Bookingor Pro - en to ja translation catalogue (399 entries)

en: ADD
ja: 追加

en: ADD Service
ja: サービスを追加

en: API Key
ja: API キー

en: About
ja: 使用するにはライセンスをアクティベートしてください。

en: Account SID
ja: アカウント SID

en: Action
ja: アクション

en: Activate
ja: 有効

en: Activate License
ja: 有効

en: Activated
ja: 有効

en: Activation
ja: アクション

en: Activation Code
ja: 有効

en: Active Text Color
ja: サイドバーのテキストの色

en: Add Attendee to Google Calendar
ja: Google カレンダーに参加者を追加

en: Add Break Time
ja: 休憩時間を追加

en: Add Business Description or Details about your Business
ja: ビジネスの説明またはビジネスの詳細を追加

en: Add Category
ja: カテゴリを追加

en: Add Extra
ja: 追加

en: Add Extra's
ja: 追加機能を追加

en: Add Location
ja: 場所を追加

en: Add Location details
ja: 場所の詳細を追加

en: Add New category details and information.
ja: 新しいカテゴリの詳細と情報を追加します。

en: Add Services
ja: サービスを追加

en: Add Special Days
ja: 特別な日を追加

en: Add Staff
ja: スタッフ

en: Add Staff Image
ja: メンバーの画像を追加

en: Add WooCommerce product name to use WooCommerce payment
ja: WooCommerce 支払いを使用するために WooCommerce 製品名を追加します

en: Add service location for service
ja: サービスのサービス場所を追加します

en: Add taxes to your service By default tax is off
ja: サービスに税金を追加します。デフォルトでは税金はオフになっています

en: Add time in minutes or hours
ja: 分または時間単位で時間を追加

en: Add to Google Calendar
ja: Google カレンダーに追加

en: Add to Outlook Calendar
ja: Outlook カレンダーに追加

en: Add to Yahoo Calendar
ja: Yahoo カレンダーに追加

en: Add to iCal
ja: iCal に追加

en: Address
ja: 住所

en: Advance Service Settings
ja: 高度なサービス設定

en: Advance Settings
ja: 詳細設定

en: After Buffer Time
ja: バッファ時間後

en: Allow Staff to create an Wordpress Bookingor Account
ja: スタッフが WordPress 予約またはアカウントを作成できるようにする

en: Amount
ja: 金額

en: Apply
ja: 適用

en: Appointment
ja: 予約

en: Approved
ja: 承認済み

en: Approved Appointment
ja: 承認された予約

en: Assign Service
ja: サービスの割り当て

en: Assignee
ja: 担当者

en: Auth Token
ja: 認証トークン

en: Available
ja: 利用可能

en: Back
ja: サーバーのメール設定を確認してください。

en: Back Button Background Color:
ja: 戻るボタンの背景:

en: Back Button Text Color:
ja: 戻るボタンのテキストの色:

en: Back Button Text:
ja: 戻るボタンのテキストの色:

en: Background
ja: 戻るボタンの背景:

en: Background Border
ja: サイドバーの背景色

en: Background Border Radius
ja: 背景の境界線の半径

en: Basic
ja: 基本

en: Basic Detail
ja: 基本の詳細

en: Basic Settings
ja: 基本設定

en: Before Buffer Time
ja: バッファ時間前

en: Book
ja: 予約する

en: Book Button Background:
ja: 戻るボタンの背景:

en: Book Button Text Color:
ja: 戻るボタンのテキストの色:

en: Book Button Text:
ja: 戻るボタンのテキストの色:

en: Booking
ja: 予約

en: Booking Confirm Text
ja: 予約が確定しました

en: Booking Confirmed
ja: ありがとう

en: Booking Date
ja: 予約日

en: Booking Status
ja: 予約ステータス

en: Bookingor Customer
ja: 予約または顧客

en: Bookingor Login
ja: 予約またはログイン

en: Bookingor Staff
ja: 予約またはスタッフ

en: Buffer Time
ja: バッファ時間

en: Buffer is padding time allow space time before and after service
ja: バッファは、サービス前後にユーザーが利用できるパディング時間です

en: Business
ja: ビジネス

en: Business Description
ja: ビジネスの説明

en: Business Details
ja: ビジネスの詳細

en: Business Hours
ja: 営業時間

en: Business Name
ja: ビジネス名

en: Business Website
ja: ビジネス ウェブサイト

en: Button Border
ja: ボタンの境界線

en: Button Border Radius
ja: ボタンの境界線の半径

en: Buttons
ja: ボタン

en: CUSTOMER
ja: 顧客

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Cancel Booking
ja: 予約のキャンセル

en: Canceled
ja: キャンセル済み

en: Capacity
ja: 容量制限

en: Capacity Limit
ja: 容量制限

en: Cart
ja: カート

en: Cart Details
ja: 基本の詳細

en: Category
ja: カテゴリ

en: Category Icon
ja: カテゴリアイコン

en: Category Images/Icons
ja: カテゴリ画像/アイコンを表示

en: Category Label
ja: カテゴリ ラベル

en: Category Name
ja: カテゴリ名

en: Category Required
ja: 必須のカテゴリ

en: Change Currency
ja: 通貨の変更

en: Checkout
ja: チェックアウト

en: City
ja: 市区町村

en: City Name
ja: 市区町村名

en: Client ID
ja: クライアント ID

en: Client Secret
ja: クライアント秘密キー

en: Client Secret Key
ja: クライアント秘密キー

en: Completed
ja: 完了

en: Completed Text Color
ja: 続行ボタンのテキストの色:

en: Confirm Book
ja: 予約の確認

en: Confirm Payment
ja: 顧客の支払い

en: Continue
ja: 戻る

en: Continue Button Text:
ja: 続行ボタンのテキスト:

en: Convert Duration (eg. Minutes to Hours)
ja: 期間を分、時間、日次、週次で設定します

en: Cost
ja: コスト

en: Country
ja: 国

en: Create an Wordpress Bookingor Account when Customer booking
ja: 顧客予約時に WordPress 予約またはアカウントを作成

en: Currency
ja: 通貨

en: Currency Decimal
ja: 通貨小数

en: Currency Format
ja: 通貨形式

en: Currency Symbol
ja: 通貨記号

en: Customer
ja: 顧客

en: Customer Details
ja: 顧客の詳細

en: Customer Details Required
ja: 必須の顧客の詳細

en: Customer Heading
ja: 顧客の詳細

en: Customer Info:
ja: 顧客情報:

en: Customer Information
ja: 顧客情報:

en: Customer Notifications
ja: 顧客通知

en: Customer Payment
ja: 顧客の支払い

en: Customer Role Settings
ja: 顧客ロール設定

en: Customer view other Attendees
ja: 顧客が他の参加者を表示

en: Customers
ja: 顧客

en: Customize
ja: 顧客

en: Date & Time
ja: 日時

en: Date Format
ja: 日付形式

en: Date and Time
ja: 日付と時刻

en: Date:
ja: 日付:

en: Default Appointment Status
ja: デフォルトの予約ステータス

en: Default Page
ja: デフォルト ページ

en: Default Time Slot Increment Length
ja: デフォルトのタイム スロット増分の長さ

en: Deposit Amount
ja: デポジット額

en: Design Templates
ja: デザイン テンプレート

en: Details
ja: 基本の詳細

en: Disabled
ja: 無効

en: Discount
ja: 割引

en: Do not Convert Duration
ja: サービスの合計期間

en: Done
ja: 完了

en: Due
ja: 支払期限

en: Due Amount
ja: 未払い額

en: Duration
ja: 期間

en: Duration Conversion
ja: 期間の変換

en: Edit Service
ja: サービスの編集

en: Edit Services
ja: サービスの編集

en: Edit Staff
ja: スタッフ

en: Edit Staff Details
ja: 場所の詳細を編集

en: Edit Template 1
ja: テンプレート 1

en: Edit Template 2
ja: テンプレート 2

en: Edit Template 3
ja: テンプレート 3

en: Edit Template 4
ja: テンプレート 4

en: Edit Template 5
ja: テンプレート 5

en: Edit Template 6
ja: テンプレート 6

en: Email Label
ja: メール名

en: Email Notifications
ja: 従業員通知

en: Email Settings
ja: メール設定

en: Email Setup
ja: メール設定

en: Employee
ja: 従業員

en: Employee Name
ja: 従業員名

en: Employee Notifications
ja: 従業員通知

en: Enable Google Meet
ja: Google Meet を有効にする

en: Enter Add Website URL
ja: ウェブサイトの URL を追加を入力

en: Extra
ja: 追加

en: Extra Label
ja: 追加ラベル

en: Extra Required
ja: 追加必須

en: First Name
ja: 名

en: First Name Label
ja: 名

en: First Name:
ja: 名:

en: Fixed Cost of your service that you are offering.if you want to change the currency or symbol goto settings or link on blow
ja: 提供しているサービスの固定コスト。通貨または記号を変更する場合は、設定に移動するか、下のリンクをクリックしてください

en: Fonts and Style
ja: カレンダー スタイルの設定

en: Friday
ja: 金曜日

en: Google Calendar API
ja: Google カレンダー API

en: Google Calender
ja: Google カレンダー

en: Google Calender Preview Setting
ja: Google カレンダープレビュー設定

en: Google Maps
ja: Google マップ

en: Group Booking
ja: グループ予約

en: Group Capacity based on Time Slots per Day e.g: set capacity 2 12:00 pm customer can book max 2 slots
ja: 1 日あたりの時間スロットに基づくグループのキャパシティ 例: キャパシティ 2 を設定 午後 12:00 の顧客は最大 2 つのスロットを予約できます

en: Heading Font Family
ja: 見出しフォント ファミリー

en: Hide Cart Details
ja: 場所の詳細を編集

en: Holiday
ja: 休日

en: Holidays
ja: 休日

en: Hour
ja: 時間

en: Hover and Active Border Color
ja: ホバーとアクティブな境界線の色

en: In Process
ja: 処理中

en: Integration
ja: 統合

en: Integrations
ja: 統合

en: Label
ja: 追加ラベル

en: Label Text Color
ja: サイドバーのテキストの色

en: Last Appointment
ja: 最終予約

en: Last Name
ja: 姓

en: Last Name Label
ja: 姓

en: Last Name:
ja: 姓:

en: Last Step
ja: 姓

en: Latitude
ja: 緯度

en: Limit Booking
ja: 予約の制限

en: Loation Label
ja: 場所ラベル

en: Location
ja: 場所

en: Location Label
ja: 場所ラベル

en: Location Title
ja: 場所

en: Longitude
ja: 経度

en: Maximum Limit
ja: 最大制限

en: Maximum Space
ja: 最大スペース

en: Meeting Agenda
ja: 会議の議題

en: Meeting Title
ja: サービス タイトル

en: Meta Data
ja: メタデータ

en: Method:
ja: 方法:

en: Minimum Limit
ja: 最小制限

en: Minimum Space
ja: 最小スペース

en: Minimum Time Required Before Book
ja: 予約前に必要な最小時間

en: Minimum Time Required Before Cancel Booking
ja: 予約をキャンセルする前に必要な最小時間

en: Mon, Date, Year (short Dae)
ja: 月、日、年 (短い Dae)

en: Monday
ja: 月曜日

en: Must Select a
ja: 選択する必要があります

en: Must Select a Extra Item
ja: 追加項目を選択する必要があります

en: Must Select a Location
ja: 場所を選択してください

en: Must Select a Time
ja: 時間を選択してください

en: Must Select a employee
ja: スタッフを選択してください

en: New York
ja: ニューヨーク

en: No Services Try another
ja: サービスなし 別のサービスを試す

en: Note
ja: 注

en: OFF
ja: 休み

en: Only add one Service Name
ja: サービス名は 1 つだけ追加

en: Order Summary
ja: 注文概要

en: PAYMENT
ja: 支払い

en: Paid
ja: 支払済み

en: Paid Amount
ja: 支払額

en: Pay
ja: 支払い

en: Pay On Visit
ja: 来店時に支払う

en: Pay On Visit Text
ja: 訪問時に支払うテキスト

en: Payment
ja: 支払い

en: Payment Date
ja: 支払い日付

en: Payment Heading
ja: 支払い設定

en: Payment Required
ja: 顧客の支払い必須

en: Payment Settings
ja: 支払い設定

en: Payment Status
ja: 支払い状況

en: Paypal Public Key
ja: Paypal 公開キー

en: Paypal Secret Key
ja: Paypal 秘密キー

en: People Text
ja: 人物テキスト

en: Permanent Access Token
ja: 永久アクセス トークン

en: Phone
ja: 電話番号

en: Phone Label
ja: 電話番号

en: Phone Number
ja: 電話番号

en: Phone Number ID
ja: 電話番号 ID

en: Pick Service Duration
ja: サービス期間の選択

en: Pick Time
ja: 予約が確認されました

en: Please Select a
ja: 選択してください

en: Price
ja: 価格

en: Price and Duration
ja: 価格と期間

en: Progress Bar
ja: プログレスバー

en: Progress Bar Active Color
ja: サイドバーのテキストのアクティブ色

en: Progress Color
ja: 境界線の色

en: Rejected
ja: 拒否

en: Remove
ja: 削除

en: Revenue
ja: 収益

en: Revenue Statistics
ja: 収益統計

en: Role Settings
ja: ロール設定

en: SMS Notifications
ja: 従業員通知

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Save
ja: 保存

en: Save Category
ja: カテゴリを保存

en: Save Location
ja: 場所を保存

en: Seats Limit Booking
ja: 座席制限予約

en: Select Category
ja: カテゴリを選択

en: Select Country
ja: 国を選択

en: Select Plan
ja: 選択

en: Select a product
ja: 選択

en: Sender Email
ja: 送信者メール

en: Sender Name
ja: 送信者名

en: Service
ja: サービス

en: Service Buffer Time
ja: サービス バッファ時間

en: Service Cost
ja: サービス コスト

en: Service Description
ja: サービスの説明

en: Service Description is a small text that display on blow in service Title.
ja: サービスの説明は、サービス タイトルの下に表示される小さなテキストです。

en: Service Duration time period between the start Service and the finished.
ja: サービス開始から終了までのサービス期間。

en: Service Icon
ja: サービス アイコン

en: Service Images/Icons
ja: サービス画像/アイコンを表示

en: Service Label
ja: サービス ラベル

en: Service List Text Color
ja: サイドバーのテキストの色

en: Service Name
ja: サービス名

en: Service Required
ja: 必須のサービス

en: Service Tax
ja: サービス税

en: Service Title
ja: サービス タイトル

en: Service Title display on the booking form where customer can able to book service
ja: サービス タイトルは、顧客がサービスを予約できる予約フォームに表示されます

en: Services
ja: サービス

en: Services Name
ja: サービス名

en: Session Group
ja: セッション グループ

en: Set How many people can book the same time
ja: 同時に予約できる人数を設定します

en: Set Minimum time for customer to book before the booking time near to Start
ja: 開始時刻近くまでに顧客が予約できる最小時間を設定します

en: Set Service Capacity Limit
ja: サービス容量制限の設定

en: Set Weekly Time Sheet
ja: 週単位のタイムシートの設定

en: Set a limit of space/size can book this service
ja: このサービスを予約できるスペース/サイズの制限を設定します

en: Set the time to Customer can cancel booking the before booking start
ja: 予約開始前に顧客が予約をキャンセルできる時間を設定します

en: Set time for a Customer to cancel the booking before start
ja: 開始前に顧客が予約をキャンセルできる時間を設定します

en: Show Business Description
ja: ビジネスの説明

en: Show Business Email
ja: ビジネス メールを表示

en: Show Business Logo
ja: ビジネス ロゴを表示

en: Show Business Name
ja: ビジネス名を表示

en: Show Business Phone Number
ja: ビジネス電話番号を表示

en: Show Service Capacity in Services
ja: サービスにサービスの容量を表示

en: Show Service Description in Services
ja: サービスにサービスの説明を表示

en: Show Service Duration in Services
ja: サービスにサービスの期間を表示

en: Show Service Price in Services
ja: サービスにサービスの価格を表示

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Sidebar Background Color
ja: サイドバーの背景色

en: Sidebar Text Color
ja: サイドバーのテキストの色

en: Signout from Google
ja: Google からサインアウト

en: Single
ja: シングル

en: Skip
ja: スキップ

en: Special Day
ja: 特別な日

en: Special Days
ja: 特別な日

en: Staff
ja: スタッフ

en: Staff First Name
ja: 名

en: Staff Label
ja: スタッフ ラベル

en: Staff Last Name
ja: 姓

en: Staff Required
ja: 必須のスタッフ

en: Staff Role Settings
ja: スタッフ ロール設定

en: Start Time Slot Increments
ja: 開始タイム スロットの増分

en: Stripe Public Key
ja: Stripe 公開キー

en: Stripe Secret Key
ja: Stripe 秘密キー

en: SubTotal
ja: 小計

en: Subcategory
ja: サブカテゴリ

en: Subject
ja: 件名

en: Subtotal
ja: 小計

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Tag Line
ja: タグライン

en: Tax
ja: 税金

en: Template 1
ja: テンプレート 1

en: Template 2
ja: テンプレート 2

en: Template 3
ja: テンプレート 3

en: Template 4
ja: テンプレート 4

en: Template 5
ja: テンプレート 5

en: Template 6
ja: テンプレート 6

en: Terminate
ja: 終了

en: Test Email Wp Mail
ja: テストメール Wp メール

en: Text Font Family
ja: テキスト フォント ファミリー

en: Thank you
ja: 続行

en: Thank you Text
ja: ありがとうございます

en: This Template has a a progress bar with step by step booking. you can turn off any step base on your needs
ja: [BOOKINGOR_DESIGN_3]

en: This Template has a single service  booking form with location. if you want to show only one services then youse services or category ID
ja: このテンプレートには、場所を含む 1 つのサービス予約フォームがあります。 1 つのサービスだけを表示したい場合は、サービスまたはカテゴリ ID を使用します

en: This Template has unique slider calendar with select option. if you don't have any images of services or category it best way to use it. you can turn off any step base on your needs
ja: [BOOKINGOR_DESIGN_4]

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Time Format
ja: 時刻形式

en: Time Label
ja: 日付と時刻ラベル

en: Time Required
ja: 必須の時間

en: Time Slot After Every
ja: タイム スロットの間隔

en: Time Slot Increment
ja: タイム スロットの増分

en: Time Slot increment base on duration that you set in above
ja: 上記で設定した期間に基づくタイム スロットの増分

en: Time Slots
ja: 時間帯

en: Time slot space of service is total number of slots available
ja: サービスのタイム スロット スペースは、利用可能なスロットの合計数です

en: To Customer
ja: 顧客

en: To Employee
ja: 従業員

en: Toggle Dropdown
ja: ドロップダウンを切り替える

en: Total
ja: 合計

en: Total Bookings
ja: 予約合計

en: Total Service Duration
ja: サービスの合計期間

en: Total number of space available can book this service
ja: このサービスを予約できる利用可能なスペースの合計数

en: Try Another. Services Not Found
ja: 別のサービスを試す。サービスが見つかりません

en: Try another
ja: 別のものを試す

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Twilio phone number
ja: 電話番号

en: Update Category
ja: カテゴリを更新

en: Update Location
ja: 場所を更新

en: Update category details and information.
ja: カテゴリの詳細と情報を更新します。

en: Upload
ja: アップロード

en: Usage:
ja: 使用方法:

en: User Role Settings
ja: ユーザー ロール設定

en: VAT(TAX)
ja: VAT(税)

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Week Month Date, Year (Long Date)
ja: 週 月 日、年 (長い日付)

en: Whatsapp
ja: ワッツアップ

en: Whatsapp Business Account ID
ja: Whatsapp ビジネス アカウント ID

en: Whatsapp Notifications
ja: 従業員通知

en: WooCommerce
ja: woocommerce

en: Woocommcerce Additional Data
ja: Woocommcerce 追加データ

en: Wordpress Login:
ja: Wordpress ログイン:

en: Working Hour Schedule
ja: 勤務時間スケジュール

en: Working Hours
ja: 勤務時間

en: Write some info about Services
ja: サービスに関する情報を記入します

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ja: このページにアクセスするための十分な権限がありません。

en: Your First Name
ja: お名前

en: Your Last Name
ja: 姓

en: Zoom Account
ja: について

en: Zoom Meeting Data Setting
ja: Zoomミーティングデータ設定

en: activated
ja: アクティブ化

en: apply
ja: 適用

en: category Name
ja: カテゴリ名

en: cost of services
ja: サービスのコスト

en: max
ja: 最大

en: min
ja: 最小

en: payPal
ja: PayPal

en: px
ja: ピクセル

en: show Cart
ja: カート

en: total Bookings
ja: 予約合計

en: twilio
ja: トゥイリオ

en: update Category
ja: カテゴリを更新

en: woocommerce Payment
ja: woocommerce 支払い
