Booking Calendar - en to ru_RU translation catalogue (245 entries)

en: 1 year
ru_RU:  1 год

en: Actions
ru_RU: Действия

en: Add
ru_RU: Добавить

en: Add New
ru_RU: Создать

en: Add New Category
ru_RU: Создать Категорию

en: Add customer as event attendees
ru_RU: Добавить клиента как участников мероприятия

en: Admin Notification
ru_RU: Уведомление администратора

en: All
ru_RU: Все

en: All Appointments
ru_RU: Все записи на прием

en: All Service
ru_RU: Сервисы

en: All Staff
ru_RU: Сотрудники

en: All available employees
ru_RU: Все свободные сотрудники

en: Annual
ru_RU: годовой

en: Appointment
ru_RU: Прием

en: Appointment Deleted!
ru_RU: Запись на прием удалена

en: Appointment ID
ru_RU: ID записи на прием

en: Appointment Saved!
ru_RU: Запись на прием сохранена

en: Appointment Status Changed
ru_RU: Запись обновлена

en: Appointment Status Changed!
ru_RU: Статус изменен

en: Appointment Updated
ru_RU: Обновление записи

en: Appointment Updated!
ru_RU: Данные записи на прием обновлены

en: Appointment is past
ru_RU: Запись прошла

en: Appointments
ru_RU: Записи на прием

en: Approve
ru_RU: Подтвердить

en: Approved
ru_RU: Подтвержден

en: Auto Refresh
ru_RU: Автообновление

en: Body
ru_RU: Шаблон

en: Book Now
ru_RU: Забронировать

en: Booking Appointment
ru_RU: Запись на прием

en: Booking Appointments Calendar. You can easily realize Booking Appointments with this plugin.
ru_RU: Календарь записи на прием. С помощью этого плагина вы можете легко реализовать бронирование встреч.

en: Booking Details
ru_RU: Детали бронирования

en: Booking Type
ru_RU: Тип бронирования

en: By creating the event on Google Calendar, the email of the client will be added to the event as an attendee.
ru_RU: При создании мероприятия в Календаре Google электронная почта клиента будет добавлена к событию как участник.

en: Calendar
ru_RU: Календарь

en: Calendar Settings
ru_RU: Настройки календаря

en: Calendar Template
ru_RU: Шаблон календаря

en: Cancel
ru_RU: Отменить

en: Cancelled
ru_RU: Отменен

en: Categories
ru_RU: Категории

en: Category
ru_RU: Категория

en: Category Deleted!
ru_RU: Категория удалена

en: Category Saved!
ru_RU: Данные категории сохранены!

en: Changing of the Staff working hours will not affect the existing appointments and will be applied only to new appointments
ru_RU: Изменение рабочего времени сотрудника  не повлияет на существующие встречи и будет применяться только к новым записям на прием.

en: Changing of the service duration will not affect the existing appointments and will be applied only to new appointments
ru_RU: Изменение длительности времени сервиса не повлияет на существующие записи на прием и будет применяться только к новым записям на прием.

en: Choose Category
ru_RU: Выберите категорию

en: Choose Service
ru_RU: Выберите сервис

en: Choose icon
ru_RU: Выберите иконку

en: Clean all on delete
ru_RU: Очистить все при удалении

en: Client ID
ru_RU: ID Клиент

en: Client ID, derived from the Google Developers Console Credentials
ru_RU: Идентификатор клиента, полученный из учетных данных Google Developers Console.

en: Client Name
ru_RU: Имя клиента

en: Client Secret
ru_RU: Клиент Secret

en: Client Secret, derived from the Google Developers Console Credentials
ru_RU: Client Secret, полученный из учетных данных Google Developers Console.

en: Comment
ru_RU: Комментарий

en: Confirmation
ru_RU: Подтверждение

en: Confirmation mismatched.
ru_RU: Поле подтверждение не совпадает.

en: Content
ru_RU: Содержание

en: Continue
ru_RU: Продолжить

en: Copy
ru_RU: Скопировать

en: Create
ru_RU: Создать

en: Currency
ru_RU: Валюта

en: Currency Position
ru_RU: Расположение Валюты

en: Currency symbol
ru_RU: Знак валюты

en: Customer
ru_RU: Клиент

en: Customer Deleted!
ru_RU: Клиент удален из системы

en: Customer Notification
ru_RU: Уведомление клиента

en: Customer Phone
ru_RU: Телефон клиента

en: Customer Saved!
ru_RU: Данные клиента сохранены

en: Customer name
ru_RU: Имя клиента

en: Customers
ru_RU: Клиенты

en: Date
ru_RU: Дата

en: Day
ru_RU: День

en: Decimals Separator
ru_RU: Разделитель десятичных знаков

en: Default
ru_RU: стандартный

en: Delete
ru_RU: Удалить

en: Delete Appointment
ru_RU: Удаление записи

en: Demo Import
ru_RU: Демо импорт

en: Detailed view
ru_RU: Детально

en: Details
ru_RU: Детали

en: Disable the word “From:” for service with one price
ru_RU: Отключите слово «От:» для услуги с одной ценой.

en: Documentation
ru_RU: Документация

en: Duration
ru_RU: Продолжительность

en: Edit
ru_RU: Редактировать

en: Edit Appointments
ru_RU: Изменить данные

en: Email Settings
ru_RU: Email Настройки

en: Email Templates
ru_RU: Email шаблоны

en: Employee
ru_RU: Сотрудник

en: Enabled
ru_RU: Включено

en: Enter Category Name
ru_RU: Введите название категории

en: Enter password
ru_RU: Введите пароль

en: Enter your comment
ru_RU: Введите комментарий

en: Error occurred!
ru_RU: Ошибка системы

en: Export
ru_RU: Экспорт

en: Export Excel
ru_RU: Экспорт Excel

en: Export Json
ru_RU: Экспорт Json

en: Export appointments
ru_RU: Экспорт Записей

en: Export the current Appointments as Excel file
ru_RU: Экспорт текущих встреч в виде файла Excel

en: Export the current Services, Staff, Categories and Settings in JSON format as txt file
ru_RU: Экспорт текущих услуг, персонала, категорий и настроек в формате JSON в виде файла txt.

en: Feedback
ru_RU: Отзыв

en: From
ru_RU: С

en: Full Name
ru_RU: Имя

en: Full name must be between 3 and 25 characters long
ru_RU: Поле "Имя" должно быть не менее 3 символов и не более 25 символов

en: General
ru_RU: Основный

en: Google Calendar
ru_RU: Google Календарь

en: Google Calendar time slots will be checked before displaying free time slots for new appointments. Customers cannot make appointments if the time slot is busy in the staff's Google Сalendar account.
ru_RU: Временные интервалы Календаря Google будут проверяться перед отображением свободных временных интервалов для новых встреч. Клиенты не могут записываться на прием, если в учетной записи Google Сalendar у сотрудников есть занятый временной интервал.

en: Hide Calendar Header Titles
ru_RU: Скрыть заголовки заголовков календаря

en: I will pay locally
ru_RU: Оплата на месте

en: IPN Listener Settings:
ru_RU: Настройки IPN listener:

en: Icon
ru_RU: Иконка

en: Icon Removed!
ru_RU: Иконка удалена

en: Icon Uploaded!
ru_RU: Иконка загружена

en: Import
ru_RU: Импорт

en: Import Bookit data previously saved as in JSON format as txt file
ru_RU: Импортировать данные Bookit, ранее сохраненные в формате JSON, как текстовый файл

en: Import Json
ru_RU: Импортировать JSON

en: Import demo content
ru_RU: Импортировать тестовые данные

en: Import the demo content for understanding how it works
ru_RU: Импортируйте демонстрационный контент, чтобы понять, как он работает

en: Import/Export
ru_RU: Импорт/Экспорт

en: Importing
ru_RU: Импорт

en: Invalid Email address.
ru_RU: Не корректный формат "email"

en: Learn More
ru_RU: Узнать больше.

en: Left
ru_RU: Слева

en: Lunch Break
ru_RU: обеденный перерыв

en: Main settings
ru_RU: Основные настройки

en: Message Body
ru_RU: Сообщение

en: Month
ru_RU: Месяц

en: Name
ru_RU: Имя

en: New
ru_RU: Новый

en: New Appointment
ru_RU: Новая запись

en: New customer
ru_RU: Новый клиент

en: New unapproved appointments created by customers will be also added to the staff's Google Calendar.
ru_RU: Новые неутвержденные встречи, созданные клиентами, также будут добавлены в Календарь Google для сотрудников.

en: New! Merge your Bookit calendar and Google Calendar with just one click. Now easy to book and schedule appointments.
ru_RU: Новый! Объедините календарь Bookit и Календарь Google одним щелчком мыши. Теперь легко записывать и назначать встречи.

en: No Category
ru_RU: Категория не выбрана

en: No Payment Method
ru_RU: Не указан способ оплаты

en: No Results
ru_RU: Не найдено

en: No available Services!
ru_RU: Нет доступных сервисов

en: No user
ru_RU: Клиент не указан

en: Not Available
ru_RU: Не доступно

en: Nothing found
ru_RU: Не найдено

en: Number of decimals
ru_RU: Количество знаков после запятой

en: Obtain one single bundle, which includes Google Calendar and Payments at once.
ru_RU: Получите единый пакет, который включает в себя одновременно Календарь Google и Платежи.

en: On selected period exist google calendar event
ru_RU: В выбранный период существует событие календаря Google

en: Password
ru_RU: Пароль

en: Password Confirmation
ru_RU: Подтверждение пароля

en: Past
ru_RU: прошло

en: Pay now with Credit Card
ru_RU: Оплата картой

en: Pay now with PayPal
ru_RU: PayPal оплата

en: PayPal IPN Setup
ru_RU: Настройка PayPal IPN

en: PayPal Mode
ru_RU: Режим PayPal

en: Payment
ru_RU: Оплата

en: Payment Complete
ru_RU: Оплата завершена

en: Payment method
ru_RU: Способ оплаты

en: Payment status
ru_RU: Статус оплаты

en: Payments
ru_RU: Платежи

en: Pending
ru_RU: В ожидании

en: Phone
ru_RU: Телефон

en: Please choose a Service!
ru_RU: Выберите сервис

en: Please enter a valid phone number
ru_RU: Введите корректный номер телефона

en: Please enter email
ru_RU: Введите электронный адрес

en: Price
ru_RU: Цена

en: Print Confirmation
ru_RU: Распечатать подтверждение

en: Reason for cancellation
ru_RU: Причина отмены

en: Reason message
ru_RU: Причина

en: Recipients
ru_RU: Получатели

en: Redirect URI
ru_RU: URI перенаправления

en: Reject
ru_RU: Отклонить

en: Removes all settings and tables from the database used for the plugin when uninstalling the plugin
ru_RU: Удаляет все настройки и таблицы из базы данных, используемой для плагина, при удалении плагина.

en: Repeat password
ru_RU: Повторите пароль

en: Reservation Date
ru_RU: Дата бронирования

en: Reservation Time
ru_RU: Время бронирования

en: Reservation confirmation
ru_RU: Подтверждение бронирования

en: Right
ru_RU: Справа

en: Save
ru_RU: Сохранить

en: Search
ru_RU: Поиск

en: Select
ru_RU: Выберите

en: Select Category
ru_RU: Выберите категорию

en: Select Service
ru_RU: Выберите сервис

en: Select Staff
ru_RU: Выберите сотрудника

en: Select file
ru_RU: Выбрать файл

en: Select time
ru_RU: Выберите время

en: Selected
ru_RU: Выбрано

en: Selected Service Time is not available!
ru_RU: Выбранное время не доступно

en: Send Notification to:
ru_RU: Отправить уведомление:

en: Sender Email
ru_RU: Email отправителя

en: Sender Name
ru_RU: Имя отправителя

en: Service
ru_RU: Сервис

en: Service Deleted!
ru_RU: Данные сервиса удалены

en: Service Saved!
ru_RU: Данные сервиса сохранены

en: Service note
ru_RU: Дополнительная информация

en: Services
ru_RU: Сервисы

en: Settings
ru_RU: Настройки

en: Settings Saved!
ru_RU: Настройки сохранены

en: Setup settings
ru_RU: Установочные параметры

en: Shortcode Generator
ru_RU: Генератор шорткода

en: Something went wrong
ru_RU: Что-то пошло не так

en: Staff
ru_RU: Сотрудники

en: Staff Deleted!
ru_RU: Данные сотрудника удалены

en: Staff Notification
ru_RU: Уведомление персонала

en: Staff Saved!
ru_RU: Данные сотрудника сохранены

en: Staff disconnected!
ru_RU: Персонал отключен!

en: Status
ru_RU: Статус

en: Step by step
ru_RU: пошаговый

en: Subject
ru_RU: Тема

en: Submit
ru_RU: Подтвердить

en: Synchronization of all the upcoming events with Google Calendar of the staff.
ru_RU: Синхронизация всех предстоящих событий с Google Calendar сотрудников.

en: Syncronization with pending appointments
ru_RU: Синхронизация с  существующими записями

en: Template
ru_RU: Вид календаря

en: Template & Style
ru_RU: Стиль и Шаблоны

en: The duration of the time slot
ru_RU: Длительность временного интервала

en: This field is required.
ru_RU: Поле обязательно

en: Thousands Separator
ru_RU: тысячный разделитель

en: Time
ru_RU: Время

en: Title
ru_RU: Заголовок

en: To use this feature you need to install WooCommerce Plugin.
ru_RU: Необходимо установить WooCommerce плагин

en: Today
ru_RU: Сегодня

en: Total
ru_RU: Итого

en: Use Custom Colors
ru_RU: Использовать собственные цвета

en: WP User
ru_RU: WP клиент

en: We have sent your booking information to your email address.
ru_RU: Данные о записи на прием были отправлены на ваш электронный адрес

en: Week
ru_RU: Неделя

en: WooCommerce Checkout
ru_RU: WooCommerce Оплата

en: WooCommerce Custom Icon
ru_RU: WooCommerce значок

en: WooCommerce Custom Icon must be image
ru_RU: Пользовательский значок WooCommerce должен быть изображением

en: WooCommerce Custom Title
ru_RU: Пользовательский заголовок WooCommerce

en: WooCommerce Product
ru_RU: Продукт WooCommerce

en: Working Hours
ru_RU: Рабочие часы

en: Wrong currency value
ru_RU: Не корректное значение валюты

en: You are going to delete appointment
ru_RU: Удаление записи на прием

en: You will be redirected to
ru_RU: Вы будете перенаправлены на

en: Your Appointment Request successfully sent!
ru_RU: Запись на прием успешно отправлена

en: Your Message
ru_RU: Сообщение

en: Your card was not authenticated, please try again
ru_RU: Ошибка аутентификации карты, попробуйте еще раз

en: approved
ru_RU: подтвержден

en: cancelled
ru_RU: отменен

en: complete
ru_RU: завершен

en: disabled
ru_RU: отключено

en: free
ru_RU: бесплатно

en: iCal Export
ru_RU: iCal Экспорт

en: in
ru_RU: в

en: locally
ru_RU: на месте

en: pending
ru_RU: в ожидании

en: per year
ru_RU: за год

en: rejected
ru_RU: отклоненно

en: seconds
ru_RU: секунд

en: service
ru_RU: сервис

en: staff
ru_RU: сотрудник
