BB-Plugin - en to ja translation catalogue (1228 entries)

en: "Add to Cart" Button
ja: 「カートに入れる」ボタン

en: "{message}" on line {line} of {file}.
ja: {file} 中 {line} 行目 「{message}」

[ctx: %s is the preset hex color code.]
en: %s added to presets!
ja: %sをプリセットに追加しました。

[ctx: %s is the preset hex color code.]
en: %s is already a saved preset.
ja: 「%s」 はすでにスラッグで使われています。変更してください。

[ctx: %s stands for custom branded "Page Builder" name.]
en: %s Settings
ja: %s 設定

[ctx: %s stands for custom branded "Page Builder" name.]
en: Launch %s
ja: %s を起動

[ctx: %s stands for custom branded "Page Builder" name.]
en: Switching to Text Editor mode will disable your %s layout until it is enabled again. Any edits made while in Text Editor mode will not be made on your %s layout. Do you want to continue?
ja: テキストエディタモードに切り替えると、再び有効にするまで %s レイアウトが無効になります。テキストエディタモードで行われる編集は、%s レイアウトで反映されません。続行しますか。

[ctx: %s stands for form field label.]
en: Edit %s
ja: %sの編集

[ctx: %s stands for module name.]
en: %s Settings
ja: %s 設定

[ctx: %s stands for post/page title.]
en: Copy of %s
ja: %s のコピー

[ctx: %s stands for the module filename]
en: A module with the filename %s.php already exists! Please namespace your module filenames to ensure compatibility with Beaver Builder.
ja: ファイル名 %s.php のモジュールは既に存在します。Beaver Builder との互換性を保つために、モジュールのファイル名を名前空間を利用してください。

[ctx: %s stands for the type of node template being saved.]
en: Save %s
ja: %sを保存

[ctx: %s stands for widget slug.]
en: %s no longer exists.
ja: %s が存在しません。

en: 1 Audio File Selected | %d Audio Files Selected
ja[0]: %d 件の音声ファイルを選択しました

en: 1 Column
ja: 1カラム

en: 1 Photo Selected | %d Photos Selected
ja[0]: %d件の写真を選択しました

en: 2 Columns
ja: 2カラム

en: 3 Columns
ja: 3カラム

en: 4 Columns
ja: 4カラム

en: 5 Columns
ja: 5カラム

en: 6 Columns
ja: 6カラム

en: <a href="https://www.wpbeaverbuilder.com/go/beaver-builders-fb?utm_medium=%s&utm_source=welcome-settings-page&utm_campaign=welcome-fb-link" target="_blank">Join the Beaver Builder's Group on Facebook</a>
ja: <a href="https://www.wpbeaverbuilder.com/go/beaver-builders-fb?utm_medium=%s&utm_source=welcome-settings-page&utm_campaign=welcome-fb-link" target="_blank">Facebook の Beaver Builder グループに参加</a>

en: <a href="https://www.wpbeaverbuilder.com/go/beaver-builders-slack?utm_medium=%s&utm_source=welcome-settings-page&utm_campaign=welcome-slack-link" target="_blank">Join the Beaver Builder's Group on Slack</a>
ja: <a href="https://www.wpbeaverbuilder.com/go/beaver-builders-slack?utm_medium=%s&utm_source=welcome-settings-page&utm_campaign=welcome-slack-link" target="_blank">Slack の Beaver Builder グループに参加</a>

en: <strong>Note</strong>: These settings apply to all posts and pages.
ja: 注: これらの設定は、すべての投稿と固定ページに適用されます。

en: <strong>UPDATE UNAVAILABLE!</strong>
ja: <strong>更新できません</strong>

en: A CSS and JavaScript file is dynamically generated and cached each time you create a new layout. Sometimes the cache needs to be refreshed when you migrate your site to another server or update to the latest version. If you are running into any issues, please try clearing the cache by clicking the button below.
ja: CSS と JavaScript ファイルを動的に生成し、新しいレイアウトを作成するたびにキャッシュします。サイトを他のサーバーに移行したり、最新のバージョンに更新する時にキャッシュの更新が必要な場合があります。問題があった場合は、以下のボタンをクリックしてキャッシュをクリアしてみてください。

en: A WYSIWYG text editor.
ja: WYSIWYG テキストエディタ。

en: A class that will be applied to this column's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. Separate multiple classes with spaces.
ja: このカラムの HTML に適用されるクラス。先頭文字は半角英字で、ダッシュ・アンダースコア・文字・数字のみが含められます。半角スペース区切りで複数のクラスを指定します。

en: A class that will be applied to this module's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. Separate multiple classes with spaces.
ja: このモジュールの HTML に適用されるクラス。先頭文字は半角英字で、ダッシュ・アンダースコア・文字・数字のみが含められます。半角スペース区切りで複数のクラスを指定します。

en: A class that will be applied to this row's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. Separate multiple classes with spaces.
ja: この行の HTML に適用されるクラス。先頭文字は半角英字で、ダッシュ・アンダースコア・文字・数字のみが含められます。半角スペース区切りで複数のクラスを指定します。

[ctx: A client account in Campaign Monitor.]
en: Client
ja: クライアント

en: A divider line to separate content.
ja: 別のコンテンツに区分線。

en: A heading and snippet of text with an optional link, icon and image.
ja: タイトルと、任意のリンク、アイコンや画像ともに表示するテキストのスニペット

en: A label to identify this slide on the Slides tab of the Content Slider settings.
ja: コンテンツスライダーの設定の[スライド]タブで、このスライドを識別するためのラベル。

[ctx: A list of subscribers group from a Mailrelay account.]
en: Group
ja: グループ

en: A photo that will be displayed if the video fails to load.
ja: ビデオの読み込みに失敗した場合に表示される画像。

en: A simple call to action button.
ja: シンプルな行動喚起ボタン。

en: A simple pricing table generator.
ja: シンプルな価格表ジェネレーター。

[ctx: A tag to add to contacts in Drip when they subscribe.]
en: Tags
ja: タグ

[ctx: A tag to add to contacts in Hatchbuck when they subscribe.]
en: Tag
ja: タグ

en: A unique ID that will be applied to this column's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. No spaces.
ja: このカラムの HTML に適用される固有 ID。先頭文字は半角英字で、ダッシュ・アンダースコア・文字・数字のみが含められます。スペースは使えません。

en: A unique ID that will be applied to this module's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. No spaces.
ja: このモジュールの HTML に適用される固有 ID。先頭文字は半角英字で、ダッシュ・アンダースコア・文字・数字のみが含められます。スペースは使えません。

en: A unique ID that will be applied to this row's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. No spaces.
ja: この行の HTML に適用される固有 ID。先頭文字は半角英字で、ダッシュ・アンダースコア・文字・数字のみが含められます。スペースは使えません。

en: A very simple contact form.
ja: 非常にシンプルなコンタクトフォーム。

en: A video in the MP4 format to use as the background of this row. Most modern browsers support this format.
ja: MP4 形式のビデオを行の背景として使用します。モダンブラウザでほぼサポートされている形式です。

en: A video in the MP4 format. Most modern browsers support this format.
ja: MP4 形式のビデオ。最新のブラウザーは、この形式をサポートします。

en: A video in the WebM format to use as fallback. This format is required to support browsers such as FireFox and Opera.
ja: フォールバックとして使用される WebM 形式でのビデオ。この形式は、FireFox や Opera などのブラウザでサポートされています。

en: A video in the WebM format to use as the background of this row. This format is required to support browsers such as FireFox and Opera.
ja: フォールバックとして使用される WebM 形式でのビデオ。この形式は、FireFox や Opera などのブラウザーをサポートするために必要です。

en: API Key
ja: APIキー

en: API Token
ja: APIトークン

en: Above Bar
ja: バーの上

en: Above Heading
ja: 見出しの上

en: Above Text
ja: テキストの上

en: Accent Color
ja: カラー

en: Accent Text Color
ja: ホバーテキストカラー

en: Access Key
ja: アクセスキー

en: Access Token
ja: アクセス トークン

en: Accordion
ja: アコーディオン

en: Account
ja: アカウント

en: Account ID
ja: アカウントID

en: Account Name
ja: アカウント名

[ctx: Account name for a third party service such as MailChimp.]
en: Error: An account with that name already exists.
ja: エラー: その名前のアカウントがすでに存在しています。

[ctx: Account name for a third party service such as MailChimp.]
en: Error: Missing account name.
ja: エラー: アカウント名がありません。

en: Active!
ja: 有効！

en: Add Account...
ja: アカウントの追加

en: Add Audio Files
ja: オーディオが居る追加

en: Add Content
ja: コンテンツ追加

en: Add Icon
ja: アイコンの追加

en: Add Item
ja: アイテムを追加

en: Add More Content
ja: さらにコンテンツ追加

en: Add Photos
ja: イメージ追加

en: Add Pricing Box
ja: 価格追加

en: Add Rows
ja: 行追加

en: Add Testimonial
ja: お客様の声を追加

en: Add a color preset first.
ja: 最初のプリセット色を追加します。

en: Add multi-column rows, adjust spacing, add backgrounds and more by dragging and dropping row layouts onto the page.
ja: 複数カラムの行、間隔の調整、背景の追加などをドラッグ・アンド・ドロップの行のレイアウトでページに追加します。

en: Add new content by dragging and dropping modules or widgets into your row layouts or to create a new row layout.
ja: 新しいコンテンツをドラッグ・アンド・ドロップのモジュールまたはウィジェットで、行のレイアウトに追加、または新しく行のレイアウトを作成します。

[ctx: Add predefined value.]
en: - Add predefined -
ja: 定義を追加

en: Additional modules: Contact Form, Tabs, Slider, Pricing Table, Map, Blog Posts, Subscribe Form, Social Icons, and many more.
ja: 追加モジュール: コンタクトフォーム、タブ、スライダー、価格表、地図、ブログの投稿、購読フォーム、ソーシャルアイコンなど。

en: Address
ja: 住所

en: Adds a simple subscribe form to your layout.
ja: 簡単な登録フォームをレイアウトに追加します。

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: Advanced Modules
ja: 拡張モジュール

en: After Text
ja: テキスト

en: Align
ja: 配置

en: Alignment
ja: 配置

[ctx: Alignment.]
en: Center
ja: 中央

[ctx: Alignment.]
en: Left
ja: 左

[ctx: Alignment.]
en: Right
ja: 右

en: All Templates
ja: すべてのテンプレート

en: All rows will default to this width. You can override this and make a row full width in the settings for each row.
ja: すべての行は、この幅がデフォルトになります。行ごとに上書きし、全幅に設定可能です。

en: Along with access to our expert support team, the premium versions of Beaver Builder are packed with more features to save you time and make building websites easier!
ja: 私たち専門家のサポートチームへのお問い合わせに加えて、Beaver Builder のプレミアムバージョンは、あなたの時間を節約し、Web サイト作りを簡単にする機能が満載です!

en: Always
ja: 常に

en: Always Visible
ja: 常に表示

en: An animated tesimonials area.
ja: お客様の声エリアのアニメーション

[ctx: An email list from a third party provider.]
en: List
ja: リスト

[ctx: An email list from third party provider.]
en: List
ja: リスト

en: Animation
ja: アニメーション

en: Animation Delay
ja: アニメーションディレイ

en: Animation Speed
ja: アニメーション速度

[ctx: Animation style.]
en: Fade In
ja: フェードイン

[ctx: Animation style.]
en: None
ja: なし

[ctx: Animation style.]
en: Slide Down
ja: スライドダウン

[ctx: Animation style.]
en: Slide Left
ja: スライド左

[ctx: Animation style.]
en: Slide Right
ja: スライド右

[ctx: Animation style.]
en: Slide Up
ja: スライドアップ

en: App ID
ja: アプリケーション ID

en: App Password
ja: App パスワード

en: Append New Layout
ja: 新しいレイアウトを追加します。

en: Are you sure you want to remove this account? Other modules that are connected to it will be affected.
ja: このアカウントを削除してもよろしいですか。接続中の他のモジュールにも反映されます。

en: Are you sure?
ja: よろしいですか？

en: Arrow Color
ja: 矢印 カラー

en: Arrows
ja: 矢印

en: As you add product categories in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique ID. This ID can be found by hovering on the category in the categories area under Products and looking in the URL that is displayed in your browser. The ID will be the only number value in the URL.
ja: WooCommerce に商品カテゴリーを追加すると、それぞれ固有の ID が割り当てられます。ID は、商品ページ以下にあるカテゴリーページにて、カテゴリーにマウスを合わせるとブラウザに表示される URL で確認できます。 ID は URL に含まれている数字の部分です。

en: As you add product categories in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique slug or you can edit and add your own. These slugs can be found in the Categories area under WooCommerce Products. Several can be added here separated by a comma.
ja: WooCommerce で商品カテゴリーを追加すると、それぞれにユニークなスラッグ (URL) が割り当てられますが、独自に編集して追加することもできます。これらのスラッグは WooCommerce 内のカテゴ​​リーにあります。カンマで区切って複数追加することができます。

en: As you add products in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique ID. You can find this unique product ID by visiting the Products area and rolling over the product. The unique ID will be the first attribute and you can add several here separated by a comma.
ja: WooCommerce に商品を追加すると、それぞれ固有の ID が割り当てられます。商品エリアの商品にマウスオーバーすると、固有の商品 ID が表示されます。固有 ID が最初の属性になり、カン​​マで区切って追加することができます。

en: As you add products in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique ID. You can find this unique product ID by visiting the Products area and rolling over the product. The unique ID will be the first attribute.
ja: WooCommerce に商品を追加すると、それぞれ固有の ID が割り当てられます。固有の商品 ID は商品エリアで確認します。固有 ID が最初の属性になります。

en: Ascending
ja: 昇順

en: Attachment
ja: 添付ファイル

en: Attachment will specify how the image reacts when scrolling a page. When scrolling is selected, the image will scroll with page scrolling. This is the default setting. Fixed will allow the image to scroll within the background if fill is selected in the scale setting.
ja: 添付ファイルは、ページをスクロールしたときの画像がどのように反応するかを指定します。スクロールが選択されると、画像は、ページのスクロールにあわせてスクロールします。これがデフォルトの設定です。フィットがスケール設定で選択された場合、画像は背景の中でスクロールするよう修正しました。

en: Audio
ja: オーディオ

en: Audio File Selected
ja: 選択したオーディオ ファイル

en: Audio Files Selected
ja: 選択したオーディオ ファイル

en: Audio Type
ja: オーディオタイプ

en: Author
ja: 作成者

en: Authorization Code
ja: 認証コード

en: Authors
ja: 作成者

en: Auto Play
ja: 自動再生

en: Auto will allow the overlay to fit however long the text content is. 100% will fit the overlay to the top and bottom of the slide.
ja: 「自動」を選択すると、テキスト内容の長さにかかわらずに重ねられます。100% に設定すると、重なりがスライドの上から下までフィットします。

en: Background
ja: 背景

en: Background Color
ja: 背景色

en: Background Hover Color
ja: 背景ホバーカラー

en: Background Hover Opacity
ja: マウスオーバー時の背景透過度

en: Background Layout
ja: 背景レイアウト

en: Background Opacity
ja: 背景の不透明度

en: Background Overlay
ja: 背景オーバーレイ

en: Background Parallax
ja: 背景のパララックス

en: Background Photo
ja: 背景画像

en: Background Slideshow
ja: 背景スライドショー

en: Background Video
ja: 背景動画

en: Background Video Code
ja: 背景動画コード

[ctx: Background height.]
en: Auto
ja: 自動

[ctx: Background repeat.]
en: Horizontal
ja: 水平

[ctx: Background repeat.]
en: None
ja: なし

[ctx: Background repeat.]
en: Tile
ja: 並べて表示

[ctx: Background repeat.]
en: Vertical
ja: 垂直

[ctx: Background scale.]
en: None
ja: なし

[ctx: Background type.]
en: Color
ja: カラー

[ctx: Background type.]
en: None
ja: なし

[ctx: Background type.]
en: Parallax
ja: パララックス

[ctx: Background type.]
en: Photo
ja: 画像

[ctx: Background type.]
en: Slideshow
ja: スライドショー

[ctx: Background type.]
en: Video
ja: 動画

en: Backgrounds
ja: 背景

en: Bar Background Color
ja: バー背景色

en: Bar Foreground Color
ja: バー前面の色

en: Bar Styles
ja: バースタイル

en: Bars
ja: バー

en: Bars Counter
ja: バーカウンター

en: Basic Modules
ja: 基本モジュール

en: Beautiful pre-made layout templates.
ja: 美しい作成済みのレイアウトテンプレート。

en: Beaver Builder 1.7 is live and it's got some slick new features:
ja: Beaver Builder 1.7 をご利用中です。なめらかな新機能があります:

en: Beaver Builder caught the following JavaScript error. If Beaver Builder is not functioning as expected the cause is most likely this error. Please help us by disabling all plugins and testing Beaver Builder while reactivating each to determine if the issue is related to a third party plugin.
ja: Beaver Builder は、以下の JavaScript エラーを発見しました。Beaver Builder が予期しない動作をする場合、原因はおそらくこのエラーでしょう。第三者のプラグインによる原因を特定するために、すべてのプラグインを無効にしてみたうえで Beaver Builder をテストしていただき、開発の手助けをお願いします。

en: Before Text
ja: テキスト

en: Below Bar
ja: バーの下

en: Below Heading
ja: 見出しの下

en: Below Photo
ja: 画像の下

en: Below Text
ja: テキストの下

en: Beside Text
ja: テキスト横

en: Best Selling Products
ja: ベストセラー商品

en: Blinds
ja: ブラインド

en: Bold
ja: 太字

en: Border
ja: 枠線

en: Border Color
ja: ボーダーの色

en: Border Radius
ja: ボーダー丸み

en: Border Size
ja: 枠線

en: Border Style
ja: 枠線

[ctx: Border size.]
en: Large
ja: 大

[ctx: Border size.]
en: Medium
ja: 中

[ctx: Border size.]
en: Small
ja: 小

[ctx: Border type.]
en: Dashed
ja: 破線

[ctx: Border type.]
en: Dotted
ja: 点線

[ctx: Border type.]
en: Double
ja: 二重線

[ctx: Border type.]
en: None
ja: なし

[ctx: Border type.]
en: Solid
ja: 直線

en: Bottom
ja: 最下部

en: Bottom Margin
ja: ボトムマージン

en: Bottom Width
ja: 下幅

en: Box Border
ja: 枠線

en: Box Foreground
ja: 商品の検索フォーム

en: Box Top Margin
ja: トップマージン

en: Boxes
ja: ボックス

en: Boxes Grow
ja: ボックスグロー

en: Branding
ja: ブランディング

en: Build your own custom modules.
ja: 独自のカスタムモジュールを作成可能。

en: Button
ja: ボタン

en: Button Colors
ja: ボタンカラー

en: Button Icon
ja: ボタンアイコン

en: Button Icon Position
ja: 投稿アイコン位置

en: Button Link
ja: ボタンリンク

en: Button Structure
ja: ボタン 構造

en: Button Style
ja: スタイル

en: Button Text
ja: テキスト

en: Button URL
ja: ボタン

en: Button Width
ja: ボタン 幅

en: Buttons
ja: ボタン

en: Buy Now <i class="fa fa-external-link-square"></i>
ja: 今すぐ購入 <i class="fa fa-external-link-square"></i>

en: CSS Class
ja: CSSクラス

en: CSS Selector
ja: CSSセレクタ

en: CSS Selectors
ja: CSSセレクタ

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Call To Action
ja: 行動喚起

en: Call to Action
ja: 行動喚起

[ctx: Call to action.]
en: None
ja: なし

en: Callout
ja: コールアウト

en: Cancel
ja: 取消

en: Capitalize
ja: 大文字

en: Caption
ja: キャプション

en: Caption Button
ja: キャプションボタン

en: Cart
ja: カート

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Category Slug
ja: カテゴリースラッグ

en: Center
ja: 中央

en: Center Bottom
ja: 中央下

en: Center Top
ja: 中央上

en: Change Template
ja: テンプレートの変更

en: Change Templates
ja: テンプレート変更

en: Check or uncheck modules below to enable or disable them.
ja: モジュールのチェックボックス変更して、有効化または無効化します。

en: Checkout
ja: お支払いへ進む

en: Choose Another Photo
ja: 別のイメージを選択してください

en: Choose Full Width if you want the menu to span the width of the screen on mobile devices.
ja: メニューをモバ​​イル端末の画面の幅いっぱいにする場合は「全幅」を選択します。

en: Choose a Template
ja: テンプレート選択

en: Choose whether to show or hide this column at different device sizes.
ja: 異なるデバイスサイズで、このカラムを表示または非表示にするかどうかを選択します。

en: Choose whether to show or hide this module at different device sizes.
ja: 異なるデバイスサイズで、このモジュールを表示または非表示にするかどうかを選択します。

en: Choose whether to show or hide this row at different device sizes.
ja: 異なるデバイスサイズで、このカラムを表示または非表示にするかどうかを選択します。

en: Choose...
ja: 選択

en: Choosing no will hide the default theme heading for the "Page" post type. You will also be required to enter some basic CSS for this to work if you choose no.
ja: いいえ選択すると、「ページ」のポストタイプのデフォルトの見出しのテーマが非表示になります。また、あなたが何も選択しない場合に動作するために、いくつかの基本的なCSSを入力する必要があります。

en: Choosing yes will expand the first item by default.
ja: はいを選択すると、デフォルトで最初の項目を展開します。

en: Choosing yes will keep only one item open at a time. Choosing no will allow multiple items to be open at the same time.
ja: 「はい」を選択すると、一度に1つの項目のみ展開します。「いいえ」を選択すると、同時に複数の項目を展開します。

en: Circle
ja: 円のバースタイル

en: Circle Background Color
ja: 円背景色

en: Circle Bar Styles
ja: 円のバースタイル

en: Circle Counter
ja: 円カウンター

en: Circle Foreground Color
ja: 円の前面色

en: Circle Size
ja: 円のサイズ

en: Circle Stroke Size
ja: 円の線サイズ

en: Circle Styles
ja: 円スタイル

en: Cirle Size
ja: 円サイズ

en: Cirle Stroke Size
ja: 円の線サイズ

en: Class
ja: クラス

en: Clear Cache
ja: キャッシュクリア

en: Click Action
ja: クリックの操作

en: Click Here
ja: ここをクリック

[ctx: Click action type.]
en: None
ja: なし

[ctx: Click action.]
en: None
ja: なし

en: Clicking the button below will uninstall the page builder plugin and delete all of the data associated with it. You can uninstall or deactivate the page builder from the plugins page instead if you do not wish to delete the data.
ja: 下のボタンをクリックして、ページビルダープラグインをアンインストールし、それに関連付けられたデータをすべて削除します。データを削除したくない場合は、プラグインページからページビルダーをアンインストールまたは無効化してください。

en: Collage
ja: コラージュ

en: Collapse Inactive
ja: 非アクティブ時に折りたたむ

en: Colon
ja: コロン

en: Color
ja: カラー

en: Color Picker
ja: カラーピッカー

en: Color Presets
ja: カラープリセット

[ctx: Color.]
en: Dark
ja: ダーク

[ctx: Color.]
en: Light
ja: ライト

en: Colors
ja: カラー

en: Column
ja: カラム

en: Column Settings
ja: カラム設定

en: Column Width
ja: カラム 幅

en: Columns
ja: カラム

en: Come by and share a project, ask a question, or just say hi! For news about new features and updates, like our <a href="https://www.facebook.com/wpbeaverbuilder/" target="_blank">Facebook Page</a> or follow us <a href="https://twitter.com/beaverbuilder" target="_blank">on Twitter</a>.
ja: 立ち寄ってプロジェクトをシェアしたり、質問したり、お声掛け下さい。新機能や更新のお知らせは、 <a href="https://www.facebook.com/wpbeaverbuilder/" target="_blank">Facebook ページ</a>のいいね、または <a href="https://twitter.com/beaverbuilder" target="_blank">Twitter</a> でフォローしてください。

en: Come by the Beaver Builder Homepage to learn more about what our premium features can do for you!
ja: Beaver Builder Web サイトに立ち寄って、プレミアム機能で出来ることを詳しく知る。

en: Comment Count
ja: コメント数

en: Comments
ja: コメント

en: Compact
ja: コンパクト

en: Connect
ja: 接続

[ctx: Connection data such as an API key.]
en: Error: Missing service data.
ja: エラー: サービスのデータがありません。

en: Contact Form
ja: コンタクトフォーム

en: Contact Form Submission
ja: コンタクトフォーム送信

[ctx: Contact form field label.]
en: Name
ja: 名前

en: Content
ja: コンテンツ

en: Content Alignment
ja: コンテンツの配置

en: Content Layout
ja: コンテンツレイアウト

en: Content Pages
ja: コンテンツページ

en: Content Slider
ja: コンテンツスライダー

en: Content Type
ja: コンテンツタイプ

en: Content Width
ja: コンテンツの幅

[ctx: Content type.]
en: None
ja: なし

en: Control Bar
ja: コントロールバー

en: Control Bar Buttons
ja: コントロールバーのボタン

en: Control Bar Overlay
ja: コントロールバーオーバーレイ

en: Controls
ja: コントロール

en: Countdown
ja: カウントダウン

en: Create Gallery
ja: ギャラリー作成

en: Crop
ja: 切り抜き

en: Current Page
ja: 現在のページ

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Alignment
ja: カスタムアラインメント

en: Custom Font Size
ja: カスタムフォントサイズ

en: Custom Letter Spacing
ja: カスタム字間

en: Custom Line Height
ja: カスタム行の高さ

en: Custom Medium Device Width
ja: カスタムミディアムデバイス幅

en: Custom Small Device Width
ja: カスタムスモールデバイス幅

en: Custom URL
ja: カスタム URL

en: Custom Width
ja: カスタム幅

[ctx: Custom post type label.]
en: Add New
ja: 新規追加

[ctx: Custom post type label.]
en: Add New Template
ja: テンプレートを新規追加

[ctx: Custom post type label.]
en: All Templates
ja: 全てのテンプレート

[ctx: Custom post type label.]
en: Edit Template
ja: テンプレート編集

[ctx: Custom post type label.]
en: New Template
ja: テンプレートを新規作成

[ctx: Custom post type label.]
en: No templates found in Trash.
ja: ゴミ箱にテンプレートは見つかりませんでした。

[ctx: Custom post type label.]
en: No templates found.
ja: テンプレートが見つかりません。

[ctx: Custom post type label.]
en: Parent Templates:
ja: 親のテンプレート:

[ctx: Custom post type label.]
en: Search Templates
ja: テンプレートの検索

[ctx: Custom post type label.]
en: Template
ja: テンプレート

[ctx: Custom post type label.]
en: Templates
ja: テンプレート

[ctx: Custom post type label.]
en: View Template
ja: テンプレート表示

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Add New Template Category
ja: テンプレートカテゴリーを新規追加

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: All Template Categories
ja: すべてのテンプレートカテゴリー

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Categories
ja: カテゴリー

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Edit Template Category
ja: テンプレートカテゴリー編集

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: New Template Category Name
ja: 新しいテンプレートカテゴリーの名称

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Parent Template Category
ja: 親テンプレートカテゴリ

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Parent Template Category:
ja: 親テンプレートカテゴリ

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Search Template Categories
ja: テンプレートカテゴリー検索

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Template Categories
ja: テンプレートカテゴリー

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Template Category
ja: テンプレートカテゴリー

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Type
ja: タイプ

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Update Template Category
ja: テンプレートカテゴリーを更新

en: Dark
ja: ダーク

en: Date
ja: 日付

en: Date Format
ja: 日付フォーマット

en: Date Last Modified
ja: 最終更新日

en: Day
ja: 日

en: Days
ja: 日

en: Deactivated!
ja: 無効化しました。

en: Default
ja: 既定値

en: Default Page Heading
ja: デフォルトのページ見出し

en: Default Row Content Width
ja: デフォルトの行コンテンツの幅

en: Default Row Width
ja: 行のデフォルト幅

[ctx: Default user template category.]
en: Uncategorized
ja: 未分類

en: Delay
ja: 遅延

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Column
ja: カラム削除

en: Descending
ja: 降順

en: Disable All Templates
ja: 全てのテンプレートを無効化

en: Disable Right-Click
ja: 右クリックを無効化

en: Disabled
ja: 無効

en: Discard Changes and Exit
ja: 変更を破棄して終了

en: Display
ja: 表示

en: Display a Google map.
ja: グーグルマップを表示します。

en: Display a WordPress sidebar that has been registered by the current theme.
ja: 現在のテーマによって登録された WordPress のサイドバーを表示します。

en: Display a WordPress widget.
ja: WordPress のウィジェットを表示します。

en: Display a carousel of your WordPress posts.
ja: WordPress の投稿をカルーセルで表示。

en: Display a collapsible accordion of items.
ja: アイテムの折り畳み式アコーディオンを表示します。

en: Display a collection of tabbed content.
ja: タブのコンテンツのコレクションを表示します。

en: Display a grid of your WordPress posts.
ja: WordPress の投稿グリッドを表示します。

en: Display a group of linked Font Awesome icons.
ja: Font Awesome アイコングループを表示します。

en: Display a heading, subheading and a button.
ja: 見出し、小見出し、ボタンを表示します。

en: Display a slider of your WordPress posts.
ja: WordPress の投稿をスライダーに表示します

en: Display a title/page heading.
ja: タイトル/ページの見出しを表示します。

en: Display an icon and optional title.
ja: アイコンとオプションのタイトルを表示します。

en: Display multiple photos in a gallery view.
ja: ギャラリービューで複数のイメージを表示します。

en: Display multiple photos in a slideshow view.
ja: スライドショービューで複数のイメージを表示します。

en: Display products or categories from your WooCommerce store.
ja: あなたの WooCommerce ストアから商品またはカテゴリーを表示します。

en: Display raw HTML code.
ja: HTML コードを表示します。

en: Displays multiple slides with an optional heading and call to action.
ja: 任意の見出しと行動喚起つきの、複数のスライドを表示する。

en: Displays social buttons.
ja: ソーシャルボタンを表示します。

en: Do you really want to delete this column?
ja: この列を削除してもよろしいですか。

en: Do you really want to delete this item?
ja: このアイテムを削除してもよろしいですか。

en: Do you really want to delete this module?
ja: このモジュールを削除しますか？

en: Do you really want to delete this row?
ja: この行を削除しますか？

en: Do you really want to delete this template?
ja: このテンプレートを本当に削除しますか

en: Do you really want to discard these changes? All of your changes that are not published will be lost.
ja: あなたは本当に、これらの変更を破棄しますか？公開されていないすべての変更は失われます。

en: Done
ja: 完了

en: Dot Color
ja: ドット カラー

en: Drop a row layout or module to get started!
ja: 行のレイアウトかモジュールをドロップして、始めましょう!

en: Drop us a line today for a free quote!
ja: 今すぐ無料見積りをする。

en: Duplicate
ja: 複製

[ctx: Duplicate page/post action label.]
en: Duplicate Layout
ja: レイアウト複製

en: Duration
ja: 期間

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Column
ja: カラム編集

en: Edit Content
ja: コンテンツ編集

en: Edit Gallery
ja: ギャラリー編集

en: Edit Playlist
ja: プレイリスト編集

en: Editing
ja: 編集

en: Editing Capability
ja: 編集機能

en: Editing Settings
ja: 設定編集

en: Email
ja: Eメール

en: Email Address
ja: Eメール

en: Email Field
ja: Eメールフィールド

en: Embed
ja: 埋め込み

en: Enable All Templates
ja: 全てのテンプレートを有効化

en: Enable Core Templates Only
ja: コアテンプレートのみ有効

en: Enable Forums
ja: フォーラムを有効化

en: Enable Help Button
ja: ヘルプボタンを

en: Enable Help Tour
ja: ヘルプツアーを有効化

en: Enable Help Video
ja: ヘルプビデオを有効化

en: Enable Knowledge Base
ja: ナレッジ ベースを有効化

en: Enable Template Data Exporter
ja: テンプレート情報のエクスポートを有効にする。

en: Enable Templates
ja: テンプレート有効化

en: Enable Templates Admin
ja: テンプレート管理を有効化

en: Enable User Templates Only
ja: ユーザーテンプレートのみ有効

en: Enable or disable icon sets using the options below or upload a custom icon set from either <a%s>Icomoon</a> or <a%s>Fontello</a>.
ja: 以下の設定画面からアイコンセットの有効化または無効化を行うか、<a%s>Icomoon</a> または <a%s>Fontello</a> のカスタムアイコンセットをアップロードします。

en: Enable the template data exporter under Tools > Template Exporter to export a special data file that can be used to include templates within themes and plugins.
ja: 「ツール」>「テンプレートのエクスポート」からテンプレート情報のエクスポートを有効化して、テーマやプラグインに含めてテンプレート読み込みができる特別な情報ファイルをエクスポートします。

en: Enabled
ja: 有効

en: Enabled Modules
ja: モジュール有効化

en: Enter License Key
ja: ライセンスキーを入力

en: Enter a CSS selector for the default page heading to hide it.
ja: 非表示にするページの見出しの CSS セレクターを入力します。

en: Enter a comma separated list of %s. Only posts with these %s will be shown.
ja: %sのコンマ区切りのリストを入力します。これらの%sを含む投稿のみが表示されます。

en: Enter a comma separated list of %s. Only these %s will be shown.
ja: %sのコンマ区切りのリストを入力します。これらの%sのみが表示されます。

en: Enter a comma separated list of authors usernames. Only posts with these authors will be shown.
ja: 作者のユーザー名のコンマ区切りのリストを入力します。これらの作者を含む投稿のみが表示されます。

en: Enter a comma separated list of the post types you would like the builder to work with.
ja: ビルダーを利用したい投稿タイプをコンマ区切りのリストで入力します。

en: Enter a post title to search.
ja: 検索したい投稿のタイトルを入力してください。

en: Enter the ID of a site on the network whose templates should override core builder templates. Leave this field blank if you do not wish to override core templates.
ja: ビルダーテンプレートのコアテンプレートを上書きしたいサイトの、サイトネットワークの ID を入力します。コアテンプレートを上書きしたくない場合は、空欄にします。

en: Enter your <a%s>license key</a> to enable remote updates and support.
ja: <a%s>ライセンスキー</a>を入力してリモートアップデートとサポートを有効にします。

en: Equal Heights
ja: 同一の高さ

en: Equalize Column Heights
ja: 同一のカラムの高さ

en: Error! A site with that ID doesn't exist.
ja: エラー。入力した ID のサイトは存在しません。

en: Error! Could not unzip file.
ja: エラー。ファイルを解凍できませんでした。

en: Error! Please enter a date that is in the future.
ja: エラー。有効な未来の日付を入力してください。

en: Error! Please enter a number for the site ID.
ja: エラー。サイト ID を入力してください。

en: Error! Please enter a valid day.
ja: エラー。有効な日付を入力してください。

en: Error! Please enter a valid month.
ja: エラー。有効な月を入力してください。

en: Error! Please enter a valid year.
ja: エラー。有効な年を入力してください。

en: Error! Please enter an iframe for the video embed code.
ja: エラー。ビデオ埋め込みコードのための iframe を入力してください。

en: Error! Please upload an icon set from either Icomoon or Fontello.
ja: エラー。Icomoon または Fontello からアイコンセットをアップロードしてください。

en: Error! You must have at least one feature of the help button enabled.
ja: エラー。ヘルプボタン機能を少なくとも1つ有効にしてください。

en: Error! You must have at least one icon set enabled.
ja: エラー。少なくとも１つのアイコンセットを有効にしてください。

en: Error: Could not connect to Campayn. %s
ja: エラー: Campayn に接続できませんでした。%s

en: Error: Could not connect to Constant Contact. %s
ja: エラー: Constant Contact に接続できませんでした。%s

en: Error: Could not connect to Mailrelay. %s
ja: エラー: Mailrelay に接続できませんでした。%s

en: Error: Could not connect to SendinBlue. %s
ja: エラー: SendinBlue に接続できませんでした。%s

en: Error: Could not connect to Sendy. %s
ja: エラー: Sendy に接続できませんでした。%s

en: Error: Could not connect to iContact. %s
ja: エラー: iContact に接続できませんでした。%s

en: Error: Could not subscribe to SendinBlue. %s
ja: エラー: SendinBlue が購読できませんでした。%s

en: Error: Invalid API data.
ja: APIデータが無効です

en: Error: Please check your API URL and API key.
ja: エラー: API URL と API キーを確認してください。

en: Error: Please check your API key.
ja: エラー: API キーを確認してください。

en: Error: Please check your API key. %s
ja: エラー: API キーを確認してください。%s

en: Error: Please check your API token. %s
ja: エラー: API トークンを確認してください。%s

en: Error: Please check your Account ID. %s
ja: エラー: アカウントIDを確認してください。%s

en: Error: Please enter a valid Authorization Code.
ja: エラー: 有効な認証コードを入力してください。

en: Error: You must provide a Host.
ja: エラー: ホストを設定してください。

en: Error: You must provide a app ID.
ja: エラー: アプリケーション ID を設定してください。

en: Error: You must provide a app password.
ja: エラー: アプリケーションパスワードを設定してください。

en: Error: You must provide a list ID.
ja: エラー: リスト ID を設定してください。

en: Error: You must provide a username.
ja: エラー: ユーザー名を設定してください。

en: Error: You must provide an API URL.
ja: エラー: API の URL を設定してください。

en: Error: You must provide an API key.
ja: エラー: API キーを設定してください。

en: Error: You must provide an API token.
ja: エラー: API トークンを設定してください。

en: Error: You must provide an Access Key.
ja: エラー: アクセスキーを設定してください。

en: Error: You must provide an Account ID.
ja: エラー: アカウント ID を設定してください。

en: Error: You must provide an Authorization Code.
ja: エラー: 認証コードを設定してください。

en: Error: You must provide an access token.
ja: エラー: アクセストークンを設定してください。

en: Error: You must provide an app ID.
ja: エラー: アプリケーション ID を設定してください。

en: Error: You must provide an email address.
ja: エラー: メールアドレスを入力する必要があります。

en: Error: You must provide your Sendy installation URL.
ja: エラー: Sendy インストール URL を設定してください。

en: Example: page, post, product
ja: 例：固定ページ、投稿、プロダクト

en: Excerpt
ja: 抜粋

en: Expand First Item
ja: 1つ目のアイテムを展開

en: Expanded
ja: 拡張

en: Expert support from our world-class support team.
ja: 当社の世界クラスのサポートチームから専門的なサポートがあります。

en: Facebook Button
ja: Facebook ボタン

en: Fade
ja: フェード

en: Fade In On Hover
ja: マウスオーバー時にフェードイン

en: Fallback Photo
ja: フォールバックイメージ

en: Fast
ja: 速い

en: Featured Image
ja: おすすめの画像

en: Featured Products
ja: おすすめの商品

en: Features Min Height
ja: おすすめの最短の高さ

en: Feed
ja: フィード

en: Feed URL
ja: フィード URL

[ctx: Field name to add.]
en: Add %s
ja: %sの追加

en: Fill
ja: 塗りつぶし

en: Filter
ja: フィルター

[ctx: First and last name.]
en: Name
ja: 名前

en: Fit
ja: フィット

en: Fixed
ja: 固定

en: Flat
ja: フラット

en: Font
ja: カスタムフォントサイズ

en: Font Size
ja: フォントサイズ

en: For example, if your number is 10%, your prefix would be "%".
ja: たとえば「10%」と表示させる場合、接尾辞は「%」です。

en: For example, if your number is US$ 10, your prefix would be "US$ ".
ja: たとえば「US$10」と表示させる場合、接頭辞は「US$」です。

en: For multiple tags, separate with comma.
ja: 複数のタグをコンマで区切ります。

en: For that, check our <a href="https://www.wpbeaverbuilder.com/knowledge-base/" target="_blank">Knowledge Base</a>, <a href="https://www.wpbeaverbuilder.com/frequently-asked-questions/" target="_blank">FAQ page</a>, or search our <a href="http://www.wpbeaverbuilder.com/support/" target="_blank">support forum.</a>
ja: <a href="https://www.wpbeaverbuilder.com/knowledge-base/" target="_blank">ナレッジベース</a>、<a href="https://www.wpbeaverbuilder.com/frequently-asked-questions/" target="_blank">よくある質問ページ</a>をご覧いただくか、<a href="http://www.wpbeaverbuilder.com/support/" target="_blank">サポートフォーラム</a>を検索してください。

en: Forums
ja: フォーラム

en: Forums URL
ja: フォーラムURL

en: Found in your Sendy application under Settings.
ja: 設定に Sendy アプリケーションが見つかりました。

en: Full Height
ja: 最大高さ

en: Full Size
ja: フルサイズ

en: Full Text
ja: 全テキスト

en: Full Width
ja: 全幅

en: Full height rows fill the height of the browser window.
ja: 高さいっぱいの行はブラウザのウィンドウの高さを満たします。

en: Full width content spans the width of the page from edge to edge. Fixed content is no wider than the Row Max Width set in the Global Settings.
ja: 全幅コンテンツは、ページの端から端までの幅に及びます。固定コンテンツは、全体設定で設定した行の最大幅より広くなることはありません。

en: Full width rows span the width of the page from edge to edge. Fixed rows are no wider than the Row Max Width set in the Global Settings.
ja: 全幅行は、ページの端から端までの幅に及びます。固定行は、全体設定で設定した行の最大幅より広くなることはありません。

en: Fullscreen Button
ja: フルスクリーンボタン

en: Gallery
ja: ギャラリー

[ctx: Gallery layout: thumbnails.]
en: Thumbs
ja: いいね

en: General
ja: 全体

[ctx: General settings form field label. Intended meaning: "Enable auto spacing for responsive layouts?"]
en: Enable Auto Spacing
ja: 自動スペースを有効化

[ctx: General settings form field label. Intended meaning: "Responsive layout enabled?"]
en: Enabled
ja: 有効

[ctx: General settings form field label. Intended meaning: "Show page heading?"]
en: Show
ja: 表示

en: Get Help
ja: 助けを得る

en: Get More Features
ja: さらに機能を入手

en: Get Started
ja: 始める

en: Get started by choosing a layout template to customize, or build a page from scratch by selecting the blank layout template.
ja: カスタマイズしたいテンプレートを選択するか、最初からページを作成する場合は空のレイアウトテンプレートを選択して、始めましょう。

en: Getting Started - Building your first page.
ja: 始めましょう - 最初のページを作成

en: Getting Started Video
ja: はじめの動画

en: Global Settings
ja: グローバル設定

en: Global Templates Editing Capability
ja: グローバルテンプレート編集機能

en: Global rows and modules can be added to multiple pages and edited in one place.
ja: 全体の行とモジュールは複数ページに追加され、一箇所で編集します。

en: Google Plus Button
ja: Google+ ボタン

en: Gradient
ja: グラデーション

en: Grid
ja: グリッド

en: HTML Tag
ja: タグ

en: Hamburger Icon
ja: ハンバーガーアイコン

en: Hamburger Icon + Label
ja: ハンバーガーアイコン+ラベル

en: Heading
ja: 見出し

en: Heading Color
ja: 見出しカラー

en: Heading Custom Size
ja: 見出し カスタムサイズ

en: Heading Size
ja: 見出し 大きさ

en: Heading Structure
ja: 見出し 構造

en: Heading Tag
ja: 見出し タグ

en: Height
ja: 高さ

en: Help Button
ja: ヘルプボタン

en: Help Button Settings
ja: ヘルプボタン設定

en: Help Tour
ja: ヘルプツアー

en: Help Video
ja: ヘルプビデオ

en: Help Video Embed Code
ja: ヘルプビデオ埋込コード

en: Helpful Tools
ja: 便利なツール

en: Hide
ja: 非表示

en: Highlight
ja: ハイライト

en: Horizontal
ja: 水平

en: Horizontal Padding
ja: 水平余白

en: Horizontal Spacing
ja: 水平方向のスペース

en: Host
ja: ホスト

en: Hour
ja: 時間

en: Hours
ja: 時間

en: Hover Color
ja: ホバーカラー

en: Hover Transition
ja: ホバー遷移

[ctx: How many posts to skip.]
en: Offset
ja: オフセット

en: Icon
ja: アイコン

en: Icon Colors
ja: アイコン カラー

en: Icon Group
ja: アイコングループ

en: Icon Position
ja: アイコン位置

en: Icon Settings
ja: アイコン設定

en: Icon Structure
ja: アイコンの構造

en: Icon Visibility
ja: アイコンの表示状態

en: Icons
ja: アイコン

en: Icons for the main site must be managed in the network admin.
ja: メインサイトのアイコンは、ネットワーク管理画面にて管理します。

en: If you can't find an answer, consider upgrading to a premium version of Beaver Builder. Our expert support team is waiting to answer your questions and help you build your website. <a href="%s" target="_blank">Learn More</a>.
ja: 答えが見つからない場合は、Beaver Builder のプレミアム バージョンにアップグレードすることをご検討ください。当社の専門サポートチームが質問にお答えするために待機しており、Web サイトの構築の手助けを致します。<a href="%s" target="_blank">詳細</a>。

en: If you can't find an answer, feel free to post a question in our <a href="http://www.wpbeaverbuilder.com/support/" target="_blank">support forum</a>.
ja: 答えが見つからなければ、<a href="http://www.wpbeaverbuilder.com/support/" target="_blank">サポートフォーラムに</a>お気軽に質問を投稿してください。

en: If your overall theme/images are lighter in color, light will display buttons in a darker color scheme and vice versa for dark.
ja: あなたの全体のテーマ/画像は色が薄い場合、光が暗いために暗い色のスキームと、その逆のボタンが表示されます。

en: Image
ja: 画像

en: Image Type
ja: 画像の種類

[ctx: Image size.]
en: Full Size
ja: フルサイズ

[ctx: Image size.]
en: Large
ja: 大

[ctx: Image size.]
en: Medium
ja: 中

[ctx: Image size.]
en: Thumbnail
ja: サムネイル

[ctx: Image type.]
en: None
ja: なし

en: Import <strong>posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags</strong> from a WordPress export file.
ja: WordPress のエキスポートファイルから<strong>投稿、固定ページ、コメント、カスタムフィールド、タグ</strong>をインポートする。

[ctx: Indicator for global node templates.]
en: Global
ja: グローバル

en: Inline
ja: インライン

en: Insert
ja: 挿入

en: Insert Column After
ja: カラムの後に挿入

en: Insert Column Before
ja: カラムの前に挿入

en: Inside Bar
ja: バーの

en: Installation URL
ja: インストール URL

en: Item
ja: アイテム

en: Item Spacing
ja: アイテムの間隔

en: Items
ja: アイテム

en: Join the Community
ja: コミュニティに参加

en: Ken Burns
ja: クロップズーム

en: Knowledge Base
ja: ナレッジベース

en: Knowledge Base URL
ja: ナレッジ ベースURL

en: Label
ja: ラベル

en: Label Size
ja: ラベルのサイズ

[ctx: Label size.]
en: Large
ja: 大

[ctx: Label size.]
en: Medium
ja: 中

[ctx: Label size.]
en: Small
ja: 小

en: Landing Pages
ja: ランディングページ

en: Landscape
ja: ランドスケープ

en: Large
ja: 大

en: Large &amp; Medium Devices Only
ja: ラージまたはミディアムデバイスオンリー

en: Large Devices Only
ja: ラージデバイスのみ表示

en: Layout
ja: レイアウト

en: Layout CSS / Javascript
ja: レイアウト CSS / Javascript

en: Layout Style
ja: レイアウトスタイル

en: Layout Templates
ja: レイアウトテンプレート

en: Learn More
ja: 詳細情報

en: Left
ja: 左

en: Left &amp; Right Sidebar
ja: 左右サイドバー

en: Left Bottom
ja: 左下

en: Left Center
ja: 左中央

en: Left Margin
ja: 左マージン

en: Left Sidebar
ja: 左サイドバー

en: Left Top
ja: 左上

en: Left Width
ja: 左幅

en: Left of Heading
ja: 見出しの左側

en: Left of Text and Heading
ja: テキストと見出しの左側

en: Let's Get Building!
ja: それでは、作り始めましょう！

en: Letter Spacing
ja: カスタム行間

en: License
ja: ライセンス

en: License key saved!
ja: ライセンスキー保存！

en: Light
ja: ライト

en: Lightbox
ja: ライトボックス

en: Line
ja: 線

en: Line Height
ja: 行間

en: Link
ja: リンク

en: Link Background Hover Color
ja: リンク背景ホバーカラー

en: Link Color
ja: リンクカラー

en: Link Format
ja: リンクフォーマット

en: Link Hover Color
ja: リンクホバーカラー

en: Link Size
ja: リンクサイズ

en: Link Target
ja: リンクターゲット

en: Link Type
ja: リンクタイプ

en: Link URL
ja: リンクURL

en: Link Weight
ja: リンクの重さ

en: Link type applies to how the image should be linked on click. You can choose a specific URL, the individual photo or a separate page with the photo.
ja: リンクタイプは画像をクリックした時のリンク方法に適用されます。特定の URL 、個々のイメージや別のページを選択することができます。

[ctx: Link type.]
en: None
ja: なし

en: List ID
ja: リストID

en: Locked
ja: ロックされています

en: Logged In User
ja: ログイン中ユーザ

en: Logged Out User
ja: ログアウトユーザー

en: Loop
ja: ループ

en: Lowercase
ja: 小文字

[ctx: MailChimp list group.]
en: Groups
ja: グループ

en: Manage Templates
ja: テンプレート管理

en: Map
ja: 地図

en: Margins
ja: マージン

en: Max Content Width
ja: 最大コンテンツ幅

en: Max Width
ja: 最大幅

en: Media Library
ja: メディア ライブラリー

en: Medium
ja: 中

en: Medium &amp; Small Devices Only
ja: ミディアム＆スモールデバイスオンリー

en: Medium Device Breakpoint
ja: ミディアムデバイスブレイクポイント

en: Medium Device Width
ja: ミディアムデバイス幅

en: Medium Devices Only
ja: ミディアムデバイスオンリー

en: Menu
ja: メニュー

en: Menu Alignment
ja: メニュー配置

en: Menu Background Color
ja: メニュー背景色

en: Menu Background Color (Mobile)
ja: メニュー背景ホバーカラー（モバイル）

en: Menu Background Opacity
ja: メニュー背景透明度

en: Menu Button
ja: メニューボタン

en: Menu Order
ja: メニュー順序

en: Message
ja: メッセージ

en: Message Sent!
ja: メッセージ送信

en: Message failed. Please try again.
ja: メッセージが失敗しました。もう一度やり直してください。

en: Minute
ja: 分

en: Minutes
ja: 分

en: Mobile Photo
ja: モバイルイメージ

en: Mobile Structure
ja: モバイル構造

en: Mobile Style
ja: モバイルスタイル

en: Mobile Text Colors
ja: モバイルテキスト カラー

en: Mobile Width
ja: モバイル幅

en: Module
ja: モジュール

en: Module Saved!
ja: モジュールを保存しました。

[ctx: Module settings form tab. Display on mobile devices.]
en: Mobile
ja: モバイル

en: Modules
ja: モジュール

en: Month
ja: 月

en: More Link
ja: 続きを読むリンク

en: More Link Text
ja: 続きを読むのテキスト

en: Move
ja: 移動

en: Move your mouse over rows, columns or modules to edit and interact with them.
ja: マウスを行、カラム、モジュールの上に乗せ、編集と操作を行います。

en: Multiple Products
ja: 複数商品

en: My Account
ja: マイアカウント

en: NOTE:
ja: 備考:

en: NOTE: Not all custom post types may be supported.
ja: 注: すべてのカスタム ポスト タイプをサポートしない可能性があります。

en: Name
ja: 名前

en: Name Field
ja: 名前フィールド

en: Nav Position
ja: ナビゲーション位置

en: Nav Type
ja: ナビゲーションタイプ

[ctx: Nav type.]
en: None
ja: なし

en: Navigation Arrows
ja: ナビゲーション矢印

en: Navigational arrows allow the visitor to freely move through the images in your slideshow. These are larger arrows that overlay your slideshow images and are separate from the control bar navigational arrows.
ja: ナビゲーション矢印は、訪問者が自由にスライドショーの画像を移動することができます。スライドショーの画像の上に重なり、コントロールバーのナビゲーション矢印とは別の、より大きな矢印です。

en: Need Some Help?
ja: 助けが必要ですか？

en: Never
ja: 無し

en: New Column
ja: 新しい列

en: New Row
ja: 新しい行

en: New Window
ja: 新しいウィンドウ

en: Next
ja: 次

en: No
ja: いいえ

en: No Group
ja: グループ無し

en: No Menus Found
ja: メニューが見つかりません

en: No Photo
ja: 画像がありません

en: No Posts Found.
ja: 投稿が見つかりません。

en: No Results Message
ja: メッセージなし

en: No Thanks
ja: 遠慮します

en: No posts found.
ja: 投稿が見つかりません。

en: No results found.
ja: 見つかりませんでした。

en: No saved modules found.
ja: 保存されたモジュールが見つかりませんでした。

en: No saved rows found.
ja: 保存された行が見つかりませんでした。

en: None
ja: なし

en: Normal
ja: ノーマル

en: Not Active!
ja: 有効ではありません。

en: Now that you know the basics, you're ready to start building! If at any time you need help, click the help icon in the upper right corner to access the help menu. Happy building!
ja: 基本の紹介は以上です、構築開始の準備が整いました! ヘルプが必要な場合は、右上のヘルプアイコンをクリックしてヘルプメニューを参照してください。それではお楽しみください!

en: Number
ja: 数字

en: Number Background Color
ja: 数字背景色

en: Number Background Opacity
ja: 数字背景透明度

en: Number Border Radius
ja: 数字ボーダー丸み

en: Number Color
ja: 数字カラー

en: Number Counter
ja: 数字カウンター

en: Number Position
ja: ナンバーポジション

en: Number Prefix
ja: 数字の接頭辞

en: Number Size
ja: 数字サイズ

en: Number Spacing
ja: 数字感覚

en: Number Suffix
ja: 数字の接尾辞

en: Number Type
ja: 数字タイプ

en: Number of Posts
ja: 投稿数

en: Number of Products
ja: 商品数

en: Number of seconds to complete the animation.
ja: アニメーション完了の秒数。

en: Numbers
ja: 数字

en: Numbers + Circles
ja: 数字＋円

en: Numbers and Text
ja: 数字とテキスト

en: OK
ja: はい

en: On Hover
ja: ホバーした時

en: Once you're finished, click the Done button to publish your changes, save a draft or revert back to the last published state.
ja: 完成したら、終了ボタンをクリックして変更を公開したり、下書きの保存、前回の保存状態に戻します。

en: One feature per line. HTML is okay.
ja: 1行につき1つの機能。HTML は大丈夫です。

en: Only Numbers
ja: 数字のみ

en: Opacity
ja: 不透明度

en: Optional. Set the <a%s>capability</a> required for users to view this column.
ja: 任意。このカラムを表示するにはユーザーの<a%s>権限</a>設定が必要です。

en: Optional. Set the <a%s>capability</a> required for users to view this module.
ja: 任意。このモジュールを表示するにはユーザーの<a%s>権限</a>設定が必要です。

en: Optional. Set the <a%s>capability</a> required for users to view this row.
ja: 任意。この行を表示するにはユーザーの<a%s>権限</a>設定が必要です。

en: Order
ja: 順序

en: Order By
ja: 並び順

en: Order Tracking
ja: 荷物追跡

en: Other Modules
ja: その他モジュール

en: Overall Alignment
ja: 全体の配置

en: Overlay Color
ja: オーバーレイカラー

en: Overlay Enabled
ja: オーバーレイ有効

en: Overlay Hide
ja: オーバーレイを隠します

en: Overlay Hide Delay
ja: オーバーレイ非表示を遅延

en: Overlay Opacity
ja: オーバーレイ不透明度

en: Overlay hide will hide the control bar after however many seconds you specify below. They will reappear upon mouse over.
ja: オーバーレイ非表示を使用すると、以下の指定が何秒後にコントロールバーが非表示になります。それらは、マウスオーバー時に再表示されます。

en: Override Core Templates
ja: コアテンプレートを上書き

en: Override network settings?
ja: ネットワーク設定を上書きしますか？

en: Padding
ja: 余白

en: Page Builder
ja: ページビルダー

en: Page Builder activated! <a%s>Click here</a> to enable remote updates.
ja: ページビルダーを有効化しました。リモートアップデートを有効にするには<a href="%s">ここをクリック</a>します。

en: Page Builder activated! <a%s>Click here</a> to get started.
ja: ページビルダーを有効化しました。<a%s>ここをクリック</a>して開始してください。

en: Pages → Add New
ja: ページ→新規追加

en: Pagination Style
ja: ページネーションスタイル

[ctx: Pagination style.]
en: None
ja: なし

en: Panorama
ja: パノラマ

en: Parent Category ID
ja: 親カテゴリID

en: Partial Refresh is live and will make your builder experience faster and more fluid.
ja: 部分更新が有効です。ビルダーの体験をより速く、流動的にします。

en: Paste color here...
ja: 色をここに貼付…

en: Percent
ja: パーセント

en: Phone
ja: 電話

en: Phone Field
ja: 電話番号フィールド

en: Photo
ja: 画像

en: Photo Count
ja: イメージ数

[ctx: Photo Crop.]
en: None
ja: なし

en: Photo File
ja: 画像ファイル

en: Photo Link
ja: フォトリンク

en: Photo Page
ja: 画像ページ

en: Photo Selected
ja: 選択されたイメージ

en: Photo Size
ja: イメージサイズ

en: Photo Source
ja: 画像ソース

en: Photo Spacing
ja: 画像 スペース

en: Photo URL
ja: 画像URL

[ctx: Photo size.]
en: Large
ja: 大

[ctx: Photo size.]
en: Medium
ja: 中

[ctx: Photo size.]
en: Small
ja: 小

en: Photos
ja: 画像

en: Photos Selected
ja: 選択されたイメージ

en: Pinterest Button
ja: Pinterest ボタン

en: Play Button
ja: 再生ボタン

en: Playback
ja: プレイバック

en: Please Wait...
ja: 少しお待ちください…

en: Please connect an account before saving.
ja: 保存する前にアカウントを接続してください。

en: Please enter a color first.
ja: まず色を入力してください。

en: Please enter a message.
ja: メッセージを入力してください

en: Please enter a subject.
ja: 件名を入力してください。

en: Please enter a valid email address.
ja: 正しい形式のメールアドレスを入力して下さい。

en: Please enter a valid email.
ja: 有効なメールアドレスを入力してください

en: Please enter a valid phone number.
ja: 有効な電話番号を入力してください。

en: Please enter your name.
ja: 名前を入力して下さい

en: Please register this website with AWeber to get your Authorization Code. <a%s>Register Now</a>
ja: オートレスポンダーあなたの認証コードを取得すると、このウェブサイトを登録してください。<a%s>今すぐ登録</a>

en: Please select a list before saving.
ja: 保存する前に一覧を選択してください。

en: Please select an account before saving.
ja: 保存する前に、アカウントを選択してください。

en: Please select either a background layout or content layout before submitting.
ja: 送信する前にバック グラウンド レイアウトまたはコンテンツ レイアウトのいずれかを選択してください。

en: Please subscribe to enable automatic updates for this plugin.
ja: このプラグインの自動更新を有効にするには、購読してください。

en: Please type "uninstall" in the box below to confirm that you really want to uninstall the page builder and all of its data.
ja: ページ ビルダーおよびすべてのデータのアンインストールを確認するには下のボックスに、「アンインストール」を入力してください。

en: Plugin Branding
ja: プラグインブランディング

en: Plugin Icon URL
ja: プラグインアイコンURL

en: Plugin Name
ja: プラグイン名

[ctx: Plugin action link label.]
en: Upgrade
ja: アップグレード

[ctx: Plugin setup page: Delete icon set.]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: Plugin setup page: Modules.]
en: All
ja: 全て

en: Plus sign
ja: プラス記号

en: Popularity
ja: 人気度

en: Portrait
ja: ポートレート

en: Position
ja: ポジション

en: Position will tell the image where it should sit in the background.
ja: 行の背景画像の位置を設定する必要があります。

en: Post Hover Transition
ja: 投稿ホバー遷移

en: Post Icon
ja: 投稿アイコン

en: Post Icon Color
ja: 投稿アイコンカラー

en: Post Icon Position
ja: 投稿アイコン位置

en: Post Icon Size
ja: 投稿アイコンサイズ

en: Post Info
ja: 投稿情報

en: Post Max Width
ja: 投稿最大幅

en: Post Spacing
ja: 投稿スペース

en: Post Type
ja: 投稿タイプ

en: Post Types
ja: 投稿タイプ

en: Post Width
ja: 投稿幅

en: Posts
ja: 投稿

en: Posts Carousel
ja: 投稿カルーセル

en: Posts Per Page
ja: ページあたりの投稿

en: Posts Slider
ja: 投稿スライダー

en: Premium Features
ja: プレミアム機能

en: Price
ja: 価格

en: Price Box
ja: 価格

en: Price Size
ja: 価格サイズ

[ctx: Price features displayed in pricing box.]
en: Features
ja: おすすめ

en: Pricing Box
ja: 価格

en: Pricing Boxes
ja: 価格

en: Pricing Table
ja: 価格表

en: Product Category
ja: 商品 カテゴリー

en: Product ID
ja: 商品 ID

en: Product IDs
ja: 商品 ID

en: Product Page
ja: 商品ページ

en: Products IDs
ja: 商品 ID

en: Products Source
ja: 商品情報

en: Publish Changes
ja: 変更を反映

en: Publish Your Changes
ja: 変更を反映します

en: Pull images from the WordPress media library or a gallery on your SmugMug site by inserting the RSS feed URL from SmugMug. The RSS feed URL can be accessed by using the get a link function in your SmugMug gallery.
ja: WordPress メディアライブラリか、SmugMug の RSS フィード URL を挿入して SmugMug サイトのギャラリーから画像を取得します。RSS フィード URL は SmugMug ギャラリーのリンク取得機能を利用してアクセス可能です。

en: Random
ja: ランダム

en: Random Bars
ja: ランダムバー

en: Random Boxes
ja: ランダムボックス

en: Randomize Photos
ja: ランダム画像

en: Rating
ja: 評価

en: Read More
ja: 続きを読む

en: Read more our <a href="https://www.wpbeaverbuilder.com/beaver-builder-1-7-now-with-partial-refresh-per-page-code-settings-and-our-first-shortcode/" target="_blank">update post</a> or <a href="https://www.wpbeaverbuilder.com/change-logs/" target="_blank">change logs</a>.
ja: <a href="https://www.wpbeaverbuilder.com/beaver-builder-1-7-now-with-partial-refresh-per-page-code-settings-and-our-first-shortcode/" target="_blank">ブログ投稿</a>または<a href="https://www.wpbeaverbuilder.com/change-logs/" target="_blank">更新ログ</a>で詳しくご紹介しています。

en: Ready to find out more?
ja: 詳細を確認しますか。

en: Ready to start building? Add a new page and jump into Beaver Builder by clicking the Page Builder tab shown on the image.
ja: 作成を始める準備はいいですか。新しい固定ページを作成し、画像に表示されているページビルダータブをクリックして、Beaver Builder を開始します。

en: Recent Products
ja: 最新の商品

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: Regular
ja: レギュラー

en: Remove
ja: 削除

en: Remove Account
ja: アカウントの削除

en: Render a Countdown module.
ja: カウントダウンモジュールをレンダリング

en: Render a WordPress audio shortcode.
ja: WordPress の音声ショートコードをレンダリングします。

en: Render a WordPress or embedable video.
ja: WordPress や動画埋め込みをレンダリングします。

en: Renders a WordPress menu.
ja: WordPress のメニューをレンダリングします。

en: Renders an animated number counter.
ja: アニメーションする数字カウンターを表示。

en: Repeat
ja: 繰り返し

en: Repeat applies to how the image should display in the background. Choosing none will display the image as uploaded. Tile will repeat the image as many times as needed to fill the background horizontally and vertically. You can also specify the image to only repeat horizontally or vertically.
ja: 繰り返し画像を背景に表示する方法に適用されます。アップロードして、どれも選択しない場合は画像が表示されます。タイルの水平方向および垂直方向に、行を埋めるために必要な回数だけイメージを繰り返します。また、画像を水平方向または垂直方向にのみ繰り返しても指定できます。

en: Replace
ja: 置き換える

en: Replace Existing Layout
ja: 既存のレイアウトを置き換える

en: Replace Video
ja: ビデオ変更

en: Reset Column Widths
ja: カラムの幅をリセットします。

en: Responsive Layout
ja: レイアウト

en: Reversed
ja: 逆順

en: Right
ja: 右

en: Right Bottom
ja: 右下

en: Right Center
ja: 右中央

en: Right Margin
ja: 右マージン

en: Right Sidebar
ja: 右サイドバー

en: Right Top
ja: 右上

en: Right Width
ja: 右幅

en: Right of Heading
ja: 見出しの右側

en: Right of Text and Heading
ja: テキストと見出しの右側

en: Round Corners
ja: 角丸

en: Rounded
ja: 角丸

en: Row
ja: 行

en: Row Layouts
ja: 行レイアウト

en: Row Saved!
ja: 行を保存しました。

en: Row Settings
ja: 行の設定

en: Row/Module: %s
ja: 行・モジュール: %s

en: Rows
ja: 行

en: Sale Products
ja: セール中の商品

en: Same Window
ja: 同じウィンドウ

en: Save
ja: 保存

en: Save As...
ja: 別で保存

en: Save Branding
ja: セーブブランディング

en: Save Changes and Exit
ja: 保存して終了

en: Save Core Template
ja: コアテンプレート保存

en: Save Editing Settings
ja: 編集設定を保存

en: Save Help Button Settings
ja: ヘルプボタン設定保存

en: Save Icon Settings
ja: アイコン設定保存

en: Save License Key
ja: ライセンスキー保存

en: Save Module Settings
ja: モジュール設定を保存

en: Save Post Types
ja: 投稿タイプ保存

en: Save Template
ja: テンプレート保存

en: Save Template Settings
ja: テンプレート設定を保存

en: Save, export, and reuse full-page layouts, rows, and modules.
ja: 保存、エクスポート、全てのページのレイアウト・行・モジュールの再利用。

en: Saved Modules
ja: モジュール保存

en: Saved Rows
ja: 行保存

en: Scale
ja: スケール

en: Scale Down
ja: スケールダウン

en: Scale Up
ja: スケールアップ

en: Scale applies to how the image should display in the background. You can select either fill or fit to the background.
ja: スケールは、行の背景の画像の表示方法に適用されます。行の背景に合わせてまたは入力するかを選択できます。

en: Scroll
ja: スクロール

en: Second
ja: 秒

en: Seconds
ja: 秒

en: Select
ja: 選択

en: Select Audio
ja: オーディオ選択

en: Select File
ja: ファイル選択

en: Select Icon
ja: アイコンを選択

en: Select Photo
ja: イメージ選択

en: Select Photos
ja: イメージ選択

en: Select Video
ja: ビデオ選択

en: Select a WordPress menu that you created in the admin under Appearance > Menus.
ja: 管理画面の「外観」>「メニュー」以下で作成した WordPress のメニューを選択します。

en: Select a city
ja: 市区町村を選んでください

[ctx: Select option for showing all icon libraries.]
en: All Libraries
ja: 全てのライブ来

en: Select the post types you would like the builder to work with.
ja: ビルダーを使用したい投稿の種類を選択します。

en: Selected Templates
ja: 選択したテンプレート

en: Send
ja: 送信

en: Send To Email
ja: メール送信

en: Separator
ja: 区切り

en: Separator Color
ja: 区切り色

en: Separator Opacity
ja: 区切りの不透明度

en: Separator Size
ja: 区切りサイズ

en: Separator Type
ja: 区切りタイプ

en: Service
ja: サービス

en: Set the <a%s>capability</a> required for users to access advanced builder editing such as adding, deleting or moving modules.
ja: ユーザーがモジュールの追加や削除、移動などの高度なビルダー編集を行うには<a%s>権限</a>の設定が必要です。

en: Set the <a%s>capability</a> required for users to global templates.
ja: ユーザーの<a%s>権限</a>に全体テンプレートを設定する必要があります。

en: Setting this to yes will make all of the columns in this group the same height regardless of how much content is in each of them.
ja: はいを設定すると、グループ内のすべてのカラムの高さを、各コンテンツの内容にかかわらず同じにします。

en: Settings
ja: 設定

en: Settings updated!
ja: カートが更新されました。

en: Show
ja: 表示

en: Show Arrows
ja: 矢印を表示

en: Show Artist Name
ja: アーティスト名表示

en: Show Caption
ja: キャプションを表示

en: Show Captions
ja: キャプションを表示

en: Show Dots
ja: 表示ドット

en: Show Facebook
ja: Facebook を表示

en: Show Featured Image?
ja: おすすめ画像を表示しますか？

en: Show Google+
ja: Google+ を表示

en: Show Message
ja: メッセージ表示

en: Show Play/Pause
ja: 再生/停止表示

en: Show Playlist
ja: プレイリスト表示

en: Show Saved Module Categories?
ja: 保存済みのモジュールを表示。

en: Show Saved Row Categories?
ja: 保存済みの行カテゴリーを表示。

en: Show Separators
ja: 区切り表示

en: Show Thumbnail
ja: サムネール表示

en: Show Time Separators
ja: 時間区切り表示

en: Show Track Numbers
ja: トラック番号を表示します。

en: Show Twitter
ja: Twitter を表示

en: Show saved row and module categories as sections in the page builder sidebar. A new section will be created for category.
ja: ページビルダーのサイドバー内のセクションとして、保存済みの行とモジュールカテゴリーを表示します。カテゴリーに対して新しいセクションを作成します。

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Single Product
ja: 単体商品

en: Size
ja: サイズ

en: Skin Color
ja: スキンカラー

en: Skip this many posts that match the specified criteria.
ja: 指定した条件に一致する多くの記事をスキップします。

en: Slide
ja: スライド

en: Slide Down
ja: スライドダウン

en: Slide Horizontal
ja: 水平スライド

en: Slide Label
ja: スライドラベル

en: Slide Settings
ja: スライド設定

en: Slide Up
ja: スライドアップ

en: Slide Vertical
ja: 垂直スライド

en: Slider
ja: スライダー

en: Slider Controls
ja: スライダーコントロール

en: Slider Settings
ja: スライダーの設定

en: Slides
ja: スライド

en: Slideshow
ja: スライドショー

[ctx: Slideshow transition type.]
en: None
ja: なし

[ctx: Slideshow transition.]
en: None
ja: なし

en: Slow
ja: 遅い

en: Small Device Breakpoint
ja: スモールデバイスのブレイクポイント

en: Small Device Width
ja: スモールデバイス幅

en: Small Devices Only
ja: スモールデバイスオンリー

en: Social
ja: SNS

en: Social Button
ja: ソーシャルボタン

en: Social Buttons
ja: ソーシャルボタン

en: Something went wrong. Please check your entries and try again.
ja: 何か間違いがあるようです。内容を確認して、もう一度やり直してください。

en: Sort By
ja: 並び替え

en: Sort Direction
ja: 並べ替え方向

[ctx: Sort by.]
en: Default
ja: 既定値

en: Source
ja: ソース

en: Spacing
ja: スペース

en: Speed
ja: 速度

[ctx: Speed.]
en: Medium
ja: 中

en: Square
ja: 四角形

en: Stacked
ja: スタック

en: Stacking Order
ja: 重なり順

en: Standard
ja: 標準

en: Start typing...
ja: 入力開始…

en: Straight
ja: ストレート

en: Structure
ja: 構造

en: Style
ja: スタイル

en: Subject
ja: 件名

en: Subject Field
ja: 件名フィールド

en: Submenu Background Color
ja: サブメニュー背景色

en: Submenu Background Opacity
ja: サブメニュー背景不透明度

en: Submenu Drop Shadow
ja: サブメニューの影

en: Submenu Icon
ja: サブメニューアイコン

en: Submenu Icon click
ja: サブメニューのアイコンクリック

en: Submit for Review
ja: レビューに送信

en: Subscribe Form
ja: 登録フォーム

en: Subscribe Form Signup
ja: 購読申し込みフォーム

en: Subscribe Now
ja: 今すぐ購読

en: Subscribe!
ja: 購読する

en: Success
ja: 成功

en: Success Action
ja: 成功アクション

en: Success URL
ja: 成功 URL

en: Tabs
ja: タブ

en: Take a Tour
ja: ツアーに参加します。

en: Target URL
ja: ターゲット URL

en: Template Exporter
ja: テンプレートのエクスポート

en: Template Saved!
ja: テンプレートを保存しました。

en: Template Settings
ja: テンプレート設定

[ctx: Template name.]
en: Blank
ja: 空白

[ctx: Template name.]
en: Name
ja: 名前

en: Templates
ja: テンプレート

en: Testimonial
ja: お客様の声

en: Testimonials
ja: お客様の声

en: Text
ja: テキスト

en: Text &amp; Photo
ja: テキストとイメージ

en: Text &amp; Video
ja: テキスト＆ビデオ

en: Text After Number
ja: テキスト後の数字

en: Text Background Color
ja: テキスト背景色

en: Text Background Gradient
ja: テキスト背景グラデーション

en: Text Background Height
ja: テキストの背景の高さ

en: Text Background Opacity
ja: テキスト背景透明度

en: Text Before Number
ja: テキスト前の数字

en: Text Color
ja: テキストカラー

en: Text Colors
ja: テキストカラー

en: Text Editor
ja: テキストエディタ

en: Text Hover Color
ja: ホバーテキストカラー

en: Text Padding
ja: テキスト余白

en: Text Position
ja: テキスト位置

en: Text Shadow
ja: テキスト影

en: Text Size
ja: テキストサイズ

en: Text Width
ja: テキスト幅

en: Thank you for choosing Beaver Builder and welcome to the colony! Find some helpful information below. Also, to the left are the Page Builder settings options.
ja: Beaver Builder をお選びいただきありがとうございます。以下の有益な情報をご覧ください。Beaver Builder 設定は左にあります。

en: Thanks for subscribing! Please check your email for further instructions.
ja: 購読ありがとうございます。詳細な手順については、メールを確認してください。

en: Thanks for your message! We’ll be in touch soon.
ja: お問い合わせありがとうございます! すぐにご連絡いたします。

en: The <strong>Page Builder</strong> plugin requires WordPress version 3.5 or greater. Please update WordPress before activating the plugin.
ja: <strong>ページビルダー</strong>プラグインは、WordPress のバージョン 3.5 以降を必要とします。プラグインを起動する前に、WordPress を更新してください。

en: The Audio Module and Count Down module are available!
ja: 音声モジュールとカウントダウンモジュールが利用可能です。

en: The ID of the list you would like users to subscribe to. The ID of a list can be found under "View all lists" in the section named ID.
ja: ユーザーが購読可能にするリストの ID。リストの ID は、ID という名前のセクションで、「すべてのリストを見る」で確認できます。

en: The Target URL field correlates to the page you would like your social icons to interface with. For example, if you show Facebook, the user will "Like" whatever you put in this field.
ja: ターゲット URL フィールドに入力された値はソーシャルアイコンにリンクします。例えば、Facebook のいいねボタンを押した場合はこのフィールドに入力された値が反映されます。

en: The Tools button lets you save a template, duplicate a layout, edit the settings for a layout or edit the global settings.
ja: ツールボタンを使用すると、テンプレートの保存、レイアウトの複製、レイアウトの設定を編集、グローバル設定の編集が可能です。

en: The URL where your Sendy application is installed (e.g. http://mywebsite.com/sendy).
ja: Sendy アプリケーションをインストールした URL (例: http://mywebsite.com/sendy)。

en: The amount of time in seconds before this animation starts.
ja: アニメーションの開始前の秒数。

en: The browser width at which the layout will adjust for medium devices such as tablets.
ja: タブレットなどの中型デバイス向けにレイアウトを調整するブラウザの幅。

en: The browser width at which the layout will adjust for small devices such as phones.
ja: スマートフォンなどの小型デバイス向けにレイアウトを調整するブラウザの幅。

en: The builder does not delete the post meta <code>_fl_builder_data</code>, <code>_fl_builder_draft</code> and <code>_fl_builder_enabled</code> in case you want to reinstall it later. If you do, the builder will rebuild all of its data using those meta values.
ja: 再度インストールする場合のために、カスタムフィールド <code>_fl_builder_data</code> と <code>_fl_builder_draft</code>、<code>_fl_builder_enabled</code> は削除しません。再インストールすると、これらのカスタムフィールドを利用して全てのデータを再構築します。

en: The color applies to the overlay behind text over the background selections.
ja: 色は、選択した背景上のテキストの下に重ねて適用されます。

en: The contact form will send to this e-mail. Defaults to the admin email.
ja: お問い合わせフォームは、このメールアドレスに送信されます。デフォルトは管理者のメールアドレスです。

en: The email address associated with your Mad Mimi account.
ja: Mad Mimi アカウントに関連付けられたメールアドレス。

en: The fastest way to find an answer to a question is to see if someone's already answered it!
ja: ご質問の答えを見つける最速の方法は、誰かがすでに回答している場合です!

[ctx: The first %s stands for custom branded "Page Builder" name. The second %s stands for the post type name.]
en: %s is currently active for this %s.
ja: %sは現在%sで有効です。

en: The host you chose when you signed up for your account. Check your welcome email if you forgot it. Please enter it without the initial http:// (e.g. demo.ip-zone.com).
ja: アカウント登録時に選択したホスト。忘れてしまった場合は、ようこそメールを確認します。先頭の http:// を除いて入力してください (例: demo.ip-zone.com)。

en: The host you chose when you signed up for your account. Check your welcome email if you forgot it. Please enter it without the initial http:// (for example: demo.campayn.com).
ja: アカウント登録時に選択したホスト。忘れてしまった場合は、ようこそメールを確認します。先頭の http:// を除いて入力してください (例: demo.campayn.com)。

en: The max width that the content area will be within your slides.
ja: 最大幅は、スライド内のコンテンツ領域になります。

en: The order of the columns in this group when they are stacked for small devices.
ja: 小型デバイス向けにスタックされている場合の、グループ内のカラムの順番。

en: The position will move the content layout selections left, right or center over the background of the slide.
ja: 位置は右または中央のスライドの背景の上に、左のコンテンツのレイアウトの選択を移動します。

en: The settings you are currently editing will not be saved if you navigate away from this page.
ja: このページから移動した場合は、現在編集中の設定は保存されません。

en: The total number of units for this counter. For example, if the Number is set to 250 and the Total is set to 500, the counter will animate to 50%.
ja: このカウンター単位の合計数。たとえば、数字が200、合計が500に設定されていた場合、カウンターは50%アニメーションします。

en: The type of border to use. Double borders must have a height of at least 3px to render properly.
ja: 使用する枠線の種類。二重線は、正常にレンダリングするには少なくとも3pxの幅を持つ必要があります。

en: The type of border to use. Double borders must have a width of at least 3px to render properly.
ja: 使用する枠線の種類。二重罫線は、正常にレンダリングするには少なくとも3pxの幅を持つ必要があります。

en: The width of this column on medium devices such as tablets.
ja: タブレットなどの中型デバイスでのこのカラムの幅。

en: The width of this column on small devices such as phones.
ja: 携帯電話などの小型デバイスでのこのカラムの幅。

en: Theme Branding
ja: ブランディング

en: Theme Company Name
ja: テーマ会社名

en: Theme Company URL
ja: テーマ会社URL

en: Theme Description
ja: テーマ説明

en: Theme Name
ja: テーマ名

en: Theme Screenshot URL
ja: テーマスクリーンショットURL

en: There was a problem retrieving your lists. Please check your API credentials.
ja: リスト取得中に問題が発生しました。API の権限 (credentials) を確認してください。

en: There was an error connecting to AWeber. Please try again.
ja: AWeber への接続にエラーが発生しました。再度お試しください。

en: There was an error connecting to Infusionsoft. %s
ja: Infusionsoft への接続にエラーが発生しました。 %s

en: There was an error connecting to SendinBlue. Please try again.
ja: SendinBlue への接続にエラーが発生しました。再度お試しください。

en: There was an error retrieveing your lists.
ja: リスト取得中にエラーが発生しました。

en: There was an error searching contact from Drip. %s
ja: Drip の連絡先検索でエラーが発生しました。%s

en: There was an error subscribing to AWeber. %s
ja: AWeber の購読にエラーが発生しました。 %s

en: There was an error subscribing to AWeber. The account is no longer connected.
ja: AWeber の購読にエラーが発生しました。現在アカウントが接続されていません。

en: There was an error subscribing to ActiveCampaign. The account is no longer connected.
ja: ActiveCampaign の購読にエラーが発生しました。現在アカウントが接続されていません。

en: There was an error subscribing to Campaign Monitor.
ja: Campaign Monitor の購読にエラーが発生しました。

en: There was an error subscribing to Campaign Monitor. The account is no longer connected.
ja: Campaign Monitor の購読にエラーが発生しました。現在アカウントが接続されていません。

en: There was an error subscribing to Campayn. %s
ja: エラー: Campayn の購読にエラーが発生しました。%s

en: There was an error subscribing to Campayn. The account is no longer connected.
ja: Campayn の購読にエラーが発生しました。現在アカウントが接続されていません。

en: There was an error subscribing to Constant Contact. %s
ja: Constant Contact の購読にエラーが発生しました。 %s

en: There was an error subscribing to Constant Contact. The account is no longer connected.
ja: Constant Contact の購読にエラーが発生しました。現在アカウントが接続されていません。

en: There was an error subscribing to ConvertKit.
ja: ConvertKit の購読にエラーが発生しました。

en: There was an error subscribing to ConvertKit. The account is no longer connected.
ja: ConvertKit の購読にエラーが発生しました。現在アカウントが接続されていません。

en: There was an error subscribing to Drip. %s
ja: Drip の購読にエラーが発生しました。 %s

en: There was an error subscribing to Drip. The account is no longer connected.
ja: Drip の購読にエラーが発生しました。現在アカウントが接続されていません。

en: There was an error subscribing to GetResponse. %s
ja: GetResponse の購読にエラーが発生しました。 %s

en: There was an error subscribing to GetResponse. The account is no longer connected.
ja: GetResponse の購読にエラーが発生しました。現在アカウントが接続されていません。

en: There was an error subscribing to Hatchbuck.
ja: Hatchbuck の購読にエラーが発生しました。

en: There was an error subscribing to Hatchbuck. The API key is invalid.
ja: Hatchbuck の購読にエラーが発生しました。API キーは無効です。

en: There was an error subscribing to Hatchbuck. The account is no longer connected.
ja: Hatchbuck の購読にエラーが発生しました。現在アカウントが接続されていません。

en: There was an error subscribing to Infusionsoft. %s
ja: Infusionsoft の購読にエラーが発生しました。 %s

en: There was an error subscribing to Infusionsoft. The account is no longer connected.
ja: Infusionsoft の購読にエラーが発生しました。現在アカウントが接続されていません。

en: There was an error subscribing to Mad Mimi. The account is no longer connected.
ja: Mad Mimi の購読にエラーが発生しました。現在アカウントが接続されていません。

en: There was an error subscribing to MailChimp. %s
ja: MailChimp の購読にエラーが発生しました。 %s

en: There was an error subscribing to MailChimp. The account is no longer connected.
ja: MailChimp の購読にエラーが発生しました。現在アカウントが接続されていません。

en: There was an error subscribing to Mailrelay. %s
ja: Mailrelay の購読にエラーが発生しました。 %s

en: There was an error subscribing to Mailrelay. The account is no longer connected.
ja: Mailrelay の購読にエラーが発生しました。現在アカウントが接続されていません。

en: There was an error subscribing to SendinBlue. Please try again.
ja: SendinBlue の購読にエラーが発生しました。再度お試しください。

en: There was an error subscribing to SendinBlue. The account is no longer connected.
ja: SendinBlue の購読にエラーが発生しました。現在アカウントが接続されていません。

en: There was an error subscribing to Sendy. %s
ja: エラー: Sendy の購読にエラーが発生しました。%s

en: There was an error subscribing to Sendy. The account is no longer connected.
ja: Sendy の購読にエラーが発生しました。現在アカウントが接続されていません。

en: There was an error subscribing to iContact. %s
ja: iContact の購読にエラーが発生しました。 %s

en: There was an error subscribing to iContact. The account is no longer connected.
ja: iContact の購読にエラーが発生しました。現在アカウントが接続されていません。

en: There was an error subscribing. MailPoet is not installed.
ja: 購読にエラーが発生しました。 MailPoetがインストールされていません。

en: There was an error subscribing. Please try again.
ja: 購読エラーが起こりました。再度やり直してください。

en: There was an error subscribing. The account is no longer connected.
ja: 購読にエラーが発生しました。現在アカウントが接続されていません。

en: There's a wonderful community of "Beaver Builders" out there and we'd love it if <em>you</em> joined us!
ja: 「Beaver Builder」の素晴らしいコミュニティがあります。<em>あなた</em>もぜひご参加ください!

[ctx: Third party service such as MailChimp.]
en: Error: Missing service type.
ja: エラー: サービスの種類がありません。

en: This applies to all sites on the network.
ja: これは、ネットワーク上のすべてのサイトに適用されます。

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
ja: WXR ファイルではありません。WXR バージョン番号が無いか、無効です。

en: This only applies to this site. Please visit the Network Admin Settings to clear the cache for all sites on the network.
ja: このサイトのみに適用されます。ネットワーク上のすべてのサイトのキャッシュをクリアするには、ネットワーク管理者設定を参照してください。

en: This setting is for the entire background of your slide.
ja: スライド全体の背景の設定です。

en: This setting is the minimum height of the content slider. Content will expand the height automatically.
ja: この設定は、コンテンツスライダーの最小の高さです。コンテンツは自動的に高さを拡大します。

en: This setting is the minimum height of the post slider. Content will expand the height automatically.
ja: この設定は、コンテンツスライダーの最小の高さです。コンテンツは自動的に高さを拡大していきます。

en: This version of the <strong>Page Builder</strong> plugin is not compatible with WordPress Multisite. <a%s>Please upgrade</a> to the Multisite version of this plugin.
ja: このバージョンの<strong>ページビルダー</strong>プラグインは WordPress のマルチサイトに対応していません。このプラグインのマルチサイトバージョンに<a%s>アップグレードしてください</a>。

en: Thumbnail
ja: サムネール

en: Thumbs
ja: いいね

en: Thumbs Button
ja: いいねボタン

en: Thumbs Size
ja: サムネイルサイズ

en: Time
ja: 時間

en: Time Zone
ja: 時間帯

en: Title
ja: タイトル

en: Title Size
ja: タイトルサイズ

en: Tools
ja: ツール

en: Top
ja: 最上部

en: Top Margin
ja: トップマージン

en: Top Rated Products
ja: 評価の高い商品

en: Top Width
ja: 上幅

en: Total
ja: 合計金額

en: Transition
ja: 遷移

en: Transition Speed
ja: 遷移速度

[ctx: Transition type.]
en: Slide
ja: スライド

en: Transparent
ja: 透過

en: Twitter Button
ja: Twitter ボタン

en: Type
ja: タイプ

en: UPDATES UNAVAILABLE! Please subscribe or enter your license key below to enable automatic updates.
ja: アップデートは使用できません。自動更新を有効にするには、以下のライセンスキーを入力してください。

en: UPDATES UNAVAILABLE! Your subscription is active but this domain has been deactivated. Please reactivate this domain in your account to enable automatic updates.
ja: アップデートは使用できません。購読が有効ですが、現在のドメインは有効化されていません。自動アップデートを利用するには、ドメインをアカウントで再度有効化してください。

en: UTC
ja: UTC 協定世界時

en: Unable to connect to Mad Mimi. Please check your credentials.
ja: Mad Mimi に接続できません。あなたの権限 (credentials) を確認してください。

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Updates &amp; Support Subscription
ja: アップデートとサポートの購読

en: Upgrade
ja: アップグレード

en: Upgrade Today <i class="fa fa-external-link-square"></i>
ja: 今すぐアップグレード <i class="fa fa-external-link-square"></i>

en: Upload Icon Set
ja: アイコンセットをアップロード

en: Upload a photo or display one from the media library.
ja: 画像をアップロードまたはメディアライブラリの画像を表示します。

en: Uppercase
ja: 大文字

en: Use Icon for Posts
ja: 投稿アイコンを使用

en: Use Main Photo
ja: メインイメージを使用

en: Use the Add Content button to open the content panel and add new row layouts, modules or widgets.
ja: コンテンツの追加ボタンを使用してコンテンツパネルを開き、新しい行のレイアウト、モジュール、ウィジェットを追加します。

en: Use the Templates button to pick a new template or append one to your layout. Appending will insert a new template at the end of your existing page content.
ja: テンプレートボタンを使用して新しいテンプレートの選択や、レイアウトへの追加を行います。追加を使用して、新しいテンプレートを既存のページコンテンツの末尾に追加します。

en: Use the action buttons to perform actions such as moving, editing, duplicating or deleting rows, columns and modules.
ja: アクションボタンを使用して、行、カラム、モジュールの移動、編集、複製、削除を行います。

en: Use this setting to edit builder templates in the WordPress admin.
ja: WordPress 管理画面でビルダーテンプレートの編集を設定します。

en: Use this setting to enable or disable templates in the builder interface.
ja: ビルダー画面でテンプレートを有効化または無効化の設定を行うために使用します。

en: Use this setting to override core builder templates with your templates.
ja: コアビルダーテンプレートを独自のテンプレートで上書きするのに使用します。

en: Use this to normalize the height of your boxes when they have different numbers of features.
ja: 機能の数が異なる場合、ボックスの高さを揃えるために使用します。

en: Used to identify this connection within the accounts list and can be anything you like.
ja: アカウントリストの中からこの接続を識別するために使用し、任意で指定します。

en: User Capability
ja: ユーザー権限

en: Username
ja: ユーザー名

[ctx: Value unit for form field of time in seconds. Such as: "5 seconds"]
en: seconds
ja: 秒間

en: Vertical
ja: 垂直

en: Vertical Padding
ja: 垂直余白

en: Vertical Spacing
ja: 垂直方向のスペース

en: Video
ja: 動画

en: Video (MP4)
ja: 動画

en: Video (WebM)
ja: 動画

en: Video Embed Code
ja: ビデオ埋め込みコード

en: Video Type
ja: ビデオタイプ

en: Video URL (MP4)
ja: 動画 URL (MP4)

en: Video URL (WebM)
ja: 動画 URL (WebM)

[ctx: Video preview/fallback image.]
en: Poster
ja: ポスター

en: View the Knowledge Base
ja: ナレッジ ベースを表示

en: Visibility
ja: 見たまま

en: Visit Account
ja: アカウント参照

en: Visit the Forums
ja: フォーラムへ移動

en: WARNING! You are about to delete a global template that may be linked to other pages. Do you really want to delete this template and unlink it?
ja: 警告: 全体テンプレートを削除しようとしています。他のページに紐付いているかもしれません。本当に削除して、ひも付けを解除してもよろしいですか。

en: Warning! Changing the template will replace your existing layout. Do you really want to do this?
ja: 警告: テンプレートを変更すると、既存のレイアウトを置き換えます。本当によろしいですか?

en: Watch the Video
ja: 動画を見る

en: We take pride in offering outstanding support.
ja: 私たちは、優れたサポートを提供することに誇りを持っています。

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Welcome to Beaver Builder!
ja: ようこそページビルダーへ！

en: Welcome! It looks like this might be your first time using the builder. Would you like to take a tour?
ja: ようこそ! 初めてビルダーをご利用のようです。ツアーに参加しますか?

en: What would you like to do?
ja: 何を行いたいですか？

en: What's New in Beaver Builder 1.7
ja: Beaver Builder 1.7 の新機能

en: When auto spacing is enabled, the builder will automatically adjust the margins and padding in your layout once the small device breakpoint is reached. Most users will want to leave this enabled.
ja: スペース自動調整を有効化すると、小型デバイスのブレイクポイント到達時、自動的にレイアウトにマージンとパディングを調整します。ほとんどの場合、有効がおすすめです。

en: Where to display the number in relation to the bar.
ja: バーに対して数字を表示する位置

[ctx: Whether this is a global row or module.]
en: Global
ja: 全体

en: White label the page builder plugin using the settings below.
ja: 以下の設定でページビルダープラグインをホワイトラベル化します。

en: White label the page builder theme using the settings below.
ja: 以下の設定でページビルダーテーマをホワイトラベル化します。

en: Wide
ja: ワイド

en: Wide is for 1 column rows, compact is for multi-column rows.
ja: ワイドは1カラム、コンパクトは複数カラム。

en: Widget
ja: ウィジェット

en: Width
ja: 幅

[ctx: Width.]
en: Auto
ja: 自動

en: WordPress Widgets
ja: WordPress ウィジェット

en: Year
ja: 年

en: Yes
ja: はい

en: Yes Please!
ja: そうして下さい！

en: You can choose a different photo that the slide will change to on mobile devices or no photo if desired.
ja: 必要に応じてスライドを写真なし、またはモバイルデバイスで別の写真を選択できます。

en: You can now insert layouts with a shortcode.
ja: ショートコードを利用してレイアウトを挿入できます。

en: You currently have two versions of Beaver Builder active on this site. Please <a href="%s">deactivate one</a> before continuing.
ja: 現在、サイトで異なる2つのバージョンの Beaver Builder が有効になっています。続けるには<a href="%s">一方を無効化</a>してください。

en: You haven't saved any templates yet! To do so, create a layout and save it as a template under <strong>Tools &rarr; Save Template</strong>.
ja: 保存したテンプレートがありません。テンプレートを保存するには、レイアウトを作成し、<strong>「ツール」&rarr;「テンプレートを保存」</strong>からテンプレートとして保存します。

en: You must <a%s>create an app</a> in iContact to obtain an app ID and password. Please see <a%s>the iContact docs</a> for complete instructions.
ja: アプリケーション ID とパスワードを取得するには、iContact にて<a%s>アプリケーションの作成</a>を行う必要があります。<a%s>iContact ドキュメント</a>で取得方法を参照してください。

en: You must register a <a%s>Developer Account</a> with Constant Contact to obtain an API key and access token. Please see <a%s>Getting an API key</a> for complete instructions.
ja: API キーとアクセストークンを取得するには、Constant Contact の<a%s>開発者アカウント</a>の登録が必要です。<a%s>API キーの取得</a>にて、取得方法を参照してください。

en: Your API Token can be found in your Drip account under Settings > My User Settings. Or, you can click this <a%s>direct link</a>.
ja: API トークンは Drip アカウントの「Settings」>「My User Settings」で確認します。または、<a%s>直接リンク</a>をクリックします。

en: Your API key can be found in your ActiveCampaign account under My Settings > API.
ja: API キーは ActiveCampaign アカウントの「My Settings」>「API」以下で確認します。

en: Your API key can be found in your Campaign Monitor account under Account Settings > API Key.
ja: API キーは Campaign Monitor アカウントの「Account Settings」>「API Key」以下で確認します。

en: Your API key can be found in your Campayn account under Settings > API Key.
ja: API キーは Campayn アカウントの「Settings」>「API Key」以下で確認します。

en: Your API key can be found in your ConvertKit account under Account > Account Settings > API Key.
ja: API キーは ConvertKit アカウントの「Account」>「Account Settings」>「API Key」で確認します。

en: Your API key can be found in your GetResponse account under My Account > GetResponse API.
ja: API キーは ActiveCampaign アカウントの「My Settings」>「API」以下で確認します。

en: Your API key can be found in your Hatchbuck account under Account Settings > Web API.
ja: API キーは Hatchbuck アカウントの「Account Settings」>「Web API」以下で確認します。

en: Your API key can be found in your Infusionsoft account under Admin > Settings > Application > API > Encrypted Key.
ja: API キーは Infusionsoft アカウントの「Admin」>「Settings」>「Application」>「API」>「Encrypted Key」以下で確認します。

en: Your API key can be found in your Mad Mimi account under Account > Settings &amp; Billing > API.
ja: API キーは Mad Mimi アカウントの「Account」>「Settings &amp; Billing」>「API」以下で確認します。

en: Your API key can be found in your MailChimp account under Account > Extras > API Keys.
ja: API キーは MailChimp アカウントの「Account」>「Extras」>「API Keys」以下で確認します。

en: Your API key can be found in your Mailrelay account under Menu > Settings > API access.
ja: API キーは Mailrelay アカウントの「Menu」>「Settings」>「API access」以下で確認します。

en: Your API url can be found in your ActiveCampaign account under My Settings > API.
ja: API キーは ActiveCampaign アカウントの「My Settings」>「API」以下で確認します。

en: Your Access Key can be found in your SendinBlue account under API & Integration > Manager Your Keys > Version 2.0 > Access Key.
ja: アクセスキーは SendinBlue アカウントの「API & Integration」>「Manager Your Keys」>「Version 2.0」>「Access Key」以下で確認します。

en: Your Account ID can be found in your Drip account under Settings > Site Setup.
ja: アカウント ID は Drip アカウントの「Settings」>「Site Setup」で確認します。

en: Your App ID can be found in the URL for your account. For example, if the URL for your account is myaccount.infusionsoft.com, your App ID would be <strong>myaccount</strong>.
ja: アプリケーション ID はアカウントの URL 内を確認します。例えば、アカウントの URL が myaccount.infusionsoft.com であれば、あなたのアプリケーション ID は <strong>myaccount</strong> です。

en: Your Constant Contact API key.
ja: Constant Contact API キー。

en: Your Constant Contact access token.
ja: Constant Contact アクセストークン。

en: Your Message
ja: あなたのメッセージ

en: Your Templates
ja: あなたのテンプレート

en: Your email
ja: あなたのEメール

en: Your iContact app ID.
ja: あなたのiContactパスワード。

en: Your iContact app password.
ja: あなたのiContactパスワード。

en: Your iContact username.
ja: iContactユーザー名

en: Your message
ja: あなたのメッセージ

en: Your name
ja: あなたの名前

en: Your phone
ja: あなたの電話

en: per Year
ja: 年間

en: second(s)
ja: 秒
