ARForms Form Builder v1.7.3 - en to ar translation catalogue (1484 entries)

en:  inside code.)
ar: الرمز الداخلي.)

en: %1$s Form submitted on %2$s
ar: تم إرسال نموذج %1$s في %2$s

en: %1$s form has been submitted on %2$s.
ar: تم إرسال نموذج %1$s إلى %2$s.

en: %s Submit and%s Deactivate
ar: إرسال  %s وإلغاء تنشيط %s

en: ( Not recommended - If you have any js/css loading issue in your theme, only in that case you should enable this settings )
ar: (غير مستحسن - إذا كان لديك أي مشكلة تحميل js / css في السمة الخاصة بك ، في هذه الحالة فقط يجب عليك تمكين هذه الإعدادات)

en: (Click here to add description or instructions)
ar: (انقر هنا لإضافة وصف أو تعليمات)

en: (Click here to add text)
ar: (انقر هنا لإضافة نص)

en: (Do not insert script tag
ar: (لا تقم بإدراج علامة البرنامج النصي

en: (Email will be sent only if you have collect user information.)
ar: (سيتم إرسال البريد الإلكتروني فقط إذا قمت بجمع معلومات المستخدم.)

en: (Upon successful submission form entry data will be sent to below mentioned url using POST method.)
ar: (عند إرسال بيانات إدخال نموذج الإرسال بنجاح سيتم إرسالها إلى عنوان url المذكور أدناه باستخدام طريقة POST.)

en: (When this settings is enabled, previous page clickable functionality will not work.)
ar: (عند تمكين هذه الإعدادات ، لن تعمل وظيفة الصفحة السابقة القابلة للنقر عليها.)

en: - Select form -
ar: - اختر النموذج -

en: 1 Column
ar: عمود واحد

en: 2 Column
ar: 2 عمود

en: 3 Column
ar: 3 عامود

en: 4 Column
ar: 4 عمود

en: 65 or Above
ar: 65 فما فوق

en: ADD ARFORMS LITE FORM
ar: أضف نموذج ARFORMS LITE

en: API Key
ar: مفتاح API

en: API Token
ar: رمز API

en: APP ID
ar: معرف التطبيق

en: ARFLite_form_all_values_no_separate_valueThis will be replaced with form's all fields & labels without separate values.
ar: سيتم استبدال هذا بحقول وعلامات النموذج كافة بدون قيم منفصلة.

en: ARForm Lite plugin Deactivation
ar: إلغاء تنشيط البرنامج المساعد ARForm Lite

en: ARForms Add-Ons
ar: إضافات ARForms

en: ARForms Lite - Sorry to see you go
ar: ARForms Lite - آسف لرؤيتك تذهب

en: ARForms Lite Form
ar: نموذج ARForms Lite

en: ARForms Lite Shortcode
ar: ARForms لايت رمز قصير

en: ARForms Lite is a WordPress Free Form Builder Plugin to create stylish and modern style form withing few clicks.
ar: ARForms Lite هو برنامج WordPress Free Form Builder Plugin لإنشاء نموذج أنيق وعصري بنقرات قليلة.

en: ARForms Lite will also store the all type of data (this may contain personal data) in the database which plugin user has included in the form. These data cannot be editable but can be removed from form entry section of ARForms.
ar: سيقوم ARForms Lite أيضًا بتخزين جميع أنواع البيانات (قد تحتوي على بيانات شخصية) في قاعدة البيانات التي قام مستخدم البرنامج المساعد بتضمينها في النموذج. لا يمكن تحرير هذه البيانات ولكن يمكن إزالتها من قسم إدخال النموذج في ARForms.

en: ARForms Lite will not store any personal data except user_id (only if user is logged in), ip address, country, browser user_agent, referrer only when submit the form.
ar: لن يخزن ARForms Lite أي بيانات شخصية باستثناء user_id (فقط في حالة تسجيل دخول المستخدم) ، وعنوان IP ، والبلد ، ومتصفح user_agent ، والمرجع فقط عند إرسال النموذج.

en: ARForms Samples
ar: عينات ARForms

en: ARForms has been updated! To keep things running smoothly, we have to update your database to the newest version.
ar: تم تحديث ARForms! للحفاظ على سير الأمور بسلاسة، يتعين علينا تحديث قاعدة البيانات الخاصة بك إلى الإصدار الأحدث.

en: ARMember Successfully installed.
ar: تم تثبيت ARMember بنجاح.

en: ARPrice Successfully installed.
ar: تم تثبيت ARPrice بنجاح.

en: AWEBER LIST
ar: قائمة AWEBER

en: Absolute
ar: مطلق

en: Access Token
ar: رمز وصول

en: Access this Settings Page
ar: الوصول إلى صفحة الإعدادات هذه

en: Accordion
ar: الأكورديون

en: Account ID
ar: معرف الحساب

en: Action
ar: عمل

en: Action After Paypal Response
ar: الإجراء بعد الرد على Paypal

en: Activate
ar: فعل

en: Activated
ar: مفعل

en: Active
ar: نشيط

en: Active State Background
ar: خلفية الحالة النشطة

en: Add
ar: أضف

en: Add ARForms Lite Form
ar: إضافة نموذج ARForms Lite

en: Add CSS Elements
ar: أضف عناصر CSS

en: Add Entries from Admin Area
ar: إضافة إدخالات من منطقة الإدارة

en: Add Field
ar: إضافة حقل

en: Add Icon
ar: إضافة أيقونة

en: Add Image
ar: إضافة صورة

en: Add New Form
ar: إضافة نموذج جديد

en: Add New Preset Choices
ar: أضف خيارات جديدة معدة مسبقًا

en: Add Timer
ar: أضف المؤقت

en: Add a separate value to use for calculations, email routing, saving to database and many other uses. The option values are saved while option labels are shown in the form
ar: أضف قيمة منفصلة لاستخدامها في العمليات الحسابية وتوجيه البريد الإلكتروني والحفظ في قاعدة البيانات والعديد من الاستخدامات الأخرى. يتم حفظ قيم الخيار أثناء عرض تسميات الخيارات في النموذج

en: Add icon (Bootstrap style)
ar: إضافة رمز (نمط Bootstrap)

en: Add new hidden field
ar: إضافة حقل مخفي جديد

en: Add reCaptcha with Google reCaptcha Add-On of ARForms
ar: أضف reCaptcha باستخدام إضافة Google reCaptcha الخاصة بـ ARForms

en: Add to page
ar: أضف إلى الصفحة

en: Add-On listing is currently unavailable. Please try again later.
ar: قائمة الوظائف الإضافية غير متوفرة حاليًا. الرجاء معاودة المحاولة في وقت لاحق.

en: Add-ons
ar: الإضافات

en: Add/Edit Custom Displays
ar: إضافة / تحرير العروض المخصصة

en: Add/Edit Forms and Templates
ar: إضافة / تحرير النماذج والقوالب

en: Additional Functionality Add-ons
ar: الوظائف الإضافية الإضافية

en: Addons
ar: الإضافات

en: Address
ar: عنوان

en: Address 2
ar: العنوان 2

en: Admin BCC Email
ar: البريد الإلكتروني لمدير BCC

en: Admin E-mail
ar: البريد الإلكتروني للمشرف

en: Admin Message
ar: رسالة المسؤول

en: Advanced Form Options
ar: خيارات النموذج المتقدمة

en: Advanced font options
ar: خيارات الخط المتقدمة

en: Afghanistan
ar: أفغانستان

en: Afrikaans
ar: الأفريقانية

en: After Submission Tracking Script
ar: بعد البرنامج النصي لتتبع الإرسال

en: Age Group
ar: الفئة العمرية

en: Ajax based submission
ar: التقديم المستند إلى أياكس

en: Aland Islands
ar: جزر آلاند

en: Albania
ar: ألبانيا

en: Albanian
ar: الألبانية

en: Algeria
ar: الجزائر

en: Alignment
ar: انتقام

en: All
ar: الكل

en: All Forms
ar: جميع النماذج

en: Allow alpha numeric characters and length must be between 8 to 16 characters
ar: يجب السماح بأحرف ألفا الرقمية ويجب أن يتراوح الطول بين 8 إلى 16 حرفًا

en: Allow only digits upto 6 digits. e.g. : pincode
ar: السماح فقط بأرقام حتى 6 أرقام. على سبيل المثال : الرقم السري

en: Allow phone number like
ar: السماح برقم الهاتف مثل

en: American Samoa
ar: ساموا الأمريكية

en: Amount
ar: كمية

en: Amount paid
ar: المبلغ المدفوع

en: Amount paid at paypal
ar: المبلغ المدفوع في باي بال

en: Analytics / Chart
ar: تحليلات / مخطط

en: Andorra
ar: أندورا

en: Angola
ar: أنغولا

en: Anguilla
ar: أنغيلا

en: Animation
ar: حيوية

en: Animation Delay
ar: تأخير الرسوم المتحركة

en: Animation Duration
ar: مدة الرسوم المتحركة

en: Antarctica
ar: أنتاركتيكا

en: Antigua and Barbuda
ar: أنتيغوا وبربودا

en: Any
ar: أي

en: Apply
ar: تطبيق

en: April
ar: أبريل

en: Arabic
ar: عربى

en: Are you sure to delete configuration?
ar: هل أنت متأكد من حذف التكوين؟

en: Are you sure want to reset style?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد إعادة ضبط النمط؟

en: Are you sure you want to  delete this field?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذا الحقل؟

en: Are you sure you want to %s delete selected form(s)?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف العناصر المحددة من؟

en: Are you sure you want to %s delete this configuration?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذا التكوين %s؟

en: Are you sure you want to %s delete this transaction?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذه المعاملة %s؟

en: Are you sure you want to clear debug logs?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد مسح سجلات التصحيح؟

en: Are you sure you want to delete image?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف الصورة؟

en: Are you sure you want to delete this entries?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذه الإدخالات؟

en: Are you sure you want to delete this entry?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذا الإدخال؟

en: Are you sure you want to delete this file?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذا الملف؟

en: Are you sure you want to delete this form?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذا النموذج؟

en: Are you sure you want to delete this image?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذه الصورة؟

en: Argentina
ar: الأرجنتين

en: Aria Label
ar: اريا ليبل

en: Armenia
ar: أرمينيا

en: Armenian
ar: أرمني

en: Aruba
ar: أروبا

en: August
ar: أغسطس

en: Australia
ar: أستراليا

en: Austria
ar: النمسا

en: Authentication
ar: المصادقة

en: Authentication Token
ar: رمز المصادقة

en: Authorization Code
ar: قانون التفويض

en: Authorize
ar: تفويض

en: Authorized redirect URI
ar: إعادة التوجيه المعتمدة URI

en: Autocomplete
ar: الإكمال التلقائي

en: Available Add-ons
ar: الوظائف الإضافية المتاحة

en: Azerbaijan
ar: أذربيجان

en: Azerbaijani
ar: الأذربيجانية

en: Background
ar: خلفية

en: Background Hover Image
ar: صورة تحوم في الخلفية

en: Background Image
ar: الصورة الخلفية

en: Background Image Position-X
ar: موضع صورة الخلفية- X

en: Background Image Position-Y
ar: موضع صورة الخلفية- Y

en: Bahamas
ar: جزر البهاما

en: Bahrain
ar: البحرين

en: Bangladesh
ar: بنغلاديش

en: Barbados
ar: بربادوس

en: Base/Active Color
ar: اللون الأساسي / النشط

en: Basic Styling Options
ar: خيارات التصميم الأساسية

en: Basque
ar: لغة الباسك

en: Before you deactivate the ARForms Lite plugin, would you quickly give us your reason for doing so?
ar: قبل إلغاء تنشيط المكون الإضافي ARForms Lite ، هل ستعطينا سببًا للقيام بذلك بسرعة؟

en: Belarus
ar: روسيا البيضاء

en: Belgium
ar: بلجيكا

en: Belize
ar: بليز

en: Bengali
ar: بنغالي

en: Benin
ar: بنين

en: Bermuda
ar: برمودا

en: Bhutan
ar: بوتان

en: Black Friday Sale
ar: بيع الجمعة السوداء

en: Blank Field
ar: حقل فارغ

en: Blank Form
ar: نموذج فارغ

en: Blur
ar: طمس

en: Bolivia
ar: بوليفيا

en: BookingPress Successfully installed.
ar: تم تثبيت BookingPress بنجاح.

en: Border
ar: الحدود

en: Border Color
ar: لون الحدود

en: Border Options
ar: خيارات الحدود

en: Border Radius
ar: نصف قطر الحدود

en: Border Size
ar: حجم الحدود

en: Border Style
ar: نمط الحدود

en: Border Type
ar: نوع الحدود

en: Bosnia and Herzegovina
ar: البوسنة والهرسك

en: Bosnian
ar: البوسنية

en: Botswana
ar: بوتسوانا

en: Bottom
ar: الأسفل

en: Brazil
ar: البرازيل

en: British Indian Ocean Territory
ar: إقليم المحيط البريطاني الهندي

en: British Virgin Islands
ar: جزر فيرجن البريطانية

en: Browser Name
ar: اسم المتصفح

en: Brunei
ar: بروناي

en: Bulgaria
ar: بلغاريا

en: Bulgarian
ar: البلغارية

en: Bulk Actions
ar: إجراءات جملة

en: Burkina Faso
ar: بوركينا فاسو

en: Burundi
ar: بوروندي

en: Button Alignment
ar: محاذاة الزر

en: Button Height (optional)
ar: ارتفاع الزر (اختياري)

en: Button Style
ar: نمط الزر

en: Button Text
ar: زر كتابة

en: Button Width (optional)
ar: عرض الزر (اختياري)

en: CSV File Separator
ar: فاصل ملف CSV

en: CSV generated successfully.
ar: تم إنشاء ملف CSV بنجاح.

en: CVC/CVV
ar: CVC / CVV

en: Calendar Date Format
ar: تنسيق تاريخ التقويم

en: Calendar localization
ar: توطين التقويم

en: Cambodia
ar: كمبوديا

en: Cameroon
ar: الكاميرون

en: Campaign Name
ar: اسم الحملة

en: Can you mention it?
ar: هل يمكنك ذكر ذلك؟

en: Canada
ar: كندا

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Cancel URL
ar: إلغاء الرابط

en: Cape Verde
ar: الرأس الأخضر

en: Caribbean Netherlands
ar: الكاريبي الكاريبي

en: Catalan
ar: الكاتالونية

en: Cayman Islands
ar: جزر كايمان

en: Center
ar: مركز

en: Central African Republic
ar: جمهورية افريقيا الوسطى

en: Chad
ar: تشاد

en: Check All
ar: تحقق من الكل

en: Check Full Log
ar: تحقق من السجل الكامل

en: Checkbox
ar: خانة اختيار

en: Checkbox & Radio Style
ar: خانة اختيار ونمط راديو

en: Checkbox 1
ar: خانة اختيار 1

en: Checkbox 2
ar: خانة اختيار 2

en: Checkboxes
ar: مربعات الاختيار

en: Checked Icon Styling
ar: تصميم رمز تم التحقق منه

en: Chile
ar: تشيلي

en: China
ar: الصين

en: Chinese Simplified
ar: الصينية المبسطة

en: Chinese Traditional
ar: تقاليد صينية

en: Chinese(Simplified)
ar: الصينية المبسطة)

en: Chinese(Traditional)
ar: تقاليد صينية)

en: Choose Color
ar: اختر اللون

en: Choose File
ar: اختر ملف

en: Choose Option
ar: إختر خيارا

en: Christmas Island
ar: جزيرة الكريسماس

en: City
ar: مدينة

en: Class Selector
ar: محدد الفئة

en: Clear Logs
ar: سجلات واضحة

en: Clear default text on focus
ar: مسح النص الافتراضي على التركيز

en: Clear default text on focus.
ar: مسح النص الافتراضي على التركيز.

en: Click here to continue
ar: انقر هنا للمتابعة

en: Click here to enter form description
ar: انقر هنا لإدخال وصف النموذج

en: Click here to enter form title
ar: انقر هنا لإدخال عنوان النموذج

en: Click to Copy
ar: انقر للنسخ

en: Click to edit
ar: إضغط للتعديل

en: Click to mark as
ar: انقر لوضع علامة باسم

en: Click to mark as compulsory field
ar: انقر لوضع علامة كمجال إجباري

en: Click to mark as not compulsory field
ar: انقر لوضع علامة كمجال غير إجباري

en: Client ID
ar: معرف العميل

en: Client Secret
ar: سر العميل

en: Clock Settings
ar: إعدادات الساعة

en: Close
ar: يغلق

en: Cocos Islands
ar: جزر كوكوس

en: Collect shipping info
ar: جمع معلومات الشحن

en: Colombia
ar: كولومبيا

en: Color
ar: اللون

en: Color Picker
ar: أداة انتقاء اللون

en: Color Scheme
ar: نظام الألوان

en: Comma ( , )
ar: فاصلة (،)

en: Comoros
ar: جزر القمر

en: Company Name
ar: اسم الشركة

en: Completed
ar: مكتمل

en: Completed Date
ar: تاريخ الانتهاء

en: Computer View
ar: عرض الكمبيوتر

en: Conditional Rule
ar: حكم شرطية

en: Configuration saved successfully.
ar: تم حفظ التكوين بنجاح.

en: Configure Conditional Email Notification
ar: تكوين إعلام شرطي بالبريد الإلكتروني

en: Configure New Form
ar: تكوين نموذج جديد

en: Configure PayPal Forms
ar: تكوين نماذج PayPal

en: Configure conditional submission
ar: تكوين التقديم المشروط

en: Confirm
ar: تؤكد

en: Confirm Email
ar: تأكيد عنوان البريد الإلكتروني

en: Confirm Email Address
ar: تأكيد عنوان البريد الإلكتروني

en: Confirm Email does not match with email
ar: تأكيد البريد الإلكتروني لا يتطابق مع البريد الإلكتروني

en: Confirm Email label
ar: تأكيد تسمية البريد الإلكتروني

en: Confirm email address does not match with email
ar: تأكيد أن عنوان البريد الإلكتروني لا يتطابق مع البريد الإلكتروني

en: Confirm email placeholder
ar: تأكيد العنصر النائب للبريد الإلكتروني

en: Congo
ar: الكونغو

en: Congo (DRC)
ar: الكونغو (جمهورية الكونغو الديمقراطية)

en: Congo (Republic)
ar: الكونغو (جمهورية)

en: Connect
ar: يتصل

en: Contact Us
ar: اتصل بنا

en: Contact us
ar: اتصل بنا

en: Content
ar: المحتوى

en: Continue
ar: استمر

en: Convert Field Type
ar: تحويل نوع الحقل

en: Convert To Field Type
ar: تحويل إلى نوع الحقل

en: Cook Islands
ar: جزر كوك

en: Copied to Clipboard
ar: نسخ إلى الحافظة

en: Costa Rica
ar: كوستا ريكا

en: Cote d'Ivoire
ar: ساحل العاج

en: Countries
ar: بلدان

en: Country
ar: بلد

en: Country wise number validation
ar: التحقق من صحة رقم الدولة

en: Create Date
ar: تاريخ الإنشاء

en: Created Date
ar: تاريخ الإنشاء

en: Created at
ar: أنشئت في

en: Credit Card
ar: بطاقة الائتمان

en: Croatia
ar: كرواتيا

en: Croatian
ar: الكرواتية

en: Cuba
ar: كوبا

en: Curacao
ar: كوراكاو

en: Currency
ar: عملة

en: Currency of payment made.
ar: العملة المستخدمة في الدفع.

en: Current Field Type
ar: نوع الحقل الحالي

en: Custom
ar: مخصص

en: Custom CSS
ar: CSS مخصص

en: Custom Color
ar: لون مخصص

en: Custom Dates
ar: تواريخ مخصصة

en: Custom Font Options
ar: خيارات الخط المخصصة

en: Customer
ar: عميل

en: Cyprus
ar: قبرص

en: Czech
ar: التشيكية

en: Czech Republic
ar: جمهورية التشيك

en: DELETE ENTRY
ar: حذف المدخلات

en: Danish
ar: دانماركي

en: Dark
ar: داكن

en: Dashed
ar: متقطع

en: Date
ar: تاريخ

en: Date Elements
ar: عناصر التاريخ

en: Date Format
ar: صيغة التاريخ

en: Date is invalid
ar: التاريخ غير صالح

en: Date of payment
ar: تاريخ الدفع

en: Date range
ar: نطاق الموعد

en: Datepicker Text Color
ar: لون نص Datepicker

en: Days
ar: أيام

en: Deactivate
ar: تعطيل

en: Deactivated
ar: معطل

en: Debug Log Cleared Successfully.
ar: تم مسح سجل التصحيح بنجاح.

en: Debug Log Download Successfully.
ar: تم تنزيل سجل التصحيح بنجاح.

en: Debug Log Setting Saved Successfully.
ar: تم حفظ إعداد سجل التصحيح بنجاح.

en: Debug Logs
ar: سجلات التصحيح

en: December
ar: ديسمبر

en: Default
ar: إفتراضي

en: Default Fonts
ar: الخطوط الافتراضية

en: Default Messages On Form
ar: الرسائل الافتراضية في النموذج

en: Default Number format
ar: تنسيق الرقم الافتراضي

en: Default Submit Button
ar: زر إرسال افتراضي

en: Default Value
ar: القيمة الافتراضية

en: Default message displayed after form is submitted.
ar: يتم عرض الرسالة الافتراضية بعد تقديم النموذج.

en: Delete
ar: حذف

en: Delete Configuration
ar: حذف التكوين

en: Delete Entries from Admin Area
ar: حذف إدخالات من منطقة الإدارة

en: Delete Field
ar: حذف الحقل

en: Delete Forms and Templates
ar: حذف النماذج والقوالب

en: Denmark
ar: الدنمارك

en: Did you experience any problems or have any suggestions?
ar: هل واجهت أي مشاكل أو لديك أي اقتراحات؟

en: Disable
ar: تعطيل

en: Disable IP logging
ar: تعطيل تسجيل IP

en: Disable Mutlicolumn in Form
ar: تعطيل عمود متعدد في النموذج

en: Disable built-in Anti-spam feature in signup forms
ar: قم بتعطيل ميزة مكافحة البريد العشوائي المضمنة في نماذج الاشتراك

en: Disconnect
ar: قطع الاتصال

en: Dislike Button Color
ar: كره زر اللون

en: Display Form of ARForms Lite
ar: نموذج عرض ARForms Lite

en: Display Title and Description
ar: عرض العنوان والوصف

en: Display a Message
ar: عرض رسالة

en: Display content from another page
ar: عرض المحتوى من صفحة أخرى

en: Djibouti
ar: جيبوتي

en: Do not clear default text on focus.
ar: لا تقم بمسح النص الافتراضي على التركيز.

en: Do not pass the validation with default value.
ar: لا تجتاز عملية التحقق بالقيمة الافتراضية.

en: Dominica
ar: دومينيكا

en: Dominican Republic
ar: جمهورية الدومنيكان

en: Donations
ar: التبرعات

en: Dotted
ar: منقط

en: Download
ar: تحميل

en: Download Logs
ar: تحميل السجلات

en: Drop Down
ar: اسقاط

en: Dropdown
ar: اسقاط

en: Duplicate Field
ar: حقل مكرر

en: Duplicate Form
ar: نموذج مكرر

en: Dutch
ar: هولندي

en: Dynamic Option
ar: خيار ديناميكي

en: East Timor
ar: تيمور الشرقية

en: Ecuador
ar: إكوادور

en: Edit Configuration
ar: تعديل التكوين

en: Edit Entries
ar: تحرير الإدخالات

en: Edit Form
ar: تحرير النموذج

en: Edit Options
ar: خيارات التحرير

en: Edit Text
ar: تحرير النص

en: Egypt
ar: مصر

en: El Salvador
ar: السلفادور

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Email Address
ar: عنوان بريد الكتروني

en: Email Attachment:
ar: مرفق البريد الالكتروني:

en: Email Debug Log
ar: سجل تصحيح البريد الإلكتروني

en: Email Elements
ar: عناصر البريد الإلكتروني

en: Email Format
ar: تنسيق البريد الإلكتروني

en: Email Marketing Tools
ar: أدوات التسويق عبر البريد الإلكتروني

en: Email Marketing Tools setting saved successfully.
ar: تم حفظ إعداد أدوات التسويق عبر البريد الإلكتروني بنجاح.

en: Email Notification
ar: إشعار عبر البريد الإلكتروني

en: Email Notification Debug Log
ar: سجل تصحيح إشعارات البريد الإلكتروني

en: Email Notifications
ar: اشعارات البريد الالكتروني

en: Email Sent Successfully
ar: تم إرسال البريد الإلكتروني بنجاح

en: Email Settings
ar: إعدادات البريد الإلكتروني

en: Email is invalid
ar: البريد الإلكتروني غير صالح

en: Embed Inline Form
ar: تضمين نموذج مضمن

en: Embedded tags for youtube, map etc are supported.
ar: يتم دعم العلامات المضمنة لـ youtube والخريطة وغيرها.

en: Empty Form Submission Restriction Message
ar: رسالة تقييد إرسال النموذج الفارغ

en: Enable
ar: ممكن

en: Enable Readonly
ar: تمكين للقراءة فقط

en: Enable Running Total
ar: تمكين تشغيل الإجمالي

en: Enable SMTP authentication
ar: تمكين مصادقة SMTP

en: Enable country flag dropdown
ar: تفعيل القائمة المنسدلة لعلم الدولة

en: Enable reCaptcha
ar: تمكين reCaptcha

en: End timer on page no.
ar: مؤقت الإنهاء على الصفحة لا.

en: English (UK)
ar: الإنجليزية (المملكة المتحدة)

en: English (US)
ar: الإنجليزية (الولايات المتحدة)

en: English/UK
ar: الإنجليزية / المملكة المتحدة

en: English/Western
ar: الإنجليزية / الغربية

en: Enter After submission tracking script
ar: أدخل بعد البرنامج النصي لتتبع الإرسال

en: Entered value is invalid
ar: القيمة المدخلة غير صالحة

en: Entries
ar: إدخالات

en: Entries Only
ar: إدخالات فقط

en: Entries Read successfully.
ar: تمت قراءة المدخلات بنجاح.

en: Entries Unread successfully.
ar: تمت قراءة الإدخالات بنجاح.

en: Entries deleted successfully.
ar: تم حذف الإدخالات بنجاح.

en: Entries were Successfully Destroyed
ar: تم تدمير الإدخالات بنجاح

en: Entry Key
ar: مفتاح الدخول

en: Entry creation date
ar: تاريخ إنشاء الإدخال

en: Entry is Successfully Created
ar: تم إنشاء الإدخال بنجاح

en: Entry is Successfully Deleted
ar: تم حذف الإدخال بنجاح

en: Entry not found for selected time period
ar: الإدخال غير موجود لفترة زمنية محددة

en: Equatorial Guinea
ar: غينيا الإستوائية

en: Eritrea
ar: إريتريا

en: Error
ar: خطأ

en: Error Message Colors
ar: ألوان رسالة الخطأ

en: Error State Background
ar: خلفية حالة الخطأ

en: Esperanto
ar: إسبرانتو

en: Estonia
ar: إستونيا

en: Estonian
ar: الإستونية

en: Ethiopia
ar: أثيوبيا

en: Even Row
ar: حتى الصف

en: Every 12 hours
ar: كل 12 ساعة

en: Example: Google Tracking Code
ar: مثال: كود التتبع من Google

en: Exclusive Wordpress Form Builder Plugin
ar: حصري Wordpress Form Builder Plugin

en: Export
ar: تصدير

en: Export Entries
ar: إدخالات التصدير

en: Export Form
ar: نموذج التصدير

en: Export Form(s)
ar: نموذج (نماذج) التصدير

en: Export to CSV
ar: تصدير إلى CSV

en: Exported File Content
ar: محتوى الملف المصدر

en: Facebook Community
ar: مجتمع الفيسبوك

en: Falkland Islands
ar: جزر فوكلاند

en: Family
ar: أسرة

en: Faroe Islands
ar: جزر فاروس

en: Faroese
ar: الفارويز

en: Farsi/Persian
ar: الفارسية / الفارسية

en: February
ar: شهر فبراير

en: Feedback Form
ar: نموذج الملاحظات

en: Field Animation Options
ar: خيارات الحركة الميدانية

en: Field Border Settings
ar: إعدادات حدود المجال

en: Field Custom Width
ar: العرض المخصص للحقل

en: Field Options
ar: خيارات الحقل

en: Field Settings
ar: إعدادات الحقل

en: Field Size (Characters)
ar: حجم الحقل (الأحرف)

en: Field Tooltip
ar: تلميح حقل

en: Field Transparency
ar: شفافية الحقل

en: Field Width
ar: عرض المجال

en: Field Wrapper
ar: غلاف الحقل

en: Field description
ar: حقل الوصف

en: Field inner spacing
ar: التباعد الداخلي للحقل

en: Field label
ar: تسمية الميدان

en: Field type changing also may affect email notification section, conditional rule section, payment gateways configuration and other add-ons configuration. So it is highly recommend to verify all these settings after changing field type
ar: قد يؤثر تغيير نوع الحقل أيضًا على قسم إشعار البريد الإلكتروني وقسم القاعدة الشرطية وتكوين بوابات الدفع وتكوين الوظائف الإضافية الأخرى. لذا يوصى بشدة بالتحقق من كل هذه الإعدادات بعد تغيير نوع الحقل

en: Field values will be lost once converted to
ar: ستفقد قيم الحقول بمجرد تحويلها إلى

en: Field wrapper
ar: المجمع الميداني

en: Fields
ar: مجالات

en: Fiji
ar: فيجي

en: File Not writable
ar: الملف غير قابل للكتابة

en: File Upload
ar: تحميل الملف

en: File is not proper.
ar: الملف غير صحيح.

en: Filipino
ar: الفلبينية

en: Finland
ar: فنلندا

en: Finnish
ar: الفنلندية

en: First
ar: أول

en: First Name
ar: الاسم الأول

en: Flat
ar: مسطحة

en: Following are the payment details:
ar: وفيما يلي تفاصيل الدفع:

en: Font Awesome
ar: الخط رائع

en: Font Family
ar: خط العائلة

en: Font Options
ar: خيارات الخط

en: Font Settings
ar: إعدادات الخط

en: Font Size
ar: حجم الخط

en: Font family
ar: خط العائلة

en: Font size
ar: حجم الخط

en: Font style
ar: نوع الخط

en: Form
ar: شكل

en: Form Alignment
ar: محاذاة النموذج

en: Form Border
ar: حد النموذج

en: Form Description
ar: وصف النموذج

en: Form Entries
ar: إدخالات النموذج

en: Form Entries Data
ar: بيانات إدخالات النموذج

en: Form Entry
ar: إدخال النموذج

en: Form Fields
ar: حقول النموذج

en: Form Global CSS
ar: نموذج CSS العالمي

en: Form ID
ar: معرف النموذج

en: Form Padding
ar: حشو النموذج

en: Form Settings
ar: إعدادات النموذج

en: Form Submission Method
ar: طريقة تقديم النموذج

en: Form Submission is restricted
ar: تم تقييد إرسال النموذج

en: Form Title
ar: عنوان النموذج

en: Form Title Font Settings
ar: إعدادات خط عنوان النموذج

en: Form Title options
ar: خيارات عنوان النموذج

en: Form Width
ar: عرض النموذج

en: Form Width Settings
ar: إعدادات عرض النموذج

en: Form description
ar: وصف النموذج

en: Form inner wrapper
ar: شكل غلاف داخلي

en: Form is Successfully Deleted
ar: تم حذف النموذج بنجاح

en: Form is imported successfully.
ar: تم استيراد النموذج بنجاح.

en: Form is not available.
ar: النموذج غير متاح.

en: Form is not successfully updated
ar: لم يتم تحديث النموذج بنجاح

en: Form is saved successfully.
ar: تم حفظ النموذج بنجاح.

en: Form is successfully submitted. Thank you!
ar: تم إرسال النموذج بنجاح. شكرًا لك!

en: Form is successfully updated
ar: تم تحديث النموذج بنجاح

en: Form outer wrapper
ar: شكل غلاف خارجي

en: Form submission action
ar: إجراء تقديم النموذج

en: Form submitted on
ar: تم إرسال النموذج في

en: Form title
ar: عنوان النموذج

en: Form(s) Only
ar: الشكل (النماذج) فقط

en: Forms
ar: نماذج

en: Forms + Entries
ar: نماذج + إدخالات

en: Forms :
ar: نماذج :

en: Forms listing is currently unavailable. Please try again later.
ar: قائمة النماذج غير متاحة حاليًا. الرجاء معاودة المحاولة في وقت لاحق.

en: Found a better plugin
ar: العثور على مكون إضافي أفضل

en: France
ar: فرنسا

en: French
ar: فرنسي

en: French (Canadian)
ar: كندي فرنسي)

en: French Guiana
ar: غيانا الفرنسية

en: French Polynesia
ar: بولينيزيا الفرنسية

en: French/Swiss
ar: الفرنسية / السويسرية

en: Friday
ar: يوم الجمعة

en: From
ar: من عند

en: From E-mail
ar: من البريد الإلكترونى

en: From Email
ar: من البريد الإلكترونى

en: From/Replyto Name
ar: من / رد على الاسم

en: GMAIL Test E-Mail
ar: اختبار البريد الإلكتروني GMAIL

en: Gabon
ar: الغابون

en: Gambia
ar: غامبيا

en: General
ar: عام

en: General Icons
ar: أيقونات عامة

en: General Options
ar: خيارات عامة

en: General Settings
ar: الاعدادات العامة

en: General setting saved successfully.
ar: تم حفظ الإعداد العام بنجاح.

en: Georgia
ar: جورجيا

en: German
ar: ألمانية

en: German (Autstria)
ar: الألمانية (النمسا)

en: German (Switzerland)
ar: الألمانية (سويسرا)

en: Germany
ar: ألمانيا

en: Get Authorization Code
ar: احصل على رمز التفعيل

en: Get It
ar: احصل عليه

en: Ghana
ar: غانا

en: Gibraltar
ar: جبل طارق

en: Go
ar: اذهب

en: Google Fonts
ar: خطوط جوجل

en: Google reCaptcha
ar: جوجل ريكابتشا

en: Google reCaptcha (v3)
ar: جوجل ريكابتشا (الإصدار 3)

en: Google/Gmail API
ar: أعطى جوجل / أحب

en: Greece
ar: اليونان

en: Greek
ar: اليونانية

en: Greenland
ar: الأرض الخضراء

en: Grenada
ar: غرينادا

en: Group Name
ar: أسم المجموعة

en: Growth Plugins
ar: ملحقات النمو

en: Guadeloupe
ar: غواديلوب

en: Guam
ar: غوام

en: Guatemala
ar: غواتيمالا

en: Guernsey
ar: غيرنسي

en: Guinea
ar: غينيا

en: Guinea-Bissau
ar: غينيا - بيساو

en: Gujarati
ar: الغوجاراتية

en: Guyana
ar: غيانا

en: HTML
ar: لغة البرمجة

en: Haiti
ar: هايتي

en: Hcaptcha add-on for ARForms requires ARForms installed with version 6.4 or higher.
ar: تتطلب الوظيفة الإضافية Hcaptcha لـ ARForms تثبيت ARForms بإصدار 6.4 أو أعلى.

en: Hebrew
ar: اللغة العبرية

en: Hello admin,
ar: مرحباً يا مشرف،

en: Hello user,
ar: مرحباً بالمستخدم،

en: Help us improve ARForms by sending anonymous usage stats
ar: ساعدنا في تحسين ARForms عن طريق إرسال إحصائيات الاستخدام مجهولة المصدر

en: Hidden Input Fields
ar: حقول الإدخال المخفية

en: Hidden Input Fields Options
ar: خيارات حقول الإدخال المخفية

en: Hidden Input Fields Setup
ar: إعداد حقول الإدخال المخفية

en: Hide
ar: إخفاء

en: Hide Empty Fields From Email Content
ar: إخفاء الحقول الفارغة من محتوى البريد الإلكتروني

en: Hide Empty Fields From Email Content.
ar: إخفاء الحقول الفارغة من محتوى البريد الإلكتروني.

en: Hide Form after submission
ar: إخفاء النموذج بعد التقديم

en: Hide Label
ar: إخفاء التسمية

en: Hide Required Indicator
ar: إخفاء المؤشر المطلوب

en: Hide success message after
ar: إخفاء رسالة النجاح بعد

en: Hindi
ar: هندي

en: Honduras
ar: هندوراس

en: Hong Kong
ar: هونج كونج

en: Hook
ar: خطاف

en: Horizontal
ar: عرضي

en: Hour
ar: ساعة

en: Hover Background
ar: تحوم الخلفية

en: How could we improve ?
ar: كيف يمكننا تحسين؟

en: How could we improve?
ar: كيف يمكننا تحسين؟

en: Hrs
ar: ساعات

en: Hungarian
ar: المجري

en: Hungary
ar: هنغاريا

en: I already did
ar: لقد فعلتها

en: I bought premium version of ARForms
ar: اشتريت إصدارًا مميزًا من ARForms

en: I understand the risk
ar: أنا أفهم الخطر

en: ID
ar: هوية شخصية

en: IF
ar: إذا

en: IP Address
ar: عنوان IP

en: Iceland
ar: أيسلندا

en: Icelandic
ar: الآيسلندية

en: Icon
ar: أيقونة

en: Icon Background
ar: خلفية الرمز

en: Icon Color
ar: لون الرمز

en: If you UNCHECK this then your email address will be sent along with your feedback. This can be used by arflite to get back to you for more info or a solution.
ar: إذا قمت بفحص هذا ، فسيتم إرسال عنوان بريدك الإلكتروني مع ملاحظاتك. يمكن استخدام هذا من قبل arflite للرد عليك لمزيد من المعلومات أو الحل.

en: Image
ar: صورة

en: Image URL
ar: رابط الصورة

en: Image URL Elements
ar: عناصر عنوان URL للصورة

en: Image Width
ar: عرض الصورة

en: Image is invalid
ar: الصورة غير صالحة

en: Import
ar: استيراد

en: Import / Export
ar: استيراد و تصدير

en: Import / Export Forms
ar: نماذج الاستيراد / التصدير

en: Import Export
ar: استيراد و تصدير

en: Import Form(s)
ar: نماذج الاستيراد

en: In Process
ar: تحت المعالجة

en: Incompatible with theme or plugin
ar: غير متوافق مع السمة أو البرنامج المساعد

en: Incorrect Field
ar: حقل غير صحيح

en: India
ar: الهند

en: Individual Steps
ar: خطوات فردية

en: Indonesia
ar: إندونيسيا

en: Indonesian
ar: الإندونيسية

en: Inherit
ar: يرث

en: Inherit from theme
ar: ترث من النسق

en: Inline
ar: في النسق

en: Input Direction
ar: اتجاه الإدخال

en: Input Field Description Options
ar: خيارات وصف حقل الإدخال

en: Input Field Options
ar: خيارات حقل الإدخال

en: Input Field size
ar: حجم حقل الإدخال

en: Input Fields
ar: حقول الإدخال

en: Input Font Settings
ar: إعدادات خط الإدخال

en: Input Style
ar: نمط الإدخال

en: Input field Options
ar: خيارات حقل الإدخال

en: Install
ar: تثبيت

en: Installed
ar: المثبتة

en: Invalid File Size.
ar: حجم الملف غير صالح.

en: Invalid Turnstile Captcha. Please try again
ar: رمز التحقق غير صالح. يرجى المحاولة مرة أخرى

en: Invalid file extension. Please select valid file
ar: ملحق الملف غير صالح. الرجاء تحديد ملف صالح

en: Invalid hCaptcha. Please try again
ar: hCaptcha غير صالح. يرجى المحاولة مرة أخرى

en: Invalid maximum characters length
ar: الحد الأقصى لطول الأحرف غير صالح

en: Invalid minimum characters length
ar: الحد الأدنى لطول الأحرف غير صالح

en: Invalid reCaptcha. Please try again.
ar: reCaptcha غير صالح. حاول مرة اخرى.

en: Iran
ar: إيران

en: Iraq
ar: العراق

en: Ireland
ar: أيرلندا

en: Isle of Man
ar: جزيرة آيل أوف مان

en: Israel
ar: إسرائيل

en: Italian
ar: إيطالي

en: Italy
ar: إيطاليا

en: Jamaica
ar: جامايكا

en: January
ar: كانون الثاني

en: Japan
ar: اليابان

en: Japanese
ar: اليابانية

en: Jersey
ar: جيرسي

en: Jordan
ar: الأردن

en: July
ar: يوليو

en: June
ar: يونيو

en: Kannada
ar: الكانادا

en: Kazakhstan
ar: كازاخستان

en: Kenya
ar: كينيا

en: Kiribati
ar: كيريباتي

en: Korean
ar: الكورية

en: Kosovo
ar: كوسوفو

en: Kuwait
ar: الكويت

en: Kyrgyzstan
ar: قيرغيزستان

en: LTR
ar: لتر

en: Label
ar: ضع الكلمة المناسبة

en: Label Align
ar: محاذاة التسمية

en: Label Font Settings
ar: إعدادات خط التسمية

en: Label Name
ar: اسم الطابع

en: Label Options
ar: خيارات التسمية

en: Label Position
ar: موضع الملصق

en: Label Text Color
ar: لون نص التسمية

en: Label Width
ar: عرض الملصق

en: Lack of documentation
ar: عدم وجود وثائق

en: Laos
ar: لاوس

en: Last
ar: الاخير

en: Last 1 Days
ar: آخر 1 أيام

en: Last 2 Weeks
ar: آخر أسبوعين

en: Last 3 Days
ar: آخر 3 أيام

en: Last 7 Days
ar: اخر 7 ايام

en: Last Month
ar: الشهر الماضي

en: Last Name
ar: اسم العائلة

en: Latvia
ar: لاتفيا

en: Latvian
ar: اللاتفية

en: Lebanon
ar: لبنان

en: Left
ar: اليسار

en: Left to Right
ar: من اليسار إلى اليمين

en: Lesotho
ar: ليسوتو

en: Liberia
ar: ليبيريا

en: Libya
ar: ليبيا

en: Liechtenstein
ar: ليختنشتاين

en: Light
ar: ضوء

en: Like Button
ar: مثل زر

en: Like Button Color
ar: مثل لون الزر

en: Like button
ar: مثل زر

en: List ID
ar: معرف القائمة

en: List Name
ar: اسم القائمة

en: List name
ar: اسم القائمة

en: Lithuania
ar: ليتوانيا

en: Lithuanian
ar: الليتوانية

en: Load JS & CSS
ar: تحميل JS & CSS

en: Load JS & CSS in all pages
ar: تحميل JS & CSS في جميع الصفحات

en: Log Caller
ar: سجل المتصل

en: Log Date & Time
ar: سجل التاريخ والوقت

en: Log ID
ar: معرف السجل

en: Log Name
ar: اسم السجل

en: Log Type
ar: نوع السجل

en: Luxembourg
ar: لوكسمبورج

en: Macau
ar: ماكاو

en: Madagascar
ar: مدغشقر

en: Main Input Colors
ar: ألوان الإدخال الرئيسية

en: Malawi
ar: ملاوي

en: Malay
ar: لغة الملايو

en: Malayalam
ar: المالايالامية

en: Malaysia
ar: ماليزيا

en: Maldives
ar: جزر المالديف

en: Mali
ar: مالي

en: Malta
ar: مالطا

en: Manage Forms
ar: إدارة النماذج

en: Manage Options
ar: إدارة الخيارات

en: Marathi
ar: المهاراتية

en: March
ar: مارس

en: Margin
ar: حافة

en: Mark As Unread
ar: وضع علامة كغير مقروءة

en: Mark as Read
ar: وضع علامة كمقروءة

en: Marshall Islands
ar: جزر مارشال

en: Martinique
ar: مارتينيك

en: Mask Input
ar: إدخال القناع

en: Material
ar: مواد

en: Material 1
ar: المادة 1

en: Material 2
ar: المادة 2

en: Material Outlined
ar: المواد التفصيلية

en: Material Outlined Style
ar: نمط المواد المفصلة

en: Material Style
ar: نمط المواد

en: Matrix
ar: مصفوفة

en: Matrix Field Background Color
ar: لون خلفية حقل المصفوفة

en: Mauritania
ar: موريتانيا

en: Mauritius
ar: موريشيوس

en: Max Date e.g. 31/12/2020
ar: التاريخ الأقصى مثل 31/12/2020

en: Max Option Selected
ar: تم تحديد الخيار الأقصى

en: Max Option Selected Message
ar: رسالة ماكس الخيار المحدد

en: Maximum
ar: أقصى

en: May
ar: مايو

en: Mayotte
ar: مايوت

en: Merchant Email
ar: البريد الإلكتروني للتاجر

en: Message
ar: رسالة

en: Message for blank field
ar: رسالة للحقل الفارغ

en: Message for invalid confirm email
ar: رسالة لتأكيد البريد الإلكتروني غير صالحة

en: Message for invalid submission
ar: رسالة لتقديم غير صالح

en: Message for minimum length
ar: رسالة عن الحد الأدنى للطول

en: Message for regular expression
ar: رسالة للتعبير العادي

en: Message for tooltip
ar: رسالة لتلميح

en: Message will be displayed when form is submitted but Duplicate entry exists.
ar: سيتم عرض الرسالة عند إرسال النموذج ولكن يوجد إدخال مكرر.

en: Message will be displayed when form is submitted without filling up any of its fields.
ar: سيتم عرض الرسالة عند إرسال النموذج دون ملء أي من حقوله.

en: Message will be displayed when incorrect data is inserted of missing.
ar: سيتم عرض الرسالة عند إدراج بيانات غير صحيحة مفقودة.

en: Message will be displayed when required fields is left blank.
ar: سيتم عرض الرسالة عند ترك الحقول المطلوبة فارغة.

en: Mexico
ar: المكسيك

en: Micronesia
ar: ميكرونيزيا

en: Min
ar: دقيقة

en: Min Date e.g. 20/01/2000
ar: الحد الأدنى للتاريخ ، على سبيل المثال 20/01/2000

en: Min Option Selected
ar: تم تحديد خيار دقيقة

en: Min Option Selected Message
ar: مين الخيار المحدد الرسالة

en: Minimum
ar: الحد الأدنى

en: Minute
ar: دقيقة

en: Miss
ar: يغيب

en: Mobile View
ar: واجهه جوال

en: Modern
ar: عصري

en: Module Activated Successfully
ar: تم تفعيل الوحدة بنجاح

en: Module Deactivated Successfully
ar: تم إلغاء تنشيط الوحدة بنجاح

en: Moldova
ar: مولدوفا

en: Monaco
ar: موناكو

en: Monday
ar: الإثنين

en: Mongolia
ar: منغوليا

en: Montenegro
ar: الجبل الأسود

en: Months
ar: الشهور

en: Montserrat
ar: مونتسيرات

en: Morocco
ar: المغرب

en: Move
ar: نقل

en: Mozambique
ar: موزمبيق

en: Mr
ar: السيد

en: Mrs
ar: السيدة

en: Ms
ar: تصلب متعدد

en: Multi Select
ar: تحديد متعدد

en: Multiline Text
ar: نص متعدد الخطوط

en: Myanmar
ar: ميانمار

en: N/A
ar: لا يوجد

en: NO
ar: لا

en: Name of site
ar: اسم الموقع

en: Namibia
ar: ناميبيا

en: Nauru
ar: ناورو

en: Need Help ?
ar: تحتاج مساعدة؟

en: Nepal
ar: نيبال

en: Netherlands
ar: هولندا

en: Neutral
ar: محايد

en: New Caledonia
ar: كاليدونيا الجديدة

en: New Form
ar: صيغة جديدة

en: New Zealand
ar: نيوزيلندا

en: Next
ar: التالى

en: Next Entry
ar: الإدخال التالي

en: Nicaragua
ar: نيكاراغوا

en: Niger
ar: النيجر

en: Nigeria
ar: نيجيريا

en: Niue
ar: نيوي

en: No
ar: لا

en: No File Selected
ar: لم يتم اختيار اي ملف

en: No Icon
ar: لا يوجد رمز

en: No Logs Found!
ar: لم يتم العثور على سجلات!

en: No data available in table
ar: لا توجد بيانات متاحة في الجدول

en: No data found
ar: لاتوجد بيانات

en: No entries were specified
ar: لم يتم تحديد أي إدخالات

en: No form is found
ar: لم يتم العثور على نموذج

en: No icon
ar: لا يوجد رمز

en: No matching records found
ar: لم يتم العثور على سجلات مطابقة

en: No one! You do not have permission
ar: لا أحد! ليس لديك تصريح

en: No plugin specified.
ar: لم يتم تحديد مكون إضافي.

en: No, Maybe later
ar: لا ربما في وقت لاحق

en: None
ar: لا يوجد

en: Norfolk Island
ar: جزيرة نورفولك

en: Normal submission
ar: التقديم العادي

en: North Korea
ar: كوريا الشمالية

en: North Macedonia
ar: مقدونيا الشمالية

en: Northern Mariana Islands
ar: جزر مريانا الشمالية

en: Norway
ar: النرويج

en: Norwegian
ar: النرويجية

en: Not Verified
ar: لم يتم التحقق

en: Not the features I wanted
ar: ليست الميزات التي أريدها

en: Note
ar: ملحوظة

en: Note : 0 ( zero ) means it will never hide success message
ar: ملحوظة: 0 (صفر) تعني أنها لن تخفي رسالة النجاح أبدًا

en: Note: Set your custom html content
ar: ملاحظة: قم بتعيين محتوى html المخصص الخاص بك

en: Note: The Gmail mailer works well for sites that send low numbers of emails. However, Gmail's API has rate limitations and a number of additional restrictions that can lead to challenges during setup. If you expect to send a high volume of emails, or if you find that your web host is not compatible with the Gmail API restrictions, then we recommend considering a different mailer option.
ar: ملاحظة: يعمل بريد Gmail بشكل جيد مع المواقع التي ترسل أعدادًا منخفضة من رسائل البريد الإلكتروني. ومع ذلك، فإن واجهة برمجة تطبيقات Gmail لديها قيود على المعدل وعدد من القيود الإضافية التي يمكن أن تؤدي إلى تحديات أثناء الإعداد. إذا كنت تتوقع إرسال عدد كبير من رسائل البريد الإلكتروني، أو إذا وجدت أن مضيف الويب الخاص بك غير متوافق مع قيود Gmail API، فإننا نوصي بالتفكير في خيار إرسال بريدي مختلف.

en: Note: This field will not show in the form. Enter the value to be hidden.
ar: ملاحظة: لن يظهر هذا الحقل في النموذج. أدخل القيمة المراد إخفاؤها.

en: Nothing Selected
ar: لا شيء محدد

en: Notification
ar: إشعار

en: November
ar: شهر نوفمبر

en: Number
ar: رقم

en: Number Elements
ar: عناصر العدد

en: Number Range
ar: نطاق الأرقام

en: Number is out of range
ar: الرقم خارج النطاق

en: Number of Rows
ar: عدد الصفوف

en: OK, you deserve it
ar: حسنًا ، أنت تستحق ذلك

en: October
ar: اكتوبر

en: Odd Row
ar: صف فردي

en: Off days
ar: أيام العطلة

en: Okay
ar: حسنا

en: Oman
ar: سلطنة عمان

en: On Load Animation
ar: عند تحميل الرسوم المتحركة

en: Only Alphabets
ar: الحروف الهجائية فقط

en: Only Alphabets & Numbers
ar: فقط الأبجدية والأرقام

en: Only Numbers
ar: أرقام فقط

en: Opt-ins
ar: الإضافات

en: Opt-ins (email marketing) configuration
ar: تكوين الإضافات (التسويق عبر البريد الإلكتروني)

en: Option label
ar: تسمية الخيار

en: Or
ar: أو

en: Other
ar: آخر

en: Other Comment
ar: تعليق آخر

en: Other Fields
ar: مجالات أخرى

en: Other Options
ar: خيارات أخرى

en: Other Settings
ar: اعدادات اخرى

en: Other color
ar: لون آخر

en: Overall Steps
ar: الخطوات الشاملة

en: PHP Function
ar: دالة PHP

en: PHP Mailer
ar: ميل PHP

en: Page
ar: الصفحة

en: Page Break
ar: فاصل صفحة

en: Page Break Animation
ar: فاصل الصفحة الرسوم المتحركة

en: Page ID:
ar: معرف الصفحة:

en: Page URL
ar: رابط الصفحة

en: Page url
ar: رابط الصفحة

en: PageBreak Timer Settings
ar: إعدادات مؤقت PageBreak

en: Pakistan
ar: باكستان

en: Palau
ar: بالاو

en: Palestine
ar: فلسطين

en: Panama
ar: بنما

en: Papua New Guinea
ar: بابوا غينيا الجديدة

en: Paraguay
ar: باراغواي

en: Partial Filled Form Entries
ar: إدخالات نموذج معبأ جزئيًا

en: Pass the validation with default value.
ar: تمرير التحقق من الصحة مع القيمة الافتراضية.

en: Password
ar: كلمه السر

en: PayPal
ar: باي بال

en: PayPal Configuration
ar: تكوين باي بال

en: PayPal Documentation
ar: توثيق باي بال

en: PayPal Fields
ar: حقول باي بال

en: PayPal Mode
ar: وضع باي بال

en: PayPal Settings
ar: إعدادات باي بال

en: PayPal Transactions
ar: معاملات باي بال

en: Payer Email
ar: البريد الإلكتروني للدافع

en: Payer First name
ar: الاسم الأول للدافع

en: Payer ID
ar: معرف الدافع

en: Payer Name
ar: اسم الدافع

en: Payer email
ar: البريد الإلكتروني للدافع

en: Payer firstname
ar: اسم الدافع

en: Payer id
ar: معرف الدافع

en: Payer lastname
ar: اللقب الأخير للدافع

en: Payer name
ar: اسم الدافع

en: Payment Date
ar: تاريخ الدفع

en: Payment Details
ar: تفاصيل الدفع

en: Payment Gateway Integrations
ar: تكاملات بوابة الدفع

en: Payment Gateways Debug Log
ar: سجل تصحيح أخطاء بوابات الدفع

en: Payment Status
ar: حالة الدفع

en: Payment Type
ar: نوع الدفع

en: Payment at
ar: الدفع عند

en: Payment date
ar: تاريخ الدفع

en: Payment received on
ar: تم استلام الدفع في

en: Payment successfully received from
ar: تم استلام الدفع بنجاح من

en: Paypal Configuration
ar: تكوين باي بال

en: Paypal Debug Log
ar: سجل تصحيح أخطاء Paypal

en: Pending
ar: قيد الانتظار

en: Persian
ar: اللغة الفارسية

en: Peru
ar: بيرو

en: Philippines
ar: الفلبين

en: Phone
ar: هاتف

en: Phone Elements
ar: عناصر الهاتف

en: Phone Number
ar: رقم الهاتف

en: Phone is invalid
ar: الهاتف غير صالح

en: Pipe ( | )
ar: الأنابيب (|)

en: Placeholder Opacity
ar: عتامة العنصر النائب

en: Placeholder Text
ar: نص العنصر النائب

en: Plain Text
ar: نص عادي

en: Please Enter Client ID
ar: الرجاء إدخال معرف العميل

en: Please Enter Client Secret
ar: الرجاء إدخال سر العميل

en: Please Enter Message
ar: الرجاء إدخال الرسالة

en: Please Enter To Email
ar: الرجاء الدخول إلى البريد الإلكتروني

en: Please Enter preset title
ar: يرجى إدخال عنوان محدد مسبقًا

en: Please Select Field
ar: يرجى تحديد الحقل

en: Please Select Form
ar: يرجى تحديد النموذج

en: Please add one or more rules
ar: يرجى إضافة قاعدة واحدة أو أكثر

en: Please choose your form to be configured with paypal.
ar: يرجى اختيار النموذج الخاص بك ليتم تكوينه باستخدام PayPal.

en: Please do needful
ar: من فضلك افعل المفيد

en: Please enter a valid email address
ar: يرجى إدخال عنوان بريد إلكتروني صالح

en: Please enter a valid website
ar: الرجاء إدخال موقع صالح

en: Please enter content
ar: الرجاء إدخال المحتوى

en: Please enter email address
ar: الرجاء إدخال عنوان البريد الإلكتروني

en: Please enter first name
ar: الرجاء إدخال الاسم الأول

en: Please enter form title
ar: يرجى إدخال عنوان النموذج

en: Please enter last name
ar: الرجاء إدخال الاسم الأخير

en: Please enter subject
ar: الرجاء إدخال الموضوع

en: Please enter your comapany name
ar: الرجاء إدخال اسم شركتك

en: Please enter your message
ar: الرجاء إدخال رسالتك

en: Please enter your website URL
ar: الرجاء إدخال عنوان موقع الويب الخاص بك

en: Please insert a message for your auto responder.
ar: يرجى إدخال رسالة للمستجيب التلقائي الخاص بك.

en: Please insert url with http:// or https://.
ar: يرجى إدخال عنوان url مع http: // أو https: //.

en: Please map desired email field from the list of fields used in your form. And system will send response email to this address.
ar: يرجى تعيين حقل البريد الإلكتروني المطلوب من قائمة الحقول المستخدمة في النموذج الخاص بك. وسيقوم النظام بإرسال بريد إلكتروني للرد على هذا العنوان.

en: Please meet the minimum requirement of WordPress version 4.5 to active ARForms Paypal add-on
ar: يرجى تلبية الحد الأدنى من متطلبات إصدار WordPress 4.5 لتفعيل إضافة ARForms Paypal

en: Please open your exported file, copy entire content & paste it here.
ar: يرجى فتح الملف الذي تم تصديره ، ونسخ المحتوى بالكامل ولصقه هنا.

en: Please save form to generate shortcode.
ar: يرجى حفظ النموذج لإنشاء رمز قصير.

en: Please select a CSV file
ar: يرجى تحديد ملف CSV

en: Please select a custom display
ar: يرجى تحديد عرض مخصص

en: Please select a file to process
ar: الرجاء تحديد ملف للمعالجة

en: Please select a form
ar: يرجى تحديد نموذج

en: Please select a valid form
ar: يرجى تحديد نموذج صالح

en: Please select any Sample.
ar: يرجى تحديد أي عينة.

en: Please select any Template.
ar: الرجاء تحديد أي قالب.

en: Please select form
ar: يرجى تحديد النموذج

en: Please select image file only.
ar: الرجاء تحديد ملف الصورة فقط.

en: Please select one or more record to perform action
ar: يرجى تحديد سجل واحد أو أكثر لتنفيذ الإجراء

en: Please select one or more record to perform action.
ar: يرجى تحديد سجل واحد أو أكثر لتنفيذ الإجراء.

en: Please select one or more record.
ar: يرجى تحديد سجل واحد أو أكثر.

en: Please select one or more records
ar: يرجى تحديد سجل واحد أو أكثر

en: Please select one or more records.
ar: يرجى تحديد سجل واحد أو أكثر.

en: Please select options to send an automatic response to user.
ar: يرجى تحديد الخيارات لإرسال استجابة تلقائية للمستخدم.

en: Please select valid action
ar: يرجى تحديد إجراء صالح

en: Please select valid action.
ar: يرجى تحديد إجراء صالح.

en: Please select valid form
ar: يرجى تحديد نموذج صالح

en: Please select valid forms
ar: يرجى تحديد النماذج الصالحة

en: Please set extensions to validate file.
ar: يرجى تعيين الامتدادات للتحقق من صحة الملف.

en: Please setup site key and private key in Global Settings otherwise recaptcha will not appear
ar: يرجى إعداد مفتاح الموقع والمفتاح الخاص في الإعدادات العامة وإلا لن تظهر كلمة recaptcha

en: Please specify
ar: رجاء حدد

en: Please specify experience
ar: يرجى تحديد الخبرة

en: Please try again
ar: حاول مرة اخرى

en: Please upload csv file
ar: يرجى تحميل ملف CSV

en: Please upload csv files only
ar: يرجى تحميل ملفات csv فقط

en: Please upload image files only
ar: يرجى تحميل ملفات الصور فقط

en: Please upload tab separated CSV file.
ar: يرجى تحميل ملف CSV مفصول بعلامة التبويب.

en: Please wait while you are redirected.
ar: رجاءا انتظر بينما يتم توجيهك.

en: Please, Select appropriate option
ar: من فضلك ، حدد الخيار المناسب

en: Poland
ar: بولندا

en: Polish
ar: تلميع

en: Portugal
ar: البرتغال

en: Portuguese
ar: البرتغالية

en: Portuguese (Brazil)
ar: البرتغالية (البرازيل).

en: Portuguese (Portugal)
ar: البرتغالية (البرتغال)

en: Portuguese/Brazilian
ar: البرتغالية / البرازيلية

en: Position
ar: موضع

en: Prefix
ar: اختصار

en: Preset Field Choices
ar: اختيارات الحقول المعدة مسبقًا

en: Preset Title
ar: عنوان محدد مسبقًا

en: Preview
ar: معاينة

en: Previous
ar: السابق

en: Previous Entry
ar: الإدخال السابق

en: Pro
ar: طليعة

en: Proceed
ar: يتابع

en: Product / Service
ar: المنتج / الخدمة

en: Production
ar: إنتاج

en: Puerto Rico
ar: بورتوريكو

en: Qatar
ar: دولة قطر

en: Radio
ar: مذياع

en: Radio 1
ar: راديو 1

en: Radio 2
ar: راديو 2

en: Radio Buttons
ar: أزرار الراديو

en: Radius
ar: نصف القطر

en: Read More...
ar: قراءة المزيد...

en: Record could not be deleted
ar: تعذر حذف السجل

en: Record is deleted successfully.
ar: تم حذف السجل بنجاح.

en: Redirect to URL
ar: إعادة التوجيه إلى URL

en: Referrer URL
ar: عنوان URL المُحيل

en: Referrer url
ar: عنوان URL المُحيل

en: Refresh List
ar: تحديث القائمة

en: Regular Expression (custom)
ar: تعبير عادي (مخصص)

en: Regular expression
ar: تعبير عادي

en: Relative
ar: نسبيا

en: Repeater
ar: مكرر

en: Reply to E-mail
ar: الرد على البريد الإلكتروني

en: Reply to Email
ar: الرد على البريد الإلكتروني

en: Required
ar: مطلوب

en: Reset
ar: إعادة تعيين

en: Reset Style
ar: إعادة تعيين النمط

en: Return Action
ar: إرجاع الإجراء

en: Return action should be "redirected to URL" in case of modal forms or forms in widget.
ar: يجب أن يكون إجراء الإرجاع هو \"إعادة التوجيه إلى عنوان URL\" في حالة النماذج النموذجية أو النماذج الموجودة في القطعة.

en: Reunion
ar: جمع شمل

en: Rich Text Editor
ar: معالج النصوص

en: Right
ar: حق

en: Right to Left
ar: من اليمين الى اليسار

en: Romania
ar: رومانيا

en: Romanian
ar: روماني

en: Rounded Style
ar: نمط مستدير

en: Running Total (Math Logic) is Enabled
ar: تم تمكين Total Running (Math Logic)

en: Russia
ar: روسيا

en: Russian
ar: الروسية

en: Rwanda
ar: رواندا

en: SMTP Encryption
ar: تشفير SMTP

en: SMTP Host
ar: مضيف SMTP

en: SMTP Password
ar: كلمة مرور SMTP

en: SMTP Port
ar: منفذ SMTP

en: SMTP Server
ar: خادم SMTP

en: SMTP Test E-Mail
ar: اختبار SMTP للبريد الإلكتروني

en: SMTP Username
ar: اسم مستخدم SMTP

en: Saint Barthelemy
ar: سانت بارتيليمي

en: Saint Helena
ar: سانت هيلانة

en: Saint Kitts and Nevis
ar: سانت كيتس ونيفيس

en: Saint Lucia
ar: القديسة لوسيا

en: Saint Martin
ar: القديس مارتن

en: Saint Pierre and Miquelon
ar: سانت بيير وميكلون

en: Saint Vincent and the Grenadines
ar: سانت فنسنت وجزر غرينادين

en: Samoa
ar: ساموا

en: Sample Forms
ar: نماذج من النماذج

en: Sample RegExp
ar: نموذج RegExp

en: San Marino
ar: سان مارينو

en: Sao Tome and Principe
ar: سان تومي وبرينسيبي

en: Satisfaction
ar: رضا

en: Satisfied
ar: راض

en: Saturday
ar: يوم السبت

en: Saudi Arabia
ar: المملكة العربية السعودية

en: Save
ar: حفظ

en: Save Changes
ar: حفظ التغييرات

en: Save for future use
ar: وفر للاستخدام المستقبلي

en: Saved Value
ar: القيمة المحفوظة

en: Saving
ar: إنقاذ

en: Scheduled
ar: المقرر

en: Scheduled Date
ar: التاريخ المقرر

en: Search
ar: بحث

en: Sec
ar: ثانية

en: Secret Key
ar: المفتاح السري

en: Section
ar: الجزء

en: Section Background
ar: خلفية القسم

en: Section Font Settings
ar: إعدادات خط المقطع

en: Section Padding
ar: حشو القسم

en: Select
ar: تحديد

en: Select 1
ar: حدد 1

en: Select Currency
ar: حدد العملة

en: Select Date
ar: حدد تاريخ

en: Select Field
ar: حدد الحقل

en: Select Field To Convert
ar: حدد حقل للتحويل

en: Select Field Type
ar: حدد نوع الحقل

en: Select Form
ar: حدد النموذج

en: Select Page
ar: حدد الصفحة

en: Select Sample
ar: حدد عينة

en: Select Template
ar: حدد القالب

en: Select Theme
ar: اختر نمطا

en: Select a form to insert into page
ar: حدد نموذجًا لإدراجه في الصفحة

en: Select and display one of your forms.
ar: حدد وعرض أحد النماذج الخاصة بك.

en: Select atleast one flag
ar: حدد علمًا واحدًا على الأقل

en: Select character sets for google fonts
ar: حدد مجموعات الأحرف لخطوط google

en: Select field to send E-mail
ar: حدد الحقل لإرسال البريد الإلكتروني

en: Select form
ar: حدد النموذج

en: Select log duration
ar: حدد مدة السجل

en: Semicolon ( ; )
ar: فاصلة منقوطة ( ؛ )

en: Send Email SMTP
ar: إرسال بريد إلكتروني SMTP

en: Send Form Data internaly to Custom URL
ar: إرسال بيانات النموذج داخليًا إلى عنوان URL المخصص

en: Send Test E-mail
ar: إرسال بريد إلكتروني تجريبي

en: Send an automatic response to admin user after form submission.
ar: إرسال رد تلقائي إلى المستخدم المسؤول بعد إرسال النموذج.

en: Send an automatic response to users after form submission.
ar: إرسال رد تلقائي للمستخدمين بعد إرسال النموذج.

en: Send anonymous
ar: إرسال مجهول

en: Send form data to redirected page/post
ar: إرسال بيانات النموذج إلى الصفحة / المشاركة المعاد توجيهها

en: Send notification to admin when payment is received.
ar: إرسال إشعار إلى المسؤول عند استلام الدفع.

en: Send notifications to user when payment is received.
ar: إرسال إشعارات للمستخدم عند استلام الدفع.

en: Send test mail
ar: إرسال بريد تجريبي

en: Senegal
ar: السنغال

en: September
ar: سبتمبر

en: Serbia
ar: صربيا

en: Serbia and Montenegro
ar: صربيا والجبل الأسود

en: Serbian
ar: صربي

en: Serbian Cyrillic
ar: السيريلية الصربية

en: Set Current Date
ar: حدد التاريخ الحالي

en: Set Current Date:
ar: تحديد التاريخ الحالي:

en: Set Date e.g.
ar: تعيين التاريخ على سبيل المثال

en: Set Static Redirect URL
ar: تعيين عنوان URL لإعادة التوجيه الثابت

en: Set Timer
ar: توقيت مجموعة

en: Set Timer On
ar: ضبط المؤقت على

en: Set Transparent Background
ar: تعيين خلفية شفافة

en: Set Value of
ar: تعيين قيمة

en: Set conditional redirect URL
ar: تعيين عنوان URL لإعادة التوجيه الشرطي

en: Set default date
ar: حدد التاريخ الافتراضي

en: Set up is too difficult
ar: الإعداد صعب للغاية

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Settings Saved.
ar: تم حفظ الإعدادات.

en: Settings saved successfully
ar: تم حفظ الإعدادات بنجاح

en: Seychelles
ar: سيشيل

en: Shadow
ar: ظل

en: Shadow Color
ar: لون الظل

en: Shadow Options
ar: خيارات الظل

en: Shortcodes
ar: الرموز القصيرة

en: Show
ar: تبين

en: Show / Hide columns
ar: إظهار / إخفاء الأعمدة

en: Show Units
ar: عرض الوحدات

en: Show confirmation (Summary)
ar: إظهار التأكيد (ملخص)

en: Show time picker
ar: إظهار منتقي الوقت

en: Showing
ar: عرض

en: Sierra Leone
ar: سيرا ليون

en: Sign out successfully.
ar: تسجيل الخروج بنجاح.

en: Singapore
ar: سنغافورة

en: Single Line Text
ar: نص سطر واحد

en: Sint Maarten
ar: سينت مارتن

en: Site Key
ar: مفتاح الموقع

en: Size
ar: بحجم

en: Slider
ar: المنزلق

en: Slider Color
ar: لون المنزلق

en: Slider Track
ar: المسار المنزلق

en: Slider selected
ar: تم تحديد شريط التمرير

en: Slovak
ar: السلوفاكية

en: Slovakia
ar: سلوفاكيا

en: Slovenia
ar: سلوفينيا

en: Slovenian
ar: السلوفينية

en: Smiley
ar: مبتسم

en: Solid
ar: صلب

en: Solomon Islands
ar: جزر سليمان

en: Somalia
ar: الصومال

en: Something Went wrong while updating settings...
ar: حدث خطأ أثناء تحديث الإعدادات..

en: Something went wrong
ar: هناك خطأ ما

en: Something went wrong please check your configuration.
ar: حدث خطأ ما، يرجى التحقق من التكوين الخاص بك.

en: Something went wrong please try again later.
ar: هناك شئ خاطئ، يرجى المحاولة فى وقت لاحق.

en: Sorry! Email was not sent successfully.
ar: عذرا! لم يتم إرسال البريد الإلكتروني بنجاح.

en: Sorry! Your request can not be processed due to security reason
ar: عذرا! لا يمكن معالجة طلبك لأسباب أمنية

en: Sorry! you do not have permission to activate the add-on
ar: آسف! ليس لديك إذن لتفعيل الوظيفة الإضافية

en: Sorry! you do not have permission to deactivate the add-on
ar: آسف! ليس لديك الإذن بإلغاء تنشيط الوظيفة الإضافية

en: Sorry, You are not an authorized person to perform this action.
ar: عذرًا ، أنت لست شخصًا مخولًا للقيام بهذا الإجراء.

en: Sorry, Your request could not be processed due to security reasons.
ar: عذرًا ، لا يمكن معالجة طلبك لأسباب أمنية.

en: Sorry, the action "Reset Form Outside" could not be processed due to security reason
ar: عذرًا ، تعذرت معالجة الإجراء \ \"إعادة تعيين النموذج خارج " نظرًا لأسباب أمنية

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons
ar: عذرًا ، نوع الملف هذا غير مسموح به لأسباب أمنية

en: Sorry, you are not allowed to activate/deactivate additional module on this site.
ar: عذراً، لا يُسمح لك بتفعيل/إلغاء تفعيل الوحدات الإضافية على هذا الموقع.

en: Sorry, you are not allowed to install plugins on this site.
ar: عذرا ، لا يسمح لك بتثبيت المكونات الإضافية على هذا الموقع

en: Sorry, you do not have enough permission to perform this action
ar: عذرًا ، ليس لديك الإذن الكافي للقيام بهذا الإجراء

en: Sorry, you do not have permission to perform this action
ar: عذرًا ، ليس لديك إذن للقيام بهذا الإجراء

en: Sorry, you do not have permission to perform this action.
ar: عذرًا، ليس لديك الإذن للقيام بهذا الإجراء.

en: Sorry, you don't have permission to perform this action.
ar: عذرًا ، ليس لديك إذن للقيام بهذا الإجراء.

en: Sorry, your request cannot be processed due to security reason.
ar: عذرًا، لا يمكن معالجة طلبك لأسباب أمنية.

en: Sorry, your request could not be processed due to security reason
ar: عذرًا ، تعذرت معالجة طلبك لأسباب أمنية

en: Sorry, your request could not be processed due to security reason.
ar: عذرًا ، تعذرت معالجة طلبك لأسباب أمنية.

en: South Africa
ar: جنوب أفريقيا

en: South Korea
ar: كوريا الجنوبية

en: South Sudan
ar: جنوب السودان

en: Space Between Two Fields
ar: مسافة بين حقلين

en: Spain
ar: إسبانيا

en: Spam Detected
ar: تم الكشف عن البريد المزعج

en: Spanish
ar: الأسبانية

en: Spanish (Latin America)
ar: الإسبانية (أمريكا اللاتينية)

en: Spinner
ar: سبينر

en: Spread
ar: الانتشار

en: Sr
ar: ريال سعودى

en: Sri Lanka
ar: سيريلانكا

en: Standard
ar: اساسي

en: Standard Style
ar: النمط القياسي

en: Star Rating
ar: تصنيف النجوم

en: Star Rating Color
ar: لون تصنيف النجوم

en: Star Rating color
ar: لون تصنيف النجوم

en: Start timer on page no.
ar: بدء الموقت على الصفحة لا.

en: State
ar: ولاية

en: Status
ar: حالة

en: Staus
ar: الحالة

en: Style
ar: أسلوب

en: Style Options
ar: خيارات النمط

en: Subject
ar: موضوع

en: Subject E-mail
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Submission Failed Message
ar: فشل إرسال الرسالة

en: Submit Action
ar: إرسال الإجراء

en: Submit Button Colors
ar: إرسال ألوان الزر

en: Submit Button Options
ar: خيارات زر الإرسال

en: Submit Font Settings
ar: إرسال إعدادات الخط

en: Submit Tracking Script
ar: إرسال نص التتبع

en: Submit Wrapper
ar: يقدم غلاف

en: Submit and Deactivate
ar: إرسال وإلغاء التنشيط

en: Submitting form
ar: نموذج التقديم

en: Subscription
ar: الاشتراك

en: Subscription Form
ar: نموذج الاشتراك

en: Success
ar: نجاح

en: Success Message
ar: نجاح رسالة

en: Success message Colors
ar: ألوان رسالة النجاح

en: Success/Error Message Position
ar: موضع رسالة الخطأ / النجاح

en: Successfully removed file
ar: تمت إزالة الملف بنجاح

en: Sudan
ar: السودان

en: Suffix
ar: لاحقة

en: Sunday
ar: الأحد

en: Support
ar: يدعم

en: Suriname
ar: سورينام

en: Svalbard and Jan Mayen
ar: سفالبارد وجان ماين

en: Swaziland
ar: سوازيلاند

en: Sweden
ar: السويد

en: Swedish
ar: السويدية

en: Switch
ar: مفتاح كهربائي

en: Switzerland
ar: سويسرا

en: Syria
ar: سوريا

en: THEN
ar: ثم

en: Tablet View
ar: عرض الكمبيوتر اللوحي

en: Taiwan
ar: تايوان

en: Tajikistan
ar: طاجيكستان

en: Tamil
ar: التاميل

en: Tanzania
ar: تنزانيا

en: Tccaptcha
ar: تك كابتشا

en: Telephone Country Code
ar: رمز بلد الهاتف

en: Telugu
ar: التيلجو

en: Templates
ar: القوالب

en: Test Mode
ar: وضع الاختبار

en: Test e-mail works only after configure Gmail API settings
ar: يعمل اختبار البريد الإلكتروني فقط بعد تكوين إعدادات Gmail API

en: Test e-mail works only after configure SMTP server settings
ar: يعمل اختبار البريد الإلكتروني فقط بعد تكوين إعدادات خادم SMTP

en: Text
ar: نص

en: Text Alignment
ar: محاذاة النص

en: Text Color
ar: لون الخط

en: Text Direction
ar: اتجاه النص

en: Textarea Elements
ar: عناصر Textarea

en: Textbox Elements
ar: عناصر مربع النص

en: Thai
ar: التايلاندية

en: Thailand
ar: تايلاند

en: Thank you for subscription with us. We will contact you soon.
ar: شكرا لاشتراكك معنا. سوف نتصل بك قريبا.

en: That is not a valid reply-to email address for your auto responder.
ar: هذا ليس عنوان بريد إلكتروني صالح للرد على المستجيب التلقائي الخاص بك.

en: That template cannot be edited
ar: لا يمكن تحرير هذا القالب

en: The SMTP debugging output is shown below:
ar: يظهر إخراج تصحيح SMTP أدناه:

en: The file could not be uploaded due to security reason as it contains malicious code
ar: تعذر تحميل الملف لأسباب أمنية لأنه يحتوي على تعليمات برمجية ضارة

en: The file could not be uploaded due to security reasons.
ar: تعذر تحميل الملف لأسباب أمنية.

en: The reCAPTCHA was not entered correctly
ar: رمز الكابتشا لم يكتب بشكل صحيح

en: Then Mail Send To
ar: ثم إرسال البريد إلى

en: Then Redirect to
ar: ثم إعادة التوجيه إلى

en: There is an error deleting that entry
ar: حدث خطأ في حذف هذا الإدخال

en: There is an issue while uploading a file. Please try again
ar: هناك مشكلة أثناء تحميل ملف. حاول مرة اخرى

en: There is no any form found
ar: لم يتم العثور على أي شكل

en: There is no entry found
ar: لم يتم العثور على إدخال

en: There is something error while saving form
ar: حدث خطأ أثناء حفظ النموذج

en: These fields will not shown in the form. Enter the value to be hidden
ar: لن تظهر هذه الحقول في النموذج. أدخل القيمة المراد إخفاؤها

en: Third Party Integration
ar: التكامل مع الطرف الثالث

en: This feature is only recommended when you have big amount of entries in the form and you want to change the particular field type without losing the entry data for that field.
ar: يوصى بهذه الميزة فقط عندما يكون لديك عدد كبير من الإدخالات في النموذج وتريد تغيير نوع الحقل المحدد دون فقدان بيانات الإدخال لهذا الحقل.

en: This field cannot be blank
ar: هذا الحقل لا يمكن أن يكون فارغا

en: This field cannot be blank.
ar: هذا الحقل لا يمكن أن يكون فارغا.

en: This field is invalid
ar: هذا الحقل غير صالح

en: This form is already deleted or does not exist.
ar: تم حذف هذا النموذج بالفعل أو غير موجود.

en: This form is already deleted.
ar: تم حذف هذا النموذج بالفعل.

en: This shortcode replace the value with current Date.
ar: يستبدل هذا الرمز القصير القيمة بالتاريخ الحالي.

en: This shortcode replace the value with currently logged-in User Email.
ar: يستبدل هذا الرمز القصير القيمة بالبريد الإلكتروني المستخدم المسجل حاليًا.

en: This shortcode replace the value with currently logged-in User ID.
ar: يستبدل هذا الرمز القصير القيمة بمعرف المستخدم المسجل حاليًا.

en: This shortcode replace the value with currently logged-in User Name.
ar: يستبدل هذا الرمز القصير القيمة باسم المستخدم المسجل حاليًا.

en: This value must be unique.
ar: يجب أن تكون هذه القيمة فريدة.

en: This will be replaced with Entry ID.
ar: سيتم استبدال هذا بـ Entry ID.

en: This will be replaced with IP Address.
ar: سيتم استبدال هذا بعنوان IP.

en: This will be replaced with current form's page URL.
ar: سيتم استبدال هذا بعنوان URL لصفحة النموذج الحالي.

en: This will be replaced with current login ID.
ar: سيتم استبدال هذا بمعرف تسجيل الدخول الحالي.

en: This will be replaced with current login user email.
ar: سيتم استبدال هذا بالبريد الإلكتروني لمستخدم تسجيل الدخول الحالي.

en: This will be replaced with current login user name.
ar: سيتم استبدال هذا باسم مستخدم تسجيل الدخول الحالي.

en: This will be replaced with entry added time.
ar: سيتم استبدال هذا بوقت إضافي للدخول.

en: This will be replaced with entry referer.
ar: سيتم استبدال هذا بمحيل الإدخال.

en: This will be replaced with form name.
ar: سيتم استبدال هذا باسم النموذج.

en: This will be replaced with form's all fields & labels without separate values.
ar: سيتم استبدال هذا النموذج بجميع الحقول والعلامات دون قيم منفصلة.

en: This will be replaced with form's all fields & labels.
ar: سيتم استبدال هذا بكل الحقول والتسميات الخاصة بالنموذج.

en: This will be replaced with name of site.
ar: سيتم استبدال هذا باسم الموقع.

en: This will be replaced with user browser name.
ar: سيتم استبدال هذا باسم متصفح المستخدم.

en: Thursday
ar: الخميس

en: Time
ar: زمن

en: Time Elements
ar: عناصر الوقت

en: Timepicker localization
ar: تحديد موقع الوقت

en: Timer Style
ar: نمط الموقت

en: Timestamp
ar: الطابع الزمني

en: Timor-Leste
ar: تيمور ليشتي

en: Title
ar: عنوان

en: Title Alignment
ar: محاذاة العنوان

en: To
ar: إلى

en: To export this form, first you need to save it
ar: لتصدير هذا النموذج ، تحتاج أولاً إلى حفظه

en: Togo
ar: توجو

en: Tokelau
ar: توكيلاو

en: Tonga
ar: تونغا

en: Tooltip
ar: تلميح

en: Tooltip position
ar: موضع تلميح الأداة

en: Top
ar: أعلى

en: Total Amount
ar: المبلغ الإجمالي

en: Transaction ID
ar: معرف المعاملة

en: Transaction id
ar: معرف المعاملة

en: Transaction id of paypal transaction
ar: معرف المعاملة الخاصة بمعاملة باي بال

en: Transactions
ar: المعاملات

en: Trinidad and Tobago
ar: ترينداد وتوباغو

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Tunisia
ar: تونس

en: Turkey
ar: ديك رومي

en: Turkish
ar: اللغة التركية

en: Turkmenistan
ar: تركمانستان

en: Turks and Caicos Islands
ar: جزر تركس وكايكوس

en: Turnstile CAPTCHA Configuration
ar: تكوين CAPTCHA الخاص بـ Turnstile

en: Turnstile CAPTCHA Failed Message
ar: رسالة فشل CAPTCHA الخاصة بـ Turnstile

en: Turnstile CAPTCHA Theme
ar: موضوع CAPTCHA الخاص بـ Turnstile

en: Turnstile CAPTCHA requires an API key, consisting of a "site" and a "secret" key. You can sign up for a
ar: يتطلب Turnstile CAPTCHA مفتاح API، يتكون من "site" و"secret". يمكنك التسجيل للحصول على

en: Turnstile Captcha
ar: رمز التحقق من البوابة الدوارة

en: Turnstile captcha add-on for ARForms requires ARForms installed with version 6.4 or higher.
ar: تتطلب الوظيفة الإضافية Turnstile captcha لـ ARForms تثبيت ARForms بإصدار 6.4 أو أعلى.

en: Tuvalu
ar: توفالو

en: Type
ar: نوع

en: U.S. State Abbreviations
ar: اختصارات الدولة الأمريكية

en: U.S. States
ar: الولايات المتحدة

en: U.S. Virgin Islands
ar: جزر فيرجن الأمريكية

en: Uganda
ar: أوغندا

en: Ukraine
ar: أوكرانيا

en: Ukrainian
ar: الأوكرانية

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
ar: غير قادر على الاتصال بنظام الملفات. يرجى تأكيد بيانات الاعتماد الخاصة بك.

en: Uncheck All
ar: الغاءالكل

en: Under 18
ar: تحت 18

en: United Arab Emirates
ar: الإمارات العربية المتحدة

en: United Kingdom
ar: المملكة المتحدة

en: United States
ar: الولايات المتحدة الأمريكية

en: Unsatisfied
ar: غير راضٍ

en: Untitled
ar: بدون عنوان

en: Untitled Form
ar: نموذج بدون عنوان

en: Update
ar: تحديث

en: Update ARForms Database
ar: تحديث قاعدة بيانات ARForms

en: Upgade to Pro
ar: الترقية إلى الإصدار الاحترافي

en: Upgrade To Premium
ar: الترقية إلى المميزة

en: Upload only CSV file.
ar: تحميل ملف CSV فقط.

en: Urdu
ar: الأردية

en: Uruguay
ar: أوروغواي

en: Use Content from Page
ar: استخدم المحتوى من الصفحة

en: Use image over %s label
ar: استخدم صورة فوق تسمية %s

en: Use image over options
ar: استخدم الصورة فوق الخيارات

en: Use separate value
ar: استخدم قيمة منفصلة

en: User Name
ar: اسم المستخدم

en: User Notifications
ar: إشعارات المستخدم

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Using API
ar: باستخدام API

en: Using Web-form
ar: استخدام نموذج الويب

en: Uzbekistan
ar: أوزبكستان

en: VIEW ENTRY
ar: عرض الإدخال

en: Validate default value
ar: التحقق من القيمة الافتراضية

en: Validation
ar: التحقق

en: Validation (error)
ar: خطئ في التحقق)

en: Validation Font Settings
ar: إعدادات خط التحقق

en: Validation Message Colors
ar: ألوان رسالة التحقق

en: Validation Message Style
ar: نمط رسالة التحقق

en: Value
ar: القيمة

en: Vanuatu
ar: فانواتو

en: Vatican City
ar: مدينة الفاتيكان

en: Venezuela
ar: فنزويلا

en: Verified
ar: تم التحقق

en: Verify
ar: تحقق

en: Vertical
ar: عمودي

en: Very Satisfied
ar: راضٍ جدًا

en: Very Unsatisfied
ar: غير راض جدا

en: Vietnam
ar: فيتنام

en: Vietnamese
ar: الفيتنامية

en: View Entries from Admin Area
ar: عرض إدخالات من منطقة الإدارة

en: View Entry
ar: عرض الإدخال

en: View Forms and Templates
ar: عرض النماذج والقوالب

en: View Logs
ar: عرض السجلات

en: View PayPal Transactions
ar: عرض معاملات PayPal

en: View entry
ar: عرض الدخول

en: Virgin Islands, British
ar: جزر العذراء البريطانية

en: Virgin Islands, U.S.
ar: جزر فيرجن ، الولايات المتحدة

en: Wallis and Futuna
ar: واليس وفوتونا

en: We would like to hear from you. Please send us a message by filling out the form below and we will get back with you shortly.
ar: نود أن نسمع منك. يرجى إرسال رسالة إلينا عن طريق ملء النموذج أدناه وسنتواصل معك قريبًا.

en: We're sorry. Form is not submitted successfully.
ar: آسفون. لم يتم تقديم النموذج بنجاح.

en: Webform code from Aweber
ar: رمز نموذج الويب من Aweber

en: Webform code from Constant Contact
ar: رمز نموذج ويب من كونستانت كونتاكت

en: Webform code from GVO Campaign
ar: رمز نموذج الويب من حملة GVO

en: Webform code from Getresponse
ar: رمز نموذج الويب من Getresponse

en: Webform code from Icontact
ar: رمز نموذج ويب من Icontact

en: Webform code from Mailchimp
ar: رمز نموذج الويب من Mailchimp

en: Webform code from eBizac
ar: رمز نموذج الويب من eBizac

en: Webhook
ar: الرد التلقائي على الويب

en: Website
ar: موقع إلكتروني

en: Website Elements
ar: عناصر الموقع

en: Website is invalid
ar: موقع الويب غير صالح

en: Website/URL
ar: رابط الموقع

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Week Days
ar: أيام الأسبوع

en: Western Sahara
ar: الصحراء الغربية

en: What Personal Data we collect and why we collect it.
ar: ما هي البيانات الشخصية التي نجمعها ولماذا نجمعها.

en: What can we describe more?
ar: ماذا يمكننا أن نصف أكثر؟

en: What was the dificult part?
ar: ما هو الجزء الصعب؟

en: What was your favorite part of the arforms-form-builder?
ar: ما هو الجزء المفضل لديك في arforms-form-builder؟

en: What's New in ARForms Form Builder
ar: ما الجديد في ARForms Form Builder

en: Who we are?
ar: من نحن؟

en: Width
ar: عرض

en: Window Opacity
ar: عتامة النافذة

en: With what plugin or theme is incompatible?
ar: ما هو المكون الإضافي أو السمة غير المتوافقة؟

en: WordPress Server
ar: وورد خادم

en: X-axis
ar: المحور السيني

en: X-offset
ar: تعويض X

en: Y-axis
ar: المحور الصادي

en: Y-offset
ar: تعويض ص

en: YES
ar: نعم

en: Years
ar: سنوات

en: Yemen
ar: اليمن

en: Yes
ar: نعم

en: You are converting
ar: أنت تقوم بالتحويل

en: You are using ARForms Premium plugin on your website and it is an extension to ARForms Lite, so, If you deactivate ARForms Lite then it will automatically deactivate ARForms Premium and all the add-ons
ar: أنت تستخدم البرنامج الإضافي ARForms Premium على موقع الويب الخاص بك وهو امتداد لـ ARForms Lite، لذا، إذا قمت بإلغاء تنشيط ARForms Lite، فسيتم تلقائيًا إلغاء تنشيط ARForms Premium وجميع الوظائف الإضافية

en: You cannot install this Plugin as your are not using ARForms
ar: لا يمكنك تثبيت هذا البرنامج المساعد لأنك لا تستخدم ARForms

en: You do not have permission to perform this action
ar: ليس لديك إذن لتنفيذ هذا الإجراء

en: You have already submitted this form before. You are not allowed to submit this form again.
ar: لقد أرسلت هذا النموذج من قبل. لا يسمح لك بإرسال هذا النموذج مرة أخرى.

en: You have made below required fields which may not supported by system.
ar: لقد أجريت أدناه الحقول المطلوبة التي قد لا يدعمها النظام.

en: YouTube Channel
ar: قناة يوتيوب

en: Your entry is successfully deleted
ar: تم حذف إدخالك بنجاح

en: Your formula is invalid
ar: الصيغة الخاصة بك غير صالحة

en: Your formula is valid
ar: الصيغة الخاصة بك صالحة

en: Your submission was successfully saved.
ar: تم حفظ ما قدمته بنجاح.

en: Your test mail is not sent for some reason, Please check your Gmail setting
ar: لم يتم إرسال البريد التجريبي الخاص بك لسبب ما، يرجى التحقق من إعدادات Gmail الخاصة بك

en: Your test mail is not sent for some reason, Please check your SMTP setting
ar: لم يتم إرسال بريدك التجريبي لسبب ما ، يرجى التحقق من إعداد SMTP الخاص بك

en: Your test mail is successfully sent
ar: تم إرسال بريدك التجريبي بنجاح

en: Zambia
ar: زامبيا

en: Zimbabwe
ar: زيمبابوي

en: Zip
ar: أَزِيز

en: at
ar: في

en: begin
ar: ابدأ

en: bold
ar: بالخط العريض

en: capabilitie_error
ar: capability_error

en: compulsory field.
ar: حقل إلزامي.

en: contains
ar: يحتوي على

en: copied
ar: نسخ

en: day
ar: يوم

en: days
ar: أيام

en: entries
ar: إدخالات

en: equals
ar: يساوي

en: error
ar: خطأ

en: filtered from
ar: تمت تصفيته من

en: free Turnstile CAPTCHA key
ar: مفتاح CAPTCHA مجاني لـ Turnstile

en: free hCaptcha key
ar: مفتاح hCaptcha مجاني

en: free reCAPTCHA key
ar: مفتاح reCAPTCHA مجانا

en: greater than
ar: أكثر من

en: hCaptcha
ar: إتش كابتشا

en: hCaptcha Configuration
ar: تكوين hCaptcha

en: hCaptcha Failed Message
ar: رسالة فشل hCaptcha

en: hCaptcha Theme
ar: موضوع hCaptcha

en: hCaptcha requires an API key, consisting of a "site" and a "private" key. You can sign up for a
ar: يتطلب hCaptcha مفتاح API، يتكون من مفتاح "site" ومفتاح "private". يمكنك التسجيل للحصول على

en: hour
ar: ساعة

en: hours
ar: ساعات

en: is
ar: يكون

en: italic
ar: مائل

en: less than
ar: أقل من

en: log download successfully
ar: تم تنزيل السجل بنجاح

en: minute
ar: دقيقة

en: minutes
ar: الدقائق

en: month
ar: شهر

en: months
ar: الشهور

en: normal
ar: عادي

en: not contains
ar: لا يحتوي على

en: not equals
ar: لا يساوي

en: of
ar: من

en: optional
ar: اختياري

en: reCAPTCHA Configuration
ar: تكوين reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Failed Message
ar: رسالة فشل reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Language
ar: reCAPTCHA لغة

en: reCAPTCHA Theme
ar: موضوع reCAPTCHA

en: reCAPTCHA requires an API key, consisting of a "site" and a "private" key. You can sign up for a
ar: تتطلب reCAPTCHA مفتاح واجهة برمجة التطبيقات ، والذي يتكون من \ \"موقع " ومفتاح \ \"خاص ". يمكنك الاشتراك للحصول على

en: second
ar: ثانيا

en: seconds
ar: ثواني

en: standard
ar: معيار

en: submit
ar: يُقدِّم

en: success
ar: نجاح

en: the above shortcode will set minimum date to 10 year before current date. ( possible values for unit are Y - year, M - month, and D - days ).
ar: سيحدد الرمز المختصر أعلاه الحد الأدنى للتاريخ على 10 سنوات قبل التاريخ الحالي. (القيم المحتملة للوحدة هي Y - year و M - month و D - days).

en: to
ar: إلى

en: to change/delete image
ar: لتغيير / حذف الصورة

en: to set dynamic minimum date please use the below short-code
ar: لتعيين الحد الأدنى للتاريخ الديناميكي ، يرجى استخدام الرمز المختصر أدناه

en: total
ar: مجموع

en: type to
ar: اكتب ل

en: type, field options will be different from
ar: نوع ، خيارات الحقل ستكون مختلفة عن

en: week
ar: أسبوع

en: weeks
ar: أسابيع

en: year
ar: عام

en: years
ar: سنوات
