BB-Plugin - en to uk_UA translation catalogue (2502 entries)

en: "Add to Cart" Button
uk_UA: "Додати в кошик" Кнопка

en: "Equalize" sets the columns to have the same height as the largest column.
uk_UA: "Вирівняти" встановлює стовпці такої ж висоти, що і найбільший стовпець.

en: "I'm not a robot" checkbox (V2)
uk_UA: "Я не робот" прапорець (V2)

en: "{message}" on line {line} of {file}.
uk_UA: «{message}» у рядку {line} з {file}.

en: % Comments
uk_UA: % Коментарів

[ctx: %1$s branded builder name. %2$s post type name.]
en: %1$s is currently active for this %2$s.
uk_UA: %1$s зараз активне для цього елемента: %2$s.

[ctx: %1$s is post type label. %2$s is taxonomy label.]
en: %1$s %2$s Archive
uk_UA: Архів %1$s %2$s

[ctx: %1$s is post type label. %2$s is taxonomy label.]
en: %1$s %2$s Parent
uk_UA: %1$s %2$s Батьки

en: %d Audio File Selected
uk_UA: %d Вибрано Аудіофайл

en: %d Audio Files Selected
uk_UA: %d Аудіофайлів вибрано

en: %d Photo Selected
uk_UA: %d Вибрано Фото

en: %d Photos Selected
uk_UA: %d Фото вибрано

en: %d item | %d items
uk_UA[0]: %d елемент
uk_UA[1]: %d елементи
uk_UA[2]: %d елементів

en: %s Archives
uk_UA: %s Архіви

en: %s Settings
uk_UA: %s Налаштування

en: %s Shape
uk_UA: %s Форма

en: %s Shape Style
uk_UA: %s Форма Стиль

[ctx: %s branded builder name.]
en: %s lets you drag and drop your layout on the frontend.
uk_UA: %s дозволяє перетягувати макет у інтерфейсі.

[ctx: %s branded builder name.]
en: Convert to %s
uk_UA: Перетворити в %s

[ctx: %s branded builder name.]
en: Launch %s
uk_UA: Запустити %s

en: %s custom icon | %s custom icons
uk_UA[0]: %s власна іконка
uk_UA[1]: %s власні іконки
uk_UA[2]: %s власних іконок

[ctx: %s is a singular post type name]
en: %s Ancestor
uk_UA: %s Предок

[ctx: %s is a singular post type name]
en: %s Archives
uk_UA: %s Архіви

[ctx: %s is a singular post type name]
en: %s Parent
uk_UA: %s Предок

[ctx: %s is a time diff such as 1 day or 2 weeks.]
en: %s ago
uk_UA: %s тому

[ctx: %s is an action like Add, Edit or View.]
en: %s Saved Module
uk_UA: %s Зберегти Модуль

[ctx: %s is an action like Add, Edit or View.]
en: %s Saved Row
uk_UA: %s Зберегти Рядок

[ctx: %s is an action like Add, Edit or View.]
en: %s Saved Template
uk_UA: %s Зберегти Шаблон

[ctx: %s is an action like Add, Edit or View.]
en: %s Template
uk_UA: %s Шаблон

[ctx: %s is an object like posts or taxonomies.]
en: Match all %s except...
uk_UA: Відповідно всі %s, крім...

[ctx: %s is an object like posts or taxonomies.]
en: Match all related %s except...
uk_UA: Вирівняти всі пов'язані %s, крім...

[ctx: %s is an object like posts or taxonomies.]
en: Match these %s...
uk_UA: Порівняйте ці %s...

[ctx: %s is the author name.]
en: By %s
uk_UA: Від %s

[ctx: %s is the preset hex color code.]
en: %s added to presets!
uk_UA: %s додано до пресетів!

[ctx: %s is the preset hex color code.]
en: %s is already a saved preset.
uk_UA: %s — уже збережений пресет.

[ctx: %s is the singular post type name (e.g. page)]
en: Click here to edit content on this %s using an easy drag-and-drop builder.
uk_UA: Натисніть тут, щоб редагувати вміст цього %s за допомогою простого перетворювача перетягування.

[ctx: %s module slug]
en: A module with the slug %s does not exist for registering deprecations.
uk_UA: Модуль зі slug %s не існує для реєстрації амортизації.

[ctx: %s post type name.]
en: View %s
uk_UA: Переглянути %s

[ctx: %s stands for acf block.]
en: %s no longer exists.
uk_UA: %s більше не існує.

[ctx: %s stands for author name.]
en: By %s
uk_UA: Від %s

[ctx: %s stands for custom branded "Page Builder" name.]
en: %s Settings
uk_UA: %s Налаштування

[ctx: %s stands for custom branded "Page Builder" name.]
en: Launch %s
uk_UA: Запустити %s

[ctx: %s stands for custom branded \"Page Builder\" name.]
en: Switching to Text Editor mode will disable your %1$s layout until it is enabled again. Any edits made while in Text Editor mode will not be made on your %1$s layout. Do you want to continue?
uk_UA: Перемикання до режиму текстового редактора спричинить вимкнення макета %1$s. Усі зміни, внесені в режимі текстового редактора, не буде збережено в макеті %1$s. Продовжити?

[ctx: %s stands for either row or module.]
en: This is a global %s. Changes will appear everywhere it has been placed.
uk_UA: Це глобальний %s. Зміни з'являться скрізь, де вони були розміщені.

[ctx: %s stands for form field label.]
en: Edit %s
uk_UA: Редагувати %s

[ctx: %s stands for post/page title.]
en: Copy of %s
uk_UA: Копія %s

[ctx: %s stands for the module alias key]
en: The module alias %s already exists! Please namespace your module aliases to ensure compatibility with Beaver Builder.
uk_UA: Псевдонім модуля %s вже існує! Будь ласка, підсумуйте псевдоніми модулів, щоб забезпечити сумісність з Beaver Builder.

[ctx: %s stands for the module filename]
en: A module with the filename %s.php already exists! Please namespace your module filenames to ensure compatibility with Beaver Builder.
uk_UA: Модуль з іменем файлу %s.php вже існує! Виберіть відмінні імена файлів модулів, щоб забезпечити сумісність із Beaver Builder.

[ctx: %s stands for widget slug.]
en: %s no longer exists.
uk_UA: %s більше не існує.

[ctx: %s stands the post type name.]
en: View %s
uk_UA: Переглянути %s

en: --all switch used but bb-theme is not active. If using multisite bb-theme must be active on the root site.
uk_UA: - використовується весь перемикач, але bb-тема не активна. Якщо використання багатосторінкової bb-теми має бути активним на кореневому сайті.

en: 0 Comments
uk_UA: 0 Коментарів

en: 1 Column
uk_UA: 1 стовпець

en: 1 Comment
uk_UA: 1 коментар

en: 2 Columns
uk_UA: 2 стовпці

en: 3 Columns
uk_UA: 3 стовпці

en: 3x2 Grid
uk_UA: 3x2 Сітка

en: 4 Columns
uk_UA: 4 стовпці

en: 404 Page
uk_UA: 404 Сторінка

en: 4x2 Grid
uk_UA: 4x2 Сітка

en: 5 Columns
uk_UA: 5 стовпців

en: 6 Columns
uk_UA: 6 стовпців

en: <a%1$s>Sign in</a> to get your username and API key. <a%2$s>Signup</a> if you don't have a GoDaddy Email Marketing account.
uk_UA: <a%1$s>Увійдіть</a>, щоб отримати ім'я користувача та API-ключ. <a%2$s>Зареєструватися</a>, якщо у вас немає облікового запису GoDaddy Email Marketing.

en: <strong>Note</strong>: These settings apply to all posts and pages.
uk_UA: <strong>Примітка</strong>. Ця настройка застосовується до всіх публікацій та статей.

en: A 3-column grid
uk_UA: Сітка з 3-ма стовпцями

en: A CSS and JavaScript file is dynamically generated and cached each time you create a new layout. Sometimes the cache needs to be refreshed when you migrate your site to another server or update to the latest version. If you are running into any issues, please try clearing the cache by clicking the button below.
uk_UA: Файл із CSS та JavaScript динамічно генерується та кешується кожного разу, коли ви створюєте новий макет. Час від часу буває потрібно оновити кеш, коли ви переносите свій сайт на інший сервер або виконуєте оновлення до останньої версії. Якщо ви зіткнулися з будь-якими проблемами, спробуйте очистити кеш, натиснувши цю кнопку.

en: A WYSIWYG text editor.
uk_UA: Текстовий редактор WYSIWYG.

en: A brand new multi-layer background field has been added to rows, columns and the box module.
uk_UA: Додано нове багатошарове поле фону для рядків, колонок та модуля Box.

en: A class that will be applied to this column's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. Separate multiple classes with spaces.
uk_UA: Клас, який буде присвоєно HTML-коду цього стовпця. Має починатися з літери; може містити лише літери, цифри, дефіси та знаки підкреслення. Кілька класів відокремлюються один від одного пробілами.

en: A class that will be applied to this module's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. Separate multiple classes with spaces.
uk_UA: Клас, який буде присвоєно HTML-коду цього модуля. Має починатися з літери; може містити лише літери, цифри, дефіси та знаки підкреслення. Кілька класів відокремлюються один від одного пробілами.

en: A class that will be applied to this row's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. Separate multiple classes with spaces.
uk_UA: Клас, який буде присвоєно HTML-коду цього рядка. Має починатися з літери; може містити лише літери, цифри, дефіси та знаки підкреслення. Кілька класів відокремлюються один від одного пробілами.

[ctx: A client account in Campaign Monitor.]
en: Client
uk_UA: Клієнт

en: A comma separated list of tags.
uk_UA: Список позначок, розділених комами.

[ctx: A comma separated list of tags.]
en: Tags
uk_UA: Позначки

en: A comma-separated list of Product Category IDs to include. Leave blank to include all Product Categories.
uk_UA: Список розділених комами ID Категорій продуктів, які потрібно включити. Залиште порожнім, щоб включити всі Категорії продуктів.

en: A divided header with a center logo cell
uk_UA: Розділений заголовок з центральною коміркою для лого

en: A divider line to separate content.
uk_UA: Розділювач для поділу вмісту.

en: A grid of photos with some featured
uk_UA: Сітка фотографій з деякими з них

en: A heading and snippet of text with an optional link, icon and image.
uk_UA: Тема і уривок тексту (за вибором: посилання, іконка або зображення).

[ctx: A keyboard shortcut with no label given]
en: Untitled Shortcut
uk_UA: Ярлик без назви

en: A label that will applied and used in the UI for easy identification.
uk_UA: Мітка, яка застосовується та використовується в UI для легкої ідентифікації.

en: A label to identify this slide on the Slides tab of the Content Slider settings.
uk_UA: Ярлик для визначення цього слайда на вкладці Слайд в налаштуваннях Контент Слайдера.

en: A limited selection of modules can now be used in the Block Editor.
uk_UA: Обмежений набір модулів тепер доступний у Block Editor.

[ctx: A list of subscribers group from a Mailrelay account.]
en: Group
uk_UA: Група

en: A photo that will be displayed if the video fails to load.
uk_UA: Фотографія, яка відображається, якщо відео неможливо завантажити.

[ctx: A signup form from your GoDaddy Email Marketing account.]
en: Form
uk_UA: Форма

en: A simple call to action button.
uk_UA: Проста кнопка заклику до дії.

en: A simple flex column
uk_UA: Простий гнучкий стовпчик

en: A simple layout container
uk_UA: Простий контейнер для макетів

en: A simple list of items.
uk_UA: Простий список елементів.

en: A simple pricing table generator.
uk_UA: Простий генератор таблиці цін.

[ctx: A tag to add to contacts in Drip when they subscribe.]
en: Tags
uk_UA: Позначки

[ctx: A tag to add to contacts in Hatchbuck when they subscribe.]
en: Tag
uk_UA: Тег

en: A unique ID that will be applied to this column's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. No spaces.
uk_UA: Унікальний ідентифікатор, який буде присвоєно HTML-коду цього стовпця. Має починатися з літери; може містити лише літери, цифри, дефіси та знаки підкреслення. Пробіли не дозволяються.

en: A unique ID that will be applied to this module's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. No spaces.
uk_UA: Унікальний ідентифікатор, який буде присвоєно HTML-коду цього модуля. Має починатися з літери; може містити лише літери, цифри, дефіси та знаки підкреслення. Пробіли не дозволяються.

en: A unique ID that will be applied to this row's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. No spaces.
uk_UA: Унікальний ідентифікатор, який буде присвоєно HTML-коду цього рядка. Має починатися з літери; може містити лише літери, цифри, дефіси та знаки підкреслення. Пробіли не дозволяються.

en: A unique identifier for the Button Group. This helps in accessibility.
uk_UA: Унікальний ідентифікатор Групи кнопок. Це допомагає в доступності.

en: A very simple contact form.
uk_UA: Дуже простий контактна форма.

en: A video from YouTube or Vimeo to use as the background of this row. Most modern browsers support this format.
uk_UA: Відео з Youtube або Vimeo буде використовуватись як фон цього рядка. Більшість сучасних браузерів підтримують цей формат.

en: A video in the MP4 format to use as the background of this row. Most modern browsers support this format.
uk_UA: Відео у форматі MP4 для тла цього рядка. Цей формат підтримується в більшості сучасних браузерів.

en: A video in the MP4 to use as the background of this row. Most modern browsers support this format.
uk_UA: Відео у форматі MP4 для тла цього рядка. Цей формат підтримується в більшості сучасних браузерів.

en: A video in the WebM format to use as fallback. This format is required to support browsers such as FireFox and Opera.
uk_UA: Відео у форматі WebM для альтернативи. Цей формат необхідний для підтримки таких браузерів, як FireFox і Opera.

en: A video in the WebM format to use as the background of this row. This format is required to support browsers such as FireFox and Opera.
uk_UA: Відео у форматі WebM для тла цього рядка. Цей формат необхідний для підтримки таких браузерів, як FireFox і Opera.

en: ACF Block
uk_UA: ACF Блок

en: ACF Blocks
uk_UA: ACF Блоки

en: ACF Repeater
uk_UA: ACF Повторювач

en: AND
uk_UA: ТА

en: API Token
uk_UA: Маркер API

en: API URL
uk_UA: URL-адреса API

en: API Username
uk_UA: Ім'я користувача API

en: API should be enabled in your Mautic application.
    					Go to Mautic Configuration / API Settings and set `API enabled` to `Yes`, set `Enable HTTP basic auth` to `Yes` . Save changes.
uk_UA: API повинен бути включений у вашій програмі Mautic. 
    					Перейдіть до налаштувань Mautic Configuration / API Settings та встановіть `API enabled` на` Yes`, встановіть `Enable HTTP basic auth` на` Yes`. Зберегти зміни.

en: Above Bar
uk_UA: Над панеллю

en: Above Content
uk_UA: Над вмістом

en: Above Heading
uk_UA: Над Заголовком

en: Above Text
uk_UA: Над текстом

en: Above Title
uk_UA: Над Заголовком

en: Accent Color
uk_UA: Акцентний колір

en: Accent Text Color
uk_UA: Акцентний колір тексту

en: Access Token
uk_UA: Маркер доступу

en: Access Your Design Assets Across All Sites with Assistant Pro
uk_UA: Доступ до ваших дизайнерських засобів на всіх сайтах за допомогою Assistant Pro

en: Accordion
uk_UA: Акордеон

en: Account
uk_UA: Обліковий запис

en: Account ID
uk_UA: Код акаунта

en: Account Name
uk_UA: Отримувач платежу

[ctx: Account name for a third party service such as MailChimp.]
en: Error: An account with that name already exists.
uk_UA: Помилка. Акаунт із таким іменем уже існує.

[ctx: Account name for a third party service such as MailChimp.]
en: Error: Missing account name.
uk_UA: Помилка. Відсутнє ім'я акаунта.

en: Action
uk_UA: Дія

en: Actions
uk_UA: Дії

en: Activate
uk_UA: Увімкнути

en: Activated
uk_UA: Активовано

en: Active Icon
uk_UA: Іконка активного

en: Active Label Background Color
uk_UA: Колір фону активної мітки

en: Active Label Text Color
uk_UA: Активний колір тексту мітки

en: Active!
uk_UA: Активно!

en: Add
uk_UA: Додати

en: Add Account...
uk_UA: Додати акаунт...

en: Add Audio Files
uk_UA: Додати аудіофайли

en: Add Button
uk_UA: Додати кнопку

en: Add Content
uk_UA: Додати вміст

en: Add Field
uk_UA: Додати поле

en: Add Icon
uk_UA: Додати іконку

en: Add Item
uk_UA: Додати елемент

en: Add List Item
uk_UA: Додати елемент списку

en: Add More Content
uk_UA: Додайте інший вміст

en: Add New
uk_UA: Додати

en: Add New Category
uk_UA: Додати Нову Категорію

en: Add New...
uk_UA: Додати...

en: Add Photos
uk_UA: Додати фотографії

en: Add Pricing Box
uk_UA: Додати Контейнер з ціною

en: Add Rows
uk_UA: Додайте рядки

en: Add Shape
uk_UA: Додати форму

en: Add Something
uk_UA: Додайте щось

en: Add Testimonial
uk_UA: Додати відгук

en: Add a menu
uk_UA: Додати меню

en: Add multi-column rows, adjust spacing, add backgrounds and more by dragging and dropping row layouts onto the page.
uk_UA: Додайте багатостовпцеві рядки, скоригуйте інтервали, застосуйте тло та інші елементи, перетягуючи макети рядків на сторінку.

en: Add new builder content using the form below.
uk_UA: Додайте новий вміст для редактора за допомогою форми нижче.

en: Add new content by dragging and dropping modules or widgets into your row layouts or to create a new row layout.
uk_UA: Додайте новий вміст, перетягуючи модулі або віджети на макети рядків, або створіть новий макет рядка.

en: Add your %1$s on %2$s to spread the love.
uk_UA: Додайте %1$s на %2$s, щоб поширювати любов.

en: Additional modules: Contact Form, Tabs, Slider, Pricing Table, Map, Blog Posts, Subscribe Form, Social Icons, and many more.
uk_UA: Додаткові модулі: Форма зворотного зв’язку, Вкладки, Повзунок, Таблиця цін, Карта, Публікації у блозі, Форма підписки, Значки соціальних мереж і багато інших.

en: Address
uk_UA: Адреса

en: Adds a simple subscribe form to your layout.
uk_UA: Додає просту форму підписки до Вашого макету.

en: Admin
uk_UA: Адмін

en: Admin Settings
uk_UA: Адмін Настройки

en: Advanced
uk_UA: Додатково

en: Advanced Gradient
uk_UA: Розширений градієнт

en: Advanced Modules
uk_UA: Додаткові модулі

en: Advanced Settings
uk_UA: Додаткові Параметри

en: Advanced Spacing
uk_UA: Додаткові відступи

en: After
uk_UA: Після

en: After Text
uk_UA: Після тексту

en: Ajax Result
uk_UA: Ajax результат

en: Align
uk_UA: Вирівняти

en: Alignment
uk_UA: Вирівнювання

en: All Archives
uk_UA: Усі архиви

en: All Settings
uk_UA: Всі Настройки

en: All Singular
uk_UA: Всі Одиничні

en: All Structured Data fields are required.
uk_UA: Потрібно заповнити всі поля Структурованих даних.

en: All rows will default to this width. You can override this and make a row full width in the settings for each row.
uk_UA: Усі рядки за промовчанням отримують цю ширину. Цю настройку можна замінити та вказати повну ширину для кожного рядка.

en: Allow users to login/out.
uk_UA: Дозволити користувачам увійти/вийти.

en: Along with access to our expert support team, the premium versions of Beaver Builder are packed with more features to save you time and make building websites easier!
uk_UA: Окрім доступу до нашої групи фахівців з підтримки, преміум-версії Beaver Builder пропонують більше функцій, які заощадять вам час і полегшать створення веб-сайтів!

en: Alpha
uk_UA: Альфа

en: Alpha Feedback
uk_UA: Alpha Зворотній зв'язок

en: Alphabetic (Lower)
uk_UA: Алфавітний (нижній)

en: Alphabetic (Upper)
uk_UA: Алфавітний (верхній)

en: Always
uk_UA: Завжди

en: Always After Countdown End
uk_UA: Завжди після закінчення Лічильника

en: Always Visible
uk_UA: Завжди Видимі

en: An animated testimonials area.
uk_UA: Анімована область відгуків.

[ctx: An email campaign from your GetDrip account.]
en: Campaign
uk_UA: Кампанія

[ctx: An email campaign from your Ontraport account.]
en: Campaign
uk_UA: Кампанія

[ctx: An email list from ActiveCampaign.]
en: List
uk_UA: Список

[ctx: An email list from a third party provider.]
en: Group
uk_UA: Група

[ctx: An email list from a third party provider.]
en: List
uk_UA: Список

[ctx: An email list from a third party provider.]
en: Select Tag
uk_UA: Виберіть Позначку

[ctx: An email list from third party provider.]
en: List
uk_UA: Список

[ctx: An email workflow from your GetDrip account.]
en: Workflow
uk_UA: Робочий процес

en: An image must be specified for the Lightbox to work.
uk_UA: Для роботи Lightbox слід вказати зображення.

en: An unknown error has occurred
uk_UA: Сталася невідома помилка

en: An update is available
uk_UA: Доступне оновлення

en: Animation
uk_UA: Анімація

en: Animation Delay
uk_UA: Затримка анімації

en: Animation Speed
uk_UA: Швидкість анімації

[ctx: Animation style.]
en: Bounce
uk_UA: Відскочити

[ctx: Animation style.]
en: Bounce Down
uk_UA: Відскочити Вниз

[ctx: Animation style.]
en: Bounce In
uk_UA: Відскочити Всередину

[ctx: Animation style.]
en: Bounce Left
uk_UA: Відскочити Вліво

[ctx: Animation style.]
en: Bounce Right
uk_UA: Відскочити Вправо

[ctx: Animation style.]
en: Bounce Up
uk_UA: Відскочити Вверх

[ctx: Animation style.]
en: Fade
uk_UA: Прозорість

[ctx: Animation style.]
en: Fade Down
uk_UA: Зникати Вниз

[ctx: Animation style.]
en: Fade In
uk_UA: Виникнення

[ctx: Animation style.]
en: Fade Left
uk_UA: Зникати Вліво

[ctx: Animation style.]
en: Fade Right
uk_UA: Знисти Вправо

[ctx: Animation style.]
en: Fade Up
uk_UA: Зникати Вверх

[ctx: Animation style.]
en: Fancy
uk_UA: Маска

[ctx: Animation style.]
en: Flash
uk_UA: Спалах

[ctx: Animation style.]
en: Flip
uk_UA: Перевернути

[ctx: Animation style.]
en: Flip Horizontal
uk_UA: Перевернути Горизонтально

[ctx: Animation style.]
en: Flip Vertical
uk_UA: Перевернути Вертикально

[ctx: Animation style.]
en: Jack in the Box
uk_UA: Джек в коробці

[ctx: Animation style.]
en: Jello
uk_UA: Желе

[ctx: Animation style.]
en: Light Speed
uk_UA: Повільне Завантаження

[ctx: Animation style.]
en: None
uk_UA: Немає

[ctx: Animation style.]
en: Pulse
uk_UA: Пульс

[ctx: Animation style.]
en: Roll In
uk_UA: Прокрутка

[ctx: Animation style.]
en: Rotate
uk_UA: Повернути

[ctx: Animation style.]
en: Rotate Down Left
uk_UA: Повернути Вниз Вліво

[ctx: Animation style.]
en: Rotate Down Right
uk_UA: Повернути Вниз Вправо

[ctx: Animation style.]
en: Rotate In
uk_UA: Поворот в

[ctx: Animation style.]
en: Rotate Up Left
uk_UA: Повернути Вверх Вліво

[ctx: Animation style.]
en: Rotate Up Right
uk_UA: Повернути Вверх Вправо

[ctx: Animation style.]
en: Rubber Band
uk_UA: Гумка

[ctx: Animation style.]
en: Shake
uk_UA: Трясти

[ctx: Animation style.]
en: Slide
uk_UA: Ковзання

[ctx: Animation style.]
en: Slide Down
uk_UA: Ковзання вниз

[ctx: Animation style.]
en: Slide Left
uk_UA: Ковзання ліворуч

[ctx: Animation style.]
en: Slide Right
uk_UA: Ковзання праворуч

[ctx: Animation style.]
en: Slide Up
uk_UA: Ковзання вгору

[ctx: Animation style.]
en: Swing
uk_UA: Хитання

[ctx: Animation style.]
en: Tada
uk_UA: Тада

[ctx: Animation style.]
en: Wobble
uk_UA: Коливання

[ctx: Animation style.]
en: Zoom
uk_UA: Збільшити

[ctx: Animation style.]
en: Zoom Down
uk_UA: Збільшити Вниз

[ctx: Animation style.]
en: Zoom In
uk_UA: Збільшити

[ctx: Animation style.]
en: Zoom Left
uk_UA: Збільшити Вліво

[ctx: Animation style.]
en: Zoom Right
uk_UA: Збільшити Вправо

[ctx: Animation style.]
en: Zoom Up
uk_UA: Збільшити Вверх

en: Any elements that were assigned to use this color will no longer be using this color.
uk_UA: Будь-які елементи, яким було призначено використовувати цей колір, більше не використовуватимуть цей колір.

en: App ID
uk_UA: Код застосунку

en: App Password
uk_UA: Пароль до застосунку

en: Appearance
uk_UA: Вигляд

en: Append New Layout
uk_UA: Дописати новий макет

en: Apply
uk_UA: Застосувати

en: Apply Tag
uk_UA: Застосувати мітку

en: Apply padding to all buttons. This can be overridden in the individual button settings.
uk_UA: Застосувати заповнення до всіх кнопок. Це можна перевизначити в окремих параметрах кнопок.

en: Archives
uk_UA: Архіви

en: Are you sure you want to remove this account? Other modules that are connected to it will be affected.
uk_UA: Справді видалити цей акаунт? Це вплине на інші модулі, підключені до нього.

en: Are you sure?
uk_UA: Ви впевнені?

en: Armenian Numerals (Lower)
uk_UA: Вірменська цифри (нижній)

en: Armenian Numerals (Upper)
uk_UA: Вірменська цифри (верхній)

en: Arrow Color
uk_UA: Колір стрілок

en: Arrows
uk_UA: Стрілки

en: Arrows Background Color
uk_UA: Колір фону Стрілок

en: Arrows Background Style
uk_UA: Фоновий стиль Стрілок

en: Arrows Color
uk_UA: Колір стрілки

en: As you add product categories in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique ID. This ID can be found by hovering on the category in the categories area under Products and looking in the URL that is displayed in your browser. The ID will be the only number value in the URL.
uk_UA: Коли Ви додаєте категорії товарів в меню товарів WooCommerce, кожної з них присвоюється унікальний ID. Ви можете знайти цей ID при наведенні курсору на категорію в меню категорій товарів, подивившись URL, показаний у Вашому браузері. ID буде єдиним числовим значенням в URL.

en: As you add product categories in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique slug or you can edit and add your own. These slugs can be found in the Categories area under WooCommerce Products. Several can be added here separated by a comma.
uk_UA: Коли ви додаєте категорії товарів у меню товарів WooCommerce, кожній категорії присвоюється унікальна ярлик, або ж ви можете редагувати та вказати власний. Ці ярлики можуть бути знайдені в меню категорій товарів WooCommerce. Тут можна додати кілька ярликів, розділених зап'ястями.

en: As you add product tags in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique slug or you can edit and add your own. These slugs can be found in the Tags area under WooCommerce Products. Several can be added here separated by a comma.
uk_UA: Під час додавання тегів продуктів в області "Продукти WooCommerce" кожному з них буде присвоєно унікальний слаг, або ви можете відредагувати та додати свій власний. Ці слаги можна знайти в області Тегів у розділі "Продукти WooCommerce". Сюди можна додати кілька, розділених комою.

en: As you add products in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique ID. You can find this unique product ID by visiting the Products area and rolling over the product. The unique ID will be the first attribute and you can add several here separated by a comma.
uk_UA: Коли Ви додаєте товари в меню товарів WooCommerce, кожному товару присвоюється унікальний ID. Ви можете дізнатися його, відкривши меню товарів і знайшовши цікавий для Вас товар. ID буде вказано першим параметром. Ви можете додати кілька ID тут, розділивши їх комами.

en: As you add products in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique ID. You can find this unique product ID by visiting the Products area and rolling over the product. The unique ID will be the first attribute.
uk_UA: Коли Ви додаєте товари в меню товарів WooCommerce, кожному товару присвоюється унікальний ID. Ви можете знайти його, відкривши меню товарів і навівши курсор на товар, який Вас. ID буде вказано першим параметром.

en: Ascending
uk_UA: У порядку збільшення

en: Aspect Ratio
uk_UA: Співвідношення сторін

en: Assets
uk_UA: Активи

en: Attachment
uk_UA: Додаток

en: Audio
uk_UA: Аудіо

en: Audio File Selected
uk_UA: Аудіофайл вибрано

en: Audio Files Selected
uk_UA: Аудіофайлів вибрано

en: Audio Type
uk_UA: Тип аудіо

en: Author
uk_UA: Автор

en: Author Archives
uk_UA: Архіви автора

en: Authorization Code
uk_UA: Код авторизації

en: Authors
uk_UA: Автори

en: Auto
uk_UA: Авто

en: Auto Columns
uk_UA: Авто Колонки

en: Auto Gradient
uk_UA: Авто градієнт

en: Auto Play
uk_UA: Автовідтворення

en: Auto Rows
uk_UA: Авто Рядки

en: Auto will allow the overlay to fit however long the text content is. 100% will fit the overlay to the top and bottom of the slide.
uk_UA: Автоматично дозволить оверлей підходити, якщо довго текстовий вміст. 100% підійдуть накладення догори та знизу слайда.

en: Auto-scroll on Pagination
uk_UA: Авто-прокрутка Пагінації

en: Autoselect Parent
uk_UA: Автовибір батьківського

en: Available Downloads
uk_UA: Доступні завантаження

en: Background
uk_UA: Тло

en: Background Animation
uk_UA: Фонова анімація

en: Background Color
uk_UA: Колір тла

en: Background Embedded Code
uk_UA: Вбудований код тла

en: Background Gradient
uk_UA: Фоновий градієнт

en: Background Height
uk_UA: Background Висота

en: Background Hover Color
uk_UA: Колір Фону при наведенні

en: Background Hover Gradient
uk_UA: Градієнт Наведення тло

en: Background Layers
uk_UA: Фонові шари

en: Background Layout
uk_UA: Макет Фону

en: Background Overlay
uk_UA: Перекривання тла

en: Background Parallax
uk_UA: Паралакс тла

en: Background Photo
uk_UA: Фото для тла

en: Background Slideshow
uk_UA: Слайд-шоу для тла

en: Background Style
uk_UA: Фоновий стиль

en: Background Type
uk_UA: Тип фону

en: Background Video
uk_UA: Фонове відео

en: Background Video Code
uk_UA: Код фонового відео

[ctx: Background height.]
en: Auto
uk_UA: Авто

[ctx: Background repeat.]
en: Horizontal
uk_UA: По горизонталі

[ctx: Background repeat.]
en: None
uk_UA: Немає

[ctx: Background repeat.]
en: Tile
uk_UA: Мозаїка

[ctx: Background repeat.]
en: Vertical
uk_UA: По вертикалі

[ctx: Background scale.]
en: None
uk_UA: Немає

[ctx: Background type.]
en: Color
uk_UA: Колір

[ctx: Background type.]
en: Embedded Code
uk_UA: Вбудований код

[ctx: Background type.]
en: Gradient
uk_UA: Градієнт

[ctx: Background type.]
en: Multiple Backgrounds
uk_UA: Кілька фонів

[ctx: Background type.]
en: None
uk_UA: Немає

[ctx: Background type.]
en: Parallax
uk_UA: Паралакс

[ctx: Background type.]
en: Photo
uk_UA: Фото

[ctx: Background type.]
en: Slideshow
uk_UA: Слайд-шоу

[ctx: Background type.]
en: Video
uk_UA: Відео

en: Backgrounds
uk_UA: Фони

en: Bar Background Color
uk_UA: Колір фону панелі

en: Bar Foreground Color
uk_UA: Панель Колір переднього плану

en: Bar Height
uk_UA: Висота Індикатора прогресу

en: Bar Styles
uk_UA: Панель стилі

en: Bars
uk_UA: Бари

en: Bars Counter
uk_UA: Лічильник панелей

en: Base Font Size
uk_UA: Основний Розмір Шрифту

en: Basic
uk_UA: Основний

en: Basic Modules
uk_UA: Базові модулі

en: Basics
uk_UA: Основи

en: Basis
uk_UA: Основа

en: Be sure to add your license key for access to updates and new features.
uk_UA: Не забудьте додати свій ключ ліцензії для доступу до оновлень і нових функцій.

en: Beautiful pre-made layout templates.
uk_UA: Прекрасні готові шаблони розмітки.

en: Beaver Builder (Lite version)
uk_UA: Beaver Builder (Lite версія)

en: Beaver Builder Plugin
uk_UA: Плагін Beaver Builder

en: Beaver Builder activated! <a%s>Click here</a> to enable remote updates.
uk_UA: Beaver Builder активовано! <a%s>Клацніть тут</a>, щоб увімкнути дистанційне оновлення.

en: Beaver Builder activated! <a%s>Click here</a> to get started.
uk_UA: Beaver Builder активовано! <a%s>Клацніть тут</a>, щоб почати роботу.

en: Beaver Builder caught the following JavaScript error. If Beaver Builder is not functioning as expected the cause is most likely this error. Please help us by disabling all plugins and testing Beaver Builder while reactivating each to determine if the issue is related to a third party plugin.
uk_UA: Beaver Builder отримав таку помилку JavaScript. Якщо Beaver Builder не працює як слід, причиною, скоріше за все, є ця помилка. Щоб допомогти нам, вимкніть усі плагіни та перевірте роботу Beaver Builder, активуючи кожен з них по черзі. Так можна визначити, чи не пов’язана проблема зі стороннім плагіном.

en: Beaver Builder may not be functioning correctly as it does not have permission to write files to the WordPress uploads directory on your server. Please update the WordPress uploads directory permissions before continuing or contact your host for assistance.
uk_UA: Beaver Builder може працювати некоректно, оскільки не має права писати файли в каталог завантажень WordPress на своєму сервері. Будь ласка, поновіть дозвіл на завантаження каталогів WordPress перед продовженням або зверніться до свого хоста за допомогою.

en: Beaver Builder updates issue!!
uk_UA: Beaver Builder проблема з оновленням!!

en: Before
uk_UA: До

en: Before Text
uk_UA: Перед текстом

en: Below Bar
uk_UA: Під панеллю

en: Below Heading
uk_UA: Під Заголовком

en: Below Login Button
uk_UA: Нижче кнопка входу

en: Below Photo
uk_UA: Під фотографією

en: Below Row
uk_UA: Нижче Рядка

en: Below Text
uk_UA: Під текстом

en: Beside Remember Me
uk_UA: Поруч «Запам'ятати мене»

en: Best Selling Products
uk_UA: Товари що найкраще продаются

en: Beta
uk_UA: Бета

en: Beta Feedback
uk_UA: Beta Зворотній зв'язок

en: BigCommerce Products
uk_UA: BigCommerce товари

en: Billing Option 1
uk_UA: Варіант оплати 1

en: Billing Option 2
uk_UA: Варіант оплати 2

en: Binary
uk_UA: Двійковий

en: Blank
uk_UA: Порожній

en: Blinds
uk_UA: Штори

en: Blocks
uk_UA: Блоки

en: Blur
uk_UA: Розмиття

en: Bold
uk_UA: Жирний

en: Bold Italic
uk_UA: Жирний курсив

en: Border
uk_UA: Рамка

en: Border Around List
uk_UA: Межа навколо списку

en: Border Color
uk_UA: Колір меж

en: Border Hover
uk_UA: Межа при наведенні

en: Border Hover Color
uk_UA: Колір рамки при наведені

en: Border Size
uk_UA: Розмір Рамки

en: Border Style
uk_UA: Стиль границі

en: Border Type
uk_UA: Тип рамки

en: Border Width
uk_UA: Ширина границі

[ctx: Border size.]
en: Large
uk_UA: Великий

[ctx: Border size.]
en: Medium
uk_UA: Cередній

[ctx: Border size.]
en: Small
uk_UA: Малий

[ctx: Border type.]
en: Dashed
uk_UA: Штрих

[ctx: Border type.]
en: Dotted
uk_UA: Пунктир

[ctx: Border type.]
en: Double
uk_UA: Подвійна

[ctx: Border type.]
en: Solid
uk_UA: Суцільне

en: Bottom
uk_UA: Унизу

en: Bottom Center
uk_UA: Знизу по центру

en: Bottom Left
uk_UA: Знизу з ліва

en: Bottom Right
uk_UA: Знизу з права

en: Bottom Shape Layer
uk_UA: Нижній Шар Форми

en: Box
uk_UA: Коробка

en: Box Border
uk_UA: Границя Контейнера

en: Box Color
uk_UA: Колір рамки

en: Box Shadow
uk_UA: Тінь вузького шаблону

en: Box Top Margin
uk_UA: Верхнє Поле Контейнера

en: Boxes
uk_UA: Поля

en: Boxes Grow
uk_UA: Зростаючі смуги

en: Branding
uk_UA: Фірмовий стиль

en: Breakpoint
uk_UA: Точка зупину

en: Build your own custom modules.
uk_UA: Створення власних нестандартних модулів.

en: Builder
uk_UA: Редактор

en: Builder Access
uk_UA: Доступ в Builder

en: Builder Admin
uk_UA: Адміністратор Редактора

en: Builder Admin Menu
uk_UA: Меню Адміна Редактора

en: Builder CSS/JS
uk_UA: Будівельник CSS/JS

en: Builder Settings
uk_UA: Налаштування Builder

en: Button
uk_UA: Кнопка

en: Button Align
uk_UA: Кнопка Вирівнювання

en: Button Background
uk_UA: Кнопка Фон

en: Button Background Animation
uk_UA: Кнопка Фонова анімація

en: Button Background Color
uk_UA: Кнопка колір фону

en: Button Background Hover Color
uk_UA: Кнопка Фону при наведенні

en: Button Background Style
uk_UA: Кнопка Стиль Фону

en: Button Border
uk_UA: Кнопка Рамка

en: Button Border Hover Color
uk_UA: Кнопка Колір рамки при наведенні

en: Button Group
uk_UA: Група кнопок

en: Button Group Label
uk_UA: Підпис групи кнопок

en: Button Icon
uk_UA: Іконка кнопки

en: Button Icon Position
uk_UA: Позиція іконки Кнопки

en: Button Icon Visibility
uk_UA: Іконка Кнопки Видимості

en: Button Link
uk_UA: Кнопка посилання

en: Button Only
uk_UA: Тільки Кнопка

en: Button Padding
uk_UA: Кнопка Відступ

en: Button Spacing
uk_UA: Інтервал кнопки

en: Button Style
uk_UA: Стиль кнопки

en: Button Text
uk_UA: Текст Кнопки

en: Button Text Color
uk_UA: Кнопка Колір Тексту

en: Button Text Hover Color
uk_UA: Кнопка Колір тексту при наведення

en: Button Typography
uk_UA: Кнопка Шрифт

en: Button URL
uk_UA: Посилання кнопки

en: Button Width
uk_UA: Ширина кнопки

en: Buttons
uk_UA: Кнопки

en: Buy Now
uk_UA: Купити зараз

en: CSS Class
uk_UA: Клас CSS

en: CSS Selector
uk_UA: Селектор CSS

en: CSS Variable Prefix
uk_UA: Префікс змінної CSS

en: Cache
uk_UA: Кеш

en: Cache Clearing Tool
uk_UA: Інструмент очищення кешу

en: Call to Action
uk_UA: Заклик до дії

[ctx: Call to action.]
en: None
uk_UA: Немає

en: Callout
uk_UA: Виклик

en: Cancel
uk_UA: Відмінити

en: Captcha
uk_UA: Капча

en: Caption
uk_UA: Підпис

en: Caption Button
uk_UA: Кнопка Заголовка

en: Caption Typography
uk_UA: Підпис Типографіка

en: Carousel Item
uk_UA: Елементи каруселі

en: Cart
uk_UA: Кошик

en: Cart Icon
uk_UA: Іконка кошика

en: Categories
uk_UA: Категорії

en: Category
uk_UA: Категорія

en: Category ID
uk_UA: Категорія ID

en: Category Slug
uk_UA: Слаґ Категорії

en: Center
uk_UA: У центрі

en: Center Bottom
uk_UA: Посередині внизу

en: Center Center
uk_UA: Центр Центр

en: Center Left
uk_UA: Центр ліворуч

en: Center Right
uk_UA: Центр праворуч

en: Center Top
uk_UA: Посередині вгорі

en: Centered + Inline Logo
uk_UA: Поцентру + Вбудований Логотип

en: Change License Key
uk_UA: Змінити ключ ліцензії

en: Change Template
uk_UA: Змінити шаблон

en: Change Templates
uk_UA: Змініть шаблони

en: Change UI Brightness
uk_UA: Змінити яскравість UI

en: Changes Discarded
uk_UA: Зміни скасовано

en: Changes being published
uk_UA: Зміни публікуються

en: Changes to Global Colors must be saved first before modifying Global Elements. Would you like to save now?
uk_UA: Зміни до глобальних кольорів слід спочатку зберегти, перш ніж змінювати глобальні елементи. Бажаєте зберегти зараз?

en: Check or uncheck modules below to enable or disable them.
uk_UA: Поставте або зніміть прапорці біля зображених нижче модулів, щоб увімкнути або вимкнути їх.

en: Check or uncheck modules to enable or disable them in the block editor.
uk_UA: Встановлюйте або знімайте прапорці з модулів, щоб увімкнути або вимкнути їх у редакторі блоків.

en: Checkbox Text
uk_UA: Чекбокс Текст

en: Checkout
uk_UA: Оформлення замовлення

en: Child Column
uk_UA: Дочірня колонка

en: Children
uk_UA: Дочірні

en: Children of flex containers can allow themselves to grow or shrink. Zero indicates they cannot grow or shrink beyond their inherent size. 1 or greater determines what portion of the available space (or lack of it) will be allocated to this item.
uk_UA: Діти гнучких контейнерів можуть збільшуватися або зменшуватися. Нуль означає, що вони не можуть збільшуватися або зменшуватися понад притаманний їм розмір. 1 або більше визначає, яка частина доступного простору (або його нестача) буде виділена для цього елемента.

en: Choose Another Photo
uk_UA: Виберіть інше Фото

en: Choose a Category
uk_UA: Виберіть категорію

en: Choose a Template
uk_UA: Виберіть шаблон

en: Choose...
uk_UA: Виберіть...

en: Choosing no will hide the default theme heading for the "Page" post type. You will also be required to enter some basic CSS for this to work if you choose no.
uk_UA: Якщо вибрати варіант «ні», заголовок теми за промовчанням буде приховано для публікацій типу «Сторінка». Також у цьому разі буде потрібно ввести певний базовий код CSS.

en: Choosing yes will expand the first item by default.
uk_UA: Вибравши так, за промовчанням розгорнеться перший елемент.

en: Choosing yes will keep only one item open at a time. Choosing no will allow multiple items to be open at the same time.
uk_UA: Вибравши Так, буде збережено лише один елемент одночасно. Вибір Ні дозволить одночасно відкривати кілька елементів.

en: Circle
uk_UA: Коло

en: Circle ( &cir; )
uk_UA: Коло ( &cir; )

en: Circle Background Color
uk_UA: Колір Фону Кіл

en: Circle Bar Styles
uk_UA: Стилі кругової пенелі

en: Circle Counter
uk_UA: Круговий Лічильник

en: Circle Foreground Color
uk_UA: Колір переднього плану кіл

en: Circle Size
uk_UA: Розмір кола

en: Circle Stroke Size
uk_UA: Розмір Обводки Кругу

en: Circle Styles
uk_UA: Стилі кола

en: Class
uk_UA: Клас

en: Clear
uk_UA: Очистити

en: Clear Cache
uk_UA: Очистити кеш

en: Cleared the Beaver Builder cache
uk_UA: Очищення Beaver Builder кеша

en: Click Action
uk_UA: Дія при натисканні

en: Click Here
uk_UA: Натиснути тут

[ctx: Click action type.]
en: None
uk_UA: Немає

[ctx: Click action.]
en: None
uk_UA: Немає

en: Clicking the button below will uninstall the page builder plugin and delete all of the data associated with it. You can uninstall or deactivate the page builder from the plugins page instead if you do not wish to delete the data.
uk_UA: Після натиснення цієї кнопки буде видалено плагін конструктора та стерто всі пов’язані з ним дані. Натомість ви можете видалити або деактивувати конструктор сторінок зі сторінки плагіну, якщо не бажаєте видаляти дані.

en: Clip Contents
uk_UA: Зміст кліпу

en: Clip Within Container
uk_UA: Кліп всередині контейнера

en: Close
uk_UA: Закрити

en: Close All Tabs
uk_UA: Закрити всі вкладки

en: Close Button
uk_UA: Кнопка Закрити

en: Code Generator
uk_UA: Генератор коду

en: Collage
uk_UA: Колаж

en: Collapse
uk_UA: Згорнути

en: Collapse All
uk_UA: Згорнути все

en: Collapse All Settings
uk_UA: Згорнути всі Налаштування

en: Collapse Inactive
uk_UA: Згорнути Неактивні

en: Colon
uk_UA: Дві крапки

en: Color
uk_UA: Колір

en: Color & Background
uk_UA: Колір & Фон

en: Color Fill
uk_UA: Колір Заливки

en: Color Picker
uk_UA: Вибір кольору

en: Color Presets
uk_UA: Колірні пресети

[ctx: Color.]
en: Dark
uk_UA: Темна

[ctx: Color.]
en: Light
uk_UA: Світлий

en: Colors
uk_UA: Кольори

en: Column
uk_UA: Стовпець

en: Column Added
uk_UA: Колонка додана

en: Column Deleted
uk_UA: Колонка видалена

en: Column Duplicated
uk_UA: Колонку дубльовано

en: Column Edited
uk_UA: Колонка відредагована

en: Column Group
uk_UA: Група стовпців

en: Column Height
uk_UA: Висота стовпця

en: Column Moved
uk_UA: Колонка переміщена

en: Column Resized
uk_UA: Змінено розмір Колонки

en: Column Settings
uk_UA: Настройки стовпців

en: Column Template Added
uk_UA: Доданий шаблон Колонки

en: Columns
uk_UA: Колонки

en: Columns Added
uk_UA: Колонки додані

en: Columns Resized
uk_UA: Змінено розміри Колонок

en: Come by the Beaver Builder Homepage to learn more about what our premium features can do for you!
uk_UA: Відвідайте головну сторінку Beaver Builder і дізнайтеся, на що здатні наші преміум-функції!

en: Comment Count
uk_UA: Кількість коментарів

en: Comments
uk_UA: Коментарі

en: Compact
uk_UA: Компактно

en: Company ID
uk_UA: Компанія ID

en: Compare
uk_UA: Порівняти

en: Concave
uk_UA: Увігнутий

en: Connect
uk_UA: Підключити

[ctx: Connection data such as an API key.]
en: Error: Missing service data.
uk_UA: Помилка. Відсутні дані служби.

en: Contact Form
uk_UA: Форма зворотнього зв’язку

en: Contact Form Submission
uk_UA: Відправити Контактна форма

en: Contact Support
uk_UA: Зв'язатися з Підтримкою

en: Contact Support URL
uk_UA: URL Служби Підтримки

en: Contact Support for more information.
uk_UA: Щоб отримати додаткову інформацію, зв’яжіться зі службою підтримки.

en: Contain
uk_UA: Вмістити

en: Container
uk_UA: Обрамлення

en: Container Element
uk_UA: Контейнер Елемент

en: Container Padding
uk_UA: Заповнення контейнера

en: Content
uk_UA: Контент

en: Content Background Color
uk_UA: Колір фону вмісту

en: Content Color
uk_UA: Колір Вмісту

en: Content Layout
uk_UA: Макет змісту

en: Content Length
uk_UA: Довжина Вмісту

en: Content Length (Words)
uk_UA: Довжина вмісту (Cлова)

en: Content Pages
uk_UA: Сторінки вмісту

en: Content Slider
uk_UA: Контент Слайдер

en: Content Source
uk_UA: Джерело вмісту

en: Content Style
uk_UA: Стиль вмісту

en: Content Text Color
uk_UA: Вмісту колір тексту

en: Content Type
uk_UA: Тип вмісту

en: Content Typography
uk_UA: Шрифт Вміст

en: Content URL
uk_UA: Вміст URL

en: Content Width
uk_UA: Ширина вмісту

en: Content not rendered while builder is active
uk_UA: Вміст не відображається, поки конструктор активний

[ctx: Content type.]
en: None
uk_UA: Немає

en: Content:
uk_UA: Зміст:

en: Continue Editing
uk_UA: Продовжити Редагування

en: Control Bar
uk_UA: Панель керування

en: Control Bar Buttons
uk_UA: Кнопки панелі керування

en: Control Bar Overlay
uk_UA: Накладання панелі керування

en: Controls
uk_UA: Елементи управління

en: Controls how items are placed into the grid. Either filling rows first or columns first.
uk_UA: Визначає порядок заповнення сітки: спочатку рядки або стовпці.

en: Controls how items inside the box line up. Either horizontally in a row or vertically in a column.
uk_UA: Визначає напрямок розташування елементів: горизонтально у рядку або вертикально у стовпці.

en: Controls if items should all stay on one line or wrap onto additional lines when there isn't enough space.
uk_UA: Визначає, чи елементи залишаються в одному рядку, чи переходять на нові при нестачі місця.

en: Controls the space between items in the box.
uk_UA: Керує проміжком між елементами у контейнері.

en: Controls the vertical (top row) and horizontal (bottom row) alignment of items within the box.
uk_UA: Керує вертикальним (верхній ряд) та горизонтальним (нижній ряд) вирівнюванням елементів.

en: Copied to clipboard!
uk_UA: Скопійовано у буфер обміну!

en: Copied!
uk_UA: Скопійовано!

en: Copy
uk_UA: Копіювати

en: Copy %s Settings
uk_UA: Копіювати %s налаштування

en: Copy Color Code
uk_UA: Копіювати Код Кольору

en: Copy Column Settings
uk_UA: Копіювання параметрів стовпців

en: Copy Row Settings
uk_UA: Копіювання параметрів рядків

en: Copy the errors you find there and submit them with your %s. It saves us having to ask you that as a second step.
uk_UA: Скопіюйте помилки, які ви там знайдете, і надішліть їх зі своїми %s. Це позбавить нас від необхідності запитувати вас про це на наступному кроці.

en: Copy this unique URL and send it to support as directed.
uk_UA: Скопіюйте цю унікальну URL-адресу та надішліть її для підтримки, як вказано.

en: Could not locate changelog.txt
uk_UA: Не вдалося знайти changelog.txt

en: Countdown
uk_UA: Зворотній відлік

en: Cover
uk_UA: Обкладинка

en: Create Gallery
uk_UA: Створити галерею

en: Crop
uk_UA: Обрізати

en: Crop set to no will fit the slideshow images to the height you specify and keep the width proportional, whereas crop set to yes will fit the slideshow images to all sides of the content area while cropping the left and right to fit the height you specify.
uk_UA: Якщо кадрування відключено, зображення буде підігнано до вказаної Вами висоти з збереженням пропорційної ширини. При включеному кадруванні зображення повністю заповнить слайд, але праворуч та ліворуч можуть бути обрізані, щоб розмістити у вказаному вами висоту.

en: Current Page
uk_UA: Поточна сторінка

en: Current URL
uk_UA: Поточний URL

en: Current author
uk_UA: Поточний автор

en: Current logged in user
uk_UA: Поточний користувач у системі

[ctx: Currently editing message]
en: Currently Editing %s
uk_UA: Відбувається редагування %s

en: Custom
uk_UA: Користувацький

en: Custom Content
uk_UA: Користувацький вміст

en: Custom Field
uk_UA: Спеціальне поле

en: Custom Field Filter
uk_UA: Користувацьке поле фільтр

en: Custom Icons
uk_UA: Власні іконки

en: Custom Position
uk_UA: Власне положення

en: Custom Query
uk_UA: Користувацький Запит

en: Custom Row Shapes
uk_UA: Нестандартні форми рядів

en: Custom URL
uk_UA: Користувацький URL

en: Custom Width
uk_UA: Своя ширина

en: Custom field key.
uk_UA: Користувацьке поле ключ.

en: Custom field type.
uk_UA: Користувацьке поле тип.

en: Custom field value.
uk_UA: Користувацьке поле значення

[ctx: Custom post type label.]
en: Add New
uk_UA: Додати

[ctx: Custom post type label.]
en: All
uk_UA: Всі

[ctx: Custom post type label.]
en: Edit
uk_UA: Редагувати

[ctx: Custom post type label.]
en: New
uk_UA: Нові

[ctx: Custom post type label.]
en: Nothing found in Trash.
uk_UA: Нічого не знайдено в кошику.

[ctx: Custom post type label.]
en: Nothing found.
uk_UA: Нічого не знайдено.

[ctx: Custom post type label.]
en: Parent:
uk_UA: Батько:

[ctx: Custom post type label.]
en: Search
uk_UA: Пошук

[ctx: Custom post type label.]
en: Template
uk_UA: Шаблон

[ctx: Custom post type label.]
en: Templates
uk_UA: Шаблони

[ctx: Custom post type label.]
en: View
uk_UA: Перегляд

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: %s Categories
uk_UA: %s Категорії

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Add New Category
uk_UA: Додати нову категорію

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: All Categories
uk_UA: Всі Категорії

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Categories
uk_UA: Категорії

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Category
uk_UA: Категорії

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Edit Category
uk_UA: Редагувати категорію

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: New Category Name
uk_UA: Назва нової категорії

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Parent Category
uk_UA: Батьківська категорія

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Parent Category:
uk_UA: Батьківська категорія:

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Search Categories
uk_UA: Шукати у категоріях

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Type
uk_UA: Тип

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Update Category
uk_UA: Оновити категорію

en: Customize Theme
uk_UA: Змінити тему

en: Dark
uk_UA: Темна

en: Dashed
uk_UA: Штрих

[ctx: Data export section title.]
en: No %s Found
uk_UA: %s не знайдено

en: Date
uk_UA: Дата

en: Date Archives
uk_UA: Дата архівів

en: Date Format
uk_UA: Формат дати

en: Date Last Modified
uk_UA: Дата останньої зміни

en: Date Time
uk_UA: Дата і час

en: Day
uk_UA: День

[ctx: Day of autoresponder cycle.]
en: Cycle Day
uk_UA: День циклу

en: Days
uk_UA: Дні

en: Deactivated
uk_UA: Деактивовано

en: Deactivated!
uk_UA: Деактивовано!

en: Debug Mode
uk_UA: Режим налагодження

en: Debug Mode Enabled
uk_UA: Режим налагодження Ввімкнено

en: Decimal
uk_UA: Десятковий

en: Decoration
uk_UA: Оформлення

en: Default
uk_UA: Без обумовлення

en: Default Feature Icon
uk_UA: Значок функції за замовчуванням

en: Default Page Heading
uk_UA: Заголовок сторінки за промовчанням

en: Default Row Content Width
uk_UA: Ширина вмісту рядка за промовчанням

en: Default Row Width
uk_UA: Ширина рядка за промовчанням

en: Default Style
uk_UA: Типовий стиль

[ctx: Default user template category.]
en: Uncategorized
uk_UA: Без категорії

en: Delay
uk_UA: Затримка

en: Delay should be greater than the Transition Speed.
uk_UA: Затримка повинна бути більшою, ніж швидкість Переходу.

en: Delete
uk_UA: Видалити

en: Deprecated
uk_UA: Застарілий

en: Descending
uk_UA: У порядку зменшення

en: Description
uk_UA: Опис

en: Deselect All
uk_UA: Зняти Все

en: Desktop
uk_UA: ПК

en: Details are shown above. The importer will now try again with a different parser...
uk_UA: Деталі показані вище. Тепер імпортер спробує знову з іншим аналізатором...

en: Dev Feedback
uk_UA: Dev Зворотній зв'язок

en: Direction
uk_UA: Напрямок

en: Disable
uk_UA: Відключити

en: Disable All Templates
uk_UA: Вимкнути Всі Шаблони

en: Disable Debug Mode
uk_UA: Вимкнути Режим налагодження

en: Disable Right-Click
uk_UA: Відключити Праву кнопку Мишки

en: Disabled
uk_UA: Вимкнено

en: Disc ( &#9679; )
uk_UA: Диск ( &#9679; )

en: Discard
uk_UA: Відмінити

en: Discard Changes and Exit
uk_UA: Скасувати зміни та вийти

en: Discard changes and exit
uk_UA: Скасувати зміни та вийти

en: Display
uk_UA: Відобразити

en: Display Type
uk_UA: Тип відображення

en: Display a Google map.
uk_UA: Відобразити карту Google.

en: Display a WordPress Pattern.
uk_UA: Показати паттерн WordPress.

en: Display a WordPress sidebar that has been registered by the current theme.
uk_UA: Відображення бічної панелі WordPress, зареєстрованої поточною темою.

en: Display a WordPress widget.
uk_UA: Відображення віджета WordPress.

en: Display a carousel of your WordPress posts.
uk_UA: Відобразити карусель ваших повідомлень WordPress.

en: Display a collapsible accordion of items.
uk_UA: Відобразити складний акордеон елементів.

en: Display a collection of tabbed content.
uk_UA: Відобразити колекцію вмісту вкладок.

en: Display a grid of your WordPress posts.
uk_UA: Відображення сітки ваших записів WordPress.

en: Display a group of linked Font Awesome icons.
uk_UA: Відобразити групу пов'язаних шрифтів Awesome іконок.

en: Display a heading, subheading and a button.
uk_UA: Відображати заголовок, підзаголовки та кнопку.

en: Display a slider of your WordPress posts.
uk_UA: Відображати слайдер Ваших записів WordPress.

en: Display a title/page heading.
uk_UA: Показати заголовок/заголовок сторінки.

en: Display an ACF block.
uk_UA: Відображення ACF блоку.

en: Display an icon and optional title.
uk_UA: Відобразити Іконку та додатковий Заголовок.

en: Display multiple photos in a gallery view.
uk_UA: Відображати кілька фотографій у режимі Галереї.

en: Display multiple photos in a slideshow view.
uk_UA: Відобразити кілька фотографій у режимі показу слайдів.

en: Display products or categories from your North Commerce store.
uk_UA: Відображати товари або категорії з вашого магазину North Commerce.

en: Display products or categories from your WooCommerce store.
uk_UA: Відображати продукти або категорії у Вашому магазині WooCommerce.

en: Display raw HTML code.
uk_UA: Показати вихідний код HTML.

en: Display results below via Ajax
uk_UA: Результати відображені нижче через Ajax

en: Displays multiple slides with an optional heading and call to action.
uk_UA: Відображає кілька слайдів з додатковим заголовком та закликом до дії.

en: Displays social buttons.
uk_UA: Відображає соціальні кнопки.

en: Displays the BigCommerce product gallery.
uk_UA: Відображає BigCommerce галерею товарів.

en: Do you really want to delete this column group?
uk_UA: Ви дійсно хочете видалити цю групу стовпців?

en: Do you really want to delete this column?
uk_UA: Справді видалити цей стовпець?

en: Do you really want to delete this item?
uk_UA: Справді видалити цей елемент?

en: Do you really want to delete this module?
uk_UA: Справді видалити цей модуль?

en: Do you really want to delete this row?
uk_UA: Справді видалити цей рядок?

en: Do you really want to delete this template?
uk_UA: Справді видалити цей шаблон?

en: Do you really want to discard these changes? All of your changes that are not published will be lost.
uk_UA: Справді скасувати ці зміни? Усі неопубліковані зміни буде втрачено.

en: Do you really want to reset these changes? All of your changes will be lost.
uk_UA: Ви дійсно хочете скинути ці зміни? Всі ваші зміни будуть втрачені.

en: Documentation
uk_UA: Документатція

en: Does not equal
uk_UA: Не дорівнює

en: Done
uk_UA: Готово

en: Dot Color
uk_UA: Точка Колір

en: Dots
uk_UA: Крапки

en: Dotted
uk_UA: Пунктир

en: Double
uk_UA: Подвійна

en: Downgrade
uk_UA: Понизити версію

en: Draft Created
uk_UA: Чернетку створено

en: Drop a row layout or module to get started!
uk_UA: Щоб почати, покладіть тут макет рядка або модуля!

en: Drop us a line today for a free quote!
uk_UA: Напишіть нам сьогодні, щоб отримати цінову пропозицію!

en: Dropdown Background Color
uk_UA: Колір Випадаюче меню

en: Dropdown Border
uk_UA: Розкривна межа

en: Dropdown Border Hover Color
uk_UA: Колір розкривної межі під час наведення

en: Dropdown Link Padding
uk_UA: Посилання Випадаючого меню Відступ

en: Dropdown Padding
uk_UA: Відступ Випадаюче меню

en: Dropdown Shadow
uk_UA: Тінь Випадаюче меню

en: Dropdown Typography
uk_UA: Випадаючий список шрифт

en: Dropdowns
uk_UA: Випадаюче меню

en: DuoTone Icon Primary Color
uk_UA: DuoTone Icon Основний колір

en: DuoTone Icon Secondary Color
uk_UA: DuoTone Icon Вторинний колір

en: DuoTone Primary Color
uk_UA: DuoTone Основний колір

en: DuoTone Secondary Color
uk_UA: DuoTone Icon Вторинний колір

en: Duplicate
uk_UA: Дублювати

en: Duplicate %1$s with %2$s
uk_UA: Дублювати %1$s із %2$s

en: Duplicate %s
uk_UA: Дублювати %s

en: Duplicate Layout
uk_UA: Дублювати макет

[ctx: Duplicate page/post action label.]
en: Duplicate Layout
uk_UA: Дублювати макет

en: Duration
uk_UA: Тривалість

en: ERROR! We were unable to connect to the update server. If the issue persists, please contact your host and let them know your website cannot connect to updates.wpbeaverbuilder.com.
uk_UA: ПОМИЛКА! Нам не вдалося підключитися до сервера оновлень. Якщо проблема не зникне, зв'яжіться зі своїм хостом і повідомте їм, що ваш веб-сайт не може підключитися до updates.wpbeaverbuilder.com.

en: Edit
uk_UA: Редагувати

en: Edit Content
uk_UA: Відредагуйте вміст

en: Edit Gallery
uk_UA: Редагувати галерею

en: Edit Playlist
uk_UA: Редагувати список відтворення

en: Edited
uk_UA: Відредаговано

en: Elements
uk_UA: Елементи

en: Email Address
uk_UA: Адреса e-mail

en: Email Field
uk_UA: Поле Email

en: Email Field Placeholder
uk_UA: Зразок для Поля Email

en: Email Field Text
uk_UA: Поле Email текст

en: Email Subject
uk_UA: Email Тема

en: Email address (%1$s) already exists and subscribed to the list (%2$s).
uk_UA: Email адреса (%1$s) вже існує і підписана на список (%2$s).

en: Embed
uk_UA: Вбудувати

en: Embed URL
uk_UA: Вбудований URL

en: Enable
uk_UA: Включити

en: Enable All Templates
uk_UA: Увімкнути Всі Шаблони

en: Enable Audio
uk_UA: Увімкнути Звук

en: Enable Author Link
uk_UA: Включити Авторське посилання

en: Enable Code Settings
uk_UA: Увімкнути Налаштування коду

en: Enable Column Max Width
uk_UA: Увімкнути макс. ширину стовпця

en: Enable Contact Support
uk_UA: Увімкнути Контактну Підтримку

en: Enable Core Templates Only
uk_UA: Увімкнути лише Основні Шаблони

en: Enable Debug Mode
uk_UA: Увімкнути режим налагодження

en: Enable Dual Billing?
uk_UA: Увімкнути подвійні рахунки?

en: Enable Font Awesome PRO icons.
uk_UA: Увімкнути Font Awesome PRO іконки.

en: Enable Help Button
uk_UA: Включити кнопку Допомоги

en: Enable Help Tour
uk_UA: Увімкнути Довідковий Тур

en: Enable Help Video
uk_UA: Увімкнути Допоміжне Відео

en: Enable Knowledge Base
uk_UA: Увімкнути базу знань

en: Enable Structured Data?
uk_UA: Увімкнути Структуровані дані?

en: Enable Templates
uk_UA: Увімкнути Шаблони

en: Enable User Templates Only
uk_UA: Увімкнути лише Шаблони Користувача

en: Enable Video in Mobile
uk_UA: Увімкнути відео в мобільному

en: Enable debug mode to generate a unique support URL.
uk_UA: Увімкніть режим налагодження, щоб створити унікальний URL-адресу для підтримки.

en: Enable or disable icon sets using the options below or upload a custom icon set. Instructions on how to generate your own custom icon sets can be read %s.
uk_UA: Увімкніть або вимкніть набори значків за допомогою наведених нижче параметрів або завантажте спеціальний набір значків. Інструкції щодо створення власних наборів іконок можна прочитати %s.

en: Enable proxy cache clearing
uk_UA: Увімкнути очищення проксі-кеша

en: Enable the Cache Clearing Tool
uk_UA: Увімкнути інструмент очищення кеш-пам'яті

en: Enable the following setting to clear the caches created by any of these caching plugins. If enabled, cache clearing occurs when layouts and templates are saved and when WordPress finishes updating plugins and themes. This setting also defines the DONOTCACHEPAGE constant, which is respected by most cache plugins, to keep the page from being cached when the %s editor is active.
uk_UA: Увімкніть наступне налаштування, щоб очистити кеш-пам'ять, створену будь-яким із цих плагінів кешування. Якщо це ввімкнено, очищення кеш-пам'яті відбувається, коли макети та шаблони зберігаються, а WordPress завершує оновлення плагінів і тем. Цей параметр також визначає константу DONOTCACHEPAGE, яку дотримується більшості плагінів кеш-пам'яті, щоб зберегти сторінку від кешування, коли %s редактор є активний.

en: Enabled
uk_UA: Увімкнено

en: Enabled Blocks
uk_UA: Увімкнені блоки

en: Enabled Modules
uk_UA: Увімкнені модулі

en: Enabling the prerelease channel will enable updates for all Beaver Builder products.
uk_UA: Увімкнення каналу попереднього випуску дозволить оновлювати всі продукти Beaver Builder.

en: Enabling this setting displays the control bar in an overlay at the bottom or top of the slides.
uk_UA: Увімкнення цього параметра відображає панель керування в накладанні на нижній або верхній частині слайдів.

en: End
uk_UA: Кінець

en: End Counter
uk_UA: Кінцевий лічильник

en: Enter License Key
uk_UA: Введіть ключ ліцензії

en: Enter Ribbon Text here.
uk_UA: Введіть текст стрічки тут.

en: Enter a CSS selector for the default page heading to hide it.
uk_UA: Введіть селектор CSS для заголовку сторінки за промовчанням, щоб приховати його.

en: Enter a comma separated list of the post types you would like the builder to work with.
uk_UA: Введіть через кому перелік типів публікацій, з якими має працювати конструктор.

en: Enter a list of %1$s.
uk_UA: Введіть список %1$s.

en: Enter a list of authors usernames.
uk_UA: Введіть список авторів імен користувачів.

en: Enter a post title to search.
uk_UA: Введіть заголовок публікації для пошуку.

en: Enter description here.
uk_UA: Введіть опис тут.

en: Enter the ID of a site on the network whose templates should override core builder templates. Leave this field blank if you do not wish to override core templates.
uk_UA: Введіть ID сайту в мережі, шаблони якого повинні замінити базові шаблони конструктора Beaver Builder. Залиште це поле порожнім, якщо Ви не хочете замінювати базові шаблони.

en: Enter tooltip here.
uk_UA: Тут ви можете ввести підказку.

en: Enter your <a%s>license key</a> to enable remote updates and support.
uk_UA: Введіть свій <a%s>ключ ліцензії</a>, щоб активувати дистанційне оновлення та підтримку.

en: Entire Site
uk_UA: На всьому сайті

en: Equal Height Image
uk_UA: Зображення однакової висоти

en: Equal Heights
uk_UA: Рівна висота

en: Equalize
uk_UA: Зрівняти

en: Equalize Column Heights
uk_UA: Вирівняти висоту стовпців

en: Equalize Heights
uk_UA: Вирівняти Висоту

en: Equals
uk_UA: Дорівнює

en: Error Code %s: Could not connect to Mailerjet.
uk_UA: Код помилки %s: Не вдалося підключитися до Mailerjet.

en: Error Code %s: You have specified an incorrect API Key / API Secret Key pair.
uk_UA: Код помилки %s: Ви вказали неправильний ключ API Key / API Secret Key пари.

en: Error submitting.
uk_UA: Помилка надсилання.

en: Error! A site with that ID doesn't exist.
uk_UA: Помилка! Сайт з цим ID не існує.

en: Error! Could not unzip file.
uk_UA: Помилка! Не вдалося розархівувати файл.

en: Error! Please enter a date that is in the future.
uk_UA: Помилка! Введіть дату в майбутньому.

en: Error! Please enter a number for the site ID.
uk_UA: Помилка! Будь ласка, введіть номер для ID сайту.

en: Error! Please enter a valid day.
uk_UA: Помилка! Введіть правильний день.

en: Error! Please enter a valid month.
uk_UA: Помилка! Введіть правильний місяць.

en: Error! Please enter a valid year.
uk_UA: Помилка! Введіть правильний рік.

en: Error! Please enter an iframe for the video embed code.
uk_UA: Помилка! Будь ласка, введіть iframe для коду вставлення відео.

en: Error! Please upload an icon set from either Icomoon, Fontello or Font Awesome Pro Subset.
uk_UA: Помилка! Будь ласка, завантажте набір іконок з Icomoon, Fontello або Font Awesome Pro Subset.

en: Error! When downloading from Icomoon, be sure to click the Download Font button and not Generate SVG.
uk_UA: Помилка! При завантаженні з Icomoon обов'язково натисніть кнопку «Завантажити шрифт», а не «Генерувати SVG».

en: Error! You must have at least one feature of the help button enabled.
uk_UA: Помилка! Ви повинні мати щонайменше одну функцію кнопки довідки.

en: Error! You must have at least one icon set enabled.
uk_UA: Помилка! Має бути активовано принаймні один набір значків.

en: Error! You must have at least one module enabled.
uk_UA: Помилка! Ви повинні мати принаймні один модуль.

en: Error: API key needs to be upgraded to v3.
uk_UA: Помилка: API ключ потрібно оновити до v3.

en: Error: Both Mailjet API and Secret Keys are required.
uk_UA: Помилка: Потрібні як API Mailjet, так і секретні ключі..

en: Error: Could not connect to Brevo. %s
uk_UA: Помилка: Не вдалося підключитися до Brevo. %s

en: Error: Could not connect to Campayn. %s
uk_UA: Помилка. Не вдалося підключитися до Campayn. %s

en: Error: Could not connect to Constant Contact. %s
uk_UA: Помилка. Не вдалося підключитися до Constant Contact. %s

en: Error: Could not connect to Enormail. %s
uk_UA: Помилка: Не вдається підключитися до Enormail. %s

en: Error: Could not connect to MailerLite.
uk_UA: Помилка: Не вдається підключитися до MailerLite.

en: Error: Could not connect to Mailrelay. %s
uk_UA: Помилка. Не вдалося підключитися до Mailrelay. %s

en: Error: Could not connect to Mautic. %s
uk_UA: Помилка: Не вдалося підключитися до Mautic. %s

en: Error: Could not connect to Sendy. %s
uk_UA: Помилка. Не вдалося підключитися до Sendy. %s

en: Error: Could not connect to iContact Pro. %s
uk_UA: Помилка: не вдається підключитися до iContact Pro. %s

en: Error: Could not connect to iContact. %s
uk_UA: Помилка. Не вдалося підключитися до iContact. %s

en: Error: Could not load the UI
uk_UA: Помилка: Не вдалося завантажити інтерфейс

en: Error: Could not subscribe to Brevo. %s
uk_UA: Помилка: Не вдалося підписатися на Brevo. %s

en: Error: Invalid API data.
uk_UA: Помилка. Неправильні дані API.

en: Error: Please check your API URL and API key.
uk_UA: Помилка. Перевірте URL-адресу та ключ API.

en: Error: Please check your API credentials.
uk_UA: Помилка. Перевірте свої облікові дані API.

en: Error: Please check your API key.
uk_UA: Помилка. Перевірте ключ API.

en: Error: Please check your API key. %s
uk_UA: Помилка. Перевірте ключ API. %s

en: Error: Please check your API token. %s
uk_UA: Помилка. Перевірте маркер API. %s

en: Error: Please check your API token. Code: %s
uk_UA: Помилка: перевірте свій токен API. Код: %s

en: Error: Please check your Account ID. %s
uk_UA: Помилка. Перевірте код акаунта. %s

en: Error: Please enter a valid Authorization Code.
uk_UA: Помилка. Введіть чинний код авторизації.

en: Error: You must provide a Client ID.
uk_UA: Помилка: Вкажіть Client ID.

en: Error: You must provide a Client Secret.
uk_UA: Помилка: Вкажіть Client Secret.

en: Error: You must provide a Host.
uk_UA: Помилка. Потрібно вказати хост.

en: Error: You must provide a Refresh Token.
uk_UA: Помилка: Вкажіть Refresh Token.

en: Error: You must provide a app ID.
uk_UA: Помилка. Потрібно вказати код застосунку.

en: Error: You must provide a app password.
uk_UA: Помилка. Потрібно вказати пароль до застосунку.

en: Error: You must provide a company ID.
uk_UA: Помилка. Необхідно вказати ID компанії.

en: Error: You must provide a list ID.
uk_UA: Помилка. Потрібно вказати код списку.

en: Error: You must provide a profile ID.
uk_UA: Помилка: необхідно вказати ID профілю.

en: Error: You must provide a username.
uk_UA: Помилка. Потрібно вказати ім’я користувача.

en: Error: You must provide an API Key.
uk_UA: Помилка: Вам потрібно вказати API ключ.

en: Error: You must provide an API URL.
uk_UA: Помилка. Потрібно вказати URL-адресу API.

en: Error: You must provide an API key.
uk_UA: Помилка. Потрібно вказати ключ API.

en: Error: You must provide an API token.
uk_UA: Помилка. Потрібно вказати маркер API.

en: Error: You must provide an API username.
uk_UA: Помилка. Необхідно вказати ім'я користувача API.

en: Error: You must provide an APP ID.
uk_UA: Помилка: Ви маєте вказати APP ID.

en: Error: You must provide an Access Token.
uk_UA: Помилка: Вкажіть Access Token.

en: Error: You must provide an Account ID.
uk_UA: Помилка. Потрібно вказати код акаунта.

en: Error: You must provide an Authorization Code.
uk_UA: Помилка. Потрібно вказати код авторизації.

en: Error: You must provide an access token.
uk_UA: Помилка. Потрібно вказати маркер доступу.

en: Error: You must provide an app ID.
uk_UA: Помилка. Потрібно вказати код застосунку.

en: Error: You must provide an app password.
uk_UA: Помилка: потрібно вказати пароль додатка.

en: Error: You must provide an email address.
uk_UA: Помилка. Потрібно вказати адресу електронної пошти.

en: Error: You must provide your Mautic app user password.
uk_UA: Помилка. Необхідно вказати пароль користувача Mautic app.

en: Error: You must provide your Mautic app username.
uk_UA: Помилка. Необхідно надати ім'я користувача Mautic app.

en: Error: You must provide your Mautic installation URL.
uk_UA: Помилка. Необхідно вказати URL-адресу установки Mautic.

en: Error: You must provide your Sendy installation URL.
uk_UA: Помилка. Потрібно вказати URL-адресу інсталяції Sendy.

en: Error: module used in Saved module no longer exists.
uk_UA: Помилка: модуль, який використовується в збереженому модулі, більше не існує.

en: Even More Power!
uk_UA: Ще більше потужності!

en: Example: page, post, product
uk_UA: Приклад: сторінка, публікація, товар

en: Excerpt
uk_UA: Уривок

en: Excerpt Length
uk_UA: Довжина уривка

en: Excerpt More Text
uk_UA: Уривок Більше тексту

en: Exclude Current Post
uk_UA: Виключити Поточний Запис

en: Exclude the current post from the query.
uk_UA: Виключити поточний запис із запиту.

en: Exists
uk_UA: Існує

en: Exit
uk_UA: Зникнення

en: Expand
uk_UA: Розширювати

en: Expand Accordion using the Tab key.
uk_UA: Розгорнути акордеон за допомогою клавіші Tab.

en: Expand All
uk_UA: Розгорнути все

en: Expand First Item
uk_UA: Розгорнути перший елемент

en: Expand Position
uk_UA: Розгорнути позицію

en: Expand on Tab
uk_UA: Розгорнути на вкладці

en: Expand on click
uk_UA: Розкрити при натисканні

en: Expanded
uk_UA: Розгорнуто

en: Expert support from our world-class support team.
uk_UA: Експертна підтримка від нашої служби світового рівня.

en: Export
uk_UA: Експорт

en: Export All
uk_UA: Експортувати Все

en: Export Selected
uk_UA: Експорт Вибраного

en: Export Settings
uk_UA: Налаштування експорту

en: Export Template Data
uk_UA: Експортувати Дані Шаблону

en: Export/Import
uk_UA: Експорт/Імпорт

en: Exports completed with versions prior to 2.8.1 are not compatible due to a change in format of export data.
uk_UA: Експорт, виконаний у версіях до 2.8.1, не сумісний через зміну формату експортних даних.

en: Extra Large
uk_UA: Дуже великий

en: Extra-Bold
uk_UA: Екстра-Жирний

en: Extra-Bold Italic
uk_UA: Екстра-Жирний Курсив

en: Extra-Light
uk_UA: Екстра-Легкий

en: Extra-Light Italic
uk_UA: Екстра-Легкий Курсив

en: Facebook Button
uk_UA: Facebook Кнопка

en: Fade
uk_UA: Прозорість

en: Fade In On Hover
uk_UA: Затемнити при наведенні курсору

en: Fallback Image
uk_UA: Запасне зображення

en: Fallback Photo
uk_UA: Альтернативне фото

en: Fallback Video (WebM)
uk_UA: Запасне відео (WebM)

en: Family
uk_UA: Шрифтова сім'я

en: Fast
uk_UA: Швидко

en: Feature Icon
uk_UA: Іконка функція

en: Feature Icon Color
uk_UA: Колір піктограми функції

en: Feature Icon Size
uk_UA: Розмір піктограми функції

en: Feature List Style
uk_UA: Особливості стилю списку

en: Feature List Text Typography
uk_UA: Особливості стилю списку тексту

en: Feature Text Color
uk_UA: Колір тексту функції

en: Feature Tooltip Icon
uk_UA: Значок підказки функції

en: Featured Image
uk_UA: Зображення запису

en: Featured Products
uk_UA: Рекомендовані товари

en: Features Min Height
uk_UA: Особливості Мін Висоти

en: Feed URL
uk_UA: URL-каналу

en: Field
uk_UA: Поле

en: Field Loading...
uk_UA: Поле завантаження...

[ctx: Field name to add.]
en: Add %s
uk_UA: Додати %s

en: Fields
uk_UA: Поля

en: Fill
uk_UA: Заповнити

en: Fill Container
uk_UA: Заповнити контейнер

en: Filter
uk_UA: Фільтрувати

en: Filter by %1$s
uk_UA: Фільтрувати за %1$s

en: Filters
uk_UA: Фільтри

en: Fit
uk_UA: Добрати

en: Fit to Window
uk_UA: Розтягнути до вікна

en: Fix Errors
uk_UA: Виправити помилки

en: Fixed
uk_UA: Фіксоване

en: Fixed Height
uk_UA: Фіксована висота

en: Fixed Width
uk_UA: Фіксована ширина

en: Flat
uk_UA: Плоска

en: Flex Column
uk_UA: Flex стовпець

en: Flex Columns
uk_UA: Flex стовпці

en: Flex Row
uk_UA: Flex рядок

en: Flow Direction
uk_UA: Напрямок руху

en: Flyout Overlay
uk_UA: Виліт Накладання

en: Flyout Position
uk_UA: Виліт Позиція

en: Flyout Push
uk_UA: Виліт Штовхання

en: Flyout Push with Opacity
uk_UA: Виліт Натискання з Непрозорістю

en: Font
uk_UA: Шрифт

en: Font Awesome PRO already enabled via fl_enable_fa5_pro filter.
uk_UA: Шрифт Awesome PRO вже увімкнений через fl_enable_fa5_pro фільтр.

en: Font Awesome Plugin Documentation
uk_UA: Документація плагіну Font Awesome

en: For Pro Icons or Font Awesome 6 install the official Font Awesome plugin.
uk_UA: Для Pro Icons або Font Awesome 6 встановіть офіційний плагін Font Awesome.

en: For detailed instructions to activate and license the premium version, see the %s.
uk_UA: Детальні інструкції з активації та ліцензії преміум-версії наведено в %s.

en: For example, if your number is 10%, your suffix would be "%".
uk_UA: Наприклад, якщо Ваше число 10%, суфікс повинен бути "%".

en: For example, if your number is US$ 10, your prefix would be "US$ ".
uk_UA: Наприклад, якщо Ваше число US $10, приставка повинна бути "US$".

en: For more time-saving features and access to our expert support team, <a href="%s" target="_blank">upgrade today</a>.
uk_UA: Щоб отримати більше функцій, що заощаджують час, і підтримку наших фахівців, <a href="%s" target="_blank">негайно перейдіть на нову версію</a>.

en: For multiple tags, separate with comma.
uk_UA: Вводьте теги через кому.

en: For that, check our <a href="%1$s" target="_blank">Knowledge Base</a> or try searching <a href="%2$s" target="_blank">the Beaver Builders Facebook group</a> or our <a href="%3$s" target="_blank">Forums</a>.
uk_UA: Для цього перевірте нашу <a href="%1$s" target="_blank">Базу знань</a> або спробуйте здійснити пошук у <a href="%2$s" target="_blank">Beaver Builders Facebook групі</a> або нашому <a href="%3$s" target="_blank">Форумі</a>.

en: Force Download
uk_UA: Примусово звантажити

en: Force Module Wrapper Divs
uk_UA: Взяти Module Wrapper Divs

en: Forces modules to render their wrapper divs, even if they have been removed in a recent update.
uk_UA: Змушує модулі відображати свої обгорткові div, навіть якщо вони були видалені в останньому оновленні.

en: Forget Text Position
uk_UA: Забути положення тексту

en: Forgotten Password
uk_UA: Забутий пароль

en: Forgotten Password Text
uk_UA: Забутий текст пароля

en: Form
uk_UA: Форма

en: Form Background Color
uk_UA: Колір Фону Форми

en: Form Background Hover Color
uk_UA: Колір під час наведення на тло форми

en: Form Border
uk_UA: Границя Форми

en: Form Border Hover
uk_UA: Наведення межі форми

en: Form Padding
uk_UA: Відступ форми

en: Form Width
uk_UA: Ширина форми

en: Found in your MailerLite account under Integrations > Developer API.
uk_UA: Можна знайти в Вашому акаунті MailerLite, в меню Інтеграції > Розробник API.

en: Found in your Mailjet account under Account Settings > Rest API > Master API Key & Sub API Key Management.
uk_UA: Знайдіть у вашому аккаунті Mailjet у розділі Налаштування аккаунта > Rest API > Master API Key & Sub API Key Management.

en: Found in your Sendy application under Settings.
uk_UA: Її можна знайти на сторінці «Настройки» застосунку Sendy.

en: Found license using FL_LICENSE_KEY global.
uk_UA: Знайдена ліцензія з використанням FL_LICENSE_KEY глобально.

en: Frontend
uk_UA: Інтерфейс

en: Full Height
uk_UA: Повна висота

en: Full Screen
uk_UA: Повний екран

en: Full Size
uk_UA: Повний розмір

en: Full Text
uk_UA: Повний текст

en: Full Width
uk_UA: Повна ширина

en: Full height rows fill the height of the browser window. Minimum height rows are at least as tall as the value entered.
uk_UA: Повні рядки по висоті заповнюють висоту вікна браузера. Мінімальна висота рядів повинна бути не менше введеного значення.

en: Full width content spans the width of the page from edge to edge. Fixed content is no wider than the Row Max Width set in the Global Settings.
uk_UA: Вміст повної ширини сягає від краю до краю сторінки. Ширину фіксованого вмісту обмежено значенням »Максимальна ширина рядка», вказаним у глобальних настройках.

en: Full width rows span the width of the page from edge to edge. Fixed rows are no wider than the Row Max Width set in the Global Settings.
uk_UA: Рядки повної ширини сягають від краю до краю сторінки. Ширину фіксованих рядків обмежено значенням »Максимальна ширина рядка», вказаним у глобальних настройках.

en: Fullscreen
uk_UA: Повний екран

en: Fullscreen Button
uk_UA: Кнопка Повний Екран

en: Gallery
uk_UA: Галерея

[ctx: Gallery layout: thumbnails.]
en: Thumbs
uk_UA: Мініатюри

en: Gap
uk_UA: Відступи

en: Gap between each fields
uk_UA: Проміжок між кожними полями

en: General
uk_UA: Загальні

en: General Style
uk_UA: Загальний стиль

[ctx: General settings form field label. Intended meaning: "Enable auto spacing for responsive layouts?"]
en: Enable Auto Spacing
uk_UA: Дозволити автоінтервал

[ctx: General settings form field label. Intended meaning: "Responsive layout enabled?"]
en: Enabled
uk_UA: Увімкнено

[ctx: General settings form field label. Intended meaning: "Show page heading?"]
en: Show
uk_UA: Показати

en: Generic List (div)
uk_UA: Загальний список (div)

en: Generic List icon. You can override this in the individual List Item icon.
uk_UA: Значок Загального списку. Ви можете замінити його за допомогою окремого значка елемента списку.

[ctx: Generic add button label for adding new content.]
en: Add
uk_UA: Додати

en: Get Help
uk_UA: Отримати довідку

en: Get More Features
uk_UA: Інші функції

en: Get Started
uk_UA: Початок роботи

en: Get more time-saving features, modules, and expert support.
uk_UA: Отримайте додаткові функції та модулі часу, а також експертну підтримку.

en: Get started by choosing a layout template to customize, or build a page from scratch by selecting the blank layout template.
uk_UA: Спочатку виберіть шаблон настройки та адаптуйте його або створіть сторінку цілком самостійно, вибравши пустий шаблон розмітки.

en: Getting Started
uk_UA: Розпочнемо

en: Getting Started - Building Your First Page
uk_UA: Початок роботи - Створення першої сторінки

en: Getting Started Video
uk_UA: Відео про початок роботи

en: Global
uk_UA: Загальні

en: Global CSS
uk_UA: Глобальний CSS

en: Global Color
uk_UA: Глобальний колір

en: Global Colors
uk_UA: Загальні кольори

en: Global JS
uk_UA: Глобальний JS

en: Global Rows, Columns and Modules Editing
uk_UA: Глобальні рядки, стовпці та редагування модулів

en: Global Settings
uk_UA: Глобальні настройки

en: Global Settings Edited
uk_UA: Глобальні Налаштування відредаговано

en: Global Styles
uk_UA: Глобальні стилі

en: Global option '%s' updated
uk_UA: Загальний параметр '%s' оновлено

en: Global rows, columns and modules can be added to multiple pages and edited in one place.
uk_UA: Глобальні рядки, стовпці та модулі можуть бути додані до декількох сторінок та редагуватися в одному місці.

en: Gradient
uk_UA: Градієнт

en: Gradient Fill
uk_UA: Градієнтна Заливка

en: Greater than
uk_UA: Більше ніж

en: Greater than or equal to
uk_UA: Більше або дорівнює

en: Greek Numerals (Lower)
uk_UA: Грецькі цифри (нижній)

en: Grid
uk_UA: Сітка

en: Grid Column
uk_UA: Стовпчик сітки

en: Grid Row
uk_UA: Рядок сітки

en: Groundhogg plugin must be installed and active to use this service.
uk_UA: Groundhogg плагін повинен бути встановлений та активний для використання цієї послуги.

en: Group
uk_UA: Група

en: Grow
uk_UA: Збільшити

en: Grow & Shrink
uk_UA: Збільшити & Зменшити

en: H1 Color
uk_UA: H1 Колір

en: H1 Typography
uk_UA: H1 Типографія

en: H2 Color
uk_UA: H2 Колір

en: H2 Typography
uk_UA: H2 Типографія

en: H3 Color
uk_UA: H3 Колір

en: H3 Typography
uk_UA: H3 Типографія

en: H4 Color
uk_UA: H4 Колір

en: H4 Typography
uk_UA: H4 Типографія

en: H5 Color
uk_UA: H5 Колір

en: H5 Typography
uk_UA: H5 Типографія

en: H6 Color
uk_UA: H6 Колір

en: H6 Typography
uk_UA: H6 Типографія

en: HTML Element
uk_UA: HTML Елемент

en: HTML Tag
uk_UA: Тег HTML

en: Hamburger Icon
uk_UA: Гамбургер Ікона

en: Hamburger Icon + Label
uk_UA: Гамбургер, значок + Етикетка

en: Heading
uk_UA: Заголовок

en: Heading Color
uk_UA: Колір заголовку

en: Heading Size
uk_UA: Розмір заголовка

en: Heading Style
uk_UA: Стиль заголовка

en: Heading Tag
uk_UA: Тег заголовка

en: Heading Text
uk_UA: Текст заголовка

en: Heading Text Color
uk_UA: Колір тексту заголовка

en: Heading Typography
uk_UA: Заголовок Типографіки

en: Hebrew Numerals
uk_UA: Єврейські нумералів

en: Height
uk_UA: Висота

en: Help
uk_UA: Допомога

en: Help &amp; Share
uk_UA: Допомогти &amp; Поділитися

en: Help Button
uk_UA: Допомога

en: Help Button Settings
uk_UA: Налаштування кнопки Довідка

en: Help Tour
uk_UA: Довідковий тур

en: Help Video
uk_UA: Допоміжне Відео

en: Help Video Embed Code
uk_UA: Код вставки Допоміжного Відео

en: Helpful Tools
uk_UA: Корисні знаряддя

en: Hidden
uk_UA: Прихований

en: Hide
uk_UA: Ховати

en: Hide Empty
uk_UA: Сховати порожні

en: Hide terms that don't have any posts.
uk_UA: Приховуйте терміни, які не мають дописів.

en: Highlight
uk_UA: Підсвітка

en: Hint: Set to transparent color for SPACE separator.
uk_UA: Підказка: встановіть прозорий колір для роздільника ПРОСТІР.

en: History
uk_UA: Історія

en: History Limit
uk_UA: Обмеження історії

en: History is limited to 20 by default in the Builder undo/redo UI
uk_UA: Історія обмежена до 20 в Builder скасувати/повторити UI

en: Home
uk_UA: Головна

en: Hook updated
uk_UA: Хук оновлено

en: Horizontal
uk_UA: По горизонталі

en: Horizontal Orientation
uk_UA: Горизонтальна орієнтація

en: Horizontal Padding
uk_UA: Горизонтальний Відступ

en: Host
uk_UA: Хост

en: Hour
uk_UA: Година

en: Hours
uk_UA: Години

en: Hover Background
uk_UA: Наведення фон

en: Hover Background Color
uk_UA: Колір фону при наведенні

en: Hover Color
uk_UA: Колір при Наведенні

en: Hover Style
uk_UA: Стиль наведення

en: Hover Transition
uk_UA: Перехід при наведенні курсору

[ctx: How many posts to skip.]
en: Offset
uk_UA: Зсув

en: I Accept the Terms and Conditions
uk_UA: Я приймаю Загальні положення та умови

en: Icon
uk_UA: Іконка

en: Icon Color
uk_UA: Колір іконки

en: Icon Colors
uk_UA: Колір Іконки

en: Icon Group
uk_UA: Група іконок

en: Icon Hover Color
uk_UA: Колір іконки при наведенні

en: Icon Padding
uk_UA: Відступ від іконки

en: Icon Position
uk_UA: Позиції піктограми

en: Icon Settings
uk_UA: Параметри піктограми

en: Icon Size
uk_UA: Розмір іконки

en: Icon Structure
uk_UA: Структура іконки

en: Icon Style
uk_UA: Стиль іконки

en: Icon Visibility
uk_UA: Видимість Іконок

en: Icon Width
uk_UA: Ширина піктограм

en: Icon can be overridden in the individual feature options.
uk_UA: Іконку можна замінити в окремих параметрах функцій.

en: Icons
uk_UA: Значки

en: Icons for the main site must be managed in the network admin.
uk_UA: Піктограми для головного сайту повинні керуватись адміністратором мережі.

en: If an icon is being used in a supported module its CSS will be enqueued. Deselecting sets here only removes the set from the settings UI.
uk_UA: Якщо значок використовується в підтримуваному модулі, його CSS запускається. Якщо відмінити вибір наборів, то вилучаються лише налаштування UI.

en: If enabled we will send anonymous usage stats to help improve the plugin.
uk_UA: Якщо ввімкнено, ми надішлемо анонімну статистику використання, щоб поліпшити плагін.

en: If not specified, the "Question Mark" icon will be used.
uk_UA: Якщо не вказано, буде використана іконка "Знак питання".

en: If set to "Yes", audio is disabled on mobile devices.
uk_UA: Якщо встановлено "Так", звук на мобільних пристроях буде вимкнено.

en: If set to Yes, hides the control bar overlay after the number of seconds you specify. Control bar overlay reappears upon mouseover.
uk_UA: Якщо встановлено значення Так, приховає перекриття панелі керування після зазначення кількості секунд. Смуга управління накладення з'являється на наведіть курсор миші.

en: If value set exceeds number of tabs, the first tab will be used.  If set to 0 or blank, there will be no active tab on load.
uk_UA: Якщо задане значення перевищує кількість вкладок, буде використано першу вкладку.  Якщо значення 0 або порожнє, при завантаженні не буде активної вкладки.

en: If you can't find an answer, consider upgrading to a premium version of Beaver Builder. Our expert support team is waiting to answer your questions and help you build your website. <a href="%s" target="_blank">Learn More</a>.
uk_UA: Якщо вам не вдається знайти відповідь, спробуйте перейти на преміум-версію Beaver Builder. Наші фахівці з нетерпінням чекають, коли вони зможуть відповісти на ваші запитання та допомогти вам створити веб-сайт. <a href="%s" target="_blank">Докладніше</a>.

en: If you can't find an answer, feel free to <a href="%s" target="_blank">send us a message with your question.</a>
uk_UA: Якщо ви не можете знайти відповідь, не соромтеся <a href="%s" target="_blank">надішліть нам повідомлення з вашим запитанням.</a>

en: If you contact Beaver Builder Support, we need to know what the error is in the JavaScript console in your browser.
uk_UA: Якщо ви звернетеся в службу підтримки Beaver Builder, нам потрібно знати, яка помилка в консолі JavaScript у вашому браузері.

en: If you have purchased a premium version of Beaver Builder, see our %s for step-by-step upgrade instructions.
uk_UA: Якщо ви придбали преміум-версію Beaver Builder, перегляньте %s про це для покрокових інструкцій з оновлення.

en: If you need to export templates for import into another site, please use the exporter at <a href="%s">Tools > Export</a>.
uk_UA: Якщо вам потрібно експортувати шаблони для імпорту на інший сайт, скористайтеся <a href="%s">Інструменти> Експортувати</a>.

en: If you want to show this field, please provide valid Site and Secret Keys.
uk_UA: Якщо ви хочете показати це поле, надішліть дійсний сайт і секретні ключі.

en: If you want to troubleshoot further, you can check our %s for plugins we know to be incompatible. Then deactivate your plugins one by one while you try to save the page in the Beaver Builder editor.<br />When the page saves normally, you have identified the plugin causing the conflict.
uk_UA: Якщо ви хочете усунути неполадки далі, ви можете перевірити наші %s плагіни, які, як ми знаємо, несумісні. Потім деактивуйте плагіни один за одним, намагаючись зберегти сторінку в редакторі Beaver Builder. <br />Якщо сторінка зберігається нормально, ви визначили плагін, який викликає конфлікт.

en: If your overall theme/images are lighter in color, light will display buttons in a darker color scheme and vice versa for dark.
uk_UA: Якщо ваша загальна тема / зображення є більш світлими, світло відображатиме кнопки у більш темній кольоровій схемі, і навпаки - для темряви.

en: Image
uk_UA: Зображення

en: Image Height
uk_UA: Висота зображення

en: Image Offset
uk_UA: Зсув зображення

en: Image Position
uk_UA: Позиція зображення

en: Image Size
uk_UA: Розмір зображення

en: Image Spacing
uk_UA: Відступ від зображення

en: Image Type
uk_UA: Тип зображення

en: Image Width
uk_UA: Зображення Ширина

[ctx: Image size.]
en: Full Size
uk_UA: Повний розмір

[ctx: Image size.]
en: Large
uk_UA: Великий

[ctx: Image size.]
en: Medium
uk_UA: Cередній

[ctx: Image size.]
en: Thumbnail
uk_UA: Мініатюри

en: Image title attribute
uk_UA: Атрибут заголовка зображення

[ctx: Image type.]
en: None
uk_UA: Немає

en: Import
uk_UA: Імпорт

en: Import / Export
uk_UA: Імпорт / Експорт

en: Import / Export Settings
uk_UA: Налаштування імпорту/експорту

en: Import <strong>posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags</strong> from a WordPress export file.
uk_UA: Імпортуйте <strong>публікації, сторінки, коментарі, користувацькі поля, категорії та теги</strong> з файлу експорту WordPress.

en: Import Error!
uk_UA: Помилка імпортування!

en: Import Settings
uk_UA: Імпортувати налаштування

en: In terms of GDPR, Beaver Builder products do not collect any personal information from your users. However some modules such as videos and maps might need you to update your privacy policy accordingly.
uk_UA: З точки зору GDPR, продукти Beaver Builder не збирають жодної особистої інформації від ваших користувачів. Однак деякі модулі, такі як відео та карти, можуть потребувати відповідного оновлення політики конфіденційності.

en: Inactive Label Background Color
uk_UA: Неактивний колір Фону мітки

en: Inactive Label Text Color
uk_UA: Неактивний колір тексту мітки

en: Incorrect type.
uk_UA: Неправильний тип.

en: Incorrect wpbb-if shortcode attributes.
uk_UA: Неправильні атрибути wpbb-if короткого коду.

[ctx: Indicator for global node templates.]
en: Global
uk_UA: Загальні

en: Info
uk_UA: Інформація

en: Inline
uk_UA: В лінію

en: Inline Editing
uk_UA: Вбудоване редагування

en: Inline Logo Position
uk_UA: Позиція Вбудованого Логотипу

en: Input
uk_UA: Ввід

en: Input Field Padding
uk_UA: Поле вводу відступ

en: Input Text
uk_UA: Введення тексту

en: Input Text Only
uk_UA: Лише текст вводу

en: Input Typography
uk_UA: Типографіка вводу

en: Input Width
uk_UA: Ширина вводу

en: Insert
uk_UA: Вставити

en: Inside Bar
uk_UA: Всередині панелі

en: Install
uk_UA: Встановити

en: Install Error! We detected that Beaver Builder appears to be installed in a folder called <kbd>%s</kbd>.<br />For automatic updates to work the plugin must be installed in the folder <kbd>bb-plugin</kbd>.
uk_UA: Помилка Інсталяції! Ми виявили, що Beaver Builder, імовірно, встановлюється в папку під назвою <kbd>%s</kbd>.<br />Для роботи Автоматичного Оновлення плагін повинен бути встановлений у папку <kbd>bb-plugin</kbd>.

en: Install Error! You appear to have a %s file in your uploads folder that will block all javascript files resulting in 403 errors. If you did not add this file please consult your host.
uk_UA: Помилка інсталяції! Здається, у вашій папці Завантажень є файл %s, який заблокує всі файли javascript, що дає 403 помилку. Якщо ви не додавали цей файл, будь ласка, зверніться до хостинг провайдера.

en: Installation URL
uk_UA: URL-адреса інсталяції

en: Installed
uk_UA: Встановлено

en: Installing Please Wait
uk_UA: Встановлення, будь ласка, зачекайте.

en: Invalid Kit Url: we were unable to determine the URL, code entered was %s
uk_UA: Недійсний Kit Url: нам не вдалося визначити URL-адресу, введено код %s

en: Invisible (V2)
uk_UA: Невидимий (V2)

en: Invisible (V3)
uk_UA: Невидимий (V3)

en: Issue Detected
uk_UA: Виявлено проблему

en: Italic
uk_UA: Курсив

en: Item
uk_UA: Позиція

en: Item Border
uk_UA: Межа Елемента

en: Item Icon Background Color
uk_UA: Колір фону іконки елемента

en: Item Icon Background Hover Color
uk_UA: Іконка елемента Колір фону при наведенні

en: Item Icon Color
uk_UA: Елемент Іконка Колір

en: Item Icon Colors
uk_UA: Елемент Іконка Кольори

en: Item Icon Hover Color
uk_UA: Елемент Іконка Колір при наведенні

en: Item Size
uk_UA: Розмір Елемента

en: Item Spacing
uk_UA: Відстань між елементами

en: Items
uk_UA: Позиції

en: Items Count
uk_UA: Кількість елементів

en: Items Count and Total Amount
uk_UA: Кількість елементів і загальна сума

en: Join the Beaver Builder Discord
uk_UA: Приєднуйтесь до Beaver Builder Discord

en: Join the Beaver Builder Forums
uk_UA: Приєднуйтесь до Beaver Builder форумів

en: Join the Beaver Builder's Group on Facebook
uk_UA: Приєднуйтесь до Beaver Builder групи у Facebook

en: Join the Beaver Builder's Group on Slack
uk_UA: Приєднуйтесь до Beaver Builder групи на Slack

en: Join the Community
uk_UA: Приєднуйтеся до спільноти

en: Keep Active Tab Open
uk_UA: Тримати активну вкладку відкритою

en: Keep changes drafted and exit
uk_UA: Зберігайте внесені зміни та вийти

en: Ken Burns
uk_UA: Кен Бернс

en: Key
uk_UA: Ключ

en: Keyboard Shortcuts
uk_UA: Комбінації клавіш

[ctx: Keyboard action to dismiss the current task or panel]
en: Dismiss Active Panel
uk_UA: Відхилити Активну Панель

[ctx: Keyboard action to open save template form]
en: Save New Template
uk_UA: Зберегти Новий шаблон

[ctx: Keyboard action to open the global settings panel]
en: Open Global Settings
uk_UA: Відкрити Глобальні Налаштування

[ctx: Keyboard action to open the global style settings panel]
en: Open Global Style Settings
uk_UA: Відкрити Глобальні Налаштування Стилю

[ctx: Keyboard action to open the layout settings panel]
en: Open Layout Settings
uk_UA: Відкрити Налаштування Макета

[ctx: Keyboard action to open the module search panel]
en: Display Module Search
uk_UA: Відображати Модуль Пошуку

[ctx: Keyboard action to publish any pending changes]
en: Publish changes without leaving builder
uk_UA: Публікуйте зміни, не покидаючи Редактор

[ctx: Keyboard action to redo changes]
en: Redo
uk_UA: Повернути дію

[ctx: Keyboard action to save changes]
en: Save Layout
uk_UA: Зберегти макет

[ctx: Keyboard action to show modules tab]
en: Open Modules Tab
uk_UA: Відкрийте вкладку Модулі

[ctx: Keyboard action to show rows tab]
en: Open Rows Tab
uk_UA: Відкрити вкладку Рядки

[ctx: Keyboard action to show saved tab]
en: Open Saved Tab
uk_UA: Відкрити вкладку Збережені

[ctx: Keyboard action to show templates tab]
en: Open Templates Tab
uk_UA: Відкрийте вкладку Шаблони

[ctx: Keyboard action to toggle outline panel]
en: Toggle Outline Panel
uk_UA: Перемикання панелі контурів

[ctx: Keyboard action to toggle outline panel tree]
en: Toggle Outline Panel Tree
uk_UA: Перемикання дерева панелей контурів

[ctx: Keyboard action to toggle preview mode]
en: Toggle Preview Mode
uk_UA: До Попереднього Перегляду

[ctx: Keyboard action to toggle responsive editing]
en: Toggle Responsive Editing Mode
uk_UA: Перейти до Адаптивного Редагування

[ctx: Keyboard action to toggle responsive editing]
en: Toggle Responsive Editing Mode in Reverse
uk_UA: Перемикання Адаптивного режиму редагування у Реверсі

[ctx: Keyboard action to undo changes]
en: Undo
uk_UA: Скасуйте

en: Knowledge Base
uk_UA: База знань

en: Knowledge Base URL
uk_UA: URL База знань

en: Label
uk_UA: Мітка

en: Label Tag
uk_UA: Тег мітки

[ctx: Label size.]
en: Large
uk_UA: Великий

[ctx: Label size.]
en: Medium
uk_UA: Cередній

[ctx: Label size.]
en: Small
uk_UA: Малий

en: Landing Pages
uk_UA: Цільові сторінки

en: Landscape
uk_UA: Ландшафт

en: Large
uk_UA: Великий

en: Large Device Breakpoint
uk_UA: Великий пристрій Breakpoint

en: Large, Medium &amp; Small Devices Only
uk_UA: Тільки для Великих, Середніх і Малих пристроїв

en: Last Modified
uk_UA: Остання зміна

en: Launch Page Builder
uk_UA: Запустити Конструктор сторінок

en: Layered
uk_UA: Шари

en: Layers
uk_UA: Шари

en: Layout
uk_UA: Формат

en: Layout CSS & Javascript
uk_UA: Макет CSS і Javascript

en: Layout CSS / Javascript
uk_UA: Макет CSS / Javascript

en: Layout Settings Edited
uk_UA: Налаштування Макета відредаговано

en: Layout Templates
uk_UA: Макети шаблонів

en: Layout duplicated
uk_UA: Макет продубльовано

en: Layout status updated
uk_UA: Статус макета оновлено

en: Layout type updated
uk_UA: Тип макета оновлено

en: Learn More
uk_UA: Детальніше

en: Leave empty if you don't want to include a heading.
uk_UA: Залиште порожнім, якщо ви не хочете включати заголовок.

en: Left
uk_UA: Ліворуч

en: Left & Right Sidebar
uk_UA: Ліва & Правий Sidebar

en: Left Bottom
uk_UA: Зліва внизу

en: Left Center
uk_UA: Зліва в центрі

en: Left Content
uk_UA: Вміст Вліво

en: Left Sidebar
uk_UA: Ліва бічна панель

en: Left To Right
uk_UA: Зліва направо

en: Left Top
uk_UA: Зліва вгорі

en: Left of Content
uk_UA: Ліворуч від вмісту

en: Left of Heading
uk_UA: Зліва від заголовку

en: Left of Text and Heading
uk_UA: Зліва від тексту і заголовка

en: Legacy
uk_UA: Спадковий

en: Less than
uk_UA: Менше ніж

en: Less than or equal to
uk_UA: Менше ніж або дорівнює

en: Let's Get Building!
uk_UA: Починайте конструювати!

en: License
uk_UA: Ліцензія

en: License Removed
uk_UA: Ліцензія видалена

en: License key saved!
uk_UA: Ключ ліцензії збережено!

en: Light
uk_UA: Світлий

en: Light Italic
uk_UA: Легкий Курсив

en: Lightbox
uk_UA: Лайтбокс

en: Lightbox Content
uk_UA: Вміст Лайтбоксу

en: Lightbox Photo Size
uk_UA: Лайтбокс Розмір фотографії

en: Limit WP revisions for layouts
uk_UA: Обмеження правок WP для макетів

en: Limit the amount of undo/redo history in Builder UI
uk_UA: Обмеження кількості історії скасувань/повторів у Builder UI

en: Line
uk_UA: Лінія

en: Line Color
uk_UA: Колір ліній

en: Line Height
uk_UA: Висота строки

en: Line Separator Style
uk_UA: Стиль роздільника ліній

en: Line Through
uk_UA: Перекреслений

en: Linear
uk_UA: Лінійний

en: Link
uk_UA: Посилання

en: Link Color
uk_UA: Колір посилань

en: Link Hover Background Color
uk_UA: Посилання Колір Наведення

en: Link Hover Color
uk_UA: Колір посилання при наведенні

en: Link Padding
uk_UA: Посилання Відступ

en: Link Text
uk_UA: Текст посилання

en: Link Type
uk_UA: Тип посилання

en: Link Typography
uk_UA: Шрифт Посилання

en: Link URL
uk_UA: URL посилання

[ctx: Link text]
en: here
uk_UA: тут

en: Link to Doc
uk_UA: Лінк на Doc

[ctx: Link to learn more about premium Beaver Builder]
en: Learn More
uk_UA: Дізнатись більше

[ctx: Link to learn more about premium Beaver Builder]
en: Upgrade
uk_UA: Обновити

en: Link type applies to how the image should be linked on click. You can choose a specific URL, the individual photo or a separate page with the photo.
uk_UA: «Тип посилання» визначає, як має бути отримано зображення після клацання посилання. Можна вибрати певну URL-адресу, окреме фото або особливу сторінку з фотографією.

[ctx: Link type.]
en: None
uk_UA: Немає

en: Linking
uk_UA: Привязка

en: Links
uk_UA: Посилання

en: List
uk_UA: Список

en: List Background Color
uk_UA: Колір тла списку

en: List ID
uk_UA: Код списку

en: List Icon
uk_UA: Список іконка

en: List Icon Color
uk_UA: Колір піктограми списку

en: List Icon Placement
uk_UA: Розташування іконки списку

en: List Item
uk_UA: Елемент списку

en: List Item Content Tag
uk_UA: Тег вмісту елемента списку

en: List Item Heading Tag
uk_UA: Тег заголовка елемента списку

en: List Item Padding
uk_UA: Заповнення елементів списку

en: List Item Tags
uk_UA: Теги елементів списку

en: List Items
uk_UA: Список елементів

en: List Padding
uk_UA: Відступ списку

en: List Type
uk_UA: Тип списку

en: Load More
uk_UA: Завантажити ще

en: Load More Button
uk_UA: Кнопка Завантажити більше

en: Load Theme Colors
uk_UA: Завантажити Кольори Теми

en: Load WordPress Colors
uk_UA: Завантажити WordPress Colors

en: Loading text
uk_UA: Завантажуємо текст

en: Loading...
uk_UA: Завантаження…

en: Locale
uk_UA: Локаль

en: Locked
uk_UA: Заблоковано

en: Logged In
uk_UA: Реєструється

en: Logged In User
uk_UA: Користувач зареєструвався

en: Logged Out
uk_UA: Виходить

en: Logged Out User
uk_UA: Користувач не зареєструвався

en: Logic
uk_UA: Логіка

en: Login
uk_UA: Увійти

en: Login Button
uk_UA: Кнопка входу

en: Login Form
uk_UA: Форма входу

en: Logo Image
uk_UA: Зображення логотипу

en: Logout
uk_UA: Вийти

en: Logout Button
uk_UA: Вийти кнопка

en: Loop
uk_UA: Цикл

[ctx: MailChimp list group.]
en: Groups
uk_UA: Групи

en: Mailjet API settings
uk_UA: Параметри Mailjet API

en: Mailjet subscription failed. Email address = %1$s; List ID = %2$s.
uk_UA: Помилка підписки на Mailjet. Email адреса = %1$s; Список ID = %2$s.

en: Main Query
uk_UA: Основний Запит

en: Main Video (MP4)
uk_UA: Основне відео (MP4)

en: Main video, which could be in mp4, m4v, webm, ogv, or wmv format. Most modern browsers support this format.
uk_UA: Основне відео, яке може бути у форматі mp4, m4v, webm, ogv або wmv. Більшість сучасних браузерів підтримують цей формат.

en: Make this saved row or module global?
uk_UA: Зробити це збережене рядок або модуль глобальним?

en: Manage Templates
uk_UA: Керувати шаблонами

en: Manual Offsets
uk_UA: Ручне зміщення

en: Map
uk_UA: Карта

en: Map title attribute for accessibility
uk_UA: Карта атрибут заголовка для доступності

en: Map title here
uk_UA: Назва карти тут

en: Margins
uk_UA: Поля

en: Masonry
uk_UA: Плитка

en: Mautic Password
uk_UA: Mautic Пароль

en: Mautic Username
uk_UA: Маутик Ім'я користувача

en: Max Content Width
uk_UA: Макс. Ширина Вмісту

en: Max Height
uk_UA: Макс. висота

en: Max Width
uk_UA: Максимальна ширина

en: Media
uk_UA: Медіафайли

en: Media Library
uk_UA: Бібліотека мультимедіа

en: Medium
uk_UA: Cередній

en: Medium &amp; Small Devices Only
uk_UA: Лише на середніх і малих пристроях

en: Medium Device Breakpoint
uk_UA: Поріг для середніх пристроїв

en: Medium Italic
uk_UA: Середній Курсив

en: Memory exhausted ([MEM]Mb) unable to continue
uk_UA: Пам'ять вичерпано ([MEM]Mb), неможливо продовжити

en: Menu
uk_UA: Меню

en: Menu Alignment
uk_UA: Вирівнювання Меню

en: Menu Background Color
uk_UA: Колір фону меню

en: Menu Background Color (Mobile)
uk_UA: Колір фону меню (мобільний)

en: Menu Button
uk_UA: Кнопка меню

en: Menu Cart
uk_UA: Меню кошика

en: Menu Name
uk_UA: Назва меню

en: Menu Order
uk_UA: Порядок меню

en: Message
uk_UA: Повідомлення

en: Message Sent!
uk_UA: Повідомлення Надіслано!

en: Message failed. Please check the console for possible error message.
uk_UA: Не вдалося надіслати повідомлення. Будь ласка, перевірте консоль на наявність можливого повідомлення про помилку.

en: Message failed. Please try again.
uk_UA: Повідомлення не відправлено. Будь ласка спробуйте ще раз.

[ctx: Message that displays when a panel tab has no view to display]
en: Sorry, no content was found!
uk_UA: Вибачте, нічого не знайдено!

[ctx: Message that displays when there are no templates to display]
en: Sorry, no templates were found!
uk_UA: Вибачте, шаблонів не знайдено!

en: Meta Key
uk_UA: Метадані

en: Meta Value
uk_UA: Мета-значення

en: Meta Value (Alphabetical)
uk_UA: Мета Значення (Алфавітне)

en: Meta Value (Numeric)
uk_UA: Мета Значення (Числове)

en: Midpoint
uk_UA: Середня точка

en: Min Height
uk_UA: Мінімальна висота

en: Min Width
uk_UA: Мін. ширина

en: Minimum Height
uk_UA: Мінімальна висота

en: Minute
uk_UA: Хвилина

en: Minutes
uk_UA: Хвилини

en: Misc
uk_UA: Різне

en: Missing header or wrong module type!
uk_UA: Відсутній заголовок або неправильний тип модуля!

en: Mobile
uk_UA: Мобільний

en: Mobile Colors
uk_UA: Мобільні кольори

en: Mobile Photo
uk_UA: Мобільне фото

en: Module
uk_UA: Модуль

en: Module Saved!
uk_UA: Модуль збережено!

[ctx: Module name]
en: %s Added
uk_UA: %s Додано

[ctx: Module name]
en: %s Deleted
uk_UA: %s Видалено

[ctx: Module name]
en: %s Duplicated
uk_UA: %s здубльовано

[ctx: Module name]
en: %s Edited
uk_UA: %s Відредаговано

[ctx: Module name]
en: %s Moved
uk_UA: %s Переміщено

[ctx: Module settings form tab. Display on mobile devices.]
en: Mobile
uk_UA: Мобільний

en: Modules
uk_UA: Модулі

en: Modules Used
uk_UA: Використовувані Модулі

en: Monthly
uk_UA: Щомісячно

en: More
uk_UA: Більше

en: More Link
uk_UA: Більше Посилань

en: More Link Text
uk_UA: Більше посилання Текст

en: Move
uk_UA: Перемістити

en: Move %s
uk_UA: Перемістити %s

en: Move Back
uk_UA: Змістити Назад

en: Move Down
uk_UA: Змістити вниз

en: Move Forward
uk_UA: Змістити вперед

en: Move Left
uk_UA: Змістити ліворуч

en: Move Right
uk_UA: Змісти праворуч

en: Move Up
uk_UA: Змістити вгору

en: Move your mouse over rows, columns or modules to edit and interact with them.
uk_UA: Наводьте мишу на рядки, стовпці та модулі для редагування та роботи з ними.

en: Multiple Products
uk_UA: Кілька продуктів

en: Must be called on or after the wp action.
uk_UA: Необхідно викликати або після дії wp.

en: My Account
uk_UA: Мій профіль

en: NOTE:
uk_UA: ПРИМІТКА:

en: NOTE: Not all custom post types may be supported.
uk_UA: ПРИМІТКА. Можуть підтримуватися не всі користувацькі типи публікацій.

en: Name
uk_UA: Назва

en: Name Field
uk_UA: Поле Ім'я

en: Name Field Placeholder
uk_UA: Зразок для Поля Ім'я

en: Name Field Text
uk_UA: Поле Ім'я текст

en: Natural
uk_UA: Природні

en: Nav Position
uk_UA: Nav Позиція

en: Nav Type
uk_UA: Тип Навігації

[ctx: Nav type.]
en: None
uk_UA: Немає

en: Navigation Arrows
uk_UA: Стрілки навігації

en: Navigational arrows allow the visitor to freely move through the images in your slideshow. These are larger arrows that overlay your slideshow images and are separate from the control bar navigational arrows.
uk_UA: Навігаційні стрілки дозволяють відвідувачеві вільно переміщатися зображеннями у вашому слайд-шоу. Це більші стрілки, які накладають ваші зображення слайд-шоу і відрізняються від навігаційних стрілок панелі керування.

en: Need Some Help?
uk_UA: Потрібна допомога?

en: Need a helping hand?
uk_UA: Потрібна рука допомоги?

en: Never
uk_UA: Ніколи

en: New Column
uk_UA: Новий стовпець

en: New Row
uk_UA: Новий рядок

en: New Window
uk_UA: Нове вікно

en: Next
uk_UA: Наступні

en: Next testimonial.
uk_UA: Наступний відгук.

en: No
uk_UA: Ні

en: No Clip
uk_UA: Немає кліпу

en: No Columns Found
uk_UA: Колонки не знайдені

en: No Follow
uk_UA: Не слідувати

en: No Group
uk_UA: Без групи

en: No Layout Templates Found
uk_UA: Шаблони Макета не знайдені

en: No Menus Found.
uk_UA: Меню не знайдено.

en: No Modules Found
uk_UA: Не знайдено модулів

en: No Notifications.
uk_UA: Немає сповіщень.

en: No Photo
uk_UA: Немає Фото

en: No Results Message
uk_UA: Немає результатів Повідомлення

en: No Revisions Found
uk_UA: Змін не Знайдено

en: No Rows Found
uk_UA: Не знайдено жодного рядка

en: No Thanks
uk_UA: Ні, Дякую

en: No Themer Layouts Found
uk_UA: Не знайдено жодного Themer Шаблону

en: No Title
uk_UA: Немає заголовка

en: No WordPress Patterns found!
uk_UA: Шаблонів WordPress не знайдено!

en: No color presets found.
uk_UA: Пресети кольорів не знайдено.

en: No content found
uk_UA: Вмісту не знайдено

[ctx: No content panel search results found]
en: No Results Found
uk_UA: Результатів не знайдено

en: No license info found.
uk_UA: Інформація про ліцензію не знайдена.

en: No new changes to save
uk_UA: Немає нових змін для збереження

en: No results found.
uk_UA: Пошук не дав результатів.

en: No saved columns found.
uk_UA: Немає збережених стовпців.

en: No saved modules found.
uk_UA: Збережені модулі не знайдено.

en: No saved rows found.
uk_UA: Збережені рядки не знайдено.

en: No settings selected.
uk_UA: Налаштування не вибрано.

en: No, Thank You
uk_UA: Ні, дякую

en: Node Labels
uk_UA: Мітки вузлів

en: None
uk_UA: Немає

en: None (No Separator)
uk_UA: Немає (без роздільника)

en: None Selected
uk_UA: Нічого не обрано

en: Normal
uk_UA: Звичайний

en: Normal Italic
uk_UA: Нормальний курсив

en: Not Active!
uk_UA: Не активно!

en: Not Exists
uk_UA: Не існує

en: Not valid Themer layout.
uk_UA: Недійсний макет Themer.

en: Note: Please read the following info on email deliverability for this module.
uk_UA: Примітка. Будь ласка, прочитайте наступну інформацію про доставку email для цього модуля.

en: Note: This method is deprecated and no longer supported.
uk_UA: Примітка: Цей метод застарілий і більше не підтримується.

en: Notes
uk_UA: Примітки

en: Nothing new to publish
uk_UA: Нічого нового для опублікування

en: Nothing will display if left empty.
uk_UA: Нічого не буде показано, якщо залишити порожнім.

en: Notification Subject
uk_UA: Тема повідомлення

en: Now that you know the basics, you're ready to start building! If at any time you need help, click the help icon in the upper right corner to access the help menu. Happy building!
uk_UA: Тепер, коли ви знаєте основи, час переходити до конструювання! Якщо вам знадобиться допомога, клацніть значок довідки у верхньому правому куті для доступу до меню довідки. Бажаємо успіху у створенні!

en: Number Background Color
uk_UA: Колір фону Чисел

en: Number Border Radius
uk_UA: Числа Радіус Границі

en: Number Color
uk_UA: Колір цифр

en: Number Counter
uk_UA: Цифровий лічильник

en: Number Position
uk_UA: Розташування чисел

en: Number Prefix
uk_UA: Префікс номера

en: Number Spacing
uk_UA: Відстань між Числами

en: Number Suffix
uk_UA: Суфікс номера

en: Number Type
uk_UA: Тип Числа

en: Number Typography
uk_UA: Номер типографіки

en: Number of Posts
uk_UA: Кількість Повідомлень

en: Number of Posts to Move
uk_UA: Кількість повідомлень для переміщення

en: Number of Products
uk_UA: Кількість товарів

en: Number of seconds to complete the animation.
uk_UA: Кількість секунд для завершення анімації.

en: Numbers
uk_UA: Нумерація

en: Numbers + Circles
uk_UA: Цифри + Кола

en: Numbers and Text
uk_UA: Цифри та текст

en: Numeric
uk_UA: Числовий

en: Numeric With Leading Zeros
uk_UA: Числові з провідними нулями

en: OK
uk_UA: Добре

en: OR
uk_UA: АБО

en: Oblique
uk_UA: Похилий

en: Official Font Awesome Plugin
uk_UA: Офіційний Font Awesome плагін

en: Ok, got it!
uk_UA: Добре, зрозумів!

en: On Hover
uk_UA: При наведенні

en: Once After Countdown End
uk_UA:  Після закінчення Лічильника

en: Once you're finished, click the Done button to publish your changes, save a draft or revert back to the last published state.
uk_UA: Закінчивши роботу, натисніть кнопку «Виконано», щоб опублікувати внесені зміни, зберегти чернетку або повернутися до попереднього опублікованого стану.

en: Only Numbers
uk_UA: Тільки номери

en: Operator to test.
uk_UA: Оператор для перевірки.

en: Optional
uk_UA: Опції

en: Optional advanced feature to make use of Google's v3 analytical capabilities.
uk_UA: Додаткова розширена функція дозволяє використовувати Google v3 аналітичні можливості.

en: Optional. Choose an appropriate HTML5 content sectioning element to use for each post to improve accessibility and machine-readability.
uk_UA: Необов'язково. Виберіть відповідний елемент розбиття контенту HTML5, який використовуватиметься для кожного повідомлення, щоб підвищити доступність та зручність читання машин.

en: Optional. Choose an appropriate HTML5 content sectioning element to use for this column to improve accessibility and machine-readability.
uk_UA: Необов'язково. Виберіть відповідний елемент розбиття вмісту HTML5, який використовуватиметься для цього рядка, щоб підвищити доступність та зручність читання машин.

en: Optional. Choose an appropriate HTML5 content sectioning element to use for this module to improve accessibility and machine-readability.
uk_UA: Необов'язково. Виберіть відповідний елемент секціонування вмісту HTML5 для цього модуля, щоб поліпшити доступність і читаність на комп'ютері.

en: Optional. Choose an appropriate HTML5 content sectioning element to use for this row to improve accessibility and machine-readability.
uk_UA: Необов'язково. Виберіть відповідний елемент розбиття вмісту HTML5, який використовуватиметься для цього рядка, щоб підвищити доступність та зручність читання машин.

en: Optional. Choose an appropriate Heading Tag for each Post Title.
uk_UA: Необов’язково. Виберіть відповідний тег заголовка для кожного заголовка запису.

en: Optional. Set the <a%s>capability</a> required for users to view this column.
uk_UA: Необов’язково. Установлює <a%s>можливості</a>, необхідні користувачам для перегляду цього стовпця.

en: Optional. Set the <a%s>capability</a> required for users to view this module.
uk_UA: Необов’язково. Установлює <a%s>можливості</a>, необхідні користувачам для перегляду цього модуля.

en: Optional. Set the <a%s>capability</a> required for users to view this row.
uk_UA: Необов’язково. Установлює <a%s>можливості</a>, необхідні користувачам для перегляду цього рядка.

en: Order
uk_UA: Замовлення

en: Order By
uk_UA: Упорядкувати за

en: Order Tracking
uk_UA: Відстеження замовлення

en: Ordered List (ol)
uk_UA: Відсортований список (вс)

en: Orientation
uk_UA: Орієнтація

en: Other
uk_UA: Інше

en: Outline
uk_UA: Зовнішня

en: Outline Panel
uk_UA: Панель контурів

en: Overlay
uk_UA: Наддрук

en: Overlay Background Color
uk_UA: Колір фону накладання

en: Overlay Color
uk_UA: Колір перекривання

en: Overlay Colors
uk_UA: Кольори накладання

en: Overlay Enabled
uk_UA: Накладання ввімкнено

en: Overlay Gradient
uk_UA: Градієнт накладення

en: Overlay Hide
uk_UA: Сховати накладення

en: Overlay Hide Delay
uk_UA: Затримка Приховування Накладення

en: Overlay Text Color
uk_UA: Колір тексту накладання

en: Overlay Type
uk_UA: Тип накладання

en: Overline
uk_UA: Лінія вище

en: Override Core Templates
uk_UA: Заміщення Базових Шаблонів

en: Override network settings?
uk_UA: Замінити настройки мережі?

en: Overrides the Icon applied to the module settings.
uk_UA: Замінює піктограму, застосовану до налаштувань модуля.

en: PHP Fatal Error Detected
uk_UA: Виявлено фатальну помилку в PHP

en: Padding
uk_UA: Заповнення

en: Pages &rarr; Add New
uk_UA: Сторінки &rarr; Додати нову

en: Pagination
uk_UA: Нумерація сторінок

en: Pagination Style
uk_UA: Стиль Пагінації

[ctx: Pagination style.]
en: None
uk_UA: Немає

en: Panorama
uk_UA: Панорама

en: Parent
uk_UA: Предок

en: Parent Category ID
uk_UA: Батьківська Категорія ID

en: Parent Term
uk_UA: Батьківський термін

en: Password
uk_UA: Пароль

en: Password Field
uk_UA: Поле пароля

en: Password Field Text
uk_UA: Текст поля пароля

en: Password associated with the username. Make this a Long Passphrase.
uk_UA: Пароль пов'язаний з ім'ям користувача. Зробіть це Long Passphrase.

en: Paste %s Settings
uk_UA: Вставити %s Налаштування

en: Paste Column Settings
uk_UA: Вставити налаштування стовпця

en: Paste Row Settings
uk_UA: Вставити налаштування рядка

en: Paste color here...
uk_UA: Встав колір тут...

en: Pause On Hover
uk_UA: Пауза на наведенні курсора

en: Percent
uk_UA: Проценти

en: Phone
uk_UA: Телефон

en: Phone Field
uk_UA: Телефон Поле

en: Phone Field Placeholder
uk_UA: Зразок для Поля Телефон

en: Photo
uk_UA: Фото

en: Photo Border
uk_UA: Фото Границя

en: Photo Count
uk_UA: Фото Лічильник

[ctx: Photo Crop.]
en: None
uk_UA: Немає

en: Photo File
uk_UA: Файл фото

en: Photo Grid
uk_UA: Фото-сітка

en: Photo Link
uk_UA: Посилання на Фото

en: Photo Page
uk_UA: Сторінка фото

en: Photo Selected
uk_UA: Фото вибрано

en: Photo Size
uk_UA: Розмір Фото

en: Photo Source
uk_UA: Джерело фото

en: Photo Spacing
uk_UA: Відстань між Фото

en: Photo Style
uk_UA: Фото Стиль

en: Photo URL
uk_UA: URL фото

[ctx: Photo size.]
en: Large
uk_UA: Великий

[ctx: Photo size.]
en: Medium
uk_UA: Cередній

[ctx: Photo size.]
en: Small
uk_UA: Малий

en: Photos
uk_UA: Фотографії

en: Photos Selected
uk_UA: Фото вибрано

en: Pick a font...
uk_UA: Виберіть шрифт...

en: Pinterest Button
uk_UA: Кнопка Pinterest

en: Placeholder Text
uk_UA: Текст заповнювача

en: Play Button
uk_UA: Кнопка відтворення

en: Play Video
uk_UA: Відтворити відео

en: Play/Pause
uk_UA: Пуск/Пауза

en: Playback
uk_UA: Відтворення

en: Please Wait...
uk_UA: Зачекайте...

en: Please check the captcha to verify you are not a robot.
uk_UA: Будь ласка, перевірте, чи немає коду, щоб переконатися, що ви не робот.

en: Please connect an account before saving.
uk_UA: Підключіть акаунт, перш ніж зберігати.

en: Please enter a color first.
uk_UA: Спочатку введіть колір.

en: Please enter a message.
uk_UA: Будь ласка, напішиь коментар.

en: Please enter a subject.
uk_UA: Будь ласка, введіть тему.

en: Please enter a valid email address.
uk_UA: Будь ласка, введіть дійсну адресу електронної пошти.

en: Please enter a valid email.
uk_UA: Будь ласка, введіть дійсний email.

en: Please enter a valid license key to enable automatic updates.
uk_UA: Будь ласка, введіть дійсний ліцензійний ключ, щоб увімкнути автоматичні оновлення.

en: Please enter a valid license key to enable automatic updates. %s
uk_UA: Будь ласка, введіть дійсний ліцензійний ключ, щоб увімкнути автоматичні оновлення.  %s

en: Please enter a valid phone number.
uk_UA: Будь ласка введіть дійсний номер телефону.

en: Please enter at least one tag before saving.
uk_UA: Введіть хоча б один тег, перш ніж зберігати.

en: Please enter your name.
uk_UA: Будь ласка, введіть своє ім'я.

en: Please enter your password.
uk_UA: Будь ласка, введіть ваш пароль.

en: Please enter your username/email.
uk_UA: Введіть своє ім’я користувача/email.

en: Please register this website with AWeber to get your Authorization Code. <a%s>Register Now</a>
uk_UA: Зареєструйте цей веб-сайт в AWeber, щоб отримати код авторизації. <a%s>Зареєструвати зараз</a>

en: Please see %s for more information
uk_UA: Будь ласка, дивіться %s для додаткової інформації

en: Please select a list before saving.
uk_UA: Виберіть список, перш ніж зберігати.

en: Please select an account before saving.
uk_UA: Виберіть акаунт, перш ніж зберігати.

en: Please select either a background layout or content layout before submitting.
uk_UA: Виберіть макет тла або макет вмісту, перш ніж продовжити.

en: Please specify a poster image if Video Lightbox is enabled.
uk_UA: Будь ласка, вкажіть зображення постера, якщо Video Lightbox ввімкнено.

en: Please subscribe to enable automatic updates for this plugin.
uk_UA: Підпишіться, щоб дозволити автоматичне оновлення цього плагіну.

en: Please subscribe to enable automatic updates for this plugin. %s
uk_UA: Будь ласка, підпишіться, щоб увімкнути автоматичні оновлення для цього плагіна.  %s

en: Please try again
uk_UA: Будь ласка, спробуйте ще раз

en: Please type "uninstall" in the box below to confirm that you really want to uninstall the page builder and all of its data.
uk_UA: Введіть у полі текст «uninstall», щоб підтвердити, що ви дійсно бажаєте видалити конструктор сторінок і всі його дані.

en: Plugin Branding
uk_UA: Плагін Брендінг

en: Plugin Icon URL
uk_UA: Іконка URL-адреса плагіна

en: Plugin Name
uk_UA: Назва Плагіну

[ctx: Plugin action link label.]
en: Upgrade
uk_UA: Перейти

[ctx: Plugin setup page: Blocks.]
en: All
uk_UA: Все

[ctx: Plugin setup page: Delete icon set.]
en: Delete
uk_UA: Видалити

[ctx: Plugin setup page: Modules.]
en: All
uk_UA: Всі

en: Plugins Count
uk_UA: Кількість плагінів

en: Plugins Page
uk_UA: Сторінка плагіна

en: Plus sign
uk_UA: Плюс знак

en: Popularity
uk_UA: Популярність

en: Portrait
uk_UA: Портрет

en: Portrait Video (9:16)
uk_UA: Портретне відео (9:16)

en: Position
uk_UA: Положення

en: Post
uk_UA: Публікація

en: Post Alignment
uk_UA: Запис Вирівнювання

en: Post Background Color
uk_UA: Запис Фоновий Колір

en: Post Content
uk_UA: Запис Вміст

en: Post Excerpt
uk_UA: Опублікувати уривок

en: Post Hover Transition
uk_UA: Перехід при наведенні курсору

en: Post Icon
uk_UA: Іконка публікації

en: Post Icon Color
uk_UA: Колір іконок в записах

en: Post Icon Position
uk_UA: Позиція іконки в Записах

en: Post Icon Size
uk_UA: Розмір іконки в Записах

en: Post Info
uk_UA: Інформація про пост

en: Post Info Color
uk_UA: Колір Інфо Запису

en: Post Info Typography
uk_UA: Шрифт Запис Інфо

en: Post Max Width
uk_UA: Макс. Ширина Запису

en: Post Padding
uk_UA: Запис Відступ

en: Post Spacing
uk_UA: Відстань між Записами

en: Post Terms
uk_UA: Умови Запису

en: Post Title
uk_UA: Заголовок Публікації

en: Post Type
uk_UA: Тип публікації

en: Post Types
uk_UA: Типи публікацій

en: Post Width
uk_UA: Ширина Запису

en: Post was not valid Themer layout.
uk_UA: Запис не є дійсним Themer макетом.

en: Posted in
uk_UA: Опубліковано в

en: Poster (3:4)
uk_UA: Постер (3:4)

en: Poster Image must be specified for the Lightbox to work.
uk_UA: Зображення Постера потрібно вказати для роботи Лайтбокса.

en: Posts
uk_UA: Публікації

en: Posts Carousel
uk_UA: Карусель Записів

en: Posts Element
uk_UA: Елемент запису

en: Posts Element Class
uk_UA: Записи Клас елемента

en: Posts Element Class for UL
uk_UA: Записи Клас елемента для UL

en: Posts Per Page
uk_UA: Постів на Сторінці

en: Posts Slider
uk_UA: Слайдер записів

en: Posts Title Tag
uk_UA: Записи Назва тега

en: Prefer GD for image cropping
uk_UA: Надавати перевагу GD для обрізання зображень

en: Prefix
uk_UA: Префікс

en: Premium Features
uk_UA: Преміум-функції

en: Prerelease Documentation
uk_UA: Передрелізні оновлення

en: Prerelease Updates
uk_UA: Передрелізні оновлення

en: Preview Layout
uk_UA: Переглянути Макет

en: Preview and responsive editing will use these values when enabled.
uk_UA: Поп.перегляд та адаптивне редагування використовуватимуть ці значення, якщо їх увімкнено.

en: Previous
uk_UA: Попередній

en: Previous testimonial.
uk_UA: Попередній відгук.

en: Price
uk_UA: Вартість

en: Price Box
uk_UA: Ціна Коробка

en: Price Color
uk_UA: Ціна колір

en: Price Features
uk_UA: Ціна особливості

en: Price Option 2
uk_UA: Ціна варіант 2

en: Price Style
uk_UA: Стіль ціни

[ctx: Price features displayed in pricing box.]
en: Features
uk_UA: Особливості

en: Pricing Box
uk_UA: Контейнер з ціною

en: Pricing Boxes
uk_UA: Контейнери з цінами

en: Pricing Options
uk_UA: Налаштування цін

en: Pricing Table
uk_UA: Таблиця цін

en: Pro Icons
uk_UA: Pro іконки

en: Product Category
uk_UA: Категорія товарів

en: Product Category IDs to include
uk_UA: ID Категорій продуктів, які потрібно включити

en: Product Category Sort Direction
uk_UA: Категорія товару Порядок сортування

en: Product Gallery
uk_UA: Галерея товару

en: Product ID
uk_UA: Товар ID

en: Product IDs
uk_UA: Ідентифікатори продуктів

en: Product Page
uk_UA: Сторінка продукту

en: Product Slider
uk_UA: Слайдер товарів

en: Product Slug
uk_UA: Слаґ товару

en: Product Tags
uk_UA: Позначки товару

en: Products IDs
uk_UA: ID Продуктів

en: Products Source
uk_UA: Джерело продуктів

en: Products per page
uk_UA: Товарів на сторінку

en: Profile ID
uk_UA: ID Профілю

en: Publish
uk_UA: Оприлюднити

en: Publish Changes
uk_UA: Опублікувати зміни

en: Publish Layout
uk_UA: Опублікувати макет

en: Publish Your Changes
uk_UA: Опублікуйте зміни

en: Publish changes and exit
uk_UA: Опублікувати зміни та вийти

en: Publishing Changes
uk_UA: Публікації змін

en: Pull images from the WordPress media library or a gallery on your SmugMug site by inserting the RSS feed URL from SmugMug. The RSS feed URL can be accessed by using the get a link function in your SmugMug gallery.
uk_UA: Витягніть зображення з бібліотеки мультимедіа WordPress або з галереї на вашому сайті SmugMug, вставивши URL-адресу RSS-каналу з SmugMug. URL-адресу RSS-каналу можна отримати за допомогою функції «Отримати посилання» у вашій галереї SmugMug.

en: Query Monitor
uk_UA: Монітор запитів

en: Radial
uk_UA: Радіальний

en: Radius
uk_UA: Радіус

en: Random
uk_UA: Випадкова

en: Random Bars
uk_UA: Випадкові смуги

en: Random Boxes
uk_UA: Випадкові прямокутники

en: Randomize Photos
uk_UA: Випадковий порядок фото

en: Rating
uk_UA: Оцінка

en: Read More
uk_UA: Детальніше

en: Ready to find out more?
uk_UA: Готові дізнатися більше?

en: Ready to start building? Add a new page and jump into Beaver Builder by clicking the Launch Beaver Builder button shown on the image.
uk_UA: Готові розпочати будівництво? Додайте нову сторінку та перейдіть до Beaver Builder, натиснувши кнопку Запустити Beaver Builder, зображену на зображенні

en: Rebuilt the theme cache
uk_UA: Перебудований кеш теми

en: Recent Products
uk_UA: Останні товари

en: Recently used icons
uk_UA: Нещодавно використані піктограми

en: Rectangle
uk_UA: Прямокутник

en: Redirect
uk_UA: Перенаправлення

en: Redirect To
uk_UA: Переспрямувати до

en: Redirect URL
uk_UA: URL переадресації

en: Redirect to search page
uk_UA: Переадресувати на сторінку пошуку

en: Referrer URL
uk_UA: URL реферера

en: Refresh this page to restart the builder in legacy mode.
uk_UA: Оновіть сторінку, щоб перезапустити конструктор у застарілому режимі.

en: Register keys for your website at the <a%1$s>Google Admin Console</a>. You need a different key pair for each reCAPTCHA validation type. <br /><br /><a%2$s>More info about v3 reCAPTCHA.</a>
uk_UA: Зареєструйте ключі для свого веб-сайту в <a%1$s>Google Admin Console</a>. Для кожного типу перевірки reCAPTCHA потрібна інша пара ключів.<br /><br /><a%2$s>Детальніше про V3 reCAPTCHA.</a>

en: Regular
uk_UA: Звичайний

en: Relation
uk_UA: Співвідношення

en: Remember Me
uk_UA: Пам'ятати мене

en: Remember Me Text
uk_UA: Текст «Запам'ятати мене»

en: Remember last used tab
uk_UA: Запам'ятати останню використану вкладку

en: Remove
uk_UA: Видалити

en: Remove %s
uk_UA: Видалити %s

en: Remove Account
uk_UA: Видалити акаунт

en: Remove Video
uk_UA: Видалити відео

en: Render a Countdown module.
uk_UA: Створити Модуль Зворотного відліку.

en: Render a WordPress audio shortcode.
uk_UA: Генерування короткого коду аудіо для WordPress.

en: Render a WordPress or embedable video.
uk_UA: Відтворення відео WordPress або вбудовуваного відео.

en: Render shortcodes in CSS/JS
uk_UA: Рендер шорткодів у CSS/JS

en: Renders a WordPress menu.
uk_UA: Створює меню WordPress.

en: Renders a series of call to action buttons.
uk_UA: Показує серію кнопок заклику до дії.

en: Renders an animated number counter.
uk_UA: Створює анімований цифровий лічильник.

en: Repeat
uk_UA: Повторювати

en: Replace
uk_UA: Замінити

en: Replace Existing Layout
uk_UA: Замінити наявний макет

en: Replace Video
uk_UA: Замінити відео

en: Reset
uk_UA: Скинути

en: Reset Column Widths
uk_UA: Скинути ширину стовпців

en: Reset Row Width
uk_UA: Скидання Ширини Рядка

en: Reset Settings
uk_UA: Скидання налаштувань

en: Responsive
uk_UA: Aдаптивний

en: Responsive Breakpoint
uk_UA: Межі Адаптивності

en: Responsive Dropdowns
uk_UA: Адаптивні випадаючі меню

en: Responsive Editing
uk_UA: Aдаптивне Редагування

en: Responsive Layout
uk_UA: Гнучкий макет

en: Responsive Style
uk_UA: Aдаптивний Стиль

en: Responsive Toggle
uk_UA: Aдаптивний Перемикач

en: Responsive iFrame UI
uk_UA: Aдаптивний iFrame UI

en: Results
uk_UA: Результати

en: Reverse Column Order
uk_UA: Зворотний порядок стовпців

en: Reverse Responsive Editing
uk_UA: Реверсивне адаптивне редагування

en: Reversed
uk_UA: Зворотний

en: Reversed Column
uk_UA: Перевернутий стовпець

en: Reversed Row
uk_UA: Перевернутий рядок

en: Revision Restored
uk_UA: Редакція відновлена

en: Revisions
uk_UA: Редакції

en: Revisions Limit
uk_UA: Обмеження правок

en: Revisions are disabled for this site. Please contact your host if you aren't sure how to enable revisions.
uk_UA: Зміни вимкнені для цього сайту. Будь ласка, зв'яжіться з вашим хостом, якщо ви не знаєте, як включити зміни.

en: Ribbon
uk_UA: Стрічка

en: Ribbon Background Color
uk_UA: Колір тла стрічки

en: Ribbon Position
uk_UA: Розташування стрічки

en: Ribbon Style
uk_UA: Стиль стрічки

en: Ribbon Text
uk_UA: Текст стрічки

en: Ribbon Text Color
uk_UA: Колір тексту стрічки

en: Right
uk_UA: Праворуч

en: Right Bottom
uk_UA: Справа внизу

en: Right Center
uk_UA: Справа в центрі

en: Right Content
uk_UA: Вміст Вправо

en: Right Sidebar
uk_UA: Права бічна панель

en: Right To Left
uk_UA: Справа наліво

en: Right Top
uk_UA: Справа вгорі

en: Right of Content
uk_UA: Праворуч від вмісту

en: Right of Heading
uk_UA: Зправа від заголовку

en: Right of Text and Heading
uk_UA: Праворуч від тексту і заголовка

en: Roman Numerals (Lower)
uk_UA: Римські цифри (нижній)

en: Roman Numerals (Upper)
uk_UA: Римські цифри (верхній)

en: Rotate
uk_UA: Повернути

en: Rounded
uk_UA: Закруглений

en: Row
uk_UA: Рядок

en: Row Added
uk_UA: Рядок додано

en: Row Deleted
uk_UA: Рядок видалено

en: Row Duplicated
uk_UA: Рядок дубльовано

en: Row Edited
uk_UA: Рядок редаговано

en: Row Moved
uk_UA: Рядок переміщено

en: Row Resized
uk_UA: Змінено розмір Рядка

en: Row Saved!
uk_UA: Рядок збережено!

en: Row Settings
uk_UA: Настройки рядка

en: Row Template Added
uk_UA: Доданий шаблон Рядка

en: Rows
uk_UA: Рядки

en: SAFEMODE
uk_UA: БЕЗПЕЧНИЙ РЕЖИМ

en: Sale Products
uk_UA: Розпродаж

en: Save
uk_UA: Зберегти

en: Save As...
uk_UA: Зберегти як...

en: Save Block Settings
uk_UA: Зберегти налаштування блоку

en: Save Branding
uk_UA: Зберегти Брендінг

en: Save Cache Clearing Tool Settings
uk_UA: Зберегти Параметри Очищення кешу

en: Save Changes and Exit
uk_UA: Зберегти зміни та вийти

en: Save Column
uk_UA: Зберегти Колонку

en: Save Core Template
uk_UA: Зберегти основний шаблон

en: Save Draft
uk_UA: Зберегти чернетку

en: Save Help Button Settings
uk_UA: Зберегти налаштування кнопки Допомоги

en: Save Icon Settings
uk_UA: Зберегти налаштування Іконки

en: Save License Key
uk_UA: Зберегти ключ ліцензії

en: Save Module
uk_UA: Зберегти модуль

en: Save Module Settings
uk_UA: Зберегти настройки модулів

en: Save New Template
uk_UA: Зберегти Новий шаблон

en: Save Post Types
uk_UA: Зберегти типи публікацій

en: Save Prerelease Settings
uk_UA: Зберегти передрелізні параметри

en: Save Row
uk_UA: Зберегти Рядок

en: Save Template
uk_UA: Зберегти шаблон

en: Save Template Settings
uk_UA: Зберегти Параметри Шаблону

en: Save User Access Settings
uk_UA: Зберегти налаштування доступу Користувача

en: Save With Errors
uk_UA: Зберегти з Помилками

en: Save the current layout as a template that can be reused under <strong>Templates &rarr; Saved Templates</strong>.
uk_UA: Зберегти поточний макет як шаблон, для подальшого використання в меню <strong>Шаблони &rarr; Збережені Шаблони</strong>.

en: Save, export, and reuse full-page layouts, rows, and modules.
uk_UA: Збереження, експорт і повторне використання повносторінкових макетів, рядків і модулів.

en: Saved
uk_UA: Збережено

en: Saved Column
uk_UA: Збережений стовпець

en: Saved Columns
uk_UA: Збережені Стовпці

en: Saved Module
uk_UA: Збережений Модуль

en: Saved Modules
uk_UA: Збережені модулі

en: Saved Row
uk_UA: Збережений Рядок

en: Saved Rows
uk_UA: Збережені рядки

en: Saved Template
uk_UA: Збережений шаблон

en: Saved Templates
uk_UA: Шаблони збережені

en: Saving...
uk_UA: Збереження...

en: Scale
uk_UA: Масштаб

en: Scale Down
uk_UA: Шкала вниз

en: Scale Up
uk_UA: Шкала вгору

en: Scale X
uk_UA: Масштаб X

en: Screen Reader Text
uk_UA: Екранний зчитувач Текст

en: Screenshot
uk_UA:  Скріншот

en: Scroll
uk_UA: Прокручування

en: Search
uk_UA: Пошук

en: Search Icons
uk_UA: Піктограми пошуку

en: Search Menu
uk_UA: Меню пошуку

en: Search Modules
uk_UA: Пошукові модулі

en: Search Results
uk_UA: Результат пошуку

en: Search Saved Items...
uk_UA: Пошук збережених елементів...

en: Search...
uk_UA: Пошук...

en: Second
uk_UA: Секунда

en: Seconds
uk_UA: Секунди

en: Secret Key
uk_UA: Секретний ключ

en: See %s for more information.
uk_UA: Дивіться %s для отримання додаткової інформації.

en: See our Knowledge Base for more info.
uk_UA: Дивіться нашу Базу знань для отримання додаткової інформації.

en: See the %s for more information.
uk_UA: Дивіться %s для докладнішої інформації.

en: Select
uk_UA: Вибір

en: Select A Preset
uk_UA: Виберіть пресет

en: Select All
uk_UA: Переглянути все

en: Select Audio
uk_UA: Виберіть аудіо

en: Select Column
uk_UA: Оберіть стовпчики

en: Select File
uk_UA: Вибрати файл

en: Select Icon
uk_UA: Виберіть значок

en: Select Modules
uk_UA: Виберіть модулі

en: Select Parent
uk_UA: Виберіть Батьківський

en: Select Photo
uk_UA: Виберіть фото

en: Select Photos
uk_UA: Виберіть фотографії

en: Select Row
uk_UA: Виберіть рядок

en: Select Template
uk_UA: Вибрати шаблон

en: Select Video
uk_UA: Виберіть відео

en: Select a WordPress menu that you created in the admin under Appearance > Menus.
uk_UA: Виберіть створене Вами меню WordPress в адмін-панелі, у вкладці Зовнішній вигляд > Меню.

en: Select a city
uk_UA: Виберіть місто

[ctx: Select a form a ActiveCampaign.]
en: Form
uk_UA: Форма

en: Select an icon for the Ordered List (ol).
uk_UA: Виберіть іконку Відсортованого списку (ol).

en: Select an icon for the Unordered List (ul).
uk_UA: Виберіть іконку Несортованого списку (ol).

[ctx: Select the list type.]
en: Type
uk_UA: Тип

en: Select the post types you would like the builder to work with.
uk_UA: Виберіть типи публікацій, з якими має працювати конструктор.

en: Select...
uk_UA: Вибрати ...

en: Selected
uk_UA: Вибрано

en: Selection Order
uk_UA: Порядок відбору

en: Semi-Bold
uk_UA: Напівжирний

en: Semi-Bold Italic
uk_UA: Напівжирний Курсив

en: Send
uk_UA: Надіслати

en: Send To Email
uk_UA: Надіслати на Email

en: Send Usage Data
uk_UA: Надіслати Дані про Використання

en: Sent!
uk_UA: Надісланий!

en: Separator
uk_UA: Розподілювач

en: Separator Color
uk_UA: Колір роздільника

en: Separator Line Color
uk_UA: Колір лінії розділювача

en: Separator Size
uk_UA: Розмір розділювача

en: Separator Type
uk_UA: Тип Розділювача

en: Separators
uk_UA: Розділювач

en: Server Type
uk_UA: Тип сервера

en: Service
uk_UA: Служба

en: Set to 0 to completely disable undo/redo history
uk_UA: Встановіть 0, щоб повністю вимкнути історію скасувань/повторів

en: Setting this to yes will make all of the columns in this group the same height regardless of how much content is in each of them.
uk_UA: Якщо ввімкнути цю настройку, висота всіх стовпців у цій групі стає однаковою незалежно від того, скільки вмісту в кожному з них.

en: Settings
uk_UA: Налаштування

en: Settings could not be saved.
uk_UA: Налаштування не можуть бути збережені.

en: Settings updated!
uk_UA: Настройки оновлено!

en: Shadow
uk_UA: Тінь

en: Shape
uk_UA: Форма

en: Shape Container
uk_UA: Форма контейнера

en: Share a project, ask a question, or just say hi! For news about new features and updates, like our <a href="https://www.facebook.com/wpbeaverbuilder/" target="_blank">Facebook Page</a> or follow us <a href="https://twitter.com/beaverbuilder" target="_blank">on Twitter</a>.
uk_UA: Поділіться проектом, задайте питання або просто привітайтеся! Щоб отримувати новини про нові функції та оновлення, вподобайте нашу <a href="https://www.facebook.com/wpbeaverbuilder/" target="_blank">сторінку Facebook</a> або підпишіться на нас <a href="https://twitter.com/beaverbuilder" target="_blank">у Twitter</a>.

en: Shared Styles
uk_UA: Спільні стилі

en: ShortCode
uk_UA: Шорткод

en: Show
uk_UA: Показати

en: Show All Categories
uk_UA: Показати всі Категорії

en: Show Arrows
uk_UA: Показати стрілки

en: Show Artist Name
uk_UA: Показати ім’я виконавця

en: Show Both
uk_UA: Показати обидва

en: Show Caption
uk_UA: Показати підпис

en: Show Captions
uk_UA: Показати підписи

en: Show Dots
uk_UA: Показати точок

en: Show Facebook
uk_UA: Показати Facebook

en: Show Featured Image?
uk_UA: Показати Головні Зображення?

en: Show Forget Password Link
uk_UA: Показати посилання Забути пароль

en: Show Google+
uk_UA: Показати Google+

en: Show Labels Only
uk_UA: Показати лише Мітки

en: Show List Separator
uk_UA: Відобразити роздільник списку

en: Show Logout Button
uk_UA: Показати кнопку Вийти

en: Show Message
uk_UA: Показати повідомлення

en: Show Placeholders Only
uk_UA: Показати лише заповнювачі

en: Show Play/Pause
uk_UA: Показати відтворення/Пауза

en: Show Playlist
uk_UA: Показати список відтворення

en: Show Remember Login
uk_UA: Показати Запам'ятати логін

en: Show Ribbon
uk_UA: Відобразити стрічку

en: Show Saved Column Categories?
uk_UA: Показати збережені категорії стовпців?

en: Show Saved Module Categories?
uk_UA: Показати Збережені Модулі Категорії?

en: Show Saved Row Categories?
uk_UA: Показати збережені категорії рядків?

en: Show Search
uk_UA: Показати пошук

en: Show Separators
uk_UA: Показати розділювач

en: Show Thumbnail
uk_UA: Показати ескіз

en: Show Time Separators
uk_UA: Показати Розділювачі Часу

en: Show Track Numbers
uk_UA: Показати номера доріжок

en: Show Twitter
uk_UA: Показати Twitter

en: Show Video on Lightbox
uk_UA: Показати відео в Lightbox

en: Show advanced module usage
uk_UA: Показати розширене використання модуля

en: Show custom labels for Nodes.
uk_UA: Показати власні мітки для Вузлів.

en: Show duplicate action link in WP Admin Bar
uk_UA: Показати дублікат посилання на дію в WP Admin

en: Show labels/placeholders
uk_UA: Показати Мітки/Заповнювачі

en: Show on Checkout
uk_UA: Показати при оформлені товару

en: Show only featured products?
uk_UA: Відображати лише Рекомендовані товари?

en: Show only on-sale products?
uk_UA: Показувати лише товари зі знижкою?

en: Show only recent products?
uk_UA: Відображати лише останні товари?

en: Show saved row, column and module categories as sections in the page builder sidebar. A new section will be created for category.
uk_UA: Показати збережені рядки, стовпці та категорії модулів як розділи на бічній панелі розробника сторінки. Буде створено новий розділ для категорії.

en: Show title attribute on mouse hover
uk_UA: Показати атрибут заголовка при наведенні миші

en: Shows the search form if no posts are found.
uk_UA: Показує форму пошуку, якщо не знайдено жодного повідомлення.

en: Shrink
uk_UA: Стиснуте

en: Shuffle
uk_UA: Перемішати

en: Sidebar
uk_UA: Бічна панель

en: Signed
uk_UA: Підписані

en: Simple
uk_UA: Простий

en: Single Product
uk_UA: Окремий товар

en: Single or comma separated list of categories
uk_UA: Окремий або розділений комами список категорій

en: Site
uk_UA: Сайт

en: Site Key
uk_UA: Ключ сайту

en: Size
uk_UA: Розмір

en: Sizing
uk_UA: Розміри

en: Sizing & Placement
uk_UA: Розміри & Розміщення

en: Skew X
uk_UA: Нахил X

en: Skew Y
uk_UA: Нахил Y

en: Skin Color
uk_UA: Колір Скіну

en: Skip this many posts that match the specified criteria.
uk_UA: Пропустити таку кількість публікацій, яка відповідає вказаним умовам.

en: Slanted Edge
uk_UA: Схилений Край

en: Slide
uk_UA: Ковзання

en: Slide Down
uk_UA: Ковзання вниз

en: Slide Horizontal
uk_UA: Ковзання по горизонталі

en: Slide Label
uk_UA: Ярлик Слайда

en: Slide Settings
uk_UA: Налаштування

en: Slide Up
uk_UA: Ковзання вгору

en: Slide Vertical
uk_UA: Ковзання по вертикалі

en: Slider
uk_UA: Слайдер

en: Slider Controls
uk_UA: Керування слайдером

en: Slides
uk_UA: Слайди

en: Slideshow
uk_UA: Слайд-шоу

[ctx: Slideshow transition type.]
en: None
uk_UA: Немає

[ctx: Slideshow transition.]
en: None
uk_UA: Немає

en: Slow
uk_UA: Повільно

en: Small
uk_UA: Малий

en: Small Caps
uk_UA: Маленькі шапки

en: Small Data Mode
uk_UA: Режим малих даних

en: Small Device Breakpoint
uk_UA: Поріг для малих пристроїв

en: Small Devices Only
uk_UA: Лише на малих пристроях

en: Small and Medium
uk_UA: Малий та середній

en: Social
uk_UA: Соціальні мережі

en: Social Button
uk_UA: Соціальна кнопка

en: Social Buttons
uk_UA: Соціальні кнопки

en: Solid
uk_UA: Суцільне

en: Some bad characters were found in the xml file
uk_UA: У файлі xml було знайдено декілька поганих символів

en: Some hosts use a proxy cache like Varnish or Litespeed. The following setting attempts to invalidate the cache using a remote request. If you are unsure what this does, leave it disabled.
uk_UA: Деякі хости використовують проксі-кеш-пам'ять, як Varnish or Litespeed.  Наступне налаштування намагається визнати недійсним кеш за допомогою віддаленого запиту. Якщо ви не впевнені, що це робить, залиште його відключеною.

en: Something went wrong. Please check your entries and try again.
uk_UA: Щось пішло не так. Будь ласка, перевірте свої записи та повторіть спробу.

en: Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.
uk_UA: На жаль, ми не змогли знайти жодного запису. Будь ласка, спробуйте інший пошук.

en: Sort By
uk_UA: Сортування

en: Sort Direction
uk_UA: Напрямок Сортування

en: Sort Product Category By
uk_UA: Сортувати Категорію товару за

[ctx: Sort by.]
en: Default
uk_UA: Без обумовлення

[ctx: Sort by.]
en: Name
uk_UA: Ім'я

en: Source
uk_UA: Джерело

en: Space Around
uk_UA: Простір навколо

en: Space Between
uk_UA: Простір між

en: Space Evenly
uk_UA: Простір між

en: Spacing
uk_UA: Відступи

en: Speed
uk_UA: Швидкість

[ctx: Speed.]
en: Medium
uk_UA: Cередній

en: Split Header
uk_UA: Розділений заголовок

en: Spots
uk_UA: Плями

en: Spread
uk_UA: Розмах

en: Square
uk_UA: Квадрат

en: Square ( &#9632; )
uk_UA: Квадрат ( &#9632; )

en: Stacked
uk_UA: Вписана

en: Stacked Layout
uk_UA: Вписаний макет

en: Standard
uk_UA: Стандартний

en: Standard Modules
uk_UA: Стандартні модулі

en: Start
uk_UA: Почати

en: Start Counter
uk_UA: Пуск лічильника

en: Start shopping
uk_UA: Почніть покупки

en: Start typing...
uk_UA: Починайте вводити...

en: Status must be either draft or publish
uk_UA: Статус має бути або чернетка, або публікація

en: Step One
uk_UA: Крок перший

en: Step Two
uk_UA: Крок другий

en: Sticky on Scroll
uk_UA: Фіксація при прокручуванні

en: Straight
uk_UA: Прямий

en: Stretch
uk_UA: Розтягнути

en: Structure
uk_UA: Структура

en: Style
uk_UA: Стиль

en: Style &amp Spacing
uk_UA: Стиль &amp інтервал

en: Subject
uk_UA: Тематика

en: Subject Field
uk_UA: Поле Тема

en: Subject Field Placeholder
uk_UA: Зразок для Поля Тема

en: Submenu Icon
uk_UA: Значок підменю

en: Submenu Icon click
uk_UA: Клацання на іконці підміню

en: Submit changes for review and exit
uk_UA: Надіслати зміни для перегляду та вийти

en: Submit for Review
uk_UA: Подання на розгляд

en: Subscribe Form
uk_UA: Форма підписки

en: Subscribe Form Signup
uk_UA: Реєстрація у формі підписки

en: Subscribe Now
uk_UA: Підписатися зараз

en: Subscribe!
uk_UA: Підписатись!

en: Subscription has been updated. Please check your email for further instructions.
uk_UA: Підписку було оновлено. Будь ласка, перевірте вашу електронну пошту для подальших інструкцій.

en: Success
uk_UA: Успіх

en: Success Action
uk_UA: Успішно Дія

en: Success URL
uk_UA: URL Успішно

en: Support ticket
uk_UA: Тікет підтримки

en: Sure, I'll help
uk_UA: Звичайно, я допоможу

en: Switch
uk_UA: Перемикач

en: Switching to the native WordPress editor will disable your Beaver Builder layout until it is enabled again. Any edits made in the WordPress editor will not be converted to your Page Builder layout. Do you want to continue?
uk_UA: Перехід на рідний редактор WordPress вимкне макет вашого Beaver Builder, доки його знову не буде ввімкнено. Будь-які зміни, внесені WordPress редактором, не будуть перетворені в Page Builder макет. Ви хочете продовжити?

en: System will automatically update the available fonts
uk_UA: Система автоматично оновить доступні шрифти

en: Tab(s) Status on Mobile
uk_UA: Вкладки Стан на моб.пристрої

en: Tablet
uk_UA: Планшет

en: Tabs
uk_UA: Вкладки

en: Tags Slug
uk_UA: Слаґ теґів

en: Take A Tour
uk_UA: Пройти тур

en: Take Beaver Builder Even Further
uk_UA: Виведіть Beaver Builder на новий рівень

en: Take Full Control of Your Entire Website With Beaver Themer
uk_UA: Отримайте повний контроль над своїм сайтом за допомогою Beaver Themer

en: Take a Tour
uk_UA: Пройти тур

en: Tall
uk_UA: Високий

en: Tall (2:3)
uk_UA: Високий (2:3)

en: Tall (4:5)
uk_UA: Високий (4:5)

en: Target URL
uk_UA: Цільовий URL

en: Taxonomy
uk_UA: Таксономія

en: Taxonomy Query
uk_UA: Запит таксономії

en: Technology
uk_UA: Технології

en: Template
uk_UA: Шаблон

en: Template Applied
uk_UA: Шаблон застосовано

en: Template Data Exporter
uk_UA: Експортер даних Шаблону

en: Template Exporter
uk_UA: Експортер шаблону

en: Template Saved!
uk_UA: Шаблон збережено!

en: Template Settings
uk_UA: Налаштування Шаблонів

[ctx: Template name.]
en: Blank
uk_UA: Порожній

[ctx: Template name.]
en: Name
uk_UA: Назва

en: Templates
uk_UA: Шаблони

en: Term
uk_UA: Термін

en: Term Count
uk_UA: Кількість термінів

en: Terms
uk_UA: Умови

en: Terms Label
uk_UA: Умови Підпис

en: Terms Separator
uk_UA: Умови Розділювач

en: Terms and Conditions Checkbox
uk_UA: Умови та умови прапорці

en: Test
uk_UA: Тестовий

en: Test block for next-gen module rendering.
uk_UA: Тестовий блок для рендерингу модулів нового покоління.

en: Testimonial
uk_UA: Рекомендація

en: Testimonials
uk_UA: Рекомендації

en: Text
uk_UA: Текст

en: Text &amp; Photo
uk_UA: Текст &amp; Фото

en: Text &amp; Video
uk_UA: Текст &amp; Відео

en: Text After Number
uk_UA: Текст після Числа

en: Text Background Color
uk_UA: Колір фону тексту

en: Text Before Number
uk_UA: Текст перед Числом

en: Text Color
uk_UA: Колір тексту

en: Text Editor
uk_UA: Текстовий редактор

en: Text Hover Color
uk_UA: Колір Тексту при наведення

en: Text Padding
uk_UA: Текст Заповнення

en: Text Shadow
uk_UA: Тінь від тексту

en: Text Spacing
uk_UA: Текстовий Інтервал

en: Text Typography
uk_UA: Текст Типографіки

en: Text Width
uk_UA: Ширина тексту

en: Text color shared by all slides. But take note that each slide has a set default Text Color of white.
uk_UA: Колір тексту, спільний для всіх слайдів. Але зверніть увагу, що кожен слайд має встановлений за замовчуванням білий колір тексту.

en: Text to appear above the number. Leave it empty for none.
uk_UA: Текст після числа. Залиште поле порожнім для відсутності тексту.

en: Text to appear after the number. Leave it empty for none.
uk_UA: Текст після числа. Залиште поле порожнім для відсутності тексту.

en: Thank you for choosing Beaver Builder and welcome to the colony! Find some helpful information below. Also, to the left are the Page Builder settings options.
uk_UA: Дякуємо за вибір Beaver Builder і запрошуємо до нашої колонії бобрів! Деякі корисні відомості наведено нижче. Крім того, ліворуч розташовані параметри настроювання Конструктора сторінок.

en: Thank you!
uk_UA: Дякую!

en: Thanks for subscribing! Please check your email for further instructions.
uk_UA: Дякуємо за підписку! Будь ласка, перевірте свою електронну пошту, щоб отримати додаткові вказівки.

en: Thanks for your message! We'll be in touch soon.
uk_UA: Дякуємо за ваше повідомлення! Ми скоро зв'яжемося з вами.

en: The Beaver Builder Booster plugin is not compatible with your host.
uk_UA: Плагін Beaver Builder Booster несумісний з вашим хостом.

en: The ID of the list you would like users to subscribe to. The ID of a list can be found under "View all lists" in the section named ID.
uk_UA: Код списку, на який ви бажаєте підписати користувачів. Код списку можна отримати, натиснувши кнопку «Переглянути всі списки» в розділі «ID».

en: The Outline Panel gives you an overview of your page but you can rearrange and delete elements and open their settings.
uk_UA: Панель контурів дає вам огляд сторінки, але ви можете переставляти і видаляти елементи, а також відкривати їхні налаштування.

en: The Target URL field correlates to the page you would like your social icons to interface with. For example, if you show Facebook, the user will "Like" whatever you put in this field.
uk_UA: Поле Цільова URL-адреса визначає, до якої сторінки відносяться кнопки соцмереж. Наприклад, якщо Ви показуєте Facebook, користувач поставить «Подобається» тому, що зазначено в цьому полі.

en: The Templates admin menu has been renamed to Builder and split into useful sections for working with templates, rows and modules.
uk_UA: Меню адміністратора Шаблонів було перейменовано в Редактор і розділено на корисні розділи для роботи з шаблонами, рядками та модулями.

en: The Tools button lets you save a template, duplicate a layout, edit the settings for a layout or edit the global settings.
uk_UA: Кнопка «Знаряддя» дає змогу зберегти шаблон, продублювати макет, змінити настройки макета або глобальні настройки.

en: The UI uses an iFrame but this site's security policy is preventing it from loading.
uk_UA: UI використовує iFrame, але політика безпеки сайту блокує його завантаження.

en: The URL where your Mautic application is installed (e.g. http://mautic.mywebsite.com).
uk_UA: URL-адреса, за якою інстальовано ваш застосунок Mautic (напр. http://mautic.mywebsite.com).

en: The URL where your Sendy application is installed (e.g. http://mywebsite.com/sendy).
uk_UA: URL-адреса, за якою інстальовано ваш застосунок Sendy (наприклад, http://mywebsite.com/sendy).

en: The alignment that will apply to all elements within the callout.
uk_UA: Вирівнювання, яке застосовуватиметься до всіх елементів в межах виклику.

en: The browser width at which the layout will adjust for large devices.
uk_UA: Ширина браузера, при якій макет буде підлаштовуватися під великі пристрої.

en: The browser width at which the layout will adjust for medium devices such as tablets.
uk_UA: Ширина вікна браузера, починаючи з якою макет коригується для пристроїв середнього розміру, таких як планшети.

en: The browser width at which the layout will adjust for small devices such as phones.
uk_UA: Ширина вікна браузера, починаючи з якою макет коригується для пристроїв малого розміру, таких як телефони.

en: The builder does not delete the post meta <code>_fl_builder_data</code>, <code>_fl_builder_draft</code> and <code>_fl_builder_enabled</code> in case you want to reinstall it later. If you do, the builder will rebuild all of its data using those meta values.
uk_UA: Конструктор не видаляє метадані публікацій <code>_fl_builder_data</code>, <code>_fl_builder_draft</code> і <code>_fl_builder_enabled</code> на випадок, якщо ви згодом знову інсталюєте його. У цьому разі конструктор відбудує всі свої відомості на основі цих метаданих.

en: The caption pulls from whatever text you put in the caption area in the media manager for each image. The caption is also pulled directly from SmugMug if you have captions set in your gallery.
uk_UA: Заголовок для кожного зображення береться з відповідного поля в медіа-бібліотеці. Якщо Ви користуєтеся SmugMug, Заголовок береться безпосередньо звідти, якщо настройка заголовків у Вашій фотогалереї включена.

en: The color applies to the overlay behind text over the background selections.
uk_UA: Колір поширюється на накладення позаду тексту у фоновому режимі.

en: The companion Themer Release, 1.5, brings a new visual loop builder, the Loop Module!
uk_UA: Супутній випуск Themer 1.5 додає новий візуальний конструктор циклів — модуль Loop!

en: The contact form will send to this e-mail. Defaults to the admin email.
uk_UA: Контактна форма надсилатиметься на цей електронний лист. За замовчуванням на адресу адміністратора.

en: The email address associated with your Mad Mimi account.
uk_UA: Адреса електронної пошти, пов’язана з вашим акаунтом Mad Mimi.

en: The fastest way to find an answer to a question is to see if someone's already answered it!
uk_UA: Найшвидший спосіб отримати відповідь на запитання — це подивитися, чи не відповів на нього вже хтось!

[ctx: The first %s stands for custom branded "Page Builder" name. The second %s stands for the post type name.]
en: %1$s is currently active for this %2$s.
uk_UA: %1$s зараз активне для цього елемента: %2$s.

en: The following downloads are currently available for remote update with the subscription(s) associated with this license.
uk_UA: Наразі доступні наступні завантаження для віддаленого оновлення за допомогою підписок, пов'язаних із цією ліцензією.

en: The host you chose when you signed up for your account. Check your welcome email if you forgot it. Please enter it without the initial http:// (e.g. demo.ip-zone.com).
uk_UA: Хост, який ви вибрали під час реєстрації акаунта. Якщо ви забули його, подивіться в привітальному електронному листі. Введіть його без префіксу http:// (наприклад, demo.ip-zone.com).

en: The host you chose when you signed up for your account. Check your welcome email if you forgot it. Please enter it without the initial http:// (for example: demo.campayn.com).
uk_UA: Хост, який ви вибрали під час реєстрації акаунта. Якщо ви забули його, подивіться в привітальному електронному листі. Введіть його без префіксу http:// (наприклад, demo.campayn.com).

en: The iFrame UI provides accurate responsive editing. Disable it if you are having issues with third-party or legacy add-ons.
uk_UA: Інтерфейс iFrame забезпечує точний адаптивний редактор. Вимкніть його, якщо виникають проблеми зі сторонніми або застарілими додатками.

en: The inline logo will appear on the left or right side of odd menu items.
uk_UA: Вбудований логотип з'явиться на лівій або правій стороні непарних пунктів меню.

en: The layout is currently being saved
uk_UA: Макет зараз зберігається

en: The layout is saved
uk_UA: Макет збережений

en: The link applies to the entire module. If choosing a call to action type below, this link will also be used for the text or button.
uk_UA: Це посилання застосовується до всього модулю. Якщо вибрати тип заклику до дії (нижче), посилання буде також використана в тексті або кнопці.

en: The link applies to the entire slide. If choosing a call to action type below, this link will also be used for the text or button.
uk_UA: Посилання стосується всього слайда. Якщо вибрати тип дзвінка до дії нижче, це посилання також використовуватиметься для тексту або кнопки.

en: The max width of the ajax result container.
uk_UA: Максимальна ширина контейнера результатів ajax.

en: The max width of the input field inside the lightbox.
uk_UA: Максимальна ширина поля введення всередині лайтбоксу.

en: The max width of the search form container.
uk_UA: Макс. ширина контейнера форми пошуку.

en: The max width that the content area will be within your slides.
uk_UA: Максимальна ширина, за якою область вмісту буде розташована у ваших слайдах.

en: The order of the columns in this group when they are stacked for medium and small devices.
uk_UA: Порядок розташування стовпців у цій групі при їх укладанні для середніх і малих пристроїв.

en: The position will move the content layout selections left or right or center of the thumbnail of the slide.
uk_UA: Позиція перемістить вибір макета вмісту вліво або вправо або в центрі ескізу слайда.

en: The position will move the content layout selections left, right or bottom over the background of the slide.
uk_UA: Позиція перемістить вибір макета вмісту вліво, вправо або внизу на тлі слайда.

en: The position will move the content layout selections left, right or center over the background of the slide.
uk_UA: Позиція перемістить вибір макета вмісту вліво, вправо або в центрі над фоном слайда.

en: The selected roles will be able to access the builder admin menu.
uk_UA: Вибрані ролі матимуть доступ до меню адміністратора редактора.

en: The selected roles will be able to access the template data exporter under Tools > Template Exporter.
uk_UA: Вибрані ролі матимуть доступ до експортера даних шаблону в розділі Інструменти > Експортер Шаблонів.

en: The selected roles will be able to edit global rows, columns and modules.
uk_UA: Вибрані ролі зможуть редагувати глобальні рядки, стовпці та модулі.

en: The selected roles will have access to the builder for editing posts, pages, and CPTs.
uk_UA: Вибрані ролі матимуть доступ до будівельника для редагування повідомлень, сторінок і CPT.

en: The selected roles will have unrestricted access to all editing features within the builder.
uk_UA: Вибрані ролі матимуть необмежений доступ до всіх функцій редагування в редакторі.

en: The settings you are currently editing will not be saved if you navigate away from this page.
uk_UA: Настройки, які ви зараз редагуєте, не буде збережено, якщо ви підете з цієї сторінки.

en: The total number of units for this counter. For example, if the Number is set to 250 and the Total is set to 500, the counter will animate to 50%. Total should not be less than either Start Counter or End Counter.
uk_UA: Загальна кількість одиниць для даного лічильника. Наприклад, якщо для числа встановлено значення 250, а для підсумку встановлено значення 500, лічильник анімується до 50%. Загальна сума не повинна бути меншою, ніж лічильник початку або кінцевий лічильник.

en: The type of border to use. Double borders must have a height of at least 3px to render properly.
uk_UA: Тип використання кордону. Подвійні кордони повинні мати висоту не менше 3 пікселів для правильного відтворення.

en: The type of list to generate. Each type has a corresponding set of icons available. See List Icon field below.
uk_UA: Тип списку для створення. Кожному типу доступний відповідний набір піктограм. Дивіться поле Списку Іконок нижче.

en: The uploaded file is not a valid %s extension.
uk_UA: Завантажений файл не є дійсним %s розширенням.

en: The username associated with your GoDaddy Email Marketing account.
uk_UA: Ім'я користувача, пов'язане з вашим обліковим записом GoDaddy Email Marketing.

en: The wrapper tag for the heading of each list item. Heading appears above the text content.
uk_UA: Тег обгортки для заголовка кожного елемента списку. Заголовок відображається над змістом тексту.

en: The wrapper tag for the text content of each list item. Text content is right below the list item heading.
uk_UA: Тег обгортки для текстового вмісту кожного елемента списку. Текстовий вміст знаходиться прямо під заголовком елемента списку.

en: The xml PHP extension is not installed.
uk_UA: Розширення XML PHP не інстальовано.

en: Theme
uk_UA: Тема оформлення

en: Theme Branding
uk_UA: Тема Брендінг

en: Theme Company Name
uk_UA: Тема Назва компанії

en: Theme Company URL
uk_UA: Компанія Теми URL

en: Theme Description
uk_UA: Опис теми

en: Theme Name
uk_UA: Назва теми

en: Theme Screenshot URL
uk_UA: Тема Скріншоти URL

en: Themer Layouts
uk_UA: Themer макети

en: There was a problem retrieving your lists. Please check your API credentials.
uk_UA: Проблема з отриманням ваших списків. Перевірте свої облікові дані для API.

en: There was an error connecting to AWeber. Please try again.
uk_UA: Помилка підключення до AWeber. Повторіть спробу.

en: There was an error connecting to Brevo. Please try again.
uk_UA: Помилка підключення до Brevo. Повторіть спробу.

en: There was an error connecting to Infusionsoft. %s
uk_UA: Помилка підключення до Infusionsoft. %s

en: There was an error retrieving your lists.
uk_UA: При отриманні ваших списків сталася помилка.

en: There was an error searching contact from Drip. %s
uk_UA: Помилка пошуку контакту з Drip. %s

en: There was an error subscribing to AWeber. %s
uk_UA: Помилка підписки на AWeber. %s

en: There was an error subscribing to AWeber. The account is no longer connected.
uk_UA: Помилка підписки на AWeber. Акаунт більше не підключений.

en: There was an error subscribing to ActiveCampaign. The account is no longer connected.
uk_UA: Помилка підписки на ActiveCampaign. Акаунт більше не підключений.

en: There was an error subscribing to Brevo. The account is no longer connected.
uk_UA: Помилка підписки на Brevo. Акаунт більше не підключений.

en: There was an error subscribing to Campaign Monitor.
uk_UA: Помилка підписки на Campaign Monitor.

en: There was an error subscribing to Campaign Monitor. The account is no longer connected.
uk_UA: Помилка підписки на Campaign Monitor. Акаунт більше не підключений.

en: There was an error subscribing to Campayn. %s
uk_UA: Помилка підписки на Campayn. %s

en: There was an error subscribing to Campayn. The account is no longer connected.
uk_UA: Помилка підписки на Campayn. Акаунт більше не підключений.

en: There was an error subscribing to Constant Contact. %s
uk_UA: Помилка підписки на Constant Contact. %s

en: There was an error subscribing to Constant Contact. The account is no longer connected.
uk_UA: Помилка підписки на Constant Contact. Акаунт більше не підключений.

en: There was an error subscribing to ConvertKit. Error: %s
uk_UA: Помилка при підключення до ConvertKit. Помилка: %s

en: There was an error subscribing to ConvertKit. The account is no longer connected.
uk_UA: Помилка підписки на ConvertKit. Акаунт більше не підключений.

en: There was an error subscribing to Drip. %s
uk_UA: Помилка підписки на Drip. %s

en: There was an error subscribing to Drip. The account is no longer connected.
uk_UA: Помилка підписки на Drip. Акаунт більше не підключений.

en: There was an error subscribing to Enormail. %s
uk_UA: Підписавшись на Enormail, виникла помилка. %s

en: There was an error subscribing to Enormail. The account is no longer connected.
uk_UA: Підписавшись на Enormail, виникла помилка. Обліковий запис більше не підключено.

en: There was an error subscribing to GetResponse. %s
uk_UA: Помилка підписки на GetResponse. %s

en: There was an error subscribing to GetResponse. The account is no longer connected.
uk_UA: Помилка підписки на GetResponse. Акаунт більше не підключений.

en: There was an error subscribing to GoDaddy Email Marketing. The account is no longer connected.
uk_UA: Підписавшись на GoDaddy Email Marketing, виникла помилка. Обліковий запис більше не підключено.

en: There was an error subscribing to Hatchbuck.
uk_UA: Помилка підписки на Hatchbuck.

en: There was an error subscribing to Hatchbuck. The API key is invalid.
uk_UA: Помилка підписки на Hatchbuck. Неправильний ключ API.

en: There was an error subscribing to Hatchbuck. The account is no longer connected.
uk_UA: Помилка підписки на Hatchbuck. Акаунт більше не підключений.

en: There was an error subscribing to Infusionsoft. %s
uk_UA: Помилка підписки на Infusionsoft. %s

en: There was an error subscribing to Infusionsoft. The account is no longer connected.
uk_UA: Помилка підписки на Infusionsoft. Акаунт більше не підключений.

en: There was an error subscribing to Mad Mimi. The account is no longer connected.
uk_UA: Помилка підписки на Mad Mimi. Акаунт більше не підключений.

en: There was an error subscribing to MailChimp. %s
uk_UA: Помилка підписки на MailChimp. %s

en: There was an error subscribing to MailChimp. The account is no longer connected.
uk_UA: Помилка підписки на MailChimp. Акаунт більше не підключений.

en: There was an error subscribing to MailPoet. %s
uk_UA: Під час підписки на MailPoet сталася помилка. %s

en: There was an error subscribing to MailerLite.
uk_UA: Під час підписки на MailerLite сталася помилка.

en: There was an error subscribing to MailerLite. The account is no longer connected.
uk_UA: Помилка при підписці на MailerLite. Цей обліковий запис більше не підключений.

en: There was an error subscribing to Mailerjet. The account is no longer connected.
uk_UA: Під час підписки на Mailerjet сталася помилка. Обліковий запис більше не підключено.

en: There was an error subscribing to Mailrelay. %s
uk_UA: Помилка підписки на Mailrelay. %s

en: There was an error subscribing to Mailrelay. The account is no longer connected.
uk_UA: Помилка підписки на Mailrelay. Акаунт більше не підключений.

en: There was an error subscribing to Mautic. %s
uk_UA: Підписавшись на Mautic, сталася помилка. %s

en: There was an error subscribing to Mautic. The account is no longer connected.
uk_UA: Підписавшись на Mautic, сталася помилка. Обліковий запис більше не підключено.

en: There was an error subscribing to Ontraport. Code: %s
uk_UA: Виникла помилка при підписці на Ontraport. Код: %s

en: There was an error subscribing to Ontraport. The account is no longer connected.
uk_UA: Помилка при підписці на Ontraport. Акаунт більше не підключений.

en: There was an error subscribing to Sendy. %s
uk_UA: Помилка підписки на Sendy. %s

en: There was an error subscribing to Sendy. The account is no longer connected.
uk_UA: Помилка підписки на Sendy. Акаунт більше не підключений.

en: There was an error subscribing to iContact Pro. %s
uk_UA: Підписавшись на iContact Pro сталася помилка. %s

en: There was an error subscribing to iContact. %s
uk_UA: Помилка підписки на iContact. %s

en: There was an error subscribing to iContact. The account is no longer connected.
uk_UA: Помилка підписки на iContact. Акаунт більше не підключений.

en: There was an error subscribing.
uk_UA: Сталася помилка при підписці.

en: There was an error subscribing. Groundhogg is not active.
uk_UA: Під час підписки сталася помилка. Groundhogg не активний.

en: There was an error subscribing. MailPoet is not installed.
uk_UA: Помилка підписки. MailPoet не інстальовано.

en: There was an error subscribing. Please check the console for possible error message.
uk_UA: Під час підписки сталася помилка. Будь ласка, перевірте консоль на наявність можливих повідомлень про помилку.

en: There was an error subscribing. Please try again.
uk_UA: Помилка підписки. Повторіть спробу.

en: There was an error subscribing. The account is no longer connected.
uk_UA: Помилка підписки. Акаунт більше не підключений.

en: There was an error when reading this WXR file
uk_UA: Під час читання цього файлу WXR сталася помилка

en: There's a whole lot more, too! Read about everything else on our <a href="%1$s" target="_blank">update post</a> or <a href="%2$s" target="_blank">change logs</a>.
uk_UA: Там набагато більше, теж! Про все інше читайте в нашому <a href="%1$s" target="_blank">записах оновлення</a> чи <a href="%2$s" target="_blank">change logs</a>.

en: There's a wonderful community of "Beaver Builders" out there and we'd love it if <em>you</em> joined us!
uk_UA: Beaver Builder має чудову спільноту користувачів, і ми будемо раді, якщо <em>ви</em> приєднаєтеся до неї!

en: These settings allow you to control how this box fits within its parent container.
uk_UA: Ці налаштування дозволяють вам керувати тим, як цей блок вписується в батьківський контейнер.

en: These settings apply to all direct children of this container.
uk_UA: Ці налаштування застосовуються до всіх прямих дочірніх елементів цього контейнера.

en: These settings contain sensitive code that is not allowed as DISALLOW_UNFILTERED_HTML has been set globally via wp-config.
uk_UA: Ці параметри містять конфіденційний код, який не дозволено, DISALLOW_UNFILTERED_HTML було встановлено глобально за допомогою wp-config.

en: These settings contain sensitive code that is not allowed for your user role (%s).
uk_UA: Ці параметри містять конфіденційний код, який заборонено для вашої ролі користувача (%s).

en: These settings have errors. Please correct them before continuing.
uk_UA: Ці налаштування мають помилки. Будь ласка, виправте їх, перш ніж продовжити.

en: Thin
uk_UA: Тоненький

en: Thin Italic
uk_UA: Тонкий Курсив

[ctx: Third party service such as MailChimp.]
en: Error: Missing service type.
uk_UA: Помилка. Відсутній тип служби.

en: This allows you to add content over or in addition to the background selection above. The location of the content layout can be selected in the style tab.
uk_UA: Це дозволяє додавати вміст над або додатково до вибору фону вище. Розташування макета вмісту можна вибрати на вкладці стилів.

en: This applies to all list items, but can be overridden individually.
uk_UA: Це стосується всіх елементів списку, але може бути замінено окремо.

en: This applies to all sites on the network.
uk_UA: Ця операція застосовується до всіх сайтів у мережі.

en: This applies to the entire Button Group module itself.
uk_UA: Це стосується всього модуля групи кнопок.

en: This code has errors. We recommend you fix them before saving.
uk_UA: Цей код містить помилки. Ми рекомендуємо вам виправити їх перед збереженням.

en: This column has visibility rules
uk_UA: У цій колонці є правила видимості

en: This column has visibility rules.
uk_UA: У цьому стовпці є правила видимості.

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
uk_UA: Скоріш за все, це не файл WXR; номер версії WXR відсутній або неправильний

en: This domain appears to be blocked for kit %s
uk_UA: Здається, цей домен заблоковано для набору %s

en: This field is required.
uk_UA: Це поле обов’язкове для заповнення.

en: This is used as the menu aria attribute for accessibility and label for responsive menus.
uk_UA: Це використовується як меню aria атрибут для доступності та мітка для адаптивних меню.

en: This layout has unpublished changes
uk_UA: Цей макет має неопубліковані зміни

en: This layout has unpublished changes. If you discard this draft all of your previously unpublished changes will be lost.
uk_UA: Цей макет має неопубліковані зміни. Якщо ви відмовитесь від цього проекту, усі ваші раніше не опубліковані зміни будуть втрачені.

en: This module has visibility rules
uk_UA: Цей модуль має правила видимості

en: This only applies to this site. Please visit the Network Admin Settings to clear the cache for all sites on the network.
uk_UA: Ця операція застосовується лише до поточного сайту. Відкрийте сторінку «Настройки адміністрування мережі», щоб очистити кеш для всіх сайтів у мережі.

en: This overrides the setting that applies to all list items.
uk_UA: Це замінює налаштування, яке застосовується до всіх елементів списку.

en: This row has visibility rules
uk_UA: Цей рядок має правила видимості

en: This setting allows you to show saved layout in the slide.
uk_UA: Ця настройка дозволяє показати збережений макет на слайді.

en: This setting is for the entire background of your slide.
uk_UA: Цей параметр призначений для всього фону слайда.

en: This setting is the minimum height of the content slider. Content will expand the height automatically.
uk_UA: Цей параметр є мінімальною висотою Контент Слайдера. Вміст розширює висоту автоматично.

en: This setting is the minimum height of the form. Content will expand the height automatically.
uk_UA: Цей параметр є мінімальною висотою форми. Вміст автоматично збільшить висоту.

en: This setting is the minimum height of the post slider. Content will expand the height automatically.
uk_UA: Цей параметр є мінімальною висотою слайдера дописів. Вміст розширює висоту автоматично.

en: This should match the cycle day settings for the selected list's Autoresponder.
uk_UA: Це має відповідати налаштуванням дня циклу Автовідповідача Вибраного Списку.

en: This tool applies to caches created by the following:
uk_UA: Цей інструмент застосовується до кешей, створених наступним чином:

en: This tool exports a special data file that can be used by developers to include templates within their themes and plugins.
uk_UA: Цей інструмент експортує спеціальний файл даних, який розробники можуть використовувати для включення шаблонів у їх теми та плагіни.

en: This version of the <strong>Beaver Builder</strong> plugin is not compatible with WordPress Multisite. <a%s>Please upgrade</a> to the Multisite version of this plugin.
uk_UA: Ця версія <strong>Beaver Builder</strong> несумісна з WordPress Multisite. <a%s>Будь ласка, оновіться</a> на Multisite версію цього плагіну.

en: Thumbnail
uk_UA: Мініатюри

en: Thumbs
uk_UA: Мініатюри

en: Thumbs Button
uk_UA: Кнопка Мініатюр

en: Thumbs Size
uk_UA: Розмір Мініатюр

en: Time
uk_UA: Час

en: Time Rail
uk_UA: Час рейки

en: Time Zone
uk_UA: Часовий пояс

en: Timer
uk_UA:  Таймер

en: Title
uk_UA: Заголовок

en: Title Color
uk_UA: Колір заголовка

en: Title Style
uk_UA: Стиль заголовка

en: Title Tag
uk_UA: Титульний тег

en: Title Typography
uk_UA: Шрифт Заголовка

en: Title:
uk_UA: Назва:

en: To fix the issue: Content-Security-Policy frame-ancestors is set to none, change to self
uk_UA: Для виправлення: Content-Security-Policy frame-ancestors має бути 'self', замість 'none'

en: To fix the issue: X-Frame-Options is set to DENY, change it to SAMEORIGIN
uk_UA: Для виправлення: X-Frame-Options має бути 'SAMEORIGIN', замість 'DENY'

en: To identify the custom field.
uk_UA: Щоб визначити настроюване поле.

en: Toggle Main Menu
uk_UA: Перемкнути Головне Меню

en: Toggle Price Button Typography
uk_UA: Перемикач напису кнопки ціни

en: Toggle Price Label Color
uk_UA: Перемикач коліру мітки ціни

en: Tools
uk_UA: Інструменти

en: Tooltip
uk_UA: Підказка

en: Tooltip Background Color
uk_UA: Колір тла підказки

en: Tooltip Icon Color
uk_UA: Колір піктограми підказки

en: Tooltip Icon Size
uk_UA: Розмір піктограми підказки

en: Tooltip Text Color
uk_UA: Колір тексту пілказки

en: Top
uk_UA: Угорі

en: Top Center
uk_UA: Зверху по центру

en: Top Left
uk_UA: Вгорі ліворуч

en: Top Rated Products
uk_UA: Товари з найвищим рейтингом

en: Top Ribbon Padding
uk_UA: Верхня стрічка відступ

en: Top Right
uk_UA: Вгорі праворуч

en: Top Shape Layer
uk_UA: Верхній Шар Форми

en: Top Spacing
uk_UA: Відступ логотипу зверху

en: Topography
uk_UA: Топографія

en: Total Amount
uk_UA: Загальна сума

en: Total Units
uk_UA: Всього одиниць

en: Transform
uk_UA: Трансформувати

en: Transition
uk_UA: Перехід

en: Transition Direction
uk_UA: Напрямок переходу

en: Transition Speed
uk_UA: Швидкість переходу

en: Transition Speed should be less than the Delay value.
uk_UA: Швидкість переходу повинна бути меншою за значення Затримки.

[ctx: Transition type.]
en: Slide
uk_UA: Ковзання

en: Transition value should be lower than Delay value.
uk_UA: Значення переходу має бути нижчим за значення затримки.

en: Triangle
uk_UA: Трикутник

en: Try to fix it yourself now
uk_UA: Спробуйте виправити це самостійно зараз

en: Twitter Button
uk_UA: Кнопка Twitter

en: Type
uk_UA: Тип

en: Typography
uk_UA: Друкарня

en: UI theme, pinned settings etc.
uk_UA: UI Тема, закріплені настройки тощо.

en: UPDATE UNAVAILABLE!
uk_UA: ОНОВЛЕННЯ НЕДОСТУПНЕ!

en: UPDATES UNAVAILABLE! Please subscribe or enter your license key below to enable automatic updates.
uk_UA: ОНОВЛЕННЯ НЕДОСТУПНЕ! Щоб дозволити автоматичне оновлення, підпишіться або введіть нижче свій ключ ліцензії.

en: UPDATES UNAVAILABLE! Your subscription is active but this domain has been deactivated. Please reactivate this domain in your account to enable automatic updates.
uk_UA: ОНОВЛЕННЯ НЕДОСТУПНЕ! Ваша підписка активна, але домен було деактивовано. Щоб дозволити автоматичне оновлення, знову активуйте домен у вашому акаунті.

en: URL
uk_UA: Посилання

en: Ultra-Bold
uk_UA: Ультра-Жирний

en: Ultra-Bold Italic
uk_UA: Ультра-Жирний Курсив

en: Ultra-wide Video (21:9)
uk_UA: Надшироке відео (21:9)

en: Unable to connect to GoDaddy Email Marketing. Please check your credentials.
uk_UA: Неможливо підключитися до GoDaddy Email Marketing. Перевірте свої облікові дані.

en: Unable to connect to Mad Mimi. Please check your credentials.
uk_UA: Неможливо підключитися до Mad Mimi. Перевірте свої облікові дані.

en: Unable to find Themer, is it installed and activated?
uk_UA: Не вдається знайти Themer, його встановлено та активовано?

en: Uncategorized
uk_UA: Без категорії

en: Underline
uk_UA: Підкреслений

en: Undo/Redo history is currently disabled.
uk_UA: Скасувати/Повторити історія в даний час вимкнено.

en: Uninstall
uk_UA: Видалити

en: Unnamed Menu
uk_UA: Безіменне меню

en: Unordered List (ul)
uk_UA: Невпорядкований список (ul)

en: Unrestricted Editing
uk_UA: Необмежений редагування

en: Unsigned
uk_UA: Непідписані

en: Untitled Preset
uk_UA: Пресет без назви

en: Untitled Shape
uk_UA: Форма без назви

en: Unzip Error: %s
uk_UA: Помилка Розпакування: %s

en: Update Global CSS/JS
uk_UA: Оновлення глобальних CSS/JS

en: Update Theme Code Settings
uk_UA: Оновлення параметрів Коду Теми

en: Updates &amp; Support Subscription
uk_UA: Підписка на оновлення та підтримку

en: Updates for Beaver Builder will not work as you appear to have %1$s activated but you have no active subscription.
uk_UA: Оновлення для Beaver Builder не працюватимуть, оскільки, здається, активовано %1$s, але у вас немає активної підписки.

en: Updates for Beaver Builder will not work as you appear to have %1$s activated but your license is for %2$s version.
uk_UA: Оновлення для Beaver Builder не працюватимуть, оскільки здається, активовано %1$s, але ваша ліцензія призначена для версії %2$s.

en: Updates for Beaver Builder will not work as you appear to have %s activated but it is not in your available downloads.
uk_UA: Оновлення для Beaver Builder не працюватимуть, оскільки, здається, у вас активовано %s, але його немає у ваших доступних завантаженнях.

en: Updates for Themer will not work as you do not have a valid subscription for this plugin.
uk_UA: Оновлення для Themer не працюватимуть, оскільки у вас немає дійсної підписки на цей плагін.

en: Upgrade
uk_UA: Перейти

[ctx: Upgrade message that displays in the templates tab in lite installs.]
en: Save and reuse your layouts or kick-start your creativity with dozens of professionally designed templates.
uk_UA: Збережіть та повторно використовуйте свої макети або набирайте креативність за допомогою десятків професійно розроблених шаблонів.

en: Upload Date
uk_UA: Дата завантаження

en: Upload Icon Set
uk_UA: Завантажити набір іконок

en: Upload a photo or display one from the media library.
uk_UA: Завантажити фотографію або відобразити з бібліотеки мультимедіа.

en: Uploading files is disabled for this user role
uk_UA: Завантаження файлів вимкнено для цієї ролі користувача

en: Use Icon for Posts
uk_UA: Використовути іконки в Записах

en: Use Main Photo
uk_UA: Використовуйте Головне Фото

en: Use Pagination
uk_UA: Використовувати нумерацію

en: Use Standard Editor
uk_UA: До Стандартного Редактора

en: Use an easy drag-and-drop builder to edit content on this page.
uk_UA: Скористайтеся простим конструктором з підтримкою перетягування для редагування вмісту на цій сторінці.

en: Use image filename if left blank
uk_UA: Використовувати ім'я файлу зображення, якщо його залишити порожнім

en: Use responsive settings in previews?
uk_UA: Використовувати адаптивні налаштування в попередньому перегляді?

en: Use the Add Content button to open the content panel and add new row layouts, modules or widgets.
uk_UA: За допомогою кнопки «Додати вміст» відкрийте панель вмісту та додайте нові макети рядків, модулі або віджети.

en: Use the Templates button to pick a new template or append one to your layout. Appending will insert a new template at the end of your existing page content.
uk_UA: Натиснувши кнопку «Шаблони», виберіть новий шаблон або додайте шаблон до макету. У цьому разі новий шаблон вставляється в кінці наявного вмісту сторінки.

en: Use the action buttons to perform actions such as moving, editing, duplicating or deleting rows, columns and modules.
uk_UA: Використовуйте кнопки для виконання таких дій, як переміщення, редагування, дублювання або видалення рядків, стовпців і модулів.

en: Use the forward slash notation: width/height.
uk_UA: Використовуйте пряму похилу лінію: ширина/висота.

en: Use these settings to limit which builder features users can access.
uk_UA: Використовуйте ці налаштування, щоб обмежити доступ користувачів до функцій конструктора.

en: Use this setting to enable or disable templates in the builder interface.
uk_UA: Використовуйте це налаштування, щоб увімкнути або вимкнути шаблони в інтерфейсі розробника.

en: Use this setting to override core builder templates with your templates.
uk_UA: Використовуйте цей параметр, щоб замінити базові шаблони конструктора Вашими шаблонами.

en: Use this to normalize the height of your boxes when they have different numbers of features.
uk_UA: Використовуйте це, щоб нормалізувати висоту коробки, коли вони мають різні числа функцій.

en: Used to identify this connection within the accounts list and can be anything you like.
uk_UA: Використовується для позначення цього підключення у списку акаунтів; може бути довільним.

en: User
uk_UA: Користувача

en: User Access
uk_UA: Доступ Користувача

en: User Access Settings
uk_UA: Параметри доступу користувача

en: User Capability
uk_UA: Можливості користувача

en: Username
uk_UA: Ім'я користувача

en: Username from your Mautic application. Make sure it has `Full system access`. Best practice would be to set up a new user for each external site.
uk_UA: Ім'я користувача з вашої програми Mautic. Переконайтеся, що він має `Full system access`. Найкращою практикою буде створення нового користувача для кожного зовнішнього сайту.

en: Using CDN
uk_UA: Використання CDN

en: Using Kit
uk_UA: Використання Kit

en: Using license [ %1$s ] to register %2$s
uk_UA: Використання ліцензії [%1$s] для реєстрації %2$s

en: V4 Compatibility Mode
uk_UA: V4 Режим сумісності

en: Validate Type
uk_UA: Тип Перевірки

en: Validate users with checkbox or in the background.
uk_UA: Перевірте користувачів із прапорцем або у фоновому режимі.

en: Validate users with checkbox or in the background.<br />Note: Checkbox and Invisible types use separate API keys.
uk_UA: Перевірте користувачів із прапорцем або у фоновому режимі.<br />Примітка: Чекбокс і Невидимі типи використовують окремі ключі API.

[ctx: Value unit for form field of time in seconds. Such as: "5 seconds"]
en: seconds
uk_UA: секунд

en: Variant
uk_UA: Варіант

en: Version
uk_UA: Версія

en: Vertical
uk_UA: По вертикалі

en: Vertical Alignment
uk_UA: Вирівнювання по вертикалі

en: Vertical Orientation
uk_UA: Вертикальна орієнтація

en: Vertical Padding
uk_UA: Вертикальний Відступ

en: Video
uk_UA: Відео

en: Video (16:9)
uk_UA: Відео (16:9)

en: Video (MP4)
uk_UA: Відео (MP4)

en: Video (WebM)
uk_UA: Відео (WebM)

en: Video Description
uk_UA: Відео опис

en: Video Embed Code
uk_UA: Код вбудовування відео

en: Video Link
uk_UA: Відео посилання

en: Video Name
uk_UA: Відео ім'я

en: Video Thumbnail
uk_UA: Відео мініатюра

en: Video Type
uk_UA: Тип відео

en: Video URL (MP4)
uk_UA: URL відео (MP4)

en: Video URL (WebM)
uk_UA: URL відео (WebM)

en: Video embed code not specified.
uk_UA: Код для вставки відео не вказаний.

en: Video not specified. Please select one to display.
uk_UA: Відео не вказано. Виберіть одне для показу.

[ctx: Video preview/fallback image.]
en: Poster
uk_UA: Постер

en: View
uk_UA: Перегляд

en: View Knowledge Base
uk_UA: Переглянути базу знань

en: View the Knowledge Base
uk_UA: Переглянути базу знань

en: View your shopping cart
uk_UA: Переглянути ваш кошик

en: Visibility
uk_UA: Видимість

en: Visit Account
uk_UA: Відкрити акаунт

en: Volume
uk_UA: Гучність

en: WARNING! You are about to delete a global template that may be linked to other pages. Do you really want to delete this template and unlink it?
uk_UA: ПОПЕРЕДЖЕННЯ! Ви збираєтеся видалити глобальний шаблон, який може бути пов’язаний з іншими сторінками. Справді видалити цей шаблон і від’єднати його?

en: WP Admin
uk_UA: WP Адмін

en: WP Multisite
uk_UA: WP багатовузлових

en: WP Version
uk_UA: WP версія

en: WP by default does not limit the amount of revisions.
uk_UA: WP за замовчуванням не обмежує кількість правок.

en: Warning! Changing the template will replace your existing layout. Do you really want to do this?
uk_UA: Попередження! У разі зміни шаблону поточний макет буде замінено. Ви дійсно бажаєте зробити це?

en: Watch the Video
uk_UA: Подивитися відео

en: Waves
uk_UA: Хвилі

en: We detected a possible issue here:
uk_UA: Ми виявили можливу проблему тут:

en: We do recommend that you look into this as the new UI is an improvement to the legacy UI and eventually the legacy UI will be removed.
uk_UA: Рекомендуємо це виправити, оскільки новий інтерфейс покращує старий, який згодом буде видалено.

en: We have detected that a premium version of Beaver Builder plugin is installed but not activated, so you're still using the free version of Beaver Builder.
uk_UA: Ми виявили, що встановлена преміум-версія плагіна Beaver Builder, але не активована, тому ви все ще використовуєте безкоштовну версію Beaver Builder.

en: We take pride in offering outstanding support.
uk_UA: Ми охоче надамо вам першокласну підтримку.

en: We will never collect any private data such as IP, email addresses or usernames.
uk_UA: Ми ніколи не збираємо особисті дані, такі як IP, email або імена користувачів.

en: We're thrilled to announce Beaver Builder %1$s %2$s. Beaver Builder %1$s brings a number of workflow enhancements.
uk_UA: Ми з радістю анонсували Beaver Builder %1$s %2$s. Beaver Builder %1$s приносить ряд удосконалень робочого процесу.

en: We've detected that your server does not have the PHP cURL extension installed. Ask your hosting provider to install it so you'll be able to perform automatic updates without error.
uk_UA: Ми виявили, що ваш сервер не має встановленого розширення PHP cURL. Попросіть свого хостера встановити його, щоб виконувати автоматичні оновлення без помилок.

en: Weight
uk_UA: Вага

en: Welcome
uk_UA: Ласкаво просимо

en: Welcome to Beaver Builder!
uk_UA: Beaver Builder вітає вас!

en: Welcome! It looks like this might be your first time using the builder. Would you like to take a tour?
uk_UA: Ласкаво просимо! Здається, ви вперше користуєтеся конструктором. Чи не бажаєте здійснити ознайомлювальний тур?

en: What kind of info will we collect?
uk_UA: Яку інформацію ми збираємо?

en: What would you like to do?
uk_UA: Що ви бажаєте робити?

en: What's New
uk_UA: Що нового

en: What's New in Beaver Builder
uk_UA: Що нового в Beaver Builder

en: When auto spacing is enabled, the builder will automatically adjust the margins and padding in your layout once the small device breakpoint is reached. Most users will want to leave this enabled.
uk_UA: Коли автоінтервал дозволено, конструктор автоматично коригуватиме ширину полів і заповнення у вашому макеті після досягнення певного порогу для малих пристроїв. Більшість користувачів вмикають цю настройку.

en: When enabled, columns assigned 50% width or less are limited to max width 400px when screen width reaches or goes below the small device breakpoint.
uk_UA: Якщо ввімкнено, стовпці, що мають 50% ширини або менше, обмежуються максимальною шириною 400px, коли ширина екрана досягає або зменшується нижче малої точки зупинки пристрою.

en: When enabled, fields that are empty/blank will not be saved to the database.
uk_UA: Якщо ввімкнено, порожні поля не зберігатимуться в базі даних.

en: When typography unit is set to vh/vw this unit will be used to calculate the font size.
uk_UA: Коли типографічна одиниця встановлена в vh/vm, цей юніт буде використано для розрахунку розміру шрифту.

en: Where to display the number in relation to the bar.
uk_UA: Де відображати номер по відношенню до бару.

[ctx: Whether this is a global row, column or module.]
en: Global
uk_UA: Загальні

en: Which modules are used and how many times.
uk_UA: Які модулі використовуються і скільки разів.

en: White label the Beaver Builder plugin using the settings below.
uk_UA: White label в Beaver Builder плагіні використовують наведені нижче налаштування.

en: White label the Beaver Builder theme using the settings below.
uk_UA: White label в Beaver Builder плагіні використовують наведені нижче налаштування.

en: Wide
uk_UA: Широкий

en: Wide (3:2)
uk_UA: Широке (3:2)

en: Wide (5:4)
uk_UA: Широке (5:4)

en: Wide is for 1 column rows, compact is for multi-column rows.
uk_UA: Широко підходить для рядів з однією колонкою, компактно - для рядів з декількома колонками.

en: Widget
uk_UA: Віджет

en: Width
uk_UA: Ширина

en: Width & Height
uk_UA: Ширина & висота

[ctx: Width.]
en: Auto
uk_UA: Авто

en: With the brand new color and gradient pickers the color possibilities are endless!
uk_UA: Нові засоби вибору кольорів та градієнтів відкривають безмежні можливості!

en: WooCommerce Menu Cart
uk_UA: Кошик меню WooCommerce

en: WordPress Admin
uk_UA: Адмін WordPress

en: WordPress Colors
uk_UA: WordPress Кольори

en: WordPress Pattern
uk_UA: WordPress Паттерн

en: WordPress Patterns
uk_UA: WordPress Патерни

en: WordPress Widgets
uk_UA: Віджети WordPress

en: Would you like to help us improve %s by sending anonymous usage data?
uk_UA: Ви хотіли б допомогти нам покращити %s, надіславши анонімні дані про використання?

en: Wrap
uk_UA: Переносити рядки

en: X Position
uk_UA: Позиція X

en: Y Offset
uk_UA: Y Зсув

en: Y Position
uk_UA: Позиція Y

en: Yearly
uk_UA: Щорічно

en: Yes
uk_UA: Так

en: Yes Please!
uk_UA: Так, будь ласка!

en: You appear to have the font awesome plugin configured to use svg icons, this currently is incompatible with Beaver Builder. You must switch to a webfont set/kit.
uk_UA: Здається, у вас font awesome плагін налаштований на використання іконок svg, це наразі несумісно з Beaver Builder. Ви повинні перейти на набір/комплект веб-шрифтів.

en: You are either already subscribed to this list or you have unsubscribed in the past
uk_UA: Ви вже підписані на цей список або раніше відписалися від нього

en: You are logged in successfully!
uk_UA: Ви успішно увійшли до системи!

en: You can activate the premium version on the %s.
uk_UA: Ви можете активувати преміум-версію на %s.

en: You can choose a different photo that the slide will change to on mobile devices or no photo if desired.
uk_UA: Ви можете вибрати іншу фотографію, яку слайд буде змінювати на мобільних пристроях, або, якщо потрібно, фотографії немає.

en: You can choose the subject of the email. Defaults to Contact Form Submission.
uk_UA: Ви можете вибрати тему повідомлення електронної пошти. За умовчанням - для подання контактної форми.

en: You cannot add <script>, <iframe> or <meta> tags here.
uk_UA: Тут не можна додавати теги <script>, <iframe> або <meta>.

en: You currently have the free Beaver Builder plugin activated, no license is required.
uk_UA: Наразі у вас активовано безкоштовний плагін Beaver Builder, ліцензія не потрібна.

en: You currently have two versions of Beaver Builder active on this site. Please <a href="%s">deactivate one</a> before continuing.
uk_UA: Зараз на цьому сайті активні дві версії Beaver Builder. <a href="%s">Деактивуйте одну з них</a>, перш ніж продовжити.

en: You do not have permission to view this page.
uk_UA: У вас немає дозволу на перегляд цієї сторінки.

en: You haven't saved any revisions yet. Each time you publish a new revision will be saved here.
uk_UA: Ви ще не зберегли жодних змін. Щоразу, коли ви публікуєте нову версію, тут буде збережено.

en: You must <a%1$s>create an app</a> in iContact Pro to obtain an app ID and password. Please see <a%2$s>the iContact docs</a> for complete instructions.
uk_UA: Ти повинен <a%1$s>create an app</a> в iContact Pro, щоб отримати app ID та пароль. Будь ласка, дивіться <a%2$s>the iContact docs</a> для повних інструкцій.

en: You must <a%1$s>create an app</a> in iContact to obtain an app ID and password. Please see <a%2$s>the iContact docs</a> for complete instructions.
uk_UA: <a%1$s>Створіть застосунок</a> в iContact, щоб отримати код застосунку та пароль. Докладні інструкції див. у <a%2$s>документації iContact</a>.

en: You must accept the Terms and Conditions.
uk_UA: Ви повинні прийняти Загальні положення та Умови.

en: You must already have registered a Developer Account with Constant Contact and obtained an API key and access token. <a%1$s>Creating new v2 API Keys</a> is no longer supported by Constant Contact. If you do not already have a v2 API key, please use the other Constant Contact option that supports the v3 API.
uk_UA: Ви маєте зареєструвати розробницький акаунт у Constant Contact та отримати API-ключ і токен доступу. <a%1$s>Створення нових ключів v2 API</a> більше не підтримується. Якщо у вас немає ключа v2, використовуйте інший варіант Constant Contact з підтримкою v3 API.

en: You must call the_content in the current theme template in order for Beaver Builder to work on this layout.
uk_UA: Ви повинні викликати the_content у поточному шаблоні теми, щоб Beaver Builder міг працювати з цим макетом.

en: You must create an Application and generate access keys to use this service. %3$s 1. Create the application %1$s. %3$s 2. Generate access keys using this %2$s.
uk_UA: Для використання цього сервісу створіть додаток та згенеруйте ключі доступу. %3$s 1. Створіть додаток %1$s. %3$s 2. Згенеруйте ключі за допомогою %2$s.

en: You submitted an invalid license. Non alphanumeric characters found.
uk_UA: Ви подали недійсну ліцензію. Знайдено не алфавітно-цифрові символи.

en: YouTube Or Vimeo URL
uk_UA: YouTube або Vimeo URL

en: YouTube or Vimeo
uk_UA: YouTube або Vimeo

en: Your API Key can be found in your Brevo account under SMTP & API > API Keys.
uk_UA: Ваш ключ API можна знайти у вашому обліковому записі Brevo в розділі SMTP та API > Ключі API.

en: Your API Token can be found in your Drip account under Settings > My User Settings. Or, you can click this <a%s>direct link</a>.
uk_UA: Маркер API можна знайти на сторінці вашого акаунта Drip, відкривши меню «Настройки > Мої настройки користувача». Або ви можете скористатися цим <a%s>прямим посиланням</a>.

en: Your API URL can be found in your ActiveCampaign account under My Settings > Developer > API.
uk_UA: Ваш URL-адрес API можна знайти в вашому профіль ActiveCampaign в розділі Мої налаштування > Розробник > API.

en: Your API key can be found in your ActiveCampaign account under My Settings > Developer > API.
uk_UA: Ваш ключ API можна знайти на сторінці Вашого облікового запису ActiveCampaign, відкривши меню Мої налаштування > Розробник > API.

en: Your API key can be found in your Campaign Monitor account under Account Settings > API Key.
uk_UA: Ключ API можна знайти на сторінці вашого акаунта Campaign Monitor, відкривши меню «Настройки акаунта > Ключ API».

en: Your API key can be found in your Campayn account under Settings > API Key.
uk_UA: Ключ API можна знайти на сторінці вашого акаунта Campayn, відкривши меню «Настройки > Ключ API».

en: Your API key can be found in your ConvertKit account under Account > Account Settings > API Key.
uk_UA: Ключ API можна знайти на сторінці вашого акаунта ConvertKit, відкривши меню «Акаунт > Настройки акаунта > Ключ API».

en: Your API key can be found in your GetResponse account under My Account > API & OAuth.
uk_UA: Ваш ключ API можна знайти у Вашому акаунті GetResponse в розділі: Мій обліковий запис > API & OAuth.

en: Your API key can be found in your Hatchbuck account under Account Settings > Web API.
uk_UA: Ключ API можна знайти на сторінці вашого акаунта Hatchbuck, відкривши меню «Настройки акаунта > API».

en: Your API key can be found in your Infusionsoft account under Admin > Settings > Application > API > Encrypted Key.
uk_UA: Ключ API можна знайти на сторінці вашого акаунта Infusionsoft, відкривши меню «Адміністрування > Настройки > Застосунок > API > Зашифрований ключ».

en: Your API key can be found in your Mad Mimi account under Account > Settings &amp; Billing > API.
uk_UA: Ключ API можна знайти на сторінці вашого акаунта Mad Mimi, відкривши меню «Акаунт > Настройки й рахунки > API».

en: Your API key can be found in your MailChimp account under Account > Extras > API Keys.
uk_UA: Ключ API можна знайти на сторінці вашого акаунта MailChimp, відкривши меню «Акаунт > Додатково > Ключі API».

en: Your API key can be found in your Mailrelay account under Menu > Settings > API access.
uk_UA: Ключ API можна знайти на сторінці вашого акаунта Mailrelay, відкривши меню «Настройки > Доступ до API».

en: Your API key can be found in your Ontraport account.
uk_UA: Вашу ключ API можна знайти у вашому обліковому записі Ontraport.

en: Your API key from your GoDaddy Email Marketing account.
uk_UA: Ваш ключ API з вашого облікового запису GoDaddy Email Marketing.

en: Your APP ID can be found in your Ontraport account.
uk_UA: Ваш APP ID можна знайти в обліковому записі Ontraport.

en: Your Account ID can be found in your Drip account under Settings > Site Setup.
uk_UA: Код акаунта можна знайти на сторінці вашого акаунта Drip, відкривши меню «Настройки > Настройки сайту».

en: Your App ID can be found in the URL for your account. For example, if the URL for your account is myaccount.infusionsoft.com, your App ID would be <strong>myaccount</strong>.
uk_UA: Код застосунку можна знайти в URL-адресі вашого акаунта. Наприклад, якщо ваш акаунт має URL-адресу myaccount.infusionsoft.com, код застосунку буде <strong>myaccount</strong>.

en: Your Client ID.
uk_UA: Ваш Client ID.

en: Your Client Secret.
uk_UA: Ваш Client Secret.

en: Your Company and Profile ID can also be found in the <a%1$s>iContact Pro API settings</a> under Account Information.
uk_UA: Вашу компанію та ІD Профілю можна також знайти в <a%1$s>iContact Pro API settings</a> під Account Information.

en: Your Constant Contact API key.
uk_UA: Ваш ключ API Constant Contact.

en: Your Constant Contact access token.
uk_UA: Ваш маркер доступу до Constant Contact.

en: Your Message Placeholder
uk_UA: Зразок для Поля Повідомлення

en: Your Subscription | Your subscriptions
uk_UA[0]: Ваша підписка
uk_UA[1]: Ваші підписки
uk_UA[2]: Ваша підписка

en: Your changes are saved
uk_UA: Ваші зміни збережені

en: Your email
uk_UA: Ваш email

en: Your generated Access Token.
uk_UA: Ваш згенерований Access Token.

en: Your generated Refresh Token.
uk_UA: Ваш згенерований Refresh Token.

en: Your iContact Pro Company ID.
uk_UA: Ваш iContact Pro Company ID.

en: Your iContact Pro Profile ID.
uk_UA: Ваш iContact Pro Profile ID.

en: Your iContact Pro app ID.
uk_UA: Ваш iContact Pro app ID.

en: Your iContact Pro app password.
uk_UA: Ваш пароль програми iContact Pro.

en: Your iContact Pro username.
uk_UA: Ваше ім`я користувача iContact Pro.

en: Your iContact app ID.
uk_UA: Ваш код застосунку iContact.

en: Your iContact app password.
uk_UA: Ваш пароль до застосунку iContact.

en: Your iContact username.
uk_UA: Ваше ім'я користувача iContact.

en: Your message
uk_UA: Ваше повідомлення

en: Your name
uk_UA: Ваше Ім'я

en: Your phone
uk_UA: Ваш телефон

en: Your reCAPTCHA Site or Secret Key is missing!
uk_UA: Ваш reCAPTCHA або Секретний Ключ сайту відсутні!

en: aside
uk_UA: примітка

[ctx: current blog name]
en: Cleared the Beaver Builder cache for blog %s
uk_UA: Очищено кеш-пам'ять Beaver Builder для блогу %s

[ctx: current blog name]
en: Rebuilt the theme cache for blog %s
uk_UA: Перебудовано кеш теми для блогу %s

en: documentation
uk_UA: документація

en: first_option Price Button Color
uk_UA: first_option Кнопка Ціни колір

[ctx: fl-builder]
en: Tags
uk_UA: Теги

en: has detected a plugin conflict that is preventing the page from saving.
uk_UA: виявив конфлікт плагінів, який перешкоджає збереженню сторінки.

[ctx: label for the WordPress Dashboard link]
en: Dashboard
uk_UA: Майстерня

en: module
uk_UA: модуль

en: on the portal
uk_UA: у порталі

en: per Year
uk_UA: за Рік

en: reCAPTCHA Error:
uk_UA: reCAPTCHA Помилка :

en: reCAPTCHA Field
uk_UA: reCAPTCHA Поле

en: second_option Price Button Color
uk_UA: second_option Кнопка Ціни колір

en: section
uk_UA: розділ

en: to get started
uk_UA: почнемо

en: updates
uk_UA: оновлення
