BotBlocker - en to ja translation catalogue (3062 entries)

en: "Recommended" protection active |
ja[0]: 「おすすめ」保護が有効

en: %1$dd %2$dh |
ja[0]: %1$d日 %2$d時間

en: %1$dh %2$dm |
ja[0]: %1$d時間 %2$d分

en: %1$dm %2$ds |
ja[0]: %1$d分 %2$d秒

en: %1$s (requires >= %2$s) |
ja[0]: %1$s (>= %2$s が必要)

en: %1$s (supports BotBlocker <= %2$s) |
ja[0]: %1$s (BotBlocker <= %2$s をサポート)

en: %1$s Usually put there by: %2$s If you turn it off: %3$s |
ja[0]: %1$s 通常はここに配置されます: %2$s オフにすると: %3$s

en: %d add-on has a new version available. | %d add-ons have new versions available.
ja[0]: %d 個のアドオンに新しいバージョンがあります。

en: %d day | %d days
ja[0]: %d 日

en: %d one-time |
ja[0]: %d 回限り

en: %d recurring |
ja[0]: %d 定期

en: %d stale task executed. | %d stale tasks executed.
ja[0]: %d件の古いタスクを実行しました。

en: %d task executed. | %d tasks executed.
ja[0]: %d件のタスクを実行しました。

en: %d tasks |
ja[0]: %d件のタスク

en: %ds |
ja[0]: %d秒

en: %s activated successfully. |
ja[0]: %s は正常に有効化済みです。

en: %s active installs |
ja[0]: %s アクティブインストール

en: %s is required. |
ja[0]: %s が必要です。

en: %s list: not yet downloaded. |
ja[0]: %s リスト: まだダウンロードされていません。

en: %s rule created successfully. |
ja[0]: %s ルールが正常に作成されました。

en: %s rule deleted successfully. |
ja[0]: %s ルールが正常に削除されました。

en: %s rule toggled successfully. |
ja[0]: %s ルールの切り替えが正常に行われました。

en: %s rule updated successfully. |
ja[0]: %s ルールが正常に更新されました。

en: %s rules file generated successfully. |
ja[0]: %s ルールファイルが正常に生成されました。

en: %s+ active installs |
ja[0]: %s以上 アクティブインストール

en: %s: Two-Factor Authentication recovery |
ja[0]: %s: 2要素認証の回復

en: (%s rating) | (%s ratings)
ja[0]: (%s 評価)

en: (not detected) |
ja[0]: (検出されませんでした)

en: (Real-time) |
ja[0]: (リアルタイム)

en: (Updated every %s) |
ja[0]: (%sごとに更新)

en: /20 - /64 (large ISP range) |
ja[0]: /20 - /64 (大規模 ISP 範囲)

en: /24 - /64 (standard) |
ja[0]: /24 - /64 (標準)

en: /28 - /64 (small subnet) |
ja[0]: /28 - /64 (小規模サブネット)

en: /32 - /128 (single IP) |
ja[0]: /32 - /128 (単一IP)

en: 1 = highest. Higher priority rules processed first. |
ja[0]: 1 = 最高。優先度の高いルールが最初に処理されます。

en: 1 day |
ja[0]: 1日

en: 1 hour |
ja[0]: 1時間

en: 1 month |
ja[0]: 1ヶ月

en: 1 week |
ja[0]: 1週間

en: 1 year |
ja[0]: 1年間

en: 10 days |
ja[0]: 10日間

en: 12 hours |
ja[0]: 12時間

en: 120 days |
ja[0]: 120日間

en: 15 minutes |
ja[0]: 15分

en: 2 days |
ja[0]: 2日間

en: 2 hours |
ja[0]: 2時間

en: 2 weeks |
ja[0]: 2週間

en: 2FA has been reset. |
ja[0]: 2FA がリセットされました。

en: 2FA service unavailable |
ja[0]: 2FA サービスは利用できません

en: 2FA service unavailable. |
ja[0]: 2FA サービスは利用できません。

en: 2FA Setup |
ja[0]: 2FA 設定

en: 2FA Setup Complete |
ja[0]: 2FA 設定完了

en: 3 days |
ja[0]: 3日間

en: 3 months |
ja[0]: 3ヶ月

en: 30 days |
ja[0]: 30日間

en: 30 minutes |
ja[0]: 30分

en: 30 seconds |
ja[0]: 30秒

en: 5 minutes |
ja[0]: 5分

en: 5M+ bot signatures |
ja[0]: 500万以上のボットシグネチャ

en: 6 hours |
ja[0]: 6時間

en: 6 months |
ja[0]: 6か月

en: 60 days |
ja[0]: 60日

en: 9 months |
ja[0]: 9か月

en: 90 days |
ja[0]: 90日

en: <strong>Note:</strong> After clicking "Reset 2FA", the user will need to set up 2FA again <strong>only if "Enable Two-Factor Authentication" is checked</strong>. They can do this immediately (QR code will appear) or on their next login. |
ja[0]: <strong>注意:</strong> 「2FAをリセット」をクリックした後、ユーザーは<strong>「2要素認証を有効化」にチェックが入っている場合のみ</strong>、再度2FAを設定する必要があります。すぐに (QRコードが表示されます) または次回のログイン時に行えます。

en: A caching plugin, or your host. |
ja[0]: キャッシュプラグイン、またはホストです。

en: A custom install script, or a host provisioning tool. |
ja[0]: カスタムインストールスクリプト、またはホストプロビジョニングツールです。

en: A developer or debugging plugin. |
ja[0]: 開発者またはデバッグプラグインです。

en: A developer, or an error-monitoring plugin. |
ja[0]: 開発者、またはエラー監視プラグインです。

en: A domain-mapping plugin, or a multisite network administrator. |
ja[0]: ドメインマッピングプラグイン、またはマルチサイトサイトネットワーク管理者です。

en: A file with that name is already there. Remove it first, then try again. |
ja[0]: その名前のファイルはすでに存在します。先に削除してから、もう一度お試しください。

en: A human inside the app whose UA collides with a crawler and the mobile IP has no matching PTR (the Instagram case). |
ja[0]: アプリ内の人間で、UAがクローラーと衝突し、モバイルIPに一致するPTRがない場合（Instagramのケース）です。

en: A maintenance-mode plugin, or added by hand. |
ja[0]: メンテナンスモードプラグイン、または手動で追加されたものです。

en: A multisite network administrator. |
ja[0]: マルチサイトサイトネットワーク管理者です。

en: A page-caching plugin, or your host. |
ja[0]: ページキャッシュプラグイン、またはホストです。

en: A plugin in wp-content/mu-plugins that is always on and cannot be switched off on the Plugins screen. |
ja[0]: wp-content/mu-plugins 内のプラグインで、常に有効で、プラグイン画面ではオフにできません。

en: a plugin that is always on. It runs on every page and cannot be switched off on the Plugins screen. |
ja[0]: 常に有効なプラグインです。すべての固定ページで実行され、プラグイン画面ではオフにできません。

en: A single file in wp-content that replaces one built-in part of WordPress. |
ja[0]: wp-content 内の個別ファイルで、WordPress の組み込み部分の1つを置き換えます。

en: a single file with a name WordPress recognises, such as object-cache.php. It replaces one built-in part of WordPress, for example caching or the "site is down for maintenance" page. |
ja[0]: object-cache.php など、WordPress が認識する名前の個別ファイルです。キャッシュや「サイトはメンテナンス中です」固定ページなど、WordPress の組み込み部分の1つを置き換えます。

en: A small loader file is installed into wp-content/mu-plugins and pulls the main plugin code on every request. |
ja[0]: 小さなローダーファイルが wp-content/mu-plugins にインストールされ、すべてのリクエストでメインプラグインコードを読み込みます。

en: A weekly digest with request, block and bot statistics is delivered on a schedule. The add-on never runs on visitor requests. |
ja[0]: リクエスト、ブロック、ボット統計を含む週刊ダイジェストがスケジュールに従って配信されます。このアドオンは訪問者のリクエストでは実行されません。

en: A weekly security report is delivered to your chat with request, block and bot statistics. |
ja[0]: リクエスト、ブロック、ボット統計を含む週刊セキュリティレポートがチャットに配信されます。

en: About |
ja[0]: 概要

en: About - help, support, docs, contact, information |
ja[0]: 概要 - ヘルプ、サポート、ドキュメント、お問い合わせ、情報

en: About BotBlocker API |
ja[0]: BotBlocker APIについて

en: About memcached |
ja[0]: memcachedについて

en: About reCaptcha v2 |
ja[0]: reCaptcha v2について

en: About reCaptcha v3 |
ja[0]: reCaptcha v3について

en: About Redis |
ja[0]: Redisについて

en: Absolute paths to additional directories to scan. |
ja[0]: スキャンする追加ディレクトリの絶対パス。

en: Accept |
ja[0]: 承諾

en: Access approved. Redirecting... |
ja[0]: アクセスが承認されました。リダイレクト中...

en: Access Control |
ja[0]: アクセス制御

en: Access denied. Please enable JavaScript and cookies. |
ja[0]: アクセスが拒否されました。JavaScript と Cookie を有効にしてください。

en: Access has been blocked |
ja[0]: アクセスがブロックされました

en: Access to this page has been restricted. |
ja[0]: この固定ページへのアクセスは制限されています。

en: Action |
ja[0]: 操作

en: Action for this ASN |
ja[0]: このASNに対する操作

en: Action for this bot |
ja[0]: このボットに対する操作

en: Action for this path |
ja[0]: このパスに対する操作

en: Action Scheduler Queue |
ja[0]: Action Scheduler キュー

en: Action to take on comments classified as spam. Delete: auto-remove. Hold: place in moderation queue. |
ja[0]: スパムに分類されたコメントに対するアクションです。削除: 自動的に削除します。保留: モデレーションキューに入れます。

en: Actions |
ja[0]: 操作

en: Activate |
ja[0]: 有効化する

en: Activate BotBlocker PRO |
ja[0]: BotBlocker PRO を有効化する

en: Activate brute-force login protection. |
ja[0]: ブルートフォースログイン保護を有効化する。

en: Activate the Behavioral Engine addon to get advanced multi-signal scoring and IP/subnet reputation protection. |
ja[0]: 高度なマルチシグナルスコアリングとIP/サブネットレピュテーション保護を利用するには、Behavioral Engineアドオンを有効化してください。

en: Activated the plugin %plugin%. |
ja[0]: プラグイン %plugin% を有効化済みにしました。

en: Activates all HTTPS protocol features including redirects and mixed content fixing. Requires SSL certificate to be installed. |
ja[0]: リダイレクトや混在コンテンツ修正を含むすべてのHTTPSプロトコル機能を有効化します。SSL証明書がインストールされている必要があります。

en: Activates before other plugins |
ja[0]: 他のプラグインより先に有効化されます

en: Activating... |
ja[0]: 有効化中...

en: Activation refused: the add-on runtime copy is outdated and could not be refreshed automatically. Check uploads write permissions and try again. |
ja[0]: 有効化が拒否されました: アドオンのランタイムコピーが古く、自動的に更新できませんでした。アップロードの書き込みパーミッションを確認して、もう一度お試しください。

en: Activation sent. |
ja[0]: 有効化を送信しました。

en: Activation service is unavailable. |
ja[0]: 有効化サービスが利用できません。

en: Active |
ja[0]: 有効

en: Active rules: |
ja[0]: 有効なルール:

en: Active: |
ja[0]: 有効:

en: Actor |
ja[0]: アクター

en: Adblocker: |
ja[0]: 広告ブロッカー:

en: AdBlockers |
ja[0]: 広告ブロッカー

en: Add |
ja[0]: 追加

en: Add a short note to remember why you created this rule. |
ja[0]: このルールを作成した理由を覚えておくための短いメモを追加してください。

en: Add a white bot - allowlist, trusted, search engine |
ja[0]: ホワイトボットを追加 - 許可リスト、信頼済み、検索エンジン

en: Add ASN |
ja[0]: ASNを追加

en: Add ASN Rule |
ja[0]: ASNルールを追加

en: Add Bot |
ja[0]: ボットを追加

en: Add category |
ja[0]: カテゴリーを追加

en: Add country |
ja[0]: 国を追加

en: Add external domains that should be allowed in Content-Security-Policy. One domain per line. These will be added to script-src, connect-src, frame-src and img-src directives. |
ja[0]: Content-Security-Policyで許可する外部ドメインを追加してください。1行に1ドメイン。これらはscript-src、connect-src、frame-src、img-srcディレクティブに追加されます。

en: Add Generic Rule |
ja[0]: 汎用ルールを追加

en: Add IPv4 |
ja[0]: IPv4を追加

en: Add IPv4 Rule |
ja[0]: IPv4ルールを追加

en: Add IPv6 |
ja[0]: IPv6を追加

en: Add IPv6 Rule |
ja[0]: IPv6ルールを追加

en: Add noarchive to Blocked Pages |
ja[0]: ブロックされたページにnoarchiveを追加

en: Add noindex to UTM Pages |
ja[0]: UTMページにnoindexを追加

en: Add Path |
ja[0]: パスを追加

en: Add Path Rule |
ja[0]: パスルールを追加

en: Add Proxy |
ja[0]: プロキシを追加

en: Add Proxy Rule |
ja[0]: プロキシルールを追加

en: Add Rule |
ja[0]: ルールを追加

en: Add the following line before |
ja[0]: 次の行の前に追加

en: Add Trusted Bot |
ja[0]: 信頼されたボットを追加

en: Add Vary: Cookie header for CDN compatibility. May reduce cache hit ratio. |
ja[0]: CDN互換性のためにVary: Cookieヘッダーを追加します。キャッシュヒット率が低下する可能性があります。

en: Add-on |
ja[0]: アドオン

en: Add-on "%s" failed and was switched off to keep the site running. |
ja[0]: アドオン「%s」が失敗したため、サイトを稼働し続けるためにオフにされました。

en: Add-on catalog is currently unavailable. |
ja[0]: アドオンカタログは現在利用できません。

en: Add-on deleted. |
ja[0]: アドオンが削除されました。

en: Add-on install, update, and delete are disabled in local add-on mode. |
ja[0]: ローカルアドオンモードではアドオンのインストール、更新、削除は無効です。

en: Add-on installed successfully. |
ja[0]: アドオンが正常にインストールされました。

en: Add-on package cannot be opened. |
ja[0]: アドオンパッケージを開けません。

en: Add-on package contains an oversized file. |
ja[0]: アドオンパッケージに大きすぎるファイルが含まれています。

en: Add-on package contains an unsafe path. |
ja[0]: アドオンパッケージに安全でないパスが含まれています。

en: Add-on package does not match the BotBlocker add-on contract. |
ja[0]: アドオンパッケージがBotBlockerアドオン契約に一致しません。

en: Add-on package has an invalid file count. |
ja[0]: アドオンパッケージのファイル数が無効です。

en: Add-on package install is disabled in local add-on mode. |
ja[0]: ローカルアドオンモードではアドオンパッケージのインストールは無効です。

en: Add-on package is missing or unreadable. |
ja[0]: アドオンパッケージが見つからないか読み取れません。

en: Add-on package is too large. |
ja[0]: アドオンパッケージが大きすぎます。

en: Add-on package must be a ZIP file. |
ja[0]: アドオンパッケージはZIPファイルでなければなりません。

en: Add-on package must contain exactly one root folder. |
ja[0]: アドオンパッケージにはルートフォルダーが1つだけ含まれている必要があります。

en: Add-on package must declare Requires-Core. |
ja[0]: アドオンパッケージはRequires-Coreを宣言する必要があります。

en: Add-on package slug does not match the requested add-on. |
ja[0]: アドオンパッケージのスラッグがリクエストされたアドオンと一致しません。

en: Add-on package uploaded. Find it below, then activate it when ready. |
ja[0]: アドオンパッケージがアップロードされました。以下で見つけて、準備ができたら有効化してください。

en: Add-on root folder must be a valid slug. |
ja[0]: アドオンのルートフォルダーは有効なスラッグでなければなりません。

en: Add-on settings |
ja[0]: アドオン設定

en: Add-on settings saved. |
ja[0]: アドオン設定が保存されました。

en: Add-on Update Failed |
ja[0]: アドオンの更新に失敗しました

en: Add-on updated successfully. |
ja[0]: アドオンが正常に更新されました。

en: Add-on was updated but not reactivated - it requires BotBlocker version %s or higher. Please update the plugin. |
ja[0]: アドオンは更新されましたが再アクティブ化されませんでした。BotBlocker バージョン%s以上が必要です。プラグインを更新してください。

en: Add-ons |
ja[0]: アドオン

en: Add-ons Deactivated |
ja[0]: アドオンが停止されました

en: Add-ons locked. Activate Cloud API to use marketplace features. |
ja[0]: アドオンはロックされています。マーケットプレイス機能を使うにはCloud APIを有効化してください。

en: Add-ons Switched Off |
ja[0]: アドオンがオフになりました

en: Add-ons were deactivated because their runtime copy is outdated and could not be refreshed automatically: %s. Check uploads write permissions and re-enable them. |
ja[0]: アドオンは、ランタイムコピーが古く、自動的に更新できなかったため無効化されました: %s。アップロードの書き込みパーミッションを確認して、再度有効化してください。

en: Added |
ja[0]: 追加されました

en: Added / extra files |
ja[0]: 追加 / 追加ファイル

en: Additional API URL |
ja[0]: 追加 API URL

en: Additional API URL: |
ja[0]: 追加 API URL:

en: Additional details (optional) |
ja[0]: 追加の詳細 (任意)

en: Additional Information |
ja[0]: 追加情報

en: Additional Options |
ja[0]: 追加オプション

en: addon |
ja[0]: アドオン

en: Addon required |
ja[0]: アドオンが必要です

en: Addons |
ja[0]: アドオン

en: Addons - extensions, plugins, marketplace, more features |
ja[0]: アドオン – 拡張機能、プラグイン、マーケットプレイス、その他の機能

en: Addons sections |
ja[0]: アドオンセクション

en: Adds a default Content-Security-Policy header to limit sources for scripts, styles, images, fonts and other resources. May require plugin/theme testing for compatibility. |
ja[0]: デフォルトの Content-Security-Policy ヘッダーを追加し、スクリプト、スタイル、画像、フォント、およびその他のリソースのソースを制限します。互換性のためにプラグイン/テーマのテストが必要な場合があります。

en: Adds a hidden anti-bot trap field and a submit-timing check to the verification page. Disabled by default. |
ja[0]: 検証固定ページに隠しアンチボットトラップフィールドと送信タイミングチェックを追加します。デフォルトでは無効です。

en: Adds Cross-Origin-Opener-Policy: same-origin-allow-popups. Protects against window.opener attacks and Spectre while keeping popup payments and OAuth flows working. |
ja[0]: Cross-Origin-Opener-Policy: same-origin-allow-popups を追加します。ポップアップ決済と OAuth フローを機能させたまま、window.opener 攻撃と Spectre から保護します。

en: Adds Origin-Agent-Cluster: ?1 to isolate the document at origin level in the browser process model. |
ja[0]: Origin-Agent-Cluster: ?1 を追加して、ブラウザープロセスモデルでドキュメントをオリジンレベルで分離します。

en: Adds Permissions-Policy header to restrict browser features (camera, geolocation, microphone, payment etc.) on all pages. |
ja[0]: Permissions-Policy ヘッダーを追加し、すべてのページでブラウザーの機能（カメラ、位置情報、マイク、支払いなど）を制限します。

en: Adds security headers, CSP controls, and optional MU-phase header dispatch. |
ja[0]: セキュリティヘッダー、CSP コントロール、オプションの MU フェーズヘッダーディスパッチを追加します。

en: Adds Strict-Transport-Security header for HTTPS responses (max-age=1 year). Only works on HTTPS sites. |
ja[0]: HTTPS レスポンスに Strict-Transport-Security ヘッダーを追加します (max-age=1 年)。HTTPS サイトでのみ機能します。

en: Adjust attempt limits and block times to balance security and usability. |
ja[0]: 試行制限とブロック時間を調整して、セキュリティと使いやすさのバランスを取ります。

en: Adjust for Daylight Saving Time |
ja[0]: 夏時間の調整

en: Adjust recorded timestamps for your timezone's daylight saving time. Ensures visit times display correctly in logs and reports year-round. |
ja[0]: タイムゾーンの夏時間に合わせて記録されたタイムスタンプを調整します。ログやレポートの訪問時間が一年中正しく表示されるようにします。

en: Admin and WordPress Logging |
ja[0]: 管理者と WordPress のログ記録

en: Admin panel |
ja[0]: 管理画面

en: Admin Panel Log |
ja[0]: 管理画面ログ

en: Administrator Settings |
ja[0]: 管理者設定

en: Admins will never be blocked while authenticated |
ja[0]: 管理者は認証されている間は決してブロックされません

en: Advanced analytics & forensics |
ja[0]: 高度な分析とフォレンジック

en: Advanced bot detection |
ja[0]: 高度なボット検出

en: Advanced data structures |
ja[0]: 高度なデータ構造

en: Advanced Protection |
ja[0]: 高度な保護

en: Advanced protection against bots, spam, and brute-force attacks. |
ja[0]: ボット、スパム、ブルートフォース攻撃に対する高度な保護。

en: Advanced protection uses cloud-based real-time analysis and smart verification to detect sophisticated bots. |
ja[0]: 高度な保護では、クラウドベースのリアルタイム分析とスマートな検証を使用して、高度なボットを検出します。

en: Advanced reporting, analytics & forensics |
ja[0]: 高度なレポート、分析、フォレンジック

en: Advanced security features for production sites. |
ja[0]: 本番サイト向けの高度なセキュリティ機能。

en: Advanced Settings - expert, fine-tune, deep config |
ja[0]: 高度な設定 – エキスパート、微調整、詳細設定

en: Advanced threat detection |
ja[0]: 高度な脅威検出

en: After the repair is completed, |
ja[0]: 修復が完了したら、

en: Aggregate RPM across the subnet. High subnet pressure dynamically lowers per-IP thresholds to catch distributed proxy attacks. |
ja[0]: サブネット全体の RPM を集約します。高いサブネットのプレッシャーは、分散プロキシ攻撃を捕捉するために IP ごとのしきい値を動的に下げます。

en: AI Anti-Spam |
ja[0]: AI アンチスパム

en: AI Anti-Spam Comments |
ja[0]: AI アンチスパムコメント

en: AI Anti-Spam requires the curl PHP extension for WebSocket communication. |
ja[0]: AI アンチスパムは WebSocket 通信に curl PHP 拡張機能が必要です。

en: AI behavior analysis |
ja[0]: AI 行動分析

en: AI response is emulated locally. No API key required. Disable when real API is available. |
ja[0]: AI 応答はローカルでエミュレートされます。API キーは必要ありません。実際の API が利用可能な場合は無効化してください。

en: AI-powered comment spam detection via WebSocket API. Checks comments in real-time or via batch processing, automatically moderates spam and suspicious comments. |
ja[0]: WebSocket API による AI 搭載のコメントスパム検出です。コメントをリアルタイムまたはバッチ処理でチェックし、スパムや不審なコメントを自動的にモデレートします。

en: AJAX Cron Heartbeat |
ja[0]: AJAX Cron ハートビート

en: AJAX error |
ja[0]: AJAX エラー

en: AJAX error during cache save |
ja[0]: キャッシュ保存中の AJAX エラー

en: AJAX error during captcha save |
ja[0]: Captcha 保存中の AJAX エラー

en: AJAX error during compatibility test |
ja[0]: 互換性テスト中の AJAX エラー

en: AJAX error during init mode save |
ja[0]: 初期化モード保存中の AJAX エラー

en: AJAX Error:  |
ja[0]: AJAX エラー:

en: Alert when server load is critical or unusual bot activity is detected. |
ja[0]: サーバー負荷がクリティカルな場合や、異常なボットアクティビティが検出された場合に警告します。

en: All %s rules have been cleared. |
ja[0]: すべての %s ルールがクリアされました。

en: All add-ons have been updated. |
ja[0]: すべてのアドオンが更新されました。

en: All addons included |
ja[0]: すべてのアドオンが含まれています

en: All ASN rules have been cleared. |
ja[0]: すべての ASN ルールがクリアされました。

en: All categories |
ja[0]: すべてのカテゴリー

en: All checks |
ja[0]: すべてのチェック

en: All contexts |
ja[0]: すべてのコンテキスト

en: All country rules have been cleared. |
ja[0]: すべての国ルールがクリアされました。

en: All existing cookies will become invalid. |
ja[0]: 既存のすべての Cookie が無効になります。

en: All expired transients will be cleared from the database. |
ja[0]: データベースから期限切れのトランジェントがすべてクリアされます。

en: All fields are required. |
ja[0]: すべてのフィールドが必要です。

en: All good! BotBlocker is configured and protecting your site. |
ja[0]: すべて問題ありません ! BotBlocker は設定され、サイトを保護しています。

en: All hits |
ja[0]: すべてのヒット

en: All HTTP requests are permanently redirected (301) to HTTPS equivalents. This ensures all traffic is encrypted and improves SEO by consolidating your site to one protocol. |
ja[0]: すべての HTTP リクエストは永続的に HTTPS 相当にリダイレクト (301) されます。これにより、すべてのトラフィックが暗号化され、サイトを1つのプロトコルに統合することで SEO が向上します。

en: All official BotBlocker add-ons |
ja[0]: すべての公式 BotBlocker アドオン

en: All optimized! |
ja[0]: すべて最適化されました !

en: All paths have been cleared. |
ja[0]: すべてのパスがクリアされました。

en: All plugin sections in one click |
ja[0]: すべてのプラグインセクションをワンクリックで

en: All premium add-ons included |
ja[0]: すべてのプレミアムアドオンが含まれています

en: All premium addons |
ja[0]: すべてのプレミアムアドオン

en: All previous error records will be deleted. |
ja[0]: すべての過去のエラーレコードが削除されます。

en: All proxies have been cleared. |
ja[0]: すべてのプロキシがクリアされました。

en: All rewrite rules will be flushed and regenerated. |
ja[0]: すべてのリライトルールがフラッシュされ、再生成されます。

en: All rules have been cleared. |
ja[0]: すべてのルールがクリアされました。

en: All services operating normally |
ja[0]: すべてのサービスが正常に動作しています

en: All severities |
ja[0]: すべての重大度

en: All tests passed. Your site is ready for protection. |
ja[0]: すべてのテストに合格しました。サイトを保護する準備ができています。

en: all time |
ja[0]: 全期間

en: All TLS fingerprints cleared. |
ja[0]: すべての TLS フィンガープリントがクリアされました。

en: All transients have been cleared. |
ja[0]: すべてのトランジェントがクリアされました。

en: All trusted devices have been revoked. |
ja[0]: すべての信頼済み端末が取り消されました。

en: All users will need to re-authenticate. |
ja[0]: すべてのユーザーは再認証が必要になります。

en: All visitor data will be permanently deleted: |
ja[0]: すべての訪問者データが永久に削除されます :

en: All visitors data has been cleared successfully. |
ja[0]: すべての訪問者データが正常にクリアされました。

en: All white bots have been cleared. |
ja[0]: すべてのホワイトボットがクリアされました。

en: Allow |
ja[0]: 許可

en: Allow administrator login |
ja[0]: 管理者ログインを許可

en: Allow Custom Paths Outside WordPress |
ja[0]: WordPress 外部のカスタムパスを許可

en: Allow custom paths outside WordPress |
ja[0]: WordPress 外部のカスタムパスを許可

en: Allow Empty Accept-Language in Verification |
ja[0]: 検証で Accept-Language が空を許可

en: Allow HTTP OPTIONS requests for CORS preflight (REST API, WooCommerce, external apps). |
ja[0]: CORS プリフライトのための HTTP OPTIONS リクエストを許可 (REST API, WooCommerce, 外部アプリ)。

en: Allow OPTIONS Preflight |
ja[0]: OPTIONS プリフライトを許可

en: Allow or Block |
ja[0]: 許可またはブロック

en: Allow or block this IP/subnet |
ja[0]: この IP/サブネットを許可またはブロック

en: Allow Payment Gateway Callbacks |
ja[0]: 支払いゲートウェイのコールバックを許可

en: Allow requests from server IP |
ja[0]: サーバー IP からのリクエストを許可

en: Allow requests from your server IP |
ja[0]: サーバー IP からのリクエストを許可

en: Allow WhatsApp to create link previews for shared pages. Warning: this reduces protection across the whole site for matching requests, not just previews. Enable only if really needed. |
ja[0]: WhatsApp が共有ページのリンクプレビューを作成できるように許可します。警告: これにより、プレビューだけでなく、一致するリクエスト全体のサイト保護が低下します。本当に必要な場合にのみ有効化してください。

en: Allow WordPress Cron and server requests |
ja[0]: WordPress Cron とサーバーリクエストを許可

en: Allow your server IP to bypass security checks for updates and automated tasks. |
ja[0]: アップデートや自動タスクのセキュリティチェックをバイパスするために、サーバー IP を許可します。

en: Allowed |
ja[0]: 許可済み

en: Allowed Domains (CSP) |
ja[0]: 許可されたドメイン (CSP)

en: Allowed hostnames / domains (space separated) |
ja[0]: 許可されたホスト名 / ドメイン (スペース区切り)

en: Allowed IP Addresses |
ja[0]: 許可された IP アドレス

en: Allowed today |
ja[0]: 今日許可

en: Allowed: |
ja[0]: 許可 :

en: An error occurred while performing the operation. |
ja[0]: 操作の実行中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while scheduling the ASN database update. |
ja[0]: ASN データベースの更新をスケジュール中にエラーが発生しました。

en: An error occurred. Please try again later. |
ja[0]: エラーが発生しました。後でもう一度お試しください。

en: Analysis Window |
ja[0]: 分析ウィンドウ

en: Analysis Window (minutes) |
ja[0]: 分析ウィンドウ（分）

en: Analyze user behavior and block bots without user interaction. |
ja[0]: ユーザー操作なしでユーザー行動を分析しボットをブロックします。

en: And more |
ja[0]: その他

en: Anti-Spam Batch Check |
ja[0]: アンチスパムバッチチェック

en: Antidetect browsers |
ja[0]: アンチディテクトブラウザー

en: API & Developers |
ja[0]: API & 開発者

en: API Endpoints |
ja[0]: API エンドポイント

en: API Key |
ja[0]: API キー

en: API key is required. |
ja[0]: API キーが必要です。

en: API key retrieved successfully. |
ja[0]: API キーの取得に成功しました。

en: App ID |
ja[0]: アプリ ID

en: App Key |
ja[0]: アプリキー

en: App Secret |
ja[0]: アプリシークレット

en: Appearance |
ja[0]: 外観

en: Applies HSTS to all subdomains. Enable only when every subdomain serves HTTPS - plain HTTP subdomains will be permanently blocked by browsers. |
ja[0]: すべてのサブドメインに HSTS を適用します。すべてのサブドメインが HTTPS で配信されている場合にのみ有効化してください。プレーン HTTP のサブドメインはブラウザーによって永続的にブロックされます。

en: Apply Mixed Content Fix to Admin Area |
ja[0]: 管理エリアに混在コンテンツ修正を適用

en: Apply Now |
ja[0]: 今すぐ適用

en: Apply now |
ja[0]: 今すぐ適用

en: Apply preset |
ja[0]: プリセットを適用

en: Are you getting spam from specific regions? You can block entire high-risk countries in the Rules & IPs section. Country blocking is a highly effective way to reduce unwanted bot traffic by up to 80%. |
ja[0]: 特定の地域からスパムを受け取っていますか？「ルール & IP」セクションでリスクの高い国全体をブロックできます。国単位のブロックは不要なボットトラフィックを最大80%削減する非常に効果的な方法です。

en: Are you sure you want to clear all TLS fingerprints? |
ja[0]: 本当にすべてのTLSフィンガープリントをクリアしてもよいですか？

en: Are you sure you want to clear all transients? |
ja[0]: 本当にすべてのトランジェントをクリアしてもよいですか？

en: Are you sure you want to clear all visitor data? |
ja[0]: 本当にすべての訪問者データをクリアしてもよいですか？

en: Are you sure you want to clear the log file? |
ja[0]: 本当にログファイルをクリアしてもよいですか？

en: Are you sure you want to clear the security salt? |
ja[0]: 本当にセキュリティソルトをクリアしてもよいですか？

en: Are you sure you want to delete this add-on? |
ja[0]: 本当にこのアドオンを削除してもよいですか？

en: Are you sure you want to delete this ASN rule? |
ja[0]: 本当にこのASNルールを削除してもよいですか？

en: Are you sure you want to delete this IPv4 rule? |
ja[0]: 本当にこのIPv4ルールを削除してもよいですか？

en: Are you sure you want to delete this IPv6 rule? |
ja[0]: 本当にこのIPv6ルールを削除してもよいですか？

en: Are you sure you want to delete this path? |
ja[0]: 本当にこのパスを削除してもよいですか？

en: Are you sure you want to delete this proxy? |
ja[0]: 本当にこのプロキシを削除してもよいですか？

en: Are you sure you want to delete this rule? |
ja[0]: 本当にこのルールを削除してもよいですか？

en: Are you sure you want to delete this white bot? |
ja[0]: 本当にこのホワイトボットを削除してもよいですか？

en: Are you sure you want to flush rewrite rules? |
ja[0]: 本当にリライトルールをフラッシュしてもよいですか？

en: Are you sure you want to flush the object cache? |
ja[0]: 本当にオブジェクトキャッシュをフラッシュしてもよいですか？

en: Are you sure you want to remove all ASN rules? |
ja[0]: 本当にすべてのASNルールを削除してもよいですか？

en: Are you sure you want to remove all IPv4 rules? |
ja[0]: 本当にすべてのIPv4ルールを削除してもよいですか？

en: Are you sure you want to remove all IPv6 rules? |
ja[0]: 本当にすべてのIPv6ルールを削除してもよいですか？

en: Are you sure you want to remove all paths? |
ja[0]: 本当にすべてのパスを削除してもよいですか？

en: Are you sure you want to remove all proxies? |
ja[0]: 本当にすべてのプロキシを削除してもよいですか？

en: Are you sure you want to remove all rules? |
ja[0]: 本当にすべてのルールを削除してもよいですか？

en: Are you sure you want to remove all white bots? |
ja[0]: 本当にすべてのホワイトボットを削除してもよいですか？

en: Are you sure you want to reset and restart the setup wizard? |
ja[0]: 本当にセットアップウィザードをリセットして再起動してもよいですか？

en: Are you sure? We will apply the default settings (Balanced). |
ja[0]: 本当によろしいですか？デフォルト設定（バランス）を適用します。

en: AS Info |
ja[0]: AS情報

en: AS Name |
ja[0]: AS名

en: AS Number |
ja[0]: AS番号

en: ASN already exists. |
ja[0]: ASNはすでに存在します。

en: ASN data is required for import. |
ja[0]: インポートにはASNデータが必要です。

en: ASN database |
ja[0]: ASNデータベース

en: ASN Database Download/Update |
ja[0]: ASNデータベースのダウンロード/更新

en: ASN Database Freshness Check |
ja[0]: ASNデータベースの鮮度チェック

en: ASN database module is not available. |
ja[0]: ASNデータベースモジュールは利用できません。

en: ASN Database Update Failed |
ja[0]: ASNデータベースの更新に失敗しました。

en: ASN database update is already scheduled. |
ja[0]: ASNデータベースの更新はすでにスケジュールされています。

en: ASN database update scheduled. |
ja[0]: ASNデータベースの更新がスケジュールされました。

en: ASN database update scheduled. The download will start shortly in the background. |
ja[0]: ASNデータベースの更新がスケジュールされました。ダウンロードは間もなくバックグラウンドで開始されます。

en: ASN database: not yet downloaded. |
ja[0]: ASN データベース: まだダウンロードされていません。

en: ASN DB: %1$s | %2$s | updated %3$s ago |
ja[0]: ASN DB: %1$s | %2$s | %3$s前に更新

en: ASN DB: not yet downloaded. |
ja[0]: ASN DB: まだダウンロードされていません。

en: ASN Number |
ja[0]: ASN番号

en: ASN rule created successfully. |
ja[0]: ASNルールが正常に作成されました。

en: ASN rule deleted successfully. |
ja[0]: ASNルールが正常に削除されました。

en: ASN rule not found. |
ja[0]: ASNルールが見つかりません。

en: ASN rule priority (1-100) |
ja[0]: ASNルールの優先度 (1-100)

en: ASN rule toggled successfully. |
ja[0]: ASNルールの切り替えが成功しました。

en: ASN rule updated successfully. |
ja[0]: ASNルールが正常に更新されました。

en: ASN rules file generated successfully. |
ja[0]: ASNルールファイルが正常に生成されました。

en: Attach a signed X-BotBlocker-Self header to outgoing WordPress HTTP API calls to your own domain and accept it as self-call proof. Disable only if your hosting/WAF interferes with unknown request headers. |
ja[0]: 自分のドメインへの発信 WordPress HTTP API 呼び出しに署名付き X-BotBlocker-Self ヘッダーを添付し、自己呼び出しの証明として受け入れます。ホスティング/WAF が未知のリクエストヘッダーに干渉する場合にのみ無効化してください。

en: Attempts left: %s |
ja[0]: 残り試行回数: %s

en: Attention |
ja[0]: 注意

en: Attention! |
ja[0]: 注意！

en: Audit Log |
ja[0]: 監査ログ

en: Audit Log Retention |
ja[0]: 監査ログ保持期間

en: Audit Log Retention: |
ja[0]: 監査ログ保持期間:

en: Author |
ja[0]: 作成者

en: Authy Setup Guide |
ja[0]: Authyセットアップガイド

en: Auto-delete |
ja[0]: 自動削除

en: Auto-detected: |
ja[0]: 自動検出:

en: Auto-Draft Cleanup |
ja[0]: 自動下書きクリーンアップ

en: Auto-fix |
ja[0]: 自動修正

en: Auto-save administrator IPs |
ja[0]: 管理者IPの自動保存

en: Auto-save administrator IPs is available in Settings. Role-based 2FA is in Integrations. |
ja[0]: 管理者IPの自動保存は設定で利用可能です。権限グループベースの2FAは統合機能にあります。

en: Auto-update of PTR and User-Agent databases |
ja[0]: PTRおよびUser-Agentデータベースの自動更新

en: Auto-Updates Check |
ja[0]: 自動更新チェック

en: Automatic fix applied (stub). Moving on. |
ja[0]: 自動修正が適用されました（スタブ）。次に進みます。

en: Automatic signature and AI model updates |
ja[0]: 自動シグネチャおよびAIモデル更新

en: Automatic task recovery |
ja[0]: 自動タスク復旧

en: Automatically replaces all HTTP URLs with HTTPS URLs in page content, stylesheets, scripts, and images. This fixes mixed content warnings in browsers. |
ja[0]: ページコンテンツ、スタイルシート、スクリプト、画像内のすべてのHTTP URLをHTTPS URLに自動的に置き換えます。これによりブラウザーの混合コンテンツ警告が修正されます。

en: Automatically save admin IPs to prevent lockout when changing settings. |
ja[0]: 設定変更時にロックアウトを防ぐため、管理者IPを自動的に保存します。

en: Automatically skip default WordPress-shipped plugins and themes (Akismet, Hello Dolly, Twenty* default themes). Prevents false MISSING reports when these are intentionally removed. |
ja[0]: デフォルトで同梱されるWordPressプラグインとテーマ（Akismet、Hello Dolly、Twenty* デフォルトテーマ）を自動的にスキップします。これらが意図的に削除された場合の誤ったMISSINGレポートを防ぎます。

en: Autonomous System Name (optional) |
ja[0]: 自律システム名 (任意)

en: Autonomous System Number |
ja[0]: 自律システム番号

en: Average requests per minute over the sliding window that trigger a Captcha challenge. Total hits in window / window minutes. Default: 30. |
ja[0]: スライディングウィンドウ内の1分あたりの平均リクエスト数で、Captchaチャレンジをトリガーします。ウィンドウ内の総ヒット数 / ウィンドウ分数。デフォルト: 30。

en: Average requests per minute over the sliding window that trigger an immediate block. Total hits in window / window minutes. Default: 50. |
ja[0]: スライディングウィンドウ内の1分あたりの平均リクエスト数で、即時ブロックをトリガーします。ウィンドウ内の総ヒット数 / ウィンドウ分数。デフォルト: 50。

en: Avoid reporting common analytics, payment and CDN script tags as malware indicators. |
ja[0]: 一般的なアナリティクス、支払い、CDNのスクリプトタグをマルウェアインジケーターとして報告しないようにします。

en: Back |
ja[0]: 戻る

en: Back to Marketplace |
ja[0]: マーケットプレイスに戻る

en: Back up your site and review the update before upgrading. |
ja[0]: アップグレードする前に、サイトをバックアップし、更新する内容を確認してください。

en: Background tasks and scheduling |
ja[0]: バックグラウンドタスクとスケジューリング

en: Backs the WordPress object cache with a persistent store such as Redis or Memcached. |
ja[0]: Redis や Memcached などの永続ストアで WordPress オブジェクトキャッシュをバックアップします。

en: Backup Codes |
ja[0]: バックアップコード

en: Backup file not found or expired. |
ja[0]: バックアップファイルが見つからないか、期限切れです。

en: Backup Recovery Codes |
ja[0]: バックアップリカバリーコード

en: Backup was successful. |
ja[0]: バックアップは成功しました。

en: Bad ID. |
ja[0]: 無効なIDです。

en: Balanced - recommended for most sites |
ja[0]: バランス型 - ほとんどのサイトに推奨

en: Balanced ruleset suitable for most websites. |
ja[0]: ほとんどのWebサイトに適したバランス型ルールセット。

en: Balanced security and compatibility with safe defaults. |
ja[0]: 安全なデフォルト設定で、バランスの取れたセキュリティと互換性。

en: Ban |
ja[0]: 禁止

en: Ban unresponsive clients |
ja[0]: 応答しないクライアントをブロック

en: Basic |
ja[0]: 基本

en: Basic bot blocking |
ja[0]: 基本的なボットブロック

en: Batch Size |
ja[0]: バッチサイズ

en: Before you go |
ja[0]: お帰りになる前に

en: Behavior Settings |
ja[0]: 行動設定

en: Behavioral & AI analysis |
ja[0]: 行動およびAI分析

en: Behavioral & AI traffic analysis |
ja[0]: 行動およびAIトラフィック分析

en: Behavioral Analysis |
ja[0]: 行動分析

en: Behavioral analysis - smart spam scoring |
ja[0]: 行動分析 - スマートスパムスコアリング

en: Behavioral Analysis Engine |
ja[0]: 行動分析エンジン

en: Behavioral Analysis requires the Core Rate Inspector (free layer) to be enabled. |
ja[0]: 行動分析には、Core Rate Inspector（無料レイヤー）が有効化されている必要があります。

en: Behavioral Analysis requires the Core Rate Inspector (free layer) to be enabled.  |
ja[0]: 行動分析には、Core Rate Inspector（無料レイヤー）が有効化されている必要があります。

en: Behavioral Engine |
ja[0]: 行動エンジン

en: Black |
ja[0]: ブラック

en: Block |
ja[0]: ブロック

en: Block access via IPv6 protocol. |
ja[0]: IPv6プロトコル経由のアクセスをブロックする。

en: Block an IP address - ban, deny, blacklist |
ja[0]: IP アドレスをブロック - 禁止、拒否、ブラックリスト

en: Block brute-force, scanners and scrapers before WordPress |
ja[0]: WordPressの前にブルートフォース、スキャナー、スクレイパーをブロックする。

en: block by country or network - GEO, ASN. |
ja[0]: 国またはサイトネットワークでブロック - GEO、ASN。

en: Block clients that don&#39;t respond to verification checks. |
ja[0]: 検証チェックに応答しないクライアントをブロックする。

en: Block connections from known RKN-listed government IP addresses. |
ja[0]: 既知のRKNリストにある政府IPアドレスからの接続をブロックする。

en: Block Cross-Origin Iframes |
ja[0]: クロスオリジンIFrameをブロックする

en: Block cross-origin iframes to prevent clickjacking. |
ja[0]: クリックジャッキングを防ぐためにクロスオリジンIFrameをブロックする。

en: Block data center IPs (VPS, AWS, DigitalOcean, etc.). Search engines are always whitelisted. |
ja[0]: データセンターIP（VPS、AWS、DigitalOceanなど）をブロックする。検索エンジンは常にホワイトリストに登録されています。

en: Block duration for first-time offenders. |
ja[0]: 初回違反者のブロック期間。

en: Block duration for repeat offenders. |
ja[0]: 繰り返し違反者のブロック期間。

en: Block hosting bots, proxies and Tor |
ja[0]: ホスティングボット、プロキシ、Torをブロックする

en: Block HTTP proxy IP ranges. |
ja[0]: HTTPプロキシIP範囲をブロックする。

en: Block IPs where forward and reverse DNS records don&#39;t match. |
ja[0]: フォワードDNSとリバースDNSレコードが一致しないIPをブロックする。

en: Block IPv6 connections |
ja[0]: IPv6接続をブロックする

en: Block known anti-detect and malformed User-Agent strings. |
ja[0]: 既知のアンチ検出および不正なUser-Agent文字列をブロックする。

en: Block legacy HTTP/1.0 protocol. |
ja[0]: レガシーHTTP/1.0プロトコルをブロックする。

en: Block most known bots |
ja[0]: ほとんどの既知のボットをブロックする

en: Block on Cloud API Errors |
ja[0]: クラウドAPIエラーでブロックする

en: Block override |
ja[0]: ブロックの上書き

en: Block rate |
ja[0]: ブロック率

en: Block requests with missing Accept-Language header. |
ja[0]: Accept-Languageヘッダーがないリクエストをブロックする。

en: Block requests with missing User-Agent header. |
ja[0]: User-Agentヘッダーがないリクエストをブロックする。

en: Block requests with spoofed Referer headers. |
ja[0]: 偽装されたRefererヘッダーのリクエストをブロックする。

en: Block Response Code |
ja[0]: ブロック応答コード

en: Block Response Code: |
ja[0]: ブロック応答コード:

en: Block RKN |
ja[0]: RKNをブロック

en: Block Score Threshold |
ja[0]: ブロックスコア閾値

en: Block Threshold |
ja[0]: ブロック閾値

en: Block Time |
ja[0]: ブロック時間

en: Block Time (seconds) |
ja[0]: ブロック時間（秒）

en: Block Time (seconds): |
ja[0]: ブロック時間（秒）:

en: Block traffic from known Tor exit nodes. |
ja[0]: 既知のTor出口ノードからのトラフィックをブロックする。

en: Block traffic from known VPN service IP addresses. |
ja[0]: 既知のVPNサービスIPアドレスからのトラフィックをブロックする。

en: Block unauthenticated requests from Cloudflare IPs. |
ja[0]: Cloudflare IPからの認証されていないリクエストをブロックする。

en: Block Unresponsive Clients |
ja[0]: 応答しないクライアントをブロック

en: Block visitors by persistent fingerprint even if their IP changes. Fingerprint must be blocked 3+ times to activate. |
ja[0]: IPが変更されても永続的なフィンガープリントで訪問者をブロックします。フィンガープリントが3回以上ブロックされると有効化されます。

en: Block visitors using private/incognito browsing mode. |
ja[0]: プライベート/シークレットブラウジングモードの訪問者をブロックします。

en: Block visitors without JavaScript support. |
ja[0]: JavaScriptをサポートしていない訪問者をブロックします。

en: Block XML-RPC login for 2FA users |
ja[0]: 2FA ユーザーの XML-RPC ログインをブロック

en: Blocked |
ja[0]: ブロック済み

en: Blocked legitimate traffic (false positives) |
ja[0]: ブロックされた正当なトラフィック (誤検知)

en: Blocked today |
ja[0]: 本日のブロック数

en: Blocked: |
ja[0]: ブロック済み:

en: Blocking AdBlock/uBlock users |
ja[0]: AdBlock/uBlockユーザーのブロック

en: Blocking classic proxies |
ja[0]: クラシックプロキシのブロック

en: Blocking Cloudflare origin IPs |
ja[0]: CloudflareオリジンIPのブロック

en: Blocking Cloudflare users |
ja[0]: Cloudflareユーザーのブロック

en: Blocking device options |
ja[0]: 端末オプションのブロック

en: Blocking empty language |
ja[0]: 空の言語のブロック

en: Blocking empty User-Agent |
ja[0]: 空のUser-Agentのブロック

en: Blocking fake referrers |
ja[0]: 偽のリファラーのブロック

en: Blocking hosting providers |
ja[0]: ホスティングプロバイダーのブロック

en: Blocking HTTP/1.0 users |
ja[0]: HTTP/1.0ユーザーのブロック

en: Blocking incognito users |
ja[0]: シークレットモードユーザーのブロック

en: Blocking incognito/private mode |
ja[0]: シークレット/プライベートモードのブロック

en: Blocking IPv6 connections |
ja[0]: IPv6接続のブロック

en: Blocking proxy users |
ja[0]: プロキシユーザーのブロック

en: Blocking PTR/DNS anomalies |
ja[0]: PTR/DNS異常のブロック

en: Blocking simple antidetect |
ja[0]: シンプルなアンチディテクトのブロック

en: Blocking simple bot User-Agents |
ja[0]: シンプルなボットUser-Agentのブロック

en: Blocking Tor users |
ja[0]: Torユーザーのブロック

en: Blocking users with incorrect language |
ja[0]: 間違った言語のユーザーのブロック

en: Blocking users without JavaScript |
ja[0]: JavaScriptなしのユーザーのブロック

en: Blocking VPN users |
ja[0]: VPNユーザーのブロック

en: Blocking web engine options |
ja[0]: ウェブエンジンオプションのブロック

en: Blocks common threats |
ja[0]: 一般的な脅威をブロックします

en: Blocks threats before WordPress loads. Maximum security. |
ja[0]: WordPressが読み込まれる前に脅威をブロックします。最大限のセキュリティ。

en: Blue |
ja[0]: 青

en: Bot Detection |
ja[0]: ボット検出

en: Bot detection, Captcha, protection |
ja[0]: ボット検出、 Captcha 、保護

en: Bot Token |
ja[0]: Botトークン

en: BotBlocker API (botblocker.top, globus.studio) - always allowed in CSP. |
ja[0]: BotBlocker API (botblocker.top, globus.studio) - CSP で常に許可されます。

en: BotBlocker API and reCaptcha domains are added automatically - no need to list them here. |
ja[0]: BotBlocker API と reCaptcha のドメインは自動的に追加されます - ここにリストする必要はありません。

en: BotBlocker API connects your site to cloud threat intelligence for real-time security data beyond local detection. |
ja[0]: BotBlocker API は、ローカル検出を超えたリアルタイムのセキュリティデータのために、あなたのサイトをクラウドの脅威インテリジェンスに接続します。

en: BotBlocker API endpoint for threat intelligence and security updates. Displayed for reference - not editable. |
ja[0]: 脅威インテリジェンスとセキュリティ更新するための BotBlocker API エンドポイントです。参照用に表示されており、編集はできません。

en: BotBlocker API Integration |
ja[0]: BotBlocker API 統合

en: BotBlocker Docs |
ja[0]: BotBlocker ドキュメント

en: BotBlocker Features |
ja[0]: BotBlocker 機能

en: BotBlocker HTTPS Protocol automatically upgrades all insecure HTTP connections to secure HTTPS. This protects your visitors' data and improves your site security. The addon provides two essential features: HTTPS Redirect - automatically redirects HTTP traffic to HTTPS. Mixed Content Fixer - replaces insecure content links with secure ones. |
ja[0]: BotBlocker HTTPS Protocol はすべての安全でない HTTP 接続を自動的に安全な HTTPS にアップグレードします。これにより訪問者のデータを保護し、サイトのセキュリティを向上させます。このアドオンは2つの重要な機能を提供します: HTTPS Redirect - HTTP トラフィックを自動的に HTTPS にリダイレクトします。Mixed Content Fixer - 安全でないコンテンツリンクを安全なものに置き換えます。

en: BotBlocker Image Captcha |
ja[0]: BotBlocker 画像 Captcha

en: BotBlocker is <b>GLOBUS.studio</b> project |
ja[0]: BotBlocker は <b>GLOBUS.studio</b> のプロジェクトです

en: BotBlocker is a powerful, universal security plugin with proactive protection for WordPress. |
ja[0]: BotBlocker は、WordPress 向けのプロアクティブな保護機能を備えた強力でユニバーサルなセキュリティプラグインです。

en: BotBlocker is a security plugin that runs early in the request lifecycle. We highly recommend you back up your site and test the new version on a staging environment first. |
ja[0]: BotBlocker はリクエストライフサイクルの早い段階で動作するセキュリティプラグインです。サイトのバックアップを取り、最初にステージング環境で新しいバージョンをテストすることを強くお勧めします。

en: BotBlocker is active and protecting your site. |
ja[0]: BotBlocker は有効であり、サイトを保護しています。

en: BotBlocker is currently disabled. Enable it to protect your site. |
ja[0]: BotBlocker は現在無効です。サイトを保護するには有効化してください。

en: BotBlocker is disabled |
ja[0]: BotBlocker は無効です

en: BotBlocker is installed but currently disabled. |
ja[0]: BotBlocker はインストールされていますが、現在無効です。

en: BotBlocker is monitoring and protecting your site. |
ja[0]: BotBlocker はサイトを監視し、保護しています。

en: BotBlocker is not initialized. |
ja[0]: BotBlocker は初期化されていません。

en: BotBlocker maintenance task ran. |
ja[0]: BotBlocker のメンテナンスタスクが実行されました。

en: BotBlocker News |
ja[0]: BotBlocker ニュース

en: BotBlocker operates in normal mode processing all threat types (bots, proxies, referrers, languages etc.) after base early filtering. |
ja[0]: BotBlocker は通常モードで動作し、ベースの早期フィルタリング後にすべての脅威タイプ（ボット、プロキシ、リファラー、言語など）を処理します。

en: BotBlocker operates in normal mode processing all threat types at WordPress load. |
ja[0]: BotBlocker は通常モードで動作し、WordPress 読み込み時にすべての脅威タイプを処理します。

en: BotBlocker PRO information refreshed successfully! |
ja[0]: BotBlocker PRO 情報が正常に更新されました！

en: BotBlocker PRO validates visitors in the cloud before they reach your WordPress installation. This preserves your server CPU and memory while stopping aggressive DDoS attacks in their tracks. |
ja[0]: BotBlocker PRO は、訪問者が WordPress インストールに到達する前にクラウドで検証します。これにより、サーバーの CPU とメモリを節約しながら、攻撃的な DDoS 攻撃を阻止します。

en: BotBlocker project by GLOBUS.studio |
ja[0]: GLOBUS.studio による BotBlocker プロジェクト

en: BotBlocker Quick Rule |
ja[0]: BotBlocker クイックルール

en: BotBlocker requires PHP 7.4 or higher. |
ja[0]: BotBlocker は PHP 7.4 以上が必要です。

en: BotBlocker requires WordPress 5.1 or later. |
ja[0]: BotBlocker は WordPress 5.1 以降が必要です。

en: BotBlocker rule changed (%action%). |
ja[0]: BotBlocker ルールが変更されました (%action%)。

en: BotBlocker runs in development mode (.bbcdev marker). Remove the marker on production sites. |
ja[0]: BotBlocker は開発モードで実行されています (.bbcdev マーカー)。本番サイトではマーカーを削除してください。

en: BotBlocker Security |
ja[0]: BotBlocker セキュリティ

en: BotBlocker Security &rsaquo; Setup Wizard |
ja[0]: BotBlocker セキュリティ &rsaquo; セットアップウィザード

en: BotBlocker Security - Complete security platform |
ja[0]: BotBlocker Security - 完全なセキュリティプラットフォーム

en: BotBlocker Security - Setup completed |
ja[0]: BotBlocker セキュリティ - セットアップ完了

en: BotBlocker security plugin |
ja[0]: BotBlocker セキュリティプラグイン

en: BotBlocker Settings |
ja[0]: BotBlocker 設定

en: BotBlocker settings changed (%count%). |
ja[0]: BotBlocker 設定が変更されました (%count%)。

en: BotBlocker Stats |
ja[0]: BotBlocker 統計

en: BotBlocker Tools |
ja[0]: BotBlocker ツール

en: BotBlocker uses cron jobs for log cleanup and data processing. |
ja[0]: BotBlocker はログのクリーンアップとデータ処理に cron ジョブを使用します。

en: BotBlocker uses third-party libraries selected for security, compatibility, and open-source license compliance. |
ja[0]: BotBlocker は、セキュリティ、互換性、オープンソースライセンス準拠のために選択されたサードパーティライブラリを使用します。

en: BotBlocker Weekly Report |
ja[0]: BotBlocker 週次レポート

en: BotBlocker WordPress Plugin |
ja[0]: BotBlocker WordPress プラグイン

en: Bottom |
ja[0]: 下部

en: Broken |
ja[0]: 破損

en: Browse add-ons |
ja[0]: アドオンを参照

en: Browse Add-ons |
ja[0]: アドオンを参照

en: Browse premium add-ons |
ja[0]: プレミアムアドオンを参照

en: Browser & Plugins |
ja[0]: ブラウザー & プラグイン

en: Browser &amp; Plugins |
ja[0]: ブラウザー &amp; プラグイン

en: Browser and protection |
ja[0]: ブラウザーと保護

en: Browser checks |
ja[0]: ブラウザーチェック

en: Browser detection identifies bots using spoofing, anti-detect tools, and privacy modes. Advanced options verify browser engine consistency. |
ja[0]: ブラウザー検出は、なりすまし、検出回避ツール、プライバシーモードを使用するボットを識別します。詳細オプションではブラウザーエンジンの整合性を検証します。

en: Browser Modes |
ja[0]: ブラウザーモード

en: Browser Options |
ja[0]: ブラウザーオプション

en: Browser Plugins |
ja[0]: ブラウザープラグイン

en: Browsers |
ja[0]: ブラウザー

en: Brute-force Attack |
ja[0]: ブルートフォースアタック

en: Brute-force attack |
ja[0]: ブルートフォースアタック

en: Brute-force protection |
ja[0]: ブルートフォースプロテクション

en: Built (%d site) | Built (%d sites)
ja[0]: 構築済み (%d サイト)

en: Built-in Captcha |
ja[0]: 組み込みCaptcha

en: Button - "I am not a robot" |
ja[0]: ボタン - "私はロボットではありません"

en: Button Label |
ja[0]: ボタンラベル

en: Buy PRO |
ja[0]: PRO を購入

en: Bypass BotBlocker checks for incoming payment gateway callbacks (webhooks / IPN / postbacks) so legitimate payment notifications are never blocked. |
ja[0]: 受信するペイメントゲートウェイのコールバック（webhooks / IPN / postbacks）に対するBotBlockerのチェックをバイパスし、正当な支払い通知がブロックされないようにします。

en: Cache |
ja[0]: キャッシュ

en: Cache Compatibility |
ja[0]: キャッシュ互換性

en: Cache Compatibility Guide |
ja[0]: キャッシュ互換性ガイド

en: Cache Duration |
ja[0]: キャッシュ持続時間

en: Cache Key Prefix |
ja[0]: キャッシュキープレフィックス

en: Cache Plugin Compatibility |
ja[0]: キャッシュプラグイン互換性

en: Cache Plugin Interface |
ja[0]: キャッシュプラグイン管理画面

en: Cache security counters and visitor data in Memcached instead of the database. |
ja[0]: セキュリティカウンターと訪問者データをデータベースの代わりにMemcachedにキャッシュします。

en: Cache security counters and visitor data in Redis instead of the database. |
ja[0]: セキュリティカウンターと訪問者データをデータベースの代わりにRedisにキャッシュします。

en: Cache the admin interface for faster loading |
ja[0]: 管理画面をキャッシュして読み込みを高速化

en: Cache the admin interface for faster loading. |
ja[0]: 管理画面をキャッシュして読み込みを高速化します。

en: Cache UI |
ja[0]: キャッシュUI

en: Caches cloud API responses in WordPress Transients to speed up repeated requests. |
ja[0]: クラウドAPIの応答をWordPress Transientsにキャッシュし、繰り返しのリクエストを高速化します。

en: Caches PTR lookups to speed up repeat visitor checks |
ja[0]: PTRルックアップをキャッシュして、訪問者の繰り返しチェックを高速化します。

en: Caches PTR lookups to speed up repeat visitor checks. TTL is set by the PTR Cache Lifetime option. |
ja[0]: PTRルックアップをキャッシュして、訪問者の繰り返しチェックを高速化します。TTLはPTRキャッシュ有効期間オプションで設定されます。

en: Caching |
ja[0]: キャッシュ

en: Caching for faster security checks |
ja[0]: 高速なセキュリティチェックのためのキャッシュ

en: Caching via WordPress Transients API. |
ja[0]: WordPress Transients APIを介したキャッシュ。

en: Can be changed at any time with one click |
ja[0]: いつでもワンクリックで変更可能

en: Can be fixed automatically. The site will remain functional. |
ja[0]: 自動的に修正可能です。サイトは機能し続けます。

en: Cancel |
ja[0]: キャンセル

en: Cancel and log out |
ja[0]: キャンセルしてログアウト

en: Cancel Scan |
ja[0]: スキャンをキャンセル

en: Cancelling scan... |
ja[0]: スキャンをキャンセル中...

en: Captcha enabled |
ja[0]: Captcha有効

en: Captcha Mode |
ja[0]: Captchaモード

en: Captcha mode enabled |
ja[0]: Captchaモード有効

en: Captcha Mode: |
ja[0]: Captchaモード:

en: Captcha Score Threshold |
ja[0]: Captchaスコアしきい値

en: Captcha Threshold |
ja[0]: Captchaしきい値

en: Captcha Timeout (seconds) |
ja[0]: Captchaタイムアウト (秒)

en: Captcha Timeout (seconds): |
ja[0]: Captchaタイムアウト (秒):

en: Careful: deleting this file can take your site offline, and it cannot be undone. Delete it anyway? |
ja[0]: 注意: このファイルを削除するとサイトがオフラインになり、元に戻せません。それでも削除しますか ?

en: Careful: turning this file off can take your site offline until you turn it back on. Continue? |
ja[0]: 注意: このファイルをオフにすると、再度オンにするまでサイトがオフラインになります。続行しますか ?

en: Cat |
ja[0]: カテゴリー

en: Catalog is temporarily unavailable. Showing the last known list. |
ja[0]: カタログは一時的に利用できません。最後に確認されたリストを表示しています。

en: Catches more malicious code, especially obfuscated or encoded payloads. Uses more CPU and memory per file. Disable if your server is low on resources. |
ja[0]: より多くの悪意のあるコード、特に難読化またはエンコードされたペイロードを捕捉します。ファイルごとにより多くのCPUとメモリを使用します。サーバーリソースが不足している場合は無効にしてください。

en: Category Filter |
ja[0]: カテゴリー絞り込み

en: CDN and caching integration |
ja[0]: CDNとキャッシュの統合

en: Change preset |
ja[0]: プリセットを変更

en: Changed WordPress options: %options%. |
ja[0]: WordPress オプションを変更しました: %options%。

en: Changelog |
ja[0]: 変更履歴

en: Channel |
ja[0]: チャンネル

en: Channel name your browser client subscribes to. Keep it unique to your site. |
ja[0]: ブラウザークライアントが購読するチャンネル名です。サイト内で一意にしてください。

en: Chat |
ja[0]: チャット

en: Chat ID |
ja[0]: チャットID

en: Check for Plugin Updates |
ja[0]: プラグインの更新を確認

en: Check for Theme Updates |
ja[0]: テーマの更新を確認

en: Check for WordPress Updates |
ja[0]: WordPressの更新を確認

en: Check GET Parameters in Referrer |
ja[0]: リファラー内のGETパラメータを確認

en: Check that you recognise every file. A few from your host or caching plugin is normal. |
ja[0]: すべてのファイルに見覚えがあるか確認してください。ホストやキャッシュプラグインによるファイルがいくつかあるのは正常です。

en: Checking database tables... |
ja[0]: データベーステーブルを確認中...

en: Checking your browser before accessing the site |
ja[0]: サイトにアクセスする前にブラウザーを確認しています

en: Checking... |
ja[0]: 確認中...

en: Checks for missed tasks every 15 minutes via the WordPress |
ja[0]: WordPress経由で15分ごとに未実行のタスクをチェックします

en: Choose a verification method for questionable traffic |
ja[0]: 疑わしいトラフィックのための検証方法を選択

en: Choose an add-on ZIP package first. |
ja[0]: 最初にアドオンZIPパッケージを選択してください。

en: Choose from button, color, image, shape, digit, or reCaptcha verification methods. |
ja[0]: ボタン、色、画像、形、数字、またはreCaptchaの検証方法から選択します。

en: Choose how to treat this IP / subnet. |
ja[0]: このIP/サブネットの処理方法を選択してください。

en: Choose notification channels, set up load alerts, and configure report frequency. |
ja[0]: 通知チャネルを選択し、負荷アラートを設定し、レポート頻度を構成します。

en: Choose protection level |
ja[0]: 保護レベルを選択

en: Choose the protection level that fits your site. |
ja[0]: サイトに合った保護レベルを選択してください。

en: Choose what happens when someone tries to access the default login URL. |
ja[0]: 誰かがデフォルトのログインURLにアクセスしようとしたときに何が起こるかを選択してください。

en: Choose which security events and visitor activities to log. |
ja[0]: ログに記録するセキュリティイベントと訪問者のアクティビティを選択します。

en: Choose ZIP |
ja[0]: ZIPを選択

en: CIDR mask pair for subnet aggregation (v4_v6). Tighter masks target attackers more precisely. Default: 24-64. |
ja[0]: サブネット集約用のCIDRマスクペア（v4_v6）。厳密なマスクは攻撃者をより正確にターゲットします。デフォルト: 24-64。

en: Circle |
ja[0]: 円

en: Classic Proxy |
ja[0]: クラシックプロキシ

en: Classification |
ja[0]: 分類

en: Cleanup and Simplification |
ja[0]: クリーンアップと簡素化

en: Cleanup Expired Recovery Keys |
ja[0]: 期限切れの復旧キーをクリーンアップ

en: Cleanup Hot Bans |
ja[0]: ホットバンをクリーンアップ

en: Cleanup Old Comment Meta |
ja[0]: 古いコメントメタをクリーンアップ

en: Cleanup Old Export Files |
ja[0]: 古いエクスポートファイルをクリーンアップ

en: Cleanup Temp Directories |
ja[0]: 一時ディレクトリをクリーンアップ

en: Clear |
ja[0]: クリア

en: Clear all |
ja[0]: すべてクリア

en: Clear All |
ja[0]: すべてクリア

en: Clear All ASN Rules |
ja[0]: すべてのASNルールをクリア

en: Clear All IPv4 Rules |
ja[0]: すべてのIPv4ルールをクリア

en: Clear All IPv6 Rules |
ja[0]: すべてのIPv6ルールをクリア

en: Clear all known JA3/JA4 TLS fingerprints. |
ja[0]: 既知のJA3/JA4 TLSフィンガープリントをすべてクリア

en: Clear All Paths |
ja[0]: すべてのパスをクリア

en: Clear All Proxies |
ja[0]: すべてのプロキシをクリア

en: Clear All Rules |
ja[0]: すべてのルールをクリア

en: Clear All Visitor Data |
ja[0]: すべての訪問者データをクリア

en: Clear all visitor data - wipe stats, reset counters |
ja[0]: すべての訪問者データをクリア - 統計を消去し、カウンターをリセット

en: Clear All White Bots |
ja[0]: すべてのホワイトボットをクリア

en: Clear Debug Log |
ja[0]: デバッグログをクリア

en: Clear expired transients from the database |
ja[0]: データベースから期限切れの一時データをクリア

en: Clear History |
ja[0]: 履歴をクリア

en: Clear Log File |
ja[0]: ログファイルをクリア

en: Clear Object Cache |
ja[0]: オブジェクトキャッシュをクリア

en: Clear object cache - flush, redis, memcached, purge |
ja[0]: オブジェクトキャッシュをクリア - フラッシュ、Redis、Memcached、パージ

en: Clear outdated logs, remove temporary files, and optimize the database. Regular maintenance prevents storage-related issues. |
ja[0]: 古いログをクリアし、一時ファイルを削除し、データベースを最適化します。定期的なメンテナンスはストレージ関連の問題を防ぎます。

en: Clear Results |
ja[0]: 結果をクリア

en: Clear search |
ja[0]: 検索をクリア

en: Clear the log |
ja[0]: ログをクリア

en: Clear transients |
ja[0]: Transientをクリア

en: Clear Transients |
ja[0]: Transientをクリア

en: Clear transients - cache, temporary data, cleanup |
ja[0]: Transientをクリア - キャッシュ、一時データ、クリーンアップ

en: Clear visitor cookies |
ja[0]: 訪問者のCookieをクリア

en: Clear visitor cookies - reset tracking, privacy data |
ja[0]: 訪問者のCookieをクリア - トラッキングのリセット、プライバシーデータ

en: Clear WordPress debug log |
ja[0]: WordPressのデバッグログをクリア

en: CLI requests |
ja[0]: CLIリクエスト

en: Click on the matching color |
ja[0]: 一致する色をクリック

en: Click on the matching image |
ja[0]: 一致する画像をクリック

en: Close |
ja[0]: 閉じる

en: close |
ja[0]: 閉じる

en: Cloud / PRO |
ja[0]: クラウド / PRO

en: Cloud API connection deactivated. |
ja[0]: クラウドAPI接続が無効化されました。

en: Cloud API Expired |
ja[0]: クラウドAPIの有効期限切れ

en: Cloud API Hits Exhausted |
ja[0]: クラウドAPIのヒット数が枯渇

en: Cloud API is active. Full protection enabled. |
ja[0]: クラウドAPIが有効です。完全な保護が有効化されました。

en: Cloud API key connected and validated. |
ja[0]: クラウドAPIキーが接続され、検証されました。

en: Cloud API provides extended protection with continuous threat intelligence and automation. |
ja[0]: クラウドAPIは継続的な脅威インテリジェンスと自動化による拡張保護を提供します。

en: Cloud API responded with error:  |
ja[0]: クラウドAPIがエラーで応答しました:

en: Cloud API Timeout |
ja[0]: クラウドAPIタイムアウト

en: Cloud based verification |
ja[0]: クラウドベースの検証

en: Cloud bot detection (live signatures) |
ja[0]: クラウドボット検出（ライブシグネチャ）

en: Cloud bot verification (live) |
ja[0]: クラウドボット検証（ライブ）

en: Cloud databases of threats |
ja[0]: 脅威のクラウドデータベース

en: Cloud IPs |
ja[0]: クラウドIP

en: Cloud protection |
ja[0]: クラウド保護

en: Cloud protection and premium features |
ja[0]: クラウド保護とプレミアム機能

en: Cloud threat checking |
ja[0]: クラウド脅威チェック

en: Cloud threat intelligence |
ja[0]: クラウド脅威インテリジェンス

en: Cloud validation |
ja[0]: クラウド検証

en: Cloud Validation |
ja[0]: クラウド検証

en: Cloud validation - PRO bot verification, AI detection |
ja[0]: クラウド検証 - PROボット検証、AI検出

en: Cloud validation, DDoS, forced verification |
ja[0]: クラウド検証、DDoS、強制検証

en: Cloud verification |
ja[0]: クラウド検証

en: Cloudflare Origin IPs |
ja[0]: CloudflareオリジンIP

en: Cluster |
ja[0]: クラスター

en: Code |
ja[0]: コード

en: Code Obfuscation |
ja[0]: コード難読化

en: Collapse all |
ja[0]: すべて折りたたむ

en: Collect browser type |
ja[0]: ブラウザータイプを収集

en: Collect device type |
ja[0]: 端末タイプを収集

en: Collect OS type |
ja[0]: OSタイプを収集

en: Collection Threshold |
ja[0]: 収集しきい値

en: Color Buttons |
ja[0]: カラーボタン

en: Combine any Captcha type with reCaptcha v3. <a href="%s">Configure keys</a> in Integrations. |
ja[0]: 任意のCaptchaタイプをreCaptcha v3と組み合わせます。統合設定で<a href="%s">キーを設定</a>してください。

en: Comment |
ja[0]: コメント

en: Comment #%object_id% changed from %from% to %to%. |
ja[0]: コメント #%object_id% が %from% から %to% に変更されました。

en: Comment (optional) |
ja[0]: コメント (任意)

en: Comment for this path rule |
ja[0]: このパスルールのコメント

en: Comment for this proxy (e.g., Cloudflare IPv4) |
ja[0]: このプロキシのコメント (例: Cloudflare IPv4)

en: Comment for this rule |
ja[0]: このルールのコメント

en: Comments are disabled. |
ja[0]: コメントは無効化されています。

en: community |
ja[0]: コミュニティ

en: Compare features across plans |
ja[0]: プラン間で機能を比較

en: Compare plan features below. PRO unlocks full per-visit verification, advanced blocking rules, performance add-ons, and priority support. |
ja[0]: 以下のプラン機能を比較してください。PRO では、訪問ごとの完全な検証、高度なブロックルール、パフォーマンスアドオン、優先サポートが利用可能になります。

en: Compare Plans |
ja[0]: プランを比較

en: Compare WordPress core files against wp.org checksums to detect added, modified, or missing files. |
ja[0]: WordPress コアファイルを wp.org のチェックサムと比較して、追加、変更、欠落したファイルを検出します。

en: Compatibility check |
ja[0]: 互換性チェック

en: Compatibility tests |
ja[0]: 互換性テスト

en: Compatible with all configurations |
ja[0]: すべての設定と互換性があります

en: Compatible with all plugins |
ja[0]: すべてのプラグインと互換性があります

en: Complete protection checklist. Review each item below to ensure full coverage. |
ja[0]: 完全な保護チェックリスト。以下の各項目を確認して、完全なカバレッジを確保してください。

en: Complete security platform for everyday: block bots, brute-force, viruses, spam, fake crawlers. WAF, 2FA, no-malware, proactive defense, 200+ tools |
ja[0]: 日常のための完全なセキュリティプラットフォーム: ボット、ブルートフォース、ウイルス、スパム、偽クローラーをブロックします。WAF、2FA、マルウェアなし、プロアクティブ防御、200以上のツール

en: Complete Setup Wizard |
ja[0]: セットアップウィザードを完了

en: Completely disable BotBlocker protection. |
ja[0]: BotBlocker の保護を完全に無効化する。

en: Confidence |
ja[0]: 信頼度

en: Configuration summary |
ja[0]: 設定の概要

en: Configure Behavioral Engine |
ja[0]: 行動エンジンを設定

en: Configure Captcha - human verification, challenge, reCaptcha |
ja[0]: Captcha を設定 - 人間の検証、チャレンジ、reCaptcha

en: Configure DDoS resilience - attack mitigation, flood protection |
ja[0]: DDoS 耐性を設定 - 攻撃の軽減、フラッド保護

en: Configure exclusions |
ja[0]: 除外を設定

en: Configure how and when you receive alerts about bot activity. |
ja[0]: ボットアクティビティに関するアラートの受信方法とタイミングを設定します。

en: Configure HTTP response codes for blocked visitors, ban durations, and search engine directives. |
ja[0]: ブロックされた訪問者に対する HTTP レスポンスコード、禁止期間、検索エンジンのディレクティブを設定します。

en: Configure In-App Browser Mode - Instagram, LinkedIn, WhatsApp rescue |
ja[0]: アプリ内ブラウザーモードの設定 - Instagram、LinkedIn、WhatsApp レスキュー

en: Configure login brute-force protection - wp-login, lockout |
ja[0]: ログインブルートフォース保護を設定 - wp-login、ロックアウト

en: Configure Memcached server details and cache key prefixes for proper data organization. |
ja[0]: Memcached サーバーの詳細とキャッシュキープレフィックスを設定して、適切なデータ組織を実現します。

en: Configure now |
ja[0]: 今すぐ設定

en: Configure payment gateways - Stripe, PayPal, checkout bypass |
ja[0]: 支払いゲートウェイを設定 - Stripe、PayPal、購入手続きバイパス

en: Configure protection rules and automate threat detection. Reducing junk traffic also improves load times. |
ja[0]: 保護ルールを設定し、脅威検出を自動化します。ジャンクトラフィックを減らすことで、読み込み時間も改善されます。

en: Configure rate limiting - spam, flood, throttle, behavioral |
ja[0]: レート制限を設定 - スパム、フラッド、スロットル、行動

en: Configure reCaptcha |
ja[0]: reCaptcha を設定

en: Configure Redis host, port, authentication, and key prefix isolation. |
ja[0]: Redis ホスト、ポート、認証、キープレフィックスの分離を設定します。

en: Configure report period, timezone, and how statistics are counted. |
ja[0]: レポート期間、タイムゾーン、統計のカウント方法を設定します。

en: Configure security settings and automate bot detection to reduce server load and improve loading speed. |
ja[0]: セキュリティ設定を構成し、ボット検出を自動化してサーバー負荷を軽減し、読み込み速度を向上させます。

en: Configure simple bot detection - crawler, scraper, user-agent |
ja[0]: シンプルなボット検出を設定 - クローラー、スクレイパー、ユーザーエージェント

en: Configure what visitor data BotBlocker records for threat detection and analytics. |
ja[0]: BotBlocker が脅威検出と分析のために記録する訪問者データを設定します。

en: Confirm |
ja[0]: 確認

en: Confirm and activate |
ja[0]: 確認して有効化

en: Confirm that you are human: |
ja[0]: 人間であることを確認してください:

en: Conflicting plugins |
ja[0]: 競合するプラグイン

en: Connect |
ja[0]: 接続

en: Connect Cloud API now! |
ja[0]: 今すぐ Cloud API に接続!

en: Connect external services, caching and notifications |
ja[0]: 外部サービス、キャッシング、通知を接続

en: Connect now! |
ja[0]: 今すぐ接続!

en: Connected |
ja[0]: 接続済み

en: Connection error. Please try again. |
ja[0]: 接続エラー。もう一度お試しください。

en: Connection failed. |
ja[0]: 接続に失敗しました。

en: Connection failed. Check your bot token and chat ID. |
ja[0]: 接続に失敗しました。ボットトークンとチャット ID を確認してください。

en: Connection failed. Check your credentials and that the add-on is enabled. |
ja[0]: 接続に失敗しました。認証情報とアドオンが有効になっているか確認してください。

en: Connection filtering blocks suspicious connection methods used by bots and scrapers. |
ja[0]: 接続フィルタリングは、ボットやスクレイパーが使用する不審な接続方法をブロックします。

en: Connection ID: |
ja[0]: 接続 ID:

en: Connection info: |
ja[0]: 接続情報:

en: Connection OK! Check your Telegram chat for the test message. |
ja[0]: 接続成功！テストメッセージを Telegram チャットで確認してください。

en: Connection OK! Open your browser client to see the test event. |
ja[0]: 接続成功！テストイベントを確認するにはブラウザークライアントを開いてください。

en: Connection test successful! |
ja[0]: 接続テストに成功しました！

en: Connection test successful! You will receive the weekly digest here. |
ja[0]: 接続テスト成功！週刊ダイジェストをここで受け取ります。

en: Connection Types |
ja[0]: 接続タイプ

en: Contact us |
ja[0]: お問い合わせ

en: Contacts, documentation and server status |
ja[0]: お問い合わせ、ドキュメント、サーバーステータス

en: Content and Functionality |
ja[0]: コンテンツと機能

en: Context |
ja[0]: コンテキスト

en: Continue |
ja[0]: 続行

en: Control admin interface caching and statistics display settings. |
ja[0]: 管理画面のキャッシュと統計表示設定を制御します。

en: Control BotBlocker verification cookies: name, lifetime, salt, and security attributes. |
ja[0]: BotBlocker 検証 Cookie の名前、有効期間、ソルト、セキュリティ属性を制御します。

en: Control how BotBlocker verifies visitors, applies security rules, and manages hit limits. |
ja[0]: BotBlocker が訪問者を検証し、セキュリティルールを適用し、ヒット制限を管理する方法を制御します。

en: Control request velocity per IP with configurable thresholds, sliding windows, and subnet aggregation. |
ja[0]: 設定可能なしきい値、スライディングウィンドウ、サブネット集約を使用して、IP ごとのリクエスト速度を制御します。

en: Control XML-RPC access with IP allowlist support for IPv4 and IPv6. When enabled, only allowlisted IPs can access xmlrpc.php. When disabled, XML-RPC is fully blocked with allowlist bypass capability. |
ja[0]: IPv4 および IPv6 の IP 許可リストサポート付きで XML-RPC アクセスを制御します。有効化すると、許可リストに登録された IP のみが xmlrpc.php にアクセスできます。無効化すると、XML-RPC は完全にブロックされ、許可リストによるバイパス機能があります。

en: Cookie Alert |
ja[0]: Cookie 警告

en: Cookie Alert Settings |
ja[0]: Cookie 警告設定

en: Cookie and session |
ja[0]: Cookie とセッション

en: Cookie consent alert - GDPR, privacy notice |
ja[0]: Cookie 同意警告 - GDPR、プライバシー通知

en: Cookie Hits and Visitors |
ja[0]: Cookie のヒットと訪問者

en: Cookie Lifetime |
ja[0]: Cookie の有効期間

en: Cookie lifetime >= 1 day |
ja[0]: Cookie の有効期間 >= 1 日

en: Cookie Name |
ja[0]: Cookie 名

en: Cookie name used by BotBlocker. Changing it resets all existing cookies. |
ja[0]: BotBlocker が使用する Cookie 名です。変更すると既存のすべての Cookie がリセットされます。

en: Cookie notice |
ja[0]: Cookie 通知

en: Cookie notice text |
ja[0]: Cookie 通知テキスト

en: Cookie salt set |
ja[0]: Cookie ソルト設定

en: Cookie SameSite Policy |
ja[0]: Cookie SameSite ポリシー

en: Cookie SameSite policy (Lax/Strict) |
ja[0]: Cookie SameSite ポリシー (Lax/Strict)

en: Cookie Settings |
ja[0]: Cookie 設定

en: Cookies |
ja[0]: Cookie

en: Cookies are disabled in your browser. Enable cookies to continue. |
ja[0]: ブラウザーで Cookie が無効になっています。続行するには Cookie を有効化してください。

en: Copy |
ja[0]: コピー

en: Copy this command to your server crontab. |
ja[0]: このコマンドをサーバーの crontab にコピーしてください。

en: Copy to clipboard |
ja[0]: クリップボードにコピー

en: Could not build tree view. Switch to Flat view. |
ja[0]: ツリービューを構築できませんでした。フラットビューに切り替えます。

en: Could not download the ASN database (%s). Will retry automatically. |
ja[0]: ASN データベース (%s) をダウンロードできませんでした。自動的に再試行します。

en: Could not download the ASN database. Will retry automatically. |
ja[0]: ASN データベースをダウンロードできませんでした。自動的に再試行します。

en: Could not generate a secure token. Please try again. |
ja[0]: 安全なトークンを生成できませんでした。もう一度お試しください。

en: Could not sync the LLM provider list. Trusted LLM bots may not be recognized. |
ja[0]: LLM プロバイダーリストを同期できませんでした。信頼できる LLM ボットが認識されない可能性があります。

en: Could not sync the TLS fingerprint list. Bot detection may miss known clients. |
ja[0]: TLS フィンガープリントリストを同期できませんでした。ボット検出が既知のクライアントを見逃す可能性があります。

en: Country |
ja[0]: 国

en: Country (13), RKN (62), black UA (54), IPv6 (51), Cloudflare (55), proxy (56), PTR==IP (60), manual bans and rate limit are NEVER rescued. |
ja[0]: 国 (13)、RKN (62)、ブラック UA (54)、IPv6 (51)、Cloudflare (55)、プロキシ (56)、PTR==IP (60)、手動禁止、レート制限は決して救済されません。

en: Country added successfully. |
ja[0]: 国が正常に追加されました。

en: Country already added. |
ja[0]: 国はすでに追加されています。

en: Country blocking before WordPress starts |
ja[0]: WordPress 起動前の国ブロッキング

en: Country blocking in the MU layer |
ja[0]: MU レイヤーでの国ブロッキング

en: Country List |
ja[0]: 国リスト

en: Country rule deleted successfully. |
ja[0]: 国のルールが正常に削除されました。

en: Country rule not found. |
ja[0]: 国のルールが見つかりません。

en: Country rule toggled successfully. |
ja[0]: 国のルールが正常に切り替えられました。

en: Covered: WooCommerce wc-api / wc-ajax, WC REST, EDD, Give, Memberpress, RCP, PMPro, Surecart, plus payment-specific paths and admin-ajax actions for Stripe, PayPal, Mollie, Adyen, Braintree, Square, Razorpay, CloudPayments, WayForPay, LiqPay, Fondy, PayU, Klarna, Paystack, Flutterwave, GoCardless, Paddle, Authorize.Net, 2Checkout and many others. |
ja[0]: 対応: WooCommerce wc-api / wc-ajax, WC REST, EDD, Give, Memberpress, RCP, PMPro, Surecart、および Stripe、PayPal、Mollie、Adyen、Braintree、Square、Razorpay、CloudPayments、WayForPay、LiqPay、Fondy、PayU、Klarna、Paystack、Flutterwave、GoCardless、Paddle、Authorize.Net、2Checkout などの支払い固有のパスと admin-ajax アクション。

en: cPanel Cron Jobs |
ja[0]: cPanel Cron ジョブ

en: Create allow/block rules for IPs or subnets. Use import buttons to add search engines and white bots. |
ja[0]: IP またはサブネットの許可/ブロックルールを作成します。インポートボタンを使用して検索エンジンとホワイトボットを追加します。

en: Create now |
ja[0]: 今すぐ作成

en: Create reCaptcha keys |
ja[0]: reCaptcha キーを作成

en: Created the %post_type% %title%. |
ja[0]: %post_type% %title% を作成しました。

en: Critical |
ja[0]: 緊急

en: critical |
ja[0]: 重大

en: Critical only |
ja[0]: 重大のみ

en: Critical: |
ja[0]: 緊急:

en: Cron (Batch processing) |
ja[0]: Cron (バッチ処理)

en: Cron Interval |
ja[0]: Cron 間隔

en: Cron Jobs |
ja[0]: Cron ジョブ

en: Cron Settings |
ja[0]: Cron 設定

en: Cron Tasks - scheduler, jobs, automation |
ja[0]: Cron タスク - スケジューラー、ジョブ、自動化

en: CSP Configuration |
ja[0]: CSP 設定

en: CSP debug mode (Report-Only) |
ja[0]: CSP デバッグモード (レポートのみ)

en: cURL Command |
ja[0]: cURL コマンド

en: cURL command (for system cron) |
ja[0]: cURL コマンド（システム cron 用）

en: curl Extension Required |
ja[0]: curl 拡張機能が必要です

en: Current JA3 |
ja[0]: 現在の JA3

en: Current JA3 fingerprint received from your web server or Cloudflare. |
ja[0]: Web サーバーまたは Cloudflare から受信した現在の JA3 フィンガープリント。

en: Current JA4 |
ja[0]: 現在の JA4

en: Current JA4 fingerprint received from your web server. |
ja[0]: Web サーバーから受信した現在の JA4 フィンガープリント。

en: Current Protocol |
ja[0]: 現在のプロトコル

en: Custom block/allow rules |
ja[0]: カスタムブロック/許可ルール

en: Custom CSS |
ja[0]: カスタム CSS

en: Custom CSS for styling the cookie alert banner. |
ja[0]: Cookie アラートバナーのスタイル設定用カスタム CSS。

en: Custom development |
ja[0]: カスタム開発

en: Custom Login URL |
ja[0]: カスタムログイン URL

en: Custom Login URL is invalid. Use only letters, numbers, hyphens, or underscores, and do not use reserved WordPress login endpoints. |
ja[0]: カスタムログイン URL が間違っています。英字、数字、ハイフン、アンダースコアのみを使用し、予約された WordPress ログインエンドポイントは使用しないでください。

en: Custom login URL, login-lock, and anti-bot protections. |
ja[0]: カスタムログイン URL、ログインロック、アンチボット保護。

en: Custom message shown when the default login URL is accessed and behavior is set to Message. |
ja[0]: デフォルトのログイン URL にアクセスし、動作がメッセージに設定されている場合に表示されるカスタムメッセージ。

en: Custom Paths |
ja[0]: カスタムパス

en: Custom rules: IP, User-Agent, PTR, country, paths and headers |
ja[0]: カスタムルール: IP、User-Agent、PTR、国、パス、およびヘッダー

en: Custom security rules engine |
ja[0]: カスタムセキュリティルールエンジン

en: Daily cloud threat updates (signatures + networks) |
ja[0]: 毎日のクラウド脅威アップデート（シグネチャ + ネットワーク）

en: Daily signature updates & threat feeds |
ja[0]: 毎日のシグネチャアップデートと脅威フィード

en: Daily signature updates (5M+ patterns) |
ja[0]: 毎日のシグネチャアップデート (500万以上のパターン)

en: Daily Summary Backfill |
ja[0]: 毎日のサマリーバックフィル

en: Dark |
ja[0]: ダーク

en: Dashboard |
ja[0]: ダッシュボード

en: Dashboard - home, overview, main page |
ja[0]: ダッシュボード - ホーム、概要、メインページ

en: Dashboard counters and daily statistics will be reset. |
ja[0]: ダッシュボードのカウンターと毎日の統計がリセットされます。

en: Data |
ja[0]: データ

en: Data and notifications |
ja[0]: データと通知

en: Data Log & Processing |
ja[0]: データログ & 処理

en: Data Log &amp; Processing |
ja[0]: データログ &amp; 処理

en: Data Log and Processing |
ja[0]: データログと処理

en: Database |
ja[0]: データベース

en: Database Findings |
ja[0]: データベース検出結果

en: Database has been reinstalled successfully. |
ja[0]: データベースが正常に再インストールされました。

en: Database Index: |
ja[0]: データベースインデックス:

en: Database reinstalled successfully! |
ja[0]: データベースの再インストールが正常に完了しました！

en: Database Repair and Optimization |
ja[0]: データベースの修復と最適化

en: database rows |
ja[0]: データベース行

en: Database, cache, maintenance |
ja[0]: データベース、キャッシュ、メンテナンス

en: Date |
ja[0]: 日付

en: Date/Time |
ja[0]: 日付/時刻

en: Daylight Saving Time |
ja[0]: 夏時間

en: Daylight saving time adjustment |
ja[0]: 夏時間の調整

en: days |
ja[0]: 日

en: days remaining |
ja[0]: 残り日数

en: Days to include in reports. |
ja[0]: レポートに含める日数

en: db rows |
ja[0]: DB行

en: Deactivate |
ja[0]: 停止する

en: Deactivate WPS Hide Login to use these settings. |
ja[0]: これらの設定を使用するには WPS Hide Login を停止してください。

en: Deactivated the plugin %plugin%. |
ja[0]: プラグイン %plugin% を停止しました。

en: Debug WordPress |
ja[0]: WordPress デバッグ

en: Deep Code Analysis |
ja[0]: 詳細コード分析

en: Deep code analysis (catches more, costs more) |
ja[0]: 詳細コード分析 (検出数が多く、コストが高くなります)

en: Deep Scan |
ja[0]: 詳細スキャン

en: Deep scan (ignore metadata cache) |
ja[0]: 詳細スキャン (メタデータキャッシュを無視)

en: default |
ja[0]: デフォルト

en: Default |
ja[0]: デフォルト

en: Define a unique prefix for all Memcached keys to avoid conflicts with other applications using the same cache server. |
ja[0]: すべての Memcached キーに一意の接頭辞を定義して、同じキャッシュサーバーを使用する他のアプリケーションとの競合を避けます。

en: Define a unique prefix for all Redis keys to organize data and prevent conflicts with other applications using the same Redis instance. |
ja[0]: すべての Redis キーに一意の接頭辞を定義して、データを整理し、同じ Redis インスタンスを使用する他のアプリケーションとの競合を防ぎます。

en: Delete |
ja[0]: 削除

en: delete |
ja[0]: 削除

en: Delete all visitor records and statistics |
ja[0]: すべての訪問者記録と統計を削除

en: Delete Expired Transients |
ja[0]: 期限切れトランジェントの削除

en: Delete the file |
ja[0]: ファイルを削除

en: Delete this file for good? |
ja[0]: このファイルを完全に削除しますか？

en: Delete this file for good? This cannot be undone. |
ja[0]: このファイルを完全に削除しますか？この操作は元に戻せません。

en: Delete this file? |
ja[0]: このファイルを削除しますか ?

en: Deleted comment #%object_id%. |
ja[0]: コメント #%object_id% を削除しました。

en: Deleted the file #%object_id%. |
ja[0]: ファイル #%object_id% を削除しました。

en: Deleted the plugin %plugin%. |
ja[0]: プラグイン %plugin% を削除しました。

en: Deleted the theme %theme%. |
ja[0]: テーマ %theme% を削除しました。

en: Deployed |
ja[0]: デプロイ済み

en: Describe your issue |
ja[0]: 問題を説明してください

en: Detail Rows per Category |
ja[0]: カテゴリーごとの詳細行

en: Detailed logs of all blocks |
ja[0]: すべてのブロックの詳細ログ

en: Details |
ja[0]: 詳細

en: Detect active ad blockers. May affect legitimate users with ad-blocking extensions. |
ja[0]: アクティブな広告ブロッカーを検出します。広告ブロック拡張機能を使用している正当なユーザーに影響を与える可能性があります。

en: Detect hosting |
ja[0]: ホスティング検出

en: Detect tampered browser properties (navigator, plugins). |
ja[0]: 改ざんされたブラウザプロパティ (navigator、plugins) を検出します。

en: Detected / auto-compatible |
ja[0]: 検出済み / 自動互換

en: Detection |
ja[0]: 検出

en: Detection and connectivity |
ja[0]: 検出と接続性

en: Development Mode Active |
ja[0]: 開発モード有効

en: Development services |
ja[0]: 開発サービス

en: Device |
ja[0]: 端末

en: Device API Verification |
ja[0]: 端末API検証

en: Device API verification |
ja[0]: 端末API検証

en: Device Detection: |
ja[0]: 端末検出:

en: Device Types |
ja[0]: 端末タイプ

en: Diagnostics |
ja[0]: 診断

en: Directory names to skip. One per line. |
ja[0]: スキップするディレクトリ名。1行に1つ。

en: Disable |
ja[0]: 無効化

en: Disable Comments |
ja[0]: コメントを無効化

en: Disable current check |
ja[0]: 現在のチェックを無効化

en: Disable Dashicons |
ja[0]: Dashicons を無効化

en: Disable Embeds |
ja[0]: 埋め込みを無効化

en: Disable Emojis |
ja[0]: 絵文字を無効化

en: Disable reCaptcha for IPv6 visitors |
ja[0]: IPv6訪問者に対してreCaptchaを無効化

en: Disable reCaptcha v3 for IPv6 visitors. Google reCaptcha v3 does not support IPv6 scoring, so visitors from IPv6 addresses will bypass reCaptcha checks. |
ja[0]: IPv6訪問者に対してreCaptcha v3を無効化します。Google reCaptcha v3はIPv6スコアリングをサポートしていないため、IPv6アドレスからの訪問者はreCaptchaチェックをバイパスします。

en: Disable renames the file so WordPress stops running it. The file stays on the server, so you can turn it back on anytime - safe way to test if a file causes a problem. Delete removes it for good. |
ja[0]: 無効化するとファイル名が変更され、WordPress がそのファイルを実行しなくなります。ファイルはサーバーに残るため、いつでも元に戻せます。ファイルが問題の原因かどうかを安全にテストする方法です。削除すると完全に取り除かれます。

en: Disable RSS Feeds |
ja[0]: RSSフィードを無効化

en: Disable Self Pingbacks |
ja[0]: 自己ピンバックを無効化

en: Disable XML-RPC |
ja[0]: XML-RPCを無効化

en: Disabled |
ja[0]: 無効

en: disabled |
ja[0]: 無効化

en: Disabled (Legacy) |
ja[0]: 無効化 (レガシー)

en: Disabled (Wildcard *) |
ja[0]: 無効化 (ワイルドカード *)

en: Disabled Behavior |
ja[0]: 無効化の動作

en: Disabled by default so custom paths cannot scan arbitrary server locations. |
ja[0]: デフォルトでは無効化されているため、カスタムパスが任意のサーバーの場所をスキャンできません。

en: Disabled by default. When off, the plugin behaves exactly as before — no rescue, no extra checks. |
ja[0]: デフォルトでは無効です。オフの場合、プラグインは以前とまったく同じように動作し、レスキューや追加のチェックは行われません。

en: Disables all RSS feeds on the site. |
ja[0]: サイトのすべての RSS フィードを無効化します。

en: Disables comments site-wide. |
ja[0]: サイト全体のコメントを無効化します。

en: Disables oEmbed discovery and embedding from external sites. |
ja[0]: 外部サイトからの oEmbed 発見と埋め込みを無効化します。

en: Disables XML-RPC. Required by some plugins (Jetpack, etc.) and the WordPress mobile app. |
ja[0]: XML-RPC を無効化します。一部のプラグイン (Jetpack など) や WordPress モバイルアプリでは必要です。

en: Disabling Early Init mode may reduce protection against advanced bots. Are you sure you want to proceed? |
ja[0]: Early Init モードを無効化すると、高度なボットに対する保護が低下する可能性があります。本当に続行してもよいですか ?

en: Disconnect |
ja[0]: 切断

en: Display |
ja[0]: 表示

en: Displays a lightweight first-party cookie notice for visitors and stores consent locally in a BotBlocker-named cookie. Use it for simple privacy notices where no external consent platform is required. Configure message text, policy link, button label, theme, position, and optional CSS. |
ja[0]: 訪問者に軽量なファーストパーティ Cookie 通知を表示し、同意を BotBlocker という名前の Cookie にローカルに保存します。外部の同意プラットフォームが不要なシンプルなプライバシー通知に使用します。メッセージテキスト、ポリシーリンク、ボタンラベル、テーマ、位置、オプションの CSS を設定します。

en: Docs and FAQs |
ja[0]: ドキュメントと FAQ

en: Documentation |
ja[0]: ドキュメント

en: Dog |
ja[0]: 犬

en: Download as JSON |
ja[0]: JSON としてダウンロード

en: Download backup codes |
ja[0]: バックアップコードをダウンロード

en: Download Debug Log |
ja[0]: デバッグログをダウンロード

en: Download WordPress debug log file |
ja[0]: WordPress デバッグログファイルをダウンロード

en: Drop-in |
ja[0]: ドロップイン

en: Dump file for table %s not found. |
ja[0]: テーブル %s のダンプファイルが見つかりません。

en: Dynamic Digit Captcha |
ja[0]: 動的数字キャプチャ

en: Dynamic Shape Captcha |
ja[0]: 動的図形キャプチャ

en: E-commerce software detected on this site. Enabling this option is strongly recommended. |
ja[0]: このサイトで eコマースソフトウェアが検出されました。このオプションを有効化することを強く推奨します。

en: e.g. 173.245.48.0/20 |
ja[0]: 例: 173.245.48.0/20

en: Each method targets a specific bot weakness. Some privacy tools may trigger false positives. |
ja[0]: 各手法は特定のボットの弱点を狙っています。一部のプライバシーツールは誤検出を引き起こす可能性があります。

en: Eagle |
ja[0]: イーグル

en: Early Init |
ja[0]: 早期初期化

en: Early init |
ja[0]: 早期初期化

en: Early Init - before WordPress loads |
ja[0]: Early Init - WordPress 読み込み前

en: Early Init - before WP loads |
ja[0]: Early Init - WP 読み込み前

en: Early Init and MU modes drop blacklisted IPs at the first gate - no WordPress load, no overhead. This saves CPU time by skipping heavier logic for junk traffic before it reaches the main shield. |
ja[0]: Early Init と MU モードでは、ブラックリストに登録された IP を最初のゲートでドロップします - WordPress の読み込みはなく、オーバーヘッドもありません。これにより、メインシールドに到達する前にジャンクトラフィックのより重いロジックをスキップすることで CPU 時間を節約します。

en: Early Init and MU plugin modes reject requests at the first gate: IPs on the blacklist (bots, malicious networks, previously blocked) are dropped before heavier logic runs. With Early Init, WordPress does not load at all - saving memory and CPU. The MU plugin filters before regular plugins and the theme. Only clean traffic proceeds; junk is dropped as early as possible. |
ja[0]: Early Init と MU プラグインモードでは、最初のゲートでリクエストを拒否します。ブラックリストに載っている IP (ボット、悪意のあるネットワーク、以前にブロックされたもの) は、より重いロジックが実行される前にドロップされます。Early Init を使用すると、WordPress はまったく読み込まれないため、メモリと CPU を節約します。MU プラグインは通常のプラグインやテーマの前にフィルタリングします。クリーンなトラフィックのみが通過し、ジャンクは可能な限り早くドロップされます。

en: Early Init failed and was switched off to keep the site running. |
ja[0]: 早期初期化に失敗したため、サイトを稼働し続けるためにオフに切り替えました。

en: Early Init is enabled |
ja[0]: 早期初期化が有効です

en: Early Init provides instant IP bans. Custom IPv4/IPv6 lists can be uploaded in any mode - see %s. |
ja[0]: Early Init は即時の IP 禁止を提供します。カスタム IPv4/IPv6 リストはどのモードでもアップロードできます - %s を参照してください。

en: Early Init requires an active PRO license |
ja[0]: 早期初期化には有効な PRO ライセンスが必要です

en: Early Init requires Cloud API and the Early Init addon to be enabled. |
ja[0]: Early Init には Cloud API と Early Init アドオンが有効化されている必要があります。

en: Early Init requires the Early Init addon to be enabled. Please enable it on the Addons page. |
ja[0]: Early Init には Early Init アドオンが有効化されている必要があります。アドオンページで有効化してください。

en: Early Init Settings |
ja[0]: Early Init 設定

en: Early Init Status |
ja[0]: Early Init ステータス

en: Early init: filtering before WordPress loads |
ja[0]: Early init: WordPress 読み込み前にフィルタリング

en: Early initialization (pre-WordPress block) |
ja[0]: Early initialization (WordPress 前ブロック)

en: Early initialization - block before WordPress loads |
ja[0]: Early initialization - WordPress 読み込み前にブロック

en: Early initialization disabled. Enable it for earlier IP filtering. |
ja[0]: Early initialization は無効化されています。より早い IP フィルタリングのために有効化してください。

en: Early initialization disabled. Its functions are handled by the active MU plugin. |
ja[0]: Early initialization は無効化されています。その機能は有効な MU プラグインによって処理されます。

en: Early initialization enabled. IP blacklist and base rule filtering run before WordPress loads. MU mode is not required. |
ja[0]: Early initialization は有効化されています。IP ブラックリストとベースルールフィルタリングが WordPress 読み込み前に実行されます。MU モードは必要ありません。

en: Early initialization requires PRO license. |
ja[0]: Early initialization には PRO ライセンスが必要です。

en: Early Initialization runs BotBlocker before WordPress core loads. Blocks malicious bots and unwanted traffic before they reach your site. |
ja[0]: Early Initialization は BotBlocker を WordPress コアが読み込まれる前に実行します。悪意のあるボットや不要なトラフィックがサイトに到達する前にブロックします。

en: Early Phase |
ja[0]: 早期フェーズ

en: Early Phase settings control how BotBlocker loads before WordPress fully initializes. Toggle Early Init and MU-plugin for earlier bot filtering at the earliest possible stage. |
ja[0]: 早期フェーズ設定は、WordPress が完全に初期化される前に BotBlocker がどのように読み込まれるかを制御します。早期 Init と MU-プラグインを切り替えて、可能な限り早い段階でボットフィルタリングを行います。

en: Early Phase toggles |
ja[0]: 早期フェーズの切り替え

en: Early protection: bad requests are rejected before WordPress loads |
ja[0]: 早期保護: WordPress が読み込まれる前に不正なリクエストが拒否されます

en: Early-init is enabled but required runtime files are missing, so pre-WordPress protection is not running. Reinstall the add-on or toggle Early-Init off and on to regenerate the files. |
ja[0]: Early-Init は有効ですが、必要なランタイムファイルが見つからないため、WordPress 以前の保護が実行されていません。アドオンを再インストールするか、Early-Init をオフにしてからオンにしてファイルを再生成してください。

en: Early-Init Protection Inactive |
ja[0]: Early-Init 保護が非アクティブ

en: Easy scaling |
ja[0]: 簡単なスケーリング

en: Echo Mode (Testing) |
ja[0]: エコーモード (テスト)

en: Echo Mode Active |
ja[0]: エコーモード有効

en: Edit |
ja[0]: 編集

en: Edit ASN Rule |
ja[0]: ASN ルールを編集

en: Edit Generic Rule |
ja[0]: 汎用ルールを編集

en: Edit IPv4 Rule |
ja[0]: IPv4 ルールを編集

en: Edit IPv6 Rule |
ja[0]: IPv6 ルールを編集

en: Edit Path Rule |
ja[0]: パスルールを編集

en: Edit Proxy Rule |
ja[0]: プロキシルールを編集

en: Edit Trusted Bot |
ja[0]: 信頼できるボットを編集

en: Edited comment #%object_id%. |
ja[0]: コメント #%object_id% を編集しました。

en: Elapsed time |
ja[0]: 経過時間

en: email |
ja[0]: メールアドレス

en: Email |
ja[0]: メールアドレス

en: Email is required. |
ja[0]: メールアドレスは必要です。

en: Email notifications |
ja[0]: メール通知

en: Email sent successfully. |
ja[0]: メールが正常に送信されました。

en: Emergency assistance (24h) |
ja[0]: 緊急サポート (24時間)

en: Emergency support (24h) |
ja[0]: 緊急サポート (24時間)

en: Emoji Support |
ja[0]: 絵文字サポート

en: Empty |
ja[0]: 空

en: Empty Accept-Language |
ja[0]: 空の Accept-Language

en: Empty User-Agent |
ja[0]: 空の User-Agent

en: Empty User-Agent blocking |
ja[0]: 空の User-Agent ブロック

en: Emulate AI response locally without API key. Uses keyword heuristics to classify comments. Disable when real API is available. |
ja[0]: API キーなしでローカルに AI 応答をエミュレートします。キーワードヒューリスティックを使用してコメントを分類します。実際の API が利用可能な場合は無効化してください。

en: Enable |
ja[0]: 有効化

en: Enable %s directive in X-Robots-Tag headers |
ja[0]: X-Robots-Tag ヘッダーで %s ディレクティブを有効化

en: Enable AI Anti-Spam |
ja[0]: AI スパム対策を有効化

en: Enable Audit Log |
ja[0]: 監査ログを有効化

en: Enable automatic background scans at regular intervals. |
ja[0]: 定期的な自動バックグラウンドスキャンを有効化します。

en: Enable automatic truth-source checks at regular intervals. |
ja[0]: 定期的な自動真実ソースチェックを有効化します。

en: Enable Basic Security Headers |
ja[0]: 基本セキュリティヘッダーを有効化

en: Enable basic security headers |
ja[0]: 基本セキュリティヘッダーを有効化

en: Enable Behavioral Analysis |
ja[0]: 行動分析を有効化

en: Enable BotBlocker in WordPress Connectors |
ja[0]: WordPress コネクターで BotBlocker を有効化

en: Enable BotBlocker Two-Factor Authentication for %s |
ja[0]: %s の BotBlocker 2要素認証を有効化

en: Enable BotBlocker Two-Factor Authentication for enhanced security. |
ja[0]: セキュリティ強化のため BotBlocker 2要素認証を有効化します。

en: Enable common protection headers: X-Frame-Options, X-Content-Type-Options, X-XSS-Protection, Referrer-Policy, and X-Permitted-Cross-Domain-Policies. |
ja[0]: 一般的な保護ヘッダーを有効化: X-Frame-Options、X-Content-Type-Options、X-XSS-Protection、Referrer-Policy、X-Permitted-Cross-Domain-Policies。

en: Enable Content-Security-Policy |
ja[0]: Content-Security-Policy を有効化

en: Enable Cookie Alert |
ja[0]: Cookie アラートを有効化

en: Enable Cross-Origin-Opener-Policy |
ja[0]: Cross-Origin-Opener-Policy を有効化

en: Enable Early Init addon |
ja[0]: Early Init アドオンを有効化

en: Enable empty User-Agent blocking |
ja[0]: 空の User-Agent ブロックを有効化

en: Enable GEO blocking in Early Init to reject blocked countries before WordPress even starts. |
ja[0]: WordPress が起動する前にブロックされた国を拒否するために、早期初期化で GEO ブロックを有効化します。

en: Enable GEO blocking in the MU layer to filter blocked countries before WordPress loads plugins. |
ja[0]: WordPress がプラグインを読み込む前にブロックされた国を絞り込むために、MU 層で GEO ブロックを有効化します。

en: Enable HSTS Header |
ja[0]: HSTS ヘッダーを有効化

en: Enable HSTS header |
ja[0]: HSTS ヘッダーを有効化

en: Enable HTTP to HTTPS Redirect |
ja[0]: HTTP から HTTPS へのリダイレクトを有効化

en: Enable HTTP to HTTPS Redirect (301) |
ja[0]: HTTP から HTTPS へのリダイレクト (301) を有効化

en: Enable HTTPS Protocol Protection |
ja[0]: HTTPS プロトコル保護を有効化

en: Enable In-App Browser Mode |
ja[0]: アプリ内ブラウザーモードを有効化

en: Enable it first. |
ja[0]: 最初にそれを有効化してください。

en: Enable JA3/JA4 TLS fingerprint analysis for bot detection. Requires fingerprint headers from web server. |
ja[0]: ボット検出のために JA3/JA4 TLS フィンガープリント分析を有効化します。Web サーバーからのフィンガープリントヘッダーが必要です。

en: Enable JavaScript verification |
ja[0]: JavaScript検証を有効化

en: Enable Logging |
ja[0]: ログ記録を有効化

en: Enable Login Brute-Force Protection |
ja[0]: ログインブルートフォース保護を有効化

en: Enable Malware Scanner |
ja[0]: マルウェアスキャナーを有効化

en: Enable malware scanner controls |
ja[0]: マルウェアスキャナーの操作を有効化

en: Enable Memcached counters |
ja[0]: Memcachedカウンターを有効化

en: Enable Mixed Content Auto-Fix |
ja[0]: 混在コンテンツ自動修正を有効化

en: Enable MU plugin mode |
ja[0]: MUプラグインモードを有効化

en: Enable MU-plugin |
ja[0]: MU プラグインを有効化

en: Enable Origin-Agent-Cluster |
ja[0]: Origin-Agent-Cluster を有効化

en: Enable Permissions-Policy |
ja[0]: Permissions-Policyを有効化

en: Enable PTR cache in database |
ja[0]: データベース内のPTRキャッシュを有効化

en: Enable Rate Limiting |
ja[0]: レート制限を有効化

en: Enable reCaptcha v3 protection |
ja[0]: reCaptcha v3保護を有効化

en: Enable Redis counters |
ja[0]: Redisカウンターを有効化

en: Enable Redis or Memcached |
ja[0]: Redis または Memcached を有効化

en: Enable remaining |
ja[0]: 残りを有効化

en: Enable Reputation |
ja[0]: レピュテーションを有効化

en: Enable scheduled background scan |
ja[0]: スケジュールされたバックグラウンドスキャンを有効化

en: Enable Scheduled Scan |
ja[0]: 定期スキャンを有効化

en: Enable Security Headers |
ja[0]: セキュリティヘッダーを有効化

en: Enable security headers group |
ja[0]: セキュリティヘッダーグループを有効化

en: Enable the addon to start a scan. |
ja[0]: アドオンを有効化してスキャンを開始してください。

en: Enable the Core Rate Inspector first. |
ja[0]: 最初にCore Rate Inspectorを有効化してください。

en: Enable the malware scanner and its settings. You can disable it to hide the scanner UI and prevent any scans, while keeping the settings intact for later use. |
ja[0]: マルウェアスキャナーとその設定を有効化します。無効化するとスキャナーUIが非表示になり、スキャンが実行されなくなりますが、設定は後で使用するために保持されます。

en: Enable the truth source comparator and its settings. Disable to hide the UI while preserving settings. |
ja[0]: 信頼性ソース比較機能とその設定を有効化します。無効化するとUIが非表示になりますが、設定は保持されます。

en: Enable the weekly digest pushed to your browser via Pusher Channels. |
ja[0]: Pusher Channels 経由でブラウザーにプッシュされる週次ダイジェストを有効化します。

en: Enable this option to display a simple cookie notice to your visitors. |
ja[0]: このオプションを有効化すると、訪問者にシンプルなCookie通知が表示されます。

en: Enable TLS Fingerprint Check |
ja[0]: TLSフィンガープリントチェックを有効化

en: Enable TLS Fingerprint Check and save settings before syncing. |
ja[0]: TLS フィンガープリントチェックを有効化し、同期前に設定を保存してください。

en: Enable Truth Source Comparator |
ja[0]: 信頼性ソース比較機能を有効化

en: Enable truth source comparator |
ja[0]: 信頼性ソース比較機能を有効化

en: Enable Two-Factor Authentication |
ja[0]: 2要素認証を有効化

en: Enable Two-Factor Authentication (2FA) for all administrator accounts. It adds an essential layer of security that stops 99% of automated credential stuffing and brute-force attacks from accessing your dashboard. |
ja[0]: すべての管理者アカウントで2要素認証 (2FA) を有効化します。これにより、自動化されたクレデンシャルスタッフィングやブルートフォース攻撃の99%がダッシュボードへのアクセスを阻止する重要なセキュリティ層が追加されます。

en: Enable XML-RPC Tunnel |
ja[0]: XML-RPCトンネルを有効化

en: Enabled |
ja[0]: 有効

en: Enabled (Explicit headers) |
ja[0]: 有効 (明示的ヘッダー)

en: Enabled (Recommended) |
ja[0]: 有効 (推奨)

en: Enforce IP / ASN Rules for Payment Callbacks |
ja[0]: 支払いコールバックにIP / ASNルールを適用

en: Enforces HTTPS, handles protocol redirection, and fixes mixed content. |
ja[0]: HTTPS を強制し、プロトコルリダイレクトを処理し、混在コンテンツを修正します。

en: Engine Parameter Checks |
ja[0]: エンジンパラメータチェック

en: Engine parameter checks |
ja[0]: エンジンパラメータチェック

en: English |
ja[0]: 英語

en: Enhance speed, security and user experience with official BotBlocker add-ons. |
ja[0]: 公式BotBlockerアドオンで速度、セキュリティ、ユーザー体験を向上させましょう。

en: Enter 6-digit code from app |
ja[0]: アプリから6桁のコードを入力

en: Enter a 6-digit TOTP code |
ja[0]: 6桁のTOTPコードを入力

en: Enter license key |
ja[0]: ライセンスキーを入力

en: Enter Redis server authentication password if required. Leave empty if Redis server does not require authentication. |
ja[0]: 必要に応じてRedisサーバーの認証パスワードを入力してください。Redisサーバーが認証を必要としない場合は空欄にしてください。

en: Enter single IP or CIDR (e.g. 198.51.100.0/24 or 2001:db8::/32). |
ja[0]: 単一IPまたはCIDRを入力してください (例: 198.51.100.0/24 または 2001:db8::/32)。

en: Enter the 6-digit code from the app: |
ja[0]: アプリから6桁のコードを入力してください:

en: Enter the code to confirm login |
ja[0]: ログインを確認するためのコードを入力してください

en: Enter the Memcached server port number. Standard port is 11211 for most Memcached installations. |
ja[0]: Memcachedサーバーのポート番号を入力してください。標準ポートはほとんどのMemcachedインストールで11211です。

en: Enter the network mask (e.g., 173.245.48.0/20) |
ja[0]: ネットワークマスクを入力してください (例: 173.245.48.0/20)

en: Enter the Redis server port number. Standard port is 6379 for most Redis installations. |
ja[0]: Redisサーバーのポート番号を入力してください。標準ポートはほとんどのRedisインストールで6379です。

en: Enter your email |
ja[0]: メールアドレスを入力してください

en: Enter your Google reCaptcha v2 secret key. This private key is used to verify user responses on the server side and should be kept confidential. |
ja[0]: Google reCaptcha v2 のシークレットキーを入力してください。この秘密キーはサーバー側でユーザーの応答を検証するために使用され、機密として保持する必要があります。

en: Enter your Google reCaptcha v2 site and secret keys below. |
ja[0]: 以下に、Google reCaptcha v2 のサイトキーとシークレットキーを入力してください。

en: Enter your Google reCaptcha v2 site key obtained from Google reCaptcha console. This key is used to display the Captcha challenge on your website forms. |
ja[0]: Google reCaptcha コンソールから取得した Google reCaptcha v2 のサイトキーを入力してください。このキーは、サイトのフォームに Captcha チャレンジを表示するために使用されます。

en: Enter your Google reCaptcha v3 secret key. This private key verifies user authenticity scores and determines bot likelihood for enhanced security. |
ja[0]: Google reCaptcha v3 のシークレットキーを入力してください。この秘密キーはユーザーの信頼性スコアを検証し、セキュリティ強化のためにボットの可能性を判断します。

en: Enter your name |
ja[0]: 名前を入力してください

en: Error & Access |
ja[0]: エラー & アクセス

en: Error &amp; Access |
ja[0]: エラー &amp; アクセス

en: Error and Access Settings |
ja[0]: エラーとアクセス設定

en: Error applying profile |
ja[0]: プロフィールの適用中にエラーが発生しました

en: Error Code: |
ja[0]: エラーコード:

en: Error Logging |
ja[0]: エラーログ

en: Error:  |
ja[0]: エラー:

en: Errors |
ja[0]: エラー

en: Event |
ja[0]: イベント

en: Every %d hour | Every %d hours
ja[0]: %d時間ごと

en: Every %d min |
ja[0]: %d分ごと

en: Every %d s |
ja[0]: %d秒ごと

en: Every 15 Minutes |
ja[0]: 15分ごと

en: Every 15 minutes |
ja[0]: 15分ごと

en: Every 30 Minutes |
ja[0]: 30分ごと

en: Every 30 minutes |
ja[0]: 30分ごと

en: Every 5 Days |
ja[0]: 5日ごと

en: Every 5 Minutes |
ja[0]: 5分ごと

en: Every 5 minutes |
ja[0]: 5分ごと

en: Every day |
ja[0]: 毎日

en: Every mapped domain stops resolving to its site. On a network that uses domain mapping this takes those sites offline. |
ja[0]: マッピングされたすべてのドメインがそのサイトへの解決を停止します。ドメインマッピングを使用するサイトネットワークでは、これらのサイトがオフラインになります。

en: Example: |
ja[0]: 例:

en: exclude payment callbacks to avoid blocking them - |
ja[0]: 支払いコールバックを除外してブロックを回避 -

en: Excluded Path Segments |
ja[0]: 除外パスセグメント

en: Exclusions |
ja[0]: 除外

en: Exec-Only Mode |
ja[0]: Exec-Only モード

en: Exec-only mode (PHP/JS/htaccess only) |
ja[0]: Exec-only モード (PHP/JS/htaccess のみ)

en: Expand all |
ja[0]: すべて展開

en: Expiration date/time for this rule |
ja[0]: このルールの有効期限日時

en: Expired rules: |
ja[0]: 期限切れルール:

en: Expires |
ja[0]: 有効期限

en: Explore PRO |
ja[0]: PRO を見る

en: Export |
ja[0]: エクスポート

en: Export CSV |
ja[0]: CSV エクスポート

en: Export current settings and data. |
ja[0]: 現在の設定とデータをエクスポートします。

en: Export data and settings |
ja[0]: データと設定をエクスポート

en: Export Excel |
ja[0]: Excel エクスポート

en: Export failed. |
ja[0]: エクスポートに失敗しました。

en: Export rules to JSON - backup, save, download |
ja[0]: ルールを JSON にエクスポート - バックアップ、保存、ダウンロード

en: Extended Captcha Check |
ja[0]: 拡張 Captcha チェック

en: Extended heuristic and behavioral rules |
ja[0]: 拡張ヒューリスティックおよび行動ルール

en: Extends mixed content fixing to WordPress admin pages. Enable this if you see mixed content warnings in the admin area. |
ja[0]: WordPress 管理ページの混合コンテンツ修正を拡張します。管理エリアで混合コンテンツの警告が表示される場合は、これを有効にしてください。

en: Extension Missing |
ja[0]: 拡張機能がありません

en: External header check services |
ja[0]: 外部ヘッダーチェックサービス

en: Extra Connection Types |
ja[0]: その他の接続タイプ

en: Extra files (e.g. Pro build). Not verified - review optional. |
ja[0]: その他のファイル (例: Pro ビルド)。未検証 - 確認は任意です。

en: Extra modules |
ja[0]: その他のモジュール

en: Extra Options |
ja[0]: その他のオプション

en: Extract and store visitor browser name and version from User-Agent header. |
ja[0]: User-Agent ヘッダーから訪問者のブラウザー名とバージョンを抽出して保存します。

en: Extract and store visitor device category (PC, Phone, Tablet, TV, Box) from User-Agent header. |
ja[0]: User-Agent ヘッダーから訪問者の端末カテゴリー (PC、Phone、Tablet、TV、Box) を抽出して保存します。

en: Extract and store visitor operating system from User-Agent header. |
ja[0]: User-Agent ヘッダーから訪問者のオペレーティングシステムを抽出して保存します。

en: Failed Attempt Time Window (seconds) |
ja[0]: 失敗試行時間枠 (秒)

en: Failed Attempt Time Window (seconds): |
ja[0]: 失敗試行時間枠 (秒):

en: Failed attempts allowed before blocking the IP. |
ja[0]: IP をブロックする前に許可される失敗試行回数。

en: Failed Attempts Before Blocking |
ja[0]: ブロック前の失敗試行回数

en: Failed Attempts Before Blocking: |
ja[0]: ブロック前の失敗試行回数:

en: Failed backup:  |
ja[0]: バックアップ失敗:

en: Failed import:  |
ja[0]: インポート失敗:

en: Failed login attempt for %login%. |
ja[0]: %login% のログイン試行に失敗しました。

en: Failed to activate %s. |
ja[0]: %s の有効化に失敗しました。

en: Failed to add country. |
ja[0]: 国を追加できませんでした。

en: Failed to auto-update add-on(s): %s. Please retry from the Add-ons page. |
ja[0]: アドオンの自動更新に失敗しました: %s。アドオンページから再試行してください。

en: Failed to backup existing add-on. |
ja[0]: 既存アドオンのバックアップに失敗しました。

en: Failed to backup the existing add-on. |
ja[0]: 既存アドオンのバックアップに失敗しました。

en: Failed to cancel scan. |
ja[0]: スキャンのキャンセルに失敗しました。

en: Failed to clear %s rules. |
ja[0]: %s ルールのクリアに失敗しました。

en: Failed to clear ASN rules. |
ja[0]: ASN ルールのクリアに失敗しました。

en: Failed to clear ASN rules:  |
ja[0]: ASN ルールのクリアに失敗しました:

en: Failed to clear countries. |
ja[0]: 国をクリアできませんでした。

en: Failed to clear IPv4 rules:  |
ja[0]: IPv4 ルールのクリアに失敗しました:

en: Failed to clear IPv6 rules:  |
ja[0]: IPv6 ルールのクリアに失敗しました:

en: Failed to clear log file. |
ja[0]: ログファイルのクリアに失敗しました。

en: Failed to clear object cache. |
ja[0]: オブジェクトキャッシュのクリアに失敗しました。

en: Failed to clear paths. |
ja[0]: パスのクリアに失敗しました。

en: Failed to clear paths:  |
ja[0]: パスのクリアに失敗しました:

en: Failed to clear proxies. |
ja[0]: プロキシのクリアに失敗しました。

en: Failed to clear proxies:  |
ja[0]: プロキシのクリアに失敗しました:

en: Failed to clear rules. |
ja[0]: ルールのクリアに失敗しました。

en: Failed to clear rules:  |
ja[0]: ルールのクリアに失敗しました:

en: Failed to clear TLS fingerprints:  |
ja[0]: TLS フィンガープリントのクリアに失敗しました:

en: Failed to clear transients. |
ja[0]: トランジェントのクリアに失敗しました。

en: Failed to clear visitors data. |
ja[0]: 訪問者データのクリアに失敗しました。

en: Failed to clear white bots. |
ja[0]: ホワイトボットのクリアに失敗しました。

en: Failed to clear white bots:  |
ja[0]: ホワイトボットのクリアに失敗しました:

en: Failed to configure Early Init. Check filesystem permissions and try again, or set up Early Init manually. |
ja[0]: Early Init の設定に失敗しました。ファイルシステムの権限を確認して再試行するか、手動でEarly Initを設定してください。

en: Failed to connect to Cloud API. Try again later. |
ja[0]: Cloud API への接続に失敗しました。後でもう一度お試しください。

en: Failed to create %s rule. |
ja[0]: %s ルールの作成に失敗しました。

en: Failed to create a temporary add-on folder. |
ja[0]: 一時アドオンフォルダーの作成に失敗しました。

en: Failed to create ASN rule. |
ja[0]: ASN ルールの作成に失敗しました。

en: Failed to create ASN rule:  |
ja[0]: ASN ルールの作成に失敗しました:

en: Failed to create backup file. |
ja[0]: バックアップファイルの作成に失敗しました。

en: Failed to create IPv4 rule:  |
ja[0]: IPv4 ルールの作成に失敗しました:

en: Failed to create IPv6 rule:  |
ja[0]: IPv6 ルールの作成に失敗しました:

en: Failed to create path. |
ja[0]: パスの作成に失敗しました。

en: Failed to create path:  |
ja[0]: パスの作成に失敗しました:

en: Failed to create proxy. |
ja[0]: プロキシの作成に失敗しました。

en: Failed to create proxy:  |
ja[0]: プロキシの作成に失敗しました:

en: Failed to create rule. |
ja[0]: ルールの作成に失敗しました。

en: Failed to create rule:  |
ja[0]: ルールの作成に失敗しました:

en: Failed to create salt file. |
ja[0]: salt ファイルの作成に失敗しました。

en: Failed to create temporary add-on directory. |
ja[0]: 一時アドオンディレクトリの作成に失敗しました。

en: Failed to create white bot. |
ja[0]: ホワイトボットの作成に失敗しました。

en: Failed to create white bot:  |
ja[0]: ホワイトボットの作成に失敗しました:

en: Failed to create ZIP archive. |
ja[0]: ZIP アーカイブの作成に失敗しました。

en: Failed to delete %s rule. |
ja[0]: %s ルールの削除に失敗しました。

en: Failed to delete ASN rule. |
ja[0]: ASN ルールの削除に失敗しました。

en: Failed to delete country rule. |
ja[0]: 国のルールを削除できませんでした。

en: Failed to delete path. |
ja[0]: パスの削除に失敗しました。

en: Failed to delete proxy. |
ja[0]: プロキシの削除に失敗しました。

en: Failed to delete rule. |
ja[0]: ルールの削除に失敗しました。

en: Failed to delete white bot. |
ja[0]: ホワイトボットの削除に失敗しました。

en: Failed to download the add-on package. |
ja[0]: アドオンパッケージのダウンロードに失敗しました。

en: Failed to export ASN rules:  |
ja[0]: ASNルールのエクスポートに失敗しました:

en: Failed to export IPv4 rules:  |
ja[0]: IPv4ルールのエクスポートに失敗しました:

en: Failed to export IPv6 rules:  |
ja[0]: IPv6ルールのエクスポートに失敗しました:

en: Failed to export paths:  |
ja[0]: パスのエクスポートに失敗しました:

en: Failed to export proxies:  |
ja[0]: プロキシのエクスポートに失敗しました:

en: Failed to export rules:  |
ja[0]: ルールのエクスポートに失敗しました:

en: Failed to export white bots:  |
ja[0]: ホワイトボットのエクスポートに失敗しました:

en: Failed to flush rewrite rules. |
ja[0]: リライトルールのフラッシュに失敗しました。

en: Failed to generate %s rules file from database. |
ja[0]: データベースからの%sルールファイルの生成に失敗しました。

en: Failed to generate ASN rules file. |
ja[0]: ASNルールファイルの生成に失敗しました。

en: Failed to generate LLM file from database. |
ja[0]: データベースからのLLMファイルの生成に失敗しました。

en: Failed to generate paths file from database. |
ja[0]: データベースからのパスファイルの生成に失敗しました。

en: Failed to generate rules file from database. |
ja[0]: データベースからのルールファイルの生成に失敗しました。

en: Failed to generate search_engines file from database. |
ja[0]: データベースからのsearch_enginesファイルの生成に失敗しました。

en: Failed to get log file. |
ja[0]: ログファイルの取得に失敗しました。

en: Failed to import  |
ja[0]: インポートに失敗しました

en: Failed to import ASN rules:  |
ja[0]: ASNルールのインポートに失敗しました:

en: Failed to import IPv4 blacklist:  |
ja[0]: IPv4ブラックリストのインポートに失敗しました:

en: Failed to import IPv4 rules:  |
ja[0]: IPv4ルールのインポートに失敗しました:

en: Failed to import IPv4 whitelist:  |
ja[0]: IPv4ホワイトリストのインポートに失敗しました:

en: Failed to import IPv6 blacklist:  |
ja[0]: IPv6ブラックリストのインポートに失敗しました:

en: Failed to import IPv6 rules:  |
ja[0]: IPv6ルールのインポートに失敗しました:

en: Failed to import IPv6 whitelist:  |
ja[0]: IPv6ホワイトリストのインポートに失敗しました:

en: Failed to import paths:  |
ja[0]: パスのインポートに失敗しました:

en: Failed to import proxies:  |
ja[0]: プロキシのインポートに失敗しました:

en: Failed to import rules:  |
ja[0]: ルールのインポートに失敗しました:

en: Failed to import TLS fingerprints:  |
ja[0]: TLSフィンガープリントのインポートに失敗しました:

en: Failed to import white bots:  |
ja[0]: ホワイトボットのインポートに失敗しました:

en: Failed to initialize filesystem. |
ja[0]: ファイルシステムの初期化に失敗しました。

en: Failed to insert row into %s. |
ja[0]: %sへの行の挿入に失敗しました。

en: Failed to install add-on package. |
ja[0]: アドオンパッケージのインストールに失敗しました。

en: Failed to install MU plugin. Check filesystem permissions. |
ja[0]: MUプラグインのインストールに失敗しました。ファイルシステムの権限を確認してください。

en: Failed to install the add-on package. |
ja[0]: アドオンパッケージのインストールに失敗しました。

en: Failed to load add-on catalog. |
ja[0]: アドオンカタログを読み込めませんでした。

en: Failed to load ASN details:  |
ja[0]: ASNの詳細の読み込みに失敗しました:

en: Failed to load IPv4 rule details:  |
ja[0]: IPv4ルール詳細の読み込みに失敗しました:

en: Failed to load IPv6 rule details:  |
ja[0]: IPv6ルール詳細の読み込みに失敗しました:

en: Failed to load path details:  |
ja[0]: パス詳細の読み込みに失敗しました:

en: Failed to load proxy details:  |
ja[0]: プロキシ詳細の読み込みに失敗しました:

en: Failed to load rule details:  |
ja[0]: ルール詳細の読み込みに失敗しました:

en: Failed to load white bot details:  |
ja[0]: ホワイトボット詳細の読み込みに失敗しました:

en: Failed to load:  |
ja[0]: 読み込みに失敗しました:

en: Failed to open ZIP archive. |
ja[0]: ZIPアーカイブを開けませんでした。

en: Failed to read dump file for table %s. |
ja[0]: テーブル%sのダンプファイルの読み込みに失敗しました。

en: Failed to refresh BotBlocker PRO information. |
ja[0]: BotBlocker PRO情報の更新に失敗しました。

en: Failed to refresh Cloud API |
ja[0]: Cloud APIの更新に失敗しました

en: Failed to reinstall database:  |
ja[0]: データベースの再インストールに失敗しました:

en: Failed to render proxy file. |
ja[0]: プロキシファイルのレンダリングに失敗しました。

en: Failed to retrieve API key. Try again later. |
ja[0]: API キーの取得に失敗しました。後でもう一度お試しください。

en: Failed to scan extraction directory. |
ja[0]: 展開ディレクトリのスキャンに失敗しました。

en: Failed to schedule ASN database update. |
ja[0]: ASN データベースの更新をスケジュールできませんでした。

en: Failed to send activation. Try again later. |
ja[0]: アクティベーションの送信に失敗しました。後でもう一度お試しください。

en: Failed to send email. |
ja[0]: メールアドレスの送信に失敗しました。

en: Failed to start scan. |
ja[0]: スキャンの開始に失敗しました。

en: Failed to start scan. Please try again. |
ja[0]: スキャンの開始に失敗しました。もう一度お試しください。

en: Failed to sync TLS fingerprints:  |
ja[0]: TLS フィンガープリントの同期に失敗しました:

en: Failed to toggle ASN rule. |
ja[0]: ASN ルールの切り替えに失敗しました。

en: Failed to toggle country rule. |
ja[0]: 国のルールを切り替えできませんでした。

en: Failed to toggle path. |
ja[0]: パスの切り替えに失敗しました。

en: Failed to toggle white bot. |
ja[0]: ホワイトボットの切り替えに失敗しました。

en: Failed to unpack the add-on package. |
ja[0]: アドオンパッケージの展開に失敗しました。

en: Failed to update %s rule. |
ja[0]: %s ルールの更新に失敗しました。

en: Failed to update ASN rule. |
ja[0]: ASN ルールの更新に失敗しました。

en: Failed to update ASN rule:  |
ja[0]: ASN ルールの更新に失敗しました:

en: Failed to update IPv4 rule:  |
ja[0]: IPv4 ルールの更新に失敗しました:

en: Failed to update IPv6 rule:  |
ja[0]: IPv6 ルールの更新に失敗しました:

en: Failed to update path. |
ja[0]: パスの更新に失敗しました。

en: Failed to update path:  |
ja[0]: パスの更新に失敗しました:

en: Failed to update proxies:  |
ja[0]: プロキシの更新に失敗しました:

en: Failed to update proxy. |
ja[0]: プロキシの更新に失敗しました。

en: Failed to update proxy:  |
ja[0]: プロキシの更新に失敗しました:

en: Failed to update rule. |
ja[0]: ルールの更新に失敗しました。

en: Failed to update rule:  |
ja[0]: ルールの更新に失敗しました:

en: Failed to update white bot. |
ja[0]: ホワイトボットの更新に失敗しました。

en: Failed to update white bot:  |
ja[0]: ホワイトボットの更新に失敗しました:

en: Failed to update:  |
ja[0]: 更新に失敗しました:

en: Failed to write to wp-config.php. Check filesystem permissions. |
ja[0]: wp-config.php への書き込みに失敗しました。ファイルシステムのアクセス権を確認してください。

en: Fake bot (7) |
ja[0]: 偽ボット (7)

en: Fake bots |
ja[0]: 偽ボット

en: Fake Referer |
ja[0]: 偽リファラー

en: Fake referer (58) |
ja[0]: 偽リファラー (58)

en: Fallback check every 15 minutes |
ja[0]: 15分ごとのフォールバックチェック

en: FAQ |
ja[0]: よくある質問

en: Feature |
ja[0]: 機能

en: Features |
ja[0]: 機能一覧

en: Fetch key from cloud |
ja[0]: クラウドからキーを取得

en: Field '%s' is required. |
ja[0]: フィールド「%s」は必要です。

en: File |
ja[0]: ファイル

en: File added to ignore list. |
ja[0]: ファイルを無視リストに追加しました。

en: File changes are switched off on this site (DISALLOW_FILE_MODS). |
ja[0]: このサイトではファイル変更が無効になっています (DISALLOW_FILE_MODS)。

en: File changes are switched off on this site. |
ja[0]: このサイトではファイル変更が無効になっています。

en: File deleted. |
ja[0]: ファイルを削除しました。

en: File integrity scan started. |
ja[0]: ファイル整合性スキャンを開始しました。

en: File modifications are disabled for this WordPress installation. |
ja[0]: この WordPress インストールではファイルの変更が無効化されています。

en: File modifications are disabled. |
ja[0]: ファイルの変更が無効化されています。

en: File removed from ignore list. |
ja[0]: ファイルを無視リストから削除しました。

en: File turned back on. WordPress is running it again. |
ja[0]: ファイルを再有効化しました。WordPress が再び実行しています。

en: File turned off. WordPress is no longer running it. |
ja[0]: ファイルを無効化しました。WordPress はもう実行していません。

en: files |
ja[0]: ファイル

en: Files larger than this will be skipped. |
ja[0]: これより大きいファイルはスキップされます。

en: Files that run without showing up in Plugins |
ja[0]: プラグインに表示されずに実行されるファイル

en: Filesystem API is not available. |
ja[0]: ファイルシステム API が利用できません。

en: Filter by Categories |
ja[0]: カテゴリーで絞り込む

en: Find addon… |
ja[0]: アドオンを検索…

en: Find any setting or action… |
ja[0]: 設定や操作を検索…

en: Find any setting or action… (or just start typing) |
ja[0]: 設定やアクションを検索...（または直接入力）

en: Find integration… |
ja[0]: 統合を検索...

en: Find setting… |
ja[0]: 設定を検索...

en: Find the shape:  |
ja[0]: 形状を検索：

en: Find tool… |
ja[0]: ツールを検索...

en: finding |
ja[0]: 検出

en: findings |
ja[0]: 検出結果

en: Findings you chose to ignore. They no longer count as issues. Restore one to bring it back into the scan results. |
ja[0]: 無視することを選択した検出結果です。これらは問題としてカウントされません。復元するとスキャン結果に戻ります。

en: Findings: |
ja[0]: 検出結果：

en: Fine-tune algorithms |
ja[0]: アルゴリズムを微調整する

en: Fine-tune every protection option in the full setup wizard. |
ja[0]: 完全セットアップウィザードですべての保護オプションを微調整します。

en: Fingerprint data is required for import. |
ja[0]: インポートするにはフィンガープリントデータが必要です。

en: Fingerprint Database |
ja[0]: フィンガープリントデータベース

en: Fingerprint Sticky Block |
ja[0]: フィンガープリント先頭固定ブロック

en: Finish the setup wizard to configure BotBlocker correctly for this site. |
ja[0]: このサイトで BotBlocker を正しく設定するには、セットアップウィザードを完了してください。

en: Flag visitors whose browser language doesn&#39;t match their GeoIP location. May affect travelers and VPN users. |
ja[0]: ブラウザーの言語がGeoIPの位置情報と一致しない訪問者にフラグを付けます。旅行者やVPNユーザーに影響する可能性があります。

en: Flat |
ja[0]: フラット

en: Floor % |
ja[0]: 下限 %

en: Flush |
ja[0]: フラッシュ

en: Flush rewrite rules - URLs, permalinks, refresh |
ja[0]: リライトルールをフラッシュ - URL、パーマリンク、リフレッシュ

en: Follow symbolic links when scanning directories. |
ja[0]: ディレクトリをスキャンする際にシンボリックリンクをたどります。

en: Follow Symlinks |
ja[0]: シンボリックリンクをたどる

en: Follow symlinks |
ja[0]: シンボリックリンクをたどる

en: Follow the link: |
ja[0]: リンクをたどる：

en: For important security notifications and special offers. |
ja[0]: 重要なセキュリティ通知と特別なオファーのためです。

en: Forbidden. |
ja[0]: 禁止されています。

en: Force Cloud Validation |
ja[0]: クラウド検証を強制

en: Force Fresh Download |
ja[0]: 新規ダウンロードを強制

en: Force Verification for All |
ja[0]: すべてで検証を強制

en: Found a better alternative |
ja[0]: より良い代替案を見つけた

en: Free |
ja[0]: 無料

en: Free vs BotBlocker PRO |
ja[0]: 無料 vs BotBlocker PRO

en: Free vs PRO |
ja[0]: 無料 vs PRO

en: from |
ja[0]: から

en: Frontend Mode (Check frontend only) |
ja[0]: フロントエンドモード（フロントエンドのみチェック）

en: Frontend only mode |
ja[0]: フロントエンドのみモード

en: Full |
ja[0]: フル

en: Full guide: cache plugins, server-level caches and cookie exceptions. |
ja[0]: 完全ガイド: キャッシュプラグイン、サーバーレベルのキャッシュ、Cookie の例外。

en: Full guide: JA3/JA4 requirements, server modules and setup options. |
ja[0]: 完全ガイド: JA3/JA4 の要件、サーバーモジュール、セットアップオプション。

en: Full guide: recognition layers, bypass modes and hardening recommendations for payment callbacks. |
ja[0]: 完全ガイド: 認識レイヤー、バイパスモード、支払いコールバックの強化推奨事項。

en: Full guide: running behind DDoS-Guard, Stormwall, Cloudflare UAM, Qrator and similar services. |
ja[0]: 完全ガイド: DDoS-Guard、Stormwall、Cloudflare UAM、Qrator などのサービスの背後で実行する場合。

en: Full Log |
ja[0]: フルログ

en: Full mode |
ja[0]: フルモード

en: Full Mode (Check all requests) |
ja[0]: フルモード（すべてのリクエストをチェック）

en: Full Mode: Inspect all requests (frontend, admin, API, AJAX, cron). Frontend Mode: Inspect public-facing requests only. |
ja[0]: フルモード：すべてのリクエスト（フロントエンド、管理画面、API、AJAX、cron）を検査します。フロントエンドモード：公開向けリクエストのみを検査します。

en: Full profile function is not available. |
ja[0]: 完全なプロフィール機能は利用できません。

en: Full profile requires Cloud API connection to be active. |
ja[0]: 完全なプロフィールにはCloud API接続が有効になっている必要があります。

en: Full Protection |
ja[0]: 完全保護

en: Full protection |
ja[0]: 完全な保護

en: Full protection checklist, PRO and request processing chain |
ja[0]: 完全な保護チェックリスト、PROとリクエスト処理チェーン

en: Full protection requires PRO license. |
ja[0]: 完全な保護にはPROライセンスが必要です。

en: Full Protection requires PRO license. Please upgrade to PRO first. |
ja[0]: Full ProtectionにはPROライセンスが必要です。先にPROへアップグレードしてください。

en: Fully disable BotBlocker |
ja[0]: BotBlockerを完全に無効化する

en: GD library is not enabled on this server. Image Captcha (mode 2) and Color Buttons (mode 1) will not work and will fall back to another mode. |
ja[0]: このサーバーではGDライブラリが有効化されていません。Image Captcha（モード 2）およびColor Buttons（モード 1）は動作せず、別のモードにフォールバックします。

en: GD library not available. Captcha mode was adjusted to a compatible mode. |
ja[0]: GDライブラリが利用できません。Captchaモードは互換モードに調整されました。

en: GDPR Cookies |
ja[0]: GDPR Cookie

en: GDPR/CCPA cookie consent banner with customizable styles and compliance features. |
ja[0]: カスタマイズ可能なスタイルとコンプライアンス機能を備えた GDPR/CCPA Cookie 同意バナー。

en: General |
ja[0]: 一般

en: General Rules |
ja[0]: 一般ルール

en: General Settings |
ja[0]: 一般設定

en: Generate new links and invalidate the old ones |
ja[0]: 新しいリンクを生成し、古いリンクを無効にする

en: Generated by BotBlocker Security |
ja[0]: BotBlocker Security によって生成されました。

en: Geo Data |
ja[0]: Geo データ

en: Geo IP / Language Mismatch |
ja[0]: Geo IP / 言語の不一致

en: Geo IP / Language mismatch filtering |
ja[0]: Geo IP / 言語不一致フィルタリング

en: GeoIP Language mismatch |
ja[0]: GeoIP 言語不一致

en: Geolocation Database: |
ja[0]: 地理位置情報データベース:

en: Get API key from cloud - token, license, activate |
ja[0]: クラウドからAPIキーを取得 - トークン、ライセンス、有効化

en: Get BotBlocker PRO |
ja[0]: BotBlocker PRO を入手

en: GET parameter referrer check |
ja[0]: GETパラメータ リファラーチェック

en: Get PRO |
ja[0]: PRO を入手

en: Get security updates and offers by email |
ja[0]: メールでセキュリティ更新情報とお知らせを受け取る

en: GMT and Time Zone |
ja[0]: GMT と タイムゾーン

en: GMT Offset for Reports |
ja[0]: レポートのGMTオフセット

en: GMT Offset for Reports: |
ja[0]: レポートのGMTオフセット:

en: Go to Add-ons |
ja[0]: アドオンへ移動

en: Go to BotBlocker Dashboard |
ja[0]: BotBlocker ダッシュボードへ移動

en: Go to Dashboard |
ja[0]: ダッシュボードへ移動

en: Go to website |
ja[0]: サイトへ移動

en: Google Authenticator Setup Guide |
ja[0]: Google Authenticator 設定ガイド

en: Google domains auto-added to CSP. |
ja[0]: Google ドメインが CSP に自動追加されました。

en: Google reCaptcha v2 displays interactive puzzles to verify human users before form submission or page access. |
ja[0]: Google reCaptcha v2 は、フォーム送信やページアクセスの前に人間のユーザーを確認するためのインタラクティブなパズルを表示します。

en: Google reCaptcha v2/v3 is also supported. Key configuration is in %s. |
ja[0]: Google reCaptcha v2/v3 もサポートされています。キー設定は %s にあります。

en: Google reCaptcha v3 analyzes user behavior to generate risk scores and block bots invisibly, without interrupting users. |
ja[0]: Google reCaptcha v3 はユーザーの行動を分析してリスクスコアを生成し、ユーザーに知られることなくボットをブロックします。

en: Granular rules for IPs, ASNs, countries, paths, and headers |
ja[0]: IP、ASN、国、パス、ヘッダーの詳細なルール

en: Gray |
ja[0]: グレー

en: Green |
ja[0]: グリーン

en: Guided Setup |
ja[0]: ガイド付きセットアップ

en: Hardening WordPress |
ja[0]: WordPress の堅牢化

en: Hardenize — headers + TLS + DNS |
ja[0]: Hardenize — ヘッダー + TLS + DNS

en: Hardens the verification cycle against server-side interference (DDoS protection, WAF, CDN, rate-limiters). Adds response signing, circuit breaker, and transport hardening. Disable if your hosting environment interferes with these protections. |
ja[0]: サーバー側の干渉（DDoS 保護、WAF、CDN、レート制限）に対して検証サイクルを強化します。レスポンス署名、サーキットブレーカー、トランスポートの強化を追加します。これらの保護がホスティング環境と干渉する場合は無効にしてください。

en: Header Configuration |
ja[0]: ヘッダー設定

en: Header Settings |
ja[0]: ヘッダー設定

en: Headers |
ja[0]: ヘッダー

en: Headers for Search Engines |
ja[0]: 検索エンジン向けヘッダー

en: Heads up - please back up before upgrade! |
ja[0]: 注意 - アップグレード前にバックアップを取ってください！

en: Health Status |
ja[0]: ヘルスステータス

en: Help us improve BotBlocker. Why are you deactivating the plugin? |
ja[0]: BotBlocker の改善にご協力ください。プラグインを停止する理由は何ですか ?

en: Helps resolve 404 errors after changing the permalink structure |
ja[0]: パーマリンク構造を変更した後の404エラーを解決するのに役立ちます

en: Hexagon |
ja[0]: 六角形

en: Hide Admin |
ja[0]: 管理画面を隠す

en: Hide admin login URL |
ja[0]: 管理ログインURLを隠す

en: Hide Admin Settings |
ja[0]: 管理設定を隠す

en: Hide admin URL - custom login page |
ja[0]: 管理URLを隠す - カスタムログインページ

en: Hide login URL & admin path |
ja[0]: ログインURLと管理パスを非表示

en: Hide WordPress Version |
ja[0]: WordPress バージョンを非表示

en: Hide wp-login + addons |
ja[0]: wp-login とアドオンを非表示

en: High impact |
ja[0]: 影響大

en: High-performance distributed caching system. |
ja[0]: 高性能分散キャッシュシステム。

en: High: |
ja[0]: 高:

en: Hire Developers |
ja[0]: 開発者を雇う

en: hits |
ja[0]: ヒット

[ctx: statistics label]
en: Hits |
ja[0]: ヒット

en: Hits Per User |
ja[0]: ユーザーあたりのヒット数

en: Hold Button Captcha |
ja[0]: ボタン保持 Captcha

en: Hold for moderation |
ja[0]: モデレーションのために保留

en: Hold Message |
ja[0]: 保留メッセージ

en: Hold the button and release in the green zone |
ja[0]: ボタンを押したまま、緑のゾーンで離す

en: Home Page |
ja[0]: ホームページ

en: Home URL |
ja[0]: ホーム URL

en: homepage |
ja[0]: ホームページ

en: Homepage |
ja[0]: ホームページ

en: Honeypot Field on Challenge Page |
ja[0]: チャレンジ固定ページのハニーポットフィールド

en: Hook |
ja[0]: フック

en: hook. Independent of WP Cron. |
ja[0]: フック。WP Cron から独立。

en: Horse |
ja[0]: 馬

en: Hosting / Bad IP (17) |
ja[0]: ホスティング / 不正 IP (17)

en: Hosting Provider IPs |
ja[0]: ホスティングサービス IP

en: Hot bans |
ja[0]: ホットバン

en: Hourly |
ja[0]: 毎時

en: Hourly visitors chart |
ja[0]: 時間別訪問者グラフ

en: Hours of inactivity before reputation tier cools down by 1 level. (Default: 16) |
ja[0]: 評価ティアが1段階下がるまでの無活動時間。(デフォルト: 16)

en: Hours of inactivity before subnet reputation tier cools down by 1 level. (Default: 4) |
ja[0]: サブネット評価ティアが1段階下がるまでの無活動時間。(デフォルト: 4)

en: How BotBlocker Detects Browser Version, OS, and Device Type |
ja[0]: BotBlocker がブラウザーバージョン、OS、端末タイプを検出する方法

en: How far back (in minutes) to evaluate a visitor's activity patterns. (Default: 10) |
ja[0]: 訪問者のアクティビティパターンを評価する過去時間 (分単位)。(デフォルト: 10)

en: How far back in time (in minutes) we look to evaluate a visitor's activity patterns. For example, a 10-minute window means we inspect request patterns over the last 10 minutes. (Default: 10) |
ja[0]: 訪問者のアクティビティパターンを評価するためにさかのぼる時間 (分単位)。たとえば、10分のウィンドウは過去10分間のリクエストパターンを検査することを意味します。(デフォルト: 10)

en: How long (in seconds) an IP remains blocked after triggering the block threshold. (Default: 900) |
ja[0]: ブロックしきい値に達してから IP がブロックされ続ける時間 (秒単位)。(デフォルト: 900)

en: How long (in seconds) an IP remains temporarily blocked in the database after triggering the behavior block threshold. (Default: 900) |
ja[0]: 動作ブロックしきい値に達してから IP がデータベースで一時的にブロックされ続ける時間 (秒単位)。(デフォルト: 900)

en: How long the IP stays blocked after exceeding the rate limit. Default: 600 (10 minutes). |
ja[0]: レート制限を超えた後、IP がブロックされ続ける時間。デフォルト: 600 (10分)

en: How long the verification cookie remains valid. |
ja[0]: 検証 Cookie の有効期間。

en: How long to block a visitor before allowing a retry. |
ja[0]: 再試行を許可する前に訪問者をブロックする時間。

en: How long to cache DNS lookup results. |
ja[0]: DNS ルックアップ結果をキャッシュする時間。

en: How long to cache the interface (in seconds). |
ja[0]: 管理画面をキャッシュする時間 (秒単位)。

en: How long to keep allow-rules for verified bots before they expire. |
ja[0]: 検証済みボットの許可ルールを保持する期間。

en: How long to keep audit log entries before automatic cleanup. |
ja[0]: 自動クリーンアップ前に監査ログエントリを保持する期間。

en: How many days a /24 subnet reputation is remembered. (Default: 2) |
ja[0]: /24 サブネットの評価を記憶する日数。(デフォルト: 2)

en: How many days a suspicious IP's reputation is remembered. (Default: 7) |
ja[0]: 不審な IP の評価を記憶する日数。(デフォルト: 7)

en: How many days to keep raw visitor log data before automatic cleanup. |
ja[0]: 自動クリーンアップ前に生の訪問者ログデータを保持する日数。

en: How many days we remember a suspicious IP's reputation. After this time without new activity, their history is completely deleted and their tier resets to 0. (Default: 7) |
ja[0]: 不審な IP の評価を記憶する日数。この期間を過ぎて新しいアクティビティがない場合、履歴は完全に削除され、ティアは 0 にリセットされます。(デフォルト: 7)

en: How many days we remember the reputation history for a /24 subnet (a block of 256 neighboring IPs) before resetting it. (Default: 2) |
ja[0]: /24 サブネット (隣接する 256 の IP のブロック) の評価履歴を、リセットするまで記憶する日数。(デフォルト: 2)

en: How many hours of inactivity must pass before a suspicious /24 subnet's reputation tier cools down (decays) by 1 level. (Default: 4) |
ja[0]: 不審な /24 サブネットの評価ティアが 1 段階下がる (減衰する) までに必要な無活動時間。(デフォルト: 4)

en: How many hours of inactivity must pass before a suspicious IP's reputation tier cools down (decays) by 1 level. For example, if set to 16, a Tier 5 IP that is quiet for 32 hours drops to Tier 3. (Default: 16) |
ja[0]: 不審な IP の評価ティアが 1 段階下がる (減衰する) までに必要な無活動時間。たとえば、16 に設定すると、32 時間静かなティア 5 の IP はティア 3 に下がります。(デフォルト: 16)

en: How often to receive status reports. |
ja[0]: ステータスレポートの受信頻度。

en: How often to run the batch processor. (Default: 5 minutes) |
ja[0]: バッチプロセッサを実行する頻度。(デフォルト: 5分)

en: How to verify suspicious visitors? |
ja[0]: 不審な訪問者を検証する方法 ?

en: hr |
ja[0]: 時間

en: HTTP Codes |
ja[0]: HTTP コード

en: HTTP Header |
ja[0]: HTTP ヘッダー

en: HTTP header for forwarding the real IP |
ja[0]: 実際の IP を転送するための HTTP ヘッダー

en: HTTP header name for JA3 fingerprint. Default: X-TLS-JA3. Cloudflare sends Cf-JA3-Fingerprint automatically. |
ja[0]: JA3フィンガープリント用のHTTPヘッダー名。デフォルト: X-TLS-JA3。CloudflareはCf-JA3-Fingerprintを自動的に送信します。

en: HTTP header name for JA4 fingerprint. Default: X-TLS-JA4. |
ja[0]: JA4フィンガープリント用のHTTPヘッダー名。デフォルト: X-TLS-JA4。

en: HTTP proxy |
ja[0]: HTTPプロキシ

en: HTTP response code returned for blocked requests. |
ja[0]: ブロックされたリクエストに対して返されるHTTPレスポンスコード。

en: HTTP response code returned for verification test requests. |
ja[0]: 検証テストリクエストに対して返されるHTTPレスポンスコード。

en: HTTP/1.0 Protocol |
ja[0]: HTTP/1.0プロトコル

en: HTTPS Detection |
ja[0]: HTTPS検出

en: HTTPS enforcement - redirect, mixed content fixer |
ja[0]: HTTPS強制 - リダイレクト、混在コンテンツ修正

en: HTTPS Protocol |
ja[0]: HTTPSプロトコル

en: HTTPS Settings |
ja[0]: HTTPS設定

en: I'm not a robot |
ja[0]: 私はロボットではありません

en: Icons designed by |
ja[0]: アイコン作成者：

en: Icons: |
ja[0]: アイコン：

en: ID is required for deletion. |
ja[0]: 削除にはIDが必要です。

en: Ideal for testing |
ja[0]: テストに最適

en: If a scheduled task is missed (WP Cron unstable), BotBlocker will detect and reschedule it on the next check. |
ja[0]: スケジュールされたタスクが失敗した場合（WP-Cronが不安定）、BotBlockerはそれを検出し、次のチェック時に再スケジュールします。

en: If a visitor's behavior score (0–100) reaches this threshold, a Captcha challenge is shown. Lower values = stricter. (Default: 50) |
ja[0]: 訪問者の行動スコア（0〜100）がこのしきい値に達すると、Captchaチャレンジが表示されます。低い値ほど厳しくなります。（デフォルト: 50）

en: If a visitor's behavior score (from 0 to 100) reaches this threshold, they are blocked immediately. This should be set higher than the Captcha threshold. Lower values make protection stricter. (Default: 75) |
ja[0]: 訪問者の行動スコア（0〜100）がこのしきい値に達すると、直ちにブロックされます。これはCaptchaしきい値よりも高く設定する必要があります。低い値ほど保護が厳しくなります。（デフォルト: 75）

en: If a visitor's behavior score (from 0 to 100) reaches this threshold, we display a Captcha challenge before letting them proceed. Lower values make protection stricter. (Default: 50) |
ja[0]: 訪問者の行動スコア（0〜100）がこのしきい値に達すると、先に進む前にCaptchaチャレンジを表示します。低い値ほど保護が厳しくなります。（デフォルト: 50）

en: If a visitor's behavior score reaches this threshold, they are blocked immediately. Must be higher than Captcha threshold. (Default: 75) |
ja[0]: 訪問者の行動スコアがこのしきい値に達すると、直ちにブロックされます。Captchaしきい値より高くなければなりません。（デフォルト: 75）

en: If WP-Cron is unreliable, set up a system cron job using the commands below. |
ja[0]: WP-Cronが信頼できない場合は、以下のコマンドを使用してシステムcronジョブを設定してください。

en: If you use payment gateways (Stripe, PayPal, LiqPay, etc.), add their domains to "Allowed Domains" below to prevent CSP from blocking checkout scripts. |
ja[0]: Stripe、PayPal、LiqPayなどの決済ゲートウェイを使用している場合は、CSPが購入手続きスクリプトをブロックするのを防ぐために、それらのドメインを以下の「許可されたドメイン」に追加してください。

en: Iframe protection (clickjacking) |
ja[0]: Iframe保護（クリックジャッキング対策）

en: Ignore |
ja[0]: 無視

en: Ignore Built-in Plugins/Themes |
ja[0]: 組み込みプラグイン/テーマを無視

en: Ignore built-in WordPress plugins/themes (Akismet, Hello Dolly, Twenty* series) |
ja[0]: WordPress組み込みプラグイン/テーマ（Akismet、Hello Dolly、Twenty*シリーズ）を無視する

en: Ignore cached truth source - force fresh download |
ja[0]: キャッシュされた真実のソースを無視 - 強制的に再ダウンロード

en: Ignore folder |
ja[0]: フォルダーを無視

en: Ignore now, but alert again if this file changes. |
ja[0]: 今は無視するが、このファイルが変更された場合は再度アラートを出す。

en: Ignore Patterns |
ja[0]: 無視パターン

en: Ignore Patterns (wildcards) |
ja[0]: 無視パターン（ワイルドカード）

en: Ignore Trusted External Scripts |
ja[0]: 信頼できる外部スクリプトを無視

en: Ignore trusted external scripts |
ja[0]: 信頼できる外部スクリプトを無視

en: Ignore until changed |
ja[0]: 変更されるまで無視する

en: Ignored files |
ja[0]: 無視されたファイル

en: Ignored Indicator IDs |
ja[0]: 無視されたインジケーターID

en: Ignored Plugins |
ja[0]: 無視されたプラグイン

en: Ignored Themes |
ja[0]: 無視されたテーマ

en: Ignores the local metadata cache and re-hashes every file. Catches stealth edits that do not change directory mtime. Slower but more thorough. |
ja[0]: ローカルメタデータキャッシュを無視し、すべてのファイルを再ハッシュします。ディレクトリのmtimeを変更しない隠密編集を検出します。遅くなりますが、より徹底的です。

en: Image Captcha Pack |
ja[0]: 画像Captchaパック

en: Image Captcha Pack: |
ja[0]: 画像Captchaパック：

en: Image Delivery Mode |
ja[0]: 画像配信モード

en: Image Delivery Mode: |
ja[0]: 画像配信モード：

en: Images and Icons: |
ja[0]: 画像とアイコン：

en: Immediately sync LLM provider list from BotBlocker cloud. |
ja[0]: BotBlockerクラウドからLLMプロバイダーリストを直ちに同期します。

en: Import |
ja[0]: インポート

en: Import a JSON file containing known JA3/JA4 TLS fingerprints. The file must be an array of objects with fields: fingerprint, category, ua_family, description. |
ja[0]: 既知のJA3/JA4 TLSフィンガープリントを含むJSONファイルをインポートします。ファイルは、fingerprint、category、ua_family、descriptionフィールドを持つオブジェクトの配列である必要があります。

en: Import data and settings |
ja[0]: データと設定をインポート

en: Import data and settings was successful! |
ja[0]: データと設定のインポートが成功しました！

en: Import IP blacklist from file - blocklist, CSV, bulk block |
ja[0]: ファイルからIPブラックリストをインポート - ブロックリスト、CSV、一括ブロック

en: Import IP lists from TXT files. White lists allow IPs, black lists block them. One IP per line. |
ja[0]: TXTファイルからIPリストをインポートします。ホワイトリストはIPを許可し、ブラックリストはブロックします。1行に1IP。

en: Import IP whitelist from file - allowlist, CSV, bulk add |
ja[0]: ファイルからIPホワイトリストをインポート - 許可リスト、CSV、一括追加

en: Import IPv4 blacklist TXT |
ja[0]: IPv4ブラックリストTXTをインポート

en: Import IPv4 whitelist TXT |
ja[0]: IPv4ホワイトリストTXTをインポート

en: Import IPv6 blacklist TXT |
ja[0]: IPv6ブラックリストTXTをインポート

en: Import IPv6 whitelist TXT |
ja[0]: IPv6ホワイトリストTXTをインポート

en: Import JSON |
ja[0]: JSONをインポート

en: import lists into |
ja[0]: リストをインポート先:

en: Import Result |
ja[0]: インポート結果

en: Import rules from JSON - restore, migrate, transfer |
ja[0]: JSONからルールをインポート - 復元、移行、転送

en: Import settings and data from a backup. |
ja[0]: バックアップから設定とデータをインポートします。

en: Import was successful. |
ja[0]: インポートに成功しました。

en: Imported |
ja[0]: インポート済み

en: imported |
ja[0]: インポート済み

en: Imported:  |
ja[0]: インポート済み:

en: Improve site performance by disabling unneeded assets and features. Disable unused scripts, feeds, and UI elements to speed up WordPress. |
ja[0]: 不要なアセットや機能を無効化してサイトのパフォーマンスを向上させます。未使用のスクリプト、フィード、UI要素を無効化してWordPressを高速化します。

en: Improve your plan for excellent security protection. |
ja[0]: 優れたセキュリティ保護のためにプランをアップグレードしてください。

en: Improved login page protection |
ja[0]: ログインページ保護の改善

en: in the root of your site. |
ja[0]: サイトのルートに。

en: In-App Browser Mode |
ja[0]: アプリ内ブラウザーモード

en: In-App Browser Mode - Instagram, LinkedIn, WhatsApp rescue |
ja[0]: アプリ内ブラウザーモード - Instagram、LinkedIn、WhatsApp の救済

en: In-app browsers may carry an unusual referer. |
ja[0]: アプリ内ブラウザーは通常とは異なるリファラーを送信する場合があります。

en: In-app browsers send the device language. |
ja[0]: アプリ内ブラウザーは端末の言語を送信します。

en: Inactive |
ja[0]: 非アクティブ

en: Included |
ja[0]: 含まれる

en: included with BotBlocker PRO |
ja[0]: BotBlocker PROに含まれる

en: Incognito / Private |
ja[0]: シークレット/プライベート

en: Incognito mode |
ja[0]: シークレットモード

en: Incoming request |
ja[0]: 受信リクエスト

en: Incompatible |
ja[0]: 互換性なし

en: Incompatible add-ons were deactivated: %s. Please update BotBlocker. |
ja[0]: 互換性のないアドオンが無効化されました: %s。BotBlockerを更新してください。

en: Increase Max Files or Max Findings to scan more items. Current Max Files: %1$d. Current Max Findings: %2$d. |
ja[0]: より多くの項目をスキャンするには、最大ファイル数または最大検出数を増やしてください。現在の最大ファイル数: %1$d。現在の最大検出数: %2$d。

en: Indicators |
ja[0]: 指標

en: info |
ja[0]: 情報

en: Info and above |
ja[0]: 情報以上

en: Initialization |
ja[0]: 初期化

en: Initialization mode |
ja[0]: 初期化モード

en: Initializing scanner... |
ja[0]: スキャナーを初期化中...

en: Initializing... |
ja[0]: 初期化中...

en: Inline Base64 (Recommended) |
ja[0]: インライン Base64（推奨）

en: Inline: embed images in page (recommended). Separate: load via AJAX (legacy). |
ja[0]: インライン: 画像をページに埋め込みます（推奨）。別途: AJAXで読み込みます（レガシー）。

en: Install |
ja[0]: インストール

en: Install addon from ZIP |
ja[0]: ZIPからアドオンをインストール

en: Install package |
ja[0]: パッケージをインストール

en: Installation arguments are missing. |
ja[0]: インストール引数が不足しています。

en: Installed |
ja[0]: インストール済み

en: Installed the plugin %plugin%. |
ja[0]: プラグイン %plugin% をインストールしました。

en: Installed the theme %theme%. |
ja[0]: テーマ %theme% をインストールしました。

en: Instant (Real-time) |
ja[0]: 即時 (リアルタイム)

en: Instant IP blocking |
ja[0]: 即時IPブロック

en: Instant response |
ja[0]: 即時応答

en: Instant: checks comments in real-time before they are published. Cron: processes comments in batches via WP-Cron. |
ja[0]: 即時: 公開前にコメントをリアルタイムでチェックします。Cron: WP-Cron 経由でコメントをバッチ処理します。

en: Insufficient permissions. |
ja[0]: 権限が不足しています。

en: Integrations |
ja[0]: 統合

en: Integrations - API, services, cloud, connect |
ja[0]: 統合 - API、サービス、クラウド、接続

en: Integrations saved. |
ja[0]: 統合を保存しました。

en: Integrations sections |
ja[0]: 統合セクション

en: Interface Caching |
ja[0]: 管理画面キャッシュ

en: Invalid 6-digit code. Please try again. |
ja[0]: 間違った6桁のコードです。もう一度お試しください。

en: Invalid API key. Cloud API responded with:  |
ja[0]: 間違ったAPIキーです。Cloud APIの応答:

en: Invalid ASN number. |
ja[0]: 間違った ASN 番号です。

en: Invalid cache type. |
ja[0]: 間違ったキャッシュタイプです。

en: Invalid Captcha mode. |
ja[0]: 間違ったCaptchaモードです。

en: Invalid country code. |
ja[0]: 間違った国コードです。

en: Invalid country ID. |
ja[0]: 間違った国 ID です。

en: Invalid email address. |
ja[0]: 間違ったメールアドレスです。

en: Invalid ID provided. |
ja[0]: 提供されたIDが間違っています。

en: Invalid initialization mode. |
ja[0]: 間違った初期化モードです。

en: Invalid IP address or CIDR notation provided. |
ja[0]: 提供されたIPアドレスまたはCIDR表記が間違っています。

en: Invalid IP address provided. |
ja[0]: 提供されたIPアドレスが間違っています。

en: Invalid IP address. |
ja[0]: 間違ったIPアドレスです。

en: Invalid JSON file:  |
ja[0]: 間違ったJSONファイル:

en: Invalid JSON format. |
ja[0]: 間違ったJSONフォーマットです。

en: Invalid JSON in %1$s at line %2$d. |
ja[0]: %1$sの%2$d行目のJSONが間違っています。

en: Invalid mode. |
ja[0]: 間違ったモードです。

en: Invalid or expired recovery link. |
ja[0]: 間違った、または期限切れの回復リンクです。

en: Invalid preset. |
ja[0]: 間違ったプリセットです。

en: Invalid provider. |
ja[0]: 間違ったプロバイダーです。

en: Invalid request. |
ja[0]: 間違ったリクエストです。

en: Invalid setting value. |
ja[0]: 間違った設定値です。

en: Invalid setting. |
ja[0]: 間違った設定です。

en: Invalid upload. |
ja[0]: 間違ったアップロードです。

en: Invalid UX mode. |
ja[0]: 間違ったUXモードです。

en: Invalid verification code. |
ja[0]: 間違った確認コードです。

en: Invalid verification code. Please try again. |
ja[0]: 間違った確認コードです。もう一度お試しください。

en: IP / Subnet |
ja[0]: IP / サブネット

en: IP Address |
ja[0]: IP アドレス

en: IP Addresses |
ja[0]: IP アドレス

en: IP Allowlist |
ja[0]: IP許可リスト

en: IP Decay Interval |
ja[0]: IP減衰間隔

en: IP Decay Interval (hours) |
ja[0]: IP減衰間隔 (時間)

en: IP Hits and Unique IPs |
ja[0]: IPヒット数とユニークIP数

en: IP list |
ja[0]: IP リスト

en: IP List Import |
ja[0]: IPリストのインポート

en: IP lists, ASN, GEO, white bots |
ja[0]: IPリスト、ASN、GEO、ホワイトボット

en: IP Lists: |
ja[0]: IPリスト:

en: IP Max Age |
ja[0]: IP最大保存期間

en: IP Max Age (days) |
ja[0]: IP最大保存期間 (日)

en: IP protocols |
ja[0]: IPプロトコル

en: IP range overlaps with an existing rule: %s |
ja[0]: IP範囲が既存のルールと重複しています: %s

en: IP Ranges |
ja[0]: IP範囲

en: IP whitelists/blacklists work earlier |
ja[0]: IPホワイトリスト/ブラックリストが先に機能します

en: IP, ASN, GEO and proxy rules |
ja[0]: IP、ASN、GEO、プロキシルール

en: IP-allowlist XML-RPC access control with safe request routing. |
ja[0]: 安全なリクエストルーティングを備えた IP 許可リスト XML-RPC アクセス制御。

en: IPv4 address or subnet (CIDR) |
ja[0]: IPv4アドレスまたはサブネット (CIDR)

en: IPv4 blacklist imported successfully. |
ja[0]: IPv4 ブラックリストを正常にインポートしました。

en: IPv4 List |
ja[0]: IPv4リスト

en: IPv4 Lists: |
ja[0]: IPv4リスト:

en: IPv4 whitelist imported successfully. |
ja[0]: IPv4 ホワイトリストを正常にインポートしました。

en: IPv6 /48 (large allocation) |
ja[0]: IPv6 /48 (大規模割当)

en: IPv6 /56 (ISP site) |
ja[0]: IPv6 /56 (ISP サイト)

en: IPv6 address or subnet (CIDR) |
ja[0]: IPv6 アドレスまたはサブネット (CIDR)

en: IPv6 blacklist imported successfully. |
ja[0]: IPv6 ブラックリストを正常にインポートしました。

en: IPv6 Connections |
ja[0]: IPv6 接続

en: IPv6 List |
ja[0]: IPv6 リスト

en: IPv6 Lists: |
ja[0]: IPv6 リスト:

en: IPv6 whitelist imported successfully. |
ja[0]: IPv6 ホワイトリストを正常にインポートしました。

en: ISPmanager scheduler |
ja[0]: ISPmanager スケジューラー

en: It currently takes precedence. Enabling the MU-plugin switches the protection layer to MU mode. |
ja[0]: 現在、これが優先されます。MU プラグインを有効化すると、保護レイヤーが MU モードに切り替わります。

en: JA3 Header Name |
ja[0]: JA3 ヘッダー名

en: JA4 Header Name |
ja[0]: JA4 ヘッダー名

en: JA4 Spec |
ja[0]: JA4 仕様

en: JavaScript is disabled in your browser. Enable JavaScript to continue. |
ja[0]: お使いのブラウザーでは JavaScript が無効になっています。続行するには JavaScript を有効化してください。

en: JavaScript Library: |
ja[0]: JavaScript ライブラリ:

en: Javascript Support |
ja[0]: JavaScript サポート

en: JS consistency checks |
ja[0]: JS 整合性チェック

en: JS Info |
ja[0]: JS 情報

en: Keep this tab open |
ja[0]: このタブを開いたままにしてください

en: Key Prefix: |
ja[0]: キープレフィックス:

en: Kind |
ja[0]: 種類

en: Kinsta hosting detected. Add the BotBlocker cookie as a cache bypass rule in the Kinsta dashboard. See CACHE-COMPATIBILITY.md. |
ja[0]: Kinsta ホスティングが検出されました。Kinsta ダッシュボードで、BotBlocker Cookie をキャッシュバイパスルールとして追加してください。CACHE-COMPATIBILITY.md を参照してください。

en: Known non-core files (expected) |
ja[0]: 既知の非コアファイル (予想)

en: Label |
ja[0]: ラベル

en: Lang |
ja[0]: 言語

en: Language |
ja[0]: 言語

en: Language for AI analysis. Use ISO 639-1 codes (en, ru, de, fr, etc.). |
ja[0]: AI 分析の言語。ISO 639-1 コード (en、ru、de、fr など) を使用してください。

en: Language-country (57) |
ja[0]: 言語-国 (57)

en: Last Scan |
ja[0]: 最終スキャン

en: Last signature DB check: %1$s. Loaded: %2$d. |
ja[0]: 最終署名 DB チェック: %1$s。ロード済み: %2$d。

en: Legend: |
ja[0]: 凡例:

en: Length Menu |
ja[0]: 表示件数メニュー

en: Libraries and resources used in BotBlocker, with licenses and sources. |
ja[0]: BotBlocker で使用されているライブラリとリソース (ライセンスとソース付き)。

en: License |
ja[0]: ライセンス

en: License key |
ja[0]: ライセンスキー

en: License, cloud API, premium features |
ja[0]: ライセンス、クラウド API、プレミアム機能

en: Licensed under |
ja[0]: ライセンス:

en: Licensed under BSD License, available at |
ja[0]: BSD ライセンスの下でライセンスされています。入手先:

en: Licensed under the |
ja[0]: 下記の下でライセンスされています:

en: Light |
ja[0]: ライト

en: Light profile function is not available. |
ja[0]: ライトプロファイル機能は利用できません。

en: Light Protection |
ja[0]: ライト保護

en: Light protection |
ja[0]: ライト保護

en: Limits |
ja[0]: 制限

en: line %d |
ja[0]: %d行目

en: List of drop-in files |
ja[0]: ドロップインファイルのリスト

en: List of path segments to exclude from scanning. |
ja[0]: スキャンから除外するパスセグメントのリスト。

en: LLM file generated successfully. |
ja[0]: LLM ファイルが正常に生成されました。

en: LLM Provider Sync |
ja[0]: LLM プロバイダー同期

en: LLM Provider Sync Failed |
ja[0]: LLM プロバイダー同期に失敗しました

en: LLM providers synced successfully. |
ja[0]: LLM プロバイダーが正常に同期されました。

en: LLM providers: %1$s | synced %2$s ago |
ja[0]: LLM プロバイダー: %1$s | %2$s 前に同期

en: LLM providers: not yet synced. |
ja[0]: LLM プロバイダー: まだ同期されていません。

en: LLM sync failed:  |
ja[0]: LLM 同期に失敗しました:

en: Loading add-on catalog… |
ja[0]: アドオンカタログを読み込み中…

en: Loading... |
ja[0]: 読み込み中...

en: Loads before regular plugins. Faster threat response. |
ja[0]: 通常のプラグインより先に読み込みます。脅威への対応が高速です。

en: Loads black/white IP lists before regular plugins and WordPress core |
ja[0]: 通常のプラグインや WordPress コアより前にブラック/ホワイト IP リストを読み込みます

en: Loads black/white IP lists via wp-config before WordPress core starts |
ja[0]: WordPress コアが起動する前に wp-config 経由でブラック/ホワイト IP リストを読み込みます

en: Loads with standard plugins. Suitable for most sites. |
ja[0]: 標準プラグインと一緒に読み込みます。ほとんどのサイトに適しています。

en: Log |
ja[0]: ログ

en: Log Actions in WordPress Admin Panel |
ja[0]: WordPress 管理画面でのアクションをログに記録

en: Log Allowed Visitors |
ja[0]: 許可された訪問者をログに記録

en: Log and Statistics |
ja[0]: ログと統計

en: Log Blocked Visitors |
ja[0]: ブロックされた訪問者をログに記録

en: Log BotBlocker Errors |
ja[0]: BotBlocker エラーをログに記録

en: Log BotBlocker Page Visits |
ja[0]: BotBlocker ページ訪問をログに記録

en: Log CLI requests |
ja[0]: CLI リクエストをログに記録

en: Log file cleared successfully. |
ja[0]: ログファイルが正常にクリアされました。

en: Log file is ready for download. |
ja[0]: ログファイルのダウンロード準備ができました。

en: Log file not found or expired. |
ja[0]: ログファイルが見つからないか、有効期限が切れています。

en: Log file not found. |
ja[0]: ログファイルが見つかりません。

en: Log file successfully cleared! |
ja[0]: ログファイルが正常にクリアされました！

en: Log Known Good IPs |
ja[0]: 既知の正常な IP をログに記録

en: Log Manual Verification Requests |
ja[0]: 手動検証リクエストをログに記録

en: Log out |
ja[0]: ログアウト

en: Log Payment Bypass Events |
ja[0]: 支払いバイパスイベントをログに記録

en: Log retention |
ja[0]: ログ保持

en: Log Retention Period |
ja[0]: ログ保持期間

en: Log Retention Period: |
ja[0]: ログ保持期間:

en: Log spam detection results to error_log. Useful for debugging. |
ja[0]: スパム検出結果を error_log に記録します。デバッグに便利です。

en: Log Suspected Fake Bots |
ja[0]: 疑わしい偽ボットをログに記録

en: Log verification requests, allowed visitors, blocked attempts, and admin actions. |
ja[0]: 検証リクエスト、許可された訪問者、ブロックされた試行、管理アクションをログに記録します。

en: Log Verified Local Visitors |
ja[0]: 検証済みローカル訪問者をログに記録

en: Log Visits When BotBlocker Protection is Disabled |
ja[0]: BotBlocker 保護が無効なときの訪問をログに記録

en: Log WordPress Actions |
ja[0]: WordPress アクションをログに記録

en: Logging |
ja[0]: ログ記録

en: Logging Settings |
ja[0]: ログ記録設定

en: Login Brute-Force |
ja[0]: ログインブルートフォース

en: Login Brute-Force Protection |
ja[0]: ログインブルートフォース保護

en: Login page |
ja[0]: ログインページ

en: Login URL |
ja[0]: ログイン URL

en: Logs & basic reports |
ja[0]: ログと基本レポート

en: Longer ban applied after repeated failures. |
ja[0]: 繰り返しの失敗後、より長い禁止が適用されます。

en: Lost access? Send recovery email |
ja[0]: アクセスできませんか ? 回復メールアドレスを送信

en: Low resource consumption |
ja[0]: 低リソース消費

en: Low resource usage |
ja[0]: 低リソース使用量

en: Main |
ja[0]: メイン

en: Maintained automatically by BotBlocker cloud - read-only. Manage your own ASN rules in the table above. |
ja[0]: BotBlocker クラウドによって自動的に維持されます - 読み取り専用です。独自の ASN ルールは上の表で管理してください。

en: Maintenance |
ja[0]: メンテナンス

en: Malicious IPs in cloud database: |
ja[0]: クラウドデータベース内の悪意のある IP:

en: malicious IPs in database |
ja[0]: データベース内の悪意のある IP

en: Malware |
ja[0]: マルウェア

en: Malware Scan |
ja[0]: マルウェアスキャン

en: Malware Scan Batch |
ja[0]: マルウェアスキャンバッチ

en: Malware scan started. |
ja[0]: マルウェアスキャンが開始されました。

en: Malware Scanner |
ja[0]: マルウェアスキャナー

en: Malware Scanner: High-Confidence Findings |
ja[0]: マルウェアスキャナー: 高確度の検出

en: Malware Scheduled Scan |
ja[0]: マルウェア定期スキャン

en: Malware Settings |
ja[0]: マルウェア設定

en: manage add-ons |
ja[0]: アドオン管理

en: Manage PRO |
ja[0]: PRO を管理

en: Manage referrer analysis, UTM processing, and iframe restrictions to control traffic sources. |
ja[0]: リファラー分析、UTM処理、iframe制限を管理してトラフィックソースを制御します。

en: Manage the blocked-country list on the |
ja[0]: ブロック対象国のリストを管理:

en: Manage the plugin database, temporary files, logs, and service data to keep your site running efficiently. |
ja[0]: プラグインのデータベース、一時ファイル、ログ、サービスデータを管理してサイトを効率的に運用します。

en: Manually |
ja[0]: 手動

en: Maps activity speed (as a percentage of Max RPM) to a reputation tier 1-5. Tier 6 is the max penalty, assigned automatically when an IP is blocked by the engine. Each mapping goes on its own line. |
ja[0]: アクティビティ速度 (Max RPMに対するパーセンテージとして) をレピュテーション階層 1～5 にマッピングします。階層6は最大ペナルティで、エンジンによってIPがブロックされると自動的に割り当てられます。各マッピングは1行ずつ記述します。

en: Maps custom domains to sites on a multisite network, before WordPress decides which site to load. |
ja[0]: WordPress が読み込むサイトを決定する前に、カスタムドメインをマルチサイトネットワーク上のサイトにマッピングします。

en: Maps traffic speed percentage to reputation tier 1-5 (tier 6 is reserved for blocked IPs). Format: percent:tier (one per line, e.g. 0.35:1). |
ja[0]: トラフィック速度のパーセンテージをレピュテーション階層 1～5 にマッピングします (階層6はブロックされたIP用に予約されています)。形式: percent:tier (1行につき1つ、例: 0.35:1)。

en: Maps traffic speed percentage to reputation tier 1–5 (tier 6 reserved for blocked IPs). Format: percent:tier (one per line). |
ja[0]: トラフィック速度のパーセンテージをレピュテーション階層 1～5 にマッピングします (階層6はブロックされたIP用に予約されています)。形式: percent:tier (1行につき1つ)。

en: Marketplace |
ja[0]: マーケットプレイス

en: Mask token-like values before displaying scan snippets. |
ja[0]: スキャンスニペットを表示する前にトークンのような値をマスクします。

en: Master switch |
ja[0]: マスタースイッチ

en: Match rotating shapes. BotBlocker exclusive. |
ja[0]: 回転する図形に一致させる。BotBlocker専用。

en: Max DB Rows |
ja[0]: 最大 DB 行数

en: Max File Size |
ja[0]: 最大ファイルサイズ

en: Max file size in bytes |
ja[0]: 最大ファイルサイズ (バイト)

en: Max File Size, bytes |
ja[0]: 最大ファイルサイズ、バイト

en: Max Files |
ja[0]: 最大ファイル数

en: Max Findings |
ja[0]: 最大検出数

en: Max number of files to scan |
ja[0]: スキャンするファイルの最大数

en: Max number of malicious findings to report |
ja[0]: 報告する悪意のある検出の最大数

en: Max number of rows to store in the database |
ja[0]: データベースに保存する行の最大数

en: Max RPH Threshold |
ja[0]: 最大 RPH しきい値

en: Max RPM Threshold |
ja[0]: 最大 RPM しきい値

en: Max Tier |
ja[0]: 最大階層

en: Maximum compatibility |
ja[0]: 最大の互換性

en: Maximum compatibility for testing and low-impact protection. |
ja[0]: テストと負荷の低い保護のための最大限の互換性。

en: Maximum findings embedded per target for the Tree view. |
ja[0]: ツリービューでターゲットごとに埋め込まれる最大検出数。

en: Maximum findings shown per category in the Flat view before truncating. Switch to Tree view to browse all. |
ja[0]: フラットビューでカテゴリーごとに表示される最大検出数 (切り捨て前)。すべてを表示するにはツリービューに切り替えてください。

en: Maximum hardening with cloud threat intelligence. |
ja[0]: クラウド脅威インテリジェンスによる最大の強化。

en: Maximum penalty level an IP or subnet can reach. Higher tiers apply stricter thresholds. (Default: 6) |
ja[0]: IPまたはサブネットが到達できる最大ペナルティレベル。より高い階層はより厳しいしきい値を適用します。(デフォルト: 6)

en: Maximum protection level |
ja[0]: 最大保護レベル

en: Maximum protection with PRO features |
ja[0]: PRO機能による最大保護

en: Maximum protection, tightest limits |
ja[0]: 最大保護、最も厳しい制限

en: Maximum requests per hour. Catches slow-crawling scrapers that avoid per-minute limits. (Default: 200) |
ja[0]: 1時間あたりの最大リクエスト数。1分あたりの制限を回避する低速クローラースクレイパーを捕捉します。(デフォルト: 200)

en: Maximum requests per minute a typical human would make. (Default: 30) |
ja[0]: 通常の人間が行う1分あたりの最大リクエスト数。(デフォルト: 30)

en: may reduce protection |
ja[0]: 保護が低下する可能性があります

en: medium |
ja[0]: 中

en: Medium and above |
ja[0]: 中以上

en: Memcached backend is not reachable — the integration was left disabled. |
ja[0]: Memcached バックエンドに到達できません — 統合は無効のままです。

en: Memcached backend is not reachable. |
ja[0]: Memcached バックエンドに到達できません。

en: Memcached Cache Integration |
ja[0]: Memcached キャッシュ統合

en: Memcached Detected |
ja[0]: Memcached を検出しました

en: Memcached Host Address |
ja[0]: Memcached ホストアドレス

en: Memcached is not reachable. Connect it before enabling the cache. |
ja[0]: Memcached に到達できません。キャッシュを有効化する前に接続してください。

en: Memcached Port Number |
ja[0]: Memcached ポート番号

en: Memcached provides distributed memory caching for security data and visitor analytics, reducing database queries on busy sites. |
ja[0]: Memcached はセキュリティデータと訪問者分析のために分散メモリキャッシングを提供し、忙しいサイトでのデータベースクエリを削減します。

en: Message |
ja[0]: メッセージ

en: Message (Default) |
ja[0]: メッセージ (デフォルト)

en: Message shown when a comment is classified as spam (used with hold action). |
ja[0]: コメントがスパムに分類されたときに表示されるメッセージ (保留アクションと併用)。

en: Message shown when a comment is held for moderation (suspicious or spam with hold action). |
ja[0]: コメントがモデレーションのために保留されたときに表示されるメッセージ (不審または保留アクション付きスパム)。

en: Message: |
ja[0]: メッセージ:

en: Messages |
ja[0]: メッセージ

en: Migration and optimization |
ja[0]: 移行と最適化

en: min |
ja[0]: 分

en: Minimal impact, works on any site |
ja[0]: 最小限の影響、どのサイトでも動作します

en: Minimal protection |
ja[0]: 最小限の保護

en: Minimal server load |
ja[0]: 最小限のサーバー負荷

en: Minimum spam score (0-1) to classify a comment as spam. Higher = stricter. (Default: 0.5) |
ja[0]: コメントをスパムとして分類するための最小スパムスコア (0-1)。高いほど厳しくなります。(デフォルト: 0.5)

en: Minimum suspicious score (0-1) to hold a comment for moderation. Must be lower than Spam Threshold. (Default: 0.3) |
ja[0]: コメントをモデレーションのために保留するための最小不審スコア (0-1)。スパムしきい値より低くする必要があります。(デフォルト: 0.3)

en: Minimum threshold as a percentage of block RPM, preventing thresholds from dropping to zero under high subnet pressure. Default: 10%. |
ja[0]: ブロック RPM のパーセンテージとしての最小しきい値。高いサブネット負荷の下でしきい値がゼロに低下するのを防ぎます。デフォルト: 10%。

en: Minor compatibility issues detected |
ja[0]: 軽微な互換性の問題が検出されました

en: Missing |
ja[0]: 見つかりません

en: missing |
ja[0]: 不足しています

en: Missing a feature I need |
ja[0]: 必要な機能が不足しています

en: Missing Files |
ja[0]: ファイルが見つかりません

en: Missing IP address. |
ja[0]: IP アドレスが見つかりません。

en: Missing or invalid ASN rule ID. |
ja[0]: ASN ルール ID が見つからないか、間違っています。

en: Missing or invalid path ID. |
ja[0]: パス ID が見つからないか、間違っています。

en: Missing or invalid rule ID. |
ja[0]: ルール ID が見つからないか、間違っています。

en: Missing or invalid white bot ID. |
ja[0]: ホワイトボット ID が見つからないか、間違っています。

en: Missing required field: %s. |
ja[0]: 必須フィールド %s が見つかりません。

en: Missing required field: id. |
ja[0]: 必須フィールド id が見つかりません。

en: Missing required field: paths. |
ja[0]: 必須フィールド paths が見つかりません。

en: Missing required field: proxies. |
ja[0]: 必須フィールド proxies が見つかりません。

en: Missing rules data. |
ja[0]: ルールデータが見つかりません。

en: Mobile ISP ranges wrongly flagged as hosting. |
ja[0]: モバイル ISP の範囲が誤ってホスティングとしてフラグ付けされています。

en: Mode |
ja[0]: モード

en: Mode "Recommended" today blocked %1$s bots, passed %2$s search engines. |
ja[0]: 本日、「推奨」モードでは %1$s のボットをブロックし、%2$s の検索エンジンを通過させました。

en: Moderate |
ja[0]: 中程度

en: Modified |
ja[0]: 更新日時

en: Modules that enhance BotBlocker |
ja[0]: BotBlocker を強化するモジュール

en: Monthly or annual subscription with cloud intelligence and premium features. |
ja[0]: クラウドインテリジェンスとプレミアム機能を備えた月額または年額サブスクリプション。

en: More permissive, fewer false positives |
ja[0]: より許容度が高く、誤検知が少ない

en: Move the slider to adjust the threshold level |
ja[0]: スライダーを動かして、しきい値レベルを調整してください

en: Moved the %post_type% %title% to trash. |
ja[0]: %post_type% %title% をゴミ箱へ移動しました。

en: MU layer |
ja[0]: MU レイヤー

en: MU loader file |
ja[0]: MU ローダーファイル

en: MU mode disabled. Early initialization already performs pre-filtering. Enabling MU is unnecessary. |
ja[0]: MU モードは無効化されています。早期初期化がすでにプレフィルタリングを実行しています。MU を有効化する必要はありません。

en: MU mode loads black/white IP lists before regular plugins and WordPress core |
ja[0]: MU モードでは、通常のプラグインや WordPress コアよりも前にブラック/ホワイト IP リストを読み込みます

en: MU plugin |
ja[0]: MU プラグイン

en: MU plugin active. Early IP and rule filtering run before other plugins. Early initialization is not required. |
ja[0]: MU プラグインが有効化されています。早期 IP とルールフィルタリングが他のプラグインよりも先に実行されます。早期初期化は必要ありません。

en: MU plugin mode disabled. You can enable it (or early initialization) for preliminary malicious IP rejection. |
ja[0]: MU プラグインモードは無効化されています。予備的な悪意のある IP 拒否のために、それ（または早期初期化）を有効化できます。

en: MU-plugin |
ja[0]: MU プラグイン

en: MU-plugin mode loads BotBlocker IP protection before regular plugins and WordPress core initialise. |
ja[0]: MU プラグインモードは、通常のプラグインや WordPress コアが初期化される前に BotBlocker の IP 保護を読み込みます。

en: mu-plugins directory has been relocated. |
ja[0]: mu-plugins ディレクトリが移動されました。

en: Multi-signal behavioral analysis for advanced bot detection. |
ja[0]: 高度なボット検出のためのマルチシグナル行動分析。

en: Multi-signal behavioral scoring, session limits, and IP reputation decay. |
ja[0]: マルチシグナル行動スコアリング、セッション制限、IP レピュテーション減衰。

en: Multiplier applied to block RPM for subnet threshold. Higher = more tolerant. Default: 3. |
ja[0]: サブネットしきい値のためにブロック RPM に適用される乗数。高いほど許容度が増します。デフォルト: 3。

en: Multiplier for behavior metrics from proxy/VPN traffic. (Default: 1.15) |
ja[0]: プロキシ/VPN トラフィックからの行動メトリクスに対する乗数。(デフォルト: 1.15)

en: Must-use plugin |
ja[0]: Must-use プラグイン

en: Must-Use Plugins (WordPress.org) |
ja[0]: Must-Use プラグイン (WordPress.org)

en: Must-use plugins explained |
ja[0]: Must-use プラグインの説明

en: My PRO status |
ja[0]: 自分の PRO ステータス

en: Name |
ja[0]: 名前

en: navigate |
ja[0]: ナビゲート

en: Need help with WordPress security? |
ja[0]: WordPress セキュリティについてサポートが必要ですか？

en: Need help? Visit our |
ja[0]: ヘルプが必要ですか？ こちらをご覧ください

en: Needs attention |
ja[0]: 注意が必要です

en: Needs configuration |
ja[0]: 設定が必要です

en: Network Mask |
ja[0]: ネットワークマスク

en: New bots discovered today: |
ja[0]: 本日発見された新しいボット:

en: New errors will be logged as they occur. |
ja[0]: 新しいエラーが発生したらログに記録されます。

en: Next Run |
ja[0]: 次回実行日時

en: Nginx detected with WP_CACHE enabled. If using FastCGI Cache, ensure the BotBlocker cookie bypasses it. See CACHE-COMPATIBILITY.md. |
ja[0]: Nginx が検出され、WP_CACHE が有効化されています。FastCGI Cache を使用している場合は、BotBlocker の Cookie がキャッシュをバイパスすることを確認してください。CACHE-COMPATIBILITY.md を参照してください。

en: Nginx detected without WP_CACHE - no PHP-level page cache in front of the site. |
ja[0]: WP_CACHE なしで Nginx が検出されました - サイトの前に PHP レベルの固定ページキャッシュはありません。

en: No |
ja[0]: いいえ

en: No add-ons available at the moment. |
ja[0]: 現在利用可能なアドオンはありません。

en: No alerts |
ja[0]: アラートはありません

en: No API key found for this domain. |
ja[0]: このドメインの API キーが見つかりません。

en: No backup codes remaining. |
ja[0]: バックアップコードは残っていません。

en: No cache |
ja[0]: キャッシュなし

en: No configuration needed |
ja[0]: 設定不要

en: No connection to BotBlocker Cloud |
ja[0]: BotBlocker Cloud に接続していません

en: No data available for the specified period. |
ja[0]: 指定された期間のデータはありません。

en: No data available. |
ja[0]: データはありません。

en: No data yet |
ja[0]: まだデータがありません

en: No DNS/NS required: works inside WordPress, no external services needed |
ja[0]: DNS/NS 不要: WordPress 内で動作し、外部サービスは必要ありません

en: No file content provided. |
ja[0]: ファイル内容が提供されていません。

en: No file selected |
ja[0]: ファイルが選択されていません

en: No JavaScript Support |
ja[0]: JavaScript サポートなし

en: No LLM providers found |
ja[0]: LLM プロバイダーが見つかりません

en: No news items available |
ja[0]: 利用可能なニュース項目はありません

en: No permission. |
ja[0]: パーミッションがありません。

en: No Plugin Name header found - suspicious for malware. Run a malware scan on this file. |
ja[0]: プラグイン名ヘッダーが見つかりません - マルウェアの疑いがあります。このファイルに対してマルウェアスキャンを実行してください。

en: No rules provided. |
ja[0]: ルールが提供されていません。

en: No scan results yet. |
ja[0]: まだスキャン結果はありません。

en: No scheduled cron jobs found. |
ja[0]: スケジュールされた cron ジョブが見つかりません。

en: No scheduled tasks at this time. |
ja[0]: 現在、スケジュールされたタスクはありません。

en: No special setup required |
ja[0]: 特別な設定は不要です

en: No stale tasks found. |
ja[0]: 古いタスクは見つかりませんでした。

en: No visible checks. Decisions based on IP databases and threat intelligence. |
ja[0]: 目に見えるチェックはありません。判断は IP データベースと脅威インテリジェンスに基づきます。

en: Nonce verification failed. |
ja[0]: Nonce 検証に失敗しました。

en: None |
ja[0]: なし

en: Not Active |
ja[0]: 無効

en: Not allowed. |
ja[0]: 許可されていません。

en: Not cleared: log file not found or insufficient permissions. |
ja[0]: クリアされていません: ログファイルが見つからないか、十分なパーミッションがありません。

en: Not created: file already exists or insufficient permissions. |
ja[0]: 作成されませんでした: ファイルがすでに存在しているか、十分なパーミッションがありません。

en: Not detected |
ja[0]: 検出されませんでした

en: Not enough permissions to perform the operation. |
ja[0]: 操作を実行するための十分なパーミッションがありません。

en: Not included |
ja[0]: 含まれていません

en: Not needed |
ja[0]: 不要

en: Not saved! |
ja[0]: 保存されませんでした！

[ctx: unsaved changes indicator]
en: Not saved! |
ja[0]: 保存されませんでした！

en: Not synced |
ja[0]: 同期されていません

en: Nothing found for |
ja[0]: 参照先が見つかりませんでした:

en: Nothing is loading this way right now. That is a normal, clean result. |
ja[0]: 現在、この方法で読み込まれているものはありません。これは正常でクリーンな結果です。

en: Nothing on a site that is already installed. It only runs during setup. |
ja[0]: すでにインストールされているサイトには何もありません。セットアップ中にのみ実行されます。

en: Notification Settings |
ja[0]: 通知設定

en: Notification Types |
ja[0]: 通知タイプ

en: Notifications |
ja[0]: 通知

en: Notify on Critical Server Load |
ja[0]: サーバー負荷が深刻なときに通知

en: Number of comments to process per cron run. (Default: 20) |
ja[0]: cron 実行ごとに処理するコメント数。(デフォルト: 20)

en: Number of files to process in each batch |
ja[0]: 各バッチで処理するファイル数

en: Number of targets to process per background batch. |
ja[0]: バックグラウンドバッチごとに処理するターゲットの数。

en: Object cache has been flushed successfully. |
ja[0]: オブジェクトキャッシュは正常にフラッシュされました。

en: Object cache successfully cleared! |
ja[0]: オブジェクトキャッシュが正常にクリアされました！

en: Object ID |
ja[0]: オブジェクト ID

en: Object type |
ja[0]: オブジェクトタイプ

en: of traffic |
ja[0]: のトラフィック

en: Off by default. Plugin/theme source trees legitimately differ from the slimmer wp.org distribution (Pro builds, dev files), so extra files are listed under "Known non-core files" instead of flagged as added. Turn on to surface them as added findings. Core added files are always reported. |
ja[0]: デフォルトではオフです。プラグイン/テーマのソースツリーは、wp.org のスリムな配布物 (Pro ビルド、開発ファイル) と正当に異なるため、追加ファイルは「追加」としてフラグ付けされる代わりに「既知の非コアファイル」にリストされます。オンにすると、それらを追加検出として表示します。コアの追加ファイルは常に報告されます。

en: Official BotBlocker add-ons require BotBlocker PRO. |
ja[0]: 公式 BotBlocker アドオンには BotBlocker PRO が必要です。

en: Official BotBlocker add-ons require BotBlocker PRO. Custom ZIP add-ons can still be uploaded. |
ja[0]: 公式 BotBlocker アドオンには BotBlocker PRO が必要です。カスタム ZIP アドオンは引き続きアップロードできます。

en: Old HTTP versions |
ja[0]: 古い HTTP バージョン

en: Once a month |
ja[0]: 月に1回

en: One indicator ID per line. Matching indicators will be ignored for known-benign findings. |
ja[0]: 1行に1つのインジケーター ID。一致するインジケーターは、既知の無害な検出では無視されます。

en: One IP or CIDR range per line. Supports: single IPs (192.168.1.1), CIDR (10.0.0.0/24), wildcards (192.168.*.*), IPv6 (::1, 2001:db8::/32). Lines starting with # are comments. |
ja[0]: 1行に1つの IP または CIDR 範囲。対応: 単一 IP (192.168.1.1)、CIDR (10.0.0.0/24)、ワイルドカード (192.168.*.*)、IPv6 (::1, 2001:db8::/32)。# で始まる行はコメントです。

en: One-click activation |
ja[0]: ワンクリック有効化

en: One-Click Security Setup |
ja[0]: ワンクリックセキュリティセットアップ

en: One-click setup |
ja[0]: ワンクリックセットアップ

en: One-Click Setup |
ja[0]: ワンクリックセットアップ

en: One-time |
ja[0]: 1回限り

en: Only accept TLS fingerprint headers from this trusted proxy IP or CIDR range. Cloudflare IPs are auto-detected. |
ja[0]: この信頼できるプロキシIPまたはCIDR範囲からのTLSフィンガープリントヘッダーのみを受け入れます。CloudflareのIPは自動検出されます。

en: Only check comments in selected categories. Leave empty to check all categories. |
ja[0]: 選択したカテゴリーのコメントのみをチェックします。すべてのカテゴリーをチェックするには空のままにします。

en: Only hash executable file types (php, js, htaccess, etc.). Faster but may miss modified image/media files. |
ja[0]: 実行可能ファイルタイプ（php、js、htaccessなど）のみハッシュします。高速ですが、変更された画像/メディアファイルを見逃す可能性があります。

en: Only safe HTTP methods (GET, POST, HEAD) are bypassed. Hard IP blacklists and country blocks still apply. |
ja[0]: 安全なHTTPメソッド（GET、POST、HEAD）のみがバイパスされます。ハードIPブラックリストと国別ブロックは依然として適用されます。

en: open |
ja[0]: 開く

en: Open CACHE-COMPATIBILITY.md |
ja[0]: CACHE-COMPATIBILITY.md を開く

en: Open dashboard - protection status, overview, main page |
ja[0]: ダッシュボードを開く - 保護ステータス、概要、メインページ

en: Open DDOS-COMPATIBILITY.md |
ja[0]: DDOS-COMPATIBILITY.md を開く

en: Open Google Authenticator or another TOTP app and enter the 6-digit code. |
ja[0]: Google Authenticatorまたは別のTOTPアプリを開き、6桁のコードを入力してください。

en: Open PAYMENT-BYPASS.md |
ja[0]: PAYMENT-BYPASS.md を開く

en: Open reports & log - traffic, blocked, threats, visitor history |
ja[0]: レポートとログを開く - トラフィック、ブロック、脅威、訪問者履歴

en: open support form |
ja[0]: サポートフォームを開く

en: Open the file |
ja[0]: ファイルを開く

en: Open TLS-FINGERPRINTING.md |
ja[0]: TLS-FINGERPRINTING.md を開く

en: Open WordPress database repair and optimization tool |
ja[0]: WordPressデータベース修復と最適化ツールを開く

en: Open WordPress Site Health diagnostic tool |
ja[0]: WordPressサイトヘルス診断ツールを開く

en: Operating System |
ja[0]: オペレーティングシステム

en: Operating Systems |
ja[0]: オペレーティングシステム

en: Operation failed. |
ja[0]: 操作に失敗しました。

en: Optimal balance of security and convenience |
ja[0]: セキュリティと利便性の最適なバランス

en: Optimizations |
ja[0]: 最適化

en: Optional comment for this ASN rule |
ja[0]: このASNルールのオプションコメント

en: Optional comment for this rule |
ja[0]: このルールのオプションコメント

en: Optional comment for this white bot |
ja[0]: このホワイトボットのオプションコメント

en: or |
ja[0]: または

en: or a 16-character backup code |
ja[0]: または16文字のバックアップコード

en: or contact us at |
ja[0]: またはこちらからお問い合わせください:

en: Or use a backup code (remaining: %s) |
ja[0]: またはバックアップコードを使用する（残り: %s）

en: Orange |
ja[0]: オレンジ

en: Order of execution |
ja[0]: 実行順序

en: Other |
ja[0]: その他

en: Overdue |
ja[0]: 期限切れ

en: Override Detection |
ja[0]: 検出の上書き

en: Override detection |
ja[0]: 検出の上書き

en: Page |
ja[0]: 固定ページ

en: Page caching stops. Pages are generated on every request, so the site gets slower. |
ja[0]: 固定ページのキャッシュが停止します。固定ページはリクエストごとに生成されるため、サイトが遅くなります。

en: Page not found. |
ja[0]: 固定ページが見つかりません。

en: Page: |
ja[0]: 固定ページ:

en: Password: |
ja[0]: パスワード:

en: Path |
ja[0]: パス

en: Path (URL) |
ja[0]: パス (URL)

en: Path already exists. |
ja[0]: パスはすでに存在します。

en: Path created successfully. |
ja[0]: パスが正常に作成されました。

en: Path deleted successfully. |
ja[0]: パスが正常に削除されました。

en: Path not found. |
ja[0]: パスが見つかりません。

en: Path rule priority (1-100) |
ja[0]: パスルールの優先度 (1-100)

en: Path substring or pattern to match |
ja[0]: 一致させるパスのサブストリングまたはパターン

en: Path toggled successfully. |
ja[0]: パスが正常に切り替えられました。

en: Path updated successfully. |
ja[0]: パスが正常に更新されました。

en: Paths |
ja[0]: パス

en: Paths file generated successfully. |
ja[0]: パスファイルが正常に生成されました。

en: Paths: |
ja[0]: パス:

en: Payment Gateways |
ja[0]: 支払いゲートウェイ

en: Payment gateways (Stripe, PayPal, LiqPay, Fondy), analytics (Google Analytics, Facebook Pixel), and other external services require their domains here. |
ja[0]: 支払いゲートウェイ（Stripe、PayPal、LiqPay、Fondy）、アナリティクス（Google Analytics、Facebook Pixel）、その他の外部サービスでは、ここにドメインが必要です。

en: Pending |
ja[0]: 保留中

en: Performance |
ja[0]: パフォーマンス

en: Performance Optimization |
ja[0]: パフォーマンス最適化

en: Performance optimization |
ja[0]: パフォーマンス最適化

en: Performance optimizations and frontend cleanups for faster WordPress. |
ja[0]: WordPress を高速化するためのパフォーマンス最適化とフロントエンドのクリーンアップ。

en: Performance, maintenance, and service parameters |
ja[0]: パフォーマンス、メンテナンス、サービスパラメータ

en: Permalink rules have been flushed successfully. |
ja[0]: パーマリンクルールが正常にフラッシュされました。

en: Permanent |
ja[0]: 永続的

en: Permanently Ban |
ja[0]: 永久に禁止

en: Permanently deleted the %post_type% %title%. |
ja[0]: %post_type% %title% を完全に削除しました。

en: Permit CAPTCHA verification for visitors without Accept-Language header (privacy tools, Tor safest mode). Falls back to site default locale. Keep disabled unless you serve privacy-focused users. |
ja[0]: CAPTCHA検証をAccept-Languageヘッダーなしの訪問者（プライバシーツール、Torセーフモード）に許可します。サイトのデフォルトロケールにフォールバックします。プライバシー重視のユーザー向けを提供していない限り、無効のままにしてください。

en: Persistent connections |
ja[0]: 持続的接続

[ctx: device type label]
en: Phone |
ja[0]: スマートフォン

en: PHP caching mode - respects DONOTCACHEPAGE automatically. |
ja[0]: PHP キャッシュモード - DONOTCACHEPAGE を自動的に尊重します。

en: PHP extension not installed |
ja[0]: PHP拡張がインストールされていません

en: PHP vars: |
ja[0]: PHP変数:

en: PHP zip extension is required for backups. |
ja[0]: バックアップにはPHP zip拡張が必要です。

en: PHP zip extension is required for imports. |
ja[0]: インポートにはPHP zip拡張が必要です。

en: Pick the correct color. Simple logic, hard to automate. |
ja[0]: 正しい色を選んでください。シンプルなロジックで、自動化が困難です。

en: Please Confirm |
ja[0]: 確認してください

en: Please enable JavaScript and reload the page |
ja[0]: JavaScriptを有効にしてページを再読み込みしてください

en: Please enter a valid 6-digit code. |
ja[0]: 有効な6桁のコードを入力してください。

en: Please select a country. |
ja[0]: 国を選択してください。

en: Please update the plugin first. |
ja[0]: まずプラグインを更新してください。

en: Please wait... |
ja[0]: お待ちください...

en: Plugin compatibility guides |
ja[0]: プラグイン互換性ガイド

en: Plugin homepage |
ja[0]: プラグインホームページ

en: Plugin slugs to skip. One per line. |
ja[0]: スキップするプラグインスラッグ。1行に1つ。

en: Plugins |
ja[0]: プラグイン

en: Policy Link Label |
ja[0]: ポリシーリンクラベル

en: Policy URL |
ja[0]: ポリシーURL

en: Position |
ja[0]: 位置

en: Premium add-ons access |
ja[0]: プレミアムアドオンアクセス

en: Premium Addons |
ja[0]: プレミアムアドオン

en: Preparing file scan queue... |
ja[0]: ファイルスキャンキューを準備中...

en: present |
ja[0]: 存在します

en: Preset applied successfully. |
ja[0]: プリセットが正常に適用されました。

en: Press and hold to confirm. No images or calculations. |
ja[0]: 長押しして確認。画像や計算はありません。

en: Prevent password guessing attacks with temporary IP lockouts after failed login attempts. |
ja[0]: 失敗したログイン試行後に一時的なIPロックアウトでパスワード推測攻撃を防止します。

en: Prevent search engines from caching blocked pages. |
ja[0]: 検索エンジンがブロックされたページをキャッシュしないようにします。

en: Prevent search engines from indexing UTM pages to avoid duplicate content. |
ja[0]: 検索エンジンがUTMページをインデックスしないようにして、重複コンテンツを回避します。

en: Prevents loading of Dashicons for non-admin users. |
ja[0]: 管理者以外のユーザーに対してDashiconsの読み込みを防止します。

en: Prevents loading of emoji scripts and styles. |
ja[0]: 絵文字スクリプトとスタイルの読み込みを防止します。

en: Prevents self-pingbacks when linking to your own posts. |
ja[0]: 自分の投稿にリンクしたときのセルフピンバックを防止します。

en: Primary Block Time (seconds) |
ja[0]: プライマリブロック時間（秒）

en: Priority |
ja[0]: 優先度

en: Priority (1-100) |
ja[0]: 優先度（1〜100）

en: Priority support |
ja[0]: 優先サポート

en: Priority support & emergency help (24h) |
ja[0]: 優先サポート & 緊急ヘルプ（24時間）

en: Priority support (24h response) |
ja[0]: 優先サポート（24時間以内の対応）

en: Priority support SLA |
ja[0]: 優先サポート SLA

en: Privacy Policy |
ja[0]: プライバシーポリシー

en: Privacy policy |
ja[0]: プライバシーポリシー

en: PRO - cloud, upgrade, pricing, license, premium |
ja[0]: PRO - クラウド、アップグレード、価格、ライセンス、プレミアム

en: Pro Feature Active: |
ja[0]: Pro機能 有効化中:

en: Pro Feature Available: |
ja[0]: Pro機能 利用可能:

en: PRO Feature: |
ja[0]: PRO機能:

en: PRO Features |
ja[0]: PRO機能

en: PRO is active |
ja[0]: PROは有効です

en: PRO only |
ja[0]: PRO限定

en: PRO Status |
ja[0]: PROステータス

en: PRO Status: Active |
ja[0]: PROステータス: 有効

en: PRO Status: Inactive |
ja[0]: PROステータス: 無効

en: PRO users automatically share real-time threat intelligence. When one site on our network is attacked by a new botnet, the IP addresses are flagged and all PRO sites are protected instantly. |
ja[0]: PROユーザーはリアルタイムの脅威情報を自動的に共有します。ネットワーク上の1つのサイトが新しいボットネットに攻撃された場合、そのIPアドレスがフラグ付けされ、すべてのPROサイトが即座に保護されます。

en: PRO vs Free |
ja[0]: PRO vs 無料

en: Profile applied. |
ja[0]: プロフィールが適用されました。

en: Progress |
ja[0]: 進捗

en: Protect default login endpoints and use a custom login URL. Choose the behavior for blocked access and keep your admin area safe. |
ja[0]: デフォルトのログインエンドポイントを保護し、カスタムログインURLを使用します。ブロックされたアクセスの動作を選択し、管理エリアを安全に保ちます。

en: Protected by <b>BotBlocker</b> plugin |
ja[0]: <b>BotBlocker</b> プラグインによって保護されています

en: Protection active |
ja[0]: 保護が有効です

en: Protection before WP starts |
ja[0]: WP起動前の保護

en: Protection changed from %from% to %to%. |
ja[0]: 保護が %from% から %to% に変更されました。

en: Protection checklist and server |
ja[0]: 保護チェックリストとサーバー

en: Protection data files |
ja[0]: 保護データファイル

en: Protection from bots, scanners and brute-force in  |
ja[0]: ボット、スキャナー、ブルートフォースからの保護（

en: Protection is active |
ja[0]: 保護は有効です

en: Protection is disabled |
ja[0]: 保護は無効です

en: Protection level |
ja[0]: 保護レベル

en: Protection paused |
ja[0]: 保護が一時停止中

en: Protection score |
ja[0]: 保護スコア

en: Protection Score |
ja[0]: 保護スコア

en: Protection Settings |
ja[0]: 保護設定

en: Protection Settings - firewall, blocking, security |
ja[0]: 保護設定 - ファイアウォール、ブロック、セキュリティ

en: Protection status |
ja[0]: 保護ステータス

en: Protocol Information |
ja[0]: プロトコル情報

en: Protocol Settings |
ja[0]: プロトコル設定

en: Provider |
ja[0]: プロバイダー

en: Provider toggled successfully. |
ja[0]: プロバイダーの切り替えに成功しました。

en: Proxies exported successfully. |
ja[0]: プロキシのエクスポートに成功しました。

en: Proxies imported successfully. |
ja[0]: プロキシのインポートに成功しました。

en: Proxies successfully updated for Early BotBlocker Mode |
ja[0]: Early BotBlocker Modeのプロキシが正常に更新されました

en: Proxy |
ja[0]: プロキシ

en: Proxy already exists. |
ja[0]: プロキシはすでに存在します。

en: Proxy created successfully. |
ja[0]: プロキシが正常に作成されました。

en: Proxy deleted successfully. |
ja[0]: プロキシが正常に削除されました。

en: Proxy file rendered successfully. |
ja[0]: プロキシファイルが正常に生成されました。

en: Proxy Header Trust |
ja[0]: プロキシヘッダー信頼

en: Proxy Multiplier |
ja[0]: プロキシ乗数

en: Proxy not found. |
ja[0]: プロキシが見つかりません。

en: Proxy Threshold Multiplier |
ja[0]: プロキシしきい値乗数

en: Proxy updated successfully. |
ja[0]: プロキシが正常に更新されました。

en: Proxy, VPN, and Tor detection |
ja[0]: プロキシ、VPN、Torの検出

en: PTR / DNS Anomalies |
ja[0]: PTR / DNS 異常

en: PTR / DNS anomalies |
ja[0]: PTR / DNS 異常

en: PTR anomalies |
ja[0]: PTR の異常

en: PTR cache |
ja[0]: PTR キャッシュ

en: PTR cache improves DNS lookup speed. Auto-save admin IPs prevents accidental lockout. |
ja[0]: PTR キャッシュは DNS ルックアップ速度を向上させます。管理者 IP の自動保存で誤ったロックアウトを防止します。

en: PTR Cache Lifetime |
ja[0]: PTR キャッシュの有効期間

en: PTR Options |
ja[0]: PTR オプション

en: PTR Rule Lifetime |
ja[0]: PTR ルールの有効期間

en: PTR Rule Subnet Mask |
ja[0]: PTR ルールのサブネットマスク

en: pts |
ja[0]: ポイント

en: Purple |
ja[0]: 紫

en: Pusher Configuration |
ja[0]: Pusher 設定

en: Pusher Dashboard |
ja[0]: Pusher ダッシュボード

en: Pusher notifications |
ja[0]: Pusher 通知

en: Pusher Settings |
ja[0]: Pusher 設定

en: Pusher Weekly Digest |
ja[0]: Pusher 週刊ダイジェスト

en: Put here by your hosting company (%s). Leave it alone unless their support team tells you otherwise. |
ja[0]: ホスティング会社 (%s) によってここに配置されます。サポートチームから指示がない限り、変更しないでください。

en: Query string |
ja[0]: クエリー文字列

en: Question |
ja[0]: 質問

en: Quick access |
ja[0]: クイックアクセス

en: Quick Guide |
ja[0]: クイックガイド

en: Quick IP Rule |
ja[0]: クイック IP ルール

en: Quick Presets |
ja[0]: クイックプリセット

en: Quick start |
ja[0]: クイックスタート

en: Raccoon |
ja[0]: アライグマ

en: Random string that makes cookie values unpredictable. Generated automatically. |
ja[0]: Cookie の値を予測不可能にするランダムな文字列です。自動的に生成されます。

en: Rate Inspector Required |
ja[0]: Rate Inspector が必要

en: Rate Limiting |
ja[0]: レート制限

en: Rate limiting |
ja[0]: レート制限

en: Rate limiting protects against brute force, DDoS, and distributed proxy attacks by dynamically adjusting thresholds based on subnet pressure. |
ja[0]: レート制限は、サブネットの負荷に基づいてしきい値を動的に調整することで、ブルートフォース攻撃、DDoS、分散プロキシ攻撃から保護します。

en: Re-enable BotBlocker |
ja[0]: BotBlocker を再有効化

en: Re-enable BotBlocker protection. |
ja[0]: BotBlocker の保護を再有効化します。

en: Read full comparison |
ja[0]: 詳細な比較を読む

en: Real visitors unaffected |
ja[0]: 実際の訪問者には影響なし

en: Real-time cloud threat checks (bots, bad ASN, dynamic proxies) |
ja[0]: リアルタイムのクラウド脅威チェック (ボット、悪質な ASN、動的プロキシ)

en: Real-time threat monitoring |
ja[0]: リアルタイムの脅威監視

en: Real-time visitor statistics (IP, PTR, ASN, GEO, OS) |
ja[0]: リアルタイムの訪問者統計 (IP、PTR、ASN、GEO、OS)

en: Reason or context (e.g. temporary block) |
ja[0]: 理由または状況 (例: 一時的なブロック)

en: reCaptcha enabled |
ja[0]: reCaptcha 有効

en: reCaptcha not configured - Google domains not included in CSP. |
ja[0]: reCaptcha が設定されていません - Google ドメインが CSP に含まれていません。

en: reCaptcha Threshold Level |
ja[0]: reCaptcha しきい値レベル

en: reCaptcha v2 - "I am not a robot" |
ja[0]: reCaptcha v2 - "私はロボットではありません"

en: reCaptcha v2 is selected as the captcha mode but the site/secret keys are empty. Verification silently falls back to the simple check. |
ja[0]: reCaptcha v2 がキャプチャモードとして選択されていますが、サイトキー/シークレットキーが空です。検証はサイレントにシンプルチェックにフォールバックします。

en: reCaptcha v2 keys are not configured. |
ja[0]: reCaptcha v2 キーが設定されていません。

en: reCaptcha v2 keys are not configured. Captcha mode was adjusted to a compatible mode. |
ja[0]: reCaptcha v2 キーが設定されていません。キャプチャモードは互換性のあるモードに調整されました。

en: reCaptcha v2 keys are not configured. Configure them in Integrations first. |
ja[0]: reCaptcha v2 キーが設定されていません。まず統合設定で設定してください。

en: reCaptcha v2 Keys Missing |
ja[0]: reCaptcha v2 キーがありません

en: reCaptcha v2 Secret Key |
ja[0]: reCaptcha v2 シークレットキー

en: reCaptcha v2 Secret Key: |
ja[0]: reCaptcha v2 シークレットキー:

en: reCaptcha v2 Site Key |
ja[0]: reCaptcha v2 サイトキー

en: reCaptcha v2 Site Key: |
ja[0]: reCaptcha v2 サイトキー:

en: reCaptcha v3 enabled |
ja[0]: reCaptcha v3 有効

en: reCaptcha v3 Keys Missing |
ja[0]: reCaptcha v3 キーがありません

en: reCaptcha v3 protection is enabled but the site/secret keys are empty. Verification silently falls back to the simple check. |
ja[0]: reCaptcha v3 保護が有効ですが、サイトキー/シークレットキーが空です。検証はサイレントにシンプルチェックにフォールバックします。

en: reCaptcha v3 Secret Key |
ja[0]: reCaptcha v3 シークレットキー

en: reCaptcha v3 Secret Key: |
ja[0]: reCaptcha v3 シークレットキー:

en: reCaptcha v3 Site Key |
ja[0]: reCaptcha v3 サイトキー

en: reCaptcha v3 Site Key: |
ja[0]: reCaptcha v3 サイトキー:

en: reCaptcha, Redis, Memcached integrations |
ja[0]: reCaptcha、Redis、Memcached 統合

en: Receive BotBlocker weekly security reports directly in your Telegram chat. Connect a bot token and chat ID, then enable the weekly report. |
ja[0]: BotBlocker の週刊セキュリティレポートを Telegram チャットで直接受け取ります。ボットトークンとチャット ID を接続し、週刊レポートを有効化してください。

en: Receive security alerts via email. |
ja[0]: メールでセキュリティアラートを受信します。

en: Receive the weekly security report via Telegram. |
ja[0]: Telegram 経由で週刊セキュリティレポートを受け取ります。

en: Recommended |
ja[0]: 推奨

en: Recommended 2FA Apps |
ja[0]: 推奨2FAアプリ

en: Recommended for most sites |
ja[0]: ほとんどのサイトに推奨

en: Recommended preset |
ja[0]: 推奨プリセット

en: Recommended preset in one click (~30 seconds) |
ja[0]: ワンクリックで推奨プリセット (~30秒)

en: Record audit log entries for actions by %s |
ja[0]: %s によるアクションの監査ログエントリを記録します

en: Record blocked visitor data for attack pattern analysis and threat intelligence. |
ja[0]: 攻撃パターン分析と脅威インテリジェンスのためにブロックされた訪問者データを記録します。

en: Record Browser Type |
ja[0]: ブラウザータイプを記録

en: Record challenge page visits. Helps monitor bot traffic that reaches verification stage. |
ja[0]: チャレンジページ訪問を記録します。検証段階に到達するボットトラフィックの監視に役立ちます。

en: Record Device Type |
ja[0]: 端末タイプを記録

en: Record internal errors for debugging and support troubleshooting. |
ja[0]: デバッグとサポートのトラブルシューティングのために内部エラーを記録します。

en: Record OS Type |
ja[0]: OSタイプを記録

en: Record traffic during maintenance windows or when protection is intentionally disabled. |
ja[0]: メンテナンス期間中または保護が意図的に無効化されたときのトラフィックを記録します。

en: Record traffic from whitelisted IPs to verify rule effectiveness. |
ja[0]: ルールの有効性を検証するためにホワイトリストIPからのトラフィックを記録します。

en: Record visitor hits to WordPress system URLs such as logins, password resets, and blocked access attempts. |
ja[0]: ログイン、パスワードリセット、ブロックされたアクセス試行などの WordPress システム URL への訪問者のヒットを記録します。

en: Record visitors detected as likely bots via fingerprinting inconsistencies. |
ja[0]: フィンガープリントの不一致によってボットの可能性が高いと検出された訪問者を記録します。

en: Record visitors sent to Captcha challenges. Useful for analysing bot detection effectiveness. |
ja[0]: Captchaチャレンジに送られた訪問者を記録します。ボット検出の有効性の分析に役立ちます。

en: Record visitors who pass all security checks. Useful for traffic analysis and audit trails. |
ja[0]: すべてのセキュリティチェックを通過した訪問者を記録します。トラフィック分析と監査証跡に役立ちます。

en: Record WordPress admin actions in a dedicated audit log table. |
ja[0]: WordPress 管理アクションを専用の監査ログテーブルに記録します。

en: Recovery email sent. Check your inbox. |
ja[0]: 回復用メールアドレスを送信しました。受信トレイを確認してください。

en: Red |
ja[0]: 赤

en: Redact Secrets in Snippets |
ja[0]: スニペット内のシークレットを秘匿化

en: Redact secrets in snippets |
ja[0]: スニペット内のシークレットを秘匿化

en: REDbot — HTTP response analysis |
ja[0]: REDbot — HTTP レスポンス分析

en: Redirect |
ja[0]: リダイレクト

en: Redirect URL |
ja[0]: リダイレクトURL

en: Redis Authentication Password |
ja[0]: Redis認証パスワード

en: Redis backend is not reachable — the integration was left disabled. |
ja[0]: Redis バックエンドに到達できません — 統合は無効のままです。

en: Redis backend is not reachable. |
ja[0]: Redis バックエンドに到達できません。

en: Redis Cache Integration |
ja[0]: Redisキャッシュ統合

en: Redis Database Index |
ja[0]: Redisデータベースインデックス

en: Redis Detected |
ja[0]: Redis が検出されました

en: Redis is faster for high-traffic sites. Memcached suits distributed systems. You can change this later in Tools. |
ja[0]: Redisは高トラフィックサイトで高速です。Memcachedは分散システムに適しています。これは後でツールで変更できます。

en: Redis is not reachable. Connect it before enabling the cache. |
ja[0]: Redis に到達できません。キャッシュを有効化する前に接続してください。

en: Redis Key Prefix |
ja[0]: Redisキープレフィックス

en: Redis provides in-memory caching for security counters, visitor statistics, and threat detection data. |
ja[0]: Redisはセキュリティカウンター、訪問者統計、脅威検出データのためのインメモリキャッシュを提供します。

en: Redis Server Host |
ja[0]: Redisサーバーホスト

en: Redis Server Port |
ja[0]: Redisサーバーポート

en: Redis vs Memcached |
ja[0]: Redis対Memcached

en: Reduce server load - junk is blocked before WP loads |
ja[0]: サーバー負荷を軽減 - WPが読み込まれる前にジャンクがブロックされます

en: Referer |
ja[0]: リファラー

en: Referer: |
ja[0]: リファラー:

en: Refresh PRO status |
ja[0]: PROステータスを更新

en: Refresh status |
ja[0]: ステータスを更新

en: Refund policy |
ja[0]: 返金ポリシー

en: Regenerate links |
ja[0]: リンクを再生成

en: Regenerate security action links? Old links will stop working immediately. |
ja[0]: セキュリティアクションリンクを再生成しますか？古いリンクはすぐに機能しなくなります。

en: Registers BotBlocker in the WordPress Connectors system. Disable if you do not use WordPress Connectors to save ~180ms per admin page load. |
ja[0]: BotBlocker を WordPress Connectors システムに登録します。WordPress Connectors を使用しない場合は、管理固定ページの読み込みごとに約180ms節約するために無効化してください。

en: Regular hits will be removed from the database. |
ja[0]: 通常のヒットはデータベースから削除されます。

en: Regular plugin |
ja[0]: 通常のプラグイン

en: Regular Report Frequency |
ja[0]: 定期レポートの頻度

en: Reinstall Database |
ja[0]: データベースを再インストール

en: Reinstall database - reset, fresh start, rebuild tables |
ja[0]: データベースを再インストール - リセット、新規開始、テーブルを再構築します

en: Rejects visitors from the blocked-country list before plugins load. Off by default - any lookup uncertainty passes traffic to the main plugin. |
ja[0]: プラグインが読み込まれる前に、ブロック対象国のリストからの訪問者を拒否します。デフォルトではオフです。ルックアップの不確実性がある場合は、トラフィックをメインプラグインに渡します。

en: Rejects visitors from the blocked-country list before WordPress even loads. Off by default - any lookup uncertainty passes traffic to the main plugin. |
ja[0]: WordPress が読み込まれる前に、ブロック対象国のリストからの訪問者を拒否します。デフォルトではオフです。ルックアップの不確実性がある場合は、トラフィックをメインプラグインに渡します。

en: Remember repeat offenders. This tracks the reputation history of suspicious IPs and subnets over several days, making future blocks trigger much faster for repeat offenders. (Default: Enabled) |
ja[0]: リピートオフェンダーを記憶します。疑わしいIPとサブネットの評判履歴を数日間にわたって追跡し、リピートオフェンダーに対する将来的なブロックを大幅に高速化します。(デフォルト: 有効)

en: Remember repeat offenders. Tracks reputation history of suspicious IPs and subnets over several days. (Default: Enabled) |
ja[0]: 再犯者を記憶します。疑わしいIPとサブネットの評判履歴を数日間にわたって追跡します。(デフォルト: 有効)

en: Remember this device for 30 days |
ja[0]: この端末を30日間記憶する

en: Remove |
ja[0]: 削除

en: Remove Comment URLs |
ja[0]: コメントURLを削除

en: Remove Global Styles |
ja[0]: グローバルスタイルを削除

en: Remove jQuery Migrate |
ja[0]: jQuery Migrateを削除

en: Remove RSD Link |
ja[0]: RSDリンクを削除

en: Remove RSS Feed Links |
ja[0]: RSSフィードリンクを削除

en: Remove Shortlink |
ja[0]: ショートリンクを削除

en: Removes jQuery Migrate. May break older plugins that use deprecated jQuery functions. |
ja[0]: jQuery Migrateを削除します。非推奨のjQuery関数を使用する古いプラグインが壊れる可能性があります。

en: Removes RSS feed links from the header. |
ja[0]: ヘッダーからRSSフィードリンクを削除します。

en: Removes the Really Simple Discovery link from the header. |
ja[0]: ヘッダーからReally Simple Discoveryリンクを削除します。

en: Removes the shortlink URL from the header. |
ja[0]: ヘッダーからショートリンクURLを削除します。

en: Removes the website URL field from the comment form. |
ja[0]: コメントフォームからサイトURLフィールドを削除します。

en: Removes the WordPress version meta tag from the page source. |
ja[0]: ページソースからWordPressバージョンメタタグを削除します。

en: Removes wp-global-styles inline CSS from the frontend. |
ja[0]: フロントエンドからwp-global-stylesインラインCSSを削除します。

en: Repair and Optimize Database |
ja[0]: データベースを修復して最適化

en: Repair and optimize DB - fix tables, cleanup, speed up |
ja[0]: DBを修復して最適化 - テーブルの修正、クリーンアップ、高速化

en: Repeat Block Time (seconds) |
ja[0]: 再ブロック時間 (秒)

en: Repeat Block Time (seconds): |
ja[0]: 再ブロック時間 (秒):

en: Repeated violations result in progressively longer bans. X-Robots-Tag directives prevent SEO penalties on blocked pages. |
ja[0]: 違反を繰り返すと、段階的にバン期間が長くなります。X-Robots-Tagディレクティブは、ブロックされたページでSEOペナルティを防ぎます。

en: Replaces IP/host/UA-bound cookie hash with a session token. Eliminates Captcha loops for VPN/proxy users. Disable only if experiencing issues. |
ja[0]: IP/ホスト/UAバインドCookieハッシュをセッショントークンに置き換えます。VPN/プロキシユーザーのCaptchaループを排除します。問題が発生している場合のみ無効化してください。

en: Replaces the default screen shown while the site is in maintenance mode. |
ja[0]: サイトがメンテナンスモードのときに表示されるデフォルト画面を置き換えます。

en: Replaces the recovery-mode handler that catches fatal errors. |
ja[0]: 致命的なエラーを捕捉するリカバリモードハンドラーを置き換えます。

en: Replaces the routine that creates the database tables during installation. |
ja[0]: インストール中にデータベーステーブルを作成するルーチンを置き換えます。

en: Replaces the screen shown for a deleted site on a multisite network. |
ja[0]: マルチサイトネットワークで削除されたサイトに対して表示される画面を置き換えます。

en: Replaces the screen shown for a suspended site on a multisite network. |
ja[0]: マルチサイトネットワークで停止されたサイトに対して表示される画面を置き換えます。

en: Replaces the screen shown for an inactive site on a multisite network. |
ja[0]: マルチサイトネットワークで非アクティブなサイトに対して表示される画面を置き換えます。

en: Replaces the screen shown when PHP hits a fatal error. |
ja[0]: PHP が致命的なエラーに遭遇したときに表示される画面を置き換えます。

en: Replaces the screen shown when WordPress cannot reach the database. |
ja[0]: WordPress がデータベースに到達できないときに表示される画面を置き換えます。

en: Replaces the WordPress database layer, usually with HyperDB or LudicrousDB. |
ja[0]: WordPress データベースレイヤーを、通常は HyperDB または LudicrousDB で置き換えます。

en: Report extra (added) files in plugins/themes |
ja[0]: プラグイン/テーマ内の追加ファイルを報告

en: Report Extra Files in Plugins/Themes |
ja[0]: プラグイン/テーマ内の追加ファイルを報告

en: Report Period |
ja[0]: レポート期間

en: Report Period: |
ja[0]: レポート期間:

en: Reports |
ja[0]: レポート

en: Reports - log, analytics, history, visitor stats |
ja[0]: レポート - ログ、分析、履歴、訪問者統計

en: Reports and Statistics |
ja[0]: レポートと統計

en: Reports Dashboard |
ja[0]: レポートダッシュボード

en: Reputation Layer |
ja[0]: レピュテーションレイヤー

en: Request failed. |
ja[0]: リクエストに失敗しました。

en: Request failed. Please try again. |
ja[0]: リクエストに失敗しました。もう一度お試しください。

en: Request Handling Chain |
ja[0]: リクエスト処理チェーン

en: Request processing chain |
ja[0]: リクエスト処理チェーン

en: Requests allowed per verified visitor before re-verification. |
ja[0]: 再検証前に確認済み訪問者ごとに許可されるリクエスト数。

en: Requests blocked |
ja[0]: ブロックされたリクエスト

en: Requests inclusion in the browser HSTS preload list. Enable only after registering the domain at hstspreload.org - the directive is ignored otherwise. |
ja[0]: ブラウザーの HSTS プリロードリストへの登録を要求します。hstspreload.org でドメインを登録した後にのみ有効化してください。それ以外の場合、このディレクティブは無視されます。

en: requests remaining |
ja[0]: 残りリクエスト数

en: Required files missing. Regenerated. |
ja[0]: 必要なファイルがありません。再生成されました。

en: Required for scheduled tasks and backups |
ja[0]: スケジュールされたタスクとバックアップに必要

en: Required: |
ja[0]: 必須:

en: Requires a web server module (nginx, HAProxy, LiteSpeed) or Cloudflare (Business+) to pass the fingerprint via HTTP header. |
ja[0]: HTTPヘッダー経由でフィンガープリントを渡すには、Webサーバーモジュール (nginx, HAProxy, LiteSpeed) または Cloudflare (Business+) が必要です。

en: Requires active BotBlocker PRO |
ja[0]: 有効なBotBlocker PROが必要です

en: Requires BotBlocker PRO and the Early Init add-on. |
ja[0]: BotBlocker PROとEarly Initアドオンが必要です。

en: Requires PRO |
ja[0]: PROが必要です

en: Requires the Early Init add-on to be enabled. |
ja[0]: Early Initアドオンを有効化する必要があります。

en: Requires the PHP zip extension, which is not available on this server. |
ja[0]: このサーバーでは利用できないPHP zip拡張機能が必要です。

en: Rescue groups |
ja[0]: レスキューグループ

en: Rescues in-app browsers from the selected deny reasons. Disabled = current behavior unchanged. |
ja[0]: 選択された拒否理由からアプリ内ブラウザーを救済します。無効 = 現在の動作は変更されません。

en: Rescues legitimate humans opening the site from Instagram, LinkedIn, Twitter or WhatsApp in-app browsers when their request would otherwise be denied as a fake bot. |
ja[0]: Instagram、LinkedIn、Twitter、WhatsApp のアプリ内ブラウザーからサイトを開いた正当なユーザーを、偽ボットとして拒否されるはずのリクエストから救済します。

en: Reserve Globus Studio API endpoint used as a fallback. Displayed for reference - not editable. |
ja[0]: フォールバックとして使用される予備の Globus Studio API エンドポイント。参考として表示されます - 編集不可。

en: Reset |
ja[0]: リセット

en: Reset 2FA |
ja[0]: 2FAをリセット

en: Reset all BotBlocker tables to default settings |
ja[0]: すべてのBotBlockerテーブルをデフォルト設定にリセット

en: Reset and Re-run Wizard |
ja[0]: ウィザードをリセットして再実行

en: Reset Authentication Cookies |
ja[0]: 認証Cookieをリセット

en: Reset cookies |
ja[0]: Cookieをリセット

en: Reset failed |
ja[0]: リセットに失敗しました

en: Reset URL rewrite rules |
ja[0]: URLリライトルールをリセット

en: Reset URL Rewrite Rules |
ja[0]: URLリライトルールをリセット

en: Resets all visitor cookies - visitors must re-verify |
ja[0]: すべての訪問者のCookieをリセット - 訪問者は再検証が必要です

en: Resets the internal WordPress cache and external caching systems (Redis, Memcached) |
ja[0]: 内部WordPressキャッシュと外部キャッシュシステム（Redis、Memcached）をリセットします

en: Resetting... |
ja[0]: リセット中...

en: Respects DONOTCACHEPAGE automatically - no cookie exception needed. |
ja[0]: DONOTCACHEPAGE を自動的に尊重します - Cookie の例外は不要です。

en: Respects X-LiteSpeed-Cache-Control: no-cache - auto-compatible. |
ja[0]: X-LiteSpeed-Cache-Control: no-cache を尊重します - 自動互換です。

en: Restore |
ja[0]: 復元

en: Restored the %post_type% %title% from trash. |
ja[0]: %post_type% %title% をゴミ箱から復元しました。

en: Restrict proxy servers, data centers, VPNs, and legacy protocols to reduce automated threats. |
ja[0]: プロキシサーバー、データセンター、VPN、レガシープロトコルを制限して、自動化された脅威を軽減します。

en: Retrying... |
ja[0]: 再試行中...

en: Reverse DNS (PTR) |
ja[0]: リバースDNS (PTR)

en: Review security score |
ja[0]: セキュリティスコアを確認

en: Revoke all trusted devices |
ja[0]: すべての信頼済み端末を取り消す

en: Rewrite rules successfully flushed! |
ja[0]: リライトルールのフラッシュに成功しました！

en: Role |
ja[0]: 権限グループ

en: Roles to Audit |
ja[0]: 監査する権限グループ

en: Roles with 2FA |
ja[0]: 2FAを有効化したロール

en: Router File |
ja[0]: ルーターファイル

en: RSS feeds are disabled. Visit the |
ja[0]: RSSフィードは無効化されています。以下を参照してください：

en: RU-Gov list update already queued. |
ja[0]: RU-Govリストの更新はすでにキューに入っています。

en: RU-Gov list update scheduled. |
ja[0]: RU-Govリストの更新が予定されました。

en: RU-Gov sync not available. |
ja[0]: RU-Gov同期は利用できません。

en: RU-Gov: %1$s ranges | updated %2$s ago |
ja[0]: RU-Gov: %1$s 範囲 | %2$s 前に更新

en: RUGOV Freshness Check |
ja[0]: RUGOV 鮮度チェック

en: RUGOV Update |
ja[0]: RUGOV更新

en: Rule |
ja[0]: ルール

en: Rule action |
ja[0]: ルールアクション

en: Rule already exists. |
ja[0]: ルールはすでに存在します。

en: Rule created successfully. |
ja[0]: ルールが正常に作成されました。

en: Rule data |
ja[0]: ルールデータ

en: Rule deleted successfully. |
ja[0]: ルールが正常に削除されました。

en: Rule expiration date and time |
ja[0]: ルールの有効期限日時

en: Rule lifetime |
ja[0]: ルールの有効期間

en: Rule not found. |
ja[0]: ルールが見つかりません。

en: Rule priority (1-100) |
ja[0]: ルールの優先度 (1-100)

en: Rule toggled successfully. |
ja[0]: ルールの切り替えに成功しました。

en: Rule updated successfully. |
ja[0]: ルールが正常に更新されました。

en: Rules |
ja[0]: ルール

en: Rules & IPs |
ja[0]: ルールとIP

en: Rules - lists, blacklist, whitelist, IP, GEO |
ja[0]: ルール - リスト、ブラックリスト、ホワイトリスト、IP、GEO

en: Rules and IP Lists |
ja[0]: ルールとIPリスト

en: Rules downloaded successfully. |
ja[0]: ルールが正常にダウンロードされました。

en: Rules exported successfully. |
ja[0]: ルールが正常にエクスポートされました。

en: Rules file generated successfully. |
ja[0]: ルールファイルが正常に生成されました。

en: Rules imported successfully. |
ja[0]: ルールが正常にインポートされました。

en: Rules page - GEO tab |
ja[0]: ルール固定ページ - GEO タブ

en: Run a malware scan on this file. |
ja[0]: このファイルに対してマルウェアスキャンを実行します。

en: Run all recurring tasks immediately |
ja[0]: すべての定期的なタスクを直ちに実行

en: Run malware scan - virus, infected files |
ja[0]: マルウェアスキャンを実行 - ウイルス、感染ファイル

en: Run only overdue tasks |
ja[0]: 期限切れのタスクのみ実行

en: Run setup wizard - guide, onboarding, first steps |
ja[0]: セットアップウィザードを実行 - ガイド、オンボーディング、最初の手順

en: Run this task now |
ja[0]: このタスクを今すぐ実行

en: Run truth source scan - file integrity |
ja[0]: 真実のソーススキャンを実行 - ファイルの整合性

en: Running |
ja[0]: 実行中

en: Running on your site |
ja[0]: サイトで実行中

en: Runs BotBlocker filtering before WordPress loads through wp-config bootstrap integration. |
ja[0]: wp-config ブートストラップ統合を通じて、WordPress が読み込まれる前に BotBlocker フィルタリングを実行します。

en: Russian |
ja[0]: ロシア語

en: Safe defaults |
ja[0]: 安全なデフォルト

en: Safe defaults: compatible with WooCommerce, Elementor, caches |
ja[0]: 安全なデフォルト: WooCommerce、Elementor、キャッシュと互換性あり

en: Salt file created successfully. |
ja[0]: Salt ファイルが正常に作成されました。

en: Salt is unavailable. |
ja[0]: Salt は利用できません。

en: Salt successfully created! |
ja[0]: Salt が正常に作成されました！

en: SameSite policy controls cross-site cookie behavior to protect against CSRF attacks. |
ja[0]: SameSite ポリシーは、CSRF 攻撃から保護するためにクロスサイト Cookie の動作を制御します。

en: Sample file not found. |
ja[0]: サンプルファイルが見つかりません。

en: Save |
ja[0]: 保存

en: Save LLM rules to PHP file |
ja[0]: LLM ルールを PHP ファイルに保存

en: Save the file. |
ja[0]: ファイルを保存します。

en: Save these codes in a safe place. Each code can be used only once. |
ja[0]: これらのコードを安全な場所に保存してください。各コードは一度のみ使用できます。

en: Saving... |
ja[0]: 保存中...

en: Scan active and inactive themes for malicious code. |
ja[0]: 悪意のあるコードがないか、有効および無効なテーマをスキャンします。

en: Scan cancelled. |
ja[0]: スキャンがキャンセルされました。

en: Scan completed. Refreshing results... |
ja[0]: スキャンが完了しました。結果を更新中...

en: Scan currently in progress. Results will appear here when complete. |
ja[0]: 現在スキャン中です。完了すると結果がここに表示されます。

en: Scan Database |
ja[0]: データベースをスキャン

en: Scan in progress |
ja[0]: スキャン中

en: Scan in progress... |
ja[0]: スキャン中...

en: Scan installed plugins for malicious code. |
ja[0]: インストールされているプラグインをスキャンして悪意のあるコードを検出します。

en: Scan limit reached. |
ja[0]: スキャン制限に達しました。

en: Scan Plugins |
ja[0]: プラグインをスキャン

en: Scan plugins |
ja[0]: プラグインをスキャン

en: Scan posts, pages, options, users, and cron hooks |
ja[0]: 投稿、固定ページ、設定、ユーザー、cron フックをスキャン

en: Scan QR Code |
ja[0]: QR コードをスキャン

en: Scan results cleared. |
ja[0]: スキャン結果がクリアされました。

en: Scan Scope |
ja[0]: スキャン範囲

en: Scan started. |
ja[0]: スキャンが開始されました。

en: Scan the entire wp-content directory instead of just the selected subdirectories. |
ja[0]: 選択したサブディレクトリだけでなく、wp-content ディレクトリ全体をスキャンします。

en: Scan the QR code |
ja[0]: QR コードをスキャン

en: Scan the URL referrer for specific GET parameters to detect unwanted or suspicious traffic sources. |
ja[0]: 不要または疑わしいトラフィックソースを検出するために、特定の GET パラメータについて URL リファラーをスキャンします。

en: Scan the WordPress database for malicious content in posts, pages, options, users, and cron jobs. |
ja[0]: 投稿、固定ページ、設定、ユーザー、cron ジョブ内の悪意のあるコンテンツについて WordPress データベースをスキャンします。

en: Scan the wp-content/uploads directory for malicious files. |
ja[0]: 悪意のあるファイルについて wp-content/uploads ディレクトリをスキャンします。

en: Scan Themes |
ja[0]: テーマをスキャン

en: Scan themes |
ja[0]: テーマをスキャン

en: Scan Uploads |
ja[0]: アップロードをスキャン

en: Scan uploads |
ja[0]: アップロードをスキャン

en: Scan Whole wp-content |
ja[0]: wp-content 全体をスキャン

en: Scan whole wp-content instead of selected folders |
ja[0]: 選択したフォルダーの代わりに wp-content 全体をスキャン

en: Scan with authenticator app |
ja[0]: 認証アプリでスキャン

en: Scan WordPress Core |
ja[0]: WordPress コアをスキャン

en: Scan WordPress core |
ja[0]: WordPress コアをスキャン

en: Scan WordPress core via integrity hash check |
ja[0]: 整合性ハッシュチェックで WordPress コアをスキャン

en: Scanned: |
ja[0]: スキャン済み:

en: Scanning database |
ja[0]: データベースをスキャン中

en: Scanning files for malware |
ja[0]: ファイルのマルウェアをスキャン中

en: Scans WordPress files and database content for dangerous execution, obfuscation, encoded payloads, injected scripts, and known webshell markers. Findings are indicators for review. Do not delete files before checking backups and confirming the payload. |
ja[0]: WordPress ファイルとデータベースコンテンツをスキャンし、危険な実行、難読化、エンコードされたペイロード、注入されたスクリプト、既知の Web シェルマーカーを検出します。検出結果は確認用の指標です。バックアップを確認し、ペイロードを確認する前にファイルを削除しないでください。

en: Scans WordPress files for malware indicators, obfuscation chains, and webshell patterns. |
ja[0]: WordPress ファイルをスキャンして、マルウェアの兆候、難読化チェーン、Web シェルパターンを検出します。

en: Schedule |
ja[0]: スケジュール

en: Schedule an immediate background download of the latest ASN (autonomous system) database from BotBlocker servers. |
ja[0]: BotBlocker サーバーから最新の ASN (自律システム) データベースの即時バックグラウンドダウンロードをスケジュールします。

en: Schedule an immediate background download of the latest RU-Gov CIDR list from C24Be/AS_Network_List (VK excluded). |
ja[0]: C24Be/AS_Network_List (VK 除外) から最新の RU-Gov CIDR リストの即時バックグラウンドダウンロードをスケジュールします。

en: Scheduled Content Cleanup |
ja[0]: スケジュールされたコンテンツクリーンアップ

en: Scheduled Cron Jobs |
ja[0]: スケジュールされた Cron ジョブ

en: Scheduled Scan |
ja[0]: スケジュールされたスキャン

en: Score |
ja[0]: スコア

en: Script Name |
ja[0]: スクリプト名

en: Search |
ja[0]: 検索

en: Search audit log… |
ja[0]: 監査ログを検索…

en: Search bots |
ja[0]: ボットを検索

en: Search by code, rule, comment… |
ja[0]: コード、ルール、コメントで検索…

en: Search by data, comment… |
ja[0]: データ、コメントで検索…

en: Search cron jobs… |
ja[0]: Cron ジョブを検索…

en: Search engine verification, SEO protection from fake crawlers |
ja[0]: 検索エンジン認証、偽クローラーからの SEO 保護

en: Search engine visits |
ja[0]: 検索エンジンの訪問

en: Search Engines |
ja[0]: 検索エンジン

en: Search engines file generated successfully. |
ja[0]: 検索エンジンファイルが正常に生成されました。

en: Search settings and actions |
ja[0]: 検索設定とアクション

en: sec |
ja[0]: 秒

en: Secondary Block Time (seconds) |
ja[0]: 二次ブロック時間 (秒)

en: Secondary time ban enabled |
ja[0]: 二次時間禁止が有効

en: Seconds remaining until unlock: |
ja[0]: ロック解除までの残り秒数:

en: Seconds until unlock: |
ja[0]: ロック解除までの秒数:

en: Secret key not set. |
ja[0]: 秘密鍵が設定されていません。

en: Secret link disabled protection site-wide from %ip%. |
ja[0]: 秘密リンクにより、%ip% からのサイト全体の保護が無効化されました。

en: Secret link re-enabled protection from %ip%. |
ja[0]: 秘密リンクにより、%ip% からの保護が再有効化されました。

en: Secret link used to bypass checks for one request from %ip%. |
ja[0]: 秘密リンクが使用され、%ip% からの1つのリクエストのチェックが回避されました。

en: Secret links |
ja[0]: シークレットリンク

en: Sections |
ja[0]: セクション

en: Secure |
ja[0]: 安全

en: Security action links |
ja[0]: セキュリティアクションリンク

en: Security action links regenerated. Old links no longer work. |
ja[0]: セキュリティアクションリンクが再生成されました。古いリンクは機能しません。

en: Security and performance tools for your WordPress site: block unwanted traffic, filter suspicious requests, and optimize resource usage. |
ja[0]: あなたの WordPress サイトのためのセキュリティとパフォーマンスツール: 不要なトラフィックのブロック、不審なリクエストのフィルタリング、リソース使用の最適化。

en: Security and Privacy |
ja[0]: セキュリティとプライバシー

en: Security blog |
ja[0]: セキュリティブログ

en: Security check failed. |
ja[0]: セキュリティチェックに失敗しました。

en: Security Check Mode |
ja[0]: セキュリティチェックモード

en: Security error. Refresh the page and try again. |
ja[0]: セキュリティエラー。ページを再読み込みしてもう一度お試しください。

en: Security Headers |
ja[0]: セキュリティヘッダー

en: Security headers - HSTS, CSP, permissions policy |
ja[0]: セキュリティヘッダー - HSTS, CSP, 権限ポリシー

en: Security headers are disabled because a conflicting plugin was detected. |
ja[0]: 競合するプラグインが検出されたため、セキュリティヘッダーが無効化されています。

en: Security headers management |
ja[0]: セキュリティヘッダー管理

en: Security headers management (HSTS, CSP, X-Frame, Permissions-Policy) |
ja[0]: セキュリティヘッダー管理 (HSTS, CSP, X-Frame, Permissions-Policy)

en: Security Health Status |
ja[0]: セキュリティ正常性ステータス

en: Security news and offers |
ja[0]: セキュリティニュースとお知らせ

en: Security result |
ja[0]: セキュリティ結果

en: Security Through Obscurity |
ja[0]: 難読化によるセキュリティ

en: Security Tips |
ja[0]: セキュリティのヒント

en: Security Updates & Offers |
ja[0]: セキュリティアップデートとお知らせ

en: SecurityHeaders.com — header grade |
ja[0]: SecurityHeaders.com — ヘッダーグレード

en: See pricing |
ja[0]: 料金を見る

en: Select a category |
ja[0]: カテゴリーを選択

en: Select a country |
ja[0]: 国を選択

en: Select Captcha type for visitor verification. |
ja[0]: 訪問者確認のためのCaptchaタイプを選択します。

en: Select how often the scheduled scan should run. |
ja[0]: スケジュールされたスキャンの実行頻度を選択します。

en: Select image theme for Captcha. |
ja[0]: Captchaの画像テーマを選択します。

en: Select matching images. Best balance of protection and UX. |
ja[0]: 一致する画像を選択してください。保護とUXの最適なバランスです。

en: Select rule type |
ja[0]: ルールタイプを選択

en: Select the Redis database index (0-15) to use. Default is 0. Different database indexes provide logical isolation between applications sharing the same Redis server. |
ja[0]: 使用するRedisデータベースインデックス（0～15）を選択します。デフォルトは0です。異なるデータベースインデックスは、同じRedisサーバーを共有するアプリケーション間の論理的分離を提供します。

en: Self Connections |
ja[0]: 自己接続

en: Self-call secret header proof |
ja[0]: 自己呼び出し秘密ヘッダー証明

en: Send |
ja[0]: 送信

en: Send and deactivate |
ja[0]: 送信して停止する

en: Send email with BotBlocker management links |
ja[0]: BotBlocker管理リンクをメールで送信

en: Send suspicious requests to BotBlocker Cloud for verification. |
ja[0]: 不審なリクエストをBotBlocker Cloudに送信して検証します。

en: Send Vary: Cookie Header |
ja[0]: Vary: Cookieヘッダーを送信

en: Send via email |
ja[0]: メールで送信

en: Sending failed. Please try again later. |
ja[0]: 送信に失敗しました。後でもう一度お試しください。

en: Sending... |
ja[0]: 送信中...

en: Sending… |
ja[0]: 送信中…

en: Sends Content-Security-Policy-Report-Only instead of Content-Security-Policy: the same directives are logged by the browser but nothing is blocked. Use only for testing CSP before enforcing it. |
ja[0]: Content-Security-Policy の代わりに Content-Security-Policy-Report-Only を送信します。同じディレクティブがブラウザーによって記録されますが、何もブロックされません。CSP を強制する前にテストする場合にのみ使用してください。

en: SEO bots whitelist management |
ja[0]: SEOボットのホワイトリスト管理

en: Separate Requests (Legacy) |
ja[0]: 個別リクエスト（レガシー）

en: Server DDoS Protection Support (Experimental) |
ja[0]: サーバーDDoS保護サポート（実験的）

en: Server Host: |
ja[0]: サーバーホスト:

en: Server Port: |
ja[0]: サーバーポート:

en: Server-level caches that bypass PHP can serve cached copies of the BotBlocker verification page, breaking protection. Configure a cookie-based exception for every cache in front of your site. |
ja[0]: PHP をバイパスするサーバーレベルのキャッシュは、BotBlocker 検証固定ページのキャッシュされたコピーを提供する可能性があり、保護が壊れます。サイトの前にあるすべてのキャッシュに対して Cookie ベースの例外を設定してください。

en: Server-side protection setup |
ja[0]: サーバーサイド保護のセットアップ

en: Serves full pages from a page cache before WordPress finishes loading. |
ja[0]: WordPress の読み込みが完了する前に、固定ページキャッシュから完全な固定ページを提供します。

en: Session Token Verification |
ja[0]: セッショントークン検証

en: Session token verification enabled |
ja[0]: セッショントークン検証が有効化されました

en: Set a custom login endpoint to hide wp-login.php. Use only letters, numbers, hyphens, or underscores. Do not use .php, slashes, or query strings. |
ja[0]: wp-login.phpを非表示にするカスタムログインエンドポイントを設定します。使用できるのは英字、数字、ハイフン、アンダースコアのみです。.php、スラッシュ、クエリー文字列は使用しないでください。

en: Set SameSite attribute (Lax, Strict, None). |
ja[0]: SameSite属性（Lax、Strict、None）を設定します。

en: Set the log retention period and enable daylight saving time adjustment if needed. |
ja[0]: ログ保持期間を設定し、必要に応じて夏時間の調整を有効化します。

en: Set the reCaptcha threshold level (0.1–1.0) |
ja[0]: reCaptchaのしきい値レベル（0.1～1.0）を設定

en: Set the score threshold: lower = stricter blocking, higher = more permissive. |
ja[0]: スコアしきい値を設定します：低いほどブロックが厳しく、高いほど許容度が高くなります。

en: Set up 2FA for your account |
ja[0]: アカウントに2FAを設定

en: Set up two-factor authentication - 2FA, MFA, OTP, recovery |
ja[0]: 2要素認証の設定 - 2FA、MFA、OTP、復旧

[ctx: device type label]
en: Set-top Box |
ja[0]: セットトップボックス

en: Settings |
ja[0]: 設定

en: Settings saved. |
ja[0]: 設定が保存されました。

en: Settings sections |
ja[0]: 設定セクション

en: Setup completed |
ja[0]: セットアップが完了しました

en: Setup Guide - wizard, onboarding, getting started, first setup |
ja[0]: セットアップガイド - ウィザード、オンボーディング、はじめに、初回セットアップ

en: Setup session expired. Please refresh the page. |
ja[0]: セットアップセッションの期限が切れました。ページを更新してください。

en: Setup Wizard |
ja[0]: セットアップウィザード

en: Setup Wizard Not Completed |
ja[0]: セットアップウィザードが完了していません

en: Severity |
ja[0]: 重大度

en: Show Captcha to all visitors, bypassing other checks. |
ja[0]: 他のチェックをバイパスして、すべての訪問者にCaptchaを表示します。

en: Show fewer, essential settings |
ja[0]: より少ない、重要な設定を表示

en: Show unique visitors (by IP) or all requests. |
ja[0]: IP アドレス別のユニーク訪問者を表示するか、すべてのリクエストを表示します。

en: Showing first %1$d of %2$d findings. Increase Tree View Cap in settings to see all. |
ja[0]: 最初の %1$d 件 (全 %2$d 件) を表示中。すべてを見るには設定で Tree View Cap を増やしてください。

en: Showing first %1$d of %2$d. Switch to Tree to browse all. |
ja[0]: 最初の %1$d 件 (全 %2$d 件) を表示中。すべてを閲覧するには Tree に切り替えてください。

en: Showing first %d per category. Switch to Tree to browse all. |
ja[0]: カテゴリーごとに最初の %d 件を表示中。すべてを閲覧するには Tree に切り替えてください。

en: Shows the raw contents of docs/CACHE-COMPATIBILITY.md shipped with the plugin. |
ja[0]: プラグインに同梱されている docs/CACHE-COMPATIBILITY.md の生のコンテンツを表示します。

en: Shows the raw contents of docs/DDOS-COMPATIBILITY.md shipped with the plugin. |
ja[0]: プラグインに同梱されている docs/DDOS-COMPATIBILITY.md の生のコンテンツを表示します。

en: Shows the raw contents of docs/PAYMENT-BYPASS.md shipped with the plugin. |
ja[0]: プラグインに同梱されている docs/PAYMENT-BYPASS.md の生のコンテンツを表示します。

en: Shows the raw contents of docs/TLS-FINGERPRINTING.md shipped with the plugin. |
ja[0]: プラグインに同梱されている docs/TLS-FINGERPRINTING.md の生のコンテンツを表示します。

en: Shows up after the first hits |
ja[0]: 最初のヒット後に表示されます

en: Shows your BotBlocker PRO connection and subscription status. An active subscription delivers live security updates, firewall rules, and premium bot-detection from the BotBlocker network. |
ja[0]: BotBlocker PRO の接続とサブスクリプションのステータスを表示します。有効なサブスクリプションにより、ライブセキュリティアップデート、ファイアウォールルール、プレミアムボット検出が BotBlocker ネットワークから提供されます。

en: Sibling directory %s exists - may contain payload files invisible here. |
ja[0]: 兄弟ディレクトリ %s が存在します - ここでは見えないペイロードファイルが含まれている可能性があります。

en: Signature DB |
ja[0]: シグネチャ DB

en: Signature DB URL |
ja[0]: シグネチャ DB URL

en: Signed in from a trusted device. |
ja[0]: 信頼できる端末からサインインしました。

en: Silent Auto-Verify |
ja[0]: サイレント自動検証

en: Silent Auto-Verify (No Captcha) |
ja[0]: サイレント自動検証 (Captcha なし)

en: Simple and reliable |
ja[0]: シンプルで信頼性の高い

en: Simple Bot Detection |
ja[0]: シンプルなボット検出

en: Simple bot detection |
ja[0]: シンプルなボット検出

en: Simple bot detection (UA, headers, JS, language) |
ja[0]: シンプルなボット検出 (UA、ヘッダー、JS、言語)

en: Simple bot detection analyzes basic browser characteristics to catch bots that fail to mimic real browsers. |
ja[0]: シンプルなボット検出は、基本的なブラウザー特性を分析し、本物のブラウザーを模倣できないボットを捕捉します。

en: Simple bot UA blocking |
ja[0]: シンプルなボット UA ブロック

en: Simple JS Consistency |
ja[0]: シンプルな JS 整合性

en: Simple math with moving numbers. Easy and effective. |
ja[0]: 動く数字を使った簡単な計算。簡単で効果的です。

en: Simple mode |
ja[0]: シンプルモード

en: Single event |
ja[0]: 単一イベント

en: Site Health |
ja[0]: サイトヘルス

en: Site is protected |
ja[0]: サイトは保護されています

en: Site key not set. |
ja[0]: サイトキーが設定されていません。

en: Site performance issues |
ja[0]: サイトのパフォーマンス問題

en: Site Traffic |
ja[0]: サイトトラフィック

en: Site Visitors |
ja[0]: サイト訪問者

en: Sites Map |
ja[0]: サイトマップ

en: Size |
ja[0]: サイズ

en: Skip |
ja[0]: スキップ

en: Skip (use defaults) |
ja[0]: スキップ (デフォルトを使用)

en: Skip and deactivate |
ja[0]: スキップして停止する

en: Skip asset directories |
ja[0]: アセットディレクトリをスキップ

en: Skip checks for all logged-in users |
ja[0]: すべてのログインユーザーのチェックをスキップ

en: Skip hash-comparison integrity warnings for plugins and themes that ship with WordPress (Akismet, default themes, etc.). Version mismatches between bundled copies and wp.org often cause false positives. Added files and malware patterns are still always scanned. |
ja[0]: WordPress に同梱されるプラグインやテーマ (Akismet、デフォルトテーマなど) のハッシュ比較整合性警告をスキップします。バンドルされたコピーと wp.org とのバージョン不一致は、しばしば誤検出の原因となります。追加ファイルとマルウェアパターンは常にスキャンされます。

en: Skip integrity check for bundled plugins & themes |
ja[0]: バンドルされたプラグインとテーマの整合性チェックをスキップ

en: Skip scanning files inside assets/ directories. These typically contain static frontend resources (JS, CSS, images) with low malware risk. Disable for full coverage. |
ja[0]: assets/ ディレクトリ内のファイルのスキャンをスキップします。これらは通常、静的なフロントエンドリソース (JS、CSS、画像) を含み、マルウェアリスクは低くなっています。完全なカバレッジのためには無効化してください。

en: Skipped |
ja[0]: スキップされました

en: skipped |
ja[0]: スキップされました

en: Skipped:  |
ja[0]: スキップされました:

en: Sliding window size in minutes. RPM = total hits in window / window minutes. Default: 5. |
ja[0]: スライディングウィンドウのサイズ (分単位)。RPM = ウィンドウ内の合計ヒット数 / ウィンドウの分数。デフォルト: 5。

en: Software versions |
ja[0]: ソフトウェアバージョン

en: Solve the following: |
ja[0]: 次の計算を解いてください:

en: Some hosting companies put their own files back automatically. |
ja[0]: 一部のホスティング会社は、自社のファイルを自動的に元に戻します。

en: Sorry, your request has been denied |
ja[0]: 申し訳ありませんが、リクエストは拒否されました

en: Source |
ja[0]: ソース

en: Spam Action |
ja[0]: スパムアクション

en: Spam Detection |
ja[0]: スパム検出

en: Spam Message |
ja[0]: スパムメッセージ

en: Spam Threshold |
ja[0]: スパムしきい値

en: Specify the Memcached server hostname or IP address. Default is localhost (127.0.0.1) for local installations. |
ja[0]: Memcached サーバーのホスト名または IP アドレスを指定してください。ローカルインストールの場合、デフォルトは localhost (127.0.0.1) です。

en: Specify the Redis server hostname or IP address. Default is localhost (127.0.0.1) for local Redis installations. |
ja[0]: Redis サーバーのホスト名または IP アドレスを指定してください。ローカルの Redis インストールの場合、デフォルトは localhost (127.0.0.1) です。

en: Speed Up |
ja[0]: 高速化

en: Speed up - performance, PageSpeed |
ja[0]: 高速化 - パフォーマンス、PageSpeed

en: Speeds up visitor processing via Memcached |
ja[0]: Memcached 経由で訪問者処理を高速化

en: Speeds up visitor processing via Redis |
ja[0]: Redis 経由で訪問者処理を高速化

en: Square |
ja[0]: 正方形

en: SSL/HTTPS is active on this site. |
ja[0]: このサイトでは SSL/HTTPS が有効です。

en: SSL/HTTPS is not enabled |
ja[0]: SSL/HTTPS が有効化されていません

en: Standard loading |
ja[0]: 標準読み込み

en: Standard performance |
ja[0]: 標準パフォーマンス

en: Star |
ja[0]: 星

en: Start Background Scan |
ja[0]: バックグラウンドスキャンを開始

en: Start setup |
ja[0]: 設定を開始

en: Start wizard |
ja[0]: ウィザードを開始

en: Starting scan... |
ja[0]: スキャンを開始しています...

en: Statistics Display Mode |
ja[0]: 統計表示モード

en: Status |
ja[0]: ステータス

en: Status: %1$s. Progress: %2$d%%. |
ja[0]: ステータス: %1$s。進捗: %2$d%%。

en: Stop Visitor Icon |
ja[0]: ビジターアイコンを停止

en: Store Cloud API responses in transients |
ja[0]: Cloud API レスポンスを一時保存に保存

en: Store logs |
ja[0]: ログを保存

en: Store these backup codes in a safe place. Each code can be used only once. |
ja[0]: これらのバックアップコードを安全な場所に保存してください。各コードは一度しか使用できません。

en: Strict |
ja[0]: 厳格

en: Strict CORS Headers |
ja[0]: 厳格な CORS ヘッダー

en: Strict Webhook Validation (POST only) |
ja[0]: 厳格な Webhook 検証 (POST のみ)

en: Strong |
ja[0]: 強力

en: Strong profile function is not available. |
ja[0]: 強力なプロファイル機能は利用できません。

en: Strong Protection |
ja[0]: 強力な保護

en: Strong protection |
ja[0]: 強力な保護

en: Strongest protection mode |
ja[0]: 最も強力な保護モード

en: Style |
ja[0]: スタイル

en: Subnet |
ja[0]: サブネット

en: Subnet Aggregation |
ja[0]: サブネット集約

en: Subnet Decay Interval |
ja[0]: サブネット減衰間隔

en: Subnet Decay Interval (hours) |
ja[0]: サブネット減衰間隔 (時間)

en: Subnet Mask |
ja[0]: サブネットマスク

en: Subnet Max Age |
ja[0]: サブネット最大期間

en: Subnet Max Age (days) |
ja[0]: サブネット最大期間 (日)

en: Subnet Multiplier |
ja[0]: サブネット乗数

en: Subnet size for verified bot allow-rules (IPv4/IPv6). Smaller = more secure, larger = fewer DNS lookups. |
ja[0]: 検証済みボット許可ルールのサブネットサイズ (IPv4/IPv6)。小さいほど安全、大きいほど DNS ルックアップが少なくなります。

en: Subnetwork |
ja[0]: サブネットワーク

en: Subscribe |
ja[0]: 購読

en: Subscription failed. Please try again. |
ja[0]: 購読に失敗しました。もう一度お試しください。

en: Success! |
ja[0]: 成功!

en: Success: IP rule added |
ja[0]: 成功: IP ルールが追加されました

en: Successfully imported |
ja[0]: 正常にインポートされました

en: Successfully imported  |
ja[0]: 正常にインポートされました

en: Support |
ja[0]: サポート

en: Support & About |
ja[0]: サポート & 情報

en: support center |
ja[0]: サポートセンター

en: Support forum |
ja[0]: サポートフォーラム

en: Support ticket |
ja[0]: サポートチケット

en: Suspicious |
ja[0]: 不審

en: Suspicious Threshold |
ja[0]: 不審なしきい値

en: Switched theme from %from% to %to%. |
ja[0]: テーマを %from% から %to% に切り替えました。

en: Sync Early Init Data |
ja[0]: 早期初期化データを同期

en: Sync failed:  |
ja[0]: 同期に失敗しました:

en: Sync from Cloud |
ja[0]: クラウドから同期

en: Sync known JA3/JA4 TLS fingerprints from the BotBlocker server. |
ja[0]: BotBlockerサーバーから既知のJA3/JA4 TLSフィンガープリントを同期します。

en: Sync LLM providers |
ja[0]: LLMプロバイダーを同期

en: Sync LLM providers - AI crawlers, ChatGPT, Claude bot list |
ja[0]: LLMプロバイダーの同期 - AIクローラー、ChatGPT、Claudeボットリスト

en: Sync Now |
ja[0]: 今すぐ同期

en: Sync scheduled. |
ja[0]: 同期がスケジュールされました。

en: Synced |
ja[0]: 同期済み

en: Syncing... |
ja[0]: 同期中...

en: System |
ja[0]: システム

en: System security status |
ja[0]: システムセキュリティステータス

en: System status |
ja[0]: システムステータス

en: System Status |
ja[0]: システムステータス

en: System Status - health, server, diagnostics |
ja[0]: システムステータス - ヘルス、サーバー、診断

en: Table overview |
ja[0]: テーブル概要

[ctx: device type label]
en: Tablet |
ja[0]: タブレット

en: Takes effect immediately. |
ja[0]: すぐに有効化されます。

en: Target |
ja[0]: ターゲット

en: Target IP/Subnet |
ja[0]: ターゲットIP/サブネット

en: Targets: %1$d. Clean: %2$d. Issues: %3$d. Unverifiable: %4$d. Added: %5$d. Modified: %6$d. Missing: %7$d. Expected: %8$d. Ignored: %9$d. |
ja[0]: 対象: %1$d。クリーン: %2$d。問題: %3$d。検証不可: %4$d。追加: %5$d。変更: %6$d。欠落: %7$d。期待値: %8$d。無視: %9$d。

en: Task %s executed successfully. |
ja[0]: タスク %s が正常に実行されました。

en: Task List |
ja[0]: タスク一覧

en: Task List Table |
ja[0]: タスク一覧テーブル

en: Task Recovery |
ja[0]: タスク復旧

en: Tasks |
ja[0]: タスク

en: Technical issues or bugs |
ja[0]: 技術的な問題またはバグ

en: Telegram Configuration |
ja[0]: Telegram設定

en: Telegram Notifications |
ja[0]: Telegram 通知

en: Telegram notifications |
ja[0]: Telegram通知

en: Telegram notifications are enabled but the bot token or chat id is missing. Alerts will not be delivered. |
ja[0]: Telegram 通知は有効化されていますが、ボットトークンまたはチャットIDがありません。アラートは配信されません。

en: Telegram Notifications Not Configured |
ja[0]: Telegram 通知が設定されていません

en: Telegram Settings |
ja[0]: Telegram 設定

en: Telegram support |
ja[0]: Telegramサポート

en: Telegram Weekly Report |
ja[0]: Telegram週次レポート

en: Temporarily disable BotBlocker checks for this session. |
ja[0]: このセッションでBotBlockerのチェックを一時的に無効化します。

en: Temporary - I will turn it back on later |
ja[0]: 一時的 - 後で再度有効化します

en: Temporary extraction directory is missing. |
ja[0]: 一時抽出ディレクトリが見つかりません。

en: Terms of service |
ja[0]: 利用規約

en: Test connection |
ja[0]: 接続をテスト

en: Test failed:  |
ja[0]: テスト失敗:

en: Test Response Code |
ja[0]: テストレスポンスコード

en: Test Response Code: |
ja[0]: テストレスポンスコード:

en: Testing key pages of your site |
ja[0]: サイトの主要ページをテスト中

en: Testing... |
ja[0]: テスト中...

en: That file is not one this add-on is allowed to touch. |
ja[0]: そのファイルは、このアドオンが操作を許可されていないファイルです。

en: That file was already changed by another request. Refresh the page and try again. |
ja[0]: そのファイルはすでに別のリクエストによって変更されています。固定ページを更新してもう一度お試しください。

en: The add-on could not be activated after installation. |
ja[0]: インストール後にアドオンを有効化済みにできませんでした。

en: The add-on download URL is not allowed. |
ja[0]: アドオンのダウンロードURLは許可されていません。

en: The add-on is invalid or broken. |
ja[0]: アドオンが無効または壊れています。

en: The add-on package cannot be opened. |
ja[0]: アドオンパッケージを開けません。

en: The add-on package has an invalid file count. |
ja[0]: アドオンパッケージのファイル数が無効です。

en: The add-on package is too large. |
ja[0]: アドオンパッケージが大きすぎます。

en: The add-on package must be a ZIP file. |
ja[0]: アドオンパッケージはZIPファイルである必要があります。

en: The add-on upload failed. |
ja[0]: アドオンのアップロードに失敗しました。

en: the added line from wp-config.php. |
ja[0]: wp-config.phpから追加された行。

en: The Behavioral Engine is installed and active. You can customize the multi-signal thresholds, session limits, and IP reputation decay. |
ja[0]: Behavioral Engineがインストールされ、有効化されています。マルチシグナル閾値、セッション制限、IPレピュテーション減衰をカスタマイズできます。

en: The built-in database error screen is used instead. Cosmetic only. |
ja[0]: 代わりに組み込みのデータベースエラー画面が使用されます。見た目のみです。

en: The built-in error screen is used instead. Cosmetic only. |
ja[0]: 代わりに組み込みのエラー画面が使用されます。見た目のみです。

en: The built-in screen is used instead. Cosmetic only. |
ja[0]: 代わりに組み込みの画面が使用されます。見た目のみです。

en: The DISALLOW_FILE_MODS constant is set in wp-config.php, so this page is read-only. The list below still shows everything WordPress is loading. |
ja[0]: wp-config.php で DISALLOW_FILE_MODS 定数が設定されているため、この固定ページは読み取り専用です。以下のリストには、WordPress が読み込んでいるすべてのものが表示されます。

en: The Early Init add-on allows BotBlocker to execute at the very beginning of the WordPress load cycle. This stops bad bots early, saving massive amounts of database queries and server resources. |
ja[0]: Early Initアドオンにより、BotBlockerをWordPressの読み込みサイクルの最初に実行できます。これにより悪質なボットを早期に停止し、大量のデータベースクエリとサーバーリソースを節約します。

en: The fallback runner checks overdue tasks (>1.5× interval) and recreates missing cron events. Runs automatically every 15 minutes via the WordPress init hook. |
ja[0]: フォールバックランナーは、遅延タスク（間隔の1.5倍超）をチェックし、欠落したcronイベントを再作成します。WordPressのinitフックを介して15分ごとに自動実行されます。

en: The file %s will be deleted from your server: |
ja[0]: ファイル %s がサーバーから削除されます:

en: The file %s will be turned back on: |
ja[0]: ファイル %s が再度有効化されます:

en: The file %s will be turned off: |
ja[0]: ファイル %s が無効化されます:

en: The file could not be deleted. Your server may not allow it - ask your hosting company to check the file permissions. |
ja[0]: ファイルを削除できませんでした。サーバーが許可していない可能性があります - ホスティング会社にファイルのパーミッションを確認するよう依頼してください。

en: The file could not be turned back on. Your server may not allow it - ask your hosting company to check the file permissions. |
ja[0]: ファイルを再度有効化できませんでした。サーバーが許可していない可能性があります - ホスティング会社にファイルのパーミッションを確認するよう依頼してください。

en: The file could not be turned off. Your server may not allow it - ask your hosting company to check the file permissions. |
ja[0]: ファイルを無効化できませんでした。サーバーが許可していない可能性があります - ホスティング会社にファイルのパーミッションを確認するよう依頼してください。

en: The file gets its original name back. |
ja[0]: ファイルは元の名前に戻ります。

en: The file stays on your server - nothing is deleted. Use delete for that. |
ja[0]: ファイルはサーバーに残ります - 何も削除されません。削除するには削除を使用してください。

en: The internal WordPress cache and external caching systems (Redis, Memcached) will be reset. |
ja[0]: WordPress内部キャッシュと外部キャッシングシステム（Redis、Memcached）がリセットされます。

en: The label for the cookie consent button. |
ja[0]: Cookie同意ボタンのラベル。

en: The label for the link to your privacy policy page. |
ja[0]: プライバシーポリシー固定ページへのリンクのラベル。

en: The maximum number of requests per hour (RPH) a typical human visitor would make. This captures slow-crawling scraping bots that keep their per-minute speed low to avoid basic limiters. (Default: 200) |
ja[0]: 通常の人間の訪問者が行う1時間あたりのリクエストの最大数（RPH）。これは、基本的な制限を回避するために1分あたりの速度を低く保つ低速クローリングスクレイピングボットを捕捉します。（デフォルト: 200）

en: The maximum number of requests per minute (RPM) a typical human visitor would reasonably make. If a visitor goes over this speed, their behavior score goes up. (Default: 30) |
ja[0]: 通常の人間の訪問者が合理的に行う可能性のある1分あたりのリクエストの最大数（RPM）。訪問者がこの速度を超えると、その行動スコアが上昇します。（デフォルト: 30）

en: The maximum penalty level (tier) an IP or subnet can reach. Higher tiers apply a stricter threshold penalty, meaning they trigger blocks much faster. (Default: 6) |
ja[0]: IPまたはサブネットが到達できる最大ペナルティレベル（tier）。高いtierはより厳しい閾値ペナルティを適用し、より速くブロックをトリガーします。（デフォルト: 6）

en: The Memcached PHP extension is available on this server but Memcached counters are disabled. Enable them if a Memcached server is running. |
ja[0]: このサーバーでは Memcached PHP 拡張機能が利用可能ですが、Memcached カウンターは無効化されています。Memcached サーバーが実行中の場合は有効化してください。

en: The memcached PHP extension is required to use this cache. Install it via your hosting control panel or contact your host. |
ja[0]: このキャッシュを使用するには、memcached PHP拡張が必要です。ホスティング管理画面からインストールするか、ホストに連絡してください。

en: The original file is erased from its active location. |
ja[0]: 元のファイルはアクティブな場所から消去されます。

en: The package contains an oversized file. |
ja[0]: パッケージにサイズが大きすぎるファイルが含まれています。

en: The package contains an unsafe file path. |
ja[0]: パッケージに危険なファイルパスが含まれています。

en: The package does not match the BotBlocker add-on contract. |
ja[0]: パッケージがBotBlockerアドオン契約と一致しません。

en: The package must contain exactly one root folder. |
ja[0]: パッケージには正確に1つのルートフォルダーが含まれている必要があります。

en: The package must declare Requires-Core. |
ja[0]: パッケージはRequires-Coreを宣言する必要があります。

en: The package root folder must be a valid slug. |
ja[0]: パッケージのルートフォルダーは有効なスラッグである必要があります。

en: The package slug does not match the requested add-on. |
ja[0]: パッケージスラッグが要求されたアドオンと一致しません。

en: The PHP zip extension is required for plugin/theme scanning. Ask your host to enable it. |
ja[0]: プラグイン/テーマのスキャンにはPHP zip拡張が必要です。ホストに有効化するよう依頼してください。

en: The Redis PHP extension is available on this server but Redis counters are disabled. Enable them if a Redis server is running. |
ja[0]: このサーバーでは Redis PHP 拡張機能が利用可能ですが、Redis カウンターは無効化されています。Redis サーバーが実行中の場合は有効化してください。

en: The redis PHP extension is required to use this cache. Install it via your hosting control panel or contact your host. |
ja[0]: このキャッシュを使用するには、redis PHP拡張が必要です。ホスティング管理画面からインストールするか、ホストに連絡してください。

en: The repair page is publicly accessible without authentication while enabled. Disable it after use. |
ja[0]: 有効化されている間、修復固定ページは認証なしで公開されています。使用後は無効化してください。

en: The scan runs in the background and may pause if you close this page. For best results, keep this tab open until the scan finishes. |
ja[0]: スキャンはバックグラウンドで実行され、この固定ページを閉じると一時停止する可能性があります。最良の結果を得るには、スキャンが完了するまでこのタブを開いたままにしてください。

en: The scheduled malware scan found %d high-confidence indicator. Review the Malware Scanner results. | The scheduled malware scan found %d high-confidence indicators. Review the Malware Scanner results.
ja[0]: スケジュールされたマルウェアスキャンで %d 件の高信頼度指標が見つかりました。マルウェアスキャナーの結果を確認してください。

en: The scheduled truth-source check found %d file integrity issue. Review the Truth Source results. | The scheduled truth-source check found %d file integrity issues. Review the Truth Source results.
ja[0]: スケジュールされた真理ソースチェックで %d 件のファイル整合性の問題が見つかりました。真理ソースの結果を確認してください。

en: The selected CAPTCHA provider addon is not active. Visitors get the simple button challenge until it is activated. |
ja[0]: 選択した CAPTCHA プロバイダーアドオンがアクティブではありません。有効化済みになるまで、訪問者にはシンプルなボタンチャレンジが表示されます。

en: The temporary extraction folder is missing. |
ja[0]: 一時抽出フォルダーが見つかりません。

en: The text displayed in the cookie notice. Keep it concise and informative. |
ja[0]: Cookie通知に表示されるテキスト。簡潔で情報量のあるものにしてください。

en: The traffic activity level (as a fraction of your Max RPM) where we start tracking and recording reputation. For example, at 0.10, once a visitor reaches 10% of the Max RPM limit, we begin monitoring their patterns. (Default: 0.10) |
ja[0]: 訪問者のアクティビティレベル（最大RPMの割合として）で、これを超えると評価の追跡と記録を開始します。たとえば0.10では、訪問者が最大RPM制限の10%に達すると、そのパターンの監視を開始します。（デフォルト: 0.10）

en: The uploaded file was not accepted by WordPress. |
ja[0]: アップロードされたファイルはWordPressに受け入れられませんでした。

en: The URL to your privacy policy page. |
ja[0]: プライバシーポリシー固定ページへのURL。

en: The validated add-on source is missing. |
ja[0]: 検証済みアドオンソースが見つかりません。

en: The visual style of the cookie alert banner. |
ja[0]: Cookieアラートバナーの表示スタイル。

en: The WordPress log file (debug.log) will be cleared: |
ja[0]: WordPressログファイル（debug.log）がクリアされます:

en: The WPMU_PLUGIN_DIR constant is set - your mu-plugins are loading from a non-standard location. If you did not change this, an attacker may have redirected the directory to hide malicious files. |
ja[0]: WPMU_PLUGIN_DIR 定数が設定されています - mu-plugins が標準以外の場所から読み込まれています。これを変更していない場合、攻撃者が悪意のあるファイルを非表示にするためにディレクトリをリダイレクトした可能性があります。

en: Theme homepage |
ja[0]: テーマホームページ

en: Theme slugs to skip. One per line. |
ja[0]: スキップするテーマスラッグ。1行に1つずつ。

en: Themes |
ja[0]: テーマ

en: These add-ons could not start and were switched off to keep the site running: %s. Your settings are kept. Please update or reinstall them. |
ja[0]: これらのアドオンは起動できず、サイトを稼働し続けるために無効化されました: %s。設定は保持されます。更新するか再インストールしてください。

en: These files are not part of official WordPress checksums but are normal for a live site (config, robots, verification files, etc.). Listed for awareness - not treated as issues. |
ja[0]: これらのファイルは公式WordPressチェックサムに含まれていませんが、本番サイトでは通常のものです（設定、robots、検証ファイルなど）。認識のために一覧表示されており、問題としては扱われません。

en: These options require no form save - they apply immediately and are safe to experiment with. |
ja[0]: これらのオプションはフォームの保存を必要とせず、即座に適用され、安全に試すことができます。

en: Third-party |
ja[0]: サードパーティ

en: This action cannot be undone. |
ja[0]: この操作は元に戻せません。

en: This add-on requires a newer PHP version. |
ja[0]: このアドオンには新しいPHPバージョンが必要です。

en: This add-on requires a newer version of BotBlocker. |
ja[0]: このアドオンには新しいバージョンのBotBlockerが必要です。

en: This add-on requires BotBlocker %s or higher. Please update the plugin first. |
ja[0]: このアドオンにはBotBlocker %s 以上が必要です。最初にプラグインを更新してください。

en: This add-on requires PHP %s or higher. |
ja[0]: このアドオンにはPHP %s 以上が必要です。

en: This addon requires HTTPS to be installed and enabled. Please install an SSL certificate before enabling these features. |
ja[0]: このアドオンにはHTTPSのインストールと有効化が必要です。これらの機能を有効化する前にSSL証明書をインストールしてください。

en: This can help resolve 404 errors after changing permalink structure. |
ja[0]: これは、パーマリンク構造を変更した後の404エラーの解決に役立ちます。

en: This cannot be undone. If you only want to test whether it causes a problem, turn it off instead. |
ja[0]: これは元に戻せません。問題が発生するかどうかをテストするだけの場合は、代わりに無効化してください。

en: This comment has not been checked by AI Anti-Spam. |
ja[0]: このコメントは AI Anti-Spam によってチェックされていません。

en: This file is already turned off. |
ja[0]: このファイルはすでに無効化されています。

en: This file is already turned on. |
ja[0]: このファイルはすでに有効化されています。

en: This file is one of the risky ones: your site can go offline or slow down badly until you undo this. |
ja[0]: このファイルはリスクの高いファイルの1つです: これを元に戻すまで、サイトがオフラインになったり、大幅に遅くなったりする可能性があります。

en: This file only does something on a multisite network, and your site is not one. It is doing nothing here, so it is worth finding out who put it there. |
ja[0]: このファイルはマルチサイトネットワークでのみ機能しますが、お使いのサイトはマルチサイトではありません。ここでは何もしていないため、誰がそこに置いたのかを調べる価値があります。

en: This process is irreversible. |
ja[0]: このプロセスは元に戻せません。

en: This URL conflicts with an existing page, post, or taxonomy on your site. Choose a different login slug. |
ja[0]: このURLはサイト上の既存の固定ページ、投稿、またはタクソノミーと競合しています。別のログインスラッグを選択してください。

en: Threat intelligence & zero-day botnet feeds |
ja[0]: 脅威インテリジェンスとゼロデイボットネットフィード

en: Three-layer behavioral engine combining Free rate-limit inspection (RPM velocity with quadratic subnet pressure) with Pro multi-signal scoring (velocity, URI diversity, session depth, timing regularity, referer consistency) and IP/subnet reputation tracking with lazy decay. Detects and blocks robotic traffic through layered analysis. |
ja[0]: Freeのレート制限検査（RPM速度と2次サブネット圧力）とProのマルチシグナルスコアリング（速度、URIの多様性、セッションの深さ、タイミングの規則性、リファラの一貫性）、およびレイジーディケイによるIP/サブネットの評価追跡を組み合わせた3層の行動エンジン。層状分析を通じてロボットトラフィックを検出しブロックします。

en: Tickets, Telegram, documentation |
ja[0]: チケット、Telegram、ドキュメント

en: Tier Thresholds |
ja[0]: Tier閾値

en: tiers |
ja[0]: 階層

en: Time |
ja[0]: 時間

en: Time allowed to complete Captcha verification. |
ja[0]: Captcha 検証の制限時間。

en: Time ban enabled |
ja[0]: 時間制限によるブロックを有効化

en: Time period for counting failed login attempts. |
ja[0]: ログイン試行失敗をカウントする期間。

en: Timeout in seconds for cloud API requests. Increase if your server has slow outbound connections. |
ja[0]: クラウドAPIリクエストのタイムアウト秒数。サーバーの送信接続が遅い場合は増やしてください。

en: Timezone |
ja[0]: タイムゾーン

en: Timezone for report timestamps. |
ja[0]: レポートのタイムスタンプのタイムゾーン。

en: Tip: |
ja[0]: ヒント:

en: TLS Fingerprint Settings |
ja[0]: TLS フィンガープリント設定

en: TLS Fingerprint Sync |
ja[0]: TLS フィンガープリント同期

en: TLS Fingerprint Sync Failed |
ja[0]: TLS フィンガープリントの同期に失敗しました

en: TLS fingerprint sync failed:  |
ja[0]: TLS フィンガープリントの同期に失敗しました:

en: TLS Fingerprinting |
ja[0]: TLS フィンガープリンティング

en: TLS fingerprinting detects bots by analyzing the TLS handshake signature (JA3/JA4). Real browsers have distinct TLS fingerprints vs headless/automation tools. |
ja[0]: TLS フィンガープリンティングは、TLS ハンドシェイク署名 (JA3/JA4) を分析してボットを検出します。実際のブラウザーはヘッドレス/自動化ツールとは異なる TLS フィンガープリントを持っています。

en: TLS fingerprints synced successfully. |
ja[0]: TLS フィンガープリントが正常に同期されました。

en: To enable database repair and optimization: |
ja[0]: データベースの修復と最適化を有効化するには:

en: To let a scanner (e.g. securityheaders.com) see your live page instead of the challenge page, find its bot in BotBlocker reports and whitelist its IP under White Bots → Search Engines (se). A rating is computed even on the challenge page itself — whitelisting is only needed for the production look. |
ja[0]: スキャナー (例: securityheaders.com) がチャレンジページではなく実際の固定ページを表示できるようにするには、BotBlocker のレポートでそのボットを見つけ、White Bots → Search Engines (se) でその IP をホワイトリストに登録します。チャレンジページ自体でも評価は計算されます。ホワイトリスト登録は本番環境の見た目にのみ必要です。

en: Toast Notifications: |
ja[0]: トースト通知:

en: Today blocked |
ja[0]: 今日ブロックされた数

en: Today hits |
ja[0]: 今日のヒット数

en: Today's activity |
ja[0]: 今日のアクティビティ

en: Toggle navigation |
ja[0]: ナビゲーションの切り替え

en: Toggle On/Off |
ja[0]: オン/オフ切り替え

en: Too complex or hard to configure |
ja[0]: 複雑すぎる、または設定が難しい

en: Too early. Try again. |
ja[0]: 早すぎます。もう一度お試しください。

en: Too late. Try again. |
ja[0]: 遅すぎます。もう一度お試しください。

en: Too many attempts. Try again in 5 minutes. |
ja[0]: 試行回数が多すぎます。5分後にもう一度お試しください。

en: Too many entries. Maximum 1000 per import. |
ja[0]: エントリが多すぎます。インポートあたり最大1000件です。

en: Too many requests. Please try again later. |
ja[0]: リクエストが多すぎます。後でもう一度お試しください。

en: Tools |
ja[0]: ツール

en: Tools - maintenance, utilities, repair, cleanup |
ja[0]: ツール - メンテナンス、ユーティリティ、修復、クリーンアップ

en: Tools for blocking bots, filtering suspicious traffic, and optimizing server resources. |
ja[0]: ボットのブロック、不審なトラフィックのフィルタリング、サーバーリソースの最適化のためのツール。

en: Tools sections |
ja[0]: ツールセクション

en: Tools settings saved. |
ja[0]: ツール設定が保存されました。

en: Top |
ja[0]: 上位

en: Top %d Browsers |
ja[0]: 上位%d ブラウザー

en: Top %d Countries |
ja[0]: 上位%d 国

en: Top %d Devices |
ja[0]: 上位%d 端末

en: Top Countries |
ja[0]: 上位国

en: Top IPs |
ja[0]: 上位IP

en: Top-%d IPs |
ja[0]: 上位%d IP

en: Tor Exit Nodes |
ja[0]: Tor 出口ノード

en: Total allowed |
ja[0]: 許可された合計

en: Total blocked |
ja[0]: ブロックされた合計

en: Total hits |
ja[0]: ヒット数の合計

en: Total IPv4 rules: |
ja[0]: IPv4 ルールの合計:

en: Total IPv6 rules: |
ja[0]: IPv6 ルールの合計:

en: Total paths: |
ja[0]: パスの合計:

en: Total requests |
ja[0]: リクエスト数の合計

en: Total rules: |
ja[0]: ルール合計:

en: Total white bots: |
ja[0]: ホワイトボット合計:

en: Track admin panel activity for security auditing and multi-user accountability. |
ja[0]: セキュリティ監査とマルチユーザーの説明責任のために管理画面のアクティビティを追跡します。

en: Track request velocity per IP and issue Captcha or block when thresholds are exceeded. |
ja[0]: IPごとのリクエスト速度を追跡し、しきい値を超えた場合にCaptchaまたはブロックを発行します。

en: Track returning verified visitors. Helps identify repeat traffic patterns and false positives. |
ja[0]: 検証済みのリピーター訪問者を追跡します。繰り返しのトラフィックパターンや誤検知の特定に役立ちます。

en: Track traffic sources and filter suspicious referrers via UTM parameters. |
ja[0]: トラフィックソースを追跡し、UTMパラメーターを介して疑わしいリファラーをフィルタリングします。

en: Track WP-CLI and cron execution. Helps detect automated exploitation attempts. |
ja[0]: WP-CLIとcronの実行を追跡します。自動化された悪用の試みを検出するのに役立ちます。

en: Traffic |
ja[0]: トラフィック

en: Traffic & Referrer |
ja[0]: トラフィック & リファラー

en: Traffic &amp; Referrer |
ja[0]: トラフィック &amp; リファラー

en: Traffic activity level (as fraction of Max RPM) where reputation tracking starts. (Default: 0.10) |
ja[0]: 評判トラッキングが開始されるトラフィックアクティビティレベル（最大RPMの割合として）。（デフォルト: 0.10）

en: Traffic and Referrer Settings |
ja[0]: トラフィックとリファラー設定

en: Traffic coming from known proxies or VPNs is more likely to be automated. We multiply their behavior metrics by this factor to make our analyzer more sensitive. (Default: 1.15) |
ja[0]: 既知のプロキシやVPNからのトラフィックは自動化されている可能性が高くなります。動作メトリクスにこの係数を掛けて、アナライザーをより感度良くします。（デフォルト: 1.15）

en: Transients |
ja[0]: トランジェント

en: Transients API |
ja[0]: Transient API

en: Transients successfully cleared! |
ja[0]: トランジェントが正常にクリアされました！

en: Tree |
ja[0]: ツリー

en: Tree View Cap |
ja[0]: ツリービューの上限

en: Triangle |
ja[0]: 三角形

en: Trust proxy headers for HTTPS detection |
ja[0]: HTTPS検出のためにプロキシヘッダーを信頼する

en: Trust proxy headers for IP allowlisting |
ja[0]: IP許可リストのためにプロキシヘッダーを信頼する

en: Trust your current IP |
ja[0]: 現在のIPを信頼する

en: Trusted Bots |
ja[0]: 信頼済みボット

en: Trusted Bots: |
ja[0]: 信頼済みボット:

en: Trusted by users |
ja[0]: ユーザーに信頼されています

en: Trusted devices revoked for user #%object_id%. |
ja[0]: ユーザー #%object_id% の信頼できる端末が取り消されました。

en: Trusted Proxy |
ja[0]: 信頼済みプロキシ

en: Trusted Proxy IP/CIDR |
ja[0]: 信頼済みプロキシ IP/CIDR

en: Trusted users and systems that bypass checks |
ja[0]: チェックをバイパスする信頼済みユーザーとシステム

en: Truth Source |
ja[0]: 信頼性ソース

en: Truth Source Comparator |
ja[0]: 信頼性ソース比較ツール

en: Truth Source Settings |
ja[0]: 信頼性ソース設定

en: Truth Source: Background Scan Progress |
ja[0]: 信頼性ソース: バックグラウンドスキャンの進行状況

en: Truth Source: File Integrity Issues |
ja[0]: 信頼性ソース: ファイル整合性の問題

en: Truth Source: Scan Batch |
ja[0]: 信頼性ソース: スキャンバッチ

en: Truth Source: Scheduled Scan |
ja[0]: 信頼性ソース: スケジュールスキャン

en: Tunnel Settings |
ja[0]: トンネル設定

en: Turn it off |
ja[0]: オフにする

en: Turn it on |
ja[0]: オンにする

en: Turn off |
ja[0]: オフ

en: Turn on |
ja[0]: オン

en: Turn on advanced behavior checking. Analyzes multiple signals (click speed, timing regularity, missing referrers, page diversity) to identify robotic traffic. |
ja[0]: 高度な行動チェックをオンにします。複数のシグナル（クリック速度、タイミングの規則性、リファラーの欠落、ページの多様性）を分析してロボットトラフィックを特定します。

en: Turn on advanced behavior checking. Unlike simple speed limits, this analyzes multiple signals (like click speed, timing regularity, missing referrers, and page diversity) to identify robotic traffic. |
ja[0]: 高度な行動チェックをオンにします。単純な速度制限とは異なり、複数のシグナル（クリック速度、タイミングの規則性、リファラーの欠落、ページの多様性）を分析してロボットトラフィックを特定します。

en: Turn on AI-powered comment spam detection. Uses WebSocket API to analyze comments and filter spam. |
ja[0]: AI を活用したコメントスパム検出をオンにします。WebSocket API を使用してコメントを分析し、スパムを絞り込みます。

en: Turn this file back on now? |
ja[0]: このファイルを今すぐオンに戻しますか？

en: Turn this file back on? |
ja[0]: このファイルをオンに戻しますか？

en: Turn this file off now? |
ja[0]: このファイルを今すぐオフにしますか？

en: Turn this file off? |
ja[0]: このファイルをオフにしますか？

en: Turned off |
ja[0]: オフになりました

en: Turned off (still on the server) |
ja[0]: オフになりました (サーバー上には残っています)

en: Turning this off can take the site offline or slow it down a lot. Read the note next to the name first. |
ja[0]: これをオフにすると、サイトがオフラインになったり、大幅に遅くなったりする可能性があります。まず名前の横にあるメモをお読みください。

en: Turns all BotBlocker security headers on or off. Use to globally disable header output for testing or compatibility checks. |
ja[0]: すべてのBotBlockerセキュリティヘッダーをオンまたはオフにします。テストや互換性チェックのためにヘッダー出力をグローバルに無効化するために使用します。

en: Twice a week |
ja[0]: 週に2回

en: Two-Factor Auth - 2FA, MFA, OTP, authentication |
ja[0]: 2要素認証 - 2FA、MFA、OTP、認証

en: Two-Factor Authentication |
ja[0]: 2要素認証

en: Two-Factor Authentication (2FA) |
ja[0]: 2要素認証（2FA）

en: Two-Factor Authentication (2FA) requires a time-based code from your authenticator app in addition to your password. This prevents unauthorized access even if your password is compromised. You can set which user roles require 2FA and generate backup codes for emergency access. |
ja[0]: 2要素認証（2FA）では、パスワードに加えて認証アプリからの時間ベースのコードが必要です。これにより、パスワードが漏洩しても不正アクセスを防ぎます。2FAを必要とするユーザー役割を設定し、緊急アクセス用のバックアップコードを生成できます。

en: Two-Factor Authentication enabled. |
ja[0]: 2要素認証が有効化されました。

en: Two-factor authentication enabled. |
ja[0]: 2要素認証が有効化されました。

en: Two-Factor Authentication has been reset. |
ja[0]: 2要素認証がリセットされました。

en: Two-factor authentication is enabled but your account has no authenticator secret yet. Set it up to protect this account. |
ja[0]: 2要素認証は有効ですが、アカウントにはまだ認証シークレットがありません。このアカウントを保護するために設定してください。

en: Two-factor authentication is now active on your account. |
ja[0]: 2要素認証がアカウントで有効になりました。

en: Two-factor authentication is required. |
ja[0]: 2要素認証が必要です。

en: Two-factor authentication is required. XML-RPC login is blocked for this account. |
ja[0]: 2要素認証が必要です。このアカウントでは XML-RPC ログインがブロックされています。

en: Two-Factor Authentication Not Set Up |
ja[0]: 2要素認証が設定されていません

en: Two-Factor Authentication Not Verified |
ja[0]: 2要素認証が確認されていません

en: Two-Factor Authentication Setup |
ja[0]: 2要素認証セットアップ

en: Two-factor check failed. |
ja[0]: 2要素認証チェックに失敗しました。

en: Two-factor check passed via %via%. |
ja[0]: %via% 経由で2要素認証チェックに合格しました。

en: Two-factor login protection |
ja[0]: 2要素ログイン保護

en: Two-factor setup completed. |
ja[0]: 2要素認証の設定が完了しました。

en: Two-factor was reset for user #%object_id%. |
ja[0]: ユーザー #%object_id% の2要素認証がリセットされました。

en: Type |
ja[0]: タイプ

en: Type or data is not set or empty. |
ja[0]: タイプまたはデータが設定されていないか空です。

en: UA Tokens |
ja[0]: UAトークン

en: UI Cache |
ja[0]: UIキャッシュ

en: UI Settings |
ja[0]: UI設定

en: Ultra-fast in-memory cache. Best performance. |
ja[0]: 超高速インメモリキャッシュ。最高のパフォーマンス。

en: Unable to reset 2FA. |
ja[0]: 2FA をリセットできません。

en: Unauthorized |
ja[0]: 認証されていません

en: Unauthorized. |
ja[0]: 認証されていません。

en: Unavailable (retrying) |
ja[0]: 利用不可 (再試行中)

en: Understanding 2FA Security |
ja[0]: 2FAセキュリティの理解

en: Unfold all settings |
ja[0]: すべての設定を展開

[ctx: statistics label]
en: Unique IPs |
ja[0]: ユニークIP

[ctx: statistics label]
en: Unique Visitors |
ja[0]: ユニークビジター

en: Unique Visitors (by IP) |
ja[0]: ユニークビジター（IP別）

en: Unknown chart data type. |
ja[0]: 不明なチャートデータタイプです。

en: Unknown cron task. |
ja[0]: 不明なcronタスクです。

en: Unknown error |
ja[0]: 不明なエラー

en: Unknown period |
ja[0]: 不明な期間

en: Unlock PRO protection |
ja[0]: PRO保護を解除

en: Unresponsive IP blocking |
ja[0]: 応答しないIPブロック

en: Unsure what a file does? Ask your host before removing it. Some hosts restore their own files automatically, so a disabled file may reappear. |
ja[0]: ファイルの機能が不明ですか？削除する前にホストに問い合わせてください。一部のホストは独自のファイルを自動的に復元するため、無効化したファイルが再び現れることがあります。

en: Until changed |
ja[0]: 変更されるまで

en: Update |
ja[0]: 更新

en: Update All (%d) |
ja[0]: すべて更新 (%d)

en: Update ASN database |
ja[0]: ASNデータベースを更新

en: Update ASN database - geo, network, country data |
ja[0]: ASNデータベースを更新 - ジオ、ネットワーク、国データ

en: Update RU-Gov list |
ja[0]: RU-Govリストを更新

en: Update RU-Gov list - Russian IP ranges, RKN blocklist |
ja[0]: RU-Govリストを更新 - ロシアのIP範囲、RKNブロックリスト

en: Update Statistics |
ja[0]: 統計を更新

en: updated %1$s ago |
ja[0]: %1$s 前に更新

en: Updated the %post_type% #%object_id%. |
ja[0]: %post_type% #%object_id% を更新しました。

en: Updated the file %title%. |
ja[0]: ファイル %title% を更新しました。

en: Updated the plugin %plugin%. |
ja[0]: プラグイン %plugin% を更新しました。

en: Updated the profile of user #%object_id%. |
ja[0]: ユーザー #%object_id% のプロフィールを更新しました。

en: Updated the theme %theme%. |
ja[0]: テーマ %theme% を更新しました。

en: Updating the salt resets all authentication cookies: |
ja[0]: ソルトを更新すると、すべての認証Cookieがリセットされます:

en: Upgrade to PRO |
ja[0]: PROにアップグレード

en: Upgrade to PRO - premium, pricing, license, features |
ja[0]: PROにアップグレード - プレミアム、価格、ライセンス、機能

en: Upgrade to Pro for the Behavioral Engine. It features advanced multi-signal scoring and decay-based reputation, preventing bots from spamming your site by tightening thresholds for repeat offenders. |
ja[0]: Proにアップグレードして行動エンジンを利用。高度なマルチシグナルスコアリングと減衰ベースの評価を備え、リピーターのしきい値を厳しくすることでボットによるサイトへのスパムを防止します。

en: Upgrade your plan for better protection. |
ja[0]: より良い保護のためにプランをアップグレードしてください。

en: Upload ZIP |
ja[0]: ZIPをアップロード

en: Uploaded the file %title%. |
ja[0]: ファイル %title% をアップロードしました。

en: Uploading a new list will add new IPs and skip existing ones. Invalid lines will be skipped automatically. |
ja[0]: 新しいリストをアップロードすると、新しいIPが追加され、既存のIPはスキップされます。無効な行は自動的にスキップされます。

en: URL to fetch remote regex signatures for malware detection. Endpoint must return JSON with version + signatures array. Each signature: id, severity (critical/high/medium/low), regex (valid PHP regex), score (1-100), confidence, category, description. |
ja[0]: マルウェア検出のためのリモート正規表現シグネチャを取得するURL。エンドポイントはバージョンとシグネチャ配列を含むJSONを返す必要があります。各シグネチャ: id, 重要度 (critical/high/medium/low), regex (有効なPHP正規表現), スコア (1-100), 信頼度, カテゴリー, 説明。

en: URL to redirect to when someone tries to access the default login URL. Only used when behavior is set to Redirect. |
ja[0]: 誰かがデフォルトのログインURLにアクセスしようとしたときにリダイレクトするURL。動作が「リダイレクト」に設定されている場合にのみ使用されます。

en: Usage |
ja[0]: 使用法

en: Use explicit CORS headers (Content-Type, X-Requested-With) instead of wildcard (*). Fixes Fetch-spec violation when Access-Control-Allow-Credentials is active. Enable if CAPTCHA verification breaks in browsers. |
ja[0]: ワイルドカード (*) の代わりに明示的なCORSヘッダー (Content-Type, X-Requested-With) を使用します。Access-Control-Allow-Credentialsが有効な場合のFetch-spec違反を修正します。ブラウザーでCAPTCHA検証が失敗する場合は有効にしてください。

en: Use Google Authenticator or any TOTP app to scan the code, or enter the key manually. |
ja[0]: Google Authenticatorまたは任意のTOTPアプリでコードをスキャンするか、キーを手動で入力してください。

en: Use noindex and noarchive directives to prevent search engines from indexing blocked or UTM pages. |
ja[0]: noindexおよびnoarchiveディレクティブを使用して、検索エンジンがブロックされたページやUTMページをインデックスするのを防ぎます。

en: Use Remote Regex Signatures |
ja[0]: リモート正規表現シグネチャを使用

en: Use remote regex signatures |
ja[0]: リモート正規表現シグネチャを使用

en: Use remote regex signatures for malware detection. |
ja[0]: マルウェア検出にリモート正規表現シグネチャを使用します。

en: Use these options to enable or disable groups of security response headers. These headers enhance browser protections and privacy, but some may require theme/plugin compatibility checks. If you are running a local site without HTTPS, disable HSTS and CSP temporarily to avoid mixed content issues. Re-enable them on production for better security posture. |
ja[0]: これらのオプションを使用して、セキュリティレスポンスヘッダーのグループを有効または無効にします。これらのヘッダーはブラウザーの保護とプライバシーを強化しますが、テーマ/プラグインの互換性チェックが必要な場合もあります。HTTPSなしでローカルサイトを実行している場合は、混合コンテンツの問題を回避するために、HSTSとCSPを一時的に無効にしてください。本番環境では、より良いセキュリティ態勢のために再度有効にしてください。

en: used with attribution |
ja[0]: 帰属表示とともに使用

en: User %login% logged in. |
ja[0]: ユーザー %login% がログインしました。

en: User agent |
ja[0]: ユーザーエージェント

en: User Agent |
ja[0]: ユーザーエージェント

en: User guide |
ja[0]: ユーザーガイド

en: User Interface and Appearance |
ja[0]: ユーザーインターフェースと外観

en: User not found |
ja[0]: ユーザーが見つかりません

en: User not logged in |
ja[0]: ユーザーはログインしていません

en: User-Agent Anomalies |
ja[0]: User-Agent の異常

en: User-Agent substring identifying the bot |
ja[0]: ボットを特定する User-Agent 文字列の部分

en: UTM Referrer Processing |
ja[0]: UTM リファラー処理

en: UTM referrer processing |
ja[0]: UTM リファラー処理

en: Validated add-on source is missing. |
ja[0]: 検証済みアドオンのソースが見つかりません。

en: Value to match - format depends on selected type (e.g. user agent string, referer URL, language code, country code, URI path) |
ja[0]: 一致させる値 - 形式は選択されたタイプに依存します（例：ユーザーエージェント文字列、リファラーURL、言語コード、国コード、URIパス）

en: Verification Code |
ja[0]: 確認コード

en: Verification code is required. |
ja[0]: 確認コードは必要です。

en: Verification failed. |
ja[0]: 検証に失敗しました。

en: Verification failed. Please complete the challenge below. |
ja[0]: 検証に失敗しました。以下のチャレンジを完了してください。

en: Verification Sources |
ja[0]: 検証ソース

en: verified and passed |
ja[0]: 検証済み、合格

en: verified crawlers - |
ja[0]: 検証済みクローラー -

en: Verifies WordPress core, plugin, and theme file integrity against checksums. |
ja[0]: WordPress コア、プラグイン、テーマのファイル整合性をチェックサムと照合して検証します。

en: Verify |
ja[0]: 検証

en: Verify browser API behavior (canvas, WebGL). |
ja[0]: ブラウザAPIの動作（canvas、WebGL）を検証します。

en: Verify browser engine parameters against known browser signatures. |
ja[0]: 既知のブラウザシグネチャと照合してブラウザエンジンのパラメータを検証します。

en: Verify device APIs (touch, motion sensors) to detect headless browsers. |
ja[0]: デバイスAPI（タッチ、モーションセンサー）を検証してヘッドレスブラウザを検出します。

en: Verify every visitor via cloud database. Ultimate tier only. |
ja[0]: クラウドデータベースを通じてすべての訪問者を検証します。Ultimate プランのみ。

en: Verify installed WordPress core, plugins, and themes against official wp.org sources. Detect modified, added, and missing files. |
ja[0]: インストールされた WordPress コア、プラグイン、テーマを公式 wp.org ソースと照合して検証します。変更、追加、不足しているファイルを検出します。

en: Verify plugin files against official checksums. |
ja[0]: プラグインファイルを公式チェックサムと照合して検証します。

en: Verify theme files against official checksums. |
ja[0]: テーマファイルを公式チェックサムと照合して検証します。

en: Verify WordPress core files against official checksums. |
ja[0]: WordPress コアファイルを公式チェックサムと照合して検証します。

en: Verifying %s integrity |
ja[0]: %s の完全性を検証中

en: Verifying file integrity... |
ja[0]: ファイルの完全性を検証中...

en: Verifying... |
ja[0]: 検証中...

en: Version |
ja[0]: バージョン

en: Very small file - may be a loader stub for hidden payload elsewhere. Check its contents. |
ja[0]: 非常に小さなファイルです。他の場所に隠されたペイロードのローダースタブである可能性があります。コンテンツを確認してください。

en: Video tutorials |
ja[0]: 動画チュートリアル

en: View Add-ons |
ja[0]: アドオンを表示

en: View all |
ja[0]: すべて表示

en: View and manage all WordPress scheduled cron jobs. Disable unwanted cron tasks directly from the admin panel. |
ja[0]: すべての WordPress スケジュールされた cron ジョブを表示および管理します。不要な cron タスクを管理画面から直接無効化します。

en: View on WordPress.org |
ja[0]: WordPress.org で表示

en: View plans |
ja[0]: プランを表示

en: Visitor Logging Settings |
ja[0]: 訪問者ログ設定

en: Visitors data successfully cleared! |
ja[0]: 訪問者データが正常にクリアされました！

en: Visitors see the built-in maintenance screen instead. Cosmetic only. |
ja[0]: 訪問者には代わりに組み込みのメンテナンス画面が表示されます。見た目のみです。

en: VPN / Tor / proxy blocking |
ja[0]: VPN / Tor / プロキシブロッキング

en: VPN and Tor blocking |
ja[0]: VPN と Tor のブロッキング

en: VPN Connections |
ja[0]: VPN 接続

en: VPN, Tor and proxy blocking |
ja[0]: VPN、Tor、プロキシブロッキング

en: W3 Total Cache detected. If using Disk Enhanced mode with rewrite rules, add a cookie-based server exception. See CACHE-COMPATIBILITY.md. |
ja[0]: W3 Total Cache が検出されました。リライトルールで Disk Enhanced モードを使用している場合は、Cookieベースのサーバー例外を追加してください。CACHE-COMPATIBILITY.md を参照してください。

en: We use cookies to improve site security and user experience. |
ja[0]: 当サイトでは、サイトのセキュリティとユーザーエクスペリエンスを向上させるために Cookie を使用しています。

en: Weak |
ja[0]: 弱い

en: Website protection worked normally this week. |
ja[0]: 今週、サイト保護は正常に機能しました。

en: Weekly |
ja[0]: 週次

en: Weekly Maintenance |
ja[0]: 週次メンテナンス

en: Welcome to BotBlocker |
ja[0]: BotBlocker へようこそ

en: Wget Command |
ja[0]: Wget コマンド

en: Wget command (for system cron) |
ja[0]: Wget コマンド (システム cron 用)

en: What and how BotBlocker blocks |
ja[0]: BotBlocker がブロックする内容と方法

en: What Data Does BotBlocker Collect |
ja[0]: BotBlocker が収集するデータ

en: What was blocked and why: reason + URL + IP |
ja[0]: ブロックされた内容と理由: 理由 + URL + IP

en: What's in PRO |
ja[0]: PRO の機能

en: What's new in |
ja[0]: 新着情報

en: Whatever the file was doing stops working immediately. |
ja[0]: そのファイルが行っていた処理は直ちに停止します。

en: When BotBlocker activates. Earlier = stronger protection. |
ja[0]: BotBlocker の有効化タイミング。早いほど強力な保護。

en: When checked, the scanner downloads fresh reference data from wp.org instead of using previously cached integrity manifests. Useful when core/plugin updates may not have been detected yet. |
ja[0]: チェックすると、スキャナーは以前キャッシュされた整合性マニフェストを使用せず、wp.org から最新のリファレンスデータをダウンロードします。コア/プラグインの更新がまだ検出されていない可能性がある場合に便利です。

en: When cloud API returns unexpected data - block the visitor and invalidate cache instead of silent pass. |
ja[0]: クラウドAPIが予期しないデータを返した場合 - 訪問者をブロックし、キャッシュを無効化します（スルーせず）。

en: When enabled, all authenticated WordPress users (including subscribers, authors, contributors) bypass BotBlocker checks. By default, only administrators, editors and moderators are bypassed. |
ja[0]: 有効化すると、認証済みのすべてのWordPressユーザー（購読者、作成者、貢献者を含む）がBotBlockerチェックをバイパスします。デフォルトでは、管理者、編集者、モデレーターのみがバイパスされます。

en: When enabled, only allowlisted IPs can access XML-RPC. When disabled, XML-RPC is fully blocked (allowlisted IPs can still bypass). |
ja[0]: 有効化すると、許可リストにあるIPのみがXML-RPCにアクセスできます。無効化すると、XML-RPCは完全にブロックされます（許可リストのIPは引き続きバイパス可能）。

en: When enabled, payment callbacks still skip Captcha but IP blacklists, ASN rules, path rules and country blocks remain active. A blocked IP cannot use a payment callback to bypass the block. |
ja[0]: 有効化すると、支払いコールバックは引き続きCaptchaをスキップしますが、IPブラックリスト、ASNルール、パスルール、国ブロックは有効なままです。ブロックされたIPは支払いコールバックを使用してブロックをバイパスできません。

en: When enabled, requests matching well-known payment callback patterns (paths, query keys, admin-ajax actions, signature headers) skip JS-challenge, Captcha and rate-limit. Recommended for any site with WooCommerce or another e-commerce plugin. |
ja[0]: 有効化すると、既知の支払いコールバックパターン（パス、クエリキー、admin-ajaxアクション、署名ヘッダー）に一致するリクエストは、JSチャレンジ、Captcha、レート制限をスキップします。WooCommerceまたは他のeコマースプラグインを使用するサイトに推奨。

en: When enabled, X-Forwarded-For and CF-Connecting-IP headers are trusted for IP allowlisting. WARNING: These headers are client-spoofable — only enable if your server is behind a trusted reverse proxy that strips these headers from external requests. |
ja[0]: 有効化すると、IP許可リストでX-Forwarded-ForおよびCF-Connecting-IPヘッダーが信頼されます。警告: これらのヘッダーはクライアントがなりすまし可能です — これらのヘッダーを外部リクエストから削除する信頼できるリバースプロキシの背後にサーバーがある場合にのみ有効にしてください。

en: When enabled, X-Forwarded-Proto, CF-Visitor and other proxy headers are trusted to detect HTTPS connections. WARNING: These headers are client-spoofable — only enable if your server is behind a trusted reverse proxy that strips these headers from external requests. |
ja[0]: 有効化すると、HTTPS接続を検出するためにX-Forwarded-Proto、CF-Visitorおよびその他のプロキシヘッダーが信頼されます。警告: これらのヘッダーはクライアントがなりすまし可能です — これらのヘッダーを外部リクエストから削除する信頼できるリバースプロキシの背後にサーバーがある場合にのみ有効にしてください。

en: When the rule should stop applying. |
ja[0]: ルールの適用が停止するとき。

en: Where the cookie alert banner appears on the page. |
ja[0]: Cookieアラートバナーがページのどこに表示されるか。

en: White |
ja[0]: ホワイト

en: White bot already exists. |
ja[0]: ホワイトボットはすでに存在します。

en: White bot created successfully. |
ja[0]: ホワイトボットが正常に作成されました。

en: White bot deleted successfully. |
ja[0]: ホワイトボットが正常に削除されました。

en: White bot not found. |
ja[0]: ホワイトボットが見つかりません。

en: White bot toggled successfully. |
ja[0]: ホワイトボットの切り替えが正常に行われました。

en: White bot updated successfully. |
ja[0]: ホワイトボットが正常に更新されました。

en: White Bots and Search Engines |
ja[0]: ホワイトボットと検索エンジン

en: White bots data is required for import. |
ja[0]: インポートにはホワイトボットデータが必要です。

en: Whitelist WhatsApp Preview |
ja[0]: WhatsAppプレビューをホワイトリストに登録

en: Who always gets access? |
ja[0]: 常にアクセスできるのは誰ですか？

en: Who visited and who was blocked |
ja[0]: 訪問者とブロックされたユーザー

en: Who visited the site and who was blocked |
ja[0]: サイトにアクセスしたユーザーとブロックされたユーザー

en: Wildcard patterns (one per line) that silence any matching added/modified/missing finding across every target. Use * and ?. Examples: */cache/*, *.log, wp-content/uploads/*. Bulk version of the per-file Ignore button. |
ja[0]: すべてのターゲットにわたって、一致する追加/変更/欠落の検出をサイレントにするワイルドカードパターン（1行に1つ）。* と ? を使用します。例: */cache/*, *.log, wp-content/uploads/*。ファイルごとの「無視」ボタンの一括バージョン。

en: Window |
ja[0]: ウィンドウ

en: with color:  |
ja[0]: 色:

en: Wizard reset successfully. |
ja[0]: ウィザードが正常にリセットされました。

en: WordPress 2FA Documentation |
ja[0]: WordPress 2FA ドキュメント

en: WordPress acceleration |
ja[0]: WordPress アクセラレーション

en: WordPress Actions |
ja[0]: WordPress アクション

en: WordPress Connectors |
ja[0]: WordPress コネクター

en: WordPress Connectors integrates your site with the WordPress ecosystem. Disable to save ~180ms per page load when not needed. |
ja[0]: WordPress コネクターはサイトを WordPress エコシステムと統合します。不要な場合は無効化すると、固定ページの読み込みごとに約180ms節約できます。

en: WordPress Core |
ja[0]: WordPress コア

en: WordPress core tuning |
ja[0]: WordPress コアチューニング

en: WordPress core was updated. |
ja[0]: WordPress コアが更新されました。

en: WordPress falls back to a per-request cache. The site keeps working but gets slower, and there is a brief extra load while the cache refills. |
ja[0]: WordPress はリクエストごとのキャッシュにフォールバックします。サイトは動作し続けますが遅くなり、キャッシュの再充填中に一時的な追加負荷が発生します。

en: WordPress falls back to its single-server database layer. On a replicated or sharded setup the site can stop working entirely. |
ja[0]: WordPress は単一サーバーのデータベース層にフォールバックします。レプリケーションまたはシャーディング構成では、サイトが完全に停止する可能性があります。

en: WordPress filesystem is unavailable. |
ja[0]: WordPress ファイルシステムが利用できません。

en: WordPress is not running this file. It is still on the server. |
ja[0]: WordPress はこのファイルを実行していません。ファイルはサーバー上に残っています。

en: WordPress Paths |
ja[0]: WordPress パス

en: WordPress Privacy Screen |
ja[0]: WordPress プライバシー画面

en: WordPress runs these files automatically - they never appear on the Plugins screen, so you cannot switch them off there. Hosts use them for their own tools; attackers use them because nobody looks there. |
ja[0]: WordPress はこれらのファイルを自動的に実行します。プラグイン画面には表示されないため、そこで無効化することはできません。ホストは独自のツールに使用し、攻撃者は誰も見ない場所だから使用します。

en: WordPress runs this file on every page. |
ja[0]: WordPress はすべての固定ページでこのファイルを実行します。

en: WordPress security audit |
ja[0]: WordPress セキュリティ監査

en: WordPress self requests |
ja[0]: WordPress 自己リクエスト

en: WordPress Service |
ja[0]: WordPress サービス

en: WordPress speed optimization |
ja[0]: WordPress 速度最適化

en: WordPress speed optimizations |
ja[0]: WordPress 速度最適化

en: WordPress starts running it again on the next page load. |
ja[0]: WordPress は次の固定ページの読み込み時に再び実行を開始します。

en: WordPress stopped by BotBlocker |
ja[0]: BotBlocker によって停止された WordPress

en: WordPress stops running it right away. |
ja[0]: WordPress は直ちに実行を停止します。

en: WordPress transients. Works on any hosting. |
ja[0]: WordPress トランジェント。どのホスティングでも動作します。

en: WordPress uses its own recovery-mode handler. Errors are still caught. |
ja[0]: WordPress は独自のリカバリーモードハンドラーを使用します。エラーは引き続き捕捉されます。

en: Works everywhere |
ja[0]: どこでも動作します

en: WP Cron Enabled |
ja[0]: WP Cron 有効化済み

en: WP Rocket detected. Add the BotBlocker cookie to the "Never Cache Cookies" list in WP Rocket settings. See CACHE-COMPATIBILITY.md. |
ja[0]: WP Rocket が検出されました。BotBlocker の Cookie を WP Rocket 設定の「Never Cache Cookies」リストに追加してください。CACHE-COMPATIBILITY.md をご覧ください。

en: WP Super Cache (Expert/mod_rewrite mode) serves cached pages via .htaccess, bypassing PHP. Add a cookie-based exception. See CACHE-COMPATIBILITY.md. |
ja[0]: WP Super Cache (エキスパート/mod_rewrite モード) は .htaccess 経由でキャッシュページを配信し、PHP をバイパスします。Cookie ベースの例外を追加してください。CACHE-COMPATIBILITY.md をご覧ください。

en: wp-config.php Integration |
ja[0]: wp-config.php 統合

en: WP-Cron Documentation |
ja[0]: WP-Cron ドキュメント

en: WP-Cron enabled |
ja[0]: WP-Cron 有効化済み

en: WP-Cron status (read-only, managed automatically). |
ja[0]: WP-Cron ステータス (読み取り専用、自動管理)。

en: WPS Hide Login is active |
ja[0]: WPS Hide Login が有効です

en: Write a log entry every time a payment callback bypass is applied. Useful for auditing. |
ja[0]: 支払いコールバックのバイパスが適用されるたびにログエントリを書き込みます。監査に役立ちます。

en: X-Robots-Tag directives |
ja[0]: X-Robots-Tag ディレクティブ

en: X-Robots-Tag: noarchive for blocked pages |
ja[0]: ブロックされたページに対する X-Robots-Tag: noarchive

en: X-Robots-Tag: noindex on UTM pages |
ja[0]: UTM ページに対する X-Robots-Tag: noindex

en: XML-RPC has no 2FA step — when enabled, 2FA-required accounts cannot authenticate through XML-RPC. |
ja[0]: XML-RPC には2FAステップがありません。有効化すると、2FA必須のアカウントは XML-RPC 経由で認証できません。

en: XML-RPC is disabled. |
ja[0]: XML-RPC は無効化されています。

en: XML-RPC Specification |
ja[0]: XML-RPC 仕様

en: XML-RPC Status |
ja[0]: XML-RPC ステータス

en: XML-RPC Support |
ja[0]: XML-RPC サポート

en: XML-RPC Tunnel |
ja[0]: XML-RPC トンネル

en: XML-RPC tunnel - secure remote access, block exploits |
ja[0]: XML-RPC トンネル - 安全なリモートアクセス、エクスプロイトをブロック

en: Yes |
ja[0]: はい

en: You can prepare your list in any text editor. Each line should contain a single IP address or subnet in CIDR format (e.g. 192.168.1.0/24). |
ja[0]: 任意のテキストエディターでリストを作成できます。各行には、単一の IP アドレスまたは CIDR 形式のサブネット (例: 192.168.1.0/24) を含める必要があります。

en: You can turn it back on from this page whenever you want. |
ja[0]: この固定ページからいつでも再度有効化できます。

en: You can turn it off again at any time. |
ja[0]: いつでも再度無効化できます。

en: You do not have permission to view this information. |
ja[0]: この情報を表示する権限がありません。

en: You have PRO activated. Check your plan. |
ja[0]: PRO が有効化済みです。プランをご確認ください。

en: You must be logged in. |
ja[0]: ログインしている必要があります。

en: You will receive weekly security reports here. |
ja[0]: ここで毎週セキュリティレポートを受け取ります。

en: Your authenticator secret is saved but the QR code was not verified yet. Complete the verification to actually protect this account. |
ja[0]: 認証シークレットは保存されていますが、QRコードはまだ検証されていません。このアカウントを実際に保護するには検証を完了してください。

en: Your browser does not support the video tag. |
ja[0]: お使いのブラウザーは video タグをサポートしていません。

en: Your cloud API has expired. |
ja[0]: クラウド API の有効期限が切れています。

en: Your cloud API has expired. Please renew it. |
ja[0]: クラウド API の有効期限が切れています。更新してください。

en: Your cloud API has fewer than %d hits remaining. |
ja[0]: クラウド API の残りヒット数が %d 未満です。

en: Your cloud API has no hits remaining. |
ja[0]: クラウド API のヒット数が残っていません。

en: Your cloud API has no hits remaining. Please renew. |
ja[0]: クラウド API のヒット数が残っていません。更新してください。

en: Your cloud API will expire in %d days. |
ja[0]: クラウド API の有効期限はあと %d 日です。

en: Your email |
ja[0]: メールアドレス

en: Your Google reCaptcha v3 site key for invisible bot detection. |
ja[0]: 不可視ボット検出のための Google reCaptcha v3 サイトキー。

en: Your host, or added by hand. |
ja[0]: ホスト、または手動で追加されたものです。

en: Your host, or whoever set up database replication or sharding. |
ja[0]: ホスト、またはデータベースのレプリケーションやシャーディングを設定した人です。

en: Your IP address will be permanently added to the whitelist |
ja[0]: あなたの IP アドレスはホワイトリストに永続的に追加されます。

en: Your message has been sent. |
ja[0]: メッセージは送信されました。

en: Your Pusher app ID from the dashboard. |
ja[0]: ダッシュボードから取得した Pusher アプリ ID。

en: Your Pusher app key (public). |
ja[0]: Pusher アプリキー（公開）。

en: Your Pusher app secret. Used to sign events; never share it. |
ja[0]: Pusher アプリシークレット。イベントの署名に使用されます。絶対に共有しないでください。

en: Your Pusher cluster, e.g. mt1, eu, us2. Leave empty to use the default. |
ja[0]: Pusher クラスター (例: mt1、eu、us2)。デフォルトを使用するには空のままにしてください。

en: Your security configuration is complete. |
ja[0]: セキュリティ構成が完了しました。

en: Your site API key for the AI WebSocket service. Register at ai.globus.studio to get your key. |
ja[0]: AI WebSocket サービスのサイト API キー。キーを取得するには ai.globus.studio で登録してください。

en: Your site is protected! |
ja[0]: あなたのサイトは保護されています！

en: Your Telegram bot token from @BotFather. |
ja[0]: @BotFather からの Telegram ボットトークン。

en: Your Telegram chat ID (user or group). |
ja[0]: あなたのTelegramチャットID（ユーザーまたはグループ）。

en: Zero impact on visitors |
ja[0]: 訪問者への影響ゼロ

en: Zero-day botnet updates |
ja[0]: ゼロデイボットネットアップデート

en: ZIP contains unexpected file: |
ja[0]: ZIPに予期しないファイルが含まれています：

en: ZIP file not provided. |
ja[0]: ZIPファイルが提供されていません。
