BA Book Everything 1.3.27 - en to it_IT translation catalogue (1514 entries)

en:  before the start
it_IT:  prima dell'inizio

en:  section
it_IT:  sezione

en: %/booking
it_IT: %/prenotazione

en: &laquo; Previous
it_IT: &laquo; precedente

en: (deposit)
it_IT: (acconto)

en: (don't use)
it_IT: (non usare)

en: (full)
it_IT: (intero)

en: (required)
it_IT: (obbligatorio)

en: - without tabs -
it_IT: - senza schede -

en: 0 to auto height
it_IT: 0 per altezza automatica

en: 0 to auto width
it_IT: 0 per larghezza automatica

en: 1 day
it_IT: 1 giorno

en: 1 day (cars, bikes, etc.)
it_IT: 1 giorno (auto, biciclette, ecc.)

en: 1 hour
it_IT: 1 ora

en: 1 hour (hourly rent: bikes, sport equipment, etc.)
it_IT: 1 ora (noleggio orario: biciclette, attrezzature sportive, ecc.)

en: 1 month
it_IT: 1 mese

en: 1 night
it_IT: 1 notte

en: 1 night (hotels, apartments, hostels, etc.)
it_IT: 1 notte (hotel, appartamenti, ostelli, ecc.)

en: 1-column list
it_IT: Lista a 1 colonna

en: 2-column list
it_IT: Lista a 2 colonne

en: 20+ Payment Gateways
it_IT: Oltre 20 gateway di pagamento

en: 3-column list
it_IT: Lista a 3 colonne

en: 4 hours
it_IT: 4 ore

en: 9 hours
it_IT: 9 ore

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or password.
it_IT: <strong>ERRORE</strong>: Nome utente o password non validi.

en: <strong>Error</strong>: There is no account with that email address.
it_IT: <strong>Errore</strong>: Non esiste un account con quell'indirizzo email.

en: A password will be emailed to you.
it_IT: Una password ti sarà inviata via email.

en: AND
it_IT: E

en: Aargau
it_IT: Argovia

en: Action
it_IT: Azione

en: Action required to your order #%s
it_IT: Azione richiesta per il tuo ordine #%s

en: Activate Coupons
it_IT: Attiva coupon

en: Activate payment methods
it_IT: Attiva metodi di pagamento

en: Active
it_IT: Attivo

en: Activity
it_IT: Attività

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Add %s
it_IT: Aggiungi %s

en: Add %s description
it_IT: Aggiungi descrizione %s

en: Add Comment
it_IT: Aggiungi commento

en: Add Extra
it_IT: Aggiungi extra

en: Add FAQ?
it_IT: Aggiungere FAQ?

en: Add Google map to booking objects?
it_IT: Aggiungere Google map agli oggetti di prenotazione?

en: Add New
it_IT: Aggiungi nuovo

en: Add New %s
it_IT: Aggiungi nuovo %s

en: Add New Age
it_IT: Aggiungi nuova età

en: Add New Category
it_IT: Aggiungi nuova categoria

en: Add New Comment
it_IT: Aggiungi nuovo commento

en: Add New Coupon
it_IT: Aggiungi nuovo coupon

en: Add New FAQ
it_IT: Aggiungi nuova FAQ

en: Add New Fee
it_IT: Aggiungi nuova tariffa

en: Add New Order
it_IT: Aggiungi nuovo ordine

en: Add New Place
it_IT: Aggiungi nuovo luogo

en: Add New Service
it_IT: Aggiungi nuovo servizio

en: Add New Taxonomy
it_IT: Aggiungi nuova tassonomia

en: Add Services
it_IT: Aggiungi servizi

en: Add address field?
it_IT: Aggiungere campo indirizzo?

en: Add billing address fields to the checkout form
it_IT: Aggiungi campi indirizzo di fatturazione al modulo di checkout

en: Add checkout fields for all guests
it_IT: Aggiungi campi di checkout per tutti gli ospiti

en: Add conditional price
it_IT: Aggiungi prezzo condizionale

en: Add google map functionality?
it_IT: Aggiungere funzionalità google map?

en: Add guest data
it_IT: Aggiungi dati ospite

en: Add meeting point
it_IT: Aggiungi punto di incontro

en: Add meeting points functionality?
it_IT: Aggiungere funzionalità punti di incontro?

en: Add new Tab
it_IT: Aggiungi nuova scheda

en: Add new booking rule
it_IT: Aggiungi nuova regola di prenotazione

en: Add pagination
it_IT: Aggiungi paginazione

en: Add rule
it_IT: Aggiungi regola

en: Add schema.org Product markup to the booking object page
it_IT: Aggiungere markup schema.org Product alla pagina oggetto di prenotazione

en: Add services to booking form
it_IT: Aggiungi servizi al modulo di prenotazione

en: Add services?
it_IT: Aggiungere servizi?

en: Add slideshow image
it_IT: Aggiungi immagine slideshow

en: Add step by step description?
it_IT: Aggiungere descrizione passo per passo?

en: Add taxes?
it_IT: Aggiungere tasse?

en: Add taxonomy filter
it_IT: Aggiungi filtro tassonomia

en: Add time to schedule
it_IT: Aggiungi orario al programma

en: Added a Bank transfer payment option: show bank transfer details on checkout, order confirmation and in the customer email.
it_IT: Aggiunta opzione di pagamento con bonifico bancario: mostra i dettagli del bonifico bancario al checkout, nella conferma dell'ordine e nell'email del cliente.

en: Addons
it_IT: Componenti aggiuntivi

en: Addons for BA Book Everything plugin
it_IT: Componenti aggiuntivi per il plugin BA Book Everything

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: Address description (optional)
it_IT: Descrizione indirizzo (opzionale)

en: Address section
it_IT: Sezione indirizzo

en: Admin New order email
it_IT: Email nuovo ordine amministratore

en: Admin availability confirmation email
it_IT: Email conferma disponibilità amministratore

en: Admin confirmation
it_IT: Conferma dell'amministratore

en: Admin order canceled email
it_IT: Email ordine annullato amministratore

en: Admin order updated email
it_IT: Email ordine aggiornato amministratore

en: Admin page for order confirmation (for manually availability confirmation)
it_IT: Pagina amministratore per conferma ordine (per conferma manuale disponibilità)

en: Advanced
it_IT: Avanzato

en: Afghan afghani
it_IT: Afghani afghano

en: Age
it_IT: Età

en: Age group
it_IT: Fascia d'età

en: Ages
it_IT: Età

en: Ages Metabox
it_IT: Metabox età

en: Al Sharqia
it_IT: Al sharqia

en: Albanian lek
it_IT: Lek albanese

en: Alexandria
it_IT: Alessandria

en: Algerian dinar
it_IT: Dinaro algerino

en: Algiers
it_IT: Algeri

en: All
it_IT: Tutti

en: All
it_IT: Tutti

en: All %s
it_IT: Tutti %s

en: All Ages
it_IT: Tutte le età

en: All Categories
it_IT: Tutte le categorie

en: All Coupons
it_IT: Tutti i coupon

en: All FAQs
it_IT: Tutte le FAQ

en: All Fees
it_IT: Tutte le tariffe

en: All Orders
it_IT: Tutti gli ordini

en: All Places
it_IT: Tutti i luoghi

en: All Services
it_IT: Tutti i servizi

en: All Taxonomies
it_IT: Tutte le tassonomie

en: All items
it_IT: Tutti gli elementi

en: Allow only customers who have a successful booking to post a review (one review per booking)
it_IT: Consentire solo ai clienti che hanno una prenotazione riuscita di pubblicare una recensione (una recensione per prenotazione)

en: Allow to select quantity?
it_IT: Consentire di selezionare la quantità?

en: Alto Paraguay
it_IT: Alto paraguay

en: Alto Paraná
it_IT: Alto paraná

en: American Samoa
it_IT: Samoa americane

en: Amnat Charoen
it_IT: Amnat charoen

en: Amount
it_IT: Importo

en: Amount Due:
it_IT: Importo dovuto:

en: Amount Paid:
it_IT: Importo pagato:

en: Amount to Pay:
it_IT: Importo da pagare:

en: Amount,
it_IT: Importo,

en: An error occurred while deleting the rule
it_IT: Si è verificato un errore durante l'eliminazione della regola

en: An error occurred while processing...
it_IT: Si è verificato un errore durante l'elaborazione...

en: Andaman and Nicobar Islands
it_IT: Isole Andamane e Nicobare

en: Ang Thong
it_IT: Ang thong

en: Angolan kwanza
it_IT: Kwanza angolano

en: Antarctica
it_IT: Antartide

en: Antigua and Barbuda
it_IT: Antigua e Barbuda

en: Appenzell Ausserrhoden
it_IT: Appenzello Esterno

en: Appenzell Innerrhoden
it_IT: Appenzello Interno

en: Applied coupon amount,
it_IT: Importo coupon applicato,

en: Applied coupon number
it_IT: Numero coupon applicato

en: Apply
it_IT: Applica

en: Apply Coupon
it_IT: Applica coupon

en: Apply filters
it_IT: Applica filtri

en: Apply only to items with booking category
it_IT: Applica solo agli elementi con categoria di prenotazione

en: Apply only to selected items
it_IT: Applica solo agli elementi selezionati

en: Apply to categories (check nothing for all):
it_IT: Applica alle categorie (non selezionare nulla per tutte):

en: April
it_IT: Aprile

en: Argentine peso
it_IT: Peso argentino

en: Armed Forces (AA)
it_IT: Forze armate (AA)

en: Armed Forces (AE)
it_IT: Forze armate (AE)

en: Armed Forces (AP)
it_IT: Forze armate (AP)

en: Armenian dram
it_IT: Dram armeno

en: Aruban florin
it_IT: Fiorino arubano

en: Ascending
it_IT: Crescente

en: Ask customer to confirm or reject changes in the booking
it_IT: Chiedi al cliente di confermare o rifiutare le modifiche alla prenotazione

en: Ask customer to confirm or reject changes to the booking
it_IT: Chiedi al cliente di confermare o rifiutare le modifiche alla prenotazione

en: Asked the customer to confirm or decline the changes to the order #%s
it_IT: È stato chiesto al cliente di confermare o rifiutare le modifiche all'ordine #%s

en: Asturias
it_IT: Asturie

en: Aswan
it_IT: Assuan

en: At least one rate is required to publish the post!
it_IT: È necessaria almeno una tariffa per pubblicare il post!

en: Aug
it_IT: Ago

en: August
it_IT: Agosto

en: Australian Capital Territory
it_IT: Territorio della Capitale Australiana

en: Australian dollar
it_IT: Dollaro australiano

en: Auto Draft
it_IT: Bozza automatica

en: Automatically
it_IT: Automaticamente

en: Availability date
it_IT: Data disponibilità

en: Availability request
it_IT: Richiesta di disponibilità

en: Available days
it_IT: Giorni disponibili

en: Available from Date
it_IT: Disponibile dalla data

en: Available time from
it_IT: Orario disponibile da

en: Available time to
it_IT: Orario disponibile fino a

en: Available to Date
it_IT: Disponibile fino alla data

en: Azad Kashmir
it_IT: Azad kashmir

en: Azerbaijan
it_IT: Azerbaigian

en: Azerbaijani manat
it_IT: Manat azero

en: Azores
it_IT: Azzorre

en: Aïn Defla
it_IT: Aïn defla

en: Aïn Témouchent
it_IT: Aïn témouchent

en: BA Book Everything Settings
it_IT: Impostazioni BA Book Everything

en: BA Booking Form
it_IT: Modulo di prenotazione BA

en: BA Price Filter
it_IT: Filtro prezzo BA

en: BA Search Form
it_IT: Modulo di ricerca BA

en: BA Search filter
it_IT: Filtro di ricerca BA

en: BA Search filter reset button
it_IT: Pulsante di reset del filtro di ricerca BA

en: BA Settings
it_IT: Impostazioni BA

en: BABE Backoffice
it_IT: BABE backoffice

en: BABE Marketplace
it_IT: BABE marketplace

en: Background color
it_IT: Colore sfondo

en: Bahamian dollar
it_IT: Dollaro bahamense

en: Bahrain
it_IT: Bahrein

en: Bahraini dinar
it_IT: Dinaro del Bahrein

en: Baker Island
it_IT: Isola Baker

en: Baleares
it_IT: Baleari

en: Bangladeshi taka
it_IT: Taka bengalese

en: Barbadian dollar
it_IT: Dollaro barbadiano

en: Barcelona
it_IT: Barcellona

en: Basel-Landschaft
it_IT: Basilea Campagna

en: Basel-Stadt
it_IT: Basilea Città

en: Basic booking period
it_IT: Periodo di prenotazione base

en: Basic settings
it_IT: Impostazioni di base

en: Beijing / 北京
it_IT: Pechino / 北京

en: Belarus
it_IT: Bielorussia

en: Belarusian ruble
it_IT: Rublo bielorusso

en: Belau
it_IT: Palau

en: Belgium
it_IT: Belgio

en: Belize dollar
it_IT: Dollaro del Belize

en: Beni Suef
it_IT: Beni suef

en: Bermudian dollar
it_IT: Dollaro delle Bermuda

en: Bern
it_IT: Berna

en: Bhutanese ngultrum
it_IT: Ngultrum bhutanese

en: Bicycling
it_IT: In bicicletta

en: Billing address
it_IT: Indirizzo di fatturazione

en: Biscay
it_IT: Biscaglia

en: Bistrița-Năsăud
it_IT: Bistrița-năsăud

en: Blank or 0 to skip this option
it_IT: Vuoto o 0 per saltare questa opzione

en: Block specified number of days after each booking for housekeeping purposes
it_IT: Blocca il numero specificato di giorni dopo ogni prenotazione per scopi di pulizia

en: Body message
it_IT: Messaggio corpo

en: Body title
it_IT: Titolo corpo

en: Bolivian boliviano
it_IT: Boliviano boliviano

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
it_IT: Bonaire, Sint Eustatius e Saba

en: Bono East
it_IT: Bono est

en: Book Everything
it_IT: Prenota tutto

en: Book Now
it_IT: Prenota ora

en: Book now, pay later!
it_IT: Prenota ora, paga dopo!

en: Booking Categories
it_IT: Categorie di prenotazione

en: Booking Object
it_IT: Oggetto di prenotazione

en: Booking Objects
it_IT: Oggetti di prenotazione

en: Booking form
it_IT: Modulo di prenotazione

en: Booking form: maximum number of guests available to choose
it_IT: Modulo di prenotazione: numero massimo di ospiti disponibili da scegliere

en: Booking mode
it_IT: Modalità di prenotazione

en: Booking object
it_IT: Oggetto di prenotazione

en: Booking object general (plural) name
it_IT: Nome generale (plurale) oggetto di prenotazione

en: Booking object menu name
it_IT: Nome menu oggetto di prenotazione

en: Booking object post slug
it_IT: Slug post oggetto di prenotazione

en: Booking object singular name
it_IT: Nome singolare oggetto di prenotazione

en: Booking rule
it_IT: Regola di prenotazione

en: Booking rules
it_IT: Regole di prenotazione

en: Booking rules section
it_IT: Sezione regole di prenotazione

en: Bordj Bou Arréridj
it_IT: Bordj bou arréridj

en: Bosnia and Herzegovina
it_IT: Bosnia ed Erzegovina

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
it_IT: Marco convertibile della Bosnia-Erzegovina

en: Botswana pula
it_IT: Pula del Botswana

en: Bouvet Island
it_IT: Isola Bouvet

en: Brazil
it_IT: Brasile

en: Brazilian real
it_IT: Real brasiliano

en: British Columbia
it_IT: Columbia Britannica

en: British Indian Ocean Territory
it_IT: Territorio britannico dell'Oceano Indiano

en: Brong-Ahafo
it_IT: Brong-ahafo

en: Brunei dollar
it_IT: Dollaro del Brunei

en: Bryce Canyon National Park, USA
it_IT: Parco nazionale del Bryce Canyon, USA

en: Bueng Kan
it_IT: Bueng kan

en: Bulgarian lev
it_IT: Lev bulgaro

en: Buri Ram
it_IT: Buri ram

en: Burmese kyat
it_IT: Kyat birmano

en: Burundian franc
it_IT: Franco burundese

en: Business time
it_IT: Orario lavorativo

en: Button default color
it_IT: Colore predefinito pulsante

en: Button title:
it_IT: Titolo del pulsante:

en: Buttons
it_IT: Pulsanti

en: CFP franc
it_IT: Franco CFP

en: Cairo
it_IT: Il Cairo

en: Calendar & Prices
it_IT: Calendario e prezzi

en: Cambodia
it_IT: Cambogia

en: Cambodian riel
it_IT: Riel cambogiano

en: Cameroon
it_IT: Camerun

en: Canadian dollar
it_IT: Dollaro canadese

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Cancel Order
it_IT: Annulla ordine

en: Cancel button color
it_IT: Colore pulsante annulla

en: Cape Verde
it_IT: Capo Verde

en: Cape Verdean escudo
it_IT: Escudo capoverdiano

en: Caraș-Severin
it_IT: Caraș-severin

en: Castelo Branco
it_IT: Castelo branco

en: Categories Metabox
it_IT: Metabox categorie

en: Category
it_IT: Categoria

en: Cayman Islands
it_IT: Isole Cayman

en: Cayman Islands dollar
it_IT: Dollaro delle Isole Cayman

en: Central
it_IT: Centrale

en: Central African CFA franc
it_IT: Franco CFA dell'Africa Centrale

en: Central African Republic
it_IT: Repubblica Centrafricana

en: Central Greece
it_IT: Grecia centrale

en: Central Macedonia
it_IT: Macedonia centrale

en: Chad
it_IT: Ciad

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
it_IT: Chaharmahal e Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)

en: Chai Nat
it_IT: Chai nat

en: Change Password
it_IT: Cambia password

en: Change Profile Picture
it_IT: Cambia immagine del profilo

en: Change button color
it_IT: Colore pulsante modifica

en: Change password
it_IT: Cambia password

en: Change the order conditions and ask the customer to confirm
it_IT: Modifica le condizioni dell'ordine e chiedi al cliente di confermare

en: Check our ready-made integrations with over 20 payment gateways.
it_IT: Controlla le nostre integrazioni pronte con oltre 20 gateway di pagamento.

en: Check this box and click "Save Changes" button to reset all settings to their defaults. <strong>All custom settings will be lost!</strong>
it_IT: Seleziona questa casella e clicca sul pulsante “Salva modifiche” per ripristinare tutte le impostazioni ai loro valori predefiniti. <strong>Tutte le impostazioni personalizzate andranno perse!</strong>

en: Check your email address for instructions to reset password
it_IT: Controlla il tuo indirizzo email per le istruzioni per reimpostare la password

en: Checkbox
it_IT: Casella di controllo

en: Checkout page
it_IT: Pagina checkout

en: Chiang Mai
it_IT: Chiang mai

en: Chiang Rai
it_IT: Chiang rai

en: Chile
it_IT: Cile

en: Chilean peso
it_IT: Peso cileno

en: China
it_IT: Cina

en: Chinese yuan
it_IT: Yuan cinese

en: Christmas Island
it_IT: Isola di Natale

en: City
it_IT: Città

en: Ciudad de México
it_IT: Città del Messico

en: Clone
it_IT: Clona

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Coast
it_IT: Costa

en: Cocos (Keeling) Islands
it_IT: Isole Cocos (Keeling)

en: Colombian peso
it_IT: Peso colombiano

en: Comma-separated text
it_IT: Testo separato da virgole

en: Comment
it_IT: Commento

en: Comorian franc
it_IT: Franco comoriano

en: Comoros
it_IT: Comore

en: Compatibility Alert
it_IT: Avviso di compatibilità

en: Complete My Order
it_IT: Completa il mio ordine

en: Complete the booking
it_IT: Completa la prenotazione

en: Conditional prices
it_IT: Prezzi condizionali

en: Confirm
it_IT: Conferma

en: Confirm Order
it_IT: Conferma ordine

en: Confirm Password *
it_IT: Conferma Password *

en: Confirm button color
it_IT: Colore pulsante conferma

en: Confirm changes to the Order
it_IT: Conferma modifiche all'ordine

en: Confirm email*
it_IT: Conferma email*

en: Confirm item availability
it_IT: Conferma disponibilità articolo

en: Confirmation
it_IT: Conferma

en: Confirmation page
it_IT: Pagina di conferma

en: Congolese franc
it_IT: Franco congolese

en: Constantine
it_IT: Costantina

en: Contact Phone
it_IT: Telefono di contatto

en: Contact information
it_IT: Informazioni di contatto

en: Content
it_IT: Contenuto

en: Continue
it_IT: Continua

en: Cook Islands
it_IT: Isole Cook

en: Costa Rican col&oacute;n
it_IT: Colón costaricano

en: Country
it_IT: Paese

en: Coupon Code %s with amount %s was applied
it_IT: Codice Coupon %s con importo %s è stato applicato

en: Coupon Code (unique)
it_IT: Codice coupon (unico)

en: Coupon number
it_IT: Numero coupon

en: Coupons
it_IT: Coupon

en: Create an account
it_IT: Crea un account

en: Credits text (copyright, etc.)
it_IT: Testo crediti (copyright, ecc.)

en: Crete
it_IT: Creta

en: Croatia
it_IT: Croazia

en: Croatian kuna
it_IT: Kuna croata

en: Cuban convertible peso
it_IT: Peso cubano convertibile

en: Cuban peso
it_IT: Peso cubano

en: Cura&ccedil;ao
it_IT: Curaçao

en: Currency
it_IT: Valuta

en: Currency switcher widget. Options: force booking and checkout in the base currency, turn on payment gateways on the checkout depending on currency.
it_IT: Widget per il cambio valuta. Opzioni: forza la prenotazione e il checkout nella valuta base, attiva i gateway di pagamento al checkout in base alla valuta.

en: Custom Image
it_IT: Immagine personalizzata

en: Custom section
it_IT: Sezione personalizzata

en: Customer
it_IT: Cliente

en: Customer New order email
it_IT: Email nuovo ordine cliente

en: Customer account created email
it_IT: Email creazione account cliente

en: Customer address
it_IT: Indirizzo del cliente

en: Customer canceled the order email
it_IT: Email ordine annullato cliente

en: Customer confirmation
it_IT: Conferma del cliente

en: Customer contacts
it_IT: Contatti cliente

en: Customer details
it_IT: Dettagli cliente

en: Customer is waiting for availability confirmation on admin side
it_IT: Il cliente è in attesa di conferma disponibilità da parte dell'amministratore

en: Customer needs to confirm or reject changes to the booking
it_IT: Il cliente deve confermare o rifiutare le modifiche alla prenotazione

en: Customer order rejected email
it_IT: Email ordine rifiutato cliente

en: Customer order to pay email
it_IT: Email ordine da pagare cliente

en: Customer order updated email
it_IT: Email ordine aggiornato cliente

en: Customer page for order confirmation (for manually availability confirmation)
it_IT: Pagina cliente per conferma ordine (per conferma manuale disponibilità)

en: Customer password reseted email
it_IT: Email reset password cliente

en: Cyclic availability: available N days after start
it_IT: Disponibilità ciclica: disponibile N giorni dopo l'inizio

en: Cyclic availability: start after every N days
it_IT: Disponibilità ciclica: inizia dopo ogni N giorni

en: Cyprus
it_IT: Cipro

en: Czech Republic
it_IT: Repubblica Ceca

en: Czech koruna
it_IT: Corona ceca

en: Cádiz
it_IT: Cadice

en: Dadra and Nagar Haveli
it_IT: Dadra e Nagar Haveli

en: Daily
it_IT: Giornaliero

en: Daman and Diu
it_IT: Daman e Diu

en: Danish krone
it_IT: Corona danese

en: Date format
it_IT: Formato data

en: Date from
it_IT: Data da

en: Date from:
it_IT: Data da:

en: Date of Booking
it_IT: Data di prenotazione

en: Date to
it_IT: Data a

en: Date to exclude
it_IT: Data da escludere

en: Date to include
it_IT: Data da includere

en: Date to:
it_IT: Data a:

en: Date:
it_IT: Data:

en: Dates
it_IT: Date

en: Day of the week
it_IT: Giorno della settimana

en: Days
it_IT: Giorni

en: Dec
it_IT: Dic

en: December
it_IT: Dicembre

en: Decimal Separator of displayed prices
it_IT: Separatore decimale dei prezzi visualizzati

en: Default coupon expires in (days)
it_IT: Il coupon predefinito scade in (giorni)

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Delete selected tab?
it_IT: Eliminare la scheda selezionata?

en: Delete these dates
it_IT: Elimina queste date

en: Delete this rule
it_IT: Elimina questa regola

en: Demo content
it_IT: Contenuto demo

en: Demo content setup page
it_IT: Pagina di configurazione del contenuto demo

en: Denmark
it_IT: Danimarca

en: Departure from:
it_IT: Partenza da:

en: Departure time:
it_IT: Orario di partenza:

en: Deposit, %
it_IT: Deposito, %

en: Descending
it_IT: Decrescente

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Designates the ascending or descending order. Default by DESC
it_IT: Indica l'ordine crescente o decrescente. Predefinito DESC

en: Details
it_IT: Dettagli

en: Difference with the main time
it_IT: Differenza con l'orario principale

en: Dinagat Islands
it_IT: Isole Dinagat

en: Disable My Account page and new user mail?
it_IT: Disabilitare la pagina Il mio account e l'email per nuovo utente?

en: Disable availability of all booking items for these dates
it_IT: Disabilita la disponibilità di tutti gli articoli di prenotazione per queste date

en: Disable guest bookings?
it_IT: Disabilitare prenotazioni ospiti?

en: Discount (optional)
it_IT: Sconto (opzionale)

en: Discount coupon
it_IT: Coupon sconto

en: Discount, %
it_IT: Sconto, %

en: District Of Columbia
it_IT: Distretto di Columbia

en: Distrito Federal
it_IT: Distretto Federale

en: Distrito Nacional
it_IT: Distretto Nazionale

en: Djibouti
it_IT: Gibuti

en: Djiboutian franc
it_IT: Franco gibutiano

en: Do not have an account?
it_IT: Non hai un account?

en: Do not include availability calendar data in search results
it_IT: Non includere dati del calendario disponibilità nei risultati di ricerca

en: Do you speak spanish?
it_IT: Parli spagnolo?

en: Dominican Republic
it_IT: Repubblica Dominicana

en: Dominican peso
it_IT: Peso dominicano

en: Done!
it_IT: Fatto!

en: Driving
it_IT: In auto

en: Dublin
it_IT: Dublino

en: Duration
it_IT: Durata

en: Duration:
it_IT: Durata:

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
it_IT: Azarbaijan Orientale (آذربایجان شرقی)

en: East Caribbean dollar
it_IT: Dollaro dei Caraibi Orientali

en: East Macedonia and Thrace
it_IT: Macedonia orientale e Tracia

en: Eastern
it_IT: Orientale

en: Eastern Cape
it_IT: Capo Orientale

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit %s
it_IT: Modifica %s

en: Edit %s taxonomy
it_IT: Modifica tassonomia %s

en: Edit Age
it_IT: Modifica età

en: Edit Category
it_IT: Modifica categoria

en: Edit Comment
it_IT: Modifica commento

en: Edit Coupon
it_IT: Modifica coupon

en: Edit FAQ
it_IT: Modifica FAQ

en: Edit Fee
it_IT: Modifica tariffa

en: Edit Order
it_IT: Modifica ordine

en: Edit Place
it_IT: Modifica luogo

en: Edit Profile
it_IT: Modifica profilo

en: Edit Service
it_IT: Modifica servizio

en: Edit Taxonomy
it_IT: Modifica tassonomia

en: Edit demo content or create your own (read setting details in %1$sDocumentation%2$s)
it_IT: Modifica il contenuto demo o crea il tuo (leggi i dettagli delle impostazioni nella %1$sDocumentazione%2$s)

en: Edit this rule
it_IT: Modifica questa regola

en: Egypt
it_IT: Egitto

en: Egyptian pound
it_IT: Sterlina egiziana

en: El Bayadh
it_IT: El bayadh

en: El Oued
it_IT: El oued

en: El Tarf
it_IT: El tarf

en: Emails
it_IT: Email

en: Emails color scheme
it_IT: Schema colori email

en: Emails template settings
it_IT: Impostazioni template email

en: End Time
it_IT: Ora di fine

en: End at
it_IT: Termina alle

en: Enter Coupon Code and get a discount!
it_IT: Inserisci il Codice Coupon e ottieni uno sconto!

en: Enter address here
it_IT: Inserisci l'indirizzo qui

en: Enter title here
it_IT: Inserisci il titolo qui

en: Enter your address
it_IT: Inserisci il tuo indirizzo

en: Epirus
it_IT: Epiro

en: Equatorial Guinea
it_IT: Guinea Equatoriale

en: Eritrean nakfa
it_IT: Nakfa eritreo

en: Ethiopia
it_IT: Etiopia

en: Ethiopian birr
it_IT: Birr etiope

en: Europe
it_IT: Europa

en: Exclude more dates from schedule
it_IT: Escludi più date dal programma

en: Exclude new dates:
it_IT: Escludi nuove date:

en: Excluded Date
it_IT: Data esclusa

en: Excluded dates
it_IT: Date escluse

en: Expected Prepaid amount,
it_IT: Importo prepagato previsto,

en: Expiration date
it_IT: Data di scadenza

en: Expired
it_IT: Scaduto

en: Export/import
it_IT: Esporta/importa

en: Extend WP export/import with BA Book Everything data
it_IT: Estendi l'esportazione/importazione di WP con i dati di BA Book Everything

en: Extra class name
it_IT: Nome classe extra

en: Extra guest
it_IT: Ospite extra

en: Extra guest %s
it_IT: Ospite extra %s

en: Extra guest contacts
it_IT: Contatti ospite extra

en: Extra guests
it_IT: Ospiti extra

en: FAQ title
it_IT: Titolo FAQ

en: Failed to import %s %s
it_IT: Impossibile importare %s %s

en: Falkland Islands
it_IT: Isole Falkland

en: Falkland Islands pound
it_IT: Sterlina delle Falkland

en: Faroe Islands
it_IT: Isole Faroe

en: Feature 1
it_IT: Caratteristica 1

en: Feature 2
it_IT: Caratteristica 2

en: Feature 3
it_IT: Caratteristica 3

en: Featured Image
it_IT: Immagine in evidenza

en: Featured image
it_IT: Immagine in evidenza

en: Features
it_IT: Caratteristiche

en: February
it_IT: Febbraio

en: Fee
it_IT: Tariffa

en: Fees
it_IT: Tariffe

en: Fees section
it_IT: Sezione tariffe

en: Feild name
it_IT: Nome campo

en: Fijian dollar
it_IT: Dollaro delle Figi

en: Filter search results by terms from selected taxonomy
it_IT: Filtra i risultati di ricerca per termini dalla tassonomia selezionata

en: Filters
it_IT: Filtri

en: Find a route from your location
it_IT: Trova un percorso dalla tua posizione

en: Find closest meeting point
it_IT: Trova il punto d'incontro più vicino

en: Finland
it_IT: Finlandia

en: First name
it_IT: Nome

en: First name*
it_IT: Nome*

en: Fixed Deposit amount,
it_IT: Importo deposito fisso,

en: Font Awesome 5 class (far fa-eye)
it_IT: Classe Font Awesome 5 (far fa-eye)

en: Font color
it_IT: Colore font

en: Footer text (contacts, etc.)
it_IT: Testo piè di pagina (contatti, ecc.)

en: For all subsequent payments only allow the payment gateway that was used for the deposit
it_IT: Per tutti i pagamenti successivi consenti solo il gateway di pagamento che è stato utilizzato per il deposito

en: Forgot password?
it_IT: Password dimenticata?

en: Forgot your password?
it_IT: Hai dimenticato la password?

en: Fr
it_IT: Ve

en: France
it_IT: Francia

en: Free State
it_IT: Stato Libero

en: French Guiana
it_IT: Guyana francese

en: French Polynesia
it_IT: Polinesia francese

en: French Southern Territories
it_IT: Territori francesi del sud

en: Fri
it_IT: Ven

en: Fribourg
it_IT: Friburgo

en: From:
it_IT: Da:

en: Front-end custom class
it_IT: Classe personalizzata front-end

en: Front-end style
it_IT: Stile front-end

en: Full
it_IT: Completo

en: Gambian dalasi
it_IT: Dalasi gambiano

en: General
it_IT: Generale

en: General price
it_IT: Prezzo generale

en: General price:
it_IT: Prezzo generale:

en: General price:
it_IT: Prezzo generale:

en: General settings
it_IT: Impostazioni generali

en: General,
it_IT: Generale,

en: Generate
it_IT: Genera

en: Generate 5 star review in schema.org Product markup if no comments found
it_IT: Generare recensione a 5 stelle nel markup schema.org Product se non vengono trovati commenti

en: Geneva
it_IT: Ginevra

en: Georgian lari
it_IT: Lari georgiano

en: Germany
it_IT: Germania

en: Get address
it_IT: Ottieni indirizzo

en: Get data from Google API
it_IT: Ottieni dati da Google API

en: Get new password
it_IT: Ottieni una nuova password

en: Get the rest amount
it_IT: Ottieni l'importo rimanente

en: Ghana cedi
it_IT: Cedi ghanese

en: Gibraltar
it_IT: Gibilterra

en: Gibraltar pound
it_IT: Sterlina di Gibilterra

en: Gilgit Baltistan
it_IT: Gilgit baltistan

en: Glarus
it_IT: Glarona

en: Go to %1$sAll items%2$s page and check created items on front-end
it_IT: Vai alla pagina %1$sTutti gli elementi%2$s e controlla gli elementi creati sul front-end

en: Go to Booking form
it_IT: Vai al modulo di prenotazione

en: Google API key (see %1$sGoogle Maps API docs%2$s for details). You need to activate the following libraries in your Google map API: places, marker, routes
it_IT: Chiave API Google (vedi %1$sdocumentazione Google Maps API%2$s per dettagli). Devi attivare le seguenti librerie nella tua API Google map: places, marker, routes

en: Google map: add latitude/longitude fields to terms?
it_IT: Google map: aggiungere campi latitudine/longitudine ai termini?

en: Graubünden
it_IT: Grigioni

en: Greece
it_IT: Grecia

en: Greenland
it_IT: Groenlandia

en: Grid
it_IT: Griglia

en: Guadeloupe
it_IT: Guadalupa

en: Guatemalan quetzal
it_IT: Quetzal guatemalteco

en: Guernsey pound
it_IT: Sterlina di Guernsey

en: Guest
it_IT: Ospite

en: Guests
it_IT: Ospiti

en: Guests:
it_IT: Ospiti:

en: Guinean franc
it_IT: Franco guineano

en: Guyanese dollar
it_IT: Dollaro guyanese

en: Haitian gourde
it_IT: Gourde haitiano

en: Hawke’s Bay
it_IT: Hawke's Bay

en: Header image
it_IT: Immagine intestazione

en: Heard Island and McDonald Islands
it_IT: Isole Heard e McDonald

en: Hello, %1$s
    
    Thank you for booking! Your order has been received.
it_IT: Ciao, %1$s
    
    Grazie per la prenotazione! Il tuo ordine è stato ricevuto.

en: Hello, %1$s
    
    There have been changes to your order that require your attention and feedback. Please read the following details and use the buttons below to inform us of your decision.
it_IT: Ciao, %1$s
    
    Ci sono state modifiche al tuo ordine che richiedono la tua attenzione e feedback. Leggi i seguenti dettagli e utilizza i pulsanti qui sotto per comunicarci la tua decisione.

en: Hello, %1$s
    
    Your order has been canceled:
it_IT: Ciao, %1$s
    
    Il tuo ordine è stato annullato:

en: Hello, %1$s
    
    Your order has been updated. Please, find details below.
it_IT: Ciao, %1$s
    
    Il tuo ordine è stato aggiornato. Trovi i dettagli qui sotto.

en: Hello, %1$s
    
    Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, click the link below to make a payment. Amount to pay is %2$s.
it_IT: Ciao, %1$s
    
    Il tuo ordine è confermato, ma non completato. Per completare il tuo ordine, clicca sul link qui sotto per effettuare un pagamento. L'importo da pagare è %2$s.

en: Hello, %s
    
    Sorry, but your selected items are not available for selected dates/times. You could search another dates/times or items and create new Order.
it_IT: Ciao, %s
    
    Ci dispiace, ma gli articoli selezionati non sono disponibili per le date/orari selezionati. Puoi cercare altre date/orari o articoli e creare un nuovo ordine.

en: Hello, %s
    
    Thank you for booking with us! You could use this login/password to manage your bookings:
it_IT: Ciao, %s
    
    Grazie per aver prenotato con noi! Puoi utilizzare questo login/password per gestire le tue prenotazioni:

en: Hello, %s
    
    Thank you for booking! Your Order is waiting for availability confirmation. We will send you a confirmation letter as soon as possible.
it_IT: Ciao, %s
    
    Grazie per la prenotazione! Il tuo ordine è in attesa di conferma di disponibilità. Ti invieremo una lettera di conferma il prima possibile.

en: Hello, %s
    
    Your password has been reset. You could use this new password to manage your account:
it_IT: Ciao, %s
    
    La tua password è stata reimpostata. Puoi utilizzare questa nuova password per gestire il tuo account:

en: Hide prices in guest selection fields on the booking form
it_IT: Nascondi prezzi nei campi di selezione ospiti nel modulo di prenotazione

en: Hold
it_IT: Blocco

en: Hold after each booking for service actions (applied to 1 day booking priod only)
it_IT: Blocca dopo ogni prenotazione per azioni di servizio (applicato solo al periodo di prenotazione di 1 giorno)

en: Honduran lempira
it_IT: Lempira honduregna

en: Hong Kong Island
it_IT: Isola di Hong Kong

en: Hong Kong dollar
it_IT: Dollaro di Hong Kong

en: Hour
it_IT: Ora

en: Hours
it_IT: Ore

en: How much items per page to show (-1 to show all items)
it_IT: Quanti elementi mostrare per pagina (-1 per mostrare tutti gli elementi)

en: Howland Island
it_IT: Isola Howland

en: Hungarian forint
it_IT: Fiorino ungherese

en: Hungary
it_IT: Ungheria

en: I read and agree to the terms & conditions
it_IT: Ho letto e accetto i termini e condizioni

en: IF
it_IT: SE

en: Iceland
it_IT: Islanda

en: Icelandic kr&oacute;na
it_IT: Corona islandese

en: Icon classes:
it_IT: Classi di icone:

en: Icon image
it_IT: Immagine icona

en: Icon image height, px
it_IT: Altezza immagine icona, px

en: Icon image width, px
it_IT: Larghezza immagine icona, px

en: If you have made a payment, please refresh the page to check the current order status
it_IT: Se hai effettuato un pagamento, aggiorna la pagina per verificare lo stato attuale dell'ordine

en: Image
it_IT: Immagine

en: Image description (optional)
it_IT: Descrizione immagine (opzionale)

en: Image file
it_IT: File immagine

en: Important changes to your order
it_IT: Modifiche importanti al tuo ordine

en: Include more dates to the schedule
it_IT: Includi più date nel programma

en: Include taxonomies
it_IT: Includi tassonomie

en: Included Date {#} (if entered other will be excluded)
it_IT: Data inclusa {#} (se inserita le altre saranno escluse)

en: Indian rupee
it_IT: Rupia indiana

en: Indonesian rupiah
it_IT: Rupia indonesiana

en: Inner Mongolia / 內蒙古
it_IT: Mongolia Interna / 內蒙古

en: Inquiry about
it_IT: Richiesta informazioni su

en: Integrates PayPal and Credit Cards (Stripe) payments. Stripe integration supports 3D Secure card payments, Apple Pay, Google Pay, Microsoft Pay and the Payment Request API.
it_IT: Integra pagamenti PayPal e Carte di Credito (Stripe). L'integrazione con Stripe supporta pagamenti con carta 3D Secure, Apple Pay, Google Pay, Microsoft Pay e Payment Request API.

en: Ionian Islands
it_IT: Isole Ionie

en: Iranian rial
it_IT: Rial iraniano

en: Iraqi dinar
it_IT: Dinaro iracheno

en: Ireland
it_IT: Irlanda

en: Is mandatory?
it_IT: È obbligatorio?

en: Islamabad Capital Territory
it_IT: Islamabad capital territory

en: Isle of Man
it_IT: Isola di Man

en: Israel
it_IT: Israele

en: Israeli new shekel
it_IT: Nuovo shekel israeliano

en: Italy
it_IT: Italia

en: Item Category
it_IT: Categoria dell'elemento

en: Item Code:
it_IT: Codice articolo:

en: Item Description step-by-step
it_IT: Descrizione dell'elemento passo dopo passo

en: Item Questions & Answers
it_IT: Domande e risposte dell'elemento

en: Item address map
it_IT: Mappa dell'indirizzo dell'elemento

en: Item calendar
it_IT: Calendario dell'elemento

en: Item price
it_IT: Prezzo dell'elemento

en: Item rating
it_IT: Valutazione dell'elemento

en: Item slideshow
it_IT: Slideshow dell'elemento

en: Items
it_IT: Articoli

en: Ivory Coast
it_IT: Costa d'Avorio

en: Jamaica
it_IT: Giamaica

en: Jamaican dollar
it_IT: Dollaro giamaicano

en: Jammu and Kashmir
it_IT: Jammu e Kashmir

en: Jan
it_IT: Gen

en: January
it_IT: Gennaio

en: Japan
it_IT: Giappone

en: Japanese yen
it_IT: Yen giapponese

en: Jarvis Island
it_IT: Isola Jarvis

en: Jersey pound
it_IT: Sterlina di Jersey

en: Johnston Atoll
it_IT: Atollo Johnston

en: Jordan
it_IT: Giordania

en: Jordanian dinar
it_IT: Dinaro giordano

en: Jul
it_IT: Lug

en: July
it_IT: Luglio

en: Jun
it_IT: Giu

en: June
it_IT: Giugno

en: Jura
it_IT: Giura

en: Kafr el-Sheikh
it_IT: Kafr el-sheikh

en: Kamphaeng Phet
it_IT: Kamphaeng phet

en: Kavango East
it_IT: Kavango Est

en: Kavango West
it_IT: Kavango Ovest

en: Kazakhstan
it_IT: Kazakistan

en: Kazakhstani tenge
it_IT: Tenge kazako

en: Kenyan shilling
it_IT: Scellino keniota

en: Keyword
it_IT: Parola chiave

en: Khon Kaen
it_IT: Khon kaen

en: Khuzestan  (خوزستان)
it_IT: Khuzestan (خوزستان)

en: Khyber Pakhtunkhwa
it_IT: Khyber pakhtunkhwa

en: Kingman Reef
it_IT: Scogliera Kingman

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
it_IT: Kohgiluyeh e BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Kurdistan / کردستان)
it_IT: Kurdistan (کردستان)

en: Kuwaiti dinar
it_IT: Dinaro kuwaitiano

en: Kyrgyzstan
it_IT: Kirghizistan

en: Kyrgyzstani som
it_IT: Som kirghiso

en: Label before "price from" amount on the booking item page. Use "%s" to add currency three-letter code ISO 4217
it_IT: Etichetta prima dell'importo “prezzo da” nella pagina dell'elemento di prenotazione. Usa “%s” per aggiungere il codice valuta a tre lettere ISO 4217

en: Lao kip
it_IT: Kip laotiano

en: Last available booking time for the current date, H:i
it_IT: Ultimo orario di prenotazione disponibile per la data corrente, H:i

en: Last name
it_IT: Cognome

en: Last name*
it_IT: Cognome*

en: Latitude
it_IT: Latitudine

en: Latvia
it_IT: Lettonia

en: Learn more
it_IT: Scopri di più

en: Leave blank to allow any time
it_IT: Lascia vuoto per consentire qualsiasi orario

en: Lebanese pound
it_IT: Lira libanese

en: Lebanon
it_IT: Libano

en: Left
it_IT: Sinistra

en: Left with space
it_IT: Sinistra con spazio

en: Lesotho loti
it_IT: Loti lesothiano

en: Liberian dollar
it_IT: Dollaro liberiano

en: Libya
it_IT: Libia

en: Libyan dinar
it_IT: Dinaro libico

en: Limit of uses
it_IT: Limite di utilizzi

en: Limit on the number of uses (0 for unlimited)
it_IT: Limite sul numero di utilizzi (0 per illimitato)

en: Links color
it_IT: Colore link

en: Lisbon
it_IT: Lisbona

en: Listing
it_IT: Elenco

en: Lithuania
it_IT: Lituania

en: Location Latitude
it_IT: Latitudine posizione

en: Location Longitude
it_IT: Longitudine posizione

en: Login
it_IT: Accedi

en: Logo image
it_IT: Immagine logo

en: Longitude
it_IT: Longitudine

en: Luxembourg
it_IT: Lussemburgo

en: Luzern
it_IT: Lucerna

en: Macanese pataca
it_IT: Pataca di Macao

en: Macedonian denar
it_IT: Denaro macedone

en: Mae Hong Son
it_IT: Mae hong son

en: Maha Sarakham
it_IT: Maha sarakham

en: Main address
it_IT: Indirizzo principale

en: Make extra checkout fields mandatory
it_IT: Rendi obbligatori i campi di checkout aggiuntivi

en: Make terms of all levels of the hierarchy available for selection
it_IT: Rendi disponibili per la selezione i termini di tutti i livelli della gerarchia

en: Malagasy ariary
it_IT: Ariary malgascio

en: Malawian kwacha
it_IT: Kwacha malawiano

en: Malaysia
it_IT: Malesia

en: Malaysian ringgit
it_IT: Ringgit malese

en: Maldives
it_IT: Maldive

en: Maldivian rufiyaa
it_IT: Rufiyaa maldiviana

en: Maluku Utara
it_IT: Maluku settentrionale

en: Management tools: PDF invoices, backend bookings, editing/cancelation orders, extra charge, full and partial refund, iCal synchronization.
it_IT: Strumenti di gestione: fatture PDF, prenotazioni backend, modifica/cancellazione ordini, addebito extra, rimborso totale e parziale, sincronizzazione iCal.

en: Management tools: PDF invoices, backend bookings, editing/cancellation orders, extra charge, full and partial refund, iCal synchronization, export orders to xlsx, emails and order status router customizer.
it_IT: Strumenti di gestione: fatture PDF, prenotazioni backend, modifica/cancellazione ordini, addebito extra, rimborso totale e parziale, sincronizzazione iCal, esportazione ordini in xlsx, personalizzazione di email e stato dell'ordine.

en: Manager
it_IT: Gestore

en: Managing search form fields
it_IT: Gestione dei campi del modulo di ricerca

en: Mandatory fees
it_IT: Costi obbligatori

en: Mandatory services
it_IT: Servizi obbligatori

en: Manually (by dashboard or e-mail)
it_IT: Manualmente (tramite dashboard o e-mail)

en: Manx pound
it_IT: Sterlina dell'Isola di Man

en: Map
it_IT: Mappa

en: Map start Longitude
it_IT: Longitudine iniziale mappa

en: Map start latitude
it_IT: Latitudine iniziale mappa

en: Map zoom
it_IT: Zoom mappa

en: Maputo Province
it_IT: Provincia di Maputo

en: March
it_IT: Marzo

en: Marshall Islands
it_IT: Isole Marshall

en: Martinique
it_IT: Martinica

en: Mauritanian ouguiya
it_IT: Ouguiya mauritana

en: Mauritian rupee
it_IT: Rupia mauriziana

en: Maximum booking:
it_IT: Prenotazione massima:

en: Maximum number of Guests
it_IT: Numero massimo di ospiti

en: Maximum number of months in availability calendar
it_IT: Numero massimo di mesi nel calendario disponibilità

en: Maximum quantity
it_IT: Quantità massima

en: May
it_IT: Maggio

en: Media library filter: show only current user attachments and unattached madia in the Media library
it_IT: Filtro libreria media: mostra solo allegati dell'utente corrente e media non collegati nella Libreria media

en: Meeting place
it_IT: Luogo di incontro

en: Meeting point
it_IT: Punto di incontro

en: Meeting points
it_IT: Punti di incontro

en: Menu order
it_IT: Ordine del menu

en: Message
it_IT: Messaggio

en: Message for status "availability confirmation"
it_IT: Messaggio per stato “conferma disponibilità”

en: Message for status "draft"
it_IT: Messaggio per stato “bozza”

en: Message for status "not available"
it_IT: Messaggio per stato “non disponibile”

en: Message for status "payment deferred"
it_IT: Messaggio per stato “pagamento differito”

en: Message for status "payment expected"
it_IT: Messaggio per stato “pagamento atteso”

en: Message for status "payment processing"
it_IT: Messaggio per stato “pagamento in elaborazione”

en: Message for status "payment received"
it_IT: Messaggio per stato “pagamento ricevuto”

en: Metro Manila
it_IT: Metro manila

en: Mexican peso
it_IT: Peso messicano

en: Mexico
it_IT: Messico

en: Midway Atoll
it_IT: Atollo Midway

en: Minimum booking:
it_IT: Prenotazione minima:

en: Minimum number of Guests
it_IT: Numero minimo di ospiti

en: Minutes
it_IT: Minuti

en: Mo
it_IT: Lu

en: Mode of Travel:
it_IT: Modalità di viaggio:

en: Moldova
it_IT: Moldavia

en: Moldovan leu
it_IT: Leu moldavo

en: Mon
it_IT: Lun

en: Mongolian t&ouml;gr&ouml;g
it_IT: Tögrög mongolo

en: Monza e della Brianza
it_IT: Monza e Brianza

en: Moroccan dirham
it_IT: Dirham marocchino

en: Morocco
it_IT: Marocco

en: Mozambican metical
it_IT: Metical mozambicano

en: Mozambique
it_IT: Mozambico

en: Multi Vendor Marketplace extension for BA Book Everything plugin transforms your booking site into a marketplace.
it_IT: L'estensione Multi Vendor Marketplace per il plugin BA Book Everything trasforma il tuo sito di prenotazioni in un marketplace.

en: Multi checkbox
it_IT: Multi casella di controllo

en: Multi select
it_IT: Multi selezione

en: Murang’a
it_IT: Murang'a

en: My Account
it_IT: Il mio account

en: My Account page
it_IT: Pagina Il mio account

en: My Bookings
it_IT: Le mie prenotazioni

en: My Profile
it_IT: Il mio profilo

en: M’Sila
it_IT: M'sila

en: Nairobi County
it_IT: Contea di Nairobi

en: Nakhon Nayok
it_IT: Nakhon nayok

en: Nakhon Pathom
it_IT: Nakhon pathom

en: Nakhon Phanom
it_IT: Nakhon phanom

en: Nakhon Ratchasima
it_IT: Nakhon ratchasima

en: Nakhon Sawan
it_IT: Nakhon sawan

en: Nakhon Si Thammarat
it_IT: Nakhon si thammarat

en: Name
it_IT: Nome

en: Namibian dollar
it_IT: Dollaro namibiano

en: Navassa Island
it_IT: Isola Navassa

en: Negros Occidental
it_IT: Negros occidental

en: Negros Oriental
it_IT: Negros oriental

en: Nepalese rupee
it_IT: Rupia nepalese

en: Netherlands
it_IT: Paesi Bassi

en: Netherlands Antillean guilder
it_IT: Fiorino delle Antille Olandesi

en: New
it_IT: Nuovo

en: New %s
it_IT: Nuovo %s

en: New Age
it_IT: Nuova età

en: New Caledonia
it_IT: Nuova Caledonia

en: New Category
it_IT: Nuova categoria

en: New Coupon
it_IT: Nuovo coupon

en: New FAQ
it_IT: Nuova FAQ

en: New Fee
it_IT: Nuova tariffa

en: New Order
it_IT: Nuovo ordine

en: New Order created
it_IT: Nuovo ordine creato

en: New Order is waiting for confirmation
it_IT: Nuovo ordine in attesa di conferma

en: New Password *
it_IT: Nuova Password *

en: New Place
it_IT: Nuovo luogo

en: New Service
it_IT: Nuovo servizio

en: New South Wales
it_IT: Nuovo Galles del Sud

en: New Taiwan dollar
it_IT: Nuovo dollaro taiwanese

en: New Taxonomy
it_IT: Nuova tassonomia

en: New Territories
it_IT: Nuovi Territori

en: New Valley
it_IT: Nuova Valle

en: New Zealand
it_IT: Nuova Zelanda

en: New Zealand dollar
it_IT: Dollaro neozelandese

en: New booking request
it_IT: Nuova richiesta di prenotazione

en: New booking request for %1$s
it_IT: Nuova richiesta di prenotazione per %1$s

en: New order
it_IT: Nuovo ordine

en: New order #%s
it_IT: Nuovo ordine #%s

en: New order for confirmation
it_IT: Nuovo ordine per conferma

en: New order to pay
it_IT: Nuovo ordine da pagare

en: New rate
it_IT: Nuova tariffa

en: Newfoundland and Labrador
it_IT: Terranova e Labrador

en: Next &raquo;
it_IT: Successivo &raquo;

en: Next steps:
it_IT: Prossimi passi:

en: Nicaraguan c&oacute;rdoba
it_IT: Córdoba nicaraguense

en: Nidwalden
it_IT: Nidvaldo

en: Nigerian naira
it_IT: Naira nigeriana

en: No %s found in Trash.
it_IT: Nessun %s trovato nel Cestino.

en: No %s found.
it_IT: Nessun %s trovato.

en: No results were found for your request
it_IT: Nessun risultato trovato per la tua richiesta

en: None
it_IT: Nessuno

en: Nong Bua Lam Phu
it_IT: Nong bua lam phu

en: Nong Khai
it_IT: Nong khai

en: Norfolk Island
it_IT: Isola Norfolk

en: North Aegean
it_IT: Egeo settentrionale

en: North America
it_IT: Nord America

en: North Carolina
it_IT: Carolina del Nord

en: North Dakota
it_IT: Dakota del Nord

en: North East
it_IT: Nord est

en: North Khorasan (خراسان شمالی)
it_IT: Khorasan Settentrionale (خراسان شمالی)

en: North Korea
it_IT: Corea del Nord

en: North Korean won
it_IT: Won nordcoreano

en: North Macedonia
it_IT: Macedonia del Nord

en: North Sinai
it_IT: Sinai del Nord

en: North West
it_IT: Nord Ovest

en: North-Western
it_IT: Nord-occidentale

en: Northern
it_IT: Settentrionale

en: Northern Cape
it_IT: Capo Settentrionale

en: Northern Mariana Islands
it_IT: Isole Marianne Settentrionali

en: Northern Samar
it_IT: Northern samar

en: Northern Territory
it_IT: Territorio del Nord

en: Northwest Territories
it_IT: Territori del Nord-Ovest

en: Norway
it_IT: Norvegia

en: Norwegian krone
it_IT: Corona norvegese

en: Not found in Trash.
it_IT: Non trovato nel Cestino.

en: Not found.
it_IT: Non trovato.

en: Nova Scotia
it_IT: Nuova Scozia

en: November
it_IT: Novembre

en: Nueva Ecija
it_IT: Nueva ecija

en: Nueva Vizcaya
it_IT: Nueva vizcaya

en: Number of decimal points shown in displayed prices
it_IT: Numero di decimali mostrati nei prezzi visualizzati

en: Number of items
it_IT: Numero di elementi

en: Number of the same rooms, cars, etc.
it_IT: Numero di stanze, auto identiche, ecc.

en: Number of uses
it_IT: Numero di utilizzi

en: Object booking
it_IT: Prenotazione oggetto

en: Object code (unique)
it_IT: Codice oggetto (unico)

en: Obwalden
it_IT: Obvaldo

en: Occidental Mindoro
it_IT: Occidental mindoro

en: Oct
it_IT: Ott

en: October
it_IT: Ottobre

en: Offer Ends:
it_IT: L'offerta termina:

en: Old Password *
it_IT: Vecchia Password *

en: Omani rial
it_IT: Rial dell'Oman

en: Only a-z letters allowed.
it_IT: Sono consentite solo lettere a-z.

en: Oporto
it_IT: Porto

en: Optional
it_IT: Opzionale

en: Optional fees
it_IT: Costi opzionali

en: Optional. Will be displayed before items
it_IT: Opzionale. Verrà visualizzato prima degli elementi

en: Options
it_IT: Opzioni

en: Oran
it_IT: Orano

en: Order
it_IT: Ordine

en: Order #
it_IT: Ordine #

en: Order # %1$s was canceled
it_IT: L'ordine # %1$s è stato annullato

en: Order #%s
it_IT: Ordine #%s

en: Order #%s is canceled.
it_IT: L'ordine #%s è stato annullato.

en: Order #%s is confirmed.
it_IT: L'ordine #%s è confermato.

en: Order #%s is rejected.
it_IT: L'ordine #%s è stato rifiutato.

en: Order #%s updated
it_IT: Ordine #%s aggiornato

en: Order (1, 2, etc.), *required
it_IT: Ordine (1, 2, ecc.), *obbligatorio

en: Order By
it_IT: Ordina per

en: Order Number (unique)
it_IT: Numero d'ordine (unico)

en: Order canceled
it_IT: Ordine annullato

en: Order clarification from the administrator to the client
it_IT: Chiarimento dell'ordine dall'amministratore al cliente

en: Order has been canceled
it_IT: L'ordine è stato annullato

en: Order items
it_IT: Elementi dell'ordine

en: Order rejected
it_IT: Ordine rifiutato

en: Order updated
it_IT: Ordine aggiornato

en: Order updated. Please, find details below.
it_IT: Ordine aggiornato. Per favore, trova i dettagli qui sotto.

en: Orders
it_IT: Ordini

en: Oriental Mindoro
it_IT: Oriental mindoro

en: Oum El Bouaghi
it_IT: Oum el bouaghi

en: Overview
it_IT: Panoramica

en: Pakistani rupee
it_IT: Rupia pakistana

en: Palestinian Territory
it_IT: Territorio Palestinese

en: Palmyra Atoll
it_IT: Atollo Palmyra

en: Panamanian balboa
it_IT: Balboa panamense

en: Papua Barat
it_IT: Papua occidentale

en: Papua New Guinea
it_IT: Papua Nuova Guinea

en: Papua New Guinean kina
it_IT: Kina papuana

en: Paraguayan guaran&iacute;
it_IT: Guaraní paraguaiano

en: Parent
it_IT: Genitore

en: Parent %s
it_IT: Genitore %s

en: Parent %s:
it_IT: Genitore %s:

en: Parent Age
it_IT: Età genitore

en: Parent Age:
it_IT: Età genitore:

en: Parent Category
it_IT: Categoria genitore

en: Parent Category:
it_IT: Categoria genitore:

en: Parent Coupon:
it_IT: Coupon genitore:

en: Parent FAQ:
it_IT: FAQ genitore:

en: Parent Fee:
it_IT: Tariffa genitore:

en: Parent Order:
it_IT: Ordine genitore:

en: Parent Place:
it_IT: Luogo genitore:

en: Parent Service:
it_IT: Servizio genitore:

en: Parent Taxonomy
it_IT: Tassonomia genitore

en: Parent Taxonomy:
it_IT: Tassonomia genitore:

en: Pathum Thani
it_IT: Pathum thani

en: Pay Now
it_IT: Paga ora

en: Pay Now!
it_IT: Paga ora!

en: Pay by Coupon
it_IT: Paga con coupon

en: Pay deposit amount
it_IT: Paga l'importo del deposito

en: Pay deposit or full amount (the customer will choose)
it_IT: Paga l'importo del deposito o intero (il cliente sceglierà)

en: Pay full amount
it_IT: Paga l'importo intero

en: Pay later
it_IT: Paga dopo

en: Payment Method
it_IT: Metodo di pagamento

en: Payment description
it_IT: Descrizione pagamento

en: Payment details
it_IT: Dettagli pagamento

en: Payment model
it_IT: Modello di pagamento

en: Payment tab title
it_IT: Titolo scheda pagamento

en: Payments
it_IT: Pagamenti

en: Peloponnese
it_IT: Peloponneso

en: Pemba North
it_IT: Pemba nord

en: Pemba South
it_IT: Pemba sud

en: Pending
it_IT: In attesa

en: Per Page
it_IT: Per pagina

en: Percent,
it_IT: Percentuale,

en: Percentage
it_IT: Percentuale

en: Percentages from booking (only for per Booking service type)
it_IT: Percentuali dalla prenotazione (solo per tipo di servizio per Prenotazione)

en: Peru
it_IT: Perù

en: Peruvian nuevo sol
it_IT: Nuevo sol peruviano

en: Phang Nga
it_IT: Phang nga

en: Philippine peso
it_IT: Peso filippino

en: Philippines
it_IT: Filippine

en: Place
it_IT: Luogo

en: Place 1
it_IT: Luogo 1

en: Place 2
it_IT: Luogo 2

en: Place of currency symbol in displayed prices
it_IT: Posizione del simbolo di valuta nei prezzi visualizzati

en: Places booking
it_IT: Prenotazione posti

en: Please click the button below to cancel the order:
it_IT: Per favore clicca il pulsante qui sotto per annullare l'ordine:

en: Please click the button below to confirm changes to the order:
it_IT: Per favore clicca il pulsante qui sotto per confermare le modifiche all'ordine:

en: Please click the button below to confirm the order:
it_IT: Per favore clicca il pulsante qui sotto per confermare l'ordine:

en: Please click the button below to reject the order:
it_IT: Per favore clicca il pulsante qui sotto per rifiutare l'ordine:

en: Please describe below any changes to the booking that the client will need to confirm:
it_IT: Per favore descrivi di seguito eventuali modifiche alla prenotazione che il cliente dovrà confermare:

en: Please fill in all the data.
it_IT: Per favore compila tutti i dati.

en: Please login or register to continue your booking
it_IT: Per favore accedi o registrati per continuare la prenotazione

en: Please, confirm or reject this Order.
it_IT: Per favore, conferma o rifiuta questo ordine.

en: Please, fill in the correct data
it_IT: Per favore, inserisci i dati corretti

en: Poland
it_IT: Polonia

en: Polish z&#x142;oty
it_IT: Złoty polacco

en: Portugal
it_IT: Portogallo

[ctx: Post Type General Name]
en: Coupons
it_IT: Coupon

[ctx: Post Type General Name]
en: Fee
it_IT: Tariffa

[ctx: Post Type General Name]
en: Orders
it_IT: Ordini

[ctx: Post Type General Name]
en: Places
it_IT: Luoghi

[ctx: Post Type General Name]
en: Services
it_IT: Servizi

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Fee
it_IT: Tariffa

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Order
it_IT: Ordine

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Place
it_IT: Luogo

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Service
it_IT: Servizio

en: Post date
it_IT: Data di pubblicazione

en: Post modified date
it_IT: Data di modifica del post

en: Pound sterling
it_IT: Sterlina britannica

en: Prachin Buri
it_IT: Prachin buri

en: Prachuap Khiri Khan
it_IT: Prachuap khiri khan

en: Prefix for custom taxonomies (*before changing this option it is required to remove all custom taxonomies)
it_IT: Prefisso per tassonomie personalizzate (*prima di modificare questa opzione è necessario rimuovere tutte le tassonomie personalizzate)

en: Prepaid amount
it_IT: Importo prepagato

en: Prepaid received
it_IT: Prepagato ricevuto

en: Prepaid received,
it_IT: Prepagato ricevuto,

en: Prepopulates the date field on the booking form, starting with the nearest available date
it_IT: Precompila il campo data nel modulo di prenotazione, iniziando dalla data disponibile più vicina

en: Presidente Hayes
it_IT: Presidente hayes

en: Price
it_IT: Prezzo

en: Price Cut %d%% off applied
it_IT: Sconto del %d%% applicato

en: Price from:
it_IT: Prezzo da:

en: Price type
it_IT: Tipo di prezzo

en: Prices
it_IT: Prezzi

en: Prices
it_IT: Prezzi

en: Prince Edward Island
it_IT: Isola del Principe Edoardo

en: Puerto Rico
it_IT: Porto Rico

en: Qatari riyal
it_IT: Riyal del Qatar

en: Question 2?
it_IT: Domanda 2?

en: Questions & Answers
it_IT: Domande e risposte

en: Questions & Answers section
it_IT: Sezione domande e risposte

en: Rate Title:
it_IT: Titolo tariffa:

en: Rate applies to days:
it_IT: La tariffa si applica ai giorni:

en: Rating
it_IT: Valutazione

en: Rating:
it_IT: Valutazione:

en: Razavi Khorasan (خراسان رضوی)
it_IT: Khorasan Razavi (خراسان رضوی)

en: Re-type Email
it_IT: Ripeti email

en: Recalculate Rating
it_IT: Ricalcola valutazione

en: Recalculate rating
it_IT: Ricalcola valutazione

en: Recurrent custom (weekly schedule for tours, events, etc.)
it_IT: Personalizzato ricorrente (programma settimanale per tour, eventi, ecc.)

en: Red Sea
it_IT: Mar Rosso

en: Refresh the page
it_IT: Aggiorna la pagina

en: Reject
it_IT: Rifiuta

en: Reject Order
it_IT: Rifiuta ordine

en: Related items
it_IT: Articoli correlati

en: Remove %s
it_IT: Rimuovi %s

en: Remove Coupon
it_IT: Rimuovi coupon

en: Remove all prices from availability calendar
it_IT: Rimuovere tutti i prezzi dal calendario disponibilità

en: Remove availability calendar from booking object pages
it_IT: Rimuovere calendario disponibilità dalle pagine oggetto di prenotazione

en: Remove date
it_IT: Rimuovi data

en: Remove default login/register form from "My account" page (this allows to use a third party login form shortcode into the "My account" page content)
it_IT: Rimuovere il modulo di login/registrazione predefinito dalla pagina “Il mio account” (questo permette di utilizzare uno shortcode di un modulo di login di terze parti nel contenuto della pagina “Il mio account”)

en: Remove google map from booking object pages
it_IT: Rimuovere google map dalle pagine oggetto di prenotazione

en: Remove guest data
it_IT: Rimuovi dati ospite

en: Remove guests from booking form
it_IT: Rimuovi ospiti dal modulo di prenotazione

en: Remove image
it_IT: Rimuovi immagine

en: Remove meeting point
it_IT: Rimuovi punto di incontro

en: Remove price details on hover from availability calendar
it_IT: Rimuovere dettagli prezzo al passaggio del mouse dal calendario disponibilità

en: Remove search query arguments from booking item links on the search result page
it_IT: Rimuovi argomenti di query di ricerca dai link degli elementi di prenotazione nella pagina dei risultati di ricerca

en: Remove unitegallery from booking object pages
it_IT: Rimuovere unitegallery dalle pagine oggetto di prenotazione

en: Reply to Comment
it_IT: Rispondi al commento

en: Request Payment
it_IT: Richiedi pagamento

en: Request a reservation
it_IT: Richiedi una prenotazione

en: Request for price and details
it_IT: Richiesta di prezzo e dettagli

en: Require full payment when there are less than specified number of days left before the start of the booking (days, optional)
it_IT: Richiedi il pagamento completo quando mancano meno del numero specificato di giorni all'inizio della prenotazione (giorni, opzionale)

en: Reservations
it_IT: Prenotazioni

en: Reset password
it_IT: Reimposta password

en: Reset settings
it_IT: Ripristina impostazioni

en: Return search results without checking availability if no dates are specified
it_IT: Restituisci risultati di ricerca senza controllare la disponibilità se non sono specificate date

en: Reunion
it_IT: Riunione

en: Reviews
it_IT: Recensioni

en: Reviews comment template (leave empty to use the default "/comments.php")
it_IT: Template commenti recensioni (lasciare vuoto per utilizzare il predefinito “/comments.php”)

en: Right
it_IT: Destra

en: Right with space
it_IT: Destra con spazio

en: Roi Et
it_IT: Roi et

en: Romanian leu
it_IT: Leu rumeno

en: Russian ruble
it_IT: Rublo russo

en: Rwanda
it_IT: Ruanda

en: Rwandan franc
it_IT: Franco ruandese

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
it_IT: São Tomé e Príncipe

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe dobra
it_IT: Dobra di São Tomé e Príncipe

en: Sa Kaeo
it_IT: Sa kaeo

en: Saint Barth&eacute;lemy
it_IT: Saint Barthélemy

en: Saint Helena
it_IT: Sant'Elena

en: Saint Helena pound
it_IT: Sterlina di Sant'Elena

en: Saint Kitts and Nevis
it_IT: Saint Kitts e Nevis

en: Saint Lucia
it_IT: Santa Lucia

en: Saint Martin (Dutch part)
it_IT: Saint Martin (parte olandese)

en: Saint Martin (French part)
it_IT: Saint Martin (parte francese)

en: Saint Pierre and Miquelon
it_IT: Saint Pierre e Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
it_IT: Saint Vincent e Grenadine

en: Sakon Nakhon
it_IT: Sakon nakhon

en: Samoan t&#x101;l&#x101;
it_IT: Tālā samoano

en: Samut Prakan
it_IT: Samut prakan

en: Samut Sakhon
it_IT: Samut sakhon

en: Samut Songkhram
it_IT: Samut songkhram

en: San Pedro
it_IT: San pedro

en: Santorini, Greece
it_IT: Santorini, Grecia

en: Sat
it_IT: Sab

en: Satu Mare
it_IT: Satu mare

en: Saudi Arabia
it_IT: Arabia Saudita

en: Saudi riyal
it_IT: Riyal saudita

en: Save
it_IT: Salva

en: Save changes in fields
it_IT: Salva modifiche nei campi

en: Save schedule
it_IT: Salva programma

en: Schaffhausen
it_IT: Sciaffusa

en: Schedule
it_IT: Programma

en: Schedule section
it_IT: Sezione programma

en: Schwyz
it_IT: Svitto

en: Search
it_IT: Cerca

en: Search
it_IT: Cerca

en: Search %s
it_IT: Cerca %s

en: Search Ages
it_IT: Cerca età

en: Search Categories
it_IT: Cerca categorie

en: Search Coupon
it_IT: Cerca coupon

en: Search FAQ
it_IT: Cerca FAQ

en: Search Fee
it_IT: Cerca tariffa

en: Search Form
it_IT: Modulo di ricerca

en: Search Form builder
it_IT: Costruttore modulo di ricerca

en: Search Now
it_IT: Cerca ora

en: Search Order
it_IT: Cerca ordine

en: Search Place
it_IT: Cerca luogo

en: Search Service
it_IT: Cerca servizio

en: Search Taxonomies
it_IT: Cerca tassonomie

en: Search form
it_IT: Modulo di ricerca

en: Search form Tabs
it_IT: Schede modulo di ricerca

en: Search result
it_IT: Risultato della ricerca

en: Search result view
it_IT: Vista risultati di ricerca

en: Search result: items per page
it_IT: Risultati ricerca: elementi per pagina

en: Section background image
it_IT: Immagine di sfondo della sezione

en: Section text
it_IT: Testo della sezione

en: Section title
it_IT: Titolo della sezione

en: Select address
it_IT: Seleziona indirizzo

en: Select base currency
it_IT: Seleziona valuta base

en: Select category to setup other post fields
it_IT: Seleziona categoria per configurare altri campi del post

en: Select map marker
it_IT: Seleziona marker mappa

en: Select meeting point
it_IT: Seleziona punto di incontro

en: Select search result page
it_IT: Seleziona pagina risultati di ricerca

en: Select...
it_IT: Seleziona...

en: Selected items are not available
it_IT: Gli articoli selezionati non sono disponibili

en: Send
it_IT: Invia

en: Sep
it_IT: Set

en: September
it_IT: Settembre

en: Serbian dinar
it_IT: Dinaro serbo

en: Service per booking
it_IT: Servizio per prenotazione

en: Service per person
it_IT: Servizio per persona

en: Service selection method
it_IT: Metodo di selezione del servizio

en: Service type
it_IT: Tipo di servizio

en: Services
it_IT: Servizi

en: Services page
it_IT: Pagina servizi

en: Services section
it_IT: Sezione servizi

en: Services title
it_IT: Titolo servizi

en: Set "date to" to N days from the current date by default (leave blank to avoid setting a default date)
it_IT: Imposta “data a” a N giorni dalla data corrente per impostazione predefinita (lascia vuoto per evitare di impostare una data predefinita)

en: Set the current date in the "date from" field by default
it_IT: Imposta la data corrente nel campo “data da” per impostazione predefinita

en: Setup Demo Content
it_IT: Configura contenuto demo

en: Setup ages and taxonomies...
it_IT: Configura età e tassonomie...

en: Setup available days template
it_IT: Configura modello giorni disponibili

en: Setup images...
it_IT: Configura immagini...

en: Setup places, service and FAQ posts ...
it_IT: Configura luoghi, servizi e post FAQ...

en: Setup rules, categories, booking object posts...
it_IT: Configura regole, categorie, post di oggetti di prenotazione...

en: Sevilla
it_IT: Siviglia

en: Seychellois rupee
it_IT: Rupia delle Seychelles

en: Shop admin email (site admin email by default)
it_IT: Email amministratore negozio (email amministratore sito per impostazione predefinita)

en: Show "Pay now" button on the confirmation page if the order has "payment expected" or "draft" status
it_IT: Mostra pulsante “Paga ora” nella pagina di conferma se l'ordine ha stato “pagamento atteso” o “bozza”

en: Show Booking form on the booking item page
it_IT: Mostra il modulo di prenotazione nella pagina dell'elemento di prenotazione

en: Show Search filter reset button
it_IT: Mostra il pulsante di reset del filtro di ricerca

en: Show Search form
it_IT: Mostra modulo di ricerca

en: Show a reload page button on the confirmation page if the order has "payment processing" or "payment expected" status
it_IT: Mostra un pulsante di ricarica pagina nella pagina di conferma se l'ordine ha stato “pagamento in elaborazione” o “pagamento atteso”

en: Show all rates in the price details on hover on the availability calendar
it_IT: Mostra tutte le tariffe nei dettagli prezzo al passaggio del mouse sul calendario disponibilità

en: Show booking object post content in tabs?
it_IT: Mostrare il contenuto del post oggetto di prenotazione in schede?

en: Show items which are available from selected date.
it_IT: Mostra gli elementi disponibili dalla data selezionata.

en: Show items which are available up to selected date.
it_IT: Mostra gli elementi disponibili fino alla data selezionata.

en: Show price range picker in Advanced field
it_IT: Mostra il selettore di intervallo di prezzo nel campo Avanzato

en: Show reviews in tab on booking object page?
it_IT: Mostrare recensioni in scheda sulla pagina oggetto di prenotazione?

en: Show selected items only. Input item title to see suggestions
it_IT: Mostra solo gli elementi selezionati. Inserisci il titolo dell'elemento per vedere i suggerimenti

en: Shows a price filter slider in a widget which lets you narrow down the list of shown items
it_IT: Mostra un cursore di filtro prezzo in un widget che ti permette di restringere l'elenco degli elementi mostrati

en: Sidi Bel Abbès
it_IT: Sidi bel abbès

en: Sierra Leonean leone
it_IT: Leone della Sierra Leone

en: Sign Out
it_IT: Esci

en: Sign in
it_IT: Accedi

en: Sign up
it_IT: Registrati

en: Sing Buri
it_IT: Sing buri

en: Singapore dollar
it_IT: Dollaro di Singapore

en: Single custom (one-time events, etc.)
it_IT: Personalizzato singolo (eventi una tantum, ecc.)

en: Single radio
it_IT: Radio singolo

en: Single rating
it_IT: Valutazione singola

en: Single select
it_IT: Selezione singola

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
it_IT: Sistan e Baluchestan (سیستان و بلوچستان)

en: Slideshow Image
it_IT: Immagine slideshow

en: Slideshow Images
it_IT: Immagini slideshow

en: Slovakia
it_IT: Slovacchia

en: Sofia-Grad
it_IT: Sofia-grad

en: Solomon Islands
it_IT: Isole Salomone

en: Solomon Islands dollar
it_IT: Dollaro delle Isole Salomone

en: Solothurn
it_IT: Soletta

en: Somali shilling
it_IT: Scellino somalo

en: Some of the plugins you’re using have not been tested with the latest version of %1$s (%2$s). To avoid issues, make sure they are all up to date and compatible before updating %1$s.
it_IT: Alcuni dei plugin che stai utilizzando non sono stati testati con l'ultima versione di %1$s (%2$s). Per evitare problemi, assicurati che siano tutti aggiornati e compatibili prima di aggiornare %1$s.

en: Sorry, but your selected items are not available for selected dates/times. Please, search another dates/times or items and create new order.
it_IT: Ci dispiace, ma gli elementi selezionati non sono disponibili per le date/orari selezionati. Per favore, cerca altre date/orari o elementi e crea un nuovo ordine.

en: Sorry, no terms could be found.
it_IT: Spiacenti, nessun termine trovato.

en: Souk Ahras
it_IT: Souk ahras

en: South Aegean
it_IT: Egeo meridionale

en: South Africa
it_IT: Sudafrica

en: South African rand
it_IT: Rand sudafricano

en: South America
it_IT: Sud America

en: South Australia
it_IT: Australia Meridionale

en: South Carolina
it_IT: Carolina del Sud

en: South Cotabato
it_IT: South cotabato

en: South Dakota
it_IT: Dakota del Sud

en: South Georgia/Sandwich Islands
it_IT: Georgia del Sud/Isole Sandwich

en: South Khorasan (خراسان جنوبی)
it_IT: Khorasan Meridionale (خراسان جنوبی)

en: South Korea
it_IT: Corea del Sud

en: South Korean won
it_IT: Won sudcoreano

en: South Sinai
it_IT: Sinai del Sud

en: South Sudan
it_IT: Sud Sudan

en: South Sudanese pound
it_IT: Sterlina sudsudanese

en: Southern
it_IT: Meridionale

en: Southern Leyte
it_IT: Southern leyte

en: Spain
it_IT: Spagna

en: Sri Lankan rupee
it_IT: Rupia singalese

en: St. Gallen
it_IT: San Gallo

en: Start Time
it_IT: Ora di inizio

en: Start at
it_IT: Inizia alle

en: Start days:
it_IT: Giorni di inizio:

en: State
it_IT: Stato

en: Status
it_IT: Stato

en: Step
it_IT: Passo

en: Step title
it_IT: Titolo passo

en: Stop booking
it_IT: Interrompi prenotazione

en: Stop booking .. hours before the start
it_IT: Interrompi la prenotazione .. ore prima dell'inizio

en: Stop booking .. hours before the start (applied to recurrent custom booking period only)
it_IT: Interrompi la prenotazione .. ore prima dell'inizio (applicato solo al periodo di prenotazione personalizzato ricorrente)

en: Stop booking .. hours before the start (optional)
it_IT: Interrompi la prenotazione .. ore prima dell'inizio (opzionale)

en: Street, etc.
it_IT: Via, ecc.

en: Style particular content element differently - add a class name and refer to it in custom CSS.
it_IT: Personalizza un elemento di contenuto in modo diverso - aggiungi un nome di classe e fai riferimento ad esso nel CSS personalizzato.

en: Su
it_IT: Do

en: Subject
it_IT: Oggetto

en: Submit Reply
it_IT: Invia risposta

en: Subtotal:
it_IT: Subtotale:

en: Success!
it_IT: Successo!

en: Sudanese pound
it_IT: Sterlina sudanese

en: Sulawesi Barat
it_IT: Sulawesi occidentale

en: Sulawesi Selatan
it_IT: Sulawesi meridionale

en: Sulawesi Tengah
it_IT: Sulawesi centrale

en: Sulawesi Tenggara
it_IT: Sulawesi sud-orientale

en: Sultan Kudarat
it_IT: Sultan kudarat

en: Sun
it_IT: Dom

en: Suphan Buri
it_IT: Suphan buri

en: Surat Thani
it_IT: Surat thani

en: Surinamese dollar
it_IT: Dollaro surinamese

en: Svalbard and Jan Mayen
it_IT: Svalbard e Jan Mayen

en: Swazi lilangeni
it_IT: Lilangeni dello Swaziland

en: Sweden
it_IT: Svezia

en: Swedish krona
it_IT: Corona svedese

en: Swiss franc
it_IT: Franco svizzero

en: Switzerland
it_IT: Svizzera

en: Syria
it_IT: Siria

en: Syrian pound
it_IT: Lira siriana

en: Tab Title:
it_IT: Titolo scheda:

en: Tab slug:
it_IT: Slug scheda:

en: Tajikistan
it_IT: Tagikistan

en: Tajikistani somoni
it_IT: Somoni tagiko

en: Tanzanian shilling
it_IT: Scellino tanzaniano

en: Tawi-Tawi
it_IT: Tawi-tawi

en: Taxes
it_IT: Tasse

en: Taxes title
it_IT: Titolo tasse

en: Taxes, %
it_IT: Tasse, %

en: Taxonomies
it_IT: Tassonomie

en: Taxonomies Metabox
it_IT: Metabox tassonomie

en: Taxonomies and Other fields
it_IT: Tassonomie e altri campi

en: Taxonomy
it_IT: Tassonomia

en: Taxonomy archive page: items per page
it_IT: Pagina archivio tassonomia: elementi per pagina

en: Taxonomy:
it_IT: Tassonomia:

en: Tehran  (تهران)
it_IT: Tehran (تهران)

en: Terms & Conditions
it_IT: Termini e condizioni

en: Terms & Conditions page
it_IT: Pagina Termini e Condizioni

en: Terms selection mode
it_IT: Modalità di selezione dei termini

en: Tested up to %s version
it_IT: Testato fino alla versione %s

en: Th
it_IT: Gi

en: Thai baht
it_IT: Baht thailandese

en: Thailand
it_IT: Thailandia

en: Thank you for registration! Check email for your password.
it_IT: Grazie per la registrazione! Controlla la tua email per la password.

en: The order has been canceled:
it_IT: L'ordine è stato annullato:

en: Thessaly
it_IT: Tessaglia

en: This email already exists
it_IT: Questa email esiste già

en: This order is paid by coupon! You can complete the order
it_IT: Questo ordine è pagato con coupon! Puoi completare l'ordine

en: This tool will allow you to setup demo content to make it easy to get started with the BA Book Everything plugin. Demo content includes: booking rules, ages, features taxonomy, categories, service posts, places posts, FAQ posts and booking object posts. Please do not close this page during the installation of demo content.
it_IT: Questo strumento ti permetterà di configurare il contenuto demo per iniziare facilmente con il plugin BA Book Everything. Il contenuto demo include: regole di prenotazione, età, tassonomia delle caratteristiche, categorie, post di servizi, post di luoghi, post FAQ e post di oggetti di prenotazione. Si prega di non chiudere questa pagina durante l'installazione del contenuto demo.

en: This username already exists
it_IT: Questo nome utente esiste già

en: Thousand Separator of displayed prices
it_IT: Separatore migliaia dei prezzi visualizzati

en: Thu
it_IT: Gio

en: Thurgau
it_IT: Turgovia

en: Tickets booking
it_IT: Prenotazione biglietti

en: Tickets:
it_IT: Biglietti:

en: Time from:
it_IT: Ora di inizio:

en: Time to:
it_IT: Ora di fine:

en: Time:
it_IT: Ora:

en: Timor-Leste
it_IT: Timor Est

en: Title
it_IT: Titolo

en: Title Icon
it_IT: Icona del titolo

en: Title for mandatory services section
it_IT: Titolo per sezione servizi obbligatori

en: Title for optional services section
it_IT: Titolo per sezione servizi opzionali

en: Title:
it_IT: Titolo:

en: Titles color
it_IT: Colore titoli

en: Tizi Ouzou
it_IT: Tizi ouzou

en: To:
it_IT: A:

en: Tongan pa&#x2bb;anga
it_IT: Paʻanga tongano

en: Total amount
it_IT: Importo totale

en: Total amount,
it_IT: Importo totale,

en: Total:
it_IT: Totale:

en: Total:
it_IT: Totale:

en: Tourist
it_IT: Turista

en: Transnistrian ruble
it_IT: Rublo transnistriano

en: Trinidad and Tobago
it_IT: Trinidad e Tobago

en: Trinidad and Tobago dollar
it_IT: Dollaro di Trinidad e Tobago

en: Tu
it_IT: Ma

en: Tue
it_IT: Mar

en: Tunisian dinar
it_IT: Dinaro tunisino

en: Turkey
it_IT: Turchia

en: Turkish lira
it_IT: Lira turca

en: Turkmenistan manat
it_IT: Manat turkmeno

en: Turks and Caicos Islands
it_IT: Isole Turks e Caicos

en: Ubon Ratchathani
it_IT: Ubon ratchathani

en: Udon Thani
it_IT: Udon thani

en: Ugandan shilling
it_IT: Scellino ugandese

en: Ukraine
it_IT: Ucraina

en: Ukrainian hryvnia
it_IT: Grivnia ucraina

en: United Arab Emirates
it_IT: Emirati Arabi Uniti

en: United Arab Emirates dirham
it_IT: Dirham degli Emirati Arabi Uniti

en: United Kingdom (UK)
it_IT: Regno Unito (UK)

en: United States (US)
it_IT: Stati Uniti (US)

en: United States (US) Minor Outlying Islands
it_IT: Isole minori esterne degli Stati Uniti (US)

en: United States dollar
it_IT: Dollaro statunitense

en: Unknown
it_IT: Sconosciuto

en: Update %s
it_IT: Aggiorna %s

en: Update Age
it_IT: Aggiorna età

en: Update Category
it_IT: Aggiorna categoria

en: Update Comment
it_IT: Aggiorna commento

en: Update Coupon
it_IT: Aggiorna coupon

en: Update FAQ
it_IT: Aggiorna FAQ

en: Update Fee
it_IT: Aggiorna tariffa

en: Update Order
it_IT: Aggiorna ordine

en: Update Place
it_IT: Aggiorna luogo

en: Update Service
it_IT: Aggiorna servizio

en: Update Taxonomy
it_IT: Aggiorna tassonomia

en: Update password
it_IT: Aggiorna password

en: Update profile
it_IT: Aggiorna profilo

en: Update rule
it_IT: Aggiorna regola

en: Upload
it_IT: Carica

en: Upload Image
it_IT: Carica immagine

en: Upload or add multiple images.
it_IT: Carica o aggiungi più immagini.

en: Upper East
it_IT: Upper east

en: Upper West
it_IT: Upper west

en: Uruguayan peso
it_IT: Peso uruguaiano

en: Use "OR" logic when searching among taxonomy terms
it_IT: Usa logica “OR” quando si cerca tra i termini di tassonomia

en: Use Age categories for prices?
it_IT: Utilizzare le categorie di età per i prezzi?

en: Use Ages
it_IT: Usa fasce d'età

en: Use Gutenberg for booking object posts
it_IT: Usa Gutenberg per i post di oggetti di prenotazione

en: Use global settings
it_IT: Usa impostazioni globali

en: Use minimized version of the main CSS file
it_IT: Usa versione minimizzata del file CSS principale

en: Use minimized version of the main JS file
it_IT: Usa versione minimizzata del file JS principale

en: Use only the main age to calculate the total number of guests in conditional prices
it_IT: Usa solo l'età principale per calcolare il numero totale di ospiti nei prezzi condizionali

en: Use this title instead of 0 price
it_IT: Usa questo titolo invece di 0 prezzo

en: Used
it_IT: Usato

en: Used if previous field value > 1
it_IT: Utilizzato se il valore del campo precedente > 1

en: User email
it_IT: Email utente

en: User message
it_IT: Messaggio utente

en: User must fill all extended guest data to finish order
it_IT: L'utente deve compilare tutti i dati estesi degli ospiti per completare l'ordine

en: User name
it_IT: Nome utente

en: User will be prompted to enter names off all guest in order
it_IT: All'utente verrà richiesto di inserire i nomi di tutti gli ospiti in ordine

en: Username or email
it_IT: Nome utente o email

en: Username*
it_IT: Nome utente*

en: Uthai Thani
it_IT: Uthai thani

en: Uzbekistani som
it_IT: Som uzbeko

en: Valais
it_IT: Vallese

en: Value purchase
it_IT: Acquisto conveniente

en: Vanuatu vatu
it_IT: Vatu di Vanuatu

en: Vatican
it_IT: Vaticano

en: Venezuelan bol&iacute;var
it_IT: Bolívar venezuelano

en: Verbano-Cusio-Ossola
it_IT: Verbano-cusio-ossola

en: Vientiane Province
it_IT: Provincia di Vientiane

en: Vietnamese &#x111;&#x1ed3;ng
it_IT: Đồng vietnamita

en: View
it_IT: Visualizza

en: View Coupon
it_IT: Visualizza coupon

en: View FAQ
it_IT: Visualizza FAQ

en: View Fee
it_IT: Visualizza tariffa

en: View Order
it_IT: Visualizza ordine

en: View Place
it_IT: Visualizza luogo

en: View Service
it_IT: Visualizza servizio

en: Vila Real
it_IT: Vila real

en: Virgin Islands (British)
it_IT: Isole Vergini (britanniche)

en: Virgin Islands (US)
it_IT: Isole Vergini (US)

en: Waiting before delete orders with "payment processing" status, minutes
it_IT: Attesa prima di eliminare ordini con stato “pagamento in elaborazione”, minuti

en: Wake Island
it_IT: Isola Wake

en: Walking
it_IT: A piedi

en: Wallis and Futuna
it_IT: Wallis e Futuna

en: We
it_IT: Me

en: Wed
it_IT: Mer

en: West African CFA franc
it_IT: Franco CFA dell'Africa Occidentale

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
it_IT: Azarbaijan Occidentale (آذربایجان غربی)

en: West Bengal
it_IT: Bengala Occidentale

en: West Greece
it_IT: Grecia occidentale

en: West Macedonia
it_IT: Macedonia occidentale

en: West Virginia
it_IT: Virginia Occidentale

en: Western
it_IT: Occidentale

en: Western Australia
it_IT: Australia Occidentale

en: Western Cape
it_IT: Capo Occidentale

en: Western North
it_IT: Occidentale del nord

en: Western Sahara
it_IT: Sahara Occidentale

en: When service price is 0 display
it_IT: Quando il prezzo del servizio è 0 mostra

en: When:
it_IT: Quando:

en: Will be shown in the order details and in emails to the client
it_IT: Sarà mostrato nei dettagli dell'ordine e nelle email al cliente

en: Will be used by default if both amount and percent fields filled.
it_IT: Verrà utilizzato di default se entrambi i campi importo e percentuale sono compilati.

en: With sorting option
it_IT: Con opzione di ordinamento

en: With the smallest number will be the main age, others will be sorted by ASC
it_IT: Con il numero più piccolo sarà l'età principale, gli altri saranno ordinati in modo crescente

en: Yemeni rial
it_IT: Rial yemenita

en: Yes
it_IT: Sì

en: Yes (for 1 month basic booking period and pay full amount mode only)
it_IT: Sì (solo per periodo di prenotazione base di 1 mese e modalità di pagamento intero)

en: You are using an unregistered version of %1$s and are not receiving compatibility and security updates. %2$sRegister now%3$s
it_IT: Stai utilizzando una versione non registrata di %1$s e non ricevi aggiornamenti di compatibilità e sicurezza. %2$sRegistrati ora%3$s

en: You could pay after the items availability confirmation! <br> Confirmation will be sent to your e-mail. <br> Amount to pay online will be %s.
it_IT: Potrai pagare dopo la conferma della disponibilità degli articoli! <br> La conferma sarà inviata alla tua e-mail. <br> L'importo da pagare online sarà %s.

en: You have new booking request. Please, find details below.
it_IT: Hai una nuova richiesta di prenotazione. Per favore, trova i dettagli qui sotto.

en: You have new order. Please, find details below.
it_IT: Hai un nuovo ordine. Per favore, trova i dettagli qui sotto.

en: You have to edit "Terms & Conditions" page to replace this start content with your own.
it_IT: Devi modificare la pagina “Termini e condizioni” per sostituire questo contenuto iniziale con il tuo.

en: You may like
it_IT: Potrebbe interessarti

en: Your account details
it_IT: I dettagli del tuo account

en: Your booking has not been paid or confirmed. Follow the link to complete your booking.
it_IT: La tua prenotazione non è stata pagata o confermata. Segui il link per completare la tua prenotazione.

en: Your contacts
it_IT: I tuoi contatti

en: Your email
it_IT: La tua email

en: Your email*
it_IT: La tua email*

en: Your message has been sent! Thank you!
it_IT: Il tuo messaggio è stato inviato! Grazie!

en: Your name
it_IT: Il tuo nome

en: Your order #%s
it_IT: Il tuo ordine #%s

en: Your order #%s is updated
it_IT: Il tuo ordine #%s è stato aggiornato

en: Your order has been canceled
it_IT: Il tuo ordine è stato annullato

en: Your order has been confirmed and your payment is being processed. Thank you!
it_IT: Il tuo ordine è stato confermato e il tuo pagamento è in fase di elaborazione. Grazie!

en: Your order has been received
it_IT: Il tuo ordine è stato ricevuto

en: Your order has been updated
it_IT: Il tuo ordine è stato aggiornato

en: Your order is completed and received, and a confirmation email was sent to you. You will pay the full amount later. Thank you!
it_IT: Il tuo ordine è completato e ricevuto, ed è stata inviata un'email di conferma. Pagherai l'importo totale in seguito. Grazie!

en: Your order is completed, your payment has been received, and a confirmation email was sent to you. Thank you!
it_IT: Il tuo ordine è completato, il tuo pagamento è stato ricevuto, ed è stata inviata un'email di conferma. Grazie!

en: Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, please, click the link below to make a payment.
it_IT: Il tuo ordine è confermato, ma non completato. Per completare il tuo ordine, per favore, clicca sul link qui sotto per effettuare un pagamento.

en: Your order is waiting for payment
it_IT: Il tuo ordine è in attesa di pagamento

en: Your order is waiting for the availability confirmation, you will be notified by email when it's ready. Thank you!
it_IT: Il tuo ordine è in attesa di conferma disponibilità, sarai avvisato via email quando sarà pronto. Grazie!

en: Your order was canceled
it_IT: Il tuo ordine è stato annullato

en: Your password has been reset
it_IT: La tua password è stata reimpostata

en: Your password has been reset.
it_IT: La tua password è stata reimpostata.

en: Yukon Territory
it_IT: Territorio dello Yukon

en: Zambian kwacha
it_IT: Kwacha zambiano

en: Zamboanga Sibugay
it_IT: Zamboanga sibugay

en: Zanzibar North
it_IT: Zanzibar nord

en: Zanzibar South
it_IT: Zanzibar sud

en: Zanzibar West
it_IT: Zanzibar ovest

en: Zaragoza
it_IT: Saragozza

en: Zug
it_IT: Zugo

en: Zürich
it_IT: Zurigo

en: active
it_IT: attivo

[ctx: add new on admin bar]
en: Fee
it_IT: Tariffa

[ctx: add new on admin bar]
en: Orders
it_IT: Ordini

[ctx: add new on admin bar]
en: Places
it_IT: Luoghi

[ctx: add new on admin bar]
en: Services
it_IT: Servizi

en: add time
it_IT: aggiungi orario

[ctx: admin menu]
en: Coupons
it_IT: Coupon

[ctx: admin menu]
en: Fees
it_IT: Tariffe

[ctx: admin menu]
en: Orders
it_IT: Ordini

[ctx: admin menu]
en: Places
it_IT: Luoghi

[ctx: admin menu]
en: Services
it_IT: Servizi

[ctx: admin modal messages]
en: Are you sure?
it_IT: Sei sicuro?

[ctx: admin modal messages]
en: Cancel
it_IT: Annulla

[ctx: admin modal messages]
en: Delete
it_IT: Elimina

[ctx: admin modal messages]
en: Done!
it_IT: Fatto!

[ctx: admin modal messages]
en: Oops...
it_IT: Ops...

[ctx: admin modal messages]
en: Save
it_IT: Salva

[ctx: admin modal messages]
en: Save rate
it_IT: Salva tariffa

[ctx: admin modal messages]
en: Something went wrong!
it_IT: Qualcosa è andato storto!

[ctx: admin modal messages]
en: The page will be reloaded
it_IT: La pagina verrà ricaricata

en: advanced field
it_IT: campo avanzato

en: any unique character set for identification
it_IT: qualsiasi set di caratteri unico per l'identificazione

en: applies to all prices
it_IT: si applica a tutti i prezzi

en: availability confirmation
it_IT: conferma disponibilità

[ctx: booking form]
en: Maximum number of guests:
it_IT: Numero massimo di ospiti:

[ctx: booking form]
en: Minimum number of guests:
it_IT: Numero minimo di ospiti:

[ctx: booking object]
en: Add Coupon
it_IT: Aggiungi coupon

[ctx: booking object]
en: Add FAQ
it_IT: Aggiungi FAQ

[ctx: booking object]
en: Add Fee
it_IT: Aggiungi tariffa

[ctx: booking object]
en: Add Order
it_IT: Aggiungi ordine

[ctx: booking object]
en: Add Place
it_IT: Aggiungi luogo

[ctx: booking object]
en: Add Service
it_IT: Aggiungi servizio

en: by %d reviews
it_IT: da %d recensioni

en: canceled
it_IT: annullato

en: categories:
it_IT: categorie:

en: completed
it_IT: completato

en: customer confirmation
it_IT: conferma cliente

[ctx: customer_confirmation]
en: Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, please click the button below to make a payment
it_IT: Il tuo ordine è confermato, ma non completato. Per completare il tuo ordine, clicca il pulsante qui sotto per effettuare il pagamento

[ctx: daterangepicker]
en: Apply
it_IT: Applica

[ctx: daterangepicker]
en: Cancel
it_IT: Annulla

[ctx: daterangepicker]
en: Custom
it_IT: Personalizzato

[ctx: daterangepicker]
en: From
it_IT: Da

[ctx: daterangepicker]
en: To
it_IT: A

[ctx: daterangepicker]
en: W
it_IT: M

en: day
it_IT: giorno

en: day/night
it_IT: giorno/notte

en: days
it_IT: giorni

en: days/nights
it_IT: giorni/notti

en: deposit
it_IT: deposito

en: deposit and full
it_IT: deposito e intero

[ctx: district]
en: Belgrade
it_IT: Belgrado

[ctx: district]
en: Central Banat
it_IT: Banato centrale

[ctx: district]
en: Danube
it_IT: Danubio

[ctx: district]
en: North Banat
it_IT: Banato settentrionale

[ctx: district]
en: North Bačka
it_IT: Bačka settentrionale

[ctx: district]
en: South Banat
it_IT: Banato meridionale

[ctx: district]
en: South Bačka
it_IT: Bačka meridionale

[ctx: district]
en: West Bačka
it_IT: Bačka occidentale

en: draft
it_IT: bozza

en: example
it_IT: esempio

en: find closest location
it_IT: trova la posizione più vicina

en: from
it_IT: da

en: full
it_IT: intero

en: guests
it_IT: ospiti

en: hour
it_IT: ora

en: hours
it_IT: ore

en: hours. 0 or nothing for no hold period.
it_IT: ore. 0 o niente per nessun periodo di blocco.

[ctx: item price from label]
en: From %s
it_IT: Da %s

en: leave blank to ignore
it_IT: lascia vuoto per ignorare

en: minute
it_IT: minuto

en: minutes
it_IT: minuti

en: night
it_IT: notte

en: nights
it_IT: notti

en: no limits
it_IT: nessun limite

en: not available
it_IT: non disponibile

en: not used
it_IT: non utilizzato

en: payment authorized
it_IT: pagamento autorizzato

en: payment deferred
it_IT: pagamento posticipato

en: payment expected
it_IT: pagamento previsto

en: payment processing
it_IT: pagamento in elaborazione

en: payment received
it_IT: pagamento ricevuto

en: per Booking
it_IT: per Prenotazione

en: per Day
it_IT: per Giorno

en: per Night
it_IT: per Notte

en: per Person
it_IT: per Persona

en: per Person/day
it_IT: per Persona/giorno

en: per Person/night
it_IT: per Persona/notte

en: person
it_IT: persona

en: persons
it_IT: persone

en: place
it_IT: posto

en: places
it_IT: posti

en: please, select date first
it_IT: per favore, seleziona prima la data

en: price by age (used instead of the general):
it_IT: prezzo per età (utilizzato al posto di quello generale):

en: qty.
it_IT: qtà.

en: recurrent custom
it_IT: personalizzato ricorrente

en: single custom
it_IT: personalizzato singolo

en: ticket
it_IT: biglietto

en: tickets
it_IT: biglietti

en: to
it_IT: a

en: with ages
it_IT: con età

en: yes
it_IT: sì

en: Åland Islands
it_IT: Isole Åland

en: İstanbul
it_IT: Istanbul

en: İzmir
it_IT: Izmir
