BuddyForms - en to de_DE translation catalogue (383 entries)

en: The following
de_DE: Folgendes

en: Please enter a name
de_DE: Bitte geben sie Ihren Namen ein

en: Add New
de_DE: Neu hinzufügen

en: Documentation
de_DE: Dokumentation

en: Contact Us
de_DE: Kontaktieren Sie uns

en: Required
de_DE: Erforderlich

en: Label
de_DE: Beschriftung

en: Description
de_DE: Beschreibung

en: This field is required.
de_DE: Dies ist ein Pflichtfeld.

en: Country
de_DE: Land

en: State
de_DE: Bundesland

en: Subject
de_DE: Betreff

en: Message
de_DE: Nachricht

en: Username
de_DE: Benutzername

en: Enter a valid email.
de_DE: Gib eine gültige eMail-Adresse ein.

en: Invalid Email Message
de_DE: Nachricht bei ungültiger E-Mail Adresse

en: First Name
de_DE: Vorname

en: Last Name
de_DE: Nachname

en: Password
de_DE: Passwort

en: New Password
de_DE: Neues Passwort

en: Confirm Password
de_DE: Passwort bestätigen

en: Website
de_DE: Webseite

en: Sign up for a free
de_DE: Anmelden für kostenlose

en: Private Key
de_DE: Privater Schlüssel

en: Language
de_DE: Sprache

en: Dark
de_DE: Dunkel

en: Light
de_DE: Hell

en: Image
de_DE: Bild

en: Compact
de_DE: Kompakt

en: Url
de_DE: URL

en: Textarea
de_DE: Textbereich

en: Hidden?
de_DE: Verbergen?

en: Amount of rows
de_DE: Anzahl Zeilen

en: Post Excerpt
de_DE: Beitragsauszug

en: Telephone Number
de_DE: Telefonnummer

en: Number
de_DE: Nummer

en: Reset
de_DE: Zurücksetzen

en: Multiple Selection
de_DE: Mehrfachauswahl

en: Multiple
de_DE: Mehrfach

en: Upload
de_DE: Hochladen

en: Allowed File Types
de_DE: Erlaubte Dateitypen

en: Delete Files
de_DE: Dateien löschen

en: Date
de_DE: Datum

en: Date Format
de_DE: Datumsformat

en: Time Format
de_DE: Zeitformat

en: Time
de_DE: Zeit

en: Post Format
de_DE: Beitragsformat

en: Hidden
de_DE: Verborgen

en: Taxonomy
de_DE: Taxonomie

en: Taxonomies
de_DE: Taxonomien

en: Category
de_DE: Kategorie

en: Categories
de_DE: Kategorien

en: Tags
de_DE: Schlagwörter

en: Upgrade Now
de_DE: Jetzt upgraden

en: Taxonomy Order
de_DE: Reihenfolge

en: Exclude Items
de_DE: Elemente ausschließen

en: Minimum characters
de_DE: Min. Zeichen

en: Value:
de_DE: Wert:

en: Comments
de_DE: Kommentare

en: Title
de_DE: Titel

en: Content
de_DE: Inhalt

en: Turn off wp editor features
de_DE: WP Editor Funktionen abschalten

en: Select the post status you want to make available in the frontend form
de_DE: Wählen sie die den Beitragsstatus den sie im Frontend Formular verfügbar machen wollen

en: Featured Image
de_DE: Beitragsbild

en: Add Image
de_DE: Bild hinzufügen

en: Button Label
de_DE: Button Beschriftung

en: Description:
de_DE: Beschreibung:

en: File
de_DE: Datei

en: Allow multiple file upload
de_DE: Multi-Datei-Upload erlauben

en: GDPR Agreement
de_DE: DSGVO Vereinbarung

en: Price
de_DE: Preis

en: Range
de_DE: Bereich

en: Copy to clipboard
de_DE: In die Zwischenablage kopieren

en: Edit this Field
de_DE: Dieses Feld bearbeiten

en: Edit
de_DE: Bearbeiten

en: Delete this Field
de_DE: Dieses Feld löschen

en: Delete
de_DE: Löschen

en: Full Width
de_DE: Volle Breite

en: None
de_DE: Keine

en: Dependencies:
de_DE: Abhängigkeit:

en: Use This Template
de_DE: Diese Vorlage verwenden

en: Form Wizard
de_DE: Formular-Assistent

en: Field Order
de_DE: Feldreihenfolge

en: Field Label
de_DE: Feld Beschriftung

en: Field Slug
de_DE: Feld Slug

en: Field Type
de_DE: Feldtyp

en: Action
de_DE: Aktion

en: Select a Template
de_DE: Wählen Sie eine Vorlage

en: + Add Field
de_DE: + Feld hinzufügen

en: Select Field Type
de_DE: Feld Typen auswählen

en: User Fields
de_DE: Benutzerfelder

en: User First Name
de_DE: Nutzer Vorname

en: User Last Name
de_DE: Nutzer Nachname

en: About / Bio
de_DE: Über / Bio

en: Post Fields
de_DE: Post Felder

en: Excerpt
de_DE: Auszug

en: Basic Fields
de_DE: Standardfelder

en: Phone
de_DE: Telefon

en: Post Formats
de_DE: Beitrags-Formate

en: Post Status
de_DE: Beitragsstatus

en: Extra Fields
de_DE: Extrafelder

en: Display Message
de_DE: Nachricht anzeigen

en: Redirect to url
de_DE: Umleitung zu URL

en: Redirect URL
de_DE: Weiterleitungs-URL

en: User Data
de_DE: Benutzerdaten

en: Read the Documentation
de_DE: Dokumentation lesen

en: Post Type
de_DE: Beitragstyp

en: Comment Status
de_DE: Kommentarstatus

en: Revision
de_DE: Überarbeitung

en: Singular Name
de_DE: Name (singular)

en: Important!
de_DE: Wichtig!

en: Form URL
de_DE: Formular URL

en: Admin Bar
de_DE: Admin-Leiste

en: Add to Admin Bar
de_DE: Zur Adminleiste hinzufügen

en: Select a Blog
de_DE: Wählen Sie einen Blog

en: Form Submission
de_DE: Formularübermittlung

en: Create Content
de_DE: Inhalt erstellen

en: Edit Submissions
de_DE: Edit Einreichungen

en: Contact Form
de_DE: Kontaktformular

en: Registration Form
de_DE: Registrierungsformular

en: Post Form
de_DE: Beitragsformular

en: Publish
de_DE: Veröffentlichen

en: Submit
de_DE: Senden

en: Save as draft
de_DE: Entwurf speichern

en: Labels
de_DE: Beschriftungen

en: Disable CSS
de_DE: CSS deaktivieren

en: Show labels
de_DE: Labels anzeigen

en: Label Font Size
de_DE: Beschriftung Schriftgröße

en: Label Font Color
de_DE: Label Schriftfarbe

en: Italic
de_DE: Kursiv

en: Bold
de_DE: Fett

en: Bold Italic
de_DE: Fett kursiv

en: Descriptions
de_DE: Beschreibungen

en: Description Position
de_DE: Beschreibung Position

en: Description Font Size
de_DE: Schriftgröße für Inhalt

en: Description Font Color
de_DE: Schriftfarbe Inhalt

en: Description Font Style
de_DE: Beschreibung Schriftstil

en: Other Elements
de_DE: Andere Elemente

en: List
de_DE: Liste

en: Text Fields
de_DE: Textfelder

en: Field Padding
de_DE: Feld Innenabstand

en: Field Background Color
de_DE: Hintergrundfarbe des Felds

en: Field Font Color
de_DE: Feld Schriftfarbe

en: Submit Button
de_DE: Absenden Button

en: Button Width
de_DE: Button Breite

en: Button Alignment
de_DE: Button Ausrichtung

en: Left
de_DE: Links

en: Center
de_DE: Zentriert

en: Right
de_DE: Rechts

en: Button Size
de_DE: Button Größe

en: Large
de_DE: Groß

en: Extra Large
de_DE: Extra Groß

en: For example:
de_DE: Zum Beispiel:

en: Button Border Width
de_DE: Rahmendicke

en: Button Background Color
de_DE: Button Hintergrundfarbe

en: Button Font Color
de_DE: Schaltflächen-Schriftfarbe

en: Button Border Color
de_DE: Schaltflächenrahmenfarbe

en: Button Background Color Hover
de_DE: Hintergrundfarbe des Buttons (Mauskontakt)

en: Button Border Color Hover
de_DE: Randfarbe des Buttons (Massekontakt)

en: Custom CSS
de_DE: Benutzerdefiniertes CSS

en: Mail Notifications
de_DE: E-Mail-Benachrichtigungen

en: From Name
de_DE: Von Name

en: First and Last Name
de_DE: Vor- und Nachname

en: Blog Title
de_DE: Blog Titel

en: Custom
de_DE: Benutzerdefiniert

en: Important:
de_DE: Wichtig

en: User Shortcodes
de_DE: Benutzer-Shortcodes

en: user email
de_DE: Nutzer Email

en: Email
de_DE: E-Mail

en: Notifications
de_DE: Benachrichtigungen

en: Unregistered User
de_DE: Unregistrierter Benutzer

en: Create an account?
de_DE: Ein Konto erstellen?

en: No Registration
de_DE: Keine Registrierung

en: Role
de_DE: Rolle

en: Create
de_DE: Erstellen

en: Draft
de_DE: Entwurf

en: All Submissions
de_DE: Alle Vorschläge

en: Check all
de_DE: Alle markieren

en: Permission
de_DE: Berechtigung

en: User Register
de_DE: Benutzer Registrierung

en: Generate Password
de_DE: Neues Kennwort generieren

en: New User Role
de_DE: Neue Benutzerrolle

en: Select a Page
de_DE: Seite auswählen

en: Homepage
de_DE: Startseite

en: Attach a BuddyForm
de_DE: BuddyForm anhängen

en: Select the form
de_DE: Formular auswählen

en: Professional
de_DE: Professionell

en: Business
de_DE: Geschäftlich

en: Free
de_DE: Kostenlos

en: Insert Form
de_DE: Formular einfügen

en: Insert into Post
de_DE: In Beitrag einfügen

en: Filter Posts
de_DE: Beitrag filtern

en: All User
de_DE: Alle Benutzer

en: Displayed User
de_DE: Angezeigte Benutzer

en: List Posts
de_DE: Beiträge auflisten

en: View Posts
de_DE: Beiträge ansehen

en: Mismatch
de_DE: Nicht passend

en: Form Builder
de_DE: Formular Builder

en: Form Designer
de_DE: Formular-Designer

en: Add New Form
de_DE: Neues Formular hinzufügen

en: Edit Form
de_DE: Formular bearbeiten

en: New Form
de_DE: Neues Formular

en: View Form
de_DE: Formular Anzeigen

en: No Forms found in Trash
de_DE: Keine benutzerdefinierten Formulare gefunden

en: Submissions
de_DE: Vorschläge

en: Form updated.
de_DE: Formular aktualisiert.

en: Custom field updated.
de_DE: Benutzerdefiniertes Feld aktualisiert.

en: Custom field deleted.
de_DE: Benutzerdefiniertes Feld gelöscht.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Form restored to revision from %s
de_DE: Formular wiederhergestellt zur Revision von %s

en: Form published.
de_DE: Formular veröffentlicht.

en: Form saved.
de_DE: Formular gespeichert.

en: Form submitted.
de_DE: Formular übermittelt.

en: Form scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
de_DE: Formular für: <strong>%1$s</strong>geplant.

en: Form draft updated.
de_DE: Formularentwurf aktualisiert.

en: Form Type
de_DE: Formulartyp

en: Post Submissions
de_DE: Post Beiträge

en: Post Type:
de_DE: Beitrag Typ:

en: On
de_DE: An

en: View Entries
de_DE: Einträge ansehen

en: Preview Form
de_DE: Vorschau des Formulars anzeigen

en: Export
de_DE: Exportieren

en: View Submissions
de_DE: Einsendungen anzeigen

en: Settings
de_DE: Einstellungen

en: Import Forms
de_DE: Formulare importieren

en: Registration Settings
de_DE: Registrierungseinstellungen

en: Registration Page
de_DE: Registrationsseite

en: WordPress Default
de_DE: WordPress Standard

en: No Form
de_DE: Kein Formular

en: Example:
de_DE: Beispiel:

en: Import
de_DE: Importieren

en: Form Layout
de_DE: Formular-Layout

en: Save
de_DE: Speichern

en: Post Submission
de_DE: Beitrag Einreichung

en: Priority Support
de_DE: Direkt-Unterstützung

en: Please upload a valid .json file
de_DE: Bitte eine gültige .json-Datei hochladen

en: Please upload a file to import
de_DE: Bitte laden Sie eine Datei zum Importieren hoch

en: Entry
de_DE: Eintrag

en: Print
de_DE: Drucken

en: Back
de_DE: Zurück

en: Entry Details
de_DE: Eintragsdetails

en: Entry ID
de_DE: ID

en: User ID:
de_DE: Benutzer-ID:

en: Edit User
de_DE: Benutzer bearbeiten

en: User Information
de_DE: Benutzer-Information

en: IP Address
de_DE: IP-Adresse

en: Referer
de_DE: Referrer

en: Platform
de_DE: Plattform

en: Reports
de_DE: Berichte

en: Entries
de_DE: Einträge

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
de_DE: Du hast nicht die erforderlichen Rechte, um auf diese Seite zuzugreifen.

en: Select Form
de_DE: Form auswählen

en: View Submission
de_DE: Eintrag anzeigen

en: Anonymous
de_DE: Anonym

en: Author
de_DE: Autor

en: Creation Date
de_DE: Erstellungsdatum

en: Value
de_DE: Wert

en: Default
de_DE: Standard

en: Agreement
de_DE: Vereinbarung

en: Options
de_DE: Optionen

en: Agreement Text
de_DE: Vertragstext

en: Error Message
de_DE: Fehlermeldung

en: This field is Required
de_DE: Pflichtfeld

en: Select a template
de_DE: Wähle eine Vorlage

en: Registration
de_DE: Registrierung

en: Other
de_DE: Andere

en: What’s New
de_DE: Was ist neu

en: Gutenberg Support
de_DE: Gutenberg Unterstützung

en:  Password Reset
de_DE:  Passwort zurücksetzen

en: Changelog
de_DE: Änderungsprotokoll

en: View Changelog
de_DE: Änderungsprotokoll ansehen

en: Getting Started
de_DE: Erste Schritte

en: Please enter a password, and confirm it
de_DE: Bitte geben Sie Ihr Passwort ein und bestätigen Sie

en: Passwords do not match
de_DE: Passwörter stimmen nicht überein

en: You are not allowed to delete this entry! What are you doing here?
de_DE: Sie dürfen diesen Eintrag nicht löschen! Was tun Sie?

en: You do not have the required user role to use this form
de_DE: Sie haben die falsche Benutzerrolle um dieses Formular zu verwenden

en: Strength indicator
de_DE: Passwortstärke

en: Your enquiry have been submitted. Check your email to validate your data request.
de_DE: Ihre Anfrage wurde gestellt. Überprüfen Sie Ihre E-Mail-Adresse, um Ihre Datenanforderung zu bestätigen.

en: Some errors occurred:
de_DE: Fehler sind aufgetreten:

en: Delete Permanently
de_DE: Dauerhaft löschen

en: Uncheck all
de_DE: Alle abwählen

en: Thanks :)
de_DE: Danke :)

en: The
de_DE: Das

en:  has been successfully created
de_DE: wurde erfolgreich erstellt

en: none
de_DE: keine

en: Checked
de_DE: Ausgewählt

en: Unchecked
de_DE: Nicht ausgewählt

en: Sorry, you cannot upload this file type for this field.
de_DE: Es tut uns leid, dieser Dateityp kann nicht hochgeladen werden.

en: Pending Review
de_DE: Ausstehende Überprüfung

en: Published
de_DE: Veröffentlicht

en: Scheduled
de_DE: Geplant

en: Privately Published
de_DE: Intern veröffentlicht

en: Trash
de_DE: Papierkorb

en: Schedule Time
de_DE: Planmäßige Zeit

en: Type:
de_DE: Typ:

en: Delete image
de_DE: Bild löschen

en: View
de_DE: Anzeigen

en: Add
de_DE: Hinzufügen

en: Delete
de_DE: Löschen

en: Auto Draft
de_DE: Auto-Entwurf

en: View my
de_DE: Zeige meine

en: New
de_DE: Neu

en: Schedule
de_DE: Zeitplan

en: There is no excerpt because this is a protected post.
de_DE: Keine Kurzfassung vorhanden, da dies ein geschützter Beitrag ist.

en: Username or Email Address
de_DE: Nutzername oder E-Mail Adresse

en: Remember Me
de_DE: Angemeldet bleiben

en: Log In
de_DE: Anmelden

en: Register
de_DE: Registrieren

en: Lost Password?
de_DE: Passwort vergessen?

en: Edit This
de_DE: Dies bearbeiten

en: Awaiting Review
de_DE: Freigabe ausstehend

en: Edit Draft
de_DE: Entwurf bearbeiten

en: More Options
de_DE: Mehr Optionen

en: Full Control
de_DE: Volle Kontrolle

en: Registration Options
de_DE: Registrierungsoptionen

en: Manage User Roles
de_DE: Benutzerrollen verwalten

en: All Post Types
de_DE: Alle Beiträgstypen

en: Post
de_DE: Beitrag

en: Page
de_DE: Seite

en: Edit Post
de_DE: Beitrag bearbeiten

en: Continue Editing
de_DE: Bearbeitung fortsetzen

en: Form Submitted Successfully.
de_DE: Formular erfolgreich abgeschickt.

en: Error
de_DE: Fehler

en: Export Personal Data
de_DE: Personenbezogene Daten exportieren

en: Remove Personal Data
de_DE: Entfernen Sie Ihre persönlichen Daten

en: Your email address (required)
de_DE: Alle Felder sind erforderlich.

en: Human verification (required):
de_DE: Menschliche Verifizierung (erforderlich):

en: Send request
de_DE: Anfrage senden

en: This plugin requires WordPress 4.9.6.
de_DE: Dieses Plugin erfordert WordPress 4.9.6.

en: This is not a valid email address.
de_DE: Keine gültige E-Mail-Adresse.

en: Security check failed, invalid human verification field.
de_DE: Sicherheitsüberprüfung fehlgeschlagen, ungültiges menschliches Überprüfungsfeld.

en: All fields are required.
de_DE: Alle Felder sind erforderlich.

en: Unable to initiate confirmation request. Please contact the administrator.
de_DE: Die Bestätigungsanfrage konnte nicht gestartet werden. Bitte kontaktieren Sie den Administrator.

en: Select a Form
de_DE: Wähle ein Formular

en: Password Reset Form
de_DE: Passwort Reset Form

en: Select a Registration Form
de_DE: Wählen Sie ein Registrierungsformular aus

en: Navigation Style
de_DE: Navigationsstil

en: Form Submissions
de_DE: Ausgefüllte Formulare

en: Table
de_DE: Tabelle

en: Permissions
de_DE: Berechtigungen

en: Template
de_DE: Vorlage

en: Display
de_DE: Anzeige

en: Login
de_DE: Anmelden

en: Add
de_DE: Hinzufügen

en: Select Country
de_DE: Land auswählen

en: New Password
de_DE: Neues Passwort

en: Password Confirm
de_DE: Passwortbestätige

en: Thousands Separator
de_DE: Trennzeichen für Tausender

en: Prefix
de_DE: Präfix

en: Select State
de_DE: Bundesland auswählen

en: Upload in progress
de_DE: Fotos werden hochgeladen

en: You can not upload any more files.
de_DE: Du kannst keine weiteren Dateien hochladen.

en: Remove file
de_DE: Datei entfernen

en: Are you sure you want to cancel this upload?
de_DE: Möchtet Du das Hochladen wirklich abbrechen?

en: Cancel upload
de_DE: Hochladen abbrechen

en: Server responded with {{statusCode}} code.
de_DE: Server antwortet mit {{StatusCode}} Code.

en: You can't upload files of this type.
de_DE: Dateityp nicht unterstützt.

en: File is too big ({{filesize}}MiB). Max filesize: {{maxFilesize}}MiB.
de_DE: Die Datei ist zu groß ({{Dateigröße}} MB). Max. Dateigröße: {Max. Dateigröße} MB.

en: Your browser does not support drag'n'drop file uploads.
de_DE: Ihr Browser unterstützt keine Drag & Drop-Uploads.

en: Drop files here to upload
de_DE: Dateien zum Hochladen hierher ziehen

[ctx: post revision title]
note: translators: post revision title: 1: author avatar, 2: author name, 3: time ago, 4: date
en: %1$s %2$s, %3$s ago (%4$s)
de_DE: %1$s %2$s, %3$s her (%4$s)

en: Logout
de_DE: Abmelden

en: Now
de_DE: Jetzt

en: Invalid email
de_DE: Ungültige E-Mail-Adresse

en: Invalid username
de_DE: Ungültiger Benutzername

en: Please enter a username
de_DE: Bitte geben Sie einen Benutzernamen ein

en: Please enter a password
de_DE: Bitte Passwort eingeben

en: Email already registered
de_DE: E-Mail-Adresse ist bereits registriert

en: Username already taken
de_DE: Benutzername existiert bereits

en: Activate
de_DE: Aktivieren

en: Resend Activation
de_DE: Aktivierung erneut senden

en: Password changed successfully
de_DE: Passwort geändert

en: Change Password
de_DE: Passwort ändern

en: The following error was found: | The following errors were found:
de_DE[0]: Der folgende Fehler wurde gefunden:
de_DE[1]: Die folgenden Fehler wurden gefunden:

en: Click here to login
de_DE: Klicken Sie hier, um sich anzumelden

en: Submitted on:
de_DE: Beitrag abgeschickt:

en: Entry ID:
de_DE: Eintrags-ID:

en: Permanent Link to
de_DE: Permanent Link zu

en: Created
de_DE: Erstellt

en: Previous Entries
de_DE: vorherige Einträge

en: Next Entries
de_DE: nächsten Einträge

en: Created
de_DE: Erstellt

en: Actions
de_DE: Aktionen

en:  Previous Entries
de_DE: Vorherige Einträge
