ARForms Form Builder v1.7.3 - en to fa translation catalogue (1469 entries)

en: Choose File
fa: انتخاب فایل

en: Email Attachment:
fa: ضمیمه‌ی ایمیل:

en: Timer Style
fa: استایل تایمر

en: End timer on page no.
fa: تایمر پایان در صفحه شماره.

en: Start timer on page no.
fa: شروع تایمر در صفحه شماره.

en: Sec
fa: ثانیه

en: Min
fa: دقیقه

en: Hrs
fa: ساعت

en: Set Timer
fa: تنظیم تایمر

en: Show Units
fa: نمایش واحدها

en: Overall Steps
fa: مراحل کلی

en: Individual Steps
fa: مراحل فردی

en: Set Timer On
fa: تایمر را روشن کنید

en: Add Timer
fa: افزودن تایمر

en: (When this settings is enabled, previous page clickable functionality will not work.)
fa: (وقتی این تنظیمات فعال باشد، عملکرد صفحه قبلی قابل کلیک کار نخواهد کرد.)

en: PageBreak Timer Settings
fa: تنظیمات تایمر شکست صفحه

en: Success/Error Message Position
fa: موقعیت پیام موفقیت/خطا

en: Checked Icon Styling
fa: استایل آیکون بررسی شد

en: Image Width
fa: عرض تصویر

en: Dynamic Option
fa: گزینه داینامیک

en: Inherit
fa: ارث بری

en: Page Break Animation
fa: انیمیشن شکست صفحه

en: Animation Delay
fa: تاخیر انیمیشن

en: Animation Duration
fa: زمان انیمیشن

en: Animation
fa: انیمیشن

en: On Load Animation
fa: انیمیشن On Load

en: Field Animation Options
fa: گزینه‌های فیلد انیمیشن

en: Page ID:
fa: شناسه برگه:

en: Rich Text Editor
fa: ویرایشگر متن

en: Please set extensions to validate file.
fa: لطفاً پسوندهایی را برای اعتبارسنجی فایل تنظیم کنید.

en: Next Entry
fa: ورودی بعدی

en: Previous Entry
fa: ورودی قبلی

en: Spinner
fa: چرخنده

en: Material Outlined Style
fa: سبک مشخص شده مواد

en: Matrix
fa: ماتریس

en: Min Option Selected Message
fa: حداقل گزینه متن انتخاب شده است

en: Min Option Selected
fa: حداقل گزینه انتخاب شده است

en: Choose Option
fa: گزینه را انتخاب کنید

en: Set Transparent Background
fa: تنظیم پس زمینه شفاف

en: Even Row
fa: ردیف زوج

en: Odd Row
fa: ردیف فرد

en: Matrix Field Background Color
fa: رنگ پشت زمینه ماتریس

en: Material Outlined
fa: متریال مواد طرح شده

en: Account ID
fa: شناسه حساب

en: API Token
fa: توکن API

en: North Macedonia
fa: مقدونیه شمالی

en: There is an issue while uploading a file. Please try again
fa: هنگام نصب دمو خطایی رخ داد. مجدد تلاش کنید

en: Invalid File Size.
fa: سایز فایل نامعتبر است.

en: Invalid file extension. Please select valid file
fa: پسوند فایل نامعتبر است. یک فایل معتبر انتخاب کنید

en: Please select image file only.
fa: لطفا فقط فایل تصویر را آپلود کنید.

en: The file could not be uploaded due to security reasons.
fa: فایل بارگذاری نمی شود تا زمانی که به دلیل امنیتی کد مخربی داخل آن قرار دارد.

en: Sorry, Your request could not be processed due to security reasons.
fa: متاسفانه، این نوع فایل به دلایل امنیتی مجاز نیست.

en: Please select a file to process
fa: لطفا یک فایل انتخاب کنید

en: I already did
fa: قبلا انجام دادم

en: No, Maybe later
fa: شاید بعدا

en: OK, you deserve it
fa: اوکی مستحقشی

en: The file could not be uploaded due to security reason as it contains malicious code
fa: فایل بارگذاری نمی شود تا زمانی که به دلیل امنیتی کد مخربی داخل آن قرار دارد

en: Sorry, You are not an authorized person to perform this action.
fa: متاسفانه برای انجام این عمل دسترسی ندارید.

en: Available Add-ons
fa: افزودنی‌های موجود

en: What's New in ARForms Form Builder
fa: چه چیزهای جدیدی در افزونه است

en: Western Sahara
fa: صحرای غربی

en: Wallis and Futuna
fa: واليس و فوتونا

en: U.S. Virgin Islands
fa: جزایر ویرجین آمریکا

en: Turks and Caicos Islands
fa: جزایر ترکس و کایکوس

en: Tokelau
fa: توکلو

en: Timor-Leste
fa: تیمور لست

en: Svalbard and Jan Mayen
fa: اسب آباد و جان ماین

en: South Sudan
fa: سودان جنوبی

en: Sint Maarten
fa: سنت مارتن

en: Serbia
fa: صربستان

en: Saint Pierre and Miquelon
fa: سنت پیر و میکلون

en: Saint Martin
fa: سنت مارتین

en: Saint Helena
fa: سنت هلن

en: Saint Barthelemy
fa: سنت بارتلمی

en: Reunion
fa: جزایر Réunion

en: Norfolk Island
fa: جزیره نورفولک

en: Niue
fa: نیو

en: New Caledonia
fa: کالدونیای جدید

en: Mayotte
fa: مایوت

en: Martinique
fa: مارتینیک

en: Macau
fa: ماکائو

en: Kosovo
fa: کوزوو

en: Jersey
fa: جرسی

en: Isle of Man
fa: جزیره مرد

en: Guernsey
fa: گورنسی

en: Guadeloupe
fa: گوادلوپ

en: Faroe Islands
fa: جزایر فارو

en: Falkland Islands
fa: جزایر فالکلند

en: Curacao
fa: کوراسائو

en: Cote d'Ivoire
fa: ساحل عاج

en: Cook Islands
fa: جزایر کوک

en: Congo (Republic)
fa: جمهوری کونگو

en: Congo (DRC)
fa: کونگو (DRC)

en: Cocos Islands
fa: جزایر کوکوس

en: Christmas Island
fa: جزیره کریسمس

en: Caribbean Netherlands
fa: کارائیب هلند

en: British Virgin Islands
fa: جزایر ویرجین بریتانیا

en: British Indian Ocean Territory
fa: قلمرو اقیانوس هند

en: Aland Islands
fa: جزایر الند

en: Validation (error)
fa: اعتبارسنجی (خطا)

en: Submit Wrapper
fa: ثبت پوشه

en: Image URL Elements
fa: عناصر آدرس تصویر

en: Website Elements
fa: عناصر وبسایت

en: Time Elements
fa: عناصر زمان

en: Date Elements
fa: عناصر تاریخ

en: Email Elements
fa: عناصر ایمیل

en: Number Elements
fa: عناصر عدد

en: Phone Elements
fa: عناصر تلفن

en: Textarea Elements
fa: عناصر ناحیه متنی

en: Textbox Elements
fa: عناصر باکس متن

en: Field label
fa: برچسب

en: Field Wrapper
fa: فیلد لفاف

en: Field wrapper
fa: پوشه فیلد

en: Form description
fa: توضیح فرم

en: Form title
fa: عنوان فرم

en: Form inner wrapper
fa: فرم پوشش داخلی

en: Form outer wrapper
fa: فرم پوشش بیرونی

en: - Select form -
fa: -انتخاب فرم-

en: Disable Mutlicolumn in Form
fa: غیرفعال کردن در فرم چندستون

en: ARForms Lite Form
fa: فرم ساز ARForms Lite

en: Display Form of ARForms Lite
fa: نمایش فرم از افزونه

en: Sorry, your request could not be processed due to security reason.
fa: متاسفانه، درخواست شما به دلایل امنیتی قابل پردازش نیست.

en: Sorry, you do not have permission to perform this action
fa: متاسفانه برای انجام این عمل دسترسی ندارید

en: Please select a custom display
fa: لطفا یک نمایش سفارشی انتخاب کنید

en: Field type changing also may affect email notification section, conditional rule section, payment gateways configuration and other add-ons configuration. So it is highly recommend to verify all these settings after changing field type
fa: تغییر نوع فیلد ممکن است بر بخش اعلان ایمیل،بخش قانون شرطی، درگاه پرداخت و پیکربندی افزودنی‌های دیگر تاثیر گذارد. بنابراین بشدت توصیه میشود بعد از تغییر نوع فیلد این تنظیمات را بازبینی کنید

en: Please do needful
fa: لطفا ضروریات را بنویسید

en: type, field options will be different from
fa: نوع، تنظیمات فیلد متفاوت از

en: type to
fa: نوع به

en: You are converting
fa: شما در حال تبدیل هستید

en: Field values will be lost once converted to
fa: مقادیر فیلد حذف میشود وقتی تبدیل شود به

en: First
fa: اولین

en: Last
fa: سال گذشته

en: There is no any form found
fa: هیچ فرمی یافت نشد

en: Click to edit
fa: برای ویرایش کلیک کنید

en: Do not pass the validation with default value.
fa: اعتبارسنجی را با مقدار پیش فرض ارسال نکنید.

en: Pass the validation with default value.
fa: مقدار پیش فرض برای تنظیم.

en: Clear default text on focus.
fa: پاکسازی متن پیش‌فرض در فوکوس.

en: Do not clear default text on focus.
fa: متن پیش فرض را روی فوکوس پاک نکنید.

en: There is no entry found
fa: ورودی یافت نشد

en: There is something error while saving form
fa: هنگام ذخیره فرم خطایی رخ داده است

en: To export this form, first you need to save it
fa: برای برون‌بری این فرم،اول نیاز است که ذخیره کنید

en: Add Icon
fa: افزودن آیکون

en: begin
fa: شروع

en: Page
fa: برگه

en: Then Redirect to
fa: آنگاه تغییرمسیر دهید به

en: Then Mail Send To
fa: آن‌گاه ایمیل ارسال شود به

en: is
fa: است

en: THEN
fa: آنگاه

en: Any
fa: همه

en: All
fa: همه

en: IF
fa: اگر

en: Add
fa: افزودن

en: to change/delete image
fa: برای تغییر / حذف تصویر

en: Please, Select appropriate option
fa: لطفا،گزینه مناسب را انتخاب کنید

en: Select atleast one flag
fa: انتخاب حداقل یک پرچم

en: Are you sure you want to delete image?
fa: آیا مطمئن هستید که میخواهید این تصویر را حذف کنید؟

en: Set Value of
fa: تنظیم مقدار

en: Disable
fa: غیرفعال

en: Hide
fa: مخفی

en: Please add one or more rules
fa: لطفا یک یا چند قانون اضافه کنید

en: not contains
fa: شامل نیست

en: contains
fa: شامل

en: less than
fa: کمتر از

en: greater than
fa: بیشتر از

en: not equals
fa: برابر نیست

en: equals
fa: برابر است

en: (Click here to add description or instructions)
fa: (برای افزودن توضیح یا دستورالعمل کلیک کنید)

en: (Click here to add text)
fa: (برای افزودن متن کلیک کنید)

en: Click to mark as compulsory field
fa: برای علامت گذاری به عنوان قسمت اجباری کلیک کنید

en: Your formula is valid
fa: فرمول شما معتبر است

en: Your formula is invalid
fa: فرمول شما نامعتبر است

en: Successfully removed file
fa: ورودی با موفقیت حذف شد

en: Please try again
fa: لطفا مجدد تلاش کنید

en: Are you sure to delete configuration?
fa: آیا مطمئن هستید که میخواهید این پیکربندی را حذف کنید؟

en: Please select valid action
fa: لطفا عمل معتبر انتخاب کنید

en: Please Enter preset title
fa: لطفا عنوان از پیش تعیین شده را وارد کنید

en: Please upload csv file
fa: لطفا فایل CSV را آپلود کنید

en: copied
fa: کپی شده

en: Please Select Field
fa: لطفا فیلد را انتخاب کنید

en: Add Image
fa: افزودن تصویر

en: Please select one or more record to perform action
fa: لطفا بک یا چند رکورد برای انجام عمل انتخاب کنید

en: Radio
fa: رادیو

en: ARForms Lite will also store the all type of data (this may contain personal data) in the database which plugin user has included in the form. These data cannot be editable but can be removed from form entry section of ARForms.
fa: ARForms Lite همچنین تمام انواع داده ها (این ممکن است حاوی داده های شخصی باشد) را در پایگاه داده ای که کاربر افزونه در فرم قرار داده است ذخیره می کند. این داده ها قابل ویرایش نیستند اما می توانند از بخش ورود فرم ARForms حذف شوند.

en: ARForms Lite will not store any personal data except user_id (only if user is logged in), ip address, country, browser user_agent, referrer only when submit the form.
fa: ARForms Lite هیچ گونه اطلاعات شخصی به جز user_id (فقط در صورتی که کاربر وارد شده باشد)، آدرس IP، کشور، user_agent مرورگر، ارجاع دهنده فقط هنگام ارسال فرم ذخیره نمی کند.

en: What Personal Data we collect and why we collect it.
fa: داده خصوصی چیست و چرا ما آن رابررسی میکنیم.

en: ARForms Lite is a WordPress Free Form Builder Plugin to create stylish and modern style form withing few clicks.
fa: ARForms Lite یک افزونه فرم ساز رایگان وردپرس برای ایجاد فرم شیک و مدرن با چند کلیک است.

en: Who we are?
fa: ما کی هستیم؟

en: Every 12 hours
fa: هر 12 ساعت

en: Please specify
fa: لطفا توضیح دهید

en: Please specify experience
fa: لطفا تجربیاتتان را وارد کنید

en: With what plugin or theme is incompatible?
fa: با چه افزونه یا قالبی ناسازگار است؟

en: Can you mention it?
fa: می توانید به آن اشاره کنید؟

en: How could we improve?
fa: چگونه می توانیم بهبود یابیم؟

en: What can we describe more?
fa: چه چیزی را بیشتر توصیف کنیم؟

en: What was the dificult part?
fa: قسمت سختش چی بود؟

en: %s Submit and%s Deactivate
fa: %s ارسال و%s غیرفعالسازی

en: Send anonymous
fa: ارسال ناشناس

en: If you UNCHECK this then your email address will be sent along with your feedback. This can be used by arflite to get back to you for more info or a solution.
fa: اگر تیک این را بردارید، آدرس ایمیل شما همراه با بازخورد شما ارسال خواهد شد. این می تواند توسط arflite استفاده شود تا برای اطلاعات بیشتر یا راه حل با شما تماس بگیرد.

en: Submitting form
fa: در حال ارسال فرم

en: How could we improve ?
fa: چگونه می توانیم بهبود یابیم؟

en: Before you deactivate the ARForms Lite plugin, would you quickly give us your reason for doing so?
fa: قبل از اینکه افزونه ARForms Lite را غیرفعال کنید، آیا به سرعت دلیل خود را برای این کار به ما می گویید؟

en: ARForms Lite - Sorry to see you go
fa: از رفتن شما ناراحتیم - نسخه رایگان افزونه

en: Other
fa: دیگر

en: I bought premium version of ARForms
fa: من نسخه پولی افزونه ARForms را خریداری کردم

en: Incompatible with theme or plugin
fa: با تم یا افزونه ناسازگار است

en: Found a better plugin
fa: افزونه بهتری یافتم

en: Not the features I wanted
fa: نه ویژگی هایی که من می خواستم

en: Lack of documentation
fa: مستندات

en: Set up is too difficult
fa: تنظیم خیلی سخت است

en: Add-ons
fa: افزونه

en: CSV generated successfully.
fa: با موفقیت CSV ایجاد شد.

en: Material
fa: متریال

en: Mask Input
fa: ورودی ماسک

en: Datepicker / Timepicker
fa: انتخاب تاریخ / انتخاب زمان

en: Drop Down
fa: کشویی

en: Invalid maximum characters length
fa: حداکثر طول کاراکترها نامعتبر است

en: Form is saved successfully.
fa: فرم با موفقیت ثبت شد.

en: Export Entries
fa: برون‌بری ورودی‌ها

en: Duplicate Form
fa: فرم تکراری

en: Form Entry
fa: ورودی فرم

en: Edit Form
fa: ویرایش فرم

en: Click to Copy
fa: کلیک برای کپی

en: Sorry, you do not have enough permission to perform this action
fa: متاسفانه برای انجام این عمل دسترسی ندارید

en: Please select one or more record to perform action.
fa: لطفا بک یا چند رکورد برای انجام عمل انتخاب کنید.

en: Sorry, your request could not be processed due to security reason
fa: با عرض پوزش، درخواست شما به دلایل امنیتی قابل پردازش نیست

en: Add ARForms Lite Form
fa: افزودن فرم

en: Form is Successfully Deleted
fa: فرم با موفقیت حذف شد

en: Forms
fa: فرم‌ها

en: Upgrade To Premium
fa: ارتقاء به نسخه پولی

en: Forms :
fa: فرم‌ها:

en: Title
fa: عنوان

en: ARForms Lite Shortcode
fa: کدکوتاه ARForms

en: Please select form
fa: یک فرم انتخاب کنید

en: Running Total (Math Logic) is Enabled
fa: اجرای همه (منطق ریاضی) فعال است

en: Manage Options
fa: گزینه‌های مدیریت

en: Move
fa: انتقال

en: Duplicate Field
fa: فیلد کپی کنید

en: Delete Field
fa: حذف فیلد

en: Field Settings
fa: تنظیمات فیلد

en: Required
fa: الزامی

en: Please select a CSV file
fa: لطفا فایل CSV انتخاب کنید

en: Sorry, you don't have permission to perform this action.
fa: متاسفانه برای انجام این عمل دسترسی ندارید.

en: Sorry, the action "Reset Form Outside" could not be processed due to security reason
fa: متأسفیم، عملکرد "Reset Form Outside" به دلایل امنیتی قابل پردازش نیست

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
fa: نمی توانید به فایل سیستم متصل شوید. لطفا اعتبارنامه خود را تائید کنید.

en: Sorry, you are not allowed to install plugins on this site.
fa: متاسفیم، شما اجازه نصب افزونه در این سایت ندارید.

en: No plugin specified.
fa: افزونه ای تعریف نشده است.

en: Activated
fa: فعال شد

en: Deactivate
fa: غیرفعال کردن

en: Deactivated
fa: غیر فعال شد

en: Get It
fa: خرید

en: Installed
fa: نصب شد

en: Active
fa: فعال

en: You have made below required fields which may not supported by system.
fa: شما قسمتهای مورد نیاز زیر را ایجاد کرده اید که ممکن است توسط سیستم پشتیبانی نشوند.

en: Settings Saved.
fa: تنظیمات ذخیره شد.

en: Email Marketing Tools setting saved successfully.
fa: تنظیمات ابزار ایمیل مارکتینگ با موفقیت ذخیره شد.

en: General setting saved successfully.
fa: تنظیمات با موفقیت ذخیره شد.

en: Addons
fa: افزودنی ها

en: Import / Export
fa: درون ریزی / برون بری

en: Import Export
fa: درون ریزی برون بری

en: SMTP Test E-Mail
fa: تست SMTP ایمیل

en: Record could not be deleted
fa: رکورد نمی تواند حذف شود

en: Record is deleted successfully.
fa: رکورد با موفقیت حذف شد.

en: Please select one or more record.
fa: لطفا یک یا چند رکورد انتخاب کنید.

en: Referrer url
fa: آدرس ارجاع دهنده

en: Page url
fa: آدرس برگه

en: Created at
fa: ایجاد شده در

en: Entries deleted successfully.
fa: وروردی‌ها با موفیت حذف شد.

en: Please select one or more records
fa: لطفا یک یا چند رکورد انتخاب کنید

en: Please select valid action.
fa: لطفا عمل معتبر انتخاب کنید.

en: No one! You do not have permission
fa: هیچکس! شما اجازه ندارید

en: Your entry is successfully deleted
fa: ورودی شما با موفقیت حذف شد

en: There is an error deleting that entry
fa: خطایی هنگام حذف ورودی رخ داد

en: No form is found
fa: فرمی یافت نشد

en: Please select one or more records.
fa: لطفا یکی یا چند رکورد انتخاب کنید.

en: No entries were specified
fa: هیچ ورودی مشخص نشده است

en: Entries were Successfully Destroyed
fa: ورودی‌ها با موفقیت از بین رفت

en: Entry is Successfully Deleted
fa: ورودی با موفقیت حذف شد

en: Entry is Successfully Created
fa: ورودی با موفقیت ایجاد شد

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons
fa: با عرض پوزش، این نوع فایل به دلایل امنیتی مجاز نیست

en: No File Selected
fa: فایلی انتخاب نشده است

en: Spam Detected
fa: اسپم شناسایی شد

en: Preset Title
fa: عنوان پیش‌فرض

en: Save for future use
fa: ذخیره برای استفاده در آینده

en: Please upload tab separated CSV file.
fa: لطفا جداگانه فایل CSV را آپلود کنید.

en: Upload only CSV file.
fa: فقط بارگذاری فایل CSV.

en: Add New Preset Choices
fa: اضافه کردن گزینه های پیش فرض جدید

en: Saving
fa: ذخیره کردن

en: Select
fa: انتخاب

en: Preset Field Choices
fa: انتخاب فیلد پیش فرض

en: Saved Value
fa: ذخیره مقدار

en: Option label
fa: برچسب گزینه

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Add a separate value to use for calculations, email routing, saving to database and many other uses. The option values are saved while option labels are shown in the form
fa: برای استفاده از محاسبات از مقدار جداگانه استفاده کنید.مقادیر این گزینه ذخیره میشود هنگام نمایش برچسب‌های گزینه روی فرم

en: Use separate value
fa: از مقدار جداگانه استفاده کنید

en: Use image over %s label
fa: استفاده از تصویر روی %s گزینه‌ها

en: Use image over options
fa: استفاده از تصویر روی گزینه‌ها

en: Telephone Country Code
fa: کد کشور تلفن

en: Sr
fa: آقل

en: Miss
fa: خانم

en: Ms
fa: خانم

en: Mrs
fa: خانم

en: Mr
fa: آقا

en: Years
fa: سال

en: December
fa: دسامبر

en: November
fa: نوامبر

en: October
fa: اکتبر

en: September
fa: سپتامبر

en: August
fa: اوت

en: July
fa: ژوئیه

en: June
fa: ژوئن

en: May
fa: می

en: April
fa: آوریل

en: March
fa: مارس

en: February
fa: فوریه

en: January
fa: ژانویه

en: Months
fa: ماه

en: Week Days
fa: روزهای هفته

en: Days
fa: روز

en: Very Unsatisfied
fa: خیلی ناراضی

en: Unsatisfied
fa: ناراضی

en: Neutral
fa: خنثی

en: Satisfied
fa: راضی

en: Very Satisfied
fa: بسیار راضی

en: Satisfaction
fa: رضایت

en: 65 or Above
fa: 65 یا بیشتر

en: Under 18
fa: زیر 18

en: Age Group
fa: گروه سنی

en: U.S. State Abbreviations
fa: اختصارات دولت ایالات متحده

en: U.S. States
fa: ایالات متحده

en: Countries
fa: کشورها

en: Edit Entries
fa: ویرایش ورودی از ناحیه مدیریت

en: View entry
fa: مشاهده ورودی

en: Are you sure you want to delete this entry?
fa: آیا مطمئن هستید از حذف این ورودی؟

en: DELETE ENTRY
fa: حذف وروردی

en: Referrer URL
fa: آدرس ارجاع دهنده

en: Page URL
fa: آدرس برگه

en: Country
fa: کشور

en: Browser Name
fa: نام مرورگر

en: Entry creation date
fa: تاریخ ایجاد وروردی

en: Entry Key
fa: کلید ورودی

en: Please select a form
fa: لطفا یک فرم انتخاب کنید

en: Go
fa: رفتن

en: optional
fa: اختیاری

en: Select Date
fa: انتخاب تاریخ

en: Select form
fa: لطفا انتخاب کنید

en: Partial Filled Form Entries
fa: پرشدن جزئی ورودی‌های فرم

en: Analytics / Chart
fa: آنالیتیکس/چارت

en: Form Entries Data
fa: داده‌های ورودی‌های فرم

en: Form Entries
fa: ورودی‌های فرم

en: Export to CSV
fa: برون‌بری به فرمت CSV

en: Please setup site key and private key in Global Settings otherwise recaptcha will not appear
fa: لطفا کلید سایت و کلید شخصی را در تنظیمات کلی وارد کنید وگرنه recaptcha ظاهر نمی شود

en: Phone
fa: تلفن

en: Email
fa: ایمیل

en: Checkbox
fa: چک باکس

en: Confirm
fa: تائید

en: Select Field Type
fa: نوع فیلد را انتخاب کنید

en: Convert To Field Type
fa: نوع تبدیل به فیلد

en: Current Field Type
fa: نوع فیلد کنونی

en: Select Field To Convert
fa: برای کانورت فیلدی انتخاب کنید

en: This feature is only recommended when you have big amount of entries in the form and you want to change the particular field type without losing the entry data for that field.
fa: این ویژگی تنها زمانی توصیه میشود که مبلغ ورودی زیادی در فرم شما باشد و شما بخواهید فیلدهایی را بدون از دست دادن داده برای فیلد تغییر دهید.

en: Convert Field Type
fa: نوع تبدیل فیلد

en: Set conditional redirect URL
fa: تنظیم شرایط تغییر مسیر آدرس

en: Settings
fa: پیکربندی

en: Edit Text
fa: ویرایش متن

en: Click here to enter form description
fa: برای وارد کردن توضیح فرم اینجا کلیک کنید

en: Click here to enter form title
fa: برای وارد کردن عنوان فرم اینجا کلیک کنید

en: Form is not successfully updated
fa: فرم با موفقیت بروزرسانی نشد

en: Form is successfully updated
fa: فرم با موفقیت بروزرسانی شد

en: Edit Options
fa: ویرایش گزینه‌ها

en: Click to mark as not compulsory field
fa: برای علامت گذاری به عنوان قسمت اختیاری کلیک کنید

en: (Upon successful submission form entry data will be sent to below mentioned url using POST method.)
fa: (پس از ارسال فرم موفقیت آمیز داده های ورودی به زیر آدرس ذکر شده با استفاده از روش POST ارسال می شود.)

en: Webhook
fa: وب‌هوک

en: Send Form Data internaly to Custom URL
fa: ارسال داده فرم داخلی به آدرس سفارشی

en: Group Name
fa: نام گروه

en: Note: Set your custom html content
fa: اعلان: محتوای html سفارشی را تنظیم کنید

en: Note: This field will not show in the form. Enter the value to be hidden.
fa: اعلان: این فیلد نمی تواند در این فرم نمایش داده شود. مقدار وارد شده مخفی میشود.

en: Please wait while you are redirected.
fa: لطفا تا زمانی که تغییر مسیر انجام میشود منتظر باشید.

en: Please select a valid form
fa: لطفا یک فرم معتبر انتخاب کنید

en: Smiley
fa: شکلک

en: Show confirmation (Summary)
fa: نمایش تائید (خلاصه)

en: Switch
fa: سوئیچ

en: Timestamp
fa: برچسب زمانی

en: Import
fa: درون ریزی

en: Please enter content
fa: محتوا را وارد کنید

en: Please open your exported file, copy entire content & paste it here.
fa: لطفا فایل برون‌بری خود را باز کرده و محتوای آن را کپی و در اینجا قرار دهید.

en: Exported File Content
fa: برون‌بری محتوای فایل

en: Import Form(s)
fa: درون ریزی فرم

en: Export
fa: برون‌بری

en: Pipe ( | )
fa: پایپ ( | )

en: Semicolon ( ; )
fa: سمیکالن ( ; )

en: Comma ( , )
fa: کاما ( , )

en: CSV File Separator
fa: جداکننده فایل CSV

en: Please Select Form
fa: فرم انتخاب کنید

en: Forms + Entries
fa: فرم‌ها + ورودی‌ها

en: Entries Only
fa: فقط ورودی‌ها

en: Form(s) Only
fa: فقط فرم

en: Export Form(s)
fa: برون‌بری فرم

en: Form is imported successfully.
fa: درون‌ریزی فایل با موفقیت انجام شد.

en: File Not writable
fa: فایل قابل نوشتن نیست

en: Import / Export Forms
fa: درون ریزی / برون بری فرم

en: Please select valid form
fa: لطفا فرم معتبر انتخاب کنید

en: ARForms Add-Ons
fa: افزودنی‌های ARForms

en: Form is not available.
fa: فرم در دسترس نیست.

en: Install
fa: نصب

en: Forms listing is currently unavailable. Please try again later.
fa: لیست فرم‌ها اکنون دردسترس نیست. لطفا بعدا مجدد تلاش کنید.

en: No Icon
fa: بدون آیکون

en: General Icons
fa: آیکون‌های عمومی

en: Continue
fa: ادامه

en: Please select any Sample.
fa: لطفاً نمونه ای را انتخاب کنید.

en: Select Sample
fa: انتخاب نمونه

en: Right to Left
fa: راست به چپ

en: Left to Right
fa: چپ به راست

en: Input Direction
fa: جهت ورودی

en: Form Description
fa: توضیح فرم

en: Please enter form title
fa: عنوان فرم را وارد کنید

en: Sample Forms
fa: فرم‌های نمونه

en: Blank Form
fa: فرم خالی

en: New Form
fa: فرم جدید

en: Font Awesome
fa: فونت Awesome

en:  inside code.)
fa:  داخل کد.)

en: (Do not insert script tag
fa: (تگ اسکریپت وارد نکنید

en: Example: Google Tracking Code
fa: مانند: کد رهگیری گوگل

en: Enter After submission tracking script
fa: وارد کردن اسکریپت رهگیری بعد ارسال

en: After Submission Tracking Script
fa: اسکریپت رهگیری بعد از ارسال

en: Value
fa: مقدار

en: Label
fa: برچسب

en: Add new hidden field
fa: افزودن فید مخفی جدید

en: This shortcode replace the value with current Date.
fa: این کدکوتاه جایگزین مقدار با تاریخ کنونی میشود.

en: This shortcode replace the value with currently logged-in User Email.
fa: این کدکوتاه جایگزین مقدار با ایمیل کاربر وارد شده کنونی میشود.

en: This shortcode replace the value with currently logged-in User Name.
fa: این کدکوتاه جایگزین مقدار با نام کاربری کاربر وارد شده کنونی میشود.

en: This shortcode replace the value with currently logged-in User ID.
fa: این کدکوتاه جایگزین مقدار با شناسه کاربر واردشده فعلیل میشود.

en: These fields will not shown in the form. Enter the value to be hidden
fa: این فیلدهای در فرم نمایش داده نمیشود. مقدار را برای مخفی کردن وارد کنید

en: Note
fa: نکته

en: Hidden Input Fields Setup
fa: راه اندازی فیلدهای ورودی مخفی

en: Hidden Input Fields Options
fa: تنظیمات فیلدهای ورودی مخفی

en: Opt-ins (email marketing) configuration
fa: پیکربندی ایمیل مارکتینگ

en: Configure conditional submission
fa: پیکربندی شرطی ارسال

en: Hide Form after submission
fa: پنهان کردن بعد ارسال

en: Select Page
fa: انتخاب برگه

en: Send form data to redirected page/post
fa: ارسال داده فرم به برگه/نوشته تغییرمسیر داده شده

en: Please insert url with http:// or https://.
fa: لطفا آدرس را با http:// یا https:// وارد کنید.

en: Set Static Redirect URL
fa: تنظیم آدرس تغییر مسیر استاتیک

en: Confirmation Message
fa: پیام تائید

en: Display content from another page
fa: نمایش محتوا از برگه دیگر

en: Redirect to URL
fa: آدرس ردایرکت به

en: Display a Message
fa: نمایش پیام

en: Form submission action
fa: عمل ارسال فرم

en: Admin Message
fa: پیام مدیر

en: Admin BCC Email
fa: ایمیل BCC مدیر

en: Admin CC Email
fa: ایمیل CC مدیر

en: This will be replaced with name of site.
fa: این جایگزین نام سایت میشود.

en: This will be replaced with form name.
fa: این با نام فرم جایگزین میشود.

en: Admin E-mail
fa: ایمیل مدیر

en: Send an automatic response to admin user after form submission.
fa: پاسخ خودکار به مدیریت بعد از ارسال فرم.

en: This will be replaced with current form's page URL.
fa: این با آدرس برگه فرم کنونی جایگزین میشود.

en: This will be replaced with current login user email.
fa: این با ایمیل کاربر تازه داخل شده جایگزین میشود.

en: This will be replaced with current login user name.
fa: این با نام کاربری ورودی کنونی جایگزین میشود.

en: This will be replaced with current login ID.
fa: این با شناسه ورود کنونی جایگزین میشود.

en: This will be replaced with Entry ID.
fa: این با شناسه ورودی جایگزین میشود.

en: This will be replaced with user browser name.
fa: این با نام مرورگر کاربر جایگزین میشود.

en: This will be replaced with IP Address.
fa: این با آدرس آی پی جایگزین میشود.

en: This will be replaced with entry added time.
fa: این با زمان افزودن ورودی جایگزین خواهد شد.

en: This will be replaced with entry referer.
fa: این با ارجاع به ورودی جایگزین خواهد شد.

en: This will be replaced with form's all fields & labels.
fa: این جایگزین با همه برچسب‌ها و فیلدهای فرم میشود.

en: This field cannot be blank
fa: فیلد نمی تواند خالی بماند

en: Reply to E-mail
fa: پاسخ به ایمیل

en: From E-mail
fa: ایمیل فرم

en: Configure Conditional Email Notification
fa: پیکربندی اعلان ایمیل شرطی

en: Please select options to send an automatic response to user.
fa: لطفا گزینه برای ارسال خودکار پاسخ کاربر انتخاب کنید.

en: Or
fa: یا

en: Fields
fa: فیلدها

en: Add Field
fa: افزودن فیلد

en: Subject E-mail
fa: موضوع ایمیل

en: Please map desired email field from the list of fields used in your form. And system will send response email to this address.
fa: لطفا نقشه ایمیل دلخواه از لیست فیلدها که درفرم شما استفاده میشود. و سیستم پاسخ به ایمیل این آدرس ارسال خواهد کرد.

en: Select Field
fa: انتخاب فیلد

en: Select field to send E-mail
fa: انتخاب فیلد برای ارسال ایمیل

en: Send an automatic response to users after form submission.
fa: ارسال پاسخ خودکار به کاربران بعد از ارسال فرم.

en: Validation Font Settings
fa: تنظیمات فونت اعتبارسنجی

en: Submit Font Settings
fa: تنظیمات فونت ارسال

en: Section Font Settings
fa: تنظیمات فونت بخش

en: Input Font Settings
fa: تنظیمات فونت ورودی

en: Label Font Settings
fa: تنظیمات فونت برچسب

en: Family
fa: خانواده

en: Form Title Font Settings
fa: تنظیمات فونت عنوان فرم

en: Custom Font Options
fa: تنظیمات فونت سفارشی

en: Color
fa: رنگ

en: Validation Message Colors
fa: رنگ پیام اعتبارسنجی

en: Error Message Colors
fa: رنگ پیام خطا

en: Text
fa: متن

en: Success message Colors
fa: رنگ پیام موفقیت

en: Shadow Color
fa: رنگ سایه

en: Hover Background
fa: هاور پشت زمینه

en: Submit Button Colors
fa: رنگ دکمه ارسال

en: Datepicker Text Color
fa: رنگ متن:رنگ متن انتخاب کننده تاریخ

en: Other color
fa: رنگ موارد دیگر

en: Field Tooltip
fa: راهنمای فیلد

en: Star Rating Color
fa: رنگ ستاره امتیازدهی

en: Star Rating color
fa: رنگ ستاره امتیازدهی

en: Slider Track
fa: ترک اسلایدر

en: Slider selected
fa: اسلایدر انتخاب شده

en: Slider Color
fa: رنگ اسلایدر

en: Dislike Button Color
fa: رنگ دکمه دیس‌لایک

en: Like Button Color
fa: رنگ دکمه لایک

en: Like Button
fa: دکمه لایک

en: Icon Color
fa: رنگ آیکون

en: Icon Background
fa: پشت زمینه آیکون

en: Label Text Color
fa: رنگ متن برچسب

en: Error State Background
fa: رنگ پشت زمینه:خطای پشت زمینه ناحیه

en: Active State Background
fa: رنگ ناحیه پشت زمینه

en: Text Color
fa: رنگ متن

en: Base/Active Color
fa: رنگ پایه/ فعال

en: Main Input Colors
fa: رنگ ورودی اصلی

en: Section Background
fa: پشت زمینه بخش

en: Background
fa: پشت زمینه

en: Form
fa: فرم

en: Add CSS Elements
fa: افزودن عناصر CSS

en: Blur
fa: تار

en: Shadow Options
fa: گزینه‌های سایه

en: Size
fa: اندازه

en: Border Options
fa: تنظیمات Border

en: Background Hover Image
fa: هاور تصویر پس زمینه

en: Button Style
fa: استایل دکمه

en: Button Text
fa: متن دکمه

en: Button Height (optional)
fa: ارتفاع دکمه (اختیاری)

en: Button Width (optional)
fa: عرض دکمه (اختیاری)

en: Button Alignment
fa: تراز دکمه

en: Submit Button Options
fa: گزینه‌های دکمه ارسال

en: CheckBoxes
fa: چک باکس

en: Icon
fa: آِکون

en: Material 2
fa: متریال 2

en: Material 1
fa: متریال 1

en: Default
fa: پیشفرض

en: Style
fa: سبک

en: Checkbox & Radio Style
fa: استایل دکمه رادیویی و چک باکس

en: Date Format
fa: فرمت تاریخ

en: Calendar Date Format
fa: فرمت تاریخ تقویم

en: Solid
fa: توپر

en: Dotted
fa: خط تیره

en: Dashed
fa: خط تیره

en: Field Border Settings
fa: تنظیمات Border فیلد

en: Horizontal
fa: افقی

en: Vertical
fa: عمودی

en: Field inner spacing
fa: فاصله داخلی فیلد

en: Tooltip position
fa: موقعیت راهنما

en: Font Settings
fa: تنظیمات فونت

en: Placeholder Opacity
fa: تاری جانگهدار

en: Space Between Two Fields
fa: فاصله بین دو فیلد

en: Hide Required Indicator
fa: پنهان کردن ضروری

en: Field Transparency
fa: شفافییت فیلد

en: RTL
fa: راست‌چین

en: LTR
fa: چپ به راست

en: Text Direction
fa: جهت متن

en: Field Width
fa: عرض فرم

en: Input Field Options
fa: تنظیمات فیلد ورودی

en: Text Alignment
fa: تراز متن

en: Font Size
fa: اندازه فونت

en: Input Field Description Options
fa: تنظیمات توضیح فیلد ورودی

en: Hide Label
fa: مخفی کردن برچسب

en: Label Width
fa: برچسب عرض

en: Label Align
fa: تراز برچسب

en: Label Position
fa: موقعیت برچسب

en: Label Options
fa: برچسب گزینه‌ها

en: Input field Options
fa: تنظیمات فیلد ورودی

en: Window Opacity
fa: تاری پنجره

en: Shadow
fa: سایه

en: Flat
fa: تخت

en: Form Border
fa: مرزبندی فرم

en: Section Padding
fa: Padding بخش

en: Form Padding
fa: Padding فرم

en: Background Image Position-Y
fa: موقعیت -Y پس زمینه

en: Background Image Position-X
fa: موقعیت -X پس زمینه

en: Background Image
fa: تصویر پس زمینه

en: Form Alignment
fa: تراز فرم

en: Form Settings
fa: تنظیمات فرم

en: Center
fa: وسط

en: Title Alignment
fa: تراز عنوان

en: Display Title and Description
fa: نمایش عنوان و توضیح

en: Form Title options
fa: تنظیمات عنوان فرم

en: Advanced Form Options
fa: تنظیمات پیشرفته فرم

en: Relative
fa: نسبی

en: Absolute
fa: مطلق

en: Top
fa: بالا

en: Bottom
fa: پایین

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Position
fa: موقعیت

en: Modern
fa: مدرن

en: Standard
fa: استاندارد

en: Type
fa: نوع

en: Validation Message Style
fa: استایل پیام اعتبارسنجی

en: Form Width
fa: عرض فرم

en: Form Width Settings
fa: تنظیمات عرض فرم

en: Advanced font options
fa: تنظیمات حرفه‌ای فونت

en: Input Field size
fa: اندازه فیلد ورودی

en: Font Family
fa: خانواده فونت

en: Font Options
fa: تنظیمات فونت

en: Custom
fa: سفارشی

en: Custom Color
fa: رنگ سفارشی

en: Choose Color
fa: انتخاب رنگ

en: Color Scheme
fa: طرح رنگ

en: Material Style
fa: استایل متریال

en: Rounded Style
fa: استایل گِردشده

en: Standard Style
fa: استایل استاندارد

en: Input Style
fa: استایل ورودی

en: Select Theme
fa: انتخاب قالب

en: Basic Styling Options
fa: تنظیمات استایل پایه

en: Custom CSS
fa: استایل CSS سفارشی

en: Style Options
fa: تنظیمات استایل

en: Pro
fa: پیشرفته

en: Other Fields
fa: فیلدهای دیگر

en: Input Fields
fa: فیلدهای ورودی

en: Width
fa: عرض

en: Reset Style
fa: بازنشانی استایل

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Save
fa: ذخیره

en: Please save form to generate shortcode.
fa: لطفا فرم را برای ایجاد کدکوتاه ذخیره کنید.

en: PHP Function
fa: فانکشن PHP

en: Embed Inline Form
fa: جایگذاری داخلی فرم

en: Export Form
fa: برون‌بری فرم

en: Submit Tracking Script
fa: ثبت اسکریپت رهگیری

en: Hidden Input Fields
fa: فیلدهای ورود مخفی

en: General Options
fa: تنظیمات عمومی

en: Other Options
fa: تنظیمات دیگر

en: Opt-ins
fa: ایمیل مارکتینگ

en: Submit Action
fa: عمل ارسال

en: Conditional Rule
fa: قوانین شرطی

en: Email Notifications
fa: اعلانات ایمیل

en: Inherit from theme
fa: استفاده از قالب

en: Please upload image files only
fa: لطفا فقط فایل تصویر را آپلود کنید

en: Please upload csv files only
fa: لطفا فقط فایل CSV را آپلود کنید

en: That template cannot be edited
fa: آن پوسته قابل ویرایش نیست

en: Multi Select
fa: انتخاب چندگانه

en: File is not proper.
fa: پرونده صحیح نمی باشد.

en: Read More...
fa: ادامه مطلب...

en: Add-On listing is currently unavailable. Please try again later.
fa: افزودنی‌های ARforms اکنون دردسترس نیست. بعدا مجدد تلاش کنید.

en: Please select valid forms
fa: لطفا فرم معتبر انتخاب کنید

en: ARForms Samples
fa: دموی افزونه

en: OK
fa: تائید

en: Message for tooltip
fa: پیام برای راهنمایی

en: Tooltip
fa: راهنمای ابزار

en: User Name
fa: نام کاربری

en: IP Address
fa: آدرس آی پی

en: URL
fa: آدرس

en: Allow phone number like
fa: اجازه استفاده از شماره تلفن مانند

en: Allow alpha numeric characters and length must be between 8 to 16 characters
fa: مجاز به استفاده از حروف و عدد و طول آن باید بین 8 تا 16 کاراکتر باشد

en: Allow only digits upto 6 digits. e.g. : pincode
fa: اجازه فقط عدد نهایتا 6 عدد. مثال: پین کد

en: Sample RegExp
fa: مثال RegExp

en: Regular expression
fa: عبارات منظم

en: Message for regular expression
fa: پیام برای عبارت منظم

en: Regular Expression (custom)
fa: عبارت منظم (سفارشی)

en: Only Alphabets & Numbers
fa: فقط اعداد و الفبا

en: Only Numbers
fa: فقط اعداد

en: Only Alphabets
fa: فقط الفبا

en: Validation
fa: اعتبارسنجی

en: italic
fa: ایتالیک

en: bold
fa: ضخیم

en: normal
fa: نرمال

en: Font style
fa: استایل فونت

en: Font size
fa: اندازه فونت

en: Google Fonts
fa: فونت گوگل

en: Default Fonts
fa: فونت‌های پیشفرض

en: Font family
fa: خانواده فونت

en: Embedded tags for youtube, map etc are supported.
fa: جایگزینی برچسب‌ها برای یوتیوب، نقشه هم پشتیبانی میشود.

en: Enable Running Total
fa: فعال‌کردن جمع اجرا

en: Set Current Date:
fa: تنظیم تاریخ فعلی:

en: Set default date
fa: تنظیم روز پیشفرض

en: Max Date e.g. 31/12/2020
fa: تاریخ حداکثر مثال 31/12/2020

en: Min Date e.g. 20/01/2000
fa: تاریخ حداقل مثال 20/01/2000

en: Set Current Date
fa: تنظیم تاریخ کنونی

en: From
fa: فرم

en: Date range
fa: محدوده تاریخ

en: Saturday
fa: شنبه

en: Friday
fa: جمعه

en: Thursday
fa: پنجشنبه

en: Wednesday
fa: چهارشنبه

en: Tuesday
fa: سه‌شنبه

en: Monday
fa: دوشنبه

en: Sunday
fa: یکشنبه

en: Off days
fa: روزهای تعطیل

en: Minute
fa: دقیقه

en: Hour
fa: ساعت

en: Clock Settings
fa: تنظیمات ساعت

en: Show time picker
fa: نمایش انتخاب زمان

en: Calendar localization
fa: محلی سازی تقویم

en: Serbian Cyrillic
fa: صربستانی سیریلیک

en: Portuguese/Brazilian
fa: پرتغالی / برزیل

en: Icelandic
fa: ایسلندی

en: French/Swiss
fa: فرانسوی / سوئیس

en: Farsi/Persian
fa: فارسی / ایران

en: Faroese
fa: فاروئی

en: Esperanto
fa: اسپرانتو

en: English/UK
fa: انگلیسی /بریتانیا

en: Chinese Traditional
fa: چینی سنتی

en: Chinese Simplified
fa: زبان چینی ساده شده

en: Bosnian
fa: بوسنیایی

en: Basque
fa: باسک

en: Azerbaijani
fa: آذربایجانی

en: Armenian
fa: ارمنی

en: Albanian
fa: آلبانیایی

en: Afrikaans
fa: آفریقایی

en: English/Western
fa: انگلیسی / غربی

en: Default Number format
fa: فرمت عددی پیشفرض

en: Number Range
fa: محدوده عدد

en: Confirm email placeholder
fa: جانگهدار ایمیل تائید

en: Message for invalid confirm email
fa: پیام برای ایمیل تائید نامعتبر

en: Confirm Email label
fa: برچسب ایمیل تائید

en: Message for invalid submission
fa: پیام برای ارائه نادرست

en: Country wise number validation
fa: اعتبار سنجی شماره کشور

en: Uncheck All
fa: انتخاب نکردن همه

en: Check All
fa: انتخاب همه

en: Enable country flag dropdown
fa: فعال‌سازی کشویی پرچم کشورها

en: 4 Column
fa: 4 ستون

en: 3 Column
fa: 3 ستون

en: 2 Column
fa: 2 ستون

en: 1 Column
fa: 1 ستون

en: Inline
fa: داخلی

en: Alignment
fa: تراز

en: Suffix
fa: پسوند

en: Prefix
fa: پیشوند

en: No icon
fa: بدون آیکون

en: Add icon (Bootstrap style)
fa: افزودن آیکون (استایل بوت استرپ)

en: Field description
fa: توصیح فیلد

en: Validate default value
fa: مقدار پیشفرض اعتبار

en: No
fa: خیر

en: Clear default text on focus
fa: پاکسازی متن پیش‌فرض در فوکوس

en: Default Value
fa: مقدارپیشفرض

en: Placeholder Text
fa: متن جانگهدار

en: Message for minimum length
fa: پیام برای حداقل طول

en: Field Custom Width
fa: عرض سفارشی فیلد

en: Minimum
fa: حداقل

en: Maximum
fa: حداکثر

en: Field Size (Characters)
fa: سایز فیلد (کاراکتر)

en: YES
fa: بلی

en: NO
fa: خیر

en: Enable Readonly
fa: فعال‌کردن فقط خواندنی

en: Number of Rows
fa: تعداد ردیف

en: Message for blank field
fa: پیام برای فیلد خالی

en: Max Option Selected Message
fa: حداکثر گزینه متن انتخاب شده است

en: Max Option Selected
fa: حداکثر گزینه انتخاب شده است

en: Label Name
fa: نام برچسب

en: Field Options
fa: تنظیمات فیلد

en: Save Changes
fa: ذخیره تغییرات

en: Webform code from eBizac
fa: کد فرم از سرویس eBizac

en: Webform code from GVO Campaign
fa: کد فرم از سرویس کمپین GVO

en: Webform code from Constant Contact
fa: کد فرم از سرویس Constant Contact

en: Access Token
fa: دسترسی Token

en: Webform code from Icontact
fa: کد فرم از سرویس Icontact

en: List Name
fa: نام لیست

en: Username
fa: نام کاربری

en: APP ID
fa: شناسه APP

en: Webform code from Getresponse
fa: کد فرم از سرویس Getresponse

en: Campaign Name
fa: نام کمپین

en: Webform code from Mailchimp
fa: کد فرم از سرویس Mailchimp

en: List ID
fa: شناسه لیست

en: AWEBER LIST
fa: لیست Aweber

en: Webform code from Aweber
fa: کد فرم از سرویس Aweber

en: Authorize
fa: مجاز

en: Using Web-form
fa: استفاده از فرم-وب

en: Enable
fa: فعال

en: Load JS & CSS
fa: بارگذاری CSS و JS

en: ( Not recommended - If you have any js/css loading issue in your theme, only in that case you should enable this settings )
fa: ( توصیه نمی شود - اگر مشکلی با بارگذاری js/css در قالب دارید، تنها در این حالت شما باید این تنظیمات را فعال کنید)

en: Load JS & CSS in all pages
fa: بارگذاری JS & CSS در همه برگه‌ها

en: Form Global CSS
fa: استایل کلی فرم

en: Select character sets for google fonts
fa: انتخاب کاراکتر برای تنظیم فونت گوگل

en: Note : 0 ( zero ) means it will never hide success message
fa: نکته: 0 (صفر) به معنی این است که پیام موفقیت/خطا هیچگاه مخفی نشود

en: Hide success message after
fa: مخفی کردن پیام موفقیت/خطا بعد از

en: Normal submission
fa: ارسال نرمال

en: Ajax based submission
fa: ارسال براساس Ajax

en: Form Submission Method
fa: روش ارسال فرم

en: Yes
fa: بلی

en: Disable built-in Anti-spam feature in signup forms
fa: غیرفعال کردن آنتی اسپم در فرم ثبت‌نام

en: Other Settings
fa: تنظیمات دیگر

en: Test e-mail works only after configure SMTP server settings
fa: تست کارکرد ایمیل تنها بعد پیکربندی تنظیمات سرور SMTP

en: Send test mail
fa: ارسال ایمیل تست

en: Message
fa: پیام

en: To
fa: تا

en: Your test mail is not sent for some reason, Please check your SMTP setting
fa: ایمیل تست شما به دلایلی ارسال نشد، تنظیمات SMTP را بررسی کنید

en: Your test mail is successfully sent
fa: ایمیل تست با موفقیت ارسال شد

en: Send Test E-mail
fa: ارسال ایمیل تست

en: None
fa: هیچ کدام

en: SMTP Encryption
fa: رمزنگاری SMTP

en: SMTP Password
fa: کلمه عبور SMTP

en: SMTP Username
fa: نام کاربری SMTP

en: SMTP Port
fa: پورت SMTP

en: SMTP Host
fa: هاست SMTP

en: Enable SMTP authentication
fa: فعال‌کردن احراز هویت SMTP

en: Authentication
fa: احراز هویت

en: Plain Text
fa: متن ساده

en: Email Format
fa: فرمت ایمیل

en: SMTP Server
fa: سرور SMTP

en: WordPress Server
fa: سرور وردپرس

en: Send Email SMTP
fa: ارسال ایمیل SMTP

en: Reply to Email
fa: پاسخ به ایمیل

en: From Email
fa: از ایمیل

en: From/Replyto Name
fa: نام از / پاسخ‌به

en: Email Settings
fa: تنظیمات ایمیل

en: Default Submit Button
fa: دکمه پیشفرض ارسال

en: Message will be displayed when form is submitted but Duplicate entry exists.
fa: پیام هنگامی نمایش داده می شود که فرم ارسال شده اما ورودی دوگانه وجود دارد.

en: Submission Failed Message
fa: پیام شسکت ارسال

en: Default message displayed after form is submitted.
fa: پیام پیشفرض بعد از ارسال فرم نمایش داده می‌شود.

en: Success Message
fa: پیام موفقیت

en: Message will be displayed when incorrect data is inserted of missing.
fa: پیام هنگامی که داده نادرست یا کم وارد شده باشد نمایش داده می‌شود.

en: Incorrect Field
fa: فیلد نادرست

en: Message will be displayed when required fields is left blank.
fa: پیام هنگامی که یک فیلد ضروری خالی بماند نمایش داده می‌شود.

en: Blank Field
fa: فیلد خالی

en: Default Messages On Form
fa: پیام پیشفرض در فرم

en: reCAPTCHA Failed Message
fa: پیام خطای reCAPTCHA

en: Vietnamese
fa: ویتنامی

en: Urdu
fa: اردو

en: Ukrainian
fa: اوکراینی

en: Turkish
fa: ترکی

en: Thai
fa: تایلندی

en: Telugu
fa: تلوگو

en: Tamil
fa: تامیل

en: Swedish
fa: سوئدی

en: Spanish (Latin America)
fa: اسپانیایی(آمریکای لاتین)

en: Spanish
fa: اسپانیایی

en: Slovenian
fa: اسلوونیایی

en: Slovak
fa: اسلواکیایی

en: Serbian
fa: صربستانی

en: Russian
fa: روسی

en: Romanian
fa: رومانیایی

en: Portuguese (Portugal)
fa: پرتغالی(پرتغال)

en: Portuguese (Brazil)
fa: پرتغالی(برزیل)

en: Portuguese
fa: پرتغالی

en: Polish
fa: لهستانی

en: Persian
fa: فارسی (ایران)

en: Norwegian
fa: نروژی

en: Marathi
fa: مراتی

en: Malayalam
fa: مالایالام

en: Malay
fa: مالایی

en: Lithuanian
fa: لیتوانیایی

en: Latvian
fa: لتونی

en: Korean
fa: کره‌ای

en: Kannada
fa: کانادها

en: Japanese
fa: ژاپنی

en: Italian
fa: ایتالیایی

en: Indonesian
fa: اندونزیایی

en: Hungarian
fa: مجارستانی

en: Hindi
fa: هندی

en: Hebrew
fa: عبری

en: Greek
fa: یونانی

en: German (Switzerland)
fa: آلمانی (سوییس)

en: German (Autstria)
fa: آلمانی (اتریش)

en: Gujarati
fa: گجراتی

en: German
fa: آلمانی

en: French (Canadian)
fa: فرانسوی(کاندایی)

en: French
fa: فرانسوی

en: Finnish
fa: فنلاندی

en: Filipino
fa: فییلیپینی

en: Estonian
fa: استونیایی

en: English (UK)
fa: انگلیسی(بریتانیا)

en: Dutch
fa: هلندی

en: Danish
fa: دانمارکی

en: Czech
fa: چک

en: Croatian
fa: کرواتی

en: Chinese(Traditional)
fa: چینی (سنتی)

en: Chinese(Simplified)
fa: زبان چینی (ساده شده)

en: Catalan
fa: کاتالان

en: Bulgarian
fa: بلغاری

en: Bengali
fa: بنگالی

en: Arabic
fa: عربی

en: English (US)
fa: انگلیسی (آمریکا)

en: reCAPTCHA Language
fa: زبان reCAPTCHA

en: Dark
fa: تیره

en: Light
fa: روشن

en: reCAPTCHA Theme
fa: قالب reCAPTCHA

en: Secret Key
fa: کلید secret

en: Site Key
fa: کلید site

en: free reCAPTCHA key
fa: کلید reCAPTCHA رایگان

en: reCAPTCHA requires an API key, consisting of a "site" and a "private" key. You can sign up for a
fa: این reCAPTCHA نیازمند کلید API است، شامل کلید "site" و "private". می توانید برایش ثبت نام کنید

en: reCAPTCHA Configuration
fa: پیکربندی reCAPTCHA

en: Email Marketing Tools
fa: ابزار ایمیل مارکتینگ

en: General Settings
fa: تنظیمات عمومی

en: Add to page
fa: افزودن به برگه

en: ADD ARFORMS LITE FORM
fa: افزودن فرم

en: Mobile View
fa: نمایش موبایل

en: Tablet View
fa: نمایش تبلت

en: Computer View
fa: نمایش کامپیوتر

en: Cancel
fa: لغو کردن

en: Okay
fa: تائید

en: total
fa: جمع

en: filtered from
fa: فرم فیلترشده

en: No data available in table
fa: داده‌ای در این جدول موجود نیست

en: No matching records found
fa: رکورد مورد نظر یافت نشد

en: of
fa: از

en: to
fa: تا

en: Showing
fa: نمایش دادن

en: Show
fa: نمایش

en: entries
fa: ورودی‌ها

en: Search
fa: جستجو

en: Show / Hide columns
fa: نمایش / مخفی کردن ستون‌ها

en: Action
fa: عملیات

en: Create Date
fa: تاریخ ایجاد

en: Shortcodes
fa: کدکوتاه

en: Form Title
fa: عنوان فرم

en: ID
fa: شناسه

en: Apply
fa: اعمال

en: Bulk Actions
fa: دسته اعمال

en: Add New Form
fa: افزودن فرم جدید

en: Manage Forms
fa: مدیریت فرم‌ها

en: This form is already deleted.
fa: این فرم اکنون حذف شده است.

en: Delete
fa: حذف

en: Delete Configuration
fa: حذف پیکربندی

en: Refresh List
fa: نوسازی لیست

en: Nothing Selected
fa: چیزی انتخاب نشده است

en: List name
fa: نام لیست

en: This field cannot be blank.
fa: این فیلد نمی تواند خالی بماند.

en: Not Verified
fa: تائید نشده است

en: Verified
fa: تائید شده

en: Verify
fa: تأیید کنید

en: API Key
fa: کلید API

en: Using API
fa: استفاده از API

en: Select a form to insert into page
fa: یک فرم انتخاب کنید برای وارد کردن در برگه

en: Content
fa: محتوا

en: Exclusive Wordpress Form Builder Plugin
fa: افزونه فرم قالب وردپرس منحصر به فرد

en: ARForms Lite
fa: نسخه رایگان ARForms

en: compulsory field.
fa: زمینه اجباری.

en: Click to mark as
fa: کلیک برای نشانه‌گذاری بعنوان

en: This field is invalid
fa: این فیلد نامعتبر است

en: Untitled
fa: بدون عنوان

en: Website is invalid
fa: وبسایت نامعتبر است

en: Date is invalid
fa: تاریخ نامعتبر است

en: Image is invalid
fa: تصویر نامعتبر است

en: Phone is invalid
fa: تلفن نامعتبر است

en: Number is out of range
fa: عدد خارج از محدوده است

en: Email is invalid
fa: ایمیل نامعتبر است

en: The reCAPTCHA was not entered correctly
fa: این reCAPTCHA به درستی وارد نشده است

en: Entered value is invalid
fa: مقدار وارد شده نامعتبر است

en: Confirm Email does not match with email
fa: تائید ایمیل با ایمیل یکسان نیست

en: Confirm Email
fa: ایمیل تایید

en: Invalid minimum characters length
fa: طول حداقل کاراکتر نامعتبر است

en: Next
fa: بعدی

en: Previous
fa: قبلی

en: Select 1
fa: انتخاب 1

en: Radio 2
fa: رادیو 2

en: Radio 1
fa: رادیو 1

en: Checkbox 2
fa: چک‌باکس 2

en: Checkbox 1
fa: چک‌باکس 1

en: Repeater
fa: تکرار کننده

en: Autocomplete
fa: تکمیل خودکار

en: Credit Card
fa: کارت اعتباری

en: Image
fa: تصویر

en: Color Picker
fa: انتخاب کننده رنگ

en: Slider
fa: اسلایدر

en: Like button
fa: دکمه لایک

en: Star Rating
fa: امتیازدهی

en: Page Break
fa: شکست صفحه

en: Section
fa: بخش

en: HTML
fa: کد HTML

en: Password
fa: کلمه عبور

en: Image URL
fa: آدرس تصویر

en: Website/URL
fa: آدرس سایت

en: Time
fa: زمان

en: Date
fa: تاریخ

en: Phone Number
fa: شماره تلفن

en: Number
fa: عدد

en: Email Address
fa: آدرس ایمیل

en: File Upload
fa: بارگذاری فایل

en: Dropdown
fa: کشویی

en: Radio Buttons
fa: دکمه رادیویی

en: Checkboxes
fa: چک‌باکس

en: Multiline Text
fa: متن چندخطی

en: Single Line Text
fa: متن تک خطی

en: Add/Edit Custom Displays
fa: افزودن/ ویرایش نمایش سفارشی

en: Delete Entries from Admin Area
fa: حذف ورودی از ناحیه مدیریت

en: Add Entries from Admin Area
fa: افزودن ورودی از ناحیه مدیریت

en: View Entries from Admin Area
fa: مشاده ورودی از ناحیه مدیریت

en: Access this Settings Page
fa: دسترسی به برگه تنظیمات

en: Delete Forms and Templates
fa: حذف فرم‌ها و پوسته‌ها

en: Add/Edit Forms and Templates
fa: افزودن/ویرایش فرم و پوسته

en: View Forms and Templates
fa: مشاهده فرم و پوسته

en: seconds
fa: ثانیه

en: second
fa: ثانیه

en: minutes
fa: دقیقه

en: minute
fa: دقیقه

en: hours
fa: ساعت

en: hour
fa: ساعت

en: days
fa: روز

en: day
fa: روز

en: weeks
fa: هفته

en: week
fa: هفته

en: months
fa: ماه

en: month
fa: ماه

en: years
fa: سال

en: year
fa: سال

en: at
fa: در

en: Zimbabwe
fa: زیمباوه

en: Zambia
fa: زامبیا

en: Yemen
fa: یمن

en: Virgin Islands, U.S.
fa: جزایر ویرجین، ایالات متحده آمریکا.

en: Virgin Islands, British
fa: جزایر ویرجین، بریتانیا

en: Vietnam
fa: ویتنام

en: Venezuela
fa: ونزوئلا

en: Vatican City
fa: شهر واتیکان

en: Vanuatu
fa: وانواتو

en: Uzbekistan
fa: ازبکستان

en: Uruguay
fa: اروگوئه

en: United States
fa: آمریکا

en: United Kingdom
fa: انگلستان

en: United Arab Emirates
fa: امارات عربی متحده

en: Ukraine
fa: اوکراین

en: Uganda
fa: اوگاندا

en: Tuvalu
fa: توئولو

en: Turkmenistan
fa: ترکمنستان

en: Turkey
fa: ترکیه

en: Tunisia
fa: تونس

en: Trinidad and Tobago
fa: ترینیداد و توباگو

en: Tonga
fa: تونگا

en: Togo
fa: توگو

en: Thailand
fa: تایلند

en: Tanzania
fa: تانزانیا

en: Tajikistan
fa: تاجیکستان

en: Taiwan
fa: تایوان

en: Syria
fa: سوریه

en: Switzerland
fa: سوئیس

en: Sweden
fa: سوئد

en: Swaziland
fa: سوازیلند

en: Suriname
fa: سورینام

en: Sudan
fa: سودان

en: Sri Lanka
fa: سری لانکا

en: Spain
fa: اسپانیا

en: South Africa
fa: آفریقای جنوبی

en: Somalia
fa: سومالی

en: Solomon Islands
fa: جزایر سلیمان

en: Slovenia
fa: اسلوونی

en: Slovakia
fa: اسلواکی

en: Singapore
fa: سنگاپور

en: Sierra Leone
fa: سیرا لئون

en: Seychelles
fa: سیشل

en: Serbia and Montenegro
fa: صربستان و مونتنگرو

en: Senegal
fa: سنگال

en: Saudi Arabia
fa: عربستان سعودی

en: Sao Tome and Principe
fa: سائوتومه و پرنسیپه

en: San Marino
fa: سان مارینو

en: Samoa
fa: ساموآ

en: Saint Vincent and the Grenadines
fa: سنت وینسنت و گرنادین

en: Saint Lucia
fa: سنت لوسیا

en: Saint Kitts and Nevis
fa: سنت کیتس و نویس

en: Rwanda
fa: رواندا

en: Russia
fa: روسیه

en: Romania
fa: رومانی

en: Qatar
fa: قطر

en: Puerto Rico
fa: پورتوریکو

en: Portugal
fa: پرتغال

en: Poland
fa: لهستان

en: Philippines
fa: فیلیپین

en: Peru
fa: پرو

en: Paraguay
fa: پاراگوئه

en: Papua New Guinea
fa: پاپوآ گینه نو

en: Panama
fa: پاناما

en: Palestine
fa: فلسطین

en: Palau
fa: پالائو

en: Pakistan
fa: پاکستان

en: Oman
fa: عمان

en: Northern Mariana Islands
fa: جزایر ماریانای شمالی

en: Norway
fa: نروژ

en: Nigeria
fa: نیجریه

en: Niger
fa: نیجر

en: Nicaragua
fa: نیکاراگوئه

en: New Zealand
fa: نیوزیلند

en: Netherlands
fa: نائورو

en: Nepal
fa: نپال

en: Nauru
fa: نائورو

en: Namibia
fa: نامیبیا

en: Myanmar
fa: میانمار

en: Mozambique
fa: موزامبیک

en: Morocco
fa: مراکش

en: Montserrat
fa: مونتسرات

en: Montenegro
fa: مونته نگرو

en: Mongolia
fa: مغولستان

en: Monaco
fa: موناکو

en: Moldova
fa: مولداوی

en: Micronesia
fa: میکرونزی

en: Mexico
fa: مکزیک

en: Mauritius
fa: موریس

en: Mauritania
fa: موریتانی

en: Marshall Islands
fa: جزایر مارشال

en: Malta
fa: مالت

en: Mali
fa: مالی

en: Maldives
fa: مالدیو

en: Malaysia
fa: مالزی

en: Malawi
fa: مالاوی

en: Madagascar
fa: ماداگاسکار

en: Luxembourg
fa: لوکزامبورگ

en: Lithuania
fa: لیتوانی

en: Liechtenstein
fa: لیختن اشتاین

en: Libya
fa: لیبی

en: Liberia
fa: لیبریا

en: Lesotho
fa: لسوتو

en: Lebanon
fa: لبنان

en: Latvia
fa: لتونی

en: Laos
fa: لائوس

en: Kyrgyzstan
fa: قرقیزستان

en: Kuwait
fa: کویت

en: South Korea
fa: کره جنوبی

en: North Korea
fa: کره شمالی

en: Kiribati
fa: کیریباتی

en: Kenya
fa: کنیا

en: Kazakhstan
fa: قزاقستان

en: Jordan
fa: اردن

en: Japan
fa: ژاپن

en: Jamaica
fa: جامائیکا

en: Italy
fa: ایتالیا

en: Israel
fa: اسرائیل

en: Ireland
fa: ایرلند

en: Iraq
fa: عراق

en: Iran
fa: ایران

en: Indonesia
fa: اندونزی

en: India
fa: هند

en: Iceland
fa: ایسلند

en: Hungary
fa: مجارستان

en: Hong Kong
fa: هنگ کنگ

en: Honduras
fa: هندوراس

en: Haiti
fa: هائیتی

en: Guyana
fa: گایانا

en: Guinea-Bissau
fa: گینه بیسائو

en: Guinea
fa: گینه

en: Guatemala
fa: گواتمالا

en: Guam
fa: گوام

en: Grenada
fa: گرانادا

en: Greenland
fa: گرینلند

en: Greece
fa: یونان

en: Gibraltar
fa: جبل الطارق

en: Ghana
fa: غنا

en: Germany
fa: آلمان

en: Georgia
fa: گرجستان

en: Gambia
fa: گامبیا

en: Gabon
fa: گابن

en: French Polynesia
fa: پلینزی فرانسه

en: French Guiana
fa: گویان فرانسه

en: France
fa: فرانسه

en: Finland
fa: فنلاند

en: Fiji
fa: فیجی

en: Ethiopia
fa: اتیوپی

en: Estonia
fa: استونی

en: Eritrea
fa: اریتره

en: Equatorial Guinea
fa: گینه استوایی

en: El Salvador
fa: السالوادور

en: Egypt
fa: مصر

en: Ecuador
fa: اکوادور

en: East Timor
fa: تیمور شرقی

en: Dominican Republic
fa: جمهوری دومینیکا

en: Dominica
fa: دومینیکا

en: Djibouti
fa: جیبوتی

en: Denmark
fa: دانمارک

en: Czech Republic
fa: جمهوری چک

en: Cyprus
fa: قبرس

en: Cuba
fa: کوبا

en: Croatia
fa: کرواسی

en: Costa Rica
fa: کاستاریکا

en: Congo
fa: کونگو

en: Comoros
fa: کامرون

en: Colombia
fa: کلمبیا

en: China
fa: چین

en: Chile
fa: شیلی

en: Chad
fa: چاد

en: Central African Republic
fa: جمهوری آفریقای مرکزی

en: Cayman Islands
fa: جزایر کیمن

en: Cape Verde
fa: کیپ ورد

en: Canada
fa: کانادا

en: Cameroon
fa: کامرون

en: Cambodia
fa: کامبوج

en: Burundi
fa: بوروندی

en: Burkina Faso
fa: بورکینافاسو

en: Bulgaria
fa: بلغارستان

en: Brunei
fa: برونئی

en: Brazil
fa: برزیل

en: Botswana
fa: بوتسوانا

en: Bosnia and Herzegovina
fa: بوسنی

en: Bolivia
fa: بولیوی

en: Bhutan
fa: بوتان

en: Bermuda
fa: برمودا

en: Benin
fa: بنین

en: Belize
fa: بلیز

en: Belgium
fa: بلژیک

en: Belarus
fa: بلاروس

en: Barbados
fa: باربادوس

en: Bangladesh
fa: بنگلادش

en: Bahrain
fa: بحرین

en: Bahamas
fa: باهاما

en: Azerbaijan
fa: آذربایجان

en: Austria
fa: اتریش

en: Australia
fa: استرالیا

en: Aruba
fa: آروبا

en: Armenia
fa: ارمنستان

en: Argentina
fa: آرژانتین

en: Antigua and Barbuda
fa: آنتیگوا و باربودا

en: Antarctica
fa: قطب جنوب

en: Anguilla
fa: آنگویلا

en: Angola
fa: آنگولا

en: Andorra
fa: آندورا

en: American Samoa
fa: ساموآ آمریکا

en: Algeria
fa: الجزایر

en: Albania
fa: آلبانی

en: Afghanistan
fa: افغانستان

en: Entries
fa: ورودی‌ها

en: Untitled Form
fa: فرم بدون عنوان

en: Select Form
fa: لطفا انتخاب کنید

en: Thank you for subscription with us. We will contact you soon.
fa: با تشکر از تماس شما با ما. با شما سریعا تماس میگیریم.

en: Update
fa: بروزرسانی

en: Your submission was successfully saved.
fa: ارسال شما با موفقیت ذخیره شد.

en: You have already submitted this form before. You are not allowed to submit this form again.
fa: شما اکنون این فرم را ارسال کرده اید. اجازه ارسال مجدد این فرم را ندارید.

en: That is not a valid reply-to email address for your auto responder.
fa: این یک ایمیل پاسخ-به معتبر برای پاسخ خودکار نیست.

en: Please insert a message for your auto responder.
fa: لطفا برای پاسخگوی خودکار پیامی وارد کنید.

en: Form submitted on
fa: فرم ارسال شد در

en: The SMTP debugging output is shown below:
fa: خروجی اشکال زدایی SMTP در زیر نمایش داده شده است:

en: Check Full Log
fa: بررسی گزارش کامل

en: %1$s Form submitted on %2$s
fa: %1$s فرم ارسال شده در %2$s

en: %1$s form has been submitted on %2$s.
fa: %1$s فرم ارسال شد در %2$s.

note: translators: plugin header field 'Description'
en: Most Powerful Form Builder to create wide variety of forms within a minute
fa: فرم ساز قدرتمند برای ایجاد انواع مختلف فرم در عرض یک دقیقه

en: ARForms has been updated! To keep things running smoothly, we have to update your database to the newest version.
fa: ARForms به روز شد! برای اینکه کارها به خوبی اجرا شوند، باید پایگاه داده شما را به جدیدترین نسخه به روز کنیم.

en: Update ARForms Database
fa: پایگاه داده ARForms را به روز کنید

en: Sorry, you do not have permission to perform this action.
fa: متأسفیم، شما اجازه انجام این عمل را ندارید.

en: Error
fa: خطا

en: Success
fa: موفقیت

en: Debug Log Setting Saved Successfully.
fa: تنظیمات Log Debug با موفقیت ذخیره شد.

en: capabilitie_error
fa: capability_error

en: Log ID
fa: شناسه ورود

en: Log Name
fa: نام گزارش

en: Log Data
fa: ثبت داده ها

en: Log Caller
fa: ورود به سیستم تماس گیرنده

en: Log Type
fa: نوع گزارش

en: Log Date & Time
fa: ثبت تاریخ و زمان

en: No Logs Found!
fa: هیچ گزارشی پیدا نشد!

en: Something went wrong
fa: مشکلی پیش آمد

en: log download successfully
fa: ورود به سیستم دانلود با موفقیت

en: success
fa: موفقیت

en: Scheduled
fa: برنامه ریزی شده است

en: In Process
fa: در جریان

en: Completed
fa: تکمیل شد

en: Pending
fa: انتظار

en: No data found
fa: داده ای یافت نشد

en: Need Help ?
fa: کمک خواستن ؟

en: Facebook Community
fa: انجمن فیس بوک

en: YouTube Channel
fa: کانال یوتیوب

en: Close
fa: بستن

en: Settings saved successfully
fa: تنظیمات با موفقیت ذخیره شد

en: Growth Plugins
fa: پلاگین های رشد

en: Black Friday Sale
fa: فروش جمعه سیاه

en: GMAIL Test E-Mail
fa: ایمیل تست GMAIL

en: Sign out successfully.
fa: با موفقیت از سیستم خارج شوید.

en: Something Went wrong while updating settings...
fa: هنگام به‌روزرسانی تنظیمات، مشکلی پیش آمد...

en: You do not have permission to perform this action
fa: شما اجازه انجام این عمل را ندارید

en: BookingPress Successfully installed.
fa: BookingPress با موفقیت نصب شد.

en: error
fa: خطا

en: Something went wrong please try again later.
fa: مشکلی رخ داده است. لطفا بعدا دوباره امتحان کنید.

en: ARMember Successfully installed.
fa: ARMember با موفقیت نصب شد.

en: ARPrice Successfully installed.
fa: ARPrice با موفقیت نصب شد.

en: ARForm Lite plugin Deactivation
fa: غیرفعال سازی پلاگین ARForm Lite

en: You are using ARForms Premium plugin on your website and it is an extension to ARForms Lite, so, If you deactivate ARForms Lite then it will automatically deactivate ARForms Premium and all the add-ons
fa: شما از افزونه ARForms Premium در وب سایت خود استفاده می کنید و افزونه ای برای ARForms Lite است، بنابراین، اگر ARForms Lite را غیرفعال کنید، به طور خودکار ARForms Premium و همه افزونه ها را غیرفعال می کند.

en: I understand the risk
fa: من خطر را درک می کنم

en: Proceed
fa: ادامه دهید

en: Are you sure you want to delete this form?
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید این فرم را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to delete this file?
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید این فایل را حذف کنید؟

en: Are you sure want to reset style?
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید سبک را بازنشانی کنید؟

en: Are you sure you want to delete this image?
fa: آیا شما مطمن هستید که میخواهید این تصویر را پاک کنید؟

en: Are you sure you want to  delete this field?
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید این فیلد را حذف کنید؟

en: Status
fa: وضعیت

en: Submit and Deactivate
fa: ارسال و غیرفعال کنید

en: Form is successfully submitted. Thank you!
fa: فرم با موفقیت ارسال شد. متشکرم!

en: submit
fa: ارسال

en: Invalid reCaptcha. Please try again.
fa: reCaptcha نامعتبر است. لطفا دوباره تلاش کنید.

en: Sorry! you do not have permission to activate the add-on
fa: متاسف! شما اجازه فعال کردن افزونه را ندارید

en: Sorry! you do not have permission to deactivate the add-on
fa: متاسف! شما اجازه غیرفعال کردن افزونه را ندارید

en: Accordion
fa: آکاردئون

en: This value must be unique.
fa: این مقدار باید منحصر به فرد باشد.

en: Something went wrong please check your configuration.
fa: مشکلی پیش آمده است، لطفاً پیکربندی خود را بررسی کنید.

en: Email Debug Log
fa: گزارش اشکال زدایی ایمیل

en: Email Notification Debug Log
fa: گزارش اشکال زدایی اعلان ایمیل

en: View Logs
fa: دیدن گزارش وقایع

en: Download Logs
fa: دانلود گزارش ها

en: Clear Logs
fa: پاک کردن گزارش‌ها

en: Select log duration
fa: مدت زمان گزارش را انتخاب کنید

en: Last 1 Days
fa: 1 روز گذشته

en: Last 3 Days
fa: 3 روز گذشته

en: Last 7 Days
fa: 7 روز گذشته

en: Last 2 Weeks
fa: 2 هفته گذشته

en: Last Month
fa: ماه گذشته

en: Custom Dates
fa: تاریخ های سفارشی

en: Download
fa: دانلود

en: Are you sure you want to clear debug logs?
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید گزارش های اشکال زدایی را پاک کنید؟

en: Debug Log Cleared Successfully.
fa: گزارش اشکال زدایی با موفقیت پاک شد.

en: Debug Log Download Successfully.
fa: Log Debug دانلود با موفقیت انجام شد.

en: Hook
fa: قلاب

en: Scheduled Date
fa: تاریخ برنامه ریزی شده

en: Completed Date
fa: تاریخ تکمیل

en: Are you sure you want to delete this entries?
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید این ورودی ها را حذف کنید؟

en: Authorization Code
fa: کد مجوز

en: Get Authorization Code
fa: دریافت کد دسترسی

en: Hide Empty Fields From Email Content
fa: فیلدهای خالی را از محتوای ایمیل مخفی کنید

en: Hide Empty Fields From Email Content.
fa: فیلدهای خالی را از محتوای ایمیل مخفی کنید.

en: to set dynamic minimum date please use the below short-code
fa: برای تنظیم حداقل تاریخ پویا لطفا از کد کوتاه زیر استفاده کنید

en: the above shortcode will set minimum date to 10 year before current date. ( possible values for unit are Y - year, M - month, and D - days ).
fa: کد کوتاه فوق حداقل تاریخ را 10 سال قبل از تاریخ فعلی تعیین می کند. (مقادیر ممکن برای واحد عبارتند از Y - سال، M - ماه و D - روز).

en: Set Date e.g.
fa: تنظیم تاریخ به عنوان مثال

en: We're sorry. Form is not submitted successfully.
fa: ما متاسفیم. فرم با موفقیت ارسال نشد.

en: Note: The Gmail mailer works well for sites that send low numbers of emails. However, Gmail's API has rate limitations and a number of additional restrictions that can lead to challenges during setup. If you expect to send a high volume of emails, or if you find that your web host is not compatible with the Gmail API restrictions, then we recommend considering a different mailer option.
fa: توجه: ایمیل Gmail برای سایت هایی که تعداد کمی ایمیل ارسال می کنند به خوبی کار می کند. با این حال، API جیمیل دارای محدودیت‌های نرخ و تعدادی محدودیت اضافی است که می‌تواند منجر به چالش‌هایی در طول راه‌اندازی شود. اگر انتظار دارید حجم بالایی از ایمیل‌ها ارسال کنید، یا اگر متوجه شدید که میزبان وب شما با محدودیت‌های Gmail API سازگار نیست، توصیه می‌کنیم گزینه دیگری را در نظر بگیرید.

en: Client ID
fa: شناسه مشتری

en: Please Enter Client ID
fa: لطفا شناسه مشتری را وارد کنید

en: Client Secret
fa: راز مشتری

en: Please Enter Client Secret
fa: لطفا راز مشتری را وارد کنید

en: Authorized redirect URI
fa: URI تغییر مسیر مجاز

en: Copied to Clipboard
fa: در کلیپ بورد کپی شد

en: Authentication Token
fa: رمز احراز هویت

en: Disconnect
fa: قطع شدن

en: Connect
fa: اتصال

en: Your test mail is not sent for some reason, Please check your Gmail setting
fa: نامه آزمایشی شما به دلایلی ارسال نشده است، لطفاً تنظیمات Gmail خود را بررسی کنید

en: Please Enter To Email
fa: لطفا به ایمیل وارد کنید

en: Please Enter Message
fa: لطفا پیام را وارد کنید

en: Test e-mail works only after configure Gmail API settings
fa: ایمیل آزمایشی فقط پس از پیکربندی تنظیمات Gmail API کار می کند

en: Help us improve ARForms by sending anonymous usage stats
fa: با ارسال آمار استفاده ناشناس به ما در بهبود ARForms کمک کنید

en: Entry not found for selected time period
fa: ورودی برای دوره زمانی انتخاب شده یافت نشد

en: Select and display one of your forms.
fa: یکی از فرم های خود را انتخاب و نمایش دهید.

en: General
fa: عمومی

en: Sorry, your request cannot be processed due to security reason.
fa: با عرض پوزش، درخواست شما به دلایل امنیتی قابل پردازش نیست.

en: You cannot install this Plugin as your are not using ARForms
fa: شما نمی توانید این افزونه را نصب کنید زیرا از ARForms استفاده نمی کنید

en: Aria Label
fa: لیبل آریا

en: Email Sent Successfully
fa: ایمیل با موفقیت ارسال شد

en: Class Selector
fa: انتخابگر کلاس

en: Sorry! Your request can not be processed due to security reason
fa: متاسفم! درخواست شما به دلایل امنیتی قابل پردازش نیست

en: Module Activated Successfully
fa: ماژول با موفقیت فعال شد

en: Module Deactivated Successfully
fa: ماژول با موفقیت غیرفعال شد

en: Contact us
fa: با ما تماس بگیرید

en: standard
fa: استاندارد

en: Subscription Form
fa: فرم اشتراک

en: Feedback Form
fa: فرم بازخورد

en: Entries Read successfully.
fa: نوشته ها با موفقیت خوانده شدند.

en: Entries Unread successfully.
fa: ورودی ها با موفقیت خوانده نشدند.

en: Upgade to Pro
fa: به Pro ارتقا دهید

en: Configure PayPal Forms
fa: فرم های پی پال را پیکربندی کنید

en: View PayPal Transactions
fa: مشاهده تراکنش های پی پال

en: Contact Us
fa: تماس با ما

en: We would like to hear from you. Please send us a message by filling out the form below and we will get back with you shortly.
fa: ما دوست داریم از شما بشنویم. لطفا با پر کردن فرم زیر برای ما پیام ارسال کنید و ما به زودی با شما تماس خواهیم گرفت.

en: Please enter first name
fa: لطفا نام را وارد کنید

en: First Name
fa: نام

en: Please enter last name
fa: لطفا نام خانوادگی را وارد کنید

en: Last Name
fa: نام خانوادگی

en: Please enter email address
fa: لطفا آدرس ایمیل را وارد کنید

en: Please enter a valid email address
fa: لطفا یک آدرس ایمیل معتبر وارد کنید

en: Confirm Email Address
fa: آدرس ایمیل را تایید کنید

en: Confirm email address does not match with email
fa: تأیید کنید آدرس ایمیل با ایمیل مطابقت ندارد

en: Website
fa: وب سایت

en: Please enter your website URL
fa: لطفا آدرس وب سایت خود را وارد کنید

en: Please enter a valid website
fa: لطفا یک وب سایت معتبر وارد کنید

en: Subject
fa: موضوع

en: Please enter subject
fa: لطفا موضوع را وارد کنید

en: Please enter your message
fa: لطفا پیام خود را وارد کنید

en: Please enter your comapany name
fa: لطفا نام شرکت خود را وارد کنید

en: Company Name
fa: نام شرکت

en: What was your favorite part of the arforms-form-builder?
fa: بخش مورد علاقه شما از آرفورم ساز کدام بود؟

en: Did you experience any problems or have any suggestions?
fa: آیا مشکلی داشتید یا پیشنهادی داشتید؟

en: Other Comment
fa: نظر دیگر

en: Mark as Read
fa: علامت گذاری به عنوان خوانده شده

en: Mark As Unread
fa: علامت گذاری به عنوان خوانده نشده

en: Form Submission is restricted
fa: ارسال فرم محدود شده است

en: Templates
fa: قالب ها

en: Select Template
fa: الگو را انتخاب کنید

en: Please select any Template.
fa: لطفاً هر قالبی را انتخاب کنید.

en: Empty Form Submission Restriction Message
fa: پیام محدودیت ارسال فرم خالی

en: Message will be displayed when form is submitted without filling up any of its fields.
fa: هنگامی که فرم بدون پر کردن هیچ یک از فیلدهای آن ارسال شود، پیام نمایش داده می شود.

en: Disable IP logging
fa: غیرفعال کردن ثبت IP

en: Google reCaptcha
fa: گوگل reCaptcha

en: Add reCaptcha with Google reCaptcha Add-On of ARForms
fa: افزودن reCaptcha با Google reCaptcha Add-On ARForms

en: Turnstile Captcha
fa: کپچای تورنستیله

en: PayPal
fa: پی پال

en: Activate
fa: فعال کنید

en: Additional Functionality Add-ons
fa: افزودنی های عملکردی اضافی

en: Third Party Integration
fa: ادغام شخص ثالث

en: Payment Gateway Integrations
fa: ادغام درگاه پرداخت

en: Google reCaptcha (v3)
fa: Google reCaptcha (نسخه 3)

en: Enable reCaptcha
fa: reCaptcha را فعال کنید

en: Edit Configuration
fa: ویرایش پیکربندی

en: Transactions
fa: معاملات

en: View Entry
fa: مشاهده ورودی

en: Please meet the minimum requirement of WordPress version 4.5 to active ARForms Paypal add-on
fa: لطفا حداقل نیاز نسخه 4.5 وردپرس را برای افزونه فعال ARForms Paypal برآورده کنید

en: This form is already deleted or does not exist.
fa: این فرم قبلاً حذف شده است یا وجود ندارد.

en: Are you sure you want to %s delete this configuration?
fa: آیا مطمئنید که می‌خواهید %s این پیکربندی را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to %s delete this transaction?
fa: آیا مطمئنید که می‌خواهید %s این تراکنش را حذف کنید؟

en: Click here to continue
fa: برای ادامه اینجا را کلیک کنید

en: Payment Details
fa: جزئیات پرداخت

en: Transaction ID
fa: شناسه تراکنش

en: Payment Status
fa: وضعیت پرداخت

en: Total Amount
fa: مقدار کل

en: Payer email
fa: ایمیل پرداخت کننده

en: Payer name
fa: نام پرداخت کننده

en: Donations
fa: کمک های مالی

en: Product / Service
fa: محصول / خدمات

en: Configuration saved successfully.
fa: پیکربندی با موفقیت ذخیره شد.

en: Payment received on
fa: پرداخت دریافت شد

en: Hello admin,
fa: سلام ادمین

en: Payment successfully received from
fa: پرداخت با موفقیت از

en: Following are the payment details:
fa: جزئیات پرداخت در زیر آمده است:

en: Transaction id
fa: شناسه تراکنش

en: Amount paid
fa: مبلغ پرداخت شده

en: Payment date
fa: تاریخ پرداخت

en: Payer Email
fa: ایمیل پرداخت کننده

en: Payer ID
fa: شناسه پرداخت کننده

en: Payer First name
fa: نام و نام خانوادگی پرداخت کننده

en: Payer Last name
fa: نام خانوادگی پرداخت کننده

en: Thank you
fa: متشکرم

en: Hello user,
fa: سلام کاربر

en: PayPal Configuration
fa: پیکربندی پی پال

en: PayPal Transactions
fa: تراکنش های پی پال

en: Please choose your form to be configured with paypal.
fa: لطفا فرم خود را برای پیکربندی با پی پال انتخاب کنید.

en: PayPal Settings
fa: تنظیمات پی پال

en: Merchant Email
fa: ایمیل تاجر

en: PayPal Mode
fa: حالت پی پال

en: Production
fa: تولید

en: Test Mode
fa: حالت تست

en: Currency
fa: ارز

en: Select Currency
fa: ارز را انتخاب کنید

en: Collect shipping info
fa: جمع آوری اطلاعات حمل و نقل

en: Customer
fa: مشتری

en: PayPal Fields
fa: فیلدهای پی پال

en: Form Fields
fa: فیلدهای فرم

en: Address
fa: آدرس

en: Address 2
fa: آدرس 2

en: City
fa: شهر

en: State
fa: ایالت

en: Zip
fa: زیپ

en: Payment Type
fa: نوع پرداخت

en: Subscription
fa: اشتراک

en: Amount
fa: مقدار

en: Return Action
fa: اقدام بازگشت

en: Action After Paypal Response
fa: اقدام پس از پاسخ پی پال

en: Return action should be "redirected to URL" in case of modal forms or forms in widget.
fa: در صورت وجود فرم‌های معین یا فرم‌های موجود در ویجت، عمل بازگشت باید "به URL هدایت شود" باشد.

en: Use Content from Page
fa: از محتوای صفحه استفاده کنید

en: Email Notification
fa: اعلان ایمیل

en: Notification
fa: اطلاع رسانی

en: Send notification to admin when payment is received.
fa: ارسال اعلان به مدیر هنگام دریافت پرداخت.

en: Transaction id of paypal transaction
fa: شناسه تراکنش تراکنش پی پال

en: Amount paid at paypal
fa: مبلغ پرداختی در پی پال

en: Currency of payment made.
fa: ارز پرداختی انجام شده

en: Payer id
fa: شناسه پرداخت کننده

en: Payer firstname
fa: نام کوچک پرداخت کننده

en: Payer lastname
fa: نام خانوادگی پرداخت کننده

en: Date of payment
fa: تاریخ پرداخت

en: User Notifications
fa: اطلاعیه های کاربر

en: Send notifications to user when payment is received.
fa: ارسال اعلان به کاربر هنگام دریافت پرداخت.

en: (Email will be sent only if you have collect user information.)
fa: (ایمیل فقط در صورتی ارسال می شود که اطلاعات کاربر را جمع آوری کرده باشید.)

en: Paypal Configuration
fa: پیکربندی پی پال

en: Configure New Form
fa: پیکربندی فرم جدید

en: Created Date
fa: تاریخ ایجاد

en: PayPal Documentation
fa: اسناد پی پال

en: Support
fa: پشتیبانی کنید

en: Are you sure you want to %s delete selected form(s)?
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید انتخاب شده از(ها) را حذف کنید؟

en: All Forms
fa: همه فرم ها

en: Payment Date
fa: تاریخ پرداخت

en: Payer Name
fa: نام پرداخت کننده

en: VIEW ENTRY
fa: مشاهده ورودی

en: Turnstile CAPTCHA Configuration
fa: پیکربندی CAPTCHA تورنستیله

en: Turnstile CAPTCHA requires an API key, consisting of a "site" and a "secret" key. You can sign up for a
fa: CAPTCHA Turnstile به یک کلید API متشکل از یک "site" و یک "secret" نیاز دارد. می توانید برای یک ثبت نام کنید

en: free Turnstile CAPTCHA key
fa: کلید CAPTCHA Turnstile رایگان

en: Turnstile CAPTCHA Failed Message
fa: پیام ناموفق CAPTCHA Turnstile

en: Turnstile CAPTCHA Theme
fa: تم CAPTCHA دورگردان

en: Sorry, you are not allowed to activate/deactivate additional module on this site.
fa: با عرض پوزش، شما مجاز به فعال/غیرفعال کردن ماژول اضافی در این سایت نیستید.

en: Sorry! Email was not sent successfully.
fa: متاسفم! ایمیل با موفقیت ارسال نشد.

en: Payment Gateways Debug Log
fa: گزارش اشکال زدایی درگاه های پرداخت

en: Paypal Debug Log
fa: گزارش اشکال زدایی پی پال

en: ARFLite_form_all_values_no_separate_valueThis will be replaced with form's all fields & labels without separate values.
fa: ARFLite_form_all_values_no_separate_valueاین با تمام فیلدها و برچسب‌های فرم بدون مقادیر جداگانه جایگزین می‌شود.

en: This will be replaced with form's all fields & labels without separate values.
fa: این با فرم همه فیلدها و برچسب های بدون مقادیر جداگانه جایگزین می شود.

en: Timepicker localization
fa: محلی‌سازی زمان‌گیر

en: Hcaptcha add-on for ARForms requires ARForms installed with version 6.4 or higher.
fa: افزونه Hcaptcha برای ARForms به ARForms نصب شده با نسخه 6.4 یا بالاتر نیاز دارد.

en: hCaptcha Configuration
fa: پیکربندی hCaptcha

en: hCaptcha requires an API key, consisting of a "site" and a "private" key. You can sign up for a
fa: hCaptcha به یک کلید API، متشکل از یک "سایت" و یک کلید "خصوصی" نیاز دارد. می توانید برای یک ثبت نام کنید

en: free hCaptcha key
fa: کلید hCaptcha رایگان

en: hCaptcha Theme
fa: تم hCaptcha

en: hCaptcha Failed Message
fa: پیام ناموفق hCaptcha

en: Invalid hCaptcha. Please try again
fa: hCaptcha نامعتبر است. لطفا دوباره امتحان کنید
