ARForms Form Builder v1.7.3 - en to ja translation catalogue (1483 entries)

en:  inside code.)
ja: コード内）

en: %1$s form has been submitted on %2$s.
ja: %1$s フォームは %2$s に送信されました。

en: %1$s Form submitted on %2$s
ja: %1$s フォームは %2$s に送信されました

en: %s Submit and%s Deactivate
ja: %s 送信および %s 非アクティブ化

en: ( Not recommended - If you have any js/css loading issue in your theme, only in that case you should enable this settings )
ja: （非推奨-テーマにjs / cssの読み込みの問題がある場合、その場合のみ、この設定を有効にする必要があります）

en: (Click here to add description or instructions)
ja: （説明または手順を追加するには、ここをクリックしてください）

en: (Click here to add text)
ja: （テキストを追加するには、ここをクリックしてください）

en: (Do not insert script tag
ja: （スクリプトタグを挿入しないでください

en: (Upon successful submission form entry data will be sent to below mentioned url using POST method.)
ja: （送信が成功すると、POSTメソッドを使用して、入力データが下記のURLに送信されます。）

en: (When this settings is enabled, previous page clickable functionality will not work.)
ja: （この設定を有効にすると、前のページのクリック可能な機能は機能しなくなります。）

en: - Select form -
ja: -フォームを選択してください-

en: 1 Column
ja: 1列

en: 2 Column
ja: 2列

en: 3
ja: ３

en: 3 Column
ja: 3列

en: 4 Column
ja: 4列

en: 65 or Above
ja: 65以上

en: Absolute
ja: 絶対の

en: Access this Settings Page
ja: この設定ページにアクセス

en: Access Token
ja: アクセストークン

en: Account ID
ja: アカウントID

en: Action
ja: アクション

en: Activated
ja: 有効化

en: Active
ja: アクティブ

en: Active State Background
ja: アクティブな状態の背景

en: Add
ja: 追加

en: Add a separate value to use for calculations, email routing, saving to database and many other uses. The option values are saved while option labels are shown in the form
ja: 計算、電子メールルーティング、データベースへの保存、その他の多くの用途に使用する別の値を追加します。 オプションのラベルがフォームに表示されている間、オプションの値は保存されます

en: ADD ARFORMS LITE FORM
ja: ARFORMS LITE FORMを追加

en: Add ARForms Lite Form
ja: ARForms Liteフォームを追加

en: Add CSS Elements
ja: CSS要素を追加

en: Add Entries from Admin Area
ja: 管理領域からエントリを追加

en: Add Field
ja: フィールドを追加

en: Add Icon
ja: アイコンを追加

en: Add icon (Bootstrap style)
ja: アイコンを追加（Bootstrapスタイル）

en: Add Image
ja: 画像を追加

en: Add New Form
ja: 新しいフォームを追加

en: Add new hidden field
ja: 新しい非表示フィールドを追加

en: Add New Preset Choices
ja: 新しいプリセットの選択肢を追加

en: Add Timer
ja: タイマーを追加

en: Add to page
ja: ページに追加

en: Add-On listing is currently unavailable. Please try again later.
ja: アドオンリストは現在利用できません。 後でもう一度やり直してください。

en: Add-ons
ja: アドオン

en: Add/Edit Custom Displays
ja: カスタム表示の追加/編集

en: Add/Edit Forms and Templates
ja: フォームとテンプレートの追加/編集

en: Addons
ja: アドオン

en: Admin BCC Email
ja: 管理BCCメール

en: Admin CC Email
ja: 管理者CCメール

en: Admin E-mail
ja: 管理者のメール

en: Admin Message
ja: 管理メッセージ

en: Advanced font options
ja: 高度なフォントオプション

en: Advanced Form Options
ja: 高度なフォームオプション

en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

en: Afrikaans
ja: アフリカーンス語

en: After Submission Tracking Script
ja: 提出後追跡スクリプト

en: Age Group
ja: 年齢層

en: Ajax based submission
ja: Ajaxベースの送信

en: Aland Islands
ja: オーランド諸島

en: Albania
ja: アルバニア

en: Albanian
ja: アルバニア語

en: Algeria
ja: アルジェリア

en: Alignment
ja: 整列

en: All
ja: すべて

en: Allow alpha numeric characters and length must be between 8 to 16 characters
ja: 英数字を許可し、長さは8〜16文字にする必要があります

en: Allow only digits upto 6 digits. e.g. : pincode
ja: 6桁までの数字のみを許可します。 例えば ： ピンコード

en: Allow phone number like
ja: 次のような電話番号を許可

en: American Samoa
ja: アメリカ領サモア

en: Analytics / Chart
ja: 分析/グラフ

en: Andorra
ja: アンドラ

en: Angola
ja: アンゴラ

en: Anguilla
ja: アンギラ

en: Animation
ja: アニメーション

en: Animation Delay
ja: アニメーションの遅延

en: Animation Duration
ja: アニメーションの長さ

en: Antarctica
ja: 南極大陸

en: Antigua and Barbuda
ja: アンティグアバーブーダ

en: Any
ja: どれか

en: API Key
ja: APIキー

en: API Secret
ja: APIシークレット

en: API Token
ja: APIトークン

en: APP ID
ja: アプリID

en: Apply
ja: 申し込む

en: April
ja: 4月

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Are you sure to delete configuration?
ja: 設定を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure want to reset style?
ja: スタイルをリセットしてもよろしいですか?

en: Are you sure you want to  delete this field?
ja: このフィールドを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete image?
ja: 画像を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this entries?
ja: このエントリを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this entry?
ja: このエントリを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this file?
ja: このファイルを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this form?
ja: このフォームを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this image?
ja: この画像を削除してもよろしいですか?

en: ARForm Lite plugin Deactivation
ja: ARForm Lite プラグインの無効化

en: ARForms Add-Ons
ja: ARFormsアドオン

en: ARForms has been updated! To keep things running smoothly, we have to update your database to the newest version.
ja: ARフォームが更新されました！ 作業をスムーズに実行し続けるために、データベースを最新バージョンに更新する必要があります。

en: ARForms Lite - Sorry to see you go
ja: ARForms Lite-お見逃しなく

en: ARForms Lite Form
ja: ARForms Liteフォーム

en: ARForms Lite is a WordPress Free Form Builder Plugin to create stylish and modern style form withing few clicks.
ja: ARForms Liteは、数回クリックするだけでスタイリッシュでモダンなスタイルのフォームを作成するためのWordPress Free FormBuilderプラグインです。

en: ARForms Lite Shortcode
ja: ARForms Liteショートコード

en: ARForms Lite will also store the all type of data (this may contain personal data) in the database which plugin user has included in the form. These data cannot be editable but can be removed from form entry section of ARForms.
ja: ARForms Liteは、プラグインユーザーがフォームに含めたデータベースにすべてのタイプのデータ（これには個人データが含まれる場合があります）も保存します。 これらのデータは編集できませんが、ARFormsのフォーム入力セクションから削除できます。

en: ARForms Lite will not store any personal data except user_id (only if user is logged in), ip address, country, browser user_agent, referrer only when submit the form.
ja: ARForms Liteは、フォームを送信する場合にのみ、user_id（ユーザーがログインしている場合のみ）、IPアドレス、国、ブラウザーuser_agent、リファラー以外の個人データを保存しません。

en: ARForms Samples
ja: ARFormsサンプル

en: Argentina
ja: アルゼンチン

en: ARMember Successfully installed.
ja: ARMember が正常にインストールされました。

en: Armenia
ja: アルメニア

en: Armenian
ja: アルメニア人

en: ARPrice Successfully installed.
ja: ARPrice が正常にインストールされました。

en: Aruba
ja: アルバ

en: at
ja: で

en: August
ja: 八月

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Austria
ja: オーストリア

en: Authentication
ja: 認証

en: Authentication Token
ja: 認証トークン

en: Authorization Code
ja: 認証コード

en: Authorize
ja: 承認する

en: Authorized redirect URI
ja: 承認されたリダイレクト URI

en: Autocomplete
ja: オートコンプリート

en: Available Add-ons
ja: 利用可能なアドオン

en: Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン

en: Azerbaijani
ja: アゼルバイジャン語

en: Background
ja: バックグラウンド

en: Background Hover Image
ja: 背景ホバー画像

en: Background Image
ja: 背景画像

en: Background Image Position-X
ja: 背景画像の位置X

en: Background Image Position-Y
ja: 背景画像の位置-Y

en: Bahamas
ja: バハマ

en: Bahrain
ja: バーレーン

en: Bangladesh
ja: バングラデシュ

en: Barbados
ja: バルバドス

en: Base/Active Color
ja: ベース/アクティブカラー

en: Basic Styling Options
ja: 基本的なスタイルオプション

en: Basque
ja: バスク人

en: Before you deactivate the ARForms Lite plugin, would you quickly give us your reason for doing so?
ja: ARForms Liteプラグインを非アクティブ化する前に、そうする理由を簡単に教えてください。

en: begin
ja: ベギン

en: Belarus
ja: ベラルーシ

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Belize
ja: ベリーズ

en: Bengali
ja: ベンガル語

en: Benin
ja: ベナン

en: Bermuda
ja: バミューダ

en: Bhutan
ja: ブータン

en: Black Friday Sale
ja: ブラックフライデーセール

en: Blank Field
ja: 空白のフィールド

en: Blank Form
ja: 空白のフォーム

en: Blur
ja: ぼかし

en: bold
ja: 大胆な

en: Bolivia
ja: ボリビア

en: BookingPress Successfully installed.
ja: BookingPress が正常にインストールされました。

en: Border
ja: 境界

en: Border Color
ja: ボーダの色

en: Border Options
ja: ボーダーオプション

en: Border Radius
ja: ボーダー半径

en: Border Size
ja: ボーダーサイズ

en: Border Style
ja: ボーダースタイル

en: Border Type
ja: ボーダータイプ

en: Bosnia and Herzegovina
ja: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Bosnian
ja: ボスニア語

en: Botswana
ja: ボツワナ

en: Bottom
ja: 底

en: Brazil
ja: ブラジル

en: British Indian Ocean Territory
ja: イギリス領インド洋地域

en: British Virgin Islands
ja: イギリス領バージン諸島

en: Browser Name
ja: ブラウザ名

en: Brunei
ja: ブルネイ

en: Bulgaria
ja: ブルガリア

en: Bulgarian
ja: ブルガリア人

en: Bulk Actions
ja: 一括操作

en: Burkina Faso
ja: ブルキナファソ

en: Burundi
ja: ブルンジ

en: Button Alignment
ja: ボタンの配置

en: Button Height (optional)
ja: ボタンの高さ（オプション）

en: Button Style
ja: ボタンのスタイル

en: Button Text
ja: ボタンのテキスト

en: Button Width (optional)
ja: ボタンの幅（オプション）

en: Calendar Date Format
ja: カレンダーの日付形式

en: Calendar localization
ja: カレンダーのローカリゼーション

en: Cambodia
ja: カンボジア

en: Cameroon
ja: カメルーン

en: Campaign Name
ja: キャンペーン名

en: Can you mention it?
ja: あなたはそれについて言及できますか？

en: Canada
ja: カナダ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cape Verde
ja: カーボベルデ

en: Caribbean Netherlands
ja: カリブ海オランダ

en: Catalan
ja: カタロニア語

en: Cayman Islands
ja: ケイマン諸島

en: Center
ja: センター

en: Central African Republic
ja: 中央アフリカ共和国

en: Chad
ja: チャド

en: Check All
ja: すべて調べる

en: Check Full Log
ja: 完全なログを確認

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Checkbox & Radio Style
ja: チェックボックスとラジオスタイル

en: Checkbox 1
ja: チェックボックス1

en: Checkbox 2
ja: チェックボックス2

en: CheckBoxes
ja: チェックボックス

en: Checkboxes
ja: チェックボックス

en: Checked Icon Styling
ja: チェックされたアイコンのスタイリング

en: Chile
ja: チリ

en: China
ja: 中国

en: Chinese Simplified
ja: 中国語（簡体字

en: Chinese Traditional
ja: 中国の伝統的な

en: Chinese(Simplified)
ja: 中国語（簡体字）

en: Chinese(Traditional)
ja: 中国の伝統的な）

en: Choose Color
ja: 色を選択

en: Choose File
ja: ファイルを選ぶ

en: Choose Option
ja: オプションを選択

en: Christmas Island
ja: クリスマス島

en: Clear default text on focus
ja: フォーカスのあるデフォルトのテキストをクリア

en: Clear default text on focus.
ja: フォーカスのあるデフォルトのテキストをクリアします。

en: Click here to enter form description
ja: ここをクリックしてフォームの説明を入力してください

en: Click here to enter form title
ja: フォームのタイトルを入力するには、ここをクリックしてください

en: Click to Copy
ja: クリックしてコピー

en: Click to edit
ja: クリックして編集する

en: Click to mark as
ja: クリックしてマーク

en: Click to mark as compulsory field
ja: クリックして必須フィールドとしてマーク

en: Click to mark as not compulsory field
ja: クリックして必須ではないフィールドとしてマーク

en: Client ID
ja: クライアントID

en: Client Secret
ja: クライアントシークレット

en: Clock Settings
ja: 時計設定

en: Close
ja: 近い

en: Cocos Islands
ja: ココス諸島

en: Colombia
ja: コロンビア

en: Color
ja: 色

en: Color Picker
ja: カラーピッカー

en: Color Scheme
ja: カラースキーム

en: Comma ( , )
ja: コンマ （ 、 ）

en: Comoros
ja: コモロ

en: Completed
ja: 完了しました

en: Completed Date
ja: 完了日

en: compulsory field.
ja: 強制フィールド。

en: Computer View
ja: コンピュータビュー

en: Conditional Rule
ja: 条件付きルール

en: Configure Conditional Email Notification
ja: 条件付きメール通知を構成する

en: Configure conditional submission
ja: 条件付き送信を構成する

en: Confirm
ja: 確認

en: Confirm Email
ja: Eメール確認

en: Confirm Email does not match with email
ja: メールがメールと一致しないことを確認

en: Confirm Email label
ja: メールラベルの確認

en: Confirm email placeholder
ja: メールのプレースホルダーを確認する

en: Confirmation Message
ja: 確認メッセージ

en: Congo
ja: コンゴ

en: Congo (DRC)
ja: コンゴ（DRC）

en: Congo (Republic)
ja: コンゴ（共和国）

en: contains
ja: 含む

en: Content
ja: コンテンツ

en: Continue
ja: 継続する

en: Convert Field Type
ja: フィールドタイプの変換

en: Convert To Field Type
ja: フィールドタイプに変換

en: Cook Islands
ja: クック諸島

en: copied
ja: コピーした

en: Copied to Clipboard
ja: クリップボードにコピーされました

en: Costa Rica
ja: コスタリカ

en: Cote d'Ivoire
ja: コートジボワール

en: Countries
ja: 国々

en: Country
ja: 国

en: Country wise number validation
ja: 国別の番号検証

en: Create Date
ja: 日付を作成します

en: Created at
ja: で作成

en: Credit Card
ja: クレジットカード

en: Croatia
ja: クロアチア

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: CSV File Separator
ja: CSVファイル区切り

en: CSV generated successfully.
ja: CSVが正常に生成されました。

en: Cuba
ja: キューバ

en: Curacao
ja: キュラソー

en: Current Field Type
ja: 現在のフィールドタイプ

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Color
ja: カスタムカラー

en: Custom CSS
ja: カスタムCSS

en: Custom Font Options
ja: カスタムフォントオプション

en: CVC/CVV
ja: CVC / CVV

en: Cyprus
ja: キプロス

en: Czech
ja: チェコ人

en: Czech Republic
ja: チェコ共和国

en: Danish
ja: デンマーク語

en: Dark
ja: 闇

en: Dashed
ja: 破線

en: Date
ja: 日付

en: Date Elements
ja: 日付要素

en: Date Format
ja: 日付形式

en: Date is invalid
ja: 日付が無効です

en: Date range
ja: 期間

en: Datepicker / Timepicker
ja: 日付ピッカー/タイムピッカー

en: Datepicker Text Color
ja: 日付ピッカーのテキストの色

en: day
ja: 日

en: Days
ja: 日々

en: days
ja: 日々

en: Deactivate
ja: 非アクティブ化

en: Deactivated
ja: 非アクティブ化

en: December
ja: 12月

en: Default
ja: デフォルト

en: Default Fonts
ja: デフォルトのフォント

en: Default message displayed after form is submitted.
ja: フォームの送信後に表示されるデフォルトのメッセージ。

en: Default Messages On Form
ja: フォームのデフォルトメッセージ

en: Default Number format
ja: デフォルトの数値形式

en: Default Submit Button
ja: デフォルトの送信ボタン

en: Default Value
ja: デフォルト値

en: Delete
ja: 削除する

en: Delete Configuration
ja: 構成を削除

en: Delete Entries from Admin Area
ja: 管理領域からのエントリの削除

en: DELETE ENTRY
ja: 記入を消す

en: Delete Field
ja: フィールドを削除

en: Delete Forms and Templates
ja: フォームとテンプレートを削除する

en: Denmark
ja: デンマーク

en: Disable
ja: 無効にする

en: Disable built-in Anti-spam feature in signup forms
ja: サインアップフォームの組み込みのスパム対策機能を無効にする

en: Disable Mutlicolumn in Form
ja: フォームのマルチカラムを無効にする

en: Dislike Button Color
ja: 嫌いなボタンの色

en: Display a Message
ja: メッセージを表示する

en: Display content from another page
ja: 別のページのコンテンツを表示する

en: Display Form of ARForms Lite
ja: ARForms Liteの表示フォーム

en: Display Title and Description
ja: タイトルと説明を表示

en: Djibouti
ja: ジブチ

en: Do not clear default text on focus.
ja: フォーカスのあるデフォルトのテキストをクリアしないでください。

en: Do not pass the validation with default value.
ja: デフォルト値で検証をパスしないでください。

en: Dominica
ja: ドミニカ

en: Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

en: Dotted
ja: 点在

en: Drop Down
ja: 落ちる

en: Dropdown
ja: 落ちる

en: Duplicate Field
ja: フィールドを複製

en: Duplicate Form
ja: フォームの複製

en: Dutch
ja: オランダの

en: Dynamic Option
ja: 動的オプション

en: East Timor
ja: 東ティモール

en: Ecuador
ja: エクアドル

en: Edit Entries
ja: エントリを編集

en: Edit Form
ja: フォームを編集

en: Edit Options
ja: オプションの編集

en: Edit Text
ja: テキストを編集

en: Egypt
ja: エジプト

en: El Salvador
ja: エルサルバドル

en: Email
ja: Eメール

en: Email Address
ja: 電子メールアドレス

en: Email Attachment:
ja: 電子メールの添付ファイル：

en: Email Elements
ja: メール要素

en: Email Format
ja: メールフォーマット

en: Email is invalid
ja: メールが無効です

en: Email Marketing Tools
ja: メールマーケティングツール

en: Email Marketing Tools setting saved successfully.
ja: メールマーケティングツールの設定が保存されました。

en: Email Notifications
ja: メール通知

en: Email Settings
ja: メール設定

en: Embed Inline Form
ja: インラインフォームを埋め込む

en: Embedded tags for youtube, map etc are supported.
ja: YouTube、マップなどの埋め込みタグがサポートされています。

en: Enable
ja: 有効にする

en: Enable country flag dropdown
ja: 国旗のドロップダウンを有効にする

en: Enable Readonly
ja: 読み取り専用を有効にする

en: Enable Running Total
ja: 累計を有効にする

en: Enable SMTP authentication
ja: SMTP認証を有効にする

en: End timer on page no.
ja: ページ番号のタイマーを終了します。

en: English (UK)
ja: 英語（英国）

en: English (US)
ja: 英語（米国）

en: English/UK
ja: 英語/英国

en: English/Western
ja: 英語/西洋

en: Enter After submission tracking script
ja: 提出後追跡スクリプトを入力

en: Entered value is invalid
ja: 入力した値は無効です

en: Entries
ja: エントリー

en: entries
ja: エントリー

en: Entries deleted successfully.
ja: エントリは正常に削除されました。

en: Entries Only
ja: エントリーのみ

en: Entries were Successfully Destroyed
ja: エントリは正常に破棄されました

en: Entry creation date
ja: エントリー作成日

en: Entry is Successfully Created
ja: エントリが正常に作成されました

en: Entry is Successfully Deleted
ja: エントリは正常に削除されました

en: Entry Key
ja: エントリーキー

en: Entry not found for selected time period
ja: 選択した期間にエントリが見つかりませんでした

en: equals
ja: 等しい

en: Equatorial Guinea
ja: 赤道ギニア

en: Eritrea
ja: エリトリア

en: Error
ja: エラー

en: error
ja: エラー

en: Error Message Colors
ja: エラーメッセージの色

en: Error State Background
ja: エラー状態の背景

en: Esperanto
ja: エスペラント

en: Estonia
ja: エストニア

en: Estonian
ja: エストニア語

en: Ethiopia
ja: エチオピア

en: Even Row
ja: 偶数行

en: Every 12 hours
ja: 12時間ごと

en: Example: Google Tracking Code
ja: 例：Googleトラッキングコード

en: Exclusive Wordpress Form Builder Plugin
ja: 専用Wordpressフォームビルダープラグイン

en: Export
ja: 書き出す

en: Export Entries
ja: エントリーのエクスポート

en: Export Form
ja: 輸出フォーム

en: Export Form(s)
ja: フォームをエクスポート

en: Export to CSV
ja: CSVにエクスポート

en: Exported File Content
ja: エクスポートされたファイルのコンテンツ

en: Facebook Community
ja: Facebookコミュニティ

en: Falkland Islands
ja: フォークランド諸島

en: Family
ja: 家族

en: Faroe Islands
ja: フェロー諸島

en: Faroese
ja: フェロー語

en: Farsi/Persian
ja: ペルシア語/ペルシア語

en: February
ja: 2月

en: Field Animation Options
ja: フィールドアニメーションオプション

en: Field Border Settings
ja: フィールド境界設定

en: Field Custom Width
ja: フィールドカスタム幅

en: Field description
ja: フィールドの説明

en: Field inner spacing
ja: フィールドの内側の間隔

en: Field label
ja: フィールドラベル

en: Field Options
ja: フィールドオプション

en: Field Settings
ja: フィールド設定

en: Field Size (Characters)
ja: フィールドサイズ（文字）

en: Field Tooltip
ja: フィールドツールチップ

en: Field Transparency
ja: フィールドの透明性

en: Field type changing also may affect email notification section, conditional rule section, payment gateways configuration and other add-ons configuration. So it is highly recommend to verify all these settings after changing field type
ja: フィールドタイプの変更は、電子メール通知セクション、条件付きルールセクション、支払いゲートウェイの構成、およびその他のアドオンの構成にも影響を与える可能性があります。 したがって、フィールドタイプを変更した後、これらの設定をすべて確認することを強くお勧めします。

en: Field values will be lost once converted to
ja: に変換すると、フィールド値は失われます

en: Field Width
ja: フィールド幅

en: Field Wrapper
ja: フィールドラッパー

en: Field wrapper
ja: フィールドラッパー

en: Fields
ja: 田畑

en: Fiji
ja: フィジー

en: File is not proper.
ja: ファイルが適切ではありません。

en: File Not writable
ja: 書き込み不可

en: File Upload
ja: ファイルのアップロード

en: Filipino
ja: フィリピン人

en: filtered from
ja: からフィルタリング

en: Finland
ja: フィンランド

en: Finnish
ja: フィンランド人

en: First
ja: 最初

en: Flat
ja: 平らな

en: Font Awesome
ja: 素晴らしいフォント

en: Font Family
ja: フォントファミリー

en: Font family
ja: フォントファミリー

en: Font Options
ja: フォントオプション

en: Font Settings
ja: フォント設定

en: Font Size
ja: フォントサイズ

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Font style
ja: フォントスタイル

en: Form
ja: 形

en: Form Alignment
ja: フォームの配置

en: Form Border
ja: フォームボーダー

en: Form Description
ja: フォームの説明

en: Form description
ja: フォームの説明

en: Form Entries
ja: フォームエントリ

en: Form Entries Data
ja: フォームエントリデータ

en: Form Entry
ja: フォーム入力

en: Form Global CSS
ja: フォームグローバルCSS

en: Form inner wrapper
ja: フォームの内部ラッパー

en: Form is imported successfully.
ja: フォームが正常にインポートされました。

en: Form is not available.
ja: フォームは使用できません。

en: Form is not successfully updated
ja: フォームは正常に更新されません

en: Form is saved successfully.
ja: フォームは正常に保存されました。

en: Form is Successfully Deleted
ja: フォームは正常に削除されました

en: Form is successfully updated
ja: フォームは正常に更新されました

en: Form outer wrapper
ja: フォームの外側のラッパー

en: Form Padding
ja: フォームのパディング

en: Form Settings
ja: フォーム設定

en: Form submission action
ja: フォーム送信アクション

en: Form Submission Method
ja: フォーム提出方法

en: Form submitted on
ja: 提出されたフォーム

en: Form Title
ja: フォームのタイトル

en: Form title
ja: フォームのタイトル

en: Form Title Font Settings
ja: フォームのタイトルのフォント設定

en: Form Title options
ja: フォームのタイトルオプション

en: Form Width
ja: フォーム幅

en: Form Width Settings
ja: フォームの幅の設定

en: Form(s) Only
ja: フォームのみ

en: Forms
ja: フォーム

en: Forms + Entries
ja: フォーム+エントリー

en: Forms :
ja: フォーム：

en: Forms listing is currently unavailable. Please try again later.
ja: フォームのリストは現在ご利用いただけません。 後でもう一度やり直してください。

en: Found a better plugin
ja: より良いプラグインを見つけました

en: France
ja: フランス

en: free reCAPTCHA key
ja: 無料のreCAPTCHAキー

en: French
ja: フランス語

en: French (Canadian)
ja: フランス語（カナダ）

en: French Guiana
ja: 仏領ギアナ

en: French Polynesia
ja: フランス領ポリネシア

en: French/Swiss
ja: フランス語/スイス

en: Friday
ja: 金曜日

en: From
ja: から

en: From E-mail
ja: メールから

en: From Email
ja: メールから

en: From/Replyto Name
ja: 差出人/返信先の名前

en: Gabon
ja: ガボン

en: Gambia
ja: ガンビア

en: General Icons
ja: 一般的なアイコン

en: General Options
ja: 一般的なオプション

en: General setting saved successfully.
ja: 一般設定が正常に保存されました。

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Georgia
ja: ジョージア

en: German
ja: ドイツ人

en: German (Autstria)
ja: ドイツ語（オーストリア）

en: German (Switzerland)
ja: ドイツ語（スイス）

en: Germany
ja: ドイツ

en: Get Authorization Code
ja: 認証コードを取得します

en: Get It
ja: それを得る

en: Ghana
ja: ガーナ

en: Gibraltar
ja: ジブラルタル

en: GMAIL Test E-Mail
ja: GMAIL テストメール

en: Go
ja: 行く

en: Google Fonts
ja: Googleフォント

en: greater than
ja: より大きい

en: Greece
ja: ギリシャ

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Greenland
ja: グリーンランド

en: Grenada
ja: グレナダ

en: Group Name
ja: グループ名

en: Growth Plugins
ja: 成長プラグイン

en: Guadeloupe
ja: グアドループ

en: Guam
ja: グアム

en: Guatemala
ja: グアテマラ

en: Guernsey
ja: ガーンジー

en: Guinea
ja: ギニア

en: Guinea-Bissau
ja: ギニアビサウ

en: Gujarati
ja: グジャラート語

en: Guyana
ja: ガイアナ

en: Haiti
ja: ハイチ

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Hidden Input Fields
ja: 非表示の入力フィールド

en: Hidden Input Fields Options
ja: 非表示の入力フィールドオプション

en: Hidden Input Fields Setup
ja: 非表示の入力フィールドの設定

en: Hide
ja: 隠す

en: Hide Empty Fields From Email Content
ja: 電子メール コンテンツから空のフィールドを非表示にする

en: Hide Empty Fields From Email Content.
ja: 電子メール コンテンツから空のフィールドを非表示にします。

en: Hide Form after submission
ja: 送信後にフォームを非表示にする

en: Hide Label
ja: ラベルを非表示

en: Hide Required Indicator
ja: 必要なインジケーターを隠す

en: Hide success message after
ja: 後に成功メッセージを隠す

en: Hindi
ja: ヒンディー語

en: Honduras
ja: ホンジュラス

en: Hong Kong
ja: 香港

en: Hook
ja: 針

en: Horizontal
ja: 横型

en: Hour
ja: 時

en: hour
ja: 時間

en: hours
ja: 時間

en: Hover Background
ja: ホバー背景

en: How could we improve ?
ja: どうすれば改善できますか？

en: How could we improve?
ja: どうすれば改善できるでしょうか？

en: Hrs
ja: 時間

en: Hungarian
ja: ハンガリー人

en: Hungary
ja: ハンガリー

en: I already did
ja: 私はすでにやった

en: I bought premium version of ARForms
ja: ARFormsのプレミアムバージョンを購入しました

en: I understand the risk
ja: リスクは理解しています

en: Iceland
ja: アイスランド

en: Icelandic
ja: アイスランド語

en: Icon
ja: アイコン

en: Icon Background
ja: アイコンの背景

en: Icon Color
ja: アイコンの色

en: If you UNCHECK this then your email address will be sent along with your feedback. This can be used by arflite to get back to you for more info or a solution.
ja: これをオフにすると、フィードバックとともにメールアドレスが送信されます。 これは、arfliteが詳細情報や解決策について返信するために使用できます。

en: Image
ja: 画像

en: Image is invalid
ja: 画像が無効です

en: Image URL
ja: 画像のURL

en: Image URL Elements
ja: 画像のURL要素

en: Image Width
ja: 画像幅

en: Import
ja: インポート

en: Import / Export
ja: インポート・エクスポート

en: Import / Export Forms
ja: フォームのインポート/エクスポート

en: Import Export
ja: インポート・エクスポート

en: Import Form(s)
ja: フォームをインポート

en: In Process
ja: 処理中

en: Incompatible with theme or plugin
ja: テーマまたはプラグインと互換性がありません

en: Incorrect Field
ja: 不正なフィールド

en: India
ja: インド

en: Individual Steps
ja: 個々のステップ

en: Indonesia
ja: インドネシア

en: Indonesian
ja: インドネシア語

en: Inherit
ja: 継承

en: Inherit from theme
ja: テーマから継承

en: Inline
ja: 列をなして

en: Input Direction
ja: 入力方向

en: Input Field Description Options
ja: 入力フィールド説明オプション

en: Input Field Options
ja: 入力フィールドオプション

en: Input field Options
ja: 入力フィールドオプション

en: Input Field size
ja: 入力フィールドのサイズ

en: Input Fields
ja: 入力フィールド

en: Input Font Settings
ja: 入力フォント設定

en: Input Style
ja: 入力スタイル

en: Install
ja: インストール

en: Installed
ja: インストール済み

en: Invalid file extension. Please select valid file
ja: ファイル拡張子が無効です。 有効なファイルを選択してください

en: Invalid File Size.
ja: ファイルサイズが無効です。

en: Invalid maximum characters length
ja: 無効な最大文字長

en: Invalid minimum characters length
ja: 無効な最小文字長

en: IP Address
ja: IPアドレス

en: Iran
ja: イラン

en: Iraq
ja: イラク

en: Ireland
ja: アイルランド

en: is
ja: です

en: Isle of Man
ja: マン島

en: Israel
ja: イスラエル

en: Italian
ja: イタリアの

en: italic
ja: イタリック

en: Italy
ja: イタリア

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: January
ja: 1月

en: Japan
ja: 日本

en: Japanese
ja: 日本語

en: Jersey
ja: ジャージー

en: Jordan
ja: ヨルダン

en: July
ja: 七月

en: June
ja: 六月

en: Kannada
ja: カンナダ語

en: Kazakhstan
ja: カザフスタン

en: Kenya
ja: ケニア

en: Kiribati
ja: キリバス

en: Korean
ja: 韓国語

en: Kosovo
ja: コソボ

en: Kuwait
ja: クウェート

en: Kyrgyzstan
ja: キルギスタン

en: Label
ja: ラベル

en: Label Align
ja: ラベル配置

en: Label Font Settings
ja: ラベルのフォント設定

en: Label Name
ja: ラベル名

en: Label Options
ja: ラベルオプション

en: Label Position
ja: ラベルの位置

en: Label Text Color
ja: ラベルテキストの色

en: Label Width
ja: ラベルの幅

en: Lack of documentation
ja: ドキュメントの欠如

en: Laos
ja: ラオス

en: Last
ja: 最終

en: Latvia
ja: ラトビア

en: Latvian
ja: ラトビア語

en: Lebanon
ja: レバノン

en: Left
ja: 左

en: Left to Right
ja: 左から右へ

en: Lesotho
ja: レソト

en: less than
ja: 未満

en: Liberia
ja: リベリア

en: Libya
ja: リビア

en: Liechtenstein
ja: `リヒテンシュタイン

en: Light
ja: 光

en: Like Button
ja: いいねボタン

en: Like button
ja: いいねボタン

en: Like Button Color
ja: ボタンの色のように

en: List ID
ja: リストID

en: List Name
ja: リスト名

en: List name
ja: リスト名

en: Lithuania
ja: リトアニア

en: Lithuanian
ja: リトアニア語

en: Load JS & CSS
ja: JSとCSSを読み込む

en: Load JS & CSS in all pages
ja: すべてのページにJSとCSSを読み込む

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク

en: Macau
ja: マカオ

en: Madagascar
ja: マダガスカル

en: Main Input Colors
ja: 主な入力色

en: Malawi
ja: マラウイ

en: Malay
ja: マレー語

en: Malayalam
ja: マラヤーラム語

en: Malaysia
ja: マレーシア

en: Maldives
ja: モルディブ

en: Mali
ja: マリ

en: Malta
ja: マルタ

en: Manage Forms
ja: フォームを管理する

en: Manage Options
ja: オプションの管理

en: Marathi
ja: マラーティー語

en: March
ja: 行進

en: Margin
ja: マージン

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

en: Martinique
ja: マルティニーク

en: Mask Input
ja: マスク入力

en: Material
ja: 素材

en: Material 1
ja: 材料1

en: Material 2
ja: 資料2

en: Material Outlined
ja: 資料の概要

en: Material Outlined Style
ja: 素材の輪郭のスタイル

en: Material Style
ja: 素材スタイル

en: Matrix
ja: マトリックス

en: Matrix Field Background Color
ja: マトリックスフィールドの背景色

en: Mauritania
ja: モーリタニア

en: Mauritius
ja: モーリシャス

en: Max Date e.g. 31/12/2020
ja: 最大日付、例えば 2020年12月31日

en: Max Option Selected
ja: 最大オプションが選択されました

en: Max Option Selected Message
ja: 最大オプション選択メッセージ

en: Maximum
ja: 最大

en: May
ja: 五月

en: Mayotte
ja: マヨット

en: Message
ja: メッセージ

en: Message for blank field
ja: 空白のフィールドのメッセージ

en: Message for invalid confirm email
ja: 無効な確認メールのメッセージ

en: Message for invalid submission
ja: 無効な送信のメッセージ

en: Message for minimum length
ja: 最小長のメッセージ

en: Message for regular expression
ja: 正規表現のメッセージ

en: Message for tooltip
ja: ツールチップのメッセージ

en: Message will be displayed when form is submitted but Duplicate entry exists.
ja: フォームの送信時にメッセージが表示されますが、重複するエントリが存在します。

en: Message will be displayed when incorrect data is inserted of missing.
ja: 挿入されているデータが正しくない、または不足している場合、メッセージが表示されます。

en: Message will be displayed when required fields is left blank.
ja: 必須欄を空欄にするとメッセージが表示されます。

en: Mexico
ja: メキシコ

en: Micronesia
ja: ミクロネシア

en: Min
ja: 最小

en: Min Date e.g. 20/01/2000
ja: 最小日付、例えば 2000/01/20

en: Min Option Selected
ja: 選択された最小オプション

en: Min Option Selected Message
ja: 最小オプション選択メッセージ

en: Minimum
ja: 最小

en: Minute
ja: 分

en: minute
ja: 分

en: minutes
ja: 分

en: Miss
ja: お嬢

en: Mobile View
ja: モバイルビュー

en: Modern
ja: モダン

en: Moldova
ja: モルドバ

en: Monaco
ja: モナコ

en: Monday
ja: 月曜

en: Mongolia
ja: モンゴル

en: Montenegro
ja: モンテネグロ

en: month
ja: 月

en: Months
ja: か月

en: months
ja: か月

en: Montserrat
ja: モントセラト

en: Morocco
ja: モロッコ

en: Move
ja: 動く

en: Mozambique
ja: モザンビーク

en: Mr
ja: 氏

en: Mrs
ja: 夫人

en: Ms
ja: MS

en: Multi Select
ja: 複数選択

en: Multiline Text
ja: マルチラインテキスト

en: Myanmar
ja: ミャンマー

en: N/A
ja: なし

en: Namibia
ja: ナミビア

en: Nauru
ja: ナウル

en: Need Help ?
ja: 助けが必要 ？

en: Nepal
ja: ネパール

en: Netherlands
ja: オランダ

en: Neutral
ja: 中性

en: New Caledonia
ja: ニューカレドニア

en: New Form
ja: 新しいフォーム

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: Next
ja: 次

en: Next Entry
ja: 次のエントリー

en: Nicaragua
ja: ニカラグア

en: Niger
ja: ニジェール

en: Nigeria
ja: ナイジェリア

en: Niue
ja: ニウエ

en: NO
ja: 番号

en: No
ja: 番号

en: No data available in table
ja: テーブル内のデータなし

en: No data found
ja: 何もデータが見つかりませんでした

en: No entries were specified
ja: エントリが指定されていません

en: No File Selected
ja: ファイルが選択されていません

en: No form is found
ja: フォームが見つかりません

en: No Icon
ja: アイコンなし

en: No icon
ja: アイコンなし

en: No matching records found
ja: 該当する記録が見つかりません

en: No one! You do not have permission
ja: 誰も！ 権限がありません

en: No plugin specified.
ja: プラグインが指定されていません。

en: No, Maybe later
ja: いいえ、たぶん後で

en: None
ja: 無し

en: Norfolk Island
ja: ノーフォーク島

en: normal
ja: 正常

en: Normal submission
ja: 通常の提出

en: North Korea
ja: 北朝鮮

en: North Macedonia
ja: 北マケドニア

en: Northern Mariana Islands
ja: 北マリアナ諸島

en: Norway
ja: ノルウェー

en: Norwegian
ja: ノルウェー語

en: not contains
ja: 含まない

en: not equals
ja: 等しくない

en: Not the features I wanted
ja: 欲しかった機能ではない

en: Not Verified
ja: 検証されていない

en: Note
ja: 注意

en: Note : 0 ( zero ) means it will never hide success message
ja: 注：0（ゼロ）は、成功メッセージを非表示にしないことを意味します

en: Note: Set your custom html content
ja: 注：カスタムhtmlコンテンツを設定します

en: Note: The Gmail mailer works well for sites that send low numbers of emails. However, Gmail's API has rate limitations and a number of additional restrictions that can lead to challenges during setup. If you expect to send a high volume of emails, or if you find that your web host is not compatible with the Gmail API restrictions, then we recommend considering a different mailer option.
ja: 注: Gmail メーラーは、送信するメールの数が少ないサイトに適しています。 ただし、Gmail の API にはレート制限と、セットアップ中に問題が発生する可能性のある追加の制限がいくつかあります。 大量のメールを送信することが予想される場合、またはウェブホストが Gmail API の制限と互換性がないことが判明した場合は、別のメーラー オプションを検討することをお勧めします。

en: Note: This field will not show in the form. Enter the value to be hidden.
ja: 注：このフィールドはフォームに表示されません。 非表示にする値を入力します。

en: Nothing Selected
ja: 何も選択されていません

en: November
ja: 11月

en: Number
ja: 数

en: Number Elements
ja: 番号要素

en: Number is out of range
ja: 数値が範囲外です

en: Number of Rows
ja: 行の数

en: Number Range
ja: 番号範囲

en: October
ja: 10月

en: Odd Row
ja: 奇数行

en: of
ja: の

en: Off days
ja: 休日

en: OK, you deserve it
ja: OK、あなたはそれに値する

en: Okay
ja: はい

en: Oman
ja: オマーン

en: On Load Animation
ja: ロードアニメーションについて

en: Only Alphabets
ja: アルファベットのみ

en: Only Alphabets & Numbers
ja: アルファベットと数字のみ

en: Only Numbers
ja: 数字のみ

en: Opt-ins
ja: オプトイン

en: Opt-ins (email marketing) configuration
ja: オプトイン（メールマーケティング）の構成

en: Option label
ja: オプションラベル

en: optional
ja: オプション

en: Or
ja: または

en: Other
ja: その他の

en: Other color
ja: 他の色

en: Other Fields
ja: その他の分野

en: Other Options
ja: その他のオプション

en: Other Settings
ja: その他の設定

en: Overall Steps
ja: 全体的な手順

en: Page
ja: ページ

en: Page Break
ja: 改ページ

en: Page Break Animation
ja: ページ分割アニメーション

en: Page ID:
ja: ページID：

en: Page URL
ja: ページURL

en: Page url
ja: ページのURL

en: PageBreak Timer Settings
ja: PageBreakタイマー設定

en: Pakistan
ja: パキスタン

en: Palau
ja: パラオ

en: Palestine
ja: パレスチナ

en: Panama
ja: パナマ

en: Papua New Guinea
ja: パプアニューギニア

en: Paraguay
ja: パラグアイ

en: Partial Filled Form Entries
ja: 部分的に記入されたフォームのエントリ

en: Pass the validation with default value.
ja: デフォルト値で検証を渡します。

en: Password
ja: パスワード

en: Pending
ja: 保留中

en: Persian
ja: ペルシア語

en: Peru
ja: ペルー

en: Philippines
ja: フィリピン

en: Phone
ja: 電話

en: Phone Elements
ja: 電話の要素

en: Phone is invalid
ja: 電話が無効です

en: Phone Number
ja: 電話番号

en: PHP Function
ja: PHP関数

en: PHP Mailer
ja: PHPメーラー

en: Pipe ( | )
ja: パイプ（|）

en: Placeholder Opacity
ja: プレースホルダーの不透明度

en: Placeholder Text
ja: プレースホルダーテキスト

en: Plain Text
ja: 平文

en: Please add one or more rules
ja: 1つ以上のルールを追加してください

en: Please do needful
ja: 必要に応じてください

en: Please Enter Client ID
ja: クライアントIDを入力してください

en: Please Enter Client Secret
ja: クライアント シークレットを入力してください

en: Please enter content
ja: コンテンツを入力してください

en: Please enter form title
ja: フォームのタイトルを入力してください

en: Please Enter preset title
ja: プリセットのタイトルを入力してください

en: Please insert a message for your auto responder.
ja: 自動応答のメッセージを挿入してください。

en: Please insert url with http:// or https://.
ja: http：//またはhttps：//でURLを挿入してください。

en: Please map desired email field from the list of fields used in your form. And system will send response email to this address.
ja: フォームで使用されているフィールドのリストから目的のメールフィールドをマッピングしてください。 そして、システムはこのアドレスに応答メールを送信します。

en: Please open your exported file, copy entire content & paste it here.
ja: エクスポートしたファイルを開き、コンテンツ全体をコピーして、ここに貼り付けてください。

en: Please save form to generate shortcode.
ja: フォームを保存してショートコードを生成してください。

en: Please select a CSV file
ja: CSVファイルを選択してください

en: Please select a custom display
ja: カスタムディスプレイを選択してください

en: Please select a file to process
ja: 処理するファイルを選択してください

en: Please select a form
ja: フォームを選択してください

en: Please select a valid form
ja: 有効なフォームを選択してください

en: Please select any Sample.
ja: サンプルを選択してください。

en: Please Select Field
ja: フィールドを選択してください

en: Please Select Form
ja: フォームを選択してください

en: Please select form
ja: フォームを選択してください

en: Please select image file only.
ja: 画像ファイルのみを選択してください。

en: Please select one or more record to perform action
ja: アクションを実行する1つ以上のレコードを選択してください

en: Please select one or more record to perform action.
ja: アクションを実行する1つ以上のレコードを選択してください。

en: Please select one or more record.
ja: 1つ以上のレコードを選択してください。

en: Please select one or more records
ja: 1つ以上のレコードを選択してください

en: Please select one or more records.
ja: 1つ以上のレコードを選択してください。

en: Please select options to send an automatic response to user.
ja: ユーザーに自動応答を送信するオプションを選択してください。

en: Please select valid action
ja: 有効なアクションを選択してください

en: Please select valid action.
ja: 有効なアクションを選択してください。

en: Please select valid form
ja: 有効なフォームを選択してください

en: Please select valid forms
ja: 有効なフォームを選択してください

en: Please set extensions to validate file.
ja: ファイルを検証するために拡張子を設定してください。

en: Please setup site key and private key in Global Settings otherwise recaptcha will not appear
ja: グローバル設定でサイトキーと秘密キーを設定してください。そうしないと、再キャプチャが表示されません

en: Please specify
ja: ご指定ください

en: Please specify experience
ja: 経験を明記してください

en: Please try again
ja: もう一度お試しください

en: Please upload csv file
ja: csvファイルをアップロードしてください

en: Please upload csv files only
ja: csvファイルのみをアップロードしてください

en: Please upload image files only
ja: 画像ファイルのみをアップロードしてください

en: Please upload tab separated CSV file.
ja: タブ区切りのCSVファイルをアップロードしてください。

en: Please wait while you are redirected.
ja: リダイレクトされるまでお待ちください。

en: Please, Select appropriate option
ja: 適切なオプションを選択してください

en: Poland
ja: ポーランド

en: Polish
ja: 研磨

en: Portugal
ja: ポルトガル

en: Portuguese
ja: ポルトガル語

en: Portuguese (Brazil)
ja: ポルトガル語（ブラジル）

en: Portuguese (Portugal)
ja: ポルトガル語（ポルトガル）

en: Portuguese/Brazilian
ja: ポルトガル語/ブラジル

en: Position
ja: ポジション

en: Prefix
ja: 接頭辞

en: Preset Field Choices
ja: プリセットフィールドの選択

en: Preset Title
ja: プリセットタイトル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Previous
ja: 前

en: Previous Entry
ja: 前のエントリ

en: Pro
ja: プロ

en: Proceed
ja: 進む

en: Puerto Rico
ja: プエルトリコ

en: Qatar
ja: カタール

en: Radio
ja: 無線

en: Radio 1
ja: ラジオ1

en: Radio 2
ja: ラジオ2

en: Radio Buttons
ja: ラジオボタン

en: Radius
ja: 半径

en: Read More...
ja: 続きを読む...

en: reCAPTCHA Configuration
ja: reCAPTCHA構成

en: reCAPTCHA Failed Message
ja: reCAPTCHA失敗メッセージ

en: reCAPTCHA Language
ja: reCAPTCHA言語

en: reCAPTCHA requires an API key, consisting of a "site" and a "private" key. You can sign up for a
ja: reCAPTCHAには、\ \"site "および\ \"private "キーで構成されるAPIキーが必要です。 あなたはにサインアップすることができます

en: reCAPTCHA Theme
ja: reCAPTCHAテーマ

en: Record could not be deleted
ja: レコードを削除できませんでした

en: Record is deleted successfully.
ja: レコードは正常に削除されました。

en: Redirect to URL
ja: URLにリダイレクト

en: Referrer URL
ja: 参照URL

en: Referrer url
ja: 参照URL

en: Refresh List
ja: リストを更新

en: Regular expression
ja: 正規表現

en: Regular Expression (custom)
ja: 正規表現（カスタム）

en: Relative
ja: 相対的

en: Repeater
ja: `リピータ

en: Reply to E-mail
ja: メールに返信

en: Reply to Email
ja: メールに返信

en: Required
ja: 必須

en: Reset
ja: リセット

en: Reset Style
ja: スタイルをリセット

en: Reunion
ja: 再会

en: Rich Text Editor
ja: リッチテキストエディタ

en: Right
ja: 正しい

en: Right to Left
ja: 右から左へ

en: Romania
ja: ルーマニア

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Rounded Style
ja: 丸みのあるスタイル

en: Running Total (Math Logic) is Enabled
ja: 累計（数学ロジック）が有効になっています

en: Russia
ja: ロシア

en: Russian
ja: ロシア

en: Rwanda
ja: ルワンダ

en: Saint Barthelemy
ja: セントバーセルミー

en: Saint Helena
ja: セントヘレナ

en: Saint Kitts and Nevis
ja: `セントクリストファーネイビス

en: Saint Lucia
ja: セントルシア

en: Saint Martin
ja: セントマーチン

en: Saint Pierre and Miquelon
ja: サンピエールとミクロン

en: Saint Vincent and the Grenadines
ja: セントビンセントおよびグレナディーン諸島

en: Samoa
ja: サモア

en: Sample Forms
ja: サンプルフォーム

en: Sample RegExp
ja: RegExpのサンプル

en: San Marino
ja: サンマリノ

en: Sao Tome and Principe
ja: サントメプリンシペ

en: Satisfaction
ja: 満足

en: Satisfied
ja: 満足

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア

en: Save
ja: セーブ

en: Save Changes
ja: 変更内容を保存

en: Save for future use
ja: 今後の使用のために保存

en: Saved Value
ja: 保存された値

en: Saving
ja: 保存中

en: Scheduled
ja: 予定されている

en: Scheduled Date
ja: 予定日

en: Search
ja: 探す

en: second
ja: 二番目

en: seconds
ja: 秒

en: Secret Key
ja: 秘密鍵

en: Section
ja: セクション

en: Section Background
ja: セクションの背景

en: Section Font Settings
ja: セクションのフォント設定

en: Section Padding
ja: セクションパディング

en: Select
ja: 選択する

en: Select 1
ja: 選択1

en: Select a form to insert into page
ja: ページに挿入するフォームを選択してください

en: Select atleast one flag
ja: 少なくとも1つのフラグを選択します

en: Select character sets for google fonts
ja: Googleフォントの文字セットを選択する

en: Select Date
ja: 日付を選択

en: Select Field
ja: フィールドを選択

en: Select Field To Convert
ja: 変換するフィールドを選択

en: Select field to send E-mail
ja: メールを送信するフィールドを選択してください

en: Select Field Type
ja: フィールドタイプを選択

en: Select Form
ja: フォームを選択

en: Select form
ja: フォームを選択

en: Select Page
ja: ページを選択

en: Select Sample
ja: サンプルを選択

en: Select Theme
ja: テーマを選択

en: Semicolon ( ; )
ja: セミコロン（;）

en: Send an automatic response to admin user after form submission.
ja: フォーム送信後、管理ユーザーに自動応答を送信します。

en: Send an automatic response to users after form submission.
ja: フォームの送信後にユーザーに自動応答を送信します。

en: Send anonymous
ja: 匿名で送信

en: Send Email SMTP
ja: メールを送信SMTP

en: Send Form Data internaly to Custom URL
ja: フォームデータを内部的にカスタムURLに送信する

en: Send form data to redirected page/post
ja: リダイレクトされたページ/投稿にフォームデータを送信する

en: Send Test E-mail
ja: テストメールを送信

en: Send test mail
ja: テストメールを送る

en: Senegal
ja: セネガル

en: September
ja: 九月

en: Serbia
ja: セルビア

en: Serbia and Montenegro
ja: セルビアとモンテネグロ

en: Serbian
ja: セルビア語

en: Serbian Cyrillic
ja: セルビア語キリル文字

en: Set conditional redirect URL
ja: 条件付きリダイレクトURLを設定する

en: Set Current Date
ja: 現在の日付を設定

en: Set Current Date:
ja: 現在の日付を設定：

en: Set Date e.g.
ja: 日付を設定します。例:

en: Set default date
ja: デフォルトの日付を設定

en: Set Static Redirect URL
ja: 静的リダイレクトURLを設定する

en: Set Timer
ja: タイマーを設定する

en: Set Timer On
ja: タイマーをオンに設定

en: Set Transparent Background
ja: 透明な背景を設定する

en: Set up is too difficult
ja: セットアップが難しすぎる

en: Set Value of
ja: 設定値

en: Settings
ja: 設定

en: Settings Saved.
ja: 保存された設定。

en: Seychelles
ja: セイシェル

en: Shadow
ja: 影

en: Shadow Color
ja: シャドウカラー

en: Shadow Options
ja: 影のオプション

en: Shortcodes
ja: ショートコード

en: Show
ja: 公演

en: Show / Hide columns
ja: 列を表示/非表示

en: Show confirmation (Summary)
ja: 確認を表示（概要）

en: Show time picker
ja: 時間ピッカーを表示

en: Show Units
ja: 単位を表示

en: Showing
ja: 表示中

en: Sierra Leone
ja: シエラレオネ

en: Sign out successfully.
ja: 正常にサインアウトしました。

en: Singapore
ja: シンガポール

en: Single Line Text
ja: 単一行テキスト

en: Sint Maarten
ja: シントマールテン

en: Site Key
ja: サイトキー

en: Size
ja: サイズ

en: Slider
ja: スライダー

en: Slider Color
ja: スライダーカラー

en: Slider selected
ja: 選択されたスライダー

en: Slider Track
ja: スライダートラック

en: Slovak
ja: スロバキア

en: Slovakia
ja: スロバキア

en: Slovenia
ja: スロベニア

en: Slovenian
ja: スロベニア語

en: Smiley
ja: スマイリー

en: SMTP Encryption
ja: SMTP暗号化

en: SMTP Host
ja: SMTPホスト

en: SMTP Password
ja: SMTPパスワード

en: SMTP Port
ja: SMTPポート

en: SMTP Server
ja: SMTPサーバー

en: SMTP Test E-Mail
ja: SMTPテストメール

en: SMTP Username
ja: SMTPユーザー名

en: Solid
ja: 固体

en: Solomon Islands
ja: ソロモン諸島

en: Somalia
ja: ソマリア

en: Something went wrong please try again later.
ja: 何かが間違っています。後でもう一度試してください。

en: Something Went wrong while updating settings...
ja: 設定の更新中に問題が発生しました。

en: Sorry, the action "Reset Form Outside" could not be processed due to security reason
ja: セキュリティ上の理由により、「外部フォームのリセット」アクションを処理できませんでした

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons
ja: このファイルタイプはセキュリティ上の理由から許可されていません

en: Sorry, you are not allowed to install plugins on this site.
ja: 申し訳ありませんが、このサイトにプラグインをインストールすることは許可されていません。

en: Sorry, You are not an authorized person to perform this action.
ja: 申し訳ありませんが、あなたはこのアクションを実行する権限のある人物ではありません。

en: Sorry, you do not have enough permission to perform this action
ja: この操作を実行するための十分な権限がありません

en: Sorry, you do not have permission to perform this action
ja: この操作を実行する権限がありません

en: Sorry, you don't have permission to perform this action.
ja: この操作を実行する権限がありません。

en: Sorry, your request could not be processed due to security reason
ja: セキュリティ上の理由により、リクエストを処理できませんでした

en: Sorry, your request could not be processed due to security reason.
ja: セキュリティ上の理由により、リクエストを処理できませんでした。

en: Sorry, Your request could not be processed due to security reasons.
ja: 申し訳ありませんが、セキュリティ上の理由により、リクエストを処理できませんでした。

en: South Africa
ja: 南アフリカ

en: South Korea
ja: 韓国

en: South Sudan
ja: 南スーダン

en: Space Between Two Fields
ja: 2つのフィールド間のスペース

en: Spain
ja: スペイン

en: Spam Detected
ja: スパムを検出しました

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Spanish (Latin America)
ja: スペイン語（ラテンアメリカ）

en: Spinner
ja: スピナー

en: Spread
ja: 拡大

en: Sr
ja: シニア

en: Sri Lanka
ja: スリランカ

en: Standard
ja: 標準

en: Standard Style
ja: 標準スタイル

en: Star Rating
ja: 星の評価

en: Star Rating Color
ja: 星の評価の色

en: Star Rating color
ja: 星の評価の色

en: Start timer on page no.
ja: ページ番号でタイマーを開始します。

en: Status
ja: 状態

en: Staus
ja: スタウス

en: Style
ja: スタイル

en: Style Options
ja: スタイルオプション

en: Subject E-mail
ja: 件名メール

en: Submission Failed Message
ja: 送信失敗メッセージ

en: Submit Action
ja: アクションを送信

en: Submit and Deactivate
ja: 送信して非アクティブ化する

en: Submit Button Colors
ja: 送信ボタンの色

en: Submit Button Options
ja: 送信ボタンオプション

en: Submit Font Settings
ja: フォント設定を送信

en: Submit Tracking Script
ja: 追跡スクリプトを送信

en: Submit Wrapper
ja: ラッパーを送信

en: Submitting form
ja: フォームを送信する

en: Success
ja: 成功

en: Success Message
ja: 成功メッセージ

en: Success message Colors
ja: 成功メッセージの色

en: Success/Error Message Position
ja: 成功/エラーメッセージの位置

en: Successfully removed file
ja: ファイルを削除しました

en: Sudan
ja: スーダン

en: Suffix
ja: サフィックス

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Suriname
ja: スリナム

en: Svalbard and Jan Mayen
ja: スバールバル諸島とヤンマイエン島

en: Swaziland
ja: スワジランド

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Swedish
ja: スウェーデンの

en: Switch
ja: スイッチ

en: Switzerland
ja: スイス

en: Syria
ja: シリア

en: Tablet View
ja: タブレットビュー

en: Taiwan
ja: 台湾

en: Tajikistan
ja: タジキスタン

en: Tamil
ja: タミル語

en: Tanzania
ja: タンザニア

en: Telephone Country Code
ja: 電話国コード

en: Telugu
ja: テルグ語

en: Test e-mail works only after configure Gmail API settings
ja: テスト電子メールは、Gmail API 設定を構成した後にのみ機能します

en: Test e-mail works only after configure SMTP server settings
ja: 電子メールのテストは、SMTPサーバー設定を構成した後にのみ機能します

en: Text
ja: テキスト

en: Text Alignment
ja: テキストの配置

en: Text Color
ja: テキストの色

en: Text Direction
ja: テキストの方向

en: Textarea Elements
ja: Textarea要素

en: Textbox Elements
ja: テキストボックス要素

en: Thai
ja: タイ人

en: Thailand
ja: タイ

en: Thank you for subscription with us. We will contact you soon.
ja: ご購読ありがとうございます。 すぐにご連絡いたします。

en: That is not a valid reply-to email address for your auto responder.
ja: これは、自動応答の有効な返信先メールアドレスではありません。

en: That template cannot be edited
ja: そのテンプレートは編集できません

en: the above shortcode will set minimum date to 10 year before current date. ( possible values for unit are Y - year, M - month, and D - days ).
ja: 上記のショートコードは、最小日付を現在の日付の 10 年前に設定します。 (単位の可能な値は Y - 年、M - 月、および D - 日です)。

en: The file could not be uploaded due to security reason as it contains malicious code
ja: 悪意のあるコードが含まれているため、セキュリティ上の理由によりファイルをアップロードできませんでした

en: The file could not be uploaded due to security reasons.
ja: セキュリティ上の理由により、ファイルをアップロードできませんでした。

en: The reCAPTCHA was not entered correctly
ja: reCAPTCHAが正しく入力されていません

en: The SMTP debugging output is shown below:
ja: SMTPデバッグ出力を以下に示します。

en: THEN
ja: その後

en: Then Mail Send To
ja: 次にメールを送信

en: Then Redirect to
ja: 次にリダイレクトします

en: There is an error deleting that entry
ja: そのエントリの削除中にエラーが発生しました

en: There is an issue while uploading a file. Please try again
ja: ファイルのアップロード中に問題が発生しました。 もう一度やり直してください

en: There is no any form found
ja: フォームは見つかりませんでした

en: There is no entry found
ja: エントリが見つかりません

en: There is something error while saving form
ja: フォームの保存中にエラーが発生しました

en: These fields will not shown in the form. Enter the value to be hidden
ja: これらのフィールドはフォームに表示されません。 非表示にする値を入力してください

en: This feature is only recommended when you have big amount of entries in the form and you want to change the particular field type without losing the entry data for that field.
ja: この機能は、フォームに大量のエントリがあり、そのフィールドのエントリデータを失わずに特定のフィールドタイプを変更する場合にのみお勧めします。

en: This field cannot be blank
ja: このフィールドは空白にできません

en: This field cannot be blank.
ja: このフィールドを空白にすることはできません。

en: This field is invalid
ja: このフィールドは無効です

en: This form is already deleted.
ja: このフォームはすでに削除されています。

en: This shortcode replace the value with current Date.
ja: このショートコードは、値を現在の日付に置き換えます。

en: This shortcode replace the value with currently logged-in User Email.
ja: このショートコードは、値を現在ログインしているユーザーのメールに置き換えます。

en: This shortcode replace the value with currently logged-in User ID.
ja: このショートコードは、値を現在ログインしているユーザーIDに置き換えます。

en: This shortcode replace the value with currently logged-in User Name.
ja: このショートコードは、値を現在ログインしているユーザー名に置き換えます。

en: This will be replaced with current form's page URL.
ja: これは、現在のフォームのページURLに置き換えられます。

en: This will be replaced with current login ID.
ja: これは現在のログインIDに置き換えられます。

en: This will be replaced with current login user email.
ja: これは、現在のログインユーザーのメールに置き換えられます。

en: This will be replaced with current login user name.
ja: これは、現在のログインユーザー名に置き換えられます。

en: This will be replaced with entry added time.
ja: これはエントリ追加時間に置き換えられます。

en: This will be replaced with Entry ID.
ja: これはエントリIDに置き換えられます。

en: This will be replaced with entry referer.
ja: これはエントリ参照に置き換えられます。

en: This will be replaced with form name.
ja: これはフォーム名に置き換えられます。

en: This will be replaced with form's all fields & labels.
ja: これは、フォームのすべてのフィールドとラベルに置き換えられます。

en: This will be replaced with IP Address.
ja: これはIPアドレスに置き換えられます。

en: This will be replaced with name of site.
ja: これはサイトの名前に置き換えられます。

en: This will be replaced with user browser name.
ja: これはユーザーのブラウザー名に置き換えられます。

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Time
ja: 時間

en: Time Elements
ja: 時間要素

en: Timer Style
ja: タイマースタイル

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Timor-Leste
ja: 東ティモール

en: Title
ja: 題名

en: Title Alignment
ja: タイトルの配置

en: To
ja: に

en: to
ja: に

en: to change/delete image
ja: 画像を変更/削除する

en: To export this form, first you need to save it
ja: このフォームをエクスポートするには、まず保存する必要があります

en: to set dynamic minimum date please use the below short-code
ja: 動的最小日付を設定するには、以下のショートコードを使用してください

en: Togo
ja: トーゴ

en: Tokelau
ja: トケラウ

en: Tonga
ja: トンガ

en: Tooltip
ja: ツールチップ

en: Tooltip position
ja: ツールチップの位置

en: Top
ja: 上

en: total
ja: 合計

en: Trinidad and Tobago
ja: トリニダード・トバゴ

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Tunisia
ja: チュニジア

en: Turkey
ja: 七面鳥

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Turkmenistan
ja: トルクメニスタン

en: Turks and Caicos Islands
ja: タークスカイコス諸島

en: Tuvalu
ja: ツバル

en: Type
ja: タイプ

en: type to
ja: 入力する

en: type, field options will be different from
ja: タイプ、フィールドオプションは

en: U.S. State Abbreviations
ja: 米国州の略語

en: U.S. States
ja: 米国の州

en: U.S. Virgin Islands
ja: アメリカ領ヴァージン諸島

en: Uganda
ja: ウガンダ

en: Ukraine
ja: ウクライナ

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
ja: ファイルシステムに接続できません。 資格情報を確認してください。

en: Uncheck All
ja: すべてチェックを外す

en: Under 18
ja: 18歳以下

en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

en: United Kingdom
ja: イギリス

en: United States
ja: アメリカ

en: Unsatisfied
ja: 不満

en: Untitled
ja: 無題

en: Untitled Form
ja: 無題のフォーム

en: Update
ja: 更新

en: Update ARForms Database
ja: ARForms データベースを更新する

en: Upgrade To Premium
ja: プレミアムにアップグレードする

en: Upload only CSV file.
ja: CSVファイルのみをアップロードします。

en: Urdu
ja: ウルドゥー語

en: Uruguay
ja: ウルグアイ

en: Use image over %s label
ja: %s ラベルの上に画像を使用

en: Use image over options
ja: オプションに画像を使用

en: Use separate value
ja: 別の値を使用

en: User Name
ja: ユーザー名

en: Username
ja: ユーザー名

en: Using API
ja: APIの使用

en: Using Web-form
ja: Webフォームの使用

en: Uzbekistan
ja: ウズベキスタン

en: Validate default value
ja: デフォルト値を検証する

en: Validation
ja: 検証

en: Validation (error)
ja: 検証（エラー）

en: Validation Font Settings
ja: 検証フォントの設定

en: Validation Message Colors
ja: 検証メッセージの色

en: Validation Message Style
ja: 検証メッセージスタイル

en: Value
ja: 値

en: Vanuatu
ja: バヌアツ

en: Vatican City
ja: バチカン市

en: Venezuela
ja: ベネズエラ

en: Verified
ja: 確認済み

en: Verify
ja: 確認

en: Vertical
ja: 垂直

en: Very Satisfied
ja: 非常に満足

en: Very Unsatisfied
ja: 非常に不満

en: Vietnam
ja: ベトナム

en: Vietnamese
ja: ベトナム人

en: View Entries from Admin Area
ja: 管理領域からのエントリの表示

en: View entry
ja: エントリを表示

en: View Forms and Templates
ja: フォームとテンプレートを表示する

en: Virgin Islands, British
ja: 英領バージン諸島

en: Virgin Islands, U.S.
ja: アメリカ領ヴァージン諸島

en: Wallis and Futuna
ja: ウォリスフツナ

en: Webform code from Aweber
ja: AweberのWebformコード

en: Webform code from Constant Contact
ja: Constant ContactからのWebformコード

en: Webform code from eBizac
ja: eBizacのWebformコード

en: Webform code from Getresponse
ja: GetresponseのWebformコード

en: Webform code from GVO Campaign
ja: GVOキャンペーンのWebフォームコード

en: Webform code from Icontact
ja: IcontactのWebformコード

en: Webform code from Mailchimp
ja: MailchimpのWebformコード

en: Website Elements
ja: ウェブサイトの要素

en: Website is invalid
ja: ウェブサイトが無効です

en: Website/URL
ja: ウェブサイトのURL

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: week
ja: 週間

en: Week Days
ja: 平日

en: weeks
ja: 週間

en: Western Sahara
ja: 西サハラ

en: What can we describe more?
ja: もっと何を説明できますか？

en: What Personal Data we collect and why we collect it.
ja: 収集する個人データとその理由。

en: What was the dificult part?
ja: 難しい部分は何でしたか？

en: What's New in ARForms Form Builder
ja: ARForms FormBuilderの新機能

en: Who we are?
ja: 私たちは誰ですか？

en: Width
ja: 幅

en: Window Opacity
ja: ウィンドウの不透明度

en: With what plugin or theme is incompatible?
ja: どのプラグインまたはテーマと互換性がありませんか？

en: WordPress Server
ja: WordPressサーバー

en: X-axis
ja: X軸

en: X-offset
ja: Xオフセット

en: Y-axis
ja: Y軸

en: Y-offset
ja: Yオフセット

en: year
ja: 年

en: Years
ja: 年

en: years
ja: 年

en: Yemen
ja: イエメン

en: YES
ja: はい

en: Yes
ja: はい

en: You are converting
ja: 変換しています

en: You are using ARForms Premium plugin on your website and it is an extension to ARForms Lite, so, If you deactivate ARForms Lite then it will automatically deactivate ARForms Premium and all the add-ons
ja: ウェブサイトで ARForms Premium プラグインを使用していますが、これは ARForms Lite の拡張機能であるため、ARForms Lite を非アクティブ化すると、ARForms Premium とすべてのアドオンが自動的に非アクティブ化されます。

en: You have already submitted this form before. You are not allowed to submit this form again.
ja: このフォームは以前に送信済みです。 このフォームを再度送信することはできません。

en: You have made below required fields which may not supported by system.
ja: システムでサポートされていない可能性がある必須フィールドを以下に入力しました。

en: Your entry is successfully deleted
ja: エントリは正常に削除されました

en: Your formula is invalid
ja: 数式が無効です

en: Your formula is valid
ja: 数式は有効です

en: Your submission was successfully saved.
ja: 送信が正常に保存されました。

en: Your test mail is not sent for some reason, Please check your Gmail setting
ja: 何らかの理由でテストメールが送信されません。Gmail の設定を確認してください。

en: Your test mail is not sent for some reason, Please check your SMTP setting
ja: 何らかの理由でテストメールが送信されていません。SMTP設定を確認してください

en: Your test mail is successfully sent
ja: テストメールが正常に送信されました

en: YouTube Channel
ja: YouTube チャンネル

en: Zambia
ja: ザンビア

en: Zimbabwe
ja: ジンバブエ

en: Log ID
ja: ログID

en: Log Name
ja: ログ名

en: Log Data
ja: ログデータ

en: Log Caller
ja: ログ呼び出し元

en: Log Type
ja: ログの種類

en: Log Date & Time
ja: ログの日付と時刻

en: Something went wrong
ja: 何か問題が発生しました

en: log download successfully
ja: ログのダウンロードが成功しました

en: Debug Logs
ja: デバッグログ

en: You do not have permission to perform this action
ja: このアクションを実行する権限がありません

en: Form is successfully submitted. Thank you!
ja: フォームは正常に送信されました。 ありがとう！

en: submit
ja: 提出する

en: Invalid reCaptcha. Please try again.
ja: 無効な再キャプチャです。 もう一度試してください。

en: Sorry! you do not have permission to activate the add-on
ja: ごめん！ アドオンをアクティブ化する権限がありません

en: Sorry! you do not have permission to deactivate the add-on
ja: ごめん！ アドオンを非アクティブ化する権限がありません

en: This value must be unique.
ja: この値は一意である必要があります。

en: Something went wrong please check your configuration.
ja: 問題が発生しました。構成を確認してください。

en: Email Debug Log
ja: デバッグログを電子メールで送信する

en: Email Notification Debug Log
ja: 電子メール通知のデバッグ ログ

en: Download Logs
ja: ログのダウンロード

en: Select log duration
ja: ログ期間の選択

en: Last 1 Days
ja: 過去 1 日間

en: Last 3 Days
ja: 過去 3 日間

en: Last 7 Days
ja: 過去 7 日間

en: Last 2 Weeks
ja: 過去 2 週間

en: Last Month
ja: 先月

en: Download
ja: ダウンロード

en: Are you sure you want to clear debug logs?
ja: デバッグ ログをクリアしてもよろしいですか?

en: Debug Log Setting Saved Successfully.
ja: デバッグログ設定が正常に保存されました。

en: Debug Log Cleared Successfully.
ja: デバッグ ログが正常にクリアされました。

en: Debug Log Download Successfully.
ja: デバッグ ログのダウンロードが成功しました。

en: We're sorry. Form is not submitted successfully.
ja: 申し訳ございません。 フォームが正常に送信されません。

en: Please Enter To Email
ja: メールアドレスを入力してください

en: Please Enter Message
ja: メッセージを入力してください

en: ARForms
ja: ARフォーム

en: Select and display one of your forms.
ja: フォームの 1 つを選択して表示します。

en: General
ja: 一般的な

en: Sorry, you do not have permission to perform this action.
ja: 申し訳ありませんが、このアクションを実行する権限がありません。

en: capabilitie_error
ja: 能力_エラー

en: success
ja: 成功

en: Settings saved successfully
ja: 設定が正常に保存されました

en: View Logs
ja: ログの表示

en: Clear Logs
ja: ログをクリアする

en: Help us improve ARForms by sending anonymous usage stats
ja: 匿名の使用状況統計を送信して、ARForms の改善にご協力ください

en: Disconnect
ja: 切断する

en: Connect
ja: 接続する

en: No Logs Found!
ja: ログが見つかりません!

en: Custom Dates
ja: カスタム日付

en: Accordion
ja: アコーディオン

en: Sorry, your request cannot be processed due to security reason.
ja: 申し訳ございませんが、セキュリティ上の理由により、リクエストを処理できません。

en: You cannot install this Plugin as your are not using ARForms
ja: ARForms を使用していないため、このプラグインをインストールできません

en: Aria Label
ja: アリアレーベル

en: Email Sent Successfully
ja: 電子メールを正常に送信

en: Class Selector
ja: クラスセレクター

en: Sorry! Your request can not be processed due to security reason
ja: 申し訳ございません。セキュリティ上の理由により、リクエストを処理できません。

en: Module Activated Successfully
ja: モジュールが正常にアクティブ化されました

en: Module Deactivated Successfully
ja: モジュールが正常に無効化されました

en: Contact us
ja: お問い合わせ

en: standard
ja: 標準

en: Subscription Form
ja: 購読フォーム

en: Feedback Form
ja: フィードバックフォーム

en: Entries Read successfully.
ja: エントリは正常に読み取られました。

en: Entries Unread successfully.
ja: エントリは正常に未読になりました。

en: Upgade to Pro
ja: プロにアップグレード

en: Configure PayPal Forms
ja: PayPalフォームを設定する

en: View PayPal Transactions
ja: PayPal取引の表示

en: Contact Us
ja: お問い合わせ

en: We would like to hear from you. Please send us a message by filling out the form below and we will get back with you shortly.
ja: ご意見をお聞かせください。以下のフォームにご記入の上、メッセージをお送りください。すぐにご返信させていただきます。

en: Please enter first name
ja: 名前を入力してください

en: First Name
ja: ファーストネーム

en: Please enter last name
ja: 姓を入力してください

en: Last Name
ja: 苗字

en: Please enter email address
ja: メールアドレスを入力してください

en: Please enter a valid email address
ja: 有効なメールアドレスを入力してください

en: Confirm Email Address
ja: メールアドレスを確認

en: Confirm email address does not match with email
ja: メールアドレスがメールと一致しないことを確認してください

en: Website
ja: Webサイト

en: Please enter your website URL
ja: ウェブサイトのURLを入力してください

en: Please enter a valid website
ja: 有効なウェブサイトを入力してください

en: Subject
ja: 主題

en: Please enter subject
ja: 件名を入力してください

en: Please enter your message
ja: メッセージを入力してください

en: Please enter your comapany name
ja: 会社名を入力してください

en: Company Name
ja: 会社名

en: What was your favorite part of the arforms-form-builder?
ja: arforms-form-b​​uilder で一番気に入った部分は何ですか?

en: Did you experience any problems or have any suggestions?
ja: 何か問題が発生しましたか、または何か提案はありますか?

en: Other Comment
ja: その他コメント

en: Mark as Read
ja: 既読にする

en: Mark As Unread
ja: 未読としてマーク

en: Form Submission is restricted
ja: フォームの送信は制限されています

en: Templates
ja: テンプレート

en: Select Template
ja: テンプレートを選択

en: Please select any Template.
ja: 任意のテンプレートを選択してください。

en: Empty Form Submission Restriction Message
ja: 空のフォーム送信制限メッセージ

en: Message will be displayed when form is submitted without filling up any of its fields.
ja: フォームのどのフィールドも入力せずに送信した場合、メッセージが表示されます。

en: Disable IP logging
ja: IPログを無効にする

en: Add reCaptcha with Google reCaptcha Add-On of ARForms
ja: ARForms の Google reCaptcha アドオンで reCaptcha を追加する

en: Turnstile Captcha
ja: ターンスタイルキャプチャ

en: PayPal
ja: ペイパル

en: Activate
ja: 活性化

en: Additional Functionality Add-ons
ja: 追加機能アドオン

en: Third Party Integration
ja: サードパーティ統合

en: Payment Gateway Integrations
ja: 決済ゲートウェイの統合

en: Enable reCaptcha
ja: reCaptchaを有効にする

en: Edit Configuration
ja: 設定を編集

en: Transactions
ja: 取引

en: View Entry
ja: エントリーを見る

en: Please meet the minimum requirement of WordPress version 4.5 to active ARForms Paypal add-on
ja: ARForms Paypalアドオンを有効にするには、WordPressバージョン4.5の最小要件を満たしてください。

en: This form is already deleted or does not exist.
ja: このフォームはすでに削除されているか、存在しません。

en: Are you sure you want to %s delete this configuration?
ja: この設定を %s 削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to %s delete this transaction?
ja: このトランザクションを %s 削除してもよろしいですか?

en: Click here to continue
ja: 続行するにはここをクリックしてください

en: Payment Details
ja: 支払いの詳細

en: Transaction ID
ja: 取引ID

en: Payment Status
ja: 支払い状況

en: Total Amount
ja: 合計金額

en: Payment at
ja: お支払い

en: Payer email
ja: 支払者のメールアドレス

en: Payer name
ja: 支払人名

en: Donations
ja: 寄付

en: Product / Service
ja: 製品 / サービス

en: Configuration saved successfully.
ja: 設定が正常に保存されました。

en: Payment received on
ja: 支払い受領日

en: Hello admin,
ja: こんにちは管理者様、

en: Payment successfully received from
ja: 支払いが正常に受領されました

en: Following are the payment details:
ja: 支払いの詳細は次のとおりです。

en: Transaction id
ja: 取引ID

en: Amount paid
ja: 支払金額

en: Payment date
ja: 支払日

en: Payer Email
ja: 支払者のメールアドレス

en: Payer ID
ja: 支払人ID

en: Payer First name
ja: 支払人名

en: Payer Last name
ja: 支払人姓

en: Thank you
ja: ありがとう

en: Hello user,
ja: こんにちは、ユーザー様

en: PayPal Configuration
ja: PayPalの設定

en: PayPal Transactions
ja: PayPal取引

en: Please choose your form to be configured with paypal.
ja: PayPal で設定するフォームを選択してください。

en: PayPal Settings
ja: PayPal設定

en: Merchant Email
ja: 販売者のメールアドレス

en: PayPal Mode
ja: PayPalモード

en: Production
ja: 生産

en: Test Mode
ja: テストモード

en: Currency
ja: 通貨

en: Select Currency
ja: 通貨を選択

en: Collect shipping info
ja: 配送情報を収集する

en: Customer
ja: お客様

en: PayPal Fields
ja: PayPalフィールド

en: Form Fields
ja: フォームフィールド

en: Address
ja: 住所

en: Address 2
ja: 住所2

en: City
ja: 市

en: State
ja: 州

en: Zip
ja: ジップ

en: Payment Type
ja: 支払い方法

en: Subscription
ja: サブスクリプション

en: Amount
ja: 額

en: Return Action
ja: 返品アクション

en: Action After Paypal Response
ja: Paypal の応答後のアクション

en: Return action should be "redirected to URL" in case of modal forms or forms in widget.
ja: モーダル フォームまたはウィジェット内のフォームの場合、戻りアクションは "URL にリダイレクト" する必要があります。

en: Use Content from Page
ja: ページのコンテンツを使用する

en: Cancel URL
ja: キャンセルURL

en: Email Notification
ja: メール通知

en: Notification
ja: 通知

en: Send notification to admin when payment is received.
ja: 支払いを受け取ったら管理者に通知を送信します。

en: Transaction id of paypal transaction
ja: PayPal 取引の取引 ID

en: Amount paid at paypal
ja: PayPalで支払った金額

en: Currency of payment made.
ja: 支払いに使用された通貨。

en: Payer id
ja: 支払人ID

en: Payer firstname
ja: 支払人の名

en: Payer lastname
ja: 支払人の姓

en: Date of payment
ja: 支払日

en: Name of site
ja: サイト名

en: User Notifications
ja: ユーザー通知

en: Send notifications to user when payment is received.
ja: 支払いを受け取ったらユーザーに通知を送信します。

en: (Email will be sent only if you have collect user information.)
ja: （ユーザー情報を収集した場合のみメールが送信されます。）

en: Paypal Configuration
ja: Paypalの設定

en: Configure New Form
ja: 新しいフォームを構成する

en: Form ID
ja: フォームID

en: Created Date
ja: 作成日

en: PayPal Documentation
ja: PayPal ドキュメント

en: Support
ja: サポート

en: Are you sure you want to %s delete selected form(s)?
ja: 選択した項目を削除してもよろしいですか?

en: All Forms
ja: すべてのフォーム

en: Payment Date
ja: 支払日

en: Payer Name
ja: 支払人名

en: VIEW ENTRY
ja: エントリーを見る

en: Turnstile captcha add-on for ARForms requires ARForms installed with version 6.4 or higher.
ja: ARForms 用の Turnstile captcha アドオンを使用するには、バージョン 6.4 以降の ARForms がインストールされている必要があります。

en: Invalid Turnstile Captcha. Please try again
ja: ターンスタイル キャプチャが無効です。もう一度お試しください。

en: Turnstile CAPTCHA Configuration
ja: ターンスタイル CAPTCHA 設定

en: Turnstile CAPTCHA requires an API key, consisting of a "site" and a "secret" key. You can sign up for a
ja: Turnstile CAPTCHAには、"サイト"と"シークレット"キーで構成されるAPIキーが必要です。

en: free Turnstile CAPTCHA key
ja: 無料のターンスタイル CAPTCHA キー

en: Turnstile CAPTCHA Failed Message
ja: ターンスタイル CAPTCHA 失敗メッセージ

en: Turnstile CAPTCHA Theme
ja: ターンスタイル CAPTCHA テーマ

en: Sorry, you are not allowed to activate/deactivate additional module on this site.
ja: 申し訳ありませんが、このサイトでは追加モジュールを有効化/無効化することはできません。

en: Sorry! Email was not sent successfully.
ja: 申し訳ございません。メールは正常に送信されませんでした。

en: Payment Gateways Debug Log
ja: 決済ゲートウェイのデバッグログ

en: Paypal Debug Log
ja: Paypal デバッグ ログ

en: ARFLite_form_all_values_no_separate_valueThis will be replaced with form's all fields & labels without separate values.
ja: ARFLite_form_all_values_no_separate_value これは、個別の値のないフォームのすべてのフィールドとラベルに置き換えられます。

en: This will be replaced with form's all fields & labels without separate values.
ja: これは、個別の値のないすべてのフィールドとラベルのフォームに置き換えられます。

en: Timepicker localization
ja: タイムピッカーのローカリゼーション

en: hCaptcha
ja: hキャプチャ

en: Hcaptcha add-on for ARForms requires ARForms installed with version 6.4 or higher.
ja: ARForms 用の Hcaptcha アドオンを使用するには、バージョン 6.4 以降の ARForms がインストールされている必要があります。

en: hCaptcha Configuration
ja: hCaptcha の設定

en: hCaptcha requires an API key, consisting of a "site" and a "private" key. You can sign up for a
ja: hCaptchaには、"サイト"と"プライベート"キーで構成されるAPIキーが必要です。

en: free hCaptcha key
ja: 無料のhCaptchaキー

en: hCaptcha Theme
ja: hCaptcha テーマ

en: hCaptcha Failed Message
ja: hCaptcha 失敗メッセージ

en: Invalid hCaptcha. Please try again
ja: 無効な hCaptcha。もう一度お試しください
