ARForms Form Builder v1.7.3 - en to fr translation catalogue (1354 entries)

en:  inside code.)
fr: à l'intérieur du code.)

en: %1$s form has been submitted on %2$s.
fr: Le formulaire %1$s a été envoyé le %2$s.

en: %1$s Form submitted on %2$s
fr: %1$s Formulaire soumis le %2$s

en: %s Submit and%s Deactivate
fr: %s Soumettre et %s Désactiver

en: ( Not recommended - If you have any js/css loading issue in your theme, only in that case you should enable this settings )
fr: (Non recommandé - Si vous avez un problème de chargement js / css dans votre thème, seulement dans ce cas, vous devez activer ces paramètres)

en: (Click here to add description or instructions)
fr: (Cliquez ici pour ajouter une description ou des instructions)

en: (Click here to add text)
fr: (Cliquez ici pour ajouter du texte)

en: (Do not insert script tag
fr: (N'insérez pas de balise de script

en: (Upon successful submission form entry data will be sent to below mentioned url using POST method.)
fr: (Une fois le formulaire de soumission réussi, les données d'entrée seront envoyées à l'URL ci-dessous en utilisant la méthode POST.)

en: (When this settings is enabled, previous page clickable functionality will not work.)
fr: (Lorsque ce paramètre est activé, la fonctionnalité cliquable de la page précédente ne fonctionnera pas.)

en: - Select form -
fr: - Sélectionnez le formulaire -

en: 1 Column
fr: 1 colonne

en: 2 Column
fr: 2 colonnes

en: 25
fr: 24

en: 3 Column
fr: 3 colonnes

en: 4 Column
fr: 4 colonnes

en: 65 or Above
fr: 65 ans ou plus

en: Absolute
fr: Absolu

en: Access this Settings Page
fr: Accéder à cette page de paramètres

en: Access Token
fr: Jeton d'accès

en: Account ID
fr: identifiant de compte

en: Action
fr: action

en: Activated
fr: Activé

en: Active
fr: Actif

en: Active State Background
fr: Contexte de l'état actif

en: Add
fr: Ajouter

en: Add a separate value to use for calculations, email routing, saving to database and many other uses. The option values are saved while option labels are shown in the form
fr: Ajoutez une valeur distincte à utiliser pour les calculs, le routage des e-mails, l'enregistrement dans la base de données et de nombreuses autres utilisations. Les valeurs des options sont enregistrées tandis que les étiquettes des options sont affichées dans le formulaire

en: ADD ARFORMS LITE FORM
fr: AJOUTER UN FORMULAIRE ARFORMS LITE

en: Add ARForms Lite Form
fr: Ajouter un formulaire ARForms Lite

en: Add CSS Elements
fr: Ajouter des éléments CSS

en: Add Entries from Admin Area
fr: Ajouter des entrées depuis la zone d'administration

en: Add Field
fr: Ajouter le champ

en: Add Icon
fr: Ajouter une icône

en: Add icon (Bootstrap style)
fr: Icône Ajouter (style Bootstrap)

en: Add Image
fr: Ajouter une image

en: Add New Form
fr: Ajouter un nouveau formulaire

en: Add new hidden field
fr: Ajouter un nouveau champ masqué

en: Add New Preset Choices
fr: Ajouter de nouveaux choix prédéfinis

en: Add Timer
fr: Ajouter une minuterie

en: Add to page
fr: Ajouter à la page

en: Add-On listing is currently unavailable. Please try again later.
fr: La liste des modules complémentaires est actuellement indisponible. Veuillez réessayer plus tard.

en: Add-ons
fr: Modules complémentaires

en: Add/Edit Custom Displays
fr: Ajouter / modifier des affichages personnalisés

en: Add/Edit Forms and Templates
fr: Ajouter / modifier des formulaires et des modèles

en: Admin CC Email
fr: Courriel Admin CC

en: Admin E-mail
fr: E-mail administrateur

en: Admin Message
fr: Message de l'administrateur

en: Advanced font options
fr: Options de police avancées

en: Advanced Form Options
fr: Options de formulaire avancées

en: Afrikaans
fr: afrikaans

en: After Submission Tracking Script
fr: Script de suivi après soumission

en: Age Group
fr: Tranche d'âge

en: Ajax based submission
fr: Soumission basée sur Ajax

en: Aland Islands
fr: Iles Aland

en: Albania
fr: Albanie

en: Albanian
fr: albanais

en: Alignment
fr: Alignement

en: All
fr: Tout

en: Allow alpha numeric characters and length must be between 8 to 16 characters
fr: Autoriser les caractères alphanumériques et la longueur doit être comprise entre 8 et 16 caractères

en: Allow only digits upto 6 digits. e.g. : pincode
fr: Autorisez uniquement les chiffres jusqu'à 6 chiffres. par exemple. : code PIN

en: Allow phone number like
fr: Autoriser le numéro de téléphone comme

en: American Samoa
fr: Samoa américaines

en: Analytics / Chart
fr: Analytique / Graphique

en: Andorra
fr: Andorre

en: Animation Delay
fr: Retard d'animation

en: Animation Duration
fr: Durée de l'animation

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Antigua and Barbuda
fr: Antigua-et-Barbuda

en: Any
fr: Tout

en: API Key
fr: clé API

en: API Token
fr: Jeton API

en: APP ID
fr: ID APP

en: Apply
fr: Appliquer

en: April
fr: avril

en: Arabic
fr: arabe

en: Are you sure to delete configuration?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer la configuration?

en: Are you sure want to reset style?
fr: Voulez-vous vraiment réinitialiser le style ?

en: Are you sure you want to  delete this field?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce champ ?

en: Are you sure you want to delete image?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer l'image?

en: Are you sure you want to delete this entries?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ces entrées ?

en: Are you sure you want to delete this entry?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette entrée?

en: Are you sure you want to delete this file?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce fichier ?

en: Are you sure you want to delete this form?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce formulaire ?

en: Are you sure you want to delete this image?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette image?

en: ARForm Lite plugin Deactivation
fr: Désactivation du plugin ARForm Lite

en: ARForms Add-Ons
fr: Modules complémentaires ARForms

en: ARForms has been updated! To keep things running smoothly, we have to update your database to the newest version.
fr: ARForms a été mis à jour ! Pour que tout fonctionne correctement, nous devons mettre à jour votre base de données vers la version la plus récente.

en: ARForms Lite - Sorry to see you go
fr: ARForms Lite - Désolé de vous voir partir

en: ARForms Lite Form
fr: Formulaire ARForms Lite

en: ARForms Lite is a WordPress Free Form Builder Plugin to create stylish and modern style form withing few clicks.
fr: ARForms Lite est un plugin WordPress Free Form Builder pour créer un formulaire de style élégant et moderne en quelques clics.

en: ARForms Lite will also store the all type of data (this may contain personal data) in the database which plugin user has included in the form. These data cannot be editable but can be removed from form entry section of ARForms.
fr: ARForms Lite stockera également tous les types de données (cela peut contenir des données personnelles) dans la base de données que l'utilisateur du plugin a inclus dans le formulaire. Ces données ne peuvent pas être modifiables, mais peuvent être supprimées de la section d'entrée de formulaire d'ARForms.

en: ARForms Lite will not store any personal data except user_id (only if user is logged in), ip address, country, browser user_agent, referrer only when submit the form.
fr: ARForms Lite ne stockera aucune donnée personnelle sauf user_id (uniquement si l'utilisateur est connecté), adresse IP, pays, navigateur user_agent, référent uniquement lors de la soumission du formulaire.

en: ARForms Samples
fr: Échantillons ARForms

en: Argentina
fr: Argentine

en: ARMember Successfully installed.
fr: ARMember Installé avec succès.

en: Armenia
fr: Arménie

en: Armenian
fr: Arménien

en: ARPrice Successfully installed.
fr: ARPrice Installé avec succès.

en: at
fr: à

en: August
fr: août

en: Australia
fr: Australie

en: Austria
fr: L'Autriche

en: Authentication
fr: Authentification

en: Authentication Token
fr: Jeton d'authentification

en: Authorization Code
fr: Code d'autorisation

en: Authorize
fr: Autoriser

en: Authorized redirect URI
fr: URI de redirection autorisé

en: Autocomplete
fr: Saisie automatique

en: Available Add-ons
fr: Modules complémentaires disponibles

en: AWEBER LIST
fr: LISTE D'AWEBER

en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

en: Azerbaijani
fr: Azerbaïdjanais

en: Background
fr: Contexte

en: Background Hover Image
fr: Image en arrière-plan

en: Background Image
fr: Image de fond

en: Background Image Position-X
fr: Position de l'image d'arrière-plan-X

en: Background Image Position-Y
fr: Position de l'image d'arrière-plan-Y

en: Bahrain
fr: Bahrein

en: Barbados
fr: Barbade

en: Base/Active Color
fr: Couleur de base / active

en: Basic Styling Options
fr: Options de style de base

en: Basque
fr: basque

en: Before you deactivate the ARForms Lite plugin, would you quickly give us your reason for doing so?
fr: Avant de désactiver le plug-in ARForms Lite, voudriez-vous nous expliquer rapidement pourquoi?

en: begin
fr: commencer

en: Belarus
fr: Biélorussie

en: Belgium
fr: Belgique

en: Bengali
fr: bengali

en: Benin
fr: Bénin

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: Bhutan
fr: Bhoutan

en: Black Friday Sale
fr: Vente du vendredi noir

en: Blank Field
fr: Champ vide

en: Blank Form
fr: Formulaire BLANC

en: Blur
fr: Brouiller

en: bold
fr: audacieux

en: Bolivia
fr: Bolivie

en: BookingPress Successfully installed.
fr: BookingPress Installé avec succès.

en: Border
fr: Frontière

en: Border Color
fr: Couleur de la bordure

en: Border Options
fr: Options de bordure

en: Border Radius
fr: Rayon de bordure

en: Border Size
fr: Taille de bordure

en: Border Style
fr: Style de bordure

en: Border Type
fr: Type de bordure

en: Bosnia and Herzegovina
fr: Bosnie Herzégovine

en: Bosnian
fr: Bosniaque

en: Bottom
fr: Bas

en: Brazil
fr: Brésil

en: British Indian Ocean Territory
fr: Territoire britannique de l'océan Indien

en: British Virgin Islands
fr: Îles Vierges britanniques

en: Browser Name
fr: Nom du navigateur

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Bulgarian
fr: bulgare

en: Bulk Actions
fr: Actions en vrac

en: Button Alignment
fr: Alignement des boutons

en: Button Height (optional)
fr: Hauteur du bouton (facultatif)

en: Button Style
fr: Style de bouton

en: Button Text
fr: Texte du bouton

en: Button Width (optional)
fr: Largeur du bouton (facultatif)

en: Calendar Date Format
fr: Format de date du calendrier

en: Calendar localization
fr: Localisation du calendrier

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: Campaign Name
fr: Nom de la campagne

en: Can you mention it?
fr: Pouvez-vous le mentionner?

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cape Verde
fr: Cap-Vert

en: Caribbean Netherlands
fr: Pays-Bas caribéens

en: Cayman Islands
fr: Îles Caïmans

en: Center
fr: Centre

en: Central African Republic
fr: République centrafricaine

en: Chad
fr: Tchad

en: Check All
fr: Vérifie tout

en: Check Full Log
fr: Vérifier le journal complet

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Checkbox & Radio Style
fr: Case à cocher et style radio

en: Checkbox 1
fr: Case à cocher 1

en: Checkbox 2
fr: Case à cocher 2

en: Checkboxes
fr: Cases à cocher

en: Checked Icon Styling
fr: Style d'icône vérifié

en: Chile
fr: Chili

en: China
fr: Chine

en: Chinese Simplified
fr: Chinois simplifié

en: Chinese Traditional
fr: Chinois (Traditionnel

en: Chinese(Simplified)
fr: Chinois simplifié)

en: Chinese(Traditional)
fr: Chinois (Traditionnel)

en: Choose Color
fr: Choisir la couleur

en: Choose File
fr: Choisir le fichier

en: Choose Option
fr: Choisissez l'option

en: Christmas Island
fr: L'île de noël

en: Clear default text on focus
fr: Effacer le texte par défaut sur le focus

en: Clear default text on focus.
fr: Effacer le texte par défaut sur le focus.

en: Click here to enter form description
fr: Cliquez ici pour saisir la description du formulaire

en: Click here to enter form title
fr: Cliquez ici pour saisir le titre du formulaire

en: Click to Copy
fr: Cliquez pour copier

en: Click to edit
fr: Cliquez pour modifier

en: Click to mark as
fr: Cliquez pour marquer comme

en: Click to mark as compulsory field
fr: Cliquez pour marquer comme champ obligatoire

en: Click to mark as not compulsory field
fr: Cliquez pour marquer comme champ non obligatoire

en: Client ID
fr: identité du client

en: Client Secret
fr: Secret client

en: Clock Settings
fr: Paramètres d'horloge

en: Close
fr: Fermer

en: Cocos Islands
fr: Îles Cocos

en: Colombia
fr: Colombie

en: Color
fr: Couleur

en: Color Picker
fr: Pipette à couleurs

en: Color Scheme
fr: Schéma de couleur

en: Comma ( , )
fr: Virgule ( , )

en: Comoros
fr: Comores

en: Completed
fr: Complété

en: Completed Date
fr: Date de fin

en: compulsory field.
fr: champ obligatoire.

en: Computer View
fr: Vue de l'ordinateur

en: Conditional Rule
fr: Règle conditionnelle

en: Configure Conditional Email Notification
fr: Configurer la notification par e-mail conditionnelle

en: Configure conditional submission
fr: Configurer la soumission conditionnelle

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Confirm Email
fr: Confirmez votre e-mail

en: Confirm Email does not match with email
fr: Confirmer que l'e-mail ne correspond pas à l'e-mail

en: Confirm Email label
fr: Confirmer le libellé de l'e-mail

en: Confirm email placeholder
fr: Confirmer l'espace réservé de l'e-mail

en: Confirmation Message
fr: Message de confirmation

en: Congo (DRC)
fr: Congo (RDC)

en: Congo (Republic)
fr: Congo (République)

en: contains
fr: contient

en: Content
fr: Contenu

en: Continue
fr: Continuer

en: Convert Field Type
fr: Convertir le type de champ

en: Convert To Field Type
fr: Convertir en type de champ

en: Cook Islands
fr: les Îles Cook

en: copied
fr: copié

en: Copied to Clipboard
fr: Copié dans le presse-papier

en: Cote d'Ivoire
fr: Côte d'Ivoire

en: Countries
fr: Des pays

en: Country
fr: Pays

en: Country wise number validation
fr: Validation du numéro de pays

en: Create Date
fr: créer un rendez-vous

en: Created at
fr: Créé à

en: Credit Card
fr: Carte de crédit

en: Croatia
fr: Croatie

en: Croatian
fr: croate

en: CSV File Separator
fr: Séparateur de fichiers CSV

en: CSV generated successfully.
fr: CSV généré avec succès.

en: Current Field Type
fr: Type de champ actuel

en: Custom
fr: Douane

en: Custom Color
fr: Couleur personnalisée

en: Custom CSS
fr: CSS personnalisé

en: Custom Font Options
fr: Options de police personnalisées

en: CVC/CVV
fr: CVC / CVV

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Czech
fr: tchèque

en: Czech Republic
fr: République Tchèque

en: Danish
fr: Danois

en: Dark
fr: Sombre

en: Date Elements
fr: Éléments de date

en: Date Format
fr: Format de date

en: Date is invalid
fr: La date n'est pas valide

en: Date range
fr: Plage de dates

en: Datepicker Text Color
fr: Couleur du texte du sélecteur de date

en: day
fr: journée

en: Days
fr: Journées

en: days
fr: journées

en: Deactivate
fr: Désactivé

en: Deactivated
fr: Désactivé

en: December
fr: décembre

en: Default
fr: Défaut

en: Default Fonts
fr: Polices par défaut

en: Default message displayed after form is submitted.
fr: Message par défaut affiché après l'envoi du formulaire.

en: Default Messages On Form
fr: Messages par défaut sur le formulaire

en: Default Number format
fr: Format numérique par défaut

en: Default Submit Button
fr: Bouton Soumettre par défaut

en: Default Value
fr: Valeur par défaut

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete Configuration
fr: Supprimer la configuration

en: Delete Entries from Admin Area
fr: Supprimer des entrées de la zone d'administration

en: DELETE ENTRY
fr: SUPPRIMER L'ENTRÉE

en: Delete Field
fr: Supprimer le champ

en: Delete Forms and Templates
fr: Supprimer des formulaires et des modèles

en: Denmark
fr: Danemark

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disable built-in Anti-spam feature in signup forms
fr: Désactiver la fonction anti-spam intégrée dans les formulaires d'inscription

en: Disable Mutlicolumn in Form
fr: Désactiver Mutlicolumn dans le formulaire

en: Dislike Button Color
fr: Je n'aime pas la couleur des boutons

en: Display a Message
fr: Afficher un message

en: Display content from another page
fr: Afficher le contenu d'une autre page

en: Display Form of ARForms Lite
fr: Forme d'affichage d'ARForms Lite

en: Display Title and Description
fr: Afficher le titre et la description

en: Do not clear default text on focus.
fr: Ne pas effacer le texte par défaut sur le focus.

en: Do not pass the validation with default value.
fr: Ne passez pas la validation avec la valeur par défaut.

en: Dominica
fr: Dominique

en: Dominican Republic
fr: République Dominicaine

en: Dotted
fr: À pois

en: Drop Down
fr: Menu déroulant

en: Dropdown
fr: Menu déroulant

en: Duplicate Field
fr: Champ en double

en: Duplicate Form
fr: Formulaire en double

en: Dutch
fr: Néerlandais

en: Dynamic Option
fr: Option dynamique

en: East Timor
fr: Timor oriental

en: Ecuador
fr: Équateur

en: Edit Entries
fr: Modifier les entrées

en: Edit Form
fr: Modifier le formulaire

en: Edit Options
fr: Modifier les options

en: Edit Text
fr: Éditer le texte

en: Egypt
fr: Egypte

en: El Salvador
fr: Le Salvador

en: Email Address
fr: Adresse électronique

en: Email Attachment:
fr: Pièce jointe:

en: Email Elements
fr: Éléments de messagerie

en: Email Format
fr: Format Email

en: Email is invalid
fr: Le courriel est invalide

en: Email Marketing Tools
fr: Outils de marketing par courriel

en: Email Marketing Tools setting saved successfully.
fr: Le paramètre des outils de marketing par e-mail a bien été enregistré.

en: Email Notifications
fr: Notifications par email

en: Email Settings
fr: Paramètres de messagerie

en: Embed Inline Form
fr: Incorporer le formulaire en ligne

en: Embedded tags for youtube, map etc are supported.
fr: Les balises intégrées pour YouTube, la carte, etc. sont prises en charge.

en: Enable
fr: Activer

en: Enable country flag dropdown
fr: Activer la liste déroulante des drapeaux des pays

en: Enable Readonly
fr: Activer la lecture seule

en: Enable Running Total
fr: Activer le total cumulé

en: Enable SMTP authentication
fr: Activer l'authentification SMTP

en: End timer on page no.
fr: Minuterie de fin à la page no.

en: English (UK)
fr: Anglais Royaume-Uni)

en: English (US)
fr: Anglais (US)

en: English/UK
fr: Anglais Royaume-Uni

en: English/Western
fr: Anglais / occidental

en: Enter After submission tracking script
fr: Entrez le script de suivi après la soumission

en: Entered value is invalid
fr: La valeur saisie n'est pas valide

en: Entries
fr: Entrées

en: entries
fr: entrées

en: Entries deleted successfully.
fr: Les entrées ont bien été supprimées.

en: Entries Only
fr: Entrées seulement

en: Entries were Successfully Destroyed
fr: Les entrées ont été détruites avec succès

en: Entry creation date
fr: Date de création de l'entrée

en: Entry is Successfully Created
fr: L'entrée est créée avec succès

en: Entry is Successfully Deleted
fr: L'entrée est supprimée avec succès

en: Entry Key
fr: Clé d'entrée

en: Entry not found for selected time period
fr: Entrée introuvable pour la période sélectionnée

en: equals
fr: équivaut à

en: Equatorial Guinea
fr: Guinée Équatoriale

en: Eritrea
fr: Érythrée

en: Error
fr: Erreur

en: error
fr: erreur

en: Error Message Colors
fr: Couleurs des messages d'erreur

en: Error State Background
fr: Contexte de l'état d'erreur

en: Esperanto
fr: espéranto

en: Estonia
fr: Estonie

en: Estonian
fr: estonien

en: Ethiopia
fr: Ethiopie

en: Even Row
fr: Même rangée

en: Every 12 hours
fr: Toutes les 12 heures

en: Example: Google Tracking Code
fr: Exemple: code de suivi Google

en: Exclusive Wordpress Form Builder Plugin
fr: Plugin Wordpress Form Builder exclusif

en: Export
fr: Exportation

en: Export Entries
fr: Exporter les entrées

en: Export Form
fr: Formulaire d'exportation

en: Export Form(s)
fr: Formulaire (s) d'exportation

en: Export to CSV
fr: Exporter vers CSV

en: Exported File Content
fr: Contenu du fichier exporté

en: Facebook Community
fr: Communauté Facebook

en: Falkland Islands
fr: les îles Falkland

en: Family
fr: Famille

en: Faroe Islands
fr: Îles Féroé

en: Faroese
fr: Féroïen

en: Farsi/Persian
fr: Persan / persan

en: February
fr: février

en: Field Animation Options
fr: Options d'animation de champ

en: Field Border Settings
fr: Paramètres de bordure de champ

en: Field Custom Width
fr: Largeur personnalisée du champ

en: Field description
fr: Description du champ

en: Field inner spacing
fr: Espacement intérieur du champ

en: Field label
fr: Étiquette de champ

en: Field Options
fr: Options de champ

en: Field Settings
fr: Paramètres de champ

en: Field Size (Characters)
fr: Taille du champ (caractères)

en: Field Tooltip
fr: Info-bulle sur le terrain

en: Field type changing also may affect email notification section, conditional rule section, payment gateways configuration and other add-ons configuration. So it is highly recommend to verify all these settings after changing field type
fr: La modification du type de champ peut également affecter la section de notification par e-mail, la section des règles conditionnelles, la configuration des passerelles de paiement et d'autres configurations de modules complémentaires. Il est donc fortement recommandé de vérifier tous ces paramètres après avoir changé le type de champ

en: Field values will be lost once converted to
fr: Les valeurs de champ seront perdues une fois converties en

en: Field Width
fr: Largeur de champ

en: Field Wrapper
fr: Enveloppeur de terrain

en: Field wrapper
fr: Enveloppeur de terrain

en: Fields
fr: Des champs

en: Fiji
fr: Fidji

en: File is not proper.
fr: Le fichier n'est pas correct.

en: File Not writable
fr: Fichier non accessible en écriture

en: File Upload
fr: Téléchargement de fichiers

en: Filipino
fr: Philippin

en: filtered from
fr: filtré de

en: Finland
fr: Finlande

en: Finnish
fr: Finlandais

en: First
fr: Première

en: Flat
fr: Appartement

en: Font Awesome
fr: Police Awesome

en: Font Family
fr: Famille de polices

en: Font family
fr: Famille de polices

en: Font Options
fr: Options de police

en: Font Settings
fr: Paramètres de police

en: Font Size
fr: Taille de police

en: Font size
fr: Taille de police

en: Font style
fr: Le style de police

en: Form
fr: Forme

en: Form Alignment
fr: Alignement des formulaires

en: Form Border
fr: Bordure de formulaire

en: Form Description
fr: Description du formulaire

en: Form description
fr: Description du formulaire

en: Form Entries
fr: Entrées de formulaire

en: Form Entries Data
fr: Données d'entrées de formulaire

en: Form Entry
fr: Entrée de formulaire

en: Form Global CSS
fr: Formulaire CSS global

en: Form inner wrapper
fr: Emballage intérieur de forme

en: Form is imported successfully.
fr: Le formulaire a été importé avec succès.

en: Form is not available.
fr: Le formulaire n'est pas disponible.

en: Form is not successfully updated
fr: Le formulaire n'est pas mis à jour avec succès

en: Form is saved successfully.
fr: Le formulaire est enregistré avec succès.

en: Form is Successfully Deleted
fr: Le formulaire est supprimé avec succès

en: Form is successfully updated
fr: Le formulaire est correctement mis à jour

en: Form outer wrapper
fr: Former un emballage extérieur

en: Form Padding
fr: Remplissage de formulaire

en: Form Settings
fr: Paramètres du formulaire

en: Form submission action
fr: Action de soumission de formulaire

en: Form Submission Method
fr: Méthode de soumission des formulaires

en: Form submitted on
fr: Formulaire soumis le

en: Form Title
fr: Titre du formulaire

en: Form title
fr: Titre du formulaire

en: Form Title Font Settings
fr: Paramètres de police du titre du formulaire

en: Form Title options
fr: Options de titre du formulaire

en: Form Width
fr: Largeur de forme

en: Form Width Settings
fr: Paramètres de largeur de formulaire

en: Form(s) Only
fr: Formulaire (s) seulement

en: Forms
fr: Formes

en: Forms + Entries
fr: Formulaires + entrées

en: Forms :
fr: Formes :

en: Forms listing is currently unavailable. Please try again later.
fr: `La liste des formulaires n'est actuellement pas disponible. Veuillez réessayer plus tard.

en: Found a better plugin
fr: Trouvé un meilleur plugin

en: free reCAPTCHA key
fr: clé reCAPTCHA gratuite

en: French
fr: Français

en: French (Canadian)
fr: Français canadien)

en: French Guiana
fr: Guyane Française

en: French Polynesia
fr: Polynésie française

en: French/Swiss
fr: Français / Suisse

en: Friday
fr: Vendredi

en: From
fr: De

en: From E-mail
fr: De l'email

en: From Email
fr: De l'email

en: From/Replyto Name
fr: De / Répondre au nom

en: Gambia
fr: Gambie

en: General Icons
fr: Icônes générales

en: General Options
fr: Options générales

en: General setting saved successfully.
fr: Le paramètre général a bien été enregistré.

en: General Settings
fr: réglages généraux

en: Georgia
fr: Géorgie

en: German
fr: Allemand

en: German (Autstria)
fr: Allemand (Autriche)

en: German (Switzerland)
fr: Allemand (Suisse)

en: Germany
fr: Allemagne

en: Get Authorization Code
fr: Obtenir le code d'autorisation

en: Get It
fr: Tu piges

en: GMAIL Test E-Mail
fr: Test d'e-mail GMAIL

en: Go
fr: Aller

en: Google/Gmail API
fr: API Google/Gmail

en: greater than
fr: plus grand que

en: Greece
fr: Grèce

en: Greek
fr: Grec

en: Greenland
fr: Groenland

en: Grenada
fr: Grenade

en: Group Name
fr: Nom de groupe

en: Growth Plugins
fr: Plugins de croissance

en: Guernsey
fr: Guernesey

en: Guinea
fr: Guinée

en: Guinea-Bissau
fr: Guinée-Bissau

en: Guyana
fr: Guyane

en: Haiti
fr: Haïti

en: Hebrew
fr: Hébreu

en: Hidden Input Fields
fr: Champs de saisie masqués

en: Hidden Input Fields Options
fr: Options des champs de saisie masqués

en: Hidden Input Fields Setup
fr: Configuration des champs de saisie masqués

en: Hide
fr: Cacher

en: Hide Empty Fields From Email Content
fr: Masquer les champs vides du contenu de l'e-mail

en: Hide Empty Fields From Email Content.
fr: Masquer les champs vides du contenu de l'e-mail.

en: Hide Form after submission
fr: Masquer le formulaire après la soumission

en: Hide Label
fr: Masquer l'étiquette

en: Hide Required Indicator
fr: Masquer l'indicateur requis

en: Hide success message after
fr: Masquer le message de réussite après

en: Hindi
fr: hindi

en: Hook
fr: Crochet

en: Hour
fr: Heure

en: hour
fr: heure

en: hours
fr: heures

en: Hover Background
fr: Fond de survol

en: How could we improve ?
fr: Comment pourrions-nous nous améliorer?

en: How could we improve?
fr: Comment pourrions-nous nous améliorer?

en: Hrs
fr: heures

en: Hungarian
fr: Hongrois

en: Hungary
fr: Hongrie

en: I already did
fr: je l'ai déjà fait

en: I bought premium version of ARForms
fr: J'ai acheté une version premium d'ARForms

en: I understand the risk
fr: Je comprends le risque

en: Iceland
fr: Islande

en: Icelandic
fr: islandais

en: Icon
fr: Icône

en: Icon Background
fr: Fond d'icône

en: Icon Color
fr: Couleur de l'icône

en: ID
fr: Identifiant

en: IF
fr: SI

en: If you UNCHECK this then your email address will be sent along with your feedback. This can be used by arflite to get back to you for more info or a solution.
fr: Si vous décochez cette case, votre adresse e-mail sera envoyée avec vos commentaires. Cela peut être utilisé par arflite pour vous contacter pour plus d'informations ou une solution.

en: Image is invalid
fr: L'image n'est pas valide

en: Image URL
fr: URL de l'image

en: Image URL Elements
fr: Éléments d'URL d'image

en: Image Width
fr: Largeur de l'image

en: Import
fr: Importation

en: Import / Export
fr: Importer / Exporter

en: Import / Export Forms
fr: Formulaires d'importation / exportation

en: Import Export
fr: Importer / Exporter

en: Import Form(s)
fr: Formulaire (s) d'importation

en: In Process
fr: En cours

en: Incompatible with theme or plugin
fr: Incompatible avec le thème ou le plugin

en: Incorrect Field
fr: Champ incorrect

en: India
fr: Inde

en: Individual Steps
fr: Étapes individuelles

en: Indonesia
fr: Indonésie

en: Indonesian
fr: Indonésien

en: Inherit
fr: Hériter

en: Inherit from theme
fr: Hériter du thème

en: Inline
fr: En ligne

en: Input Direction
fr: Direction d'entrée

en: Input Field Description Options
fr: Options de description du champ de saisie

en: Input Field Options
fr: Options de champ de saisie

en: Input field Options
fr: Options du champ de saisie

en: Input Field size
fr: Taille du champ de saisie

en: Input Fields
fr: Champs de saisie

en: Input Font Settings
fr: Paramètres de police d'entrée

en: Input Style
fr: Style d'entrée

en: Install
fr: Installer

en: Installed
fr: Installé

en: Invalid file extension. Please select valid file
fr: Extension de fichier non valide. Veuillez sélectionner un fichier valide

en: Invalid File Size.
fr: Taille de fichier non valide.

en: Invalid maximum characters length
fr: Longueur maximale de caractères non valide

en: Invalid minimum characters length
fr: Longueur minimale de caractères non valide

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: Iran
fr: L'Iran

en: Iraq
fr: Irak

en: Ireland
fr: Irlande

en: is
fr: est

en: Isle of Man
fr: île de Man

en: Israel
fr: Israël

en: Italian
fr: Italien

en: italic
fr: italique

en: Italy
fr: Italie

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: January
fr: janvier

en: Japan
fr: Japon

en: Japanese
fr: Japonais

en: July
fr: juillet

en: June
fr: juin

en: Korean
fr: coréen

en: Kuwait
fr: Koweit

en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizistan

en: Label
fr: Étiquette

en: Label Font Settings
fr: Paramètres de police d'étiquette

en: Label Name
fr: Nom de l'étiquette

en: Label Options
fr: Options d'étiquette

en: Label Position
fr: Position de l'étiquette

en: Label Text Color
fr: Couleur du texte de l'étiquette

en: Label Width
fr: Largeur d'étiquette

en: Lack of documentation
fr: Manque de documentation

en: Last
fr: Dernier

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Latvian
fr: letton

en: Lebanon
fr: Liban

en: Left
fr: La gauche

en: Left to Right
fr: De gauche à droite

en: less than
fr: moins que

en: Liberia
fr: Libéria

en: Libya
fr: Libye

en: Light
fr: Lumière

en: Like Button
fr: Bouton J'aime

en: Like button
fr: Bouton J'aime

en: Like Button Color
fr: Comme la couleur des boutons

en: List ID
fr: ID de liste

en: List Name
fr: Liste de noms

en: List name
fr: Liste de noms

en: Lithuania
fr: Lituanie

en: Lithuanian
fr: Lituanien

en: Load JS & CSS
fr: Charger JS & CSS

en: Load JS & CSS in all pages
fr: Charger JS & CSS dans toutes les pages

en: Macau
fr: Macao

en: Main Input Colors
fr: Couleurs d'entrée principales

en: Malay
fr: Malais

en: Malaysia
fr: Malaisie

en: Malta
fr: Malte

en: Manage Forms
fr: Gérer les formulaires

en: Manage Options
fr: Gérer les options

en: March
fr: Mars

en: Margin
fr: Marge

en: Marshall Islands
fr: Iles Marshall

en: Mask Input
fr: Entrée de masque

en: Material
fr: Matériel

en: Material 1
fr: Matériel 1

en: Material 2
fr: Matériel 2

en: Material Outlined
fr: Matériel décrit

en: Material Outlined Style
fr: Style de matériau décrit

en: Material Style
fr: Style de matériau

en: Matrix
fr: Matrice

en: Matrix Field Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan du champ de matrice

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Mauritius
fr: Maurice

en: Max Date e.g. 31/12/2020
fr: Date max ex. 31/12/2020

en: Max Option Selected
fr: Option maximale sélectionnée

en: Max Option Selected Message
fr: Max Option sélectionnée Message

en: May
fr: Mai

en: Message for blank field
fr: Message pour le champ vide

en: Message for invalid confirm email
fr: Message pour l'email de confirmation invalide

en: Message for invalid submission
fr: Message pour une soumission invalide

en: Message for minimum length
fr: Message de longueur minimale

en: Message for regular expression
fr: Message pour l'expression régulière

en: Message for tooltip
fr: Message pour info-bulle

en: Message will be displayed when form is submitted but Duplicate entry exists.
fr: Le message sera affiché lorsque le formulaire sera soumis mais une entrée en double existe.

en: Message will be displayed when incorrect data is inserted of missing.
fr: Un message s'affiche lorsque des données incorrectes sont insérées ou manquantes.

en: Message will be displayed when required fields is left blank.
fr: Le message sera affiché lorsque les champs obligatoires seront laissés vides.

en: Mexico
fr: Mexique

en: Micronesia
fr: Micronésie

en: Min Date e.g. 20/01/2000
fr: Date min ex. 20/01/2000

en: Min Option Selected
fr: Option minimale sélectionnée

en: Min Option Selected Message
fr: Message sélectionné pour l'option minimale

en: Minimum
fr: Le minimum

en: Miss
fr: Mademoiselle

en: Mobile View
fr: Vue mobile

en: Modern
fr: Moderne

en: Monday
fr: Lundi

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: Montenegro
fr: Monténégro

en: month
fr: mois

en: Months
fr: Mois

en: months
fr: mois

en: Morocco
fr: Maroc

en: Move
fr: Bouge toi

en: Mr
fr: Monsieur

en: Mrs
fr: Madame

en: Ms
fr: SP

en: Multi Select
fr: Sélection multiple

en: Multiline Text
fr: Texte multiligne

en: N/A
fr: N / A

en: Namibia
fr: Namibie

en: Need Help ?
fr: Besoin d'aide?

en: Nepal
fr: Népal

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: Neutral
fr: Neutre

en: New Caledonia
fr: Nouvelle Calédonie

en: New Form
fr: Nouvelle forme

en: New Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

en: Next
fr: Prochain

en: Next Entry
fr: Entrée suivante

en: NO
fr: NON

en: No
fr: Non

en: No data available in table
fr: aucune donnée disponible

en: No data found
fr: Aucune donnée disponible

en: No entries were specified
fr: Aucune entrée n'a été spécifiée

en: No File Selected
fr: Aucun fichier sélectionné

en: No form is found
fr: Aucun formulaire n'est trouvé

en: No Icon
fr: Aucune icône

en: No icon
fr: Aucune icône

en: No matching records found
fr: Aucun enregistrements correspondants trouvés

en: No one! You do not have permission
fr: Personne! Tu n'as pas la permission

en: No plugin specified.
fr: Aucun plugin spécifié.

en: No, Maybe later
fr: Non, peut-être plus tard

en: None
fr: Aucun

en: Norfolk Island
fr: l'ile de Norfolk

en: normal
fr: Ordinaire

en: Normal submission
fr: Soumission normale

en: North Korea
fr: Corée du Nord

en: North Macedonia
fr: Macédoine du Nord

en: Northern Mariana Islands
fr: Îles Mariannes du Nord

en: Norway
fr: Norvège

en: Norwegian
fr: Norvégien

en: not contains
fr: ne contient pas

en: not equals
fr: pas égal

en: Not the features I wanted
fr: Pas les fonctionnalités que je voulais

en: Not Verified
fr: Non vérifié

en: Note
fr: Remarque

en: Note : 0 ( zero ) means it will never hide success message
fr: Remarque: 0 (zéro) signifie qu'il ne masquera jamais le message de réussite

en: Note: Set your custom html content
fr: Remarque: définissez votre contenu html personnalisé

en: Note: The Gmail mailer works well for sites that send low numbers of emails. However, Gmail's API has rate limitations and a number of additional restrictions that can lead to challenges during setup. If you expect to send a high volume of emails, or if you find that your web host is not compatible with the Gmail API restrictions, then we recommend considering a different mailer option.
fr: Remarque : Le logiciel de messagerie Gmail fonctionne bien pour les sites qui envoient un faible nombre d'e-mails. Cependant, l'API de Gmail présente des limitations de débit et un certain nombre de restrictions supplémentaires qui peuvent entraîner des problèmes lors de la configuration. Si vous prévoyez d'envoyer un volume élevé d'e-mails ou si vous constatez que votre hébergeur n'est pas compatible avec les restrictions de l'API Gmail, nous vous recommandons d'envisager une autre option de messagerie.

en: Note: This field will not show in the form. Enter the value to be hidden.
fr: Remarque: ce champ ne s'affichera pas dans le formulaire. Saisissez la valeur à masquer.

en: Nothing Selected
fr: Rien de sélectionné

en: November
fr: novembre

en: Number
fr: Nombre

en: Number Elements
fr: Éléments numériques

en: Number is out of range
fr: Le nombre est hors limites

en: Number of Rows
fr: Nombre de rangées

en: Number Range
fr: Plage de nombres

en: October
fr: octobre

en: Odd Row
fr: Ligne impaire

en: of
fr: de

en: Off days
fr: Jours de congé

en: OK
fr: D'accord

en: OK, you deserve it
fr: OK, tu le mérites

en: Okay
fr: d'accord

en: On Load Animation
fr: Au chargement de l'animation

en: Only Alphabets
fr: Seuls les alphabets

en: Only Alphabets & Numbers
fr: Seuls les alphabets et les chiffres

en: Only Numbers
fr: Seulement les chiffres

en: Opt-ins (email marketing) configuration
fr: Configuration des opt-ins (marketing par e-mail)

en: Option label
fr: Étiquette d'option

en: optional
fr: optionnel

en: Or
fr: Ou

en: Other
fr: Autre

en: Other color
fr: Autre couleur

en: Other Fields
fr: Autres domaines

en: Other Options
fr: Autres options

en: Other Settings
fr: Autres réglages

en: Overall Steps
fr: Étapes globales

en: Page Break
fr: Saut de page

en: Page Break Animation
fr: Animation de saut de page

en: Page ID:
fr: Identifiant de la page :

en: Page URL
fr: L'URL de la page

en: Page url
fr: L'URL de la page

en: PageBreak Timer Settings
fr: Paramètres de la minuterie de saut de page

en: Papua New Guinea
fr: Papouasie Nouvelle Guinée

en: Partial Filled Form Entries
fr: Entrées de formulaire partiellement remplies

en: Pass the validation with default value.
fr: Passez la validation avec la valeur par défaut.

en: Password
fr: Mot de passe

en: Pending
fr: En attente

en: Persian
fr: Persan

en: Peru
fr: Pérou

en: Phone
fr: Téléphone

en: Phone Elements
fr: Éléments du téléphone

en: Phone is invalid
fr: Le téléphone n'est pas valide

en: Phone Number
fr: Numéro de téléphone

en: PHP Function
fr: Fonction PHP

en: Pipe ( | )
fr: Pipe (|)

en: Placeholder Opacity
fr: Opacité de l'espace réservé

en: Placeholder Text
fr: Texte d'espace réservé

en: Plain Text
fr: Texte brut

en: Please add one or more rules
fr: Veuillez ajouter une ou plusieurs règles

en: Please do needful
fr: S'il vous plaît faites le nécessaire

en: Please Enter Client ID
fr: Veuillez entrer l'ID client

en: Please Enter Client Secret
fr: Veuillez saisir le secret client

en: Please enter content
fr: Veuillez saisir du contenu

en: Please enter form title
fr: Veuillez saisir le titre du formulaire

en: Please Enter preset title
fr: Veuillez saisir un titre prédéfini

en: Please insert a message for your auto responder.
fr: Veuillez insérer un message pour votre répondeur automatique.

en: Please insert url with http:// or https://.
fr: Veuillez insérer l'URL avec http: // ou https: //.

en: Please map desired email field from the list of fields used in your form. And system will send response email to this address.
fr: Veuillez mapper le champ e-mail souhaité à partir de la liste des champs utilisés dans votre formulaire. Et le système enverra un e-mail de réponse à cette adresse.

en: Please open your exported file, copy entire content & paste it here.
fr: Veuillez ouvrir votre fichier exporté, copier tout le contenu et le coller ici.

en: Please save form to generate shortcode.
fr: Veuillez enregistrer le formulaire pour générer un shortcode.

en: Please select a CSV file
fr: Veuillez sélectionner un fichier CSV

en: Please select a custom display
fr: Veuillez sélectionner un affichage personnalisé

en: Please select a file to process
fr: Veuillez sélectionner un fichier à traiter

en: Please select a form
fr: Veuillez sélectionner un formulaire

en: Please select a valid form
fr: Veuillez sélectionner un formulaire valide

en: Please select any Sample.
fr: Veuillez sélectionner n'importe quel échantillon.

en: Please Select Field
fr: Veuillez sélectionner un champ

en: Please Select Form
fr: Veuillez sélectionner le formulaire

en: Please select form
fr: Veuillez sélectionner le formulaire

en: Please select image file only.
fr: Veuillez sélectionner uniquement le fichier image.

en: Please select one or more record to perform action
fr: Veuillez sélectionner un ou plusieurs enregistrements pour effectuer l'action

en: Please select one or more record to perform action.
fr: Veuillez sélectionner un ou plusieurs enregistrements pour effectuer l'action.

en: Please select one or more record.
fr: Veuillez sélectionner un ou plusieurs enregistrements.

en: Please select one or more records
fr: Veuillez sélectionner un ou plusieurs enregistrements

en: Please select one or more records.
fr: Veuillez sélectionner un ou plusieurs enregistrements.

en: Please select options to send an automatic response to user.
fr: Veuillez sélectionner les options pour envoyer une réponse automatique à l'utilisateur.

en: Please select valid action
fr: Veuillez sélectionner une action valide

en: Please select valid action.
fr: Veuillez sélectionner une action valide.

en: Please select valid form
fr: Veuillez sélectionner un formulaire valide

en: Please select valid forms
fr: Veuillez sélectionner des formulaires valides

en: Please set extensions to validate file.
fr: Veuillez définir des extensions pour valider le fichier.

en: Please setup site key and private key in Global Settings otherwise recaptcha will not appear
fr: Veuillez configurer la clé du site et la clé privée dans les paramètres globaux, sinon recaptcha n'apparaîtra pas

en: Please specify
fr: Veuillez préciser

en: Please specify experience
fr: Veuillez préciser l'expérience

en: Please try again
fr: Veuillez réessayer

en: Please upload csv file
fr: Veuillez télécharger le fichier csv

en: Please upload csv files only
fr: Veuillez télécharger des fichiers csv uniquement

en: Please upload image files only
fr: Veuillez télécharger les fichiers image uniquement

en: Please upload tab separated CSV file.
fr: Veuillez télécharger un fichier CSV séparé par des tabulations.

en: Please wait while you are redirected.
fr: Attendez s'il vous plait pendant que vous êtes redirigé.

en: Please, Select appropriate option
fr: Veuillez sélectionner l'option appropriée

en: Poland
fr: Pologne

en: Polish
fr: polonais

en: Portugal
fr: le Portugal

en: Portuguese
fr: Portugais

en: Portuguese (Brazil)
fr: Portugais (Brésil)

en: Portuguese (Portugal)
fr: Portugais (Portugal)

en: Portuguese/Brazilian
fr: Portugais / brésilien

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Preset Field Choices
fr: Choix de champs prédéfinis

en: Preset Title
fr: Titre prédéfini

en: Preview
fr: Aperçu

en: Previous
fr: Précédent

en: Previous Entry
fr: Entrée précédente

en: Proceed
fr: Procéder

en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

en: Radio Buttons
fr: Boutons radio

en: Radius
fr: Rayon

en: Read More...
fr: Lire la suite...

en: reCAPTCHA Configuration
fr: Configuration de reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Failed Message
fr: Message d'échec de reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Language
fr: Langue reCAPTCHA

en: reCAPTCHA requires an API key, consisting of a "site" and a "private" key. You can sign up for a
fr: reCAPTCHA nécessite une clé API, composée d'une \ \"site " et d'une \ \"privée " clé. Vous pouvez vous inscrire à un

en: reCAPTCHA Theme
fr: Thème reCAPTCHA

en: Record could not be deleted
fr: L'enregistrement n'a pas pu être supprimé

en: Record is deleted successfully.
fr: L'enregistrement a bien été supprimé.

en: Redirect to URL
fr: Rediriger vers l'URL

en: Referrer URL
fr: URL de référence

en: Referrer url
fr: URL de référence

en: Refresh List
fr: Rafraîchir la liste

en: Regular expression
fr: Expression régulière

en: Regular Expression (custom)
fr: Expression régulière (personnalisée)

en: Repeater
fr: Répétiteur

en: Reply to E-mail
fr: Répondre à un e-mail

en: Reply to Email
fr: Répondre à un e-mail

en: Required
fr: Obligatoire

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Reset Style
fr: Réinitialiser le style

en: Reunion
fr: Réunion

en: Rich Text Editor
fr: Éditeur de texte enrichi

en: Right
fr: Droit

en: Right to Left
fr: De droite à gauche

en: Romania
fr: Roumanie

en: Romanian
fr: Roumain

en: Rounded Style
fr: Style arrondi

en: Running Total (Math Logic) is Enabled
fr: L'exécution de Total (Math Logic) est activée

en: Russia
fr: Russie

en: Russian
fr: russe

en: Saint Helena
fr: Sainte-Hélène

en: Saint Kitts and Nevis
fr: Saint-Christophe-et-Niévès

en: Saint Lucia
fr: Sainte-Lucie

en: Saint Pierre and Miquelon
fr: Saint-Pierre-et-Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
fr: Saint-Vincent-et-les-Grenadines

en: Sample Forms
fr: Exemples de formulaires

en: Sample RegExp
fr: Exemple de RegExp

en: San Marino
fr: Saint Marin

en: Sao Tome and Principe
fr: Sao Tomé et Principe

en: Satisfaction
fr: la satisfaction

en: Satisfied
fr: Satisfait

en: Saturday
fr: samedi

en: Saudi Arabia
fr: Arabie Saoudite

en: Save
fr: sauver

en: Save Changes
fr: Sauvegarder les modifications

en: Save for future use
fr: Enregistrer pour une utilisation future

en: Saved Value
fr: Valeur économisée

en: Saving
fr: Économie

en: Scheduled
fr: Programmé

en: Scheduled Date
fr: Date prévue

en: Search
fr: Chercher

en: Sec
fr: Seconde

en: Secret Key
fr: Clef secrète

en: Section Background
fr: Contexte de la section

en: Section Font Settings
fr: Paramètres de police de section

en: Section Padding
fr: Rembourrage de section

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select 1
fr: Sélectionnez 1

en: Select a form to insert into page
fr: Sélectionnez un formulaire à insérer dans la page

en: Select atleast one flag
fr: Sélectionnez au moins un drapeau

en: Select character sets for google fonts
fr: Sélectionnez les jeux de caractères pour les polices Google

en: Select Date
fr: Sélectionner une date

en: Select Field
fr: Sélectionnez un champ

en: Select Field To Convert
fr: Sélectionnez le champ à convertir

en: Select field to send E-mail
fr: Sélectionnez le champ pour envoyer un e-mail

en: Select Field Type
fr: Sélectionnez le type de champ

en: Select Form
fr: Sélectionnez le formulaire

en: Select form
fr: Sélectionnez le formulaire

en: Select Page
fr: Sélectionnez la page

en: Select Sample
fr: Sélectionnez un échantillon

en: Select Theme
fr: Sélectionne un thème

en: Semicolon ( ; )
fr: Point-virgule (;)

en: Send an automatic response to admin user after form submission.
fr: Envoyez une réponse automatique à l'utilisateur administrateur après la soumission du formulaire.

en: Send an automatic response to users after form submission.
fr: Envoyez une réponse automatique aux utilisateurs après la soumission du formulaire.

en: Send anonymous
fr: Envoyer anonyme

en: Send Email SMTP
fr: Envoyer un e-mail SMTP

en: Send Form Data internaly to Custom URL
fr: Envoyer les données du formulaire en interne à une URL personnalisée

en: Send form data to redirected page/post
fr: Envoyer les données du formulaire à la page / publication redirigée

en: Send Test E-mail
fr: Envoyer un e-mail de test

en: Send test mail
fr: Envoyer un e-mail de test

en: Senegal
fr: Sénégal

en: September
fr: septembre

en: Serbia
fr: Serbie

en: Serbia and Montenegro
fr: Serbie et Monténégro

en: Serbian
fr: serbe

en: Serbian Cyrillic
fr: Cyrillique serbe

en: Set conditional redirect URL
fr: Définir l'URL de redirection conditionnelle

en: Set Current Date
fr: Définir la date actuelle

en: Set Current Date:
fr: Définir la date actuelle:

en: Set Date e.g.
fr: Définir la date, par ex.

en: Set default date
fr: Définir la date par défaut

en: Set Static Redirect URL
fr: Définir l'URL de redirection statique

en: Set Timer
fr: Régler la minuterie

en: Set Timer On
fr: Activer la minuterie

en: Set Transparent Background
fr: Définir le fond transparent

en: Set up is too difficult
fr: L'installation est trop difficile

en: Set Value of
fr: Définir la valeur de

en: Settings
fr: Réglages

en: Settings Saved.
fr: Paramètres sauvegardés.

en: Seychelles
fr: les Seychelles

en: Shadow
fr: Ombre

en: Shadow Color
fr: Couleur de l'ombre

en: Shadow Options
fr: Options d'ombre

en: Show
fr: Spectacle

en: Show / Hide columns
fr: Afficher / masquer les colonnes

en: Show confirmation (Summary)
fr: Afficher la confirmation (résumé)

en: Show time picker
fr: Afficher le sélecteur de temps

en: Show Units
fr: Afficher les unités

en: Showing
fr: Montrant

en: Sign out successfully.
fr: Déconnectez-vous avec succès.

en: Singapore
fr: Singapour

en: Single Line Text
fr: Texte sur une seule ligne

en: Site Key
fr: Clé du site

en: Size
fr: Taille

en: Slider
fr: Glissière

en: Slider Color
fr: Couleur du curseur

en: Slider selected
fr: Curseur sélectionné

en: Slovak
fr: slovaque

en: Slovakia
fr: Slovaquie

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: Slovenian
fr: slovène

en: SMTP Encryption
fr: Cryptage SMTP

en: SMTP Host
fr: Hôte SMTP

en: SMTP Password
fr: Mot de passe SMTP

en: SMTP Port
fr: Port SMTP

en: SMTP Server
fr: Serveur SMTP

en: SMTP Test E-Mail
fr: E-mail de test SMTP

en: SMTP Username
fr: Nom d'utilisateur SMTP

en: Solid
fr: Solide

en: Solomon Islands
fr: Les îles Salomon

en: Somalia
fr: Somalie

en: Something went wrong please try again later.
fr: Quelque chose c'est mal passé. Merci d'essayer plus tard.

en: Something Went wrong while updating settings...
fr: Une erreur s'est produite lors de la mise à jour des paramètres.

en: Sorry, the action "Reset Form Outside" could not be processed due to security reason
fr: Désolé, l'action \ \"Réinitialiser le formulaire à l'extérieur " n'a pas pu être traitée pour des raisons de sécurité

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons
fr: Désolé, ce type de fichier n'est pas autorisé pour des raisons de sécurité

en: Sorry, you are not allowed to install plugins on this site.
fr: Désolé, vous n'êtes pas autorisé à installer des plugins sur ce site.

en: Sorry, You are not an authorized person to perform this action.
fr: Désolé, vous n'êtes pas une personne autorisée à effectuer cette action.

en: Sorry, you do not have enough permission to perform this action
fr: Désolé, vous ne disposez pas des autorisations suffisantes pour effectuer cette action

en: Sorry, you do not have permission to perform this action
fr: Désolé, vous n'êtes pas autorisé à effectuer cette action

en: Sorry, you don't have permission to perform this action.
fr: Désolé, vous n'êtes pas autorisé à effectuer cette action.

en: Sorry, your request could not be processed due to security reason
fr: Désolé, votre demande n'a pas pu être traitée pour des raisons de sécurité

en: Sorry, your request could not be processed due to security reason.
fr: Désolé, votre demande n'a pas pu être traitée pour des raisons de sécurité.

en: Sorry, Your request could not be processed due to security reasons.
fr: Désolé, votre demande n'a pas pu être traitée pour des raisons de sécurité.

en: South Africa
fr: Afrique du Sud

en: South Korea
fr: Corée du Sud

en: South Sudan
fr: Soudan du sud

en: Space Between Two Fields
fr: Espace entre deux champs

en: Spain
fr: Espagne

en: Spam Detected
fr: Spam détecté

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Spanish (Latin America)
fr: Espagnol (Amérique latine)

en: Spinner
fr: Fileur

en: Spread
fr: Propagé

en: Standard
fr: la norme

en: Standard Style
fr: Style standard

en: Star Rating
fr: Évaluation étoilée

en: Star Rating Color
fr: Couleur d'étoile

en: Star Rating color
fr: Couleur d'étoile

en: Start timer on page no.
fr: Démarrer la minuterie à la page no.

en: Status
fr: Statut

en: Staus
fr: Statut

en: Style Options
fr: Options de style

en: Subject E-mail
fr: Objet E-mail

en: Submission Failed Message
fr: Message d'échec de soumission

en: Submit Action
fr: Soumettre une action

en: Submit and Deactivate
fr: Soumettre et désactiver

en: Submit Button Colors
fr: Soumettre les couleurs des boutons

en: Submit Button Options
fr: Options du bouton Soumettre

en: Submit Font Settings
fr: Soumettre les paramètres de police

en: Submit Tracking Script
fr: Soumettre un script de suivi

en: Submit Wrapper
fr: Soumettre Wrapper

en: Submitting form
fr: Formulaire de soumission

en: Success
fr: Succès

en: Success Message
fr: Message de réussite

en: Success message Colors
fr: Couleurs du message de réussite

en: Success/Error Message Position
fr: Position du message de réussite/d'erreur

en: Successfully removed file
fr: Fichier supprimé avec succès

en: Sudan
fr: Soudan

en: Suffix
fr: Suffixe

en: Sunday
fr: dimanche

en: Svalbard and Jan Mayen
fr: Svalbard et Jan Mayen

en: Sweden
fr: Suède

en: Swedish
fr: Suédois

en: Switch
fr: Commutateur

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Syria
fr: Syrie

en: Tablet View
fr: Vue tablette

en: Taiwan
fr: Taïwan

en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

en: Tanzania
fr: Tanzanie

en: Telephone Country Code
fr: Indicatif téléphonique du pays

en: Test e-mail works only after configure Gmail API settings
fr: L'e-mail de test ne fonctionne qu'après avoir configuré les paramètres de l'API Gmail

en: Test e-mail works only after configure SMTP server settings
fr: Le test du courrier électronique ne fonctionne qu'après avoir configuré les paramètres du serveur SMTP

en: Text
fr: Texte

en: Text Alignment
fr: Alignement du texte

en: Text Color
fr: Couleur du texte

en: Text Direction
fr: Direction du texte

en: Textarea Elements
fr: Éléments de zone de texte

en: Textbox Elements
fr: Éléments de zone de texte

en: Thai
fr: thaïlandais

en: Thailand
fr: Thaïlande

en: Thank you for subscription with us. We will contact you soon.
fr: Merci pour votre abonnement avec nous. Nous vous contacterons bientôt.

en: That is not a valid reply-to email address for your auto responder.
fr: Il ne s'agit pas d'une adresse e-mail de réponse valide pour votre répondeur automatique.

en: That template cannot be edited
fr: Ce modèle ne peut pas être modifié

en: the above shortcode will set minimum date to 10 year before current date. ( possible values for unit are Y - year, M - month, and D - days ).
fr: le shortcode ci-dessus fixera la date minimale à 10 ans avant la date actuelle. (les valeurs possibles pour l'unité sont Y - année, M - mois et D - jours).

en: The file could not be uploaded due to security reason as it contains malicious code
fr: Le fichier n'a pas pu être téléchargé pour des raisons de sécurité car il contient un code malveillant

en: The file could not be uploaded due to security reasons.
fr: Le fichier n'a pas pu être téléchargé pour des raisons de sécurité.

en: The reCAPTCHA was not entered correctly
fr: Le reCAPTCHA n'a pas été entré correctement

en: The SMTP debugging output is shown below:
fr: La sortie de débogage SMTP est illustrée ci-dessous:

en: THEN
fr: PUIS

en: Then Mail Send To
fr: Puis Mail Envoyer à

en: Then Redirect to
fr: Redirigez ensuite vers

en: There is an error deleting that entry
fr: Une erreur s'est produite lors de la suppression de cette entrée

en: There is an issue while uploading a file. Please try again
fr: Il y a un problème lors du téléchargement d'un fichier. Veuillez réessayer

en: There is no any form found
fr: Aucun formulaire n'a été trouvé

en: There is no entry found
fr: Aucune entrée trouvée

en: There is something error while saving form
fr: Il y a une erreur lors de l'enregistrement du formulaire

en: These fields will not shown in the form. Enter the value to be hidden
fr: Ces champs ne seront pas affichés dans le formulaire. Entrez la valeur à masquer

en: This feature is only recommended when you have big amount of entries in the form and you want to change the particular field type without losing the entry data for that field.
fr: Cette fonctionnalité n'est recommandée que lorsque vous avez un grand nombre d'entrées dans le formulaire et que vous souhaitez modifier le type de champ particulier sans perdre les données d'entrée pour ce champ.

en: This field cannot be blank
fr: Ce champ ne peut être vide

en: This field cannot be blank.
fr: Ce champ ne peut être vide.

en: This field is invalid
fr: Ce champ n'est pas valide

en: This form is already deleted.
fr: Ce formulaire est déjà supprimé.

en: This shortcode replace the value with current Date.
fr: Ce shortcode remplace la valeur par la date actuelle.

en: This shortcode replace the value with currently logged-in User Email.
fr: Ce shortcode remplace la valeur par le courrier électronique de l'utilisateur actuellement connecté.

en: This shortcode replace the value with currently logged-in User ID.
fr: Ce shortcode remplace la valeur par l'ID utilisateur actuellement connecté.

en: This shortcode replace the value with currently logged-in User Name.
fr: Ce shortcode remplace la valeur par le nom d'utilisateur actuellement connecté.

en: This will be replaced with current form's page URL.
fr: Celui-ci sera remplacé par l'URL de la page du formulaire actuel.

en: This will be replaced with current login ID.
fr: Il sera remplacé par l'identifiant de connexion actuel.

en: This will be replaced with current login user email.
fr: Celui-ci sera remplacé par l'e-mail de connexion actuel de l'utilisateur.

en: This will be replaced with current login user name.
fr: Il sera remplacé par le nom d'utilisateur de connexion actuel.

en: This will be replaced with entry added time.
fr: Celui-ci sera remplacé par du temps supplémentaire d'entrée.

en: This will be replaced with Entry ID.
fr: Il sera remplacé par l'ID d'entrée.

en: This will be replaced with entry referer.
fr: Il sera remplacé par un référent d'entrée.

en: This will be replaced with form name.
fr: Il sera remplacé par le nom du formulaire.

en: This will be replaced with form's all fields & labels.
fr: Il sera remplacé par tous les champs et libellés du formulaire.

en: This will be replaced with IP Address.
fr: Celui-ci sera remplacé par l'adresse IP.

en: This will be replaced with name of site.
fr: Il sera remplacé par le nom du site.

en: This will be replaced with user browser name.
fr: Il sera remplacé par le nom du navigateur de l'utilisateur.

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Time
fr: Temps

en: Time Elements
fr: Éléments de temps

en: Timer Style
fr: Style de minuterie

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: Title
fr: Titre

en: Title Alignment
fr: Alignement du titre

en: To
fr: À

en: to
fr: à

en: to change/delete image
fr: changer / supprimer l'image

en: To export this form, first you need to save it
fr: Pour exporter ce formulaire, vous devez d'abord l'enregistrer

en: to set dynamic minimum date please use the below short-code
fr: pour définir une date minimale dynamique, veuillez utiliser le code court ci-dessous

en: Togo
fr: Aller

en: Tooltip
fr: Info-bulle

en: Tooltip position
fr: Position de l'info-bulle

en: Top
fr: Haut

en: Trinidad and Tobago
fr: Trinité-et-Tobago

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: Turkey
fr: dinde

en: Turkish
fr: Turc

en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

en: Turks and Caicos Islands
fr: îles Turques-et-Caïques

en: type to
fr: taper à

en: type, field options will be different from
fr: type, les options de champ seront différentes de

en: U.S. State Abbreviations
fr: Abréviations des États-Unis

en: U.S. States
fr: États-Unis

en: U.S. Virgin Islands
fr: Îles Vierges américaines

en: Uganda
fr: Ouganda

en: Ukrainian
fr: ukrainien

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
fr: Impossible de se connecter au système de fichiers. Veuillez confirmer vos identifiants.

en: Uncheck All
fr: Décocher tout

en: Under 18
fr: Moins de 18 ans

en: United Arab Emirates
fr: Emirats Arabes Unis

en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

en: United States
fr: États Unis

en: Unsatisfied
fr: Insatisfait

en: Untitled
fr: Sans titre

en: Untitled Form
fr: Formulaire sans titre

en: Update
fr: Mise à jour

en: Update ARForms Database
fr: Mettre à jour la base de données ARForms

en: Upgrade To Premium
fr: Passer à la version premium

en: Upload only CSV file.
fr: Téléchargez uniquement le fichier CSV.

en: Urdu
fr: Ourdou

en: Use image over %s label
fr: Utiliser l'image sur l'étiquette %s

en: Use image over options
fr: Utiliser l'image sur les options

en: Use separate value
fr: Utiliser une valeur distincte

en: User Name
fr: Nom d'utilisateur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Using API
fr: Utilisation de l'API

en: Using Web-form
fr: Utilisation du formulaire Web

en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

en: Validate default value
fr: Valider la valeur par défaut

en: Validation (error)
fr: Erreur de validation)

en: Validation Font Settings
fr: Paramètres de police de validation

en: Validation Message Colors
fr: Couleurs des messages de validation

en: Validation Message Style
fr: Style de message de validation

en: Value
fr: Valeur

en: Vatican City
fr: Cité du Vatican

en: Verified
fr: Vérifié

en: Verify
fr: Vérifier

en: Very Satisfied
fr: Très satisfait

en: Very Unsatisfied
fr: Très insatisfait

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: View Entries from Admin Area
fr: Afficher les entrées de la zone d'administration

en: View entry
fr: Afficher l'entrée

en: View Forms and Templates
fr: Afficher les formulaires et les modèles

en: Virgin Islands, U.S.
fr: Îles Vierges américaines

en: Wallis and Futuna
fr: Wallis et Futuna

en: Webform code from Aweber
fr: Code de formulaire Web d'Aweber

en: Webform code from Constant Contact
fr: Code de formulaire Web de Constant Contact

en: Webform code from eBizac
fr: Code de formulaire Web d'eBizac

en: Webform code from Getresponse
fr: Code de formulaire Web de Getresponse

en: Webform code from GVO Campaign
fr: Code de formulaire Web de la campagne GVO

en: Webform code from Icontact
fr: Code de formulaire Web d'Icontact

en: Webform code from Mailchimp
fr: Code Webform de Mailchimp

en: Website Elements
fr: Éléments du site Web

en: Website is invalid
fr: Le site Web n'est pas valide

en: Website/URL
fr: URL de site web

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: week
fr: la semaine

en: Week Days
fr: Jours de la semaine

en: weeks
fr: semaines

en: Western Sahara
fr: Sahara occidental

en: What can we describe more?
fr: Que pouvons-nous décrire de plus?

en: What Personal Data we collect and why we collect it.
fr: Quelles données personnelles nous collectons et pourquoi nous les collectons.

en: What was the dificult part?
fr: Quelle a été la partie difficile?

en: What's New in ARForms Form Builder
fr: Nouveautés de ARForms Form Builder

en: Who we are?
fr: Qui nous sommes?

en: Width
fr: Largeur

en: Window Opacity
fr: Opacité de la fenêtre

en: With what plugin or theme is incompatible?
fr: Avec quel plugin ou thème est incompatible?

en: WordPress Server
fr: Serveur WordPress

en: X-axis
fr: Axe X

en: X-offset
fr: Décalage X

en: Y-axis
fr: Axe Y

en: Y-offset
fr: Décalage Y

en: year
fr: an

en: Years
fr: Ans

en: years
fr: ans

en: Yemen
fr: Yémen

en: YES
fr: OUI

en: Yes
fr: Oui

en: You are converting
fr: Vous convertissez

en: You are using ARForms Premium plugin on your website and it is an extension to ARForms Lite, so, If you deactivate ARForms Lite then it will automatically deactivate ARForms Premium and all the add-ons
fr: Vous utilisez le plugin ARForms Premium sur votre site Web et c'est une extension d'ARForms Lite, donc, si vous désactivez ARForms Lite, il désactivera automatiquement ARForms Premium et tous les modules complémentaires.

en: You have already submitted this form before. You are not allowed to submit this form again.
fr: Vous avez déjà soumis ce formulaire auparavant. Vous n'êtes pas autorisé à soumettre à nouveau ce formulaire.

en: You have made below required fields which may not supported by system.
fr: Vous avez indiqué ci-dessous les champs obligatoires qui peuvent ne pas être pris en charge par le système.

en: Your entry is successfully deleted
fr: Votre entrée a bien été supprimée

en: Your formula is invalid
fr: Votre formule n'est pas valide

en: Your formula is valid
fr: Votre formule est valide

en: Your submission was successfully saved.
fr: Votre soumission a été enregistrée avec succès.

en: Your test mail is not sent for some reason, Please check your Gmail setting
fr: Votre e-mail test n'est pas envoyé pour une raison quelconque. Veuillez vérifier vos paramètres Gmail.

en: Your test mail is not sent for some reason, Please check your SMTP setting
fr: Votre courrier de test n'est pas envoyé pour une raison quelconque, veuillez vérifier votre paramètre SMTP

en: Your test mail is successfully sent
fr: Votre mail de test a été envoyé avec succès

en: YouTube Channel
fr: Chaîne Youtube

en: Zambia
fr: Zambie

en: Log ID
fr: ID de journal

en: Log Name
fr: Nom du journal

en: Log Data
fr: Données du journal

en: Log Caller
fr: Journal de l'appelant

en: Log Type
fr: Type de journal

en: Log Date & Time
fr: Date et heure du journal

en: Something went wrong
fr: Quelque chose s'est mal passé

en: log download successfully
fr: téléchargement du journal avec succès

en: Debug Logs
fr: Journaux de débogage

en: You do not have permission to perform this action
fr: Vous n'êtes pas autorisé à effectuer cette action

en: Form is successfully submitted. Thank you!
fr: Le formulaire a été soumis avec succès. Merci!

en: submit
fr: soumettre

en: Invalid reCaptcha. Please try again.
fr: ReCaptcha invalide. Veuillez réessayer.

en: Sorry! you do not have permission to activate the add-on
fr: Désolé! vous n'êtes pas autorisé à activer le module complémentaire

en: Sorry! you do not have permission to deactivate the add-on
fr: Désolé! vous n'êtes pas autorisé à désactiver le module complémentaire

en: This value must be unique.
fr: Cette valeur doit être unique.

en: Something went wrong please check your configuration.
fr: Quelque chose s'est mal passé, veuillez vérifier votre configuration.

en: Email Debug Log
fr: Journal de débogage par courrier électronique

en: Email Notification Debug Log
fr: Journal de débogage des notifications par courrier électronique

en: Download Logs
fr: Télécharger les journaux

en: Select log duration
fr: Sélectionnez la durée du journal

en: Last 1 Days
fr: 1 derniers jours

en: Last 3 Days
fr: 3 derniers jours

en: Last 7 Days
fr: Les 7 derniers jours

en: Last 2 Weeks
fr: 2 dernières semaines

en: Last Month
fr: Le mois dernier

en: Download
fr: Télécharger

en: Are you sure you want to clear debug logs?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir effacer les journaux de débogage ?

en: Debug Log Setting Saved Successfully.
fr: Paramètre du journal de débogage enregistré avec succès.

en: Debug Log Cleared Successfully.
fr: Le journal de débogage a été effacé avec succès.

en: Debug Log Download Successfully.
fr: Téléchargement du journal de débogage réussi.

en: We're sorry. Form is not submitted successfully.
fr: Nous sommes désolés. Le formulaire n’a pas été soumis avec succès.

en: Please Enter To Email
fr: Veuillez entrer par e-mail

en: Please Enter Message
fr: Veuillez saisir un message

en: ARForms
fr: ARFormes

en: Select and display one of your forms.
fr: Sélectionnez et affichez un de vos formulaires.

en: General
fr: Général

en: Sorry, you do not have permission to perform this action.
fr: Désolé, vous n'êtes pas autorisé à effectuer cette action.

en: nonce_error
fr: erreur_nonce

en: capabilitie_error
fr: capacité_erreur

en: success
fr: succès

en: Settings saved successfully
fr: Paramètres enregistrés avec succès

en: View Logs
fr: Regardes les connexions

en: Clear Logs
fr: Effacer les journaux

en: Help us improve ARForms by sending anonymous usage stats
fr: Aidez-nous à améliorer ARForms en envoyant des statistiques d'utilisation anonymes

en: Disconnect
fr: Déconnecter

en: Connect
fr: Connecter

en: No Logs Found!
fr: Aucun journal trouvé !

en: Custom Dates
fr: Dates personnalisées

en: Accordion
fr: Accordéon

en: Sorry, your request cannot be processed due to security reason.
fr: Désolé, votre demande ne peut pas être traitée pour des raisons de sécurité.

en: You cannot install this Plugin as your are not using ARForms
fr: Vous ne pouvez pas installer ce plugin car vous n'utilisez pas ARForms

en: Aria Label
fr: Étiquette Aria

en: Email Sent Successfully
fr: E-mail envoyé avec succès

en: Class Selector
fr: Sélecteur de classe

en: Sorry! Your request can not be processed due to security reason
fr: Désolé ! Votre demande ne peut pas être traitée pour des raisons de sécurité

en: Module Activated Successfully
fr: Module activé avec succès

en: Module Deactivated Successfully
fr: Module désactivé avec succès

en: Contact us
fr: Contactez-nous

en: Subscription Form
fr: Formulaire d'inscription

en: Feedback Form
fr: Formulaire de commentaires

en: Entries Read successfully.
fr: Entrées lues avec succès.

en: Entries Unread successfully.
fr: Entrées non lues avec succès.

en: Upgade to Pro
fr: Passer à Pro

en: Configure PayPal Forms
fr: Configurer les formulaires PayPal

en: View PayPal Transactions
fr: Afficher les transactions PayPal

en: Contact Us
fr: Contactez-nous

en: We would like to hear from you. Please send us a message by filling out the form below and we will get back with you shortly.
fr: Nous aimerions avoir de vos nouvelles. Veuillez nous envoyer un message en remplissant le formulaire ci-dessous et nous vous répondrons dans les plus brefs délais.

en: Please enter first name
fr: Veuillez entrer votre prénom

en: First Name
fr: Prénom

en: Please enter last name
fr: Veuillez entrer le nom de famille

en: Last Name
fr: Nom de famille

en: Please enter email address
fr: Veuillez saisir votre adresse e-mail

en: Please enter a valid email address
fr: S'il vous plaît, mettez une adresse email valide

en: Confirm Email Address
fr: Confirmez votre adresse email

en: Confirm email address does not match with email
fr: Confirmer que l'adresse e-mail ne correspond pas à l'e-mail

en: Website
fr: Site web

en: Please enter your website URL
fr: Veuillez saisir l'URL de votre site Web

en: Please enter a valid website
fr: Veuillez entrer un site Web valide

en: Subject
fr: Sujette

en: Please enter subject
fr: Veuillez saisir le sujet

en: Please enter your message
fr: Veuillez entrer votre message

en: Please enter your comapany name
fr: Veuillez saisir le nom de votre entreprise

en: Company Name
fr: Nom de l'entreprise

en: What was your favorite part of the arforms-form-builder?
fr: Quelle a été votre partie préférée de l'arforms-form-builder ?

en: Did you experience any problems or have any suggestions?
fr: Avez-vous rencontré des problèmes ou avez-vous des suggestions ?

en: Other Comment
fr: Autre commentaire

en: Mark as Read
fr: Marquer comme lu

en: Mark As Unread
fr: Marquer comme non lu

en: Form Submission is restricted
fr: La soumission du formulaire est restreinte

en: Templates
fr: Modèles

en: Select Template
fr: Sélectionner un modèle

en: Please select any Template.
fr: Veuillez sélectionner un modèle.

en: Empty Form Submission Restriction Message
fr: Message de restriction de soumission de formulaire vide

en: Message will be displayed when form is submitted without filling up any of its fields.
fr: Un message s'affichera lorsque le formulaire sera soumis sans avoir rempli aucun de ses champs.

en: Disable IP logging
fr: Désactiver la journalisation IP

en: Add reCaptcha with Google reCaptcha Add-On of ARForms
fr: Ajoutez reCaptcha avec le module complémentaire Google reCaptcha d'ARForms

en: Turnstile Captcha
fr: Captcha du tourniquet

en: Activate
fr: Activer

en: Additional Functionality Add-ons
fr: Modules complémentaires de fonctionnalités supplémentaires

en: Third Party Integration
fr: Intégration de tiers

en: Payment Gateway Integrations
fr: Intégrations de passerelles de paiement

en: Enable reCaptcha
fr: Activer reCaptcha

en: Edit Configuration
fr: Modifier la configuration

en: View Entry
fr: Voir l'entrée

en: Please meet the minimum requirement of WordPress version 4.5 to active ARForms Paypal add-on
fr: Veuillez respecter la configuration minimale requise de la version 4.5 de WordPress pour activer le module complémentaire ARForms Paypal

en: This form is already deleted or does not exist.
fr: Ce formulaire est déjà supprimé ou n'existe pas.

en: Are you sure you want to %s delete this configuration?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir %s supprimer cette configuration ?

en: Are you sure you want to %s delete this transaction?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir %s supprimer cette transaction ?

en: Click here to continue
fr: Cliquez ici pour continuer

en: Payment Details
fr: Détails de paiement

en: Transaction ID
fr: ID de transaction

en: Payment Status
fr: Statut de paiement

en: Total Amount
fr: Montant total

en: Payment at
fr: Paiement à

en: Payer email
fr: Courriel du payeur

en: Payer name
fr: Nom du payeur

en: Donations
fr: Dons

en: Product / Service
fr: Produit / Service

en: Configuration saved successfully.
fr: Configuration enregistrée avec succès.

en: Payment received on
fr: Paiement reçu le

en: Hello admin,
fr: Bonjour administrateur,

en: Payment successfully received from
fr: Paiement reçu avec succès de

en: Following are the payment details:
fr: Voici les détails du paiement :

en: Transaction id
fr: ID de transaction

en: Amount paid
fr: Montant payé

en: Payment date
fr: Date de paiement

en: Payer Email
fr: Courriel du payeur

en: Payer ID
fr: ID du payeur

en: Payer First name
fr: Prénom du payeur

en: Payer Last name
fr: Nom du payeur

en: Thank you
fr: Merci

en: Hello user,
fr: Bonjour utilisateur,

en: PayPal Configuration
fr: Configuration de PayPal

en: PayPal Transactions
fr: Transactions PayPal

en: Please choose your form to be configured with paypal.
fr: Veuillez choisir votre formulaire à configurer avec paypal.

en: PayPal Settings
fr: Paramètres PayPal

en: Merchant Email
fr: Courriel du commerçant

en: PayPal Mode
fr: Mode PayPal

en: Test Mode
fr: Mode test

en: Currency
fr: Devise

en: Select Currency
fr: Sélectionnez la devise

en: Collect shipping info
fr: Recueillir les informations d'expédition

en: Customer
fr: Cliente

en: PayPal Fields
fr: Champs PayPal

en: Form Fields
fr: Champs de formulaire

en: Address
fr: Adresse

en: Address 2
fr: Adresse 2

en: City
fr: Ville

en: State
fr: État

en: Zip
fr: Fermeture éclair

en: Payment Type
fr: Type de paiement

en: Subscription
fr: Abonnement

en: Amount
fr: Montante

en: Return Action
fr: Action de retour

en: Action After Paypal Response
fr: Action après la réponse de Paypal

en: Return action should be "redirected to URL" in case of modal forms or forms in widget.
fr: L'action de retour doit être « redirigée vers l'URL » dans le cas de formulaires modaux ou de formulaires dans un widget.

en: Use Content from Page
fr: Utiliser le contenu de la page

en: Cancel URL
fr: Annuler l'URL

en: Email Notification
fr: Notification par e-mail

en: Send notification to admin when payment is received.
fr: Envoyer une notification à l'administrateur lorsque le paiement est reçu.

en: Transaction id of paypal transaction
fr: ID de transaction de la transaction PayPal

en: Amount paid at paypal
fr: Montant payé sur paypal

en: Currency of payment made.
fr: Devise du paiement effectué.

en: Payer id
fr: ID du payeur

en: Payer firstname
fr: Prénom du payeur

en: Payer lastname
fr: Nom du payeur

en: Date of payment
fr: Date de paiement

en: Name of site
fr: Nom du site

en: User Notifications
fr: Notifications aux utilisateurs

en: Send notifications to user when payment is received.
fr: Envoyer des notifications à l'utilisateur lorsque le paiement est reçu.

en: (Email will be sent only if you have collect user information.)
fr: (L'e-mail ne sera envoyé que si vous avez collecté des informations sur l'utilisateur.)

en: Paypal Configuration
fr: Configuration de Paypal

en: Configure New Form
fr: Configurer un nouveau formulaire

en: Form ID
fr: ID du formulaire

en: Created Date
fr: Date de création

en: PayPal Documentation
fr: Documentation PayPal

en: Support
fr: Soutien

en: Are you sure you want to %s delete selected form(s)?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer les éléments sélectionnés ?

en: All Forms
fr: Toutes les formes

en: Payment Date
fr: Date de paiement

en: Payer Name
fr: Nom du payeur

en: VIEW ENTRY
fr: VOIR L'ENTRÉE

en: Turnstile captcha add-on for ARForms requires ARForms installed with version 6.4 or higher.
fr: Le module complémentaire Turnstile captcha pour ARForms nécessite ARForms installé avec la version 6.4 ou supérieure.

en: Invalid Turnstile Captcha. Please try again
fr: Captcha Turnstile non valide. Veuillez réessayer

en: Turnstile CAPTCHA Configuration
fr: Configuration CAPTCHA du tourniquet

en: Turnstile CAPTCHA requires an API key, consisting of a "site" and a "secret" key. You can sign up for a
fr: Turnstile CAPTCHA nécessite une clé API, composée d'une clé « site » et d'une clé « secrète ». Vous pouvez vous inscrire pour obtenir un

en: free Turnstile CAPTCHA key
fr: Clé CAPTCHA Turnstile gratuite

en: Turnstile CAPTCHA Failed Message
fr: Message d'échec du CAPTCHA du tourniquet

en: Turnstile CAPTCHA Theme
fr: Thème CAPTCHA Turnstile

en: Sorry, you are not allowed to activate/deactivate additional module on this site.
fr: Désolé, vous n'êtes pas autorisé à activer/désactiver des modules supplémentaires sur ce site.

en: Sorry! Email was not sent successfully.
fr: Désolé ! L'e-mail n'a pas été envoyé avec succès.

en: Payment Gateways Debug Log
fr: Journal de débogage des passerelles de paiement

en: Paypal Debug Log
fr: Journal de débogage de Paypal

en: ARFLite_form_all_values_no_separate_valueThis will be replaced with form's all fields & labels without separate values.
fr: ARFLite_form_all_values_no_separate_valueCeci sera remplacé par tous les champs et étiquettes du formulaire sans valeurs séparées.

en: This will be replaced with form's all fields & labels without separate values.
fr: Cela sera remplacé par tous les champs et étiquettes sans valeurs séparées.

en: Timepicker localization
fr: Localisation du sélecteur de temps

en: Hcaptcha add-on for ARForms requires ARForms installed with version 6.4 or higher.
fr: Le module complémentaire Hcaptcha pour ARForms nécessite ARForms installé avec la version 6.4 ou supérieure.

en: hCaptcha Configuration
fr: Configuration hCaptcha

en: hCaptcha requires an API key, consisting of a "site" and a "private" key. You can sign up for a
fr: hCaptcha nécessite une clé API, composée d'une clé « site » et d'une clé « privée ». Vous pouvez vous inscrire pour obtenir une

en: free hCaptcha key
fr: clé hCaptcha gratuite

en: hCaptcha Theme
fr: Thème hCaptcha

en: hCaptcha Failed Message
fr: Message d'échec hCaptcha

en: Invalid hCaptcha. Please try again
fr: hCaptcha non valide. Veuillez réessayer
