ARForms Form Builder v1.7.3 - en to ru translation catalogue (1470 entries)

en:  inside code.)
ru: внутри кода.)

en: %1$s form has been submitted on %2$s.
ru: Форма %1$s отправлена на %2$s.

en: %1$s Form submitted on %2$s
ru: %1$s Форма отправлена на %2$s

en: %s Submit and%s Deactivate
ru: %s Отправить и %s Деактивировать

en: ( Not recommended - If you have any js/css loading issue in your theme, only in that case you should enable this settings )
ru: (Не рекомендуется - если у вас есть проблемы с загрузкой js / css в вашей теме, только в этом случае вы должны включить эти настройки)

en: (Click here to add description or instructions)
ru: (Нажмите здесь, чтобы добавить описание или инструкции)

en: (Click here to add text)
ru: (Нажмите сюда, чтобы добавить текст)

en: (Do not insert script tag
ru: (Не вставляйте тег сценария

en: (Upon successful submission form entry data will be sent to below mentioned url using POST method.)
ru: (После успешной отправки формы записи данные будут отправлены на указанный ниже URL-адрес методом POST.)

en: (When this settings is enabled, previous page clickable functionality will not work.)
ru: (Если этот параметр включен, функция перехода по ссылке на предыдущую страницу не будет работать.)

en: - Select form -
ru: - Выберите форму -

en: 1 Column
ru: 1 столбец

en: 2 Column
ru: 2 колонки

en: 3 Column
ru: 3 колонки

en: 4 Column
ru: 4 колонки

en: 65 or Above
ru: 65 или выше

en: Absolute
ru: абсолют

en: Access this Settings Page
ru: Доступ к этой странице настроек

en: Access Token
ru: Токен доступа

en: Account ID
ru: ID учетной записи

en: Action
ru: действие

en: Activated
ru: Активирован

en: Active
ru: Активный

en: Active State Background
ru: Активное состояние фона

en: Add
ru: Добавить

en: Add a separate value to use for calculations, email routing, saving to database and many other uses. The option values are saved while option labels are shown in the form
ru: Добавьте отдельное значение для использования для расчетов, маршрутизации электронной почты, сохранения в базе данных и многих других целей. Значения параметров сохраняются, а метки параметров отображаются в форме

en: ADD ARFORMS LITE FORM
ru: ДОБАВИТЬ АРФОРМЫ LITE FORM

en: Add ARForms Lite Form
ru: Добавить форму ARForms Lite

en: Add CSS Elements
ru: Добавить элементы CSS

en: Add Entries from Admin Area
ru: Добавить записи из админки

en: Add Field
ru: Добавить поле

en: Add Icon
ru: Добавить иконку

en: Add icon (Bootstrap style)
ru: Добавить значок (стиль Bootstrap)

en: Add Image
ru: Добавить изображение

en: Add New Form
ru: Добавить новую форму

en: Add new hidden field
ru: Добавить новое скрытое поле

en: Add New Preset Choices
ru: Добавить новые пресеты

en: Add Timer
ru: Добавить таймер

en: Add to page
ru: Добавить на страницу

en: Add-On listing is currently unavailable. Please try again later.
ru: Список надстроек в настоящее время недоступен. Пожалуйста, повторите попытку позже.

en: Add-ons
ru: Дополнения

en: Add/Edit Custom Displays
ru: Добавить / изменить пользовательские дисплеи

en: Add/Edit Forms and Templates
ru: Добавить / редактировать формы и шаблоны

en: Addons
ru: Дополнения

en: Admin BCC Email
ru: Админ BCC Электронная почта

en: Admin E-mail
ru: Админ Электронная почта

en: Admin Message
ru: Сообщение администратора

en: Advanced font options
ru: Расширенные параметры шрифта

en: Advanced Form Options
ru: Расширенные параметры формы

en: Afghanistan
ru: Афганистан

en: Afrikaans
ru: африкаанс

en: After Submission Tracking Script
ru: Сценарий отслеживания после отправки

en: Age Group
ru: Возрастная группа

en: Ajax based submission
ru: Представление на основе Ajax

en: Aland Islands
ru: Аландские острова

en: Albania
ru: Албания

en: Albanian
ru: албанский

en: Algeria
ru: Алжир

en: Alignment
ru: центровка

en: All
ru: Все

en: Allow alpha numeric characters and length must be between 8 to 16 characters
ru: Разрешить буквенно-цифровые символы и длина должна быть от 8 до 16 символов

en: Allow only digits upto 6 digits. e.g. : pincode
ru: Разрешить только цифры до 6 цифр. например : пин-код

en: Allow phone number like
ru: Разрешить номер телефона как

en: American Samoa
ru: американское Самоа

en: Analytics / Chart
ru: Аналитика / Диаграмма

en: Andorra
ru: андорра

en: Angola
ru: Ангола

en: Anguilla
ru: Ангилья

en: Animation
ru: Анимация

en: Animation Delay
ru: Задержка анимации

en: Animation Duration
ru: Продолжительность анимации

en: Antarctica
ru: Антарктида

en: Antigua and Barbuda
ru: Антигуа и Барбуда

en: Any
ru: Любые

en: API Key
ru: Ключ API

en: API Token
ru: Токен API

en: APP ID
ru: Идентификатор приложения

en: Apply
ru: Применять

en: April
ru: апреля

en: Arabic
ru: арабский

en: Are you sure to delete configuration?
ru: Вы уверены, что хотите удалить конфигурацию?

en: Are you sure want to reset style?
ru: Вы уверены, что хотите сбросить стиль?

en: Are you sure you want to  delete this field?
ru: Вы уверены, что хотите удалить это поле?

en: Are you sure you want to delete image?
ru: Вы уверены, что хотите удалить изображение?

en: Are you sure you want to delete this entries?
ru: Вы уверены, что хотите удалить эти записи?

en: Are you sure you want to delete this entry?
ru: Вы уверены, что хотите удалить эту запись?

en: Are you sure you want to delete this file?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот файл?

en: Are you sure you want to delete this form?
ru: Вы уверены, что хотите удалить эту форму?

en: Are you sure you want to delete this image?
ru: Вы уверены в том, что хотите удалить данное изображение?

en: ARForm Lite plugin Deactivation
ru: Деактивация плагина ARForm Lite

en: ARForms Add-Ons
ru: ARForms дополнения

en: ARForms has been updated! To keep things running smoothly, we have to update your database to the newest version.
ru: ARForms обновлен! Чтобы обеспечить бесперебойную работу, нам необходимо обновить вашу базу данных до последней версии.

en: ARForms Lite - Sorry to see you go
ru: ARForms Lite - жаль, что вы идете

en: ARForms Lite Form
ru: ARForms Lite Форма

en: ARForms Lite is a WordPress Free Form Builder Plugin to create stylish and modern style form withing few clicks.
ru: ARForms Lite - это плагин WordPress Free Form Builder, позволяющий создавать стильные и современные формы в несколько кликов.

en: ARForms Lite Shortcode
ru: ARForms Lite шорткод

en: ARForms Lite will also store the all type of data (this may contain personal data) in the database which plugin user has included in the form. These data cannot be editable but can be removed from form entry section of ARForms.
ru: ARForms Lite также будет хранить все типы данных (они могут содержать личные данные) в базе данных, которую пользователь плагина включил в форму. Эти данные нельзя редактировать, но их можно удалить из раздела ввода формы ARForms.

en: ARForms Lite will not store any personal data except user_id (only if user is logged in), ip address, country, browser user_agent, referrer only when submit the form.
ru: ARForms Lite не будет хранить какие-либо личные данные, кроме user_id (только если пользователь вошел в систему), IP-адреса, страны, браузера user_agent, реферера только при отправке формы.

en: ARForms Samples
ru: Образцы ARForms

en: Argentina
ru: Аргентина

en: ARMember Successfully installed.
ru: ARMember успешно установлено.

en: Armenia
ru: Армения

en: Armenian
ru: армянин

en: ARPrice Successfully installed.
ru: ARPrice Успешно установлено.

en: Aruba
ru: Аруба

en: at
ru: в

en: August
ru: августейший

en: Australia
ru: Австралия

en: Austria
ru: Австрия

en: Authentication
ru: Аутентификация

en: Authentication Token
ru: Токен аутентификации

en: Authorization Code
ru: Код авторизации

en: Authorize
ru: Авторизоваться

en: Authorized redirect URI
ru: Авторизованный URI перенаправления

en: Autocomplete
ru: Автозаполнение

en: Available Add-ons
ru: Доступные дополнения

en: Azerbaijan
ru: Азербайджан

en: Azerbaijani
ru: азербайджанец

en: Background
ru: Фон

en: Background Hover Image
ru: Фоновое изображение при наведении

en: Background Image
ru: Фоновая картинка

en: Background Image Position-X
ru: Фоновое изображение Position-X

en: Background Image Position-Y
ru: Фоновое изображение Position-Y

en: Bahamas
ru: Багамские о-ва

en: Bahrain
ru: Бахрейн

en: Bangladesh
ru: Бангладеш

en: Barbados
ru: Барбадос

en: Base/Active Color
ru: База / Активный Цвет

en: Basic Styling Options
ru: Основные параметры стиля

en: Basque
ru: баскский

en: Before you deactivate the ARForms Lite plugin, would you quickly give us your reason for doing so?
ru: Прежде чем деактивировать плагин ARForms Lite, не могли бы вы быстро дать нам причину для этого?

en: begin
ru: начать

en: Belarus
ru: Беларусь

en: Belgium
ru: Бельгия

en: Belize
ru: Белиз

en: Bengali
ru: бенгальский

en: Benin
ru: Бенин

en: Bermuda
ru: Бермудские острова

en: Bhutan
ru: Бутан

en: Black Friday Sale
ru: Распродажа «Черная пятница»

en: Blank Field
ru: Пустое поле

en: Blank Form
ru: Бланк

en: Blur
ru: пятно

en: bold
ru: смелый

en: Bolivia
ru: Боливия

en: BookingPress Successfully installed.
ru: BookingPress успешно установлено.

en: Border
ru: бордюр

en: Border Color
ru: Цвет границы

en: Border Options
ru: Параметры границы

en: Border Radius
ru: Пограничный радиус

en: Border Size
ru: Размер границы

en: Border Style
ru: Стиль границы

en: Border Type
ru: Тип границы

en: Bosnia and Herzegovina
ru: Босния и Герцеговина

en: Bosnian
ru: боснийский

en: Botswana
ru: Ботсвана

en: Bottom
ru: Дно

en: Brazil
ru: Бразилия

en: British Indian Ocean Territory
ru: Британская территория Индийского океана

en: British Virgin Islands
ru: Британские Виргинские острова

en: Browser Name
ru: Название браузера

en: Brunei
ru: Бруней

en: Bulgaria
ru: Болгария

en: Bulgarian
ru: болгарский

en: Bulk Actions
ru: Массовые действия

en: Burkina Faso
ru: Буркина-Фасо

en: Burundi
ru: Бурунди

en: Button Alignment
ru: Выравнивание кнопок

en: Button Height (optional)
ru: Высота кнопки (необязательно)

en: Button Style
ru: Стиль кнопки

en: Button Text
ru: Текст кнопки

en: Button Width (optional)
ru: Ширина кнопки (необязательно)

en: Calendar Date Format
ru: Календарь Дата Формат

en: Calendar localization
ru: Локализация календаря

en: Cambodia
ru: Камбоджа

en: Cameroon
ru: Камерун

en: Campaign Name
ru: Название кампании

en: Can you mention it?
ru: Вы можете упомянуть это?

en: Canada
ru: Канада

en: Cancel
ru: Отмена

en: Cape Verde
ru: Кабо-Верде

en: Caribbean Netherlands
ru: Карибские острова Нидерланды

en: Catalan
ru: каталонский

en: Cayman Islands
ru: Каймановы острова

en: Center
ru: Центр

en: Central African Republic
ru: Центрально-Африканская Республика

en: Chad
ru: Чад

en: Check All
ru: Отметить все

en: Check Full Log
ru: Проверить полный журнал

en: Checkbox
ru: флажок

en: Checkbox & Radio Style
ru: Флажок и стиль радио

en: Checkbox 1
ru: Флажок 1

en: Checkbox 2
ru: Флажок 2

en: Checkboxes
ru: Флажки

en: Checked Icon Styling
ru: Проверено стили значков

en: Chile
ru: Чили

en: China
ru: Китай

en: Chinese Simplified
ru: Китайский упрощенный

en: Chinese Traditional
ru: Китайский традиционный

en: Chinese(Simplified)
ru: Китайский упрощенный)

en: Chinese(Traditional)
ru: Китайский традиционный)

en: Choose Color
ru: Выбрать цвет

en: Choose File
ru: Выбрать файл

en: Choose Option
ru: Выберите вариант

en: Christmas Island
ru: Остров Рождества

en: Clear default text on focus
ru: Очистить текст по умолчанию в фокусе

en: Clear default text on focus.
ru: Очистить текст по умолчанию на фокусе.

en: Click here to enter form description
ru: Нажмите здесь, чтобы ввести описание формы

en: Click here to enter form title
ru: Нажмите здесь, чтобы ввести название формы

en: Click to Copy
ru: Нажмите, чтобы скопировать

en: Click to edit
ru: Нажмите, чтобы редактировать

en: Click to mark as
ru: Нажмите, чтобы пометить как

en: Click to mark as compulsory field
ru: Нажмите, чтобы пометить как обязательное поле

en: Click to mark as not compulsory field
ru: Нажмите, чтобы пометить как необязательное поле

en: Client ID
ru: ID клиента

en: Client Secret
ru: Секрет клиента

en: Clock Settings
ru: Настройки часов

en: Close
ru: Закрывать

en: Cocos Islands
ru: Кокосовые острова

en: Colombia
ru: Колумбия

en: Color
ru: цвет

en: Color Picker
ru: Палитра цветов

en: Color Scheme
ru: Цветовая схема

en: Comma ( , )
ru: Запятая (,)

en: Comoros
ru: Коморские острова

en: Completed
ru: Завершенный

en: Completed Date
ru: Дата завершения

en: compulsory field.
ru: Обязательное поле.

en: Computer View
ru: Компьютерный вид

en: Conditional Rule
ru: Условное правило

en: Configure Conditional Email Notification
ru: Настроить условное уведомление по электронной почте

en: Configure conditional submission
ru: Настроить условную отправку

en: Confirm
ru: Подтверждение

en: Confirm Email
ru: подтвердите электронный адрес

en: Confirm Email does not match with email
ru: Подтвердите, что электронная почта не совпадает с электронной почтой

en: Confirm Email label
ru: Подтвердите адрес электронной почты

en: Confirm email placeholder
ru: Подтвердите заполнитель электронной почты

en: Confirmation Message
ru: Подтверждение сообщения

en: Congo
ru: Конго

en: Congo (DRC)
ru: Конго (ДРК)

en: Congo (Republic)
ru: Конго (Республика)

en: contains
ru: содержит

en: Content
ru: содержание

en: Continue
ru: Продолжить

en: Convert Field Type
ru: Преобразовать тип поля

en: Convert To Field Type
ru: Преобразовать в тип поля

en: Cook Islands
ru: Острова Кука

en: copied
ru: скопированный

en: Copied to Clipboard
ru: Скопировано в буфер обмена

en: Costa Rica
ru: Коста Рика

en: Cote d'Ivoire
ru: Берег Слоновой Кости

en: Countries
ru: страны

en: Country
ru: Страна

en: Country wise number validation
ru: Проверка номера по стране

en: Create Date
ru: Дата создания

en: Created at
ru: Создано на

en: Credit Card
ru: Кредитная карта

en: Croatia
ru: Хорватия

en: Croatian
ru: хорватский

en: CSV File Separator
ru: Разделитель файлов CSV

en: CSV generated successfully.
ru: CSV создан успешно.

en: Cuba
ru: Куба

en: Curacao
ru: ликер кюрасо

en: Current Field Type
ru: Тип текущего поля

en: Custom
ru: изготовленный на заказ

en: Custom Color
ru: Пользовательский цвет

en: Custom CSS
ru: Пользовательские CSS

en: Custom Font Options
ru: Пользовательские параметры шрифта

en: CVC/CVV
ru: CVC / CVV

en: Cyprus
ru: Кипр

en: Czech
ru: чешский язык

en: Czech Republic
ru: Республика Чехия

en: Danish
ru: датский

en: Dark
ru: Тьма

en: Dashed
ru: Пунктирная

en: Date
ru: Свидание

en: Date Elements
ru: Элементы даты

en: Date Format
ru: Формат даты

en: Date is invalid
ru: Дата недействительна

en: Date range
ru: Диапазон дат

en: Datepicker Text Color
ru: Цвет текста Datepicker

en: day
ru: день

en: Days
ru: дней

en: days
ru: дней

en: Deactivate
ru: Деактивировать

en: Deactivated
ru: Деактивировано

en: December
ru: Декабрь

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default Fonts
ru: Шрифты по умолчанию

en: Default message displayed after form is submitted.
ru: Сообщение по умолчанию отображается после отправки формы.

en: Default Messages On Form
ru: Сообщения по умолчанию в форме

en: Default Number format
ru: Числовой формат по умолчанию

en: Default Submit Button
ru: Кнопка отправки по умолчанию

en: Default Value
ru: Значение по умолчанию

en: Delete
ru: удалять

en: Delete Configuration
ru: Удалить конфигурацию

en: Delete Entries from Admin Area
ru: Удалить записи из админки

en: DELETE ENTRY
ru: УДАЛИТЬ ЗАПИСЬ

en: Delete Field
ru: Удалить поле

en: Delete Forms and Templates
ru: Удалить формы и шаблоны

en: Denmark
ru: Дания

en: Disable
ru: Отключить

en: Disable built-in Anti-spam feature in signup forms
ru: Отключить встроенную функцию защиты от спама в формах регистрации

en: Disable Mutlicolumn in Form
ru: Отключить Mutlicolumn в форме

en: Dislike Button Color
ru: Не нравится цвет кнопки

en: Display a Message
ru: Показать сообщение

en: Display content from another page
ru: Показывать контент с другой страницы

en: Display Form of ARForms Lite
ru: Форма отображения ARForms Lite

en: Display Title and Description
ru: Показать заголовок и описание

en: Djibouti
ru: Джибути

en: Do not clear default text on focus.
ru: Не очищать текст по умолчанию в фокусе.

en: Do not pass the validation with default value.
ru: Не проходите проверку со значением по умолчанию.

en: Dominica
ru: Доминика

en: Dominican Republic
ru: Доминиканская Республика

en: Dotted
ru: Пунктирный

en: Drop Down
ru: Падать

en: Dropdown
ru: Падать

en: Duplicate Field
ru: Дубликат поля

en: Duplicate Form
ru: Дубликат Форма

en: Dutch
ru: нидерландский язык

en: Dynamic Option
ru: Динамический вариант

en: East Timor
ru: Восточный Тимор

en: Ecuador
ru: Эквадор

en: Edit Entries
ru: Редактировать записи

en: Edit Form
ru: Редактировать форму

en: Edit Options
ru: Изменить параметры

en: Edit Text
ru: Редактировать текст

en: Egypt
ru: Египет

en: El Salvador
ru: Сальвадор

en: Email
ru: Электронное письмо

en: Email Address
ru: Адрес электронной почты

en: Email Attachment:
ru: Вложения электронной почты:

en: Email Elements
ru: Элементы электронной почты

en: Email Format
ru: Формат электронной почты

en: Email is invalid
ru: Email недействителен

en: Email Marketing Tools
ru: Инструменты Email маркетинга

en: Email Marketing Tools setting saved successfully.
ru: Настройки Email Email Tools успешно сохранены.

en: Email Notifications
ru: Уведомления по электронной почте

en: Email Settings
ru: Настройки электронной почты

en: Embed Inline Form
ru: Встроить встроенную форму

en: Embedded tags for youtube, map etc are supported.
ru: Поддерживаются встроенные теги для YouTube, карты и т. Д.

en: Enable
ru: включить

en: Enable country flag dropdown
ru: Включить раскрывающийся флаг страны

en: Enable Readonly
ru: Включить только чтение

en: Enable Running Total
ru: Включить промежуточный итог

en: Enable SMTP authentication
ru: Включить аутентификацию SMTP

en: End timer on page no.
ru: Таймер окончания на странице №.

en: English (UK)
ru: Английский (Великобритания)

en: English (US)
ru: Английский (США)

en: English/UK
ru: Английский / UK

en: English/Western
ru: Английский / Западная

en: Enter After submission tracking script
ru: Сценарий Enter после отправки

en: Entered value is invalid
ru: Введено неверное значение

en: Entries
ru: Записи

en: entries
ru: записи

en: Entries deleted successfully.
ru: Записи успешно удалены.

en: Entries Only
ru: Только записи

en: Entries were Successfully Destroyed
ru: Записи были успешно уничтожены

en: Entry creation date
ru: Дата создания заявки

en: Entry is Successfully Created
ru: Запись успешно создана

en: Entry is Successfully Deleted
ru: Запись успешно удалена

en: Entry Key
ru: Ключ входа

en: Entry not found for selected time period
ru: Запись не найдена для выбранного периода времени

en: equals
ru: равно

en: Equatorial Guinea
ru: Экваториальная Гвинея

en: Eritrea
ru: Эритрея

en: Error
ru: Ошибка

en: error
ru: ошибка

en: Error Message Colors
ru: Цвета сообщения об ошибке

en: Error State Background
ru: Фон состояния ошибки

en: Esperanto
ru: эсперанто

en: Estonia
ru: Эстония

en: Estonian
ru: эстонский

en: Ethiopia
ru: Эфиопия

en: Even Row
ru: Четный ряд

en: Every 12 hours
ru: Каждые 12 часов

en: Example: Google Tracking Code
ru: Пример: код отслеживания Google

en: Exclusive Wordpress Form Builder Plugin
ru: Эксклюзивный плагин Wordpress Form Builder

en: Export
ru: экспорт

en: Export Entries
ru: Экспорт записей

en: Export Form
ru: Форма экспорта

en: Export Form(s)
ru: Экспортные формы

en: Export to CSV
ru: Экспорт в CSV

en: Exported File Content
ru: Содержимое экспортируемого файла

en: Facebook Community
ru: Сообщество Facebook

en: Falkland Islands
ru: Фолклендские острова

en: Family
ru: семья

en: Faroe Islands
ru: Фарерские острова

en: Faroese
ru: Фарерская

en: Farsi/Persian
ru: Фарси / персидский

en: February
ru: февраль

en: Field Animation Options
ru: Параметры анимации поля

en: Field Border Settings
ru: Настройки границы поля

en: Field Custom Width
ru: Поле Пользовательская Ширина

en: Field description
ru: Описание поля

en: Field inner spacing
ru: Интервал между полями

en: Field label
ru: Метка поля

en: Field Options
ru: Параметры поля

en: Field Settings
ru: Настройки поля

en: Field Size (Characters)
ru: Размер поля (символы)

en: Field Tooltip
ru: Полевая подсказка

en: Field Transparency
ru: Прозрачность поля

en: Field type changing also may affect email notification section, conditional rule section, payment gateways configuration and other add-ons configuration. So it is highly recommend to verify all these settings after changing field type
ru: Изменение типа поля также может повлиять на раздел уведомлений по электронной почте, раздел условных правил, конфигурацию платежных шлюзов и другие конфигурации дополнений. Поэтому настоятельно рекомендуем проверить все эти параметры после изменения типа поля.

en: Field values will be lost once converted to
ru: Значения полей будут потеряны после преобразования в

en: Field Width
ru: Ширина поля

en: Field Wrapper
ru: Полевой Обертка

en: Field wrapper
ru: Полевая обертка

en: Fields
ru: поля

en: Fiji
ru: Фиджи

en: File is not proper.
ru: Файл не является правильным.

en: File Not writable
ru: Файл не доступен для записи

en: File Upload
ru: Файл загружен

en: Filipino
ru: Филиппинский

en: filtered from
ru: отфильтровано из

en: Finland
ru: Финляндия

en: Finnish
ru: финский

en: First
ru: Первый

en: Flat
ru: Квартира

en: Font Family
ru: Семейство шрифтов

en: Font family
ru: Семейство шрифтов

en: Font Options
ru: Параметры шрифта

en: Font Settings
ru: Настройки шрифта

en: Font Size
ru: Размер шрифта

en: Font size
ru: Размер шрифта

en: Font style
ru: Стиль шрифта

en: Form
ru: форма

en: Form Alignment
ru: Выравнивание формы

en: Form Border
ru: Граница формы

en: Form Description
ru: Описание формы

en: Form description
ru: Описание формы

en: Form Entries
ru: Форма записи

en: Form Entries Data
ru: Данные записей формы

en: Form Entry
ru: Форма ввода

en: Form Global CSS
ru: Форма Глобальный CSS

en: Form inner wrapper
ru: Форма внутренней обертки

en: Form is imported successfully.
ru: Форма успешно импортирована.

en: Form is not available.
ru: Форма недоступна.

en: Form is not successfully updated
ru: Форма не была успешно обновлена

en: Form is saved successfully.
ru: Форма успешно сохранена.

en: Form is Successfully Deleted
ru: Форма успешно удалена

en: Form is successfully updated
ru: Форма успешно обновлена

en: Form outer wrapper
ru: Форма наружной обертки

en: Form Padding
ru: Форма Padding

en: Form Settings
ru: Настройки формы

en: Form submission action
ru: Действие по отправке формы

en: Form Submission Method
ru: Способ отправки формы

en: Form submitted on
ru: Форма отправлена на

en: Form Title
ru: Название формы

en: Form title
ru: Название формы

en: Form Title Font Settings
ru: Настройки шрифта заголовка формы

en: Form Title options
ru: Параметры заголовка формы

en: Form Width
ru: Ширина формы

en: Form Width Settings
ru: Настройки ширины формы

en: Form(s) Only
ru: Только форма (ы)

en: Forms
ru: формы

en: Forms + Entries
ru: Формы + Записи

en: Forms :
ru: Формы:

en: Forms listing is currently unavailable. Please try again later.
ru: Список форм в настоящее время недоступен. Пожалуйста, попробуйте позже.

en: Found a better plugin
ru: Найден лучший плагин

en: France
ru: Франция

en: free reCAPTCHA key
ru: бесплатный ключ reCAPTCHA

en: French
ru: Французский

en: French (Canadian)
ru: Французский канадец)

en: French Guiana
ru: Французская Гвиана

en: French Polynesia
ru: Французская Полинезия

en: French/Swiss
ru: Французский / швейцарский

en: Friday
ru: пятница

en: From
ru: От

en: From E-mail
ru: С электронной почты

en: From Email
ru: Из электронной почты

en: From/Replyto Name
ru: From / Replyto Имя

en: Gabon
ru: Габон

en: Gambia
ru: Гамбия

en: General Icons
ru: Общие иконки

en: General Options
ru: Общие настройки

en: General setting saved successfully.
ru: Общие настройки успешно сохранены.

en: General Settings
ru: общие настройки

en: Georgia
ru: Грузия

en: German
ru: Немецкий

en: German (Autstria)
ru: Немецкий (Австрия)

en: German (Switzerland)
ru: Немецкий (Швейцария)

en: Germany
ru: Германия

en: Get Authorization Code
ru: получить код авторизации

en: Get It
ru: Возьми

en: Ghana
ru: Гана

en: Gibraltar
ru: Гибралтар

en: GMAIL Test E-Mail
ru: Тестовое письмо GMAIL

en: Go
ru: Идти

en: Google/Gmail API
ru: API Google/Gmail

en: greater than
ru: лучше чем

en: Greece
ru: Греция

en: Greek
ru: греческий

en: Greenland
ru: Гренландия

en: Grenada
ru: Гренада

en: Group Name
ru: Имя группы

en: Growth Plugins
ru: Плагины роста

en: Guadeloupe
ru: Гваделупа

en: Guam
ru: Гуам

en: Guatemala
ru: Гватемала

en: Guernsey
ru: шерстяная фуфайка

en: Guinea
ru: Гвинея

en: Guinea-Bissau
ru: Гвинея-Бисау

en: Gujarati
ru: гуджарати

en: Guyana
ru: Гайана

en: Haiti
ru: Гаити

en: Hebrew
ru: иврит

en: Hidden Input Fields
ru: Скрытые поля ввода

en: Hidden Input Fields Options
ru: Параметры скрытых полей ввода

en: Hidden Input Fields Setup
ru: Настройка скрытых полей ввода

en: Hide
ru: Спрятать

en: Hide Empty Fields From Email Content
ru: Скрыть пустые поля из содержимого электронной почты

en: Hide Empty Fields From Email Content.
ru: Скрыть пустые поля из содержимого электронной почты.

en: Hide Form after submission
ru: Скрыть форму после отправки

en: Hide Label
ru: Скрыть ярлык

en: Hide Required Indicator
ru: Скрыть обязательный индикатор

en: Hide success message after
ru: Скрыть сообщение об успехе после

en: Hindi
ru: хинди

en: Honduras
ru: Гондурас

en: Hong Kong
ru: Гонконг

en: Hook
ru: Крюк

en: Horizontal
ru: горизонтальный

en: Hour
ru: Час

en: hour
ru: час

en: hours
ru: часов

en: Hover Background
ru: Фон наведения

en: How could we improve ?
ru: Как мы могли бы улучшить?

en: How could we improve?
ru: Как мы могли бы улучшить?

en: Hrs
ru: часов

en: Hungarian
ru: Венгерский

en: Hungary
ru: Венгрия

en: I already did
ru: я уже сделал

en: I bought premium version of ARForms
ru: Я купил премиум-версию ARForms

en: I understand the risk
ru: Я понимаю риск

en: Iceland
ru: Исландия

en: Icelandic
ru: исландский

en: Icon
ru: Значок

en: Icon Background
ru: Фон значка

en: Icon Color
ru: Цвет значка

en: ID
ru: Я БЫ

en: IF
ru: ЕСЛИ

en: If you UNCHECK this then your email address will be sent along with your feedback. This can be used by arflite to get back to you for more info or a solution.
ru: Если вы УЧИТЕ это, тогда ваш адрес электронной почты будет отправлен вместе с вашим отзывом. Это может быть использовано arflite для получения дополнительной информации или решения.

en: Image
ru: Образ

en: Image is invalid
ru: Изображение неверно

en: Image URL
ru: URL изображения

en: Image URL Elements
ru: Элементы URL изображения

en: Image Width
ru: Ширина изображения

en: Import
ru: Импортировать

en: Import / Export
ru: Импорт Экспорт

en: Import / Export Forms
ru: Импорт / Экспорт форм

en: Import Export
ru: Импорт Экспорт

en: Import Form(s)
ru: Форма импорта

en: In Process
ru: В процессе

en: Incompatible with theme or plugin
ru: Несовместимо с темой или плагином

en: Incorrect Field
ru: Неверное поле

en: India
ru: Индия

en: Individual Steps
ru: Отдельные шаги

en: Indonesia
ru: Индонезия

en: Indonesian
ru: индонезийский

en: Inherit
ru: Наследовать

en: Inherit from theme
ru: Наследовать от темы

en: Inline
ru: В линию

en: Input Direction
ru: Направление ввода

en: Input Field Description Options
ru: Поле ввода Описание Параметры

en: Input Field Options
ru: Параметры поля ввода

en: Input field Options
ru: Параметры поля ввода

en: Input Field size
ru: Размер поля ввода

en: Input Fields
ru: Поля ввода

en: Input Font Settings
ru: Настройки ввода шрифта

en: Input Style
ru: Стиль ввода

en: Install
ru: устанавливать

en: Installed
ru: Установлен

en: Invalid file extension. Please select valid file
ru: Неверное расширение файла. Пожалуйста, выберите действительный файл

en: Invalid File Size.
ru: Неверный размер файла.

en: Invalid maximum characters length
ru: Неверная максимальная длина символов

en: Invalid minimum characters length
ru: Неверная минимальная длина символов

en: IP Address
ru: Айпи адрес

en: Iran
ru: Иран

en: Iraq
ru: Ирак

en: Ireland
ru: Ирландия

en: is
ru: является

en: Isle of Man
ru: Остров Мэн

en: Israel
ru: Израиль

en: Italian
ru: итальянский

en: italic
ru: курсивный

en: Italy
ru: Италия

en: Jamaica
ru: Ямайка

en: January
ru: январь

en: Japan
ru: Япония

en: Japanese
ru: Японский

en: Jersey
ru: Джерси

en: Jordan
ru: Иордания

en: July
ru: июль

en: June
ru: июнь

en: Kannada
ru: каннада

en: Kazakhstan
ru: Казахстан

en: Kenya
ru: Кения

en: Kiribati
ru: Кирибати

en: Korean
ru: корейский язык

en: Kosovo
ru: Косово

en: Kuwait
ru: Кувейт

en: Kyrgyzstan
ru: Киргизия

en: Label
ru: метка

en: Label Align
ru: Выровнять метку

en: Label Font Settings
ru: Настройки шрифта ярлыка

en: Label Name
ru: Название ярлыка

en: Label Options
ru: Параметры ярлыка

en: Label Position
ru: Положение этикетки

en: Label Text Color
ru: Цвет текста метки

en: Label Width
ru: Ширина метки

en: Lack of documentation
ru: Недостаток документации

en: Laos
ru: Лаос

en: Last
ru: Прошлой

en: Latvia
ru: Латвия

en: Latvian
ru: латышский язык

en: Lebanon
ru: Ливан

en: Left
ru: Оставил

en: Left to Right
ru: Слева направо

en: Lesotho
ru: Лесото

en: less than
ru: меньше, чем

en: Liberia
ru: Либерия

en: Libya
ru: Ливия

en: Liechtenstein
ru: Лихтенштейн

en: Light
ru: Светлый

en: Like Button
ru: Кнопка «Мне нравится»

en: Like button
ru: Кнопка «Мне нравится»

en: Like Button Color
ru: Цвет кнопки «Мне нравится»

en: List ID
ru: ID списка

en: List Name
ru: Имя списка

en: List name
ru: Имя списка

en: Lithuania
ru: Литва

en: Lithuanian
ru: Литовский язык

en: Load JS & CSS
ru: Загрузить JS & CSS

en: Load JS & CSS in all pages
ru: Загрузить JS & CSS на всех страницах

en: Luxembourg
ru: Люксембург

en: Macau
ru: Макао

en: Madagascar
ru: Мадагаскар

en: Main Input Colors
ru: Основные цвета ввода

en: Malawi
ru: Малави

en: Malay
ru: малайский

en: Malaysia
ru: Малайзия

en: Maldives
ru: Мальдивы

en: Mali
ru: Мали

en: Malta
ru: Мальта

en: Manage Forms
ru: Управление формами

en: Manage Options
ru: Управление параметрами

en: Marathi
ru: маратхи

en: March
ru: марш

en: Margin
ru: Прибыль

en: Marshall Islands
ru: Маршалловы острова

en: Martinique
ru: Мартиника

en: Mask Input
ru: Маска ввода

en: Material
ru: материал

en: Material 1
ru: Материал 1

en: Material 2
ru: Материал 2

en: Material Outlined
ru: Обрисованный в общих чертах материал

en: Material Outlined Style
ru: Материал обрисованный в общих чертах стиль

en: Material Style
ru: Материал Стиль

en: Matrix
ru: Матрица

en: Matrix Field Background Color
ru: Цвет фона поля матрицы

en: Mauritania
ru: Мавритания

en: Mauritius
ru: Маврикий

en: Max Date e.g. 31/12/2020
ru: Макс. Дата, например 31/12/2020

en: Max Option Selected
ru: Максимальный выбранный вариант

en: Max Option Selected Message
ru: Максимальная опция выбранного сообщения

en: Maximum
ru: максимальная

en: May
ru: май

en: Mayotte
ru: Майотта

en: Message
ru: Сообщение

en: Message for blank field
ru: Сообщение для пустого поля

en: Message for invalid confirm email
ru: Сообщение для недействительного подтверждения электронной почты

en: Message for invalid submission
ru: Сообщение для неверного представления

en: Message for minimum length
ru: Сообщение для минимальной длины

en: Message for regular expression
ru: Сообщение для регулярного выражения

en: Message for tooltip
ru: Сообщение для всплывающей подсказки

en: Message will be displayed when form is submitted but Duplicate entry exists.
ru: Сообщение будет отображаться при отправке формы, но повторяющаяся запись существует.

en: Message will be displayed when incorrect data is inserted of missing.
ru: Сообщение будет отображаться, если неправильные данные вставлены или отсутствуют.

en: Message will be displayed when required fields is left blank.
ru: Сообщение будет отображаться, когда обязательные поля оставлены пустыми.

en: Mexico
ru: Мексика

en: Micronesia
ru: Микронезия

en: Min
ru: Мин.

en: Min Date e.g. 20/01/2000
ru: Мин. Дата, например 20/01/2000

en: Min Option Selected
ru: Выбран минимальный вариант

en: Min Option Selected Message
ru: Мин. Вариант выбранного сообщения

en: Minimum
ru: минимальный

en: Minute
ru: минут

en: minute
ru: минут

en: minutes
ru: минут

en: Miss
ru: скучать

en: Modern
ru: Современный

en: Moldova
ru: Молдова

en: Monaco
ru: Монако

en: Monday
ru: понедельник

en: Mongolia
ru: Монголия

en: Montenegro
ru: Черногория

en: month
ru: месяц

en: Months
ru: Месяцы

en: months
ru: месяцы

en: Montserrat
ru: Монсеррат

en: Morocco
ru: Марокко

en: Move
ru: Шаг

en: Mozambique
ru: Мозамбик

en: Mr
ru: г-н

en: Mrs
ru: MRSS

en: Ms
ru: РС

en: Multi Select
ru: Выбор из нескольких вариантов

en: Multiline Text
ru: Многострочный текст

en: Myanmar
ru: Мьянма

en: N/A
ru: N / A

en: Namibia
ru: Намибия

en: Nauru
ru: Науру

en: Need Help ?
ru: Нужна помощь ?

en: Nepal
ru: Непал

en: Netherlands
ru: Нидерланды

en: Neutral
ru: нейтральный

en: New Caledonia
ru: Новая Каледония

en: New Form
ru: Новая форма

en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

en: Next
ru: следующий

en: Next Entry
ru: Следующая запись

en: Nicaragua
ru: Никарагуа

en: Niger
ru: Нигер

en: Nigeria
ru: Нигерия

en: NO
ru: НЕТ

en: No
ru: нет

en: No data available in table
ru: Данные отсутствуют в таблице

en: No data found
ru: Данные не найдены

en: No entries were specified
ru: Записи не указаны

en: No File Selected
ru: Файл не выбран

en: No form is found
ru: Форма не найдена

en: No Icon
ru: Нет иконки

en: No icon
ru: Нет значка

en: No matching records found
ru: Совпадающих записей не найдено

en: No one! You do not have permission
ru: Никто! У вас нет разрешения

en: No plugin specified.
ru: Плагин не указан.

en: No, Maybe later
ru: Нет, может позже

en: None
ru: Никто

en: Norfolk Island
ru: Остров Норфолк

en: normal
ru: нормальный

en: Normal submission
ru: Нормальная подача

en: North Korea
ru: Северная Корея

en: North Macedonia
ru: Северная Македония

en: Northern Mariana Islands
ru: Северные Марианские острова

en: Norway
ru: Норвегия

en: Norwegian
ru: норвежский язык

en: not contains
ru: не содержит

en: not equals
ru: не равно

en: Not the features I wanted
ru: Не те функции, которые я хотел

en: Not Verified
ru: Не подтверждено

en: Note
ru: Запись

en: Note : 0 ( zero ) means it will never hide success message
ru: Примечание: 0 (ноль) означает, что оно никогда не скроет сообщение об успехе

en: Note: Set your custom html content
ru: Примечание. Установите пользовательский HTML-контент.

en: Note: The Gmail mailer works well for sites that send low numbers of emails. However, Gmail's API has rate limitations and a number of additional restrictions that can lead to challenges during setup. If you expect to send a high volume of emails, or if you find that your web host is not compatible with the Gmail API restrictions, then we recommend considering a different mailer option.
ru: Примечание. Почтовая программа Gmail хорошо работает для сайтов, которые отправляют небольшое количество электронных писем. Однако API Gmail имеет ограничения по скорости и ряд дополнительных ограничений, которые могут привести к проблемам во время установки. Если вы планируете отправлять большой объем электронных писем или обнаружите, что ваш веб-хостинг несовместим с ограничениями API Gmail, мы рекомендуем рассмотреть другой вариант почтовой программы.

en: Note: This field will not show in the form. Enter the value to be hidden.
ru: Примечание. Это поле не будет отображаться в форме. Введите значение, которое будет скрыто.

en: Nothing Selected
ru: Ничего не выбрано

en: November
ru: ноябрь

en: Number
ru: Число

en: Number Elements
ru: Числовые элементы

en: Number is out of range
ru: Номер вне диапазона

en: Number of Rows
ru: Количество рядов

en: Number Range
ru: Диапазон номеров

en: October
ru: октября

en: Odd Row
ru: Нечетная строка

en: of
ru: из

en: Off days
ru: Выходные дни

en: OK
ru: Хорошо

en: OK, you deserve it
ru: ОК, ты это заслужил

en: Okay
ru: Ладно

en: Oman
ru: Оман

en: On Load Animation
ru: Анимация при загрузке

en: Only Alphabets
ru: Только алфавиты

en: Only Alphabets & Numbers
ru: Только алфавиты и цифры

en: Only Numbers
ru: Только номера

en: Opt-ins
ru: Opt-модули

en: Opt-ins (email marketing) configuration
ru: Настройка Opt-In (электронный маркетинг)

en: Option label
ru: Вариант метки

en: optional
ru: необязательный

en: Or
ru: Или

en: Other
ru: Другой

en: Other color
ru: Другой цвет

en: Other Fields
ru: Другие поля

en: Other Options
ru: Другие опции

en: Other Settings
ru: Другие настройки

en: Overall Steps
ru: Общие шаги

en: Page
ru: страница

en: Page Break
ru: Разрыв страницы

en: Page Break Animation
ru: Анимация разрыва страницы

en: Page ID:
ru: Идентификатор страницы:

en: Page URL
ru: URL страницы

en: Page url
ru: URL страницы

en: PageBreak Timer Settings
ru: Настройки таймера разрыва страниц

en: Pakistan
ru: Пакистан

en: Palestine
ru: Палестина

en: Panama
ru: Панама

en: Papua New Guinea
ru: Папуа - Новая Гвинея

en: Paraguay
ru: Парагвай

en: Partial Filled Form Entries
ru: Частично заполненные формы

en: Pass the validation with default value.
ru: Пройдите валидацию со значением по умолчанию.

en: Password
ru: пароль

en: Pending
ru: В ожидании

en: Persian
ru: персидский

en: Peru
ru: Перу

en: Philippines
ru: Филиппины

en: Phone
ru: Телефон

en: Phone Elements
ru: Элементы телефона

en: Phone is invalid
ru: Телефон недействителен

en: Phone Number
ru: Номер телефона

en: PHP Function
ru: PHP функция

en: Pipe ( | )
ru: Труба (|)

en: Placeholder Opacity
ru: Непрозрачность заполнителя

en: Placeholder Text
ru: Текст заполнителя

en: Plain Text
ru: Простой текст

en: Please add one or more rules
ru: Пожалуйста, добавьте одно или несколько правил

en: Please do needful
ru: Пожалуйста, сделайте необходимое

en: Please Enter Client ID
ru: Пожалуйста, введите идентификатор клиента

en: Please Enter Client Secret
ru: Пожалуйста, введите секрет клиента

en: Please enter content
ru: Пожалуйста, введите содержание

en: Please enter form title
ru: Пожалуйста, введите название формы

en: Please Enter preset title
ru: Пожалуйста, введите название предустановки

en: Please insert a message for your auto responder.
ru: Пожалуйста, введите сообщение для вашего автоответчика.

en: Please insert url with http:// or https://.
ru: Пожалуйста, введите URL с http: // или https: //.

en: Please map desired email field from the list of fields used in your form. And system will send response email to this address.
ru: Пожалуйста, сопоставьте желаемое поле электронной почты из списка полей, используемых в вашей форме. И система отправит ответное письмо на этот адрес.

en: Please open your exported file, copy entire content & paste it here.
ru: Пожалуйста, откройте экспортированный файл, скопируйте весь контент и вставьте его сюда.

en: Please save form to generate shortcode.
ru: Пожалуйста, сохраните форму для генерации шорткода.

en: Please select a CSV file
ru: Пожалуйста, выберите файл CSV

en: Please select a custom display
ru: Пожалуйста, выберите пользовательский дисплей

en: Please select a file to process
ru: Пожалуйста, выберите файл для обработки

en: Please select a form
ru: Пожалуйста, выберите форму

en: Please select a valid form
ru: Пожалуйста, выберите правильную форму

en: Please select any Sample.
ru: Пожалуйста, выберите любой образец.

en: Please Select Field
ru: Пожалуйста, выберите поле

en: Please Select Form
ru: Пожалуйста, выберите форму

en: Please select form
ru: Пожалуйста, выберите форму

en: Please select image file only.
ru: Пожалуйста, выберите только файл изображения.

en: Please select one or more record to perform action
ru: Пожалуйста, выберите одну или несколько записей для выполнения действия

en: Please select one or more record to perform action.
ru: Пожалуйста, выберите одну или несколько записей для выполнения действия.

en: Please select one or more record.
ru: Пожалуйста, выберите одну или несколько записей.

en: Please select one or more records
ru: Пожалуйста, выберите одну или несколько записей

en: Please select one or more records.
ru: Пожалуйста, выберите одну или несколько записей.

en: Please select options to send an automatic response to user.
ru: Пожалуйста, выберите параметры, чтобы отправить автоматический ответ пользователю.

en: Please select valid action
ru: Пожалуйста, выберите действительное действие

en: Please select valid action.
ru: Пожалуйста, выберите действующее действие.

en: Please select valid form
ru: Пожалуйста, выберите действующую форму

en: Please select valid forms
ru: Пожалуйста, выберите действительные формы

en: Please set extensions to validate file.
ru: Установите расширения для проверки файла.

en: Please setup site key and private key in Global Settings otherwise recaptcha will not appear
ru: Пожалуйста, настройте ключ сайта и закрытый ключ в глобальных настройках, иначе recaptcha не появится

en: Please specify
ru: Пожалуйста уточни

en: Please specify experience
ru: Пожалуйста, укажите опыт

en: Please try again
ru: Пожалуйста, попробуйте еще раз

en: Please upload csv file
ru: Пожалуйста, загрузите CSV-файл

en: Please upload csv files only
ru: Пожалуйста, загружайте только CSV-файлы

en: Please upload image files only
ru: Пожалуйста, загружайте только файлы изображений

en: Please upload tab separated CSV file.
ru: Пожалуйста, загрузите файл CSV, разделенный табуляцией.

en: Please wait while you are redirected.
ru: Пожалуйста, подождите, пока вы будете перенаправлены.

en: Please, Select appropriate option
ru: Пожалуйста, выберите подходящий вариант

en: Poland
ru: Польша

en: Polish
ru: польский

en: Portugal
ru: Португалия

en: Portuguese
ru: португальский

en: Portuguese (Brazil)
ru: Португальский (Бразилия)

en: Portuguese (Portugal)
ru: Португальский (Португалия)

en: Portuguese/Brazilian
ru: Португальский / Бразильский

en: Position
ru: Должность

en: Prefix
ru: Приставка

en: Preset Field Choices
ru: Предустановленный выбор полей

en: Preset Title
ru: Название пресета

en: Preview
ru: предварительный просмотр

en: Previous
ru: предыдущий

en: Previous Entry
ru: Предыдущая запись

en: Pro
ru: профессионал

en: Proceed
ru: Продолжить

en: Puerto Rico
ru: Пуэрто-Рико

en: Qatar
ru: Катар

en: Radio
ru: Радио

en: Radio 1
ru: Радио 1

en: Radio 2
ru: Радио 2

en: Radio Buttons
ru: Радио-кнопки

en: Radius
ru: Радиус

en: Read More...
ru: Прочитайте больше...

en: reCAPTCHA Configuration
ru: Конфигурация reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Failed Message
ru: Сообщение об ошибке reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Language
ru: reCAPTCHA Язык

en: reCAPTCHA requires an API key, consisting of a "site" and a "private" key. You can sign up for a
ru: Для reCAPTCHA требуется ключ API, состоящий из \ \"site " и \ \"private " key. Вы можете подписаться на

en: reCAPTCHA Theme
ru: РЕКАПЧА Тема

en: Record could not be deleted
ru: Запись не может быть удалена

en: Record is deleted successfully.
ru: Запись успешно удалена.

en: Redirect to URL
ru: Перенаправить на URL

en: Referrer URL
ru: URL реферера

en: Referrer url
ru: URL реферала

en: Refresh List
ru: Обновить список

en: Regular expression
ru: Регулярное выражение

en: Regular Expression (custom)
ru: Регулярное выражение (обычай)

en: Relative
ru: Относительный

en: Repeater
ru: повторитель

en: Reply to E-mail
ru: Ответить на E-mail

en: Reply to Email
ru: Ответить на электронную почту

en: Required
ru: необходимые

en: Reset
ru: Сброс

en: Reset Style
ru: Сбросить Стиль

en: Reunion
ru: воссоединение

en: Rich Text Editor
ru: Редактор форматированного текста

en: Right
ru: Правильно

en: Right to Left
ru: Справа налево

en: Romania
ru: Румыния

en: Romanian
ru: румынский

en: Rounded Style
ru: Округлый стиль

en: RTL
ru: РТЛ

en: Running Total (Math Logic) is Enabled
ru: Подведение итогов (математическая логика) включено

en: Russia
ru: Россия

en: Russian
ru: русский

en: Rwanda
ru: Руанда

en: Saint Barthelemy
ru: Сен-Бартельми

en: Saint Helena
ru: Остров Святой Елены

en: Saint Kitts and Nevis
ru: Сент-Китс и Невис

en: Saint Lucia
ru: Сент-Люсия

en: Saint Martin
ru: Святой мартин

en: Saint Pierre and Miquelon
ru: Сен-Пьер и Микелон

en: Saint Vincent and the Grenadines
ru: Святой Винсент и Гренадины

en: Samoa
ru: Самоа

en: Sample Forms
ru: Образцы форм

en: Sample RegExp
ru: Образец RegExp

en: San Marino
ru: Сан-Марино

en: Sao Tome and Principe
ru: Сан-Томе и Принсипи

en: Satisfaction
ru: удовлетворение

en: Satisfied
ru: Доволен

en: Saturday
ru: суббота

en: Saudi Arabia
ru: Саудовская Аравия

en: Save
ru: Сохранить

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: Save for future use
ru: Сохранить для будущего использования

en: Saved Value
ru: Сохраненное значение

en: Saving
ru: Сохранение

en: Scheduled
ru: Запланированное

en: Scheduled Date
ru: Запланированная дата

en: Search
ru: Поиск

en: Sec
ru: сек

en: second
ru: второй

en: seconds
ru: секунд

en: Secret Key
ru: Секретный ключ

en: Section
ru: Раздел

en: Section Background
ru: Раздел Фон

en: Section Font Settings
ru: Раздел Настройки шрифта

en: Section Padding
ru: Раздел Padding

en: Select
ru: Выбрать

en: Select 1
ru: Выберите 1

en: Select a form to insert into page
ru: Выберите форму для вставки на страницу

en: Select atleast one flag
ru: Выберите хотя бы один флаг

en: Select character sets for google fonts
ru: Выберите наборы символов для шрифтов Google

en: Select Date
ru: Выберите дату

en: Select Field
ru: Выберите поле

en: Select Field To Convert
ru: Выберите поле для преобразования

en: Select field to send E-mail
ru: Выберите поле для отправки электронной почты

en: Select Field Type
ru: Выберите тип поля

en: Select Form
ru: Выберите форму

en: Select form
ru: Выберите форму

en: Select Page
ru: Выберите страницу

en: Select Sample
ru: Выберите образец

en: Select Theme
ru: Выберите тему

en: Semicolon ( ; )
ru: Точка с запятой ( ; )

en: Send an automatic response to admin user after form submission.
ru: Отправить автоматический ответ администратору пользователя после отправки формы.

en: Send an automatic response to users after form submission.
ru: Отправить автоматический ответ пользователям после отправки формы.

en: Send anonymous
ru: Отправить анонимно

en: Send Email SMTP
ru: Отправить письмо SMTP

en: Send Form Data internaly to Custom URL
ru: Отправить данные формы внутренне на пользовательский URL

en: Send form data to redirected page/post
ru: Отправить данные формы на перенаправленную страницу / пост

en: Send Test E-mail
ru: Отправить тестовое письмо

en: Send test mail
ru: Отправить тестовое письмо

en: Senegal
ru: Сенегал

en: September
ru: сентябрь

en: Serbia
ru: Сербия

en: Serbia and Montenegro
ru: Сербия и Черногория

en: Serbian
ru: сербский

en: Serbian Cyrillic
ru: Сербская кириллица

en: Set conditional redirect URL
ru: Установить URL условного перенаправления

en: Set Current Date
ru: Установить текущую дату

en: Set Current Date:
ru: Установить текущую дату:

en: Set Date e.g.
ru: Установить дату, например.

en: Set default date
ru: Установить дату по умолчанию

en: Set Static Redirect URL
ru: Установить статический URL перенаправления

en: Set Timer
ru: Установить таймер

en: Set Timer On
ru: Установить таймер на

en: Set Transparent Background
ru: Установить прозрачный фон

en: Set up is too difficult
ru: Слишком сложно настроить

en: Set Value of
ru: Установить значение

en: Settings
ru: настройки

en: Settings Saved.
ru: Настройки сохранены.

en: Seychelles
ru: Сейшельские острова

en: Shadow
ru: Тень

en: Shadow Color
ru: Цвет тени

en: Shadow Options
ru: Параметры тени

en: Shortcodes
ru: Шорткоды

en: Show
ru: Показать

en: Show / Hide columns
ru: Показать / Скрыть столбцы

en: Show confirmation (Summary)
ru: Показать подтверждение (Сводка)

en: Show time picker
ru: Показать время выбора

en: Show Units
ru: Показать единицы

en: Showing
ru: показ

en: Sierra Leone
ru: Сьерра-Леоне

en: Sign out successfully.
ru: Выйдите из системы успешно.

en: Singapore
ru: Сингапур

en: Single Line Text
ru: Однострочный текст

en: Sint Maarten
ru: Синт-Мартен

en: Site Key
ru: Ключ сайта

en: Size
ru: Размер

en: Slider
ru: ползунок

en: Slider Color
ru: Цвет слайдера

en: Slider selected
ru: Слайдер выбран

en: Slider Track
ru: Слайдер Трек

en: Slovak
ru: словацкий

en: Slovakia
ru: Словакия

en: Slovenia
ru: Словения

en: Slovenian
ru: словенский

en: SMTP Encryption
ru: Шифрование SMTP

en: SMTP Password
ru: Пароль SMTP

en: SMTP Port
ru: Порт SMTP

en: SMTP Server
ru: SMTP-сервер

en: SMTP Test E-Mail
ru: SMTP Тест E-Mail

en: SMTP Username
ru: Имя пользователя SMTP

en: Solid
ru: твердый

en: Solomon Islands
ru: Соломоновы острова

en: Somalia
ru: Сомали

en: Something went wrong please try again later.
ru: Что-то пошло не так. Пожалуйста, повторите попытку позже.

en: Something Went wrong while updating settings...
ru: Что-то пошло не так при обновлении настроек...

en: Sorry, the action "Reset Form Outside" could not be processed due to security reason
ru: К сожалению, действие \ \"Сброс формы снаружи " не может быть обработано из-за соображений безопасности

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons
ru: Извините, этот тип файла не разрешен по соображениям безопасности

en: Sorry, you are not allowed to install plugins on this site.
ru: К сожалению, вам не разрешено устанавливать плагины на этом сайте.

en: Sorry, You are not an authorized person to perform this action.
ru: К сожалению, вы не уполномочены выполнять это действие.

en: Sorry, you do not have enough permission to perform this action
ru: Извините, у вас недостаточно прав для выполнения этого действия

en: Sorry, you do not have permission to perform this action
ru: Извините, у вас нет разрешения на выполнение этого действия

en: Sorry, you don't have permission to perform this action.
ru: Извините, у вас нет разрешения на выполнение этого действия.

en: Sorry, your request could not be processed due to security reason
ru: Извините, ваш запрос не может быть обработан по соображениям безопасности

en: Sorry, your request could not be processed due to security reason.
ru: Извините, ваш запрос не может быть обработан по соображениям безопасности.

en: Sorry, Your request could not be processed due to security reasons.
ru: К сожалению, ваш запрос не может быть обработан по соображениям безопасности.

en: South Africa
ru: Южная Африка

en: South Korea
ru: Южная Корея

en: South Sudan
ru: южный Судан

en: Space Between Two Fields
ru: Пространство между двумя полями

en: Spain
ru: Испания

en: Spam Detected
ru: Обнаружен спам

en: Spanish
ru: испанский язык

en: Spanish (Latin America)
ru: Испанский (Латинская Америка)

en: Spinner
ru: Спиннер

en: Spread
ru: Распространение

en: Sri Lanka
ru: Шри-Ланка

en: Standard
ru: стандарт

en: Standard Style
ru: Стандартный стиль

en: Star Rating
ru: Звездный рейтинг

en: Star Rating Color
ru: Звездный рейтинг Цвет

en: Star Rating color
ru: Звездный рейтинг цвет

en: Start timer on page no.
ru: Таймер запуска на странице №.

en: Status
ru: Положение дел

en: Staus
ru: Стаус

en: Style
ru: Стиль

en: Style Options
ru: Варианты стиля

en: Subject E-mail
ru: Тема E-mail

en: Submission Failed Message
ru: Сообщение не отправлено

en: Submit Action
ru: Отправить действие

en: Submit and Deactivate
ru: Отправить и деактивировать

en: Submit Button Colors
ru: Отправить кнопки цвета

en: Submit Button Options
ru: Параметры кнопки «Отправить»

en: Submit Font Settings
ru: Отправить настройки шрифта

en: Submit Tracking Script
ru: Отправить скрипт отслеживания

en: Submit Wrapper
ru: Отправить Обертку

en: Submitting form
ru: Форма отправки

en: Success
ru: Успех

en: Success Message
ru: Сообщение об успехе

en: Success message Colors
ru: Успешное сообщение Цвета

en: Success/Error Message Position
ru: Позиция сообщения об успехе/ошибке

en: Successfully removed file
ru: Успешно удаленный файл

en: Sudan
ru: Судан

en: Suffix
ru: Суффикс

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Suriname
ru: Суринам

en: Svalbard and Jan Mayen
ru: Шпицберген и Ян Майен

en: Swaziland
ru: Свазиленд

en: Sweden
ru: Швеция

en: Swedish
ru: шведский

en: Switch
ru: переключатель

en: Switzerland
ru: Швейцария

en: Syria
ru: Сирия

en: Tablet View
ru: Планшетный вид

en: Taiwan
ru: Тайвань

en: Tajikistan
ru: Таджикистан

en: Tamil
ru: тамильский

en: Tanzania
ru: Танзания

en: Telephone Country Code
ru: Телефонный код страны

en: Telugu
ru: телугу

en: Test e-mail works only after configure Gmail API settings
ru: Тестовая электронная почта работает только после настройки параметров Gmail API.

en: Test e-mail works only after configure SMTP server settings
ru: Тестовая электронная почта работает только после настройки параметров SMTP-сервера

en: Text
ru: Текст

en: Text Alignment
ru: Выравнивание текста

en: Text Color
ru: Цвет текста

en: Text Direction
ru: Направление текста

en: Textarea Elements
ru: Текстовые элементы

en: Textbox Elements
ru: Элементы текстового поля

en: Thai
ru: тайский

en: Thailand
ru: Таиланд

en: Thank you for subscription with us. We will contact you soon.
ru: Спасибо за подписку с нами. Мы скоро с вами свяжемся.

en: That is not a valid reply-to email address for your auto responder.
ru: Это не правильный адрес электронной почты для автоответчика.

en: That template cannot be edited
ru: Этот шаблон нельзя редактировать

en: the above shortcode will set minimum date to 10 year before current date. ( possible values for unit are Y - year, M - month, and D - days ).
ru: приведенный выше шорткод установит минимальную дату за 10 лет до текущей даты. (возможные значения для единицы: Y - год, M - месяц и D - дни).

en: The file could not be uploaded due to security reason as it contains malicious code
ru: Файл не может быть загружен по соображениям безопасности, так как он содержит вредоносный код.

en: The file could not be uploaded due to security reasons.
ru: Файл не может быть загружен по соображениям безопасности.

en: The reCAPTCHA was not entered correctly
ru: ReCAPTCHA введен неправильно

en: The SMTP debugging output is shown below:
ru: Вывод отладки SMTP показан ниже:

en: THEN
ru: ТОГДА

en: Then Mail Send To
ru: Тогда Почта Отправить

en: Then Redirect to
ru: Затем перенаправить на

en: There is an error deleting that entry
ru: При удалении этой записи произошла ошибка

en: There is an issue while uploading a file. Please try again
ru: При загрузке файла возникла проблема. Пожалуйста, попробуйте еще раз

en: There is no any form found
ru: Там не найдено ни одной формы

en: There is no entry found
ru: Там не найдено ни одной записи

en: There is something error while saving form
ru: При сохранении формы произошла ошибка

en: These fields will not shown in the form. Enter the value to be hidden
ru: Эти поля не будут отображаться в форме. Введите значение, которое будет скрыто

en: This feature is only recommended when you have big amount of entries in the form and you want to change the particular field type without losing the entry data for that field.
ru: Эта функция рекомендуется только тогда, когда у вас есть большое количество записей в форме, и вы хотите изменить конкретный тип поля, не теряя данные ввода для этого поля.

en: This field cannot be blank
ru: Это поле не может быть пустым

en: This field cannot be blank.
ru: Это поле не может быть пустым.

en: This field is invalid
ru: Это поле недействительно

en: This form is already deleted.
ru: Эта форма уже удалена.

en: This shortcode replace the value with current Date.
ru: Этот шорткод заменяет значение текущей датой.

en: This shortcode replace the value with currently logged-in User Email.
ru: Этот шорткод заменяет значение на текущую зарегистрированную электронную почту пользователя.

en: This shortcode replace the value with currently logged-in User ID.
ru: Этот шорткод заменяет значение текущим вошедшим в систему идентификатором пользователя.

en: This shortcode replace the value with currently logged-in User Name.
ru: Этот шорткод заменяет значение на текущее имя пользователя.

en: This will be replaced with current form's page URL.
ru: Это будет заменено на URL страницы текущей формы.

en: This will be replaced with current login ID.
ru: Это будет заменено текущим идентификатором входа.

en: This will be replaced with current login user email.
ru: Это будет заменено на текущий адрес электронной почты пользователя.

en: This will be replaced with current login user name.
ru: Это будет заменено текущим логином.

en: This will be replaced with entry added time.
ru: Это будет заменено на время добавления записи.

en: This will be replaced with Entry ID.
ru: Это будет заменено на Entry ID.

en: This will be replaced with entry referer.
ru: Это будет заменено записью реферера.

en: This will be replaced with form name.
ru: Это будет заменено именем формы.

en: This will be replaced with form's all fields & labels.
ru: Это будет заменено всеми полями и метками формы.

en: This will be replaced with IP Address.
ru: Это будет заменено на IP-адрес.

en: This will be replaced with name of site.
ru: Это будет заменено названием сайта.

en: This will be replaced with user browser name.
ru: Это будет заменено именем браузера пользователя.

en: Thursday
ru: Четверг

en: Time
ru: Время

en: Time Elements
ru: Элементы времени

en: Timer Style
ru: Стиль таймера

en: Timestamp
ru: Отметка

en: Timor-Leste
ru: Восточный Тимор

en: Title
ru: заглавие

en: Title Alignment
ru: Выравнивание названия

en: To
ru: к

en: to
ru: в

en: to change/delete image
ru: изменить / удалить изображение

en: To export this form, first you need to save it
ru: Чтобы экспортировать эту форму, сначала нужно сохранить ее

en: to set dynamic minimum date please use the below short-code
ru: чтобы установить динамическую минимальную дату, используйте приведенный ниже короткий код

en: Togo
ru: Идти

en: Tokelau
ru: Токелау

en: Tonga
ru: Тонга

en: Tooltip
ru: подсказка

en: Tooltip position
ru: Положение всплывающей подсказки

en: Top
ru: верхний

en: total
ru: Всего

en: Trinidad and Tobago
ru: Тринидад и Тобаго

en: Tuesday
ru: вторник

en: Tunisia
ru: Тунис

en: Turkey
ru: индейка

en: Turkish
ru: турецкий

en: Turkmenistan
ru: Туркменистан

en: Turks and Caicos Islands
ru: Острова Теркс и Кайкос

en: Tuvalu
ru: Тувалу

en: Type
ru: Тип

en: type to
ru: введите в

en: type, field options will be different from
ru: Тип, параметры поля будут отличаться от

en: U.S. State Abbreviations
ru: Сокращения штата США

en: U.S. States
ru: Штаты США

en: U.S. Virgin Islands
ru: Виргинские острова США

en: Uganda
ru: Уганда

en: Ukraine
ru: Украина

en: Ukrainian
ru: украинец

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
ru: Невозможно подключиться к файловой системе. Пожалуйста, подтвердите свои учетные данные.

en: Uncheck All
ru: Снять все

en: Under 18
ru: До 18

en: United Arab Emirates
ru: Объединенные Арабские Эмираты

en: United Kingdom
ru: объединенное Королевство

en: United States
ru: Соединенные Штаты

en: Unsatisfied
ru: неудовлетворенный

en: Untitled
ru: Без названия

en: Untitled Form
ru: Форма без названия

en: Update
ru: Обновить

en: Update ARForms Database
ru: Обновить базу данных ARForms

en: Upgrade To Premium
ru: Перейти на Премиум

en: Upload only CSV file.
ru: Загрузить только CSV файл.

en: Urdu
ru: урду

en: Uruguay
ru: Уругвай

en: Use image over %s label
ru: Использовать изображение над ярлыком %s

en: Use image over options
ru: Используйте изображение поверх опций

en: Use separate value
ru: Используйте отдельное значение

en: User Name
ru: Имя пользователя

en: Username
ru: имя пользователя

en: Using API
ru: Используя API

en: Using Web-form
ru: Использование веб-формы

en: Uzbekistan
ru: Узбекистан

en: Validate default value
ru: Проверить значение по умолчанию

en: Validation
ru: Проверка

en: Validation (error)
ru: Ошибка проверки)

en: Validation Font Settings
ru: Настройки шрифта проверки

en: Validation Message Colors
ru: Цвета сообщения проверки

en: Validation Message Style
ru: Стиль сообщения проверки

en: Value
ru: Ценность

en: Vanuatu
ru: Вануату

en: Vatican City
ru: Ватикан

en: Venezuela
ru: Венесуэла

en: Verified
ru: Проверенный

en: Verify
ru: проверить

en: Vertical
ru: вертикальный

en: Very Satisfied
ru: очень доволен

en: Very Unsatisfied
ru: Очень неудовлетворен

en: Vietnam
ru: Вьетнам

en: Vietnamese
ru: вьетнамский

en: View Entries from Admin Area
ru: Просмотр записей из админки

en: View entry
ru: Просмотр записи

en: View Forms and Templates
ru: Просмотр форм и шаблонов

en: Virgin Islands, British
ru: Виргинские острова, Британские

en: Virgin Islands, U.S.
ru: Виргинские острова, США

en: Wallis and Futuna
ru: Уоллис и Футуна

en: Webform code from Aweber
ru: Код веб-формы от Aweber

en: Webform code from Constant Contact
ru: Код веб-формы от Постоянного Контакта

en: Webform code from eBizac
ru: Код веб-формы от eBizac

en: Webform code from Getresponse
ru: Код веб-формы от Getresponse

en: Webform code from GVO Campaign
ru: Код веб-формы от GVO Campaign

en: Webform code from Icontact
ru: Код веб-формы от Icontact

en: Webform code from Mailchimp
ru: Код веб-формы от Mailchimp

en: Website Elements
ru: Элементы сайта

en: Website is invalid
ru: Сайт недействителен

en: Website/URL
ru: URL веб-сайта

en: Wednesday
ru: среда

en: week
ru: неделя

en: Week Days
ru: Будни

en: weeks
ru: недель

en: Western Sahara
ru: Западная Сахара

en: What can we describe more?
ru: Что мы можем описать больше?

en: What Personal Data we collect and why we collect it.
ru: Какие личные данные мы собираем и почему мы их собираем.

en: What was the dificult part?
ru: Что было сложным?

en: What's New in ARForms Form Builder
ru: Что нового в конструкторе форм ARForms

en: Who we are?
ru: Кто мы?

en: Width
ru: ширина

en: Window Opacity
ru: Непрозрачность окна

en: With what plugin or theme is incompatible?
ru: С каким плагином или темой несовместимо?

en: WordPress Server
ru: WordPress сервер

en: X-axis
ru: Ось абсцисс

en: X-offset
ru: X-смещение

en: Y-axis
ru: Ось ординат

en: Y-offset
ru: Y-смещение

en: year
ru: год

en: Years
ru: лет

en: years
ru: лет

en: Yemen
ru: Йемен

en: YES
ru: ДА

en: Yes
ru: да

en: You are converting
ru: Вы конвертируете

en: You are using ARForms Premium plugin on your website and it is an extension to ARForms Lite, so, If you deactivate ARForms Lite then it will automatically deactivate ARForms Premium and all the add-ons
ru: Вы используете плагин ARForms Premium на своем веб-сайте, и он является расширением ARForms Lite, поэтому, если вы деактивируете ARForms Lite, он автоматически деактивирует ARForms Premium и все надстройки.

en: You have already submitted this form before. You are not allowed to submit this form again.
ru: Вы уже отправили эту форму раньше. Вы не можете повторно отправить эту форму.

en: You have made below required fields which may not supported by system.
ru: Вы сделали ниже обязательные поля, которые могут не поддерживаться системой.

en: Your entry is successfully deleted
ru: Ваша запись успешно удалена

en: Your formula is invalid
ru: Ваша формула неверна

en: Your formula is valid
ru: Ваша формула действительна

en: Your submission was successfully saved.
ru: Ваша заявка была успешно сохранена.

en: Your test mail is not sent for some reason, Please check your Gmail setting
ru: По какой-то причине ваше тестовое письмо не отправлено. Проверьте настройки Gmail.

en: Your test mail is not sent for some reason, Please check your SMTP setting
ru: Ваше тестовое письмо не отправлено по какой-либо причине. Пожалуйста, проверьте настройки SMTP

en: Your test mail is successfully sent
ru: Ваше тестовое письмо успешно отправлено

en: YouTube Channel
ru: YouTube канал

en: Zambia
ru: Замбия

en: Zimbabwe
ru: Зимбабве

en: Log ID
ru: Идентификатор журнала

en: Log Name
ru: Имя журнала

en: Log Data
ru: Данные журнала

en: Log Caller
ru: Записать звонящего

en: Log Type
ru: Тип журнала

en: Log Date & Time
ru: Дата и время журнала

en: Something went wrong
ru: Что-то пошло не так

en: log download successfully
ru: журнал скачан успешно

en: Debug Logs
ru: Отчет об ошибках

en: You do not have permission to perform this action
ru: У вас нет разрешения на выполнение этого действия.

en: Form is successfully submitted. Thank you!
ru: Форма успешно отправлена. Спасибо!

en: submit
ru: представлять на рассмотрение

en: Invalid reCaptcha. Please try again.
ru: Неверная reCaptcha. Пожалуйста, попробуйте еще раз.

en: Sorry! you do not have permission to activate the add-on
ru: Извини! у вас нет разрешения на активацию дополнения

en: Sorry! you do not have permission to deactivate the add-on
ru: Извини! у вас нет разрешения на деактивацию дополнения

en: This value must be unique.
ru: Это значение должно быть уникальным.

en: Something went wrong please check your configuration.
ru: Что-то пошло не так, проверьте конфигурацию.

en: Email Debug Log
ru: Журнал отладки по электронной почте

en: Email Notification Debug Log
ru: Журнал отладки уведомлений по электронной почте

en: Download Logs
ru: Скачать журналы

en: Select log duration
ru: Выберите продолжительность журнала

en: Last 1 Days
ru: Последние 1 день

en: Last 3 Days
ru: Последние 3 дня

en: Last 7 Days
ru: Последние 7 дней

en: Last 2 Weeks
ru: Последние 2 недели

en: Last Month
ru: Прошлый месяц

en: Download
ru: Скачать

en: Are you sure you want to clear debug logs?
ru: Вы уверены, что хотите очистить журналы отладки?

en: Debug Log Setting Saved Successfully.
ru: Настройка журнала отладки успешно сохранена.

en: Debug Log Cleared Successfully.
ru: Журнал отладки успешно очищен.

en: Debug Log Download Successfully.
ru: Журнал отладки загружен успешно.

en: We're sorry. Form is not submitted successfully.
ru: Мы сожалеем. Форма не отправлена успешно.

en: Please Enter To Email
ru: Пожалуйста, введите адрес электронной почты

en: Please Enter Message
ru: Пожалуйста, введите сообщение

en: Select and display one of your forms.
ru: Выберите и отобразите одну из ваших форм.

en: General
ru: Общий

en: Sorry, you do not have permission to perform this action.
ru: К сожалению, у вас нет разрешения на выполнение этого действия.

en: capabilitie_error
ru: capability_error

en: success
ru: успех

en: Settings saved successfully
ru: Настройки успешно сохранены

en: View Logs
ru: Просмотр журналов

en: Clear Logs
ru: Очистить журналы

en: Help us improve ARForms by sending anonymous usage stats
ru: Помогите нам улучшить ARForms, отправив анонимную статистику использования.

en: Disconnect
ru: Отключить

en: Connect
ru: Соединять

en: No Logs Found!
ru: Журналы не найдены!

en: Custom Dates
ru: Пользовательские даты

en: Accordion
ru: Аккордеон

en: Sorry, your request cannot be processed due to security reason.
ru: К сожалению, ваш запрос не может быть обработан по соображениям безопасности.

en: You cannot install this Plugin as your are not using ARForms
ru: Вы не можете установить этот плагин, так как не используете ARForms.

en: Aria Label
ru: Ария Лейбл

en: Email Sent Successfully
ru: Письмо успешно отправлено

en: Class Selector
ru: Селектор классов

en: Sorry! Your request can not be processed due to security reason
ru: Извините! Ваш запрос не может быть обработан по соображениям безопасности

en: Module Activated Successfully
ru: Модуль успешно активирован

en: Module Deactivated Successfully
ru: Модуль успешно деактивирован

en: Contact us
ru: Связаться с нами

en: standard
ru: стандартный

en: Subscription Form
ru: Форма подписки

en: Feedback Form
ru: Форма обратной связи

en: Entries Read successfully.
ru: Записи успешно прочитаны.

en: Entries Unread successfully.
ru: Записи успешно прочитаны.

en: Upgade to Pro
ru: Обновление до Pro

en: Configure PayPal Forms
ru: Настроить формы PayPal

en: View PayPal Transactions
ru: Просмотр транзакций PayPal

en: Contact Us
ru: Связаться с нами

en: We would like to hear from you. Please send us a message by filling out the form below and we will get back with you shortly.
ru: Мы хотели бы услышать от вас. Пожалуйста, отправьте нам сообщение, заполнив форму ниже, и мы свяжемся с вами в ближайшее время.

en: Please enter first name
ru: Пожалуйста, введите имя

en: First Name
ru: Имя

en: Please enter last name
ru: Пожалуйста, введите фамилию

en: Last Name
ru: Фамилия

en: Please enter email address
ru: Пожалуйста, введите адрес электронной почты

en: Please enter a valid email address
ru: Пожалуйста, введите действительный адрес электронной почты

en: Confirm Email Address
ru: Подтвердите адрес электронной почты

en: Confirm email address does not match with email
ru: Подтвердите, что адрес электронной почты не совпадает с адресом электронной почты

en: Website
ru: Веб-сайт

en: Please enter your website URL
ru: Введите URL вашего веб-сайта

en: Please enter a valid website
ru: Пожалуйста, введите действительный веб-сайт

en: Subject
ru: Предмет

en: Please enter subject
ru: Пожалуйста, введите тему

en: Please enter your message
ru: Пожалуйста, введите ваше сообщение

en: Please enter your comapany name
ru: Введите название вашей компании

en: Company Name
ru: Название компании

en: What was your favorite part of the arforms-form-builder?
ru: Какая часть arforms-form-builder вам понравилась больше всего?

en: Did you experience any problems or have any suggestions?
ru: Возникли ли у вас какие-либо проблемы или есть предложения?

en: Other Comment
ru: Другой комментарий

en: Mark as Read
ru: Отметить как прочитанное

en: Mark As Unread
ru: Отметить как непрочитанное

en: Form Submission is restricted
ru: Отправка формы ограничена

en: Templates
ru: Шаблоны

en: Select Template
ru: Выбрать шаблон

en: Please select any Template.
ru: Пожалуйста, выберите любой шаблон.

en: Empty Form Submission Restriction Message
ru: Сообщение об ограничении отправки пустой формы

en: Message will be displayed when form is submitted without filling up any of its fields.
ru: Сообщение будет отображено, если форма отправлена ​​без заполнения каких-либо полей.

en: Disable IP logging
ru: Отключить регистрацию IP

en: Add reCaptcha with Google reCaptcha Add-On of ARForms
ru: Добавьте reCaptcha с помощью Google reCaptcha Add-On для ARForms

en: Turnstile Captcha
ru: Турникет Captcha

en: Activate
ru: Активировать

en: Additional Functionality Add-ons
ru: Дополнительные функциональные надстройки

en: Third Party Integration
ru: Интеграция третьих сторон

en: Payment Gateway Integrations
ru: Интеграция платежных шлюзов

en: Enable reCaptcha
ru: Включить reCaptcha

en: Edit Configuration
ru: Изменить конфигурацию

en: Transactions
ru: Транзакции

en: View Entry
ru: Посмотреть запись

en: Please meet the minimum requirement of WordPress version 4.5 to active ARForms Paypal add-on
ru: Для активации дополнения ARForms Paypal, пожалуйста, выполните минимальные требования WordPress версии 4.5.

en: This form is already deleted or does not exist.
ru: Эта форма уже удалена или не существует.

en: Are you sure you want to %s delete this configuration?
ru: Вы уверены, что хотите %s удалить эту конфигурацию?

en: Are you sure you want to %s delete this transaction?
ru: Вы уверены, что хотите %s удалить эту транзакцию?

en: Click here to continue
ru: Нажмите здесь, чтобы продолжить

en: Payment Details
ru: Реквизиты платежа

en: Transaction ID
ru: Идентификатор транзакции

en: Payment Status
ru: Статус платежа

en: Total Amount
ru: Общая сумма

en: Payment at
ru: Оплата в

en: Payer email
ru: Электронная почта плательщика

en: Payer name
ru: Имя плательщика

en: Donations
ru: Пожертвования

en: Product / Service
ru: Продукт/Услуга

en: Configuration saved successfully.
ru: Конфигурация успешно сохранена.

en: Payment received on
ru: Платеж получен

en: Hello admin,
ru: Привет, админ!

en: Payment successfully received from
ru: Платеж успешно получен от

en: Following are the payment details:
ru: Ниже приведены реквизиты для оплаты:

en: Transaction id
ru: Идентификатор транзакции

en: Amount paid
ru: Сумма уплаченная

en: Payment date
ru: Дата платежа

en: Payer Email
ru: Электронная почта плательщика

en: Payer ID
ru: Идентификатор плательщика

en: Payer First name
ru: Имя плательщика

en: Payer Last name
ru: Фамилия плательщика

en: Thank you
ru: Спасибо

en: Hello user,
ru: Приветствую, пользователь!

en: PayPal Configuration
ru: Конфигурация PayPal

en: PayPal Transactions
ru: Транзакции PayPal

en: Please choose your form to be configured with paypal.
ru: Пожалуйста, выберите форму для настройки с помощью PayPal.

en: PayPal Settings
ru: Настройки PayPal

en: Merchant Email
ru: Электронная почта продавца

en: PayPal Mode
ru: Режим PayPal

en: Production
ru: Производство

en: Test Mode
ru: Тестовый режим

en: Currency
ru: Валюта

en: Select Currency
ru: Выберите валюту

en: Collect shipping info
ru: Соберите информацию о доставке

en: Customer
ru: Клиент

en: PayPal Fields
ru: Поля PayPal

en: Form Fields
ru: Поля формы

en: Address
ru: Адрес

en: Address 2
ru: Адрес 2

en: City
ru: Город

en: State
ru: Состояние

en: Zip
ru: Почтовый индекс

en: Payment Type
ru: Тип оплаты

en: Subscription
ru: Подписка

en: Amount
ru: Количество

en: Return Action
ru: Возврат Действия

en: Action After Paypal Response
ru: Действия после ответа PayPal

en: Return action should be "redirected to URL" in case of modal forms or forms in widget.
ru: В случае модальных форм или форм в виджете действие возврата должно быть «перенаправлено на URL».

en: Use Content from Page
ru: Использовать контент со страницы

en: Cancel URL
ru: Отменить URL-адрес

en: Email Notification
ru: Уведомление по электронной почте

en: Notification
ru: Уведомление

en: Send notification to admin when payment is received.
ru: Отправьте уведомление администратору после получения платежа.

en: Transaction id of paypal transaction
ru: Идентификатор транзакции PayPal

en: Amount paid at paypal
ru: Сумма, уплаченная на PayPal

en: Currency of payment made.
ru: Валюта платежа.

en: Payer id
ru: Идентификатор плательщика

en: Payer firstname
ru: Имя плательщика

en: Date of payment
ru: Дата платежа

en: Name of site
ru: Название сайта

en: User Notifications
ru: Уведомления пользователя

en: Send notifications to user when payment is received.
ru: Отправлять уведомления пользователю при получении платежа.

en: (Email will be sent only if you have collect user information.)
ru: (Электронное письмо будет отправлено только в том случае, если вы собрали информацию о пользователе.)

en: Paypal Configuration
ru: Конфигурация PayPal

en: Configure New Form
ru: Настроить новую форму

en: Form ID
ru: Форма идентификатора

en: Created Date
ru: Дата создания

en: PayPal Documentation
ru: Документация PayPal

en: Support
ru: Поддерживать

en: Are you sure you want to %s delete selected form(s)?
ru: Вы уверены, что хотите удалить выбранные элементы?

en: All Forms
ru: Все формы

en: Payment Date
ru: Дата платежа

en: Payer Name
ru: Имя плательщика

en: VIEW ENTRY
ru: СМОТРЕТЬ ЗАПИСЬ

en: Turnstile captcha add-on for ARForms requires ARForms installed with version 6.4 or higher.
ru: Для дополнения Turnstile Captcha для ARForms требуется установленная версия ARForms 6.4 или выше.

en: Invalid Turnstile Captcha. Please try again
ru: Неверный код турникета. Попробуйте еще раз

en: Turnstile CAPTCHA Configuration
ru: Конфигурация CAPTCHA турникета

en: Turnstile CAPTCHA requires an API key, consisting of a "site" and a "secret" key. You can sign up for a
ru: Турникет CAPTCHA требует API-ключ, состоящий из "сайта" и "секретного" ключа. Вы можете зарегистрироваться для

en: free Turnstile CAPTCHA key
ru: бесплатный ключ турникета CAPTCHA

en: Turnstile CAPTCHA Failed Message
ru: Сообщение о неудачной попытке пройти тест CAPTCHA на турникете

en: Turnstile CAPTCHA Theme
ru: Тема турникета CAPTCHA

en: Sorry, you are not allowed to activate/deactivate additional module on this site.
ru: Извините, вам не разрешено активировать/деактивировать дополнительный модуль на этом сайте.

en: Sorry! Email was not sent successfully.
ru: Извините! Письмо не было успешно отправлено.

en: Payment Gateways Debug Log
ru: Журнал отладки платежных шлюзов

en: Paypal Debug Log
ru: Журнал отладки PayPal

en: ARFLite_form_all_values_no_separate_valueThis will be replaced with form's all fields & labels without separate values.
ru: ARFLite_form_all_values_no_separate_value Это будет заменено всеми полями и метками формы без отдельных значений.

en: This will be replaced with form's all fields & labels without separate values.
ru: Это будет заменено формой со всеми полями и метками без отдельных значений.

en: Timepicker localization
ru: Локализация Timepicker

en: Hcaptcha add-on for ARForms requires ARForms installed with version 6.4 or higher.
ru: Для работы дополнения Hcaptcha для ARForms требуется установленный ARForms версии 6.4 или выше.

en: hCaptcha Configuration
ru: Конфигурация hCaptcha

en: hCaptcha requires an API key, consisting of a "site" and a "private" key. You can sign up for a
ru: hCaptcha требует API-ключ, состоящий из ключа "site" и "private". Вы можете зарегистрироваться для

en: free hCaptcha key
ru: бесплатный ключ hCaptcha

en: hCaptcha Theme
ru: Тема hCaptcha

en: hCaptcha Failed Message
ru: Сообщение об ошибке hCaptcha

en: Invalid hCaptcha. Please try again
ru: Неверный hCaptcha. Попробуйте еще раз.
