Breadcrumb NavXT - en to ja translation catalogue (174 entries)

en: %s Anchor
ja: %s リンク

en: %s Prefix
ja: %s 接頭辞

en: %s Root Page
ja: %s ルートページ

en: %s Suffix
ja: %s 接尾辞

en: %s Taxonomy
ja: タクソノミー「%s 」

en: %s Taxonomy Display
ja: タクソノミー「%s」の表示

en: &mdash; Select &mdash;
ja: &mdash; 選択 &mdash;

en: 404 Prefix
ja: 404接頭辞

en: 404 Suffix
ja: 404接尾辞

en: 404 Title
ja: 404タイトル

en: <a title="Go to %title%." href="%link%">
ja: <a title="%title%" href="%link%">

en: <a title="Go to the %title% archives." href="%link%">
ja: <a title="%title%" href="%link%">

en: <a title="Go to the %title% category archives." href="%link%">
ja: <a title="%title%" href="%link%">

en: <a title="Go to the %title% tag archives." href="%link%">
ja: <a title="%title%" href="%link%">

en: <a title="Go to the first page of posts by %title%." href="%link%">
ja: <a title="%title%" href="%link%">

en: <a title="Go to the first page of search results for %title%." href="%link%">
ja: <a title="%title%の検索結果の最初のページに戻る" href="%link%">

en: <a title="Reload the current page." href="%link%">
ja: <a title="再読み込み" href="%link%">

en: Adds a breadcrumb trail to your sidebar
ja: サイドバーにパンくずリストを追加

en: Applied after the anchor on all %s breadcrumbs.
ja: すべての%sリンクの後に適用されます。

en: Applied after the anchor on all category breadcrumbs.
ja: すべてのカテゴリーリンクの後に適用

en: Applied after the anchor on all date breadcrumbs.
ja: すべての日付リンクの後に適用

en: Applied after the anchor on all tag breadcrumbs.
ja: すべてのタグリンクの後に適用

en: Applied after the title of the current item breadcrumb on an archive by %s page.
ja: %sアーカイブがアクティブページの場合に接尾辞として配置

en: Applied after the title of the current item breadcrumb on an archive by cateogry page.
ja: カテゴリーアーカイブがアクティブページの場合に接尾辞として配置

en: Applied after the title of the current item breadcrumb on an archive by tag page.
ja: タグアーカイブがアクティブページの場合に接尾辞として配置

en: Applied before the anchor on all %s breadcrumbs.
ja: すべての%sリンクの前に適用されます。

en: Applied before the anchor on all category breadcrumbs.
ja: すべてのカテゴリーリンクの前に適用

en: Applied before the anchor on all date breadcrumbs.
ja: すべての日付リンクの前に適用

en: Applied before the anchor on all tag breadcrumbs.
ja: すべてのタグリンクの前に適用

en: Applied before the title of the current item breadcrumb on an archive by %s page.
ja: %sアーカイブがアクティブページの場合に接頭辞として配置

en: Applied before the title of the current item breadcrumb on an archive by cateogry page.
ja: カテゴリーアーカイブがアクティブページの場合に接頭辞として配置

en: Applied before the title of the current item breadcrumb on an archive by tag page.
ja: タグアーカイブがアクティブページの場合に接頭辞として配置

en: Archive by %s Prefix
ja: %sアーカイブの接頭辞

en: Archive by %s Suffix
ja: %sアーカイブの接尾辞

en: Archive by Category Prefix
ja: カテゴリーアーカイブの接頭辞

en: Archive by Category Suffix
ja: カテゴリーアーカイブの接尾辞

en: Archive by Date Prefix
ja: 日付アーカイブの接頭辞

en: Archive by Date Suffix
ja: 日付アーカイブの接尾辞

en: Archive by Tag Prefix
ja: タグアーカイブの接頭辞

en: Archive by Tag Suffix
ja: タグアーカイブの接尾辞

en: Archive by category &#39;
ja: カテゴリー &#39;

en: Archive by tag &#39;
ja: タグ &#39;

en: Articles by:
ja: 投稿者：

en: Attachment Prefix
ja: 添付接頭辞

en: Attachment Suffix
ja: 添付接尾辞

en: Author Display Format
ja: 投稿者表示形式

en: Author Prefix
ja: 投稿者接頭辞

en: Author Suffix
ja: 投稿者接尾辞

en: Blog
ja: ブログ

en: Blog Anchor
ja: ブログリンク

en: Blog Breadcrumb
ja: ブログ

en: Breadcrumb Max Title Length
ja: タイトルの最大文字数

en: Breadcrumb NavXT Settings
ja: Breadcrumb NavXT 設定

en: Breadcrumb Separator
ja: 区切り

en: Breadcrumb trail in list form
ja: パンくずリスト（リスト表示）

en: Breadcrumb trail with separators
ja: パンくずリスト（区切り表示）

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Category Anchor
ja: カテゴリーリンク

en: Category Prefix
ja: カテゴリー接頭辞

en: Category Suffix
ja: カテゴリー接尾辞

en: Complete now.
ja: すぐに完了する。

en: Current Item
ja: アクティブページ

en: Current Item Anchor
ja: アクティブページリンク

en: Current Item Prefix
ja: アクティブページ接頭辞

en: Current Item Suffix
ja: アクティブページ接尾辞

en: Date Anchor
ja: 日付リンク

en: Date Archives
ja: 日付アーカイブ

en: Dates
ja: 日付

en: Default settings successfully installed.
ja: 正常に初期設定がされました。

en: Export
ja: エクスポート

en: For the settings on this page to take effect, you must either use the included Breadcrumb NavXT widget, or place either of the code sections below into your theme.
ja: このページの設定を反映させるには、Breadcrumb NavXT ウィジェット、または、ご利用中のテーマ内で以下のコードをご使用ください。

en: General
ja: 一般

en: Get help with "%s"
ja: "%s" のサポートを受ける

en: Go to the Breadcrumb NavXT online documentation
ja: オンラインドキュメントへ移動

en: Go to the Breadcrumb NavXT support post for your version.
ja: ご利用中のBreadcrumb NavXTバージョンのサポートへ移動

en: Hide the trail on the front page
ja: フロントページ上では非表示

en: Home
ja: ホーム

en: Home Anchor
ja: ホームリンク

en: Home Breadcrumb
ja: ホーム

en: Home Prefix
ja: ホーム接頭辞

en: Home Suffix
ja: ホーム接尾辞

en: Home Title:
ja: ホームタイトル：

en: If you think you have found a bug, please include your WordPress version and details on how to reproduce the bug when you %sreport the issue%s.
ja: バグを発見され、%s問題をレポート%sする場合は、ご使用中のWordPressのバージョンおよびバグの再現方法の詳細を記載してください。

en: Import
ja: インポート

en: Import settings from a XML file, export the current settings to a XML file, or reset to the default settings.
ja: XMLファイルより設定をインポートし、現在の設定をXMLファイルにエクスポート、または初期値に戻す。

en: Import/Export/Reset Settings
ja: インポート/エクスポート/リセット設定

en: Importing settings from file failed.
ja: 設定ファイルのインポートに失敗しました。

en: Include the paged breadcrumb in the breadcrumb trail.
ja: ページネーションを含む

en: Indicates that the user is on a page other than the first on paginated posts/pages.
ja: ページネーションが適用されている場合、表示箇所が何頁目であるかを表示する。

en: Insufficient privileges to proceed.
ja: 実行権限がありません。

en: Link Current Item
ja: アクティブページのリンク

en: Link the breadcrumbs
ja: パンくずリストにリンク

en: List
ja: リスト

en: Load default settings now.
ja: 初期設定を読み込む

en: Main Site Breadcrumb
ja: メインサイトのパンくずリスト

en: Main Site Home Anchor
ja: メインサイトのホームリンク

en: Main Site Home Prefix
ja: メインサイトのホーム接頭辞

en: Main Site Home Suffix
ja: メインサイトのホーム接尾辞

en: Main Site Home Title:
ja: メインサイトのホームタイトル：

en: Microformat
ja: マイクロフォーマット

en: Migrate now.
ja: すぐに移行

en: Migrate the settings now.
ja: すぐに設定を移行

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Output trail as:
ja: 表示形式：

en: Page Anchor
ja: ページリンク

en: Page Prefix
ja: ページ接頭辞

en: Page Suffix
ja: ページ接尾辞

en: Paged Breadcrumb
ja: ページネーション

en: Paged Prefix
ja: ページネーション接頭辞

en: Paged Suffix
ja: ページネーション接尾辞

en: Pages
ja: ページ

en: Place the blog breadcrumb in the trail.
ja: パンくずリストにブログを配置（フロントページの表示に固定ページを使用した場合のみ）

en: Place the home breadcrumb in the trail.
ja: パンくずリストにホームを配置

en: Place the main site home breadcrumb in the trail in an multisite setup.
ja: マルチサイトにおけるメインサイトのパンくずリストにホームを配置

en: Placed in between each breadcrumb.
ja: 各項目間に配置

en: Plain
ja: シンプル

en: Please include this message in your %sbug report%s.
ja: このメッセージをあなたの%sバグレポート%sに含めてください。

en: Post Anchor
ja: 投稿リンク

en: Post Prefix
ja: 投稿接頭辞

en: Post Suffix
ja: 投稿接尾辞

en: Post Taxonomy
ja: 投稿タクソノミー

en: Post Taxonomy Display
ja: 投稿タクソノミーの表示

en: Posts &amp; Pages
ja: 投稿およびページ

en: Quick Start Information
ja: クイックスタート情報

en: Reset
ja: リセット

en: Reverse the order of the trail
ja: 表示順を逆にする。

en: Search Anchor
ja: 検索結果リンク

en: Search Prefix
ja: 検索結果接頭辞

en: Search Suffix
ja: 検索結果接尾辞

en: Search results for &#39;
ja: &#39;の検索結果

en: Select a XML settings file to upload and import settings from.
ja: XML設定ファイルを選択の上、アップロードし、設定を読み込んでください。

en: Settings
ja: 設定

en: Settings File
ja: 設定ファイル

en: Settings successfully imported from the uploaded file.
ja: アップロードしたファイルより設定が正常に反映されました。

en: Settings successfully migrated.
ja: 正常に設定が移行されました。

en: Settings successfully reset to the default values.
ja: 設定が初期値に戻されました。

en: Settings successfully saved.
ja: 設定は正常に保存されました。

en: Settings successfully undid the last operation.
ja: 設定が正常に最後の操作を元に戻した。

en: Show the taxonomy leading to a %s in the breadcrumb trail.
ja: パンくずリスト上の%sにつながるタクソノミーを表示

en: Show the taxonomy leading to a post in the breadcrumb trail.
ja: パンくずリストに投稿へ誘導するためのタクソノミーを表示

en: Some settings were not saved.
ja: 一部の設定が保存されませんでした。

en: Tag Anchor
ja: タグリンク

en: Tag Prefix
ja: タグ接頭辞

en: Tag Suffix
ja: タグ接尾辞

en: Tags
ja: タグ

en: The anchor template for %s breadcrumbs.
ja: %sのリンク書式

en: The anchor template for category breadcrumbs.
ja: カテゴリーのリンク書式

en: The anchor template for current item breadcrumbs.
ja: アクティブページのリンク書式

en: The anchor template for date breadcrumbs.
ja: 日付のリンク書式

en: The anchor template for page breadcrumbs.
ja: ページのリンク書式

en: The anchor template for post breadcrumbs.
ja: 投稿のリンク書式

en: The anchor template for search breadcrumbs, used only when the search results span several pages.
ja: 検索結果のリンク書式（検索結果が複数ページに及ぶ場合のみに適用）

en: The anchor template for tag breadcrumbs.
ja: タグのリンク書式

en: The anchor template for the blog breadcrumb, used only in static front page environments.
ja: ブログのリンク書式

en: The anchor template for the home breadcrumb.
ja: ホームのリンク書式

en: The anchor template for the main site home breadcrumb, used only in multisite environments.
ja: マルチサイト環境下におけるメインサイトのパンくずリストのホームリンク書式

en: The following settings were not saved:
ja: 次の設定が保存されませんでした。

en: The taxonomy which the breadcrumb trail will show.
ja: パンくずリストに表示するタクソノミー

en: This is always placed after the last breadcrumb in the trail, and after any other prefixes for that breadcrumb.
ja: 常に他の接尾辞よりも後にアクティブページの接尾辞として配置

en: This is always placed in front of the last breadcrumb in the trail, before any other prefixes for that breadcrumb.
ja: 常に他の接頭辞よりも前にアクティブページの接頭辞として配置

en: Tips for the settings are located below select options. Please refer to the %sdocumentation%s for more information.
ja: 設定に関するTIPSは、選択オプション下に表示されています。詳細情報については%sドキュメント%sをご参照ください。

en: Title:
ja: タイトル：

en: Un
ja: 無

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Undo the last undo operation.
ja: 最後に戻した操作を元に戻す。

en: Undo the options import.
ja: オプションのインポートを元に戻す。

en: Undo the options reset.
ja: オプションのリセットを元に戻す。

en: Undo the options save.
ja: オプション設定を元に戻す。

en: Used for the main site home breadcrumb in an multisite setup
ja: マルチサイト環境下におけるメインサイトのパンくずリストのホームに適用

en: Yes
ja: はい

en: Your PHP version is too old, please upgrade to a newer version. Your version is %s, Breadcrumb NavXT requires %s
ja: お使いのPHPのバージョンが古すぎます。最新バージョンにアップグレードしてください。お使いのバージョンは%sになり、このプラグインを使用するためには%s以上が必要になります。

en: Your plugin install is incomplete.
ja: プラグインのインストールは完了していません。

en: Your settings are out of date.
ja: 新しい設定に移行してください。

en: display_name uses the name specified in "Display name publicly as" under the user profile the others correspond to options in the user profile.
ja: 「display_name」はユーザプロフィール内の「ブログ上の表示名」が使用されます。その他もユーザプロフィール内の設定内容が適用されます。
