ARForms Form Builder v1.7.3 - en to nl translation catalogue (1327 entries)

en:  inside code.)
nl: binnen code.)

en: %1$s form has been submitted on %2$s.
nl: Het %1$s -formulier is ingediend op %2$s.

en: %1$s Form submitted on %2$s
nl: %1$s Formulier ingediend op %2$s

en: %s Submit and%s Deactivate
nl: %s Verzenden en %s deactiveren

en: ( Not recommended - If you have any js/css loading issue in your theme, only in that case you should enable this settings )
nl: (Niet aanbevolen - Als u een probleem hebt met het laden van js / css in uw thema, moet u deze instellingen alleen in dat geval inschakelen)

en: (Click here to add description or instructions)
nl: (Klik hier om een beschrijving of instructies toe te voegen)

en: (Click here to add text)
nl: (Klik hier om tekst toe te voegen)

en: (Do not insert script tag
nl: (Voeg geen scripttag in

en: (Upon successful submission form entry data will be sent to below mentioned url using POST method.)
nl: (Na succesvolle indiening van het formulier worden de gegevens naar de onderstaande url gestuurd met behulp van de POST-methode.)

en: (When this settings is enabled, previous page clickable functionality will not work.)
nl: (Als deze instellingen zijn ingeschakeld, werkt de aanklikbare functionaliteit op de vorige pagina niet.)

en: - Select form -
nl: - Selecteer formulier -

en: 1 Column
nl: 1 kolom

en: 2 Column
nl: 2 Kolom

en: 3 Column
nl: 3 Kolom

en: 4 Column
nl: 4 Kolom

en: 65 or Above
nl: 65 of hoger

en: Absolute
nl: Absoluut

en: Access this Settings Page
nl: Ga naar deze instellingenpagina

en: Access Token
nl: Toegangstoken

en: Action
nl: Actie

en: Activated
nl: Geactiveerd

en: Active
nl: Actief

en: Active State Background
nl: Actieve staatsachtergrond

en: Add
nl: Toevoegen

en: Add a separate value to use for calculations, email routing, saving to database and many other uses. The option values are saved while option labels are shown in the form
nl: Voeg een aparte waarde toe om te gebruiken voor berekeningen, e-mailroutering, opslaan in database en vele andere toepassingen. De optiewaarden worden opgeslagen terwijl optielabels in het formulier worden weergegeven

en: ADD ARFORMS LITE FORM
nl: VOEG ARFORMS LITE FORMULIER TOE

en: Add ARForms Lite Form
nl: Voeg ARForms Lite Form toe

en: Add CSS Elements
nl: Voeg CSS-elementen toe

en: Add Entries from Admin Area
nl: Voeg vermeldingen toe vanuit het beheerdersgedeelte

en: Add Field
nl: Veld toevoegen

en: Add Icon
nl: Pictogram toevoegen

en: Add icon (Bootstrap style)
nl: Pictogram toevoegen (Bootstrap-stijl)

en: Add Image
nl: Voeg afbeelding toe

en: Add New Form
nl: Nieuw formulier toevoegen

en: Add new hidden field
nl: Voeg een nieuw verborgen veld toe

en: Add New Preset Choices
nl: Nieuwe vooraf ingestelde keuzes toevoegen

en: Add Timer
nl: Timer toevoegen

en: Add to page
nl: Toevoegen aan pagina

en: Add-On listing is currently unavailable. Please try again later.
nl: Add-on-vermelding is momenteel niet beschikbaar. Probeer het later opnieuw.

en: Add/Edit Custom Displays
nl: Aangepaste beeldschermen toevoegen / bewerken

en: Add/Edit Forms and Templates
nl: Formulieren en sjablonen toevoegen / bewerken

en: Admin BCC Email
nl: Admin BCC E-mail

en: Admin Message
nl: Admin Bericht

en: Advanced font options
nl: Geavanceerde lettertype-opties

en: Advanced Form Options
nl: Geavanceerde formulieropties

en: After Submission Tracking Script
nl: Na inzending Tracking Script

en: Age Group
nl: Leeftijdsgroep

en: Ajax based submission
nl: Op Ajax gebaseerde inzending

en: Aland Islands
nl: Aland-eilanden

en: Albania
nl: Albanië

en: Albanian
nl: Albanees

en: Algeria
nl: Algerije

en: Alignment
nl: Uitlijning

en: All
nl: Allemaal

en: Allow alpha numeric characters and length must be between 8 to 16 characters
nl: Sta alfanumerieke tekens toe en de lengte moet tussen 8 en 16 tekens zijn

en: Allow only digits upto 6 digits. e.g. : pincode
nl: Sta alleen cijfers toe tot 6 cijfers. b.v. : pincode

en: Allow phone number like
nl: Sta telefoonnummer toe

en: American Samoa
nl: Amerikaans Samoa

en: Analytics / Chart
nl: Analyse / grafiek

en: Animation
nl: Animatie

en: Animation Delay
nl: Animatie vertraging

en: Animation Duration
nl: Animatieduur

en: Antigua and Barbuda
nl: Antigua en Barbuda

en: Any
nl: Ieder

en: API Key
nl: API sleutel

en: API Secret
nl: API-geheim

en: API Token
nl: API-token

en: Apply
nl: Van toepassing zijn

en: April
nl: april

en: Arabic
nl: Arabisch

en: Are you sure to delete configuration?
nl: Weet u zeker dat u de configuratie wilt verwijderen?

en: Are you sure want to reset style?
nl: Weet je zeker dat je de stijl wilt resetten?

en: Are you sure you want to  delete this field?
nl: Weet u zeker dat u dit veld wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete image?
nl: Weet u zeker dat u de afbeelding wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete this entries?
nl: Weet u zeker dat u deze vermeldingen wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete this entry?
nl: Weet u zeker dat u dit item wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete this file?
nl: Weet u zeker dat u dit bestand wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete this form?
nl: Weet u zeker dat u dit formulier wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete this image?
nl: Weet u zeker dat u deze afbeelding wilt verwijderen?

en: ARForm Lite plugin Deactivation
nl: ARForm Lite-plug-in Deactivering

en: ARForms Add-Ons
nl: ARForms-add-ons

en: ARForms has been updated! To keep things running smoothly, we have to update your database to the newest version.
nl: ARForms is bijgewerkt! Om alles soepel te laten verlopen, moeten we uw database bijwerken naar de nieuwste versie.

en: ARForms Lite - Sorry to see you go
nl: ARForms Lite - Sorry dat je gaat

en: ARForms Lite Form
nl: ARForms Lite-formulier

en: ARForms Lite is a WordPress Free Form Builder Plugin to create stylish and modern style form withing few clicks.
nl: ARForms Lite is een WordPress Free Form Builder-plug-in om met een paar klikken een stijlvolle en moderne stijl te creëren.

en: ARForms Lite will also store the all type of data (this may contain personal data) in the database which plugin user has included in the form. These data cannot be editable but can be removed from form entry section of ARForms.
nl: ARForms Lite zal ook alle soorten gegevens (dit kunnen persoonlijke gegevens bevatten) opslaan in de database die de plug-in-gebruiker in het formulier heeft opgenomen. Deze gegevens kunnen niet worden bewerkt, maar kunnen worden verwijderd uit het formulierinvoergedeelte van ARForms.

en: ARForms Lite will not store any personal data except user_id (only if user is logged in), ip address, country, browser user_agent, referrer only when submit the form.
nl: ARForms Lite zal geen persoonlijke gegevens opslaan behalve user_id (alleen als de gebruiker is ingelogd), ip-adres, land, browser user_agent, verwijzer alleen wanneer het formulier wordt verzonden.

en: ARForms Samples
nl: ARForms-voorbeelden

en: Argentina
nl: Argentinië

en: ARMember Successfully installed.
nl: ARMember Succesvol geïnstalleerd.

en: Armenia
nl: Armenië

en: Armenian
nl: Armeens

en: ARPrice Successfully installed.
nl: ARPrice Succesvol geïnstalleerd.

en: at
nl: Bij

en: August
nl: augustus

en: Australia
nl: Australië

en: Austria
nl: Oostenrijk

en: Authentication
nl: Authenticatie

en: Authentication Token
nl: Authenticatietoken

en: Authorization Code
nl: Authorisatie Code

en: Authorize
nl: Toestemming geven

en: Authorized redirect URI
nl: Geautoriseerde omleidings-URI

en: Autocomplete
nl: Automatisch aanvullen

en: Available Add-ons
nl: Beschikbare add-ons

en: AWEBER LIST
nl: AWEBER-LIJST

en: Azerbaijan
nl: Azerbeidzjan

en: Azerbaijani
nl: Azerbeidzjaans

en: Background
nl: Achtergrond

en: Background Hover Image
nl: Achtergrond zweefbeeld

en: Background Image
nl: Achtergrond afbeelding

en: Background Image Position-X
nl: Achtergrondafbeelding Position-X

en: Background Image Position-Y
nl: Achtergrondafbeelding Positie-Y

en: Bahrain
nl: Bahrein

en: Base/Active Color
nl: Basis / actieve kleur

en: Basic Styling Options
nl: Basisstijlopties

en: Basque
nl: baskisch

en: Before you deactivate the ARForms Lite plugin, would you quickly give us your reason for doing so?
nl: Voordat u de ARForms Lite-plug-in deactiveert, zou u ons dan snel uw reden daarvoor willen geven?

en: begin
nl: beginnen

en: Belarus
nl: Wit-Rusland

en: Belgium
nl: België

en: Bengali
nl: Bengaals

en: Black Friday Sale
nl: Black Friday-uitverkoop

en: Blank Field
nl: Leeg veld

en: Blank Form
nl: Leeg formulier

en: Blur
nl: Vervagen

en: bold
nl: stoutmoedig

en: BookingPress Successfully installed.
nl: BookingPress Succesvol geïnstalleerd.

en: Border
nl: Grens

en: Border Color
nl: Rand kleur

en: Border Options
nl: Randopties

en: Border Radius
nl: Grensstraal

en: Border Size
nl: Randgrootte

en: Border Style
nl: Randstijl

en: Border Type
nl: Randtype

en: Bosnia and Herzegovina
nl: Bosnië-Herzegovina

en: Bosnian
nl: Bosnisch

en: Bottom
nl: Bodem

en: Brazil
nl: Brazilië

en: British Indian Ocean Territory
nl: Brits-Indisch oceaan gebied

en: British Virgin Islands
nl: Britse Maagdeneilanden

en: Browser Name
nl: Browser naam

en: Bulgaria
nl: Bulgarije

en: Bulgarian
nl: Bulgaars

en: Bulk Actions
nl: Bulkacties

en: Button Alignment
nl: Knopuitlijning

en: Button Height (optional)
nl: Knophoogte (optioneel)

en: Button Style
nl: Knopstijl

en: Button Text
nl: Knop tekst

en: Button Width (optional)
nl: Knoopbreedte (optioneel)

en: Calendar Date Format
nl: Kalender datumformaat

en: Calendar localization
nl: Kalenderlokalisatie

en: Cambodia
nl: Cambodja

en: Cameroon
nl: Kameroen

en: Campaign Name
nl: Campagne naam

en: Can you mention it?
nl: Kunt u het noemen?

en: Cancel
nl: annuleren

en: Cape Verde
nl: Kaapverdië

en: Caribbean Netherlands
nl: Caribisch Nederland

en: Catalan
nl: Catalaans

en: Cayman Islands
nl: Kaaiman Eilanden

en: Center
nl: Centrum

en: Central African Republic
nl: Centraal Afrikaanse Republiek

en: Chad
nl: Tsjaad

en: Check All
nl: Controleer alles

en: Check Full Log
nl: Controleer volledige log

en: Checkbox
nl: Selectievakje

en: Checkbox & Radio Style
nl: Selectievakje en radiostijl

en: Checkbox 1
nl: Selectievakje 1

en: Checkbox 2
nl: Selectievakje 2

en: CheckBoxes
nl: CheckBoxen

en: Checkboxes
nl: Selectievakjes

en: Checked Icon Styling
nl: Pictogramstijl aangevinkt

en: Chile
nl: Chili

en: Chinese Simplified
nl: Versimpeld Chinees

en: Chinese Traditional
nl: Chinese traditionele

en: Chinese(Simplified)
nl: Versimpeld Chinees)

en: Chinese(Traditional)
nl: Chinese traditionele)

en: Choose Color
nl: Kies een kleur

en: Choose File
nl: Kies bestand

en: Choose Option
nl: Kies optie

en: Christmas Island
nl: Kersteiland

en: Clear default text on focus
nl: Standaardtekst bij focus wissen

en: Clear default text on focus.
nl: Standaardtekst bij focus wissen.

en: Click here to enter form description
nl: Klik hier om de formulierbeschrijving in te voeren

en: Click here to enter form title
nl: Klik hier om de titel van het formulier in te voeren

en: Click to Copy
nl: Klik om te kopiëren

en: Click to edit
nl: Klik om te bewerken

en: Click to mark as
nl: Klik om te markeren als

en: Click to mark as compulsory field
nl: Klik om te markeren als verplicht veld

en: Click to mark as not compulsory field
nl: Klik om te markeren als niet verplicht veld

en: Client ID
nl: klant identificatie

en: Client Secret
nl: Klantgeheim

en: Clock Settings
nl: Klokinstellingen

en: Close
nl: Dichtbij

en: Cocos Islands
nl: Cocoseilanden

en: Color
nl: Kleur

en: Color Picker
nl: Kleur kiezer

en: Color Scheme
nl: Kleurenschema

en: Comma ( , )
nl: Komma ( , )

en: Comoros
nl: Comoren

en: Completed
nl: Voltooid

en: Completed Date
nl: Voltooide datum

en: compulsory field.
nl: verplicht veld.

en: Computer View
nl: Computerweergave

en: Conditional Rule
nl: Voorwaardelijke regel

en: Configure Conditional Email Notification
nl: Configureer voorwaardelijke e-mailmelding

en: Configure conditional submission
nl: Configureer voorwaardelijke indiening

en: Confirm
nl: Bevestigen

en: Confirm Email
nl: Bevestig Email

en: Confirm Email does not match with email
nl: Bevestig dat e-mail niet overeenkomt met e-mail

en: Confirm Email label
nl: E-maillabel bevestigen

en: Confirm email placeholder
nl: Bevestig de tijdelijke aanduiding voor e-mail

en: Confirmation Message
nl: Bevestigingsbericht

en: Congo (Republic)
nl: Congo (Republiek)

en: contains
nl: bevat

en: Content
nl: Inhoud

en: Continue
nl: Doorgaan met

en: Convert Field Type
nl: Veldtype converteren

en: Convert To Field Type
nl: Converteren naar veldtype

en: Cook Islands
nl: Cookeilanden

en: copied
nl: gekopieerd

en: Copied to Clipboard
nl: Gekopieerd naar het klembord

en: Cote d'Ivoire
nl: Ivoorkust

en: Countries
nl: Landen

en: Country
nl: Land

en: Country wise number validation
nl: Landgewijze validatie van nummers

en: Create Date
nl: Datum maken

en: Created at
nl: Gemaakt bij

en: Credit Card
nl: Kredietkaart

en: Croatia
nl: Kroatië

en: Croatian
nl: Kroatisch

en: CSV File Separator
nl: CSV-bestandsscheidingsteken

en: CSV generated successfully.
nl: CSV gegenereerd.

en: Current Field Type
nl: Huidig veldtype

en: Custom
nl: Op maat

en: Custom Color
nl: Aangepaste kleur

en: Custom CSS
nl: Aangepaste CSS

en: Custom Font Options
nl: Aangepaste lettertype-opties

en: CVC/CVV
nl: CVC / CVV

en: Czech
nl: Tsjechisch

en: Czech Republic
nl: Tsjechische Republiek

en: Danish
nl: Deens

en: Dark
nl: Donker

en: Dashed
nl: Onderbroken

en: Date
nl: Datum

en: Date Elements
nl: Datumelementen

en: Date Format
nl: Datumnotatie

en: Date is invalid
nl: Datum is ongeldig

en: Date range
nl: Datumbereik

en: Datepicker Text Color
nl: Datepicker tekstkleur

en: day
nl: dag

en: Days
nl: Dagen

en: days
nl: dagen

en: Deactivate
nl: Deactiveren

en: Deactivated
nl: Gedeactiveerd

en: December
nl: december

en: Default
nl: Standaard

en: Default Fonts
nl: Standaardlettertypen

en: Default message displayed after form is submitted.
nl: Standaardbericht weergegeven nadat het formulier is verzonden.

en: Default Messages On Form
nl: Standaardberichten op formulier

en: Default Number format
nl: Standaard getalnotatie

en: Default Submit Button
nl: Standaard verzendknop

en: Default Value
nl: Standaardwaarde

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Delete Configuration
nl: Configuratie verwijderen

en: Delete Entries from Admin Area
nl: Verwijder vermeldingen uit het beheerdersgedeelte

en: DELETE ENTRY
nl: INVOER VERWIJDEREN

en: Delete Field
nl: Veld verwijderen

en: Delete Forms and Templates
nl: Formulieren en sjablonen verwijderen

en: Denmark
nl: Denemarken

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Disable built-in Anti-spam feature in signup forms
nl: Schakel de ingebouwde antispamfunctie in aanmeldingsformulieren uit

en: Disable Mutlicolumn in Form
nl: Schakel Mutlicolumn in formulier uit

en: Dislike Button Color
nl: Kleur van knop niet leuk

en: Display a Message
nl: Geef een bericht weer

en: Display content from another page
nl: Geef inhoud weer van een andere pagina

en: Display Form of ARForms Lite
nl: Weergavevorm van ARForms Lite

en: Display Title and Description
nl: Titel en beschrijving weergeven

en: Do not clear default text on focus.
nl: Wis geen standaardtekst bij focus.

en: Do not pass the validation with default value.
nl: Geef de validatie niet door met de standaardwaarde.

en: Dominican Republic
nl: Dominicaanse Republiek

en: Dotted
nl: Gestippeld

en: Drop Down
nl: Laten vallen

en: Dropdown
nl: Laten vallen

en: Duplicate Field
nl: Dubbel veld

en: Duplicate Form
nl: Dubbel formulier

en: Dutch
nl: Nederlands

en: Dynamic Option
nl: Dynamische optie

en: East Timor
nl: Oost Timor

en: Edit Entries
nl: Invoer bewerken

en: Edit Form
nl: Formulier bewerken

en: Edit Options
nl: Opties bewerken

en: Edit Text
nl: Tekst bewerken

en: Egypt
nl: Egypte

en: Email
nl: E-mail

en: Email Address
nl: E-mailadres

en: Email Attachment:
nl: Email bijlage:

en: Email Elements
nl: E-mailelementen

en: Email Format
nl: E-mailformaat

en: Email is invalid
nl: Email is ongeldig

en: Email Marketing Tools
nl: E-mailmarketingtools

en: Email Marketing Tools setting saved successfully.
nl: Instelling voor tools voor e-mailmarketing succesvol opgeslagen.

en: Email Notifications
nl: E-mail notificaties

en: Email Settings
nl: Email instellingen

en: Embed Inline Form
nl: Inline formulier insluiten

en: Embedded tags for youtube, map etc are supported.
nl: Ingebedde tags voor youtube, kaart etc worden ondersteund.

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Enable country flag dropdown
nl: Schakel dropdown voor landvlag in

en: Enable Readonly
nl: Alleen-lezen inschakelen

en: Enable Running Total
nl: Lopend totaal inschakelen

en: Enable SMTP authentication
nl: Schakel SMTP-verificatie in

en: End timer on page no.
nl: Eindtimer op pagina nr.

en: English (UK)
nl: Engels (VK)

en: English (US)
nl: Amerikaans Engels)

en: English/UK
nl: Engels / VK

en: English/Western
nl: Engels / Westers

en: Enter After submission tracking script
nl: Voer na indiening het trackingscript in

en: Entered value is invalid
nl: Ingevoerde waarde is ongeldig

en: Entries
nl: Inzendingen

en: entries
nl: inzendingen

en: Entries deleted successfully.
nl: Inzendingen zijn succesvol verwijderd.

en: Entries Only
nl: Alleen inzendingen

en: Entries were Successfully Destroyed
nl: Inzendingen zijn succesvol vernietigd

en: Entry creation date
nl: Aanmaakdatum van invoer

en: Entry is Successfully Created
nl: De vermelding is gemaakt

en: Entry is Successfully Deleted
nl: De vermelding is verwijderd

en: Entry Key
nl: Toegangssleutel

en: Entry not found for selected time period
nl: Item niet gevonden voor de geselecteerde periode

en: equals
nl: is gelijk aan

en: Equatorial Guinea
nl: Equatoriaal-Guinea

en: Error
nl: Fout

en: error
nl: fout

en: Error Message Colors
nl: Kleuren van foutmeldingen

en: Error State Background
nl: Achtergrond foutstatus

en: Estonia
nl: Estland

en: Estonian
nl: Ests

en: Ethiopia
nl: Ethiopië

en: Even Row
nl: Even rij

en: Every 12 hours
nl: Elke 12 uur

en: Example: Google Tracking Code
nl: Voorbeeld: Google-trackingcode

en: Exclusive Wordpress Form Builder Plugin
nl: Exclusieve Wordpress Form Builder-plug-in

en: Export
nl: Exporteren

en: Export Entries
nl: Invoer exporteren

en: Export Form
nl: Formulier exporteren

en: Export Form(s)
nl: Formulier (en) exporteren

en: Export to CSV
nl: Exporteer naar CSV

en: Exported File Content
nl: Geëxporteerde bestandsinhoud

en: Facebook Community
nl: Facebook-gemeenschap

en: Falkland Islands
nl: Falkland Eilanden

en: Family
nl: Familie

en: Faroe Islands
nl: Faeröer

en: Faroese
nl: Faeröers

en: Farsi/Persian
nl: Farsi / Perzisch

en: February
nl: februari

en: Field Animation Options
nl: Opties voor veldanimatie

en: Field Border Settings
nl: Veldgrensinstellingen

en: Field Custom Width
nl: Veld Aangepaste breedte

en: Field description
nl: Veldbeschrijving

en: Field inner spacing
nl: Veld binnenruimte

en: Field label
nl: Veld Label

en: Field Options
nl: Veldopties

en: Field Settings
nl: Lokale instellingen

en: Field Size (Characters)
nl: Veldgrootte (tekens)

en: Field Transparency
nl: Veldtransparantie

en: Field type changing also may affect email notification section, conditional rule section, payment gateways configuration and other add-ons configuration. So it is highly recommend to verify all these settings after changing field type
nl: Het wijzigen van het veldtype kan ook van invloed zijn op de sectie voor e-mailmeldingen, de sectie met voorwaardelijke regels, de configuratie van betalingsgateways en andere add-ons. Het wordt dus ten zeerste aanbevolen om al deze instellingen te verifiëren na het wijzigen van het veldtype

en: Field values will be lost once converted to
nl: Veldwaarden gaan verloren zodra ze zijn geconverteerd naar

en: Field Width
nl: Veldbreedte

en: Field wrapper
nl: Veldomslag

en: Fields
nl: Velden

en: File is not proper.
nl: Bestand is niet juist.

en: File Not writable
nl: Bestand niet beschrijfbaar

en: File Upload
nl: Bestand upload

en: Filipino
nl: Filipijns

en: filtered from
nl: gefilterd van

en: Finnish
nl: Fins

en: First
nl: Eerste

en: Flat
nl: Vlak

en: Font Awesome
nl: Lettertype Awesome

en: Font Family
nl: Lettertypefamilie

en: Font family
nl: Lettertypefamilie

en: Font Options
nl: Lettertype-opties

en: Font Settings
nl: Lettertype-instellingen

en: Font Size
nl: Lettertypegrootte

en: Font size
nl: Lettertypegrootte

en: Font style
nl: Lettertype

en: Form
nl: Het formulier

en: Form Alignment
nl: Vormuitlijning

en: Form Border
nl: Formulierrand

en: Form Description
nl: Formulierbeschrijving

en: Form description
nl: Formulierbeschrijving

en: Form Entries
nl: Formulierinvoer

en: Form Entries Data
nl: Formulierinvoer gegevens

en: Form Entry
nl: Formulierinvoer

en: Form Global CSS
nl: Vorm Global CSS

en: Form inner wrapper
nl: Vorm innerlijke wrapper

en: Form is imported successfully.
nl: Formulier is succesvol geïmporteerd.

en: Form is not available.
nl: Formulier is niet beschikbaar.

en: Form is not successfully updated
nl: Formulier is niet succesvol bijgewerkt

en: Form is saved successfully.
nl: Formulier is succesvol opgeslagen.

en: Form is Successfully Deleted
nl: Formulier is verwijderd

en: Form is successfully updated
nl: Formulier is bijgewerkt

en: Form outer wrapper
nl: Vorm buitenverpakking

en: Form Padding
nl: Vorm opvulling

en: Form Settings
nl: Formulierinstellingen

en: Form submission action
nl: Formulier indienen actie

en: Form Submission Method
nl: Formulier inzendingsmethode

en: Form submitted on
nl: Formulier ingediend op

en: Form Title
nl: Formuliertitel

en: Form title
nl: Titel van formulier

en: Form Title Font Settings
nl: Formuliertitel Lettertype-instellingen

en: Form Title options
nl: Formuliertitel opties

en: Form Width
nl: Form breedte

en: Form Width Settings
nl: Instellingen voor formulierbreedte

en: Form(s) Only
nl: Alleen formulier (en)

en: Forms
nl: Formulieren

en: Forms + Entries
nl: Formulieren + inzendingen

en: Forms :
nl: Vormen:

en: Forms listing is currently unavailable. Please try again later.
nl: Formuliervermelding is momenteel niet beschikbaar. Probeer het later opnieuw.

en: Found a better plugin
nl: Ik heb een betere plug-in gevonden

en: France
nl: Frankrijk

en: free reCAPTCHA key
nl: gratis reCAPTCHA-sleutel

en: French
nl: Frans

en: French (Canadian)
nl: Frans Canadees)

en: French Guiana
nl: Frans-Guyana

en: French Polynesia
nl: Frans-Polynesië

en: French/Swiss
nl: Frans / Zwitsers

en: Friday
nl: vrijdag

en: From
nl: Van

en: From E-mail
nl: Van email

en: From Email
nl: Van email

en: From/Replyto Name
nl: Van / naam beantwoorden

en: General Icons
nl: Algemene pictogrammen

en: General Options
nl: Algemene opties

en: General setting saved successfully.
nl: Algemene instelling succesvol opgeslagen.

en: General Settings
nl: Algemene instellingen

en: Georgia
nl: Georgië

en: German
nl: Duitse

en: German (Autstria)
nl: Duits (Oostenrijk)

en: German (Switzerland)
nl: Duits (Zwitserland)

en: Germany
nl: Duitsland

en: Get Authorization Code
nl: Krijg de autorisatiecode

en: Get It
nl: Snap je

en: GMAIL Test E-Mail
nl: Gmail-test-e-mail

en: Go
nl: Gaan

en: Google/Gmail API
nl: Google/Gmail-API

en: greater than
nl: groter dan

en: Greece
nl: Griekenland

en: Greek
nl: Grieks

en: Greenland
nl: Groenland

en: Group Name
nl: Groepsnaam

en: Growth Plugins
nl: Groei-plug-ins

en: Guinea-Bissau
nl: Guinee-Bissau

en: Haiti
nl: Haïti

en: Hebrew
nl: Hebreeuws

en: Hidden Input Fields
nl: Verborgen invoervelden

en: Hidden Input Fields Options
nl: Verborgen invoervelden opties

en: Hidden Input Fields Setup
nl: Verborgen invoervelden instellen

en: Hide
nl: Zich verstoppen

en: Hide Empty Fields From Email Content
nl: Verberg lege velden van e-mailinhoud

en: Hide Empty Fields From Email Content.
nl: Verberg lege velden van e-mailinhoud.

en: Hide Form after submission
nl: Formulier verbergen na verzending

en: Hide Label
nl: Label verbergen

en: Hide Required Indicator
nl: Vereiste indicator verbergen

en: Hide success message after
nl: Verberg succesbericht daarna

en: Hook
nl: Haak

en: Horizontal
nl: Horizontaal

en: Hour
nl: Uur

en: hour
nl: uur

en: hours
nl: uren

en: Hover Background
nl: Hover achtergrond

en: How could we improve ?
nl: Hoe kunnen we verbeteren?

en: How could we improve?
nl: Hoe kunnen we verbeteren?

en: Hrs
nl: uur

en: Hungarian
nl: Hongaars

en: Hungary
nl: Hongarije

en: I already did
nl: heb ik al gedaan

en: I bought premium version of ARForms
nl: Ik heb een premium-versie van ARForms gekocht

en: I understand the risk
nl: Ik begrijp het risico

en: Iceland
nl: IJsland

en: Icelandic
nl: IJslands

en: Icon
nl: Icoon

en: Icon Background
nl: Icoon achtergrond

en: Icon Color
nl: Icoon kleur

en: ID
nl: ID kaart

en: IF
nl: ALS

en: If you UNCHECK this then your email address will be sent along with your feedback. This can be used by arflite to get back to you for more info or a solution.
nl: Als u dit NIET Vinkt, wordt uw e-mailadres samen met uw feedback verzonden. Dit kan door arflite worden gebruikt om contact met u op te nemen voor meer informatie of een oplossing.

en: Image
nl: Beeld

en: Image is invalid
nl: Afbeelding is ongeldig

en: Image URL
nl: afbeelding URL

en: Image URL Elements
nl: Afbeeldings-URL-elementen

en: Image Width
nl: Breedte afbeelding

en: Import
nl: Importeren

en: Import / Export
nl: Importeren / exporteren

en: Import / Export Forms
nl: Formulieren importeren / exporteren

en: Import Form(s)
nl: Formulier (en) importeren

en: In Process
nl: In proces

en: Incompatible with theme or plugin
nl: Niet compatibel met thema of plug-in

en: Incorrect Field
nl: Onjuist veld

en: Individual Steps
nl: Individuele stappen

en: Indonesia
nl: Indonesië

en: Indonesian
nl: Indonesisch

en: Inherit
nl: Erven

en: Inherit from theme
nl: Overnemen van thema

en: Inline
nl: In lijn

en: Input Direction
nl: Invoerrichting

en: Input Field Description Options
nl: Invoerveld Beschrijving Opties

en: Input Field Options
nl: Invoerveldopties

en: Input field Options
nl: Invoerveld Opties

en: Input Field size
nl: Grootte invoerveld

en: Input Fields
nl: Invoervelden

en: Input Font Settings
nl: Invoer lettertype-instellingen

en: Input Style
nl: Invoer stijl

en: Install
nl: Installeren

en: Installed
nl: Geïnstalleerd

en: Invalid file extension. Please select valid file
nl: Ongeldige bestandsextensie. Selecteer een geldig bestand

en: Invalid File Size.
nl: Ongeldige bestandsgrootte.

en: Invalid maximum characters length
nl: Ongeldige maximale lengte van tekens

en: Invalid minimum characters length
nl: Ongeldige minimale lengte van tekens

en: IP Address
nl: IP adres

en: Iran
nl: Ik rende

en: Iraq
nl: Irak

en: Ireland
nl: Ierland

en: Israel
nl: Israël

en: Italian
nl: Italiaans

en: italic
nl: cursief

en: Italy
nl: Italië

en: January
nl: januari

en: Japanese
nl: Japans

en: Jordan
nl: Jordanië

en: July
nl: juli

en: June
nl: juni

en: Kazakhstan
nl: Kazachstan

en: Kenya
nl: Kenia

en: Korean
nl: Koreaans

en: Kuwait
nl: Koeweit

en: Kyrgyzstan
nl: Kirgizië

en: Label
nl: Etiket

en: Label Align
nl: Label uitlijnen

en: Label Font Settings
nl: Label Lettertype-instellingen

en: Label Name
nl: Label naam

en: Label Options
nl: Labelopties

en: Label Position
nl: Labelpositie

en: Label Text Color
nl: Tekstkleur label

en: Label Width
nl: Label breedte

en: Lack of documentation
nl: Gebrek aan documentatie

en: Last
nl: Laatste

en: Latvia
nl: Letland

en: Latvian
nl: Lets

en: Lebanon
nl: Libanon

en: Left
nl: Links

en: Left to Right
nl: Van links naar rechts

en: less than
nl: minder dan

en: Libya
nl: Libië

en: Light
nl: Licht

en: Like Button
nl: Knop Vind ik leuk

en: Like button
nl: Knop Vind ik leuk

en: Like Button Color
nl: Zoals knopkleur

en: List ID
nl: Lijst-ID

en: List Name
nl: Lijstnaam

en: List name
nl: Lijstnaam

en: Lithuania
nl: Litouwen

en: Lithuanian
nl: Litouws

en: Load JS & CSS
nl: Laad JS & CSS

en: Load JS & CSS in all pages
nl: Laad JS & CSS in alle pagina's

en: Luxembourg
nl: Luxemburg

en: Main Input Colors
nl: Belangrijkste invoerkleuren

en: Malay
nl: Maleis

en: Malaysia
nl: Maleisië

en: Maldives
nl: Maldiven

en: Manage Forms
nl: Formulieren beheren

en: Manage Options
nl: Beheer opties

en: March
nl: maart

en: Margin
nl: Marge

en: Marshall Islands
nl: Marshall eilanden

en: Mask Input
nl: Maskerinvoer

en: Material
nl: Materiaal

en: Material 1
nl: Materiaal 1

en: Material 2
nl: Materiaal 2

en: Material Outlined
nl: Materiaal geschetst

en: Material Outlined Style
nl: Materiaal geschetste stijl

en: Material Style
nl: Materiële stijl

en: Matrix Field Background Color
nl: Achtergrondkleur matrixveld

en: Mauritania
nl: Mauritanië

en: Max Date e.g. 31/12/2020
nl: Max Date b.v. 31/12/2020

en: Max Option Selected
nl: Max optie geselecteerd

en: Max Option Selected Message
nl: Max Option geselecteerd bericht

en: Maximum
nl: Maximaal

en: May
nl: mei

en: Message
nl: Bericht

en: Message for blank field
nl: Bericht voor leeg veld

en: Message for invalid confirm email
nl: Bericht voor ongeldige bevestigings-e-mail

en: Message for invalid submission
nl: Bericht voor ongeldige indiening

en: Message for minimum length
nl: Bericht voor minimale lengte

en: Message for regular expression
nl: Bericht voor reguliere expressie

en: Message for tooltip
nl: Bericht voor tooltip

en: Message will be displayed when form is submitted but Duplicate entry exists.
nl: Bericht wordt weergegeven wanneer formulier is ingediend, maar er bestaat een dubbele invoer.

en: Message will be displayed when incorrect data is inserted of missing.
nl: Bericht wordt weergegeven wanneer er onjuiste gegevens worden ingevoerd of ontbreken.

en: Message will be displayed when required fields is left blank.
nl: Bericht wordt weergegeven wanneer verplichte velden leeg worden gelaten.

en: Micronesia
nl: Micronesië

en: Min
nl: min

en: Min Date e.g. 20/01/2000
nl: Min Date b.v. 20/01/2000

en: Min Option Selected
nl: Min Optie Geselecteerd

en: Min Option Selected Message
nl: Min Optie Geselecteerd Bericht

en: Minute
nl: Minuut

en: minute
nl: minuut

en: minutes
nl: minuten

en: Miss
nl: Mevrouw

en: Mobile View
nl: Mobiele weergave

en: Moldova
nl: Moldavië

en: Monday
nl: maandag

en: Mongolia
nl: Mongolië

en: month
nl: maand

en: Months
nl: Maanden

en: months
nl: maanden

en: Morocco
nl: Marokko

en: Move
nl: Actie

en: Mr
nl: Dhr

en: Mrs
nl: Mvr

en: Ms
nl: Mevrouw

en: Multi Select
nl: Meerkeuze selectie

en: Multiline Text
nl: Tekst met meerdere regels

en: N/A
nl: N.v.t.

en: Namibia
nl: Namibië

en: Need Help ?
nl: Hulp nodig ?

en: Netherlands
nl: Nederland

en: Neutral
nl: Neutrale

en: New Caledonia
nl: Nieuw-Caledonië

en: New Form
nl: Nieuw formulier

en: New Zealand
nl: Nieuw-Zeeland

en: Next
nl: De volgende

en: Next Entry
nl: Volgende invoer

en: NO
nl: NEE

en: No
nl: Nee

en: No data available in table
nl: Geen data beschikbaar in de tabel

en: No data found
nl: Geen data gevonden

en: No entries were specified
nl: Er zijn geen vermeldingen opgegeven

en: No File Selected
nl: Geen bestand geselecteerd

en: No form is found
nl: Geen formulier gevonden

en: No Icon
nl: Geen icoon

en: No icon
nl: Geen icoon

en: No matching records found
nl: Geen overeenkomende records gevonden

en: No one! You do not have permission
nl: Niemand! Je hebt geen toestemming

en: No plugin specified.
nl: Geen plug-in opgegeven.

en: No, Maybe later
nl: Nee, misschien later

en: None
nl: Geen

en: Norfolk Island
nl: Norfolkeiland

en: normal
nl: normaal

en: Normal submission
nl: Normale inzending

en: North Korea
nl: Noord Korea

en: North Macedonia
nl: Noord-Macedonië

en: Northern Mariana Islands
nl: noordelijke Mariana eilanden

en: Norway
nl: Noorwegen

en: Norwegian
nl: Noors

en: not contains
nl: bevat niet

en: not equals
nl: is niet gelijk

en: Not the features I wanted
nl: Niet de functies die ik wilde

en: Not Verified
nl: Niet geverifieerd

en: Note
nl: Notitie

en: Note : 0 ( zero ) means it will never hide success message
nl: Opmerking: 0 (nul) betekent dat het succesbericht nooit zal worden verborgen

en: Note: Set your custom html content
nl: Opmerking: stel uw aangepaste html-inhoud in

en: Note: The Gmail mailer works well for sites that send low numbers of emails. However, Gmail's API has rate limitations and a number of additional restrictions that can lead to challenges during setup. If you expect to send a high volume of emails, or if you find that your web host is not compatible with the Gmail API restrictions, then we recommend considering a different mailer option.
nl: Opmerking: de Gmail-mailer werkt goed voor sites die weinig e-mails verzenden. De API van Gmail heeft echter snelheidsbeperkingen en een aantal aanvullende beperkingen die tijdens de installatie tot problemen kunnen leiden. Als u verwacht een groot aantal e-mails te verzenden, of als u merkt dat uw webhost niet compatibel is met de beperkingen van de Gmail API, raden we u aan een andere maileroptie te overwegen.

en: Note: This field will not show in the form. Enter the value to be hidden.
nl: Opmerking: dit veld wordt niet weergegeven in het formulier. Voer de te verbergen waarde in.

en: Nothing Selected
nl: Niets geselecteerd

en: Number
nl: Aantal

en: Number Elements
nl: Nummerelementen

en: Number is out of range
nl: Nummer valt buiten het bereik

en: Number of Rows
nl: Aantal rijen

en: Number Range
nl: Nummerbereik

en: October
nl: oktober

en: Odd Row
nl: Oneven rij

en: of
nl: van

en: Off days
nl: Vrije dagen

en: OK, you deserve it
nl: Oké, je verdient het

en: Okay
nl: Oke

en: On Load Animation
nl: Animatie bij laden

en: Only Alphabets
nl: Alleen alfabetten

en: Only Alphabets & Numbers
nl: Alleen alfabetten en cijfers

en: Only Numbers
nl: Alleen getallen

en: Opt-ins (email marketing) configuration
nl: Opt-ins (e-mailmarketing) configuratie

en: Option label
nl: Optielabel

en: optional
nl: optioneel

en: Or
nl: Of

en: Other
nl: Andere

en: Other color
nl: Andere kleur

en: Other Fields
nl: Andere velden

en: Other Options
nl: Andere opties

en: Other Settings
nl: Andere instellingen

en: Overall Steps
nl: Algemene stappen

en: Page
nl: Bladzijde

en: Page Break
nl: Pagina-einde

en: Page Break Animation
nl: Pagina-einde animatie

en: Page ID:
nl: Pagina-ID:

en: Page URL
nl: pagina URL

en: Page url
nl: Pagina URL

en: PageBreak Timer Settings
nl: PageBreak Timerinstellingen

en: Palestine
nl: Palestina

en: Papua New Guinea
nl: Papoea-Nieuw-Guinea

en: Partial Filled Form Entries
nl: Gedeeltelijk ingevulde formuliervermeldingen

en: Pass the validation with default value.
nl: Geef de validatie door met de standaardwaarde.

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Pending
nl: In behandeling

en: Persian
nl: Perzisch

en: Philippines
nl: Filippijnen

en: Phone
nl: Telefoon

en: Phone Elements
nl: Telefoonelementen

en: Phone is invalid
nl: Telefoon is ongeldig

en: Phone Number
nl: Telefoonnummer

en: PHP Function
nl: PHP-functie

en: Pipe ( | )
nl: Pijp (|)

en: Placeholder Opacity
nl: Tijdelijke dekking

en: Placeholder Text
nl: Placeholder tekst

en: Plain Text
nl: Platte tekst

en: Please add one or more rules
nl: Voeg een of meer regels toe

en: Please do needful
nl: Doe het alsjeblieft nodig

en: Please Enter Client ID
nl: Voer de klant-ID in

en: Please Enter Client Secret
nl: Voer het klantgeheim in

en: Please enter content
nl: Voer inhoud in

en: Please enter form title
nl: Voer de titel van het formulier in

en: Please Enter preset title
nl: Voer een vooraf ingestelde titel in

en: Please insert a message for your auto responder.
nl: Voer een bericht in voor uw autoresponder.

en: Please insert url with http:// or https://.
nl: Gelieve url in te voegen met http: // of https: //.

en: Please map desired email field from the list of fields used in your form. And system will send response email to this address.
nl: Wijs het gewenste e-mailveld toe uit de lijst met velden die in uw formulier zijn gebruikt. En het systeem stuurt een antwoord-e-mail naar dit adres.

en: Please open your exported file, copy entire content & paste it here.
nl: Open uw geëxporteerde bestand, kopieer de volledige inhoud en plak het hier.

en: Please save form to generate shortcode.
nl: Sla het formulier op om een shortcode te genereren.

en: Please select a CSV file
nl: Selecteer een CSV-bestand

en: Please select a custom display
nl: Selecteer een aangepaste weergave

en: Please select a file to process
nl: Selecteer een bestand om te verwerken

en: Please select a form
nl: Selecteer een formulier

en: Please select a valid form
nl: Selecteer een geldig formulier

en: Please select any Sample.
nl: Selecteer een monster.

en: Please Select Field
nl: Selecteer een veld

en: Please Select Form
nl: Selecteer een formulier

en: Please select form
nl: Selecteer een formulier

en: Please select image file only.
nl: Selecteer alleen een afbeeldingsbestand.

en: Please select one or more record to perform action
nl: Selecteer een of meer records om actie uit te voeren

en: Please select one or more record to perform action.
nl: Selecteer een of meer records om actie uit te voeren.

en: Please select one or more record.
nl: Selecteer een of meer records.

en: Please select one or more records
nl: Selecteer een of meer records

en: Please select one or more records.
nl: Selecteer een of meer records.

en: Please select options to send an automatic response to user.
nl: Selecteer opties om een automatisch antwoord naar de gebruiker te sturen.

en: Please select valid action
nl: Selecteer een geldige actie

en: Please select valid action.
nl: Selecteer een geldige actie.

en: Please select valid form
nl: Selecteer een geldig formulier

en: Please select valid forms
nl: Selecteer geldige formulieren

en: Please set extensions to validate file.
nl: Stel extensies in om het bestand te valideren.

en: Please setup site key and private key in Global Settings otherwise recaptcha will not appear
nl: Stel de sitesleutel en privésleutel in bij Algemene instellingen, anders wordt recaptcha niet weergegeven

en: Please specify
nl: Gelieve te specificeren

en: Please specify experience
nl: Geef ervaring op

en: Please try again
nl: Probeer het alstublieft opnieuw

en: Please upload csv file
nl: Upload csv-bestand

en: Please upload csv files only
nl: Upload alleen csv-bestanden

en: Please upload image files only
nl: Upload alleen afbeeldingsbestanden

en: Please upload tab separated CSV file.
nl: Upload een door tabs gescheiden CSV-bestand.

en: Please wait while you are redirected.
nl: Even geduld, U wordt doorverwezen.

en: Please, Select appropriate option
nl: Selecteer de juiste optie

en: Poland
nl: Polen

en: Polish
nl: Pools

en: Portuguese
nl: Portugees

en: Portuguese (Brazil)
nl: Portugees (Brazilië)

en: Portuguese (Portugal)
nl: Portugees (Portugal)

en: Portuguese/Brazilian
nl: Portugees / Braziliaans

en: Position
nl: Positie

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Preset Field Choices
nl: Vooraf ingestelde veldkeuzes

en: Preset Title
nl: Vooraf ingestelde titel

en: Preview
nl: Voorbeeld

en: Previous
nl: Vorige

en: Previous Entry
nl: Vorige invoer

en: Proceed
nl: Doorgaan

en: Radio Buttons
nl: Radio knoppen

en: Radius
nl: Straal

en: Read More...
nl: Lees verder...

en: reCAPTCHA Configuration
nl: reCAPTCHA-configuratie

en: reCAPTCHA Failed Message
nl: reCAPTCHA Mislukt bericht

en: reCAPTCHA Language
nl: reCAPTCHA-taal

en: reCAPTCHA requires an API key, consisting of a "site" and a "private" key. You can sign up for a
nl: reCAPTCHA vereist een API-sleutel, bestaande uit een \ \"site " en een \ \"privé " -sleutel. U kunt zich aanmelden voor een

en: reCAPTCHA Theme
nl: reCAPTCHA-thema

en: Record could not be deleted
nl: Record kan niet worden verwijderd

en: Record is deleted successfully.
nl: Record is succesvol verwijderd.

en: Redirect to URL
nl: Omleiden naar URL

en: Referrer URL
nl: Verwijzende URL

en: Referrer url
nl: Verwijzende URL

en: Refresh List
nl: Ververs lijst

en: Regular expression
nl: Reguliere expressie

en: Regular Expression (custom)
nl: Reguliere expressie (aangepast)

en: Relative
nl: Familielid

en: Reply to E-mail
nl: E-mail beantwoorden

en: Reply to Email
nl: E-mail beantwoorden

en: Required
nl: Verplicht

en: Reset Style
nl: Stijl opnieuw instellen

en: Reunion
nl: Bijeenkomst

en: Rich Text Editor
nl: Rich Text-editor

en: Right
nl: Rechtsaf

en: Right to Left
nl: Rechts naar links

en: Romania
nl: Roemenië

en: Romanian
nl: Roemeense

en: Rounded Style
nl: Afgeronde stijl

en: Running Total (Math Logic) is Enabled
nl: Lopend totaal (wiskundige logica) is ingeschakeld

en: Russia
nl: Rusland

en: Russian
nl: Russisch

en: Saint Barthelemy
nl: Sint-Bartholomeus

en: Saint Helena
nl: Sint-Helena

en: Saint Kitts and Nevis
nl: Saint Kitts en Nevis

en: Saint Martin
nl: Sint-Maarten

en: Saint Pierre and Miquelon
nl: Saint Pierre en Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
nl: Saint Vincent en de Grenadines

en: Sample Forms
nl: Voorbeeldformulieren

en: Sample RegExp
nl: Voorbeeld RegExp

en: Sao Tome and Principe
nl: Sao Tome en Principe

en: Satisfaction
nl: Tevredenheid

en: Satisfied
nl: Tevreden

en: Saturday
nl: zaterdag

en: Saudi Arabia
nl: Saoedi-Arabië

en: Save
nl: Opslaan

en: Save Changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: Save for future use
nl: Bewaar voor toekomstig gebruik

en: Saved Value
nl: Opgeslagen waarde

en: Saving
nl: Besparing

en: Scheduled
nl: Gepland

en: Scheduled Date
nl: Geplande datum

en: Search
nl: Zoeken

en: Sec
nl: sec

en: second
nl: tweede

en: seconds
nl: seconden

en: Secret Key
nl: Geheime sleutel

en: Section
nl: Sectie

en: Section Background
nl: Sectie achtergrond

en: Section Font Settings
nl: Sectie Lettertype-instellingen

en: Section Padding
nl: Sectie opvulling

en: Select
nl: Selecteer

en: Select 1
nl: Selecteer 1

en: Select a form to insert into page
nl: Selecteer een formulier om op de pagina in te voegen

en: Select atleast one flag
nl: Selecteer ten minste één vlag

en: Select character sets for google fonts
nl: Selecteer tekensets voor Google-lettertypen

en: Select Date
nl: Selecteer een datum

en: Select Field
nl: Selecteer Veld

en: Select Field To Convert
nl: Selecteer het veld dat u wilt converteren

en: Select field to send E-mail
nl: Selecteer veld om e-mail te verzenden

en: Select Field Type
nl: Selecteer Veldtype

en: Select Form
nl: Selecteer Form

en: Select form
nl: Selecteer formulier

en: Select Page
nl: Selecteer pagina

en: Select Sample
nl: Selecteer Sample

en: Select Theme
nl: Selecteer thema

en: Semicolon ( ; )
nl: Puntkomma (;)

en: Send an automatic response to admin user after form submission.
nl: Stuur een automatisch antwoord naar de admin-gebruiker na het indienen van het formulier.

en: Send an automatic response to users after form submission.
nl: Stuur een automatisch antwoord naar gebruikers na het indienen van het formulier.

en: Send anonymous
nl: Stuur anoniem

en: Send Email SMTP
nl: E-mail verzenden SMTP

en: Send Form Data internaly to Custom URL
nl: Stuur formuliergegevens intern naar aangepaste URL

en: Send form data to redirected page/post
nl: Verzend formuliergegevens naar omgeleide pagina / post

en: Send Test E-mail
nl: Stuur test e-mail

en: Send test mail
nl: Stuur testmail

en: September
nl: september

en: Serbia
nl: Servië

en: Serbia and Montenegro
nl: Servië en Montenegro

en: Serbian
nl: Servisch

en: Serbian Cyrillic
nl: Servisch Cyrillisch

en: Set conditional redirect URL
nl: Stel een voorwaardelijke omleidings-URL in

en: Set Current Date
nl: Huidige datum instellen

en: Set Current Date:
nl: Huidige datum instellen:

en: Set Date e.g.
nl: Datum instellen b.v.

en: Set default date
nl: Stel de standaarddatum in

en: Set Static Redirect URL
nl: Stel een statische omleidings-URL in

en: Set Timer
nl: Timer instellen

en: Set Timer On
nl: Timer aan zetten

en: Set Transparent Background
nl: Transparante achtergrond instellen

en: Set up is too difficult
nl: Instellen is te moeilijk

en: Set Value of
nl: Waarde van instellen

en: Settings
nl: Instellingen

en: Settings Saved.
nl: Instellingen opgeslagen.

en: Seychelles
nl: Seychellen

en: Shadow
nl: Schaduw

en: Shadow Color
nl: Schaduwkleur

en: Shadow Options
nl: Schaduwopties

en: Show
nl: Laten zien

en: Show / Hide columns
nl: Kolommen tonen / verbergen

en: Show confirmation (Summary)
nl: Bevestiging tonen (samenvatting)

en: Show time picker
nl: Tijdkiezer weergeven

en: Show Units
nl: Toon eenheden

en: Showing
nl: Weergegeven

en: Sign out successfully.
nl: Uitloggen is gelukt.

en: Single Line Text
nl: Tekst met één regel

en: Site Key
nl: Sitesleutel

en: Size
nl: Grootte

en: Slider
nl: Schuif

en: Slider Color
nl: Schuifkleur

en: Slider selected
nl: Schuif geselecteerd

en: Slovak
nl: Slowaaks

en: Slovakia
nl: Slowakije

en: Slovenia
nl: Slovenië

en: Slovenian
nl: Sloveens

en: SMTP Encryption
nl: SMTP-codering

en: SMTP Host
nl: SMTP-host

en: SMTP Password
nl: SMTP-wachtwoord

en: SMTP Port
nl: SMTP-poort

en: SMTP Server
nl: SMTP-server

en: SMTP Test E-Mail
nl: SMTP Test E-mail

en: SMTP Username
nl: SMTP-gebruikersnaam

en: Solid
nl: Solide

en: Solomon Islands
nl: Solomon eilanden

en: Somalia
nl: Somalië

en: Something went wrong please try again later.
nl: Er is iets misgegaan. Probeer het later opnieuw.

en: Something Went wrong while updating settings...
nl: Er is iets misgegaan tijdens het updaten van de instellingen..

en: Sorry, the action "Reset Form Outside" could not be processed due to security reason
nl: Sorry, de actie \"Formulier buiten resetten\" kan om veiligheidsredenen niet worden verwerkt

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons
nl: Sorry, dit bestandstype is om veiligheidsredenen niet toegestaan

en: Sorry, you are not allowed to install plugins on this site.
nl: Sorry, het is niet toegestaan om plug-ins op deze site te installeren.

en: Sorry, You are not an authorized person to perform this action.
nl: Sorry, u bent niet bevoegd om deze actie uit te voeren.

en: Sorry, you do not have enough permission to perform this action
nl: Sorry, je hebt niet genoeg toestemming om deze actie uit te voeren

en: Sorry, you do not have permission to perform this action
nl: Sorry, je hebt geen toestemming om deze actie uit te voeren

en: Sorry, you don't have permission to perform this action.
nl: Sorry, je hebt geen toestemming om deze actie uit te voeren.

en: Sorry, your request could not be processed due to security reason
nl: Uw verzoek kan om veiligheidsredenen helaas niet worden verwerkt

en: Sorry, your request could not be processed due to security reason.
nl: Uw verzoek kan om veiligheidsredenen helaas niet worden verwerkt.

en: Sorry, Your request could not be processed due to security reasons.
nl: Sorry, uw verzoek kan om veiligheidsredenen niet worden verwerkt.

en: South Africa
nl: Zuid-Afrika

en: South Korea
nl: Zuid-Korea

en: South Sudan
nl: Zuid Soedan

en: Space Between Two Fields
nl: Ruimte tussen twee velden

en: Spain
nl: Spanje

en: Spam Detected
nl: Spam gedetecteerd

en: Spanish
nl: Spaans

en: Spanish (Latin America)
nl: Spaans (Latijns-Amerika)

en: Spread
nl: Verspreiding

en: Standard
nl: Standaard

en: Standard Style
nl: Standaard stijl

en: Star Rating
nl: Sterrenclassificatie

en: Star Rating Color
nl: Kleur met sterren

en: Star Rating color
nl: Kleur sterbeoordeling

en: Start timer on page no.
nl: Start timer op pagina nr.

en: Status
nl: Toestand

en: Style
nl: Stijl

en: Style Options
nl: Stijlopties

en: Subject E-mail
nl: Onderwerp E-mail

en: Submission Failed Message
nl: Verzenden mislukt bericht

en: Submit Action
nl: Actie indienen

en: Submit and Deactivate
nl: Verzenden en deactiveren

en: Submit Button Colors
nl: Knopkleuren verzenden

en: Submit Button Options
nl: Knopopties verzenden

en: Submit Font Settings
nl: Lettertype-instellingen verzenden

en: Submit Tracking Script
nl: Trackingscript indienen

en: Submit Wrapper
nl: Dien Wrapper in

en: Submitting form
nl: Formulier indienen

en: Success
nl: Succes

en: Success Message
nl: Succesbericht

en: Success message Colors
nl: Succesbericht Colors

en: Success/Error Message Position
nl: Positie van succes-/foutmelding

en: Successfully removed file
nl: Bestand succesvol verwijderd

en: Sudan
nl: Soedan

en: Suffix
nl: Achtervoegsel

en: Sunday
nl: zondag

en: Svalbard and Jan Mayen
nl: Svalbard en Jan Mayen

en: Sweden
nl: Zweden

en: Swedish
nl: Zweeds

en: Switch
nl: Schakelaar

en: Switzerland
nl: Zwitserland

en: Syria
nl: Syrië

en: Tablet View
nl: Tabletweergave

en: Tajikistan
nl: Tadzjikistan

en: Telephone Country Code
nl: Landcode telefoon

en: Test e-mail works only after configure Gmail API settings
nl: Test-e-mail werkt alleen nadat u de Gmail API-instellingen hebt geconfigureerd

en: Test e-mail works only after configure SMTP server settings
nl: Test e-mail werkt alleen nadat de SMTP-serverinstellingen zijn geconfigureerd

en: Text
nl: Tekst

en: Text Alignment
nl: Tekstuitlijning

en: Text Color
nl: Tekst kleur

en: Text Direction
nl: Tekstrichting

en: Textbox Elements
nl: Tekstvakelementen

en: Thai
nl: Thais

en: Thank you for subscription with us. We will contact you soon.
nl: Bedankt voor je inschrijving bij ons. We nemen spoedig contact met u op.

en: That is not a valid reply-to email address for your auto responder.
nl: Dat is geen geldig antwoord-e-mailadres voor uw autoresponder.

en: That template cannot be edited
nl: Die sjabloon kan niet worden bewerkt

en: the above shortcode will set minimum date to 10 year before current date. ( possible values for unit are Y - year, M - month, and D - days ).
nl: de bovenstaande shortcode stelt de minimumdatum in op 10 jaar voor de huidige datum. (mogelijke waarden voor eenheid zijn Y - jaar, M - maand en D - dagen).

en: The file could not be uploaded due to security reason as it contains malicious code
nl: Het bestand kan om veiligheidsredenen niet worden geüpload omdat het schadelijke code bevat

en: The file could not be uploaded due to security reasons.
nl: Het bestand kan om veiligheidsredenen niet worden geüpload.

en: The reCAPTCHA was not entered correctly
nl: De reCAPTCHA is niet correct ingevoerd

en: The SMTP debugging output is shown below:
nl: De SMTP-foutopsporingsuitvoer wordt hieronder weergegeven:

en: THEN
nl: DAN

en: Then Mail Send To
nl: Mail dan naar

en: Then Redirect to
nl: Verwijs dan naar

en: There is an error deleting that entry
nl: Er is een fout opgetreden bij het verwijderen van dat item

en: There is an issue while uploading a file. Please try again
nl: Er is een probleem bij het uploaden van een bestand. Probeer het a.u.b. opnieuw

en: There is no any form found
nl: Er is geen formulier gevonden

en: There is no entry found
nl: Er is geen vermelding gevonden

en: There is something error while saving form
nl: Er is iets fout bij het opslaan van het formulier

en: These fields will not shown in the form. Enter the value to be hidden
nl: Deze velden worden niet weergegeven in het formulier. Voer de te verbergen waarde in

en: This feature is only recommended when you have big amount of entries in the form and you want to change the particular field type without losing the entry data for that field.
nl: Deze functie wordt alleen aanbevolen als u een groot aantal vermeldingen in het formulier heeft en u het specifieke veldtype wilt wijzigen zonder de invoergegevens voor dat veld te verliezen.

en: This field cannot be blank
nl: Dit veld mag niet leeg zijn

en: This field cannot be blank.
nl: Dit veld mag niet leeg zijn.

en: This field is invalid
nl: Dit veld is ongeldig

en: This form is already deleted.
nl: Dit formulier is al verwijderd.

en: This shortcode replace the value with current Date.
nl: Deze shortcode vervangt de waarde door de huidige datum.

en: This shortcode replace the value with currently logged-in User Email.
nl: Deze shortcode vervangt de waarde door de momenteel aangemelde gebruikers-e-mail.

en: This shortcode replace the value with currently logged-in User ID.
nl: Deze shortcode vervangt de waarde door de momenteel aangemelde gebruikers-ID.

en: This shortcode replace the value with currently logged-in User Name.
nl: Deze shortcode vervangt de waarde door de momenteel aangemelde gebruikersnaam.

en: This will be replaced with current form's page URL.
nl: Dit wordt vervangen door de pagina-URL van het huidige formulier.

en: This will be replaced with current login ID.
nl: Dit wordt vervangen door de huidige login-ID.

en: This will be replaced with current login user email.
nl: Dit wordt vervangen door de huidige gebruikersnaam voor inloggen.

en: This will be replaced with current login user name.
nl: Dit wordt vervangen door de huidige gebruikersnaam voor inloggen.

en: This will be replaced with entry added time.
nl: Dit wordt vervangen door de toegevoegde tijd.

en: This will be replaced with Entry ID.
nl: Dit wordt vervangen door Entry ID.

en: This will be replaced with entry referer.
nl: Dit wordt vervangen door entry referer.

en: This will be replaced with form name.
nl: Dit wordt vervangen door de formuliernaam.

en: This will be replaced with form's all fields & labels.
nl: Dit wordt vervangen door alle velden en labels van het formulier.

en: This will be replaced with IP Address.
nl: Dit wordt vervangen door IP-adres.

en: This will be replaced with name of site.
nl: Dit wordt vervangen door de naam van de site.

en: This will be replaced with user browser name.
nl: Dit wordt vervangen door de naam van de gebruikersbrowser.

en: Thursday
nl: donderdag

en: Time
nl: Tijd

en: Time Elements
nl: Tijdelementen

en: Timer Style
nl: Timerstijl

en: Timestamp
nl: Tijdstempel

en: Timor-Leste
nl: Oost-Timor

en: Title
nl: Titel

en: Title Alignment
nl: Titeluitlijning

en: To
nl: Naar

en: to
nl: naar

en: to change/delete image
nl: om afbeelding te wijzigen / verwijderen

en: To export this form, first you need to save it
nl: Om dit formulier te exporteren, moet u het eerst opslaan

en: to set dynamic minimum date please use the below short-code
nl: gebruik de onderstaande shortcode om de dynamische minimumdatum in te stellen

en: Togo
nl: Gaan

en: Tooltip
nl: Knopinfo

en: Tooltip position
nl: Tooltip-positie

en: total
nl: totaal

en: Trinidad and Tobago
nl: Trinidad en Tobago

en: Tuesday
nl: dinsdag

en: Tunisia
nl: Tunesië

en: Turkey
nl: kalkoen

en: Turkish
nl: Turks

en: Turks and Caicos Islands
nl: Turks- en Caicoseilanden

en: type to
nl: typ naar

en: type, field options will be different from
nl: type, zullen veldopties verschillen van

en: U.S. State Abbreviations
nl: Afkortingen in de Amerikaanse staat

en: U.S. States
nl: Amerikaanse staten

en: U.S. Virgin Islands
nl: Amerikaanse Maagdeneilanden

en: Uganda
nl: Oeganda

en: Ukraine
nl: Oekraïne

en: Ukrainian
nl: Oekraïens

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
nl: Kan geen verbinding maken met het bestandssysteem. Bevestig uw inloggegevens.

en: Uncheck All
nl: Schakel alles uit

en: Under 18
nl: Onder de 18

en: United Arab Emirates
nl: Verenigde Arabische Emiraten

en: United Kingdom
nl: Verenigd Koningkrijk

en: United States
nl: Verenigde Staten

en: Unsatisfied
nl: Niet tevreden

en: Untitled
nl: Ongetiteld

en: Untitled Form
nl: Naamloos formulier

en: Update
nl: Bijwerken

en: Update ARForms Database
nl: ARForms-database bijwerken

en: Upgrade To Premium
nl: Upgrade naar premium

en: Upload only CSV file.
nl: Upload alleen CSV-bestand.

en: Use image over %s label
nl: Gebruik afbeelding boven %s label

en: Use image over options
nl: Gebruik afbeelding over opties

en: Use separate value
nl: Gebruik een aparte waarde

en: User Name
nl: Gebruikersnaam

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Using API
nl: API gebruiken

en: Using Web-form
nl: Met behulp van webformulier

en: Uzbekistan
nl: Oezbekistan

en: Validate default value
nl: Valideer de standaardwaarde

en: Validation
nl: Validatie

en: Validation (error)
nl: Validatie (fout)

en: Validation Font Settings
nl: Validatie lettertype-instellingen

en: Validation Message Colors
nl: Kleuren van validatieberichten

en: Validation Message Style
nl: Validatie berichtstijl

en: Value
nl: Waarde

en: Vatican City
nl: Vaticaanstad

en: Verified
nl: Geverifieerd

en: Verify
nl: Verifiëren

en: Vertical
nl: Verticaal

en: Very Satisfied
nl: erg tevreden

en: Very Unsatisfied
nl: Erg Ontevreden

en: Vietnamese
nl: Vietnamees

en: View Entries from Admin Area
nl: Bekijk inzendingen vanuit het beheerdersgedeelte

en: View entry
nl: Item bekijken

en: View Forms and Templates
nl: Bekijk formulieren en sjablonen

en: Virgin Islands, British
nl: Britse Maagdeneilanden

en: Virgin Islands, U.S.
nl: Amerikaanse Maagdeneilanden

en: Wallis and Futuna
nl: Wallis en Futuna

en: Webform code from Aweber
nl: Webformuliercode van Aweber

en: Webform code from Constant Contact
nl: Webformuliercode van Constant Contact

en: Webform code from eBizac
nl: Webformuliercode van eBizac

en: Webform code from Getresponse
nl: Webformuliercode van Getresponse

en: Webform code from GVO Campaign
nl: Webformuliercode van GVO Campaign

en: Webform code from Icontact
nl: Webformuliercode van Icontact

en: Webform code from Mailchimp
nl: Webformuliercode van Mailchimp

en: Website Elements
nl: Website-elementen

en: Website is invalid
nl: Website is ongeldig

en: Website/URL
nl: Website URL

en: Wednesday
nl: woensdag

en: Week Days
nl: Doordeweekse dagen

en: weeks
nl: weken

en: Western Sahara
nl: Westelijke Sahara

en: What can we describe more?
nl: Wat kunnen we meer beschrijven?

en: What Personal Data we collect and why we collect it.
nl: Welke persoonlijke gegevens we verzamelen en waarom we deze verzamelen.

en: What was the dificult part?
nl: Wat was het moeilijkste?

en: What's New in ARForms Form Builder
nl: Wat is er nieuw in ARForms Form Builder

en: Who we are?
nl: Wie we zijn?

en: Width
nl: Breedte

en: Window Opacity
nl: Vensterdekking

en: With what plugin or theme is incompatible?
nl: Met welke plug-in of welk thema is niet compatibel?

en: WordPress Server
nl: WordPress-server

en: X-axis
nl: X-as

en: Y-axis
nl: Y-as

en: year
nl: jaar

en: Years
nl: Jaren

en: years
nl: jaar

en: Yemen
nl: Jemen

en: YES
nl: JA

en: Yes
nl: Ja

en: You are converting
nl: Je bekeert je

en: You are using ARForms Premium plugin on your website and it is an extension to ARForms Lite, so, If you deactivate ARForms Lite then it will automatically deactivate ARForms Premium and all the add-ons
nl: U gebruikt de ARForms Premium-plug-in op uw website en het is een uitbreiding op ARForms Lite, dus als u ARForms Lite deactiveert, worden ARForms Premium en alle add-ons automatisch gedeactiveerd

en: You have already submitted this form before. You are not allowed to submit this form again.
nl: Dit formulier heeft u al eerder ingediend. U mag dit formulier niet opnieuw indienen.

en: You have made below required fields which may not supported by system.
nl: U heeft onderstaande verplichte velden gemaakt die mogelijk niet door het systeem worden ondersteund.

en: Your entry is successfully deleted
nl: Uw invoer is succesvol verwijderd

en: Your formula is invalid
nl: Uw formule is ongeldig

en: Your formula is valid
nl: Uw formule is geldig

en: Your submission was successfully saved.
nl: Uw inzending is succesvol opgeslagen.

en: Your test mail is not sent for some reason, Please check your Gmail setting
nl: Uw testmail wordt om de een of andere reden niet verzonden. Controleer uw Gmail-instelling

en: Your test mail is not sent for some reason, Please check your SMTP setting
nl: Uw testmail wordt om de een of andere reden niet verzonden. Controleer uw SMTP-instelling

en: Your test mail is successfully sent
nl: Uw testmail is succesvol verzonden

en: YouTube Channel
nl: Youtube kanaal

en: Log ID
nl: Log-ID

en: Log Name
nl: Lognaam

en: Log Data
nl: Loggegevens

en: Log Caller
nl: Beller registreren

en: Log Type
nl: Logtype

en: Log Date & Time
nl: Datum en tijd registreren

en: Something went wrong
nl: Er is iets fout gegaan

en: log download successfully
nl: logdownload succesvol

en: Debug Logs
nl: Debug-logs

en: You do not have permission to perform this action
nl: U heeft geen toestemming om deze actie uit te voeren

en: Form is successfully submitted. Thank you!
nl: Het formulier is succesvol verzonden. Bedankt!

en: submit
nl: indienen

en: Invalid reCaptcha. Please try again.
nl: Ongeldige reCaptcha. Probeer het opnieuw.

en: Sorry! you do not have permission to activate the add-on
nl: Sorry! u heeft geen toestemming om de add-on te activeren

en: Sorry! you do not have permission to deactivate the add-on
nl: Sorry! u heeft geen toestemming om de add-on te deactiveren

en: This value must be unique.
nl: Deze waarde moet uniek zijn.

en: Something went wrong please check your configuration.
nl: Er is iets misgegaan. Controleer uw configuratie.

en: Email Debug Log
nl: E-mailfoutopsporingslogboek

en: Email Notification Debug Log
nl: Foutopsporingslogboek voor e-mailmeldingen

en: Download Logs
nl: Logboeken downloaden

en: Select log duration
nl: Selecteer de logduur

en: Last 1 Days
nl: Laatste 1 dagen

en: Last 3 Days
nl: Laatste 3 dagen

en: Last 7 Days
nl: Laatste 7 dagen

en: Last 2 Weeks
nl: Laatste 2 weken

en: Last Month
nl: Vorige maand

en: Download
nl: Downloaden

en: Are you sure you want to clear debug logs?
nl: Weet u zeker dat u de foutopsporingslogboeken wilt wissen?

en: Debug Log Setting Saved Successfully.
nl: Foutopsporingslogboekinstelling succesvol opgeslagen.

en: Debug Log Cleared Successfully.
nl: Foutopsporingslogboek succesvol gewist.

en: Debug Log Download Successfully.
nl: Foutopsporingslogboek succesvol gedownload.

en: We're sorry. Form is not submitted successfully.
nl: Het spijt ons. Formulier is niet succesvol verzonden.

en: Please Enter To Email
nl: Voer in om te e-mailen

en: Please Enter Message
nl: Voer een bericht in

en: ARForms
nl: AR-formulieren

en: Select and display one of your forms.
nl: Selecteer en toon een van uw formulieren.

en: General
nl: Algemeen

en: Sorry, you do not have permission to perform this action.
nl: Sorry, u heeft geen toestemming om deze actie uit te voeren.

en: nonce_error
nl: nonce_fout

en: capabilitie_error
nl: capaciteit_fout

en: success
nl: succes

en: Settings saved successfully
nl: Instellingen succesvol opgeslagen

en: View Logs
nl: Bekijk logboeken

en: Clear Logs
nl: Logboeken wissen

en: Help us improve ARForms by sending anonymous usage stats
nl: Help ons ARForms te verbeteren door anonieme gebruiksstatistieken te verzenden

en: Disconnect
nl: Loskoppelen

en: Connect
nl: Aansluiten

en: No Logs Found!
nl: Geen logboeken gevonden!

en: Custom Dates
nl: Aangepaste datums

en: Accordion
nl: Accordeon

en: Sorry, your request cannot be processed due to security reason.
nl: Sorry, uw verzoek kan vanwege veiligheidsredenen niet worden verwerkt.

en: You cannot install this Plugin as your are not using ARForms
nl: U kunt deze plug-in niet installeren omdat u geen ARForms gebruikt

en: Aria Label
nl: Aria-label

en: Email Sent Successfully
nl: E-mail succesvol verzonden

en: Class Selector
nl: Klassenkiezer

en: Sorry! Your request can not be processed due to security reason
nl: Sorry! Uw verzoek kan om veiligheidsredenen niet worden verwerkt.

en: Module Activated Successfully
nl: Module succesvol geactiveerd

en: Module Deactivated Successfully
nl: Module succesvol gedeactiveerd

en: Contact us
nl: Neem contact met ons op

en: standard
nl: standaard

en: Subscription Form
nl: Inschrijfformulier

en: Feedback Form
nl: Feedbackformulier

en: Entries Read successfully.
nl: Inzendingen succesvol gelezen.

en: Entries Unread successfully.
nl: Berichten ongelezen.

en: Upgade to Pro
nl: Upgraden naar Pro

en: Configure PayPal Forms
nl: PayPal-formulieren configureren

en: View PayPal Transactions
nl: PayPal-transacties bekijken

en: Contact Us
nl: Neem contact met ons op

en: We would like to hear from you. Please send us a message by filling out the form below and we will get back with you shortly.
nl: Wij horen graag van u. Stuur ons een bericht door het onderstaande formulier in te vullen en we nemen binnenkort contact met u op.

en: Please enter first name
nl: Voer uw voornaam in

en: First Name
nl: Voornaam

en: Please enter last name
nl: Voer uw achternaam in

en: Last Name
nl: Achternaam

en: Please enter email address
nl: Voer uw e-mailadres in

en: Please enter a valid email address
nl: Voer een geldig e-mailadres in

en: Confirm Email Address
nl: Bevestig e-mailadres

en: Confirm email address does not match with email
nl: Bevestig dat het e-mailadres niet overeenkomt met het e-mailadres

en: Please enter your website URL
nl: Voer de URL van uw website in

en: Please enter a valid website
nl: Voer een geldige website in

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Please enter subject
nl: Voer een onderwerp in

en: Please enter your message
nl: Voer uw bericht in

en: Please enter your comapany name
nl: Voer uw bedrijfsnaam in

en: Company Name
nl: Bedrijfsnaam

en: What was your favorite part of the arforms-form-builder?
nl: Wat vond je het leukste aan de arforms-form-builder?

en: Did you experience any problems or have any suggestions?
nl: Heeft u problemen ondervonden of heeft u suggesties?

en: Other Comment
nl: Andere opmerking

en: Mark as Read
nl: Markeren als gelezen

en: Mark As Unread
nl: Markeer als ongelezen

en: Form Submission is restricted
nl: Het indienen van formulieren is beperkt

en: Templates
nl: Sjablonen

en: Select Template
nl: Selecteer sjabloon

en: Please select any Template.
nl: Selecteer een sjabloon.

en: Empty Form Submission Restriction Message
nl: Bericht over beperking van het indienen van een leeg formulier

en: Message will be displayed when form is submitted without filling up any of its fields.
nl: Dit bericht wordt weergegeven wanneer het formulier wordt verzonden zonder dat een van de velden is ingevuld.

en: Disable IP logging
nl: IP-logging uitschakelen

en: Add reCaptcha with Google reCaptcha Add-On of ARForms
nl: Voeg reCaptcha toe met Google reCaptcha Add-On van ARForms

en: Turnstile Captcha
nl: Draaihek Captcha

en: Activate
nl: Activeren

en: Additional Functionality Add-ons
nl: Extra functionaliteit Add-ons

en: Third Party Integration
nl: Integratie van derden

en: Payment Gateway Integrations
nl: Integraties van betalingsgateways

en: Enable reCaptcha
nl: reCaptcha inschakelen

en: Edit Configuration
nl: Configuratie bewerken

en: Transactions
nl: Transacties

en: View Entry
nl: Bekijk vermelding

en: Please meet the minimum requirement of WordPress version 4.5 to active ARForms Paypal add-on
nl: Voldoe aan de minimale vereisten van WordPress versie 4.5 om de ARForms Paypal-add-on te activeren

en: This form is already deleted or does not exist.
nl: Dit formulier is al verwijderd of bestaat niet.

en: Are you sure you want to %s delete this configuration?
nl: Weet u zeker dat u deze configuratie %s wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to %s delete this transaction?
nl: Weet u zeker dat u deze transactie %s wilt verwijderen?

en: Click here to continue
nl: Klik hier om verder te gaan

en: Payment Details
nl: Betalingsgegevens

en: Transaction ID
nl: Transactie-ID

en: Payment Status
nl: Betalingsstatus

en: Total Amount
nl: Totaalbedrag

en: Payment at
nl: Betaling bij

en: Payer email
nl: E-mailadres van betaler

en: Payer name
nl: Naam betaler

en: Donations
nl: Donaties

en: Product / Service
nl: Product/Dienst

en: Configuration saved successfully.
nl: Configuratie succesvol opgeslagen.

en: Payment received on
nl: Betaling ontvangen op

en: Hello admin,
nl: Hallo beheerder,

en: Payment successfully received from
nl: Betaling succesvol ontvangen van

en: Following are the payment details:
nl: Hieronder vindt u de betalingsgegevens:

en: Transaction id
nl: Transactie-id

en: Amount paid
nl: Betaald bedrag

en: Payment date
nl: Betaaldatum

en: Payer Email
nl: E-mailadres van betaler

en: Payer ID
nl: Betaler-ID

en: Payer First name
nl: Voornaam betaler

en: Payer Last name
nl: Achternaam betaler

en: Thank you
nl: Bedankt

en: Hello user,
nl: Hallo gebruiker,

en: PayPal Configuration
nl: PayPal-configuratie

en: PayPal Transactions
nl: PayPal-transacties

en: Please choose your form to be configured with paypal.
nl: Kies ervoor dat uw formulier met PayPal geconfigureerd moet worden.

en: PayPal Settings
nl: PayPal-instellingen

en: Merchant Email
nl: E-mail van verkoper

en: PayPal Mode
nl: PayPal-modus

en: Production
nl: Productie

en: Test Mode
nl: Testmodus

en: Currency
nl: Munteenheid

en: Select Currency
nl: Selecteer valuta

en: Collect shipping info
nl: Verzamel verzendinformatie

en: Customer
nl: Klant

en: PayPal Fields
nl: PayPal-velden

en: Form Fields
nl: Formuliervelden

en: Address
nl: Adres

en: Address 2
nl: Adres 2

en: City
nl: Stad

en: State
nl: Staat

en: Zip
nl: Ritssluiting

en: Payment Type
nl: Betaalmethode

en: Subscription
nl: Abonnement

en: Amount
nl: Hoeveelheid

en: Return Action
nl: Terugkeeractie

en: Action After Paypal Response
nl: Actie na Paypal-reactie

en: Return action should be "redirected to URL" in case of modal forms or forms in widget.
nl: De retouractie moet worden \"omgeleid naar URL\" in het geval van modale formulieren of formulieren in een widget.

en: Use Content from Page
nl: Gebruik inhoud van pagina

en: Cancel URL
nl: URL annuleren

en: Email Notification
nl: E-mailmelding

en: Notification
nl: Kennisgeving

en: Send notification to admin when payment is received.
nl: Stuur een melding naar de beheerder wanneer de betaling is ontvangen.

en: Transaction id of paypal transaction
nl: Transactie-id van PayPal-transactie

en: Amount paid at paypal
nl: Bedrag betaald bij PayPal

en: Currency of payment made.
nl: Valuta waarin de betaling is gedaan.

en: Payer id
nl: Betaler-ID

en: Payer firstname
nl: Voornaam betaler

en: Payer lastname
nl: Achternaam betaler

en: Date of payment
nl: Datum van betaling

en: Name of site
nl: Naam van de site

en: User Notifications
nl: Gebruikersmeldingen

en: Send notifications to user when payment is received.
nl: Stuur meldingen naar de gebruiker wanneer de betaling is ontvangen.

en: (Email will be sent only if you have collect user information.)
nl: (Er wordt alleen een e-mail verzonden als u gebruikersinformatie hebt verzameld.)

en: Paypal Configuration
nl: Paypal-configuratie

en: Configure New Form
nl: Nieuw formulier configureren

en: Form ID
nl: Formulier-ID

en: Created Date
nl: Gemaakt op datum

en: PayPal Documentation
nl: PayPal-documentatie

en: Support
nl: Steun

en: Are you sure you want to %s delete selected form(s)?
nl: Weet u zeker dat u de geselecteerde items wilt verwijderen?

en: All Forms
nl: Alle formulieren

en: Payment Date
nl: Betalingsdatum

en: Payer Name
nl: Naam betaler

en: VIEW ENTRY
nl: BEKIJK INZENDING

en: Turnstile captcha add-on for ARForms requires ARForms installed with version 6.4 or higher.
nl: Voor de Turnstile captcha-invoegtoepassing voor ARForms is versie 6.4 of hoger van ARForms vereist.

en: Invalid Turnstile Captcha. Please try again
nl: Ongeldige Turnstile Captcha. Probeer het opnieuw.

en: Turnstile CAPTCHA Configuration
nl: Draaikruis CAPTCHA-configuratie

en: Turnstile CAPTCHA requires an API key, consisting of a "site" and a "secret" key. You can sign up for a
nl: Turnstile CAPTCHA vereist een API-sleutel, bestaande uit een "site" en een "geheime" sleutel. U kunt zich aanmelden voor een

en: free Turnstile CAPTCHA key
nl: gratis draaikruis CAPTCHA-sleutel

en: Turnstile CAPTCHA Failed Message
nl: Draaihek CAPTCHA Mislukt Bericht

en: Turnstile CAPTCHA Theme
nl: Draaihek CAPTCHA-thema

en: Sorry, you are not allowed to activate/deactivate additional module on this site.
nl: Helaas is het niet toegestaan ​​om extra modules op deze site te activeren/deactiveren.

en: Sorry! Email was not sent successfully.
nl: Sorry! E-mail is niet succesvol verzonden.

en: Payment Gateways Debug Log
nl: Debuglogboek voor betalingsgateways

en: Paypal Debug Log
nl: Paypal-foutopsporingslogboek

en: ARFLite_form_all_values_no_separate_valueThis will be replaced with form's all fields & labels without separate values.
nl: ARFLite_form_all_values_no_separate_valueDit wordt vervangen door alle velden en labels van het formulier zonder afzonderlijke waarden.

en: This will be replaced with form's all fields & labels without separate values.
nl: Dit wordt vervangen door alle velden en labels zonder aparte waarden.

en: Timepicker localization
nl: Lokalisatie van Timepicker

en: Hcaptcha add-on for ARForms requires ARForms installed with version 6.4 or higher.
nl: Voor de Hcaptcha-invoegtoepassing voor ARForms is versie 6.4 of hoger van ARForms vereist.

en: hCaptcha Configuration
nl: hCaptcha-configuratie

en: hCaptcha requires an API key, consisting of a "site" and a "private" key. You can sign up for a
nl: hCaptcha vereist een API-sleutel, bestaande uit een "site" en een "private" sleutel. U kunt zich aanmelden voor een

en: free hCaptcha key
nl: gratis hCaptcha-sleutel

en: hCaptcha Theme
nl: hCaptcha-thema

en: hCaptcha Failed Message
nl: hCaptcha mislukt bericht

en: Invalid hCaptcha. Please try again
nl: Ongeldige hCaptcha. Probeer het opnieuw.
