <br> • para gerar um artigo no nosso site com base nos seus dados
      <br> • para tornar este artigo acessível ao público

en: By submitting these data you agree that we store all the data from the form our server. We may answer you via mail.
pt-PT: Ao enviar estes dados, você concorda que armazenamos todos os dados do formulário do nosso servidor. Podemos responder por e-mail.

en: General Data Protection Regulation - Settings
pt-PT: Regulamento geral de proteção de dados - Configurações

en: GDPR Agreement Templates
pt-PT: Modelos de Concordância GDPR

en: These templates are available in our new „GDPR Agreement form element“.
     
                                                    To give it a start, we inserted some adequate default text.
                                                    <br><br>
                                                    !! Please note that you should buy into professional legal advice for to be safe regarding reliable legal texts. !! 
                                                    <br><br>
                                                    Please edit these texts according to your needs here.
pt-PT: Esses modelos estão disponíveis no nosso novo “elemento de formulário de Acordo GDPR“.
     
                                                     Para começar, inserimos algum texto padrão adequado.
                                                     <br> <br>
                                                     !! Observe que você deve pedir aconselhamento jurídico profissional para estar seguro em relação a textos jurídicos confiáveis. !!
                                                     <br> <br>
                                                     Edite estes textos de acordo com suas necessidades aqui.

en: Post Submission
pt-PT: Envio de publicação

en: Form Footer Links
pt-PT: Links de rodapé de formulário

en: Please select your Terms and Conditions and and your Privacy Policy page. These will be displayed below the form and remain visible after pressing „submit“ - when the form disappears.
pt-PT: Selecione os seus Termos e Condições e a sua página de Política de Privacidade. Eles serão exibidos abaixo do formulário e permanecerão visíveis após pressionar “enviar” - quando o formulário desaparecer.

en: Terms Label ( Will be displayed under the form )
pt-PT: Rótulo dos termos (será exibido sob o formulário)

en: Terms Page ( Will be displayed as link after the terms label)
pt-PT: Página de termos (será exibida como um link após o rótulo dos termos)

en: Priority Support
pt-PT: Suporte Prioritário

en: More Post Types
pt-PT: Mais tipos de postagem

en: More Form Elements
pt-PT: Mais elementos do formulário

en: Admin Metabox Support
pt-PT: Suporte da Admin Metabox

en: Please upload a valid .json file
pt-PT: Carregue um arquivo .json válido

en: Please upload a file to import
pt-PT: Envie um arquivo para importar

en: Entry
pt-PT: Entrada

en: Entry Actions
pt-PT: Ações de entrada

en: Print
pt-PT: Imprimir

en: Back
pt-PT: Retroceder

en: Entry Details
pt-PT: Detalhes de entrada

en: Entry ID
pt-PT: ID de entrada

en: WordPress User
pt-PT: Usuário WordPress

en: User ID:
pt-PT: ID do usuário:

en: Edit User
pt-PT: Editar usuário

en: User Information
pt-PT: Informação do usuário

en: Get all insights about your user
pt-PT: Obtenha todas as informações detalhadas sobre o seu usuário

en: IP Address
pt-PT: Endereço IP

en: Browser
pt-PT: Navegador

en: Platform
pt-PT: Plataforma

en: Reports
pt-PT: Relatórios

en: User Agent
pt-PT: Agente do utilizador

en: Entries
pt-PT: Entradas

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
pt-PT: Você não tem permissões suficientes para aceder a esta página.

en: Select a form to display the submissions
pt-PT: Selecione um formulário para exibir os envios

en: Select Form
pt-PT: Selecione o formulário

en: Are you sure you want to delete that entry?
pt-PT: Tem a certeza de que deseja excluir esta entrada?

en: View Submission
pt-PT: Ver envio

en: Anonymous
pt-PT: Anônimo

en: Author
pt-PT: Autor

en: This Form is Broken!
pt-PT: Este formulário está quebrado!

en: Value
pt-PT: Valor

en: Default
pt-PT: Por defeito

en: Agreement
pt-PT: Concordância

en: Options
pt-PT: Opções

en: Agreement Text
pt-PT: Texto do Acordo

en: Error Message
pt-PT: Mensagem de erro

en: This field is Required
pt-PT: Este campo é obrigatório

en: Select a template
pt-PT: Selecione um modelo

en: Registration
pt-PT: Registo

en: Other
pt-PT: Outro

en: Welcome to BuddyForms
pt-PT: Bem-vindo ao BuddyForms

en: Enjoy Groundbreaking New Features and Add-ons!
pt-PT: Desfrute de novos recursos e complementos inovadores!

en: What’s New
pt-PT: O que há de novo

en: Gutenberg Support
pt-PT: Suporte Gutenberg

en: BuddyForms support now Gutenberg out of the box and comes with 5 different Gutenberg Blocks
pt-PT: BuddyForms agora suporta Gutenberg por defeito e vem com 5 blocos de Gutenberg diferentes

en: Embed Forms
pt-PT: Incorporar formulários

en: Embed any BuddyForms Form as Gutenberg Block. Just select the form you like to embed in the block sidebar
pt-PT: Incorpore qualquer formulário de BuddyForms como Bloco de Gutenberg. Basta selecionar o formulário que deseja incorporar na barra lateral do bloco

en: List Submissions
pt-PT: Listar envios

en: You can list form submissions form any form and post type. Filter post lists by author or only display posts from the logged in user. Use the options in the Block sidebar.
pt-PT: Pode listar os envios de formulários de qualquer formulário e tipo de postagem. Filtre listas de postagens por autor ou exiba somente postagens do usuário conectado. Use as opções no bloco da barra lateral.

en: Embed Navigation
pt-PT: Incorporar navegação

en: Link to form endpoints or user posts lists for every post form with an attached page to create and edit submissions. You can select the attached page under the "Edit Submissions" tab in the Form Builder
pt-PT: Link para endpoints ou listas de postagens do usuário para cada formulário de postagem com uma página anexada para criar e editar envios. Pode selecionar a página anexada na guia "Editar envios" no Form Builder

en: Login/ Logout Form
pt-PT: Formulário de Login /Logout

en: Display a login form or a logout button if the user is logged in.
pt-PT: Exibe um formulário de login ou um botão de logout se o usuário estiver conectado.

en:  Password Reset
pt-PT: Redefinição de senha

en: Display a password reset form. This can be helpful if you want to create a registration form and ask the user to create a password first after he clicks on the activation link. Select the page with the password reset block as a redirect link in the registration form settings if you like to create this kind of funnel.
pt-PT: Exibir um formulário de redefinição de senha. Isso pode ser útil se quiser criar um formulário de registo e pedir ao usuário para criar uma senha antes de clicar no link de ativação. Selecione a página com o bloco de redefinição de senha como um link de redireccionamento nas configurações do formulário de registo, se desejar criar esse tipo de funil.

en: Latest Blogpost
pt-PT: Postagem mais recente

en: Read all about this new BuddyForms version Tips and Tricks:
pt-PT: Leia tudo sobre esta nova versão do BuddyForms. Dicas e truques:

en: Read Blogpost
pt-PT: Leia a postagem do blog

en: Check out the changelog for the version
pt-PT: Confira o changelog para a versão

en: View Changelog
pt-PT: Visualizar registo de alteração

en: First Time Here?
pt-PT: Primeira vez aqui?

en: Getting Started
pt-PT: Começando

en: How To Create New Forms
pt-PT: Como criar novos formulários

en: Please enter a password, and confirm it
pt-PT: Digite uma senha e confirme-a

en: Passwords do not match
pt-PT: As senhas não coincidem

en: You are not allowed to delete this entry! What are you doing here?
pt-PT: Não tem permissão para excluir esta entrada! O que está a fazer aqui?

en: You do not have the required user role to use this form
pt-PT: Você não tem o role necessário para usar este formulário

en: Redirecting..
pt-PT: Redirecionando..

en: Strength indicator
pt-PT: Indicador de força

[ctx: buddyforms]
en: Password Strength: OK
pt-PT: Contexto: buddyforms
    Força da senha: OK

en: Hint: The password should be at least twelve characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers, and symbols like ! \" ? $ % ^ &amp; ).
pt-PT: Dica: a senha deve ter pelo menos doze caracteres. Para torná-lo mais forte, use letras maiúsculas e minúsculas, números e símbolos como! \ "? $% ^ & amp;).

en: Your enquiry have been submitted. Check your email to validate your data request.
pt-PT: A sua consulta foi enviada. Verifique o seu e-mail para validar a sua solicitação de dados.

en: Some errors occurred:
pt-PT: Alguns erros ocorreram:

en: Delete Permanently
pt-PT: Apagar permanentemente

en: Uncheck all
pt-PT: Desmarcar tudo

en: If you like <strong>BuddyForms</strong> please leave us a %s&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;%s rating. A huge thank you from BuddyForms in advance!
pt-PT: Se gosta de <strong> BuddyForms </strong>, deixe-nos uma avaliação de%s&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;%s. Um grande obrigado do BuddyForms antecipadamente!

en: Thanks :)
pt-PT: Obrigado :)

en: SPAM Detected!
pt-PT: SPAM detectado!

en: Form submit error. Please contact the site administrator.
pt-PT: Erro de envio de formulário. Entre em contato com o administrador do site.

en: Sorry, but registration is disabled on this site at the moment.
pt-PT: Desculpe, mas o registo está desativado neste site no momento.

en: The
pt-PT: O

en:  has been successfully updated
pt-PT: foi atualizado com sucesso

en:  has been successfully created
pt-PT: foi criado com sucesso

en: none
pt-PT: Nenhum

en: <p>Empty Agreement(s)</p>
pt-PT: <p> Contrato(s) vazio(s) </p>

en: Checked
pt-PT: Verificado

en: Unchecked
pt-PT: Desmarcado

en: Sorry, you cannot upload this file type for this field.
pt-PT: Desculpe, você não pode carregar este tipo de arquivo para este campo.

en: Pending Review
pt-PT: Revisão pendente

en: Published
pt-PT: Publicado

en: Scheduled
pt-PT: Agendado

en: Privately Published
pt-PT: Publicação Privada

en: Trash
pt-PT: Lixo

en: Schedule Time
pt-PT: Agendar tempo

en: Name:
pt-PT: Nome:

en: Type:
pt-PT: Tipo:

en: Delete image
pt-PT: Apagar imagem

en: View
pt-PT: Vista

en: Attache File
pt-PT: Anexar ficheiro

en: Add into
pt-PT: Adicionar em

en: Add
pt-PT: Juntar

en: Delete
pt-PT: Apagar

en: Select a Post Format
pt-PT: Selecione um formato de postagem

en: Proudly brought to you by
pt-PT: Orgulhosamente trazido até si por

en: Please enter a value greater than or equal to
pt-PT: Insira um valor maior ou igual a

en: Please enter a value less than or equal to
pt-PT: Insira um valor menor ou igual a

en: Please enter at least %d characters.
pt-PT: Por favor insira pelo menos %d caracteres.

en: Please enter no more than %d characters.
pt-PT: Por favor, insira no máximo %d caracteres.

en: You are not allowed to edit this post. What are you doing here?
pt-PT: Não tem permissão para editar esta postagem. O que está a fazer aqui?

en: This form has no fields yet. Nothing to fill out so far. Add fields to your form to make it useful.
pt-PT: Este formulário ainda não possui campos. Nada para preencher até agora. Adicione campos ao seu formulário para torná-lo útil.

en: Auto Draft
pt-PT: Draft automático

en: View my
pt-PT: Ver o meu

en: New
pt-PT: Novo

en: Schedule
pt-PT: Planear

en: Privately Publish
pt-PT: Publicação Privada

en: There were no posts found. Create your first post now!
pt-PT: Não foram encontradas postagens. Crie sua primeira postagem agora!

en: There is no excerpt because this is a protected post.
pt-PT: Não há excerto porque esta é uma postagem protegida.

en: Username or Email Address
pt-PT: Nome de Usuário ou Endereço de Email

en: Remember Me
pt-PT: Lembrar-me

en: Log In
pt-PT: Conectar

en: You need to be logged in to view this page
pt-PT: Precisa estar conectado para visualizar esta página

en: Register
pt-PT: Registo

en: Lost Password?
pt-PT: Senha perdida?

en: Edit This
pt-PT: Editar isto

en: Awaiting Review
pt-PT: Aguardando revisão

en: Edit Draft
pt-PT: Editar rascunho

en: More Options
pt-PT: Mais opções

en: Full Control
pt-PT: Controlo total

en: Use your form in the backend admin edit screen like ACF
pt-PT: Use seu formulário ne ecrã de edição do administrador de backend como ACF

en: Control who can create, edit and delete content
pt-PT: Controle quem pode criar, editar e excluir conteúdo

en: Registration Options
pt-PT: Opções de registo

en: More Notification Options
pt-PT: Mais opções de notificação

en: Import - Export Forms
pt-PT: Importar - Exportar Formulários

en: Permissions Management
pt-PT: Gestão de permissões

en: Manage User Roles
pt-PT: Gerir roles de usuário

en: Manage Capabilities
pt-PT: Gerir capacidades

en: More Validation Options
pt-PT: Mais opções de validação

en: More Post Options
pt-PT: Mais opções de postagem

en: All Post Types
pt-PT: Todos os tipos de postagem

en: Posts Revision
pt-PT: Revisão de Postagens

en: Create an account during submission?
pt-PT: Criar uma conta durante o envio?

en: Featured Image Support
pt-PT: Suporte de imagem em destaque

en: Know Your User
pt-PT: Conheça o seu usuário

en: Get deep Insights about your Submitter
pt-PT: Obtenha informações detalhadas sobre o seu remetente

en: Post
pt-PT: Publicação

en: Page
pt-PT: Página

en: Edit BuddyForm
pt-PT: Editar BuddyForm

en: Edit Post
pt-PT: Editar publicação

en: Continue Editing
pt-PT: Continue a editar

en: Display Post
pt-PT: Exibir publicação

en: Form Updated Successfully.
pt-PT: Formulário atualizado com sucesso.

en: There were no posts found. Create your first post [bf_new_submission_link name="Now"]!
pt-PT: Não foram encontradas postagens. Crie sua primeira postagem [bf_new_submission_link name = "Now"]!

en: Form Submitted Successfully.
pt-PT: Formulário enviado com sucesso.

en: Error
pt-PT: Erro

en: Select your request:
pt-PT: Selecione sua solicitação:

en: Export Personal Data
pt-PT: Exportar Dados Pessoais

en: Remove Personal Data
pt-PT: Remover Dados Pessoais

en: Your email address (required)
pt-PT: O seu endereço de e-mail (obrigatório)

en: Human verification (required):
pt-PT: Verificação humana (obrigatório):

en: Send request
pt-PT: Enviar pedido

en: This plugin requires WordPress 4.9.6.
pt-PT: Este plugin requer WordPress 4.9.6.

en: The request can’t be processed on this website. This feature requires WordPress 4.9.6 at least.
pt-PT: A solicitação não pode ser processada neste site. Este recurso requer pelo menos WordPress 4.9.6.

en: Security check failed, please refresh this page and try to submit the form again.
pt-PT: A verificação de segurança falhou, atualize esta página e tente enviar o formulário novamente.

en: This is not a valid email address.
pt-PT: Este não é um endereço de e-mail válido.

en: Security check failed, invalid human verification field.
pt-PT: Falha na verificação de segurança, campo de verificação humana inválido.

en: Request type invalid, please refresh this page and try to submit the form again.
pt-PT: Tipo de solicitação inválido, atualize esta página e tente enviar o formulário novamente.

en: All fields are required.
pt-PT: Todos os campos são necessários.

en: Unable to initiate confirmation request. Please contact the administrator.
pt-PT: Incapaz de iniciar o pedido de confirmação. Entre em contato com o administrador.

en: Display
pt-PT: Exibição

en: Please select a form in the block settings sidebar!
pt-PT: Selecione um formulário no bloco de configurações da barra lateral!

en: Login
pt-PT: Conectar

en: Add
pt-PT: Juntar

en: Select Country
pt-PT: Selecione o pais

en: New Password
pt-PT: Nova senha

en: Password Confirm
pt-PT: Confirmação de senha

en: Thousands Separator
pt-PT: Separador dos milhares

en: Prefix
pt-PT: Prefixo

en: Suffix
pt-PT: Sufixo

en: Cents Separator
pt-PT: Separador de centavos

en: Select State
pt-PT: Selecione o Estado

en: No State
pt-PT: Sem estado

en: Upload in progress
pt-PT: Carregamento em curso

en: You can not upload any more files.
pt-PT: Você não pode enviar mais arquivos.

en: Remove file
pt-PT: Remover arquivo

en: Are you sure you want to cancel this upload?
pt-PT: Tem a certeza de que deseja cancelar este upload?

en: Cancel upload
pt-PT: Cancelar carregamento

en: Server responded with {{statusCode}} code.
pt-PT: O servidor respondeu com o código {{statusCode}}.

en: You can't upload files of this type.
pt-PT: Você não pode carregar arquivos deste tipo.

en: File is too big ({{filesize}}MiB). Max filesize: {{maxFilesize}}MiB.
pt-PT: O ficheiro é muito grande ({{tamanho do ficheiro}} MiB). Tamanho máximo do ficheiro: {{maxFilesize}} MiB.

en: Your browser does not support drag'n'drop file uploads.
pt-PT: O seu navegador não oferece suporte para carregar arquivos arrastando e soltando.

en: Drop files here to upload
pt-PT: Solte os arquivos aqui para enviar

[ctx: revision date format]
note: translators: revision date format, see http://php.net/date
en: j F, Y @ G:i:s
pt-PT: Contexto: formato da data de revisão
    tradutores: formato de data de revisão, consulte php.net/date

note: translators: restored revision details: 1: gravatar image, 2: author name, 3: time ago, 4: date
en: Previously restored by %1$s %2$s, %3$s ago (%4$s)
pt-PT: Restaurado anteriormente por %1$s %2$s, %3$s após (%4$s)

[ctx: post revision title]
note: translators: post revision title: 1: author avatar, 2: author name, 3: time ago, 4: date
en: %1$s %2$s, %3$s ago (%4$s)
pt-PT:  %1$s %2$s, %3$s passado (%4$s)

en: %1$s [Current Revision]
pt-PT: %1$s [Revisão atual]

en: Logout
pt-PT: Desconectar

en: You need to login to change your password.
pt-PT: Precisa de se conectar para alterar sua senha.

en: Now
pt-PT: Agora

en: Invalid email
pt-PT: E-mail inválido

en: Invalid username
pt-PT: Nome de usuário Inválido

en: Please enter a username
pt-PT: Por favor coloque um nome de usuário

en: Please enter a password
pt-PT: Por favor insira uma senha

en: Send Activation eMail failed
pt-PT: Falha ao enviar e-mail de ativação

en: Email already registered
pt-PT: E-mail já registado

en: Username already taken
pt-PT: nome de usuário já utilizado

en: eMail Address is a required fields. You need to add the email address field to the form.
pt-PT: O endereço de e-mail é um campo obrigatório. Você precisa adicionar o campo de endereço de e-mail ao formulário.

en: <strong>ERROR</strong>: User is not activated.
pt-PT: <strong> ERRO </strong>: O usuário não está ativado.

en: Activate
pt-PT: Ativar

en: Resend Activation
pt-PT: Reenviar ativação

en: User Activation Send.
pt-PT: Envio de ativação do usuário.

en: User Activated.
pt-PT: Ativado pelo usuário.

en: Need Activation
pt-PT: Necessita de ativação

en: Password changed successfully
pt-PT: Senha alterada com sucesso

en: Change Password
pt-PT: Mudar senha

en: The following error was found: | The following errors were found:
pt-PT[0]:  Foi encontrado o seguinte erro:
pt-PT[1]:  Foram encontrados os seguintes erros:

en: Returning user?
pt-PT: Usuário recorrente?

en: Click here to login
pt-PT: Clique aqui para entrar

en: Submitted on:
pt-PT: Enviado em:

en: Entry ID:
pt-PT: ID de entrada:

en: Back To All Submissions
pt-PT: Voltar para todos os envios

en: Permanent Link to
pt-PT: link permanente para

en: Created
pt-PT: Criado

en: Previous Entries
pt-PT: Entradas Anteriores

en: Next Entries
pt-PT: Próximas inscrições

en: Created
pt-PT: Criado

en: Actions
pt-PT: Ações

en:  Previous Entries
pt-PT: Entradas Anteriores

note: Description of the plugin/theme
en: Contact Forms, Post Forms for User Generated Content and Registration Forms easily build in minutes. Step by step with an easy to use Form Wizard. Ideal for User Submitted Posts. Extendable with Addons!
pt-PT: Formulários de contato, formulários de artigos para conteúdo gerado pelo usuário e formulários de registo facilmente criados em minutos. Passo a passo com um Assistente de Formulários fácil de usar. Ideal para publicações enviadas por usuários. Extensível com complementos!
