BB-Plugin - en to th translation catalogue (1052 entries)

en: "Add to Cart" Button
th: ปุ่ม "หยิบใส่ตะกร้า"

en: "{message}" on line {line} of {file}.
th: “{message}” บนบรรทัดที่ {line} ของ {file}

[ctx: %s is the preset hex color code.]
en: %s added to presets!
th: ได้เพิ่ม %s เข้าในแบบตั้งล่วงหน้า!

[ctx: %s is the preset hex color code.]
en: %s is already a saved preset.
th: %s เป็นแบบตั้งล่วงหน้าที่บันทึกไว้แล้ว

[ctx: %s stands for author name.]
en: By %s
th: โดย %s

[ctx: %s stands for custom branded "Page Builder" name.]
en: %s Settings
th: %s ตั้งค่า

[ctx: %s stands for custom branded "Page Builder" name.]
en: Launch %s
th: เรียกใช้ %s

[ctx: %s stands for form field label.]
en: Edit %s
th: แก้ไข %s

[ctx: %s stands for post/page title.]
en: Copy of %s
th: สำเนาของ %s

[ctx: %s stands for the module filename]
en: A module with the filename %s.php already exists! Please namespace your module filenames to ensure compatibility with Beaver Builder.
th: มีโมดูลที่มีชื่อไฟล์ %s.php อยู่แล้ว! โปรดตั้งเนมสเปซแก่ชื่อไฟล์โมดูลของคุณเพื่อทำให้แน่ใจว่ามีความสามารถใช้งานร่วมกันกับ Beaver Builder

[ctx: %s stands for widget slug.]
en: %s no longer exists.
th: ไม่มี %s อยู่อีกต่อไป

en: 1 Column
th: 1 คอลัมน์

en: 2 Columns
th: 2 คอลัมน์

en: 3 Columns
th: 3 คอลัมน์

en: 4 Columns
th: 4 คอลัมน์

en: 5 Columns
th: 5 คอลัมน์

en: 6 Columns
th: 6 คอลัมน์

en: <a href="https://www.wpbeaverbuilder.com/go/bb-facebook" target="_blank">Join the Beaver Builder's Group on Facebook</a>
th: <a href="https://www.wpbeaverbuilder.com/go/bb-facebook" target="_blank">เข้าร่วมกลุ่ม Beaver Builder บน Facebook</a>

en: <a href="https://www.wpbeaverbuilder.com/go/bb-slack" target="_blank">Join the Beaver Builder's Group on Slack</a>
th: <a href="https://www.wpbeaverbuilder.com/go/bb-slack" target="_blank">เข้าร่วมกลุ่ม Beaver Builder บน Slack</a>

en: <strong>Note</strong>: These settings apply to all posts and pages.
th: <strong>หมายเหตุ</strong>: การตั้งค่าเหล่านี้จะใช้กับโพสต์และหน้าเพจทั้งหมด

en: <strong>UPDATE UNAVAILABLE!</strong>
th: <strong>ไม่มีการอัพเดท!</strong>

en: A CSS and JavaScript file is dynamically generated and cached each time you create a new layout. Sometimes the cache needs to be refreshed when you migrate your site to another server or update to the latest version. If you are running into any issues, please try clearing the cache by clicking the button below.
th: ไฟล์ CSS และ JavaScript file จะถูกสร้างขึ้นแบบไดนามิกและจะถูกแคชในแต่ละครั้งที่คุณสร้างรูปแบบใหม่ บางครั้งแคชต้องถูกรีเฟรชเมื่อคุณย้ายเว็บไซต์ไปยังเซิร์ฟเวอร์อื่น หรืออัพเดทเป็นเวอร์ชันล่าสุด หากคุณประสบปัญหา โปรดลองล้างแคชด้วยการคลิกที่ปุ่มด้านล่าง

en: A WYSIWYG text editor.
th: โปรแกรมแก้ไขข้อความแบบ WYSIWYG

en: A class that will be applied to this column's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. Separate multiple classes with spaces.
th: คลาสที่จะนำไปใช้กับ HTML ของคอลัมน์นี้ ต้องเริ่มต้นด้วยตัวอักษรและมีเพียงเครื่องหมายยัติภาค (dash) สัญประกาศ (underscore) ตัวอักษร หรือตัวเลขเท่านั้น แบ่งคลาสหลายๆ คลาสด้วยช่องว่าง

en: A class that will be applied to this module's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. Separate multiple classes with spaces.
th: คลาสที่จะนำไปใช้กับ HTML ของโมดูลนี้ ต้องเริ่มต้นด้วยตัวอักษรและมีเพียงเครื่องหมายยัติภาค (dash) สัญประกาศ (underscore) ตัวอักษร หรือตัวเลขเท่านั้น แบ่งคลาสหลายๆ คลาสด้วยช่องว่าง

en: A class that will be applied to this row's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. Separate multiple classes with spaces.
th: คลาสที่จะนำไปใช้กับ HTML ของแถวนี้ ต้องเริ่มต้นด้วยตัวอักษรและมีเพียงเครื่องหมายยัติภาค (dash) สัญประกาศ (underscore) ตัวอักษร หรือตัวเลขเท่านั้น แบ่งคลาสหลายๆ คลาสด้วยช่องว่าง

[ctx: A client account in Campaign Monitor.]
en: Client
th: ลูกค้า

en: A divider line to separate content.
th: เส้นแบ่งเพื่อแยกเนื่อหา

en: A heading and snippet of text with an optional link, icon and image.
th: หัวข้อและตัวอย่างของข้อความที่มีตัวเลือกลิงค์, ไอคอน, และภาพ

en: A label to identify this slide on the Slides tab of the Content Slider settings.
th: ฉลากจะระบุสไลด์นี้บนแท็บสไลด์ของการตั้งค่าเนื้อหาสไลด์

[ctx: A list of subscribers group from a Mailrelay account.]
en: Group
th: กลุ่ม

en: A photo that will be displayed if the video fails to load.
th: รูปภาพที่จะถูกแสดงหากไม่สามารถโหลดวิดีโอได้

en: A simple call to action button.
th: ปุ่มกระตุ้นให้ดำเนินการแบบง่าย

en: A simple pricing table generator.
th: เครื่องมือสร้างตารางการราคาแบบเรียบง่าย

[ctx: A tag to add to contacts in Drip when they subscribe.]
en: Tags
th: ป้ายกำกับ

[ctx: A tag to add to contacts in Hatchbuck when they subscribe.]
en: Tag
th: แท็ก

en: A unique ID that will be applied to this column's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. No spaces.
th: ID เฉพาะที่จะนำไปใช้กับ HTML ของคอลัมน์นี้ ต้องเริ่มต้นด้วยตัวอักษรและมีเพียงเครื่องหมายยัติภาค (dash) สัญประกาศ (underscore) ตัวอักษร หรือตัวเลขเท่านั้น ไม่มีช่องว่าง

en: A unique ID that will be applied to this module's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. No spaces.
th: ID เฉพาะที่จะนำไปใช้กับ HTML ของโมดูลนี้ ต้องเริ่มต้นด้วยตัวอักษรและมีเพียงเครื่องหมายยัติภาค (dash) สัญประกาศ (underscore) ตัวอักษร หรือตัวเลขเท่านั้น ไม่มีช่องว่าง

en: A unique ID that will be applied to this row's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. No spaces.
th: ID เฉพาะที่จะนำไปใช้กับ HTML ของแถวนี้ ต้องเริ่มต้นด้วยตัวอักษรและมีเพียงเครื่องหมายยัติภาค (dash) สัญประกาศ (underscore) ตัวอักษร หรือตัวเลขเท่านั้น ไม่มีช่องว่าง

en: A very simple contact form.
th: ฟอร์มการติดต่ออย่างง่ายมาก

en: A video in the MP4 format to use as the background of this row. Most modern browsers support this format.
th: วิดีโอในรูปแบบ MP4 เพื่อใช้เป็นพื้นหลังของแถวนี้ เบราว์เซอร์สมัยใหม่ส่วนใหญ่จะสนับสนุนรูปแบบนี้

en: A video in the MP4 format. Most modern browsers support this format.
th: วิดีโอในรูปแบบ MP4 เบราว์เซอร์สมัยใหม่ส่วนใหญ่จะสนับสนุนรูปแบบนี้

en: A video in the WebM format to use as fallback. This format is required to support browsers such as FireFox and Opera.
th: วิดีโอในรูปแบบ WebM เพื่อใช้เป็นวิดีโอสำรอง จะต้องมีรูปแบบนี้เพื่อรองรับเบราว์เซอร์ เช่น FireFox และ Opera

en: A video in the WebM format to use as the background of this row. This format is required to support browsers such as FireFox and Opera.
th: วิดีโอในรูปแบบ WebM เพื่อใช้เป็นพื้นหลังของแถวนี้ จะต้องมีรูปแบบนี้เพื่อรองรับเบราว์เซอร์ เช่น FireFox และ Opera

en: API Token
th: โทเค็น API

en: Above Heading
th: เหนือส่วนหัว

en: Above Text
th: เหนือข้อความ

en: Accent Color
th: การเน้นสี

en: Accent Text Color
th: เน้นสีข้อความ

en: Access Key
th: คีย์การเข้าถึง

en: Access Token
th: โทเคนการเข้าถึง

en: Accordion
th: แบบพับ

en: Account
th: บัญชี

en: Account ID
th: ID บัญชี

en: Account Name
th: ชื่อบัญชี

[ctx: Account name for a third party service such as MailChimp.]
en: Error: An account with that name already exists.
th: ข้อผิดพลาด: มีบัญชีที่มีชื่อนี้อยู่แล้ว

[ctx: Account name for a third party service such as MailChimp.]
en: Error: Missing account name.
th: ข้อผิดพลาด: ไม่มีชื่อบัญชี

en: Active!
th: ใช้งานอยู่!

en: Add Account...
th: เพิ่มบัญชี...

en: Add Audio Files
th: เพิ่มไฟล์เสียง

en: Add Content
th: เพิ่มเนื้อหา

en: Add Icon
th: เพิ่มไอคอน

en: Add Item
th: เพิ่มรายการ

en: Add More Content
th: เพิ่มเนื้อหามากขึ้น

en: Add Photos
th: เพิ่มภาพถ่าย

en: Add Pricing Box
th: เพิ่มกล่องราคา

en: Add Rows
th: เพิ่มแถว

en: Add Testimonial
th: เพิ่ม Testimonial

en: Add a color preset first.
th: เพิ่มสีแบบตั้งล่วงหน้าก่อน

en: Add multi-column rows, adjust spacing, add backgrounds and more by dragging and dropping row layouts onto the page.
th: เพิ่มแถวแบบหลายคอลัมน์ ปรับการเว้นวรรค เพิ่มพื้นหลัง และอื่นๆ อีกมากด้วยการลากแล้ววางรูปแบบแถวลงบนหน้าเพจ

en: Add new content by dragging and dropping modules or widgets into your row layouts or to create a new row layout.
th: เพิ่มเนื้อหาใหม่ด้วยการลากแล้ววางโมดูลหรือวิดเจทลงในรูปแบบแถวของคุณ หรือสร้างรูปแบบแถวใหม่

[ctx: Add predefined value.]
en: - Add predefined -
th: - เพิ่มการกำหนดล่วงหน้า -

en: Additional modules: Contact Form, Tabs, Slider, Pricing Table, Map, Blog Posts, Subscribe Form, Social Icons, and many more.
th: โมดูลเพิ่มเติม: แบบฟอร์มติดต่อ, แถบ, ตัวเลื่อน, การตารางการกำหนดราคา, แผนที่, บล็อกโพสต์, แบบฟอร์มสมัครสมาชิก, ไอคอนสังคมออนไลน์ และอื่นๆ อีกมากมาย

en: Address
th: ที่อยู่

en: Adds a simple subscribe form to your layout.
th: เพิ่มฟอร์มอย่างง่ายสำหรับสมัครสมาชิกบนเลย์เอ้าท์ของคุณ

en: Advanced
th: ขั้นสูง

en: Advanced Modules
th: โมดูลขั้นสูง

en: After Text
th: หลังข้อความ

en: Alignment
th: การจัดแนว

en: All rows will default to this width. You can override this and make a row full width in the settings for each row.
th: แถวทั้งหมดจะมีความกว้างนี้โดยปริยาย คุณสามารถเปลี่ยนความกว้างนี้ด้วยตัวเอง แล้วทำให้แถวกว้างเต็มที่ได้ในการตั้งค่าสำหรับแต่ละแถว

en: Along with access to our expert support team, the premium versions of Beaver Builder are packed with more features to save you time and make building websites easier!
th: รวมทั้งการเข้าถึงทีมสนับสนุนที่เชี่ยวขาญของเรา เวอร์ชันพรีเมียมของ Beaver Builder จะเปี่ยมไปด้วยคุณสมบัติมากมายเพื่อประหยัดเวลาของคุณ และทำให้การสร้างเว็บไซต์นั้นง่ายดายมากขึ้น!

en: Always
th: เสมอ

en: An animated tesimonials area.
th: พื้นที่ Tesimonials เคลื่อนไหว

[ctx: An email list from a third party provider.]
en: List
th: รายการ

[ctx: An email list from third party provider.]
en: List
th: รายการ

en: Animation
th: แอนิเมชั่น

[ctx: Animation style.]
en: Fade In
th: ทำให้มองเห็นมากขึ้น

[ctx: Animation style.]
en: None
th: ไม่มี

[ctx: Animation style.]
en: Slide Down
th: เลื่อนลง

[ctx: Animation style.]
en: Slide Left
th: เลื่อนซ้าย

[ctx: Animation style.]
en: Slide Right
th: เลื่อนขวา

[ctx: Animation style.]
en: Slide Up
th: เลื่อนขึ้น

en: App ID
th: ID แอพ

en: App Password
th: รหัสผ่านแอพ

en: Append New Layout
th: เพิ่มเติมรูปแบบใหม่

en: Are you sure you want to remove this account? Other modules that are connected to it will be affected.
th: คุณแน่ใจหรือว่าคุณต้องการลบบัญชีนี้ โมดูลอื่นๆ ที่เชื่อมต่อกับบัญชีจะได้รับผลกระทบ

en: Are you sure?
th: คุณแน่ใจหรือไม่

en: Arrow Color
th: สีลูกศร

en: Arrows
th: ลูกศร

en: As you add product categories in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique ID. This ID can be found by hovering on the category in the categories area under Products and looking in the URL that is displayed in your browser. The ID will be the only number value in the URL.
th: เมื่อคุณเพิ่มหมวดหมู่ผลิตภัณฑ์ในพื้นที่ WooCommerce Products แต่ละผลิตภัณฑ์จะได้รับการกำหนดรหัสเฉพาะตัว รหัสนี้สามารถพบได้โดยการวางเมาส์บนหมวดหมู่ในพื้นที่หมวดหมู่ที่ภายใต้สินค้า และมองหาใน URL ที่แสดงบนเบราว์เซอร์ของคุณ รหัสนี้จะเป็นค่าตัวเลขเฉพาะใน URL

en: As you add product categories in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique slug or you can edit and add your own. These slugs can be found in the Categories area under WooCommerce Products. Several can be added here separated by a comma.
th: เมื่อคุณเพิ่มประเภทผลิตภัณฑ์ในพื้นที่ WooCommerce Products แต่ละผลิตภัณฑ์จะได้รับการกำหนด Slug ที่ไม่ซ้ำกัน หรือคุณสามารถแก้ไขและเพิ่มของคุณได้เอง Slug เหล่านี้สามารถพบได้ในพื้นที่หมวดหมู่สินค้า ภายใต้ WooCommerce Products สามารถเพิ่มแยกออกจากกันที่นี่ด้วยการแยกโดยเครื่องหมายจุลภาค

en: As you add products in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique ID. You can find this unique product ID by visiting the Products area and rolling over the product. The unique ID will be the first attribute and you can add several here separated by a comma.
th: ในขณะที่คุณเพิ่มผลิตภัณฑ์ในพื้นที่ WooCommerce Products แต่ละผลิตภัณฑ์จะได้รับการกำหนดรหัสเฉพาะตัว คุณสามารถค้นหารหัสผลิตภัณฑ์เฉพาะตัวนี้ได้โดยการเข้าไปยังพื้นที่ผลิตภัณฑ์และเลื่อนดูบนผลิตภัณฑ์ รหัสเฉพาะตัวนี้จะเป็นคุณลักษณะที่แรกและคุณสามารถเพิ่มมันได้ในที่นี่ด้วยการแยกโดยใส่เครื่องหมายจุลภาค

en: As you add products in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique ID. You can find this unique product ID by visiting the Products area and rolling over the product. The unique ID will be the first attribute.
th: ในขณะที่คุณเพิ่มผลิตภัณฑ์ในพื้นที่ WooCommerce Products แต่ละผลิตภัณฑ์จะได้รับการกำหนดรหัสเฉพาะตัว คุณสามารถค้นหารหัสผลิตภัณฑ์เฉพาะตัวได้โดยการเยี่ยมชมพื้นที่ผลิตภัณฑ์และเลื่อนดูบนผลิตภัณฑ์ รหัสเฉพาะตัวนี้จะเป็นคุณลักษณะที่แรก

en: Ascending
th: น้อยไปหามาก

en: Attachment
th: การแนบ

en: Attachment will specify how the image reacts when scrolling a page. When scrolling is selected, the image will scroll with page scrolling. This is the default setting. Fixed will allow the image to scroll within the background if fill is selected in the scale setting.
th: การแนบจะกำหนดวิธีที่รูปภาพตอบสนองเมื่อเลื่อนหน้าเพจ เมื่อการเลื่อนถูกเลือกไว้ รูปจะเลื่อนไปพร้อมกับการเลื่อนหน้าเพจ นี่คือการตั้งค่าปริยาย อยู่กับที่จะทำให้รูปเลื่อนภายในพื้นหลังหาก เติมเต็ม ถูกเลือกไว้ในการตั้งค่าการเลื่อน

en: Audio
th: เสียง

en: Audio File Selected
th: เลือกไฟล์เสียง

en: Audio Files Selected
th: เลือกไฟล์เสียง

en: Audio Type
th: ประเภทเสียง

en: Author
th: ผู้แต่ง

en: Authorization Code
th: รหัสส่วนตัว

en: Authors
th: ผู้แต่ง

en: Auto Play
th: เล่นอัตโนมัติ

en: Auto will allow the overlay to fit however long the text content is. 100% will fit the overlay to the top and bottom of the slide.
th: ออโต้จะช่วยให้ซ้อนทับเพื่อให้พอดีกับยาวแต่ละเนื้อหา 100% จะพอดีกับการซ้อนทับด้านบนและด้านล่างของสไลด์

en: Background
th: พื้นหลัง

en: Background Color
th: สีพื้นหลัง

en: Background Hover Color
th: สีของลิงค์เมื่อเอาเมาส์ไปวาง

en: Background Layout
th: เลย์เอ้าท์พื้นหลัง

en: Background Opacity
th: ความโปร่งแสงของพื้นหลัง

en: Background Overlay
th: การวางซ้อนพื้นหลัง

en: Background Parallax
th: พารัลแลกซ์พื้นหลัง

en: Background Photo
th: รูปภาพพื้นหลัง

en: Background Slideshow
th: สไลด์โชว์พื้นหลัง

en: Background Video
th: วิดีโอพื้นหลัง

en: Background Video Code
th: โค้ดวิดีโอพื้นหลัง

[ctx: Background height.]
en: Auto
th: อัตโนมัติ

[ctx: Background repeat.]
en: Horizontal
th: แนวนอน

[ctx: Background repeat.]
en: None
th: ไม่มี

[ctx: Background repeat.]
en: Tile
th: แบบกระเบื้อง

[ctx: Background repeat.]
en: Vertical
th: แนวตั้ง

[ctx: Background scale.]
en: None
th: ไม่มี

[ctx: Background type.]
en: Color
th: สี

[ctx: Background type.]
en: None
th: ไม่มี

[ctx: Background type.]
en: Parallax
th: พารัลแลกซ์

[ctx: Background type.]
en: Photo
th: รูปภาพ

[ctx: Background type.]
en: Slideshow
th: สไลด์โชว์

[ctx: Background type.]
en: Video
th: วิดีโอ

en: Backgrounds
th: พื้นหลัง

en: Bars
th: บาร์

en: Basic Modules
th: โมดูลพื้นฐาน

en: Be sure to add your license key for access to updates and new features.
th: อย่าลืมเพิ่มคีย์ใบอนุญาตใช้งานเพื่อเข้าถึงการอัพเดทและคุณสมบัติใหม่ๆ

en: Beautiful pre-made layout templates.
th: แม่แบบรูปแบบสำเร็จรูปที่สวยงาม

en: Beaver Builder caught the following JavaScript error. If Beaver Builder is not functioning as expected the cause is most likely this error. Please help us by disabling all plugins and testing Beaver Builder while reactivating each to determine if the issue is related to a third party plugin.
th: Beaver Builder ตรวจพบข้อผิดพลาด JavaScript ต่อไปนี้ หาก Beaver Builder ไม่ทำงานตามที่คาดไว้ สาเหตุน่าจะเกิดจากข้อผิดพลาดนี้ โปรดช่วยเราด้วยการปิดใช้งานปลั๊กอินทั้งหมด แล้วทดสอบ Beaver Builder ในขณะที่เปิดใช้งานปลั๊กอินแต่ละตัวเพื่อพิจารณาว่าปัญหาเกี่ยวข้องปลั๊กอินภายนอกหรือไม่

en: Before Text
th: ก่อนข้อความ

en: Below Heading
th: ด้านล่างหัวเรื่อง

en: Below Photo
th: ใต้รูปภาพ

en: Below Text
th: ใต้ข้อความ

en: Best Selling Products
th: ผลิตภัณฑ์ที่ขายดีที่สุด

en: Blinds
th: แบบมู่ลี่

en: Border
th: ขอบ

en: Border Color
th: สีเส้นขอบ

en: Border Radius
th: รัศมีขอบ

en: Border Size
th: ขนาดของขอบ

[ctx: Border type.]
en: Dashed
th: เส้นประ

[ctx: Border type.]
en: Dotted
th: จุด

[ctx: Border type.]
en: Double
th: สองชั้น

[ctx: Border type.]
en: None
th: ไม่มี

[ctx: Border type.]
en: Solid
th: ทึบ

en: Bottom
th: ด้านล่าง

en: Bottom Margin
th: ความห่างด้านล่าง

en: Bottom Width
th: ความกว้างด้านล่าง

en: Box Foreground
th: เบื้องหน้าของกล่อง

en: Box Top Margin
th: ความห่างด้านบนของกล่อง

en: Boxes
th: กล่อง

en: Boxes Grow
th: กล่องขยายใหญ่

en: Branding
th: ตราสินค้า

en: Build your own custom modules.
th: สร้างโมดูลแบบกำหนดเองของคุณ

en: Button
th: ปุ่ม

en: Button Colors
th: สีปุ่ม

en: Button Icon
th: ไอคอนปุ่ม

en: Button Icon Position
th: ตำแหน่งปุ่มไอคอน

en: Button Link
th: ปุ่มลิงค์

en: Button Structure
th: โครงสร้างปุ่ม

en: Button Style
th: สไตล์ปุ่ม

en: Button Text
th: ข้อความบนปุ่ม

en: Button URL
th: URL ปุ่ม

en: Button Width
th: ความกว้างปุ่ม

en: Buttons
th: ปุ่ม

en: Buy Now <i class="fa fa-external-link-square"></i>
th: ซื้อตอนนี้ <i class="fa fa-external-link-square"></i>

en: CSS Class
th: คลาส CSS

en: CSS Selector
th: ตัวเลือก CSS

en: Cache
th: แคช

en: Call To Action
th: กระตุ้นให้ดำเนินการ

en: Call to Action
th: กระตุ้นให้ดำเนินการ

[ctx: Call to action.]
en: None
th: ไม่มี

en: Callout
th: คำบรรยายภาพ

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Capitalize
th: พิมพ์ใหญ่ทั้งหมด

en: Caption
th: คำอธิบายภาพ

en: Caption Button
th: ปุ่มคำอธิบาย

en: Cart
th: รถเข็น

en: Categories
th: หมวดหมู่

en: Category Slug
th: หมวดหมู่ Slug

en: Center
th: กึ่งกลาง

en: Center Bottom
th: ล่างกลาง

en: Center Top
th: บนกลาง

en: Change Template
th: เปลี่ยนแม่แบบ

en: Change Templates
th: เปลี่ยนแม่แบบ

en: Check or uncheck modules below to enable or disable them.
th: ทำเครื่องหมายและยกเลิกทำเครื่องหมายโมดูลด้านล่างเพื่อเปิดหรือปิดการใช้งาน

en: Checkout
th: ชำระเงิน

en: Choose Another Photo
th: เลือกภาพอีก

en: Choose a Template
th: เลือกแม่แบบ

en: Choose whether to show or hide this column at different device sizes.
th: เลือกว่าจะแสดงหรือซ่อนคอลัมน์นี้ ณ ขนาดอุปกรณ์ที่ต่างกัน

en: Choose whether to show or hide this module at different device sizes.
th: เลือกว่าจะแสดงหรือซ่อนโมดูลนี้ ณ ขนาดอุปกรณ์ที่ต่างกัน

en: Choose whether to show or hide this row at different device sizes.
th: เลือกว่าจะแสดงหรือซ่อนแถวนี้ ณ ขนาดอุปกรณ์ที่ต่างกัน

en: Choose...
th: เลือก...

en: Choosing no will hide the default theme heading for the "Page" post type. You will also be required to enter some basic CSS for this to work if you choose no.
th: การเลือก ไม่ จะซ่อนส่วนหัวปริยายของธีมสำหรับประเภทโพสต์ “หน้าเพจ” คุณจะต้องใส่ CSS พื้นฐานบางอย่างเพื่อให้สามารถทำงานได้หากคุณเลือก ไม่

en: Choosing yes will keep only one item open at a time. Choosing no will allow multiple items to be open at the same time.
th: หากเลือกใช่จะเปิดเพียงหนึ่งรายการสินค้าต่อครั้ง ไม่มีการเลือกที่จะช่วยให้เปิดหลายรายการสินค้าในเวลาเดียวกัน

en: Circle
th: วงกลม

en: Class
th: คลาส

en: Clear Cache
th: ล้างแคช

en: Click Action
th: คลิกดำเนินการ

en: Click Here
th: คลิกที่นี่

[ctx: Click action type.]
en: None
th: ไม่มี

[ctx: Click action.]
en: None
th: ไม่มี

en: Clicking the button below will uninstall the page builder plugin and delete all of the data associated with it. You can uninstall or deactivate the page builder from the plugins page instead if you do not wish to delete the data.
th: การคลิกที่ปุ่มด้านล่างจะยกเลิกการติดตั้งปลั๊กอินโปรแกรมสร้างและลบข้อมูลทั้งหมดที่เชื่อมโยงกับโปรแกรมออก คุณสามารถยกเลิกการติดตั้งหรือปิดการทำงานโปรแกรมสร้างหน้าเพจจากหน้าเพจปลั๊กอินแทนได้ หากคุณไม่ต้องการลบข้อมูลออก

en: Collage
th: ภาพปะติดปะต่อ

en: Collapse Inactive
th: ยุบอันที่ไม่ได้ใช้งาน

en: Color
th: สี

en: Color Picker
th: ตัวเลือกสี

en: Color Presets
th: สีแบบตั้งล่วงหน้า

[ctx: Color.]
en: Dark
th: มืด

[ctx: Color.]
en: Light
th: อ่อน

en: Colors
th: สี

en: Column
th: คอลัมน์

en: Column Settings
th: การตั้งค่าแบบกำหนดเอง

en: Column Width
th: ความกว้างของคอลัมน์

en: Columns
th: คอลัมน์

en: Come by and share a project, ask a question, or just say hi! For news about new features and updates, like our <a href="https://www.facebook.com/wpbeaverbuilder/" target="_blank">Facebook Page</a> or follow us <a href="https://twitter.com/beaverbuilder" target="_blank">on Twitter</a>.
th: มาแบ่งปันโครงการ ถามคำถาม หรือแค่สวัสดี! สำหรับข่าวเกี่ยวกับคุณสมบัติใหม่ๆ และการอัพเดท โปรดชอบ <a href="https://www.facebook.com/wpbeaverbuilder/" target="_blank">หน้า Facebook</a> ของเรา หรือติดตามเรา <a href="https://twitter.com/beaverbuilder" target="_blank">บน Twitter</a>

en: Come by the Beaver Builder Homepage to learn more about what our premium features can do for you!
th: โปรดไปที่หน้าหลัก Beaver Builder เพื่อเรียนรู้เพิ่มเติมว่าคุณสมบัติระดับพรีเมียมของเราสามารถทำอะไรให้คุณได้บ้าง!

en: Comment Count
th: จำนวนความคิดเห็น

en: Comments
th: ข้อคิดเห็น

en: Compact
th: ชิด

en: Connect
th: เชื่อมต่อ

[ctx: Connection data such as an API key.]
en: Error: Missing service data.
th: ข้อผิดพลาด: ไม่มีข้อมูลบริการ

en: Contact Form
th: ฟอร์มการติดต่อ

en: Contact Form Submission
th: ติดต่อส่งแบบฟอร์ม

en: Contact Support
th: ติดต่อฝ่ายบริการ

[ctx: Contact form field label.]
en: Name
th: ชื่อ

en: Content
th: เนื้อหา

en: Content Alignment
th: การวางแนวเนื้อหา

en: Content Layout
th: เลย์เอ้าท์เนื้อหา

en: Content Pages
th: หน้าเพจเนื้อหา

en: Content Slider
th: สไลด์เนื้อหา

en: Content Type
th: ประเภทเนื้อหา

en: Content Width
th: ความกว้างของเนื้อหา

[ctx: Content type.]
en: None
th: ไม่มี

en: Control Bar
th: บาร์ควบคุม

en: Control Bar Buttons
th: ปุ่มบาร์ควบคุม

en: Control Bar Overlay
th: บาร์ควบคุมการทับซ้อน

en: Control bar overlay specifies if the control bar buttons you choose overlay your slideshow images or site below the slideshow completely.
th: ระบุแถบควบคุมทับซ้อน ถ้าปุ่มแถบควบคุมที่คุณเลือกซ้อนทับกับภาพสไลด์โชว์หรือเว็บไซต์ของคุณ หรือด้านล่างสไลด์โชว์ได้อย่างสมบูรณ์

en: Controls
th: การควบคุม

en: Create Gallery
th: สร้างแกลเลอรี

en: Crop
th: ครอบตัด

en: Crop set to no will fit the slideshow images to the height you specify and keep the width proportional, whereas crop set to yes will fit the slideshow images to all sides of the content area while cropping the left and right to fit the height you specify.
th: การครอบถูกกำหนดให้ไม่พอ​​ดีกับความสูงภาพสไลด์โชว์ที่คุณระบุและคงความกว้างให้อยู่ในสัดส่วน ในขณะที่การครอบถูกกำหนดเป็นใช่ที่จะพอดีกับภาพสไลด์โชว์ในทุกด้านของพื้นที่เนื้อหาในระหว่างที่ครอปทางซ้ายและขวาเพื่อให้พอดีกับความสูงที่คุณระบุ

en: Current Page
th: หน้าปัจจุบัน

en: Custom
th: กำหนดเอง

en: Custom Alignment
th: การจัดตำแหน่งที่กำหนดเอง

en: Custom Font Size
th: ขนาดตัวอักษรที่กำหนดเอง

en: Custom Medium Device Width
th: ความกว้างอุปกรณ์ขนาดกลางแบบกำหนดเอง

en: Custom Small Device Width
th: ความกว้างอุปกรณ์ขนาดเล็กแบบกำหนดเอง

en: Custom URL
th: URL ที่กำหนดเอง

en: Custom Width
th: ความกว้างที่กำหนดเอง

[ctx: Custom post type label.]
en: Add New
th: เพิ่มใหม่

[ctx: Custom post type label.]
en: Template
th: เทมเพลท

[ctx: Custom post type label.]
en: Templates
th: เทมเพลท

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Categories
th: หมวดหมู่

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Type
th: ประเภท

en: Dark
th: มืด

en: Date
th: วันที่

en: Date Format
th: รูปแบบวันที่

en: Date Last Modified
th: วันที่เปลี่ยงแปลงล่าสุด

en: Deactivated!
th: ถูกปิดใช้งาน!

en: Default
th: ค่าเริ่มต้น

en: Default Page Heading
th: ส่วนหัวปริยายของหน้าเพจ

en: Default Row Content Width
th: ความกว้างปริยายของเนื้อหาแถว

en: Default Row Width
th: ความกว้างปริยายของแถว

[ctx: Default user template category.]
en: Uncategorized
th: ไม่มีหมวดหมู่

en: Delay
th: หน่วงเวลา

en: Delete
th: ลบ

en: Delete Column
th: ลบคอลัมน์

en: Descending
th: มากไปหาน้อย

en: Disable All Templates
th: ปิดการใช้งานเทมเพลททั้งหมด

en: Disable Right-Click
th: ปิดการใช้งานการคลิกขวา

en: Discard Changes and Exit
th: ยกเลิกการเปลี่ยนแปลงแล้วออก

en: Display
th: การแสดงผล

en: Display a Google map.
th: แสดงแผนที่ของ Google

en: Display a WordPress sidebar that has been registered by the current theme.
th: แสดงแถบด้านข้างของ WordPress ที่ได้ถูกลงทะเบียนโดยธีมปัจจุบัน

en: Display a WordPress widget.
th: แสดง WordPress วิดเจ็ท

en: Display a carousel of your WordPress posts.
th: แสดงการหมุนโพสของเวิร์ดเพรสของคุณ

en: Display a collapsible accordion of items.
th: แสดงแบบพับที่พับได้ของรายการสินค้า

en: Display a collection of tabbed content.
th: แสดงคอลเลกชันของแท็บเนื้อหา

en: Display a grid of your WordPress posts.
th: แสดงตารางจากการโพสเวิร์ดเพรสของคุณ

en: Display a group of linked Font Awesome icons.
th: แสดงกลุ่มของไอคอนที่เชื่อมโยงกับ Font Awesome

en: Display a heading, subheading and a button.
th: แสดงหัวข้อ, หัวข้อย่อย และปุ่ม

en: Display a slider of your WordPress posts.
th: แสดงสไลด์ของโพสต์ WordPress ของคุณ

en: Display a title/page heading.
th: แสดงชื่อ / หัวข้อ

en: Display an icon and optional title.
th: แสดงไอคอนและชื่อตัวเลือก

en: Display multiple photos in a gallery view.
th: แสดงภาพถ่ายหลายภาพในมุมมองแกลเลอรี่

en: Display multiple photos in a slideshow view.
th: แสดงภาพถ่ายหลายภาพในมุมมองสไลด์โชว์

en: Display products or categories from your WooCommerce store.
th: แสดงผลิตภัณฑ์หรือหมวดหมู่จากร้านค้า WooCommerce ของคุณ

en: Display raw HTML code.
th: แสดงรหัส raw HTML (ปิดการจัดรูปแบบ)

en: Displays multiple slides with an optional heading and call to action.
th: แสดงหลายสไลด์พร้อมหัวข้อที่มีตัวเลือกและกระตุ้นให้ดำเนินการ

en: Displays social buttons.
th: แสดงปุ่มสังคมออนไลน์

en: Do you really want to delete this column?
th: คุณแน่ใจจริงหรือว่าต้องการลบคอลัมน์นี้

en: Do you really want to delete this item?
th: คุณแน่ใจจริงหรือว่าต้องการลบรายการนี้

en: Do you really want to delete this module?
th: คุณแน่ใจจริงหรือว่าต้องการลบโมดูลนี้

en: Do you really want to delete this row?
th: คุณแน่ใจจริงหรือว่าต้องการลบแถวนี้

en: Do you really want to delete this template?
th: คุณแน่ใจจริงหรือว่าต้องการลบแม่แบบนี้

en: Do you really want to discard these changes? All of your changes that are not published will be lost.
th: คุณแน่ใจจริงหรือว่าต้องการยกเลิกการเปลี่ยนแปลงเหล่านี้ คุณจะสูญเสียการเปลี่ยนแปลงทั้งหมดที่ไม่ได้เผยแพร่

en: Done
th: เสร็จสิ้น

en: Dot Color
th: สีจุด

en: Drop a row layout or module to get started!
th: วางรูปแบบแถวหรือโมดูลเพื่อเริ่มต้น!

en: Drop us a line today for a free quote!
th: ติดต่อเราในวันนี้สำหรับใบเสนอราคาฟรี!

en: Duplicate
th: ทำซ้ำ

[ctx: Duplicate page/post action label.]
en: Duplicate Layout
th: ทำสำเนารูปแบบ

en: Duration
th: ระยะเวลา

en: Edit
th: แก้ไข

en: Edit Column
th: แก้ไขคอลัมน์

en: Edit Content
th: แก้ไขเนื้อหา

en: Edit Gallery
th: แก้ไขแกลเลอรี

en: Edit Playlist
th: แก้ไขรายการเล่น

en: Email
th: อีเมล

en: Email Address
th: อีเมลแอดเดรส

en: Email Field
th: ฟิลด์อีเมล์

en: Embed
th: ฝัง

en: Enable All Templates
th: เปิดใช้งานเทมเพลททั้งหมด

en: Enable Core Templates Only
th: เปิดการใช้งานเฉพาะเทมเพลทหลักเท่านั้น

en: Enable Help Button
th: เปิดการใช้งานปุ่มช่วยเหลือ

en: Enable Help Tour
th: เปิดใช้งานทัวร์การช่วยเหลือ

en: Enable Help Video
th: เปิดใช้งานการวีดีโอช่วยเหลือ

en: Enable Knowledge Base
th: เปิดใช้ฐานความรู้

en: Enable Templates
th: เปิดใช้งานเทมเพลท

en: Enable User Templates Only
th: เปิดใช้งานเฉพาะเทมเพลทผู้ใช้เท่านั้น

en: Enabled Modules
th: โมดูลที่เปิดใช้งาน

en: Enter License Key
th: ใส่คีย์การอนุญาตใช้งาน

en: Enter a CSS selector for the default page heading to hide it.
th: ใส่ตัวเลือก CSS สำหรับส่วนหัวปริยายของหน้าเพจเพื่อซ่อนส่วนหัว

en: Enter a comma separated list of the post types you would like the builder to work with.
th: ใส่เครื่องหมายจุลภาคที่แยกรายการประเภทโพสต์ที่คุณต้องการให้โปรแกรมสร้างจัดการ

en: Enter a post title to search.
th: ใส่ชื่อโพสต์เพื่อค้นหา

en: Enter the ID of a site on the network whose templates should override core builder templates. Leave this field blank if you do not wish to override core templates.
th: ป้อน ID ของเว็บไซต์บนเครือข่ายที่มีเทมเพลทควรจะแทนที่เทมเพลทตัวสร้างหลัก ปล่อยว่างฟิลด์นี้ถ้าคุณไม่ต้องการที่จะแทนที่แม่แบบหลัก

en: Enter your <a%s>license key</a> to enable remote updates and support.
th: ใส่ <a%s>คีย์การอนุญาตใช้งาน</a> ของคุณเพื่อเปิดการอัพเดทและการสนับสนุนทางไกล

en: Equalize Column Heights
th: ปรับความสูงของคอลัมน์ให้เท่ากัน

en: Error! A site with that ID doesn't exist.
th: ข้อผิดพลาด! เว็บไซต์ที่มี ID นี้ ไม่มีอยู่

en: Error! Could not unzip file.
th: ข้อผิดพลาด! ไม่สามารถแตกไฟล์บีบอัด

en: Error! Please enter a date that is in the future.
th: ข้อผิดพลาด! โปรดใส่วันที่ที่เป็นอนาคต

en: Error! Please enter a number for the site ID.
th: ข้อผิดพลาด! กรุณากรอกตัวเลขสำหรับ ID เว็บไซต์

en: Error! Please enter a valid day.
th: ข้อผิดพลาด! โปรดใส่วันที่ถูกต้อง

en: Error! Please enter a valid month.
th: ข้อผิดพลาด! โปรดใส่เดือนที่ถูกต้อง

en: Error! Please enter a valid year.
th: ข้อผิดพลาด! โปรดใส่ปีที่ถูกต้อง

en: Error! Please enter an iframe for the video embed code.
th: ข้อผิดพลาด! กรุณากรอก iframe สำหรับรหัสฝังวิดีโอ

en: Error! Please upload an icon set from either Icomoon or Fontello.
th: ข้อผิดพลาด! โปรดอัพโหลดชุดไอคอนจาก Icomoon หรือ Fontello

en: Error! You must have at least one feature of the help button enabled.
th: ข้อผิดพลาด! คุณต้องมีอย่างน้อยหนึ่งคุณลักษณะปุ่มความช่วยเหลือเปิดใช้งาน

en: Error! You must have at least one icon set enabled.
th: ข้อผิดพลาด! อย่างน้อยคุณต้องเปิดใช้ชุดไอคอนหนึ่งชุด

en: Error: Could not connect to Campayn. %s
th: ข้อผิดพลาด: ไม่สามารถเชื่อมต่อกับ Campayn %s

en: Error: Could not connect to Constant Contact. %s
th: ข้อผิดพลาด: ไม่สามารถเชื่อมต่อกับ Constant Contact %s

en: Error: Could not connect to Mailrelay. %s
th: ข้อผิดพลาด: ไม่สามารถเชื่อมต่อกับ Mailrelay %s

en: Error: Could not connect to SendinBlue. %s
th: ข้อผิดพลาด: ไม่สามารถเชื่อมต่อกับ SendinBlue %s

en: Error: Could not connect to Sendy. %s
th: ข้อผิดพลาด: ไม่สามารถเชื่อมต่อกับ Sendy %s

en: Error: Could not connect to iContact. %s
th: ข้อผิดพลาด: ไม่สามารถเชื่อมต่อกับ iContact %s

en: Error: Could not subscribe to SendinBlue. %s
th: ข้อผิดพลาด: ไม่สามารถสมัครบริการ SendinBlue %s

en: Error: Invalid API data.
th: ข้อผิดพลาด: ข้อมูล API ไม่ถูกต้อง

en: Error: Please check your API URL and API key.
th: ข้อผิดพลาด: โปรดตรวจดู API URL และคีย์ API ของคุณ

en: Error: Please check your API key.
th: ข้อผิดพลาด: โปรดตรวจสอบคีย์ API ของคุณ

en: Error: Please check your API key. %s
th: ข้อผิดพลาด: โปรดตรวจสอบคีย์ API ของคุณ %s

en: Error: Please check your API token. %s
th: ข้อผิดพลาด: โปรดตรวจสอบคีย์ API โทเคนของคุณ %s

en: Error: Please check your Account ID. %s
th: ข้อผิดพลาด: โปรดตรวจดู ID ของคุณ %s

en: Error: Please enter a valid Authorization Code.
th: ข้อผิดพลาด: โปรดใส่รหัสอนุญาตที่ถูกต้อง

en: Error: You must provide a Host.
th: ข้อผิดพลาด: คุณต้องให้โฮสต์

en: Error: You must provide a app ID.
th: ข้อผิดพลาด: คุณต้องให้ ID แอพ

en: Error: You must provide a app password.
th: ข้อผิดพลาด: คุณต้องให้รหัสผ่านแอพ

en: Error: You must provide a list ID.
th: ข้อผิดพลาด: คุณต้องให้ ID รายการ

en: Error: You must provide a username.
th: ข้อผิดพลาด: คุณต้องให้ชื่อผู้ใช้

en: Error: You must provide an API URL.
th: ข้อผิดพลาด: คุณต้องให้ API URL

en: Error: You must provide an API key.
th: ข้อผิดพลาด: คุณต้องให้คีย์ API

en: Error: You must provide an API token.
th: ข้อผิดพลาด: คุณต้องให้ API โทเคน

en: Error: You must provide an Access Key.
th: ข้อผิดพลาด: คุณต้องให้คีย์การเข้าถึง

en: Error: You must provide an Account ID.
th: ข้อผิดพลาด: คุณต้องให้ ID บัญชี

en: Error: You must provide an Authorization Code.
th: ข้อผิดพลาด: คุณต้องให้รหัสอนุญาต

en: Error: You must provide an access token.
th: ข้อผิดพลาด: คุณต้องให้โทเคนการเข้าถึง

en: Error: You must provide an app ID.
th: ข้อผิดพลาด: คุณต้องให้ ID แอพ

en: Error: You must provide an email address.
th: ข้อผิดพลาด: คุณต้องให้ที่อยู่อีเมล

en: Error: You must provide your Sendy installation URL.
th: ข้อผิดพลาด: คุณต้องให้ URL การติดตั้ง Sendy ของคุณ

en: Example: page, post, product
th: ตัวอย่าง: หน้าเพจ, โพสต์, สินค้า

en: Excerpt
th: ข้อความตัด

en: Expanded
th: ขยาย

en: Expert support from our world-class support team.
th: การสนับสนุนที่เชี่ยวชาญจากทีมสนับสนุนระดับโลกของเรา

en: Facebook Button
th: ปุ่ม Facebook

en: Fade
th: เลือน

en: Fallback Photo
th: รูปภาพสำรอง

en: Fast
th: เร็ว

en: Featured Image
th: ภาพที่โดดเด่น

en: Featured Products
th: ผลิตภัณฑ์เด่น

en: Features Min Height
th: คุณสมบัติขั้นต่ำของความสูง

en: Feed URL
th: URL ฟีด

[ctx: Field name to add.]
en: Add %s
th: เพิ่ม %s

en: Fill
th: เติมเต็ม

en: Filter
th: กรอง

[ctx: First and last name.]
en: Name
th: ชื่อ

en: Fit
th: พอดี

en: Fixed
th: อยู่กับที่

en: Flat
th: เรียบ

en: Font Size
th: ขนาดตัวอักษร

en: For more time-saving features and access to our expert support team, <a href="%s" target="_blank">upgrade today</a>.
th: สำหรับคุณสมบัติที่ประหยัดเวลาอื่นๆ และเข้าถึงทีมสนับสนุนที่เชี่ยวชาญของเรา โปรด <a href="%s" target="_blank">อัพเกรดวันนี้</a>

en: For multiple tags, separate with comma.
th: สำหรับหลายแท็ก ให้แบ่งด้วยเครื่องหมายจุลภาค

en: Found in your Sendy application under Settings.
th: หาได้ในแอพพลิเคชัน Sendy application ของคุณภายใต้การตั้งค่า

en: Full Height
th: ความสูงเต็มที่

en: Full Size
th: ขนาดเต็ม

en: Full Text
th: ข้อความเต็ม

en: Full Width
th: ความกว้างเต็มที่

en: Full height rows fill the height of the browser window.
th: ความสูงเต็มที่ของแถวจะเติมเต็มความสูงของหน้าต่างเบราว์เซอร์

en: Full width content spans the width of the page from edge to edge. Fixed content is no wider than the Row Max Width set in the Global Settings.
th: ความกว้างเต็มที่ของเนื้อหาจะขยายความกว้างของหน้าเพจจากขอบถึงขอบ เนื้อหาแบบตายตัวจะไม่กว้างไปกว่าความกว้างสูงสุดของแถวที่ตั้งไว้ในการตั้งค่าส่วนกลาง

en: Full width rows span the width of the page from edge to edge. Fixed rows are no wider than the Row Max Width set in the Global Settings.
th: ความกว้างเต็มที่ของแถวจะขยายความกว้างของหน้าเพจจากขอบถึงขอบ แถวแบบตายตัวจะไม่กว้างไปกว่าความกว้างสูงสุดของแถวที่ตั้งไว้ในการตั้งค่าส่วนกลาง

en: Fullscreen Button
th: ปุ่มเต็มหน้าจอ

en: Gallery
th: แกลลอรี่

[ctx: Gallery layout: thumbnails.]
en: Thumbs
th: ขนาดย่อ

en: General
th: ทั่วไป

[ctx: General settings form field label. Intended meaning: "Enable auto spacing for responsive layouts?"]
en: Enable Auto Spacing
th: เปิดการเว้นวรรคอัตโนมัติ

[ctx: General settings form field label. Intended meaning: "Responsive layout enabled?"]
en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

[ctx: General settings form field label. Intended meaning: "Show page heading?"]
en: Show
th: แสดง

en: Get Help
th: ขอรับความช่วยเหลือ

en: Get More Features
th: รับคุณสมบัติเพิ่มมากขึ้น

en: Get Started
th: เริ่มต้น

en: Get started by choosing a layout template to customize, or build a page from scratch by selecting the blank layout template.
th: เริ่มต้นใช้งานด้วยการเลือกแม่แบบสำหรับรูปแบบเพื่อปรับแต่งหรือสร้างหน้าเพจใหม่หมดโดยเลือกแม่แบบของรูปแบบที่ว่างเปล่า

en: Getting Started - Building your first page.
th: เริ่มต้นใช้งาน - การสร้างหน้าเพจแรกของคุณ

en: Getting Started Video
th: วิดีโอเริ่มต้นใช้งาน

en: Global Settings
th: การตั้งค่าส่วนกลาง

en: Google Plus Button
th: ปุ่ม Google Plus

en: Gradient
th: ไล่ระดับสี

en: Grid
th: ตาราง

en: HTML Tag
th: แท็ก HTML

en: Hamburger Icon
th: ไอคอนแฮมเบอร์เกอร์

en: Heading
th: ส่วนหัว

en: Heading Color
th: สีส่วนหัว

en: Heading Custom Size
th: ขนาดส่วนหัวกำหนดเอง

en: Heading Size
th: ขนาดส่วนหัว

en: Heading Structure
th: โครงสร้างส่วนหัว

en: Heading Tag
th: แท็กส่วนหัว

en: Height
th: สูง

en: Help Button
th: ปุ่มช่วยเหลือ

en: Help Button Settings
th: การตั้งค่าปุ่มช่วยเหลือ

en: Help Tour
th: ทัวร์การช่วยเหลือ

en: Help Video
th: วิดีโอช่วยเหลือ

en: Help Video Embed Code
th: ฝังรหัสวิดีโอช่วยเหลือ

en: Helpful Tools
th: เครื่องมือที่มีประโยชน์

en: Hide
th: ซ่อน

en: Horizontal
th: แนวนอน

en: Host
th: โฮสต์

en: Hover Color
th: สีของลิงค์เมื่อเอาเมาส์ไปวาง

en: Hover Transition
th: การเปลี่ยนเมื่อเอาเมาส์ไปวาง

[ctx: How many posts to skip.]
en: Offset
th: การเยื้อง

en: ID
th: เลขที่

en: Icon
th: ไอคอน

en: Icon Colors
th: สีไอคอน

en: Icon Group
th: กลุ่มไอคอน

en: Icon Position
th: ตำแหน่งไอคอน

en: Icon Settings
th: การตั้งค่าไอคอน

en: Icon Structure
th: โครงสร้างไอคอน

en: Icons
th: ไอคอน

en: Icons for the main site must be managed in the network admin.
th: ไอคอนสำหรับเว็บไซต์หลักจะต้องได้รับการจัดการในผู้ดูแลระบบเครือข่าย

en: If you can't find an answer, consider upgrading to a premium version of Beaver Builder. Our expert support team is waiting to answer your questions and help you build your website. <a href="%s" target="_blank">Learn More</a>.
th: หากคุณไม่สามารถค้นหาคำตอบได้ โปรดพิจารณาอัพเกรด Beaver Builder เป็นเวอร์ชันพรีเมียม ทีมสนับสนุนที่เชี่ยวชาญของเรากำลังรอตอบคำถามและช่วยคุณสร้างเว็บไซต์ของคุณ <a href="%s" target="_blank">เรียนรู้เพิ่มเติม</a>

en: If your overall theme/images are lighter in color, light will display buttons in a darker color scheme and vice versa for dark.
th: หาก รูปแบบ/ภาพ โดยรวมของคุณที่มีสีอ่อน แสงจะแสดงปุ่มในโทนสีที่เข้มขึ้นและในทางกลับกันสำหรับที่มืด

en: Image
th: รูปภาพ

en: Image Type
th: ประเภทภาพ

[ctx: Image size.]
en: Full Size
th: ขนาดเต็ม

[ctx: Image size.]
en: Large
th: ใหญ่

[ctx: Image size.]
en: Medium
th: กลาง

[ctx: Image size.]
en: Thumbnail
th: รูปย่อ

[ctx: Image type.]
en: None
th: ไม่มี

en: Import <strong>posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags</strong> from a WordPress export file.
th: นำเข้า <strong>โพสต์ หน้าเพจ ความคิดเห็น ฟิลด์แบบกำหนดเอง หมวดหมู่ และแท็ก</strong> จากไฟล์ส่งออก WordPress

[ctx: Indicator for global node templates.]
en: Global
th: ส่วนกลาง

en: Inline
th: อินไลน์

en: Insert
th: ใส่

en: Installation URL
th: URL การติดตั้ง

en: Item
th: รายการสินค้า

en: Item Spacing
th: ระยะห่างสินค้า

en: Items
th: รายการสินค้า

en: JavaScript
th: javascript

en: Join the Community
th: เข้าร่วมกับชุมชน

en: Ken Burns
th: สไตล์เคน เบิร์น

en: Knowledge Base
th: ฐานความรู้

en: Knowledge Base URL
th: URL ฐานความรู้

en: Label
th: ป้าย

en: Label Size
th: ขนาดป้าย

[ctx: Label size.]
en: Large
th: ขนาดใหญ่

[ctx: Label size.]
en: Medium
th: ขนาดปานกลาง

[ctx: Label size.]
en: Small
th: ขนาดเล็ก

en: Landing Pages
th: หน้าเพจพาผู้เข้าชมมาที่เว็บไซต์

en: Landscape
th: ทัศนียภาพ

en: Large
th: ใหญ่

en: Large &amp; Medium Devices Only
th: เฉพาะอุปกรณ์ขนาดใหญ่ &amp; ขนาดกลาง

en: Large Devices Only
th: เฉพาะอุปกรณ์ขนาดใหญ่

en: Launch Page Builder
th: เรียกใช้โปรแกรมสร้างหน้าเพจ

en: Layout
th: เลย์เอ้าท์

en: Layout CSS / Javascript
th: รูปแบบ CSS / Javascript

en: Layout Templates
th: แม่แบบสำหรับรูปแบบ

en: Learn More
th: ศึกษาเพิ่มเติม

en: Left
th: ซ้าย

en: Left &amp; Right Sidebar
th: แถบด้านข้างซ้าย &amp; ขวา

en: Left Bottom
th: ล่างซ้าย

en: Left Center
th: กลางซ้าย

en: Left Margin
th: ความห่างด้านซ้าย

en: Left Sidebar
th: แถบด้านข้างซ้าย

en: Left Top
th: บนซ้าย

en: Left Width
th: ความกว้างทางซ้าย

en: Left of Heading
th: ด้านซ้ายของหัวเรื่อง

en: Left of Text and Heading
th: ด้านซ้ายของข้อความและหัวเรื่อง

en: Let's Get Building!
th: เรามาเริ่มสร้างกันเลย!

en: License
th: ใบอนุญาตใช้งาน

en: License key saved!
th: บันทึกคีย์การอนุญาตใช้งานแล้ว!

en: Light
th: สว่าง

en: Lightbox
th: ไลท์บ็อกซ์

en: Link
th: ลิงก์

en: Link Background Hover Color
th: สีของพื้นหลังลิงค์เมื่อเอาเมาส์ไปวาง

en: Link Color
th: สีลิงก์

en: Link Format
th: รูปแบบของลิงค์

en: Link Hover Color
th: สีลิงก์แบบเปลี่ยนสีได้

en: Link Size
th: ขนาดของลิงค์

en: Link Target
th: ลิงก์เพื่อเปิดหน้าเพจใหม่

en: Link Type
th: ประเภทลิงก์

en: Link URL
th: ลิงก์ URL

en: Link type applies to how the image should be linked on click. You can choose a specific URL, the individual photo or a separate page with the photo.
th: ประเภทลิงก์จะใช้กับวิธีที่รูปควรถูกลิงก์เมื่อคลิก คุณสามารถเลือก URL แบบเฉพาะ รูปภาพแต่ละรูป หรือหน้าเพจต่างหากกับรูปภาพได้

[ctx: Link type.]
en: None
th: ไม่มี

en: List ID
th: ID รายการ

en: Locked
th: ถูกล็อค

en: Logged In User
th: ผู้ใช้ที่ล็อกอิน

en: Logged Out User
th: ผู้ใช้ที่ล็อกเอ๊าท์

en: Loop
th: วน

en: Lowercase
th: ตัวพิมพ์เล็ก

[ctx: MailChimp list group.]
en: Groups
th: กลุ่ม

en: Manage Templates
th: จัดการเทมเพลต

en: Map
th: แผนที่

en: Margins
th: ระยะขอบ

en: Max Content Width
th: กว้างเนื้อหาสูงสุด

en: Max Width
th: ความกว้างสูงสุด

en: Media Library
th: ไลบรารีสื่อ

en: Medium
th: กลาง

en: Medium &amp; Small Devices Only
th: เฉพาะอุปกรณ์ขนาดกลาง &amp; ขนาดเล็ก

en: Medium Device Breakpoint
th: เบรกพอยต์ของอุปกรณ์ขนาดกลาง

en: Medium Device Width
th: ความกว้างอุปกรณ์ขนาดกลาง

en: Medium Devices Only
th: เฉพาะอุปกรณ์ขนาดกลาง

en: Menu
th: เมนู

en: Menu Alignment
th: เมนูการจัดตำแหน่ง

en: Menu Background Color
th: เมนูสีพื้นหลัง

en: Menu Background Opacity
th: เมนูความโปร่งแสงของพื้นหลัง

en: Menu Button
th: ปุ่มเมนู

en: Menu Order
th: รายการ สินค้า

en: Message
th: ข้อความ

en: Message Sent!
th: ข้อความได้ถูกส่งแล้ว!

en: Message failed. Please try again.
th: การส่งข้อความล้มเหลว กรุณาลองอีกครั้ง.

en: Mobile Photo
th: รูปถ่ายบนมือถือ

en: Mobile Structure
th: โครงสร้างมือถือ

en: Mobile Text Colors
th: สีข้อความบนมือถือ

en: Module
th: โมดูล

en: Module Saved!
th: บันทึกโมดูลแล้ว!

[ctx: Module settings form tab. Display on mobile devices.]
en: Mobile
th: มือถือ

en: Modules
th: โมดูล

en: More Link
th: ลิงค์เพิ่มเติม

en: More Link Text
th: ข้อความลิงค์เพิ่มเติม ๆ

en: Move
th: ย้าย

en: Move your mouse over rows, columns or modules to edit and interact with them.
th: เลื่อนเมาส์ของคุณเหนือแถว คอลัมน์ หรือโมดูลเพื่อแก้ไขและโต้ตอบกับคุณสมบัติเหล่านั้น

en: Multiple Products
th: ผลิตภัณฑ์มากกว่าหนึ่ง

en: My Account
th: บัญชีของฉัน

en: NOTE:
th: หมายเหตุ:

en: NOTE: Not all custom post types may be supported.
th: หมายเหตุ: อาจไม่รองรับประเภทโพสต์แบบกำหนดเองทั้งหมดได้

en: Name
th: ชื่อ

en: Name Field
th: ฟิลด์ชื่อ

en: Nav Position
th: ตำแหน่ง Nav

en: Nav Type
th: ประเภท Nav

[ctx: Nav type.]
en: None
th: ไม่มี

en: Navigation Arrows
th: ลูกศรนำทาง

en: Navigational arrows allow the visitor to freely move through the images in your slideshow. These are larger arrows that overlay your slideshow images and are separate from the control bar navigational arrows.
th: ลูกศรนำทางจะช่วยให้ผู้เข้าชมมีอิสระในการชมภาพในสไลด์โชว์ของคุณ นี้เป็นลูกศรขนาดใหญ่ที่ซ้อนทับบนสไลด์โชว์ของคุณและแยกออกจากแถบควบคุมลูกศรนำทาง

en: Need Some Help?
th: ต้องการความช่วยเหลือหรือไม่

en: Never
th: ไม่มีวันหมดอายุ

en: New Column
th: คอลัมน์ใหม่

en: New Row
th: แถวใหม่

en: New Window
th: หน้าต่างใหม่

en: Next
th: ถัดไป

en: No
th: ไม่ใช่

en: No Group
th: ไม่มีกลุ่ม

en: No Menus Found
th: ไม่พบเมนู

en: No Photo
th: ไม่มีรูปภาพ

en: No Thanks
th: ไม่ ขอบคุณ

en: No results found.
th: ไม่พบผลลัพธ์

en: No saved modules found.
th: ไม่พบโมดูลที่บันทึกไว้

en: No saved rows found.
th: ไม่พบแถวที่บันทึกไว้

en: None
th: ไม่มี

en: Not Active!
th: ไม่ได้ใช้งานอยู่!

en: Now that you know the basics, you're ready to start building! If at any time you need help, click the help icon in the upper right corner to access the help menu. Happy building!
th: ตอนนี้คุณรู้ทักษะพื้นฐานแล้ว คุณพร้อมที่จะเริ่มสร้างแล้ว! หากคุณต้องการความช่วยเหลือ ณ เวลาใดก็ตาม ให้คลิกไอคอนความช่วยเหลือในมุมบนขวาเพื่อเข้าถึงเมนูความช่วยเหลือ ขอให้สนุกกับการสร้าง!

en: Number of Posts
th: จำนวนโพสต์

en: Number of Products
th: จำนวนสินค้า

en: Numbers
th: หมายเลข

en: OK
th: ตกลง

en: On Hover
th: เมื่ออยู่เหนือรูป

en: Once you're finished, click the Done button to publish your changes, save a draft or revert back to the last published state.
th: เมื่อคุณทำเสร็จแล้ว ให้คลิกปุ่มเสร็จสิ้นเพื่อเผยแพร่การเปลี่ยนแปลงของคุณ บันทึกร่างหรือย้อนกลับไปยังสถานะที่เผยแพร่แล้วครั้งล่าสุด

en: One feature per line. HTML is okay.
th: หนึ่งคุณลักษณะเด่นต่อบรรทัด. HTML ก็ได้

en: Opacity
th: ความทึบแสง

en: Optional. Set the <a%s>capability</a> required for users to view this column.
th: ตัวเลือก ตั้ง <a%s>ขีดความสามารถ</a> ที่ต้องมีเพื่อให้ผู้ใช้ดูคอลัมน์นี้

en: Optional. Set the <a%s>capability</a> required for users to view this module.
th: ตัวเลือก ตั้ง <a%s>ขีดความสามารถ</a> ที่ต้องมีเพื่อให้ผู้ใช้ดูโมดูลนี้

en: Optional. Set the <a%s>capability</a> required for users to view this row.
th: ตัวเลือก ตั้ง <a%s>ขีดความสามารถ</a> ที่ต้องมีเพื่อให้ผู้ใช้ดูแถวนี้

en: Order
th: คำสั่งซื้อ

en: Order By
th: เรียงตาม

en: Order Tracking
th: ติดตามการสั่งซื้อ

en: Other Modules
th: โมดูลอื่นๆ

en: Overall Alignment
th: จัดโดยรวม

en: Overlay Color
th: สีการวางซ้อน

en: Overlay Enabled
th: เปิดใช้งานการทับซ้อน

en: Overlay Hide
th: ซ่อนทับซ้อน

en: Overlay Hide Delay
th: ความล่าช้าการซ่อนการทับซ้อน

en: Overlay Opacity
th: ความทึบแสงของการวางซ้อน

en: Overlay hide will hide the control bar after however many seconds you specify below. They will reappear upon mouse over.
th: ซ่อนทับซ้อนจะซ่อนแถบควบคุมหลังจากนั้นจะกี่วินาทีตามที่คุณระบุด้านล่าง พวกเขาจะแสดงอีกครั้งเมื่อเมาส์ชี้

en: Override Core Templates
th: แทนที่เทมเพลทหลัก

en: Override network settings?
th: แทนที่การตั้งค่าเครือข่ายหรือไม่

en: Padding
th: ระยะห่างระหว่างขอบ

en: Page Builder
th: โปรแกรมสร้างหน้าเพจ

en: Page Builder activated! <a%s>Click here</a> to enable remote updates.
th: เปิดใช้งานโปรแกรมสร้างหน้าเพจแล้ว! <a%s>คลิกที่นี่</a> เปิดเปิดใช้การอัพเดทแบบระยะไกล

en: Page Builder activated! <a%s>Click here</a> to get started.
th: เปิดใช้งานโปรแกรมสร้างหน้าเพจแล้ว! <a%s>คลิกที่นี่</a> เพื่อเริ่มต้นใช้งาน

en: Pages → Add New
th: หน้าเพจ → เพิ่มหน้าใหม่

en: Pagination Style
th: สไตล์ตัวเลข

[ctx: Pagination style.]
en: None
th: ไม่มี

en: Panorama
th: พาโนรามา

en: Parent Category ID
th: รหัสหมวดหมู่หลัก

en: Paste color here...
th: วางสีที่นี่...

en: Phone
th: โทรศัพท์

en: Phone Field
th: ฟิลด์โทรศัพท์

en: Photo
th: รูปภาพ

en: Photo Count
th: จำนวนภาพ

[ctx: Photo Crop.]
en: None
th: ไม่มี

en: Photo File
th: ไฟล์รูปภาพ

en: Photo Link
th: ลิงค์รูปภาพ

en: Photo Page
th: หน้าเพจรูปภาพ

en: Photo Selected
th: ได้เลือกรูปภาพ

en: Photo Size
th: ขนาดรูปภาพ

en: Photo Source
th: แหล่งที่มาของรูปภาพ

en: Photo Spacing
th: ระยะห่างรูปภาพ

en: Photo URL
th: URL รูปภาพ

[ctx: Photo size.]
en: Large
th: ขนาดใหญ่

[ctx: Photo size.]
en: Medium
th: ขนาดปานกลาง

[ctx: Photo size.]
en: Small
th: ขนาดเล็ก

en: Photos
th: ภาพถ่าย

en: Photos Selected
th: ได้เลือกรูปภาพ

en: Pinterest Button
th: ปุ่ม Pinterest

en: Play Button
th: ปุ่มเล่น

en: Playback
th: เปิดเล่น

en: Please Wait...
th: โปรดรอสักครู่...

en: Please connect an account before saving.
th: โปรดเชื่อมต่อกับบัญชีก่อนบันทึก

en: Please enter a color first.
th: โปรดใส่สีก่อน

en: Please enter a message.
th: กรุณาใส่ข้อความ

en: Please enter a subject.
th: กรุณากรอกหัวเรื่อง

en: Please enter a valid email address.
th: กรุณาป้อนอีเมลที่ถูกต้อง

en: Please enter a valid email.
th: กรุณาป้อนอีเมลที่ถูกต้อง

en: Please enter a valid phone number.
th: กรุณากรอกหมายเลขโทรศัพท์ที่ถูกต้อง

en: Please enter at least one tag before saving.
th: โปรดใส่อย่างน้อยหนึ่งแท็กก่อนบันทึก

en: Please enter your name.
th: กรุณากรอกชื่อของคุณ.

en: Please register this website with AWeber to get your Authorization Code. <a%s>Register Now</a>
th: โปรดลงทะเบียนเว็บไซต์นี้กับ AWeber เพื่อรับรหัสอนุญาตของคุณ <a%s>ลงทะเบียนตอนนี้</a>

en: Please select a list before saving.
th: โปรดเลือกรายการก่อนบันทึก

en: Please select an account before saving.
th: โปรดเลือกบัญชีก่อนบันทึก

en: Please select either a background layout or content layout before submitting.
th: โปรดเลือกรูปแบบพื้นหลังหรือรูปแบบเนื้อหาก่อนที่จะส่ง

en: Please subscribe to enable automatic updates for this plugin.
th: โปรดสมัครขอรับบริการเพื่อเปิดการอัพเดทอัตโนมัติสำหรับปลั๊กอินนี้

en: Please type "uninstall" in the box below to confirm that you really want to uninstall the page builder and all of its data.
th: โปรดพิมพ์ “ยกเลิกการติดตั้ง” ในกล่องด้านล่างเพื่อยืนยันว่าคุณต้องการที่จะยกเลิกการติดตั้งโปรแกรมสร้างหน้าเพจและข้อมูลของโปรแกรมทั้งหมดจริง

[ctx: Plugin action link label.]
en: Upgrade
th: อัพเกรด

[ctx: Plugin setup page: Delete icon set.]
en: Delete
th: ลบ

[ctx: Plugin setup page: Modules.]
en: All
th: ทั้งหมด

en: Plus sign
th: เครื่องหมายบวก

en: Popularity
th: ความนิยม

en: Portrait
th: ภาพบุคคล

en: Position
th: ตำแหน่ง

en: Position will tell the image where it should sit in the background.
th: ตำแหน่งจะบอกว่ารูปควรอยู่ที่ใดในพื้นหลัง

en: Post Hover Transition
th: การเปลี่ยนโพสต์เมื่อเอาเมาส์ไปวาง

en: Post Icon
th: โพสต์ไอคอน

en: Post Icon Color
th: สีโพสต์ไอคอน

en: Post Icon Position
th: ตำแหน่งโพสต์ไอคอน

en: Post Icon Size
th: ขนาดโพสต์ไอคอน

en: Post Info
th: ข้อมูลโพสต์

en: Post Max Width
th: ความกว้างของโพสต์สูงสุด

en: Post Spacing
th: ระยะห่างของโพสต์

en: Post Type
th: ประเภทโพสต์

en: Post Types
th: ประเภทโพสต์

en: Post Width
th: ความกว้างของโพสต์

en: Posts
th: โพสต์

en: Posts Carousel
th: โพสต์แบบหมุน

en: Posts Per Page
th: จำนวนโพสต์ต่อหน้า

en: Premium Features
th: คุณสมบัติระดับพรีเมียม

en: Price
th: ราคา

en: Price Box
th: กล่องราคา

en: Price Size
th: ราคาขนาด

[ctx: Price features displayed in pricing box.]
en: Features
th: คุณลักษณะเด่น

en: Pricing Box
th: กล่องราคา

en: Pricing Boxes
th: กล่องราคา

en: Pricing Table
th: ตารางราคา

en: Product Category
th: หมวดหมู่ผลิตภัณฑ์

en: Product ID
th: รหัสผลิตภัณฑ์

en: Product IDs
th: รหัสผลิตภัณฑ์

en: Products IDs
th: รหัสผลิตภัณฑ์

en: Products Source
th: แหล่งที่มาของผลิตภัณฑ์

en: Publish Changes
th: เผยแพร่การเปลี่ยนแปลง

en: Publish Your Changes
th: เผยแพร่การเปลี่ยนแปลงของคุณ

en: Pull images from the WordPress media library or a gallery on your SmugMug site by inserting the RSS feed URL from SmugMug. The RSS feed URL can be accessed by using the get a link function in your SmugMug gallery.
th: จะดึงรูปจากไลบรารีสื่อของ WordPress หรือแกลเลอรีบนเว็บไซต์ SmugMug ของคุณด้วยการแทรก URL ฟีด RSS จาก SmugMug สามารถเข้าถึง URL ฟีด RSS feed ได้ด้วยการใช้ฟังก์ชันขอรับลิงก์ (get a link) ในแกลเลอรี SmugMug ของคุณ

en: Random
th: สุ่ม

en: Random Bars
th: แถบแบบสุ่ม

en: Random Boxes
th: กล่องแบบสุ่ม

en: Randomize Photos
th: สุ่มรูปภาพ

en: Rating
th: การให้คะแนน

en: Read More
th: อ่านเพิ่มเติม

en: Ready to find out more?
th: พร้อมที่จะหาข้อมูลเพิ่มเติมหรือไม่?

en: Ready to start building? Add a new page and jump into Beaver Builder by clicking the Page Builder tab shown on the image.
th: พร้อมที่จะสร้างหรือยัง เพิ่มหน้าเพจใหม่แล้วไปยัง Beaver Builder ด้วยการคลิกที่แถบโปรแกรมสร้างหน้าเพจที่แสดงอยู่บนรูป

en: Recent Products
th: ผลิตภัณฑ์ล่าสุด

en: Redirect
th: เปลี่ยนเส้นทาง

en: Regular
th: ปกติ

en: Remove
th: ลบ

en: Remove Account
th: นำบัญชีออก

en: Render a WordPress audio shortcode.
th: สร้างชอร์ตโค้ด (shortcode) เสียง WordPress

en: Render a WordPress or embedable video.
th: แสดง WordPress หรือวิดีโอที่สามารถฝังตัวได้

en: Renders a WordPress menu.
th: แสดงเมนู WordPress

en: Repeat
th: แบบซ้ำ

en: Repeat applies to how the image should display in the background. Choosing none will display the image as uploaded. Tile will repeat the image as many times as needed to fill the background horizontally and vertically. You can also specify the image to only repeat horizontally or vertically.
th: แบบซ้ำจะใช้กับวิธีที่รูปควรแสดงในพื้นหลัง การเลือก ไม่มี จะแสดงรูปตามที่ถูกอัพโหลด แบบกระเบื้องจะแสดงรูปซ้ำหลายครั้งเท่าที่จำเป็นเพื่อให้เต็มพื้นหลังทั้งแนวนอนและแนวตั้ง คุณยังสามารถกำหนดรูปให้แสดงซ้ำเฉพาะในแนวนอนหรือแนวตั้งเท่านั้นได้เช่นกัน

en: Replace
th: แทนที่

en: Replace Existing Layout
th: แทนที่รูปแบบที่มีอยู่

en: Replace Video
th: แทนที่วิดีโอ

en: Reset Column Widths
th: รีเซ็ตความกว้างคอลัมน์

en: Responsive Layout
th: รูปแบบที่แสดงผลได้ดีบนอุปกรณ์ที่แตกต่างกัน

en: Reversed
th: ย้อนกลับ

en: Right
th: ขวา

en: Right Bottom
th: ล่างขวา

en: Right Center
th: กลางขวา

en: Right Margin
th: ความห่างด้านขวา

en: Right Sidebar
th: แถบด้านข้างขวา

en: Right Top
th: บนขวา

en: Right Width
th: ความกว้างทางขวา

en: Right of Heading
th: ด้านขวาของหัวเรื่อง

en: Right of Text and Heading
th: ด้านขวาของข้อความและหัวเรื่อง

en: Round Corners
th: มุมกลม

en: Row
th: แถว

en: Row Layouts
th: รูปแบบแถว

en: Row Saved!
th: บันทึกแถวแล้ว!

en: Row Settings
th: การตั้งค่าแถว

en: Rows
th: แถว

en: Sale Products
th: ผลิตภัณฑ์ที่ลดราคา

en: Same Window
th: หน้าต่างเดียวกัน

en: Save
th: บันทึก

en: Save As...
th: บันทึกเป็น...

en: Save Branding
th: บันทึกตราสินค้า

en: Save Changes and Exit
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลงแล้วออก

en: Save Core Template
th: บันทึกแม่แบบหลัก

en: Save Help Button Settings
th: บันทึกการตั้งค่าปุ่มช่วยเหลือ

en: Save Icon Settings
th: บันทึกการตั้งค่าไอคอน

en: Save License Key
th: บันทึกคีย์การอนุญาตใช้งาน

en: Save Module Settings
th: บันทึกการตั้งค่าโมดูล

en: Save Post Types
th: บันทึกประเภทโพสต์

en: Save Template
th: บันทึกแม่แบบ

en: Save Template Settings
th: บันทึกการตั้งค่าเทมเพลท

en: Save the current layout as a template that can be reused under <strong>Templates &rarr; Your Templates</strong>.
th: <strong>บันทึกเลย์เอ้าท์ปัจจุบันเป็นเทมเพลทที่สามารถนำกลับมาใช้ภายใต้ <strong> เทมเพลทและเทมเพลทของคุณ </strong>

en: Save, export, and reuse full-page layouts, rows, and modules.
th: บันทึก, ส่งออก และนำรูปแบบเต็มหน้าเพจ แถว และโมดูลกลับมาใช้ใหม่

en: Saved Modules
th: โมดูลที่บันทึกไว้

en: Saved Rows
th: แถวที่บันทึกไว้

en: Scale
th: มาตราส่วน

en: Scale Down
th: ย่อลง

en: Scale Up
th: ขยายขึ้น

en: Scale applies to how the image should display in the background. You can select either fill or fit to the background.
th: มาตราส่วนจะใช้กับวิธีที่รูปควรแสดงในพื้นหลัง คุณสามารถเลือกให้ เติมเต็ม หรือ พอดี กับพื้นหลังได้

en: Scroll
th: เลื่อน

en: Select
th: เลือก

en: Select Audio
th: เลือกเสียง

en: Select File
th: เลือกไฟล์

en: Select Icon
th: เลือกไอคอน

en: Select Photo
th: เลือกรูปภาพ

en: Select Photos
th: เลือกรูปภาพ

en: Select Video
th: เลือกวิดีโอ

en: Select a WordPress menu that you created in the admin under Appearance > Menus.
th: เลือกเมนู WordPress ที่คุณสร้างในผู้ดูแลระบบภายใต้ ลักษณะที่ปรากฏ > เมนู

en: Select a city
th: เลือกเมือง

[ctx: Select option for showing all icon libraries.]
en: All Libraries
th: ไลบรารีทั้งหมด

en: Select the post types you would like the builder to work with.
th: เลือกประเภทโพสต์ที่คุณต้องการให้โปรแกรมสร้างจัดการ

en: Send
th: ส่ง

en: Send To Email
th: ส่งอีเมล

en: Separator
th: ตัวคั่น

en: Separator Color
th: ตัวคั่นสี

en: Separator Opacity
th: ตัวคั่นความทึบแสง

en: Service
th: บริการ

en: Setting this to yes will make all of the columns in this group the same height regardless of how much content is in each of them.
th: การตั้งค่าส่วนนี้ให้เป็น ใช่ จะทำให้คอลัมน์ทั้งหมดในกลุ่มนี้สูงเท่ากันโดยไม่คำนึงว่ามีเนื้อหาอยู่ในแต่ละคอลัมน์มากน้อยเท่าใด

en: Settings updated!
th: อัพเดทการตั้งค่าแล้ว!

en: Show
th: แสดง

en: Show Arrows
th: แสดงลูกศร

en: Show Artist Name
th: แสดงชื่อศิลปิน

en: Show Caption
th: แสดงคำอธิบายภาพ

en: Show Captions
th: แสดงคำบรรยาย

en: Show Dots
th: แสดงจุด

en: Show Facebook
th: แสดง Facebook

en: Show Featured Image?
th: แสดงภาพเด่น?

en: Show Google+
th: แสดง Google+

en: Show Message
th: แสดงข้อความ

en: Show Play/Pause
th: แสดงเล่น / หยุดชั่วคราว

en: Show Playlist
th: แสดงเพลย์ลิสต์

en: Show Separators
th: แสดงตัวคั่น

en: Show Thumbnail
th: แสดงภาพตัวอย่าง

en: Show Track Numbers
th: แสดงหมายเลขแทร็ค

en: Show Twitter
th: แสดง Twitter

en: Sidebar
th: แถบข้าง

en: Single Product
th: ผลิตภัณฑ์ชิ้นเดียว

en: Size
th: ขนาด

en: Skin Color
th: สีผิว

en: Skip this many posts that match the specified criteria.
th: ข้ามหลายๆ โพสต์ที่ตรงกับเกณฑ์ที่ระบุไว้

en: Slide
th: สไลด์

en: Slide Down
th: เลื่อนลง

en: Slide Horizontal
th: เลื่อนในแนวนอน

en: Slide Label
th: ป้ายสไลด์

en: Slide Settings
th: การตั้งค่าสไลด์

en: Slide Up
th: เลื่อนขึ้น

en: Slide Vertical
th: เลื่อนในแนวตั้ง

en: Slider
th: แถบเลื่อน

en: Slider Controls
th: ตัวควบคุมการเลื่อน

en: Slider Settings
th: การตั้งค่าสไลด์

en: Slides
th: สไลด์

en: Slideshow
th: สไลด์โชว์

[ctx: Slideshow transition type.]
en: None
th: ไม่มี

[ctx: Slideshow transition.]
en: None
th: ไม่มี

en: Slow
th: ช้า

en: Small Device Breakpoint
th: เบรกพอยต์ของอุปกรณ์ขนาดเล็ก

en: Small Device Width
th: ความกว้างอุปกรณ์ขนาดเล็ก

en: Small Devices Only
th: เฉพาะอุปกรณ์ขนาดเล็ก

en: Social
th: สังคม

en: Social Button
th: ปุ่มสังคมออนไลน์

en: Social Buttons
th: ปุ่มสังคมออนไลน์

en: Something went wrong. Please check your entries and try again.
th: บางอย่างผิดปกติ. กรุณาตรวจสอบรายการของคุณแล้วลองอีกครั้ง

en: Sort By
th: เรียงลำดับตาม

en: Sort Direction
th: ทิศทางการจัดเรียง

[ctx: Sort by.]
en: Default
th: ค่าเริ่มต้น

en: Source
th: แหล่งที่มา

en: Spacing
th: ความห่าง

en: Speed
th: ความเร็ว

[ctx: Speed.]
en: Medium
th: กลาง

en: Square
th: สี่เหลี่ยม

en: Stacked
th: ซ้อนกัน

en: Stacking Order
th: ลำดับการเรียงซ้อนกัน

en: Start typing...
th: เริ่มพิมพ์...

en: Structure
th: โครงสร้าง

en: Style
th: สไตล์

en: Subject
th: หัวเรื่อง

en: Subject Field
th: ฟิลด์หัวเรื่อง

en: Submenu Background Color
th: เมนูย่อยสีพื้นหลัง

en: Submenu Drop Shadow
th: เมนูย่อยเงา

en: Submenu Icon
th: ไอคอนเมนูย่อย

en: Submenu Icon click
th: เมนูย่อยคลิกไอคอน

en: Submit for Review
th: ส่งเพื่อตรวจทาน

en: Subscribe Form
th: แบบฟอร์มสมัครสมาชิก

en: Subscribe Form Signup
th: ลงชื่อเข้าใช้แบบฟอร์มสมัครบริการ

en: Subscribe Now
th: สมัครตอนนี้

en: Subscribe!
th: สมัครสมาชิก!

en: Success
th: สำเร็จ

en: Success Action
th: การดำเนินการสำเร็จ

en: Success URL
th: URL ที่สำเร็จ

en: Tabs
th: แท็บ

en: Take a Tour
th: ทัวร์ดูก่อน

en: Target URL
th: URL เป้าหมาย

en: Template Saved!
th: บันทึกแม่แบบแล้ว!

en: Template Settings
th: แก้ไขเทมเพลท

[ctx: Template name.]
en: Blank
th: ว่างเปล่า

[ctx: Template name.]
en: Name
th: ชื่อ

en: Templates
th: เท็มเพลต

en: Testimonials
th: Testimonial

en: Text
th: ข้อความ

en: Text &amp; Photo
th: ข้อความและรูปภาพ

en: Text &amp; Video
th: ข้อความและวิดีโอ

en: Text Background Color
th: สีพื้นหลังข้อความ

en: Text Background Gradient
th: การไล่ระดับสีพื้นหลังข้อความ

en: Text Background Height
th: ความสูงข้อความพื้นหลัง

en: Text Background Opacity
th: ความโปร่งแสงข้อความพื้นหลัง

en: Text Color
th: สีข้อความ

en: Text Colors
th: สีข้อความ

en: Text Editor
th: โปรแกรมแก้ไขข้อความ

en: Text Hover Color
th: สีเมื่อเอาเมาส์ไปวาง

en: Text Padding
th: ระยะห่างข้อความ

en: Text Position
th: ตำแหน่งข้อความ

en: Text Shadow
th: เงาข้อความ

en: Text Width
th: ความกว้างข้อความ

en: Thank you for choosing Beaver Builder and welcome to the colony! Find some helpful information below. Also, to the left are the Page Builder settings options.
th: ขอบคุณที่เลือกใช้ Beaver Builder และขอต้องรับสู่โลกของเรา! ค้นหาข้อมูลที่เป็นประโยชน์บางอย่างด้านล่าง ทางด้านซ้ายคือตัวเลือกการตั้งค่าโปรแกรมสร้างหน้าเพจ

en: Thanks for subscribing! Please check your email for further instructions.
th: ขอขอบคุณสำหรับการสมัครสมาชิก! กรุณาตรวจสอบอีเมลของคุณสำหรับคำแนะนำเพิ่มเติม

en: The <strong>Page Builder</strong> plugin requires WordPress version 3.5 or greater. Please update WordPress before activating the plugin.
th: ปลั๊กอิน <strong>โปรแกรมสร้างหน้าเพจ</strong> ต้องมี WordPress เวอร์ชัน 3.5 หรือที่สูงกว่า โปรดอัพเดท WordPress ก่อนเปิดใช้งานปลั๊กอิน

en: The Beaver Builder Booster plugin is not compatible with your host.
th: ปลั๊กอิน Beaver Builder Booster ไม่สามารถใช้ร่วมกับโฮสต์ของคุณได้

en: The ID of the list you would like users to subscribe to. The ID of a list can be found under "View all lists" in the section named ID.
th: ID ของรายการที่คุณต้องการให้ผู้ใช้สมัครสมาชิก ไม่สามารถพบ ID ของรายการภายใต้ “ดูรายการทั้งหมด” ในส่วนที่ชื่อ ID

en: The Target URL field correlates to the page you would like your social icons to interface with. For example, if you show Facebook, the user will "Like" whatever you put in this field.
th: ฟิลด์ URL เป้าหมายสัมพันธ์กับหน้าเว็บที่คุณต้องการเชื่อมต่อไอคอนทางสังคมของคุณ ตัวอย่างเช่น ถ้าคุณแสดง Facebook, ผู้ใช้จะ "Like" สิ่งที่คุณใส่ในฟิลด์นี้

en: The Tools button lets you save a template, duplicate a layout, edit the settings for a layout or edit the global settings.
th: ปุ่มเครื่องมือจะทำให้คุณสามารถบันทึกแม่แบบ ทำสำเนาแม่แบบ แก้ไขการตั้งค่าสำหรับรูปแบบหรือแก้ไขการตั้งค่าส่วนกลาง

en: The URL where your Sendy application is installed (e.g. http://mywebsite.com/sendy).
th: URL ที่การติดตั้งแอพพลิเคชัน Sendy ถูกติดตั้งอยู่ (เช่น http://mywebsite.com/sendy)

en: The alignment that will apply to all elements within the callout.
th: การจัดตำแหน่งที่จะนำไปใช้กับองค์ประกอบทั้งหมดที่อยู่ในคำบรรยายภาพ

en: The amount of time in seconds before this animation starts.
th: จำนวนระยะเวลาเป็นวินาทีก่อนที่ภาพเคลื่อนไหวจะเริ่มขึ้น

en: The browser width at which the layout will adjust for medium devices such as tablets.
th: ความกว้างของเบราว์เซอร์ ณ จุดที่รูปแบบจะปรับแต่งสำหรับอุปกรณ์ขนาดกลาง เช่น แท็บเล็ต

en: The browser width at which the layout will adjust for small devices such as phones.
th: ความกว้างของเบราว์เซอร์ ณ จุดที่รูปแบบจะปรับแต่งสำหรับอุปกรณ์ขนาดเล็ก เช่น โทรศัพท์

en: The builder does not delete the post meta <code>_fl_builder_data</code>, <code>_fl_builder_draft</code> and <code>_fl_builder_enabled</code> in case you want to reinstall it later. If you do, the builder will rebuild all of its data using those meta values.
th: โปรแกรมสร้างจะไม่ลบเมต้าของโพสต์ <code>_fl_builder_data</code>, <code>_fl_builder_draft</code> และ <code>_fl_builder_enabled</code> เพื่อในกรณีที่คุณต้องการติดตั้งโปรแกรมใหม่ในภายหลัง หากคุณต้องการติดตั้งใหม่ โปรแกรมสร้างจะสร้างข้อมูลของโปรแกรมขึ้นใหม่โดยใช้ค่าเมต้าเหล่านั้น

en: The caption pulls from whatever text you put in the caption area in the media manager for each image. The caption is also pulled directly from SmugMug if you have captions set in your gallery.
th: คำอธิบายดึงจากข้อความที่คุณใส่ในพื้นที่คำอธิบายในการจัดการสื่อสำหรับภาพแต่ละภาพ คำอธิบายนี้ยังดึงโดยตรงจาก SmugMug ถ้าคุณมีคำอธิบายที่ตั้งอยู่ในแกลเลอรี่ของคุณ

en: The color applies to the overlay behind text over the background selections.
th: สีนำไปใช้กับการซ้อนทับที่อยู่หลังข้อความเหนือการเลือกพื้นหลัง

en: The email address associated with your Mad Mimi account.
th: ที่อยู่อีเมลที่เชื่อมโยงกับบัญชี Mad Mimi ของคุณ

en: The fastest way to find an answer to a question is to see if someone's already answered it!
th: วิธีที่รวดเร็วที่สุดในการหาคำตอบเพื่อดูว่ามีใครได้ตอบคำถามไว้แล้วบ้าง!

en: The host you chose when you signed up for your account. Check your welcome email if you forgot it. Please enter it without the initial http:// (e.g. demo.ip-zone.com).
th: โฮสต์ที่คุณเลือกเมื่อคุณลงชื่อเข้าใช้บัญชีของคุณ ตรวจดูอีเมลยินดีต้อนรับหากคุณลืมโฮสต์ โปรดใส่โฮสต์โดยไม่ต้องใส่ http:// (เช่น demo.ip-zone.com)

en: The host you chose when you signed up for your account. Check your welcome email if you forgot it. Please enter it without the initial http:// (for example: demo.campayn.com).
th: โฮสต์ที่คุณเลือกเมื่อคุณลงชื่อเข้าใช้บัญชีของคุณ ตรวจดูอีเมลยินดีต้อนรับหากคุณลืมโฮสต์ โปรดใส่โฮสต์โดยไม่ต้องใส่ http:// (ตัวอย่างเช่น: demo.campayn.com)

en: The link applies to the entire module. If choosing a call to action type below, this link will also be used for the text or button.
th: ลิงค์จะถูกนำไปใช้กับโมดูลทั้งหมด ถ้าเลือกประเภทกระตุ้นให้ดำเนินการดังต่อไปนี้ ลิงค์นี้จะถูกนำมาใช้สำหรับข้อความหรือปุ่มด้วย

en: The link applies to the entire slide. If choosing a call to action type below, this link will also be used for the text or button.
th: ลิงค์นี้จะถูกนำไปใช้กับสไลด์ทั้งหมด ถ้าเลือกประเภทกระตุ้นให้ดำเนินการดังต่อไปนี้ ลิงค์นี้จะถูกนำมาใช้สำหรับข้อความหรือปุ่มด้วย

en: The max width that the content area will be within your slides.
th: ความกว้างสูงสุดที่พื้นที่เนื้อหาจะได้รับภายในสไลด์ของคุณ

en: The order of the columns in this group when they are stacked for small devices.
th: ลำดับของคอลัมน์ในกลุ่มนี้เมื่อเรียงซ้อนกันสำหรับอุปกรณ์ขนาดเล็ก

en: The position will move the content layout selections left or right or center of the thumbnail of the slide.
th: ตำแหน่งนี้จะย้ายตัวเลือกเลย์เอ้าท์ของเนื้อหาไปทางซ้าย, หรือขวา, หรือตรงกลาง ของภาพขนาดย่อของสไลด์

en: The position will move the content layout selections left, right or bottom over the background of the slide.
th: ตำแหน่งนี้จะย้ายตัวเลือกเลย์เอ้าท์ของเนื้อหาไปทางซ้าย, ขวา หรือด้านล่าง เหนือพื้นหลังของสไลด์

en: The position will move the content layout selections left, right or center over the background of the slide.
th: ตำแหน่งนี้จะย้ายตัวเลือกเลย์เอ้าท์เนื้อหาไปทางซ้าย, ขวา, หรือตรงกลาง เหนือพื้นหลังของสไลด์

en: The settings you are currently editing will not be saved if you navigate away from this page.
th: การตั้งค่าที่คุณกำลังแก้ไขอยู่จะไม่ถูกบันทึกหากคุณออกจากหน้าเพจนี้

en: The type of border to use. Double borders must have a height of at least 3px to render properly.
th: ประเภทของขอบที่จะใช้ ขอบคู่จะต้องมีความสูงอย่างน้อย 3px เพื่อที่จะแสดงผลได้ถูกต้อง

en: The type of border to use. Double borders must have a width of at least 3px to render properly.
th: ประเภทของกรอบที่จะใช้ กรอบแบบสองชั้นจะต้องมีความกว้างอย่างน้อย 3px เพื่อให้แสดงอย่างถูกต้อง

en: The width of this column on medium devices such as tablets.
th: ความกว้างของคอลัมน์นี้บนอุปกรณ์ขนาดกลาง เช่น แท็บเล็ต

en: The width of this column on small devices such as phones.
th: ความกว้างของคอลัมน์นี้บนอุปกรณ์ขนาดเล็ก เช่น โทรศัพท์

en: There was a problem retrieving your lists. Please check your API credentials.
th: มีปัญหาเกี่ยวกับการเรียกดูรายการของคุณ โปรดตรวจสอบข้อมูลประจำตัวของ API ของคุณ

en: There was an error connecting to AWeber. Please try again.
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการเชื่อมต่อกับ AWeber โปรดลองอีกครั้ง

en: There was an error connecting to Infusionsoft. %s
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการเชื่อมต่อกับ Infusionsoft %s

en: There was an error connecting to SendinBlue. Please try again.
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการเชื่อมต่อกับ SendinBlue โปรดลองอีกครั้ง

en: There was an error retrieveing your lists.
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการเรียกดูรายการของคุณ

en: There was an error searching contact from Drip. %s
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการค้นหาข้อมูลผู้ติดต่อจาก Drip %s

en: There was an error subscribing to AWeber. %s
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการสมัครบริการ AWeber %s

en: There was an error subscribing to AWeber. The account is no longer connected.
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการสมัครบริการ AWeber บัญชีไม่ได้ถูกเชื่อมโยงอีกต่อไป

en: There was an error subscribing to ActiveCampaign. The account is no longer connected.
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการสมัครบริการ ActiveCampaign บัญชีไม่ได้ถูกเชื่อมโยงอีกต่อไป

en: There was an error subscribing to Campaign Monitor.
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการสมัครบริการ Campaign Monitor

en: There was an error subscribing to Campaign Monitor. The account is no longer connected.
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการสมัครบริการ Campaign Monitor บัญชีไม่ได้ถูกเชื่อมโยงอีกต่อไป

en: There was an error subscribing to Campayn. %s
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการสมัครบริการ Campayn %s

en: There was an error subscribing to Campayn. The account is no longer connected.
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการสมัครบริการ Campayn บัญชีไม่ได้ถูกเชื่อมโยงอีกต่อไป

en: There was an error subscribing to Constant Contact. %s
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการสมัครบริการ Constant Contact %s

en: There was an error subscribing to Constant Contact. The account is no longer connected.
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการสมัครบริการ Constant Contact บัญชีไม่ได้ถูกเชื่อมโยงอีกต่อไป

en: There was an error subscribing to ConvertKit.
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการสมัครบริการ ConvertKit

en: There was an error subscribing to ConvertKit. The account is no longer connected.
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการสมัครบริการ ConvertKit บัญชีไม่ได้ถูกเชื่อมโยงอีกต่อไป

en: There was an error subscribing to Drip. %s
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการสมัครบริการ Drip %s

en: There was an error subscribing to Drip. The account is no longer connected.
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการสมัครบริการ Drip บัญชีไม่ได้ถูกเชื่อมโยงอีกต่อไป

en: There was an error subscribing to GetResponse. %s
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการสมัครบริการ GetResponse %s

en: There was an error subscribing to GetResponse. The account is no longer connected.
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการสมัครบริการ GetResponse บัญชีไม่ได้ถูกเชื่อมโยงอีกต่อไป

en: There was an error subscribing to Hatchbuck.
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการสมัครบริการ Hatchbuck

en: There was an error subscribing to Hatchbuck. The API key is invalid.
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการสมัครบริการ Hatchbuck คีย์ API ไม่ถูกต้อง

en: There was an error subscribing to Hatchbuck. The account is no longer connected.
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการสมัครบริการ Hatchbuck บัญชีไม่ได้ถูกเชื่อมโยงอีกต่อไป

en: There was an error subscribing to Infusionsoft. %s
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการสมัครบริการ Infusionsoft %s

en: There was an error subscribing to Infusionsoft. The account is no longer connected.
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการสมัครบริการ Infusionsoft บัญชีไม่ได้ถูกเชื่อมโยงอีกต่อไป

en: There was an error subscribing to Mad Mimi. The account is no longer connected.
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการสมัครบริการ Mad Mimi บัญชีไม่ได้ถูกเชื่อมโยงอีกต่อไป

en: There was an error subscribing to MailChimp. %s
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการสมัครบริการ MailChimp %s

en: There was an error subscribing to MailChimp. The account is no longer connected.
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการสมัครบริการ MailChimp บัญชีไม่ได้ถูกเชื่อมโยงอีกต่อไป

en: There was an error subscribing to Mailrelay. %s
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการสมัครบริการ Mailrelay %s

en: There was an error subscribing to Mailrelay. The account is no longer connected.
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการสมัครบริการ Mailrelay บัญชีไม่ได้ถูกเชื่อมโยงอีกต่อไป

en: There was an error subscribing to SendinBlue. Please try again.
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการสมัครบริการ SendinBlue โปรดลองอีกครั้ง

en: There was an error subscribing to SendinBlue. The account is no longer connected.
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการสมัครบริการ SendinBlue บัญชีไม่ได้ถูกเชื่อมโยงอีกต่อไป

en: There was an error subscribing to Sendy. %s
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการสมัครบริการ Sendy %s

en: There was an error subscribing to Sendy. The account is no longer connected.
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการสมัครบริการ Sendy บัญชีไม่ได้ถูกเชื่อมโยงอีกต่อไป

en: There was an error subscribing to iContact. %s
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการสมัครบริการ iContact %s

en: There was an error subscribing to iContact. The account is no longer connected.
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการสมัครบริการ iContact บัญชีไม่ได้ถูกเชื่อมโยงอีกต่อไป

en: There was an error subscribing. MailPoet is not installed.
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการสมัครบริการ ไม่ได้ติดตั้ง MailPoet

en: There was an error subscribing. Please try again.
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการสมัครบริการ โปรดลองอีกครั้ง

en: There was an error subscribing. The account is no longer connected.
th: มีข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการสมัครบริการ บัญชีไม่ได้ถูกเชื่อมโยงอีกต่อไป

en: There's a wonderful community of "Beaver Builders" out there and we'd love it if <em>you</em> joined us!
th: มีชุมชนที่ยอดเยี่ยมของ “Beaver Builders” อยู่และเราอยากให้ <em>คุณ</em> มาร่วมกับเรา!

[ctx: Third party service such as MailChimp.]
en: Error: Missing service type.
th: ข้อผิดพลาด: ไม่มีประเภทบริการ

en: This allows you to add content over or in addition to the background selection above. The location of the content layout can be selected in the style tab.
th: นี้จะช่วยให้คุณสามารถเพิ่มเนื้อหามากกว่าหรือนอกเหนือไปจากการเลือกพื้นหลังดังกล่าวข้างต้น สถานที่ตั้งของเลย์เอ้าท์เนื้อหาที่สามารถเลือกได้ในแท็บสไตล์

en: This applies to all sites on the network.
th: วิธีนี้จะใช้กับเว็บไซต์ทั้งหมดบนเครือข่าย

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
th: ไฟล์นี้ดูเหมือนจะไม่ใช่ไฟล์ WXR เพราะไม่มีหมายเลขเวอร์ชัน WXR/หมายเลขไม่ถูกต้อง

en: This field is required.
th: จำเป็นต้องใส่ข้อมูลในส่วนนี้

en: This only applies to this site. Please visit the Network Admin Settings to clear the cache for all sites on the network.
th: วิธีนี้จะใช้กับเว็บไซต์นี้เท่านั้น โปรดไปที่การตั้งค่าผู้ดูแลระบบเครือข่ายเพื่อล้างแคชของเว็บไซต์ทั้งหมดบนเครือข่าย

en: This setting is for the entire background of your slide.
th: การตั้งค่านี้สำหรับพื้นหลังทั้งหมดของสไลด์ของคุณ

en: This setting is the minimum height of the content slider. Content will expand the height automatically.
th: นี่คือการตั้งค่าความสูงขั้นต่ำของเนื้อหาสไลด์ เนื้อหาจะขยายความสูงโดยอัตโนมัติ

en: This setting is the minimum height of the post slider. Content will expand the height automatically.
th: นี่คือการตั้งค่าความสูงขั้นต่ำของการเลื่อนการโพสต์ เนื้อหาจะขยายความสูงโดยอัตโนมัติ

en: This version of the <strong>Page Builder</strong> plugin is not compatible with WordPress Multisite. <a%s>Please upgrade</a> to the Multisite version of this plugin.
th: ปลั๊กอิน <strong>โปรแกรมสร้างหน้าเพจ</strong> เวอร์ชันนี้ไม่สามารถใช้ร่วมกับ WordPress Multisite <a%s>โปรดอัพเกรด</a> เป็นเวอร์ชัน Multisite ของปลั๊กอินนี้

en: Thumbnail
th: รูปย่อ

en: Thumbs
th: ขนาดย่อ

en: Thumbs Button
th: ปุ่มขนาดย่อ

en: Thumbs Size
th: ขนาดรูปขนาดย่อ

en: Title
th: หัวเรื่อง

en: Title Size
th: ขนาดชื่อเรื่อง

en: Tools
th: เครื่องมือ

en: Top
th: ด้านบน

en: Top Margin
th: ความห่างด้านบน

en: Top Rated Products
th: ผลิตภัณฑ์ที่ได้คะแนนสูงสุด

en: Top Width
th: ความกว้างด้านบน

en: Transition
th: การเปลี่ยนผ่าน

en: Transition Speed
th: ความเร็วการเปลี่ยนผ่าน

[ctx: Transition type.]
en: Slide
th: สไลด์

en: Transparent
th: โปร่งใส

en: Twitter Button
th: ปุ่ม Twitter

en: Type
th: ชนิด

en: UPDATES UNAVAILABLE! Please subscribe or enter your license key below to enable automatic updates.
th: ไม่มีการอัพเดท! โปรดสมัครขอรับบริการหรือใส่คีย์การอนุญาตใช้งานด้านล่างเพื่อเปิดการอัพเดทอัตโนมัติ

en: UPDATES UNAVAILABLE! Your subscription is active but this domain has been deactivated. Please reactivate this domain in your account to enable automatic updates.
th: ไม่มีการอัพเดท! การสมัครบริการของคุณยังใช้งานอยู่ แต่โดเมนนี้ได้ถูกปิดใช้งาน โปรดเปิดใช้งานโดเมนนี้อีกครั้งในบัญชีของคุณเพื่อเปิดการอัพเดทอัตโนมัติ

en: Unable to connect to Mad Mimi. Please check your credentials.
th: ไม่สามารถเชื่อมต่อกับ Mad Mimi โปรดตรวจดูข้อมูลประจำตัวของคุณ

en: Uninstall
th: ยกเลิกการติดตั้ง

en: Updates &amp; Support Subscription
th: การสมัครบริการอัพเดท &amp; การสนับสนุน

en: Upgrade
th: อัพเกรด

en: Upgrade Today <i class="fa fa-external-link-square"></i>
th: อัพเกรดวันนี้ <i class="fa fa-external-link-square"></i>

en: Upload Icon Set
th: อัปโหลดชุดไอคอน

en: Upload a photo or display one from the media library.
th: อัพโหลดรูปภาพหรือแสดงรูปภาพจากไลบรารีสื่อ

en: Uppercase
th: ตัวพิมพ์ใหญ่

en: Use Icon for Posts
th: ใช้ไอคอนสำหรับโพสต์

en: Use Main Photo
th: ใช้ภาพหลัก

en: Use an easy drag-and-drop builder to edit content on this page.
th: ใช้โปรแกรมสร้างแบบลากแล้ววางที่ใช้งานได้ง่ายเพื่อแก้ไขเนื้อหาบนหน้าเพจนี้

en: Use the Add Content button to open the content panel and add new row layouts, modules or widgets.
th: ใช้ปุ่มเพิ่มเนื้อหาเพื่อเปิดแผงเนื้อหาแล้วเพิ่มรูปแบบแถว โมดูล หรือวิดเจ็ทใหม่

en: Use the Templates button to pick a new template or append one to your layout. Appending will insert a new template at the end of your existing page content.
th: ใช้ปุ่มเปลี่ยนแม่แบบเพื่อเลือกแม่แบบใหม่หรือเพิ่มเติมแม่แบบไปยังรูปแบบของคุณ การเพิ่มเติมจะแทรกแม่แบบใหม่ที่ท้ายสุดของเนื้อหาหน้าเพจที่มีอยู่ของคุณ

en: Use the action buttons to perform actions such as moving, editing, duplicating or deleting rows, columns and modules.
th: ใช้ปุ่มดำเนินการเพื่อทำการดำเนินการต่างๆ เช่น การย้าย การแก้ไข การทำสำเนาหรือลบแถว คอลัมน์ และโมดูล

en: Use this setting to enable or disable templates in the builder interface.
th: ใช้การตั้งค่านี้เพื่อเปิดหรือปิดการใช้งานเทมเพลทในอินเตอร์เฟซการสร้าง

en: Use this setting to override core builder templates with your templates.
th: ใช้การตั้งค่านี้จะแทนที่การสร้างหลักที่มีเทมเพลทของคุณ

en: Use this to normalize the height of your boxes when they have different numbers of features.
th: ใช้คำสั่งเพื่อปรับความสูงของกล่องของคุณเมื่อพวกเขามีคุณสมบัติของตัวเลขที่แตกต่างกัน

en: Used to identify this connection within the accounts list and can be anything you like.
th: ใช้เพื่อระบุการเชื่อมโยงภายในรายการบัญชีและสามารถเป็นอะไรก็ได้ที่คุณต้องการ

en: User Capability
th: ขีดความสามารถของผู้ใช้

en: Username
th: ชื่อผู้ใช้งาน

[ctx: Value unit for form field of time in seconds. Such as: "5 seconds"]
en: seconds
th: วินาที

en: Vertical
th: แนวตั้ง

en: Video
th: วิดีโอ

en: Video (MP4)
th: วิดีโอ (MP4)

en: Video (WebM)
th: วิดีโอ (WebM)

en: Video Embed Code
th: รหัสฝังวิดีโอ

en: Video Type
th: ประเภทวิดีโอ

en: Video URL (MP4)
th: วิดีโอ URL (MP4)

en: Video URL (WebM)
th: วิดีโอ URL (WebM)

[ctx: Video preview/fallback image.]
en: Poster
th: โปสเตอร์

en: View the Knowledge Base
th: ดูที่ฐานความรู้

en: Visibility
th: มองเห็นได้

en: Visit Account
th: ไปที่บัญชี

en: WARNING! You are about to delete a global template that may be linked to other pages. Do you really want to delete this template and unlink it?
th: คำเตือน! คุณกำลังจะลบแม่แบบส่วนกลางที่อาจเชื่อมโยงกับหน้าเพจอื่นๆ คุณแน่ใจจริงหรือว่าต้องการลบแม่แบบนี้แล้วยกเลิกการเชื่อมโยง

en: Warning! Changing the template will replace your existing layout. Do you really want to do this?
th: คำเตือน! การเปลี่ยนแม่แบบจะเปลี่ยนรูปแบบที่คุณมีอยู่ คุณแน่ใจจริงหรือว่าต้องการดำเนินการนี้

en: Watch the Video
th: ดูวิดีโอ

en: We take pride in offering outstanding support.
th: เรามีความภาคภูมิใจในการเสนอการสนับสนุนที่ยอดเยี่ยม

en: Welcome
th: ยินดีต้อนรับ

en: Welcome to Beaver Builder!
th: ขอต้อนรับสู่ Beaver Builder!

en: Welcome! It looks like this might be your first time using the builder. Would you like to take a tour?
th: ยินดีต้อนรับ! ดูเหมือนว่าที่เป็นครั้งแรกที่คุณใช้โปรแกรมสร้าง คุณอยากจะทัวร์ดูก่อนหรือไม่

en: What would you like to do?
th: คุณต้องการทำอะไร

en: When auto spacing is enabled, the builder will automatically adjust the margins and padding in your layout once the small device breakpoint is reached. Most users will want to leave this enabled.
th: เมื่อเปิดการเว้นวรรคอัตโนมัติ โปรแกรมสร้างจะปรับแต่งระยะขอบและระยะห่างระหว่างขอบในรูปแบบของคุณโดยอัตโนมัติเมื่ออุปกรณ์ขนาดเล็กมาถึงจุดที่ต้องเปลี่ยนรูปแบบการแสดงผลหรือเบรกพอยต์ (breakpoint) ผู้ใช้ส่วนใหญ่จะต้องการเปิดตัวเลือกนี้ไว้

en: Wide
th: กว้าง

en: Wide is for 1 column rows, compact is for multi-column rows.
th: กว้างคือ 1 แถวคอลัมน์ ชิตคือแถวหลายคอลัมน์

en: Widget
th: วิดเจ็ท

en: Width
th: กว้าง

[ctx: Width.]
en: Auto
th: อัตโนมัติ

en: WordPress Widgets
th: วิดเจ็ท WordPress

en: Yes
th: ใช่

en: Yes Please!
th: ใช่เลย!

en: You can choose a different photo that the slide will change to on mobile devices or no photo if desired.
th: คุณสามารถเลือกภาพที่แตกต่างกันที่สไลด์จะเปลี่ยนไปบนโทรศัพท์มือถือหรือไม่มีภาพภาพแล้วก็แต่ต้องการ

en: You currently have two versions of Beaver Builder active on this site. Please <a href="%s">deactivate one</a> before continuing.
th: ขณะนี้ คุณมี Beaver Builder สองเวอร์ชันที่ใช้งานอยู่บนเว็บไซต์นี้ โปรด <a href="%s">ปิดใช้งานหนึ่งเวอร์ชัน</a> ก่อนทำต่อ

en: You haven't saved any templates yet! To do so, create a layout and save it as a template under <strong>Tools &rarr; Save Template</strong>.
th: คุณยังไม่ได้บันทึกเทมเพลทใดๆเลย! ถ้าต้องการทำเช่นนั้น ให้สร้างเลย์เอ้าท์และบันทึกเป็นเทมเพลทภายใต้ <strong>เครื่องมือและบันทึกเทมเพลด</strong>

en: Your API Token can be found in your Drip account under Settings > My User Settings. Or, you can click this <a%s>direct link</a>.
th: สามารถพบ API โทเคนของคุณในบัญชี Drip ภายใต้การตั้งค่า > การตั้งค่าผู้ใช้ของฉัน หรือ คุณสามารถคลิกที่ <a%s>ลิงก์โดยตรง</a>นี้ได้

en: Your API key can be found in your Campaign Monitor account under Account Settings > API Key.
th: สามารถพบคีย์ API ของคุณในบัญชี Campaign Monitor ของคุณภายใต้การตั้งค่าบัญชี > คีย์ API

en: Your API key can be found in your Campayn account under Settings > API Key.
th: สามารถพบคีย์ API ของคุณในบัญชี Campayn ของคุณภายใต้การตั้งค่า > คีย์ API

en: Your API key can be found in your ConvertKit account under Account > Account Settings > API Key.
th: สามารถพบคีย์ API ของคุณในบัญชี ConvertKit ของคุณภายใต้บัญชี > การตั้งค่าบัญชี > คีย์ API

en: Your API key can be found in your GetResponse account under My Account > GetResponse API.
th: สามารถพบคีย์ API ของคุณในบัญชี GetResponse ภายใต้บัญชีของฉัน > GetResponse API

en: Your API key can be found in your Hatchbuck account under Account Settings > Web API.
th: สามารถพบคีย์ API ของคุณในบัญชี Hatchbuck ภายใต้การตั้งค่าบัญชี > Web API

en: Your API key can be found in your Infusionsoft account under Admin > Settings > Application > API > Encrypted Key.
th: สามารถพบคีย์ API ของคุณในบัญชี Campayn ของคุณภายใต้ผู้ดูแลระบบ > แอพพลิเคชัน > คีย์เข้ารหัส

en: Your API key can be found in your Mad Mimi account under Account > Settings &amp; Billing > API.
th: สามารถพบคีย์ API ของคุณในบัญชี Mad Mimi ภายใต้บัญชี > การตั้งค่า &amp; การเรียกเก็บเงิน > API

en: Your API key can be found in your MailChimp account under Account > Extras > API Keys.
th: สามารถพบคีย์ API ของคุณในบัญชี MailChimp ของคุณภายใต้บัญชี > เพิ่มเติมพิเศษ > คีย์ API

en: Your API key can be found in your Mailrelay account under Menu > Settings > API access.
th: สามารถพบคีย์ API ของคุณในบัญชี Mailrelay ของคุณภายใต้เมนู > การตั้งค่า > การเข้าถึง API

en: Your Access Key can be found in your SendinBlue account under API & Integration > Manager Your Keys > Version 2.0 > Access Key.
th: คุณสามารถหาคีย์การเข้าถึงของคุณได้ในบัญชี SendinBlue ของคุณภายใต้ API & การผสานการทำงาน > ผู้จ้ัดการคีย์ของคุณ > เวอร์ชัน 2.0 > คีย์การเข้าถึง

en: Your Account ID can be found in your Drip account under Settings > Site Setup.
th: สามารถพบ ID บัญชีของคุณในบัญชี Drip ภายใต้การตั้งค่า > การกำหนดค่าเว็บไซต์

en: Your App ID can be found in the URL for your account. For example, if the URL for your account is myaccount.infusionsoft.com, your App ID would be <strong>myaccount</strong>.
th: คุณสามารถหา ID แอพได้ใน URL สำหรับบัญชีของคุณ ตัวอย่างเช่น หาก URL สำหรับบัญชีของคุณคือ myaccount.infusionsoft.com ดังนั้น ID แอพของคุณคือ <strong>myaccount</strong>

en: Your Constant Contact API key.
th: คีย์ Constant Contact API ของคุณ

en: Your Constant Contact access token.
th: โทเคนการเข้าถึง Constant Contact ของคุณ

en: Your Message
th: ข้อความของคุณ

en: Your Templates
th: เทมเพลทของคุณ

en: Your email
th: อีเมลของคุณ

en: Your iContact app ID.
th: ID แอพ iContact ของคุณ

en: Your iContact app password.
th: รหัสผ่านแอพ iContact ของคุณ

en: Your iContact username.
th: ชื่อผู้ใช้ iContact ของคุณ

en: Your message
th: ข้อความของคุณ

en: Your name
th: ชื่อของคุณ

en: Your phone
th: โทรศัพท์ของคุณ

en: per Year
th: ต่อปี
