Bit Form 2.20.4 - en to it translation catalogue (2473 entries)

en:  is required.
it:  è obbligatorio.

en:  should be Time Format
it:  dovrebbe essere in formato orario

en:  should be a date
it:  dovrebbe essere una data

en:  should be a number
it:  dovrebbe essere un numero

en:  should be a phone number
it:  dovrebbe essere un numero di telefono

en:  should be an URL
it:  dovrebbe essere un URL

en:  should be an email. please provide a valid email address.
it:  dovrebbe essere un'email. Fornisci un indirizzo email valido.

en: #%s no. Form doesn't exists
it: #%s n. Il modulo non esiste

en: #%s no. Form is not active
it: #%s n. Il modulo non è attivo

en: %s Attachments
it: Allegati %s

en: %s Flag
it: Flag %s

en: %s Owner
it: Proprietario %s

en: %s Recurrence
it: Ricorrenza %s

en: %s Reminder
it: Promemoria %s

en: %s Tags
it: Tag %s

en: %s Time Log
it: Registro tempo %s

en: %s is required for %s
it: %s è richiesto per %s

en: %s is required for woocommerce %s
it: %s è richiesto per woocommerce %s

en: %s is required for zoho bigin
it: %s è richiesto per zoho bigin

en: %s is required for zoho bigin, %s module
it: %s è richiesto per zoho bigin, modulo %s

en: %s is required for zoho campaigns
it: %s è richiesto per zoho campaigns

en: %s is required for zoho creator
it: %s è richiesto per zoho creator

en: %s is required for zoho crm, %s module
it: %s è richiesto per zoho crm, modulo %s

en: %s is required for zoho recruit, %s module
it: %s è richiesto per zoho recruit, modulo %s

en: %s to %s
it: %s a %s

en: (Allow only selected rules to View Entries)
it: (Consenti solo ai ruoli selezionati di visualizzare le voci)

en: ** Zoho Analytics doesn't support data INSERT / UPDATE in other integration table
it: ** Zoho Analytics non supporta l'INSERIMENTO / AGGIORNAMENTO dei dati nella tabella di altre integrazioni

en: --Select a data center--
it: --Seleziona un centro dati--

en: 24H Format
it: Formato 24 ore

en: <p style="font-size: 16px">To use
it: <p style="font-size: 16px">Per utilizzare

en: <p style="font-size: 16px">To use Turnstile, you must set Site Key and Secret Key from <a href="
it: <p style="font-size: 16px">Per utilizzare Turnstile, devi impostare la chiave del sito e la chiave segreta da <a href="

en: <p style="font-size: 16px">To use hCaptcha, you must set Site Key and Secret Key from <a href="
it: <p style="font-size: 16px">Per utilizzare hCaptcha, devi impostare la chiave del sito e la chiave segreta da <a href="

en: <p style="font-size: 16px">To use reCaptchav2, you must set Site Key and Secret Key from <a href="
it: <p style="font-size: 16px">Per utilizzare reCaptchav2, devi impostare la chiave del sito e la chiave segreta da <a href="

en: <p style="margin:0">Successfully Submitted.</p>
it: <p style="margin:0">Inviato con successo.</p>

en: <p>Your account has been rejected by admin.</p>
it: <p>Il tuo account è stato rifiutato dall'amministratore.</p>

en: A PHP extension stopped the file upload.
it: Un'estensione PHP ha interrotto il caricamento del file.

en: A record gets updated if the email already exists, else a new record will be created.
it: Un record viene aggiornato se l'email esiste già, altrimenti verrà creato un nuovo record.

en: A string of characters which are used to define how the date will be displayed in the input box. The supported characters are defined in the <a href="https://flatpickr.js.org/formatting/" target="_blank">documentation.</a>
it: Una stringa di caratteri utilizzati per definire come la data verrà visualizzata nella casella di input. I caratteri supportati sono definiti nella <a href="https://flatpickr.js.org/formatting/" target="_blank">documentazione.</a>

en: ACF Fields
it: Campi ACF

en: ACF File Upload Fields Map
it: Mappatura campi di caricamento file ACF

en: ACF fields Mapping
it: Mappatura campi ACF

en: AND
it: E

en: API Integration
it: Integrazione API

en: API Key
it: Chiave API

en: API Key cann't be empty
it: La chiave API non può essere vuota

en: API Key...
it: Chiave API...

en: API Key:
it: Chiave API:

en: API Secret:
it: Segreto API:

en: API Token...
it: Token API...

en: API Token:
it: Token API:

en: API key
it: Chiave API

en: API key saved successfully
it: Chiave API salvata con successo

en: API key:
it: Chiave API:

en: Accept And Continue
it: Accetta e continua

en: Accept and complete to share non-sensitive diagnostic data to help us improve your experience.
it: Accetta e completa per condividere dati diagnostici non sensibili per aiutarci a migliorare la tua esperienza.

en: Accept and continue to share usage data for improvements, or skip for using the plugin.
it: Accetta e continua per condividere i dati di utilizzo per miglioramenti, o salta per utilizzare il plugin.

en: Access API Key cann't be empty
it: La chiave API di accesso non può essere vuota

en: Access API Key...
it: Chiave API di accesso...

en: Access API Key:
it: Chiave API di accesso:

en: Access API URL cann't be empty
it: L'URL API di accesso non può essere vuoto

en: Access API URL...
it: URL API di accesso...

en: Access API URL:
it: URL API di accesso:

en: Access Code...
it: Codice di accesso...

en: Access Setting
it: Impostazioni di accesso

en: Access Token can't be empty
it: Il token di accesso non può essere vuoto

en: Access Token...
it: Token di accesso...

en: Access Token:
it: Token di accesso:

en: Account Name
it: Nome account

en: Account SID can't be empty
it: SID Account non può essere vuoto

en: Account SID...
it: SID Account...

en: Account SID:
it: SID Account:

en: Action
it: Azione

en: Action Behaviour:
it: Comportamento dell'azione:

en: Action Column
it: Colonna azione

en: Action Effect:
it: Effetto dell'azione:

en: Action Run When:
it: L'azione viene eseguita quando:

en: Action:
it: Azione:

en: Actions
it: Azioni

en: Actions:
it: Azioni:

en: Activate Your Account
it: Attiva il tuo account

en: Activation success
it: Attivazione riuscita

en: Active List
it: Lista attiva

en: Active Options
it: Opzioni attive

en: ActiveCampaign Fields
it: Campi ActiveCampaign

en: ActiveCampaign fields refresh failed. please try again
it: Aggiornamento campi ActiveCampaign fallito. Riprova

en: ActiveCampaign fields refreshed
it: Campi ActiveCampaign aggiornati

en: ActiveCampaign lists refresh failed. please try again
it: Aggiornamento liste ActiveCampaign fallito. Riprova

en: ActiveCampaign lists refreshed
it: Liste ActiveCampaign aggiornate

en: ActiveCampaign tags refresh failed. please try again
it: Aggiornamento tag ActiveCampaign fallito. Riprova

en: ActiveCampaign tags refreshed
it: Tag ActiveCampaign aggiornati

en: Acumbamail Fields
it: Campi Acumbamail

en: Acumbamail documentation
it: documentazione Acumbamail

en: Add
it: Aggiungi

en: Add %s to issue pushed to Zoho Projects
it: Aggiungi %s al problema inviato a Zoho Projects

en: Add Address Field
it: Aggiungi campo indirizzo

en: Add Conditional Logic
it: Aggiungi logica condizionale

en: Add Contact Tag
it: Aggiungi tag al contatto

en: Add Custom Tag
it: Aggiungi tag personalizzato

en: Add Double Opt-in
it: Aggiungi doppia conferma

en: Add Email BCC
it: Aggiungi BCC email

en: Add Email CC
it: Aggiungi CC email

en: Add Email Receiver
it: Aggiungi destinatario email

en: Add Group
it: Aggiungi gruppo

en: Add Groups
it: Aggiungi gruppi

en: Add Meta field
it: Aggiungi campo Meta

en: Add More
it: Aggiungi altro

en: Add More +
it: Aggiungi altro +

en: Add More Alternative Success Message
it: Aggiungi altri messaggi di successo alternativi

en: Add More Alternative URl
it: Aggiungi più URL alternativi

en: Add More Hook
it: Aggiungi altro hook

en: Add More Related List
it: Aggiungi altra lista correlata

en: Add New
it: Aggiungi nuovo

en: Add New Post Type
it: Aggiungi nuovo tipo di post

en: Add New Step
it: Aggiungi nuovo passo

en: Add New Template
it: Aggiungi nuovo modello

en: Add Options List
it: Aggiungi elenco opzioni

en: Add Post Type
it: Aggiungi tipo di post

en: Add Random Number
it: Aggiungi numero casuale

en: Add Send Activation Email
it: Aggiungi invio email di attivazione

en: Add Status to contact
it: Aggiungi stato al contatto

en: Add Steps
it: Aggiungi passi

en: Add Subscriber Status
it: Aggiungi stato iscritto

en: Add Tags
it: Aggiungi tag

en: Add Url Parameter: (optional)
it: Aggiungi parametro URL: (opzionale)

en: Add a Note
it: Aggiungi una nota

en: Add a contact owner
it: Aggiungi un proprietario del contatto

en: Add a flag to
it: Aggiungi un flag a

en: Add a group to project pushed to Zoho Projects.
it: Aggiungi un gruppo al progetto inviato a Zoho Projects.

en: Add a layout to project pushed to Zoho Projects.
it: Aggiungi un layout al progetto inviato a Zoho Projects.

en: Add a lifecycle stage
it: Aggiungi una fase del ciclo di vita

en: Add a note from bitform to pushed to Zoho Bigin.
it: Aggiungi una nota da bitform da inviare a Zoho Bigin.

en: Add a note from bitform to pushed to Zoho Recruit.
it: Aggiungi una nota da bitform da inviare a Zoho Recruit.

en: Add a owner to records pushed to Zoho CRM.
it: Aggiungi un proprietario ai record inviati a Zoho CRM.

en: Add a owner to ticket pushed to Zoho Desk.
it: Aggiungi un proprietario al ticket inviato a Zoho Desk.

en: Add a product to ticket pushed to Zoho Desk.
it: Aggiungi un prodotto al ticket inviato a Zoho Desk.

en: Add a tag to records pushed to Zoho CRM
it: Aggiungi un tag ai record inviati a Zoho CRM

en: Add a tag to records pushed to Zoho CRM.
it: Aggiungi un tag ai record inviati a Zoho CRM.

en: Add an owner to %s  pushed to Zoho Projects.
it: Aggiungi un proprietario a %s inviato a Zoho Projects.

en: Add attachments from Bit-integration-pro to OneDrive folder.
it: Aggiungi allegati da Bit-integration-pro alla cartella OneDrive.

en: Add attachments from BitForm to Zoho Bigin.
it: Aggiungi allegati da BitForm a Zoho Bigin.

en: Add attachments from BitForm to Zoho Workdrive folder.
it: Aggiungi allegati da BitForm alla cartella Zoho Workdrive.

en: Add attachments from BitForm to mail pushed to Zoho Mail.
it: Aggiungi allegati da BitForm all'email inviata a Zoho Mail.

en: Add attachments from BitForm to ticket pushed to Zoho Desk.
it: Aggiungi allegati da BitForm al ticket inviato a Zoho Desk.

en: Add attachments or Signature field from BitForm to send Telegram.
it: Aggiungi campo allegati o firma da BitForm per inviare su Telegram.

en: Add attachments or signatures from BitForm to CRM.
it: Aggiungi allegati o firme da BitForm a CRM.

en: Add field
it: Aggiungi campo

en: Add field value to use as folder name
it: Aggiungi valore campo da usare come nome cartella

en: Add followers to issue pushed to Zoho Projects
it: Aggiungi follower al problema inviato a Zoho Projects

en: Add form field
it: Aggiungi campo modulo

en: Add lead status
it: Aggiungi stato del lead

en: Add mail from address
it: Aggiungi indirizzo mittente

en: Add priority to deal
it: Aggiungi priorità all'affare

en: Add recurrence to %s pushed to Zoho Projects.
it: Aggiungi ricorrenza a %s inviato a Zoho Projects.

en: Add reminder to %s pushed to Zoho Projects.
it: Aggiungi promemoria a %s inviato a Zoho Projects.

en: Add tags to %s pushed to Zoho Projects.
it: Aggiungi tag a %s inviato a Zoho Projects.

en: Add tags to contact
it: Aggiungi tag al contatto

en: Add time log to %s pushed to Zoho Projects.
it: Aggiungi registro tempo a %s inviato a Zoho Projects.

en: Add type to deal
it: Aggiungi tipo all'affare

en: Add/Edit Options
it: Aggiungi/modifica opzioni

en: Add/Edit Rating Options
it: Aggiungi/modifica opzioni di valutazione

en: Add/Edit Suggestions
it: Aggiungi/modifica suggerimenti

en: Added
it: Aggiunto

en: Additional Actions
it: Azioni aggiuntive

en: Address Field Map
it: Mappatura campo indirizzo

en: Admin Email Notification
it: Notifica email amministratore

en: Admin Label
it: Etichetta amministratore

en: Admin Label is the title of the field that will be used as an alternative reference throughout the dashboard. You can toggle this option to use or disable the admin label.
it: L'etichetta amministratore è il titolo del campo che verrà utilizzato come riferimento alternativo in tutta la dashboard. Puoi attivare questa opzione per utilizzare o disabilitare l'etichetta amministratore.

en: Advance File Upload
it: Caricamento file avanzato

en: Advanced Configuration
it: Configurazione avanzata

en: Advanced Date Time
it: Data e ora avanzate

en: Advanced File Upload
it: Caricamento file avanzato

en: Advanced File Upload Field
it: Campo di caricamento file avanzato

en: All Entries
it: Tutte le voci

en: All Forms
it: Tutti i moduli

en: All List:
it: Tutte le liste:

en: All Side
it: Tutti i lati

en: All Submitted Response
it: Tutte le risposte inviate

en: All Tags:
it: Tutti i tag:

en: All User
it: Tutti gli utenti

en: All fields are required
it: Tutti i campi sono obbligatori

en: All list field fetched successfully
it: Tutti i campi della lista recuperati con successo

en: Allow Custom Option:
it: Consenti opzione personalizzata:

en: Allow Download (Link)
it: Consenti download (link)

en: Allow File Browse
it: Consenti navigazione file

en: Allow Input
it: Consenti input

en: Allow Maximum Upload Size
it: Consenti dimensione massima di caricamento

en: Allow Multiple
it: Consenti multipli

en: Allow Multiple Select:
it: Consenti selezione multipla:

en: Allow Multiple:
it: Consenti multipli:

en: Allow Only logged in users to view all entries
it: Consenti solo agli utenti registrati di visualizzare tutti gli inserimenti

en: Allow Other Option
it: Consenti altra opzione

en: Allow Other Option:
it: Consenti altra opzione:

en: Allow Roles to edit Other's entries
it: Consenti ai ruoli di modificare le voci altrui

en: Allow Roles to edit own entries
it: Consenti ai ruoli di modificare le proprie voci

en: Allow Roles to view Other's entries
it: Consenti ai ruoli di visualizzare le voci altrui

en: Allow Roles to view own entries
it: Consenti ai ruoli di visualizzare le proprie voci

en: Allow Users to Edit Form Entries
it: Consenti agli utenti di modificare le voci del modulo

en: Allow copy to Pasting of files
it: Consenti copia e incolla di file

en: Allow empty form as Save draft
it: Consenti modulo vuoto come Salva bozza

en: Allow logged in users to edit form entries
it: Consenti agli utenti registrati di modificare gli inserimenti del modulo

en: Allow only logged in users to submit the form.
it: Consenti solo agli utenti registrati di inviare il modulo.

en: Allow only one entry for each IP address.
it: Consenti un solo inserimento per ogni indirizzo IP.

en: Allow reorder files
it: Consenti riordinamento file

en: Allow single entry for each IP address
it: Consenti una sola voce per indirizzo IP

en: Allow to Configure Global Validation Message
it: Consenti di configurare il messaggio di convalida globale

en: Allowed Countries :
it: Paesi consentiti:

en: Allowed File Mime Type:
it: Tipi MIME file consentiti:

en: Allowed File Type:
it: Tipo di file consentito:

en: Allowed IP
it: IP consentiti

en: Allowed IP List
it: Lista IP consentiti

en: Allows the user to enter a date directly into the input field. By default, direct entry is disabled.
it: Consente all'utente di inserire una data direttamente nel campo di input. Per impostazione predefinita, l'inserimento diretto è disabilitato.

en: Allows you to preset the language to be used in the hosted payment pages shown to the consumer. This option is Optional. <a target='_blank' href='https://docs.mollie.com/reference/v2/payments-api/create-payment#:~:text=locale,OPTIONAL,-Allows%20you%20to'>learn more</a>
it: Ti permette di preimpostare la lingua da utilizzare nelle pagine di pagamento ospitate mostrate al consumatore. Questa opzione è facoltativa. <a target='_blank' href='https://docs.mollie.com/reference/v2/payments-api/create-payment#:~:text=locale,OPTIONAL,-Allows%20you%20to'>Scopri di più</a>

en: Already activated account
it: Account già attivato

en: Already have a submit button
it: Hai già un pulsante di invio

en: Always
it: Sempre

en: Always save abandoned form entries
it: Salva sempre le voci di modulo abbandonate

en: Amount
it: Importo

en: Amount Type
it: Tipo di importo

en: Announcement
it: Annuncio

en: Api Key can't be empty
it: La chiave API non può essere vuota

en: Api Key...
it: Chiave API...

en: Api Secret...
it: Segreto API...

en: App Settings
it: Impostazioni app

en: App delete successfully.
it: App eliminata con successo.

en: App deletion failed Cause
it: Eliminazione app fallita Causa

en: App deletion failed. please try again
it: Eliminazione app fallita. Riprova

en: Appearance
it: Aspetto

en: Application:
it: Applicazione:

en: Applications refresh failed Cause:
it: Aggiornamento applicazioni fallito. Causa:

en: Applications refresh failed. please try again
it: Aggiornamento applicazioni fallito. Per favore riprova

en: Applications refreshed
it: Applicazioni aggiornate

en: Approval
it: Approvazione

en: Are you sure to clone this integration?
it: Sei sicuro di voler clonare questa integrazione?

en: Are you sure to delete post type?
it: Sei sicuro di voler eliminare il tipo di post?

en: Are you sure to delete these
it: Sei sicuro di voler eliminare questi

en: Are you sure to delete this App configuration?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa configurazione App?

en: Are you sure to delete this URL ?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo URL?

en: Are you sure to delete this form?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo modulo?

en: Are you sure to delete this integration?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa integrazione?

en: Are you sure to delete this message ?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo messaggio?

en: Are you sure to delete this note
it: Sei sicuro di voler eliminare questa nota

en: Are you sure to delete this report
it: Sei sicuro di voler eliminare questo report

en: Are you sure to delete this table?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa tabella?

en: Are you sure to delete this template
it: Sei sicuro di voler eliminare questo modello

en: Are you sure to delete this web hook?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo web hook?

en: Are you sure to duplicate this entry?
it: Sei sicuro di voler duplicare questa voce?

en: Are you sure to duplicate this form ?
it: Sei sicuro di voler duplicare questo modulo?

en: Are you sure to duplicate this template?
it: Sei sicuro di voler duplicare questo modello?

en: Are you sure to export this form ?
it: Sei sicuro di voler esportare questo modulo?

en: Arrange fields in order of preferance for upsertion
it: Disponi i campi in ordine di preferenza per l'upsertion

en: Assign Project Users
it: Assegna utenti progetto

en: Assign users to project pushed to Zoho Projects.
it: Assegna utenti al progetto inviato a Zoho Projects.

en: Assignment Rules
it: Regole di assegnazione

en: Assignment Rules refresh failed. please try again
it: Aggiornamento regole di assegnazione fallito. Per favore riprova

en: Assignment Rules refreshed
it: Regole di assegnazione aggiornate

en: Assignment rules is empty
it: Le regole di assegnazione sono vuote

en: Associate deal with company
it: Associa l'affare all'azienda

en: Associate deal with contacts
it: Associa l'affare ai contatti

en: At least 1 condition needed
it: È necessaria almeno 1 condizione

en: At least one digit (0-9)
it: Almeno una cifra (0-9)

en: At least one lowercase character (a-z)
it: Almeno un carattere minuscolo (a-z)

en: At least one special character (~!@#$%^&*(){}[]<>+-_=/\|;:,.)
it: Almeno un carattere speciale (~!@#$%^&*(){}[]<>+-_=/\|;:,.)

en: At least one uppercase character (A-Z)
it: Almeno un carattere maiuscolo (A-Z)

en: Attachment
it: Allegato

en: Attachments
it: Allegati

en: Attachments or Signature field
it: Campo allegati o firma

en: Audience List:
it: Lista pubblico:

en: Audience list failed. please try again
it: Lista pubblico fallita. Per favore riprova

en: Audience list refresh failed Cause: %s. please try again
it: Aggiornamento della lista pubblico fallito. Causa: %s. Per favore riprova

en: Audience list refreshed
it: Lista pubblico aggiornata

en: Audience tags failed. please try again
it: Tag del pubblico falliti. Per favore riprova

en: Audience tags refresh failed Cause: %s. please try again
it: Aggiornamento dei tag del pubblico fallito. Causa: %s. Per favore riprova

en: Audience tags refreshed
it: Tag del pubblico aggiornati

en: Auth Token can't be empty
it: Token di autenticazione non può essere vuoto

en: Auth Token...
it: Token di autenticazione...

en: Auth Token:
it: Token di autenticazione:

en: Author
it: Autore

en: Authorization Failed
it: Autorizzazione fallita

en: Authorization Successful
it: Autorizzazione riuscita

en: Authorization failed
it: Autorizzazione fallita

en: Authorization failed Cause:
it: Autorizzazione fallita. Causa:

en: Authorization failed. please try again
it: Autorizzazione fallita. Per favore riprova

en: Authorize
it: Autorizza

en: Authorize App Name...
it: Nome app da autorizzare...

en: Authorize App Name:
it: Nome app da autorizzare:

en: Authorize App:
it: Autorizza app:

en: Authorize New Dropbox App
it: Autorizza nuova app Dropbox

en: Authorize New Google App
it: Autorizza nuova app Google

en: Authorize New Mailchimp App
it: Autorizza nuova app Mailchimp

en: Authorize New One Drive App
it: Autorizza nuova app one drive

en: Authorize New Rapidmail Account
it: Autorizza nuovo account rapidmail

en: Authorize New Zoho Analytics App
it: Autorizza nuova app zoho analytics

en: Authorize New Zoho Bigin App
it: Autorizza nuova app zoho bigin

en: Authorize New Zoho CRM App
it: Autorizza nuova app Zoho CRM

en: Authorize New Zoho Campaigns App
it: Autorizza nuova app Zoho Campaigns

en: Authorize New Zoho Creator App
it: Autorizza nuova app Zoho Creator

en: Authorize New Zoho Desk App
it: Autorizza nuova app Zoho Desk

en: Authorized App:
it: App autorizzata:

en: Authorized Failed
it: Autorizzazione fallita

en: Authorized Filled
it: Autorizzazione completata

en: Authorized Redirect URIs:
it: URI di reindirizzamento autorizzati:

en: Authorized Successfully
it: Autorizzazione riuscita

en: Authorized failed
it: Autorizzazione fallita

en: Authorized successfully
it: Autorizzazione riuscita

en: Authorized ✔
it: Autorizzato ✔

en: Auto Complete
it: Completamento automatico

en: Auto Login After Registration
it: Login automatico dopo la registrazione

en: Autocomplete :
it: Completamento automatico:

en: Autocomplete allows you to specify what type of automated assistance the browser should provide for filling out the field, <a target='_blank' href='https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Attributes/autocomplete'>Learn more</a>
it: L'autocompletamento ti permette di specificare quale tipo di assistenza automatizzata il browser dovrebbe fornire per compilare il campo, <a target='_blank' href='https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Attributes/autocomplete'>Scopri di più</a>

en: Automatic
it: Automatico

en: Autonami Fields
it: Campi Autonami

en: Autonami Lists:
it: Liste Autonami:

en: Autonami Pro Plugins not found
it: Plugin Autonami Pro non trovati

en: Autonami Tags:
it: Tag Autonami:

en: Autonami fields refresh failed. please try again
it: Aggiornamento campi Autonami fallito. Riprova

en: Autonami fields refreshed
it: Campi Autonami aggiornati

en: Autonami lists and tags refresh failed Cause:
it: Aggiornamento liste e tag Autonami fallito Causa:

en: Autonami lists and tags refresh failed. please try again
it: Aggiornamento liste e tag Autonami fallito. Riprova

en: Autonami lists and tags refreshed
it: Liste e tag Autonami aggiornati

en: Available Font for PDF
it: Font disponibili per PDF

en: Available Integrations
it: Integrazioni disponibili

en: Available On
it: Disponibile su

en: Available On Pro
it: Disponibile su pro

en: Available Payment Gateways
it: Gateway di pagamento disponibili

en: Available on
it: Disponibile su

en: Azure Portal
it: Portale Azure

en: BG Height
it: Altezza sfondo

en: BG Height/Width
it: Altezza/larghezza sfondo

en: BG Width
it: Larghezza sfondo

en: Back
it: Indietro

en: Back to fields list
it: Torna alla lista campi

en: Background
it: Sfondo

en: Background Blend Mode
it: Modalità fusione sfondo

en: Background Color
it: Colore sfondo

en: Background Color:
it: Colore sfondo:

en: Background Filter
it: Filtro sfondo

en: Background Image
it: Immagine di sfondo

en: Background Img Position
it: Posizione immagine sfondo

en: Background Img Repeat
it: Ripetizione immagine sfondo

en: Background Img Size
it: Dimensione immagine sfondo

en: Background color
it: Colore sfondo

en: Bad
it: Scarso

en: Basic
it: Base

en: Basic Configuration
it: Configurazione base

en: Be sure to configure conditional logic for displaying Success/Error messages and Redirect Page. If no conditional logic is set, the default confirmation will be displayed.
it: Assicurati di configurare la logica condizionale per visualizzare i messaggi di successo/errore e la pagina di reindirizzamento. Se non è impostata alcuna logica condizionale, verrà visualizzata la conferma predefinita.

en: Before Due Date
it: Prima della data di scadenza

en: Between
it: Tra

en: Billable
it: Fatturabile

en: Billing
it: Fatturazione

en: Billing Status
it: Stato fatturazione

en: Bit Form
it: Bit form

en: Bit Form - Contact Form Builder Plugin for WordPress
it: Bit form - plugin per la creazione di moduli di contatto per WordPress

en: Bit Form - Most advanced form builder and entries management plugin
it: Bit Form - Il plugin più avanzato per la creazione di moduli e la gestione delle voci

en: Bit Form API
it: API di Bit form

en: Bit form Google reCaptcha V2 documentation
it: documentazione di Google reCaptcha V2 di Bit form

en: Bit form Google reCaptcha V3 documentation
it: documentazione di Google reCaptcha V3 di Bit form

en: Bit form Mollie Payment Gateway documentation
it: Documentazione del gateway di pagamento Mollie di Bit form

en: Bit form PayPal Payment Gateway documentation
it: Documentazione del gateway di pagamento PayPal di Bit form

en: Bit form Razorpay Payment Gateway documentation
it: Documentazione del gateway di pagamento Razorpay di Bit form

en: Bit form Stripe Payment Gateway documentation
it: Documentazione del gateway di pagamento Stripe di Bit form

en: Bit form Turnstile documentation
it: documentazione Turnstile di Bit form

en: Bit form hCaptcha documentation
it: documentazione hCaptcha di Bit form

en: Bitform Pages
it: Pagine Bitform

en: Bitform block settings
it: Impostazioni blocco Bitform

en: Bitforms Pages
it: Pagine Bitforms

en: Black
it: Nero

en: Block Gap
it: Spazio blocco

en: Blocked IP
it: IP bloccato

en: Blocked IP List
it: Lista IP bloccati

en: Blocked IP list
it: Lista IP bloccati

en: Blue
it: Blu

en: Blur
it: Sfocatura

en: Body:
it: Corpo:

en: Border
it: Bordo

en: Border Color
it: Colore bordo

en: Border Radius
it: Raggio bordo

en: Border Width
it: Larghezza bordo

en: Bot API Key...
it: Chiave API Bot...

en: Bot API Key:
it: Chiave API Bot:

en: Both Side Gap
it: Spazio su entrambi i lati

en: Breakpoint Modification
it: Modifica breakpoint

en: Breakpoint width size modification
it: Modifica dimensione larghezza breakpoint

en: Brevo(SendinBlue) API Console
it: Console API Brevo(SendinBlue)

en: Brightness
it: Luminosità

en: Browse Template
it: Sfoglia template

en: Browse...
it: Sfoglia...

en: Button
it: Pulsante

en: Button Align
it: Allineamento pulsante

en: Button Align:
it: Allineamento pulsante:

en: Button Alignment:
it: Allineamento pulsante:

en: Button Icons
it: Icone pulsante

en: Button Position:
it: Posizione pulsante:

en: Button Reverse
it: Inverti pulsante

en: Button Style
it: Stile pulsante

en: Button Text
it: Testo pulsante

en: Button Type
it: Tipo pulsante

en: Button View:
it: Vista pulsante:

en: Buy Premium
it: Acquista premium

en: By Roles
it: Per ruoli

en: By default, first row of the worksheet is considered as header row. This can be used if tabular data starts from any row other than the first row.
it: Per impostazione predefinita, la prima riga del foglio di lavoro è considerata come riga di intestazione. Questo può essere utilizzato se i dati tabulari iniziano da una riga diversa dalla prima.

en: By disabling this option, you can configure the double opt-in confirmation email from Conditional Logics manually.
it: Disabilitando questa opzione, puoi configurare manualmente l'email di conferma del doppio opt-in dalle Logiche Condizionali.

en: By enabling this feature, you will be hide image label.
it: Abilitando questa funzione, nasconderai l'etichetta dell'immagine.

en: By enabling this feature, you will enable to select multiple image.
it: Abilitando questa funzione, potrai selezionare più immagini.

en: By enabling this option only listed IP can submit this form.
it: Abilitando questa opzione solo gli IP elencati possono inviare questo modulo.

en: CARD
it: CARTA

en: CPT added successfully, refresh your window
it: CPT aggiunto con successo, aggiorna la finestra

en: Can not save empty form.
it: Impossibile salvare un modulo vuoto.

en: Cancel
it: Annulla

en: Cannot read file size
it: Impossibile leggere la dimensione del file

en: Captcha Settings
it: Impostazioni Captcha

en: Captcha Settings Updated
it: Impostazioni Captcha aggiornate

en: Caption
it: Didascalia

en: Capture
it: Cattura

en: Capture GCLID
it: Cattura GCLID

en: Capture Google Ads (Click ID)
it: Cattura gli annunci Google (ID clic)

en: Capture Google Ads Click
it: Cattura clic di Google Ads

en: Center
it: Centro

en: Change
it: Cambia

en: Chat List:
it: Lista chat:

en: Chat here
it: Chatta qui

en: Chat list refresh failed Cause:
it: Aggiornamento lista chat fallito. Causa:

en: Chat list refresh failed. please try again
it: Aggiornamento lista chat fallito. Per favore riprova

en: Chat list refreshed
it: Lista chat aggiornata

en: Check Boxs
it: Caselle di controllo

en: Check Position
it: Posizione spunta

en: Check out our
it: Dai un'occhiata alla nostra

en: Checkbox
it: Casella di controllo

en: Checked Value
it: Valore selezionato

en: Checked by Default
it: Selezionato per impostazione predefinita

en: Choose a unique name to identify this integration within your app.
it: Scegli un nome univoco per identificare questa integrazione all'interno della tua app.

en: Choose the type of reCaptcha V2 (either I'm not a robot checkbox or Invisible reCaptcha badge).
it: Scegli il tipo di reCaptcha V2 (casella di controllo "Non sono un robot" o badge Invisible reCaptcha).

en: Choose the type of reCaptcha V3 (reCaptcha V3).
it: Scegli il tipo di reCaptcha V3 (reCaptcha V3).

en: Choose/Drop your file (.json)
it: Scegli/Trascina il tuo file (.json)

en: City:
it: Città:

en: Clear
it: Cancella

en: Clear Button
it: Pulsante cancella

en: Click
it: Clic

en: Click here
it: Clicca qui

en: Click here to see terms
it: Clicca qui per vedere i termini

en: Click on the
it: Clicca sul pulsante

en: Click on the Register button and add Label.
it: Clicca sul pulsante Registra e aggiungi un'etichetta.

en: Click on the Submit button.
it: Clicca sul pulsante Invia.

en: Client ID
it: ID cliente

en: Client ID cann't be empty
it: L'ID cliente non può essere vuoto

en: Client ID:
it: ID cliente:

en: Client Id can't be empty
it: Client Id non può essere vuoto

en: Client Id...
it: Client id...

en: Client Secret
it: Segreto cliente

en: Client Secret can't be empty
it: Client Secret non può essere vuoto

en: Client Secret...
it: Client secret...

en: Client Secret:
it: Segreto cliente:

en: Client id...
it: ID cliente...

en: Client id:
it: ID cliente:

en: Client secret...
it: Segreto cliente...

en: Client secret:
it: Segreto cliente:

en: Clone
it: Clona

en: Clone Step
it: Clona passo

en: Close
it: Chiudi

en: Close On Select:
it: Chiudi alla selezione:

en: Cloudflare Turnstile CAPTCHA
it: CAPTCHA Cloudflare turnstile

en: Cloudflare Turnstile Validation Error:
it: Errore di validazione Cloudflare turnstile:

en: Cloudflare Turnstile reCAPTCHA Admin
it: Amministrazione Cloudflare turnstile reCAPTCHA

en: Color
it: Colore

en: Color Fill
it: Riempimento colore

en: Color Picker
it: Selettore colore

en: Color-dodge
it: Scherma colore

en: Column Gap
it: Spazio colonna

en: Column Header
it: Intestazione colonna

en: Column Mapping
it: Mappatura colonne

en: Column Title
it: Titolo colonna

en: Column Width
it: Larghezza colonna

en: Comment Status
it: Stato commenti

en: Compact
it: Compatto

en: Company
it: Azienda

en: Completion Rate
it: Tasso di completamento

en: Condition
it: Condizione

en: Conditional Logic
it: Logica condizionale

en: Conditional Logics
it: Logiche condizionali

en: Conditional Logics are triggered based on the order of the logic groups. The higher the logic group, the higher the priority. If you want to change the priority, you can sort by drag and drop the logic group.
it: Le logiche condizionali vengono attivate in base all'ordine dei gruppi di logica. Più in alto è il gruppo di logica, maggiore è la priorità. Se vuoi cambiare la priorità, puoi ordinare i gruppi di logica trascinandoli.

en: Config Option
it: Opzione di configurazione

en: Configuration
it: Configurazione

en: Configure default confirmation email template
it: Configura il modello di email di conferma predefinito

en: Confirm on Close:
it: Conferma alla chiusura:

en: Confirmation
it: Conferma

en: Confirmations
it: Conferme

en: Confirmed entries
it: Voci confermate

en: Connect
it: Connetti

en: Connect New Active Campaing API
it: Connetti nuova API ActiveCampaign

en: Connect Successfully
it: Connessione riuscita

en: Connected API List:
it: Lista API connessa:

en: Connected API:
it: API connessa:

en: Connected Accounts
it: Account connessi

en: Connected with WooCommerce Successfully
it: Connesso con WooCommerce con successo

en: Connected/Authorized Platforms
it: Piattaforme connesse/autorizzate

en: Contact
it: Contatto

en: Contact :
it: Contatto:

en: Contact Email
it: Email del contatto

en: Contact Fields refresh failed. please try again
it: Aggiornamento campi contatto fallito. Per favore riprova

en: Contact Fields refreshed
it: Campi contatto aggiornati

en: Contact Form
it: Modulo di contatto

en: Contact Form Builder - Bit Form
it: Costruttore di moduli di contatto - bit form

en: Contact Form Builder Plugin: Multi Step Contact Form, Payment Form, Custom Contact Form Plugin by Bit Form
it: Plugin per la creazione di moduli di contatto: moduli di contatto multi-step, moduli di pagamento, plugin per moduli di contatto personalizzati di bit form

en: Contact Owner
it: Proprietario del contatto

en: Contacts
it: Contatti

en: Contain
it: Contiene

en: Contain All
it: Contiene tutto

en: Contains
it: Contiene

en: Content Direction
it: Direzione contenuto

en: Contrast
it: Contrasto

en: Control how the record gets updated.
it: Controlla come viene aggiornato il record.

en: Control how the row gets updated.
it: Controlla come viene aggiornata la riga.

en: Conversational CSS Saved Successfully!
it: CSS conversazionale salvato con successo!

en: Conversational Form
it: Modulo conversazionale

en: Conversational Form Settings
it: Impostazioni del modulo conversazionale

en: Conversational Steps settings
it: Impostazioni dei passaggi conversazionali

en: Copied on clipboard.
it: Copiato negli appunti.

en: Copy Your Domain URL and Goto Google ReCaptcha Dashboard, paste it under Domains.
it: Copia l'URL del tuo dominio e vai alla Dashboard di Google ReCaptcha, incollalo sotto Domini.

en: Copy the
it: Copia il

en: Copy the API key and paste it in the Bit Form
it: Copia la chiave API e incollala nel campo di Bit Form

en: Country
it: Paese

en: Country Field available in Pro version of Bit Form.
it: Il campo Paese è disponibile nella versione Pro di Bit Form.

en: Country Not Found Text
it: Testo paese non trovato

en: Country Not Found Text Modify
it: Modifica testo paese non trovato

en: Country:
it: Paese:

en: Create
it: Crea

en: Create API User
it: Crea utente API

en: Create First Form
it: Crea il primo modulo

en: Create First View
it: Crea la prima vista

en: Create Form
it: Crea modulo

en: Create Issue
it: Crea problema

en: Create Milestone
it: Crea milestone

en: Create New Folder
it: Crea nuova cartella

en: Create New Note
it: Crea nuova nota

en: Create Project
it: Crea progetto

en: Create Sub Task
it: Crea attività secondaria

en: Create Task
it: Crea attività

en: Create Tasklist
it: Crea lista attività

en: Create View
it: Crea vista

en: Create a New Form
it: Crea un nuovo modulo

en: Create a new folder in the selected folder
it: Crea una nuova cartella nella cartella selezionata

en: Create next recurrence after the close of current task.
it: Crea la prossima ricorrenza dopo la chiusura dell'attività corrente.

en: Created
it: Creato

en: Currency
it: Valuta

en: Currency Not Found Text
it: Testo valuta non trovata

en: Currency Not Found Text Modify
it: Modifica testo valuta non trovata

en: Currency Position:
it: Posizione valuta:

en: Currency Symbol:
it: Simbolo valuta:

en: Current Date
it: Data corrente

en: Current Month
it: Mese corrente

en: Current Week
it: Settimana corrente

en: Current Year
it: Anno corrente

en: Currently, no payment gateway has been connected.
it: Attualmente, nessun gateway di pagamento è stato connesso.

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom Class & Attribute
it: Classe e attributo personalizzati

en: Custom Classes and Attributes
it: Classi e attributi personalizzati

en: Custom Date
it: Data personalizzata

en: Custom Error Message
it: Messaggio di errore personalizzato

en: Custom Groundhogg Value
it: Valore personalizzato groundhogg

en: Custom JS and CSS Code Editor
it: Editor di codice JS e CSS personalizzato

en: Custom JS and CSS Editor
it: Editor JS e CSS personalizzato

en: Custom Link
it: Link personalizzato

en: Custom Option Required
it: Opzione personalizzata richiesta

en: Custom Page
it: Pagina personalizzata

en: Custom Tags
it: Tag personalizzati

en: Custom URL
it: URL personalizzato

en: Custom Validation (RegEx) Pattern
it: Pattern di validazione personalizzato (RegEx)

en: Custom Value
it: Valore personalizzato

en: Custom...
it: Personalizzato...

en: Customer ID key cann't be empty
it: La chiave ID cliente non può essere vuota

en: Customer Id (non manager account)
it: ID cliente (account non manager)

en: Customize Email template
it: Personalizza modello email

en: Customize Email templates
it: Personalizza i template email

en: Daily
it: Giornaliero

en: Dark
it: Scuro

en: Darken
it: Scurisci

en: Data Center:
it: Centro dati:

en: Data Table
it: Tabella dati

en: Data Views & Edit
it: Visualizzazione e modifica dati

en: Data center cann't be empty
it: Il centro dati non può essere vuoto

en: Date
it: Data

en: Date Format
it: Formato data

en: Date Time (Advanced)
it: Data e ora (avanzato)

en: Date-Time
it: Data-ora

en: Day Before
it: Giorno prima

en: Days after today
it: Giorni dopo oggi

en: Days before today
it: Giorni prima di oggi

en: Deal Type
it: Tipo di affare

en: Decimal Separator:
it: Separatore decimale:

en: Decision Box
it: Casella di decisione

en: Default
it: Predefinito

en: Default Amount Value
it: Valore importo predefinito

en: Default Phone Number
it: Numero di telefono predefinito

en: Default Row:
it: Riga predefinita:

en: Default Value
it: Valore predefinito

en: Default Value is the initial value that will appear in the field. You can show or hide the default value by toggling this option.
it: Il valore predefinito è il valore iniziale che apparirà nel campo. Puoi mostrare o nascondere il valore predefinito attivando questa opzione.

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Delete
it: Elimina

en: Delete File From Wordpress
it: Elimina file da wordpress

en: Delete Post Type
it: Elimina tipo di post

en: Delete Step
it: Elimina passo

en: Delete all data table when delete plugin.
it: Elimina tutte le tabelle di dati quando elimini il plugin.

en: Delete file from Wordpress after upload in Dropbox
it: Elimina file da Wordpress dopo il caricamento in Dropbox

en: Delete file from Wordpress after upload in OneDrive
it: Elimina file da Wordpress dopo il caricamento in OneDrive

en: Delete successfully, refresh your window
it: Eliminato con successo, aggiorna la finestra

en: Delete the unconfirmed entries from responses after days:
it: Elimina le voci non confermate dalle risposte dopo giorni:

en: Deleted
it: Eliminato

en: Deleting ...
it: Eliminazione in corso...

en: Department:
it: Dipartimento:

en: Departments refresh failed Cause: %s. please try again
it: Aggiornamento dipartimenti fallito. Causa: %s. Per favore riprova

en: Departments refresh failed. please try again
it: Aggiornamento dipartimenti fallito. Per favore riprova

en: Departments refreshed
it: Dipartimenti aggiornati

en: Description
it: Descrizione

en: Details Page
it: Pagina dettagli

en: Details Page Styling
it: Stile pagina dettagli

en: Detect Country By Geo
it: Rileva paese tramite geo

en: Detect Country By IP
it: Rileva paese tramite IP

en: Detect Country by Geo Location
it: Rileva paese per geolocalizzazione

en: Detect Country by IP
it: Rileva paese tramite IP

en: Direction
it: Direzione

en: Disable
it: Disabilita

en: Disable Card
it: Disabilita carta

en: Disable Entry Storing
it: Disabilita archiviazione inserimenti

en: Disable double opt-in confirmation for logged in users.
it: Disabilita la conferma del doppio opt-in per gli utenti connessi.

en: Disable entry storing in WordPress database
it: Disabilita l'archiviazione delle voci nel database WordPress

en: Disable if maximum selected:
it: Disabilita se il massimo è selezionato:

en: Disable this form after limited entry
it: Disabilita questo modulo dopo un numero limitato di voci

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Disabling a field prevents users from interacting with it or entering data. You can toggle this option to enable or disable the field as needed.
it: La disabilitazione di un campo impedisce agli utenti di interagire con esso o inserire dati. Puoi attivare questa opzione per abilitare o disabilitare il campo secondo necessità.

en: Divider
it: Divisore

en: Do You want Deplicate these
it: Vuoi duplicare questi

en: Do you want to change these
it: Vuoi cambiare questi

en: Doc & Support
it: Documentazione e supporto

en: Documentation
it: Documentazione

en: Domain Name can't be empty
it: Il nome di dominio non può essere vuoto

en: Domain URL
it: URL dominio

en: Domain URL:
it: URL del dominio:

en: Double Opt-In
it: Doppio opt-in

en: Double Opt-in
it: Doppia conferma

en: Download Link Shortcode
it: Shortcode link di download

en: Downloadable
it: Scaricabile

en: Downloadable Product
it: Prodotto scaricabile

en: Downloadable products give access to a file upon purchase.
it: I prodotti scaricabili danno accesso a un file dopo l'acquisto.

en: Draft Button
it: Pulsante bozza

en: Draft entries
it: Voci in bozza

en: Drag and Drop WordPress Form Builder will allow you to build any kind of forms for WordPress website that you can imagine. The Professional design of Bit Form keeps all the tools right where you want them! You can make integration among various CRM and application with no zero experience.
it: Il Form Builder WordPress con drag and drop ti permetterà di creare qualsiasi tipo di modulo per il tuo sito WordPress che puoi immaginare. Il design professionale di Bit Form mantiene tutti gli strumenti esattamente dove li vuoi! Puoi creare integrazioni tra vari CRM e applicazioni senza alcuna esperienza.

en: Drag n Drop
it: Trascina e rilascia

en: Dropbox API Console
it: Console API di Dropbox

en: Dropbox Access Code
it: Codice di accesso Dropbox

en: Dropbox Access Code:
it: Codice di accesso Dropbox:

en: Dropbox Api Key:
it: Chiave API di Dropbox:

en: Dropbox Api Secret:
it: Segreto API di Dropbox:

en: Dropbox ApiKey, ApiSecret & Access Code can't be empty
it: La chiave API, il segreto API e il codice di accesso di Dropbox non possono essere vuoti

en: Dropbox Folder
it: Cartella Dropbox

en: Dropdown
it: Menu a tendina

en: Duplicate
it: Duplica

en: Duplicate field name
it: Nome campo duplicato

en: Duplicate...
it: Duplica...

en: Dynamic
it: Dinamico

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Button
it: Pulsante modifica

en: Edit Custom Error Message
it: Modifica messaggio di errore personalizzato

en: Edit Decision Box Label
it: Modifica etichetta casella decisionale

en: Edit Form
it: Modifica modulo

en: Edit GDPR Concent Label
it: Modifica etichetta consenso GDPR

en: Edit GDPR Concent label by clicking on edit icon
it: Modifica l'etichetta del consenso GDPR facendo clic sull'icona di modifica

en: Edit Global Message (Type:
it: Modifica messaggio globale (tipo:

en: Edit HTML Content
it: Modifica contenuto HTML

en: Edit Note
it: Modifica nota

en: Edit Options
it: Modifica opzioni

en: Edit Post Types
it: Modifica tipi di post

en: Edit Table
it: Modifica tabella

en: Edit the HTML field content by clicking on edit icon
it: Modifica il contenuto del campo HTML facendo clic sull'icona di modifica

en: Edit verification Messages/Redirect URL
it: Modifica messaggi di verifica/URL di reindirizzamento

en: Edit verification messages
it: Modifica messaggi di verifica

en: Edit your decision box label by clicking on edit icon
it: Modifica l'etichetta della casella di decisione facendo clic sull'icona di modifica

en: Elastic Email API Console
it: Console API di Elastic email

en: Elastic Email Fields
it: Campi Elastic email

en: Email :
it: Email:

en: Email Notification
it: Notifica email

en: Email Subject Here
it: Oggetto email qui

en: Email Template deleted
it: Modello di email eliminato

en: Email Template duplicated
it: Modello di email duplicato

en: Email Template:
it: Modello email:

en: Email Templates
it: Modelli email

en: Email Templates Coming soon
it: Template email in arrivo

en: Email Test
it: Test email

en: Email field is mandatory for double opt-in.
it: Il campo email è obbligatorio per il doppio opt-in.

en: Email is invalid
it: L'email non è valida

en: Email sent successfully.
it: Email inviata con successo.

en: Embed via HTML Code
it: Incorpora tramite codice HTML

en: Embed via HTML Code (Conversational Form)
it: Incorpora tramite codice HTML (modulo conversazionale)

en: Empty
it: Vuoto

en: Empty Submission
it: Invio vuoto

en: Empty filename
it: Nome file vuoto

en: Empty form cannot be submitted.
it: Non è possibile inviare un modulo vuoto.

en: Enable
it: Abilita

en: Enable / Disable
it: Abilita / disabilita

en: Enable Double Option for new contacts
it: Abilita la doppia conferma per i nuovi contatti

en: Enable ReCaptcha V3
it: Abilita ReCaptcha V3

en: Enable SMTP
it: Abilita SMTP

en: Enable Time
it: Abilita orario

en: Enables 24-hour format for time. By default, 12-hour format is used. If you want to use 24-hour format, you need to enable this.
it: Abilita il formato 24 ore per l'orario. Per impostazione predefinita, viene utilizzato il formato 12 ore. Se vuoi utilizzare il formato 24 ore, devi abilitarlo.

en: Enables time picker. By default, time picker is disabled. If you want to use time picker, you need to enable this.
it: Abilita il selettore dell'ora. Per impostazione predefinita, il selettore dell'ora è disabilitato. Se vuoi utilizzare il selettore dell'ora, devi abilitarlo.

en: Enabling this option will check from the submitted entries whether its value is duplicate.
it: Abilitando questa opzione si controllerà dagli inserimenti inviati se il suo valore è duplicato.

en: Enabling this option will check from your WordPress user database whether its value is duplicate.
it: Abilitando questa opzione si controllerà dal database utenti di WordPress se il suo valore è duplicato.

en: Encharge API Console
it: Console API di Encharge

en: Encharge Fields
it: Campi Encharge

en: Encharge fields refresh failed. please try again
it: Aggiornamento dei campi Encharge fallito. Per favore riprova

en: Encharge fields refreshed
it: Campi Encharge aggiornati

en: End After
it: Termina dopo

en: End Time
it: Ora di fine

en: End With
it: Finisce con

en: Enter Amount..
it: Inserisci importo..

en: Enter Email Addresses
it: Inserisci indirizzi email

en: Enter Hours
it: Inserisci ore

en: Enter Owner ID
it: Inserisci ID proprietario

en: Enter Phone Number
it: Inserisci numero di telefono

en: Enter row number
it: Inserisci numero di righe

en: Enter the criteria to update records. Please use the below format.
it: Inserisci i criteri per aggiornare i record. Per favore usa il formato seguente.

en: Enter the criteria to update rows. Please use the below format.
it: Inserisci i criteri per aggiornare le righe. Utilizza il formato seguente.

en: Enter the shortcode in this Input.
it: Inserisci lo shortcode in questo campo.

en: Entries
it: Voci

en: Entries Duplicated successfully
it: Voci duplicate con successo

en: Entries id is invalid
it: L'ID delle voci non è valido

en: Entry Deleted successfully
it: Voce eliminata con successo

en: Entry Deleted successfully, Some prevented by workflow
it: Voce eliminata con successo, alcune impedite dal flusso di lavoro

en: Entry Deletetion prevented by workflow
it: Eliminazione della voce impedita dal flusso di lavoro

en: Entry Details #
it: Dettagli voce #

en: Entry Duplicated successfully
it: Voce duplicata con successo

en: Entry Edit
it: Modifica voci

en: Entry Limit
it: Limite inserimenti

en: Entry Not Found!
it: Voce non trovata!

en: Entry Update Successfully
it: Aggiornamento dell'inserimento riuscito

en: Entry Updated Successfully
it: Voce aggiornata con successo

en: Entry View
it: Visualizzazione voci

en: Equal
it: Uguale

en: Error Occured
it: Si è verificato un errore

en: Error Occured in saving %s
it: Si è verificato un errore nel salvare %s

en: Error Occurred
it: Si è verificato un errore

en: Error Occurred, Please Reload
it: Si è verificato un errore, ricarica la pagina

en: Error occurred, Please try again.
it: Si è verificato un errore. Riprova.

en: Event:
it: Evento:

en: Every Day
it: Ogni giorno

en: Example
it: Esempio

en: Example:
it: Esempio:

en: Excellent
it: Eccellente

en: Explore our extensive documentation. From beginners to developers - everyone will get an answer
it: Esplora la nostra ampia documentazione. Dai principianti agli sviluppatori - tutti troveranno una risposta

en: Export
it: Esporta

en: Export File Format
it: Formato file di esportazione

en: Export Form Data
it: Esporta dati del modulo

en: Exporting...
it: Esportazione in corso...

en: Expression
it: Espressione

en: External
it: Esterno

en: Facebook support group
it: Gruppo di supporto Facebook

en: Failed to Copy, Try Again.
it: Impossibile copiare, riprova.

en: Failed to change Form Status
it: Impossibile modificare lo stato del modulo

en: Failed to fetch groundhoggtag
it: Impossibile recuperare i tag groundhogg

en: Failed to fetch list fields
it: Impossibile recuperare i campi della lista

en: Failed to update, Data is empty.
it: Impossibile aggiornare, i dati sono vuoti.

en: Failed to write file to disk.
it: Impossibile scrivere il file su disco.

en: Fetch All Dropbox Folders
it: Recupera tutte le cartelle Dropbox

en: Fetch All Recipients
it: Recupera tutti i destinatari

en: Fetch Subscriber List
it: Recupera lista iscritti

en: Field
it: Campo

en: Field Actions
it: Azioni campo

en: Field Block
it: Blocco campo

en: Field Clone
it: Clonazione campo

en: Field Cloning
it: Clonazione campo

en: Field Map
it: Mappa campi

en: Field Mapping
it: Mappatura campi

en: Field Mappping
it: Mappatura dei campi

en: Field Style
it: Stile campo

en: Field name cannot be empty
it: Il nome del campo non può essere vuoto

en: Fields
it: Campi

en: Fields refresh failed
it: Aggiornamento dei campi fallito

en: Fields refresh failed Cause:
it: Aggiornamento campi fallito. Causa:

en: Fields refresh failed Cause: %s. please try again
it: Aggiornamento campi fallito Causa: %s. riprova

en: Fields refresh failed. please try again
it: Aggiornamento dei campi fallito. Per favore riprova

en: Fields refresh successfully
it: Campi aggiornati con successo

en: Fields refreshed
it: Campi aggiornati

en: File Exist Message
it: Messaggio file esistente

en: File Input
it: Input file

en: File Select Status
it: Stato selezione file

en: File Upload
it: Caricamento file

en: File Upload Field Map
it: Mappa campo caricamento file

en: File not allowed by policy
it: File non consentito dalla policy

en: File size is too large
it: La dimensione del file è troppo grande

en: File size is too large after sanitation
it: La dimensione del file è troppo grande dopo la sanificazione

en: File size validation
it: Validazione dimensione file

en: File type is not allowed
it: Il tipo di file non è consentito

en: File type is not supported
it: Il tipo di file non è supportato

en: File type validation
it: Validazione tipo file

en: Filter
it: Filtra

en: Filter Entries between Dates
it: Filtra voci tra date

en: Finish & Save
it: Termina e salva

en: First Name
it: Nome

en: First Name:
it: Nome:

en: Fixed
it: Fisso

en: Flags:
it: Flag:

en: Fluent CRM Fields
it: Campi FluentCRM

en: Fluent CRM List:
it: Lista FluentCRM:

en: Fluent CRM Plugins not found
it: Plugin Fluent CRM non trovati

en: Fluent CRM Tags:
it: Tag FluentCRM:

en: Fluent CRM fields refresh failed. please try again
it: Aggiornamento dei campi FluentCRM fallito. Per favore riprova

en: Fluent CRM fields refreshed
it: Campi FluentCRM aggiornati

en: FluentCRM list refresh failed Cause:
it: Aggiornamento della lista FluentCRM fallito. Causa:

en: FluentCRM list refresh failed. please try again
it: Aggiornamento della lista FluentCRM fallito. Per favore riprova

en: FluentCRM list refreshed
it: Lista FluentCRM aggiornata

en: Folders refresh failed Cause: %s. please try again
it: Aggiornamento cartelle fallito Causa: %s. riprova

en: Folders refresh failed. please try again
it: Aggiornamento cartelle fallito. riprova

en: Folders refreshed
it: Cartelle aggiornate

en: Font Family
it: Famiglia di font

en: Font Size
it: Dimensione font

en: Font Size (Pixels)
it: Dimensione font (pixel)

en: Font Style
it: Stile carattere

en: Font Weight
it: Peso carattere

en: For
it: Per

en: For more details,
it: Per maggiori dettagli,

en: For more details, please visit the
it: Per maggiori dettagli, visita la

en: Forgot Password Fields
it: Campi password dimenticata

en: Form Abandonment
it: Abbandono del modulo

en: Form Address Fields
it: Campi indirizzo del modulo

en: Form Background
it: Sfondo modulo

en: Form Deleted Successfully
it: Modulo eliminato con successo

en: Form Entry Edit
it: Modifica inserimento modulo

en: Form Field
it: Campo modulo

en: Form Fields
it: Campi del modulo

en: Form ID cannot be empty
it: L'ID del modulo non può essere vuoto

en: Form Name
it: Nome modulo

en: Form Name Should Be Within 50 Characters
it: Il nome del modulo deve essere entro i 50 caratteri

en: Form Saved successfully
it: Modulo salvato con successo

en: Form Settings
it: Impostazioni modulo

en: Form Submitted
it: Modulo inviato

en: Form Submitted Successfully
it: Modulo inviato con successo

en: Form Templates
it: Modelli di moduli

en: Form Width Modification
it: Modifica larghezza modulo

en: Form data is empty
it: I dati del modulo sono vuoti

en: Form deleted successfully.
it: Modulo eliminato con successo.

en: Form does not exist
it: Il modulo non esiste

en: Form does not exist.
it: Il modulo non esiste.

en: Form does not exists
it: Il modulo non esiste

en: Form does not exists.
it: Il modulo non esiste.

en: Form duplicated successfully
it: Modulo duplicato con successo

en: Form entries does not exist.
it: Le voci del modulo non esistono.

en: Form entry deletion failed.
it: Eliminazione della voce del modulo fallita.

en: Form id is empty.
it: L'ID del modulo è vuoto.

en: Form id is invalid
it: L'ID del modulo non è valido

en: Form id is invalid.
it: L'ID del modulo non è valido.

en: Form id or entries id is invalid
it: L'ID del modulo o l'ID delle voci non è valido

en: Form imported successfully.
it: Modulo importato con successo.

en: Form is available %s
it: Il modulo è disponibile %s

en: Form is available %s From %s
it: Il modulo è disponibile %s Da %s

en: Form is available on %s
it: Il modulo è disponibile il %s

en: Form is not exists.
it: Il modulo non esiste.

en: Form settings
it: Impostazioni modulo

en: Form status change failed.
it: Modifica dello stato del modulo fallita.

en: Form status changed successfully
it: Stato del modulo modificato con successo

en: Form style
it: Stile modulo

en: Form update failed.
it: Aggiornamento del modulo fallito.

en: Form updated successfully.
it: Modulo aggiornato con successo.

en: Form:
it: Modulo:

en: Formatter:
it: Formattatore:

en: Forms
it: Moduli

en: Forms deleted successfully.
it: Moduli eliminati con successo.

en: Forms refresh failed Cause:
it: Aggiornamento moduli fallito. Causa:

en: Forms refresh failed. please try again
it: Aggiornamento moduli fallito. Per favore riprova

en: Forms refreshed
it: Moduli aggiornati

en: Friday
it: Venerdì

en: From
it: Da

en: From Email Address
it: Indirizzo email mittente

en: From Mail
it: Email mittente

en: From Name
it: Nome mittente

en: From:
it: Da:

en: Full
it: Completo

en: Full Name:
it: Nome completo:

en: Full Width
it: Larghezza intera

en: Full page droppable
it: Pagina intera per rilascio

en: GDPR Agreement
it: Accordo GDPR

en: General
it: Generale

en: Generate Token after page load to prevent conflict with cache plugins.
it: Genera token dopo il caricamento della pagina per evitare conflitti con i plugin di cache.

en: Generate a default UI for managing this post type
it: Genera un'interfaccia utente predefinita per gestire questo tipo di post

en: Generate a new API key or use an existing one (you can use test API key for testing purposes). This key is required for authenticating API requests.
it: Genera una nuova chiave API o usa una esistente (puoi usare la chiave API di test per scopi di test). Questa chiave è necessaria per autenticare le richieste API.

en: Generate new API key
it: Genera nuova chiave API

en: Generate new ID
it: Genera nuovo ID

en: Get $10 Cashback
it: Ottieni 10$ di cashback

en: Get Christmas Deal!
it: Ottieni l'offerta natalizia!

en: Get Year End Deal
it: Ottieni offerta di fine anno

en: Getgist API Console
it: Console API di Getgist

en: Gist Fields
it: Campi Gist

en: Global Settings
it: Impostazioni globali

en: Go Home
it: Vai alla home

en: Go to PDF Settings
it: Vai alle impostazioni PDF

en: Go to Payment Settings
it: Vai alle impostazioni di pagamento

en: Go to the Google reCaptcha V2 Admin Dashboard
it: Vai alla dashboard di amministrazione di Google reCaptcha V2

en: Go to the Google reCaptcha V3 Admin Dashboard
it: Vai alla dashboard di amministrazione di Google reCaptcha V3

en: Go to the Turnstile Admin Dashboard
it: Vai alla dashboard di amministrazione di turnstile

en: Go to the hCaptcha Admin Dashboard
it: Vai alla dashboard di amministrazione di hCaptcha

en: Go to your Mollie Dashboard
it: Vai alla tua Dashboard Mollie

en: Go to your PayPal Dashboard
it: Vai alla tua Dashboard PayPal

en: Go to your Razorpay Dashboard
it: Vai alla tua Dashboard Razorpay

en: Go to your Stripe Dashboard
it: Vai alla tua Dashboard Stripe

en: Gold
it: Oro

en: Good
it: Buono

en: Google API Console
it: Console API di Google

en: Google Ads Information
it: Informazioni Google Ads

en: Google Ads Manager Account
it: Account manager Google Ads

en: Google Fields
it: Campi Google

en: Google Maps API
it: API Google Maps

en: Google Maps API Key
it: Chiave API Google Maps

en: Google reCAPTCHA Admin
it: Amministrazione Google reCAPTCHA

en: Gradient
it: Gradiente

en: Grayscale
it: Scala di grigi

en: Greater Than
it: Maggiore di

en: Greater Than or Equal
it: Maggiore o uguale a

en: Groundhogg Fields
it: Campi Groundhogg

en: Groundhogg Meta Fields
it: Campi meta Groundhogg

en: Groundhogg all tag fetched successfully
it: Tutti i tag Groundhogg recuperati con successo

en: Group Name
it: Nome gruppo

en: Group fetch failed
it: Recupero del gruppo fallito

en: Group fetch successfully
it: Gruppo recuperato con successo

en: Groups
it: Gruppi

en: Header Row:
it: Riga di intestazione:

en: Height
it: Altezza

en: Helper Text
it: Testo di aiuto

en: Helper Text is an optional text that appears beneath the field to provide additional information to the user. You can show or hide the helper text by toggling this option.
it: Il testo di aiuto è un testo opzionale che appare sotto il campo per fornire informazioni aggiuntive all'utente. Puoi mostrare o nascondere il testo di aiuto attivando questa opzione.

en: Here Department, Salary and Country are Zoho Analytics table column name
it: Qui Dipartimento, Stipendio e Paese sono nomi di colonne della tabella Zoho Analytics

en: Here Email is Zoho Creator Field link name. info:
it: Qui Email è il nome del collegamento al campo di Zoho Creator. info:

en: Hidden
it: Nascosto

en: Hidden Field
it: Campo nascosto

en: Hide
it: Nascondi

en: Hide Calender
it: Nascondi calendario

en: Hide Country List
it: Nascondi elenco paesi

en: Hide Image Label
it: Nascondi etichetta immagine

en: Hide Integration Logs
it: Nascondi log di integrazione

en: Hide ReCaptcha Badge
it: Nascondi il badge ReCaptcha

en: Hides the calendar. By default, calendar is shown. If you want to hide the calendar, you need to enable this.
it: Nasconde il calendario. Per impostazione predefinita, il calendario viene mostrato. Se vuoi nascondere il calendario, devi abilitare questa opzione.

en: History Empty
it: Cronologia vuota

en: Homepage URL:
it: URL della homepage:

en: Honeypot trap
it: Trappola honeypot

en: Honeypot trap for bot
it: Trappola honeypot per bot

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: How many rows to export
it: Quante righe esportare

en: How to Configure Conditional Logic
it: Come configurare la logica condizionale

en: How to Configure Confirmation Message/Redirect page
it: Come configurare il messaggio di conferma/pagina di reindirizzamento

en: How to Configure Double Opt-In
it: Come configurare il double opt-in

en: How to Configure Email Templates
it: Come configurare i modelli di email

en: How to Configure Form Abandonment
it: Come configurare l'abbandono del modulo

en: How to Configure PDF Template
it: Come configurare il modello PDF

en: How to Configure WP User Registration
it: Come configurare la registrazione utente WP

en: How to Setup ACF integration
it: Come configurare l'integrazione ACF

en: How to Setup ActiveCampaign integration
it: Come configurare l'integrazione ActiveCampaign

en: How to Setup Acumbamail integration
it: Come configurare l'integrazione Acumbamail

en: How to Setup Advanced Form Integration
it: Come configurare l'integrazione avanzata del modulo

en: How to Setup Automate Hub by Sperse.IO integration
it: Come configurare l'integrazione Automate Hub by Sperse.IO

en: How to Setup AutomatorWP integration
it: Come configurare l'integrazione AutomatorWP

en: How to Setup Autonami integration
it: Come configurare l'integrazione Autonami

en: How to Setup Brevo(SendinBlue) integration
it: Come configurare l'integrazione Brevo(SendinBlue)

en: How to Setup Dropbox integration
it: Come configurare l'integrazione Dropbox

en: How to Setup Elastic Email Integration
it: Come configurare l'integrazione elastic email

en: How to Setup Encharge integration
it: Come configurare l'integrazione Encharge

en: How to Setup FlowMattic integration
it: Come configurare l'integrazione FlowMattic

en: How to Setup Fluent-CRM integration
it: Come configurare l'integrazione Fluent-CRM

en: How to Setup Google Sheets integration
it: Come configurare l'integrazione Google Sheets

en: How to Setup IFTTT integration
it: Come configurare l'integrazione IFTTT

en: How to Setup Integrately integration
it: Come configurare l'integrazione Integrately

en: How to Setup Integrations
it: Come configurare le integrazioni

en: How to Setup Integromat integration
it: Come configurare l'integrazione Integromat

en: How to Setup MailChamp integration
it: Come configurare l'integrazione MailChamp

en: How to Setup MailPoet integration
it: Come configurare l'integrazione MailPoet

en: How to Setup MailerLite integration
it: Come configurare l'integrazione MailerLite

en: How to Setup MetaBox integration
it: Come configurare l'integrazione MetaBox

en: How to Setup Pabbly integration
it: Come configurare l'integrazione Pabbly

en: How to Setup Pods integration
it: Come configurare l'integrazione Pods

en: How to Setup Sure Triggers integration
it: Come configurare l'integrazione Sure Triggers

en: How to Setup Telegram integration
it: Come configurare l'integrazione Telegram

en: How to Setup Thrive Automator integration
it: Come configurare l'integrazione Thrive Automator

en: How to Setup Uncanny Automator integration
it: Come configurare l'integrazione Uncanny Automator

en: How to Setup WP Webhooks integration
it: Come configurare l'integrazione WP Webhooks

en: How to Setup WooCommerce integration
it: Come configurare l'integrazione WooCommerce

en: How to Setup Zapier integration
it: Come configurare l'integrazione Zapier

en: How to Setup Zoho Analytics integration
it: Come configurare l'integrazione Zoho Analytics

en: How to Setup Zoho Bigin integration
it: Come configurare l'integrazione Zoho Bigin

en: How to Setup Zoho Campaigns integration
it: Come configurare l'integrazione Zoho Campaigns

en: How to Setup Zoho Creator integration
it: Come configurare l'integrazione Zoho Creator

en: How to Setup Zoho Desk integration
it: Come configurare l'integrazione Zoho Desk

en: How to Setup Zoho Flow integration
it: Come configurare l'integrazione Zoho Flow

en: How to Setup Zoho Mail integration
it: Come configurare l'integrazione Zoho Mail

en: How to Setup Zoho Marketing Hub integration
it: Come configurare l'integrazione Zoho Marketing Hub

en: How to Setup Zoho Projects integration
it: Come configurare l'integrazione Zoho Projects

en: How to Setup Zoho Recruit integration
it: Come configurare l'integrazione Zoho Recruit

en: How to Setup Zoho Sheet integration
it: Come configurare l'integrazione Zoho Sheet

en: How to Setup Zoho Sign integration
it: Come configurare l'integrazione Zoho Sign

en: How to Setup Zoho Work Drive integration
it: Come configurare l'integrazione Zoho Work Drive

en: How to Setup Zoho-CRM integration
it: Come configurare l'integrazione Zoho-CRM

en: How to Setup n8n.io integration
it: Come configurare l'integrazione n8n.io

en: How to enable Conversational Form
it: Come abilitare il modulo conversazionale

en: How to set up
it: Come configurare

en: How to set up Confirmation messages or Redirect page:
it: Come impostare i messaggi di conferma o la pagina di reindirizzamento:

en: How to setup Conversational form:
it: Come impostare un modulo conversazionale:

en: How to setup Double Opt-In & Send Email Notification:
it: Come configurare il doppio opt-in e inviare notifiche email:

en: How to setup Email Templates & Send Email Notification:
it: Come configurare i modelli email e inviare notifiche email:

en: How to setup Form Abandonment & save partial form progress:
it: Come impostare l'abbandono del modulo e salvare i progressi parziali:

en: How to setup Integrations:
it: Come impostare le integrazioni:

en: How to setup Landinge Page
it: Come impostare una pagina di destinazione

en: How to setup PDF Templates:
it: Come configurare i modelli PDF:

en: How to setup WP Authentication:
it: Come configurare l'autenticazione WP:

en: Hubspot API Console
it: Console API di Hubspot

en: Hubspot Fields
it: Campi Hubspot

en: I consent to having this website store my submitted information so they can respond to my inquiry. Learn more in
it: Acconsento che questo sito web memorizzi le mie informazioni inviate in modo che possano rispondere alla mia richiesta. Scopri di più nella

en: IP address
it: Indirizzo IP

en: Icon Type:
it: Tipo icona:

en: Icons
it: Icone

en: If the Username and Password fields are blank then the user will take the value of the email field as the field and the password will be auto-generated.
it: Se i campi Nome utente e Password sono vuoti, l'utente utilizzerà il valore del campo email come campo e la password verrà generata automaticamente.

en: If the user is logged in, the form will be repopulated with the previous partial entry from the database.
                        Otherwise, from the local storage of the browser.
it: Se l'utente è connesso, il modulo verrà ripopolato con la voce parziale precedente dal database
    dalla memoria locale del browser."

en: If turned off, the form will save draft when clicks on the save button or using conditional logic.
it: Se disattivato, il modulo salverà la bozza quando si fa clic sul pulsante salva o utilizzando la logica condizionale.

en: If turned on, the empty form save as draft when leave page.
it: Se attivato, il modulo vuoto viene salvato come bozza quando si lascia la pagina.

en: If you already have a Turnstile Site, click on the Site Name to open the Site Dashboard.
it: Se hai già un sito Turnstile, clicca sul nome del sito per aprire la dashboard del sito.

en: If you already have a hCaptcha Site, click on the Site Name to open the Site Dashboard.
it: Se hai già un sito hCaptcha, clicca sul nome del sito per aprire la dashboard del sito.

en: If you haven't created a Turnstile Site yet, click on the "Add Site" button and fill out the required fields.
it: Se non hai ancora creato un sito Turnstile, clicca sul pulsante “Aggiungi sito” e compila i campi richiesti.

en: If you haven't created a hCaptcha Site yet, click on the "Add Site" button and fill out the required fields.
it: Se non hai ancora creato un sito hCaptcha, clicca sul pulsante “Aggiungi sito” e compila i campi richiesti.

en: If you haven't used PDFs yet, you'll need to click the "Save" button to apply these global PDF settings. You can also customize settings for a specific PDF template by accessing the PDF templates in your form settings.
it: Se non hai ancora utilizzato i PDF, dovrai cliccare sul pulsante "Salva" per applicare queste impostazioni globali PDF. Puoi anche personalizzare le impostazioni per un modello PDF specifico accedendo ai modelli PDF nelle impostazioni del tuo modulo.

en: Image
it: Immagine

en: Image Alt Text
it: Testo alternativo immagine

en: Image Crop
it: Ritaglio immagine

en: Image Link....
it: Link immagine...

en: Image Preview
it: Anteprima immagine

en: Image Resize
it: Ridimensionamento immagine

en: Image Select
it: Selezione immagine

en: Image Transform
it: Trasformazione immagine

en: Image Type
it: Tipo immagine

en: Image height
it: Altezza immagine

en: Image validate size
it: Convalida dimensione immagine

en: Image width
it: Larghezza immagine

en: Import & Edit
it: Importa e modifica

en: Import Form
it: Importa modulo

en: In Bit Apps, we provide all kind product support for any types of customer, it doesn't matter FREE or PRO user. We actively provide support through Email and Live Chat. Our support team is always ready to help you. We are here to answer your questions and help you with any issues you may have.
it: In Bit Apps, forniamo supporto per tutti i prodotti a qualsiasi tipo di cliente, non importa se utente GRATUITO o PRO. Forniamo attivamente supporto tramite email e chat dal vivo. Il nostro team di supporto è sempre pronto ad aiutarti. Siamo qui per rispondere alle tue domande e aiutarti con qualsiasi problema tu possa avere.

en: In Person Email
it: Email in presenza

en: In Person Email (Optional)
it: Email in presenza (opzionale)

en: In Person Name
it: Nome in presenza

en: In order to repopulate form fields, it is necessary to store the submitted data in the database. Please make sure to turn off the "disable storing form submission data" option in the form settings.
it: Per ripopolare i campi del modulo, è necessario memorizzare i dati inviati nel database. Assicurati di disattivare l'opzione "disabilita memorizzazione dei dati di invio del modulo" nelle impostazioni del modulo.

en: Individual Field Styling
it: Stile campo individuale

en: Individual Style
it: Stile individuale

en: Input Format Option
it: Opzione formato input

en: Input Format Options
it: Opzioni formato di input

en: Input Icons
it: Icone di input

en: Input Mode
it: Modalità di input

en: Input Validation
it: Convalida input

en: Input does not match the required pattern
it: L'input non corrisponde al modello richiesto

en: Input mode
it: Modalità input

en: Inside
it: Interno

en: Integrate your form with your favorite apps and services.
it: Integra il tuo modulo con le tue app e servizi preferiti.

en: Integration
it: Integrazione

en: Integration API Key...
it: Chiave API di integrazione...

en: Integration Info
it: Informazioni integrazione

en: Integration Name
it: Nome integrazione

en: Integration Name...
it: Nome integrazione...

en: Integration Name:
it: Nome integrazione:

en: Integration Settings
it: Impostazioni di integrazione

en: Integration clone failed Cause
it: Causa fallimento clonazione integrazione

en: Integration clone failed.
it: Clonazione dell'integrazione fallita.

en: Integration deleted
it: Integrazione eliminata

en: Integration deletion failed Cause
it: Eliminazione integrazione fallita Causa

en: Integration deletion failed. please try again
it: Eliminazione integrazione fallita. Riprova

en: Integration execution failed
it: Esecuzione dell'integrazione fallita

en: Integration name
it: Nome integrazione

en: Integration name cann't be empty
it: Il nome dell'integrazione non può essere vuoto

en: Integrations
it: Integrazioni

en: Internal
it: Interno

en: Invalid API Token
it: Token API non valido

en: Invalid Email
it: Email non valida

en: Invalid Form ID or Entries ID.
it: ID modulo o ID voci non valido.

en: Invalid Form ID or entries ID.
it: ID modulo o ID voci non valido.

en: Invalid Form id or entries id.
it: ID modulo o ID voci non valido.

en: Invalid Number
it: Numero non valido

en: Invalid Phone Number
it: Numero di telefono non valido

en: Invalid SVG
it: SVG non valido

en: Invalid URL
it: URL non valido

en: Invalid activation key
it: Chiave di attivazione non valida

en: Invalid file type
it: Tipo di file non valido

en: Invalid form id
it: ID modulo non valido

en: Invalid redirect page:
it: Pagina di reindirizzamento non valida:

en: Invert
it: Inverti

en: Invisible
it: Invisibile

en: Is Not Null
it: Non è nullo

en: Is Null
it: È nullo

en: Issue
it: Problema

en: Issue %s
it: Problema %s

en: Issue Followers
it: Follower del problema

en: Item Size
it: Dimensione elemento

en: Key
it: Chiave

en: Key :
it: Chiave:

en: Key:
it: Chiave:

en: Label
it: Etichetta

en: Label Style
it: Stile etichetta

en: Label is the title of the field that appears above or beside the field. You can show or hide the field label by toggling this option.
it: L'etichetta è il titolo del campo che appare sopra o accanto al campo. Puoi mostrare o nascondere l'etichetta del campo attivando questa opzione.

en: Labels Customization
it: Personalizzazione etichette

en: Landing Form
it: Modulo di destinazione

en: Landing Page
it: Pagina di destinazione

en: Landscape
it: Orizzontale

en: Language
it: Lingua

en: Language Direction
it: Direzione lingua

en: Laptop View
it: Vista laptop

en: Last 120 Days
it: Ultimi 120 giorni

en: Last 30 Days
it: Ultimi 30 giorni

en: Last 60 Days
it: Ultimi 60 giorni

en: Last 7 Days
it: Ultimi 7 giorni

en: Last 90 Days
it: Ultimi 90 giorni

en: Last Month
it: Mese scorso

en: Last Name
it: Cognome

en: Last Name:
it: Cognome:

en: Last Week
it: Settimana scorsa

en: Last Year
it: Anno scorso

en: Layouts refresh failed Cause: %s. please try again
it: Aggiornamento layout fallito. Causa: %s. Per favore riprova

en: Layouts refresh failed. please try again
it: Aggiornamento layout fallito. Per favore riprova

en: Layouts refreshed
it: Layout aggiornati

en: Lead Status
it: Stato del lead

en: Leading Icon
it: Icona iniziale

en: Learn More
it: Scopri di più

en: Learn more about Bit Form API
it: Scopri di più sull'API di bit form

en: Learn more about CPT Integration
it: Scopri di più sull'integrazione CPT

en: Learn more about Google Ads configuration
it: Scopri di più sulla configurazione di Google Ads

en: Learn more about PDF Attachment
it: Scopri di più sull'allegato PDF

en: Learn more about SMTP configuration
it: Scopri di più sulla configurazione SMTP

en: Leave a Note:
it: Lascia una nota:

en: Left
it: Sinistra

en: Left Currency
it: Valuta a sinistra

en: Left Number
it: Numero a sinistra

en: Left to Right
it: Da sinistra a destra

en: Less Than
it: Minore di

en: Less Than or Equal
it: Minore o uguale a

en: Lifecycle Stage
it: Fase del ciclo di vita

en: Light
it: Chiaro

en: Lighten
it: Schiarisci

en: Limit By Per User
it: Limita per utente

en: Limit By Submission Count
it: Limita per numero di invii

en: Limit Form Submission
it: Limita l'invio del modulo

en: Limit Form Submission Period
it: Limita il periodo di invio del modulo

en: Limit Password Length
it: Limita lunghezza password

en: Line 1:
it: Linea 1:

en: Line 2:
it: Linea 2:

en: List Height
it: Altezza lista

en: List failed. please try again
it: Lista fallita. Per favore riprova

en: List refresh failed Cause: %s. please try again
it: Aggiornamento lista fallito. Causa: %s. Per favore riprova

en: List refreshed
it: Lista aggiornata

en: List:
it: Lista:

en: Lists fetch failed. please try again
it: Recupero liste fallito. Riprova

en: Lists fetched successfully
it: Liste recuperate con successo

en: Lists refresh failed Cause:
it: Aggiornamento liste fallito. Causa:

en: Lists refresh failed. please try again
it: Aggiornamento liste fallito. Per favore riprova

en: Lists refreshed
it: Liste aggiornate

en: Lists:
it: Liste:

en: Load Indicator
it: Indicatore caricamento

en: Loading ACF Fields...
it: Caricamento campi ACF...

en: Loading ACF fields...
it: Caricamento campi ACF...

en: Loading Company...
it: Caricamento azienda...

en: Loading Contacts...
it: Caricamento contatti...

en: Loading Dropbox Folders List...
it: Caricamento dell'elenco delle cartelle Dropbox...

en: Loading Lists...
it: Caricamento liste...

en: Loading MetaBox Fields...
it: Caricamento campi MetaBox...

en: Loading OneDrive Folders List...
it: Caricamento lista cartelle OneDrive...

en: Loading Owners...
it: Caricamento proprietari...

en: Loading Pipelines...
it: Caricamento pipeline...

en: Loading Post Types...
it: Caricamento tipi di post...

en: Loading Posts...
it: Caricamento post...

en: Loading Recipientslist...
it: Caricamento lista destinatari...

en: Loading Tags...
it: Caricamento tag...

en: Loading Terms...
it: Caricamento termini...

en: Loading Users...
it: Caricamento utenti...

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Logged In
it: Loggato

en: Logged Out
it: Non loggato

en: Logic
it: Logica

en: Login Fields
it: Campi di accesso

en: Login User
it: Accesso utente

en: Login to you Mollie account (or create on if you haven't already).
it: Accedi al tuo account Mollie (o creane uno se non l'hai già fatto).

en: Login to you PayPal account (or create on if you haven't already).
it: Accedi al tuo account PayPal (o creane uno se non l'hai già fatto).

en: Login to you Razorpay account (or create on if you haven't already).
it: Accedi al tuo account Razorpay (o creane uno se non l'hai già fatto).

en: Login to you Stripe account (or create on if you haven't already).
it: Accedi al tuo account Stripe (o creane uno se non l'hai già fatto).

en: Lost In Space
it: Perso nello spazio

en: Luminosity
it: Luminosità

en: Mail Chimp API Console
it: Console API di Mailchimp

en: Mail Chimp Address Fields
it: Campi indirizzo Mailchimp

en: Mail Chimp Fields
it: Campi Mailchimp

en: Mail Test
it: Test mail

en: MailPoet Fields
it: Campi MailPoet

en: MailerLite API Token
it: Token API di MailerLite

en: MailerLite Fields
it: Campi MailerLite

en: Mailpoet fields refresh failed. please try again
it: Aggiornamento dei campi Mailpoet fallito. Per favore riprova

en: Mailpoet fields refreshed
it: Campi Mailpoet aggiornati

en: Maintain Step History
it: Mantieni cronologia step

en: Map Attachments
it: Mappa allegati

en: Map Fields
it: Mappa campi

en: Map File Upload Fields
it: Mappa campi di caricamento file

en: Margin
it: Margine

en: Margin Bottom
it: Margine inferiore

en: Margin Left
it: Margine sinistro

en: Margin Right
it: Margine destro

en: Margin Top
it: Margine superiore

en: Max File Size
it: Dimensione massima file

en: Max Total File Size
it: Dimensione totale massima file

en: Maximum
it: Massimo

en: Maximum ${field.maximum_file} file(s) allowed
it: Sono consentiti al massimo ${field.maximum_file} file

en: Maximum ${field.maximum} is allowed
it: È consentito un massimo di ${field.maximum}

en: Maximum File Count
it: Conteggio massimo file

en: Maximum File Size
it: Dimensione massima file

en: Maximum Fraction Digit:
it: Cifra decimale massima:

en: Maximum Option Count
it: Conteggio massimo opzioni

en: Maximum Option Validation
it: Convalida numero massimo di opzioni

en: Maximum Row:
it: Riga massima:

en: Maximum Value
it: Valore massimo

en: Maximum amount of ${field.maximum_amount} is allowed
it: È consentito un importo massimo di ${field.maximum_amount}

en: Maximum amount:
it: Importo massimo:

en: Maximum file size exceeded. (Max: ${field.maximum_size}MB)
it: Dimensione massima del file superata. (Max: ${field.maximum_size}MB)

en: Maximum:
it: Massimo:

en: Meanwhile do not close this window.
it: Nel frattempo non chiudere questa finestra.

en: Menu Icon
it: Icona del menu

en: Menu Icon *
it: Icona del menu *

en: Menu Name *
it: Nome menu *

en: Merge with Previous Options
it: Unisci con opzioni precedenti

en: Message Styles
it: Stili del messaggio

en: Message Type
it: Tipo di messaggio

en: Message deleted
it: Messaggio eliminato

en: Message:
it: Messaggio:

en: Messages saved successfully.
it: Messaggi salvati con successo.

en: Messages:
it: Messaggi:

en: Meta Box must be activated!
it: Meta Box deve essere attivato!

en: Meta Key
it: Chiave meta

en: Meta Value
it: Valore meta

en: MetaBox Fields Mapping
it: Mappatura campi MetaBox

en: Metabox Fields
it: Campi Metabox

en: Metabox Fields Mapping
it: Mappatura campi Metabox

en: Metabox File Upload Fields Map
it: Mappatura campi di caricamento file Metabox

en: Metaxbox Fields
it: Campi Metaxbox

en: Method:
it: Metodo:

en: Migrating to V2
it: Migrazione a V2

en: Migration Complete
it: Migrazione completata

en: Migration Issue Detected
it: Rilevato problema di migrazione

en: Milestones refresh failed Cause: %s. please try again
it: Aggiornamento milestone fallito. Causa: %s. Per favore riprova

en: Milestones refresh failed. please try again
it: Aggiornamento milestone fallito. Per favore riprova

en: Milestones refreshed
it: Milestone aggiornati

en: Min File Size
it: Dimensione minima file

en: Minimum
it: Minimo

en: Minimum ${field.minimum_file} file(s) required
it: Sono richiesti almeno ${field.minimum_file} file

en: Minimum ${field.minimum} is required
it: È richiesto un minimo di ${field.minimum}

en: Minimum File Count
it: Conteggio minimo file

en: Minimum Fraction Digit:
it: Cifra decimale minima:

en: Minimum Option Count
it: Conteggio minimo opzioni

en: Minimum Option Validation
it: Convalida numero minimo di opzioni

en: Minimum Row:
it: Riga minima:

en: Minimum Value
it: Valore minimo

en: Minimum amount of ${field.minimum_amount} is required
it: È richiesto un importo minimo di ${field.minimum_amount}

en: Minimum amount:
it: Importo minimo:

en: Minimum and Maximum Option
it: Opzione minima e massima

en: Minimum and Maximum Option validation
it: Convalida opzione minima e massima

en: Minimum and Maximum Value
it: Valore minimo e massimo

en: Minimum and Maximum Value Validation
it: Convalida valore minimo e massimo

en: Minimum:
it: Minimo:

en: Missing a temporary folder.
it: Manca una cartella temporanea.

en: Modal Message
it: Messaggio modale

en: Mode :
it: Modalità:

en: Modern Form builder and database management  system
it: Sistema moderno di creazione moduli e gestione database

en: Modification of File Select Status
it: Modifica dello stato di selezione file

en: Module:
it: Modulo:

en: Modules refresh failed Cause: %s. please try again
it: Aggiornamento moduli fallito. Causa: %s. Per favore riprova

en: Modules refresh failed. please try again
it: Aggiornamento moduli fallito. Per favore riprova

en: Modules refreshed
it: Moduli aggiornati

en: Mollie API key is missing
it: Chiave API Mollie mancante

en: Mollie Developer Dashboard
it: Dashboard sviluppatore Mollie

en: Mollie Dynamic Amount Field is not Selected
it: Il campo di importo dinamico di Mollie non è selezionato

en: Mollie Fixed Amount is not valid
it: L'importo fisso di Mollie non è valido

en: Mollie Minimum Amount is
it: L'importo minimo di Mollie è

en: Mollie Payment Field
it: Campo di pagamento Mollie

en: Mollie Redirect Url is not Selected
it: URL di reindirizzamento Mollie non selezionato

en: Mollie Settings
it: Impostazioni Mollie

en: Mollie provide a description for the payment. This option is required. <a target='_blank' href='https://docs.mollie.com/reference/create-payment#:~:text=Body%20Params-,description,required,-The%20description%20of'>learn more</a>. and also you add field value in this description. e.g: This Payment from Name: ${field_key}
it: Mollie fornisce una descrizione per il pagamento. Questa opzione è obbligatoria. <a target='_blank' href='https://docs.mollie.com/reference/create-payment#:~:text=Body%20Params-,description,required,-The%20description%20of'>Scopri di più</a>. Puoi anche aggiungere il valore del campo in questa descrizione. es: Questo pagamento da Nome: ${field_key}

en: Monday
it: Lunedì

en: Month
it: Mese

en: Month Input
it: Input mese

en: Monthly
it: Mensile

en: More Options
it: Più opzioni

en: Move
it: Sposta

en: Multi step settings
it: Impostazioni multi-passo

en: Multi-Line Text
it: Testo multi-linea

en: Multiline Text
it: Testo multilinea

en: Multiple
it: Multiplo

en: Multiple Option List
it: Lista a opzioni multiple

en: Multiple Select:
it: Selezione multipla:

en: Multiple file upload
it: Caricamento multiplo di file

en: Multiply
it: Moltiplica

en: Multisteps Settings
it: Impostazioni multistep

en: Name
it: Nome

en: Name :
it: Nome:

en: Name Mode:
it: Modalità nome:

en: Name is the unique identifier for the field. It is used to reference the field in the form submission data.
it: Il nome è l'identificatore univoco per il campo. Viene utilizzato per fare riferimento al campo nei dati di invio del modulo.

en: Navigation
it: Navigazione

en: New
it: Nuovo

en: New Record
it: Nuovo record

en: New User Registration Request
it: Nuova richiesta di registrazione utente

en: Newsletter list refresh failed Cause:
it: Aggiornamento lista newsletter fallito. Causa:

en: Newsletter list refresh failed. please try again
it: Aggiornamento lista newsletter fallito. Per favore riprova

en: Newsletter list refreshed
it: Lista newsletter aggiornata

en: Next
it: Avanti

en: Next 120 Days
it: Prossimi 120 giorni

en: Next 30 Days
it: Prossimi 30 giorni

en: Next 60 Days
it: Prossimi 60 giorni

en: Next 7 Days
it: Prossimi 7 giorni

en: Next 90 Days
it: Prossimi 90 giorni

en: Next Billing Time
it: Prossima data di fatturazione

en: Next Month
it: Prossimo mese

en: Next Step
it: Passo successivo

en: Next Week
it: Prossima settimana

en: Next Year
it: Prossimo anno

en: No ActiveCampaign fields found. Try changing the header row number or try again
it: Nessun campo ActiveCampaign trovato. Prova a cambiare il numero di riga dell'intestazione o riprova

en: No ActiveCampaign lists found. Try changing the header row number or try again
it: Nessuna lista ActiveCampaign trovata. Prova a cambiare il numero di riga dell'intestazione o riprova

en: No ActiveCampaign tags found. Try changing the header row number or try again
it: Nessun tag ActiveCampaign trovato. Prova a cambiare il numero di riga dell'intestazione o riprova

en: No Autonami fields found. Try changing the header row number or try again
it: Nessun campo Autonami trovato. Prova a cambiare il numero di riga dell'intestazione o riprova

en: No Connected App Found
it: Nessuna app connessa trovata

en: No Encharge fields found. Try changing the header row number or try again
it: Nessun campo Encharge trovato. Prova a cambiare il numero di riga dell'intestazione o riprova

en: No Entry Found.
it: Nessuna voce trovata.

en: No Fluent CRM fields found. Try changing the header row number or try again
it: Nessun campo FluentCRM trovato. Prova a cambiare il numero di riga dell'intestazione o riprova

en: No Integration Found
it: Nessuna integrazione trovata

en: No Mailpoet fields found. Try changing the header row number or try again
it: Nessun campo Mailpoet trovato. Prova a cambiare il numero di riga dell'intestazione o riprova

en: No Milestone Found
it: Nessun milestone trovato

en: No Owner Found
it: Nessun proprietario trovato

en: No PDF templates available
it: Nessun template PDF disponibile

en: No Payment Info Found!
it: Nessuna informazione di pagamento trovata!

en: No Portal Found
it: Nessun portale trovato

en: No Project Found
it: Nessun progetto trovato

en: No Project Group Found
it: Nessun gruppo progetto trovato

en: No Sendinblue fields found. Try changing the header row number or try again
it: Nessun campo Sendinblue trovato. Prova a cambiare il numero di riga dell'intestazione o riprova

en: No Sub Folder Found
it: Nessuna sottocartella trovata

en: No Tag Found
it: Nessun tag trovato

en: No Task Found
it: Nessuna attività trovata

en: No Task Layout Found
it: Nessun layout attività trovato

en: No Tasklist Found
it: Nessuna lista attività trovata

en: No Template Found
it: Nessun modello trovato

en: No Worksheet headers found. Try changing the header row number or try again
it: Nessuna intestazione del foglio di lavoro trovata. Prova a cambiare il numero di riga dell'intestazione o riprova

en: No field data change
it: Nessuna modifica ai dati del campo

en: No file was uploaded.
it: Nessun file è stato caricato.

en: No form selected
it: Nessun modulo selezionato

en: No response from the server
it: Nessuna risposta dal server

en: Non Billable
it: Non fatturabile

en: None
it: Nessuno

en: Normal
it: Normale

en: Not Contain
it: Non contiene

en: Not End With
it: Non finisce con

en: Not Equal
it: Non uguale

en: Not Required
it: Non richiesto

en: Not Start With
it: Non inizia con

en: Not contains
it: Non contiene

en: Not empty
it: Non vuoto

en: Not equal
it: Non uguale

en: Note
it: Nota

en: Note :
it: Nota:

en: Note Added Successfully
it: Nota aggiunta con successo

en: Note Content
it: Contenuto nota

en: Note Deleted Successfully
it: Nota eliminata con successo

en: Note Title
it: Titolo nota

en: Note Types refresh failed Cause: %s. please try again
it: Aggiornamento tipi di nota fallito Causa: %s. riprova

en: Note Types refresh failed. please try again
it: Aggiornamento tipi di nota fallito. riprova

en: Note Types refreshed
it: Tipi di nota aggiornati

en: Note Updated Successfully
it: Nota aggiornata con successo

en: Note no change
it: Nessuna modifica alla nota

en: Note:
it: Nota:

en: Note: In the Conversational Form feature, certain fields such as Captcha, Payments, HTML, etc are currently not supported.
it: Nota: Nella funzione Modulo Conversazionale, alcuni campi come Captcha, Pagamenti, HTML, ecc. non sono attualmente supportati.

en: Note: This feature is only available to BitForm Pro users.
it: Nota: Questa funzionalità è disponibile solo per gli utenti BitForm Pro.

en: Note: This global message will be applied to all forms and fields unless a custom error message is set for an individual field. Also you can use the
it: Nota: Questo messaggio globale sarà applicato a tutti i moduli e campi a meno che non sia impostato un messaggio di errore personalizzato per un singolo campo. Puoi anche usare

en: Notes
it: Note

en: Nothing to duplicate
it: Niente da duplicare

en: Nothing to update
it: Niente da aggiornare

en: Notify Users
it: Notifica utenti

en: Now, Please go to your form and add a Google reCaptcha V2 field.
it: Ora, vai al tuo modulo e aggiungi un campo Google reCaptcha V2.

en: Now, Please go to your form and add a Google reCaptcha V3 field.
it: Ora, vai al tuo modulo e aggiungi un campo Google reCaptcha V3.

en: Now, Please go to your form and add a Turnstile field.
it: Ora, vai al tuo modulo e aggiungi un campo Turnstile.

en: Now, Please go to your form and add a hCaptcha field.
it: Ora, vai al tuo modulo e aggiungi un campo hCaptcha.

en: Np Repeat
it: No ripetizione

en: Number
it: Numero

en: Number Format:
it: Formato numero:

en: OR
it: O

en: On Click
it: Al clic

en: On Field Input
it: All'input del campo

en: On Focus
it: In focus

en: On Form Submit
it: All'invio del modulo

en: On Form Validate
it: Alla validazione del modulo

en: On Load
it: Al caricamento

en: On Mouse Over
it: Al passaggio del mouse

en: On Same Day
it: Lo stesso giorno

en: Once Every
it: Una volta ogni

en: OneDrive Client Id:
it: Client id di OneDrive:

en: OneDrive Client Secret:
it: Client secret di OneDrive:

en: Only Logged In User
it: Solo utenti connessi

en: Only on Field Input
it: Solo all'inserimento nel campo

en: Only on Form Load
it: Solo al caricamento del modulo

en: Only on Form Submit
it: Solo all'invio del modulo

en: Only on Form Validate
it: Solo alla convalida del modulo

en: Only valid JS object will work. for more details please check<a target="_blank" href="https://flatpickr.js.org/options/" rel="noreferrer"> the documentation for available configuration options</a>
it: Funzionerà solo un oggetto JS valido. Per maggiori dettagli, consulta<a target="_blank" href="https://flatpickr.js.org/options/" rel="noreferrer"> la documentazione per le opzioni di configurazione disponibili</a>

en: Opacity
it: Opacità

en: Opacity (0-100)
it: Opacità (0-100)

en: Option 1
it: Opzione 1

en: Option 2
it: Opzione 2

en: Option 3
it: Opzione 3

en: Option 4
it: Opzione 4

en: Option Column
it: Colonna opzioni

en: Option Flag Image
it: Immagine bandiera opzione

en: Option Icon/Image
it: Icona/immagine opzione

en: Option Icon/Image:
it: Icona/immagine opzione:

en: Option List Height
it: Altezza lista opzioni

en: Options
it: Opzioni

en: Options 2
it: Opzioni 2

en: Options Column
it: Colonna opzioni

en: Order
it: Ordine

en: Orientation
it: Orientamento

en: Other
it: Altro

en: Other Option
it: Altra opzione

en: Other Option Required
it: Altra opzione richiesta

en: Other...
it: Altro...

en: Our Privacy Policy.
it: Nostra politica sulla privacy.

en: Outside
it: Esterno

en: Overlay
it: Sovrapponi

en: Override Default Settings
it: Sovrascrivi impostazioni predefinite

en: Overwrite existing field values in Zoho CRM with empty field values from Bit Form while upserting a record?
it: Sovrascrivere i valori dei campi esistenti in Zoho CRM con valori di campo vuoti da Bit Form durante l'upserting di un record?

en: Own Submitted Response
it: Proprie risposte inviate

en: Owner Email
it: Email proprietario

en: Owner ID
it: ID proprietario

en: Owner Name
it: Nome proprietario

en: Owner Name (Your Zoho Creator screen name):
it: Nome proprietario (Il tuo nome utente di Zoho Creator):

en: Owners refresh failed Cause:
it: Aggiornamento proprietari fallito. Causa:

en: Owners refresh failed Cause: %s. please try again
it: Aggiornamento proprietari fallito Causa: %s. riprova

en: Owners refresh failed. please try again
it: Aggiornamento proprietari fallito. Per favore riprova

en: Owners refreshed
it: Proprietari aggiornati

en: PDF Attachment Template:
it: Modello allegato PDF:

en: PDF Downloads
it: Download PDF

en: PDF File Name
it: Nome file PDF

en: PDF Global Setting
it: Impostazione globale PDF

en: PDF Password
it: Password PDF

en: PDF Password Shortcode
it: Shortcode password PDF

en: PDF Setting
it: Impostazioni PDF

en: PDF Template
it: Modello PDF

en: PDF Templates
it: Modelli PDF

en: PHP extension is missing in your server. Please install it.
it: Manca un'estensione PHP nel tuo server. Installala.

en: Padding Bottom
it: Padding inferiore

en: Padding Left
it: Padding sinistro

en: Padding Right
it: Padding destro

en: Padding Top
it: Padding superiore

en: Page
it: Pagina

en: Page Select Box
it: Casella selezione pagina

en: Page Title
it: Titolo pagina

en: Pagination Button
it: Pulsante paginazione

en: Panel Layout
it: Layout pannello

en: Paper Size
it: Dimensione carta

en: Parse Mode:
it: Modalità di analisi:

en: Passive
it: Passivo

en: Password Field
it: Campo password

en: Password can't be empty
it: La password non può essere vuota

en: Password reset email template
it: Template email di reimpostazione password

en: Pay Button
it: Pulsante di pagamento

en: Pay Button Text
it: Testo pulsante di pagamento

en: Pay now
it: Paga ora

en: Pay with Mollie
it: Paga con Mollie

en: Pay with Paypal
it: Paga con PayPal

en: Pay with Stripe
it: Paga con Stripe

en: PayPal Client ID is missing
it: ID cliente PayPal mancante

en: PayPal Developer Dashboard
it: Dashboard sviluppatore PayPal

en: PayPal Dynamic Amount Field is not Selected
it: Il campo di importo dinamico di PayPal non è selezionato

en: PayPal Fixed Amount is not valid
it: L'importo fisso di PayPal non è valido

en: PayPal Integrations Video
it: Video integrazioni PayPal

en: PayPal Payment Field
it: Campo di pagamento PayPal

en: PayPal Plan Id missing
it: ID piano PayPal mancante

en: PayPal Settings
it: Impostazioni PayPal

en: Payment
it: Pagamento

en: Payment Method
it: Metodo di pagamento

en: Payment Method Type
it: Tipo metodo di pagamento

en: Payment setting saved successfully
it: Impostazioni di pagamento salvate con successo

en: Payment setting updated successfully
it: Impostazioni di pagamento aggiornate con successo

en: Payments
it: Pagamenti

en: Paypal
it: PayPal

en: Paypal Button Text
it: Testo pulsante PayPal

en: Paypal Buy Now
it: Acquista ora con PayPal

en: Paypal Checkout
it: Checkout PayPal

en: Paypal Style
it: Stile PayPal

en: Pen Color
it: Colore penna

en: Pen Width
it: Larghezza penna

en: Permissions Settings
it: Impostazioni permessi

en: Phone Number
it: Numero di telefono

en: Phone Number...
it: Numero di telefono...

en: Phone Number:
it: Numero di telefono:

en: Phone View
it: Vista telefono

en: Phone number can't be empty
it: Il numero di telefono non può essere vuoto

en: Phone:
it: Telefono:

en: Pick A Date
it: Scegli una data

en: Picture
it: Immagine

en: Picture Upload
it: Caricamento immagine

en: Pill
it: Pillola

en: Placeholder
it: Segnaposto

en: Placeholder Color
it: Colore placeholder

en: Placeholder is the text that appears inside the field before your user enters their own content. You can show or hide the field placeholder by toggling this option.
it: Il placeholder è il testo che appare all'interno del campo prima che l'utente inserisca il proprio contenuto. Puoi mostrare o nascondere il placeholder del campo attivando questa opzione.

en: Placeholder...
it: Segnaposto...

en: Places an admin-defined message below the form description, making your users aware that their field values are being saved before submission.
it: Posiziona un messaggio definito dall'amministratore sotto la descrizione del modulo, per informare gli utenti che i valori dei campi vengono salvati prima dell'invio.

en: Plan ID
it: ID piano

en: Plan Id
it: ID piano

en: Please Select a Date
it: Seleziona una data

en: Please add a submit button
it: Aggiungi un pulsante di invio

en: Please click on the available Captcha option for configuration.
it: Clicca sull'opzione Captcha disponibile per la configurazione.

en: Please click on the available payment gateway option for configuration.
it: Clicca sull'opzione del gateway di pagamento disponibile per la configurazione.

en: Please configure PDF settings first.
it: Configura prima le impostazioni PDF.

en: Please contact support for assistance at
it: Contatta l'assistenza per supporto a

en: Please enter API key and API secret
it: Inserisci la chiave API e il segreto API

en: Please fix the errors
it: Correggi gli errori

en: Please go to your form now and add a Mollie payment field.
it: Ora vai al tuo modulo e aggiungi un campo di pagamento Mollie.

en: Please go to your form now and add a PayPal payment field.
it: Ora vai al tuo modulo e aggiungi un campo di pagamento PayPal.

en: Please go to your form now and add a Razorpay payment field.
it: Ora vai al tuo modulo e aggiungi un campo di pagamento Razorpay.

en: Please go to your form now and add a Stripe payment field.
it: Ora vai al tuo modulo e aggiungi un campo di pagamento Stripe.

en: Please import a valid json.
it: Importa un JSON valido.

en: Please map mandatory fields
it: Mappa i campi obbligatori

en: Please re-check your Client ID & Secret
it: Ricontrolla il tuo ID cliente e il segreto

en: Please recheck your reCaptcha Configuration
it: Ricontrolla la tua configurazione reCaptcha

en: Please select a form from the Form List available in the Bit Form element settings.
it: Seleziona un modulo dall'elenco dei moduli disponibili nelle impostazioni dell'elemento Bit Form.

en: Please select a ticket owner
it: Per favore seleziona un proprietario del ticket

en: Please select file upload or signature field
it: Seleziona un campo di caricamento file o firma

en: Please select property you want to import with form
it: Seleziona la proprietà che vuoi importare con il modulo

en: Please setup your
it: Configura il tuo

en: Please setup your payment settings before using this template.
it: Configura le tue impostazioni di pagamento prima di utilizzare questo modello.

en: Please submit form with valid fields
it: Invia il modulo con campi validi

en: Please try to avoid any duplicate custom url, as it will conflict between the page and Bit Form.
it: Cerca di evitare URL personalizzati duplicati, poiché entreranno in conflitto tra la pagina e Bit Form.

en: Please update your PHP version is 7.4 or higher.
it: Aggiorna la tua versione PHP a 7.4 o superiore.

en: Please update your Pro Plugin to the latest version (
it: Aggiorna il tuo Plugin Pro all'ultima versione (

en: Please upgrade to the PRO plan to unlock all these awesome features.
it: Aggiorna al piano PRO per sbloccare tutte queste fantastiche funzionalità.

en: Please verify Cloudflare Turnstile Captcha
it: Verifica il Captcha Cloudflare Turnstile

en: Please verify hCaptcha
it: Verifica hCaptcha

en: Please verify reCAPTCHA
it: Verifica reCAPTCHA

en: Please wait while we migrate your data to V2
it: Attendi mentre migriamo i tuoi dati a V2

en: Please! Insatall Fluent CRM
it: Per favore! Installa Fluent CRM

en: Please! Insatall MailPoet
it: Per favore! Installa MailPoet

en: Please! Install MailPoet
it: Per favore! Installa MailPoet

en: Please, enter a valid URL
it: Inserisci un URL valido

en: Please, enter a valid email address
it: Inserisci un indirizzo email valido

en: Please, enter a valid phone number
it: Inserisci un numero di telefono valido

en: Please, enter only numbers
it: Inserisci solo numeri

en: Please, select no more than ${field.maximum} option(s)
it: Seleziona non più di ${field.maximum} opzione/i

en: Pod Fields
it: Campi Pod

en: Pod cann't be empty
it: Pod non può essere vuoto

en: Portal:
it: Portale:

en: Portals refresh failed Cause:
it: Aggiornamento portali fallito. Causa:

en: Portals refresh failed Cause: %s. please try again
it: Aggiornamento portali fallito. Causa: %s. Per favore riprova

en: Portals refresh failed. please try again
it: Aggiornamento portali fallito. Per favore riprova

en: Portals refreshed
it: Portali aggiornati

en: Portrait
it: Verticale

en: Position X
it: Posizione x

en: Position X (Units in millimeters)
it: Posizione X (Unità in millimetri)

en: Position Y
it: Posizione y

en: Position Y (Units in millimeters)
it: Posizione Y (Unità in millimetri)

en: Post Fields
it: Campi del post

en: Post Status
it: Stato del post

en: Post Status cann't be empty
it: Lo stato del post non può essere vuoto

en: Post Type
it: Tipo di post

en: Post Type Slug *
it: Slug del tipo di post *

en: Post Type cann't be empty
it: Il tipo di post non può essere vuoto

en: Postal Code:
it: Codice postale:

en: Posts of this type should be shown in the admin UI and is publicly queryable
it: I post di questo tipo dovrebbero essere mostrati nell'interfaccia di amministrazione ed essere pubblicamente interrogabili

en: Premium Feature
it: Funzionalità premium

en: Prevent Public View of Entries
it: Impedisci la visualizzazione pubblica delle voci

en: Prevent empty form submission
it: Impedisci l'invio di moduli vuoti

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview Data
it: Anteprima dati

en: Previous
it: Precedente

en: Previous Step
it: Passo precedente

en: Print Report
it: Stampa report

en: Printing...
it: Stampa in corso...

en: Priority
it: Priorità

en: Private Note
it: Nota privata

en: Process Button
it: Pulsante elabora

en: Product Name
it: Nome prodotto

en: Products refresh failed Cause:
it: Aggiornamento prodotti fallito. Causa:

en: Products refresh failed. please try again
it: Aggiornamento prodotti fallito. Per favore riprova

en: Products refreshed
it: Prodotti aggiornati

en: Professional & Easy To Use WordPress Form Builder
it: Form Builder WordPress professionale e facile da usare

en: Progress Indicator
it: Indicatore progresso

en: Project Group
it: Gruppo progetto

en: Project Groups refresh failed Cause: %s. please try again
it: Aggiornamento gruppi progetto fallito Causa: %s. riprova

en: Project Groups refresh failed. please try again
it: Aggiornamento gruppi progetto fallito. riprova

en: Project Groups refreshed
it: Gruppi progetto aggiornati

en: Project user
it: Utente progetto

en: Projects refresh failed Cause: %s. please try again
it: Aggiornamento progetti fallito. Causa: %s. Per favore riprova

en: Projects refresh failed. please try again
it: Aggiornamento progetti fallito. Per favore riprova

en: Projects refreshed
it: Progetti aggiornati

en: Public
it: Pubblico

en: Public Key can't be empty
it: La chiave pubblica non può essere vuota

en: Public Key...
it: Chiave pubblica...

en: Public Key:
it: Chiave pubblica:

en: Public Project
it: Progetto pubblico

en: Publicly Queryable
it: Pubblicamente interrogabile

en: Publish
it: Pubblica

en: Publishable key:
it: Chiave pubblicabile:

en: Queries can be performed on the front end as part of parse_request()
it: Le query possono essere eseguite sul front-end come parte di parse_request()

en: Query Param
it: Parametro query

en: Radio Button
it: Pulsante radio

en: Range
it: Intervallo

en: Rapidmail Fields
it: Campi Rapidmail

en: Rate us on WordPress
it: Valutaci su WordPress

en: Rating
it: Valutazione

en: Rating Icon
it: Icona valutazione

en: Rating Message on Hover
it: Messaggio valutazione al passaggio del mouse

en: Rating Message on Select
it: Messaggio valutazione alla selezione

en: Rating Position
it: Posizione valutazione

en: Razorpay Accounts
it: Account Razorpay

en: Razorpay Client ID is missing
it: ID cliente Razorpay mancante

en: Razorpay Dashboard
it: Dashboard Razorpay

en: Razorpay Dyanmic Amount Field is not Selected
it: Campo importo dinamico Razorpay non selezionato

en: Razorpay Fixed Amount is not valid
it: Importo fisso Razorpay non valido

en: Razorpay Integrations Video
it: Video integrazioni Razorpay

en: Razorpay Order ID Field is not Selected
it: Campo ID ordine Razorpay non selezionato

en: Razorpay Payment Field
it: Campo di pagamento Razorpay

en: Razorpay Settings
it: Impostazioni Razorpay

en: ReCaptcha validation failed.
it: Validazione ReCaptcha fallita.

en: Read More
it: Leggi di più

en: Read Only
it: Sola lettura

en: Read entries
it: Voci lette

en: Read-only
it: Sola lettura

en: Readonly
it: Sola lettura

en: Readonly feature allows you to set a field as read-only, meaning that users will not be able to edit the content of that field. You can toggle this option to enable or disable the setting.
it: La funzione di sola lettura ti permette di impostare un campo come di sola lettura, il che significa che gli utenti non saranno in grado di modificare il contenuto di quel campo. Puoi attivare questa opzione per abilitare o disabilitare l'impostazione.

en: Recipient Email
it: Email destinatario

en: Recipient List are required for rapidmail api
it: La lista dei destinatari è richiesta per l'API rapidmail

en: Recipient Name
it: Nome destinatario

en: Recipient:
it: Destinatario:

en: Recipients:
it: Destinatari:

en: Record Create
it: Creazione record

en: Record Create/Edit
it: Creazione/modifica record

en: Record Delete
it: Eliminazione record

en: Record Edit
it: Modifica record

en: Record Owner
it: Proprietario del record

en: Rectangle
it: Rettangolo

en: Redirect Link
it: Link di reindirizzamento

en: Redirect Page
it: Pagina di reindirizzamento

en: Redirect Page Url
it: URL pagina di reindirizzamento

en: Redirect Page:
it: Pagina di reindirizzamento:

en: Redirect URL
it: URL di reindirizzamento

en: Redirect page (already activated):
it: Pagina di reindirizzamento (già attivato):

en: Redirecting Home in
it: Reindirizzamento alla home in

en: Redirection url name cann't be empty
it: L'URL di reindirizzamento non può essere vuoto

en: RedirectionUrl:
it: URL di reindirizzamento:

en: Redo
it: Ripeti

en: Redo Button
it: Pulsante ripeti

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Refresh ACF fields
it: Aggiorna campi ACF

en: Refresh Activecapmaign Field
it: Aggiorna campo ActiveCampaign

en: Refresh Activecapmaign Tags
it: Aggiorna tag ActiveCampaign

en: Refresh Acumbamail Fields
it: Aggiorna campi Acumbamail

en: Refresh All oneDrive Folders
it: Aggiorna tutte le cartelle oneDrive

en: Refresh Analytics Table Headers
it: Aggiorna intestazioni tabella analytics

en: Refresh Analytics Workspaces
it: Aggiorna aree di lavoro analytics

en: Refresh Autonami Fields
it: Aggiorna campi Autonami

en: Refresh Autonami Lists And Tags
it: Aggiorna liste e tag Autonami

en: Refresh Bigin Modules
it: Aggiorna moduli bigin

en: Refresh Bigin Related Lists
it: Aggiorna liste correlate bigin

en: Refresh CRM Assignment Rules
it: Aggiorna regole di assegnazione CRM

en: Refresh CRM Layouts
it: Aggiorna layout CRM

en: Refresh CRM Modules
it: Aggiorna moduli CRM

en: Refresh CRM Owners
it: Aggiorna proprietari CRM

en: Refresh CRM Related Lists
it: Aggiorna liste correlate CRM

en: Refresh CRM Tags
it: Aggiorna tag CRM

en: Refresh Campaigns Contact Fields
it: Aggiorna campi contatto delle campagne

en: Refresh Campaigns Lists
it: Aggiorna liste di campagne

en: Refresh Creator Fields
it: Aggiorna campi creator

en: Refresh Desk Departments
it: Aggiorna dipartimenti desk

en: Refresh Desk Fields
it: Aggiorna campi desk

en: Refresh Desk Portals
it: Aggiorna portali desk

en: Refresh Fields
it: Aggiorna campi

en: Refresh Fluent CRM List
it: Aggiorna lista FluentCRM

en: Refresh Groundhogg Tags
it: Aggiorna tag groundhogg

en: Refresh Groups
it: Aggiorna gruppi

en: Refresh MailChimp Tags
it: Aggiorna tag MailChimp

en: Refresh MailPoet List
it: Aggiorna lista MailPoet

en: Refresh MarketingHub Contact Fields
it: Aggiorna campi contatto MarketingHub

en: Refresh MarketingHub Lists
it: Aggiorna liste MarketingHub

en: Refresh MetaBox List
it: Aggiorna lista MetaBox

en: Refresh Milestones
it: Aggiorna milestone

en: Refresh Owners
it: Aggiorna proprietari

en: Refresh Portal Users
it: Aggiorna utenti portale

en: Refresh Post Types
it: Aggiorna tipi di post

en: Refresh Project Groups
it: Aggiorna gruppi progetto

en: Refresh Projects
it: Aggiorna progetti

en: Refresh Projects Portals
it: Aggiorna portali progetti

en: Refresh SendFox List
it: Aggiorna lista SendFox

en: Refresh Sendinblue Lists
it: Aggiorna liste sendinblue

en: Refresh Sendinblue Templates
it: Aggiorna modelli sendinblue

en: Refresh Sign Templates
it: Aggiorna modelli di firma

en: Refresh Sub Folders
it: Aggiorna sottocartelle

en: Refresh Tags
it: Aggiorna tag

en: Refresh Task Layouts
it: Aggiorna layout attività

en: Refresh Telegram List
it: Aggiorna lista telegram

en: Refresh Template Details
it: Aggiorna dettagli modello

en: Refresh WorkDrive Team Folders
it: Aggiorna cartelle team WorkDrive

en: Refresh WorkDrive Teams
it: Aggiorna team WorkDrive

en: RegEx Pattern
it: Pattern RegEx

en: Regex Pattern
it: Pattern regex

en: Registration successfully done.
it: Registrazione completata con successo.

en: Reject Success Message
it: Messaggio di rifiuto riuscito

en: Rejection Success redirect page:
it: Pagina di reindirizzamento dopo rifiuto:

en: Related Info
it: Informazioni correlate

en: Related List #
it: Lista correlata #

en: Related List:
it: Lista correlata:

en: RelatedList is empty
it: RelatedList è vuoto

en: RelatedLists refresh failed Cause:
it: Aggiornamento liste correlate fallito. Causa:

en: RelatedLists refresh failed Cause: %s. please try again
it: Aggiornamento RelatedLists fallito Causa: %s. riprova

en: RelatedLists refresh failed. please try again
it: Aggiornamento liste correlate fallito. Per favore riprova

en: RelatedLists refreshed
it: Liste correlate aggiornate

en: Relative to Today (± Days)
it: Relativo a oggi (± giorni)

en: Remember,
it: Ricorda,

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove Button
it: Pulsante rimuovi

en: Repeat
it: Ripeti

en: Repeat-X
it: Ripeti-x

en: Repeat-Y
it: Ripeti-y

en: Repeater
it: Ripetitore

en: Replace Previous Options
it: Sostituisci opzioni precedenti

en: Reply To
it: Rispondi a

en: Reply-To Email Address
it: Indirizzo email di risposta

en: Repopulate form fields with previous partial entry
it: Ripopola i campi del modulo con la voce parziale precedente

en: Report preferrences saved successfully
it: Preferenze di report salvate con successo

en: Request parameter is empty
it: Il parametro di richiesta è vuoto

en: Requested parameter is empty
it: Il parametro richiesto è vuoto

en: Require user to be logged in for submit form
it: Richiedi all'utente di essere loggato per inviare il modulo

en: Required
it: Obbligatorio

en: Required Field
it: Campo obbligatorio

en: Required data not found.
it: Dati richiesti non trovati.

en: Reset Password Fields
it: Campi reimpostazione password

en: Reset Style
it: Reimposta stile

en: Response:
it: Risposta:

en: Responses
it: Risposte

en: Result is empty
it: Il risultato è vuoto

en: Retain comments for subsequent recurrences
it: Mantieni commenti per ricorrenze successive

en: Review us
it: Recensiscici

en: Right
it: Destra

en: Right Currency
it: Valuta a destra

en: Right Number
it: Numero a destra

en: Right to Left
it: Da destra a sinistra

en: Role
it: Ruolo

en: Round
it: Rotondo

en: Round to Closest Fraction Digits:
it: Arrotonda alle cifre decimali più vicine:

en: Round to Closest Integer:
it: Arrotonda all'intero più vicino:

en: Row Gap
it: Spazio riga

en: Row Selected
it: Riga selezionata

en: SID, Auth Token,From Number and mapping fields are required for rapidmail api
it: SID, Token di autenticazione, Numero mittente e campi di mappatura sono richiesti per l'API rapidmail

en: SMTP Authentication
it: Autenticazione SMTP

en: SMTP Host
it: Host SMTP

en: SMTP Password
it: Password SMTP

en: SMTP Port
it: Porta SMTP

en: SMTP Username
it: Nome utente SMTP

en: SMTP config saved successfully.
it: Configurazione SMTP salvata con successo.

en: SVG file is not valid
it: Il file SVG non è valido

en: Satisfied
it: Soddisfatto

en: Saturate
it: Saturazione

en: Saturation
it: Saturazione

en: Saturday
it: Sabato

en: Save
it: Salva

en: Save Changes
it: Salva modifiche

en: Save Draft
it: Salva bozza

en: Save Draft Button available in Pro version of Bit Form.
it: Il pulsante Salva bozza è disponibile nella versione Pro di Bit Form.

en: Save Step Progress
it: Salva avanzamento step

en: Save Template
it: Salva template

en: Save as Draft
it: Salva come bozza

en: Save draft only for logged in users
it: Salva bozza solo per utenti connessi

en: Save draft when user leaves the form page
it: Salva bozza quando l'utente lascia la pagina del modulo

en: Save only if email address or phone number is provided
it: Salva solo se viene fornito un indirizzo email o un numero di telefono

en: Saved successfully.
it: Salvato con successo.

en: Saving API key...
it: Salvataggio chiave API...

en: Saving Generel Settings...
it: Salvataggio impostazioni generali...

en: Saving Payment Setting...
it: Salvataggio impostazioni di pagamento...

en: Saving...
it: Salvataggio in corso...

en: Screen
it: Schermo

en: Search
it: Cerca

en: Search Box
it: Casella di ricerca

en: Search Clearable
it: Ricerca cancellabile

en: Search Clearable:
it: Ricerca cancellabile:

en: Search Placeholder
it: Segnaposto di ricerca

en: Search Placeholder Modify
it: Modifica placeholder di ricerca

en: Search Result
it: Risultato ricerca

en: Secret Key
it: Chiave segreta

en: Secret Key:
it: Chiave segreta:

en: Secret key cann't be empty
it: La chiave segreta non può essere vuota

en: Section
it: Sezione

en: See Demo
it: Vedi demo

en: Select
it: Seleziona

en: Select A Page:
it: Seleziona una pagina:

en: Select API
it: Seleziona API

en: Select Action
it: Seleziona azione

en: Select Actions
it: Seleziona azioni

en: Select Amount Field
it: Seleziona campo importo

en: Select Application
it: Seleziona applicazione

en: Select Assignment Rule
it: Seleziona regola di assegnazione

en: Select Attachment
it: Seleziona allegato

en: Select Audience List
it: Seleziona lista pubblico

en: Select Author
it: Seleziona autore

en: Select Chat List
it: Seleziona lista chat

en: Select Currency
it: Seleziona valuta

en: Select Date
it: Seleziona data

en: Select Date-Time
it: Seleziona data-ora

en: Select Department
it: Seleziona dipartimento

en: Select Email Field
it: Seleziona campo email

en: Select Email Template
it: Seleziona modello email

en: Select Event
it: Seleziona evento

en: Select Field
it: Seleziona campo

en: Select Fields
it: Seleziona campi

en: Select Fields for Report:
it: Seleziona campi per il report:

en: Select File Type
it: Seleziona tipo file

en: Select File Upload Fields
it: Seleziona campi di caricamento file

en: Select Flag
it: Seleziona flag

en: Select Fluent CRM list
it: Seleziona lista FluentCRM

en: Select Folder
it: Seleziona cartella

en: Select Form
it: Seleziona modulo

en: Select Form Field
it: Seleziona campo modulo

en: Select Forms
it: Seleziona moduli

en: Select Frequency
it: Seleziona frequenza

en: Select Group
it: Seleziona gruppo

en: Select Hooks to Call
it: Seleziona hook da chiamare

en: Select Integation
it: Seleziona integrazione

en: Select Layout
it: Seleziona layout

en: Select List
it: Seleziona lista

en: Select Locale
it: Seleziona locale

en: Select Message
it: Seleziona messaggio

en: Select Milestone
it: Seleziona milestone

en: Select Module
it: Seleziona modulo

en: Select Note Type
it: Seleziona tipo di nota

en: Select One
it: Seleziona uno

en: Select Order Id Field
it: Seleziona campo ID ordine

en: Select Owner
it: Seleziona proprietario

en: Select PDF Template
it: Seleziona modello PDF

en: Select Page
it: Seleziona pagina

en: Select Page To Redirect
it: Seleziona pagina per il reindirizzamento

en: Select Pipeline
it: Seleziona pipeline

en: Select Portal
it: Seleziona portale

en: Select Post Type
it: Seleziona tipo di post

en: Select Product
it: Seleziona prodotto

en: Select Project
it: Seleziona progetto

en: Select Recipients
it: Seleziona destinatari

en: Select Recurring Frequency
it: Seleziona frequenza ricorrente

en: Select Related Module
it: Seleziona modulo correlato

en: Select Reminder Type
it: Seleziona tipo di promemoria

en: Select Shipping Amount Field
it: Seleziona campo importo spedizione

en: Select Spreadsheet
it: Seleziona foglio di calcolo

en: Select Stage
it: Seleziona fase

en: Select Status
it: Seleziona stato

en: Select Table
it: Seleziona tabella

en: Select Task
it: Seleziona attività

en: Select Tasklist
it: Seleziona lista attività

en: Select Tasklist Flag
it: Seleziona flag lista attività

en: Select Team
it: Seleziona team

en: Select Template
it: Seleziona modello

en: Select Time
it: Seleziona ora

en: Select Transaction Mode (Live or Sandbox).
it: Seleziona la modalità di transazione (live o sandbox).

en: Select Type
it: Seleziona tipo

en: Select Type *
it: Seleziona tipo *

en: Select User Type
it: Seleziona tipo di utente

en: Select Version:
it: Seleziona versione:

en: Select Week
it: Seleziona settimana

en: Select Workbook
it: Seleziona cartella di lavoro

en: Select Worksheet
it: Seleziona foglio di lavoro

en: Select Workspace
it: Seleziona area di lavoro

en: Select a Bitform
it: Seleziona un bitform

en: Select a Form
it: Seleziona un modulo

en: Select a valid currency for the selected payment method types
it: Seleziona una valuta valida per i tipi di metodo di pagamento selezionati

en: Select an App
it: Seleziona un'app

en: Select at least ${field.minimum} option(s)
it: Seleziona almeno ${field.minimum} opzione/i

en: Select file upload fields
it: Seleziona campi di caricamento file

en: Select one of the defined WordPress post types Or custom post types for the post.
it: Seleziona uno dei tipi di post WordPress definiti o tipi di post personalizzati per il post.

en: Select tag
it: Seleziona tag

en: Select the status for the post. If published status is selected and the post date is in the future, it will automatically be changed to scheduled
it: Seleziona lo stato per il post. Se viene selezionato lo stato pubblicato e la data del post è nel futuro, verrà automaticamente modificato in programmato

en: Select the user to be assigned to the post.
it: Seleziona l'utente da assegnare al post.

en: Select type
it: Seleziona tipo

en: Selected Country Clearable
it: Paese selezionato cancellabile

en: Selected Currency Clearable
it: Valuta selezionata cancellabile

en: Selected Option Clearable:
it: Opzione selezionata cancellabile:

en: Selected Option Image
it: Immagine opzione selezionata

en: Selected User
it: Utente selezionato

en: Send
it: Invia

en: Send Activation Email
it: Invia email di attivazione

en: Send Email
it: Invia email

en: Send Notification Mail
it: Invia email di notifica

en: Send Test Mail
it: Invia email di test

en: Send entries to CRM approval list.
it: Invia voci alla lista di approvazione CRM.

en: Send entries to approval list in Zoho Bigin.
it: Invia voci alla lista di approvazione in Zoho Bigin.

en: Send entries to approval list in Zoho Recruit
it: Invia voci alla lista di approvazione in Zoho Recruit

en: SendFox Access Token
it: Token di accesso SendFox

en: SendFox Fields
it: Campi SendFox

en: SendFox List Fields
it: Campi lista SendFox

en: SendFox Unsubscribe Fields
it: Campi di disiscrizione SendFox

en: Sendinblue Fields
it: Campi Sendinblue

en: Sendinblue fields refresh failed. please try again
it: Aggiornamento dei campi Sendinblue fallito. Per favore riprova

en: Sendinblue fields refreshed
it: Campi Sendinblue aggiornati

en: Sending...
it: Invio in corso...

en: Sends the click details of AdWords Ads to Zoho CRM.
it: Invia i dettagli dei clic degli annunci AdWords a Zoho CRM.

en: Sepia
it: Seppia

en: Set Default Value
it: Imposta valore predefinito

en: Set a regular expression pattern that the input value should match for the field.
it: Imposta un modello di espressione regolare che il valore di input dovrebbe corrispondere per il campo.

en: Set maximum number to be selected for dropdown option
it: Imposta il numero massimo da selezionare per l'opzione a discesa

en: Set minimum number to be selected for dropdown option
it: Imposta il numero minimo da selezionare per l'opzione a discesa

en: Set owner of current record
it: Imposta proprietario del record corrente

en: Set to previous business day
it: Imposta al giorno lavorativo precedente

en: Setting
it: Impostazione

en: Setting details is empty
it: I dettagli delle impostazioni sono vuoti

en: Settings
it: Impostazioni

en: Shadow
it: Ombra

en: Shadow Color
it: Colore ombra

en: Shadow Style
it: Stile ombra

en: Shape
it: Forma

en: Share Settings
it: Impostazioni di condivisione

en: Share Table
it: Condividi tabella

en: Share Table with users pushed to Zoho Analytics.
it: Condividi tabella con gli utenti inseriti in Zoho Analytics.

en: Share Workbook
it: Condividi cartella di lavoro

en: Share via Direct URL
it: Condividi tramite URL diretto

en: Share via Direct URL (Conversational Form)
it: Condividi tramite URL diretto (modulo conversazionale)

en: Share with users: (optional)
it: Condividi con utenti: (opzionale)

en: Share workbook with users pushed to Zoho Sheet.
it: Condividi cartella di lavoro con utenti inviata a Zoho Sheet.

en: Shipping
it: Spedizione

en: Shipping Amount
it: Importo spedizione

en: Shipping Cost
it: Costo spedizione

en: Short Code
it: Shortcode

en: Shortcode patterns (Ex:
it: Modelli di shortcode (Es:

en: Show
it: Mostra

en: Show Asterisk Symbol
it: Mostra simbolo asterisco

en: Show Buttons
it: Mostra pulsanti

en: Show Error Message
it: Mostra messaggio di errore

en: Show File List
it: Mostra elenco file

en: Show File Preview
it: Mostra anteprima file

en: Show File Size
it: Mostra dimensione file

en: Show Header Icon
it: Mostra icona intestazione

en: Show Header Label
it: Mostra etichetta intestazione

en: Show Header Subtitle
it: Mostra sottotitolo intestazione

en: Show Integration Logs
it: Mostra log di integrazione

en: Show Less
it: Mostra meno

en: Show Max Size
it: Mostra dimensione massima

en: Show Maximum Size
it: Mostra dimensione massima

en: Show Percentage
it: Mostra percentuale

en: Show Progress Bar
it: Mostra barra di avanzamento

en: Show Rating Message On Selected
it: Mostra messaggio di valutazione su selezionato

en: Show Rating Message On hover
it: Mostra messaggio di valutazione al passaggio del mouse

en: Show Selected Flag Image
it: Mostra immagine bandiera selezionata

en: Show Selected Option Chip:
it: Mostra chip opzione selezionata:

en: Show Selected Option Image
it: Mostra immagine opzione selezionata

en: Show Step Header
it: Mostra intestazione step

en: Show UI
it: Mostra UI

en: Show in Menu
it: Mostra nel menu

en: Show in REST API
it: Mostra nell'API REST

en: Show the user a readable date (as per altFormat), but return something totally different to the server. <a href="https://flatpickr.js.org/options/#:~:text=Description-,altFormat,-String" target="_blank">Learn more</>
it: Mostra all'utente una data leggibile (come da altFormat), ma restituisci qualcosa di completamente diverso al server. <a href="https://flatpickr.js.org/options/#:~:text=Description-,altFormat,-String" target="_blank">Scopri di più</>

en: Show warning message below the form description
it: Mostra messaggio di avviso sotto la descrizione del modulo

en: Show watermark behind the page content
it: Mostra filigrana dietro il contenuto della pagina

en: Showing Icon/Image in option
it: Mostra icona/immagine nell'opzione

en: Showing Selected Option Image
it: Mostra immagine opzione selezionata

en: Signature
it: Firma

en: Signature Pad
it: Pad firma

en: Silver
it: Argento

en: Single
it: Singolo

en: Single Entry Details View
it: Visualizzazione dettagli singola voce

en: Single Entry View
it: Visualizzazione singola voce

en: Single Entry for each IP
it: Inserimento singolo per ogni IP

en: Singular Label *
it: Etichetta singolare *

en: Site Key
it: Chiave del sito

en: Size
it: Dimensione

en: Skip
it: Salta

en: Skip exist Contact
it: Salta contatto esistente

en: Skip if contact already exist in Autonami
it: Salta se il contatto esiste già in Autonami

en: Skip if contact already exist in FluentCRM
it: Salta se il contatto esiste già in FluentCRM

en: Slider
it: Cursore

en: Snackbar Message
it: Messaggio snackbar

en: Snippets
it: Frammenti

en: Solid
it: Solido

en: Some of the test fields are empty or an invalid email supplied
it: Alcuni campi di test sono vuoti o è stata fornita un'email non valida

en: Some servers block emails if "From Email" differs from the authenticated (login) email— use the same email to ensure delivery.
it: Alcuni server bloccano le email se “l'email del mittente” differisce dall'email autenticata (login) — usa la stessa email per garantire la consegna.

en: Something went wrong, Try again.
it: Qualcosa è andato storto, riprova.

en: Sorry
it: Spiacenti

en: Sorry! Your URL Is Invalid!!
it: Spiacenti! Il tuo URL non è valido!!

en: Sorry!! Entry limit exceeded
it: Spiacenti!! Limite di inserimenti superato

en: Sorry!! You have already submitted from this IP address
it: Spiacenti!! Hai già inviato da questo indirizzo IP

en: Sorry!! Your IP address is %s, Blocked from submitting the form
it: Spiacenti!! Il tuo indirizzo IP è %s, Bloccato dall'invio del modulo

en: Sorry, Error occured in saving form entry data
it: Spiacenti, si è verificato un errore nel salvare i dati della voce del modulo

en: Sorry, Error occured in updated form
it: Spiacenti, si è verificato un errore nell'aggiornamento del modulo

en: Sorry, Error occurred in saving form entry
it: Spiacenti, si è verificato un errore nel salvare la voce del modulo

en: Sorry, error occurred in logging form entry
it: Spiacenti, si è verificato un errore nella registrazione della voce del modulo

en: Sort Order
it: Ordinamento

en: Sort by
it: Ordina per

en: Space
it: Spazio

en: Space Between
it: Spazio tra

en: Spacer
it: Spaziatore

en: Spacing
it: Spaziatura

en: Specify item's minimum size (in pixels)
it: Specifica la dimensione minima dell'elemento (in pixel)

en: Specify the check position.
it: Specifica la posizione della spunta.

en: Specify the number of columns to display the options in. Leave blank to display the options as needed space.
it: Specifica il numero di colonne per visualizzare le opzioni. Lascia vuoto per visualizzare le opzioni secondo lo spazio necessario.

en: Split
it: Diviso

en: Spreadsheet refresh failed Cause: %s. please try again
it: Aggiornamento del foglio di calcolo fallito. Causa: %s. Per favore riprova

en: Spreadsheet refresh failed. please try again
it: Aggiornamento del foglio di calcolo fallito. Per favore riprova

en: Spreadsheet refreshed
it: Foglio di calcolo aggiornato

en: Spreadsheets:
it: Fogli di calcolo:

en: Stage:
it: Fase:

en: Standalone
it: Autonomo

en: Start Time
it: Ora di inizio

en: Start With
it: Inizia con

en: State:
it: Stato:

en: Static
it: Statico

en: Static Password
it: Password statica

en: Status
it: Stato

en: Step Header Switchable
it: Intestazione step commutabile

en: Step Label
it: Etichetta passo

en: Step Settings
it: Impostazioni passo

en: Step Subtitle
it: Sottotitolo passo

en: Step-
it: Passo-

en: Step:
it: Passo:

en: Stripe Developer Dashboard
it: Dashboard sviluppatore Stripe

en: Stripe Dyanmic Amount Field is not Selected
it: Campo importo dinamico Stripe non selezionato

en: Stripe Dynamic Amount Field is not Selected
it: Campo importo dinamico Stripe non selezionato

en: Stripe Fixed Amount is not valid
it: Importo fisso Stripe non valido

en: Stripe Integrations Video
it: Video integrazioni Stripe

en: Stripe Minimum Amount is
it: L'importo minimo di Stripe è

en: Stripe Payment Field
it: Campo di pagamento Stripe

en: Stripe Settings
it: Impostazioni Stripe

en: Stripe provide a variety of themes for the payment form. You can choose the theme that best suits theme your payment form. <a target="_blank" href="https://stripe.com/docs/elements/appearance-api">Learn more</a>
it: Stripe offre una varietà di temi per il modulo di pagamento. Puoi scegliere il tema che meglio si adatta al tuo modulo di pagamento. <a target="_blank" href="https://stripe.com/docs/elements/appearance-api">Scopri di più</a>

en: Stripe provide minimum or maximum amount for different payment method type and currency. <a target='_blank' href='https://stripe.com/docs/currencies#minimum-and-maximum-charge-amounts'>learn more</a>
it: Stripe fornisce importi minimi o massimi per diversi tipi di metodi di pagamento e valute. <a target='_blank' href='https://stripe.com/docs/currencies#minimum-and-maximum-charge-amounts'>Scopri di più</a>

en: Stripe publishable key is missing
it: Chiave pubblicabile Stripe mancante

en: Style
it: Stile

en: Sub Folders refresh failed. please try again
it: Aggiornamento sottocartelle fallito. Per favore riprova

en: Sub Folders refreshed
it: Sottocartelle aggiornate

en: Sub Title
it: Sottotitolo

en: Subject:
it: Oggetto:

en: Submit button cannot be removed
it: Il pulsante di invio non può essere rimosso

en: Subscription
it: Abbonamento

en: Subscription:
it: Abbonamento:

en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: Subtitle is an optional description that appears under the Field Label. You can show or hide the field subtitle by toggling this option.
it: Il sottotitolo è una descrizione opzionale che appare sotto l'etichetta del campo. Puoi mostrare o nascondere il sottotitolo del campo attivando questa opzione.

en: Subtitle:
it: Sottotitolo:

en: Success Message
it: Messaggio di successo

en: Success Message:
it: Messaggio di successo:

en: Success Messages
it: Messaggi di successo

en: Success redirect Page:
it: Pagina di reindirizzamento dopo successo:

en: Success/Error Messages
it: Messaggi di successo/errore

en: Successfully Integrated
it: Integrazione riuscita

en: Suggestion
it: Suggerimento

en: Suggestions
it: Suggerimenti

en: Suggestions allows you to add a custom suggestion list that will display suggestions as the user types in the input field.
it: I suggerimenti ti permettono di aggiungere un elenco personalizzato di suggerimenti che verranno visualizzati mentre l'utente digita nel campo di input.

en: Sunday
it: Domenica

en: Support
it: Supporto

en: Supported Arithmetic Operators: ( +, -, *, / ) and Supported Relational Operators: ( =, !=, <, >, <=, >=, LIKE, NOT LIKE, IN, NOT IN, BETWEEN )
it: Operatori aritmetici supportati: ( +, -, *, / ) e operatori relazionali supportati: ( =, !=, <, >, <=, >=, LIKE, NOT LIKE, IN, NOT IN, BETWEEN )

en: Symbol Position:
it: Posizione simbolo:

en: Table
it: Tabella

en: Table Caption
it: Didascalia tabella

en: Table Deleted Successfully
it: Tabella eliminata con successo

en: Table Even Row
it: Riga pari tabella

en: Table Headers refresh failed. please try again
it: Aggiornamento intestazioni tabella fallito. Per favore riprova

en: Table Headers refreshed
it: Intestazioni tabella aggiornate

en: Table Odd Row
it: Riga dispari tabella

en: Table Rows
it: Righe tabella

en: Table Wrapper
it: Contenitore tabella

en: Table:
it: Tabella:

en: Tables refresh failed. please try again
it: Aggiornamento tabelle fallito. Per favore riprova

en: Tables refreshed
it: Tabelle aggiornate

en: Tablet View
it: Vista tablet

en: Tag Name
it: Nome tag

en: Tag Records
it: Tag record

en: Tag is empty
it: Il tag è vuoto

en: Tags
it: Tag

en: Tags Refreshed
it: Tag aggiornati

en: Tags refresh failed Cause:
it: Aggiornamento tag fallito. Causa:

en: Tags refresh failed Cause: %s. please try again
it: Aggiornamento tag fallito Causa: %s. riprova

en: Tags refresh failed. please try again
it: Aggiornamento tag fallito. Per favore riprova

en: Tags refreshed
it: Tag aggiornati

en: Tags:
it: Tag:

en: Task Layout
it: Layout attività

en: Task Layouts refresh failed Cause: %s. please try again
it: Aggiornamento layout attività fallito Causa: %s. riprova

en: Task Layouts refresh failed. please try again
it: Aggiornamento layout attività fallito. riprova

en: Task Layouts refreshed
it: Layout attività aggiornati

en: Task:
it: Attività:

en: Tasklist Flag:
it: Flag lista attività:

en: Tasklist:
it: Lista attività:

en: Tasklists refresh failed Cause: %s. please try again
it: Aggiornamento liste attività fallito. Causa: %s. Per favore riprova

en: Tasklists refresh failed. please try again
it: Aggiornamento liste attività fallito. Per favore riprova

en: Tasklists refreshed
it: Liste attività aggiornate

en: Tasks refresh failed Cause: %s. please try again
it: Aggiornamento attività fallito Causa: %s. riprova

en: Tasks refresh failed. please try again
it: Aggiornamento attività fallito. riprova

en: Tasks refreshed
it: Attività aggiornate

en: Tax (%)
it: Tassa (%)

en: Tax Amount Type
it: Tipo importo tassa

en: Teams refresh failed Cause: %s. please try again
it: Aggiornamento team fallito Causa: %s. riprova

en: Teams refresh failed. please try again
it: Aggiornamento team fallito. riprova

en: Teams refreshed
it: Team aggiornati

en: Template Details refresh failed Cause: %s. please try again
it: Aggiornamento dettagli modello fallito Causa: %s. riprova

en: Template Details refresh failed. please try again
it: Aggiornamento dettagli modello fallito. riprova

en: Template Details refreshed
it: Dettagli modello aggiornati

en: Template Name
it: Nome del modello

en: Template Name:
it: Nome template:

en: Template name cann't be empty
it: Il nome del modello non può essere vuoto

en: Template not found, by this name:
it: Modello non trovato con questo nome:

en: Template:
it: Modello:

en: Templates failed. please try again
it: Modelli falliti. Per favore riprova

en: Templates refresh failed Cause: %s. please try again
it: Aggiornamento modelli fallito. Causa: %s. Per favore riprova

en: Templates refresh failed. please try again
it: Aggiornamento modelli fallito. riprova

en: Templates refreshed
it: Modelli aggiornati

en: Templates:
it: Modelli:

en: Temporary file not accessible
it: File temporaneo non accessibile

en: Terrible
it: Terribile

en: Test Webhook
it: Testa webhook

en: Text
it: Testo

en: Text Align
it: Allineamento testo

en: Text Color
it: Colore testo

en: Thank you for installing Bit Form.
it: Grazie per aver installato Bit Form.

en: Thank you for using our product! We're sorry,
it: Grazie per utilizzare il nostro prodotto! Ci dispiace,

en: The hide field feature allows you to hide the field from the user on the form. You can toggle this option to show or hide the field.
it: La funzione nascondi campo ti permette di nascondere il campo all'utente nel modulo. Puoi attivare questa opzione per mostrare o nascondere il campo.

en: The record is updated if it already exists else it is inserted as a new record.
it: Il record viene aggiornato se esiste già, altrimenti viene inserito come nuovo record.

en: The reverse button feature allows to reverse the clear and undo button. You can toggle this option to reverse clear and undo button.
it: La funzione inverti pulsante permette di invertire i pulsanti cancella e annulla. Puoi attivare questa opzione per invertire i pulsanti cancella e annulla.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
it: Il file caricato supera la direttiva MAX_FILE_SIZE specificata nel modulo HTML.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
it: Il file caricato supera la direttiva upload_max_filesize in php.ini.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
it: Il file è stato caricato solo parzialmente.

en: The webhook, email notification & integrations will trigger after the responder confirms their Opt-In.
it: Il webhook, la notifica email e le integrazioni si attiveranno dopo che il rispondente conferma il proprio opt-in.

en: Theme
it: Tema

en: Theme Color:
it: Colore tema:

en: Theme settings
it: Impostazioni tema

en: Then click on the
it: Poi clicca sul pulsante

en: Then get the secret key. Go to the Profile → Settings and click the secret tab. You will find secret list or Generate New Secret.
it: Poi ottieni la chiave segreta. Vai su Profilo → Impostazioni e clicca sulla scheda segreta. Troverai l'elenco dei segreti o Genera nuovo segreto.

en: There is more than one paypal field in your form. please select the style icon
it: C'è più di un campo PayPal nel tuo modulo. Seleziona l'icona dello stile

en: There is no paypal field in your form.
it: Non c'è alcun campo PayPal nel tuo modulo.

en: There may have been a problem during auto-migrating your Bit Forms from V1 to V2.
it: Potrebbe esserci stato un problema durante la migrazione automatica dei tuoi Bit Forms da V1 a V2.

en: This Requested account has been rejected successfully.
it: Questa richiesta di account è stata rifiutata con successo.

en: This action is required.
it: Questa azione è obbligatoria.

en: This allows browser to display an appropriate virtual keyboard if needed. <a target='_blank' href='https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Global_attributes/inputmode'>Learn more</a>
it: Questo permette al browser di visualizzare una tastiera virtuale appropriata se necessario. <a target='_blank' href='https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Global_attributes/inputmode'>Scopri di più</a>

en: This allows to make the field mandatory for users to fill out before submitting the form. You can toggle this option to use or disable the required.
it: Questo permette di rendere il campo obbligatorio per gli utenti da compilare prima di inviare il modulo. Puoi attivare questa opzione per utilizzare o disabilitare l'obbligatorietà.

en: This allows to show the header icon. You can toggle this option to show or hide the header icon.
it: Questo permette di mostrare l'icona dell'intestazione. Puoi attivare questa opzione per mostrare o nascondere l'icona dell'intestazione.

en: This allows to show the rating message on hover. You can toggle this option to show or hide the rating message on hover.
it: Questo permette di mostrare il messaggio di valutazione al passaggio del mouse. Puoi attivare questa opzione per mostrare o nascondere il messaggio di valutazione al passaggio del mouse.

en: This allows to show the rating message on rating selected. You can toggle this option to show or hide the rating message on rating selected.
it: Questo permette di mostrare il messaggio di valutazione quando la valutazione è selezionata. Puoi attivare questa opzione per mostrare o nascondere il messaggio di valutazione quando la valutazione è selezionata.

en: This allows to show the stem button settings. You can toggle this option to show or hide the stem button settings.
it: Questo permette di mostrare le impostazioni del pulsante step. Puoi attivare questa opzione per mostrare o nascondere le impostazioni del pulsante step.

en: This allows to show the step label. You can toggle this option to show or hide the step label.
it: Questo permette di mostrare l'etichetta dello step. Puoi attivare questa opzione per mostrare o nascondere l'etichetta dello step.

en: This allows to show the step subtitle. You can toggle this option to show or hide the step subtitle.
it: Questo permette di mostrare il sottotitolo dello step. Puoi attivare questa opzione per mostrare o nascondere il sottotitolo dello step.

en: This field is required
it: Questo campo è obbligatorio

en: This file type is not allowed
it: Questo tipo di file non è consentito

en: This global settings will be set as the default for any new PDF attachment generated from your forms.
it: Queste impostazioni globali saranno impostate come predefinite per qualsiasi nuovo allegato PDF generato dai tuoi moduli.

en: This may take a few minutes...
it: Questo potrebbe richiedere alcuni minuti...

en: This show the post type in the admin menu and where to show that menu
it: Questo mostra il tipo di post nel menu di amministrazione e dove mostrare quel menu

en: This show the post type in the admin menu and where to show that menu.
it: Questo mostra il tipo di post nel menu di amministrazione e dove mostrare quel menu.

en: This type should be shown in the admin UI and is publicly queryable
it: Questo tipo dovrebbe essere mostrato nell'interfaccia di amministrazione ed è pubblicamente interrogabile

en: This username or email is already registered. Please, use another.
it: Questo nome utente o email è già registrato. Utilizzane un altro.

en: This value is already taken. Please, choose a different one.
it: Questo valore è già stato utilizzato. Scegline uno diverso.

en: This will allow the specific IP address to submit the form.
it: Questo consentirà all'indirizzo IP specifico di inviare il modulo.

en: This will block the specific IP address from submitting the form.
it: Questo bloccherà l'indirizzo IP specifico dall'invio del modulo.

en: This will disable storing the user entry in the database.
it: Questo disabiliterà l'archiviazione dell'inserimento utente nel database.

en: This will enable Google Ads conversion tracking.
it: Questo abiliterà il tracciamento delle conversioni di Google Ads.

en: This will enable reCAPTCHA v3.
it: Questo abiliterà reCAPTCHA v3.

en: This will limit the number of entries.
it: Questo limiterà il numero di inserimenti.

en: This will prevent empty form submission.
it: Questo impedirà l'invio di moduli vuoti.

en: This will validate the field when the user leaves the field.
it: Questo convaliderà il campo quando l'utente lo abbandona.

en: Thursday
it: Giovedì

en: Ticket Owner
it: Proprietario ticket

en: Till Today
it: Fino a oggi

en: Till Yesterday
it: Fino a ieri

en: Time
it: Ora

en: Time:
it: Ora:

en: Timeline
it: Cronologia

en: Title
it: Titolo

en: To
it: A

en: To Get API token, Please Visit
it: Per ottenere il token API, visita

en: To Get Access Code, Please Visit
it: Per ottenere il codice di accesso, visita

en: To Get Api Key & Secret, Please Visit
it: Per ottenere la chiave API e il segreto, visita

en: To Get Auth token, Please Visit
it: Per ottenere il token di autenticazione, visita

en: To Get Client Auth token, Please Visit
it: Per ottenere il token di autenticazione del cliente, visita

en: To Get Client Id & Secret, Please Visit
it: Per ottenere Client Id e Secret, visita

en: To get API , Please Visit
it: Per ottenere l'API, visita

en: To get API Key & Secret, Please Visit
it: Per ottenere la chiave API e il segreto, visita

en: To get API Key, Please Visit
it: Per ottenere la chiave API, visita

en: To get API key, Please Visit
it: Per ottenere la chiave API, visita

en: To get API, Please Visit
it: Per ottenere l'API, visita

en: To get Account SID and Auth Token , Please Visit
it: Per ottenere SID Account e Token di autenticazione, visita

en: To get Client ID & Secret, Please Visit
it: Per ottenere ID cliente e segreto, visita

en: To get Client ID and SECRET , Please Visit
it: Per ottenere l'ID cliente e il SEGRETO, visita

en: To get Client ID and SECRET , Please Visit Google API Console
it: Per ottenere ID cliente e SECRET, visita la Console API Google

en: To get Customer ID , Please Visit
it: Per ottenere l'ID cliente, visita

en: To get Publishable key & Secret key, Please Visit
it: Per ottenere la chiave pubblicabile e la chiave segreta, visita

en: To get Site Key and SECRET , Please Visit
it: Per ottenere la Chiave del sito e la SEGRETA, visita

en: To get Site Key and Secret, Please Visit
it: Per ottenere la Chiave del sito e la Segreta, visita

en: To get Username and Password , Please Visit
it: Per ottenere Nome utente e Password, visita

en: To got Webhook , Please Visit
it: Per ottenere il Webhook, visita

en: To show this post type data in the WP REST API
it: Per mostrare i dati di questo tipo di post nell'API REST di WP

en: To use Arabic, Chinese, Japanese and Korean languages, you need to install additional fonts! Please navigate to the
it: Per utilizzare le lingue arabo, cinese, giapponese e coreano, devi installare font aggiuntivi! Naviga alla scheda

en: To:
it: A:

en: Today
it: Oggi

en: Token expired
it: Token scaduto

en: Token verification failed
it: Verifica del token fallita

en: Tomorrow
it: Domani

en: Total Entries:
it: Voci totali:

en: Total File size is too large
it: La dimensione totale del file è troppo grande

en: Total Maximum Size
it: Dimensione massima totale

en: Total Paid
it: Totale pagato

en: Trailing Icon
it: Icona finale

en: Transaction ID
it: ID transazione

en: Transaction Mode:
it: Modalità transazione:

en: Transition
it: Transizione

en: Transparant
it: Trasparente

en: Transparent
it: Trasparente

en: Trigger Assignment Rules in Zoho CRM.
it: Attiva regole di assegnazione in Zoho CRM.

en: Trigger CRM Blueprint
it: Attiva blueprint CRM

en: Trigger CRM workflows
it: Attiva workflow CRM

en: Trigger workflows in Zoho Bigin.
it: Attiva flussi di lavoro in Zoho Bigin.

en: Trigger workflows in Zoho Recruit.
it: Attiva flussi di lavoro in Zoho Recruit.

en: Try Demo
it: Prova demo

en: Try our free webhook test website:
it: Prova il nostro sito web gratuito per testare i webhook:

en: Tuesday
it: Martedì

en: Turnstile is a free service that protects your website from spam and abuse.
it: Turnstile è un servizio gratuito che protegge il tuo sito web da spam e abusi.

en: Twilio Console
it: Console Twilio

en: Twilio Fields
it: Campi Twilio

en: Type
it: Tipo

en: Type of Encryption
it: Tipo di crittografia

en: Type:
it: Tipo:

en: UNLIMITED
it: ILLIMITATO

en: Unchecked Value
it: Valore non selezionato

en: Unconfirmed entries
it: Voci non confermate

en: Undo
it: Annulla

en: Undo Button
it: Pulsante annulla

en: Unique Entry
it: Voce unica

en: Unique Entry Value
it: Valore voce unico

en: Unique User
it: Utente unico

en: Unknown upload error
it: Errore di caricamento sconosciuto

en: Unread entries
it: Voci non lette

en: Unsplash Images
it: Immagini Unsplash

en: Untrusted upload source
it: Fonte di caricamento non attendibile

en: Update
it: Aggiorna

en: Update ActiveCampaign
it: Aggiorna ActiveCampaign

en: Update Mail Chimp
it: Aggiorna Mailchimp

en: Update MailPoet
it: Aggiorna MailPoet

en: Update Post Type
it: Aggiorna tipo di post

en: Update Preferance
it: Preferenza di aggiornamento

en: Update Record
it: Aggiorna record

en: Update Responses with ActiveCampaign existing email?
it: Aggiornare le risposte con l'email esistente di ActiveCampaign?

en: Update Responses with Google Sheet?
it: Aggiornare le risposte con Google Sheet?

en: Update Responses with MailChimp exist Aduience?
it: Aggiornare le risposte con il pubblico esistente di MailChimp?

en: Update Responses with MailerLite exist Subscriber?
it: Aggiornare le risposte con l'iscritto esistente di MailerLite?

en: Update Responses with Mailpoet exist Subscriber?
it: Aggiornare le risposte con l'iscritto esistente di Mailpoet?

en: Update Responses with Sendinblue existing email?
it: Aggiornare le risposte con l'email esistente di Sendinblue?

en: Update Row
it: Aggiorna riga

en: Update Sendinblue
it: Aggiorna sendinblue

en: Update Subscriber
it: Aggiorna iscritto

en: Update Template
it: Aggiorna template

en: Update google Sheet
it: Aggiorna Google Sheet

en: Updated
it: Aggiornato

en: Updating...
it: Aggiornamento in corso...

en: Upgrade now
it: Aggiorna ora

en: Upgrade to Pro
it: Passa alla versione pro

en: Upload
it: Carica

en: Upload Button Text:
it: Testo pulsante di caricamento:

en: Upload Files
it: Carica file

en: Upload Photo
it: Carica foto

en: Upload failed
it: Caricamento fallito

en: Upload on select
it: Carica alla selezione

en: Upsert Preferance
it: Preferenza upsert

en: Upsert Record
it: Upsert record

en: Upsert Records
it: Upsert record

en: Upsert Using
it: Upsert usando

en: Usage Reporting Opt In.
it: Opt-in per la segnalazione di utilizzo.

en: Use Post Taxonomy Fields
it: Usa campi tassonomia post

en: Use Template
it: Usa modello

en: User
it: Utente

en: User Approval  Method:
it: Metodo di approvazione utente:

en: User Email Notification
it: Notifica email utente

en: User Fields
it: Campi utente

en: User Meta Field Mappping
it: Mappatura dei campi meta utente

en: User Name:
it: Nome utente:

en: User Type:
it: Tipo di utente:

en: User Unique
it: Utente unico

en: User name...
it: Nome utente...

en: Username
it: Nome utente

en: Username can't be empty
it: Il nome utente non può essere vuoto

en: Users
it: Utenti

en: Users Refreshed
it: Utenti aggiornati

en: Users refresh failed Cause:
it: Aggiornamento utenti fallito. Causa:

en: Users refresh failed Cause: %s. please try again
it: Aggiornamento utenti fallito Causa: %s. riprova

en: Users refresh failed. please try again
it: Aggiornamento utenti fallito. Per favore riprova

en: Users refreshed
it: Utenti aggiornati

en: Validate form input on focus lost
it: Convalida l'input del modulo quando si perde il focus

en: Validate on Step Change
it: Convalida al cambio di step

en: Validation Error/Invalid Message
it: Messaggio di errore/non valido

en: Validations
it: Validazioni

en: Value
it: Valore

en: Value :
it: Valore:

en: Value Format
it: Formato valore

en: Value Format Option
it: Opzione formato valore

en: Value Format Options
it: Opzioni formato valore

en: Vertical
it: Verticale

en: Video/Pdf Preview
it: Anteprima video/pdf

en: View Analytics Report
it: Visualizza report analitico

en: View Button
it: Pulsante visualizza

en: View Format
it: Formato visualizzazione

en: View List
it: Elenco viste

en: View Name
it: Nome vista

en: View Repeater Data
it: Visualizza dati ripetitore

en: Views
it: Visualizzazioni

en: Visibility Mode
it: Modalità visibilità

en: Visible
it: Visibile

en: WP Auth
it: Autenticazione WP

en: WP Authentication
it: Autenticazione WP

en: WP User Role
it: Ruolo utente WP

en: Watermark
it: Filigrana

en: Watermark Image
it: Immagine filigrana

en: Watermark Text
it: Testo filigrana

en: We have e-mailed your password reset link!
it: Abbiamo inviato via email il link per reimpostare la password!

en: Web Hook
it: Web hook

en: Webhook tests failed. please try again
it: Test webhook falliti. Per favore riprova

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Week
it: Settimana

en: Weekley
it: Settimanale

en: Welcome to Bit Form
it: Benvenuto in bit form

en: Welcome to Bit Form Views (Beta)
it: Benvenuto nelle viste di bit form (beta)

en: What we collect?
it: Cosa raccogliamo?

en: What's New
it: Novità

en: What's New?
it: Novità?

en: When the login, forgot password or reset password any of these feature enabled in the form, the entries will not be saved in the WP database.
it: Quando il login, la password dimenticata o il ripristino della password sono abilitati nel modulo, le voci non verranno salvate nel database WP.

en: When to save:
it: Quando salvare:

en: Whether or not to generate a default UI for managing this post type
it: Se generare o meno un'interfaccia utente predefinita per gestire questo tipo di post

en: White
it: Bianco

en: Width
it: Larghezza

en: With Condition
it: Con condizione

en: WooCommerce Fields
it: Campi WooCommerce

en: WooCommerce must be activated!
it: WooCommerce deve essere attivato!

en: Workbook:
it: Cartella di lavoro:

en: Workbooks refresh failed Cause: %s. please try again
it: Aggiornamento cartelle di lavoro fallito Causa: %s. riprova

en: Workbooks refresh failed. please try again
it: Aggiornamento cartelle di lavoro fallito. riprova

en: Workbooks refreshed
it: Cartelle di lavoro aggiornate

en: Workflow
it: Flusso di lavoro

en: Worksheet Headers refresh failed. please try again
it: Aggiornamento delle intestazioni del foglio di lavoro fallito. Per favore riprova

en: Worksheet Headers refreshed
it: Intestazioni del foglio di lavoro aggiornate

en: Worksheets refresh failed. please try again
it: Aggiornamento dei fogli di lavoro fallito. Per favore riprova

en: Worksheets refreshed
it: Fogli di lavoro aggiornati

en: Workspace:
it: Area di lavoro:

en: Workspaces refresh failed Cause:
it: Aggiornamento aree di lavoro fallito. Causa:

en: Workspaces refresh failed. please try again
it: Aggiornamento aree di lavoro fallito. Per favore riprova

en: Workspaces refreshed
it: Aree di lavoro aggiornate

en: Writeable
it: Scrivibile

en: Yearly
it: Annuale

en: Yes
it: Sì

en: Yesterday
it: Ieri

en: You are allowed to add maximum 2 workflows
it: Puoi aggiungere al massimo 2 flussi di lavoro

en: You are already logged in
it: Hai già effettuato l'accesso

en: You can add or remove Clear button form Signature Field. You can toggle this option to add or remove the Clear button.
it: Puoi aggiungere o rimuovere il pulsante Cancella dal campo Firma. Puoi attivare questa opzione per aggiungere o rimuovere il pulsante Cancella.

en: You can add or remove Undo button form Signature Field. You can toggle this option to add or remove the Undo button.
it: Puoi aggiungere o rimuovere il pulsante Annulla dal campo Firma. Puoi attivare questa opzione per aggiungere o rimuovere il pulsante Annulla.

en: You can use either ReCaptcha-V2 or ReCaptcha-V3 in a form. to use ReCaptcha-V2 disable the ReCaptcha-V3 from the Form Settings.
it: Puoi utilizzare ReCaptcha-V2 o ReCaptcha-V3 in un modulo. Per utilizzare ReCaptcha-V2 disabilita ReCaptcha-V3 dalle Impostazioni modulo.

en: You cannot add
it: Non puoi aggiungere

en: You cannot add more than one
it: Non puoi aggiungere più di uno

en: You have been successfully logged in.
it: Hai effettuato l'accesso con successo.

en: You must be logged in.
it: Devi essere loggato.

en: You will then see the site key and secret key. Copy both keys and back to Bit form Google reCaptcha Settings to paste them into the corresponding
it: Vedrai quindi la chiave del sito e la chiave segreta. Copia entrambe le chiavi e torna alle impostazioni di Google reCaptcha di Bit form per incollarle nei campi corrispondenti

en: You will then see the site key and secret key. Copy both keys and back to Bit form Turnstile Settings to paste them into the corresponding
it: Vedrai quindi la chiave del sito e la chiave segreta. Copia entrambe le chiavi e torna alle impostazioni Turnstile di Bit form per incollarle nei campi corrispondenti

en: You will then see the site. Copy
it: Vedrai quindi il sito. Copia

en: YouTube Video
it: video su YouTube

en: YouTube channel
it: Canale YouTube

en: Your Domain Name:
it: Il tuo nome di dominio:

en: Your Zoho Creator screen name...
it: Il tuo nome utente di Zoho Creator...

en: Your account has been activated successfully.&nbsp;You can now login.
it: Il tuo account è stato attivato con successo.&nbsp;Ora puoi accedere.

en: Your account has been rejected.
it: Il tuo account è stato rifiutato.

en: Your account is already activated!
it: Il tuo account è già attivato!

en: Your account is pending for admin approval.
it: Il tuo account è in attesa di approvazione da parte dell'amministratore.

en: Your account is pending for admin approval. Please wait for admin approval.
it: Il tuo account è in attesa di approvazione da parte dell'amministratore. Attendi l'approvazione dell'amministratore.

en: Zoho API Console
it: Console API di Zoho

en: Zoho Analytics Owner Email:
it: Email proprietario Zoho analytics:

en: Zoho Creator Criteria Guide
it: Guida ai criteri di Zoho Creator

en: Zoho Fields
it: Campi Zoho

en: Zoho didn't provide column names for this table
it: Zoho non ha fornito i nomi delle colonne per questa tabella

en: Zoho didn't provide fields names for this list
it: Zoho non ha fornito i nomi dei campi per questa lista

en: and
it: e

en: and back to Bit form hCaptcha Settings to paste in Site Key fields.
it: e torna alle impostazioni hCaptcha di Bit form per incollare nei campi Chiave del sito.

en: and find the API Key section.
it: e trova la sezione Chiave API.

en: and find the API section.
it: e trova la sezione API.

en: and watch
it: e guarda il

en: api key field is required for hubspot api
it: il campo chiave API è richiesto per l'API hubspot

en: button to apply the settings.
it: per applicare le impostazioni.

en: button to save the settings.
it: per salvare le impostazioni.

en: by default, it is set as private project.
it: Per impostazione predefinita, è impostato come progetto privato.

en: cpt type update successfully, refresh your window
it: Tipo cpt aggiornato con successo, aggiorna la finestra

en: create a new milestone
it: crea una nuova milestone

en: create a new project
it: crea un nuovo progetto

en: create a new task
it: crea una nuova attività

en: create a new tasklist
it: crea una nuova lista attività

en: create new note
it: crea nuova nota

en: created at:
it: creato il:

en: documentation
it: documentazione

en: e.g. 123
it: es. 123

en: e.g. John Doe
it: es. Mario Rossi

en: example@mail.com
it: esempio@mail.com

en: field above (you can use Sandbox or Live mode).
it: qui sopra (puoi usare la modalità Sandbox o Live).

en: field above (you can use test API key for testing purposes).
it: qui sopra (puoi usare la chiave API di test per scopi di test).

en: field above.
it: qui sopra.

en: fields.
it: .

en: flag is required
it: Il flag è obbligatorio

en: for Wordpress
it: per Wordpress

en: from PayPal Dashboard and paste it in the Bit Form
it: dalla Dashboard PayPal e incollalo nel campo di Bit Form

en: from Razorpay API Dashboard and paste it in the Bit Form
it: dalla Dashboard API di Razorpay e incollala nel campo di Bit Form

en: from Stripe API Dashboard and paste it in the Bit Form
it: dalla Dashboard API di Stripe e incollala nel campo di Bit Form

en: g-ReCAPTCHA details is empty
it: I dettagli di g-ReCAPTCHA sono vuoti

en: hCaptcha Admin Dashboard
it: dashboard di amministrazione hCaptcha

en: hCaptcha is a free service that protects your website from spam and abuse.
it: hCaptcha è un servizio gratuito che protegge il tuo sito web da spam e abusi.

en: hCaptcha verification failed
it: Verifica hCaptcha fallita

en: here
it: qui

en: https://www.example.com
it: https://www.esempio.com

en: in paypal field to customize the style.
it: nel campo PayPal per personalizzare lo stile.

en: insert new record if the above criteria doesn&apos;t met?
it: Inserire un nuovo record se i criteri sopra non sono soddisfatti?

en: insert new row if the above criteria doesn't met?
it: Inserire una nuova riga se i criteri sopra non sono soddisfatti?

en: is not available in your plan.
it: non è disponibile nel tuo piano.

en: is required for zoho marketing hub
it: è richiesto per zoho marketing hub

en: item
it: elemento

en: items
it: elementi

en: list are required for zoho campaigns api
it: la lista è richiesta per l'API zoho campaigns

en: list are required for zoho desk api
it: la lista è richiesta per l'API zoho desk

en: list are required for zoho marketingHub api
it: la lista è richiesta per l'API zoho marketingHub

en: list are required for zoho projects api
it: la lista è richiesta per l'API zoho projects

en: module and field map are required for woocommerce
it: modulo e mappatura dei campi sono richiesti per woocommerce

en: module, fields are required for Acumbamail api
it: modulo, campi sono richiesti per l'API Acumbamail

en: module, fields are required for Autonami api
it: modulo, campi sono richiesti per l'API Autonami

en: module, fields are required for Elastic Email api
it: modulo, campi sono richiesti per l'API Elastic Email

en: module, fields are required for Encharge api
it: modulo, campi sono richiesti per l'API Encharge

en: module, fields are required for Fluent CRM api
it: modulo, campi sono richiesti per l'API Fluent CRM

en: module, fields are required for Gist api
it: modulo, campi sono richiesti per l'API Gist

en: module, fields are required for Google sheet api
it: modulo, campi sono richiesti per l'API Google sheet

en: module, fields are required for Mail Chimp api
it: modulo, campi sono richiesti per l'API Mail Chimp

en: module, fields are required for Mail Poet api
it: modulo, campi sono richiesti per l'API Mail Poet

en: module, fields are required for MailerLite api
it: modulo, campi sono richiesti per l'API MailerLite

en: module, fields are required for SendFox api
it: modulo, campi sono richiesti per l'API SendFox

en: module, fields are required for Sendinblue api
it: modulo, campi sono richiesti per l'API Sendinblue

en: module, fields are required for Telegram api
it: modulo, campi sono richiesti per l'API Telegram

en: module, fields are required for Trello api
it: modulo, campi sono richiesti per l'API Trello

en: module, fields are required for zoho bigin api
it: modulo, campi sono richiesti per l'API zoho bigin

en: module, fields are required for zoho mail api
it: modulo, campi sono richiesti per l'API zoho mail

en: module, fields are required for zoho recruit api
it: modulo, campi sono richiesti per l'API zoho recruit

en: module, fields are required for zoho sheet api
it: modulo, campi sono richiesti per l'API zoho sheet

en: module, fields are required for zoho sign api
it: modulo, campi sono richiesti per l'API zoho sign

en: module, layout are required for zoho crm relatedlist
it: modulo, layout sono richiesti per la relatedlist di zoho crm

en: module, layout, fields are required for zoho crm api
it: modulo, layout, campi sono richiesti per l'API zoho crm

en: no data found
it: nessun dato trovato

en: no response found
it: nessuna risposta trovata

en: of
it: di

en: parent folder are required for zoho workdrive api
it: la cartella principale è richiesta per l'API zoho workdrive

en: please fill up the required actions
it: compila le azioni richieste

en: please map mandatory fields
it: mappa i campi obbligatori

en: please try again
it: riprova

en: prepared query is empty
it: La query preparata è vuota

en: provided form does not exists
it: il modulo fornito non esiste

en: provided form entries does not exists
it: Le voci del modulo fornite non esistono

en: public
it: pubblico

en: pushed to Zoho Projects.
it: inviato a Zoho Projects.

en: reCAPTCHA is a free service that protects your website from spam and abuse.
it: reCAPTCHA è un servizio gratuito che protegge il tuo sito web da spam e abusi.

en: reCAPTCHA saved successfully
it: reCAPTCHA salvato con successo

en: reCAPTCHA updated successfully
it: reCAPTCHA aggiornato con successo

en: report name cann't be empty
it: Il nome del report non può essere vuoto

en: save Successfully
it: Salvato con successo

en: save failed Cause:
it: Salvataggio fallito Causa:

en: save failed. please try again
it: Salvataggio fallito. Riprova

en: select approval method
it: seleziona metodo di approvazione

en: set Form Field
it: imposta Campo Modulo

en: set hours
it: Imposta ore

en: set start & end time
it: Imposta ora di inizio e fine

en: status
it: stato

en: tab to proceed.
it: per procedere.

en: task layout is required
it: Il layout dell'attività è obbligatorio

en: this feature
it: questa funzionalità

en: this will limit the form submission for specific period.
it: Questo limiterà l'invio del modulo per un periodo specifico.

en: ticket owner is required
it: Il proprietario del ticket è obbligatorio

en: to create a %s under milestone you must select a tasklist or create a new tasklist
it: per creare un %s sotto una milestone devi selezionare una lista attività o crearne una nuova

en: to create a subtask you must select a task or create a new task
it: per creare un'attività secondaria devi selezionare un'attività o crearne una nuova

en: to dynamically replace field-specific labels/values.
it: per sostituire dinamicamente etichette/valori specifici del campo.

en: to learn more about BitForm Pro.
it: per saperne di più su BitForm Pro.

en: to see what can you do with Pro version.
it: per vedere cosa puoi fare con la versione Pro.

en: to unlock it. Check out our
it: per sbloccarla. Consulta la nostra

en: token can't be empty
it: Il token non può essere vuoto

en: tokenDetails error
it: errore nei dettagli del token

en: update row for first match only?
it: Aggiornare la riga solo per la prima corrispondenza?

en: updated on:
it: aggiornato il:

en: username, password, fields are required for rapidmail api
it: nome utente, password, campi sono richiesti per l'API rapidmail

en: webhook url is empty
it: l'URL del webhook è vuoto

en: within %s to %s
it: tra %s e %s

en: workflow deleted
it: Flusso di lavoro eliminato

en: workspace, table, fields are required for zoho analytics api
it: workspace, tabella, campi sono richiesti per l'API zoho analytics

en: you can select analytics users or select form fields value or even can input custom email address as well
it: puoi selezionare utenti analytics o selezionare valori dei campi del modulo o anche inserire indirizzi email personalizzati

en: zoho crm field %s's maximum length is %s, Given %s
it: la lunghezza massima del campo %s di zoho crm è %s, Dato %s
