BackWPup v3.1.3 - en to ja_JP translation catalogue (815 entries)

en: Documentation
ja_JP: ドキュメンテーション

en: Pro Support
ja_JP: プロサポート

en: Support
ja_JP: サポート

en: BackWPup Dashboard
ja_JP: BackWPup ダッシュボード

en: Dashboard
ja_JP: ダッシュボード

en: Jobs
ja_JP: ジョブ

en: Logs
ja_JP: ログ

en: Backups
ja_JP: バックアップ

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Jobs overview
ja_JP: ジョブの概要

en: Run now
ja_JP: 今すぐ実行

en: version %s
ja_JP: バージョン %s

en: &mdash; No role for BackWPup &mdash;
ja_JP: &mdash; BackWPupの役割がありません &mdash;

en: Role that the user have on BackWPup
ja_JP: ユーザーがBackWPupに与える役割

en: running
ja_JP: 実行

en: Now Running
ja_JP: 今すぐ実行

en: Abort!
ja_JP: 中止!

en: Add new
ja_JP: 新規追加

en: Run Now
ja_JP: 今すぐ実行

en: Functions for gz compression not available
ja_JP: 利用できないgz圧縮の関数

en: Functions for bz2 compression not available
ja_JP: bz2圧縮するための関数が利用できません。

en: Cannot open archive file
ja_JP: アーカイブファイルを開くことができません。

en: PclZip archive add error: %s
ja_JP: PclZipアーカイブの追加エラー: %s

en: File name cannot be empty
ja_JP: ファイル名を空にできません。

en: This archive method can only add one file
ja_JP: このアーカイブ方式は唯一つのファイルを追加することができます。

en: Cannot open source file %s to archive
ja_JP: アーカイブにソースファイル%sを開くことができません。

en: Cannot add "%s" to zip archive!
ja_JP: zipアーカイブに"%s"を追加できません。

en: Folder name cannot be empty
ja_JP: フォルダ名を空にできません。

en: Unknown
ja_JP: 不明

en: ERROR:
ja_JP: エラー:

en: [%3$s] BackWPup log %1$s: %2$s
ja_JP: [%3$s] BackWPupログ %1$s: %2$s

en: ERROR
ja_JP: エラー

en: Backup to Dropbox
ja_JP: Dropboxにバックアップ

en: Login
ja_JP: ログイン

en: Not authenticated!
ja_JP: 認証されていません!

en: Create Account
ja_JP: アカウントを作成

en: Authenticated!
ja_JP: 認証済み!

en: Backup settings
ja_JP: バックアップ設定

en: File Deletion
ja_JP: ファイルを削除

en: Number of files to keep in folder.
ja_JP: フォルダ内に保持するファイルの数

en: Oldest files will be deleted first. 0 = no deletion
ja_JP: 古いファイルは削除されます。 0 = 削除しない

en: Do not delete files while syncing to destination!
ja_JP: 宛先への同期中にファイルを削除しない!

en: %d. Try to send backup file to Dropbox&#160;&hellip;
ja_JP: %d. Dropboxにバックアップファイルを送信中...

en: Authenticated with Dropbox of user %s
ja_JP: ユーザー%sをDropboxで認証

en: Uploading to Dropbox&#160;&hellip;
ja_JP: Dropboxへアップロード...

en: Backup transferred to %s
ja_JP: バックアップで%sに転送

en: Uploaded file size and local file size don't match.
ja_JP: アップロードされたファイルのサイズと、ローカルファイルサイズが一致しません。

en: Error while deleting file from Dropbox: %s
ja_JP: Dropboxからファイルを削除する際にエラーが発生しました: %s

en: Maximum file size
ja_JP: 最大ファイルサイズ

en: Sender name
ja_JP: 送信者名

en: Sending method
ja_JP: 送付方法

en: Use site settings
ja_JP: サイトの設定を使用

en: Sendmail path
ja_JP: Sendmailのパス

en: SMTP host name
ja_JP: SMTPホスト名

en: Port:
ja_JP: ポート:

en: SMTP secure connection
ja_JP: SMTP セキュア接続

en: none
ja_JP: なし

en: SMTP username
ja_JP: SMTPユーザ名

en: SMTP password
ja_JP: SMTPパスワード

en: BackWPup archive from %1$s: %2$s
ja_JP: %1$sからBackWPupアーカイブ: %2$s

en: Backup archive: %s
ja_JP: バックアップアーカイブ: %s

en: BackWPup archive sending TEST Message
ja_JP: BackWPupアーカイブにテストメッセージを送信

en: Folder
ja_JP: フォルダ

en: Backup to Folder
ja_JP: フォルダにバックアップ

en: Folder to store backups in
ja_JP: バックアップを格納するフォルダ

en: Backup to FTP
ja_JP: FTPにバックアップ

en: FTP server and login
ja_JP: FTPサーバーおよびログイン

en: FTP server
ja_JP: FTPサーバー

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Folder to store files in
ja_JP: ファイルを格納するフォルダ

en: Maximum number of files to keep in folder.
ja_JP: フォルダ内に保持するファイルの最大数

en: FTP specific settings
ja_JP: 特定のFTP設定

en: Timeout for FTP connection
ja_JP: FTP接続のタイムアウト

en: seconds
ja_JP: 秒

en: SSL-FTP connection
ja_JP: SSL-FTP接続

en: Use explicit SSL-FTP connection.
ja_JP: 明示的なSSL-FTP接続を使用

en: FTP Passive Mode
ja_JP: FTPパッシブモード

en: Use FTP Passive Mode.
ja_JP: FTPパッシブモードを使用

en: FTP: Login failure!
ja_JP: FTP:ログイン失敗!

en: %d. Try to send backup file to an FTP server&#160;&hellip;
ja_JP: %d. FTPサーバーにバックアップファイルを送信中...

en: Connected via explicit SSL-FTP to server: %s
ja_JP: 明示的なSSL-FTPを介してサーバーへ接続: %s

en: Cannot connect via explicit SSL-FTP to server: %s
ja_JP: 明示的なSSL-FTPを介してサーバーへ接続することはできません: %s

en: PHP function to connect with explicit SSL-FTP to server does not exist!
ja_JP: 明示的なSSL-FTPを介してサーバーへ接続するPHP関数は存在しません!

en: Connected to FTP server: %s
ja_JP: FTPサーバーに接続: %s

en: Cannot connect to FTP server: %s
ja_JP: FTPサーバーに接続できません: %s

en: FTP client command: %s
ja_JP: FTPクライアントコマンド: %s

en: FTP server response: %s
ja_JP: FTPサーバーの応答: %s

en: FTP server reply: %s
ja_JP: FTPサーバーの応答: %s

en: Error getting SYSTYPE
ja_JP: SYSTYPEの取得エラー

en: FTP Folder "%s" created!
ja_JP: FTPフォルダ"%s"を作成しました。

en: FTP Folder "%s" cannot be created!
ja_JP: FTPフォルダ"%s"を作成できません!

en: FTP current folder is: %s
ja_JP: 現在のFTPフォルダは次のとおりです: %s

en: Entering passive mode
ja_JP: パッシブモードで入る

en: Cannot enter passive mode
ja_JP: パッシブモードを入力することはできません。

en: Entering normal mode
ja_JP: ノーマルモードで入る

en: Cannot enter normal mode
ja_JP: ノーマルモードを入力することはできません。

en: Starting upload to FTP &#160;&hellip;
ja_JP: FTPへのアップロードを開始&#160;&hellip;

en: Cannot transfer backup to FTP server!
ja_JP: FTPサーバーにバックアップを転送することはできません!

en: Backup transferred to FTP server: %s
ja_JP: バックアップをFTPサーバーに転送する: %s

en: Cannot delete "%s" on FTP server!
ja_JP: "%s"をFTPサーバー上から削除できませんでした。

en: Backup to Microsoft Azure (Blob)
ja_JP: Microsoft Azureにバックアップ ((Blob)

en: MS Azure access keys
ja_JP: MS Azureのアクセスキー

en: Account name
ja_JP: アカウント名

en: Access key
ja_JP: アクセスキー

en: Blob container
ja_JP: Blobコンテナ

en: Container selection
ja_JP: コンテナ選択

en: Create a new container
ja_JP: 新しいコンテナを作成

en: Folder in container
ja_JP: コンテナ内のフォルダ

en: File deletion
ja_JP: ファイルの削除

en: MS Azure container "%s" created.
ja_JP: MS Azureのコンテナは"%s"を作成しました。

en: MS Azure container create: %s
ja_JP: MS Azureのコンテナ作成: %s

en: %d. Try sending backup to a Microsoft Azure (Blob)&#160;&hellip;
ja_JP: %d. Microsoft Azure (Blob)にバックアップを送ってみてください...

en: MS Azure container "%s" does not exist!
ja_JP: MS Azureのコンテナ"%s"は存在しません!

en: Connected to MS Azure container "%s".
ja_JP: MS Azureのコンテナ"%s"に接続されています。

en: Starting upload to MS Azure&#160;&hellip;
ja_JP: MS Azureにアップロード開始...

en: Missing account name!
ja_JP: アカウント名が見つかりません!

en: Missing access key!
ja_JP: アクセスキーが見つかりません!

en: No container found!
ja_JP: コンテナが見つかりません!

en: Backup to Rackspace Cloud Files
ja_JP: Rackspaceのクラウドファイルにバックアップ

en: Rack Space Cloud Keys
ja_JP: Rackspaceのクラウドキー

en: API Key
ja_JP: APIキー

en: Select region
ja_JP: 地域を選択してください。

en: Rackspace Cloud Files Region
ja_JP: Rackspaceのクラウドファイル地域

en: Dallas (DFW)
ja_JP: ダラス (DFW)

en: Chicago (ORD)
ja_JP: シカゴ (ORD)

en: Folder in bucket
ja_JP: バケット内のフォルダ

en: Rackspace Cloud container "%s" created.
ja_JP: Rackspaceのクラウドコンテナ"%s"を作成しました。

en: Rackspace Cloud API: %s
ja_JP: RackspaceのクラウドAPI: %s

en: %d. Trying to send backup file to Rackspace cloud &hellip;
ja_JP: %d. Rackspaceのクラウドにバックアップファイルを送信&hellip;

en: Connected to Rackspace cloud files container %s
ja_JP: Rackspaceのクラウドファイルコンテナ%sに接続

en: Upload to Rackspace cloud started &hellip;
ja_JP: 開始したRackspaceのクラウドにアップロード&hellip;

en: Backup File transferred to RSC://
ja_JP: RSC://にバックアップファイルを転送

en: Cannot transfer backup to Rackspace cloud.
ja_JP: Rackspaceクラウドにバックアップを転送できません。

en: Missing username!
ja_JP: ユーザー名が見つかりません!

en: Missing API Key!
ja_JP: APIキーが見つかりません!

en: A container could not be found!
ja_JP: コンテナが見つかりません!

en: S3 Service
ja_JP: S3サービス

en: Backup to an S3 Service
ja_JP: S3サービスにバックアップ

en: Amazon S3 Region
ja_JP: Amazon S3の地域

en: Amazon S3: US Standard
ja_JP: Amazon S3: 米国標準

en: Amazon S3: US West (Northern California)
ja_JP: Amazon S3: 米国西部(北カリフォルニア)

en: Amazon S3: US West (Oregon)
ja_JP: Amazon S3: 米国西部(オレゴン州)

en: Amazon S3: EU (Ireland)
ja_JP: Amazon S3: EU(アイルランド)

en: Amazon S3: Asia Pacific (Tokyo)
ja_JP: Amazon S3: アジア太平洋地域(東京都)

en: Amazon S3: Asia Pacific (Singapore)
ja_JP: Amazon S3: アジアパシフィック(シンガポール)

en: Amazon S3: Asia Pacific (Sydney)
ja_JP: Amazon S3: アジア太平洋(シドニー)

en: Amazon S3: South America (Sao Paulo)
ja_JP: Amazon S3: 南米(サンパウロ)

en: Google Storage (Interoperable Access)
ja_JP: Googleストレージ(相互運用可能なアクセス)

en: Dream Host Cloud Storage
ja_JP: Dream Hostクラウドストレージ

en: S3 Access Keys
ja_JP: S3のアクセスキー

en: Access Key
ja_JP: アクセスキー

en: Secret Key
ja_JP: 秘密鍵

en: S3 Bucket
ja_JP: S3バケット

en: Bucket selection
ja_JP: バケットの選択

en: Create a new bucket
ja_JP: 新しいバケットを作成

en: S3 Backup settings
ja_JP: S3バックアップの設定

en: Amazon specific settings
ja_JP: Amazon特有の設定

en: Amazon: Storage Class
ja_JP: Amazon: ストレージクラス

en: Reduced Redundancy
ja_JP: 減少冗長性

en: Server side encryption
ja_JP: サーバー側の暗号化

en: Save files encrypted (AES256) on server.
ja_JP: サーバー上でファイルを暗号化(AES256)して保存

en: Bucket %1$s created in %2$s.
ja_JP: バケット%1$sは%2$sで作成しました。

en: Bucket %s could not be created.
ja_JP: バケットの%sを作成できませんでした。

en: S3 Service API: %s
ja_JP: S3サービスAPI: %s

en: %d. Trying to send backup file to S3 Service&#160;&hellip;
ja_JP: %d. S3サービスにバックアップファイルを送信...

en: Connected to S3 Bucket "%1$s" in %2$s
ja_JP: S3バケットに接続済 "%1$s "%2$s

en: S3 Bucket "%s" does not exist!
ja_JP: S3バケット"%s"は存在しません!

en: Starting upload to S3 Service&#160;&hellip;
ja_JP: S3サービスへのアップロードを開始しています&#160;&hellip;

en: Backup transferred to %s.
ja_JP: バックアップは%sに転送されます。

en: Cannot transfer backup to S3! (%1$d) %2$s
ja_JP: S3にバックアップを転送できません! (%1$d) %2$s

en: Cannot delete backup from %s.
ja_JP: %sからバックアップを削除できません。

en: Missing secret access key!
ja_JP: シークレットアクセスキーが見つかりません!

en: No bucket found!
ja_JP: バケット見つかりません!

en: Multipart Upload
ja_JP: マルチパートアップロード

en: Use multipart upload for uploading a file
ja_JP: ファイのアップロードにマルチパートアップロードを使用

en:  %s is not a valid bucket name.
ja_JP: %sは有効なバケット名ではありません。

en: Backup to SugarSync
ja_JP: SugarSyncにバックアップ

en: Sugarsync Login
ja_JP: SugarSyncへログイン

en: Authentication
ja_JP: 認証

en: Password:
ja_JP: パスワード:

en: Create Sugarsync account
ja_JP: SugarSyncアカウントを作成

en: Delete Sugarsync authentication!
ja_JP: SugarSyncの認証を削除!

en: SugarSync Root
ja_JP: SugarSyncのルート

en: Sync folder selection
ja_JP: 同期フォルダの選択

en: No Syncfolders found!
ja_JP: Syncfoldersが見つかりませんでした!

en: Folder in root
ja_JP: ルート内のフォルダ

en: %d. Try to send backup to SugarSync&#160;&hellip;
ja_JP: %d. SugarSyncは、バックアップを送信&#160;&hellip;

en: Authenticated to SugarSync with nickname %s
ja_JP: ニックネーム%sはSugarSyncに認証

en: %s available at SugarSync
ja_JP: %s SugarSyncを利用可能です。

en: Cannot transfer backup to SugarSync!
ja_JP: SugarSyncのにバックアップを転送することはできません!

en: Plugin Info
ja_JP: プラグイン情報

en: For more information:
ja_JP: 詳細について:

en: News
ja_JP: ニュース

en: Manual
ja_JP: マニュアル

en: BackWPup Admin
ja_JP: BackWPup 管理

en: BackWPup jobs checker
ja_JP: BackWPup ジョブチェッカー

en: BackWPup jobs helper
ja_JP: BackWPup ジョブヘルパー

en: Starting job
ja_JP: ジョブを開始

en: Job Start
ja_JP: ジョブを開始

en: Creates archive
ja_JP: アーカイブを作成

en: [INFO] Maximum PHP script execution time is %1$d seconds
ja_JP: [情報] PHPスクリプトの最大実行時間 %1$d seconds

en: [INFO] Logfile is: %s
ja_JP: [情報] ログファイル: %s

en: [INFO] BackWPup job: %1$s; %2$s
ja_JP: [情報] BackWPup ジョブ: %1$s; %2$s

en: [INFO] BackWPup cron: %s; Next: %s
ja_JP: [情報] BackWPup cron: %s; 次回: %s

en: [INFO] BackWPup job started from wp-cron
ja_JP: [情報] WP-CronからBackWPupジョブを起動

en: [INFO] BackWPup job started manually
ja_JP: [情報] BackWPup ジョブを手動で開始

en: [INFO] BackWPup job started from external url
ja_JP: [情報] 外部URLからBackWPupジョブを起動

en: [INFO] BackWPup job started form commandline interface
ja_JP: [情報] BackWPupジョブはコマンドライン形式のインターフェイスを開始しました。

en: [INFO] PHP ver.:
ja_JP: [情報] PHPバージョン:

en: [INFO] MySQL ver.: %s
ja_JP: [情報] MySQL バージョン:%s

en: [INFO] curl ver.: %1$s; %2$s
ja_JP: [情報] curlバージョン: %1$s; %2$s

en: [INFO] Temp folder is: %s
ja_JP: [情報] Tempフォルダ: %s

en: [INFO] Backup type is: %s
ja_JP: [情報] バックアップタイプ: %s

en: [INFO] Backup file is: %s
ja_JP: [情報] バックアップファイル: %s

en: %d. Try to backup database&#160;&hellip;
ja_JP: %d. データベースをバックアップします&#160;&hellip;

en: No destination correctly defined for backup! Please correct job settings.
ja_JP: 宛先が正しくバックアップ用に定義されていません! 適切なジョブ設定してください。

en: Wrong BackWPup JobID
ja_JP: 間違ったジョブID

en: Log folder does not exist or is not writable for BackWPup
ja_JP: ログフォルダが存在しないかBackWPupへの書き込み権限がありません。

en: A BackWPup job is already running
ja_JP: バックアップジョブがすでに実行されています

en: Step aborted: too many attempts!
ja_JP: ステップを中止: 回数が多すぎます！

en: Signal %d is sent to script!
ja_JP: シグナル%dはスクリプトに送信されます。

en: Cannot create folder: %1$s
ja_JP: フォルダを作成することはできません: %1$s:

en: Folder "%1$s" is not writable
ja_JP: フォルダ"%1$s"は書き込み可能ではありません。

en: Exception caught in %1$s: %2$s
ja_JP: %1$sにキャッチされた例外: %2$s

en: WARNING:
ja_JP: 警告:

en: DEPRECATED:
ja_JP: 非推奨:

en: STRICT NOTICE:
ja_JP: 厳重注意:

en: RECOVERABLE ERROR:
ja_JP: 回復可能なエラー:

en: Job has ended with errors in %s seconds. You must resolve the errors for correct execution.
ja_JP: ジョブは%s秒でエラー終了しました。エラーを解決する必要があります。

en: Job has done with warnings in %s seconds. Please resolve them for correct execution.
ja_JP: ジョブは%s秒で警告しています。正しく実行するために問題を解決してください。

en: Job done in %s seconds.
ja_JP: ジョブは%s秒で完了しました。

en: Job finished with warnings in %s seconds. Please resolve them for correct execution.
ja_JP: ジョブは%s秒で警告終了しました。正しく実行するために問題を解決してください。

en: SUCCESSFUL
ja_JP: 成功

en: WARNING
ja_JP: 警告

en: File "%s" is not readable!
ja_JP: ファイル"%s"が読めません!

en: %d. Trying to create backup archive &hellip;
ja_JP: %d. バックアップアーカイブを作成中...

en: Backup archive created.
ja_JP: バックアップアーカイブを作成しました。

en: Archive size is %s.
ja_JP: アーカイブのサイズは%sです。

en: %1$d Files with %2$s in Archive.
ja_JP: アーカイブのサイズは%2$s、%1$d個のファイルです。

en: DB Check
ja_JP: DBチェック

en: Check database tables
ja_JP: データベーステーブルをチェック

en: Settings for database check
ja_JP: データベースチェックの設定

en: WordPress tables only
ja_JP: WordPressのテーブルのみ

en: Check WordPress database tables only
ja_JP: WordPressのデータベーステーブルのみチェック

en: Repair
ja_JP: 修復

en: Try to repair defect table
ja_JP: 欠陥テーブルを修復する

en: %d. Trying to check database&#160;&hellip;
ja_JP: %d. データベースをチェックしようとしています...

en: Table %1$s is a view. Not checked.
ja_JP: テーブル%1$sを見る。チェックされません。

en: Table %1$s is not a MyISAM/InnoDB table. Not checked.
ja_JP: テーブル%1$sはMyISAM/InnoDBのテーブルではありません。チェックされません。

en: Result of table check for %1$s is: %2$s
ja_JP: %1$sのテーブルチェックの結果：%2$s

en: Result of table repair for %1$s is: %2$s
ja_JP: %1$sのテーブルの修復の結果は次のとおりです: %2$s

en: Database check done!
ja_JP: データベースチェック完了!

en: No tables to check.
ja_JP: チェックするためのテーブルがありません。

en: DB Backup
ja_JP: DBバックアップ

en: Database backup
ja_JP: データベースのバックアップ

en: Settings for database backup
ja_JP: データベースのバックアップの設定

en: Tables to backup
ja_JP: バックアップするテーブル

en: all
ja_JP: すべて

en: Connected to database %1$s on %2$s
ja_JP: %2$sのデータベース%1$sに接続

en: Added database dump "%1$s" with %2$s to backup file list
ja_JP: データベースダンプをバックアップファイルの一覧に追加しました。"%1$s" %2$s

en: Files
ja_JP: ファイル

en: File backup
ja_JP: ファイルのバックアップ

en: Folders to backup
ja_JP: バックアップするフォルダ

en: Backup root folder
ja_JP: バックアップルートフォルダ

en: Exclude:
ja_JP: 除外:

en: Backup content folder
ja_JP: コンテンツフォルダのバックアップ

en: Backup plugins
ja_JP: プラグインのバックアップ

en: Backup themes
ja_JP: テーマのバックアップ

en: Backup uploads folder
ja_JP: アップロードフォルダのバックアップ

en: Extra folders to backup
ja_JP: バックアップするその他のフォルダ

en: Separate folder names with a line-break or a comma. Folders must be set with their absolute path!
ja_JP: フォルダ名を改行またはカンマで区切ります。フォルダは絶対パスで設定しなければなりません!

en: Exclude from backup
ja_JP: バックアップから除外

en: Thumbnails in uploads
ja_JP: アップロードサムネイル

en: Don't backup thumbnails from the site's uploads folder.
ja_JP: アップロードフォルダからサムネイルをバックアップしない。

en: All images with -???x???. will be excluded. Use a plugin like Regenerate Thumbnails to rebuild them after a restore.
ja_JP: 全ての画像 - ???x???除外されます。復元後にそれらを再構築するために"Regenerate Thumbnails"のようなプラグインを使用してください。

en: Exclude files/folders from backup
ja_JP: バックアップから除外するファイル/フォルダ

en: Separate file / folder name parts with a line-break or a comma. For example /logs/,.log,.tmp
ja_JP: ファイル/フォルダ名を改行またはカンマで区切ります。たとえば、/logs/,.log,.tmp

en: Special option
ja_JP: 特別なオプション

en: Include special files
ja_JP: 特殊ファイルを含める

en: Backup wp-config.php, robots.txt, .htaccess, .htpasswd and favicon.ico from root.
ja_JP: wp-config.php, robots.txt, .htaccess, .htpasswdやfaviconをバックアップする。

en: %d. Trying to make a list of folders to back up&#160;&hellip;
ja_JP: %d. バックアップするフォルダのリストを作成中...

en: Added "%s" to backup file list
ja_JP: "%s"をリストに追加しました。

en: Folder "%s" is not readable!
ja_JP: フォルダ"%s"を読めません!

en: XML export
ja_JP: XMLエクスポート

en: WordPress XML export
ja_JP: WordPressのXMLエクスポート

en: Items to export
ja_JP: エクスポートする項目

en: All content
ja_JP: すべてのコンテンツ

en: Posts
ja_JP: 投稿

en: Pages
ja_JP: ページ

en: XML Export file name
ja_JP: XMLエクスポートファイル名

en: File compression
ja_JP: ファイルの圧縮

en: %d. Trying to create a WordPress export to XML file&#160;&hellip;
ja_JP: %d. XMLでWordPressのエクスポートファイルを作成中...

en: Added XML export "%1$s" with %2$s to backup file list.
ja_JP: XMLエクスポート"%1$s "が%2$sをリストに追加しました。

en: Plugins
ja_JP: プラグイン

en: Installed plugins list
ja_JP: インストール済みプラグインリスト

en: Plugin list file name
ja_JP: プラグインのリストファイル名

en: %d. Trying to generate a file with installed plugin names&#160;&hellip;
ja_JP: %d. インストール済みのプラグイン一覧ファイルを生成中&#160;&hellip;

en: All plugin information:
ja_JP: すべてのプラグインの情報:

en: Active plugins:
ja_JP: 使用中のプラグイン:

en: Inactive plugins:
ja_JP: 停止中のプラグイン:

en: Added plugin list file "%1$s" with %2$s to backup file list.
ja_JP: バックアップファイルの一覧 %2$s プラグイン一覧ファイル"%1$s"を追加しました。

en: No MySQLi extension found. Please install it.
ja_JP: MySQLi拡張モジュールが見つかりませんでした。それをインストールしてください。

en: Cannot connect to MySQL database %1$d: %2$s
ja_JP: MySQLデータベースに接続できません %1$d: %2$s

en: Database error %1$s for query %2$s
ja_JP: クエリ%2$sのためのデータベースエラー%1$s

en: Error while writing file!
ja_JP: ファイルへの書き込み中にエラーが発生しました。

en: New Job
ja_JP: 新規ジョブ

en: %s Welcome
ja_JP: %s へようこそ

en: Heads up! You have updated from version 2.x
ja_JP: バージョン2.xから更新しました。

en: Please <a href="%s">check your settings</a> after updating from version 2.x:
ja_JP: バージョン2.xからアップデートした後、<a href="%s">設定</a>を確認してください:

en: Dropbox authentication must be re-entered
ja_JP: Dropboxの認証は再入力する必要があります。

en: SugarSync authentication must be re-entered
ja_JP: SugarSyncの認証を再入力する必要があります。

en: S3 Settings
ja_JP: S3の設定

en: Google Storage is now a part of S3 service settings
ja_JP: Googleストレージは現在S3サービス設定の一部です。

en: All your passwords
ja_JP: すべてのパスワード

en: Welcome to BackWPup Pro
ja_JP: BackWPup Proへようこそ

en: Welcome to BackWPup
ja_JP: BackWPupへようこそ

en: Please activate your license
ja_JP: ライセンスを有効にしてください。

en: Save your database
ja_JP: データベースを保存します。

en: Save your database regularly
ja_JP: 定期的にデータベースを保存します。

en: WordPress XML Export
ja_JP: WordPressのXMLエクスポート

en: Save all data from the webserver
ja_JP: ウェブサーバーからすべてのデータを保存

en: Save all files
ja_JP: すべてのファイルを保存

en: Security!
ja_JP: セキュリティ!

en: By default everything is encrypted: connections to external services, local files and access to directories.
ja_JP: 外部サービス、ローカルファイルおよびディレクトリへの接続: デフォルトでは全てが暗号化されています。

en: Cloud Support
ja_JP: クラウドのサポート

en: Features / differences between Free and Pro
ja_JP: 特長 / 無料版とPro版の違い

en: Features
ja_JP: 特長

en: FREE
ja_JP: 無料

en: Complete database backup
ja_JP: 完全なデータベースのバックアップ

en: Complete file backup
ja_JP: 完全なファイルのバックアップ

en: Database check
ja_JP: データベースチェック

en: Data compression
ja_JP: データ圧縮

en: List of installed plugins
ja_JP: インストールされたプラグインの一覧

en: Backup archives management
ja_JP: バックアップアーカイブの管理

en: Log file management
ja_JP: ログファイルの管理

en: Start jobs per WP-Cron, URL, system, backend or WP-CLI
ja_JP: WP-Cron、URL、システム、バックエンドまたはWP-CLIでジョブを開始

en: Log report via email
ja_JP: メール経由でレポートをログに記録

en: Backup to Microsoft Azure
ja_JP: Microsoft Azureにバックアップ

en: Backup as email
ja_JP: メールでバックアップ

en: Backup to S3 services <small>(Amazon, Google Storage, Hosteurope and more)</small>
ja_JP: S3サービス<small>(Amazon、Googleストレージ、Hosteurope等)</small>にバックアップ

en: Backup to FTP server
ja_JP: FTPサーバーにバックアップ

en: Backup to your web space
ja_JP: ウェブスペースにバックアップ

en: Custom API keys for DropBox and SugarSync
ja_JP: DropBoxとSugarSyncのカスタムAPIキー

en: XML database backup as PHPMyAdmin schema
ja_JP: PHPMyAdminのスキーマなどのXMLデータベースのバックアップ

en: Database backup as mysqldump per command line
ja_JP: mysqldumpコマンドラインあたりのデータベースのバックアップ

en: Database backup for additional MySQL databases
ja_JP: 追加のMySQLデータベース用のデータベースのバックアップ

en: Import and export job settings as XML
ja_JP: XMLのインポートおよびエクスポートジョブの設定

en: Wizard for system tests
ja_JP: システムテストのためのウィザード

en: Wizard for scheduled backup jobs
ja_JP: スケジュールされたバックアップジョブのウィザード

en: Wizard to import settings and backup jobs
ja_JP: 設定およびバックアップジョブをインポートするウィザード

en: Differential backup of changed directories to Dropbox
ja_JP: Dropboxに変更されたディレクトリの差分バックアップ

en: Differential backup of changed directories to Rackspace Cloud Files
ja_JP: Rackspace Cloud Filesに変更されたディレクトリの差分バックアップ

en: Differential backup of changed directories to S3
ja_JP: S3に変更されたディレクトリの差分バックアップ

en: Differential backup of changed directories to MS Azure
ja_JP: MS Azureに変更されたディレクトリの差分バックアップ

en: <strong>Premium support</strong>
ja_JP: <strong>プレミアムサポート</strong>

en: <strong>Dynamically loaded documentation</strong>
ja_JP: <strong>動的ドキュメントをロード</strong>

en: <strong>Automatic update from MarketPress</strong>
ja_JP: <strong>MarketPressから自動更新</strong>

en: No files could be found. (List will be generated during next backup.)
ja_JP: ファイルが見つかりませんでした。 (リストは次のバックアップ時に生成されます)

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Change destination
ja_JP: 先を変更

en: File
ja_JP: ファイル

en: Size
ja_JP: サイズ

en: Time
ja_JP: 時間

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: %1$s at %2$s
ja_JP: %1$s %2$s

en: Sorry, you don't have permissions to do that.
ja_JP: 申し訳ありませんが、それを行うための権限がありません。

en: %s Manage Backup Archives
ja_JP: %s バックアップアーカイブの管理

en: %s Dashboard
ja_JP: %s ダッシュボード

en: Start wizard
ja_JP: ウィザードを開始

en: First Steps
ja_JP: 最初のステップ

en: Test the installation
ja_JP: インストールをテスト

en: Check the installation
ja_JP: インストール確認

en: Run the created job
ja_JP: 作成したジョブを実行

en: Check the job log
ja_JP: ジョブ・ログをチェック

en: One click backup
ja_JP: 1クリックバックアップ

en: Generate a database backup of WordPress tables and download it right away!
ja_JP: のテーブルのデータベースのバックアップを生成し、すぐにそれをダウンロード!

en: Download database backup
ja_JP: データベースのバックアップをダウンロード

en: Last logs
ja_JP: 最後のログ

en: Job
ja_JP: ジョブ

en: Result
ja_JP: 結果

en: Next scheduled jobs
ja_JP: 次にスケジュールされたジョブ

en: working since %d seconds
ja_JP: %d秒以降に作業

en: Abort
ja_JP: 中止

en: Not scheduled!
ja_JP: スケジュールされていない!

en: Edit Job
ja_JP: ジョブを編集

en: Overview
ja_JP: 概要

en: Changes for job <i>%s</i> saved.
ja_JP: ジョブ <strong>%s</strong> を保存しました。

en: Working as <a href="http://wikipedia.org/wiki/Cron">Cron</a> schedule:
ja_JP: <a href="http://wikipedia.org/wiki/Cron">Cron</a>として働くスケジュール:

en: ATTENTION: Job runs every %d minutes!
ja_JP: 注意: ジョブを%d分ごとに実行!

en: ATTENTION: Job runs every %d hours!
ja_JP: 注意: ジョブを%d時間ごとに実行!

en: ATTENTION: Can't calculate cron!
ja_JP: 注意: cronを計算できません!

en: Next runtime:
ja_JP: 次の実行時間:

en: General
ja_JP: 一般

en: Schedule
ja_JP: スケジュール

en: To: %s
ja_JP: 宛先: %s

en: %s Job:
ja_JP: %s ジョブ:

en: Job Name
ja_JP: ジョブ名

en: Please name this job.
ja_JP: このジョブの名前

en: Job Tasks
ja_JP: ジョブタスク

en: Job tasks
ja_JP: ジョブタスク

en: Backup File Creation
ja_JP: バックアップファイルの作成

en: Backup type
ja_JP: バックアップの種類

en: Synchronize file by file to destination
ja_JP: 宛先にファイルして、ファイルを同期

en: Create a backup archive
ja_JP: バックアップアーカイブを作成

en: Archive name
ja_JP: アーカイブ名

en: %d = Two digit day of the month, with leading zeros
ja_JP: %d = 先行ゼロを2つの月の桁の日

en: %j = Day of the month, without leading zeros
ja_JP: %j = 先行ゼロなしの月の日

en: %m = Day of the month, with leading zeros
ja_JP: %m = 先行ゼロと日

en: %n = Representation of the month (without leading zeros)
ja_JP: %n = 月の表現 (先行ゼロなし)

en: %Y = Four digit representation for the year
ja_JP: %Y = 年を4桁表記

en: %y = Two digit representation of the year
ja_JP: %y = 年を2桁表記

en: %a = Lowercase ante meridiem (am) and post meridiem (pm)
ja_JP: %a = 小文字の午前(am)と午後(pm)

en: %B = Swatch Internet Time
ja_JP: %B =スウォッチインターネットタイム

en: %g = Hour in 12-hour format, without leading zeros
ja_JP: %g = 先行ゼロなしで12時間形式

en: %G = Hour in 24-hour format, without leading zeros
ja_JP: %G = 先行ゼロなしで24時間形式

en: %h = Hour in 12-hour format, with leading zeros
ja_JP: %h = 先行ゼロを12時間形式

en: %i = Two digit representation of the minute
ja_JP: %i = 2桁表現

en: %s = Two digit representation of the second
ja_JP: %s = 秒の2桁表現

en: Replacement patterns:
ja_JP: 置換パターン:

en: Archive Format
ja_JP: アーカイブ形式

en: PHP Zip functions will be used if available (needs less memory). Otherwise the PCLZip class will be used.
ja_JP: 可能であればPHPジップ機能が使用されます。(少ないメモリを必要)そうでなければPCLZipクラスを使用します。

en: Disabled due to missing PHP function.
ja_JP: 起因するPHPの関数の欠落に無効。

en: A tarballed, not compressed archive (fast and less memory)
ja_JP: TARボールで圧縮されていないアーカイブ(高速かつ少ないメモリ)

en: A tarballed, GZipped archive (fast and less memory)
ja_JP: TARボール、gzip圧縮されたアーカイブ(高速かつ少ないメモリ)

en: A tarballed, BZipped archive (fast and less memory)
ja_JP: TARボール、bzipで圧縮されたアーカイブ(高速かつ少ないメモリ)

en: Job Destination
ja_JP: ジョブの伝送先

en: Where should your backup file be stored?
ja_JP: バックアップファイルの保存方法

en: Log Files
ja_JP: ログファイル

en: Leave empty to not have log sent.
ja_JP: ログを送信しない場合は空にします。

en: Errors only
ja_JP: エラー

en: Job Schedule
ja_JP: ジョブスケジュール

en: Start job
ja_JP: ジョブの開始方法

en: manually only
ja_JP: 手動

en: with WordPress cron
ja_JP: WordPressのcron

en: with a link
ja_JP: リンク

en: Copy the link for an external start. This option has to be activated to make the link work.
ja_JP: 外部スタート用のリンクをコピー。このオプションは、リンクを動作させるために活性化されなければなりません。

en: Start job with CLI
ja_JP: CLIを使用してジョブを開始

en: Use <a href="http://wp-cli.org/">WP-CLI</a> to run jobs from commandline or <a href="%s">get the start script</a>.
ja_JP: <a href="http://wp-cli.org/">WP-CLI</a>のコマンドラインまたは<a href="%sWordPress">スクリプト</a>でジョブを実行します。

en: Schedule execution time
ja_JP: 実行時間をスケジュール

en: Scheduler type
ja_JP: スケジューラタイプ

en: basic
ja_JP: 基本

en: advanced
ja_JP: 高度

en: Scheduler
ja_JP: スケジューラ

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Hour
ja_JP: 時間

en: Minute
ja_JP: 分

en: monthly
ja_JP: 毎月

en: on
ja_JP: 実行日

en: weekly
ja_JP: 毎週

en: Sunday
ja_JP: 日曜日

en: Monday
ja_JP: 月曜日

en: Tuesday
ja_JP: 火曜日

en: Wednesday
ja_JP: 水曜日

en: Thursday
ja_JP: 木曜日

en: Friday
ja_JP: 金曜日

en: Saturday
ja_JP: 土曜日

en: daily
ja_JP: 毎日

en: hourly
ja_JP: 毎時

en: Minutes:
ja_JP: 分:

en: Any (*)
ja_JP: 全て (*)

en: Hours:
ja_JP: 時間:

en: Day of Month:
ja_JP: 日:

en: Month:
ja_JP: 月:

en: January
ja_JP: 1月

en: February
ja_JP: 2月

en: March
ja_JP: 3月

en: April
ja_JP: 4月

en: May
ja_JP: 5月

en: June
ja_JP: 6月

en: July
ja_JP: 7月

en: August
ja_JP: 8月

en: September
ja_JP: 9月

en: October
ja_JP: 10月

en: November
ja_JP: 11月

en: December
ja_JP: 12月

en: Day of Week:
ja_JP: 曜日:

en: Save changes
ja_JP: 変更を保存

en: No Jobs.
ja_JP: ジョブがありません。

en: Destinations
ja_JP: 宛先

en: Next Run
ja_JP: 次回の実行

en: Last Run
ja_JP: 前回の実行

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Copy
ja_JP: コピー

en: Not needed or set
ja_JP: 不要または設定されていません。

en: Running for: %s seconds
ja_JP: 実行中: %s秒

en: Inactive
ja_JP: 無効

en: Runtime: %d seconds
ja_JP: 実行時間: %d秒

en: not yet
ja_JP: 未

en: Download last backup
ja_JP: 最後のバックアップをダウンロード

en: Log
ja_JP: ログ

en: Copy of
ja_JP: コピー

en: The HTTP response test get a false http status (%s)
ja_JP: HTTP応答テストは偽HTTPステータス(%s)を取得

en: Job "%s" started.
ja_JP: ジョブ"%s"を開始しました。

en: Aborted by user!
ja_JP: ユーザーによって中止されました。

en: Job will be terminated.
ja_JP: ジョブが終了しました。

en: %s Jobs
ja_JP: %sのジョブ

en: Job currently running: %s
ja_JP: 現在実行中のジョブ: %s

en: Warnings:
ja_JP: 警告:

en: Errors:
ja_JP: エラー:

en: Display working log
ja_JP: ログを表示

en: Close working screen
ja_JP: 画面を閉じる

en: close
ja_JP: 閉じる

en: No Logs.
ja_JP: ログはありません。

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Runtime
ja_JP: 処理時間

en: View
ja_JP: 表示

en: O.K.
ja_JP: 正常終了

en: Log only
ja_JP: ログのみ

en: %s Logs
ja_JP: %sのログ

en: Settings reset to default
ja_JP: 設定をデフォルトにリセットしました。

en: Settings saved
ja_JP: 設定を保存しました。

en: %s Settings
ja_JP: %sの設定

en: Network
ja_JP: ネットワーク

en: API Keys
ja_JP: APIキー

en: Information
ja_JP: 情報

en: Display Settings
ja_JP: 表示設定

en: Do you want to see BackWPup in the WordPress admin bar?
ja_JP: WordPressの管理バーにBackWPupを表示しますか？

en: Admin bar
ja_JP: 管理バー

en: Admin Bar
ja_JP: 管理バー

en: Show BackWPup links in admin bar.
ja_JP: 管理バーにBackWPupリンクを表示。

en: Folder sizes
ja_JP: フォルダサイズ

en: Security
ja_JP: セキュリティー

en: Security option for BackWPup
ja_JP: BackWPupのセキュリティオプション

en: Protect folders
ja_JP: フォルダを保護

en: Protect BackWPup folders ( Temp, Log and Backups ) with <code>.htaccess</code> and <code>index.php</code>
ja_JP: BackWPupフォルダ(TEMP・ログおよびバックアップ)を<code>.htaccessファイル</code>と<code>index.php</code>で保護する。

en: Log file folder
ja_JP: ファイルフォルダのログ

en: Maximum number of log files in folder
ja_JP: フォルダ内のログファイルの最大数

en: Oldest files will be deleted first.
ja_JP: 古いファイルは最初に削除されます。

en: Compression
ja_JP: 圧縮

en: Compress log files with GZip.
ja_JP: gzipでログファイルを圧縮

en: Maximum number of retries for job steps
ja_JP: ジョブの最大再試行回数

en: Auto
ja_JP: 自動

en: ZipArchive
ja_JP: Zipアーカイブ

en: Key to start jobs externally with an URL
ja_JP: URLで外部からジョブを開始するキー

en: No translation
ja_JP: 翻訳しない

en: No Translation
ja_JP: 翻訳しない

en: No translation for the job, the log will be written in English
ja_JP: ジョブの翻訳とログが英語で書き込まれません。

en: Reduce server load
ja_JP: サーバーの負荷を軽減

en: disabled
ja_JP: 無効

en: minimum
ja_JP: 最小

en: medium
ja_JP: 中

en: maximum
ja_JP: 最大

en: Username:
ja_JP: ユーザー名:

en: Setting
ja_JP: 設定

en: Value
ja_JP: 値

en: WordPress version
ja_JP: WordPressのバージョン

en: BackWPup version
ja_JP: BackWPupのバージョン

en: BackWPup Pro version
ja_JP: BackWPup Pro版

en: PHP version
ja_JP: PHPのバージョン

en: MySQL version
ja_JP: MySQLのバージョン

en: cURL version
ja_JP: cURLのバージョン

en: cURL SSL version
ja_JP: cURL SSLのバージョン

en: unavailable
ja_JP: 利用不可

en: Server self connect:
ja_JP: サーバーの自己接続:

en: Response Test O.K.
ja_JP: 応答テストO.K.

en: Temp folder:
ja_JP: Tempフォルダ:

en: Server
ja_JP: サーバー

en: Operating System
ja_JP: オペレーティングシステム

en: Current PHP user
ja_JP: 現在のPHPユーザ

en: On
ja_JP: オン

en: Off
ja_JP: オフ

en: Safe Mode
ja_JP: セーフモード

en: Maximum execution time
ja_JP: 最大実行時間

en: Alternative WP Cron
ja_JP: 代替WP cron

en: Disabled WP Cron
ja_JP: WP Cron無効

en: CHMOD Dir
ja_JP: CHMOD ディレクトリ

en: Server Time
ja_JP: サーバー時間

en: Blog Time
ja_JP: ブログタイム

en: Blog Timezone
ja_JP: ブログタイムゾーン

en: Blog Time offset
ja_JP: ブログタイムオフセット

en: %s hours
ja_JP: %s時間

en: Blog language
ja_JP: ブログ言語

en: MySQL Client encoding
ja_JP: MySQL クライアントエンコーディング

en: Blog charset
ja_JP: ブログの文字コード

en: PHP Memory limit
ja_JP: PHPのメモリ制限

en: WP memory limit
ja_JP: WPメモリ制限

en: Memory in use
ja_JP: 使用中のメモリ

en: Disabled PHP Functions:
ja_JP: PHP関数が無効:

en: Loaded PHP Extensions:
ja_JP: ロードされたPHP Extensions:

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Reset all settings to default
ja_JP: すべての設定をデフォルトにリセット

en: A job is already running.
ja_JP: ジョブがすでに実行されています。

en: No job ID specified!
ja_JP: ジョブIDが指定されていません!

en: Job ID does not exist!
ja_JP: ジョブIDが存在しません!

en: Nothing to abort!
ja_JP: 何も中止しない!

en: List of jobs
ja_JP: ジョブのリスト

en: ID: %1$d Name: %2$s
ja_JP: ID: %1$d 名前: %2$s

en: No job running
ja_JP: 実行中のジョブがありません。

en: Running job
ja_JP: ジョブを実行

en: Warnings: %1$d Errors: %2$d
ja_JP: 警告: %1$dつのエラー: %2$d

en: Steps in percent: %1$d percent of step: %2$d
ja_JP: パーセントのステップ: %1$d ステップの割合: %2$d

en: On step: %s
ja_JP: ステップの場合: %s

en: Last message: %s
ja_JP: 最後のメッセージ:%s

en: Inpsyde GmbH
ja_JP: Inpsyde社

en: Compressing file&#160;&hellip;
ja_JP: ファイルを圧縮...

en: Compressing done.
ja_JP: 圧縮が完了しました。

en: Create a Job
ja_JP: ジョブを作成

en: Backup to Google Drive
ja_JP: Google Driveにバックアップ

en: Backup to Amazon Glacier
ja_JP: Amazon Glacierにバックアップ

en: BackWPup supports multiple cloud services in parallel. This ensures backups are redundant.
ja_JP: BackWPupは、並行して複数のクラウドサービスをサポートします。これはバックアップが冗長であるようにします。

en: Ready to set up a backup job? Use one of the wizards to plan what you want to save.
ja_JP: バックアップジョブの準備はできましたか？ウィザードを使用して保存を計画します。

en: Use the short links in the <strong>First steps</strong> box to plan and schedule backup jobs.
ja_JP: バックアップジョブを計画し、スケジュールするために、<strong>ファーストステップ</strong>ボックスでリンクをクリックしてください。

en: Use your backup archives to save your entire WordPress installation including <code>/wp-content/</code>. Push them to an external storage service if you don’t want to save the backups on the same server.
ja_JP: <code>/wp-content/</code>を含めた全体のWordPressを保存するにはバックアップアーカイブを使用してください。同じサーバーにバックアップを保存したくない場合WordPressは、外部ストレージサービスにバックアップを送信してください。

en: Display folder sizes in the files tab when editing a job. (Might increase loading time of files tab.)
ja_JP: ジョブを編集するときにファイルタブでフォルダのサイズを表示する。(ファイルタブのロード時間を増加する可能性があります。)

en: Maximum script execution time
ja_JP: 最大スクリプト実行時間

en: seconds. 0 = disabled.
ja_JP: 秒　0 = 無効

en: Every time BackWPup runs a backup job, a log file is being generated. Choose where to store your log files and how many of them.
ja_JP: BackWPupのバックアップジョブを実行するたびにログファイルが生成されます。ログファイルをどのように保存するか指定します

en: Is your blog protected with HTTP basic authentication (.htaccess)? If yes, please set the username and password for authentication here.
ja_JP: サイトがHTTP基本認証(.htaccessファイル)で保護されていますか？保護されているならば、ここに認証用のユーザ名とパスワードを設定してください。

en: - Use site settings: retrieve the email settings of your site.<br />-PHP mail(): needs more PHP memory
ja_JP: - Useサイトの設定:サイト<br /> - PHP mail()のメール設定を取得する:より多くのPHPのメモリが必要

en: %A = Uppercase ante meridiem (AM) and post meridiem (PM)
ja_JP: %A = 大文字の午前午後(AM)と午後(PM)

en: %d. Trying to generate a manifest file&#160;&hellip;
ja_JP: %d. マニフェストファイルを生成&#160;&hellip;

en: Added manifest.json file with %1$s to backup file list.
ja_JP: バックアップファイルリストに %1$sのmanifest.jsonファイルを追加しました。

en: [INFO] BackWPup job start with link is active
ja_JP: [情報]リンクをBackWPupジョブスタートが有効になっています。

en: [INFO] BackWPup no automatic job start configured
ja_JP: [情報] BackWPupの自動開始ジョブが設定されていません

en: [INFO] Blog url: %s
ja_JP: [情報] サイトURL: %s

en: [INFO] Script restart time is configured to %1$d seconds
ja_JP: [情報]スクリプト再起動時間は、%1$d秒に設定されています。

en: <strong>Please note: You are solely responsible for the security of your data; the authors of this plugin are not.</strong>
ja_JP: <strong>注意: データのセキュリティの確保は自己責任です。プラグイン作者は責任を負いません。</strong>

en: Authenticate with Sugarsync!
ja_JP: SugarSyncのを使用して認証！

en: Backup file compression
ja_JP: バックアップファイルの圧縮

en: Backup file name
ja_JP: バックアップファイル名

en: Backup Files
ja_JP: バックアップファイル

en: Backup to an S3 Service v1
ja_JP: S3のサービスV1にバックアップ

en: BackWPup’s job wizards make planning and scheduling your backup jobs a breeze.
ja_JP: BackWPupジョブウィザードの計画を作成しバックアップジョブをスケジュールします。

en: Cannot init MySQLi database connection
ja_JP: MySQLiのデータベース接続をinitにすることはできません

en: Cannot open SQL backup file
ja_JP: SQLバックアップファイルを開くことができません

en: Check WP Export file&#160;&hellip;
ja_JP: WPのエクスポートファイルをチェックしてください&#160;&hellip;

en: Checking for not aborted multipart Uploads&#160;&hellip;
ja_JP: マルチパートアップロードが中断されていないか確認&#160;&hellip;

en: Creates manifest file
ja_JP: マニフェストファイルを作成します。

en: Database backup done!
ja_JP: データベースのバックアップが完了！

en: Job completed
ja_JP: ジョブ完了

en: Job ID: %d
ja_JP: ジョブID: %d

en: Last log
ja_JP: 最後のログ

en: Log folder:
ja_JP: ログ用フォルダ:

en: Log of running job
ja_JP: ジョブのログ

en: Maximum PHP Script execution time
ja_JP: 最大のPHPスクリプトの実行時間

en: Missing class "%s".
ja_JP: 不足しているクラス"%s"

en: Missing function "%s".
ja_JP: 不足している関数"%s"

en: Northern Virginia (IAD)
ja_JP: バージニア州北部(IAD)

en: Please leave manifest.json untouched and in place. Otherwise it is safe to be ignored.
ja_JP: manifest.jsonは手つかずの所定の位置に残してください。それ以外の場合は無視されても安全です。

en: Restart will be executed now.
ja_JP: 再起動を実行します。

en: Setting of MySQLi connection timeout failed
ja_JP: MySQLiの接続タイムアウトの設定に失敗しました

en: Setting of MySQLi init command "%s" failed
ja_JP: MySQLiのinitコマンド"%s"の設定に失敗しました。

en: Start for table backup is not correctly set: %1$s
ja_JP: テーブルのバックアップの開始が正しく設定されていません: %1$s

en: Storage Class: %s
ja_JP: ストレージクラス: %s

en: Use one of the wizards to plan a backup, or use <a href="%s">expert mode</a> for full control over all options.
ja_JP: バックアップを計画するか、すべてのオプションを完全に制御するためには、<a href="%s">のエキスパートモード</a>を使用するためのウィザードのいずれかを使WordPress用します。

en: WP Export file is a valid WXR file.
ja_JP: WPのエクスポートファイルは、正しい形式のファイルです。

en: WP maximum memory limit
ja_JP: WPの最大メモリ制限

en: XML ERROR (%s): %s
ja_JP: XMLエラー(%s): %s

en: <a href="%s">Add a new backup job</a> and plan what you want to save.
ja_JP: <a href="%s">新しいバックアップジョブを追加</a>して保存したいものを計画します。

en: Add new job
ja_JP: 新規ジョブを追加

en: Backup sent via email
ja_JP: メールでバックアップを送信

en: Send email with log only when errors occur during job execution.
ja_JP: ジョブの実行中にエラーが発生した場合にのみログをメールで送信

en: Send log to email address
ja_JP: ログの送信先メールアドレス

en: Email FROM field
ja_JP: メールのタイトル

en: BackWPup comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is a free software, and you are welcome to redistribute it under certain conditions.
ja_JP: BackWPupは完全に無保証です。これはフリーソフトウェアであり一定の条件の下で再配布を歓迎します。

en: WP Export file can not checked, because no XML extension loaded with the file can checked.
ja_JP: ファイルがロードされないXML拡張子がチェックできないので、WPのエクスポートファイルがチェックすることはできません。

en: There are a couple of general options for backup jobs. Set them here.
ja_JP: バックアップジョブの一般的なオプションがいくつかあります。ここではそれらを設定します。

en: File name "%1$s" is too long to be saved correctly in %2$s archive!
ja_JP: ファイル名"%1$s"は%2$sアーカイブに正しく保存するには余りにも長すぎます！

en: File path "%1$s" is too long to be saved correctly in %2$s archive!
ja_JP: ファイルパス"%1$s"は%2$sアーカイブに正しく保存するには余りにも長すぎます！

en: Folder name "%1$s" is too long to be saved correctly in %2$s archive!
ja_JP: フォルダ名"%1$s"は%2$sアーカイブに正しく保存するには余りにも長すぎます！

en: Folder path "%1$s" is too long to be saved correctly in %2$s archive!
ja_JP: フォルダパス"%1$s"は%2$sアーカイブに正しく保存するには余りにも長すぎます！

en: This job is a&#160;&hellip;
ja_JP: このジョブは&#160;&hellip;

en: You are about to delete this backup archive. 
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
ja_JP: このバックアップアーカイブを削除しようとしています。
    'キャンセル'で中止 'OK'で削除します。

en: Amazon S3: China (Beijing)
ja_JP: Amazon S3: 中国 (北京)

en: BackWPup News
ja_JP: BackWPupニュース

en: Hong Kong (HKG)
ja_JP: 香港 (HKG)

en: Job with ID %d
ja_JP: ジョブID %d

en: Not Authenticated with Dropbox!
ja_JP: Dropboxに認証されていません！

en: Upload for %s aborted.
ja_JP: %sが中止されたためアップロードします。

en: %d. Try to send backup with email&#160;&hellip;
ja_JP: %d。メールでバックアップを送信中...

en: %H = Hour in 24-hour format, with leading zeros
ja_JP: 先行ゼロと24時間形式の% h =時間、

en: <a class="backwpup-get-pro" href="%s">Get BackWPup Pro now.</a>
ja_JP: <a class="backwpup-get-pro" href="%s">BackWPup Proを今すぐ入手</a>

en: <strong>RSS Error</strong>: %s
ja_JP: <strong>RSSエラー</strong>: %s

en: Aborted, because no progress for one hour!
ja_JP: 終了。1時間進展なし！

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
ja_JP: エラーはおそらく供給が停止していることを意味します。時間を置いて再試行してください。

en: Backup archive too big to be sent by email!
ja_JP: メールで送信するには大きすぎるバックアップアーカイブ！

en: BackWPup will not backup folders and subfolders when this file is inside.
ja_JP: このファイルが中にあるとき、BackWPupはフォルダとサブフォルダのバックアップを取りません。

en: Creates an .sql database backup file
ja_JP: SQLデータベースのバックアップファイルを作成します

en: Email
ja_JP: メール

en: Email "From" field (Name &lt;&#160;you@your-email-address.tld&#160;&gt;)
ja_JP: フィールド"から"メール (名前 &lt;&#160;you@your-email-address.tld&#160;&gt;)

en: Email address
ja_JP: メールアドレス

en: Email address to which Backups are sent.
ja_JP: バックアップ送信先のメールアドレス

en: Email address:
ja_JP: メールアドレス:

en: Email sent.
ja_JP: メールを送信。

en: empty = deactivated. Will be used to protect job starts from unauthorized person.
ja_JP: 空 = 無効。不正なジョブの開始を保護するために使用される。

en: End of Job
ja_JP: ジョブ終了

en: Error transfering backup to %s.
ja_JP: %sエラー転送するバックアップ。

en: Error while sending email!
ja_JP: メール送信エラー！

en: Excluded by .donotbackup file!
ja_JP: .donotbackupファイルによって除外！

en: Folder %1$s not allowed, please use another folder.
ja_JP: フォルダ%1$sが許可されていません。別のフォルダを使用してください。

en: Generate a server script file to let the job start with the server’s cron on command line interface. Alternatively use WP-CLI commands.
ja_JP: ジョブは、コマンドラインインターフェイス上のサーバーのcronで開始できるようにするサーバースクリプトファイルを生成します。またWP-CLIコマンドを使用します。

en: Job started
ja_JP: ジョブを開始

en: Length for table backup is not correctly set: %1$s
ja_JP: テーブルのバックアップのための長さが正しく設定されていません: %1$s

en: Link "%s" not following.
ja_JP: リンク"%s"は次のようではない。

en: Log folder %s is not writable.
ja_JP: ログフォルダ%sは書き込み可能ではありません。

en: Logs folder %s not exist.
ja_JP: Logsフォルダー%sは存在しません。

en: London (LON)
ja_JP: ロンドン (LON)

en: manifest.json might be needed for later restoring a backup from this archive.
ja_JP: manifest.jsonは、このアーカイブからバックアップを復元するために必要とする場合があります。

en: Maximum file size to be included in an email. 0 = unlimited
ja_JP: 最大ファイルサイズはメールに含まれる。 0 =無制限

en: Method for creating ZIP-file archives
ja_JP: ZIPファイルアーカイブの作成方法

en: Multipart splits file into multiple chunks while uploading. This is necessary for displaying the upload process and to transfer bigger files. Works without a problem on Amazon. Other services might have issues.
ja_JP: アップロード中にマルチパートの分割は、複数のチャンクにファイルを。これは、アップロードプロセスを表示するために必要であり、大きなファイルを転送する。 WordPressAmazonで問題なく動作します。他のサービスは問題があるかもしれません。

en: Name of email sender
ja_JP: メール送信者の名前

en: No files/folder for the backup.
ja_JP: バックアップのためのファイル/フォルダはありません。

en: No tables to backup.
ja_JP: バックアップにノーとテーブル。

en: Or a S3 Server URL
ja_JP: またはS3サーバのURL

en: Path as set by user (symlink?): %s
ja_JP: ユーザーが設定したパスとして (シンボリックリンク?): %s

en: PHP Version %1$s is to low, you need Version %2$s or above.
ja_JP: PHPのバージョン%1$sは低く、バージョン%2$s以上を必要とします。

en: Restart after %1$d seconds.
ja_JP: %1$d秒後に再起動します。

en: Select a S3 service
ja_JP: S3サービスを選択

en: Send email settings
ja_JP: メール送信設定

en: Send test email
ja_JP: テストメールを送信

en: Sender email address
ja_JP: 送信者のメールアドレス

en: Sending email to %s&hellip;
ja_JP: %sにメールを送信しています...

en: Starting upload to SugarSync&#160;&hellip;
ja_JP: SugarSyncへのアップロードを開始...

en: Sydney (SYD)
ja_JP: シドニー (SYD)

en: Temp folder %s doesn't exist.
ja_JP: Tempフォルダ%sは存在しません。

en: Temporary folder %s is not writable.
ja_JP: 一時フォルダ%sは書き込み可能ではありません。

en: The BackWPup HTTP response header returns a false value: "%s"
ja_JP: BackWPupのHTTPレスポンスヘッダはfalseの値を返します: "%s"

en: The file name of an archive cannot be empty.
ja_JP: アーカイブのファイル名は空にできません。

en: The HTTP response test get an error "%s"
ja_JP: HTTPレスポンステスト、エラー"%s"を取得

en: There was an error when reading this WXR file
ja_JP: このWXRファイルを読み込む際にエラーが発生しました

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
ja_JP: これはWXRファイルでは、不足している/無効WXRのバージョン番号はありません

en: Untitled
ja_JP: 無題

en: WordPress Backup Plugin
ja_JP: WordPressのバックアッププラグイン

en: WP-Cron url:
ja_JP: WP-CronのURL:

en: XML WARNING (%s): %s
ja_JP: XMLの警告 (%s): %s

en: You may have noticed the manifest.json file in this archive.
ja_JP: このアーカイブ内のmanifest.jsonファイルに気づいているかもしれません。

[ctx: %s = Folder name]
en: Folder %s for archive not found
ja_JP: アーカイブ用のフォルダ %sが見つかりません。

[ctx: ZipArchive open() result]
en: Cannot create zip archive: %d
ja_JP: zipアーカイブを作成できません: %d

[ctx: %s = file name]
en: Method to archive file %s not detected
ja_JP: アーカイブファイル%sの方法が見つかりません

[ctx: Folder path to add to archive]
en: Folder %s does not exist or is not readable
ja_JP: フォルダ%sは存在しないか読み取れません。

[ctx: Text of ZipArchive status Message]
en: ZipArchive returns status: %s
ja_JP: Zipアーカイブが返すステータス: %s

[ctx: Available space on SugarSync]
en: Not enough disk space available on SugarSync. Available: %s.
ja_JP: SugarSyncの上では利用できません十分なディスクスペース。利用可能: %s

[ctx: Plugin name; Plugin Version]
en: [INFO] %1$s version %2$s; A project of Inpsyde GmbH
ja_JP: [情報] %1$s バージョン %2$s; Inpsyde GmbHプロジェクト

[ctx: WordPress Version]
en: [INFO] WordPress version %s
ja_JP: [情報] WordPress バージョン %s

[ctx: Folder name]
en: Folder %s not exists
ja_JP: フォルダ%sは存在しません。

[ctx: Folder name]
en: Folder %s not readable
ja_JP: フォルダ%sが読めません。

[ctx: Database Charset]
en: Cannot set DB charset to %s
ja_JP: %sにDBの文字セットを設定することはできません。

[ctx: Archive compression method]
en: Compressing files as %s. Please be patient, this may take a moment.
ja_JP: %sにファイルを圧縮します。これは時間がかかる場合があります。しばらくお待ちください。

[ctx: Dashboard heading]
en: Planning backups
ja_JP: バックアップ計画

[ctx: Dashboard heading]
en: Ready to set up a backup job?
ja_JP: バックアップジョブの準備はできましたか？

[ctx: Dashboard heading]
en: Restoring backups
ja_JP: バックアップの復元

[ctx: Pro teaser box, link text]
en: And more…
ja_JP: そして…

[ctx: Pro teaser box, link title]
en: Get BackWPup Pro now
ja_JP: BackWPup Proをゲット

[ctx: Pro teaser box, link text]
en: Get BackWPup Pro now
ja_JP: BackWPup Proをゲット

[ctx: Pro teaser box]
en: Differential backups to Google Drive and other cloud storage service.
ja_JP: Googleドライブや他のクラウドストレージサービスへのバックアップ差分。

[ctx: Pro teaser box]
en: Easy-peasy wizards to create and schedule backup jobs.
ja_JP: バックアップジョブを作成しスケジュールするための非常に単純なウィザード。

[ctx: Pro teaser box]
en: First-class <strong>dedicated support</strong> at MarketPress Helpdesk.
ja_JP: MarketPressヘルプデスクのファーストクラス<strong>専用サポート。</strong>

[ctx: Pro teaser box]
en: Get access to:
ja_JP: アクセスを取得:

[ctx: Pro teaser box]
en: Thank you for using BackWPup!
ja_JP: BackWPupをご利用いただきありがとうございます！

[ctx: File to add to archive]
en: File %s does not exist or is not readable
ja_JP: ファイル%sは存在しないか読み取れません

[ctx: Plugin name and link; Plugin Version]
en: %1$s version %2$s. A project by <a href="http://inpsyde.com">Inpsyde GmbH</a>.
ja_JP: %1$sバージョン%2$s。<a href="http://inpsyde.com">Inpsyde社</a>によるプロジェクト。

en: One file deleted from Dropbox | %d files deleted on Dropbox
ja_JP[0]: %d個のファイルをDropboxから削除しました。

en: One backup file deleted | %d backup files deleted
ja_JP[0]: %d個のバックアップファイルを削除しました。

en: One file deleted on FTP server | %d files deleted on FTP server
ja_JP[0]: %d個のファイルをFTPサーバー上で削除しました。

en: One file deleted on Microsoft Azure container. | %d files deleted on Microsoft Azure container.
ja_JP[0]: %d個のファイルをMicrosoft Azureのコンテナ上で削除。

en: One file deleted on Rackspace cloud container. | %d files deleted on Rackspace cloud container.
ja_JP[0]: %d個のファイルをRackspaceのクラウドコンテナ上で削除しました。

en: One file deleted on S3 Bucket. | %d files deleted on S3 Bucket
ja_JP[0]: %d個のファイルをS3バケット上で削除しました。

en: One file deleted on SugarSync folder | %d files deleted on SugarSync folder
ja_JP[0]: %d個のファイルをSugarSyncのフォルダから削除しました。

en: One old log deleted | %d old logs deleted
ja_JP[0]: %d個の古いログを削除しました。

en: %d ERROR | %d ERRORS
ja_JP[0]: %d件のエラー

en: %d WARNING | %d WARNINGS
ja_JP[0]: %d件の警告

en: 1 ERROR | %d ERRORS
ja_JP[0]: 1件のエラー

en: 1 WARNING | %d WARNINGS
ja_JP[0]: 1件の警告

en: If this message reaches your inbox, sending backup archives via email should work for you.
ja_JP: このメッセージが受信トレイに達するとメールを介してバックアップ アーカイブを送信するはずです。

en: Job restarts due to inactivity for more than 5 minutes.
ja_JP: ジョブが5分以上無動作により再起動します。

en: %s available on your Dropbox
ja_JP: Dropboxに%sが利用可能

en: %1$d folders to backup.
ja_JP: バックアップしたフォルダ数 %1$d

en: Temp folder does not exist or is not writable for BackWPup
ja_JP: Tempフォルダが存在しないか、BackWPupへの書き込み権限がありません

en: ? OR ?
ja_JP: ? または ?

en: [INFO] Web Server: %s
ja_JP: [情報] Webサーバー: %s

en: Aborting creation.
ja_JP: 作成を中止しています。

en: Bucket %1$s created.
ja_JP: バケット%1$sを作成しました。

en: Cannot open source file %s for archiving
ja_JP: アーカイブのソースファイルを%sを開くことができません。

en: Delete Dropbox Authentication
ja_JP: Dropboxの認証を削除

en: Get Dropbox App auth code
ja_JP: Dropboxのアプリ認証コードを取得

en: Get full Dropbox auth code
ja_JP: Dropboxフル認証コードを取得

en: ZipArchive can not closed correctly
ja_JP: ZipArchiveが正しく閉じられていません

en: BackWPup requires PHP version 5.2.7 with spl extension or greater and WordPress 3.4 or greater.
ja_JP: BackWPup は、PHP バージョン5.2.7 spl拡張モジュールまたはそれ以上と3.4以降が必要です。

en: Allows full access to your entire Dropbox.
ja_JP: Dropboxへのフルアクセスを許可します。

en: Allows restricted access to Apps/BackWPup folder only.
ja_JP: アプリ/BackWPupフォルダのみに制限したアクセスを許可します。

en: Amazon S3: EU (Germany)
ja_JP: Amazon S3: EU (ドイツ)

en: App Access to Dropbox
ja_JP: Dropboxのアプリへのアクセス

en: BackWPup will have full read and write access to your entire Dropbox. You can specify your backup destination wherever you want, just be aware that ANY files or folders inside of your Dropbox can be overridden or deleted by BackWPup.
ja_JP: BackWPupは完全な読み取り権限を持っており、全体をDropboxへアクセスを書き込みます。好きな場所をショッピングのDropboxの内側の任意のファイルやフォルダを上書きまたはBackWPupによって削除されることに注意して、バックアップ先を指定することができます。

en: Cannot create backup archive correctly. Aborting creation.
ja_JP: バックアップアーカイブを正しく作成できません。作成を中止します。

en: Cannot write progress to working file. Job will be aborted.
ja_JP: 進行作業をファイルに書き込みできません。ジョブを中止します。

en: Destination Folder
ja_JP: コピー先フォルダー

en: Folder inside your Dropbox where your backup archives will be stored.
ja_JP: バックアップアーカイブを保存するDropboxの内部フォルダ。

en: GreenQloud Storage Qloud
ja_JP: GreenQloudストレージQloud

en: If the WordPress root folder is not included in this backup job, check this option to additionally include wp-config.php, robots.txt, .htaccess, .htpasswd and favicon.ico into the backup. Your wp-config.php will be included even if you placed it in the parent directory of your root folder.
ja_JP: WordPressのルートフォルダーが、このバックアップ ジョブに含まれていない場合はこのオプションをチェックすることでfavicon.ico、.htpasswd htaccess、robots.txt、wp-config.php をバックアップに含めます。ルートフォルダーの親ディレクトリに配置した場合もwp-config.phpが含まれます

en: Job “%s” has started, but not responded for 10 seconds.
ja_JP: ジョブ“%s”を開始しましたが、10秒間応答しませんでした。

en: MySQL backup file not created
ja_JP: MySQLのバックアップファイルが作成されていません

en: Older files will be deleted first. 0 = no files will be deleted.
ja_JP: 古いファイルから順に削除されます。 0 = ファイルを削除しない。

en: Specify a subfolder where your backup archives will be stored. If you use the App option from above, this folder will be created inside of Apps/BackWPup. Otherwise it will be created at the root of your Dropbox. Already exisiting folders with the same name will not be overriden.
ja_JP: バックアップアーカイブを保存するサブフォルダを指定してください。アプリケーションオプションを使用する場合は、このフォルダはアプリ/BackWPupの内部に作成されます。それ以外の場合は、Dropboxのルートに作成されます。すでに同じ名前の既存のフォルダは上書きされることはありません。

en: ZIP archive cannot be closed correctly.
ja_JP: ZIPアーカイブを正常に生成できません。

en: <strong>Important:</strong> before installing this plugin, please <a href="%1$s">back up your database and files</a> with <a href="http://marketpress.de/product/backwpup-pro/">%2$s</a>.
ja_JP: <strong>重要:</strong> このプラグインをインストールする前に<a href="http://marketpress.de/product/backwpup-pro/">%2$s</a>で<a href="%1$s">データベースとファイルをバックアップ</a>してください。

en: <strong>Important:</strong> before updating, please <a href="%1$s">back up your database and files</a> with <a href="http://marketpress.de/product/backwpup-pro/">%2$s</a>. For help with updates, visit the <a href="http://codex.wordpress.org/Updating_WordPress">Updating WordPress</a> Codex page.
ja_JP: 更新する前に<a href="http://marketpress.de/product/backwpup-pro/">%2$s</a>で<a href="%1$s">データベースやファイルをバックアップ</a>してください。更新プログラムのヘルプは、WordPressコーデックスの<a href="http://codex.wordpress.org/Updating_WordPress">アップデートページ</a>を参照してください。

en: A dedicated folder named BackWPup will be created inside of the Apps folder in your Dropbox. BackWPup will get read and write access to that folder only. You can specify a subfolder as your backup destination for this job in the destination field below.
ja_JP: BackWPupという名前の専用のフォルダがDropboxの中でアプリフォルダ内に作成されます。BackWPupがそのフォルダのみへの読み取り及び書き込み権を取得します。以下の宛先フィールドで、このジョブのバックアップ先としてサブフォルダを指定することができます。

en: Auto = Uses PHP class ZipArchive if available; otherwise uses PclZip.<br />ZipArchive = Uses less memory, but many open files at a time.<br />PclZip = Uses more memory, but only 2 open files at a time.
ja_JP: 自動 = PHPクラスのZipArchiveを可能な場合に使用します。それ以外の場合PclZipを使用します。<br />ZipArchive = 低メモリですが、多くのファイルを同時に開きます。<br />PclZip = 多くのメモリを使用しますが、一度に2つ同時にファイルを開きます。

en: Backup database table "%s" with "%s" records
ja_JP: データベーステーブルのバックアップ "%s"と"%s"レコード

en: File size of “%s” cannot be retrieved. File might be too large and will not be added to queue.
ja_JP: “%s”のファイルサイズを取得できません。ファイルが大きすぎる可能性があり、キューに追加されません。

en: Full Access to Dropbox
ja_JP: Dropboxへのフルアクセス

en: If %s will be added to your backup archive, the archive will be too large for many file systems (over 2GB). You might want to consider splitting the backup job in multiple jobs with less files each.
ja_JP: %sをバックアップアーカイブに追加した場合、アーカイブのファイルサイズが大きくなります(2GB以上)。バックアップジョブを複数に分割する検討をお勧めします。

en: Job will restart before hitting maximum execution time. It will not work with CLI and not on every step during execution. If <code>ALTERNATE_WP_CRON</code> has been defined, WordPress Cron will be used.
ja_JP: ジョブを最大実行時間を実行前に再起動します。これはCLIを使用せず実行中のすべての段階で動作しません。<code>ALTERNATE_WP_CRON</code>を定義している場合は、WordPressのcronを使用します。

en: Please go to your plugin page and active the license to have the autoupdates enabled.
ja_JP: プラグインのページに移動し、自動更新のライセンスを有効にしてください。

en: Ready to <a href="%1$s">set up a backup job</a>? You can <a href="%2$s">use the wizards</a> or plan your backup in expert mode.
ja_JP: <a href="%1$s">バックアップジョブの設定</a>準備ができましたか？ <a href="%2$s">ウィザードを使用</a>するかエキスパートモードでバックアップを計画することができます。

en: This adds short pauses to the process. Can be used to reduce the CPU load.<br /> Disabled = off<br /> minimum = shortest sleep<br /> medium = middle between minimum and maximum<br /> maximum = longest sleep<br />
ja_JP: これはプロセスに短い休止を追加します。CPU負荷を軽減するために使用することができます。<br />無効 = オフ<br />最小 = 最短スリープ<br />中 = 最小値と最大値の間の中間<br />最大 = 最長スリープ<br />

en: Use your backup archives to save your entire WordPress installation including <code>/wp-content/</code>. Push them to an external storage service if you don’t want to save the backups on the same server. With a single backup archive you are able to restore an installation. Use a tool like phpMyAdmin or a plugin like <a href="http://wordpress.org/plugins/adminer/" target="_blank">Adminer</a> to restore your database backup files.
ja_JP: バックアップ アーカイブを使用して<code>/wp-content/</code>を含むあなたのWordPress全体を保存します。同じサーバー上にバックアップを保存したくない場合は、外部ストレージサービスを使用してください。単一のバックアップアーカイブを使用すると、データーを復元することができます。データベースのバックアップファイルを復元するには<a href="http://wordpress.org/plugins/adminer/" target="_blank">Adminer</a>やphpMyAdminのようなツールやプラグインを使用してください。

en: With a single backup archive you are able to restore an installation. Use a tool like phpMyAdmin or a plugin like <a href="http://wordpress.org/plugins/adminer/" target="_blank">Adminer</a> to restore your database backup files.
ja_JP: 単一のバックアップアーカイブを使用して復元することができます。データベースのバックアップファイルを復元するには<a href="http://wordpress.org/plugins/adminer/" target="_blank">Adminer</a>やphpMyAdminのようなツールやプラグインを使用してください。

en: With BackWPup you can schedule the database backup to run automatically. With a single backup file you can restore your database. You should <a href="%s">set up a backup job</a>, so you will never forget it. There is also an option to repair and optimize the database after each backup.
ja_JP: BackWPupを使用すると、データベースのバックアップを自動実行してスケジュールすることができます。単一のバックアップファイルを使用すると、データベースを復元することができます。バックアップジョブを設定する必要がありますので、それを決して忘れてはいけません。各バックアップ後にデータベースを修復、最適化するオプションもあります。

en: WP Export file could not written.
ja_JP: WPエクスポートファイルは書き込まれません。

en: WP Export: Post type “%s” does not allow export.
ja_JP: WPエクスポート: 投稿タイプ“%s”はエクスポートを許可していません

en: You can choose the built-in WordPress export format in addition or exclusive to save your data. This works in automated backups too of course. The advantage is: you can import these files into a blog with the regular WordPress importer.
ja_JP: あなたのデータを保存するために追加または排他的にWordPressに組み込まれたエクスポート形式を選択することができます。もちろん、これは自動バックアップで動作します。利点: 定期的にWordPress importerとブログにこれらのファイルをインポートすることができます。

en: You can backup all your attachments, also all system files, plugins and themes in a single file. You can <a href="%s">create a job</a> to update a backup copy of your file system only when files are changed.
ja_JP: すべての添付ファイル、またすべてのシステムファイル、プラグインとテーマを単一のファイルをバックアップすることができます。ファイルが変更されたときにのみ、ファイルシステムのバックアップコピーを更新する<a href="%s">ジョブを作成</a>することができます。
