ARForms Form Builder v1.7.3 - en to pt translation catalogue (1389 entries)

en:  inside code.)
pt: código interno.)

en: %1$s Form submitted on %2$s
pt: %1$s Formulário enviado em %2$s

en: %1$s form has been submitted on %2$s.
pt: O formulário %1$s foi enviado em %2$s.

en: %s Submit and%s Deactivate
pt: %s Enviar e %s Desativar

en: ( Not recommended - If you have any js/css loading issue in your theme, only in that case you should enable this settings )
pt: (Não recomendado - Se você tiver algum problema de carregamento de js / css no seu tema, somente nesse caso, você deverá ativar essas configurações)

en: (Click here to add description or instructions)
pt: (Clique aqui para adicionar descrição ou instruções)

en: (Click here to add text)
pt: (Clique aqui para adicionar texto)

en: (Do not insert script tag
pt: (Não insira tag de script

en: (Email will be sent only if you have collect user information.)
pt: (O e-mail será enviado somente se você tiver coletado informações do usuário.)

en: (Upon successful submission form entry data will be sent to below mentioned url using POST method.)
pt: (Após o envio bem-sucedido, os dados de entrada do formulário serão enviados para o URL abaixo mencionado usando o método POST.)

en: (When this settings is enabled, previous page clickable functionality will not work.)
pt: (Quando esta configuração estiver habilitada, a funcionalidade clicável da página anterior não funcionará.)

en: - Select form -
pt: - Selecione o formulário -

en: 1 Column
pt: 1 coluna

en: 2 Column
pt: 2 Coluna

en: 3 Column
pt: 3 Coluna

en: 4 Column
pt: 4 Coluna

en: 65 or Above
pt: 65 ou superior

en: ADD ARFORMS LITE FORM
pt: ADICIONAR FORMULÁRIO LITE ARFORMS

en: API Key
pt: Chave API

en: API Secret
pt: Segredo da API

en: API Token
pt: Token API

en: APP ID
pt: ID da APP

en: ARFLite_form_all_values_no_separate_valueThis will be replaced with form's all fields & labels without separate values.
pt: ARFLite_form_all_values_no_separate_valueIsso será substituído por todos os campos e rótulos do formulário sem valores separados.

en: ARForm Lite plugin Deactivation
pt: Desativação do plugin ARForm Lite

en: ARForms
pt: Formulários AR

en: ARForms Add-Ons
pt: Complementos para ARForms

en: ARForms Lite - Sorry to see you go
pt: ARForms Lite - Lamento vê-lo ir

en: ARForms Lite Form
pt: Formulário ARForms Lite

en: ARForms Lite Shortcode
pt: Shortcode ARForms Lite

en: ARForms Lite is a WordPress Free Form Builder Plugin to create stylish and modern style form withing few clicks.
pt: ARForms Lite é um plug-in WordPress Free Form Builder para criar formas com estilo e estilo moderno com apenas alguns cliques.

en: ARForms Lite will also store the all type of data (this may contain personal data) in the database which plugin user has included in the form. These data cannot be editable but can be removed from form entry section of ARForms.
pt: ARForms Lite também irá armazenar todos os tipos de dados (podem conter dados pessoais) no banco de dados que o usuário do plugin incluiu no formulário. Esses dados não podem ser editados, mas podem ser removidos da seção de entrada do formulário do ARForms.

en: ARForms Lite will not store any personal data except user_id (only if user is logged in), ip address, country, browser user_agent, referrer only when submit the form.
pt: ARForms Lite não armazenará nenhum dado pessoal exceto user_id (somente se o usuário estiver logado), endereço IP, país, navegador user_agent, referrer somente quando enviar o formulário.

en: ARForms Samples
pt: Amostras do ARForms

en: ARForms has been updated! To keep things running smoothly, we have to update your database to the newest version.
pt: ARForms foi atualizado! Para manter tudo funcionando perfeitamente, precisamos atualizar seu banco de dados para a versão mais recente.

en: ARMember Successfully installed.
pt: ARMember instalado com sucesso.

en: ARPrice Successfully installed.
pt: ARPrice instalado com sucesso.

en: AWEBER LIST
pt: LISTA DE AWEBER

en: Absolute
pt: Absoluto

en: Access Token
pt: Token de acesso

en: Access this Settings Page
pt: Acesse esta página de configurações

en: Accordion
pt: Acordeão

en: Account ID
pt: ID da conta

en: Action
pt: Açao

en: Action After Paypal Response
pt: Ação após resposta do Paypal

en: Activate
pt: Ativar

en: Activated
pt: Ativado

en: Active
pt: Ativo

en: Active State Background
pt: Fundo do estado ativo

en: Add
pt: Adicionar

en: Add ARForms Lite Form
pt: Adicionar formulário ARForms Lite

en: Add CSS Elements
pt: Adicionar elementos CSS

en: Add Entries from Admin Area
pt: Adicionar entradas da área de administração

en: Add Field
pt: Adicionar campo

en: Add Icon
pt: Adicionar ícone

en: Add Image
pt: Adicionar imagem

en: Add New Form
pt: Adicionar novo formulário

en: Add New Preset Choices
pt: Adicionar novas opções predefinidas

en: Add Timer
pt: Adicionar temporizador

en: Add a separate value to use for calculations, email routing, saving to database and many other uses. The option values are saved while option labels are shown in the form
pt: Adicione um valor separado para cálculos, roteamento de email, salvamento no banco de dados e muitos outros usos. Os valores das opções são salvos enquanto os rótulos das opções são mostrados no formulário

en: Add icon (Bootstrap style)
pt: Adicionar ícone (estilo Bootstrap)

en: Add new hidden field
pt: Adicionar novo campo oculto

en: Add reCaptcha with Google reCaptcha Add-On of ARForms
pt: Adicione reCaptcha com o complemento Google reCaptcha do ARForms

en: Add to page
pt: Adicionar à página

en: Add-On listing is currently unavailable. Please try again later.
pt: A lista de complementos não está disponível no momento. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: Add/Edit Custom Displays
pt: Adicionar / editar exibições personalizadas

en: Add/Edit Forms and Templates
pt: Adicionar / editar formulários e modelos

en: Additional Functionality Add-ons
pt: Complementos de funcionalidade adicionais

en: Address
pt: Endereço

en: Address 2
pt: Endereço 2

en: Admin BCC Email
pt: E-mail do administrador BCC

en: Admin CC Email
pt: E-mail do administrador CC

en: Admin E-mail
pt: E-mail do administrador

en: Admin Message
pt: Mensagem do administrador

en: Advanced Form Options
pt: Opções avançadas de formulário

en: Advanced font options
pt: Opções avançadas de fonte

en: Afghanistan
pt: Afeganistão

en: Afrikaans
pt: afrikaans

en: After Submission Tracking Script
pt: Script de acompanhamento após envio

en: Age Group
pt: Grupo de idade

en: Ajax based submission
pt: Envio baseado em Ajax

en: Aland Islands
pt: Ilhas Aland

en: Albania
pt: Albânia

en: Albanian
pt: albanês

en: Algeria
pt: Argélia

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: All
pt: Todos

en: All Forms
pt: Todos os formulários

en: Allow alpha numeric characters and length must be between 8 to 16 characters
pt: Permitir caracteres alfanuméricos e o comprimento deve ter entre 8 e 16 caracteres

en: Allow only digits upto 6 digits. e.g. : pincode
pt: Permitir apenas dígitos de até 6 dígitos. por exemplo. : pincode

en: Allow phone number like
pt: Permitir número de telefone como

en: American Samoa
pt: Samoa Americana

en: Amount
pt: Quantia

en: Amount paid
pt: Valor pago

en: Amount paid at paypal
pt: Valor pago no paypal

en: Analytics / Chart
pt: Análise / Gráfico

en: Animation
pt: Animação

en: Animation Delay
pt: Atraso de animação

en: Animation Duration
pt: Duração da Animação

en: Antarctica
pt: Antártica

en: Antigua and Barbuda
pt: Antígua e Barbuda

en: Any
pt: Qualquer

en: Apply
pt: Aplique

en: April
pt: abril

en: Arabic
pt: árabe

en: Are you sure to delete configuration?
pt: Tem certeza de que deseja excluir a configuração?

en: Are you sure want to reset style?
pt: Tem certeza de que deseja redefinir o estilo?

en: Are you sure you want to  delete this field?
pt: Tem certeza de que deseja excluir este campo?

en: Are you sure you want to %s delete selected form(s)?
pt: Tem certeza de que deseja excluir o(s) selecionado(s)?

en: Are you sure you want to %s delete this configuration?
pt: Tem certeza de que deseja %s excluir esta configuração?

en: Are you sure you want to %s delete this transaction?
pt: Tem certeza de que deseja %s excluir esta transação?

en: Are you sure you want to clear debug logs?
pt: Tem certeza de que deseja limpar os logs de depuração?

en: Are you sure you want to delete image?
pt: Tem certeza que deseja deletar a imagem?

en: Are you sure you want to delete this entries?
pt: Tem certeza de que deseja excluir essas entradas?

en: Are you sure you want to delete this entry?
pt: Tem certeza de que deseja excluir esta entrada?

en: Are you sure you want to delete this file?
pt: Tem certeza de que deseja excluir este arquivo?

en: Are you sure you want to delete this form?
pt: Tem certeza de que deseja excluir este formulário?

en: Are you sure you want to delete this image?
pt: Tem certeza de que deseja apagar esta imagem?

en: Argentina
pt: Argentino

en: Aria Label
pt: Etiqueta Ária

en: Armenia
pt: Armênia

en: Armenian
pt: Armênio

en: August
pt: agosto

en: Australia
pt: Austrália

en: Austria
pt: Áustria

en: Authentication
pt: Autenticação

en: Authentication Token
pt: Token de autenticação

en: Authorization Code
pt: Código de autorização

en: Authorize
pt: Autorizar

en: Authorized redirect URI
pt: URI de redirecionamento autorizado

en: Autocomplete
pt: autocompletar

en: Available Add-ons
pt: Add-ons disponíveis

en: Azerbaijan
pt: Azerbaijão

en: Azerbaijani
pt: Azerbaijão

en: Background
pt: fundo

en: Background Hover Image
pt: Imagem em foco do plano de fundo

en: Background Image
pt: Imagem de fundo

en: Background Image Position-X
pt: Posição da imagem de fundo-X

en: Background Image Position-Y
pt: Imagem de fundo Posição Y

en: Bahrain
pt: Barém

en: Base/Active Color
pt: Cor base / ativa

en: Basic Styling Options
pt: Opções básicas de estilo

en: Basque
pt: Basco

en: Before you deactivate the ARForms Lite plugin, would you quickly give us your reason for doing so?
pt: Antes de desativar o plug-in ARForms Lite, você nos daria rapidamente seu motivo?

en: Belarus
pt: Bielorrússia

en: Belgium
pt: Bélgica

en: Bengali
pt: bengali

en: Bermuda
pt: Bermudas

en: Bhutan
pt: Butão

en: Black Friday Sale
pt: Promoção de sexta-feira negra

en: Blank Field
pt: Campo em branco

en: Blank Form
pt: Formulário em branco

en: Blur
pt: Borrão

en: Bolivia
pt: Bolívia

en: BookingPress Successfully installed.
pt: BookingPress instalado com sucesso.

en: Border
pt: Fronteira

en: Border Color
pt: Cor da borda

en: Border Options
pt: Opções de borda

en: Border Radius
pt: Raio da borda

en: Border Size
pt: Tamanho da borda

en: Border Style
pt: Estilo de borda

en: Border Type
pt: Tipo de borda

en: Bosnia and Herzegovina
pt: Bósnia e Herzegovina

en: Bosnian
pt: Bósnio

en: Botswana
pt: Botsuana

en: Bottom
pt: Inferior

en: Brazil
pt: Brasil

en: British Indian Ocean Territory
pt: Território Britânico do Oceano Índico

en: British Virgin Islands
pt: Ilhas Virgens Britânicas

en: Browser Name
pt: Nome do Navegador

en: Bulgaria
pt: Bulgária

en: Bulgarian
pt: Búlgaro

en: Bulk Actions
pt: Ações em massa

en: Button Alignment
pt: Alinhamento de botão

en: Button Height (optional)
pt: Altura do botão (opcional)

en: Button Style
pt: Estilo do botão

en: Button Text
pt: Botão de texto

en: Button Width (optional)
pt: Largura do botão (opcional)

en: CSV File Separator
pt: Separador de arquivos CSV

en: CSV generated successfully.
pt: CSV gerado com sucesso.

en: CVC/CVV
pt: CVC / CVV

en: Calendar Date Format
pt: Formato da data do calendário

en: Calendar localization
pt: Localização da agenda

en: Cambodia
pt: Camboja

en: Cameroon
pt: Camarões

en: Campaign Name
pt: Nome da campanha

en: Can you mention it?
pt: Você pode mencionar isso?

en: Canada
pt: Canadá

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cancel URL
pt: Cancelar URL

en: Cape Verde
pt: cabo Verde

en: Caribbean Netherlands
pt: Caraíbas Holanda

en: Catalan
pt: Catalão

en: Cayman Islands
pt: Ilhas Cayman

en: Center
pt: Centro

en: Central African Republic
pt: República Centro-Africana

en: Chad
pt: Chade

en: Check All
pt: Verificar todos

en: Check Full Log
pt: Verificar log completo

en: Checkbox
pt: Caixa de seleção

en: Checkbox & Radio Style
pt: Caixa de seleção e estilo de rádio

en: Checkbox 2
pt: Caixa de seleção 2

en: Checkboxes
pt: Caixas de seleção

en: Checked Icon Styling
pt: Estilo de ícone verificado

en: Chinese Simplified
pt: Chinês simplificado

en: Chinese Traditional
pt: Chinês tradicional

en: Chinese(Simplified)
pt: Chinês simplificado)

en: Chinese(Traditional)
pt: Chinês tradicional)

en: Choose Color
pt: Escolha a cor

en: Choose File
pt: Escolher arquivo

en: Choose Option
pt: Escolha a opção

en: Christmas Island
pt: Ilha do Natal

en: City
pt: Cidade

en: Class Selector
pt: Seletor de Classe

en: Clear Logs
pt: Limpar registros

en: Clear default text on focus
pt: Limpar texto padrão no foco

en: Clear default text on focus.
pt: Limpar o texto padrão no foco.

en: Click here to continue
pt: Clique aqui para continuar

en: Click here to enter form description
pt: Clique aqui para inserir a descrição do formulário

en: Click here to enter form title
pt: Clique aqui para inserir o título do formulário

en: Click to Copy
pt: Clique para copiar

en: Click to edit
pt: Clique para editar

en: Click to mark as
pt: Clique para marcar como

en: Click to mark as compulsory field
pt: Clique para marcar como campo obrigatório

en: Click to mark as not compulsory field
pt: Clique para marcar como campo não obrigatório

en: Client ID
pt: ID do Cliente

en: Client Secret
pt: Segredo do cliente

en: Clock Settings
pt: Configurações do relógio

en: Close
pt: Fechar

en: Cocos Islands
pt: Ilhas Cocos

en: Collect shipping info
pt: Coletar informações de envio

en: Colombia
pt: Colômbia

en: Color
pt: Cor

en: Color Picker
pt: Seletor de cores

en: Color Scheme
pt: Esquema de cores

en: Comma ( , )
pt: Vírgula (,)

en: Comoros
pt: Comores

en: Company Name
pt: nome da empresa

en: Completed
pt: Concluído

en: Completed Date
pt: Data de conclusão

en: Computer View
pt: Vista do computador

en: Conditional Rule
pt: Regra condicional

en: Configuration saved successfully.
pt: Configuração salva com sucesso.

en: Configure Conditional Email Notification
pt: Configurar notificação de email condicional

en: Configure New Form
pt: Configurar novo formulário

en: Configure PayPal Forms
pt: Configurar formulários do PayPal

en: Configure conditional submission
pt: Configurar envio condicional

en: Confirm
pt: confirme

en: Confirm Email
pt: confirmar e-mail

en: Confirm Email Address
pt: Confirmar endereço de e-mail

en: Confirm Email does not match with email
pt: Confirmar email não corresponde ao email

en: Confirm Email label
pt: Confirmar etiqueta de email

en: Confirm email address does not match with email
pt: Confirme que o endereço de e-mail não corresponde ao e-mail

en: Confirm email placeholder
pt: Confirmar espaço reservado para e-mail

en: Confirmation Message
pt: Mensagem de confirmação

en: Congo (DRC)
pt: Congo (RDC)

en: Congo (Republic)
pt: Congo (república)

en: Connect
pt: Conectar

en: Contact Us
pt: Contate-nos

en: Contact us
pt: Contate-nos

en: Content
pt: Conteúdo

en: Continue
pt: Continuar

en: Convert Field Type
pt: Converter tipo de campo

en: Convert To Field Type
pt: Converter em tipo de campo

en: Cook Islands
pt: Ilhas Cook

en: Copied to Clipboard
pt: Copiado para a área de transferência

en: Cote d'Ivoire
pt: Costa do Marfim

en: Countries
pt: Países

en: Country
pt: País

en: Country wise number validation
pt: Validação de número por país

en: Create Date
pt: Criar Data

en: Created Date
pt: Data de criação

en: Created at
pt: Criado em

en: Credit Card
pt: Cartão de crédito

en: Croatia
pt: Croácia

en: Croatian
pt: croata

en: Curacao
pt: Curaçao

en: Currency
pt: Moeda

en: Currency of payment made.
pt: Moeda do pagamento efetuado.

en: Current Field Type
pt: Tipo de campo atual

en: Custom
pt: Personalizados

en: Custom CSS
pt: CSS customizado

en: Custom Color
pt: Cor customizada

en: Custom Dates
pt: Datas personalizadas

en: Custom Font Options
pt: Opções de fontes personalizadas

en: Customer
pt: Cliente

en: Cyprus
pt: Chipre

en: Czech
pt: Tcheco

en: Czech Republic
pt: República Checa

en: DELETE ENTRY
pt: EXCLUIR ENTRADA

en: Danish
pt: dinamarquês

en: Dark
pt: Sombrio

en: Dashed
pt: Tracejadas

en: Date
pt: Encontro

en: Date Elements
pt: Elementos de Data

en: Date Format
pt: Formato de data

en: Date is invalid
pt: Data inválida

en: Date of payment
pt: Data de pagamento

en: Date range
pt: Período

en: Datepicker Text Color
pt: Cor do texto do Datepicker

en: Days
pt: Dias

en: Deactivate
pt: Desativar

en: Deactivated
pt: Pegue

en: Debug Log Cleared Successfully.
pt: Log de depuração limpo com sucesso.

en: Debug Log Download Successfully.
pt: Download do log de depuração com sucesso.

en: Debug Log Setting Saved Successfully.
pt: Configuração do log de depuração salva com sucesso.

en: Debug Logs
pt: Registros de depuração

en: December
pt: dezembro

en: Default
pt: Padrão

en: Default Fonts
pt: Fontes padrão

en: Default Messages On Form
pt: Mensagens padrão no formulário

en: Default Number format
pt: Formato de número padrão

en: Default Submit Button
pt: Botão Enviar Padrão

en: Default Value
pt: Valor padrão

en: Default message displayed after form is submitted.
pt: Mensagem padrão exibida após o envio do formulário.

en: Delete
pt: Excluir

en: Delete Configuration
pt: Excluir configuração

en: Delete Entries from Admin Area
pt: Excluir entradas da área de administração

en: Delete Field
pt: Excluir campo

en: Delete Forms and Templates
pt: Excluir formulários e modelos

en: Denmark
pt: Dinamarca

en: Did you experience any problems or have any suggestions?
pt: Você teve algum problema ou tem alguma sugestão?

en: Disable
pt: Desativar

en: Disable IP logging
pt: Desabilitar registro de IP

en: Disable Mutlicolumn in Form
pt: Desativar coluna múltipla no formulário

en: Disable built-in Anti-spam feature in signup forms
pt: Desativar o recurso anti-spam embutido nos formulários de inscrição

en: Disconnect
pt: desconectar

en: Dislike Button Color
pt: Não gosto da cor do botão

en: Display Form of ARForms Lite
pt: Exibir formulário do ARForms Lite

en: Display Title and Description
pt: Exibir título e descrição

en: Display a Message
pt: Exibir uma mensagem

en: Display content from another page
pt: Exibir conteúdo de outra página

en: Djibouti
pt: Djibuti

en: Do not clear default text on focus.
pt: Não limpe o texto padrão em foco.

en: Do not pass the validation with default value.
pt: Não passe na validação com o valor padrão.

en: Dominican Republic
pt: República Dominicana

en: Donations
pt: Doações

en: Dotted
pt: Pontilhado

en: Download Logs
pt: Baixar registros

en: Drop Down
pt: Suspenso

en: Dropdown
pt: Suspenso

en: Duplicate Field
pt: Campo duplicado

en: Duplicate Form
pt: Formulário duplicado

en: Dutch
pt: Holandês

en: Dynamic Option
pt: Opção Dinâmica

en: East Timor
pt: Timor Leste

en: Ecuador
pt: Equador

en: Edit Configuration
pt: Editar configuração

en: Edit Entries
pt: Editar entradas

en: Edit Form
pt: Editar formulário

en: Edit Options
pt: Opções de edição

en: Edit Text
pt: Editar texto

en: Egypt
pt: Egito

en: Email
pt: O email

en: Email Address
pt: Endereço de e-mail

en: Email Attachment:
pt: Anexo do email:

en: Email Debug Log
pt: Registro de depuração de e-mail

en: Email Elements
pt: Elementos de email

en: Email Format
pt: Formato de Email

en: Email Marketing Tools
pt: Ferramentas de marketing por email

en: Email Marketing Tools setting saved successfully.
pt: Configuração de Email Marketing Tools salva com sucesso.

en: Email Notification
pt: Notificação por e-mail

en: Email Notification Debug Log
pt: Log de depuração de notificação por e-mail

en: Email Notifications
pt: Notificações por email

en: Email Sent Successfully
pt: E-mail enviado com sucesso

en: Email Settings
pt: Configurações de email

en: Email is invalid
pt: Email inválido

en: Embed Inline Form
pt: Incorporar formulário embutido

en: Embedded tags for youtube, map etc are supported.
pt: Tags incorporadas para o youtube, mapa etc são suportadas.

en: Empty Form Submission Restriction Message
pt: Mensagem de restrição de envio de formulário vazio

en: Enable
pt: Habilitar

en: Enable Readonly
pt: Ativar somente leitura

en: Enable Running Total
pt: Ativar total em execução

en: Enable SMTP authentication
pt: Ativar autenticação SMTP

en: Enable country flag dropdown
pt: Ativar o menu suspenso de bandeira do país

en: Enable reCaptcha
pt: Habilitar reCaptcha

en: End timer on page no.
pt: Temporizador final na página nº.

en: English (UK)
pt: Inglês (Reino Unido)

en: English (US)
pt: Inglês (EUA)

en: English/UK
pt: Inglês / Reino Unido

en: English/Western
pt: Inglês / ocidental

en: Enter After submission tracking script
pt: Inserir script de rastreamento após o envio

en: Entered value is invalid
pt: O valor inserido é inválido

en: Entries
pt: Entradas

en: Entries Only
pt: Apenas entradas

en: Entries Read successfully.
pt: Entradas lidas com sucesso.

en: Entries Unread successfully.
pt: Entradas não lidas com sucesso.

en: Entries deleted successfully.
pt: Entradas excluídas com sucesso.

en: Entries were Successfully Destroyed
pt: As entradas foram destruídas com sucesso

en: Entry Key
pt: Chave de entrada

en: Entry creation date
pt: Data de criação da entrada

en: Entry is Successfully Created
pt: Entrada criada com êxito

en: Entry is Successfully Deleted
pt: Entrada excluída com êxito

en: Entry not found for selected time period
pt: Entrada não encontrada para o período de tempo selecionado

en: Equatorial Guinea
pt: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt: Eritreia

en: Error
pt: Erro

en: Error Message Colors
pt: Cores da mensagem de erro

en: Error State Background
pt: Estado do erro

en: Esperanto
pt: esperanto

en: Estonia
pt: Estônia

en: Estonian
pt: Estoniano

en: Ethiopia
pt: Etiópia

en: Every 12 hours
pt: A cada 12 horas

en: Example: Google Tracking Code
pt: Exemplo: código de acompanhamento do Google

en: Exclusive Wordpress Form Builder Plugin
pt: Plugin exclusivo para construtores de formulários Wordpress

en: Export
pt: Exportação

en: Export Entries
pt: Exportar Entradas

en: Export Form
pt: Exportar Formulário

en: Export Form(s)
pt: Formulário (s) de exportação

en: Export to CSV
pt: Exportar para CSV

en: Exported File Content
pt: Conteúdo do arquivo exportado

en: Facebook Community
pt: Comunidade do Facebook

en: Falkland Islands
pt: Ilhas Falkland

en: Family
pt: Família

en: Faroe Islands
pt: ilhas Faroe

en: Faroese
pt: Feroês

en: Farsi/Persian
pt: Persa / persa

en: February
pt: fevereiro

en: Feedback Form
pt: Formulário de Feedback

en: Field Animation Options
pt: Opções de animação de campo

en: Field Border Settings
pt: Configurações de borda do campo

en: Field Custom Width
pt: Largura personalizada do campo

en: Field Options
pt: Opções de campo

en: Field Settings
pt: Configurações de campo

en: Field Size (Characters)
pt: Tamanho do campo (caracteres)

en: Field Tooltip
pt: Dica de campo

en: Field Transparency
pt: Transparência de campo

en: Field Width
pt: Largura do campo

en: Field Wrapper
pt: Invólucro de campo

en: Field description
pt: Descrição do campo

en: Field inner spacing
pt: Espaçamento interno do campo

en: Field label
pt: Legenda do campo

en: Field type changing also may affect email notification section, conditional rule section, payment gateways configuration and other add-ons configuration. So it is highly recommend to verify all these settings after changing field type
pt: A alteração do tipo de campo também pode afetar a seção de notificação por email, a seção de regras condicionais, a configuração dos gateways de pagamento e outras configurações de complementos. Portanto, é altamente recomendável verificar todas essas configurações depois de alterar o tipo de campo

en: Field values will be lost once converted to
pt: Os valores dos campos serão perdidos uma vez convertidos em

en: Field wrapper
pt: Wrapper de campo

en: Fields
pt: Campos

en: File Not writable
pt: Arquivo não gravável

en: File Upload
pt: Upload de arquivo

en: File is not proper.
pt: O arquivo não está correto.

en: Finland
pt: Finlândia

en: Finnish
pt: Finlandês

en: First
pt: Primeiro

en: First Name
pt: Primeiro nome

en: Flat
pt: Plano

en: Following are the payment details:
pt: A seguir estão os detalhes do pagamento:

en: Font Family
pt: Família de fontes

en: Font Options
pt: Opções de fonte

en: Font Settings
pt: Configurações de fonte

en: Font Size
pt: Tamanho da fonte

en: Font family
pt: Família de fontes

en: Font size
pt: Tamanho da fonte

en: Font style
pt: Estilo de fonte

en: Form
pt: Formato

en: Form Alignment
pt: Alinhamento do formulário

en: Form Border
pt: Borda do formulário

en: Form Description
pt: Descrição do formulário

en: Form Entries
pt: Entradas de formulário

en: Form Entries Data
pt: Dados das Entradas do Formulário

en: Form Entry
pt: Entrada de formulário

en: Form Fields
pt: Campos de formulário

en: Form Global CSS
pt: Formulário Global CSS

en: Form ID
pt: ID do formulário

en: Form Padding
pt: Preenchimento de formulário

en: Form Settings
pt: Configurações de formulário

en: Form Submission Method
pt: Método de envio do formulário

en: Form Submission is restricted
pt: O envio do formulário é restrito

en: Form Title
pt: Título do formulário

en: Form Title Font Settings
pt: Configurações de fonte do título do formulário

en: Form Title options
pt: Opções de título do formulário

en: Form Width
pt: Largura do formulário

en: Form Width Settings
pt: Configurações de largura do formulário

en: Form description
pt: Descrição do formulário

en: Form inner wrapper
pt: Invólucro interno do formulário

en: Form is Successfully Deleted
pt: O formulário foi excluído com sucesso

en: Form is imported successfully.
pt: O formulário foi importado com sucesso.

en: Form is not available.
pt: O formulário não está disponível.

en: Form is not successfully updated
pt: O formulário não foi atualizado com sucesso

en: Form is saved successfully.
pt: O formulário foi salvo com sucesso.

en: Form is successfully submitted. Thank you!
pt: O formulário foi enviado com sucesso. Obrigado!

en: Form is successfully updated
pt: O formulário foi atualizado com sucesso

en: Form outer wrapper
pt: Invólucro externo

en: Form submission action
pt: Ação de envio de formulário

en: Form submitted on
pt: Formulário enviado em

en: Form title
pt: Título do formulário

en: Form(s) Only
pt: Somente Formulário (s)

en: Forms
pt: Formulários

en: Forms + Entries
pt: Formulários + Entradas

en: Forms :
pt: Formulários:

en: Forms listing is currently unavailable. Please try again later.
pt: A listagem de formulários está indisponível no momento. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: Found a better plugin
pt: Encontrou um plugin melhor

en: France
pt: França

en: French
pt: Francês

en: French (Canadian)
pt: Franco-canadense)

en: French Guiana
pt: Guiana Francesa

en: French Polynesia
pt: Polinésia Francesa

en: French/Swiss
pt: Francês / Suíço

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: From
pt: De

en: From E-mail
pt: Do email

en: From Email
pt: Do email

en: From/Replyto Name
pt: De / Responder ao nome

en: GMAIL Test E-Mail
pt: E-mail de teste GMAIL

en: Gabon
pt: Gabão

en: Gambia
pt: Gâmbia

en: General
pt: Em geral

en: General Icons
pt: Ícones Gerais

en: General Options
pt: Opções gerais

en: General Settings
pt: Configurações Gerais

en: General setting saved successfully.
pt: Configuração geral salva com sucesso.

en: Georgia
pt: Geórgia

en: German
pt: Alemão

en: German (Autstria)
pt: Alemão (Áustria)

en: German (Switzerland)
pt: Alemão (Suíça)

en: Germany
pt: Alemanha

en: Get Authorization Code
pt: Obter Código de Autorização

en: Get It
pt: Pegue

en: Ghana
pt: Gana

en: Go
pt: Vai

en: Google Fonts
pt: Fontes do Google

en: Google/Gmail API
pt: API do Google/Gmail

en: Greece
pt: Grécia

en: Greek
pt: Grego

en: Greenland
pt: Gronelândia

en: Grenada
pt: Granada

en: Group Name
pt: Nome do grupo

en: Growth Plugins
pt: Plug-ins de crescimento

en: Guadeloupe
pt: Guadalupe

en: Guinea
pt: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt: Guiana

en: Hcaptcha add-on for ARForms requires ARForms installed with version 6.4 or higher.
pt: O complemento Hcaptcha para ARForms requer o ARForms instalado com a versão 6.4 ou superior.

en: Hebrew
pt: Hebraico

en: Hello admin,
pt: Olá administrador,

en: Hello user,
pt: Olá usuário,

en: Help us improve ARForms by sending anonymous usage stats
pt: Ajude-nos a melhorar os ARForms enviando estatísticas de uso anônimas

en: Hidden Input Fields
pt: Campos de entrada ocultos

en: Hidden Input Fields Options
pt: Opções de campos de entrada ocultos

en: Hidden Input Fields Setup
pt: Configuração de campos de entrada ocultos

en: Hide
pt: ocultar

en: Hide Empty Fields From Email Content
pt: Ocultar campos vazios do conteúdo do e-mail

en: Hide Empty Fields From Email Content.
pt: Ocultar campos vazios do conteúdo do e-mail.

en: Hide Form after submission
pt: Ocultar formulário após o envio

en: Hide Label
pt: Ocultar etiqueta

en: Hide Required Indicator
pt: Ocultar indicador obrigatório

en: Hide success message after
pt: Ocultar mensagem de sucesso após

en: Hindi
pt: hindi

en: Hook
pt: Gancho

en: Hour
pt: Hora

en: Hover Background
pt: Passe o mouse sobre o fundo

en: How could we improve ?
pt: Como poderíamos melhorar?

en: How could we improve?
pt: Como poderíamos melhorar?

en: Hrs
pt: Horas

en: Hungarian
pt: Húngaro

en: Hungary
pt: Hungria

en: I already did
pt: eu já fiz

en: I bought premium version of ARForms
pt: Comprei a versão premium do ARForms

en: I understand the risk
pt: Eu entendo o risco

en: ID
pt: EU IRIA

en: IF
pt: E SE

en: IP Address
pt: Endereço de IP

en: Iceland
pt: Islândia

en: Icelandic
pt: islandês

en: Icon
pt: Ícone

en: Icon Background
pt: Fundo do ícone

en: Icon Color
pt: Cor do ícone

en: If you UNCHECK this then your email address will be sent along with your feedback. This can be used by arflite to get back to you for more info or a solution.
pt: Se você desmarcar isso, seu endereço de e-mail será enviado junto com seus comentários. Isso pode ser usado pelo arflite para entrar em contato com você para obter mais informações ou uma solução.

en: Image
pt: Imagem

en: Image URL
pt: imagem URL

en: Image URL Elements
pt: Elementos do URL da imagem

en: Image Width
pt: Largura da imagem

en: Image is invalid
pt: A imagem é inválida

en: Import
pt: Importar

en: Import / Export
pt: Importação / Exportação

en: Import / Export Forms
pt: Importar / Exportar Formulários

en: Import Form(s)
pt: Formulário (s) de importação

en: In Process
pt: Em processo

en: Incompatible with theme or plugin
pt: Incompatível com tema ou plugin

en: Incorrect Field
pt: Campo incorreto

en: India
pt: Índio

en: Individual Steps
pt: Etapas Individuais

en: Indonesia
pt: Indonésio

en: Indonesian
pt: Indonésio

en: Inherit
pt: Herdar

en: Inherit from theme
pt: Herdar do tema

en: Inline
pt: Na linha

en: Input Direction
pt: Direção de entrada

en: Input Field Description Options
pt: Campo Descrição Campo Descrição Opções

en: Input Field Options
pt: Opções do campo de entrada

en: Input Field size
pt: Tamanho do campo de entrada

en: Input Fields
pt: Campos de entrada

en: Input Font Settings
pt: Configurações de fonte de entrada

en: Input Style
pt: Estilo de entrada

en: Input field Options
pt: Campo de entrada Opções

en: Install
pt: Instalar

en: Installed
pt: Instalado

en: Invalid File Size.
pt: Tamanho de arquivo inválido.

en: Invalid Turnstile Captcha. Please try again
pt: Captcha de catraca inválido. Tente novamente

en: Invalid file extension. Please select valid file
pt: Extensão de arquivo inválida. Selecione um arquivo válido

en: Invalid hCaptcha. Please try again
pt: hCaptcha inválido. Por favor, tente novamente

en: Invalid maximum characters length
pt: Comprimento máximo de caracteres inválido

en: Invalid minimum characters length
pt: Comprimento mínimo de caracteres inválido

en: Invalid reCaptcha. Please try again.
pt: ReCaptcha inválido. Por favor, tente novamente.

en: Iran
pt: Eu corri

en: Iraq
pt: Iraque

en: Ireland
pt: Irlanda

en: Isle of Man
pt: Ilha de Man

en: Italian
pt: Italiano

en: Italy
pt: Itália

en: January
pt: janeiro

en: Japan
pt: Japão

en: Japanese
pt: Japonês

en: Jordan
pt: Jordânia

en: July
pt: Julho

en: June
pt: Junho

en: Kazakhstan
pt: Cazaquistão

en: Kenya
pt: Quênia

en: Korean
pt: Coreano

en: Kyrgyzstan
pt: Quirguistão

en: Label
pt: Rótulo

en: Label Align
pt: Alinhar etiqueta

en: Label Font Settings
pt: Configurações de fonte da etiqueta

en: Label Name
pt: Nome do rótulo

en: Label Options
pt: Opções de etiqueta

en: Label Position
pt: Posição da etiqueta

en: Label Text Color
pt: Cor do texto do rótulo

en: Label Width
pt: Largura da etiqueta

en: Lack of documentation
pt: Falta de documentação

en: Last
pt: Último

en: Last 1 Days
pt: Últimos 1 dias

en: Last 2 Weeks
pt: Últimas 2 semanas

en: Last 3 Days
pt: Últimos 3 dias

en: Last 7 Days
pt: Últimos 7 dias

en: Last Month
pt: Mês passado

en: Last Name
pt: Sobrenome

en: Latvia
pt: Letônia

en: Latvian
pt: Letão

en: Lebanon
pt: Líbano

en: Left
pt: Esquerdo

en: Left to Right
pt: Da esquerda para direita

en: Lesotho
pt: Lesoto

en: Liberia
pt: Libéria

en: Libya
pt: Líbio

en: Light
pt: Leve

en: Like Button
pt: Botão \"Curtir\"

en: Like Button Color
pt: Como a cor do botão

en: Like button
pt: Botão Curtir

en: List ID
pt: ID da lista

en: List Name
pt: Lista de nomes

en: List name
pt: Lista de nomes

en: Lithuania
pt: Lituânia

en: Lithuanian
pt: Lituano

en: Load JS & CSS
pt: Carregar JS e CSS

en: Load JS & CSS in all pages
pt: Carregar JS e CSS em todas as páginas

en: Log Caller
pt: Registrar chamador

en: Log Data
pt: Dados de registro

en: Log Date & Time
pt: Data e hora do registro

en: Log ID
pt: ID de registro

en: Log Name
pt: Nome do registro

en: Log Type
pt: Tipo de registro

en: Luxembourg
pt: Luxemburgo

en: Madagascar
pt: Madagáscar

en: Main Input Colors
pt: Principais cores de entrada

en: Malay
pt: Malaio

en: Malayalam
pt: Malaiala

en: Malaysia
pt: Malásia

en: Maldives
pt: Maldivas

en: Manage Forms
pt: Gerenciar formulários

en: Manage Options
pt: Gerenciar opções

en: March
pt: marcha

en: Margin
pt: Margem

en: Mark As Unread
pt: Marcar como não lido

en: Mark as Read
pt: Marcar como lido

en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

en: Martinique
pt: Martinica

en: Mask Input
pt: Entrada de Máscara

en: Material Outlined
pt: Material delineado

en: Material Outlined Style
pt: Estilo do material delineado

en: Material Style
pt: Estilo Material

en: Matrix
pt: Matriz

en: Matrix Field Background Color
pt: Cor de fundo do campo da matriz

en: Mauritania
pt: Mauritânia

en: Mauritius
pt: Maurício

en: Max Date e.g. 31/12/2020
pt: Data máxima, p. 31/12/2020

en: Max Option Selected
pt: Opção máxima selecionada

en: Max Option Selected Message
pt: Mensagem selecionada da opção máxima

en: Maximum
pt: Máximo

en: May
pt: Maio

en: Merchant Email
pt: E-mail do comerciante

en: Message
pt: mensagem

en: Message for blank field
pt: Mensagem para o campo em branco

en: Message for invalid confirm email
pt: Mensagem para confirmação de e-mail inválida

en: Message for invalid submission
pt: Mensagem para envio inválido

en: Message for minimum length
pt: Mensagem para tamanho mínimo

en: Message for regular expression
pt: Mensagem para expressão regular

en: Message for tooltip
pt: Mensagem para dica de ferramenta

en: Message will be displayed when form is submitted but Duplicate entry exists.
pt: A mensagem será exibida quando o formulário for enviado, mas a entrada Duplicar existe.

en: Message will be displayed when form is submitted without filling up any of its fields.
pt: A mensagem será exibida quando o formulário for enviado sem preencher nenhum dos campos.

en: Message will be displayed when incorrect data is inserted of missing.
pt: A mensagem será exibida quando dados incorretos forem inseridos ou ausentes.

en: Message will be displayed when required fields is left blank.
pt: A mensagem será exibida quando os campos obrigatórios forem deixados em branco.

en: Mexico
pt: México

en: Micronesia
pt: Micronésia

en: Min
pt: Mín.

en: Min Date e.g. 20/01/2000
pt: Data mínima p. 20/01/2000

en: Min Option Selected
pt: Opção mínima selecionada

en: Min Option Selected Message
pt: Mensagem de opção mínima selecionada

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Minute
pt: Minuto

en: Miss
pt: Senhorita

en: Mobile View
pt: Exibição móvel

en: Modern
pt: Moderno

en: Module Activated Successfully
pt: Módulo ativado com sucesso

en: Module Deactivated Successfully
pt: Módulo desativado com sucesso

en: Monaco
pt: Mônaco

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: Mongolia
pt: Mongólia

en: Months
pt: Meses

en: Morocco
pt: Marrocos

en: Move
pt: Mover

en: Mozambique
pt: Moçambique

en: Mr
pt: Senhor

en: Mrs
pt: Sra

en: Ms
pt: Em

en: Multiline Text
pt: Texto de várias linhas

en: N/A
pt: N / D

en: NO
pt: NÃO

en: Name of site
pt: Nome do site

en: Namibia
pt: Namíbia

en: Need Help ?
pt: Preciso de ajuda?

en: Netherlands
pt: Países Baixos

en: Neutral
pt: Neutro

en: New Caledonia
pt: Nova Caledônia

en: New Form
pt: Nova forma

en: New Zealand
pt: Nova Zelândia

en: Next
pt: Próximo

en: Next Entry
pt: Próxima entrada

en: Nicaragua
pt: Nicarágua

en: Niger
pt: Níger

en: Nigeria
pt: Nigéria

en: No
pt: Não

en: No File Selected
pt: Nenhum arquivo selecionado

en: No Icon
pt: Nenhum ícone

en: No Logs Found!
pt: Nenhum registro encontrado!

en: No data available in table
pt: Sem dados disponíveis na tabela

en: No data found
pt: Nenhum dado encontrado

en: No entries were specified
pt: Nenhuma entrada foi especificada

en: No form is found
pt: Nenhum formulário foi encontrado

en: No icon
pt: Nenhum ícone

en: No matching records found
pt: Nenhum registro correspondente encontrado

en: No one! You do not have permission
pt: Ninguém! Você não tem permissão

en: No plugin specified.
pt: Nenhum plugin especificado.

en: No, Maybe later
pt: Não, talvez mais tarde

en: None
pt: Nenhum

en: Norfolk Island
pt: Ilha Norfolk

en: Normal submission
pt: Submissão normal

en: North Korea
pt: Coreia do Norte

en: North Macedonia
pt: Macedônia do Norte

en: Northern Mariana Islands
pt: Ilhas Marianas do Norte

en: Norway
pt: Noruega

en: Norwegian
pt: Norueguês

en: Not Verified
pt: Não verificado

en: Not the features I wanted
pt: Não são os recursos que eu queria

en: Note
pt: Nota

en: Note : 0 ( zero ) means it will never hide success message
pt: Nota: 0 (zero) significa que nunca ocultará a mensagem de sucesso

en: Note: Set your custom html content
pt: Nota: Defina seu conteúdo html personalizado

en: Note: The Gmail mailer works well for sites that send low numbers of emails. However, Gmail's API has rate limitations and a number of additional restrictions that can lead to challenges during setup. If you expect to send a high volume of emails, or if you find that your web host is not compatible with the Gmail API restrictions, then we recommend considering a different mailer option.
pt: Observação: o mailer do Gmail funciona bem para sites que enviam poucos e-mails. No entanto, a API do Gmail tem limitações de taxa e uma série de restrições adicionais que podem gerar desafios durante a configuração. Se você espera enviar um grande volume de e-mails ou se descobrir que seu host não é compatível com as restrições da API do Gmail, recomendamos considerar uma opção de mala direta diferente.

en: Note: This field will not show in the form. Enter the value to be hidden.
pt: Nota: Este campo não será exibido no formulário. Digite o valor a ser oculto.

en: Nothing Selected
pt: Nada selecionado

en: Notification
pt: Notificação

en: November
pt: novembro

en: Number
pt: Número

en: Number Elements
pt: Elementos numéricos

en: Number Range
pt: Intervalo de números

en: Number is out of range
pt: O número está fora do intervalo

en: Number of Rows
pt: Numero de linhas

en: OK
pt: Está bem

en: OK, you deserve it
pt: Ok você merece

en: October
pt: Outubro

en: Off days
pt: Dias de folga

en: Okay
pt: OK

en: Oman
pt: Omã

en: On Load Animation
pt: Animação ao carregar

en: Only Alphabets
pt: Somente alfabetos

en: Only Alphabets & Numbers
pt: Somente alfabetos e números

en: Only Numbers
pt: Apenas números

en: Opt-ins (email marketing) configuration
pt: Configuração de opt-ins (email marketing)

en: Option label
pt: Etiqueta de opção

en: Or
pt: Ou

en: Other
pt: De outros

en: Other Comment
pt: Outro Comentário

en: Other Fields
pt: Outros campos

en: Other Options
pt: Outras opções

en: Other Settings
pt: Outros ajustes

en: Other color
pt: Outra cor

en: Overall Steps
pt: Etapas gerais

en: PHP Function
pt: Função PHP

en: Page
pt: Página

en: Page Break
pt: Quebra de página

en: Page Break Animation
pt: Animação de quebra de página

en: Page ID:
pt: ID da página:

en: Page URL
pt: URL da página

en: Page url
pt: URL da página

en: PageBreak Timer Settings
pt: Configurações do temporizador de quebra de página

en: Pakistan
pt: Paquistão

en: Palestine
pt: Palestino

en: Panama
pt: Panamá

en: Papua New Guinea
pt: Papua Nova Guiné

en: Paraguay
pt: Paraguai

en: Partial Filled Form Entries
pt: Entradas de formulário preenchido parcial

en: Pass the validation with default value.
pt: Passe a validação com o valor padrão.

en: Password
pt: Senha

en: PayPal Configuration
pt: Configuração do PayPal

en: PayPal Documentation
pt: Documentação do PayPal

en: PayPal Fields
pt: Campos do PayPal

en: PayPal Mode
pt: Modo PayPal

en: PayPal Settings
pt: Configurações do PayPal

en: PayPal Transactions
pt: Transações do PayPal

en: Payer Email
pt: E-mail do pagador

en: Payer First name
pt: Nome do pagador

en: Payer ID
pt: ID do pagador

en: Payer Last name
pt: Sobrenome do pagador

en: Payer Name
pt: Nome do pagador

en: Payer email
pt: E-mail do pagador

en: Payer firstname
pt: Nome do pagador

en: Payer id
pt: ID do pagador

en: Payer lastname
pt: Sobrenome do pagador

en: Payer name
pt: Nome do pagador

en: Payment Date
pt: Data de pagamento

en: Payment Details
pt: Detalhes do pagamento

en: Payment Gateway Integrations
pt: Integrações de Gateway de Pagamento

en: Payment Gateways Debug Log
pt: Log de depuração de gateways de pagamento

en: Payment Status
pt: Status do pagamento

en: Payment Type
pt: Tipo de pagamento

en: Payment at
pt: Pagamento em

en: Payment date
pt: Data de pagamento

en: Payment received on
pt: Pagamento recebido em

en: Payment successfully received from
pt: Pagamento recebido com sucesso de

en: Paypal Configuration
pt: Configuração do Paypal

en: Paypal Debug Log
pt: Log de depuração do Paypal

en: Pending
pt: Pendente

en: Persian
pt: persa

en: Philippines
pt: Filipinos

en: Phone
pt: telefone

en: Phone Elements
pt: Elementos do telefone

en: Phone Number
pt: Número de telefone

en: Phone is invalid
pt: O telefone é inválido

en: Pipe ( | )
pt: Tubo (|)

en: Placeholder Opacity
pt: Opacidade do espaço reservado

en: Placeholder Text
pt: Texto do espaço reservado

en: Plain Text
pt: Texto simples

en: Please Enter Client ID
pt: Insira o ID do cliente

en: Please Enter Client Secret
pt: Por favor, insira o segredo do cliente

en: Please Enter Message
pt: Por favor digite a mensagem

en: Please Enter To Email
pt: Por favor digite para e-mail

en: Please Enter preset title
pt: Digite o título predefinido

en: Please Select Field
pt: Por favor selecione o campo

en: Please Select Form
pt: Por favor, selecione o formulário

en: Please add one or more rules
pt: Adicione uma ou mais regras

en: Please choose your form to be configured with paypal.
pt: Selecione o formulário a ser configurado com o PayPal.

en: Please do needful
pt: Por favor, faça necessário

en: Please enter a valid email address
pt: Por favor, insira um endereço de e-mail válido

en: Please enter a valid website
pt: Por favor, insira um site válido

en: Please enter content
pt: Digite o conteúdo

en: Please enter email address
pt: Por favor, insira o endereço de e-mail

en: Please enter first name
pt: Por favor, insira o primeiro nome

en: Please enter form title
pt: Digite o título do formulário

en: Please enter last name
pt: Por favor, insira o sobrenome

en: Please enter subject
pt: Por favor insira o assunto

en: Please enter your comapany name
pt: Por favor, insira o nome da sua empresa

en: Please enter your message
pt: Por favor, insira sua mensagem

en: Please enter your website URL
pt: Por favor, insira a URL do seu site

en: Please insert a message for your auto responder.
pt: Insira uma mensagem para sua resposta automática.

en: Please insert url with http:// or https://.
pt: Insira o URL com http: // ou https: //.

en: Please map desired email field from the list of fields used in your form. And system will send response email to this address.
pt: Mapeie o campo de email desejado a partir da lista de campos usados em seu formulário. E o sistema enviará um email de resposta para esse endereço.

en: Please meet the minimum requirement of WordPress version 4.5 to active ARForms Paypal add-on
pt: Atenda ao requisito mínimo da versão 4.5 do WordPress para ativar o complemento ARForms Paypal

en: Please open your exported file, copy entire content & paste it here.
pt: Abra seu arquivo exportado, copie todo o conteúdo e cole-o aqui.

en: Please save form to generate shortcode.
pt: Salve o formulário para gerar código de acesso.

en: Please select a CSV file
pt: Selecione um arquivo CSV

en: Please select a custom display
pt: Selecione uma exibição personalizada

en: Please select a file to process
pt: Selecione um arquivo para processar

en: Please select a form
pt: Por favor selecione um formulário

en: Please select a valid form
pt: Por favor, selecione um formulário válido

en: Please select any Sample.
pt: Por favor, selecione qualquer amostra.

en: Please select any Template.
pt: Selecione qualquer modelo.

en: Please select form
pt: Por favor selecione o formulário

en: Please select image file only.
pt: Selecione apenas o arquivo de imagem.

en: Please select one or more record to perform action
pt: Selecione um ou mais registros para executar a ação

en: Please select one or more record to perform action.
pt: Selecione um ou mais registros para executar a ação.

en: Please select one or more record.
pt: Por favor, selecione um ou mais registros.

en: Please select one or more records
pt: Por favor, selecione um ou mais registros

en: Please select one or more records.
pt: Por favor, selecione um ou mais registros.

en: Please select options to send an automatic response to user.
pt: Selecione as opções para enviar uma resposta automática ao usuário.

en: Please select valid action
pt: Selecione ação válida

en: Please select valid action.
pt: Por favor, selecione uma ação válida.

en: Please select valid form
pt: Por favor, selecione o formulário válido

en: Please select valid forms
pt: Por favor, selecione formulários válidos

en: Please set extensions to validate file.
pt: Defina as extensões para validar o arquivo.

en: Please setup site key and private key in Global Settings otherwise recaptcha will not appear
pt: Configure a chave do site e a chave privada nas Configurações globais, caso contrário a recaptcha não aparecerá

en: Please specify
pt: Por favor especifique

en: Please specify experience
pt: Especifique a experiência

en: Please try again
pt: Por favor, tente novamente

en: Please upload csv file
pt: Faça o upload do arquivo csv

en: Please upload csv files only
pt: Carregue apenas arquivos csv

en: Please upload image files only
pt: Carregue apenas arquivos de imagem

en: Please upload tab separated CSV file.
pt: Faça o upload do arquivo CSV separado por tabulação.

en: Please wait while you are redirected.
pt: Por favor, aguarde enquanto você é redirecionado.

en: Please, Select appropriate option
pt: Por favor, selecione a opção apropriada

en: Poland
pt: Polônia

en: Polish
pt: polonês

en: Portuguese
pt: Português

en: Portuguese (Brazil)
pt: Português (Brasil)

en: Portuguese (Portugal)
pt: Português (Portugal)

en: Portuguese/Brazilian
pt: Português / brasileiro

en: Position
pt: Posição

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Preset Field Choices
pt: Opções de campo predefinidas

en: Preset Title
pt: Título predefinido

en: Preview
pt: Pré-visualização

en: Previous
pt: Anterior

en: Previous Entry
pt: Entrada Anterior

en: Pro
pt: Pró

en: Proceed
pt: Continuar

en: Product / Service
pt: Produto / Serviço

en: Production
pt: Produção

en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

en: Qatar
pt: Catar

en: Radio
pt: Rádio

en: Radio 1
pt: Rádio 1

en: Radio 2
pt: Rádio 2

en: Radio Buttons
pt: Botões do rádio

en: Radius
pt: Raio

en: Read More...
pt: Consulte Mais informação...

en: Record could not be deleted
pt: Não foi possível excluir o registro

en: Record is deleted successfully.
pt: O registro foi excluído com sucesso.

en: Redirect to URL
pt: Redirecionar para URL

en: Referrer URL
pt: URL do referenciador

en: Referrer url
pt: URL do referenciador

en: Refresh List
pt: Atualizar lista

en: Regular Expression (custom)
pt: Expressão regular (personalizada)

en: Regular expression
pt: Expressão regular

en: Relative
pt: Relativo

en: Repeater
pt: Repetidor

en: Reply to E-mail
pt: Responder a E-mail

en: Reply to Email
pt: Responder ao email

en: Required
pt: Requeridos

en: Reset
pt: Redefinir

en: Reset Style
pt: Redefinir estilo

en: Return Action
pt: Ação de retorno

en: Return action should be "redirected to URL" in case of modal forms or forms in widget.
pt: A ação de retorno deve ser "redirecionada para URL" no caso de formulários modais ou formulários em widget.

en: Reunion
pt: Reunião

en: Rich Text Editor
pt: Editor de Rich Text

en: Right
pt: Certo

en: Right to Left
pt: Direita para esquerda

en: Romania
pt: Romênia

en: Romanian
pt: Romeno

en: Rounded Style
pt: Estilo arredondado

en: Running Total (Math Logic) is Enabled
pt: O total em execução (lógica lógica) está ativado

en: Russia
pt: Rússia

en: Russian
pt: Russo

en: Rwanda
pt: Ruanda

en: SMTP Encryption
pt: Criptografia SMTP

en: SMTP Host
pt: Host SMTP

en: SMTP Password
pt: Senha SMTP

en: SMTP Port
pt: Porta SMTP

en: SMTP Server
pt: Servidor SMTP

en: SMTP Test E-Mail
pt: Email de teste SMTP

en: SMTP Username
pt: Nome de usuário SMTP

en: Saint Barthelemy
pt: São Bartolomeu

en: Saint Helena
pt: Santa Helena

en: Saint Kitts and Nevis
pt: São Cristóvão e Nevis

en: Saint Lucia
pt: Santa Lúcia

en: Saint Martin
pt: são Martinho

en: Saint Pierre and Miquelon
pt: São Pedro e Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt: São Vicente e Granadinas

en: Sample Forms
pt: Formulários de exemplo

en: Sample RegExp
pt: RegExp de amostra

en: Sao Tome and Principe
pt: São Tomé e Príncipe

en: Satisfaction
pt: Satisfação

en: Satisfied
pt: Satisfeito

en: Saturday
pt: sábado

en: Saudi Arabia
pt: Arábia Saudita

en: Save
pt: Salve

en: Save Changes
pt: Salvar alterações

en: Save for future use
pt: Economize para uso futuro

en: Saved Value
pt: Valor economizado

en: Saving
pt: Salvando

en: Scheduled
pt: Agendado

en: Scheduled Date
pt: Data marcada

en: Search
pt: Procurar

en: Secret Key
pt: Chave secreta

en: Section
pt: Seção

en: Section Background
pt: Histórico da seção

en: Section Font Settings
pt: Configurações de fonte da seção

en: Section Padding
pt: Estofamento da seção

en: Select
pt: Selecione

en: Select 1
pt: Selecione 1

en: Select Currency
pt: Selecione a moeda

en: Select Date
pt: Selecione a data

en: Select Field
pt: Selecionar campo

en: Select Field To Convert
pt: Selecione o campo para converter

en: Select Field Type
pt: Selecionar tipo de campo

en: Select Form
pt: Selecionar formulário

en: Select Page
pt: Selecionar Página

en: Select Sample
pt: Selecionar amostra

en: Select Template
pt: Selecione o modelo

en: Select Theme
pt: Selecionar Tema

en: Select a form to insert into page
pt: Selecione um formulário para inserir na página

en: Select and display one of your forms.
pt: Selecione e exiba um de seus formulários.

en: Select atleast one flag
pt: Selecione pelo menos uma bandeira

en: Select character sets for google fonts
pt: Selecionar conjuntos de caracteres para fontes do google

en: Select field to send E-mail
pt: Selecione o campo para enviar e-mail

en: Select form
pt: Selecionar formulário

en: Select log duration
pt: Selecione a duração do registro

en: Semicolon ( ; )
pt: Ponto e vírgula (;)

en: Send Email SMTP
pt: Enviar email SMTP

en: Send Form Data internaly to Custom URL
pt: Enviar dados do formulário internamente para URL personalizado

en: Send Test E-mail
pt: Enviar email de teste

en: Send an automatic response to admin user after form submission.
pt: Envie uma resposta automática ao usuário administrador após o envio do formulário.

en: Send an automatic response to users after form submission.
pt: Envie uma resposta automática aos usuários após o envio do formulário.

en: Send anonymous
pt: Enviar anônimo

en: Send form data to redirected page/post
pt: Enviar dados do formulário para a página / postagem redirecionada

en: Send notification to admin when payment is received.
pt: Enviar notificação ao administrador quando o pagamento for recebido.

en: Send notifications to user when payment is received.
pt: Envie notificações ao usuário quando o pagamento for recebido.

en: Send test mail
pt: Enviar correio de teste

en: September
pt: setembro

en: Serbia
pt: Sérvio

en: Serbia and Montenegro
pt: Sérvia e Montenegro

en: Serbian
pt: Sérvio

en: Serbian Cyrillic
pt: Cirílico sérvio

en: Set Current Date
pt: Definir data atual

en: Set Current Date:
pt: Definir data atual:

en: Set Date e.g.
pt: Enviar e desativar

en: Set Static Redirect URL
pt: Definir URL de redirecionamento estático

en: Set Timer
pt: Definir temporizador

en: Set Timer On
pt: Definir temporizador

en: Set Transparent Background
pt: Definir fundo transparente

en: Set Value of
pt: Definir valor de

en: Set conditional redirect URL
pt: Definir URL de redirecionamento condicional

en: Set default date
pt: Definir data padrão

en: Set up is too difficult
pt: A configuração é muito difícil

en: Settings
pt: Definições

en: Settings Saved.
pt: Configurações salvas.

en: Settings saved successfully
pt: Configurações salvas com sucesso

en: Shadow
pt: Sombra

en: Shadow Color
pt: Cor da sombra

en: Shadow Options
pt: Opções de sombra

en: Shortcodes
pt: Códigos de acesso

en: Show
pt: exposição

en: Show / Hide columns
pt: Mostrar / ocultar colunas

en: Show Units
pt: Mostrar unidades

en: Show confirmation (Summary)
pt: Mostrar confirmação (Resumo)

en: Show time picker
pt: Mostrar selecionador de hora

en: Showing
pt: Mostrando

en: Sierra Leone
pt: Serra Leoa

en: Sign out successfully.
pt: Saia com sucesso.

en: Singapore
pt: Cingapura

en: Single Line Text
pt: Texto de linha única

en: Sint Maarten
pt: São Martinho

en: Site Key
pt: Chave do site

en: Size
pt: Tamanho

en: Slider selected
pt: Controle deslizante selecionado

en: Slovak
pt: Eslovaco

en: Slovakia
pt: Eslováquia

en: Slovenia
pt: Eslovênia

en: Slovenian
pt: Esloveno

en: Smiley
pt: Risonho

en: Solid
pt: Sólido

en: Solomon Islands
pt: Ilhas Salomão

en: Somalia
pt: Somália

en: Something Went wrong while updating settings...
pt: Algo deu errado ao atualizar as configurações.

en: Something went wrong
pt: Algo deu errado

en: Something went wrong please check your configuration.
pt: Algo deu errado, verifique sua configuração.

en: Something went wrong please try again later.
pt: Algo deu errado, tente novamente mais tarde.

en: Sorry! Email was not sent successfully.
pt: Desculpe! O e-mail não foi enviado com sucesso.

en: Sorry! Your request can not be processed due to security reason
pt: Desculpe! Sua solicitação não pode ser processada devido a razões de segurança

en: Sorry! you do not have permission to activate the add-on
pt: Desculpe! você não tem permissão para ativar o complemento

en: Sorry! you do not have permission to deactivate the add-on
pt: Desculpe! você não tem permissão para desativar o complemento

en: Sorry, You are not an authorized person to perform this action.
pt: Desculpe, você não é uma pessoa autorizada a realizar esta ação.

en: Sorry, Your request could not be processed due to security reasons.
pt: Desculpe, sua solicitação não pôde ser processada por motivos de segurança.

en: Sorry, the action "Reset Form Outside" could not be processed due to security reason
pt: Desculpe, a ação \ \"Redefinir formulário externo " não pôde ser processada devido a motivos de segurança

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons
pt: Desculpe, este tipo de arquivo não é permitido por razões de segurança

en: Sorry, you are not allowed to activate/deactivate additional module on this site.
pt: Desculpe, você não tem permissão para ativar/desativar módulos adicionais neste site.

en: Sorry, you are not allowed to install plugins on this site.
pt: Desculpe, você não tem permissão para instalar plug-ins neste site.

en: Sorry, you do not have enough permission to perform this action
pt: Desculpe, você não tem permissão suficiente para executar esta ação

en: Sorry, you do not have permission to perform this action
pt: Desculpe, você não tem permissão para executar esta ação

en: Sorry, you do not have permission to perform this action.
pt: Desculpe, você não tem permissão para realizar esta ação.

en: Sorry, you don't have permission to perform this action.
pt: Desculpe, você não tem permissão para executar esta ação.

en: Sorry, your request cannot be processed due to security reason.
pt: Desculpe, sua solicitação não pode ser processada por motivos de segurança.

en: Sorry, your request could not be processed due to security reason
pt: Desculpe, não foi possível processar sua solicitação por motivos de segurança

en: Sorry, your request could not be processed due to security reason.
pt: Desculpe, não foi possível processar sua solicitação por motivos de segurança.

en: South Africa
pt: África do Sul

en: South Korea
pt: Coreia do Sul

en: South Sudan
pt: Sudão do Sul

en: Space Between Two Fields
pt: Espaço entre dois campos

en: Spain
pt: Espanha

en: Spam Detected
pt: Spam Detectado

en: Spanish
pt: Espanhol

en: Spanish (Latin America)
pt: Espanhol (América Latina)

en: Spread
pt: Propagação

en: Standard
pt: Padrão

en: Standard Style
pt: Estilo padrão

en: Star Rating
pt: Classificação por estrelas

en: Star Rating Color
pt: Classificação por estrelas

en: Star Rating color
pt: Cor da classificação por estrelas

en: Start timer on page no.
pt: Iniciar temporizador na página nº.

en: State
pt: Estada

en: Staus
pt: Estado

en: Style
pt: Estilo

en: Style Options
pt: Opções de estilo

en: Subject
pt: Assunto

en: Subject E-mail
pt: Assunto E-mail

en: Submission Failed Message
pt: Mensagem com falha no envio

en: Submit Action
pt: Enviar ação

en: Submit Button Colors
pt: Cores do botão Enviar

en: Submit Button Options
pt: Opções do botão Enviar

en: Submit Font Settings
pt: Enviar configurações de fonte

en: Submit Tracking Script
pt: Enviar script de rastreamento

en: Submit Wrapper
pt: Enviar Wrapper

en: Submit and Deactivate
pt: Enviar e desativar

en: Submitting form
pt: Enviando formulário

en: Subscription
pt: Subscrição

en: Subscription Form
pt: Formulário de inscrição

en: Success
pt: Sucesso

en: Success Message
pt: Mensagem de sucesso

en: Success message Colors
pt: Mensagem de sucesso Cores

en: Success/Error Message Position
pt: Posição da mensagem de sucesso/erro

en: Successfully removed file
pt: Arquivo removido com sucesso

en: Sudan
pt: Sudão

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Sunday
pt: domingo

en: Support
pt: Apoiar

en: Svalbard and Jan Mayen
pt: Svalbard e Jan Mayen

en: Swaziland
pt: Suazilândia

en: Sweden
pt: Suécia

en: Swedish
pt: Sueco

en: Switch
pt: Interruptor

en: Switzerland
pt: Suíço

en: Syria
pt: Sírio

en: THEN
pt: ENTÃO

en: Tajikistan
pt: Tajiquistão

en: Tamil
pt: Tâmil

en: Tanzania
pt: Tanzânia

en: Telephone Country Code
pt: Código do país do telefone

en: Templates
pt: Modelos

en: Test Mode
pt: Modo de teste

en: Test e-mail works only after configure Gmail API settings
pt: O e-mail de teste funciona somente após definir as configurações da API do Gmail

en: Test e-mail works only after configure SMTP server settings
pt: O email de teste funciona apenas após definir as configurações do servidor SMTP

en: Text
pt: Texto

en: Text Alignment
pt: Alinhamento de texto

en: Text Color
pt: Cor do texto

en: Text Direction
pt: Direção do texto

en: Textarea Elements
pt: Elementos da área de texto

en: Textbox Elements
pt: Elementos da caixa de texto

en: Thai
pt: Tailandês

en: Thailand
pt: Tailândia

en: Thank you
pt: Obrigado

en: Thank you for subscription with us. We will contact you soon.
pt: Obrigado por assinar conosco. Nós entraremos em contato com você em breve.

en: That is not a valid reply-to email address for your auto responder.
pt: Esse não é um endereço de email de resposta válido para o seu atendedor automático.

en: That template cannot be edited
pt: Esse modelo não pode ser editado

en: The SMTP debugging output is shown below:
pt: A saída de depuração SMTP é mostrada abaixo:

en: The file could not be uploaded due to security reason as it contains malicious code
pt: O arquivo não pôde ser carregado por motivos de segurança, pois contém código malicioso

en: The file could not be uploaded due to security reasons.
pt: O arquivo não pôde ser carregado por motivos de segurança.

en: The reCAPTCHA was not entered correctly
pt: O reCAPTCHA não foi introduzido corretamente

en: Then Mail Send To
pt: Enviar por email para

en: Then Redirect to
pt: Redirecione para

en: There is an error deleting that entry
pt: Ocorreu um erro ao excluir essa entrada

en: There is an issue while uploading a file. Please try again
pt: Há um problema ao enviar um arquivo. Por favor, tente novamente

en: There is no any form found
pt: Não foi encontrado nenhum formulário

en: There is no entry found
pt: Não foi encontrada nenhuma entrada

en: There is something error while saving form
pt: Ocorreu um erro ao salvar o formulário

en: These fields will not shown in the form. Enter the value to be hidden
pt: Esses campos não serão mostrados no formulário. Digite o valor a ser oculto

en: Third Party Integration
pt: Integração de Terceiros

en: This feature is only recommended when you have big amount of entries in the form and you want to change the particular field type without losing the entry data for that field.
pt: Esse recurso é recomendado apenas quando você tem uma grande quantidade de entradas no formulário e deseja alterar o tipo de campo específico sem perder os dados de entrada para esse campo.

en: This field cannot be blank
pt: Este campo não pode estar vazio

en: This field cannot be blank.
pt: Este campo não pode estar vazio.

en: This field is invalid
pt: Este campo é inválido

en: This form is already deleted or does not exist.
pt: Este formulário já foi excluído ou não existe.

en: This form is already deleted.
pt: Este formulário já foi excluído.

en: This shortcode replace the value with current Date.
pt: Esse código curto substitui o valor pela Data atual.

en: This shortcode replace the value with currently logged-in User Email.
pt: Esse código curto substitui o valor pelo e-mail do usuário atualmente conectado.

en: This shortcode replace the value with currently logged-in User ID.
pt: Esse código curto substitui o valor pelo ID do usuário conectado no momento.

en: This shortcode replace the value with currently logged-in User Name.
pt: Esse código curto substitui o valor pelo Nome do usuário conectado no momento.

en: This value must be unique.
pt: Este valor deve ser único.

en: This will be replaced with Entry ID.
pt: Isso será substituído pelo ID da entrada.

en: This will be replaced with IP Address.
pt: Este será substituído pelo endereço IP.

en: This will be replaced with current form's page URL.
pt: Isso será substituído pelo URL da página do formulário atual.

en: This will be replaced with current login ID.
pt: Isso será substituído pelo ID de login atual.

en: This will be replaced with current login user email.
pt: Isso será substituído pelo email de usuário de login atual.

en: This will be replaced with current login user name.
pt: Isso será substituído pelo nome de usuário de login atual.

en: This will be replaced with entry added time.
pt: Isso será substituído pelo tempo adicionado à entrada.

en: This will be replaced with entry referer.
pt: Isso será substituído pelo referenciador de entrada.

en: This will be replaced with form name.
pt: Isso será substituído pelo nome do formulário.

en: This will be replaced with form's all fields & labels without separate values.
pt: Isso será substituído por todos os campos e rótulos sem valores separados.

en: This will be replaced with form's all fields & labels.
pt: Isso será substituído pelos campos e rótulos de todos os formulários.

en: This will be replaced with name of site.
pt: Isso será substituído pelo nome do site.

en: This will be replaced with user browser name.
pt: Isso será substituído pelo nome do navegador do usuário.

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Time
pt: Tempo

en: Time Elements
pt: Elementos de tempo

en: Timepicker localization
pt: Localização do Timepicker

en: Timer Style
pt: Estilo do temporizador

en: Timestamp
pt: Registro de data e hora

en: Title
pt: Título

en: Title Alignment
pt: Alinhamento do título

en: To
pt: Para

en: To export this form, first you need to save it
pt: Para exportar este formulário, primeiro você precisa salvá-lo

en: Togo
pt: Ir

en: Tooltip
pt: Sugestão

en: Tooltip position
pt: Posição da dica de ferramenta

en: Top
pt: Topo

en: Total Amount
pt: Montante total

en: Transaction ID
pt: ID da transação

en: Transaction id
pt: ID da transação

en: Transaction id of paypal transaction
pt: ID da transação do PayPal

en: Transactions
pt: Transações

en: Trinidad and Tobago
pt: Trindade e Tobago

en: Tuesday
pt: terça

en: Tunisia
pt: Tunísia

en: Turkey
pt: Peru

en: Turkish
pt: Turco

en: Turkmenistan
pt: Turquemenistão

en: Turks and Caicos Islands
pt: Ilhas Turcas e Caicos

en: Turnstile CAPTCHA Configuration
pt: Configuração CAPTCHA do torniquete

en: Turnstile CAPTCHA Failed Message
pt: Mensagem de falha do CAPTCHA do torniquete

en: Turnstile CAPTCHA Theme
pt: Tema CAPTCHA de catraca

en: Turnstile CAPTCHA requires an API key, consisting of a "site" and a "secret" key. You can sign up for a
pt: O Turnstile CAPTCHA requer uma chave de API, que consiste em uma chave "site" e uma chave "secret". Você pode se inscrever para uma

en: Turnstile Captcha
pt: Catraca Captcha

en: Turnstile captcha add-on for ARForms requires ARForms installed with version 6.4 or higher.
pt: O complemento de captcha Turnstile para ARForms requer que o ARForms seja instalado com a versão 6.4 ou superior.

en: Type
pt: Tipo

en: U.S. State Abbreviations
pt: Abreviações do Estado dos EUA

en: U.S. States
pt: Estados dos EUA

en: U.S. Virgin Islands
pt: Ilhas Virgens Americanas

en: Ukraine
pt: Ucrânia

en: Ukrainian
pt: Ucraniano

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
pt: Não foi possível conectar ao sistema de arquivos. Por favor, confirme suas credenciais.

en: Uncheck All
pt: Desmarcar todos

en: Under 18
pt: Menores de 18 anos

en: United Arab Emirates
pt: Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom
pt: Reino Unido

en: United States
pt: Estados Unidos

en: Unsatisfied
pt: Insatisfeitos

en: Untitled
pt: Sem título

en: Untitled Form
pt: Formulário sem título

en: Update
pt: Atualizar

en: Update ARForms Database
pt: Atualizar banco de dados ARForms

en: Upgade to Pro
pt: Atualizar para Pro

en: Upgrade To Premium
pt: Upgrade para Premium

en: Upload only CSV file.
pt: Carregar apenas arquivo CSV.

en: Urdu
pt: urdu

en: Uruguay
pt: Uruguai

en: Use Content from Page
pt: Use o conteúdo da página

en: Use image over %s label
pt: Usar imagem sobre o rótulo %s

en: Use image over options
pt: Usar imagem sobre opções

en: Use separate value
pt: Use valor separado

en: User Name
pt: Nome do usuário

en: User Notifications
pt: Notificações do usuário

en: Username
pt: Nome do usuário

en: Using API
pt: Usando API

en: Using Web-form
pt: Usando formulário da Web

en: Uzbekistan
pt: Usbequistão

en: VIEW ENTRY
pt: VER ENTRADA

en: Validate default value
pt: Validar valor padrão

en: Validation
pt: Validação

en: Validation (error)
pt: Erro de validação)

en: Validation Font Settings
pt: Configurações de fonte de validação

en: Validation Message Colors
pt: Cores da mensagem de validação

en: Validation Message Style
pt: Estilo da mensagem de validação

en: Value
pt: Valor

en: Vatican City
pt: Cidade do Vaticano

en: Verified
pt: Verificado

en: Verify
pt: Verificar

en: Very Satisfied
pt: muito satisfeito

en: Very Unsatisfied
pt: Muito Insatisfeito

en: Vietnam
pt: Vietnã

en: Vietnamese
pt: vietnamita

en: View Entries from Admin Area
pt: Exibir entradas da área de administração

en: View Entry
pt: Ver entrada

en: View Forms and Templates
pt: Exibir formulários e modelos

en: View Logs
pt: Ver registros

en: View PayPal Transactions
pt: Ver transações do PayPal

en: View entry
pt: Ver entrada

en: Virgin Islands, British
pt: Ilhas Virgens Britânicas

en: Virgin Islands, U.S.
pt: Ilhas Virgens, EUA

en: Wallis and Futuna
pt: Wallis e Futuna

en: We would like to hear from you. Please send us a message by filling out the form below and we will get back with you shortly.
pt: Gostaríamos de ouvir de você. Por favor, envie-nos uma mensagem preenchendo o formulário abaixo e entraremos em contato com você em breve.

en: We're sorry. Form is not submitted successfully.
pt: Nós lamentamos. O formulário não foi enviado com sucesso.

en: Webform code from Aweber
pt: Código Webform da Aweber

en: Webform code from Constant Contact
pt: Código Webform da Constant Contact

en: Webform code from GVO Campaign
pt: Código de formulário da Web da campanha GVO

en: Webform code from Getresponse
pt: Código de formulário da Web da Getresponse

en: Webform code from Icontact
pt: Código de formulário da Web do Icontact

en: Webform code from Mailchimp
pt: Código de formulário da Web do Mailchimp

en: Webform code from eBizac
pt: Código de formulário da Web do eBizac

en: Website
pt: Site

en: Website Elements
pt: Elementos do site

en: Website is invalid
pt: Site inválido

en: Website/URL
pt: Site / URL

en: Wednesday
pt: terça

en: Week Days
pt: Dias úteis

en: Western Sahara
pt: Saara Ocidental

en: What Personal Data we collect and why we collect it.
pt: Quais dados pessoais coletamos e por que os coletamos.

en: What can we describe more?
pt: O que podemos descrever mais?

en: What was the dificult part?
pt: Qual foi a parte difícil?

en: What was your favorite part of the arforms-form-builder?
pt: Qual foi sua parte favorita do arforms-form-builder?

en: What's New in ARForms Form Builder
pt: O que há de novo no ARForms Form Builder

en: Who we are?
pt: Quem nós somos?

en: Width
pt: Largura

en: Window Opacity
pt: Opacidade da janela

en: With what plugin or theme is incompatible?
pt: Com qual plugin ou tema é incompatível?

en: WordPress Server
pt: Servidor WordPress

en: X-axis
pt: Eixo X

en: X-offset
pt: Deslocamento X

en: Y-axis
pt: Eixo Y

en: Y-offset
pt: Deslocamento Y

en: YES
pt: SIM

en: Years
pt: Anos

en: Yemen
pt: Iémen

en: Yes
pt: sim

en: You are converting
pt: Você está convertendo

en: You are using ARForms Premium plugin on your website and it is an extension to ARForms Lite, so, If you deactivate ARForms Lite then it will automatically deactivate ARForms Premium and all the add-ons
pt: Você está usando o plugin ARForms Premium em seu site e é uma extensão do ARForms Lite, então, se você desativar o ARForms Lite, ele desativará automaticamente o ARForms Premium e todos os complementos

en: You cannot install this Plugin as your are not using ARForms
pt: Você não pode instalar este plugin porque não está usando ARForms

en: You do not have permission to perform this action
pt: Você não tem permissão para realizar esta ação

en: You have already submitted this form before. You are not allowed to submit this form again.
pt: Você já enviou este formulário antes. Você não tem permissão para enviar este formulário novamente.

en: You have made below required fields which may not supported by system.
pt: Você criou abaixo os campos obrigatórios que podem não ser suportados pelo sistema.

en: YouTube Channel
pt: Canal do Youtube

en: Your entry is successfully deleted
pt: Sua entrada foi excluída com sucesso

en: Your formula is invalid
pt: Sua fórmula é inválida

en: Your formula is valid
pt: Sua fórmula é válida

en: Your submission was successfully saved.
pt: Seu envio foi salvo com sucesso.

en: Your test mail is not sent for some reason, Please check your Gmail setting
pt: Seu e-mail de teste não foi enviado por algum motivo. Verifique sua configuração do Gmail

en: Your test mail is not sent for some reason, Please check your SMTP setting
pt: Seu e-mail de teste não foi enviado por algum motivo. Verifique sua configuração de SMTP

en: Your test mail is successfully sent
pt: Seu e-mail de teste foi enviado com sucesso

en: Zambia
pt: Zâmbia

en: Zimbabwe
pt: Zimbábue

en: Zip
pt: CEP

en: at
pt: às

en: begin
pt: início

en: bold
pt: negrito

en: capabilitie_error
pt: capacidade_error

en: compulsory field.
pt: Campo compulsório.

en: contains
pt: contém

en: copied
pt: copiado

en: day
pt: dia

en: days
pt: dias

en: entries
pt: entradas

en: equals
pt: é igual a

en: error
pt: erro

en: filtered from
pt: filtrado de

en: free Turnstile CAPTCHA key
pt: Chave CAPTCHA gratuita para catraca

en: free hCaptcha key
pt: chave hCaptcha grátis

en: free reCAPTCHA key
pt: chave reCAPTCHA gratuita

en: greater than
pt: Maior que

en: hCaptcha Configuration
pt: Configuração do hCaptcha

en: hCaptcha Failed Message
pt: Mensagem de falha do hCaptcha

en: hCaptcha Theme
pt: Tema hCaptcha

en: hCaptcha requires an API key, consisting of a "site" and a "private" key. You can sign up for a
pt: O hCaptcha requer uma chave de API, que consiste em uma chave "site" e uma chave "privada". Você pode se inscrever para uma

en: hour
pt: hora

en: hours
pt: horas

en: is
pt: é

en: italic
pt: itálico

en: less than
pt: Menor que

en: log download successfully
pt: download de log com sucesso

en: minute
pt: minuto

en: minutes
pt: minutos

en: month
pt: mês

en: months
pt: meses

en: not contains
pt: não contém

en: not equals
pt: não é igual

en: of
pt: do

en: optional
pt: opcional

en: reCAPTCHA Configuration
pt: Configuração reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Failed Message
pt: Mensagem de falha do reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Language
pt: Idioma reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Theme
pt: Tema reCAPTCHA

en: reCAPTCHA requires an API key, consisting of a "site" and a "private" key. You can sign up for a
pt: O reCAPTCHA requer uma chave de API, consistindo em uma chave \ \"site " e \ \"private ". Você pode se inscrever para um

en: second
pt: segundo

en: seconds
pt: segundos

en: standard
pt: padrão

en: submit
pt: enviar

en: success
pt: sucesso

en: the above shortcode will set minimum date to 10 year before current date. ( possible values for unit are Y - year, M - month, and D - days ).
pt: o shortcode acima definirá a data mínima para 10 anos antes da data atual. (os valores possíveis para a unidade são Y - ano, M - mês e D - dias ).

en: to
pt: para

en: to change/delete image
pt: alterar / excluir imagem

en: to set dynamic minimum date please use the below short-code
pt: para definir a data mínima dinâmica, use o código curto abaixo

en: type to
pt: digite para

en: type, field options will be different from
pt: tipo, as opções de campo serão diferentes de

en: week
pt: semana

en: weeks
pt: semanas

en: year
pt: ano

en: years
pt: anos
